VOLTCRAFT VC 900A User guide [hu]

Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
VC 900 A - 6 AZ 1-BEN GYORSINDÍTÓ RENDSZER Rend. sz.: 85 79 05
Ez a használati útmutató ehhez a termékhez tartozik. Az útmutató fontos tudnivalókat tartalmaz az üzembe helyezéshez és kezeléshez. Figyeljen erre akkor is, ha a terméket harmadik személynek továbbadja. Őrizze meg tehát a használati útmutatót, hogy szükség esetén fellapozhassa.
1. BEVEZETÉS Igen tisztelt vevő!
A jelen Voltcraft® termék megvásárlásával jól választott, amit köszönünk Önnek. A Voltcraft® név a mérés-, töltés- és tápegység-technika területén átlagon felüli minőségű termékeket jelent, amelyeket különleges teljesítmény és állandó innováció jellemez. Az igényes barkácsoló és a professzionális felhasználó egyaránt megtalálja az optimális megoldást a Voltcraft®-márkacsalád termékeivel a legigényesebb feladatokhoz is. Még egy előny: a mi Voltcraft®- termékeink kiérlelt technikája és megbízható minősége mellett jó ár-teljesítmény arányt is tudunk nyújtani. Ezért teljesen biztosak vagyunk abban, hogy a Voltcraft®-termék-sorozattal alapot teremtettünk egy hosszú, jó és eredményes együttműködéshez. Kívánjuk Önnek, hogy legyen sok öröme az új Voltcraft ®-termékében.
2. RENDELTETÉSSZERŰ HASZNÁLAT
A termék 12 V-os fedélzeti feszültségű gépjárművekhez indítássegítőként szolgál. A készülék része még egy légkompresszor, egy feszültségváltó, egy működésjelző LED, két 12 V-os kimenet szivargyújtó dugóval rendelkező készülékek számára, és egy USB-kimenet. A beépített ólomakku feltöltése a készülékhez mellékelt dugasztápegységgel vagy szivargyújtó csatlakozókábellel is elvégezhető. A fentiektől eltérő alkalmazás károsíthatja a készüléket, továbbá rövidzárlat, tűz, áramütés veszélyét is magában hordozza. A termék megfelel az európai és nemzeti törvényi követelményeknek. Az útmutatóban található cégnevek és termékelnevezések a mindenkori tulajdonos védjegyei. Minden jog fenntartva. Olvassa át figyelmesen a jelen használati útmutatót, és vegye figyelembe a benne található biztonsági előírásokat és egyéb információkat!
3. A SZÁLLÍTÁS TARTALMA
• 6 az 1-ben gyorsindító rendszer
• dugasztápegység
• szivargyújtó-töltőkábel
• különféle adapterek a kompresszortömlőhöz
• használati útmutató
4. A SZIMBÓLUMOK MAGYARÁZATA
Ez a szimbólum az egészséget fenyegető veszélyre figyelmeztet (pl. elektromos áramütés). A háromszögbe foglalt felkiáltójel a készülék használata vagy kezelése közben fellépő rendkívüli veszélyekre figyelmeztet.
5. BIZTONSÁGI TUDNIVALÓK Használatba vétel előtt olvassa végig a teljes útmutatót, fontos tudnivalókat tartalmaz a helyes használatra vonatkozóan. Ennek a használati útmutatónak a be nem tartása által okozott károk esetén a szavatosság/garancia érvényét veszíti. A következményes károkért nem vállalunk felelősséget. A szakszerűtlen kezelésből vagy a biztonsági előírások be nem tartásából fakadó anyagi és személyi károkért nem vállalunk semmiféle felelősséget.
A garancia ezekben az esetekben is megszűnik.
a) Általános tudnivalók
- Biztonsági és engedélyezési okokból (CE) nem szabad a készüléket önkényesen átalakítani, és/vagy módosítani.
- A készüléket nem érheti víz vagy nedvesség. Ez rendkívül veszélyes, halálos áramütést okozhat.
- Kerülje a közvetlen napsugárzást, nagy hőséget (>35°C) vagy hideget (<0°C). Tartsa távol a készüléket portól és piszoktól.
- Tartsa távol a készüléket a tűzveszélyes helyektől vagy nyílt lángtól, és ne dohányozzon a készülékkel való munka során.
- A termék nem játék. Gyerekek kezébe nem való. Gyerekek jelenlétében különös gondossággal kell eljárni! A gyerekek megkísérelhetik, hogy a ház nyílásain keresztül tárgyakat dugjanak be a készülék belsejébe. Ez tönkreteheti a készüléket, de a beépített ólomakku rövidzárlata robbanás- és tűzveszélyt is okozhat, ill. életveszélyes áramütéssel is járhat!
- A készüléket csak olyan helyen szabad felállítani, működtetni vagy tárolni, ahol gyerekek nem érhetik el.
- A készüléken karbantartást, beállítást vagy javítást csak szakember vagy szakszerviz végezhet. A készülék belsejében nincsenek a felhasználó által beállítandó, ill. karbantartandó részek.
- Iparszerű alkalmazás esetén vegye figyelembe az illetékes szakmai szervezetnek az elektromos berendezésekre és szerelési anyagokra vonatkozó baleset-megelőzési rendszabályait is.
- Iskolákban és más oktatási intézményekben, hobbi- és barkácsműhelyekben a készüléket csak szakértő, felelős személyzet jelenlétében szabad használni.
- Ne hagyja a csomagolóanyagot szanaszét heverni, mert veszélyes játékszerré válhat gyerekek kezében.
- Bánjon óvatosan a készülékkel, lökés, ütés, vagy már kis magasságból való leejtés következtében is megsérülhet. Ha úgy látja, hogy megsérült a készüléke, többé már ne használja, hanem vigye el szakszervizbe, vagy juttassa el a legközelebbi szelektív hulladékgyűjtő helyre.
b) Töltőkészülék, töltés
A készülékhez mellékelt töltőkészülék csak 230V~/50Hz hálózati feszültségről működtethető.
- A töltőkészülék kivitele II. védelmi osztályú.
- A gyorsindító rendszer feltöltéséhez ne használjon más töltőkészüléket, mint az együttszállított.
- A szivargyújtó-csatlakozón keresztüli feltöltéshez szivargyújtó-csatlakozódugóval felszerelt megfelelő kábel is rendelkezésre áll.
- Ólomakkumulátorok töltése közben robbanásveszélyes gázok keletkezhetnek! Emiatt a töltést csak jól átszellőztethető helyiségben szabad végezni. Ne töltsön ólomakkut tartályban vagy rosszul szellőztetett helyiségben.
c) Használat
Az indítássegítőt csak 12 V-os fedélzeti feszültségű járművekhez szabad használni. Más fedélzeti feszültség (pl. 6 V vagy 24 V) nemcsak robbanásveszélyt okozhat a gyorsindító rendszer ill. a gépjármű akkujánál, hanem a fedélzeti rendszer elektronikus elemei is tönkremehetnek!
- Az indítássegítő készülékkel történő indítózás előtt olvassa el a gépjármű használati útmutatójában, hogy miként kell így indítózni. - A szakszerűtlen indítózás miatt tönkremehetnek a fedélzeti rendszer elektronikai elemei!
- A készülék csak saját akkuval rendelkező gépjárművek indítózásához használható. A gyorsindító rendszer nem tudja pótolni a gépjármű saját akkuját.
- Ne próbája az indítássegítő készüléket befagyott akkumulátornál alkalmazni, mert ez robbanásveszélyes!
- A készüléket olyan stabil, sík és elegendően nagy méretű helyen állítsa fel, ahol nem borulhat fel, vagy ahonnan nem eshet le. A készüléket csak álló helyzetben használja és így is tárolja.
- Ne használja a készüléket gépjárművek zárt belső terében, és mindig ügyeljen a megfelelő szellőzésre!
- Ne használja a készüléket gyúlékony anyagok vagy gázok közelében. Robbanásveszély!
- Ne működtesse a készüléket felügyelet nélkül! A számos és sokrétű védőkapcsolás ellenére sem zárható ki a készülék hibás működése.
- A készüléket csak a mérsékelt égövben használja, trópusi klímán ne.
- Ügyeljen a kielégítő szellőzésre használat alatt és után, soha ne takarja le a készüléket.
- Ne vegye használatba azonnal a készüléket, ha hideg helyről meleg helyiségbe vitte. Ilyenkor kondenzvíz keletkezik, ami nemcsak működési zavarokhoz vezethet, hanem életveszélyes áramütést is okozhat!
- Mielőtt használatba venné, hagyja, hogy a készülék előbb felvegye a helyiség hőmérsékletét. Ez több óráig is eltarthat!
- A gyorsindító rendszerbe épített kompresszor nem alkalmas tartós használatra, csak rövid időre használja. Ha a kompresszort hosszabb ideig kell használni, hagyjon az egyes használati fázisok között legalább 10 perc üzemszünetet, hogy a készülék kellőképpen le tudjon hűlni.
- A kompresszor használata során ügyeljen a megfelelő töltőnyomásra (pl. egy abroncs esetén), a túlnyomás robbanásveszélyes helyzetet idézhet elő!
- Ha a beépített feszültségváltó csatlakozókábele a gépkocsiban lévő akkuval közvetlenül össze van kötve, nem szabad a
kocsit semmi esetre sem elindítani. Indulás előtt szakítsa meg ezt a kapcsolatot.
- A feszültségváltó csak 230 V~-os, maximum 200 W összteljesítményű fogyasztók táplálására alkalmas.
d) Tudnivalók az akkumulátorokról.
- Az akkumulátorokkal való tevékenység közben biztonsági okokból használjon megfelelő védőruházatot és
védőszemüveget.
- Az ólomakkuk agresszív, maró savakat tartalmaznak. Ne kerüljön akkumulátorfolyadék a bőrére vagy a szemébe! Ne
szedje szét az ólomakkumulátorokat! Az akkumulátorsavval szennyeződött bőrfelületeket mossa le alaposan vízzel és szappannal. Ha a sav a szemébe jutott, azonnal mossa ki legalább 10 percen át tiszta és langyos folyóvízzel! Ezután azonnal keressen fel egy orvost!
- Ha sav került a ruházatára, azonnal mossa ki bő vízzel és szappannal!
- Ne hordjon soha gyűrűt, nyakláncot, órát, stb., ha akkumulátorral vagy töltőkészülékkel dolgozik. Ha az akkumulátor
érintkezőin rövidzár keletkezik, gyulladás- és robbanásveszély áll fenn! Akkukat tilos rövidre zárni, vagy tűzbe dobni, tűz- és robbanásveszély áll fenn! A tönkrement ólomakkumulátorokat környezetbarát módon távolítsa el. Fedje le az akkumulátor pólusait (pl. alkalmas szigetelőszalaggal) a rövidzár megelőzése érdekében. Vegye figyelembe ehhez a jelen használati útmutató "Eltávolítás" c. fejezetét is. Amennyiben a helyes csatlakoztatással vagy használattal kapcsolatban olyan kérdései vannak, amelyekre az útmutató nem adott választ, forduljon műszaki vevőszolgálatunkhoz, vagy más szakemberhez. Voltcraft®, Lindenweg 15, D-92242 Hirschau, Tel. 0180/ 586 582 7.
6. KEZELŐSZERVEK
1 nyomásmérő műszer 2 gumibevonatú fogantyú 3 feszültségmérő 4 kábel krokodilcsipeszekkel az indítózáshoz 5 tartó a krokodilcsipeszek biztonságos rögzítéséhez 6 az indítózásnál a helyes/hibás polaritást jelző LED 7 akkumulátor-állapotjelző gomb 8 töltésellenőrző lámpa 9 töltőhüvely az együttszállított dugasztápegység vagy a 12 V-os töltőkábel számára 10 a munkalámpa kapcsolója 11 USB-hüvely 12 12 V-os kimeneti hüvelyek a megfelelő készülék csatlakoztatásához 13 LED-es munkalámpa 14 a 12 V-os kimeneti hüvelyek, az USB-hüvely és a légkompresszor kapcsolója 15 a feszültségváltó kapcsolója 16 a feszültségváltó 25 A-es biztosítéka 17 230 V-os dugaszalj 18 a gyorsindító rendszer kapcsolója 19 ventilátor 20 a légtömlő tárolórekesze 21 légtömlő 22 a feszültségváltó állapotjelzője 23 12 V-os töltőkábel 24 adapterek a légtömlőhöz 25 dugasztápegység
7. A BELSŐ AKKUMULÁTOR TÖLTÖTTSÉGI ÁLLAPOTJELZŐJE
Nyomja meg a (7) gombot. A feszültségmérő (3) mutatja az akkumulátor töltöttségi állapotát. A műszer mutatójának a zöld tartományon belül kell lennie. Ha a műszer mutatója a sárga tartományban lenne, töltse fel ismét az akkut. Az indítózáshoz az akkumulátornak legalább 75%-ig feltöltöttnek kell lennie.
8. MUNKALÁMPA
A (13) munkalámpa a (10) kapcsolóval kapcsolható be- ill. ki. Ha nem használja a munkalámpát, akkor takarékossági okokból mindig kapcsolja ki.
9. USB-KIMENET
Az USB-portról (11) kisebb USB-csatlakozós fogyasztók táplálhatók. Az USB-port 5 V-ot szolgáltat, maximum 500 mA-ig, de nem adatátviteli port. A (14) kapcsolóval kapcsolhatja be és ki az USB-port feszültségét.
10. 12 V-OS KIMENETI HÜVELYEK
A gyorsindító rendszer két 12 V-os kimeneti hüvellyel (12) is rendelkezik erre alkalmas készülékek táplálásához, ilyen pl. a gépkocsi-töltőadapter mobiltelefonhoz stb. A (14) kapcsolóval kapcsolható a hüvelyek feszültsége. Gondoljon arra, hogy a hüvelyekre csatlakoztatott készülékek áramfelvétele legfeljebb 10 A lehet. Ennél nagyobb kimenőáram esetén a készülékbe épített biztosíték kiold. Ilyen esetben vegye ki a csatlakoztatott készüléket a hüvelyből. A beépített biztosíték kis idő elteltével automatikusan visszaáll. Mivel a kimeneti hüvely a kapcsolóján keresztül közvetlen összeköttetésben áll a beépített akkuval, feltétlenül ügyeljen arra, hogy a csatlakoztatott készüléket kellő időben válassza le a hüvelyről, különben a belső akku túlságosan lemerül.
11. LÉGKOMPRESSZOR
Nyissa ki a hátoldalon található tárolórekesz (20) fedelét. Itt található a légkompresszor tömlője. A készülékhez mellékelt adapterrel nem csak a gépjárművek abroncsai fújhatók fel, hanem pl. labdák is. A kompresszor a (14) kapcsolóval kapcsolható be- ill. ki. Pl. egy abroncs légnyomásának a közelítő mérésére szolgál a (1) nyomásmérő . A légkompresszor által szállított maximális légnyomás 18 bar. Pl. egy abroncs felfújásakor ügyeljen a mindenkori helyes nyomásérték betartására (lásd a gépjármű használati útmutatójában). A túlnyomás robbanás- és sérülésveszéllyel járhat! Soha ne működtesse a légkompresszort felügyelet nélkül! A légkompresszort ne működtesse 10 percnél hosszabb ideig, mivel különben túlmelegedhet. Kb. 10 percnyi használat után kapcsolja ki a légkompresszort, és hagyja teljesen lehűlni, mielőtt újra használná.
12. FESZÜLTSÉGÁTALAKÍTÓ
A készülék hátoldalán található a feszültségváltó kapcsolója (15). Egy ellenőrző lámpa (22) mutatja a feszültségváltó állapotát. A 230 V-os dugaszaljra (17) csatlakoztathatók az erre alkalmas fogyasztók. _ A feszültségváltó megadott maximális tartós teljesítménye szabja meg a csatlakoztatott elektromos készülékek (fogyasztók) lehetséges maximális teljesítményfelvételét. Üzembeállítás előtt gondoljon arra, hogy a fogyasztók maximális áramfelvétele ne haladja meg a feszültségváltó névleges kimenőáramát. Egyes külön töltőkészülékkel rendelkező tölthető készülékek a dugaszaljra csatlakoztathatók. Más tölthető készülékek beépített töltőkészülékkel vannak ellátva. Az ilyen speciális készülékek kárt okozhatnak a feszültségváltóban, ezért ne alkalmazza őket. A készülék hőmérsékletét a használat első 15 percében figyelni kell. Ha a készülék hőmérséklete szokatlanul magas, ez annak a jele, hogy nem szabad táplálni ezzel a feszültségváltóval (ilyen elektromos szerszám pl. az akkus csavarozó). Az akku-töltőállomások túlnyomó többségében azonban nem adódnak problémák. Túláram elleni védelemül szolgál egy biztosító (16). Túláram esetén biztonsággal leválasztja a feszültségváltót az áramforrásról. A biztosítékok cseréjét csak szaküzlet vagy szakember végezheti.
A feszültségváltót használhatja álló és járó motor mellett egyaránt. Ne indítsa azonban be a motort, miközben be van kapcsolva a feszültségváltó. A szivargyújtó áramellátása indítózás közben megszakad.
13. INDÍTÓZÁS
A gyorsindító rendszer csak 12 V fedélzeti feszültségű, negatív testelésű (az akku negatív kapcsa a karosszériával összekötve) gépjárművekhez alkalmazható. Feltétlenül ügyeljen a jármű kezelési utasításának információira és biztonsági előírásaira, amelyek útmutatást nyújtanak az indítássegítő használatához. A modern járművek érzékeny elektronikai alkatrészekkel és vezérlőkészülékekkel rendelkeznek, amelyek hibás indítási eljárás alkalmazásától károsodhatnak!
Loading...
+ 1 hidden pages