VOLTCRAFT SI-70004 User guide [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
SI-70004 panelmérő LC kijelzővel
Rend.sz.: 12 10 65
1. Rendeltetés:
Az SI-70004 műszer 3 1/2 jegyes, beépíthető panelmérő egyszerű mérési feladatokhoz. Kis méretei ellenére pontos és robosztus. Önálló is használható (házba építve, a biztonsági szabályok betartásával), megfelelő kiegészítő kapcsolásokkal voltmérőként max. 200 VDC­ig, valamint ampermérőként max. 2A-ig. A polaritás kijelzése, valamint a nullkiegyenlítés automatikus. A „HOLD” funkcióval pl. gyorsabban változó jel értékét lehet rögzíteni.
2. Biztonsági tudnivalók:
A panelmérő elektromágneses zavarvédelemre be van vizsgálva (CE vizsgálat), és megfelel a 89/336/EU irányelvnek.
Az építőkocka nem használható IEC 664 szerinti III. túlfeszültség kategóriájú készülékekbe. Átívelés ellen nincs védve (IEC 1010-2-031).
Gyerekek kezébe nem való!
A csak szerszámmal bontható burkolatok kinyitása esetén feszültség alatti részek
válhatnak megérinthetővé, ezenkívül csatlakozási pontok is lehetnek feszültség alatt. Üzembehelyezés vagy alkatrészek cseréje esetén a készüléket a hálózatról le kell választani. Javítását csak szakember végezheti.
A készülékekben a hálózatról v. feszültségforrásról való leválasztás után is maradhatnak feltöltött kondenzátorok.
Veszélyes nagyságú (25 VAC ill. 35 VDC) feszültségeknél ügyeljen az érintésvédelemre.
Árammérőként való használatkor az áramkörben előforduló feszültség nem lehet
nagyobb 35VDC-nél.
Méréshatárváltáskor távolítsa el a mérőcsúcsokat ill. mérővezetékeket a mérési pontokról.
Ne használja a műszert, ha látható sérülése van, nem működik rendeltetésszerűen, vagy sokáig volt kedvezőtlen körülmények között tárolva.
Ne használja kedvezőtlen körülmények között (éghető gázok, gőzök, porok, pára, nedvesség, valamint erős elektromos vagy mágneses terek, kisülések jelenlétében), adóantennák közelében.
Ne kapcsolja be azonnal, ha hidegből meleg helyiségbe vitte, hanem várja meg, amíg az esetleges páralecsapódás kiszárad.
3. Kezelőszervek
1. Panelmérő építőkocka
2. Csatlakozó tűsor, a következő kiosztással: [ld. eredeti útm. kapcsolási rajzait!]
2a) V+” pozitív tápbemenet, 2b) ”V-” negatív tápbemenet 9 V-os elem alkalmazásánál, ill. +/-5VDC-nél (szimmetrikus
tápellátás) 2c) NC = No Connection: a kivezetés nincs bekötve 2d) TST negatív tápellátó bemenet +5VDC esetén (l. ábrát) 2e) COM = Common = analóg vonatkozási pont („test”) 2f) INLO = mérőbemenet hidegpont (-); 9 V-os elem esetén „COM”-mal összekötve
2g) INHI = mérőbemenet melegpont (+) 2h) RFL/CLK = negatív referencia-bemenet, ill. csatlakozási pont a „HOLD” (mérési
eredmény tartása) funkcióhoz 2i) RFH = pozitív referencia bemenet (ROH-val össze kell kötni) 2j) ROH = referencia-kimenet (RFH-val össze kell kötni) 2k) D3: „V+”-ra kötve, a tizedespont az utolsó digit előtt jelenik meg: „1xx.x” 2l) D2: „V+”-ra kötve, a tizedespont jobbról a második digit előtt lesz: „1x.xx” 2m) D1: „V+”-ra kötve, a tizedespont jobbról a harmadik digit előtt lesz: „1.xxx”
3. Kijelző: 3 1/2-es LC, 0-tól 1999-ig, tizedesponttal, automatikus polaritásjelzéssel
(negatív feszültségnél „-”, pozitív feszültség jelzés nélkül)
4. M3 menetes csapok a szereléshez
5. Trimmer a hitelesítéshez, ha a panelmérőt egyetlen mérési tartományban használják (l.
még 4.3.4. pontot). Megjegyzés:
A „HOLD” funkcióhoz külső kapcsolás (l. rajzot) szükséges.
Ha az építőkockát 9 V-os elemmel működtetjük, a mérőbemenetet a tápellátástól
függetleníteni kell.
4. Mérések, üzembe helyezés
4.1. Üzembe helyezés
Az első üzembe helyezés előtt ügyelni kell az építőkocka megfelelő szigetelésére, valamint a szabványos kúszóáramutak és légközök betartására. A tápfeszültség bemenethez csatlakoztasson vagy egy 9 V-os elemet, a pólusokra ügyelve, vagy stabilizált (jól szűrt) aszimmetrikus 5VDC-tápellátást (+ és -), vagy szimmetrikus stabilizált (jól szűrt) 5 VDC­tápfeszültséget („+5VDC”-”0V”-”-5VDC”). Ügyeljen a tápellátás megoldásnak megfelelő belső áramköri összekötésekre (ld. eredeti útm.).
Figyelem! Az építőkocka saját tápfeszültségének mérése csak a „+5VDC” (aszimmetrikus) táplálási módnál lehetséges.
4.2. A tizedespont rögzítése
A tizedespont helye a mért mennyiségtől és a mérési tartománytól függ. Különböző nagyságrendű egyenfeszültségek (0,2V, 2V, 20V, 200V) méréséhez a tizedespont helye pl. fokozatkapcsolóval váltható. Ha csak egyetlen mérési tartományban mér a készülék (pl. egy tápegységbe beépítve), akkor a megfelelő tizedespontot egy szigetelt átkötéssel rögzítik D1, D2 vagy D3 és V+ között.
4.3. Egyenfeszültség (VDC)- és egyenáram (ADC) mérés átkapcsolható osztóval
Ne lépje túl a max. megengedett bemeneti értékeket. Az osztótól függően ezek 200 mVDC, 2 VDC, 20 VDC vagy (max.) 200 VDC ill. árammérésnél 0,2 mA, 2 mA, 20 mA, 200 mA, 2000 mA.
4.3.1. Egyenfeszültség mérés
Mivel az egyenfeszültség mérési tartomány max. 199,9 mV-ig terjed, nagyobb értékeket csak megfelelő, az eredeti útmutató rajza szerinti (német útm. 12.old.) osztóval lehet mérni. Figyelem: az ellenállások a pontosságot is befolyásolják!
4.3.2. Egyenáram mérés A mért körben előforduló feszültség nem lehet nagyobb 35VDC-nél. A bemenet nincs biztosítva.
DC ampermérőként való használatkor a modul feszültségmérési tartományát nem kell változtatni. Itt a söntön eső feszültséget mérik. A különböző mérőáramokhoz való söntök kapcsolása a német útm. 13. old. ábrán látható. Figyelem: az ellenállások a pontosságot is befolyásolják!
4.3.3. Egyenfeszültség- és áram mérés
Ez a kapcsolás akkor lehet előnyös, ha elhelyezési problémák miatt egy készülékben csak egy panelmérő alkalmazható. A 14. old. ábrán ilyen kapcsolási példa látható. Ábra felirat: Átkapcsolható feszültség- és áramosztó(0,200V / 0-2000mA) (Fokozatkapcsoló feszültség- és áramméréshez, 2x6 pólusú). Nagypontosságú feszültségosztó esetén a modult már nem kell hitelesíteni.
4.3.4. Bekötés egy rögzített mérési tartományban, hitelesítés, illesztés
a) Bekötés Ha a panelmérőt egyenfeszültség- vagy egyenáram mérésre, tápegységben, kapcsolótáblában vagy hasonló helyeken építik be, ahol csak egy mérési tartomány van, feszültséghez elég egy egyszerű feszültségosztó, illetve áramméréshez egy egyszerű sönt, ld. az eredeti útmutatóban levő ábrákat ill. táblázatokat.
Egyszerű feszültségosztó előtét-ellenállásai: Táblázat: Meßbereich = mérési tartomány Teilerwiderstand = osztó ellenállása Widerstandswert = ellenállás értéke
Az „egyszerű” áram-söntök ellenállásai: Táblázat: Shunt-Bezeichnung = sönt jelölés
b) Hitelesítés/illesztés Egy nagypontosságú összehasonlító mérőkészülékkel („referencia-mérő”) mérjük meg a
hitelesítő feszültséget, és ezt a panelmérőre kapcsolva, a benne lévő trimmert úgy állítsuk, hogy a panelmérő a referenciaműszerrel azonos értéket mutasson. Az ajánlott feszültség a megfelelő mérési tartománynak (2 V vagy 20 V vagy 200 V) kb. 60 %-a (pl. 20 V-os tartományban kb. 12,5 VDC). A 200 mV-os alap méréshatár gyárilag hitelesítve van.
4.4. Méréshatár túllépés kijelzése
Ha a mért feszültség túllépi a maximális megengedett bemeneti feszültséget vagy a mérési tartományt, a mért érték helyett „1”, illetve „-1” jelenik meg.
5. Műszaki adatok és mérési tűrések
5.1. Műszaki adatok:
Kijelző 3 1/2 jegyű LC, max. kijelzés 1999 Polaritás kijelzés automatikus, negatív jelnél „-” Túllépés jelzés „1” vagy „-1” Max. bemeneti feszültség előtétbekötés nélkül Mérési eljárás Dual-Slope Mérési gyakoriság 2-3 mérés másodpercenként Tizedespont beállítás D1 v. D2 v. D3 rövid szig. vezetékkel „V+”-ra kötve
199,9 mVDC
Tápfeszültség 9 VDC vagy 5 VDC (aszimm.)
vagy +/-5VDC (szimm.) Áramfelvétel kb. 3 mA Bemeneti ellenállás min. 1000 Mohm Méretek 62x26x27 mm (M3 menetes csappal) Rögzítő csapok távolsága Kb. 54 mm
5.2. Mérési tűrések (alapműszer)
A megadott tűrések a következő feltételek mellett érvényesek: hőmérséklet: +23oC +/-5K, relatív légnedvesség <80%, nem kicsapódó. A pontosság megadása +/- (a leolvasás %-a + digit hiba).
Üzemmód DC volt Mérési tartomány 200 mV Pontosság +/-(0,1% + 2digit) Max. bemeneti fesz. DC 200 mV Felbontás 0,1 mV
Loading...