VOLTCRAFT SL-30 User guide [hu]

Útmutató
Conrad Szaküzlet 1067 Budapest , Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
Szerviz-koffer
Kezelőszervek
SL-30 hangszint mérő
Használati útmutató, 07/07 verzió Rend.sz.: 10 00 31
Digitális műszer belső kalibrálási lehetőséggel, nagyméretű LC kijelzővel, hangszint mérésre decibel (dB) egységben. Megfelel az EN 61 672-1 szabvány követelményeinek. Az SL-300 a 2 pontossági osztályba tartozik; általános terepi (üzemi) mérésekre szolgál. Az analóg vonalsor (bargraph) lehetővé teszi a hirtelen, rövid időtartamú nagyobb zajok észlelését. Kétféle frekvenciaértékelő szűrőt (A v. C) és kétféle időbeli értékelést lehet használni. Frekvencia mérési tartomány: 31,5 Hz – 8 kHz; hangszint: 30 – 130 dB. A maximális érték és a kijelzőn megjelenő érték rögzíthető. A zavaró szél okozta zajokat a felhelyezhető szélvédővel lehet elnyomni, ami a hangszint mérés eredményét nem befolyásolja. A műszernek kikapcsolható kijelző megvilágítása is van. A beépített adatgyűjtő értékeit USB interfészen át számítógépre lehet vinni, és ott kiértékelni. Az AC/DC analóg kimeneten a mérési eredménnyel arányos feszültség jelenik meg (10 mV DC/dB és max. 1VrmsAC/130 dB). Táplálás 9 V-os (pl. 1604A) elemmel, vagy a mellékelt dugaszolós tápegységgel.
Biztonsági tudnivalók
Felkiáltójel háromszögben arra figyelmeztet, hogy a
hozzá rendelt utasítást okvetlenül be kell tartani. CE jelzés: készülék CE szerint be lett vizsgálva, és kielégíti a vonatkozó irányelveket. Ennek megtartása érdekében tilos átépíteni.
Használatba vétel előtt olvassa végig az útmutatót.
A műszer szakszerűtlen használatából, a kezelési utasítás figyelmen kívül hagyásából eredő károkért a gyártó nem
felel. Kedvezőtlen körülmények között a mérés nem
megengedett. Ilyenek: nedvesség vagy magas páratartalom, nagy por, vagy éghető gázok, gőzök, oldószerek jelenléte, zivatar ill. zivataros körülmények, erős elektromágneses terek. A fent leírtaktól eltérő használattól a műszer tönkremehet. A mérőműszer nem játékszer, gyerek kezébe nem való. Ha hideg helyről melegre vittük, ne kapcsoljuk be azonnal, hagyjuk, hogy a szoba hőmérsékletét felvegye, és a páralecsapódás felszáradjon róla. Zajos környezetben gondoskodjuk megfelelő zajvédő eszközökről. A túl nagy hangszint halláskárosodást okozhat. A tápegységet nem szabad nedves kézzel megfogni – áramütés veszélye! A tápegység épségét (pl. burkolat) rendszeresen ellenőrizni kell. Javítást csak szakember végezhet.
Szállítás tartalma:
SL-300, mikrofonnal Szélvédő 9V-os elem Dugasz-tápegység Asztali állvány USB interfész kábel Szoftver CD Kalibráló csavarhúzó
1 Mérőmikrofon, szélvédővel 1a Csavaros rögzítő a mikrofonhoz 2 LC-kijelző (display) 3 „REC“ gomb – mérési eredmény regisztrálás 4 „SETUP“ gomb – alapbeállítások 5 „FAST/SLOW“ gomb – mérési idő átkapcsolás 6 „MAX/MIN“ gomb – Max-/Min érték kijelzés 7 „LEVEL“ gomb – méréstartomány váltás 8 „Licht“ gomb – kijelző megvilágítás 9 „A/C“ gomb – kiértékelési görbe 10 „HOLD“ gomb - mérési eredmény „befagyasztás“ 11 Be/kikapcsoló gomb
12 Menetes hüvely az állványhoz 13 Hátoldali elemtartó 14 Csatlakozóhüvely a hálózati tápegységhez 15 Mini-USB hüvely az interfész kábelnek 16 Analóg kimenet 17 CAL hitelesítő potméter (kalibrálás beállítás)
1
A kijelzőn látható szimbólumok (2)
A: MAX/MIN - Max-/Min érték kimerevítés B: Bargraph – analóg kijelző, a méréstartomány jelzésével C: DATE/TIME - dátum/idő jelzés D: Mérési eredmény E: Óra szimbólum – Auto Power-OFF funkció aktív F: BAT - elem kimerülés jelzés G: REC - Adatrögzítés aktív
FULL – a belső adattároló megtelt
H: dBA - értékelő szűrő az A (=hallás szerinti)
jelleggörbéhez
dBC értékelő szűrő a C- jelleggörbéhez (=lineáris) I: HOLD – pillanatnyi eredmény kimerevítése J: AUTO – automatikus méréshatár váltás aktív K: FAST – Gyors mérés (gyakori értékelés, 125 ms/mérés)
SLOW – Lassú mérés (ritkább értékelés, 1s/mérés) L: OVER – Mérési tartomány túllépés felfelé
UNDER – Mérési tartomány túllépés lefelé
Üzembe helyezés
Elem behelyezés
Az első használat előtt a műszerbe egy új 9 V-os elemet kell tenni, ld. a „Karbantartás és tisztítás” fejezetben.
Működtetés hálózati tápegységgel
Hosszabb mérésekhez a mellékelt tápegységet (pl. GM-
090050) kell használni. Dugaszolja a tápegység dugóját az oldalsó DC hüvelybe (14) és csatlakoztassa a tápegységet a hálózathoz.
Setup - alapbeállítások
A műszerben levő adatrögzítő az eredményeket dátumbélyegzővel tudja felvenni. Az első üzembe helyezéskor az óra és dátum adatokat be kell adni.
A) Az alapbeállítás menete:
- Kapcsolja ki a műszert (11. gomb)
- Kapcsolja vissza, miközben nyomva tartja a „SETUP“
gombot. Tartsa addig megnyomva a két gombot, míg
„TIME“ meg nem jelenik a kijelzőn.
- A két gomb elengedése után megjelenik a Setup menü, a
gyári dátumbeállítással.
- Az egyes beállítási pontokba lépéshez nyomja a „SETUP“
gombot, míg a kívánt paraméter meg nem jelenik.
- A beállításokat a tároláshoz a „HOLD“ gombbal kell
nyugtázni és lezárni. A Setup-menüből ezzel kilépünk, és
visszatér a mérési kijelző.
B) Óra beállítás (percek)
- Nyomja a SETUP-menüben 1x a „SETUP“ gombot.
- Megjelenik a perc beállítás "m" kijelzése.
- A „LEVEL“ gombbal állítsa be az aktuális perceket. A
gombot nyomva tartva az érték gyorsabban változik. A
beállítás csak felfelé megy, a végérték elérése után elölről
indul.
- A "SETUP" gombbal lépjen tovább, vagy fejezze be a
beállítást a "HOLD" gombbal.
C) Idő (órák) beállítása
- Nyomja a SETUP-menüben 2x a „SETUP“ gombot.
- Megjelenik az órák beállításának kijelzése. A formátum 12órás (P = délután/ A = délelőtt).
- A „LEVEL“ gombbal állítsa be az aktuális órákat. Nyomva tartva, az érték gyorsabban változik. A változás csak felfelé megy, a végérték elérése után elölről indul.
- A "SETUP" gombbal lépjen tovább, vagy fejezze be a beállítást a "HOLD" gombbal.
D) Dátum (nap) beállítása
- Nyomja a SETUP-menüben 3x a „SETUP“ gombot.
A további lépések a fentiekkel azonosak.
E) Dátum (hónap) beállítása
- Nyomja a SETUP-menüben 4x a „SETUP“ gombot.
A további lépések a fentiekkel azonosak.
F) Dátum (év) beállítása
- Nyomja a SETUP-menüben 5x a „SETUP“ gombot.
A további lépések a fentiekkel azonosak.
G) A SETUP-beállítások törlése A legutóbbi menüpont lehetővé teszi a korábbi paraméter beállítások törlését. Ez elem csere után lehet szükséges. Újrabeállítás előtt először mindig törölje a SETUP funkciókat.
- - Nyomja a SETUP-menüben 6x a „SETUP“ gombot.
- Megjelenik a törlés kijelzője. Nyomja a "SETUP" gombot az első beállítási pontba lépéshez, vagy a "HOLD" gombot a beállítások törléséhez. A törlés után automatikusan a mérés üzemmódba lép.
A készülék funkciói
A műszernek számos kiegészítő funkciója van a mérés és a kezelés könnyítésére ill. a használhatóság bővítésére. A kiegészítő funkciók:
Auto-Power-OFF (óra szimbólum)
Az elemek kímélésére automatikus lekapcsolás van beépítve. A műszer lekapcsolódik, ha kb. 15 percen keresztül egyetlen gomb se lett megnyomva. Visszakapcsolás: „Power” gombbal. A funkciót ki lehet iktatni ill. visszakapcsolni mérési üzemmódban a „SETUP“ gombbal.
HOLD funkció
Az éppen látható érték a kijelzőn ki lesz merevítve. Aktiválás ill. deaktiválás: a „HOLD“ gombbal. A bekapcsolt funkciót a kijelzőn a „HOLD“ kiírás mutatja.
MAX-/MIN
A mérés folyamán csak a legnagyobb vagy legkisebb érték jelenik meg a kijelzőn, Ez a funkció megkönnyíti a csúcs­szint meghatározását. A bekapcsolt funkciót a kijelzőn a „MAX“ vagy „MIN“ kiírás mutatja. A funkció a „MAX/MIN“ gombbal hívható be; a gomb nyomogatásával sorban a MAX, MIN, normál mérés, MAX, MIN... stb. között lehet léptetni.
Frekvenciamérés, A/C-jelleggörbe
A készülék a mért jelet a két értékelési jelleggörbéhez viszonyítva értékeli a frekvencia függvényében. Az A jelleggörbe az emberi fülre jellemző hallásnak felel meg. Az ember a mélyebb hangokat halkabbnak hallja, mint a középmély vagy a magas hangokat. A C jelleggörbe a frekvenciaspektrumot lineárisan értékeli, szűrés nélkül (tényleges hangszint). Az „A/C” gombbal kapcsolhatunk át az egyik szűrőről a másikra. Az éppen aktív szűrőt a kijelzőn „dBA” vagy „dBC” jelzi.
2
Loading...
+ 2 hidden pages