Black-Decker BDSBC10A User Manual

www.blackanddecker.eu
Upozornění !
Určeno pro kutily.
588888-19 CZ
BDSBC10A
2
Použití
Bezpečnostní pokyny
Varování! Při použití elektrického nářadí napájeného
kabelem by měly být vždy dodržovány základní bezpeč­nostní pokyny, včetně následujících, abyste snížili riziko vzniku požáru, riziko úrazu elektrickým proudem nebo jiného poranění a materiálních škod.
Před použitím výrobku si pečlivě pročtěte tento návod.
Použití tohoto výrobku je popsáno v tomto návodu. Použití jiného příslušenství nebo přídavného zaří­zení a provádění jiných pracovních operací než je doporučeno tímto návodem, může způsobit poranění obsluhy.
Uschovejte tento návod pro případné další použití.
Použití výrobku
Při použití tohoto výrobku buďte vždy opatrní.
Tento výrobek není určen pro použití nedospělými či oslabenými osobami bez dozoru.
Tento výrobek nesmí být použit jako hračka.
Používejte toto zařízení pouze v suchém prostředí. Zabraňte tomu, aby se zařízení dostalo do vlhkého prostředí.
Neponořujte toto zařízení do vody.
Nepokoušejte se toto zařízení demontovat. Uvnitř zařízení nejsou žádné prakticky použitelné díly.
Nepoužívejte toto zařízení v prostředích s výbušnou atmosférou, ve kterých se vyskytují hořlavé kapaliny, plyny nebo prachové směsi.
Chcete-li snížit riziko poškození zástrčky a napájecí­ho kabelu, nikdy netahejte za kabel, abyste uvolnili zástrčku ze zásuvky.
Po použití
Není-li zařízení používáno, mělo by být uloženo na suchém a dobře odvětrávaném místě, mimo dosah dětí.
K uloženému zařízení nesmí mít přístup děti.
Je-li zařízení uloženo nebo přepravováno ve vozidle, mělo by být umístěno v zavazadlovém prostoru a mělo by být zajištěno tak, aby při náhlých změ­nách rychlosti nebo směru jízdy nedocházelo k jeho pohybu.
Zařízení by mělo být chráněno před přímým sluneč­ním světlem, teplem a vlhkostí.
Prohlídky a opravy
Vždy před použitím zkontrolujte, zda není zařízení poškozeno nebo zda nemá vadné části. Zkontrolujte, zda nejsou jeho části rozbity a zda nejsou poškozeny spínače nebo jiné díly, které by mohly ovlivnit jeho provoz.
Je-li jakákoliv část zařízení poškozena, nepoužívejte jej.
Poškozené a zničené díly nechejte opravit či vyměnit v autorizovaném servisním středisku.
ČEŠTINA
Nikdy se nepokoušejte demontovat nebo vyměnit jiné díly, než jsou díly uvedené v tomto návodu.
Bezpečnost napájecího kabelu Varování! Nikdy neprovádějte žádné úpravy napájecího
kabelu nebo zástrčky. Nemohou-li být koncovky použity, svěřte prosím montáž správné koncovky nebo zásuvky kvalifi kovanému elektrotechnikovi. Nesprávné zapojení může vést k úrazu způsobenému elektrickým proudem.
Zvláštní bezpečnostní pokyny pro nabíječky
Na zařízení naleznete následující symboly:
Toto nářadí je chráněno dvojitou izolací. Proto není nutné použití zemnícího vodiče. Vždy zkontrolujte, zda síťové napětí odpovídá napětí uvedenému na typovém štítku nářadí.
Přečtěte si pečlivě celý tento návod k obslu­ze.
Toto zařízení není určeno pro venkovní použití.
Není určeno pro skladování.
Před použitím si přečtěte tyto pokyny:
Poškozený napájecí kabel musí být vyměněn výrob­cem nebo v autorizovaném servisu Black & Dec­ker.
Nikdy se nepokoušejte nabíjet baterie na jedno použití.
Poškozené kabely ihned vyměňte.
Zabraňte kontaktu nabíječky s vodou.
Nesnažte se demontovat kryt nabíječky.
Nesnažte se nabíječku rozebírat.
Dbejte na to, aby nikdy nedošlo k vzájemnému kontaktu mezi svorkami (4), kladnou (červenou) a zápornou (černou), nebo ke kontaktu svorek s jinými vodiči. Mohlo by dojít k poškození nabíječky, k jiskření a k riziku výbuchu.
Nejsou-li svorky (4) používány, vždy je uložte v pří­slušných pouzdrech.
Akumulátory Varování! Nikdy se nepokoušejte nabíjet zmrzlý aku-
mulátor.
Nikdy se nepokoušejte akumulátor otevírat.
Nevystavujte akumulátor vlhkosti.
Varování! Kapalina v akumulátoru je zředěná kyselina sírová, která může způsobit zranění osob nebo hmotné škody. Zasažené místo ihned opláchněte vodou. Do­jde-li ke zrudnutí, bolesti nebo podráždění, vyhledejte lékařské ošetření. Zasáhne-li kapalina oči, okamžitě si je začněte vyplachovat čistou vodou a ihned vyhledejte lékařské ošetření.
Při likvidaci akumulátorů se řiďte pokyny uvedenými v části „Ochrana životního prostředí“.
Doplňte do každého článku takové množství des-
tilované vody, aby hladina elektrolytu dosahovala úrovně předepsané výrobcem akumulátoru. Takto napomůžete unikání přebytečných plynů z článků
3
akumulátoru. Nedoplňujte do článků nadměrné množství vody. U akumulátorů bez zátek na jednot­livých článcích (bezúdržbové typy) pečlivě dodržujte během nabíjení pokyny uvedené výrobcem akumu­látoru.
Nastudujte si všechny speciální pokyny výrobce akumulátoru, jako jsou snímání nebo nesnímání zátek během nabíjení a doporučený nabíjecí proud akumulátoru.
Ujistěte se, zda počáteční nabíjecí proud nepřekročí hodnotu uvedenou výrobcem akumulátoru.
Varování! Riziko směsi výbušných plynů. Práce v blíz­kosti olověných akumulátorů je nebezpečná. V průběhu běžného provozu se v akumulátoru vytváří výbušné plyny.˝Proto je nanejvýše nutné, abyste si před každým použitím nabíječky přečetli tento návod a abyste přesně dodržovali v něm uvedené pokyny.
Použití příslušenství, které není doporučeno nebo prodáváno společností Black & Decker může vést k způsobení požáru, úrazu elektrickým proudem nebo zranění osob.
Pokud to není nezbytně nutné, prodlužovací kabel nepoužívejte. Použití nevhodného prodlužovacího kabelu by mohlo vést k riziku způsobení požáru nebo úrazu elektrickým proudem, a také způsobí neplatnost záruky.
Displej z tekutých krystalů (LCD)
Dostanou-li se tekuté krystaly do kontaktu s vaší pokožkou:
Opláchněte zasažené místo dostatečným množstvím vody. Odstraňte znečištěný oděv. Dostanou-li se tekuté krystaly do očí, vypláchněte si zasažené oči čistou vodou a vyhledejte lékařské ošetření. Dojde-li k požití tekutých krystalů: Vypláchněte si ústa řádně vodou. Vypijte velké množství vody a vyvolejte zvracení. Vyhledejte lékařské ošetření.
Bezpečnost obsluhy
Používejte kompletní ochranu zraku a vhodný oděv, abyste byli dostatečně chráněni před kontaktem s kapa­linou z akumulátoru. Pracujete-li s akumulátorem, vyvarujte se dotyku očí. Do očí by se vám mohla dostat kyselina, částečky elektrolytu nebo částečky rzi. Při práci s olověným akumulátorem sejměte osobní věci z kovu, jako jsou prsteny, náramky, náhrdelníky a hodin­ky. Olověný akumulátor může produkovat dostatečně vysoké zkratové proudy, které mohou způsobit vážné popáleniny. Buďte velmi opatrní, abyste snížili riziko pádu kovového objektu na akumulátor. Mohlo by dojít k jiskření nebo zkratu akumulátoru nebo jiných elektrických částí, což by mohlo způsobit výbuch.
Příprava před nabíjením
Tato nabíječka smí být připojena pouze k olověnému akumulátoru s napětím 12 V. Před nabíjením podle výkonového štítku na akumulátoru nebo podle návodu k obsluze automobilu zkontrolujte, zda je napětí aku­mulátoru 12 V.
Nepoužívejte tuto nabíječku k nabíjení suchých baterií, které jsou běžně používány v domácích spotřebičích. Mohlo by dojít k výbuchu těchto baterií, zranění osob a způsobení hmotných škod. Varování! Při nabíjení může z olověného akumulátoru unikat výbušný plyn. Před nabíjením se ujistěte se, zda je pracovní prostor dobře odvětrán a odstraňte všechny zdroje možného vznícení.
Umístěte nabíječku pokud možno co nejdále od akumulátoru. Tak, jak to umožní vodiče. V nabíječce jsou spínače, které mohou způsobovat jiskření.
Neumísťujte nabíječku nad akumulátor a nestavte nabíječku na horní část akumulátoru.
U země může docházet ke hromadění výbušných plynů. Umístěte nabíječku akumulátorů pokud možno co nejvýše nad úroveň terénu.
Nepoužívejte v prostoru nabíjení akumulátoru žádné elektrické nářadí.
Nekuřte a nemanipulujte s otevřeným plamenem v prostoru nabíjení akumulátoru.
Dodržujte pokyny pro připojení a odpojení kabelů nabíječky nebo svorek akumulátoru.
Varování! Akumulátor pro použití v motorových lodích musí být demontován z lodi a musí být vždy nabíjen na břehu. Chcete-li nabíjení akumulátoru provádět na palubě lodi, musíte mít k dispozici speciální vybavení, které je určeno pro použití na moři. Tato nabíječka NENÍ určena pro takové použití.
Ve vozidlech mohou být elektrické a elektronické systémy (například řídicí systémy motoru, mobilní telefony), které mohou být poškozeny při vystavení působení vysokých spouštěcích napětí a napěťových špiček. Před připo­jením nabíječky k vozidlu si přečtěte návod k obsluze vozidla, abyste se ujistili, zda je povoleno externí nabíjení akumulátoru.
Dodržujte tyto pokyny, pokyny výrobce akumulátoru a pokyny výrobce vozidla.
Po odpojení napájecího kabelu ze zásuvky pouze připojte a odpojte výstupní svorky stejnosměrného napětí. Vždy zamezte tomu, aby došlo k vzájemné­mu kontaktu mezi svorkami.
Před připojením zařízení zkontrolujte polaritu svorek akumulátoru vozidla. Jako první vždy odpojte kabel pro záporný pól (černý) a potom odpojte kabel pro kladný pól (červený).
Během nabíjení akumulátoru zapojeného v okruhu dodržujte pokyny výrobce týkající se přístupu k akumu­látoru a také následující pokyny:
Nenabíjejte akumulátor, je-li motor vozidla v cho­du.
Pamatujte na to, že může automaticky dojít k spuš­tění komponentů motoru, například ventilátoru chladiče chladicí kapaliny. Nepřibližujte ruce a tělo k pohyblivým částem motoru a umístěte nabíječku i s kabely tak, abyste zabránili jejich vzájemnému kontaktu.
Ujistěte se, zda jsou nabíječka i kabely umístěny tak, aby nemohlo dojít k jejich poškození způsobenému přivřením do dveří nebo přivřením kapotou motoro­vého prostoru.
4
Ujistěte se, zda mohou být provedena připojení, aniž by došlo ke kontaktu s kovovým materiálem nebo kovovými komponenty nacházejícími se v blízkosti akumulátoru.
Používáte-li nabíječku v blízkosti akumulátoru vozi­dla a jeho motorového prostoru, postavte ji na rovný a stabilní povrch a ujistěte se, zda se žádné svorky, kabely, oděvy a části těla nenachází v blízkosti pohybujících se částí vozidla.
Musíte-li při nabíjení nebo při čištění svorek vyjmout akumulátor z vozidla, ujistěte se, zda je ve vozidlo vypnuto veškeré příslušenství, aby nemohlo dojít k jiskření.
Před prováděním údržby nebo před čištěním nabí­ječku vždy odpojte od zdroje napájení, abyste snížili riziko zranění způsobeného elektrickým proudem. Vypnutí ovládacích prvků, aniž by došlo k odpojení zařízení, toto riziko nesníží.
Připojení nabíječky
Po ukončení všech příprav pro nabíjení akumulátoru a ochranu osob postupujte následovně:
U většiny aplikací prováděných s akumulátory v automobilech nebo jiných strojích může být nabí­ječka připojena k akumulátoru, i když je akumulátor zapojen do okruhu se stejnosměrným napětím. Je-li to přijatelné, postupujte podle pokynů uvedených v kapitole „Nabíjení akumulátoru zapojeného v okru­hu“.
Musí-li být akumulátor před nabíjením z okruhu odpojen, postupujte podle pokynů uvedených v kapitole „Nabíjení akumulátoru odpojeného od okruhu“.
Nabíjení akumulátoru zapojeného v okruhu Varování! Nesprávné zapojení, zkrat akumulátoru,
umístění akumulátoru a umístění nabíječky mohou vytvářet rizika. Před zahájením nabíjení se ujistěte, zda byla provedena odpovídající příprava. Varování! Pokud není k svorkám akumulátoru přístup, nebo pokud by se svorky nabíječky dotýkaly karoserie či komponentů v těsné blízkosti akumulátoru, bude nutné akumulátor před nabitím vyjmout. Při demontáži akumulátoru dodržujte pokyny výrobce.
Zkontrolujte polaritu obou pólů akumulátoru. Kladný pól akumulátoru (POS, P, +) má obvykle větší prů­měr než záporný pól akumulátoru (NEG, N, -).
Snímáte-li z pólů akumulátoru jakékoli izolační kryty, dodržujte pokyny výrobce.
Připojte kladnou (červenou) svorku nabíječky ke kladnému pólu akumulátoru (POS, P, +).
Připojte černou zápornou svorku (-) k podvozku vozidla nebo k pevné, nepohyblivé a kovové části
vozidla nebo části podvozku. Nikdy neprovádějte připojení přímo k záporné svorce akumulátoru nebo k pohyblivé části vozidla. Viz návod k obsluze vozidla.
Při odpojování nabíječky od akumulátoru vždy:
Vypněte a odpojte nabíječku od napájecí sítě.
Nejdříve odpojte svorku od záporného pólu.
Potom odpojte svorku od kladného pólu.
Nasaďte na póly akumulátoru sejmuté izolační kryty.
Nabíjení akumulátoru odpojeného od okruhu Varování! Nesprávné zapojení, zkrat akumulátoru,
umístění akumulátoru a umístění nabíječky mohou vytvářet rizika. Před zahájením nabíjení se ujistěte, zda byla provedena odpovídající příprava.
Není-li akumulátor ještě odpojen od okruhu, dodržujte před zahájením nabíjení pokyny výrobce pro demontáž akumulátoru.
Zkontrolujte polaritu obou pólů akumulátoru. Kladný pól akumulátoru (POS, P, +) má obvykle větší prů­měr než záporný pól akumulátoru (NEG, N, -).
Připojte kladnou (červenou) svorku nabíječky ke kladnému pólu akumulátoru (POS, P, +).
Připojte zápornou (černou) svorku nabíječky k zápor­nému pólu akumulátoru (NEG, N, -).
Při odpojování nabíječky od akumulátoru vždy:
Vypněte a odpojte nabíječku od napájecí sítě.
Nejdříve odpojte svorku od záporného pólu.
Potom odpojte svorku od kladného pólu.
Nasaďte na póly akumulátoru sejmuté izolační kryty.
Popis
1. Displej, zobrazení informací
2. Tlačítko pro volbu jazyka
3. Přepínač funkcí
4. Akumulátorové svorky
5. Indikátor stavu nabití
6. Ukazatel nabíjení
7. Uložení kabelu
8. Uložení svorek
9. Rukojeť
Volba jazyka
Nabíječka může zobrazit hlášení o chybě a různé infor­mace ve zvoleném jazyku. Chcete-li změnit původní jazyk (výchozí je angličtina), postupujte podle níže uvedených pokynů:
Připojte nabíječku k napájecímu zdroji střídavého proudu a během inicializačního procesu stiskněte jednou tlačítko pro volbu jazyka (2). Opakované tisknutí tlačítka umožní provedení volby požadova­ného jazyka.
Jakmile bude požadovaný jazyk zvolen, nabíječka bude zobrazovat všechny informace v tomto jazy­ku.
Tlačítko pro volbu jazyka již nebude nutné tisknout při každém zapnutí nabíječky. Nabíječka si již bude pama­tovat provedenou volbu a výchozím nastavením bude zvolený jazyk.
Základní pokyny pro použití
Proveďte nastavení nabíječky podle pokynů uvede­ných v části „Připojení nabíječky“.
Nastavte přepínač funkcí (3) do polohy pro požado­vanou funkci.
Připojte zástrčku nabíječky k síťové zásuvce 230 V.
5
Loading...
+ 11 hidden pages