VOLTCRAFT Gamma Check Pro User guide [cs]

Geigerův čítač Gamma Check Pro
+ Software
Obj. č.: 137 75 08
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup Geigerova čítače Gamma Check Pro. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
Účel použití
Geigerův čítač „Gamma Check Pro“ se používá pro rychlou indikaci radioaktivního zamoření. Přístroj detekuje koncentraci radioaktivity a umožňuje tak odhadnout možné radioaktivní zamoření potravin, zařízení a stavebních materiálů v porovnání s radiací, která se v prostředí běžně vyskytuje. V zásadě platí, že přístroj se zaměří na měřený vzorek, aniž by se ho musel dotýkat. Aby se samotný přístroj chránil proti zasažení radioaktivním zářením, může být potřebné používat bezpečnostní rukáv (igelitový pytlík apod.).
Rozsah dodávky
Geigerův čítač „Gamma Check Pro“
Lithiový nabíjecí akumulátor
USB kabel
Návod k obsluze
Popis a ovládací prvky
1. Displej
2. Navigační tlačítka
3. Tlačítko Menu
4. Tlačítko On/Off, potvrzení (OK)
Vložení a nabíjení akumulátoru
V přístroji „Gamma Check Pro“ je vložený lithiový nabíjecí akumulátor (typ 18500), který je součástí dodávky a slouží k napájení přístroje. Akumulátor se nabíjí automaticky po připojení k počítači nebo k USB nabíječce pomocí USB kabelu. Stav nabití akumulátoru se zobrazuje v levém dolním rohu displeje ve formě symbolu baterie. V průběhu nabíjení se plní jednotlivé prvky symbolu směrem zespodu nahoru a signalizují nabíjení nebo aktuální stav nabití.
Vložení a nabíjení akumulátoru:
Při dodání je nabíjecí akumulátor už vložen v schránce přístroje „Gamma Check Pro“, aby se chránil během dopravy. Proti předčasnému vybití, resp. hlubokému vybití se akumulátor chrání malým plastovým izolačním proužkem. Před uvedením přístroje do provozu otevřete schránku akumulátoru a izolační proužek vytáhněte. Poté schránku znovu zavřete.
V případě, že se akumulátor během provozu příliš vybije, (nebo přístroj zaregistruje více než 600 pulsů za sekundu), měření se automaticky přeruší a na displeji se objeví chybová zpráva „Error“. V takovém případě se musí nabíjecí akumulátor dobít. Chybovou zprávu „Error“ můžete z displeje odstranit libovolným tlačítkem.
Nabíjení akumulátoru:
Připojte přístroj USB kabelem k USB nabíjecímu adaptéru. K nabíjení můžete použít také počítač nebo USB hub se samostatným nabíjecím adaptérem. Důležité je, aby USB port, k němuž se přístroj připojí, poskytoval proud 500 mA.
Pokud jste za účelem nabíjení připojili USB kabel a nabíjecí akumulátor je silně vybitý, může se stát, že nebude možné „Gamma Check Pro“ zapnout. V takovém případě bude na displeji blikat vnější obrys symbolu baterie. Pokud k tomu dojde, nechte přístroj dostatečně dlouho v klidu, aby se akumulátor nabil. Jakmile začnou opět blikat jednotlivé prvky symbolu baterie, můžete přístroj znovu normálně používat.
Základní funkce
a) Zapnutí a vypnutí přístroje
Pro zapnutí přístroje můžete stisknout libovolné tlačítko a na displeji se objeví úvodní obrazovka.
Při prvním uvedení do provozu (a po úplném vybití akumulátoru) budete muset nastavit správný čas a datum.
Pro vypnutí přístroje stiskněte a asi 2 sekundy podržte tlačítko „OK“ (4), dokud displej nezhasne. Interní hodiny přístroje budou stále běžet na pozadí a stejně tak se zachová i nastavení data.
b) Funkce automatického vypnutí
Po dokončení všech zvolených měření se přístroj automaticky vypne. Chrání se tím nabíjecí akumulátor a prodlužuje se provozní čas přístroje. Když se přístroj automaticky vypne, uvedete ho znovu do provozu krátkým stisknutím libovolného tlačítka. Všechny hodnoty provedených měření se uchovávají v paměti a můžete je kdykoliv vyvolat.
c) Programy
Přístroj „Gamma Check Pro“ má tři různé programy.
Dozimetr: Určení radiačních dávek v průběhu zvoleného časového úseku (v „Sv“).
Čítač impulsů: Určení všech impulsů v průběhu zvoleného časového úseku.
Frekvence impulsů: Zobrazení průměrného počtu impulsů za sekundu.
V každém programu se musí zadat doba trvání měření. To samé platí v případě mezní hodnoty pro spuštění poplachu. Všechny tři programy lze spustit současně, přičemž každý z programů může mít jinou dobu trvání a různé mezní hodnoty. Po dokončení všech programů se přístroj automaticky vypne bez ohledu na provozní režim („Auto“ nebo „On“ viz následující část návodu).
d) Provozní režimy
Přístroj může pracovat v provozním režimu „Auto“ a „On“. Při dodání a vždy po resetování se aktivuje automatický provozní režim („Auto“).
Provozní režim „Auto“
V tomto provozním režimu se displej vypíná automaticky asi po 30 sekundách. Přístroj však běží dále na pozadí, tj. všechna zahájená měření pokračují. Když chcete displej zapnout, stiskněte krátce libovolné tlačítko.
Provozní režim „On“
V tomto režimu je displej zapnutý nepřetržitě a nevypíná se automaticky.
Když se připojí USB kabel a data lze přenášet, ukáže se na displeji symbol USB. V případě, že neprobíhá žádné měření, ukazuje se na displeji nápis „IDLE“. Jedná se o provozní režim „On“. Můžete zde zvolit provozní režim „Auto“ nebo „On“, ale daný režim se aktivuje až po odpojení USB kabelu. USB symbol na připojeném přístroji se neobjeví v případě, že je přístroj vypnutý, nebo pokud je akumulátor slabý. Symbol nabíjení se zobrazuje vždy, když se přístroj připojí přes USB.
e) Akustická signalizace
„Gamma Check Pro“ je vybaven akustickou signalizací, která slouží k upozornění na překročení mezních hodnot, impulsů (tiků), pro ozvučení tlačítek a pro oznamování začátku a konce měření. Integrovaný dekodér zvukových signálů můžete vypnout v menu nastavení „Settings“. Ve výchozím nastavení při dodání není dekodér zvukových signálů aktivní.
Pokud je dekodér zvukové signalizace vypnutý, přístroj akusticky neoznačuje impulsy a nefunguje ani ozvučení tlačítek. Signalizaci překročení mezních hodnot je však z bezpečnostních důvodů stále aktivní a nelze ji vypnout!
Pokud se dekodér zvukové signalizace zapne, ozve se při každém impulsu krátké tiknutí a zároveň se aktivuje ozvučení při stisku tlačítek. Aktivací této funkce se zvyšuje odběr energie a zkracuje se provozní čas.
Výstup signálu
Zapnutí přístroje Krátký zvukový signál Vypnutí přístroje 2 x krátký zvukový signál Stisknutí tlačítka Krátký zvukový signál
Slabý akumulátor
Dlouhý zvukový signál se opakuje každých 5 min. i ve vypnutém
stavu Zahájení měření 2 x dlouhý zvukový signál Zrušení měření Zvukový signál v délce 1 sekundy Dokončení měření Zvukový signál v délce 1 sekundy Zachycení pulzu Velmi krátké tiknutí
Překročení mezní hodnoty
3 x krátký zvukový signál (opakuje se 3 x každých 15 minut, dokud
ho nepotvrdíte stisknutím libovolného tlačítka)
f) Zobrazení „SEnSor“
V případě zachycení více než 400 impulsů za sekundu nebude naměřená hodnota spolehlivá. Upozorní Vás na to výstražný symbol a nápis „SEnSor“ na displeji.
Pro zobrazení aktuálně naměřených hodnot můžete nápis „SEnSor“ zrušit navigačními tlačítky (2). Výstražný symbol však zůstane na displeji, dokud se nedokončí všechna probíhající měření.
Uvedení do provozu
Jak už bylo popsáno výše, v přístroji je při dodání vložen nabíjecí akumulátor, který je zabezpečen proti předčasnému vybití plastovým izolačním proužkem. Když proužek odstraníte, přístroj se zapne.
Po zapnutí se přístroj restartuje. K restartu dojde, i když se nabíjecí akumulátor zcela vybije a poté se dobije nebo vymění. V průběhu restartování se vymažou všechna data a krátce se zobrazí všechny prvky displeje a verze firmwaru.
Poté Vás přístroj požádá, abyste znovu nastavili čas a datum.
Nyní máte asi 20 sekund, abyste navigačními tlačítky „ “ a „ “ (2) nastavili potřebné hodnoty a nastavení potvrdili tlačítkem „OK“ (4). Pokud se během těchto 20 sekund nestiskne žádné tlačítko, nastavení se přeruší a na displeji se objeví provozní režim „Auto“.
Nastavení, která se nepotvrdí tlačítkem „OK“ (4), se neuloží.
Postupujte následujícím způsobem:
Při prvním uvedení do provozu se zobrazí např. datum „01. 01. 15“. Znamená to 1. leden 2015.
Bliká nastavení dne, které změníte navigačními tlačítky „ “ a „ “ (2). Pro rychlejší nastavení podržte příslušné tlačítko déle.
Nastavení dne potvrďte tlačítkem „OK“ (4) a začne blikat nastavení měsíce. Nastavte ho
navigačními tlačítky „ “ a „ “ (2), (dostupné je nastavení v rozsahu let 2015 až 209).
Špatné zadání data se automaticky opraví, např. když vložíte 31. únor, datum se automaticky změní na 28. nebo 29. únor.
Po vložení data musíte nastavit čas v 24 hodinovém časovém formátu. Nastavení času se
provede stejným způsobem, jako při nastavení data pomocí navigačních tlačítek „ “ a „ “ (2). Každé nastavení potvrďte krátkým stisknutím tlačítka „OK“ (4).
Po nastavení času se na displeji objeví provozní režim „Auto“.
Datum a čas můžete v menu nastavit i kdykoliv později. Přístroj přepíná automaticky letní a zimní čas a navíc má naprogramované i přestupní roky až do r. 2099.
Menu
Pokud právě neprobíhá měření, bude se na displeji zobrazovat režim „Auto“ nebo „On“. V provozním režimu „Auto“ se přístroj automaticky vypíná asi po 30 sekundách. Když probíhá měření, vypne se v provozním režimu „Auto“ jen displej. Stisknutím libovolného tlačítka se displej znovu zapne, nebo se znovu přístroj aktivuje. V provozním režimu „On“ je displej i přístroj v průběhu měření stále aktivní. Po dokončení všech měření se přístroj přepne do provozního režimu „Auto“ a vypne se, aby se šetřila energie. Výsledky měření se uloží a můžete je kdykoliv zobrazit.
Pokud chcete aktivovat menu, stiskněte tlačítko Menu (3). Poté můžete navigačními tlačítky „ “ a „ “ (2) vyvolat jednotlivé podnabídky.
V hlavním menu jsou následující podnabídky:
Dozimetr
Pulse Counter (Čítač impulsů)
Pulse rate (Frekvence impulsů)
Measured value storage (Uložiště naměřených hodnot)
Settings (Nastavení data, času, provozního režimu a dekodéru zvukového signálu)
Data Logger (záznamník naměřených dat s volitelnou frekvencí ukládání hodnot)
Reset (Resetování přístroje na tovární nastavení)
Pokud navigačními tlačítky „ “ a „ “ (2) vyberete požadovanou podnabídku, stiskněte pro potvrzení a otevření tlačítko „OK“ (4). Zobrazí se blikající aktuální stav zvolené položky. Dostupná nastavení můžete obvykle provádět navigačními tlačítky „ “ a „ “ (2) a vždy je potvrďte tlačítkem „OK“ (4). Pro opuštění menu nebo některé podnabídky, resp. nastavení stiskněte tlačítko Menu (3), (v případě potřeby i opakovaně). Pokud je potřebné provést nějakou opravu, můžete tlačítko lze použít i pro návrat o jednu úroveň (pozici) zpět.
Všechny naposled zvolené parametry se v přístroji uloží a při zahájení dalšího měření je přístroj nabídne jako výchozí hodnoty. Současně se automaticky ukládají také všechny naměřené hodnoty a datum měření. Stav využití paměti se zobrazuje v podobě sloupcového grafu na spodním okraji displeje. Všechna nastavení a celou paměť můžete vymazat pod položkou menu „Reset“ (obnoví se výchozí nastavení).
Program dozimetru
V programu dozimetru se určuje dávka radiace v rámci určité nastavitelné doby. Radiační dávka se zobrazuje v rozsahu od „00.0001 µSv“ do „999 999 Sv“. Když dojde k překročení maximální hodnoty, zobrazí se na displeji „High“. Doba trvání se může nastavit maximálně až na 99 dní, 23 hodin a 59 minut.
Pokud se dny, hodiny a minuty nastaví na „00“ (nulu), je možné provádět měření až po dobu 10 000 dní (resp. až do zaplnění paměti).
Převod impulsů za určitý čas na intenzitu dávky je založen na izotopu Cesia 137. Podle vlastních tabulek umožňují funkce zobrazení „pulse count“ nebo „pulse rate“ převod impulzů jiných izotopů. Pokud se aktivoval dekodér zvukové signalizace, lze zaznamenané impulsy vnímat sluchem jako tikání.
Otevření nastavení dozimetru
Když chcete otevřít nastavení dozimetru, stiskněte tlačítko Menu (3) a poté navigačními tlačítky „ “ a „ “ (2) vyberete zobrazení „DOSIMETER OFF“.
Nyní stiskněte tlačítko „OK“ (4), aby bylo možné dozimetr nastavit.
Pokud se během 20 sekund nezadá žádná hodnota, vkládání se přeruší a objeví se předchozí hodnota.
Nastavení doby měření
Pokud se stiskne tlačítko „OK“ (4), začne blikat zobrazení dozimetru a dne a objeví se symbol hodin. Nyní zadejte požadovanou dobu měření. Zadání se vkládá v dnech, hodinách a v minutách. Maximální hodnota je „99.23:59“ a znamená tp 99 dní, 23 hodin a 59 minut, tj. těsně pod 100 dní.
Pokud se čas nastaví na „00.00:00“, měření bude probíhat 10 000 dní.
Navigačními tlačítky „ “ a „ “ (2) nastavte požadovanou dobu trvání měření a nastavení potvrďte tlačítkem „OK“ (4).
Poté začne blikat nastavení hodin. Navigačními tlačítky „ “ a „ “ (2) nastavte hodiny a nastavení potvrďte tlačítkem „OK“ (4). Poté začne blikat nastavení minut. Navigačními tlačítky „ “ a „ “ (2) nastavte minuty a nastavení potvrďte tlačítkem „OK“ (4). Pro přechod k další nabídce stiskněte znovu tlačítko „OK“ (4).
Loading...
+ 7 hidden pages