Waeco MS-BE5 User guide [pl]

www.conrad.pl
INSTRUKCJA OBSŁUGI
MagicSpeed
Nr produktu 855585
Strona 1 z 13
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 146, 30-212 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
1 Uwagi w zakresie korzystania z instrukcji
Uwaga
Wskazówka bezpieczeństwa. Brak przestrzegania tej wskazówki może powodować szkody rzeczowe i negatywnie wpływać na pracę urządzenia.
Uwaga
Wskazówka bezpieczeństwa w zakresie zagrożenia związanego z prądem elektrycznym lub napięciem. Brak przestrzegania tej wskazówki może powodować szkody rzeczowe lub obrażenia ciała i negatywnie wpływać na pracę urządzenia.
Ważne
Dodatkowe informacje w zakresie obsługi urządzenia.
Działanie: Ten symbol oznacza działanie wymagane z twojej strony. Wymagane działanie jest
opisane krok po kroku.
Ten symbol oznacza skutek działania.
Rys. 1 5, strona 3: odnosi się do elementu na ilustracji. Tutaj: „pozycja 5 na rysunku 1 na stronie 3”.
Przestrzegaj także poniższych wskazówek bezpieczeństwa.
2 Wskazówki w zakresie bezpieczeństwa i instalacji Przestrzegaj podanych wskazówek bezpieczeństwa oraz postanowień producenta pojazdu i warsztatu.
WAECO International nie ponosi odpowiedzialności z tytułu roszczeń odszkodowawczych wynikających z:
Błędów w instalacji Uszkodzenia pojazdu wskutek działań mechanicznych lub nadmiernego napięcia Zmian dokonanych w urządzeniu bez wyraźnej zgody WAECO International Użycia dla celów innych niż opisane w niniejszej instrukcji obsługi.
Strona 2 z 13
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 146, 30-212 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
Uwaga
Aby zapobiec ryzyku zwarcia zawsze odłączaj zacisk ujemny układu elektrycznego pojazdu przed przystąpieniem do pracy na tym układzie. Jeśli pojazd posiada dodatkowy akumulator należy także odłączyć jego ujemny zacisk.
Uwaga
Niewłaściwe podłączenie przewodu zasilania może prowadzić do zwarcia, powodującego: – pożar przewodów –otworzenie poduszki powietrznej – uszkodzenie elektronicznego sprzętu sterowania – błędy elektryczne (wskaźniki, światło stopu, klakson, zapłon, światła)
Po odłączeniu zacisku ujemnego akumulatora wszystkie dane zapisane w pamięci nietrwałej zostaną utracone. W zależności od opcji sprzętowych pojazdu należy zresetować następujące dane: – kod radia – zegar pojazdu – timer – komputer pokładowy – pozycję fotela
Wskazówki w zakresie dokonania takich ustawień znajdziesz w odpowiedniej instrukcji obsługi. Przestrzegaj następujących wskazówek instalacyjnych:
Zabezpiecz komponenty MagicSpeed zainstalowanego w pojeździe tak, aby w żadnym wypadku nie poluzowały się (nagłe hamowanie, wypadek) i nie spowodowały obrażeń pasażerów pojazdu. Upewnij się, że kierowca nie musi sięgać przez kierownicę w celu obsługi urządzenia. Aby zapobiec uszkodzeniom podczas wiercenia upewnij się, że ze strony wylotowej wiertła znajduje się wystarczająco dużo miejsca (rys. 2, strona 3).
Strona 3 z 13
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 146, 30-212 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
Pracując z częściami elektrycznymi przestrzegaj następujących wskazówek: Sprawdzając napięcie przewodów elektrycznych używaj wyłącznie diodowej lampki testowej (rys. 19 strona 3) lub woltomierza (rys. 110, strona 3). Lampki testowe z elementem oświetleniowym (rys. 111, strona 3) zużywają zbyt wysokie napięcia i mogą uszkodzić układ elektroniczny pojazdu. Podczas wykonywania podłączeń elektrycznych (rys. 3, strona 3), upewnij się, że:
– nie są poskręcane lub pozaginane – nie ocierają się o krawędzie – nie są poprowadzone w korytkach o ostrych krawędziach i bez ochrony. Zaizoluj wszystkie podłączenia. Chroń kable przed zużyciem mechanicznym (np. przed ocieraniem o inne istniejące kable). Stosując opaski kablowe lub taśmę izolacyjną.
W szczególności przestrzegaj następujących wskazówek: Przestrzegaj stosownych przepisów prawnych. Podczas jazdy upewnij się, że nie dojdzie do obrażeń innych uczestników ruchu. MagicSpeed służy jako pomoc dodatkowa tj. nie zwalnia cię od konieczności zachowania szczególnej uwagi podczas jazdy.
3 Zakres dostawy Nr na rys. 4, strona 4 Ilość Opis
1 1 Panel sterowania MS-BE6 2 1 Obudowa wtyczki – Materiał montażowy
Strona 4 z 13
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 146, 30-212 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
4 Przeznaczenie do użycia
MagicSpeed Element BE5 (nr pozycji MS-BE5) to panel sterowania podłączony do regulatora prędkości. Panel sterowania transmituje polecenia kierowcy do modułu elektronicznego regulatora prędkości, który utrzymuje stałą prędkość zadaną. MagicSpeed przeznaczony jest jako pomoc dla kierowcy, nie zwalnia cię od zachowania należytej uwagi podczas prowadzenia pojazdu. MagicSpeed przeznaczony jest do stosowania w pojazdach komercyjnych.
5 Opis techniczny
5.1 Opis działania
MagicSpeed to panel sterowania podłączony do modułu elektronicznego regulatora prędkości. Panel sterowania umożliwia wykonywanie wymaganych nastaw. Zamocowany jest w pobliżu kolumny kierownicy. Moduł elektroniczny mierzy bieżącą prędkość i porównuje ją z prędkością zadaną.
Ważne
W sytuacji awaryjnej zawsze możesz wyłączyć zapłon, aby odłączyć MagicSpeed. Aby zapewnić bezpieczną i wydajną pracę, nigdy nie używaj regulatora prędkości w dużym ruchu ulicznym oraz na nawierzchniach mokrych i śliskich.
Strona 5 z 13
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 146, 30-212 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
5.2 Ekran i elementy sterowania
Panel sterowania posiada następujące wyświetlacze i elementy sterowania:
Nr na rys. 5, strona 4 Opis Objaśnienie
1 SET/ACC Przycisk może być używany do:
zapisania wymaganej prędkości jazdy zwiększenia prędkości jazdy
2 ON/OFF Przycisk może być używany do:
Wyłączania/włączania regulatora prędkości
3 RES/DES Przycisk może być używany do:
Wyboru ostatniej zapisanej prędkości Zmniejszenia prędkości jazdy
4 Ta dioda LED zaświeci się, kiedy regulator
prędkości jest wyłączony.
6 Instalacja MagicSpeed
6.1 Wymagane narzędzia
Do instalacji i montażu potrzebne będą: Zestaw wierteł (rys. 11, strona 3) Wiertarka elektryczna (rys. 12, strona 3) Śrubokręt (rys. 13, strona 3) Zestaw kluczy otwartych lub z otwartą końcówką (rys. 14, strona 3) Zestaw kluczy nasadowych (rys. 15, strona 3) Linijka (rys. 16, strona 3) Młotek (rys. 17, strona 3) Punktak automatyczny (rys. 18, strona 3)
Strona 6 z 13
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 146, 30-212 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
Aby ustanowić i sprawdzić połączenie elektryczne wymagane są poniższe narzędzia: Diodowa lampka testowa (rys. 1 9, strona 3) lub woltomierz (rys. 1 10, strona 3) Taśma izolacyjna (rys. 1 12, strona 3) Uszczelnienie Rękawy tulejek kablowych (opcja). Aby zamontować moduł i kable możesz potrzebować dodatkowych śrub i opasek kablowych.
6.2 Montaż panelu sterowania
Ważne
Wybierając miejsce instalacja, przestrzegaj następujących wskazówek: Upewnij się, że kierowca, używając panelu sterowania: – nie musi sięgać przez kierownicę – nie musi zmieniać położenia fotela
Upewnij się, że miejsce instalacji nie jest w obszarze ewentualnego uderzenia głową lub otworzenia się poduszki powietrznej kierowcy lub pasażera. Upewnij się, że kable są odpowiedniej długości.
Ważne
Przestrzegaj także instrukcji montażu dostarczonej z regulatorem prędkości. Wybierz odpowiednie miejsce instalacji (rys. 6, strona 4). Wyczyść miejsce, gdzie ma być zamontowany panel sterowania. Zamocuj panel sterowania za pomocą taśmy dwustronnej.
Uwaga
Upewnij się, że kabel podłączeniowy od panelu sterowania nie styka się z częściami ruchomymi. Poprowadź kabel podłączeniowy do modułu elektronicznego.
Strona 7 z 13
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 146, 30-212 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
7 Podłączanie zasilania do MagicSpeed
7.1 Uwagi ogólne w zakresie ułożenia przewodów
Ważne
O ile to możliwe używaj oryginalnych korytek do układania kabli lub innych odpowiednich opcji, takich jak krawędzie paneli, szczeliny wentylacyjne lub zaślepki. Jeśli brak jest dostępnych otworów należy wywiercić otwory na kable. Najpierw jednak sprawdź czy po drugiej stronie powierzchni wierconej znajduje się wystarczająca ilość miejsca dla wiertła.
Ważne
Przewody i podłączenia zainstalowane niepoprawnie spowodują błędy w funkcjonowaniu lub uszkodzenia komponentów. Prawidłowa instalacja przewodów i podłączeń zapewnia długotrwałą i niezawodną pracę wszystkich komponentów. Przestrzegaj następujących wskazówek: Aby nie dopuścić do uszkodzenia kabli podczas ich układania, upewnij się, że znajdują się one w odpowiedniej odległości od części gorących lub ruchomych pojazdu (rura wydechowa, wał napędowy, system świateł, wentylatory, grzejnik itp.). Owiń taśmą izolacyjną każde połączenie kablowe (także wewnątrz pojazdu). Układają połączenia elektryczne (rys. 3, strona 3), upewnij się, że: – nie są one poskręcane i pogięte – nie ocierają o krawędzie – nie są ułożone w korytkach o ostrych krawędziach bez ochrony. Każdy wiercony otwór zabezpiecz przed przedostaniem się wody np. za pomocą kabla z uszczelnieniem oraz zabezpieczając kabel i rękaw kabla szczeliwem.
Strona 8 z 13
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 146, 30-212 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
7.2 Podłączanie panelu sterowania
Podłącz kabel połączeniowy panelu sterowania (rys. 71, strona 5) do gniazd obudowy 8 wtykowej wtyczki (rys. 72, strona 5). Upewnij się, że kolory przewodu połączeniowego odpowiadają kolorom pasującego złącza. Podłącz elementy szczelinowe (rys. 73, strona 5) do szczelin 1 i 5 8 wtykowej wtyczki kompaktowej. Podłącz kabel połączeniowy panelu sterowania do modułu elektronicznego. Podłącz obudowę wtyczki panelu sterowania do gniazda 8 wtykowego modułu elektronicznego (rys. 8, strona 5).
8 Programowanie MagicSpeed
Przed użyciem MagicSpeed musisz zaprogramować system dla danego pojazdu. Aby rozpocząć programowanie: Włącz zapłon. Przyciśnij przycisk ON/OFF. Dioda LED na panelu sterowania zaświeci się.
Strona 9 z 13
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 146, 30-212 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
Przyciśnij przycisk SET/ACC odpowiednią ilość razy dla pojazdu (patrz tabela). Poczekaj 2 sekundy. W tym czasie dioda LED na panelu sterowania nie będzie się świecić. Po 2 sekundach dioda LED zamiga odpowiednią ilość razy zgodnie z rodzajem wybranego pojazdu np. dwukrotnie dla Opla Movano. Następnie dioda LED na panelu sterowania zgaśnie i nie zaświeci się przez 3 sekundy. Dioda LED zaświeci się i pozostanie zapalona sygnalizując zakończenie programowania.
Pojazd Skrzynia biegów Kod programowania
Opel Movano ręczna 1 Opel Vivaro Renault Master (od 2005) Renault Traffic (od 2005) Nissan Primastar (od 2006) Nissan Interstar (od 2006)
Opel Movano automatyczna 2 Opel Vivaro Renault Master (od 2005) Renault Traffic (od 2005) Nissan Primastar (od 2006) Nissan Interstar (od 2006)
Citroën Jumper III, od 4/2006 ręczna 3 Fiat Ducato (typ 250), od 7/2006 Peugeot Boxer III, od 4/2006
Strona 10 z 13
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 146, 30-212 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
Wyłącz zapłon. Dioda LED na panelu sterowania zgaśnie. Poczekaj 10 sekund. Odłącz elementy szczelinowe (rys. 9, strona 6). Odbądź jazdę próbną (patrz rozdział “Test działania” na stronie 33).
9 Test działania
Ważne
Najmniejsza prędkość, przy której może działać regulator prędkości wynosi ok. 30 km/godz. a największa ok. 140 km/h Uruchom pojazd. Włącz regulator prędkości przyciskiem ON/OFF na panelu sterowania. Jedź z prędkością 40 - 50 km/h. Przyciśnij przycisk SET aby włączyć regulator prędkości. Sterownik prędkości łagodnie podejmie prędkość i utrzyma ją na stałym poziomie.
10 Użycie MagicSpeed MagicSpeed jest sterowany przyciskiem na panelu sterowania.
Włączanie/wyłączanie MagicSpeed
Przyciśnij przycisk ON/OFF, aby włączyć regulator prędkości. Dioda LED na panelu sterowania zaświeci się. Kiedy regulator prędkości jest włączony, przyciśnij jeden raz przycisk ON/OFF, aby go wyłączyć. Dioda LED na panelu sterowania zgaśnie. Ostatnia zapisana prędkość zostanie usunięta.
Strona 11 z 13
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 146, 30-212 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
Zapisywanie prędkości
Użyj przycisku SET/ACC, aby zapisać prędkość jaką chcesz zadać dla regulatora prędkości.
Uwaga W przypadku zbyt dużej prędkości może dojść do uszkodzenia silnika. Zapisz żądaną prędkość podczas jazdy z tą prędkością. Przyciśnij przycisk SET i natychmiast go zwolnij, aby ustawić prędkość, z która aktualnie się poruszasz. Taka zadana prędkość zostaje utrzymana do czasu, gdy: – naciśniesz pedał hamulca lub sprzęgła – wyłączysz urządzenie przyciskiem ON/OFF – samochód zwolni poniżej dolnego poziomu prędkości aktywacji – prędkość spadnie na wzniesieniu o ponad 25%. Przyciśnij i przytrzymaj przycisk SET, aby przyspieszyć. Po zwolnieniu przycisku SET regulator prędkości rejestruje aktualną prędkość i ją zapisuje.
Użycie ostatniej zapisanej prędkości
Przyciśnij przycisk RES/DES, aby wywołać ostatnią zapisaną prędkość, kiedy: Włączyłeś regulator prędkości przyciskiem ON/OFF
Nie wcisnąłeś pedału hamulca ani sprzęgła. Nie wyłączyłeś w międzyczasie zapłonu.
Pojazd porusza się z prędkością ponad 35 km/godzinę. Przyciśnij przycisk RES i natychmiast go zwolnij, aby wywołać ostatnią zapisaną prędkość.
Strona 12 z 13
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 146, 30-212 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
www.conrad.pl
Przyspieszanie i zwalnianie
Jeśli regulator prędkości jest włączony możesz go dokładnie wyregulować. W ten sposób dostosujesz precyzyjnie prędkość pojazdu do warunków ruchu lub ograniczeń prędkości. Dotknij przycisk SET/ACC, aby zwiększyć prędkość o 1 km/godz. Dotknij przycisk RES/DES, aby zmniejszyć prędkość o 1 km/godz. Jeśli, na przykład, chcesz zwiększyć prędkość o około 3 km/godz., dotknij trzykrotnie przycisk SET/ACC.
Ważne
Jeśli dłużej przyciśniesz odpowiedni przycisk, prędkość nadal będzie zmieniana aż do zwolnienia przycisku
Ważne
Jeśli gwałtownie chcesz zmniejszyć prędkość nie używaj przycisku RES/DES. Użyj przycisku ON/OFF, hamulca lub sprzęgła a następnie przyciśnij przycisk SET/ACC i ustaw żądaną prędkość.
11 Konserwacja i czyszczenie MagicSpeed
Uwaga
Nie stosuj ostrych ani twardych przedmiotów do czyszczenia urządzenia, ponieważ mogą je one uszkodzić. Od czasu do czasu wyczyść panel sterowania wilgotną szmatką.
http://www.conrad.pl
Strona 13 z 13
Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Królowej Jadwigi 146, 30-212 Kraków, Polska
Copyright © Conrad Electronic 2012, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.
www.conrad.pl
Loading...