VOLTCRAFT GM-100 User guide [hu]

A kezelőszervek
Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588 Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
GM-100 mágneses térerősség mérő
készülék
Rendelési szám: 101370
A GM-100 típusú műszer nagyérzékenységű mágneses térerősségmérő, amely széles körben alkalmazható az ipar, a fejlesztés, az elektronika és a mechanika területén. A külső érzékelővel változó- és állandó mágneses tér mérésére van mód a -3000 ÷ +3000 mG (milligauss), ill. a -300 ÷ +300 μT (mikrotesla) tartományban. Az állandó mágneses térerősség mérésekor a tér polaritását (észak/dél) is kijelzi a műszer. Az érzékelő nagy érzékenységének köszönhetően még a földmágnesség mérése is lehetséges referencia célokra. Egy RS-232 interfész lehetővé teszi egy opcionális adat-kábelen keresztül a mérési adatok további feldolgozását. A műszer működéséhez 6 db AAA-méretű mikroelemre van szükség. Opcionálisan egy dugasztápegységgel is táplálható a műszer. Az elemek és a tápegység nem része a szállításnak. Nem megengedett a mérés az alábbi mostoha körülmények között:
nedvesség vagy magas páratartalom;
por, vagy éghető gázok, gőzök vagy oldószerek.
A fentiektől eltérő használat a készülék tönkremenetelét eredményezheti. A készülék egyetlen részét sem szabad megváltoztatni, ill. átalakítani. Feltétlenül tartsuk be a biztonsági és szerelési előírásokat.
Biztonsági előírások Ennek a kezelési utasításnak a figyelmen kívül hagyásából fakadó károkra nem vonatkozik a garancia. A következményes károkért sem vállalunk semmiféle felelősséget. A szakszerűtlen kezelésből, vagy a biztonsági előírások be nem tartásából fakadó személyi vagy anyagi károkért nem vállalunk semmiféle felelősséget. Ezekben az esetekben is megszűnik a garancia/szavatosság.
Biztonsági és engedélyezési okokból (CE) nem engedélyezett a mérőműszer önkényes átalakítása és/vagy módosítása. A műszer és tartozékai nem játékok, és nem valók gyerek kezébe. Iparszerű alkalmazás esetén tartsuk be az illetékes szakmai szervezetnek az elektromos készülékekre és üzemi felszerelésekre vonatkozó balesetelhárítási rend-szabályait is. A mágneses alkatrészekkel való ügyködés, vagy a mágneses térben való tartózkodás veszélyes hibát okozhat a szívritmusszabályzók működésében. Iskolákban, oktatási intézményekben, barkácsműhelyekben a műszer használatát szakképzett személynek felelősséggel kell felügyelnie. Ne kapcsoljuk be azonnal a műszert olyankor, amikor éppen hideg helyiségből hoztuk át meleg helyiségbe. Az ilyenkor keletkező páralecsapódás adott esetben tönkre is teheti a műszert. Hagyjuk bekapcsolatlanul addig, amíg fel nem veszi a helyiség hőmérsékletét. A műszert nem szabad robbanásveszélyes környezetben használni.
A szállítás részei
GM-100 típusú mágneses térerősség mérő készülék külső mérőérzékelő műanyagbőrönd kezelési utasítás
1 „UNIT/ZERO” (mértékegység/nulla) gomb 2 funkció nélküli gomb (a szemközti is) 3 „POWER” (táplálás) gomb a műszer bekapcsolására és
kikapcsolására
4 „HOLD” (tartás) gomb 5 LC-kijelző 6 mérőhüvely a külső érzékelő (15) számára 7 „REC” (rögzítés) gomb 8 „AC/DC” (változó/állandó) gomb 9 hálózati tápegység csatlakozóhüvelye 10 visszaállító (reset) gomb 11 RS232 interfész 12 támasz 13 elemtartó 14 állványmenet 15 érzékelő csatlakozódugója 16 érzékelőfej
A kijelző szimbólumai
mG milligauss, a mágneses fluxussűrűség természetes egysége (exp- -3) μT mikrotesla, a mágneses fluxussűrűség (exp -6) SI-egysége N pozitív mágneses térerősséget mutat S negatív mágneses térerősséget mutat AC a váltóáramú üzemmódot mutatja REC a minimum/maximum-érték adatrögzítését jelzi MAX a maximum-érték kijelzése MIN a minimum-érték kijelzése
az elemcsere jelzése
A nyomógombok funkciói
POWER tápkapcsoló a műszer be- és kikapcsolására; HOLD méréskor: a mérési értékek befagyaszthatók a kijelzőn a gomb megnyomásával (HOLD); beállításkor: a beállítási menüt befejezhetjük ennek a gombnak a megnyomásával (ESC); a paraméterek nem kerülnek tárolásra; REC a minimum-/maximum-értékek tárolásra kerülnek ennek a gombnak a megnyomására, és a gomb minden egyes további megnyomása váltakozva megjeleníti a Min-/Max-értéket; UNIT átváltja a mértékegységet; ZERO a kinullázás nyomógombja; AC/DC a mérés átkapcsolása az állandó és a változó mágneses tér mérése között.
Üzembeállítás Az elemek berakása
Mielőtt először használni akarnánk a műszert, be kell rakni 6 új mikro­elemet (alkáli típus, AAA-méret) az elemtartóba. A táplálásra alkalmazhatunk egy opcionális hálózati dugasztápegységet is. Az elemek berakását és a tápegység használatát lásd „Karbantartás és tisztítás” c. fejezetben.
A mérőműszer csatlakoztatása
1
Kössük össze az érzékelő kerek csatlakozódugóját (15) a műszer „PROBE INPUT” feliratú mérőhüvelyébe (6). A dugó védett a helytelen polaritású bedugás ellen, vagyis csak egyirányban dugható be. Figyeljünk a dugón lévő nyíljelölésre. Ez a jelölés a műszer hátoldala felé mutat. Arra is figyeljünk, hogy a dugó szorosan üljön a hüvelyben, mert különben hibás lehet a mérés.
A műszer felállítása
A jobb leolvashatóság érdekében a műszert a hátoldali felhajtható támaszra (12) felállíthatjuk. Az állványmenetnél (14) állványra is felszerelhető a műszer.
Automatikus kikapcsolás
Hogy az elemek üzemélettartamát feleslegesen ne rövidítsük le, aktívvá tehetjük az automatikus kikapcsolás funkciót. Ekkor a műszer automatikusan kikapcsolódik, ha kb. 10 percig nem nyomtunk meg egyetlen gombot sem. Ez a funkció szállításkor ki van kapcsolva Ennek a funkciónak a bekapcsolása:
Kapcsoljuk be a műszert.
Tartsuk kb. 2 másodpercig megnyomva az „AC/DC” gombot (8). A
kijelzőben a „PoFF” kiírás jelenik meg ekkor.
Válasszuk ki a „UNIT” (1) vagy az „AC/DC” gombbal a kívánt
üzemmódot: 0 = az automatikus kikapcsolás ki van kapcsolva; 1 = az automatikus kikapcsolás be van kapcsolva.
Erősítsük meg a választást a „REC” gombbal, vagy pedig tárolás
nélkül fejezzük be a beállítást a „HOLD” gombbal.
A kijelző visszakapcsolódik a normál mérési üzemre.
A HOLD (tartás) funkció
Mérés közben a kijelzőn befagyaszthatjuk a mérési értéket ezzel a gombbal. A kijelzőn a „HOLD” szöveg is megjelenik. Ha újból megnyomjuk a gombot, a műszer visszakapcsolódik a normál mérési üzemre. A kijelzőről eltűnik a „HOLD” szöveg.
A műszer bekapcsolása és kikapcsolása
Kapcsoljuk be a műszert a „POWER” gombbal (3). Egy rövid inicializálási fázis után a műszer használatra készen áll. A kikapcsoláshoz a „POWER” gombot nyomjuk meg még egyszer. A kijelzőn megjelenik az „OFF” (ki), és a műszer egy rövid csipogó hang kíséretében kikapcsolódik. A mérés befejezése után mindig kapcsoljuk ki a műszert.
A mérés Figyelem! A nagyon érzékeny érzékelő normál üzemben mindig mutat egy
kis értéket. Ez az érték a földmágnesség, és kinullázással kompenzálható. Ezzel a műszerrel állandó és változó mágneses tereket lehet mérni. A mérési módot megfelelően át kell állítani. Bekapcsolás után az állandó mágneses tér mérésére áll be a műszer. Figyelem! Az érzékelő minden egyes elmozdulása meg-változtathatja a mérési értéket. Ezért még a mérés kezdete előtt vigyük az érzékelőt a vizsgálandó objektumhoz, és csak ezután kapcsoljuk be a műszert.
Kinullázás (relatív mérés)
A nagyon érzékeny érzékelő miatt már a mérés kezdetén a természetes földmágnességnek megfelelő érték látható a kijelzőn. Ahhoz, hogy ez az érték ne legyen belemérve a kívánt mérési értékbe, a kijelzőt az alábbi módon ki lehet nullázni:
Kapcsoljuk be a műszert.
Tartsuk kb. 2 másodpercig megnyomva a „ZERO” gombot (1), hogy
nulla értékű legyen a kijelzés. Egy csipogó hang nyugtázza ezt a műveletet. Az aktív nulla-kiegyenlítést egy kis „0” jelzi az észak-dél kijelzés felett.
Most elvégezhetjük a méréseket.
A nulla-kiegyenlítést a „ZERO” gomb (1) kb. 2 másodpercig tartó
megnyomása által kapcsoljuk ki. Egy csipogó hang nyugtázza ezt a műveletet. A „0” kijelzés eltűnik.
Állandó mágneses terek mérése
Állandó terű mágnes pl. az északi és déli sarkkal bíró permanens mágnes. A mágneses erővonalak a mágnesen kívül futnak mindig az északi pólusról a délire. Ez a tulajdonság lehetővé teszi, hogy a mágneses fluxus-sűrűség mellett a polaritást (északi pólus/déli pólus) is megjelenítse a műszer. Az állandó mágneses tér mérése:
Kapcsoljuk be a műszert. Az állandó tér mérési tartományában
vagyunk.
Válasszuk ki a „UNIT” gombbal a mértékegységet (μT/mG). A gomb
minden egyes megnyomása váltja a mértékegységet.
Vigyük az érzékelőt az ábra szerint fejjel előrefelé a mérendő
objektumhoz. Az érzékelőfejnek hozzá kell érnie az objektumhoz.
A mérési érték a polaritással (N/S = É/D) együtt jelenik meg a
kijelzőn.
A mérés befejezése után kapcsoljuk ki a műszert.
Figyelem! Ha a mérési tartományt lefelé (-) vagy felfelé (+) túllépjük, akkor a kijelzőn csak a mérési értékkijelzés alsó vagy felső szegmensvonalait látjuk.
Változó mágneses terek mérése
Változó mágneses tér váltóáramú tekercsekben, pl. transzformátorokban fordul elő. A mágneses erővonalak változtatják az irányukat. Ezzel a műszerrel a 40 Hz ÷ 10 kHz tartományba eső változó mágneses tereket mérhetjük. A változó mágneses tér mérése:
Kapcsoljuk be a műszert. Az állandó tér mérési tartományában
vagyunk.
Nyomjuk meg az „AC/DC” gombot (8), hogy a változó tér mérési
tartományára váltsunk át. A kijelzőben megjelenik az „AC” kiírás. A gomb minden egyes megnyomása átváltja a funkciót.
Válasszuk ki a „UNIT” gombbal a mértékegységet (μT/mG). A gomb
minden egyes megnyomása váltja a mértékegységet.
Vigyük az érzékelőt ugyanúgy, mint az állandó tér mérésénél, a
mérendő objektumhoz. Az érzékelő-fejnek hozzá kell érnie az objektumhoz.
A mérési érték megjelenik a kijelzőn.
A mérés befejezése után kapcsoljuk ki a műszert.
A REC mérési érték tároló
A mérési érték tároló feljegyzi a mágneses fluxussűrűség minimum- és maximum-értékét.
A REC-funkció mérési üzemmódban a „REC” gomb (7)
megnyomása által tehető aktívvá.
A kijelzőn megjelenik a „REC” kiírás egy csipogó hang kíséretében.
A feljegyzés folyik. Az automatikus kikapcsolási funkció hatástalan.
A maximum-érték lehívására nyomjuk meg ismét a „REC” gombot
(7). A kijelzőn a „MAX” kiírás jelenik meg, és az érték betöltődik a tárolóból a kijelzőre. A „REC” gomb (7) újbóli megnyomására a kijelzőn a minimum-érték, és mellette a „MIN” kiírás jelenik meg. A MIN-/MAX-kijelzés a „HOLD” gomb megnyomásával fejezhető be, és visszatérünk ekkor a REC mérési érték tárolásra. A kijelzőn már csak a „REC” kiírás látható.
A REC-funkció hatástalanításhoz nyomjuk meg kb. 2 másodpercre a
„REC” gombot (7). A „REC” kiírás eltűnik a kijelzőről.
Figyelem! A tárolt mérési értékek csak a REC mérési üzemmódban maradnak meg. Ha befejezzük ezt a funkciót, vagy kikapcsoljuk a műszert, a tároló is törlődik.
Az RS232-interfész
A műszer egy számítógéppel történő adatcsere céljára rendelkezik egy soros interfésszel (11), amely a ház jobb-oldalán található, egy fedél alatt. Nyissuk fel a fedelet egy hegyes tárgy segítségével. Az interfész egy 3,5 mm-es mono jackhüvelyen érhető el, és egy külön rendelhető speciális adatkábel kell hozzá. Az adatkábel bekötése: 3,5 mm-es mono jackdugó középső érintkező 4. csap külső érintkező 2. csap A 2. és 5. csap között egy 2,2 kOhm
A soros adatjel 16 bitből tevődik össze az alábbi sorrenddel: D15 D14 D13 D12 D11 D10 D9 D8 D7 D6 D5 D4 D3 D2 D1 D0
Az egyes bitek jelentése:
D15 start-bit D14 4 D13 adatbit a kijelző sorának elküldésekor:
D11 + D12 D10 polaritás: 0 = pozitív, 1 = negatív D9 tizedespont a megfelelő helyen jobbról balra;
D8 ÷D1
9-pólusú D-SUB hüvely a számítógép számára
értékű ellenállásra van szükség.
1 = felső sor, 2 = alsó sor mértékegység a kijelzőn: B3 = mG, B2 = μT
0 = nincs, 1 = 1 hely; 2 = 2 hely, 3 = 3 hely mérési érték: D8 = legnagyobb jegy (MSD); D1 = legkisebb jegy (LSD)
2
Ha a kijelzőn 1234 látható, ennek a 00001234
D0 végjel
Az RS232 beállításai: Baud-sebesség: 9600, paritás: nincs; az adatbitek száma: 8; stopbit:1 (9600, N, 8, 1).
Karbantartás és tisztítás
Az elemcserétől és az alkalmankénti tisztítástól eltekintve a műszer nem igényel karbantartást. A műszer tisztítására csak egy tiszta, szálmentes, antisztatikus és száraz ruhát használjunk. Ne alkalmazzunk súroló hatású, vegyszert és oldószert tartalmazó tisztítószereket.
Elemcsere Az első üzembeállításkor, és ha a kijelzőn megjelenik az elemcsere jelzése
), be kell rakni az elemeket az elemtartóba, ill. ki kell cserélni őket
( az alábbi módon:
bitkészlet felel meg.
Kapcsoljuk ki a műszert.
Csavarjuk ki a műszer hátoldalán lévő elemtartó két
csavarját, és vegyük le az elemtartó fedelét.
Cseréljük ki a kimerült elemeket azonos méretű
(AAA) és gyártmányú új, alkáli típusú elemekkel.
Berakás közben figyeljünk az elemtartóban jelölt helyes polaritásra (+/-
).
A fentiek fordított sorrendjében gondosan zárjuk le az elemtartót.
Figyelem! Ne hagyjunk kimerült elemeket a műszerben, mivel még a kifolyás ellen védett elemek is korrodálhatnak, és ennek következtében olyan vegyszerek szabadulnak fel, amelyek károsak az egészségre, és tönkreteszik a műszert. Az elemeket ne zárjuk rövidre, ne szedjük szét, ne dobjuk tűzbe, és ne is próbáljuk feltölteni. Robbanásveszély! A kifolyt vagy sérült elemek a bőrrel érintkezve marási sérüléseket okozhatnak, viseljünk ezért ilyenkor alkalmas védőkesztyűt. Egyszerre az összes elemet cseréljük ki. Ne használjunk keverten régi és új elemeket, mert a régi kifolyhat.
Használat dugasztápegységgel
A műszer táplálható még megfelelő dugasztápegységgel is. A tápegység csatlakoztatására szolgáló hüvely a ház jobboldalán egy fedél alatt található. Nyissuk fel a fedelet egy hegyes tárgy segítségével. A megfelelő dugó adatai: Külső átmérő 5,5 mm, belső furat 2,5 mm. Polaritás: a külső érintkező a negatív, a belső a pozitív. Üzemi adatok: 9V=, min. 50 mA Figyelem: A megfelelő alkáli típusokat az alábbi rendelési számon lehet beszerezni: 65 23 64 (6 db-ot kell rendelni). A megfelelő dugasztápegységet az alábbi rendelési számon lehet beszerezni: 12 26 99.
Eltávolítás
Az elhasználódott készüléket ne dobjuk a háztartási hulladék közé, hanem vigyük el az elektromos hulladékok gyűjtőhelyére újrahasznosítás céljára.
mértékegység mG (milligauss) μT (mikrotesla) mérési tartomány
pontosság
-3000 mG ÷ +3000 mG -300 μT ÷ +300 μT
-199,9 mG ÷ +199,9 mG
+200 mG, -200 mG ±(2% + 2 mG)*
* -1000 mG ÷ +1000 mG
A kimerült elemeket se dobjuk a háztartási hulladék közé, hanem dobjuk be az erre a célra rendszeresített gyűjtő-ládába, amely minden olyan szaküzletben megtalálható, ahol elemeket is árusítanak.
Hibaelhárítás
Hiba Lehetséges ok Elhárítása
A műszer nem kapcsolható be.
Nincs kijelzett stabil mérési érték.
Nem kezelhető a műszer.
Fontos megjegyzés! A fentieken kívül más javítást kizárólag csak meghatalmazott szakember végezhet.
Ha kérdések merülnének fel bennünk a műszer használatával kapcsolatban, forduljunk a gyártó műszaki szolgálatához az alábbi telefonszámon:
Voltcraft®, Lindenweg 15 ,92242 Hirschau, , Tel: 0180/586 582 7
Műszaki adatok
kijelző folyadékkristályos (LC) mérési értékek mG/μT mérési intervallum kb. 1 s mérési frekvencia (változó tér) 40 Hz ÷ 10 kHz a tér iránya egytengelyű (uniaxial) automatikus kikapcsolás időtartama kb. 10 perc/kézileg interfész soros, RS232 elemek 6 db 1,5V-os mikroelem (AAA) opcionális tápegység 9V= stabilizált, min. 50 mA áramfelvétel kb. 21 mA üzemi hőmérséklet 0°C ÷ +50°C rel. páratartalom <85%, nem kondenzálódó súly kb. 400 g méretek (h x sz x ma) műszer: 173 x 68 x 42 mm érzékelő: 177 x 29 x 17 mm érzékelő vezetékhossza kb. 1 m
Mérési tűrések
A pontosság megadása ±(a leolvasás %-a + a kijelzés hibája). A pontossági adat egy évig érvényes +23°C ±5°C és <85% relatív páratartalom (nem kondenzálódó) mellett. A pontossági értékek <3 V/m környezeti térerő és <30 MHz frekvencia mellett érvényesek.
0,1 mG 1 mG
-19,99 μT ÷ +19,99 μT
+20,0 μT, -20,0 μT ±(2% + 0,2 μT)*
* -100,0 μT ÷ +100,0 μT
Kimerültek az elemek?
Hibás mérés? Az érzékelőt túl erősen mozgatjuk? Jó mérési funkciót (AC/DC) választottunk? Definiálatlan rendszerállapot.
0,01 μT feloldás 0,1 μT
Ellenőrizzük az elemek állapotát. Állítsuk vissza a műszert a reset­gombbal (10). Tartsuk nyugodtan az érzékelőt.
Ellenőrizzük, hogy a funkció illik-e az objektumhoz? Állítsuk vissza a műszert a reset­gombbal (10).
3
Loading...