Brother QL-1060N User's Guide

Opsætnings- og
Introduktion
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
®
betjeningsvejledning
Læs og forstå denne vejledning, inden maskinen tages i brug. Vi anbefaler, at du opbevarer vejledningen i nærheden af maskinen til senere brug.
Windows
®
Macintosh
TRIN
3
Oversigt over etiketter
TRIN
4
Tillykke med købet af Brother QL-1060N. Denne brugsanvisning beskriver kort de trin, der skal til for at begynde at bruge Brother QL-1060N. Se brugsanvisningen for at få yderligere oplysninger. Brugsanvisningen findes i mappen Manualer på den medfølgende cd-rom.
Vi anbefaler kraftigt, at du læser denne brugsanvisning omhyggeligt, før du bruger Brother QL-1060N og opbevarer den i nærheden til senere brug.
De brugere, der registrerer deres produkter på vores websted, kan få service og support. Vi anbefaler, at du benytter lejligheden til at registrere dig hos os ved at besøge os på:
Online brugerregistrering
http://registermybrother.com/
Online brugerregistreringssiden
http://solutions.brother.com/
BEMÆRK: Det er også muligt at få adgang til ovennævnte steder fra online
brugerregistreringsvinduet på den medfølgende cd-rom. Vi ser frem til din registrering.
Overensstemmelseserklæring
Vi BROTHER INDUSTRIES, LTD.
erklærer, at labelprinteren QL-1060N (modelnr. QL-1060) opfylder følgende normative dokumenter: Sikkerhed: EN 60950-1:2001/A11:2004 EMC: EN 55022:2006 Class B
i henhold til bestemmelserne i lavspændingsdirektivet 2006/95/EF og direktivet om elektromagnetisk kompatibilitet 2004/108/EF. Udstedt af: BROTHER INDUSTRIES, LTD.
15-1, Naeshiro-cho, Mizuho-ku, Nagoya 467-8561, Japan
EN 55024:1998/A1:2001/A2:2003 EN 61000-3-2:2006 EN 61000-3-3:1995/A1:2001/A2:2005
Printing & Solutions Company Kvalitetsstyringsafd.
Bemærk: Mærkningen er i overensstemmelse med EU-direktivet 2002/96/EF og EN50419.
Udstyret er mærket med ovenstående genbrugssymbol. Det betyder, at udstyret, når det er udtjent, skal bortskaffes separat på et passende indsamlingssted og ikke må smides væk sammen med almindeligt usorteret husholdningsaffald. Dette er til gavn for miljøet og alle. (Kun EU)

Introduktion

Indhold

1
Introduktion •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 1
Indhold ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 1 Generelle oplysninger••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 2 Forholdsregler •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 3
Generelle forholdsregler ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 5
TRIN1
TRIN1
TRIN
TRIN
TRIN3
TRIN3
Sådan kommer du i gang •••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 7
1 Udpakning af QL-1060N•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 7 2 Beskrivelse•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 8
Primær printerenhed •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 8
3 Isætning af DK-rulle ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 8 4 Tilslutning til strømforsyningen•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 9 5 Påsætning af labelbakken ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 9 6 Brug af interfacekabel••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 10
2
2
Installation af software ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 11
Installation af software •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 11
1. Microsoft® Windows ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 11
2. Mac OS
®
••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 17
Oversigt over etiketter••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 23
1 Forskellige etiketter•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 23 2 Generelle fremgangsmåder•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 24 3 Start af P-touch Editor Hjælp •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 25
Windows •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 25 Mac••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 26
Introduktion
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
®
Windows
®
Macintosh
TRIN
3
TRIN4
TRIN4
Reference••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 27
Primære specifikationer •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 27
Tilbehør•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• 28
TRIN
4
Reference Installation af softwareOversigt over etiketter
Introduktion
2

Generelle oplysninger

Kompilerings- og publikationsbekendtgørelse
Denne brugsanvisning er kompileret og udgivet under tilsyn af Brother Industries Ltd. Den indeholder de nyeste produktbeskrivelser og specifikationer.
Indholdet af denne brugsanvisning og produktets specifikationer kan ændres uden varsel.
Brother forbeholder sig ret til uden varsel at foretage ændringer af specifikationerne og materialet heri og kan ikke holdes ansvarlig for eventuelle skader (herunder følgeskader), der forårsages af tillid til de præsenterede materialer, herunder (men ikke begrænset til) typografiske fejl og andre fejl i publikationen. Skærmbillederne i denne brugsanvisning kan variere afhængigt af dit operativsystem eller din printer.
© 2007 Brother Industries Ltd.
Varemærker
Brother-logoet er et registreret varemærke tilhørende Brother Industries, Ltd. Brother er et registreret varemærke tilhørende Brother Industries, Ltd. © 2007 Brother Industries, Ltd. Alle rettigheder forbeholdes. Microsoft, Windows Vista® og Windows er enten registrerede varemærker eller varemærker tilhørende Microsoft Corp. i USA og/eller andre lande. Apple-, Macintosh- og Mac-operativsystemer er registrerede varemærker tilhørende Apple Inc. i USA og andre lande. Navnene på anden software eller andre produkter, der nævnes i dette dokument, er varemærker eller registrerede varemærker tilhørende de virksomheder, som har udviklet dem. Alle virksomheder, hvis softwaretitler er nævnt i denne brugsanvisning, har softwarelicensaftaler, der er specifikke for deres ophavsretligt beskyttede programmer. Alle andre betegnelser og mærke- og produktnavne, der er nævnt i denne opsætnings­og betjeningsvejledning og brugsanvisningen, er registrerede varemærker tilhørende de respektive virksomheder.
Symboler i denne brugsanvisning
Følgende symboler anvendes i denne brugsanvisning:
Symbolet angiver bestemte oplysninger eller fremgangsmåder, der skal følges. Hvis det ignoreres, kan det medføre personskade eller materiel skade, eller den ønskede handling kan ikke udføres.
Dette symbol angiver oplysninger eller fremgangsmåder, der gør det lettere at bruge maskinen effektivt.

Forholdsregler

3
Læs og forstå alle disse instruktioner, og gem dem til senere brug. Følg alle advarsler og instruktioner anført på dette produkt.
Advarsel Fortæller, hvad du skal gøre for at undgå risiko for personskade.
Advarsel
Følgende symboler anvendes i denne vejledning:
Handling IKKE tilladt Du MÅ IKKE skille produktet ad. Du MÅ IKKE sprøjte eller nedsænke
produktet i vand. Obligatorisk handling Tag netledningen ud af stikkontakten Advarsler om risiko for elektrisk stød
Fortæller om de fremgangsmåder, du skal følge for at forhindre, at maskinen beskadiges.
Du MÅ IKKE berøre et givent område af produktet.
Sikker brug af maskinen
Advarsel
Følg disse retningslinjer for at undgå brand, elektrisk stød eller anden skade.
Maskinen
Tag omgående netledningen ud af stikkontakten, og brug ikke maskinen, når det er tordenvejr. Der kan være en lille risiko for elektrisk stød i forbindelse med tordenvejr.
Berør ikke metaldele, der sidder tæt på printhovedet. Printhovedet bliver meget varmt under brug og forbliver meget varmt umiddelbart efter brug. Berør det ikke direkte med hænderne.
Kasser plastikposer i overensstemmelse med forskrifterne, og opbevar dem utilgængeligt for små og større børn. Undgå leg med plastikposer.
Hvis du bemærker en unormal lugt, varme, misfarvning, deformering eller andet unormalt, mens eller opbevares, skal du straks tage netledningen ud og afbryde brugen af maskinen
Du må ikke skille maskinen ad. Hvis der bliver behov for eftersyn, justering eller reparation af maskinen, skal du kontakte den forhandler, hvor maskinen er købt, eller dit lokale autoriserede servicecenter.
.
maskinen
er i brug
Tab, slå eller ryst ikke maskinen. Hold, og løft ikke maskinen ved at tage
fat i kassetlåget til DK-rullen. Låget kan falde af, og maskinen kan vælte og blive beskadiget.
Maskinen Brug ikke maskinen med
fremmedlegemer i den. Hvis vand eller fremmedlegemer kommer ind i maskinen, skal du tage netledningen ud af stikket og fjerne fremmedlegemerne. Du kan om nødvendigt kontakte den forhandler, hvor maskinen er købt, eller dit lokale autoriserede servicecenter.
Hold ikke maskinen med en hånd. Du kan risikere at tabe maskinen.
må på ingen måde blive våd.
Introduktion
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
®
Windows
®
Macintosh
TRIN
3
TRIN
4
Reference Installation af softwareOversigt over etiketter
Introduktion
4
Advarsel
Følg disse retningslinjer for at undgå brand, elektrisk stød eller anden skade.
Netledning
Brug kun den autoriserede strømkilde (220 V - 240 V vekselstrøm) til maskinen.
Brug kun den netledning, der følger med maskinen.
Tag ikke fat om netledningen eller stikket med våde hænder.
De elektriske stikkontakter må ikke overbelastes med for mange enheder, og netledningen må ikke sættes i en beskadiget stikkontakt.
Du må ikke skære i, beskadige eller ændre netledningen eller placere tunge genstande på den.
Brug ikke netledningen, hvis den er beskadiget.
Sørg for, at netledningen er korrekt placeret i stikkontakten.
Hvis maskinen ikke bruges i en længere periode, skal netledningen tages ud af stikkontakten.
Advarsel
Følg disse retningslinjer for at undgå brand, elektrisk stød eller anden skade.
Maskinen
Stikkontakten skal sidde tæt på maskinen og være let tilgængelig.
Netledning
Tag altid fat om netledningen, når den tages ud af eller sættes i stikkontakten. Hvis du trækker i netledningen, kan det medføre problemer.
Skæreenhed
Berør ikke skæreenhedens blad. Åbn ikke det øverste låg, når skæreenheden er i brug.
Installation/opbevaring
Placer maskinen på en plan, stabil overflade såsom et skrivebord.
DK-rulle (DK-etiket, DK-tape)
Pas på, at du ikke taber DK-rullen. DK-ruller bruger termisk papir og termisk
film. Både etiket og tryk falmer, hvis det udsættes for sollys og varme. Anvend ikke DK-ruller, der kræver holdbarhed, til udendørs brug.
Læg ikke tunge genstande oven på maskinen.
Afhængigt af område, materiale og miljøforhold kan etiketten skalle af eller være umulig at fjerne, og etikettens farve kan ændre sig eller smitte af på andre genstande. Kontroller de miljømæssige forhold og materialet, inden du bruger etiketten. Test etiketten ved at anbringe et lille stykke af den på et ikke-iøjnefaldende sted på den pågældende overflade.
Generelle forholdsregler
Maskinen
For at undgå risiko for brand eller elektrisk stød må maskinen aldrig skilles ad eller blive
våd. Tag ikke ledningen ud af og sæt den ikke i stikkontakten med våde hænder. Dette kan medføre elektrisk stød eller brand.
Berør ikke skæreenheden. Det kan medføre personskade.
Maskinen er en præcisionsmaskine. Tab, slå eller ryst ikke maskinen.
Løft ikke maskinen ved at tage fat om kassettelåget til DK-rullen. Låget kan falde af, og
maskinen kan vælte og blive beskadiget.
Fejlfunktion kan opstå, hvis maskinen placeres i nærheden af tv, radio osv. Brug ikke
maskinen i nærheden af andre maskiner, der kan medføre elektromagnetisk interferens.
Udsæt ikke maskinen for direkte sollys, og placer den ikke i nærheden af varmekilder
eller andre varme apparater i et område, der udsættes for ekstremt høje eller lave temperaturer, høj luftfugtighed eller støv. Dette vil kunne resultere i, at maskinen udviser funktionsfejl.
Rengør ikke maskinen med fortynder, benzen, sprit eller andre organiske
opløsningsmidler. Brug af sådanne midler kan medføre beskadigelse af overfladen. Brug en blød, tør klud til rengøring af maskinen.
Læg ikke tunge genstande eller genstande, der indeholder vand, oven på maskinen.
Hvis vand eller fremmedlegemer kommer ind i maskinen, skal du kontakte den forhandler, hvor maskinen blev købt, eller dit lokale autoriserede servicecenter. Hvis du fortsat bruger maskinen med vand eller fremmedlegemer i den, kan den blive beskadiget, eller det kan medføre personskade.
Du må ikke sætte genstande i eller på anden måde blokere label-output-porten, USB-
porten, den serielle port eller LAN-porten.
Metaldele må ikke komme i nærheden af printhovedet. Printhovedet bliver meget varmt
under brug og forbliver meget varmt efter brug. Berør det ikke direkte med hænderne.
Brug kun det interfacekabel (USB-kabel), der følger med maskinen.
Hvis maskinen ikke bruges i en længere periode, skal DK-rullen afmonteres.
Forsøg ikke at udskrive etiketter, når låget til DK-rullen er åbent.
Netledning
Brug kun den netledning, der følger med maskinen.
Hvis maskinen ikke bruges i en længere periode, skal netledningen tages ud af
stikkontakten.
Tag altid fat om netledningen, når den tages ud af eller sættes i stikkontakten. Træk ikke
i netledningen. Ledningstråden inde i netledningen kan blive beskadiget.
Maskinen skal placeres i nærheden af en nemt tilgængelig, standard stikkontakt.
DK-rulle (DK-etiket, DK-tape)
Brug kun originalt Brother-tilbehør og -forbrugsstoffer (med , -mærker). Brug ikke
uautoriseret tilbehør eller forbrugsstoffer.
Hvis etiketten sættes på en våd, snavset eller olieret overflade, kan den nemt skalle af.
Rengør den overflade, som etiketten skal anbringes på, inden etiketten anbringes.
DK-ruller bruger termisk papir eller film, der falmer eller skaller af, hvis det udsættes for
ultraviolet lys, vind eller regn.
DK-ruller må ikke udsættes for direkte sollys, høje temperaturer, høj luftfugtighed eller
støv. De skal opbevares på et køligt, mørkt sted. Tag DK-ruller i brug umiddelbart efter, at emballagen er åbnet.
Hvis du kradser på den trykte overflade af etiketten med en negl eller en metalgenstand
eller berører den trykte overflade med hænder, der er fugtige af vand, sved eller creme osv., kan det få farven til at skifte eller falme.
5
Introduktion
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
®
Windows
®
Macintosh
TRIN
3
TRIN
4
Reference Installation af softwareOversigt over etiketter
Introduktion
6
Sæt ikke etiketter på personer, dyr eller planter.
Da DK-rullens ende er konstrueret således, at den ikke sætter sig fast på etiketrullen,
kan det ske, at den sidste etiket ikke afskæres korrekt. Hvis det sker, skal du fjerne de resterede etiketter, isætte en ny DK-rulle, og udskrive den sidste etiket igen. Bemærk: For at tage højde for dette kan antallet af DK-etiketter på DK-rullen være højere end angivet på pakken.
Hvis en etiket fjernes efter, at den er anbragt på en overflade, kan en del af etiketten
stadig være tilbage. Fjern den resterende del, inden den nye etiket sættes på.
Nogle DK-ruller har permanent klæbemiddel på deres etiketter. Disse etiketter er ikke
nemme at tage af efter påsætning.
Før du tager cd-/dvd-etiketter i brug, skal du sørge for at følge anvisningerne i
brugsvejledningen til cd-/dvd-afspilleren med hensyn til påsætning af cd-/dvd-etiketter.
Brug ikke cd-/dvd-etiketter i en cd-/dvd-afspiller med rilleisætning, f.eks. en cd-afspiller i
en bil, hvor cd'en stikkes ind i en rille i cd-afspilleren.
Pil ikke cd-/dvd-etiketten af, efter at den er sat på cd'en/dvd'en, da du risikerer, at et tyndt
overfladelag følger med af, så disken beskadiges.
Sæt ikke cd-/dvd-etiketter på cd'er/dvd'er, der er beregnet til brug med inkjetprintere.
Etiketter falder nemt af disse diske, og brugen af diske med løse etiketter kan medføre tab eller beskadigelse af data.
Når cd-/dvd-etiketter påsættes, skal du bruge den påsætningshed, der følger med cd-/dvd­etiketrullerne. Hvis du ikke gør det, kan det medføre beskadigelse af cd-/dvd-afspilleren.
Brugere påtager sig det fulde ansvar for påsætning af cd-/dvd-etiketter. Brother påtager sig intet ansvar for tab af eller skader på data, der skyldes forkert brug af cd-/dvd-etiketter.
Cd-rom og software
Påfør ikke cd-rom'en ridser, og udsæt den ikke for høje eller lave temperaturer.
Læg ikke tunge genstande oven på cd-rom'en, og udøv ikke tvang ved brug af cd-rom'en.
Den software, der ligger på cd-rom'en, er kun beregnet til brug på maskinen. Se licensen
på cd'en for at få yderligere oplysninger. Denne software kan installeres på flere computere til kontorbrug osv.

Sådan kommer du i gang

1 Udpakning af QL-1060N

7
Kontroller, at pakken indeholder følgende, før du anvender din QL-1060N. Hvis en del mangler eller er beskadiget, kontakt da venligst det sted, hvor du købte QL-1060N.
QL-1060N
USB-kabel OPSÆTNINGS- OG
BETJENINGSVEJLEDNING
CD-ROM DK Label & Tape Guide
Netledning
Garantikort
Introduktion
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
®
Windows
®
Macintosh
TRIN
3
DK-rulle (startrulle)
QL-1060N leveres med to startruller:
• En startrulle med udstansede DK-etiketter på 102 mm x 152 mm
• En startrulle med DK-papirtape i endeløse baner 62 mm
Labelbakke
TRIN
4
Reference Installation af softwareOversigt over etiketter
TRIN 1 Sådan kommer du i gang
8

2 Beskrivelse

Primær printerenhed
Front Bag
Kassettelåg til DK-rulle
LED-lampe
ON/OFF-knap
KLIP-knap
FEED-knap
USB-port

3 Isætning af DK-rulle

Tryk på ON/OFF-knappen og hold den nede
1
for at slukke QL-1060N. Træk venstre og højre håndtag på maskinen op under kassettelåget, og åbn låget.
Sæt spolen i spolestøtterne i DK-rullehuset.
2
Sørg for, at spolearmene sættes godt fast i
spolestøtterne i højre og venstre side.
Isæt spolen med DK-rullen i højre side af QL-1060N.
LAN-port
Seriel port
Netledning
Sæt enden af DK-rullen ind i
3
åbningen, indtil den flugter med rullen.
Hvis du ikke kan sætte enden af DK­rullen ind i åbningen, skal du sætte den så langt ind, du kan, og herefter lukke låget. Tryk på ON/OFF-knappen for at tænde for QL-1060N, og tryk derefter på FEED-knappen, for at isætte rullen.
Luk kassettelåget til DK-rullen, så det går i
4
hak med et klik i begge sider.

4 Tilslutning til strømforsyningen

Slut netledningen til QL-1060N, og sæt stikket i stikkontakten.
Kontroller, at stikkontakten er 220 V -
240 V vekselstrøm, inden du tilslutter netledningen.
Tag netledningen ud af stikkontakten, når du er færdig med at bruge QL-1060N.
Træk ikke i netledningen, når du tager
den ud af stikkontakten. Ledningstråden inde i netledningen kan blive beskadiget.
Når du installerer printerdriveren, skal
du ikke slutte QL-1060N til computeren, før du bliver bedt om det.
9
Introduktion
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
®
Windows
®
Macintosh
TRIN
3

5 Påsætning af labelbakken

Maskinen indeholder en labelbakke, som har plads til op til 10 enkelte etiketark.
Som vist på illustrationen i højre side skal du sætte labelbakken i på maskinens forside.
Når du udskriver mere end 10
fortløbende etiketter med den automatiske afskæringsfunktion, skal du fjerne papirstøtten for at forhindre papirstop.
TRIN
4
Reference Installation af softwareOversigt over etiketter
TRIN 1 Sådan kommer du i gang
10

6 Brug af interfacekabel

RS-232C-kablet og netværkskablet er ikke standardtilbehør. Klargør det korrekte kabel til din interface.
USB-kabel
Brug det medfølgende interfacekabel.
RS-232C-kabel
Brug ikke et interface-kabel, der er længere end 2,0 meter. Se Appendix – Brugsanvisning om serielle kabler for at få flere oplysninger.
Netværkskabel
Brug et straight-through parsnoet kabel i kategori 5 (eller større) til 10BASE-T eller 100BASE-TX Fast Ethernet-netværk.
Vigtigt
Brug det medfølgende interfacekabel for at sikre opfyldelse af grænserne for elektromagnetisk kompatibilitet. Et afskærmet interfacekabel skal anvendes for at sikre opfyldelse af grænserne for elektromagnetisk kompatibilitet. Hvis der foretages ændringer eller forandringer, der ikke udtrykkeligt er godkendt af Brother Industries Ltd., kan brugeren miste sin ret til at anvende udstyret.
Forsigtighedsregler for lokalnetstik
Slut dette produkt til et lokalnetstik, der ikke udsættes for overspænding.
Forsigtighedsregler for RS-232C-stikket
Det serielle RS-232C-stik på udstyret er ikke en begrænset strømkilde.

Installation af software

Installation af software

11
1. Microsoft® Windows
Dette afsnit beskriver, hvordan P-touch Editor 5.0, P-touch Address Book 1.1, printerdriver samt brugsanvisning installeres. Installationsproceduren varierer afhængigt af computerens operativsystem. Følgende er et eksempel fra Windows Vista Installationsproceduren kan ændres uden varsel.
Start computeren, og sæt cd-rom'en i cd-rom-drevet.
1
2
Hvis den ikke starter automatisk, skal du åbne filerne på cd-rom'en og dobbeltklikke på ikonet ”Setup.exe”.
Klik på “Standardinstallation”.
Installationsenheder:
1
Standardinstallation
P-touch Editor 5.0, P-touch Address Book 1.1, printerdriver, brugsanvisning (PDF-fil) og brugervejledningen til netværk (PDF-fil)
2
Brugerdefineret installation
P-touch Editor 5.0, P-touch Address Book 1.1, printerdriver, brugsanvisning (PDF-fil) og brugervejledning til netværk (PDF-fil) kan installeres separat.
3
Installation af hjælpeprogram
BRAdmin Light
4
Brugsanvisning
Brugsanvisning (PDF-fil), brugervejledning til netværk (PDF-fil) og link til downloadsiden med Adobe
®
.
®
Reader®.
1 2 3 4
Introduktion
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
®
Windows
®
Macintosh
TRIN
3
Læs licensaftalen, og klik på [Ja], hvis du accepterer vilkår og
3
betingelser.
Følg vejledningen på skærmen.
4
TRIN
4
Reference Installation af softwareOversigt over etiketter
Reference
TRIN 2 Installation af software
12
Marker afkrydsningsfeltet for at installere
5
tilføjelsesprogrammet, og klik på [Næste].
Kontroller, at alle Microsoft® Office®­programmer er lukket. Læs brugsanvisningen (PDF-fil) for at få oplysninger om tilføjelsesprogrammer.
Klik på [OK].
6
Vælg herefter din tilslutningsmetode, og klik på [Næste].
For brugere af USB-interfacekabler
7-1
Vælg Lokal printer med USB-kabel, og klik på [Næste].
7-2
Følg vejledningen på skærmen. Når dette skærmbillede vises, skal du tænde for strømmen. Tilslut USB­interfacekablet til pc'en og derefter til printeren.
Gå herefter til trin 8 på Side 14.
For brugere af netværksinterfacekabler
7-1
Vælg peer-to-peer-netværksprinter, og klik på [Næste].
13
Introduktion
Kontrollér, at LAN-kablet er forbundet til maskinen.
7-2
Vælg Søg på netværket efter enheder, og vælg fra en liste med de fundne enheder (Anbefalet). Du kan også angive din maskines IP-adresse eller nodenavn. Klik på [Næste].
Du kan finde printerens IP-adresse og nodenavnet ved at udskrive siden med printerindstillinger. Se brugervejledningen til netværk for at få flere oplysninger.
7-3
Vælg din printer.
Gå herefter til trin 8 på Side 14.
Brugere af delte netværksprintere
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
®
Windows
®
Macintosh
TRIN
3
7-1
Vælg Netværksdelt printer, og klik på [Næste].
Kontrollér, at LAN-kablet er forbundet til maskinen.
TRIN
4
Reference Installation af softwareOversigt over etiketter
Reference
TRIN 2 Installation af software
14
7-2
Vælg printerens kø, og klik herefter på [OK].
Kontakt din administrator, hvis du ikke kender printerens placering eller navnet på netværket.
Klik på [Næste].
8
Hvis du vælger ”Ja, vis siden”, går du videre til online brugerregistreringssiden,
inden du afslutter installationen. (anbefalet)
Hvis du vælger “Nej, vis ikke siden”, fortsætter installationen.
Klik på [Udfør].
9
Start softwareinstallationen.
10
Klik på [Start]-[Alle programmer (Programmer)]-[Brother P-touch]-[P-touch Editor
5.0] for at starte P-touch Editor.
Klik på [Start]-[Alle programmer (Programmer)]-[Brother P-touch]-[P-touch
Address Book 1.1] for at starte P-touch Address Book.
Læs ΔBrugsanvisningen (PDF-fil) for at få oplysninger om softwaren. Du kan finde brugsanvisningen (PDF-fil) ved at klikke på [Start]-[Alle programmer (Programmer)]-[Brother P-Touch]-[Manualer]-[QL-1060N brugsanvisning (dansk)].
Installation af konfigurationsværktøjet BRAdmin Light (Windows)
BRAdmin Light er et hjælpeprogram til den indledende installation af netværkstilsluttede Brother-enheder. Det kan også søge efter Brother-produkter på dit netværk, vise statussen og konfigurere grundlæggende netværksindstillinger, f.eks. IP-adresse. Gå til webstedet http://solutions.brother.com for at få flere oplysninger om BRAdmin Light.
Hvis du har brug for mere avanceret printerstyring, skal du bruge den seneste
version af Brother BRAdmin Professional, der kan downloades fra http://solutions.brother.com.
Hvis du bruger personlig firewall-software (f.eks. Windows Firewall), kan BRAdmin
Light måske ikke detektere den ukonfigurerede enhed. I sådanne tilfælde skal du deaktivere din personlige firewall-software og prøve BRAdmin Light igen. Genstart din personlige firewall-software, når adresseoplysningerne er angivet.
Klik på Installation af hjælpeprogram.
1
2
Dette skærmbillede er det samme, som det,
du ser, når du isætter cd-rom'en.
Klik på BRAdmin Light, og følg vejledningen på skærmen.
Hvis Windows Firewall er slået til på din pc, vises meddelelsen ”Skal dette program tilføjes listen over undtagelser?” Kontroller dit pc-miljø, og vælg Ja eller Nej.
15
Introduktion
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
®
Windows
®
Macintosh
TRIN
3
Indstilling af IP-adresse, undernetmaske og gateway vha.
BRAdmin Light
Start BRAdmin Light. Det søger automatisk
1
efter nye enheder.
Hvis netværket er tilkoblet en DHCP/BOOTP/ RARP-server, behøver du ikke gøre følgende, da printserveren automatisk henter sin IP-adresse.
TRIN
4
Reference Installation af softwareOversigt over etiketter
Reference
TRIN 2 Installation af software
16
Dobbeltklik på den ukonfigurerede enhed.
2
Vælg STATIC for Boot Method. Indtast IP-
3
adresse, undernetmaske og gateway, og klik på [OK].
Adresseoplysningerne gemmes i printeren.
4
17
2. Mac OS
Dette afsnit beskriver, hvordan P-touch Editor 5.0, skrifttyper, skabelonen Auto Format, clipart og printerdriveren installeres. Efter installation af printerdriveren, beskriver det også, hvordan det skal konfigureres til maskinen.
Maskinen må ikke sluttes til Macintosh
gennemført. Hvis den er tilsluttet, skal USB-interfacekablet/ netværksinterfacekablet kobles fra Macintosh
Når maskinen installeres, skal du logge ind som administrator.
Følgende er et eksempel på Mac OS
Start Macintosh®, og sæt cd-rom'en i cd-rom-drevet.
1
QL-1060N-skærmbilledet vises.
Hvis programmet ikke starter automatisk, skal du dobbeltklikke på QL-1060N (cd-rom)-ikon.
Klik på mappen [Mac OS X], og dobbeltklik på [P-touch Editor 5.0
2
Installer].
Følg vejledningen på skærmen.
Når installationen er gennemført, og
3
skærmbilledet i højre side vises, skal du
®
®
, før installation af printerdriveren er
®
.
®
X 10.4.9.
klikke på [Done] (Udført).
Softwareinstallationen er gennemført. Installer herefter printerdriveren.
Introduktion
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
®
Windows
®
Macintosh
TRIN
3
Dobbeltklik på [Brother QL-1060N Driver.pkg] i mappen [Mac OS X].
4
Driverinstallationen starter. Følg vejledningen på skærmen.
Når installationen er gennemført, og du
5
får vist meddelelsen "Click Restart to finish installing the software" (Klik på Genstart for at afslutte softwareinstallationen), skal du klikke på [Restart] (Genstart).
Macintosh® genstartes. Installationen af printerdriveren er gennemført.
TRIN
4
Reference Installation af softwareOversigt over etiketter
TRIN 2 Installation af software
18
Efter genstart af computeren skal
6
du slutte USB/LAN-kablet til maskinen.
Da advarselsetiketten dækker maskinens USB-port, skal du fjerne den og tilslutte USB-kablet.
Slut USB/LAN-kablet til USB/LAN-porten på Macintosh®.
7
Tryk på ON/OFF-knappen ( ) på maskinen for at tænde for strømmen.
Hvis maskinen sluttes til Macintosh® via en USB-hub, kan det være, at den ikke vil den ikke fungere korrekt. Slut maskinen direkte til USB-porten på Macintosh
Dobbeltklik på det drev, hvor Mac OS® X er installeret, og klik på
8
[Programmer]-[Hjælpeprogrammer]-[Printeropsætningsprogram].
For brugere af USB-interfacekabler
Klik på Tilføj, og vælg USB øverst på
9
skærmen (i Mac OS
®
X 10.3.9).
USB-port
LAN-port
Seriel port
Netledning
®
.
Vælg QL-1060N fra listen, og klik på Tilføj igen for at føje printeren til printeropsætningsprogrammet.
For Mac OS® X 10.4.x skal du trykke på Tilføj og
tilføje printeren med BRPTUSB-forbindelsen. (Hvis du gør det, vises en fejldialogboks, når der opstår en udskrivningsfejl.) Angiv det rette printernavn.
Gå herefter til trin 10.
For brugere at netværksinterfacekabler (enkel netværkskonfiguration)
9-1
Klik på Tilføj. Brugere af Mac OS foretage følgende valg. Brugere af Mac OS
®
X 10.3.9 skal
®
X 10.4 skal gå til
næste trin.
9-2
Vælg QL-1060N fra listen, og klik på Tilføj igen for at føje printeren til printeropsætningsprogrammet.
19
(Mac OS® X 10.3.9) (Mac OS® X 10.4.x)
Gå herefter til trin 10.
For brugere at netværksinterfacekabler (manuel netværkskonfiguration)
(Mac OS® X 10.3.9) Klik på Tilføj, og vælg IP-
9
udskrivning øverst på skærmen. Indtast printerens IP-adresse i feltet Printeradresse. Vælg QL-1060N fra listen, og klik på Tilføj igen for at føje printeren til printeropsætningsprogrammet.
®
(Mac OS
X 10.4.x) Klik på Tilføj, og vælg IP­printer øverst på skærmen. Indtast printerens IP-adresse i feltet Adresse. Vælg QL-1060N fra listen, og klik på Tilføj igen for at føje printeren til printeropsætningsprogrammet.
I forbindelse med specificering af navnet for Kø skal du bruge værdien
brn_xxxxxx_p1, hvor xxxxxx er de sidste seks cifre i Ethernet-adressen.
Introduktion
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
®
Windows
®
Macintosh
TRIN
3
Når skærmbilledet vender tilbage til printerlisteskærmen, skal du
10
kontrollere, at QL-1060N er tilføjet, og lukke printerlisteskærmen.
Du kan nu bruge maskinen.
Se P-touch Editor Hjælp for at få yderligere oplysninger om software.
TRIN
4
Reference Installation af softwareOversigt over etiketter
TRIN 2 Installation af software
20
Installation af konfigurationsværktøjet BRAdmin Light (Mac)
BRAdmin Light er et hjælpeprogram til den indledende installation af netværkstilsluttede Brother-enheder. Det kan også søge efter Brother-produkter på dit netværk, vise statussen og konfigurere grundlæggende netværksindstillinger, f.eks. IP-adresse. Gå til webstedet http://solutions.brother.com for at få flere oplysninger om BRAdmin Light.
Hvis du bruger din personlige firewall-software, kan BRAdmin Light måske ikke detektere den ukonfigurerede enhed. I sådanne tilfælde skal du deaktivere din personlige firewall-software og prøve BRAdmin Light igen. Genstart din personlige firewall-software, når adresseoplysningerne er angivet.
Dobbeltklik på [BRAdmin Light.pkg] i
1
mappen [Mac OS X].
BRAdmin Light-installationen starter. Følg vejledningen på skærmen.
Når installationen er gennemført, og
2
beskeden “The software was successfully installed” (Installationen af softwaren er gennemført) vises, skal du klikke på [Close] (Luk).
Installationen af BRAdmin Light er gennemført.
Indstilling af IP-adresse, undernetmaske og gateway vha.
BRAdmin Light
Klik på [Bibliotek]-[Printere]-[Brother]-
1
[P-touch-hjælpeprogrammer]-[BRAdmin Light.jar].
BRAdmin Light vil søge efter nye enheder.
Hvis netværket er tilkoblet en DHCP/BOOTP/RARP­server, behøver du ikke gøre følgende, da printserveren automatisk henter sin IP-adresse.
Dobbeltklik på den ukonfigurerede enhed.
2
Vælg STATIC for Boot Method. Indtast
3
IP-adresse, undernetmaske og gateway, og klik på [OK].
Adresseoplysningerne gemmes i printeren.
4
21
Introduktion
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
®
Windows
®
TRIN
3
TRIN
4
Reference Installation af softwareOversigt over etiketter
Macintosh
TRIN 2 Installation af software
22

Oversigt over etiketter

1 Forskellige etiketter

23
Her er eksempler på etiketter, som du kan oprette med Brother QL-1060N. Der er en række etiketter at vælge imellem. Gå til Side 28 for at få flere oplysninger.
Vælg den etikettype, du ønsker at oprette.
Introduktion
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
®
Windows
®
Macintosh
TRIN
3
TRIN
4
Reference Installation af softwareOversigt over etiketter
TRIN 3 Oversigt over etiketter
24
2

Generelle fremgangsmåder

Dette afsnit beskriver den generelle fremgangsmåde for oprettelse af etiketter.
Oprettelse af etiketdata
1
Indtast tekst direkte i P-touch Editor, eller kopier tekst fra et Microsoft Office-program. Anvend P-touch Editors mange redigeringsfunktioner til at formatere og dekorere din etiket.
Indtast tekst i P-touch Editor. • Kopier tekst fra Microsoft Office.
(Windows)
Se funktionen Hjælp for at få oplysninger om, hvordan man opretter etiketter.
Udskrivning af etiket
2
Udskriv etiketten fra Brother QL-1060N.
Se funktionen Hjælp for at få oplysninger om, hvordan man udskriver etiketter.
Tag dine etiketter ud af label-output-porten for at forhindre papirstop.

3 Start af P-touch Editor Hjælp

25
Dette afsnit beskriver, hvordan P-touch Editor Hjælp for Windows og Mac startes.
Windows
Følgende er et eksempel fra Windows Vista er modelnavnet på din købte maskine.
Start med at trykke på Start-knappen
Klik på Start-knappen på værktøjslinjen, og peg på Alle programmer (eller Programmer) for at starte P-touch Editor Hjælp. Klik på [Brother P-touch] og [P-touch Editor 5.0 Hjælp].
Start fra P-touch Editor
Dialogboksen Ny/åbn vises. Klik på Hjælp –
Sådan gør du.
Hvis du klikker på Søg efter opdateringer i det røde felt i højre side, kan du kontrollere, om den seneste version af P-touch Editor er tilgængelig på webstedet.
I layoutvinduet skal du klikke på Hjælp på værktøjslinjen.
®
, og skærmbillederne er for QL-570. QL-570
Introduktion
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
®
Windows
®
Macintosh
TRIN
3
Professional-
Express-tilstand
Start fra Snap-tilstand
Højreklik på musen, og vælg P-touch Editor Hjælp.
TRIN
4
Reference Installation af softwareOversigt over etiketter
TRIN 3 Oversigt over etiketter
26
Mac
Følgende er et eksempel fra Mac OS® × 10.4.9 og skærmbillederne er for QL-570. QL­570 er modelnavnet på din købte maskine.
Start fra P-touch Editor
Dialogboksen Ny/åbn vises. Klik på Help – How To.
I layoutvinduet skal du klikke på Hjælp og vælge
P-touch Editor Hjælp.

Reference

Primære specifikationer

27
Produktspecifikationer
Elementer Specifikationer
Display LED-lampe (grøn, rød, orange)
Udskrivningsmetode
Udskrivningshastighed
Printhoved Maks.
Udskriv
udskrivningsbredde Min.
udskrivningslængde Skæreenhed Robust automatisk skæreenhed Knap Interface USB, RS-232C, 10/100BASE-TX kabelbaseret Ethernet Strømforsyning 220-240 V vekselstrøm 50/60 Hz 1.1A Størrelse 170 mm × 220 mm × 147,5 mm Vægt Ca. 1,73 kg (uden DK-rulle)
Direkte termisk udskrivning via termisk hoved Maks. 110 mm/sek., maks. 69 etiketter/min. (standard
adresseetiketter) (Når USB-kabel tilsluttes) 300 dpi/1296 punkter
98,6 mm
25,4 mm
ON/OFF-knap ( ), FEED-knap, KLIP-knap
Operativsystem
Elementer Specifikationer
Windows® 2000 Professional/XP/Windows Vista®/
Operativ­system
Interface
Hard­disk
Hukommelse
Skærm
Andet Cd-rom-drev Driftstemperatur 10 °C til 35 °C Driftsfugtighed 20 % til 80 % (uden kondensering)
Windows
Macintosh
Windows
Macintosh
Windows Macintosh
Windows
Macintosh Windows Macintosh
*1 Computeren skal opfylde Microsoft®s anbefalinger til det installerede
operativsystem. *2 Nødvendig ledig plads til installation af programmet med alle funktioner. *3 RS-232C-kablet skal bruges ved udskrivning med ESC/P-kommandoer.
®
Windows Server
®
Mac OS® X 10.3.9 ~ 10.4.10 RS-232C*3, USB-port (USB Spec. 1.1- eller 2.0-protokol),
®
10/100BASE-TX kabelbaseret Ethernet USB-port (USB-spec. 1.1- eller 2.0-protokol)
®
10/100BASE-TX kabelbaseret Ethernet
®
Diskplads større end 70 MB
®
Diskplads større end 100 MB Windows® 2000 Professional/XP: Større end 128 MB
®
Windows Vista
®
Større end 128 MB
®
SVGA, grafikkort med mange farver eller højgrafik
®
Mere end 256 farver
®
*1
2003
*2
*2
®
: Større end 512 MB
Introduktion
TRIN
1
Sådan kommer du i gang
TRIN
2
TRIN
3
TRIN
4
Reference Oversigt over etiketter
®
Windows
®
Macintosh
TRIN 4 Reference
28
Tilbehør
Brother anbefaler, at man bruger originalt Brother-tilbør til Brother QL-1060N. Brug af andre produkter kan påvirke udskriftskvaliteten eller beskadige Brother QL-1060N. Følgende tilbehør og forbrugsstoffer kan fås til Brother QL-1060N og bestilles direkte fra Brother, hvis din forhandler ikke har det på lager.
DK-ruller
Udstansede DK-etiketter
Lagernr. Beskrivelse Størrelse (mm)
DK-11201 Standard adresseetiketter 29 mm × 90 mm
DK-11202 Forsendelsesetiketter 62 mm × 100 mm
DK-11203 Filmappeetiketter 17 mm × 87 mm
DK-11204 Universaletiketter 17 mm × 54 mm
DK-11207 Cd-/dvd-etiketter 58 mm × 58 mm
DK-11208 Store adresseetiketter 38 mm × 90 mm
DK-11209 Små adresseetiketter 29 mm × 62 mm
DK-11218 Runde papiretiketter 24 mm 24 mm ×24 mm
DK-11219 Runde papiretiketter 12 mm 12 mm × 12 mm
DK-11221 Firkantede papiretiketter 23 mm × 23 mm
DK-11240 Stregkodeetiketter 102 mm × 51 mm
DK-11241 Store forsendelsesetiketter
102 mm × 152 mm
DK-tape i endeløse baner
Genbestillingsnr. Beskrivelse
DK-22113 Klar filmtape i endeløse baner, 62 mm 62 mm x 15,24 m
DK-22205 Hvid papirtape i endeløse baner, 62 mm 62 mm x 30,48 m
DK-22210 Hvid papirtape i endeløse baner, 29 mm 29 mm x 30,48 m
DK-22211 Hvid filmtape i endeløse baner, 29 mm 29 mm x 15,24 m
DK-22212 Hvid filmtape i endeløse baner, 62 mm 62 mm x 15,24 m
DK-22214 Hvid papirtape i endeløse baner, 12 mm 12 mm x 30,48 m
DK-22223 Hvid papirtape i endeløse baner, 50 mm 50 mm × 30,48 m
DK-22243 Hvid papirtape i endeløse baner, 102 mm 102 mm x 30,48 m
DK-22606 Gul filmtape i endeløse baner, 62 mm 62 mm x 15,24 m DK-44205* Hvid, aftagelig papirtape i endeløse baner, 62 mm 62 mm x 30,48 m DK-44605* Gul, aftagelig papirtape i endeløse baner, 62 mm 62 mm x 30,48 m
*Aftagelige klæbeetiketter kan fjernes fra flade, glatte overflader uden at efterlade snavs.
Fjernelse af andre påsatte etiketter kan beskadige etiketten og/eller overfladen.
Størrelse (mm) x (m)
Loading...
+ 91 hidden pages