VOLTCRAFT CO-10 User guide [cs]

VOLTCRAFT CO-10 User guide

Měřicí přístroj CO2 Voltcraft

CO-10

Obj. č.: 10 13 13

Vážení zákazníci,

děkujeme Vám za Vaši d ůvěru a za nákup m ěřicího přístroje CO-10.

Tento návod k obsluze je sou částí výrobku. Obsahuje d ůležité pokyny k uvedení p řístroje do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek p ředáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.

Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znov u kdykoliv přečíst!

Ú čel použití

Měřící přístroj CO-10 je určen pro změření koncentrace oxidu uhličitého (CO2) v okolním prostředí a to přesnou a stabilní metodou NDIR (měření nedisperzní

ultračervené absorpce). Měřící jednotka je určena k monitoringu úrovn ě CO2 v okolní atmosféře a to z důvodu uvedení včasných preventivních opat ření týkajících se ventilace prostoru. Zvýšená hladina CO 2 vede k pocitům mdloby, ztráty koncentrace, efektivity

a výkonu. Kritická hodnota CO 2 může být nastavena jednotliv ě uživatelem. P řekročení této úrovn ě vyvolá akustický signál alarmu. Navíc je p řístroj schopen změřit teplotu vzduchu. Obě změřené hodnoty jsou indikovány na displeji najednou. M ěřený interval je 7 vte řin. Tímto způsobem můžou být kdykoliv zm ěřeny jak současné tak aktualizované hodnoty. Vnitřní senzor přístroje je adaptován na r ůzné výšky a teploty, takže v jakékoliv geografické nadmořské výšce a při rozdílných teplotách m ůžou být nam ěřeny přesné hodnoty. Teplotní adaptace je provád ěna automaticky, adaptace na nadmořské výšky musí být nastavena manuáln ě. Přístroj zaznamenává nam ěřené hodnoty za posledních 24 hodin a to v intervalu 30 minut. Hodnoty MAX/MIN mohou být také vybrány a zobrazeny. K uvedení přístroje do činnosti je nutné použít síťový adaptér, který je sou částí dodávky.

Měření nesmí být provád ěno za nepříznivých podmínek, jako nap říklad:

-mokro či vysoká vlhkost vzduchu

-prašné prostředí, přítomnost výbušných plyn ů, výpar ů či chemických rozpoušt ědel

Jakýkoliv jiný ú čel použití než ten, který je popsán výše není povol

en a může zp ůsobit

poškození výrobku. Žádná část výrobku nesmí být modifikována

či opravována! Postupujte

dle níže uvedených bezpe čnostních pokynů!

 

Bezpečnostní pokyny

Vykřičník zobrazený v trojúhelníku značí důležitou informaci uvedenou

v návodu k použití. Před použitím p řístroje si, prosím, pečlivě pročtěte celý návod k použití. Obsahuje důležité informace vedoucí ke spolehlivému

a bezpečnému provozu přístroje.

Záruka se nevztahuje na škody zp ůsobené činnostmi, které byly v rozporu s tímto návodem k použití a jeho bezpe čnostními pokyny! Výrobce nenese zodpov ědnost za takto vzniklé škody! Záruka v t ěchto případech zaniká.Neodborná konverze či modifikace přístroje není povolena a to z důvodu bezpečnosti a homologace (CE). Při zahájení činnosti s přístrojem buďte velmi opatrní.

Oxid uhličitý je bezbarvý a nepáchnoucí plyn. Dbejte proto během provád ění měření své osobní bezpečnosti a ochrany. Z důvodu ochrany života lidí a zví řat by tento přístroj neměl být využíván v místech, kde je vysoká koncentrace t ohoto plynu z průmyslových d ůvodů. Ve školách, školících za řízení, počítačových u čebnách apod. musí být činnost s tímto přístrojem dozorována vyškolenou osobou.

Přístroj neuvád ějte do činnosti okamžit ě po jeho přenesení z chladné místnosti. Vzniklá kondenzovaná voda by mohla p řístroj poškodit. Přístroj ponechte chvíli v klidu k adaptaci na pokojovou teplotu.

Obalový materiál nenechávejte ležet bez dozoru, m ůže se stát velmi nebezpe čnou hračkou pro děti.

S přístrojem je zakázáno manipulovat v místech, kde hro zí výbuch či je vysoká koncentrace oxidu uhličitého z průmyslových d ůvodů.

Přístroj nesmí být vystavován extrémním teplotám, sil ným vibracím a vysoké vlhkosti. Displej je schopen záznamu pouze v teplotním rozmez í od 0 do +50°C.

Nikdy se přístroje a zdroje napětí nedotýkejte vlhkýma rukama. Hrozí riziko smrteln ého zranění.

Přívodní kabel nevytahujte ze zásuvky taháním za kabe l, vždy se dotýkejte pouze pouzdra. Pouzdro přístroje musí být vždy zav řené, nepokoušejte se jej rozebírat.

Elektronická za řízení nejsou navržena jako d ětské hračky, udržujte je tedy daleko od d ětí.

Popis jednotlivých částí přístroje

1Displej

2Indikátor alarmu

3Ovládací

4a nastavovací tlačítka

5Otvor pro měření vzduchu

6Zdířka pro napájecí jednotku

7Zdířka pro nastavení výrobcem

(neaplikovatelné pro uživatele )

Nastavení přístroje

Měřící přístroj umístěte tak, aby skrze něj mohl proudit dostatečný proud vzduchu. Proud vzduchu, který bude na čten, proudí do přístroje zadní stranou (4). Vyhněte se umístění v úzkých prostorech, p ř. mezi knihami apod. a to z důvodu zajištění přesných výsledk ů

měření. Také zajistěte, aby nedošlo k pádu p řístroje. Vyberte takové místo, kde je v blízkosti hlavní síťová zásuvka.

Zahájeníčinnosti přístroje

Připojení zdroje napětí

Měřící jednotka je schopna provozu pouze pokud je přípojen zdroj napětí, který je sou částí dodávky. P řipojte nízkonapěťovou zásuvku od zapojeného zdroje nap ětí k zásuvce (5)

na zadní straně měřícího přístroje. Zdroj napětí přípojte k hlavní síťové zásuvce. Pokud je vše připojeno správn ě, na displeji přístroje se objeví text „WARM UP/zahřívání“ a indikátor měření.

Zahřívací fáze „WARM UP“

Po zahajovací operaci je přístroj vždy v zah řívací fázi. P ří běžné pokojové teplotě 22 °C

tato zahřívací fáze trvá p řibližn ě 60 vteřin. Prosím, čekejte, dokud text „WARM UP“ nezmizí z displeje. Poté je přístroj připraven k činnosti.

Základní nastavení provozních nadmořských výšek

Hodnota CO2 závisí na provozní nadmo řské výšce (rozdílný tlak vzduchu). Nastavení je provedeno, jakmile je rozdíl výšek týkající se úrovni mo ře (NN). Provozní nadmořská výška musí být zobrazena na p řístroji. Standardní nastavení nadmořské výšky je 0 m.

K nastavení nadmořské výšky dle vašeho geografického umístění postupujte následovn ě:

2x stiskněte tlačítko „MODE“ nebo takčasto, dokud je požadováno a bliká symbol „ALTI“.

Volbu potvrďte tlačítkem „ENTER“. Na displeji se zobrazí aktuální nadmořská výška v metrech.

Vyberte n.v., která je nejbližší vašemu umíst ění a to za použití tla čítek „UP“ a „DOWN“.

Nadmořskou výšku zaokrouhlete na stovky nahoru či dolů.

Výb ěr potvrďte tlačítkem „ENTER“. Přístroj je nyní schopen provozu, tzn. k zobrazení hodnot CO2 nebo teploty.

Měření teploty a úrovně CO2

Po nastavení provozní nadmořské výšky se přístroj dostane do automatického módu měření. Hodnota CO2 se zobrazí v horní polovině displeje, teplota pak v dolní polovině displeje. Měřící interval je 7 vteřin a je zobrazen symbolem větráku. M ěření se obvykle skládá ze

2 cyklů. Nicméně přístroj potřebuje více času na poskytnutí přesných hodnot. Tato doba také závisí na proud ění vzduchu v místnosti. Čím menší cirkulace vzduchu, tím přesnější měření. Hodnoty CO2 mohou být p řečteny po 2-4 minutách, hodnoty teploty se ustálí po přibližn ě

20 až 30 minutách.

Nastavení kritické hraniční hodnoty pro CO2

Měřící zařízení umož ňuje individuální nastavení kritických hodnot oxidu uhličitého. Pokud dojde k překročení této hodnoty a funkce alarmu je aktivována, ala rm začne fungovat

a displej blikat (2). Předem nastavená hodnota je 1000 ppm (po čet částic z 1 milionu) a koresponduje s běžnou, normální hodotou nastavenou pro kancelá ř.

Pokud si přejete změnit nastavení alarmu, postupujte následovn ě:

3x nebo vícekrát stiskn ěte tlačítko „Mode“ a to dokud nezačně blikat symbol „ALARM“.

Volbu potvrďte tlačítkem „ENTER“. Na displeji se zobrazí současná hodnota v ppm.

Požadovanou limitní hodnotu vyberte prost řednictvím tlačítek „UP“ and „DOWN“. Nastavení je provád ěno v krocích u 50 ppm. Tlačítko „UP“ tuto hodnotu navyšuje, tlačítko „DOWN“ ji snižuje.

Výb ěr potvrďte tlačítkem „ENTER“. Měřící přístroj se přepne zpět do běžného měřícího režimu.

Zapnutí/vypnutí alarmu hodnoty CO2

U standardní dodávky je alarm aktivován automaticky a na displeji je zobrazen pomocí symbolu reproduktoru.

Pokud si přejete alarm zapnout/vypnout, postupujte následovn ě:

1x nebo vícekrát stiskn ěte tlačítko „Mode“ a to dokud nezačně blikat symbol reproduktoru.

Volbu potvrďte tlačítkem „ENTER“. Na displeji se zobrazí současný stav alarmu (on = aktivován, off = deaktivován)

Požadovaný stav alarmu vyberte prost řednictvím tlačítek „UP“ and „DOWN“. Každé stisknutí tla čítka provede změnu.

Volbu potvrďte tlačítkem „ENTER“. Měřící přístroj se přepne zpět do běžného měřícího režimu.

Pokud je funkce aktivována, objeví se symbol repro duktoru, pokud je deaktivována, symbol se neobjeví.

Pokud je hodnota alarmu překročena během zobrazení, alarm začne blikat a vydávat tón v 7 vte řinových m ěřících intervalech. Zvuk alarmu zůstane

aktivován a to do té doby, dokud není hodnota norm alizována (ventilací prostoru apod.) nebo není alarm deaktivován man uáln ě.

Nastavení standardních hodnot CO2 ve vnějším prostoru

Tato standardní hodnota je požadována z d ůvodu referenční hodnoty pro potřeby výpo čtu VENT RATE (regulační stupeň). Obecně platná hodnota 400 ppm je p řednastavena jako referenční.

Pokud si přejete změnit standardní hodnotu, postupujte následovn ě:

4x nebo vícekrát stiskn ěte tlačítko „Mode“ a to dokud nezačně blikat symbol „OUTSIDE“.

Volbu potvrďte tlačítkem „ENTER“. Na displeji se zobrazí současná standardní hodnota v ppm.

Požadovanou hodnotu vyberte prost řednictvím tlačítek „UP“ and „DOWN“. Nastavení je provedeno v krocích 10 ppm. Tlačítko „UP“ tuto hodnotu navyšuje, tlačítko „DOWN“ ji snižuje.

Volbu potvrďte tlačítkem „ENTER“. Měřící přístroj se přepne zpět do běžného měřícího režimu.

Změna jednotky teploty

Teplotní jednotky na displeji je možno m ěnit ze °C na °F. B ěhem měřícího módu (ujistěte se, že neblikají žádné podfunkce), stiskn ěte tlačítko „UP“, dojde k přepnutí na °F. Tlačítko „DOWN“ pak displej přepne na °C.

Loading...
+ 2 hidden pages