VOLTCRAFT VC-281 User guide [cs]

Digitální multimetr s adaptérem proudových kleští VC-281
Obj. č.: 164 71 83
Obj. č.: 176 38 65
Kalibrovaný dle ISO
Obj. č.: 176 15 84
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup digitálního multimetru Voltcraft VC-281 TRMS. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
Účel použití
- Měření a zobrazování elektrických parametrů v kategorii měření CAT III až do maximální hodnoty 600 V a ve všech nižších kategoriích v souladu s Nařízením EN 61010-1. Multimetr a jeho příslušenství se nesmí používat k měření v rozsahu kategorie CAT IV.
- Měření stejnosměrného a střídavého napětí až do maximální hodnoty 600 V
- Přímé měření stejnosměrného a střídavého proudu až do maximální hodnoty 600 mA
- Bezkontaktní měření stejnosměrného a střídavého proudu až do maximální hodnoty 60 A s klešťovým adaptérem CLA60
- Měření frekvence v rozsahu od 10 Hz do 10 MHz (max. 30 Vrms)
- Měření kapacity až do 60 mF
- Měření odporu až do maximální hodnoty 60 M
- Akustická kontrola propojenosti obvodu (< 10 )
- Testování diod
K nastavení příslušných funkcí měření slouží otočný přepínač. U mnoha funkcí měření je aktivní automatický výběr rozsahu (kromě testu diod, testu propojenosti obvodu a při měření proudu). V rozsahu měření střídavého napětí a střídavého proudu s frekvencí do 400 Hz se na displeji zobrazuje skutečná efektivní hodnota (TRMS). Zajistí se tak správné výsledky měření sinusových a nesinusových napětí a proudů. V případě negativních naměřených hodnot se polarita zobrazuje se znaménkem minus (-). Režim nízké impedance (LoZ) umožňuje měřit AC napětí se sníženým vnitřním odporem. V tomto režimu multimetr snižuje vnitřní odpor, aby se zabránilo měření rozptýlených fantomových napětí. Měření při snížené vnitřní impedanci je povolené jen v obvodech s napětím do 250 V a po dobu max. 3 sekund. Dva měřící vstupy proudu jsou zabezpečeny proti přetížení. Napětí v měřeném obvodu nesmí překročit 600 V. Měřící vstup proudových kleští je opatřen bezúdržbovým ochranným prvkem PTC. Měřící vstup proudových kleští µA/mA je zabezpečen proti přetížení samoresetovací (vratnou) PTC pojistkou. V případě přetížení se omezí tok proudu a přístroj se tak chrání, aniž by bylo potřeba pojistku měnit. Multimetr se napájí jednou 9 V blokovou baterií (typ 6F22, NEDA 1604, nebo ekvivalentní baterií). L napájení proudových kleští budete potřebovat dvě baterie typu AAA (LR3, nebo ekvivalentní baterie). K napájení se nesmí používat jiné typy baterií. Vzhledem k nižší kapacitě nepoužívejte k napájení multimetru akumulátory. Přístroj se automaticky vypíná po 15 minutách nečinnosti, aby se šetřila baterie. Tuto funkci můžete vypnout. Multimetr má na zadní straně výklopný opěrný stojánek, který umožňuje nastavit si přístroj do optimální polohy pro čtení displeje. Nepoužívejte multimetr a proudové kleště s otevřenou schránkou baterie, nebo když na nich chybí kryt schránky baterie (baterií). Měření na vlhkých místech a v potencionálně výbušném prostředí, či za nepříznivých podmínek okolí není dovoleno. Za nepříznivé podmínky prostředí lze považovat: mokro nebo vysokou vlhkost, prašné prostředí, výskyt hořlavých plynů, výparů chemických rozpouštědel, bouřky, silná elektrostatická pole atd.
Rozsah dodávky
Digitální multimetr Klešťový adaptér CLA60 2 x bezpečnostní měřící kabel CAT III s ochrannými krytkami 1x baterie 9 V, 2 x baterie AAA Návod k obsluze (na CD) Návod k obsluze (tištěný)
Popis a ovládací prvky
A. Gumový ochranný kryt B. Displej C. Tlačítko REL/HOLD D. Otočný ovladač pro výběr režimu měření E. Zdířka měření mA / µA F. Zdířka měření klešťovým adaptérem G. Zdířka měření V („kladný potenciál“ pro přímá napětí) H. Zdířka měření COM (referenční potenciál, „záporný“) I. Tlačítko SELECT pro výběr režimu J. Tlačítko nízké impedance 400 k (pro změnu impedance) K. Posuvný kryt úchytu poutka L. Závit pro připevnění na stativ M. Šroub krytu schránky baterie N. Výklopný stojánek O. Schránka baterie P. Kryt schránky baterie a pojistky Q. Prvky samoresetovací ochrany PTC pro vstup mA / µA R. Ochranný prvek PTC vstupu proudových kleští S. Schránka baterií na zadní straně T. Nastavení nulového vyrovnání U. Senzor proudových kleští V. Doteková zarážka označující plochu pro uchopení W. Páka otevření kleští X. Přepínač zap. / vyp. Y. Připojovací konektory
Popis výrobku
Digitální multimetr (níže označován jako DMM) je vybaven digitálním displejem pro zobrazení výsledků měření, který obsahuje 6 000 bodů (bod = nejnižší zobrazovací hodnota). Podle zvoleného režimu měření se na displeji zobrazuje správná zdířka připojení. Výběr nesprávné připojovací zdířky je signalizován zvukovou signalizací. Zvyšuje se tak provozní bezpečnost multimetru pro uživatele. Pokud se DMM asi 15 minut nepožívá, automaticky se vypne. Šetří se tím baterie a prodlužuje se její životnost. Funkci automatického vypnutí můžete manuálně deaktivovat. DMM je určen jak pro amatéry, tak pro profesionály a pro měření v průmyslu až do kategorie měření CAT III 600 V. Pro získání lepšího pohledu na displej se může DMM pomocí výklopné opěrky na zadní straně postavit do svislé polohy. U tohoto multimetru není potřeba měnit vadnou pojistku v rozsahu měření proudu mA / µA. Zabudované ochranné prvky PTC omezí v případě přetížení tok proudu a přístroj i měřený obvod se tak chrání, aniž by bylo potřeba pojistku měnit. Po spuštění a po krátkém ochlazení se ochranné prvky PTC automaticky resetují. Obvod měření proudu se tak přeruší jen na chvíli. Externí adaptér proudových kleští umožňuje bezkontaktně měřit stejnosměrné a střídavé proudy až do 60 A bez přerušení měřeného obvodu. Vstup měření je vybaven bezúdržbovým ochranným prvkem PTC, který ho chrání proti přetížení. Schránku baterie a pojistky lze otevřít, jen když jste z multimetru odpojili všechny testovací vodiče. Když je schránka baterie a pojistky otevřena, testovací vodiče nelze do zdířek měření připojit. Jedná se o integrovaný bezpečnostní prvek, který slouží k ochraně uživatele.
Otočný ovladač (D)
Otočný přepínač se používá k výběru požadovaného režimu měření. Na multimetru VC281 TRMS je aktivní automatický výběr měřícího rozsahu (AUTO), jehož pomocí se pro každou aplikaci zvolí vhodný rozsah měření. Rozsahy měření proudu se musí nastavovat manuálně. Měření vždy začínejte v nejvyšším měřicím rozsahu a až poté v případě potřeby přepněte na nejbližší nižší rozsah. Na otočném ovladači je tlačítko pro výběr režimu (I). Pokud je k dispozici vedlejší funkce můžete tlačítkem „SELECT“ přepínat přístroj na vedlejší funkci (např. přepnutí z měření odporu na test diody a test propojenosti obvodu nebo přepínání AC a DC). Funkce se přepne po každém stisku tlačítka. Pokud je otočný přepínač v poloze OFF, multimetr se vypne. Pokud DMM nepoužíváte, vždy ho vypněte.
Prvky a symboly na displeji
HOLD Tlačítko pro přidržení naměřené hodnoty na displeji
OFF Poloha přepínače pro vypnutí měřicího přístroje
-
3
-
6
Na displeji (B) nebo na přístroji se vyskytují následující symboly a informace. Mohou se objevit také další symboly, které však nemají žádnou funkci (test displeje).
1. Efektivní střední hodnota (TRMS)
2. Symbol delta = funkce měření referenční hodnoty
3. Symbol Mega (106)
4. Symbol kilo (103)
5. Ohm (jednotka elektrického odporu)
6. Hertz (jednotka frekvence)
7. Symbol Nano (10-9)
8. Symbol mili (10-3)
9. Volt (jednotka napětí)
10. Symbol mikro (10-6)
11. Ampér (jednotka elektrického proudu)
12. Farad (jednotka měření kapacity kondenzátorů)
13. Symbol aktivní funkce automatického vypnutí přístroje
14. Zobrazení naměřené hodnoty
15. Symbol testování diod
16. Symbol funkce akustické kontroly propojenosti obvodu
17. Symbol nízké impedance
18. Indikátor připojení správné zdířky
19. Symbol automatického výběru měřícího rozsahu
20. Symbol slabé baterie
21. Symbol aktivní funkce HOLD
22. Symbol stejnosměrného proudu ( )
23. Indikace polarity směru toku proudu (záporný pól)
24. Symbol střídavého proudu ( )
25. Varovný symbol upozornění na nebezpečné napětí nebo jiné nebezpečí při překročené rozsahu měření
REL Tlačítko pro měření relativní hodnoty (referenční měření)
SELECT Přepnutí do režimu vedlejší funkce
OL Overload = symbol znázorňující překročení měřícího rozsahu
LEAd Upozornění na použití nesprávné zdířky měření
ON Poloha přepínače pro zapnutí měřicího přístroje
Symbol testování diod Symbol akustické kontroly propojenosti obvodu Symbol režimu měření kapacity kondenzátorů Symbol střídavého proudu Symbol stejnosměrného proudu
COM Připojení referenčního potenciálu
mV Funkce měření napětí, milivolt (10
) V Funkce měření napětí, Volt (jednotka elektrického napětí) A Funkce měření proudu; Ampér (jednotka elektrického proudu)
mA Režim miliampér (10-3 µA Režim mikroampér (10
)
Hz Funkce měření frekvence; Hertz (jednotka frekvence)
% Symbol funkce měření trvání kladné části průběhu (střída) Funkce měření odporu; Ohm (jednotka odporu)
True RMS Efektivní střední hodnota
+ Indikátor polarity směru toku proudu (kladný pól)
- Indikátor polarity směru toku proudu (záporný pól) Symbol měření proudu proudovými kleštěmi
Provádění měření
Nikdy nepřekračujte maximální přípustné vstupní hodnoty. Nedotýkejte se obvodu ani připojovacích bodů, pokud napětí přesahuje 33 V ACrms nebo 70 V DC. Nebezpečí smrtelného úrazu! Měření je možné jen se zavřenou schránkou baterie a pojistky. Pokud je schránka otevřena, všechny zdířky měření se automaticky zajistí proti vstupu. Před měřením vždy zkontrolujte, zda měřící kabely nejsou poškozené. Pokud na nich objevíte nějaké poškození, okamžitě je přestaňte používat! Nebezpečí smrtelného úrazu! V průběhu měření nesahejte mimo označené části držáků měřících sond a klešťového adaptéru. K přístroji připojujte vždy jen dva měřící kabely potřebné pro měření. Z bezpečnostních důvodů odpojte od přístroje při měření proudu všechny ostatní kabely, které nepotřebujete. Měření elektrických obvodů >33 V AC a >70 V DC smí provádět pouze profesionálové a osoby, které jsou seznámeny s příslušnými předpisy pro měření a uvědomují si potencionální nebezpečí, které se při měření může objevit.
Pokud se na displeji zobrazí označení „OL“, došlo k překročení měřicího rozsahu. Kromě toho se v každém režimu měření na displeji zobrazuje správný způsob připojení měřicích vodičů. Věnujte mu pozornost při připojování měřicích vodičů k DMM.
a) Zapnutí a vypnutí multimetru
Multimetr
Nastavte otočný ovladač (D) na požadovaný režim měření. Rozsahy měření se kromě měření proudu automaticky nastavují na co nejlepší rozlišení. Měření proudu začínejte vždy v nejvyšším rozsahu a v případě potřeby ho přepínejte směrem dolů. Před provedením změny rozsahu měření vždy odpojte testovací vodiče. Když chcete měřicí přístroj vypnout, otočte přepínač do polohy „OFF“. Vypínejte multimetr vždy, když ho nepoužíváte. Při uskladnění je nejlepší nechávat měřicí kabely v zdířkách COM a V. Zabrání se tím případnému nesprávnému použití při dalším měření.
Klešťový adaptér
Klešťový adaptér se zapíná a vypíná posuvným přepínačem (X). Pro zapnutí posuňte přepínač do polohy „ON“. Připravenost k provozu signalizuje rozsvícení červené LED kontrolky. Pro vypnutí posuňte přepínač do polohy „OFF“. Pokud se klešťový adaptér nepoužívá, vždy ho vypínejte.
Před zahájením práce s multimetrem a klešťovým adaptérem vložte do přístroje přiloženou baterii (baterie). Vložení a výměna baterií je popsána.
b) Upozornění na nesprávné zapojení
Tento DMM má integrovanou funkci monitorování měřících zdířek. Pokud se testovací vodiče připojí do nesprávné zdířky a vznikne nebezpečí úrazu uživatele nebo poškození DMM), DMM spustí akustickou a optickou signalizaci. Když jsou testovací vodiče v zdířkách pro měření proudu a zvolí se jiný režim měření (kromě měření proudu), DMM vydá pronikavý zvukový signál. Dojde k tomu také v případě, pokud se navzájem zamění měřicí vstup proudových kleští (F) a vstup mA/µA (E). Když se spustí poplach a na displeji se zobrazí „LEAd“, zkontrolujte, jestli jste vodiče připojili do správných zdířek a jestli jste zvolili správný režim měření. Multimetr spustí poplach, když se zdířky připojí následujícím způsobem:
Režim měření Připojení zdířek
V případě signalizace nesprávného připojení okamžitě přerušte měření a přesvědčte se, že jste vybrali správný režim měření a správné zapojení testovacích vodičů. Na displeji se také znázorňují správné zdířky pro každý rozsah měření.
V, mV, , Hz,
mA/µA, A A
, ,
mA/µA
A
mA/µA
c) Měření střídavých napětí „V “
Při měření střídavých napětí „V/AC“ postupujte následujícím způsobem:
- Zapněte DMM a zvolte režim měření „V “. Na displeji se zobrazí „AC“ a „V“.
- V případě nižších napětí až do max. 600 mV vyberte rozsah měření „mV “.
- Zapojte červený měřící vodič do zdířky V (G) a černý měřící vodič do zdířky COM (H).
- Obě měřící sondy připojte paralelně k objektu, který chcete měřit (generátor, obvod, atd.).
- Na displeji se zobrazí naměřená hodnota.
- Po dokončení měření odstraňte měřící vodiče z měřeného
objektu a vypněte DMM.
Rozsah napětí „V AC“ má vstupní odpor >10 M. Rozsah mV má vstupní odpor 10 M. Znemožňuje to (téměř úplně) zatížení v obvodu.
d) Měření střídavých napětí „mV “
Při měření střídavých napětí „mV“ postupujte následujícím způsobem:
- Zapněte DMM a zvolte režim měření „mV “. Na displeji se zobrazí „DC“ a „mV“.
- Stiskněte tlačítko „SELECT“ na otočném ovladači a přepněte přístroj na režim „AC“.
- Na displeji se zobrazí „AC“, „TRMS“ a „mV“.
- Zapojte červený měřící vodič do zdířky V (G) a černý měřící
vodič do zdířky COM (H).
- Obě měřící sondy připojte paralelně k objektu, který chcete měřit (generátor, obvod, atd.).
- Na displeji se zobrazí naměřená hodnota.
- Po dokončení měření odstraňte měřící vodiče z měřeného
objektu a vypněte DMM.
Rozsah měření napětí „V AC“ má vstupní odpor 1000 M. Znemožňuje to (téměř úplně) zatížení v obvodu.
e) Měření stejnosměrných napětí („V “)
Při měření stejnosměrného napětí postupujte následujícím způsobem:
- Zapněte DMM a zvolte měřící rozsah „V “. Na displeji se zobrazí „DC“ a „V“. V případě nižších napětí až do max. 600 mV vyberte funkci měření „mV “.
- Zapojte červený měřící vodič do zdířky V (G) a černý měřící kabel do zdířky COM (H).
- Obě měřící sondy připojte k měřenému objektu (k baterii, obvodu, atd.). Připojte červenou sondu ke kladnému pólu a černou sondu k zápornému pólu.
- Na displeji se zobrazuje polarita měření.
- Po dokončení měření odstraňte měřící vodiče z měřeného
objektu a vypněte multimetr.
Pokud se při měření stejnosměrného napětí zobrazuje před naměřenou hodnotou znaménko mínus „-„, má změřené napětí zápornou hodnotu (nebo jsou obráceně měřící vodiče). Rozsah napětí „V DC“ má vstupní odpor 10 M. Znemožňuje to (téměř úplně) zatížení v obvodu.
- Po dokončení měření odstraňte měřící vodiče z měřeného objektu a vypněte DMM.
Loading...
+ 7 hidden pages