Black & Decker Bdv012i Instruction Manual [pl]

www.blackanddecker.eu
Osprzęt samochodowy
do zastosowań
nieprzemysłowych
555555-51 PL
INSTRUKCJA OBSŁUGI MODEL BDV012l
2
POLSKI
Zastosowanie zgodne z przeznaczeniem
Wspomagacz rozruchu Black & Decker ze sprężarką dostarcza dodatkowego prądu dla akumulatorów kwasowo-ołowiowych przy rozruchu silnika pojazdu, a oprócz tego służy do pompowania opon samochodowych i sprzętu sportowego oraz jako przenośne źródło prądu stałego o napięciu 12 V. Przyrząd ten nie nadaje się do celów przemysłowych.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
Uwaga! Przy korzystaniu z urządzeń akumulatorowych
lub bateryjnych dokładnie przestrzegaj wskazówek zawartych w tej instrukcji i podstawowych przepisów bhp, by zminimalizować ryzyko pożaru, wycieku elektrolitu, czy też doznania urazu ciała i szkód rzeczowych.
Przed pierwszym użyciem przyrządu dokładnie przeczytaj niniejszą instrukcję.
W instrukcji tej opisano zastosowanie przyrządu zgodne z przeznaczeniem. Używanie akcesoriów lub przystawek innych, niż zalecane w tej instrukcji, lub obsługiwanie przyrządu w sposób niezgodny z opisem grozi doznaniem urazu.
Przechowuj niniejszą instrukcję na wypadek, gdyby znów była kiedyś potrzebna.
Zastosowanie wspomagacza rozruchu
Z przyrządem tym zawsze obchodź się ostrożnie.
Zabrania się używania przyrządu przez dzieci lub osoby niepełnosprawne bez należytego nadzoru.
Przyrząd nie jest zabawką.
Używaj przyrządu tylko w suchym otoczeniu. Uważaj, by go nie zamoczyć.
Nie zanurzaj przyrządu w wodzie.
Nie próbuj otwierać obudowy. W jej wnętrzu nie ma żadnych elementów podlegających konserwacji.
Nie używaj przyrządu w otoczeniu zagrożonym wybuchem, w którym znajdują się palne ciecze, gazy lub pyły.
Nigdy nie ciągnij za kabel, by wyjąć wtyczkę z gniazda sieciowego. Grozi to uszkodzeniem kabla i wtyczki.
Po użyciu
Nieużywany przyrząd przechowuj w suchym, dobrze wentylowanym miejscu poza zasięgiem dzieci.
Uniemożliw dzieciom dostęp do przechowywanych urządzeń.
Przy transportowaniu przyrządu w samochodzie umieść go w bagażniku lub odpowiednim schowku, by nie mógł się przemieścić w razie nagłej zmiany prędkości lub kierunku ruchu.
Chroń przyrząd przed wilgocią, wysoką temperaturą i bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.
Kontrola i naprawy
Przed użyciem przyrządu sprawdź, czy nie zawiera jakichś uszkodzonych elementów lub czy nie wystąpiły jakieś inne okoliczności, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie urządzenia.
Nie używaj przyrządu, gdy jakaś jego część jest niesprawna.
Nie wymieniaj ani nie usuwaj żadnych części nieopisanych w tej instrukcji.
Specjalne wskazówki bezpieczeństwa pracy wspomagaczy rozruchu
Na przyrządzie umieszczono następujące symbole:
Wyłącznik (7), włączony
Wyłącznik (7), wyłączony
Gniazdo wtykowe 12 V
Wskaźnik przebiegunowania
Pojazdy często zawierają układy elektryczne i elektroniczne, jak np. układ sterowania silnika lub telefon komórkowy, które mogą ulec uszkodzeniu na skutek wystąpienia wysokich napięć w czasie rozruchu. Dlatego przed przyłączeniem przyrządu do pojazdu zajrzyj do instrukcji obsługi pojazdu, by sprawdzić, czy zezwala na rozruch z zewnętrznego źródła prądu.
Przestrzegaj niniejszej instrukcji obsługi oraz wskazówek producenta akumulatora, producenta pojazdu i producentów innych urządzeń, które chcesz zastosować w połączeniu ze wspomagaczem rozruchu. Zwróć uwagę na symbole ostrzegawcze umieszczone na tych urządzeniach i pojeździe.
Przyrząd ten nie może być wykorzystywany jako zamiennik akumulatora pojazdu. Nigdy nie próbuj uruchamiania silnika bez przyłączonego akumulatora.
Przyrząd może być przyłączany tylko do akumulatorów kwasowo-ołowiowych o napięciu 12 V. Nie ładuj nim baterii ogniw suchych często wykorzystywanych w sprzęcie gospodarstwa domowego. Baterie te mogą pęknąć, co nieuchronnie powoduje szkody rzeczowe i osobowe.
Przed przyłączeniem przyrządu upewnij się co do polaryzacji biegunów akumulatora pojazdu. Najpierw zawsze odłączaj kabel rozruchowy minusowy (czarny), a następnie plusowy (czerwony).
Przed przyłączeniem źródła zasilania lub obciążenia bądź gdy przyrząd ma być ładowany lub nieużywany zawsze wyłączaj wyłącznik.
Uważaj, by nie zewrzeć czerwonego i czarnego zacisku szczękowego i by nie przytknąć ich jednocześnie do tego samego metalowego przewodnika. Może to spowodować uszkodzenie przyrządu lub wybuch na skutek zaiskrzenia. Nieużywane zaciski szczękowe pozostawiaj zaciśnięte na przewidzianych do tego celu uchwytach.
DC
3
Gdy przyrząd ten jest wykorzystywany w pobliżu akumulatora i silnika pojazdu, umieść go na płaskiej i wystarczająco stabilnej podkładce. Nie zbliżaj zacisków szczękowych ani elementów odzieży i członków ciała do ruchomych części pojazdu.
Wspomagacz rozruchu zawiera szczelny akumulator kwasowo-ołowiowy. Dlatego przechowywany, wykorzystywany lub ładowany przyrząd w miarę możliwości powinien się znajdować w pionowej pozycji.
Z akumulatorów kwasowo-ołowiowych może wydzielać się wybuchowy gaz. Przy ładowaniu w ekstremalnych warunkach może też wypływać elektrolit. W czasie awaryjnego uruchamiania silnika i ładowania zapewnij wystarczającą wentylację.
Nie ładuj przyrządu przez 12 V gniazdo zapalniczki, gdy w pojeździe znajdują się pasażerowie. Zapewnij wystarczającą wentylację.
Jeżeli zamierzasz wykonać jakieś czynności związane z konserwacją lub czyszczeniem, odłącz przyrząd od zasilania. W przeciwnym razie istnieje ryzyko porażenia prądem elektrycznym. By wykluczyć to ryzyko, nie wystarczy wyłączyć przyrządu za pomocą odpowiednich elementów obsługi.
Gniazdo wtykowe 12 V
służy wyłącznie do zasilania
DC
akcesoriów. Jego maksymalna obciążalność prądowa wynosi 5 A. Nigdy nie przyłączaj do niego zapalniczki samochodowej.
Przed rozruchem sprawdź, czy przyrząd jest całkowicie odłączony od wszystkich źródeł prądu ładowania.
Nie używaj jednocześnie ładowarki na prąd przemienny i kabla do ładowania na prąd stały.
Dodatkowe wskazówki bezpieczeństwa pracy akumulatorów i ładowarek
do lekarza. Gdyby roztwór prysnął w oczy, natychmiast przepłucz je dużą ilością wody i niezwłocznie udaj się do lekarza.
Ładowarka
Ładowarka jest przystosowana tylko do określonego napięcia. Sprawdź, czy napięcie podane na tabliczce znamionowej zgadza się z lokalnym napięciem sieciowym. Uwaga! Nigdy nie przyłączaj przyrządu bezpośrednio do sieci. Ładowarka Black & Decker jest przeznaczona wyłącznie do zasilania przyrządu, z którym została dostarczona. Inne akumulatory mogą pęknąć, co niechybnie prowadzi do szkód rzeczowych i osobowych.
Nigdy nie próbuj ładować baterii.
Uszkodzony kabel natychmiast wymieniaj na nowy.
Nie wystawiaj ładowarki na działanie wody.
Nie próbuj otwierać ładowarki.
Nie dokonuj żadnych przeróbek w ładowarce.
W czasie ładowania akumulatora zapewnij wystarczającą wentylację.
Na ładowarce umieszczono następujące symbole:
Bezpieczny transformator separujący. Wyjście transformatora jest galwanicznie oddzielone od sieci.
Przy zbyt wysokiej temperaturze otoczenia ładowarka automatycznie się wyłącza i nie daje się już uruchomić. Trzeba ją wówczas odłączyć od sieci i oddać do naprawy w autoryzowanym warsztacie serwisowym.
Ładowarka jest przeznaczona wyłącznie do pracy w zamkniętych pomieszczeniach.
Akumulatory
W żadnym przypadku nie próbuj otwierać akumulatora.
Nie wystawiaj akumulatora na działanie wody.
Nie składuj akumulatora w temperaturach powyżej 40 °C.
Akumulator ładuj tylko w temperaturach otoczenia od 10 °C do 40 °C.
Używaj wyłącznie ładowarek dostarczonych wraz z przyrządem.
Przy utylizacji akumulatorów przestrzegaj wskazówek podanych w punkcie „Ochrona środowiska”.
W ekstremalnych warunkach pracy akumulatory mogą stracić szczelność. W razie zauważenia wypływu elektrolitu ostrożnie zbierz go szmatą. Unikaj kontaktu ze skórą.
Gdyby jednak elektrolit prysnął na skórę lub w oczy, zastosuj się do następującej porady:
Uwaga! Elektrolit stanowi roztwór kwasu siarkowego, który jest szkodliwy dla zdrowia i innych przedmiotów. Gdyby środek ten zetknął się ze skórą, natychmiast obficie spłucz ją wodą. W razie zaczerwienienia, podrażnienia lub innych niepokojących objawów zgłoś się
Przed użyciem przeczytaj instrukcję obsługi.
Bezpieczeństwo elektryczne
Przyrząd ten jest podwójnie zaizolowany i dlatego żyła uziemiająca nie jest konieczna. Zawsze sprawdzaj, czy lokalne napięcie sieciowe zgadza się z wartością podaną na tabliczce znamionowej przyrządu.
W razie uszkodzenia kabla sieciowego zleć jego wymianę producentowi lub autoryzowanemu warsztatowi serwisowemu Black & Decker, by nie narażać się na niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym.
Elementy przyrządu
Przyrząd ten zawiera niektóre lub wszystkie spośród wymienionych niżej elementów:
1. Pomocniczy kabel rozruchowy
2. Gniazdo do ładowania prądem o napięciu 12 V
3. Gniazdo wtykowe wyjściowe o napięciu 12 V
4. Przycisk ładunku akumulatora
5. Uchwyt do przenoszenia
DC
DC
4
Loading...
+ 8 hidden pages