VOLTCRAFT ENERGY MONITOR 3000 User guide [cs]

Měřič spotřeby elektrické energie ENERGY MONITOR 3000
Obj. č.: 12 53 31
Úvod a účel použití přístroje
Vážení zákazníci,
Děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup tohoto přístroje, který odpovídá nejnovějšímu stavu techniky. „Energy Monitor 3000“ představuje profesionální elektronický monitorovací přístroj (elektroměr), který Vám odhalí skryté „žrouty“ elektrické energie. Oproti obvyklým měřícím přístrojům dokáže tento přístroj spolehlivě změřit spotřebu elektrické energie i u elektrických spotřebičů s příkonem 1,5 W a na svém displeji zobrazit přesné naměřené hodnoty.
Kromě obvyklých údajů, jako jsou příkon elektrických spotřebičů ve wattech (W) a spotřebovaná elektrická energie v kilowatthodinách (kWh) zobrazuje tento elektroměr na svém třířádkovém LCD displeji také účiník cosφ (faktor posunutí fáze mezi napětím a proudem), druh elektrického spotřebiče (indukční nebo kapacitní zátěž) a frekvenci sítě.
Záložní knoflíková baterie, která je do tohoto přístroje vložena, umožňuje naprogramování tohoto monitorovacího přístroje a zobrazení naměřených hodnot uložených do paměti přístroje i v případě, jestliže tento přístroj nebude zapojen do síťové zásuvky.
Kromě výše uvedených funkcí Vám tento přístroj předběžně vypočítá náklady za spotřebovanou elektrickou energii za jeden týden, měsíc nebo rok.
Tímto přístrojem můžete zkontrolovat i takové elektrické spotřebiče, jako jsou například síťové napájecí zdroje (adaptéry) elektronických přístrojů, které zdánlivě odebírají relativně nízký proud. Zástrčku tohoto přístroje zapojíte do síťové zásuvky veřejné elektrické sítě 230 V AC / 50 Hz a do zásuvky tohoto přístroje zapojíte zástrčku kabelu elektrického spotřebiče, jeho spotřebu elektrické energie chcete zkontrolovat. Tyto elektrické spotřebiče mohou mít jmenovitý příkon od 1,5 W do 3 000 W (13 A).
K zjištění vlastních nákladů spotřeby elektrické energie (např. v Kč) zadejte do přístroje příslušný (platný) tarif (platnou cenu) za odběr 1 kWh. Do paměti přístroje lze uložit dva různé tarify, například za denní a noční proud.
Tento měřící přístroj spotřeby elektrické energie nebyl úředně ocejchován a proto se nehodí pro účely odečítání spotřeby elektrické energie elektrickými závody, i když je velmi přesný.
U tohoto výrobku byla doložena shoda s příslušnými evropskými normami a směrnicemi o bezpečnosti a o elektromagnetické slučitelnosti, odpovídající prohlášení a doklady jsou uloženy u výrobce. Abyste tento měřicí přístroj uchovali v dobrém stavu a zajistili jeho bezpečný provoz, je třeba, abyste si tento návod k obsluze přečetli a dodržovali všechny pokyny a bezpečnostní předpisy, které jsou v tomto návodu k obsluze uvedeny.
Tento návod k obsluze je součástí tohoto výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení přístroje do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze. Ponechte si tento návod k obsluze, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Jiný způsob používání tohoto přístroje, než bylo uvedeno výše, by mohl vést k jeho poškození nebo ke zničení. Kromě jiného by toto mohlo být spojeno s nebezpečím vzniku zkratu, úrazu elektrickým proudem atd. Na výrobku nesmějí být prováděny změny nebo přestavby (přepojování)!
Dodržujte bezpodmínečně bezpečnostní předpisy, které jsou uvedeny v tomto návodu k obsluze!
Bezpečnostní předpisy
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze, zanikne nárok na záruku! Neručíme za následné škody, které by z toho vyplynuly. Neodpovídáme za věcné škody, úrazy osob, které byly způsobeny neodborným zacházením s tímto měřícím přístrojem spotřeby elektrické energie nebo nedodržováním následujících bezpečnostních předpisů.
Tento přístroj není žádná hračka a nepatří proto v žádném případě do rukou malých dětí! Dejte pozor na to, aby nebyl přerušen ochranný vodič (kontakt), protože v případě nějaké závady tohoto měřícího
přístroje hrozí nebezpečí ohrožení života. Přístroj „Energy Monitor 3000“ lze zapojit pouze do síťové zásuvky 230 V AC / 50 Hz ± 10 % (10 / 16 A), která je opatřena ochranným kontaktem podle platných předpisů.
Maximální příkon elektrických spotřebičů zapojených do zásuvky tohoto měřiče spotřeby elektrické energie nesmí překročit hodnotu 3 000 W (13 A).
Doporučená provozní teplota přístroje by se měla pohybovat v rozsahu od + 10°C až do + 40 °C. Vyš ší teploty, zvláště při provádění měření elektrických spotřebičů s vysokým odběrem proudu, mohou způsobit přehřátí přístroje s následným poškozením nebo zničením přístroje „Energy Monitor 3000.“ Zajistěte proto dostatečnou cirkulaci okolního vzduchu (dostatečné chlazení přístroje).
Nepoužívejte tento přístroj otevřený a s otevřeným krytem bateriového pouzdra. Nepoužívejte tento měřící přístroj ve vlhkých místnostech a v prostředí (v prostorách), kde se vyskytují hořlavé plyny, výpary chemických rozpouštědel a zvířený prach. Neměřte tímto přístrojem spotřebu elektrické energie při bouřce a v prostorách, kde se vyskytují silná elektrostatická pole.
Nedotýkejte se nikdy tohoto do síťové zásuvky zapojeného přístroje vlhkýma nebo mokrýma rukama. V těchto případech hrozí životu nebezpečný úraz elektrickým proudem. Budete-li tento přístroj čistit, pak jej nejprve vytáhněte ze síťové zásuvky. Kondenzátory v přístroji mohou zůstat nabité, zvláště v případě po uplynutí krátké doby po vytažení přístroje ze síťové zásuvky.
Nastrkejte do vnitřku přístroje žádné jehly, špendlíky nebo hřebíky, kovové či jiné vodivé předměty. V průmyslových zařízeních je nutno dodržovat předpisy úrazové zábrany, které se týkají elektrických zařízení
a provozních prostředků. Ve školách, v učňovských zařízeních a amatérských dílnách by mělo být kontrolováno zacházení s měřícími přístroji odpovědným odborným personálem.
Pokud předpokládáte, že by měření spotřeby elektrické energie neprobíhalo bez nebezpečí, zajistěte tento přístroj proti jeho náhodnému použití. Vezměte na vědomí, že přístroj již nelze bezpečně používat tehdy, jestliže přístroj vykazuje viditelná poškození, přístroj nepracuje (nefunguje) a jestliže byl přístroj delší dobu uskladněn v nevhodných podmínkách nebo byl vystaven těžkému namáhání při přepravě.
Nezapojujte tento měřící přístroj do síťové zásuvky nikdy okamžité poté, co jste jej přenesli z chladného prostředí do prostředí teplého. Zkondenzovaná voda, která se přitom objeví, by mohla tento měřič spotřeby elektrické energie za určitých okolností zničit. Nechte přístroj vypnutý tak dlouho (nezapojujte jej do síťové zásuvky), dokud se jeho teplota nevyrovná s teplotou okolí (místnosti).
2
Součásti přístroje
1 LCD displej 2 Kryt bateriového pouzdra 3ťová zástrčka
Základní charakteristiky přístroje
Zobrazení naměřeného napětí, proudu a frekvence.
Zobrazení činného výkonu (příkonu), zdánlivého výkonu (příkonu) a účiníku cosφ.
Ukládání naměřených minimálních a maximálních hodnot napětí, proudu, frekvence, činného
a zdánlivého výkonu (příkonu) jakož i účiníku cosφ do paměti přístroje a jejich zobrazení.
Zobrazení času zapnutí elektrických spotřebičů, které jsou stále zapnuty (např. ledničky).
Zobrazení spotřebované elektrické energie (kWh) jakož i vypočtených nákladů za spotřebovanou
elektrickou energii.
Zobrazení předpovědi (prognózy) nákladů za elektrickou energii (předběžný vypočet nákladů za spotřebovanou elektrickou energii za jeden týden, měsíc nebo rok).
Dva naprogramovatelné tarify za spotřebu elektrické energie.
Uvedení přístroje do provozu a jeho nastavení
Dříve než zapojíte „Energy Monitor 3000“ do síťové zásuvky nebo než k němu připojíte nějaký elektrický spotřebič, musíte nejprve zadat tarif za spotřebu elektrické energie. Zadání tohoto tarifu a jeho uložení do paměti přístroje provedete podle odstavce „C“ této kapitoly.
A) Zobrazení naměřené hodnoty síťového napětí, frekvence a proudu, který odebírá elektrický spotřebič, zobrazení minimálních a maximálních naměřených hodnot a jejich vymazání z paměti přístroje
1. Jakmile zapojíte „Energy Monitor 3000“ do síťové zásuvky zobrazí
se na jeho displeji naměřená hodnota síťového napětí, frekvence a proudu, který odebírá elektrický spotřebič zapojený do tohoto přístroje.
2.
Postupným krátkým tisknutím tlačítka "MIN/MAX CLR" provedete přepnutí mezi zobrazením naměřených minimálních, maximálních a aktuálních hodnot.
3.
Dlouhým stisknutím tlačítka "MIN/MAX CLR", které podržíte stisknuté delší dobu než 4 sekundy, vymažete z paměti přístroje naměřené minimální a maximální hodnoty, které se po této akci zpětně nastaví na aktuální naměřené hodnoty.
4.
Stisknutím tlačítka "MODE" zobrazíte na displeji přístroje naměřené hodnoty činného a zdánlivého příkonu elektrického spotřebiče jakož i účiníku cosφ – viz následující odstavec „B“.
3
B) Zobrazení naměřené hodnoty činného výkonu, zdánlivého výkonu, účiníku cosφ a typu elektrického spotřebiče (indukční nebo kapacitní zátěž), zobrazení minimálních a maximálních naměřených hodnot a jejich vymazání z paměti přístroje
1.
Postupným krátkým tisknutím tlačítka "MIN/MAX CLR" provedete přepnutí mezi zobrazením naměřených minimálních, maximálních a aktuálních hodnot.
2.
Dlouhým stisknutím tlačítka "MIN/MAX CLR", které podržíte stisknuté delší dobu než 4 sekundy, vymažete z paměti přístroje naměřené minimální a maximální hodnoty, které se po této akci zpětně nastaví na aktuální naměřené hodnoty.
3.
Stisknutím tlačítka "MODE" zobrazíte na displeji přístroje spotřebovanou elektrickou energii v kWh, tarif za spotřebu elektrické energie (TARI) a dosavadní vypočítané náklady spotřeby elektrické energie – viz následující odstavec „C“.
C) Zobrazení spotřebované elektrické energii v kWh, tarifů za spotřebu elektrické energie (TARI) a dosavadní vypočítané náklady spotřeby elektrické energie, zadání tarifů spotřeby elektrické energie v rozsahu 0,001 až 9,999
1.
Dlouhým stisknutím tlačítka "MIN/MAX CLR", které podržíte stisknuté delší dobu než 4 sekundy, vynulujete „celkové náklady za spotřebovanou elektrikou energii“, „prognózu nákladů“, „kWh“, „RECh“ (celkovou dobu trvání provádění záznamu, měření času, funkce timeru) a „ONh“ (čas zapnutí elektrického spotřebiče, funkce timeru) – viz též následující odstavec „D“.
2.
Stisknutím tlačítka "TARIFF (SET)" můžete na displeji přístroje zobrazit první nebo druhý tarif, abyste dále zobrazili „celkové náklady za spotřebu elektrické energie“, které se týkají prvního nebo druhého tarifu. Kromě toho můžete po provedení příslušného zobrazení na displeji přístroje změnit (respektive zadat) hodnotu zobrazeného tarifu – viz následující bod.
3.
Zadání tarifu spotřeby elektrické energie za 1 kWh: Po zobrazení požadovaného tarifu (č. 1) stiskněte tlačítko "TARIFF (SET)" a podržte toto tlačítko stisknuté tak dlouho (déle než 4 sekundy), dokud nezačne na displeji přístroje blikat pravá číslice k zadání tarifu.
4.
Postupným tisknutím tlačítka "MODE" zvýšíte hodnotu blikající číslice na displeji od „0“ až do „9“. Jestliže se spletete, pak stisknutím tlačítka "MIN/MAX CLR" tuto hodnotu opět vynulujete (nastavíte zpět na „0“). Po zadání hodnoty blikající číslice stiskněte tlačítko "FORECAST" a posuňte kurzor na displeji přístroje doleva k další číslici a zadejte její hodnotu výše uvedeným způsobem.
5. Po nastavení tarifu (po zadání hodnot všech číslic tarifu) potvrďte provedené zadání krátkým stisknutím tlačítka "TARIFF (SET)".
6.
Dalším stisknutím tlačítka "TARIFF (SET)" zobrazíte na displeji přístroje druhý tarif (č. 2), jehož hodnotu zadáte zopakováním postupu podle bodů 3 až 5.
7.
Stisknutím tlačítka "MODE" přepnete zobrazení na displeji přístroje do režimu záznamu časů (do režimu timerů) – viz následující odstavec „D“.
4
Loading...
+ 2 hidden pages