VOLTCRAFT VC 750 User guide [cs]

Automatická nabíječka VC 750
Obj. č.: 86 66 70
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup automatické nabíječky VC 750 Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení přístroje
do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst
Účel použití
Produkt je určen pro nabíjení 6 V a 12 V olověných akumulátorů s kapacitou od 1,2 Ah. Používání přístroje k jiným účelům, než je v návodu uvedeno může vést k poškození produktu a také se vystavujete rizikům jako je např. zkrat, požár, zásah elektrickým proudem atd. Přístroj odpovídá platným národním a evropským směrnicím. Značka výrobce je registrovanou obchodní známkou a všechna práva jsou tudíž vyhrazena majiteli. Dříve než uvedete přístroj do provozu, přečtěte si celý návod až do konce a řiďte se všemi uvedenými pokyny.
!
Bezpečnostní pokyny
Při škodách, které vznikli nerespektováním návodu k použití ztrácí uživatel nárok na záruční plnění. U dalších takto způsobených škod se výrobce zříká zodpovědnosti.
Z bezpečnostních a certifikačních důvodů (CE) není dovoleno přístroj upravovat nebo jakkoli přestavovat.
Nabíječka je určena pro síťové napětí o 220-240 V ~ /50/60 Hz.
Konstrukce výrobku odpovídá třídě ochrany II.
Produkt není hračka a nepatří do rukou dětem. Děti se mohou snažit strkat do zdířek různé
předměty, vystavují se tak riziku zásahu elektrickým proudem a zároveň mohou také přístroj poškodit. Přístroj umístěte na místo, které bude mimo dosah dětských rukou. Ty mohou přístroj přenastavit nebo se pokoušet baterie zkratovat, hrozí pak nebezpečí výbuchu!
Produkt je určen výhradně pro nabíjení 6 V a 12 V olověných akumulátorů. Nezkoušejte nikdy nabíjet baterie jiného typu (např. NiCd, NiMH, LiPo), hrozí riziko výbuchu a požáru!
Opravu, seřízení nebo nastavení přístroje smí provádět pouze odborník na elektrická zařízení. Při opravě používejte pouze originální náhradní díly, v opačném případě se vystavujtete rizikům poškození lidského zdraví a škodám na přístroji. Přístroj není nutné jakkoli seřizovat nebo opravovat.
V prostorách, které jsou určeny pro podnikatelskou činnost, jsou pro uživatele závazná také nařízení platná pro všechna ostatní elektrická zařízení a přístroje.
Ve školách, vzdělávacích institucích, hobby dílnách a podobných zařízeních smí s produktem pracovat pouze vyškolený pracovník.
Nenechávejte volně povalovat obalový materiál, protože se může stát pro děti nebezpečnou hračkou!
Přístroj nevystavujte pádům, úderům, nárazům apod. Pokud zjistíte, že je výrobek poškozený, nechte přístroj odborně opravit nebo jej zlikvidujte v souladu s předpisy o ochraně životního prostředí (tj. odevzdání přístroje v obchodě s elektro přístroji, na sběrném dvoře atd.).
Provoz
Produkt používejte pouze v suchých a vnitřních prostorech, nesmí se namočit nebo navlhnout, jinak hrozí riziko zásahu elektrickým proudem!
Přístroj nevystavujte nevhodným podmínkám, kterými se rozumí zvl.:
o teplota okolí vyšší jak 50 °C o přítomnost vznětlivých plynů, rozpouštědel, páry, prachu o relativní vlhkost vzduchu vyšší jak 80 %, mokro
Umístěte produkt a akumulátor na stabilní a dostatečně velikou plochu, která není z hořlavého materiálu (jako např. koberec). Použijte nehořlavou a žáruzdornou prodlužku. V blízkosti se nesmí nacházet také vzěntlivé materiály nebo plyny.
Nepoužívejte přístroj v interiérech vozidel.
Nenechávejte přístroj zapnutý bez dozoru, protože i přes bezpečnostní prvky a testování přístroje
nelze vyloučit případné problémy při nabíjení.
Produkt je určen pro mírné klima, ne pro tropické.
Prostor, ve kterém výrobek používáte musí být dostatečně větraný, protože během nabíjení mohou
vznikat vznětlivé plyny. Přístroj nebo baterií ničím nezakrývejte! Nabíječku umístěte co nejdále od akumulátoru (tj. na délku spojovacího kabelu), ale i od dalších baterií, také jej na jiné akumulátory nepokládejte. Držte přístroj dále od zdroje vznícení nebo i dále od otevřeného ohně. Během nabíjení v prostoru nekuřte.
Přístroj nezapínejte ihned poté, co jste jej přinesli z chladného prostoru do vyhřátého, protože vznikající kondensovaná voda by mohla přístroj poškodit a zároveň se vystavujtete riziku zásahu elektrickým proudem. Nejdříve nechte nabíječku ( a akumulátr), aby se jejich teplota vyrovnala s okolní teplotou v prostoru, poté můžete přístroj zapojit do sítě a použít. Celý proces může trvat i několik hodin!
1
2
Upozornění k práci s akumulátorem
Přístroj je určen výhradně pro nabíjení 6 V a 12 V olověných akumulátorů. Nepokoušejte se dobíjet akumulátory jiného typu (např. NiCd, NiMH, LiPo atd.) nebo baterie vůbec! Hrozí riziko výbuchu a požáru!
Pokud je olověný akumulátor určený pro opětovné dobití, zjistíte z informací od výrobce.
Při dotyku s olověným akumulátor je z bezpečnostních důvodů nutné používat ochranný oděv a
ochranné brýle.
V závislosti na montážní poloze akumulátoru je potřeba akumulátor nejdříve vyjmout, než začneme s nabíjením.
Od akumulátoru, který si potřebujete dobít odejměte všechny připojené přístroje a kabely (nejdříve spotřebič vypněte!). Nejdříve odejměte uzemnění a hned na to poté kladný pól (+). Dříve, než k akumulátoru připojíte spotřebiče, odpojte jej od nabíječky. Při připojování a odjímání svorek mohou vzniknout jiskry a proto dbejte na dostatečné větrání prostoru!
Při připojení akumulátoru věnujte pozornost správné polaritě, červerná svorka nabíječky = kladný pól (+) , černá svorka nabíječky = záporný pól (-).
Nikdy nenabíjejte akumulátory se zkratováním článků.
Nenabíjete zamrzlé akumulátory. Pokud je nutné tekutinu v baterií (elektrolyt) rozmrazit, nechte
akumulátor v místnosti a počkejte, až se srovná teplota elektrolytu s teplotou okolí. Doba trvání je závislá na druhu akumulátoru a může se vyšplhat i na několik hodin.
Baterie obsahují agresivní žíravé kyseliny a proto si dávejte pozor, abyste si nepoleptali kůži nebo oči! Baterie v žádném případě nerozebírejte! Pokud si potřísníte kůži, důkladně postižené partie omyjte vodou a mýdlem. Pokud se kyselina dostane do očí, vypláchněte je proudem tekoucí studené vody! Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc! Pokud si kyselinou potřísníte oděv, očistěte jej velkým množstvím vody a mýdla.
Při manipulaci s přístrojem nenoste prsteny, náhrdelníky, hodinky apod. V případě zkratu akumulátoru hrozí rizko výbuchu a požáru!
Akumulátor nezkracujte nebo nevhazujte do otevřeného ohně.
Pokud Vám nění nějaká část návodu dostatečně srozumitelná, je v rozporu s logikou nebo potřebujete jenom doplňující informace, obraťte se na naše technické oddělení. Kontakt je uveden na konci toho návodu k použití.
Vlastnosti
ochrana proti zkratu a špatnému zapojení pólů
konstantní hodnota nabíjení
nabíjení je úspěšné, jen pokud je baterie správně vložena, tj. nenabíjí se, pokud je baterie ¨
vložená se špatným polováním.
zobrzazení nabíjení a polování
varování, pokud je baterie nevyhovující
Pokud budete dobíjet akumulátor, který je vestavěný ve vozidle, řiďte se bezpečnostními pokyny a návodu k použití také vyrobce vozidla. Moderní vozidla jsou vybavena citlivou elektronikou a řídícími prvky, které můžete při nesprávném postupu poškodit!
Doporučujeme Vám akumulátor z auta odejmout. Nejdříve vyjměte z akumulátoru záporný pól (-) a následně kladný pól (+). Může se stát, že ztratíte uložená data z radia nebo palubního počítače.
Pečlivě očistěte přípojky akumulátru. Dávejte pozor, aby Vám nějaké zbylé částice nezpůsobily poleptání kůže nebo očí.
Podle typu akumulátoru nastavte hodnotu napětí buď na 6 V nebo na 12 V.
Připojte nabíječku na akumulátor, věnujte pozornost správnému polování. Červenou svorku
na kladný pól (+) a černou svorku na záporný pól akumulátoru (-).
Nabíječku zapojte do sítě (220-240V~/50/60Hz).
Nabíjení se spustí automaticky.
Pokud si přejete dobít baterií do auta a nevyndal jste ji (Věnujte pozornost bezpečnostním pokynům na začátku tohoto odstavce), je určeno, který pól akumulátoru je propojen s karoserií vozidla (u většiny vozidel záporný pól).
Věnujte pozornost tomu, že je potřeba použít lesklý kovový díl (nelakový plech), mimo jiné musí být vzdálen co nejvíce to je možné od akumulátoru nebo od hadice s palivem.
Propojení záporného pólu akumulátoru s karoserií:
Nejdříve připevněte červenou svorku nabíječky s kladným pólem (+) na akumulátoru a poté černou svorku s tenkým kovovým dílem na motoru.
Propojení kladného pólu akumulátru s karoserií.
Nejdříve propojte černou svorku nabíječky se záporným pólem (-) akumulátoru, poté červenou svorku s tenkým kovovým dílem na motoru.
Poté, co je akumulátr dobitý, nabíječku odpojte ze sítě.
Odejměte poté svorku ze záporného pólu (-) baterie a poté kladný pól (+).
Indikace LED
Indikace Status
Status baterie svítí červeně Rychlonabíjení Status baterie svítí zeleně Baterie je nabitá Status baterie bliká zeleně Poškozená baterie Obrácená polarita svítí červeně Špatné pólování Všechny LED jsou vypnuté Nabíjení neprobíhá
Nabíjení olověných akumulátorů
Nejdříve se přesvědčte, že napětí akumulátoru činní buď 6 V nebo 12 V, pokud ne, nesmíte tento akumulátor pomocí tohoto výrobku vůbec nabíjet.
Od akumulátoru odejměte všechny spotřebiče.
Pokud je akumulátor integrovný ve vozidle, vypněte zapalování a všechny spotřebiče.
3
Popis funkce
Pomocí nabíječky můžete nabíjet olověné akumulátory o napětí 6 V popř. 12 V. Díky automatickému rozpoznání napětí se vložený akumulátor začne nabíjet vždy tím správným způsobem. Pokud se při nabíjení dosáhne koncového nabíjecího napětí (7,2 V / 14,4 V), nabíjení se automaticky vypne
a akumulátor je tak chráněn proti přebíjení.
4
Loading...
+ 1 hidden pages