Brother HL-L8250CDN, HL-L8350CDW, HL-L8350CDWT, HL-L9200CDW, HL-L9200CDWT AirPrint guide [fi]

...
Page 1
AirPrint-opas
Tämä käyttöopas soveltuu seuraaville malleille:
HL-L8250CDN/L8350CDW/L8350CDWT/L9200CDW/L9200CDWT/ L9300CDW/L9300CDWT/L9300CDWTT DCP-L8400CDN/L8450CDW MFC-L8600CDW/L8650CDW/L8850CDW/L9550CDW
Versio A
FIN
Page 2

Kuvakkeiden selitykset

Tässä käyttöoppaassa käytetään seuraavaa kuvaketta:
VINKKI
Vinkit kertovat, miten eri tilanteissa voi toimia tai miten toimintoa voi käyttää yhdessä muiden toimintojen kanssa.

Tavaramerkit

Brother on Brother Industries, Ltd:n tavaramerkki.
Apple, Macintosh, iPad, iPhone, iPod, iPod touch, OS X ja Safari ovat Apple Inc:n tavaramerkkejä, jotka on rekisteröity Yhdysvalloissa ja muissa maissa. AirPrint ja AirPrint-logo ovat Apple Inc:n tavaramerkkejä.
Wi-Fi Direct on Wi-Fi Alliancen tavaramerkki.
Jokaisella yrityksellä, jonka ohjelman nimi mainitaan tässä oppaassa, on omaa ohjelmaansa koskeva ohjelmiston käyttösopimus.
Kaikki Brother-tuotteissa näkyvät yritysten kauppanimet ja tuotenimet, niihin liittyvät asiakirjat ja muu aineisto ovat kaikki kyseisten yritysten tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä.

TÄRKEÄ HUOMAUTUS

Ellei toisin mainita, tässä käyttöoppaassa kuvatut OS X -käyttöjärjestelmän ruudulla näkyvät viestit ovat järjestelmästä OS X v10.8.x. Tietokoneesi ruudulla näkyvät viestit voivat vaihdella käyttöjärjestelmästäsi riippuen.
©2014 Brother Industries, Ltd. Kaikki oikeudet pidätetään.
Page 3

Sisällysluettelo

1 Johdanto 1
Yleistä........................................................................................................................................................1
Laitteistovaatimukset .................................................................................................................................2
Tuetut käyttöjärjestelmät .....................................................................................................................2
Verkkoasetukset..................................................................................................................................2
2Tulostus 5
iPad, iPhone ja iPod touch -laitteesta tulostaminen...................................................................................5
Tulostaminen OS X Lion 10.7 tai uudemmalla järjestelmällä ....................................................................6
3 Faksien lähettäminen (MFC-mallit) 7
Faksien lähettäminen OS X v10.8 ja uudemmilla käyttöjärjestelmillä........................................................7
A Vianmääritys 8
Jos laitteen kanssa on ongelmia................................................................................................................8
AirPrint-tulostuksen ottaminen käyttöön / poistaminen käytöstä WWW-pohjaista hallintaa (WWW-
selainta) käyttämällä...............................................................................................................................9
ii
Page 4
1
1

Johdanto 1

Yleistä 1

AirPrintin avulla voit tulostaa valokuvia, sähköposteja, verkkosivuja ja asiakirjoja langattomasti iPadin, iPhonen ja iPod touchin kautta ilman ohjaimen asentamista.
Tulostuspyyntö
Tulostus
AirPrintin avulla voit myös lähettää fakseja suoraan Macintosh-tietokoneeltasi tulostamatta niitä (saatavilla OS X v10.8 ja uudemmille käyttöjärjestelmille).
1 Kiinteä tai langaton verkko 2 Puhelinlinja 3 Brother-laitteesi 4 Vastaanottajan laite
12
4
3
1
Page 5
Johdanto
1

Laitteistovaatimukset 1

Tuetut käyttöjärjestelmät 1

AirPrint on yhteensopiva iPad (kaikki mallit), iPhone (3 GS tai uudempi) ja iPod touch (3. sukupolvi tai uudempi) -laitteiden kanssa, joihin on asennettu viimeisin iOS:n versio. Lisätietoja löytyy Applen sivuilta osoitteessa: http://support.apple.com/kb/HT4356.

Verkkoasetukset 1

AirPrint-toiminnon käyttäminen edellyttää, että mobiililaitteessa on yhteys samaan langattomaan verkkoon Brother-laitteen kanssa. AirPrint tukee ad-hoc-tilaa, infrastruktuuriverkkoa tai Wi-Fi Direct™ -tekniikkaa (ainoastaan tuetut mallit) käyttäviä langattomia yhteyksiä.
Katso mobiililaitteen käyttöoppaasta, miten yhteys langattomaan verkkoon määritetään. Safarin -kansiota napauttamalla löydät linkin mobiililaitteen käyttöoppaaseen, jota voi lukea Applen WWW-sivuilla.
Katso Brother-laitteesi oppaita Pika-asennusopas ja Ohjelmisto- ja Verkkokäyttäjän opas saadaksesi tietoja siitä, miten Brother-laitteesi määritetään langattomaan verkkoon.
Ad-hoc-tila 1
Yhdistä mobiililaite Brother-laitteeseen ilman langatonta tukiasemaa tai reititintä.
1
2
1 Mobiililaite 2 Langaton verkkolaite (Brother-laitteesi)
2
Page 6
Johdanto
1
Infrastruktuuritila 1
Yhdistä mobiililaite Brother-laitteeseen käyttämällä langatonta tukiasemaa tai reititintä.
Kun Brother-laite on Wi-Fi-yhteydessä langattomaan tukiasemaan tai reitittimeen laitteen langattoman
verkkoyhteyden avulla:
1
2
3
1 Mobiililaite 2 Langaton tukiasema/reititin 3 Langaton verkkolaite (Brother-laitteesi)
Kun Brother-laite on kytketty langattomaan tukiasemaan tai reitittimeen verkkokaapelilla:
1
2
4
3
1 Mobiililaite 2 Langaton tukiasema/reititin 3 Verkkokaapeli 4 Langallinen tai langaton verkkolaite (Brother-laitteesi)
3
Page 7
Johdanto
1
VINKKI
Wi-Fi Direct™ -verkko (vain tuetut mallit) 1
Yhdistä mobiililaite Brother-laitteeseen käyttämällä Wi-Fi Direct™ -verkkoa. Wi-Fi Direct™ -tekniikan avulla voit määrittää suojatun langattoman verkon Brother-laitteen ja mobiililaitteen välille ilman tukiasemaa.
1
2
1 Mobiililaite 2 Brother-laitteesi
WiFi Direct™ -verkkoa käytettäessä Brother-laitteesi tukee ainoastaan kahdenvälistä langatonta viestintää.
4
Page 8
2
2
VINKKI

Tulostus 2

iPad, iPhone ja iPod touch -laitteesta tulostaminen 2

Tulostustoimenpide voi vaihdella sovelluksen mukaan. Seuraavassa esimerkissä käytetään Safaria.
a Varmista, että Brother-laitteesi virta on kytketty. b Avaa tulostettava sivu Safarilla.
c Kosketa .
d Kosketa Tulosta. e Varmista, että Brother-laitteesi on valittu.
Jos eri laite on valittuna tai mitään tulostinta ei ole valittu, napauta Valitse tulostin. Käytettävissä olevien laitteiden luettelo tulee näyttöön. Valitse laitteesi.
f Valitse haluamasi käytettävissä olevat vaihtoehdot, kuten tulostettavien sivujen lukumäärä tai
kaksipuolinen tulostus (jos laitteesi tukee sitä).
g Kosketa Tulosta.
• Paperikoko ja -tyyppi määräytyvät iOS-sovelluksen mukaan.
• Laitteesi tukee Secure Function Lock -ominaisuutta. AirPrint-tulostus on mahdollista, vaikka jokaisen käyttäjän tietokoneella tulostusta olisi rajoitettu. Aseta Secure Function Lock -ominaisuus Public Mode ­tilaan ja rajoita yleisten käyttäjien tulostusoikeudet rajoittaaksesi tulostusta AirPrint-toiminnolla. Saat lisätietoja katsomalla Brother-laitteesi oppaista Laajempi käyttöopas tai Ohjelmisto- ja Verkkokäyttäjän opas.
5
Page 9
Tulostus
2
VINKKI
VINKKI

Tulostaminen OS X Lion 10.7 tai uudemmalla järjestelmällä 2

Lisää Brother-laitteesi Macintosh-tietokoneesi tulostinluetteloon ennen tulostamista. 1Valitse Järjestelmäasetukset Apple-valikosta. 2Osoita Tulostus ja skannaus. 3Osoita +-kuvaketta vasemmalla olevan Tulostimet-paneelin alapuolella. 4Osoita Lisää tulostin tai skanneri. Lisää -näyttö ilmestyy. 5 Valitse Brother-laitteesi ja valitse sitten AirPrint Käyttö -ponnahdusvalikosta. 6Osoita Lisää.
Tulostustoimenpide voi vaihdella sovelluksen mukaan. Seuraavassa esimerkissä käytetään Safaria.
a Varmista, että Brother-laitteesi virta on kytketty. b Avaa tulostettava sivu Safarilla Macintosh-koneellasi. c Valitse Arkisto ja osoita Tulosta. d Varmista, että Brother-laitteesi on valittu.
Jos eri laite on valittuna tai mitään tulostinta ei ole valittu, osoita Tulostin -pudotusluetteloa ja valitse Brother-laitteesi.
e Valitse haluamasi käytettävissä olevat vaihtoehdot, kuten tulostettavien sivujen lukumäärä ja
kaksipuolinen tulostus (jos laitteesi tukee sitä).
f Osoita Tulosta.
Laitteesi tukee Secure Function Lock -ominaisuutta. AirPrint-tulostus on mahdollista, vaikka jokaisen käyttäjän tietokoneella tulostusta olisi rajoitettu. Aseta Secure Function Lock -ominaisuus Public Mode ­tilaan ja rajoita yleisten käyttäjien tulostusoikeudet rajoittaaksesi tulostusta AirPrint-toiminnolla. Saat lisätietoja katsomalla Brother-laitteesi oppaista Laajempi käyttöopas tai Ohjelmisto- ja Verkkokäyttäjän opas.
6
Page 10
3
3
VINKKI
VINKKI

Faksien lähettäminen (MFC-mallit) 3

Faksien lähettäminen OS X v10.8 ja uudemmilla käyttöjärjestelmillä

• Lisää Brother-laitteesi Macintosh-tietokoneesi tulostinluetteloon ennen faksin lähettämistä. 1Valitse Järjestelmäasetukset Apple-valikosta. 2Osoita Tulostus ja skannaus. 3Osoita +-kuvaketta vasemmalla olevan Tulostimet-paneelin alapuolella. 4Osoita Lisää tulostin tai skanneri. Lisää -näyttö ilmestyy. 5 Valitse Brother-laitteesi ja valitse sitten AirPrint Käyttö -ponnahdusvalikosta. 6Osoita Lisää.
• Varmista, että Brother-laitteesi on kytketty puhelinlinjaan ja toimii oikein.
• AirPrintin avulla voit lähettää vain mustavalkoisia faksiasiakirjoja.
Faksien lähetystoimenpide voi vaihdella sovelluksen mukaan. Seuraavassa esimerkissä käytetään Apple TextEdit-ohjelmaa.
a Varmista, että Brother-laitteesi virta on kytketty. b Avaa faksina lähetettävä tiedosto Macintosh-tietokoneesi Apple TextEdit-ohjelmalla.
3
c Osoita Arkisto-valikkoa ja valitse Tulosta. d Osoita Tulostin-pudotusvalikkoa ja valitse MFC-XXXX - Fax (missä XXX on mallisi nimi). e Syötä faksin vastaanottajan tiedot. f Osoita Faksaa.
• OS X v10.8 ei tällä hetkellä tue kansilehtien käyttöä.
• Laitteesi tukee Secure Function Lock -ominaisuutta. AirPrint-toiminnolla ei voi lähettää fakseja, mikäli faksin lähetys on rajoitettu jokaiselle käyttäjälle. Saat lisätietoja katsomalla Brother-laitteesi oppaista Laajempi käyttöopas tai Ohjelmisto- ja Verkkokäyttäjän opas.
7
Page 11
A
A
Tässä luvussa kerrotaan, miten AirPrint-tulostuksessa Brother-laitteella mahdollisesti esiin tulevat tyypilliset verkko-ongelmat ratkaistaan. Jos et tämän luvun luettuasi kykene ratkaisemaan ongelmaa, käy Brother Solutions Centerissä osoitteessa http://solutions.brother.com/
Vianmääritys A
.

Jos laitteen kanssa on ongelmia A

Ongelma Ehdotuksia
Brother-laitetta ei näy tulostinluettelossa. Varmista, että Brother-laitteesi virta on kytketty.
Vahvista verkkoasetukset. (Verkkoasetukset sivulla 2)
Siirrä mobiililaite lähemmäs langatonta tukiasemaa/reititintä tai Brother-laitetta.
Tulostus ei onnistu. Varmista, että Brother-laitteesi virta on kytketty.
Vahvista verkkoasetukset. (Verkkoasetukset sivulla 2)
Yritän tulostaa monisivuista asiakirjaa iPhone-, iPod touch tai iPad-laitteesta, mutta AINOASTAAN ensimmäinen sivu tulostuu.
Varmista, että käytössäsi on iOS-käyttöliittymän viimeisin versio.
Katso seuraava Apple-tuen ohje saadaksesi lisätietoja AirPrint-ominaisuudesta: http://support.apple.com/kb/HT4356
8
Page 12
Vianmääritys
A
VINKKI

AirPrint-tulostuksen ottaminen käyttöön / poistaminen käytöstä WWW-pohjaista hallintaa (WWW-selainta) käyttämällä

Laitteen AirPrint-ominaisuus voidaan ottaa käyttöön ja poistaa käytöstä tavallisella WWW-selaimella. (Se on oletuksena käytössä.)
a Vahvista, että laite on yhteydessä samaan verkkoon kuin tietokone. b Avaa WWW-selain tietokoneesta. c Kirjoita selaimen osoitekenttään ”http://machine’s IP address/” (jossa ”machine’s IP address” on laitteen
IP-osoite).
Esimerkki:
http://192.168.1.2/
• Laitteen IP-osoite näkyy ohjauspaneelin verkkovalikossa. Saat lisätietoja katsomalla Brother-laitteesi Ohjelmisto- ja Verkkokäyttäjän opas.
• Jos olet asettanut WWW-pohjaiselle hallinnalle kirjautumissalasanan, kirjoita salasana Login (Kirjautuminen) -ruutuun ja osoita sitten .
d Osoita Network (Verkko).
A
e Osoita Protocol (Protokolla). f Poista AirPrint-tulostus käytöstä tyhjentämällä AirPrint -valintaruutu. Ota AirPrint-tulostus käyttöön
valitsemalla AirPrint -valintaruutu.
g Osoita Submit (Lähetä). h Käynnistä laite uudelleen.
9
Page 13
Vieraile WWW-sivustollamme osoitteessa
http://www.brother.com/
www.brotherearth.com
Loading...