Behringer XENYX X 1222USB User manual [cs]

USB Mixážní pult XENYX X 1222USB
Obj. č.: 30 25 56
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup mixážního pultu Behringer XENYX X1222USB. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Úvod
FBQ - Systém detekce zpětné vazby
Výjimečnou vlastností této mixážní konzole je systém detekce zpětné vazby FBQ, který je zabudován v grafickém ekvalizéru. Tento chytrý obvod Vám umožňuje okamžitě rozpoznat a eliminovat frekvence zpětné vazby. Pro upozornění na kritické frekvence, které způsobují zpětnou vazbu, využívá systém diody v potenciometrech frekvenčních pásem grafického ekvalizéru. Tímto způsobem se kdysi používané pracné vyhledávání frekvencí zpětné vazby, nyní stává činností, kterou zvládne dokonce i dítě. Kanály mikrofonu jsou vybaveny špičkovými mikrofonními předzesilovači XENYX, jejichž kvalita a dynamika je srovnatelná s drahými venkovními předzesilovači. Mají následující vlastnosti:
Dynamický rozsah 130dB
Šířka pásma od 10Hz do více, než 200kHz, krystalově čistý přenos i těch nejjemnějších
nuancí
Obvody s extrémně nízkým šumem a bez zkreslení zaručují absolutně přirozenou a čistou reprodukci přenosového signálu.
Perfektně se hodí ke každému typu mikrofonu až do 60 dB zesílení a s +48 V phantomovým napájením.
Umožňují Vám plně využívat značně rozšířený dynamický rozsah HD rekordéru 24 bit, 192 kHz, přičemž zachovávají optimální kvalitu zvuku.
„Britský EQ“
Ekvalizéry, které využívá modelová řada XENYX jsou založeny na obvodech prvotřídních konzol vyrobených v Británii, které jsou známé po celém světě pro jejich neskutečně teplý a muzikální charakter zvuku. Tyto ekvalizéry zaručují mimořádné vlastnosti zvuku i při extrémním nastavení gainu.
Jednotka pro zpracování efektů
Mixážní pult XENYX má navíc zabudovaný 24 bitový efektor s konvertory A/D a D/A, který Vám poskytuje 16 předvoleb nabízejících prvotřídní efekty reverb, delay a modulační efekty, spolu s velkým množstvím kombinovaných efektů ve vynikající zvukové kvalitě. Mixážní pulty XENYX jsou vybaveny nejmodernějšími spínanými zdroji (SMPS - switched mode power supply). Na rozdíl od konvenčních systémů poskytuje spínaný zdroj optimální napájecí proud bez ohledu na vstupní napětí. Navíc, díky své podstatně vyšší účinnosti spotřebují spínané zdroje méně energie, než je tomu při konvenčním napájení.
Chceme vás upozornit na skutečnost, že extrémní hlasitost může poškodit Váš sluch, nebo připojená zařízení jako jsou sluchátka a reproduktory. Předtím než přístroj zapnete, otočte prosím ovladačem MAIN MIX a ovladačem sluchátek v hlavní sekci úplně doleva, proti směru hodinových ručiček.! Dbejte vždy na přiměřenou hladinu hlasitosti!
Obecné vlastnosti mixážního pultu
Mixážní pult plní 3 hlavní funkce:
Zpracování signálu: Předzesílení Mikrofony převádějí zvukové vlny na elektrický proud, který se musí několikrát zesílit a poté se
mění opět na zvuk, který se reprodukuje v reproduktorech. Protože membrány mikrofonů mají velmi jemnou konstrukci, je výstupní napětí velmi nízké a proto náchylné k rušení. Elektrický signál mikrofonu se proto přímo na vstupu mixážního pultu zesiluje na vyšší úroveň, která má nižší sklon k rušení. Této vyšší úrovně signálu, který je zabezpečen proti rušení, se musí dosáhnout zesílením pomocí zesilovače nejvyšší kvality, aby se signál zesílil a přitom vznikalo co možno nejméně šumu. Mikrofonní zesilovače XENYX zvládají tento úkol perfektně, přičemž nezanechávají žádné stopy šumu, nebo zbarvení zvuku. Rušení, ke kterému by mohlo docházet na úrovní předzesílení, by mohlo ovlivnit kvalitu a čistotu signálu, a tak by se přenášelo na všechna další zařízení. Mělo by to za následek nepřesný zvuk během nahrávání, nebo přehrávání.
Nastavení úrovně Signály, které se dostávají do mixážního pultu přímo přes DI- box, nebo přes výstup zvukové
karty, se často musí upravovat na provozní úroveň Vašeho mixážního pultu. Úprava frekvenční odezvy Způsob, jak zní signál, můžete snadno, rychle a účinně upravit pomocí ekvalizérů na ovládacím
panelu každého kanálu. Mixáž efektů Kromě jednotky na zpracování efektů, která se nachází v mixážním pultu, můžete do cesty signálu
vložit pomocí vstupních konektorů na mono kanálech a obou aux sběrnicích ještě další efektory.
Rozdělení signálu: Jednotlivé signály, které se upravují na ovládacím panelu každého kanálu, se uspořádají na aux
sendech, nebo returnech a pak se buď nasměrují do externího efektoru, nebo směrují zpět do
zabudované jednotky pro zpracování efektů. Poté se signály dostanou zpět do hlavního mixu buď
přes zpětné AUX konektory, nebo přes přímé interní vedení. Mixáž pro hudebníky na pódiu se
také vytváří pomocí AUX sendů (monitor mix). Obdobně je možné pracovat například se signály
nahrávacího zařízení, zesilovače, sluchátek a dvoustopých výstupů.
Mixáž:
Pod tuhle zásadní kategorii spadají všechny ostatní funkce mixážního pultu. Vytváření mixu primárně znamená, že nastavíte vzájemné úrovně hlasitosti jednotlivých nástrojů a hlasů a taktéž jim v rámci celkového frekvenčního spektra dáte patřičnou váhu. Podobně budete muset citlivě rozložit jednotlivé hlasy v stereofonním zobrazení signálu. Na konci celého procesu bude potřebné ještě upravit úroveň celkového mixu podle dalších zařízení, která jsou v cestě signálu (např. nahrávací zařízení, crossover, zesilovač).
Rozhraní mixážních pultů Behringer je optimalizováno pro tyto úkoly a umožňuje Vám snadno sledovat cestu signálu.
Před uvedením do provozu
Zajistěte, aby byl kolem mixážního pultu dostatečně velký prostor pro odvětrávání a přísun vzduchu, aby se předešlo jeho přehřátí. Nepokládejte mixážní pult na zařízení, která vyzařují teplo, jako např. na radiátory, nebo na zesilovače. Zabráníte tak možnému přehřátí přístroje. Mixážní pult je připojen k elektrické síti napájecím kabelem, který je součástí dodávky. Přístroj splňuje požadované bezpečnostní standardy. Vadné pojistky se smí vyměnit pouze za pojistky stejného typu a jmenovitého proudu.
Mějte na paměti, že všechny přístroje musí být správně uzemněny. Pro vaši vlastní bezpečnost, neodstraňujte v žádném případě z elektrických zařízení, nebo z napájecích
kabelů zemnící konektory a udržujte je v provozuschopném stavu.
Bezpodmínečně dbejte na to, že instalaci a obsluhu mixážního pultu smí provádět jen kvalifikovaná osoba. Během instalace a provozu musí mít uživatel dostateč
elektrický kontakt se zemí, protože v opačném případě mohou elektrostatické výboje ovlivňovat provoz přístroje.
Ovládací prvky a konektory
Tato část popisuje různé ovládací prvky vašeho nového mixážního pultu a detailně vysvětluje všechny ovladače, přepínače a přípojky.
Monofonní kanály Mikrofonní a LINE vstupy
MIC – Každý monofonní vstupní kanál Vám nabízí symetrický mikrofonní
vstup, přes XLR zásuvku a je vybaven přepínatelným phantomovým napájením +48 V pro kondenzátorové mikrofony. Předzesilovače XENYX Vám umožňují nezkreslené zesílení bez šumu, které je typické pro drahé venkovní předzesilovače.
Předtím, než aktivujete phantomové napájení ztlumte prosím svůj
přehrávací systém, abyste zabránili přesměrování bušení, které vzniká při zapnutí, na reproduktory. Přečtěte si také pokyny, které jsou uvedeny níže v části „Zadní část mixážního pultu X1222USB“. LINE-IN: Každý monofonní vstup, má také symetrický LINE vstup
přes 6,3 mm konektor. Na tyto vstupy lze také připojit nesymetrická zařízení (mono jack).
Mějte prosím na paměti, že ve stejnou dobu můžete vždy použít pouze
jedno z připojení - buď mikrofon, nebo vstup kanálu LINE. Nikdy ne obě
současně!
Obr. 2.1: Konektory a ovladače vstupů mic/line
Přístupové body
Přístupové body umožňují zpracování signálu pomocí dynamického procesoru, nebo ekvalizéru. Dělí se podle umístění na pre-fader, pre-EQ a pre-AUX SEND. Na rozdíl od dozvuku, nebo jiných zvukových efektů, jejichž signály se přidávají k "suchému", tj. nemodifikovanému signálu, dynamické procesory jsou nejúčinnější, když pracují s kompletním signálem. V takovém případě není cesta přes AUX SEND to nejlepší řešení. Lepší bude cestu signálu přerušit a vložit do ní dynamický procesor nebo ekvalizér. Po zpracování se signál vrací zpět na mixážní pult přesně ve stejném místě, kde ji opustil. Avšak cesta signálu se přeruší pouze v případě, že je konektor zastrčen do příslušné zásuvky (stereofonní zástrčka: špička = výstup signálu; kroužek = vstup při návratu). Všechny kanály monofonních vstupů mají přístupové body. Přístupové body lze rovněž použít jako přímé výstupy pre-EQ bez toho, aby se přerušila cesta signálu. Bude k tomu zapotřebí kabel, který je opatřen monofonníma konektory na straně nahrávacího zařízení, nebo efektoru a přemostěným stereofonním konektorem na straně mixážního pultu (hrot a kroužek jsou propojeny).
Filtr nízkých frekvencí
Monofonní kanály mixážního pultu jsou navíc vybaveny filtrem nízkých frekvencí, který je určen k eliminování nechtěných složek nízkofrekvenčních signálů (sklon křivky filtru 18 dB/oct., 80 Hz).
GAIN
Ovladač GAIN se používá pro kontrolu maximálního vstupního zesílení, nebo zeslabení. Kdykoli připojujete, nebo odpojujete zdroj signálu k některému ze vstupů, měl by být tento ovladač otočen úplně doleva, proti směru hodinových ručiček. Škála má dva různé rozsahy hodnot: první rozsah hodnot (+10 až +60 dB) se vztahuje na vstup MIC a ukazuje zesílení signálů, které se zde připojují. Druhý rozsah hodnot (+10 až -40 dB) odkazuje na vstup LINE a ukazuje jeho citlivost. Nastavení zařízení se standardními LINE signály (-10 dBV nebo +4 dBu) vypadá následovně: Stáhněte ovladač GAIN úplně dolů a připojte externí zařízení. Nyní nastavte ovladač GAIN na standardní výstupní úroveň externího zařízení. Pokud má toto externí zařízení zobrazení výstupní úrovně signálu, mělo by ve špičkových bodech signálu ukazovat 0 dB. Otočte trochu ovladačem GAIN pro +4 dBu a pro dosažení -10 dBV o něco více. Pro doladění použijte diodu LEVEL SET.
LEVEL SET
Tahle LED kontrolka se rozsvítí, když se dosáhne optimální úrovně signálu. Při běžném používání by se měla tato LED rozsvítit pouze ve vrcholových bodech signálu.
KOMPRESOR
Každý z monofonních kanálů má zabudovaný kompresor, který snižuje dynamický rozsah signálu a snižuje vnímanou hlasitost. Hlasité vrcholy se tak snižují a tiché sekce se zesilují. Pro zvýraznění efektu komprese otočte knoflíkem COMP ve směru hodinových ručiček. Když je efekt komprese aktivní, rozsvítí se příslušná LED kontrolka.
Ekvalizér
Všechny monofonní vstupní kanály disponují 3 – pásmovým ekvalizérem. Všechny pásma dovolují zvýšení / snížení až o 15 dB. Ve střední poloze je ekvalizér nečinný.Schéma britských ekvalizérů je založeno na technologii, která se používá v nejznámějších a nejmodernějších mixážních pultech a která poskytuje teplý zvuk bez nechtěných vedlejších efektů. Výsledkem jsou extrémně muzikální ekvalizéry, které na rozdíl od jednoduchých ekvalizérů, nezpůsobují žádné vedlejší efekty, jako je fázový posun, nebo omezení pásma, a to ani při maximálním nastavení gainu na ± 15 dB.
Obr. 2.2: Ekvalizér vstupních kanálů
Ovladače vysokých (HIGH) a nízkých (LOW) pásem jsou filtry, kterými se zvyšují, nebo snižují všechny frekvence nad, nebo pod mezní frekvencí. Mezní frekvence vysokého pásma je 12 kHz a mezní frekvence nízkého pásma je 80 Hz. Střední pásmo je nastaveno jako filtr špičkových bodů se střední frekvencí 2,5 kHz. Na rozdíl od filtrů typu "Shelf" zpracovává filtr špiček frekvenční rozsah, který se odchyluje od střední frekvence nahoru a dolů.
AUX SENDY (MON a FX)
AUX SENDY přebírají signály přes ovladač z jednoho, nebo vícero kanálů a shromaždují je na tzv. sběrnici, odkud je signál vysílán na konektor AUX SEND a poté se nasměrují např. na aktivní monitorovací reproduktor, nebo na externí efektor. Z externího zařízení pro zpracování efektů se signál může vrátit zpět na mixážní pult přes konektory AUX RETURN.
Obr. 2. 3: Ovladače AUX SEND na panelu kanálu
V situacích, které vyžadují zpracování efektů, jsou AUX SENDY obvykle přepnuty do pozice post-fader, aby hlasitost efektů v kanálu odpovídala pozici faderu kanálů. V opačném případě zůstane signál efektu slyšitelný na kanálu, i když bude fader stažen na nulovou hodnotu. Při nastavování mixu pro monitorování jsou obvykle AUX SENDY přepnuty na pre-fader, tj. fungují nezávisle od polohy prolínače.Jak AUX SENDY, tak i MONO vznikají za ekvalizérem a nabízí gain až +15 dB.
Když stisknete tlačítko MUTE příslušného kanálu, nedojde k ztlumení AUX SENDŮ a RETURNŮ (MON a FX).
MON
AUX SEND (MON) modelu X1222USB je zapojen jako pre-fader, a tak se hodí obzvláště pro nastavení monitorovacích mixů.
FX AUX SEND, který je označen jako FX, je určen pro odesílání signálu na externí zařízení pro zpracování efektů a je tedy nastaven jako post-fader. FX SEND modelu X1222USB je směrován přímo na zabudovaný efektor. Aby se zabezpečilo, že efektor bude přijímat vstupní signál, neměli byste točit tento ovladač úplně doleva (na značku -), tlačítko FX MUTE by nemělo být stisknuto a fader FX SEND by neměl být zatažen dolů.
Ovladače pan, mute a fader kanálu
PAN
Ovladač PAN určuje polohu směrování signálu ve stereofonním spektru. Pro tento ovladač je charakteristický stálý výkon, co znamená, že signál se stále udržuje na konstantní úrovni, bez ohledu na jeho polohu v stereofonním panoramatu.
MUTE
Tlačítko MUTE používáte pro ztlumení kanálu. Ztlumení kanálu znamená, že signál tohoto kanálu nebude déle přítomen v main mixu. Nicméně aux sendy (MON a FX) zůstávají aktivní.
Dioda MUTE
LED kontrolka MUTE naznačuje, že příslušný kanál je ztlumený.
Obr. 2. 4: Fader kanálu a další ovládací prvky
CLIP dioda
LED kontrolka CLIP se rozsvítí, když se vstupní signál dostane příliš vysoko. V takovém případě snižte na ekvalizéru kanálu výšku dané frekvence, abyste se vyhnuli zkreslení. Například snižte o něco střední tóny a výšky, aby se zdůraznily basy. Pokud za žádných okolností nehodláte měnit nastavení ekvalizéru, zkuste trochu snížit ovladač GAIN (pohybem proti směru hodinových ručiček). Pokud jste přes přístupový konektor připojili externí efektor (např. dynamický procesor), pak byste měli také zkontrolovat výstupní úroveň jeho signálu. Tato úroveň by neměla být vyšší, než vstupní úroveň signálu (0 dB). Úroveň signálu kanálu v main mixu se určuje pomocí faderu kanálu.
Protože cesta aux k efektoru je zapojena za fader, musí se fader kanálu dát do horní polohy, aby se signál tohoto kanálu dostal do efektoru.
Stereofonní kanály Vstupy kanálu
Každý stereofonní kanál má dva vyvážené vstupy LINE na 6,3 mm konektorech pro levý a pravý kanál. Pokud se používá pouze konektor označený jako „L“ (levý), mohou se kanály 9/10 a 11/12 používat jako monofonní. Jak kanály 5/6, tak i kanály 7/8 mají symetrický vstup XLR pro mikrofon s možností phantomového napájení +48 V.
Na panelech všech stereo kanálů je ovladač GAIN pro nastavení úrovně. Na kanálech, které mají vstup MIC, má ovládání gainu 2 rozsahy: Stejně, jako u monofonních kanálů ukazuje rozsah 0 až +40 dB předzesílení signálu mikrofonu a rozsah +20 dB až - 20 dB ukazuje citlivost příslušné vstupní úrovně, která se uplatňuje na linkovém vstupu. Oba vstupy lze také použít pro symetrické, nebo asymetrické konektory.
Obr. 2. 4: Vstupy stereo kanálu
Ekvalizér stereo kanálů
Ekvalizér stereo kanálů je samozřejmě stereofonní. Charakteristika filtru a přechodových frekvencí jsou stejné, jako u monofonních kanálů.
ENYX 802 obsahuje v každém stereo kanálu 3 - pásmový ekvalizér. Charakteristika filtru a mezní frekvence jsou stejné jako u monofonních kanálů.
Když potřebujete opravit frekvenci stereo signálu, je stereofonní ekvalizér mnohem výhodnější než 2 monofonní ekvalizéry. Při práci s dvěma oddělenými ekvalizéry obvykle vzniká nechtěný nesoulad mezi nastavením levého a pravého kanálu.
AUX sendy stereo kanálů
AUX sendy stereo kanálů fungují v zásadě stejně, jako v případě monofonních kanálů. Protože cesty na AUX sendech jsou vždy monofonní, dochází k tomu, že předtím než signál stereo kanálu dorazí na aux sběrnici, nejdříve se sjednocuje jako monofonní.
Vyvážení, mute a fader kanálu BAL
Ovladač BAL(ance) odpovídá ovladači PAN u mono kanálů. Ovladačem BALANCE se určují relativní úrovně (vyvážení) levých a pravých vstupních signálů, předtím, než jsou oba signály nasměrovány na sběrnici main stereo mixu. Tlačítko MUTE, LED MUTE, LED CLIP a fader kanálu fungují stejně, jako v případě monofonních kanálů.
Panel konektorů a hlavní sekce
Zatímco doposavad bylo užitečné sledovat tok signálu seshora dolů, abychom pochopili ovládací panel kanálu, nyní se podíváme na mixážní pult zleva doprava. Signály se takříkajíc z jednoho bodu na každém z panelů kanálu a poté se spolu přesouvají do hlavní sekce.
Loading...
+ 6 hidden pages