Black & Decker Bdsbc10a Instruction Manual [pl]

www.blackanddecker.eu
Osprzęt samochodo-
wy do zastosowań nieprzemysłowych
555222-41 PL
INSTRUKCJA OBSŁUGI MODEL BDSBC10A
2
Zastosowanie zgodne z przeznaczeniem
Ładowarka Black & Decker jest przeznaczona do łado­wania akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Urządzenie to nie nadaje się do celów przemysłowych.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
Uwaga! Przy korzystaniu z urządzeń sieciowych
dokładnie przestrzegaj wskazówek zawartych w tej instrukcji i podstawowych przepisów bhp, by zminimali­zować ryzyko pożaru, porażenia prądem elektrycznym, czy też doznania urazu ciała i szkód rzeczowych.
• Przed pierwszym użyciem przyrządu dokładnie przeczytaj niniejszą instrukcję.
• W instrukcji tej opisano zastosowanie przyrządu zgodne z przeznaczeniem. Używanie akcesoriów lub przystawek innych, niż zalecane w tej instrukcji, lub obsługiwanie przyrządu w sposób niezgodny z opisem grozi doznaniem urazu.
• Przechowuj niniejszą instrukcję na wypadek, gdyby znów była kiedyś potrzebna.
Zastosowanie ładowarki
Z przyrządem tym zawsze obchodź się ostrożnie.
Zabrania się używania przyrządu przez dzieci lub osoby niepełnosprawne bez należytego nadzoru.
Przyrząd nie jest zabawką.
• Używaj przyrządu tylko w suc hym otoczeniu. Uważaj, by go nie zamoczyć.
Nie zanurzaj przyrządu w wodzie.
Nie próbuj otwierać obudowy. W jej wnętrzu nie ma żadnych elementów podlegających konserwacji.
• Nie używaj przyrządu w otoczeniu zagrożonym wybuchem, w którym znajdują się palne ciecze, gazy lub pyły.
• Nigdy nie ciągnij za kabel, by wyjąć wtyczkę z gniazda sieciowego. Grozi to uszkodzeniem kabla i wtyczki.
Po użyciu
• Nieużywany przyrząd przechowuj w suchym, dobrze wentylowanym miejscu poza zasięgiem dzieci.
Uniemożliw dzieciom dostęp do przechowywanych urządzeń.
• Przy transportowaniu przyrządu w samochodzie umieść go w bagażniku lub odpowiednim schowku, by nie mógł się przemieścić w razie nagłej zmiany prędkości lub kierunku ruchu.
• Chroń przyrząd przed bezpośrednim promie­niowaniem słonecznym, wysoką temperaturą i wilgocią.
Kontrola i naprawy
Przed użyciem przyrządu sprawdź, czy nie zawiera on jakichś uszkodzonych elementów lub czy nie wystąpiły jakieś inne okoliczności, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie urządzenia.
• Nie używaj przyrządu, gdy jakaś jego część jest niesprawna.
W razie uszkodzenia jakiejś części zleć jej naprawę lub wymianę jednemu z naszych autoryzowanych warsztatów serwisowych.
• Nie wymieniaj ani nie usuwaj żadnych części nieopisanych w tej instrukcji.
Bezpieczne korzystanie z kabla sieciowego Uwaga! Nie dokonuj żadnych przeróbek w kablu
ani we wtyczce. Gdyby wtyczka nie pasowała do gniazda, zwróć się w tej sprawie do wykwalifi kowanego specjalisty elektryka. Nieprawidłowe podłączenie grozi porażeniem prądem elektrycznym.
Specjalne wskazówki bezpieczeństwa pracy ładowarek
Na ładowarce umieszczono następujące symbole:
Przyrząd ten jest podwójnie zaizolowany i dlatego żyła uziemiająca nie jest konieczna. Zawsze sprawdzaj, czy lokalne napięcie sieciowe zgadza się z wartością podaną na tabliczce znamionowej przyrządu.
W całości i uważnie przeczytaj tę instrukcję.
Przyrząd ten nie nadaje się o pracy na wolnym powietrzu.
Ten pojemnik nie jest przewidziany jako miejsce przechowywania przyrządu.
Przed użyciem ładowarki przeczytaj instrukcję obsługi.
• W razie uszkodzenia kabla sieciowego zleć jego wymianę producentowi lub autoryzowanemu warsztatowi serwisowemu Black & Decker, by nie narażać się na niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym.
W żadnym przypadku nie próbuj ładować baterii.
Uszkodzony kabel natychmiast wymień na nowy.
Uważaj, by do ładowarki nie dostała się woda.
Nie próbuj otwierać obudowy ładowarki.
Nie dokonuj w ładowarce żadnych przeróbek.
• Uważaj, by nie zewrzeć czerwonego i czarnego zacisku szczękowego (4) i by nie przytknąć ich jednocześnie do tego samego metalowego przewodnika. Może to spowodować uszkodzenie przyrządu lub wybuch na skutek zaiskrzenia.
• Zaciski szczękowe (4) zawsze pozostawiaj w zintegrowanych uchwytach.
Akumulatory Uwaga! W żadnym przypadku nie próbuj ładować
zamarzniętego akumulatora.
W żadnym przypadku nie otwieraj akumulatora.
Uważaj, by do akumulatora nie dostała się woda.
Uwaga! Elektrolit stanowi roztwór kwasu siarkowego, który jest szkodliwy dla zdrowia i innych przedmiotów. Gdyby środek ten zetknął się ze skórą, natychmiast obfi cie spłucz ją wodą. W razie zaczer wienienia, po­drażnienia lub innych niepokojących objawów zgłoś się do lekarza. Gdyby roztwór prysnął w oczy, natychmiast
3
przepłucz je dużą ilością wody i niezwłocznie udaj się do lekarza.
Przy utylizacji akumulatorów przestrzegaj wskazó­wek podanych w punkcie „Ochrona środowiska”.
• Do każdego ogniwa wlej wodę destylowaną do poziomu określonego przez producenta. Pomaga to w ulotnieniu się nadmiaru gazu z ogniw. Uważaj, by woda się nie przelała. Przy braku dostępu do ogniw (akumulator bezobsługowy) przestrzegaj instrukcji ładowania wydanej przez producenta.
• Nie przekraczaj zalecanego natężenia prądu ładowania i przestrzegaj odnośnych przepisów bezpieczeństwa, które określają np., czy przy ładowaniu mają być zdjęte korki z ogniw.
• Pilnuj, by początkowy prąd ładowania nie przekroczył wartości podanej przez producenta akumulatora.
Uwaga! Niebezpieczeństwo wybuchu mieszaniny gazu. Praca w pobliżu akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest ryzykowna. Podczas normalnego użytkowania akumulatorów mogą z nich wydzielać się wybuchowe gazy. Dlatego przed użyciem ładowarki bezwzględnie przeczytaj niniejszą instrukcję obsługi i dokładnie przestrzegaj wszystkich zamieszczonych w niej wskazówek.
• Stosowanie akcesoriów niezalecanych lub niesprzedawanych przez firmę Black & Decker może doprowadzić do pożaru, porażenia prądem elektr ycznym lub urazu ciała.
• Nie używaj przedłużacza, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne. Zastosowanie nieod­powiedniego przedłużacza może być przyczyną pożaru i porażenia prądem elektrycznym, a ponadto powoduje utratę gwarancji.
Wyświetlacz ciekłokrystaliczny
W razie wylania się kryształu ciekłego na skórę:
• Dokładnie zmyj narażone miejsce dużą ilością wody. Zdejmij zabrudzoną odzież. W razie pry­śnięcia w oczy przepłucz je czystą wodą i zgłoś się do lekarza. W razie połknięcia dokładnie wypłucz usta dużą ilością wody. Wypij dużo wody i wywołaj wymioty. Zgłoś się do lekarza.
Bezpieczeństwo osób
Zakładaj okulary ochronne całkowicie osłaniające oczy i odpowiednią odzież, by zapobiec ewentualnemu kontaktowi z elektrolitem.
Podczas korzystania z akumulatora nie dotykaj oczu, by nie przenieść na nie kwasu lub produktów korozji.
Podczas pracy z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi nie noś metalowej biżuterii, jak obrączki, bransolety, naszyjniki lub zegarki. Prąd zwarciowy akumulatora kwasowo-ołowiowego może spowodować poważne oparzenia.
Szczególnie uważaj, by jakiś metalowy przedmiot nie spadł na akumulator, gdyż mogłoby to doprowadzić do wybuchu na skutek zaiskrzenia lub zwarcia.
Przed rozpoczęciem ładowania
Ładowarkę wolno przyłączać tylko do akumulatorów kwasowo-ołowiowych o napięciu 12 V. Przed rozpo­częciem ładowania sprawdź, czy napięcie akumulatora wynosi 12 V. Informacja o tym jest podana na samym akumulatorze lub w dokumentacji odnośnego urządze­nia (jak np. książka obsługi pojazdu).
Przy użyciu tej ładowarki nie ładuj baterii suchych czę­sto stosowanych w sprzęcie gospodarstwa domowego. Baterie te mogą pęknąć, co niechybnie prowadzi do szkód rzeczowych i osobowych. Uwaga! W czasie ładowania z akumulatorów kwa­sowo-ołowiowych może wydzielać się wybuchowy gaz. Zapewnij wystarczającą wentylację i wyeliminuj możliwe źródła zapłonu.
• Ładowarkę umieść możliwie jak najdalej od akumulatora. Ładowarka zawiera wyłącznik, który może zaiskrzyć.
Nie stawiaj ładowarki na ani nad akumulatorem.
• Wybuchowe gazy mogą się gromadzić w pobliżu podłogi. Ustaw ładowarkę możliwie jak najwyżej nad podłogą.
• W obszarze ładowania nie używaj żadnych elektrycznych urządzeń.
W obszarze ładowania nie posługuj się otwar tym ogniem ani nie pal.
Przy przyłączaniu i odłączaniu kabli od ładowarki i biegunów akumulatora przestrzegaj odnośnej instrukcji.
Uwaga! Akumulator y używane na statkach i łodziach muszą być wyjmowane i ładowane na lądzie. Ładowanie na pokładzie jest możliwe tylko przy użyciu specjalnie do tego celu opracowanych przyrządów. Ładowarka ta NIE nadaje się do tego celu.
Pojazdy na ogół zawierają układy elektryczne i elektroniczne (jak np. układ sterowania silnika lub te­lefon komórkowy), które mogą ulec uszkodzeniu przez impulsy napięciowe. Dlatego przed przyłączeniem ładowarki do pojazdu przeczytaj jego instrukcję obsługi, by dowiedzieć się, czy dozwolone jest zewnętrzne ładowanie.
• Stosuj się do wskazówek zamieszczonych w tej instrukcji obsługi, a także w instrukcjach wydanych przez producentów akumulatora i pojazdu.
• Przed przyłączeniem lub odłączeniem zacisków wyjściowych ładowarki wyjmij wtyczkę kabla z gniazda sieciowego. Uważaj, by nie zewrzeć zacisków szczękowych.
Przed przyłączeniem ładowarki zorientuj się, jaką polaryzację mają bieguny akumulatora pojazdu. Najpierw zawsze odłączaj kabel minusowy (czarny), a następnie plusowy (czer wony).
Przy ładowaniu zamontowanego akumulatora po­łączonego z instalacją elektryczną przestrzegaj instrukcji wydanej przez producenta oraz poniższych wskazówek:
Nie ładuj akumulatora przy pracującym silniku.
• Pamiętaj, że niektóre zespoły silnika (jak np. wentylator chłodnicy) mogą zostać automatycznie,
4
niespodziewanie uruchomione. Ręce i inne części ciała trzymaj z dala od zespołów silnika i tak umieść ładowarkę i kable, by nie mogło dojść do zwarcia.
• Tak usytuuj ładowarkę i kable, by nie mogły ulec uszkodzeniu przy zamykaniu drzwi lub maski silnika.
• Uważaj, by przy przyłączaniu ładowarki nie dotknąć metalowej obudowy ani sąsiadujących metalowych elementów.
Gdy ładowarka ta jest wykorzystywana w pobliżu akumulatora i silnika pojazdu, umieść ją na płaskiej i wystarczająco stabilnej podkładce. Nie zbliżaj zacisków szczękowych ani elementów odzieży i członków ciała do ruchomych części pojazdu.
Gdy w celu naładowania lub oczyszczenia biegu­nów trzeba wyjąć akumulator z pojazdu, uprzednio wyłącz wszystkie dodatkowe urządzenia, by uniemożliwić zaiskrzenie.
• Jeżeli zamierzasz wykonać jakieś czynności związane z konserwacją lub czyszczeniem, odłącz ładowarkę od zasilania, by nie narażać się na porażenie prądem elektrycznym. By wykluczyć to ryzyko, nie wystarczy wyłączyć przyrządu za pomocą odpowiednich elementów obsługi.
Przyłączenie ładowarki
Po odpowiednim, opisanym wyżej przygotowaniu dalej postępuj zgodnie z następującymi wskazówkami:
• W większości pojazdów i podobnych urządzeń ładowarkę można przyłączyć do akumulatora, który jest połączony z instalacją elektryczną prądu stałego. W takim przypadku postępuj zgodnie z punktem „Ładowanie zamontowanego akumulatora”.
Gdy przed naładowaniem trzeba odłączyć akumu­lator od instalacji elektrycznej, postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi w punkcie „Ładowanie wymontowanego akumulatora”.
Ładowanie zamontowanego akumulatora Uwaga! Nieprawidłowe podłączenie, zwarcie biegunów
akumulatora, niekorzystne usytuowanie akumulatora i ładowarki stanowią potencjalne źródła zagrożenia. Upewnij się, czy wszystkie czynności przygotowawcze zostały prawidłowo wykonane. Uwaga! Nieprawidłowe podłączenie, zwarcie biegunów akumulatora, niekorzystne usytuowanie akumulatora i ładowarki stanowią potencjalne źródła zagrożenia. Upewnij się, czy wszystkie czynności przygotowawcze zostały prawidłowo wykonane. Uwaga! Gdy dostęp do biegunów akumulatora jest trudny lub istnieje ryzyko przypadkowego zetknięcia się zacisków szczękowych ładowarki z sąsiadującymi czę­ściami samochodu, akumulator przed naładowaniem trzeba wymontować. Zrób to zgodnie z instrukcją de­montażu, opracowaną przez producenta urządzenia.
• Zorientuj się, jaką polaryzację mają bieguny akumulatora. Biegun dodatni (POS, P, +) naj­częściej ma większą średnicę niż biegun ujemny (NEG, N, -).
• Zgodnie z instrukcją producenta zdejmij nakładki izolacyjne z biegunów akumulatora.
• Plusowy (czerwony) zacisk szczękowy ładowarki przyłącz do bieguna dodatniego (POS, P, +) akumulatora.
Minusowy (czarny) zacisk szczękowy ładowarki (-) przyłącz do stabilnej, nieruchomej części podwo­zia lub karoserii pojazdu. W żadnym przypadku nie przyłączaj go bezpośrednio do bieguna ujemnego akumulatora ani jakiegoś ruchomego elementu. Odpowiednie informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu.
By odłączyć ładowarkę od akumulatora, zawsze wykonuj następujące czynności:
Wyłącz ładowarkę i wyjmij wtyczkę kabla z gniazda sieciowego.
Najpierw odłącz minusowy zacisk szczękowy.
Następnie odłącz plusowy zacisk szczękowy.
• Ponownie załóż nakładki izolacyjne na bieguny akumulatora.
Ładowanie wymontowanego akumulatora Uwaga! Nieprawidłowe podłączenie, zwarcie biegunów
akumulatora, niekorzystne usytuowanie akumulatora i ładowarki stanowią potencjalne źródła zagrożenia. Upewnij się, czy wszystkie czynności przygotowawcze zostały prawidłowo wykonane.
Gdy akumulator jeszcze nie jest wymontowany, zanim rozpoczniesz ładowanie wymontuj go zgodnie ze wskazówkami producenta.
• Zorientuj się, jaką polaryzację mają bieguny akumulatora. Biegun dodatni (POS, P, +) naj­częściej ma większą średnicę niż biegun ujemny (NEG, N, -).
• Plusowy (czerwony) zacisk szczękowy ładowarki przyłącz do bieguna dodatniego (POS, P, +) akumulatora.
• Minusowy (czarny) zacisk szczękowy ładowarki przyłącz do bieguna ujemnego (NEG, N, -) akumulatora.
By odłączyć ładowarkę od akumulatora, zawsze wykonuj następujące czynności:
Wyłącz ładowarkę i wyjmij wtyczkę kabla z gniazda sieciowego.
Najpierw odłącz minusowy zacisk szczękowy.
Następnie odłącz plusowy zacisk szczękowy.
• Ponownie załóż nakładki izolacyjne na bieguny akumulatora.
Elementy ładowarki
1. Wyświetlacz cyfrowy z przewijaniem
2. Przełącznik wyboru języka
3. Przełącznik wyboru funkcji
4. Zaciski szczękowe
5. Dioda świecąca stanu
6. Wskaźnik ładunku akumulatora
7. Szpula do nawijania kabla
8. Uchwyt do zacisku szczękowego
9. Uchwyt do przenoszenia
5
Loading...
+ 11 hidden pages