Whirlpool AMW 761-IXL User Manual

INSTALACE, NÁVOD VE ZKRATCE
CZ
CZ
DŮLEŽITÉ BEZPEČNOSTNÍ POKYNY
TaTo insTrukce by měla být k dispozici i na webových stránkách:
www.whirlpool.eu.
VAŠE BEZPEČNOST IBEZPEČNOST DALŠÍCH OSOB JE VELMI DŮLEŽITÁ
V tomto návodu a na samotném spotřebiči jsou uvedena důležitá bezpečnostní upozornění, která si musíte přečíst a dodržovat je.
Toto je symbol, který upozorňuje uživatele na možná nebezpečí, jež by mohla hrozit jim nebo dalším osobám.
Před každým bezpečnostním upozorněním je uveden symbol hrozícího nebezpečí a následující slova:
NEBEZPEČÍ
Označuje nebezpečnou situaci, kterou je třeba odvrátit, jinak způsobí vážné poranění.
VAROVÁNÍ
Označuje nebezpečnou situaci, kterou je třeba odvrátit, jinak by mohla způsobit vážné poranění.
2
Všechna bezpečnostní upozornění udávají konkrétní podrobnosti o možném nebezpečí a obsahují pokyny, jak snížit nebezpečí poranění, poškození a úrazu elektrickým proudem způsobené nesprávným použitím trouby. Pečlivě dodržujte následující pokyny:
- Ponechejte si tyto instrukce při ruce pro další použití.
- Při rozbalování a montáži noste ochranné rukavice.
- Ke stěhování a instalaci spotřebiče jsou nutné minimálně dvě osoby.
- Před každou činností v rámci instalace je nutné spotřebič odpojit od elektrické sítě.
- Montáž a údržbu musí provádět kvalifikovaný technik podle pokynů výrobce a v souladu s platnými místními bezpečnostními předpisy. Neopravujte ani nevyměňujte žádnou část spotřebiče, pokud to není výslovně uvedeno v návodu k použití.
- Výměnu napájecího kabelu musí provádět oprávněný elektrikář. Obraťte se na autorizované servisní středisko.
- Uzemnění spotřebiče je ze zákona povinné.
- Napájecí kabel musí být natolik dlouhý, aby umožnil připojení spotřebiče zabudovaného do skříňky k hlavní zásuvce elektrického napájení.
- Instalace musí probíhat v souladu s platnými bezpečnostními předpisy, a proto je nutno použít všepólový spínač s minimální vzdáleností mezi kontakty 3 mm.
- Nepoužívejte prodlužovací kabely ani sdružené zásuvky.
- Nepřipojujte zařízení do zásuvky, kterou je možné ovládat pomocí dálkového ovládání nebo časovače.
- Netahejte za napájecí kabel spotřebiče.
- Po instalaci nesmí být elektrické prvky spotřebiče pro uživatele přístupné.
- Nedotýkejte se spotřebiče vlhkými částmi těla a nepoužívejte ho, když jste naboso.
- Tento spotřebič je určen výlučně k pečení jídel v domácnosti. Není přípustné používat jej jiným způsobem (např. k ohřevu místností nebo ve venkovním prostředí).
Výrobce odmítá jakoukoli odpovědnost v případě zranění osob a zvířat či poškození majetku při nedodržení výše uvedených doporučení a bezpečnostních opatření.
- Tento spotřebič je určen k použití jako vestavný. Nepoužívejte ho volně stojící.
- Spotřebič a jeho přístupné součásti se při použití zahřívají. Je třeba dbát opatrnosti, abyste se nedotkli topných těles.
- Pokud se v blízkosti spotřebiče budou pohybovat velmi malé (0–3 roky) nebo malé (3–8 let) děti, musí být neustále pod dohledem.
- Děti starší 8 let a osoby s fyzickým, smyslovým či duševním postižením nebo bez patřičných zkušeností a znalostí mohou tento spotřebič používat pouze pod dohledem nebo tehdy, pokud obdržely informace o bezpečném použití spotřebiče a pokud rozumějí rizikům, která s používáním spotřebiče souvisejí. Děti si se spotřebičem nesmějí hrát. Nedovolte dětem, aby bez dohledu prováděly čištění a běžnou údržbu spotřebiče.
CZ
3
- Během použití a po něm se
CZ
nedotýkejte topných těles a vnitřních povrchů spotřebiče: hrozí nebezpečí popálení. Spotřebič nesmí přijít do styku s textiliemi ani jinými hořlavými materiály, dokud všechny jeho součásti zcela nevychladnou.
- Po dokončení přípravy jídla otvírejte dvířka spotřebiče opatrně, aby nahromaděný horký vzduch nebo horká pára mohly postupně uniknout. Větrací otvory proto nikdy nezakrývejte.
- Při vytahování nádob a příslušenství používejte kuchyňské chňapky a dávejte pozor, abyste se nedotkli topných těles.
- Do spotřebiče a jeho blízkosti nepokládejte hořlavý materiál: při náhodném zapnutí spotřebiče hrozí riziko požáru.
- Mikrovlnnou troubu nepoužívejte pro tepelnou úpravu jídel nebo nápojů v hermeticky uzavřených obalech. Zvýšení tlaku by mohlo způsobit škody při otevření, nebo by nádoby mohly vybouchnout.
- Nepoužívejte mikrovlnnou troubu k sušení textilu, papíru, koření, bylin, dřeva, květů, ovoce nebo jiných hořlavých materiálů. Mohlo by dojít k požáru.
- Nenechávejte troubu bez dozoru, zvláště pokud při tepelné úpravě používáte papír, plasty nebo jiné hořlavé materiály. Papír může zuhelnatět nebo shořet a některé plasty použité při ohřívání jídel se mohou roztavit.
- Používejte výhradně nádoby vhodné pro mikrovlnné trouby.
- Mohou se v mikrovlnné troubě přehřát za bod varu, aniž by se objevily bubliny. Vroucí tekutiny pak mohou náhle vytéct z nádoby.
- Mikrovlnnou troubu nepoužívejte k fritování v olejové lázni, protože teplotu oleje není možné regulovat.
- Po ohřátí jídla nebo nápojů pro děti musíte pokrm nebo tekutinu protřepat a před podáváním zkontrolovat teplotu. Před ohříváním sejměte z kojenecké láhve víčko a dudlík.
4
- Používáte-li při pečení jídel alkoholické nápoje (např. rum, koňak, víno), nezapomeňte, že se alkohol při vysokých teplotách vypařuje. Hrozí nebezpečí, že by se alkoholové výpary ve styku s elektrickým topným tělesem mohly vznítit.
- Přehřáté tuky a oleje se mohou snadno vznítit. Buďte vždy obezřetní, pokud vaříte potraviny s vysokým obsahem tuku, oleje nebo alkoholu (např. rum, koňak, víno).
- Mikrovlnnou troubu nepoužívejte k vaření nebo ohřívání celých vajec se skořápkou či bez ní, protože vejce by mohla explodovat, a to i po ukončení tepelné úpravy.
- Pokud by uvnitř nebo vně mikrovlnné trouby došlo ke vznícení či doutnání materiálu, neotevírejte dvířka a troubu vypněte. Vytáhněte napájecí kabel ze zásuvky, nebo vypněte proud na panelu pojistek či jističů.
- Jídla nepřehřívejte. Mohlo by dojít k požáru.
- Čištění je jedinou údržbou, která je obvykle nutná. Nebudete-li troubu udržovat čistou, může dojít k poškození povrchu a zkrácení životnosti spotřebiče a v důsledku
případně i ke vzniku nebezpečné situace.
- Nikdy nepoužívejte parní čističe.
- K čištění skla dvířek trouby nepoužívejte drsné abrazivní čističe nebo ostré kovové škrabky, mohli byste tak povrch skla poškrábat, což může mít za následek jeho roztříštění.
- Nepoužívejte v tomto elektrospotřebiči korozivní chemikálie nebo páry. Tento typ spotřebiče je určen k ohřívání nebo vaření pokrmů. Není určen pro průmyslové nebo laboratorní účely.
- Neodstraňujte žádné kryty. Pravidelně sledujte, zda není poškozeno těsnění dvířek nebo přilehlé plochy. V případě poškození mikrovlnnou troubu nepoužívejte, dokud ji kvalifikovaný technik neopraví.
- Servis smí provádět pouze k takové činnosti oprávněný servisní technik. Provádění oprav nebo úprav, u kterých je nutné sejmout jakékoli kryty chránící před mikrovlnnou energií, je nebezpečné – tyto činnosti smí provádět pouze k tomu oprávněný technický pracovník.
CZ
5
CZ
PROHLÁŠENÍ O SHODĚ
TenTo spoTřebič, který je určený pro kontakt
s potravinami, je ve shodě s evropským nařízením (
vyroben a prodán ve shodě s bezpečnostními požadavky směrnice pro nízké napětí 2006/95/
Likvidace obaLového maTeriáLu
Obalový materiál je 100% recyklovatelný a je označen symbolem recyklace (
Obalový materiál proto nevyhazujte s domácím odpadem, ale zlikvidujte ho podle platných místních předpisů.
rady kúspoře energie
- Troubu předehřívejte pouze tehdy, je-li to výslovně uvedeno v tabulce pečení nebo v receptu.
- Používejte tmavé lakované nebo smaltované pečicí formy, které mnohem lépe pohlcují teplo.
- Troubu vypněte 10/15 minut před nastaveným koncem doby ohřevu. Jídlo, které vyžaduje delší ohřev, se bude vařit i po vypnutí trouby.
) č. 1935/2004 a byl navržen,
RADY K OCHRANĚ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
).
ES (která nahrazuje 73/23/EHS a její další znění) a s požadavky na ochranu směrnice „EMC“ 2004/108/ES.
Likvidace spoTřebiče
- Tento spotřebič je označen v souladu s evropskou směrnicí 2012/19/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ).
- Zajištěním správné likvidace tohoto výrobku pomůžete zabránit případným negativním důsledkům na životní prostředí a lidské zdraví, k nimž by jinak došlo jeho nevhodnou likvidací.
- Symbol dokladech udává, že tento výrobek nesmí být likvidován spolu s domácím odpadem, ale je nutné ho odevzdat do příslušného sběrného centra k recyklaci elektrických a elektronických zařízení.
na výrobku nebo příslušných
LIKVIDACE DOMÁCÍCH ELEKTROSPOTŘEBIČŮ
- Tento spotřebič byl vyroben z recyklovatelných nebo opakovaně použitelných materiálů. Při likvidaci spotřebiče se řiďte místními předpisy pro odstraňování odpadu a odevzdejte ho do příslušného sběrného dvora. Před likvidací odřízněte napájecí kabel, aby troubu nebylo možné připojit k síti.
- Další informace o likvidaci, renovaci a recyklaci elektrických spotřebičů získáte na příslušném místním úřadě, v podniku pro sběr domácího odpadu nebo v obchodě, kde jste spotřebič zakoupili.
6
INSTALACE
CZ
Po vybalení sPotřebiče se přesvědčte, že nebyl při
dopravě poškozen aže se dveře řádně zavírají.
vPříPadě Problémů se obraťte na prodejce nebo na
nejbližší servisní středisko.
INSTALACE SPOTŘEBIČE
Při instalaci spotřebiče
přiLoženými insTaLačními pokyny.
PŘED PŘIPOJENÍM
ZkonTroLujTe, Zda napěTí na typovém štítku
odpovídá síťovému napětí ve vaší domácnosti. nesnímejTe kryty vstupu mikrovln umístěné na
vnitřní boční straně mikrovlnné trouby. Chrání přívodní kanálky mikrovln před tukem a zbytky jídel.
před insTaLací Trouby se přesvědčte, že je
prázdná.
ZkonTroLujTe, Zda není Trouba poškoZená.
Zkontrolujte, zda jsou dvířka trouby řádně zavřená a zda vnitřní těsnění není poškozené. Z trouby vyjměte všechny předměty a vnitřek otřete měkkým vlhkým hadříkem.
Troubu neZapínejTe, pokud je poškozený napájecí síťový kabel, pokud nefunguje správně nebo došlo-li k jejímu poškození či pádu. Napájecí
se řiďTe samosTaTnými
aby se sPotřebič nePoškodil, doporučujeme
odstranit polystyrenový podstavec až při montáži.
instalační Práce nesmějí Provádět děti. Během instalace
zařízení držte děti vbezpečné vzdálenosti. Obalový materiál (plastové sáčky, polystyrenové části apod.) odstraňte zdosahu dětí, ato jak během provádění instalace zařízení, tak ipo jejím dokončení.
síťový kabel neponořujte do vody. Napájecí kabel se nesmí dotýkat žádné horké plochy. Mohlo by dojít k úrazu elektrickým proudem, požáru nebo k jinému ohrožení zdraví a majetku.
jesTLiže je napájecí kabeL příliš krátký, požádejte
kvalifikovaného elektrikáře nebo servisního technika o instalaci zásuvky v blízkosti spotřebiče.
napájecí kabeL musí být dostatečně dlouhý, aby umožnil připojení spotřebiče zabudovaného do skříňky k zásuvce elektrického napájení.
spoTřebič musí splňovat platné bezpečnostní předpisy a k instalaci musí být proto použit vícepólový odpojovač s minimální vzdáleností mezi kontakty 3 mm.
PO PŘIPOJENÍ
spoTřebič lze spustit, jen když jsou dvířka správně zavřená.
uZemnění TohoTo spoTřebiče je podLe Zákona
povinné. Výrobce odmítá jakoukoli odpovědnost
za zranění osob a zvířat nebo za škody na majetku, pokud tento požadavek nebyl dodržen.
výrobce neodpovídá za žádné problémy způsobené nedodržením těchto pokynů uživatelem.
po provedené insTaLaci nesmí být dno trouby
přístupné. Ke správnému provozu trouby je nutné zachovat minimální mezeru mezi pracovní deskou a horním okrajem trouby.
7
CZ
TabuLka uvádí nejLepší funkce pro přípravu
jednotlivých druhů pokrmů. Doby tepelné úpravy se počítají od okamžiku vložení pokrmů do trouby bez předehřátí (které se používá u některých receptů).
TepLoTy adoby TepeLné úpravy jsou pouze orientační,
protože se mohou měnit podle množství jídla
POTRAVINÁŘSKÁ FÓLIE A SÁČKY
RADY A DOPORUČENÍ K POUŽÍVÁNÍ
JAK POUŽÍVAT TABULKU TEPELNÉ ÚPRAVY
a použitého příslušenství. Vždy pokrm nejprve tepelně upravujte po nejkratší uvedenou dobu a pak zkontrolujte, zda je již hotový.
chceTe-Li dosáhnouT co nejLepších výsLedků, pečlivě dodržujte rady uvedené v přehledu pro tepelnou úpravu pokrmů vztahující se na volbu příslušenství (je -li dodáváno s troubou).
TEKUTINY
dráTěné uZávěry z plastových nebo papírových
sáčků před vložením do mikrovlnné trouby odstraňte.
pLasTovou fóLii nařízněte nebo propíchněte vidličkou, aby se uvolnil tlak a obal nepraskl tlakem vzniklé páry.
PŘÍPRAVA POKRMŮ
vZhLedem kTomu, že mikrovlny pronikají jen do určité hloubky připravovaného jídla, je třeba, chcete-li najednou připravovat více kousků, uspořádat je do kruhu co nejvíce ke kraji podložky.
menší kousky se připravují rychleji než velké. pro dosažení rovnoměrné tepelné úpravy
rozkrájejte jídlo na stejně velké kousky.
při mikrovLnném ohřevu se uvolňuje vodní pára. víko určené kpřikLopení pokrmu v mikrovlnné
troubě ztrátu vlhkosti omezí. věTšina pokrmů po ukončení mikrovlnného
ohřevu ještě „dochází“. Pro dokonalou tepelnou úpravu proto vždy nechte po dokončení ohřevu pokrm ještě chvíli stát.
při vaření vmikrovLnné Troubě je obvykle třeba občasné zamíchání. Při míchání je třeba ohřátou část pokrmu u krajů nádoby zamíchat směrem dovnitř a méně ohřátou část zprostředka směrem ke krajům.
Tenké pLáTky masa položte na sebe nebo je proložte. Silnější plátky, jako např. sekanou pečeni nebo párky, položte těsně vedle sebe.
8
TekuTiny se mohou zahřát nad bod varu, aniž by viditelně bublaly. Následně může dojít k náhlému vyvření horkých tekutin.
TéTo siTuaci LZe předcháZeT násLedovně:
Nepoužívejte nádoby s rovnými stěnami
q
a úzkým hrdlem.
Tekutinu před vložením nádoby do
w
mikrovlnné trouby zamíchejte a nechte v ní ponořenou čajovou lžičku.
Po ohřátí ji promíchejte ještě jednou
e
a následně opatrně vyjměte nádobu z mikrovlnné trouby.
DĚTSKÁ VÝŽIVA
po ohřáTí jídLa nebo nápojů pro děTi musíte pokrm
nebo tekutinu protřepat a před podáváním zkontrolovat teplotu.
Tím se TepLo rovnoměrně rozloží a vyhnete se riziku opaření nebo popálení.
před ohříváním sejměte z kojenecké láhve víčko a dudlík.
ZMRAZENÉ POTRAVINY
pro dosažení nejLepších výsLedků doporučujeme provádět rozmrazování přímo na otáčivém skleněném talíři. V případě potřeby lze použít rovněž lehkou plastovou nádobu vhodnou pro mikrovlnné trouby.
vařená jídLa, guláše a masové omáčky se rozmrazí rychleji, jestliže je během rozmrazování občas promícháte.
jakmiLe jídLo trochu povolí, oddělte jednotlivé kusy od sebe. Jednotlivé plátky se rozmrazí mnohem rychleji.
PŘÍSLUŠENSTVÍ
CZ
OBECNĚ
na Trhu je mnoho různých druhů příslušenství.
Před nákupem se vždy ujistěte, že je vhodné pro mikrovlnnou troubu.
nádoby, kTeré se používají vmikrovLnné Troubě,
musí být vhodné pro použití v troubě a z materiálu, kterým mohou mikrovlny volně procházet.
když vkLádáTe nádoby sjídLem do mikrovlnné
trouby, ujistěte se, že se nedotýkají vnitřního prostoru trouby.
To je důležité zvláště u příslušenství z kovu nebo s kovovými částmi.
pokud se kovové nádobí dotýká vnitřních stěn
zapnuté trouby, vznikají jiskry a trouba se může poškodit.
před ZapnuTím Trouby se vždy ujistěte, že se
otočný talíř může volně otáčet.
DRŽÁK OTOČNÉHO TALÍŘE
skLeněný oTočný TaLíř pokládejte na
držák otočného talíře. Na držák otočného talíře nepokládejte žádné jiné nádoby.
ɳ Držák otočného talíře nasaďte do trouby.
SKLENĚNÝ OTOČNÝ TALÍŘ
skLeněný oTočný TaLíř používejte při všech
způsobech úpravy jídel. Zachycuje veškeré odkapávající šťávy a odpadávající kousky jídel, které by jinak potřísnily a znečistily vnitřek trouby.
ɳ Skleněný otočný talíř umístěte na držák
otočného talíře.
MŘÍŽKA mřížku používejTe při vaření a pečení s funkcemi Horký vzduch a Gril.
DRŽÁK TALÍŘE CRISP kvyTažení horkého TaLíře crisp z trouby vždy používejte speciální držák talíře Crisp.
TALÍŘ CRISP
jídLo poLožTe rovnou na TaLíř
crisp. Teflonový Crisp-talíř
vždy pokládejte na skleněný otočný talíř.
na TaLíř crisp nepokLádejTe žádné nádobí,
protože talíř Crisp se rychle rozpálí a může nádobí poškodit.
TaLíř crisp můžete před použitím předehřát (max. 3 min.). Při předehřívání Crisp-talíře vždy použijte funkci „Crisp“.
OCHRANA PŘI ZAPNUTÍ / ZÁMEK TLAČÍTEK
TaTo auTomaTická beZpečnosTní funkce se Zapne
minuTu po přepnutí trouby do
pohotovostního režimu (trouba je v pohotovostním režimu, ukazuje-li displej denní čas ve 24hodinovém formátu nebo, pokud hodiny nebyly nastaveny, je displej prázdný.)
beZpečnosTní pojisTku uvoLníTe oTevřením aZavřením
dvířek, např. při vložení jídla do trouby. Na
displeji se rovněž zobrazí „DVÍŘKA“.
9
CZ
STUPEŇ VAŘENÍ POUZE AUTOMATICKÉ FUNKCE
funkce sTupeň vaření (doneness) je kdispoZici
u většiny automatických funkcí. Při použití této funkce můžete sami nastavit konečný výsledek vaření pomocí funkce „Upravit stupeň vaření“. Tato funkce umožňuje nastavení vyšší nebo nižší konečné teploty ve srovnání se standardním nastavením.
při použiTí jedné z těchto funkcí trouba zvolí
výchozí standardní nastavení. Toto nastavení obvykle zaručí nejlepší výsledky. Ale pokud se stane, že vám ohřáté jídlo bude připadat příliš horké k okamžitému podávání, můžete příště teplotu snadno upravit ještě před zapnutím funkce.
úpravu provedeTe hned po stisknutí tlačítka Start
volbou stupně vaření pomocí tlačítek.
STUPEŇ VAŘENÍ
Stupeň Účinek
vysoký +2 nejvyšší konečná TepLoTa.
ysoký +1 vyšší konečná TepLoTa.
v
Třední 0 výchoZí sTandardní nasTavení
s
níZký -1 nižší konečná TepLoTa.
íZký -2 nejnižší konečná TepLoTa.
n
oZnámka:
p funkci sTupně vaření můžete nastavit nebo
změnit pouze během prvních 20 sekund.
ZAMÍCHÁNÍ NEBO OBRÁCENÍ JÍDLA POUZE AUTOMATICKÉ FUNKCE
při použiTí někTeré ZauTomaTických funkcí se trouba
může zastavit (podle zvoleného programu a kategorie jídla) a vyzvat vás k zamíchání jídla nebo obrácení jídla (STIR FOOD nebo TURN FOOD).
chceTe-Li ve vaření pokračovaT:
ɳ Otevřete dvířka. ɳ Zamíchejte nebo obraťte jídlo. ɳ Zavřete dvířka a znovu troubu zapněte
stiskem tlačítka Start.
10
poZnámka: jesTLiže jsTe jídLo neobráTiLi, trouba se
automaticky po 1 minutě znovu zapne. Doba ohřevu bude v tomto případě delší.
Loading...
+ 22 hidden pages