VOLTCRAFT CC-421 User guide [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588

Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250 CC-

421 típusú áramés feszültség kalibrátor

Rendelési szám: 120742

Általános ismertetés

A CC-4212 típusú áramkalibrátor mérőműszereink nagy pontosságú kalibráló eszköze, amely a legkorszerűbb technikát testesíti meg. Az áramforrás max. 24 mA-t tud szállítani max. 400 Ohm terhelésre.

Egyenáramú mérések is végezhetők vele max. 24 mA-ig, ahol a két vezető hurkát a készülék 12 V egyen-feszültséggel táplálja. Az áram-kalibrátor egyenfeszültségforrásként is alkalmazható a -199,9 +199,9 mV tartományban.

Az áramkalibrátor megfelel az EN 61010 – 1 (= DIN VDE 0411/1. rész) európai szabványnak. A készülék be lett vizsgálva az elektromágneses kompatibilitásra (EMV), és megfelel az érvényes európai és nemzeti előírásoknak.

Rendeltetésszerű használat

Egyenáram-forrás, amely max. 19,99 mA-t ad 500 ohmon, ill. max. 24 mA-t 400 ohmon.

Egyenfeszültség-forrás a -199,9 +199,9 mV közötti tartományban.

Egyenáram mérése max. 24 mA-ig.

2-vezetékes hurokáram-mérések max. 24 mA-ig az áramkalibrátor által leadott 12V= ( 2V=) hurok-feszültség mellett.

Használata nem megengedett kedvezőtlen környezeti körülmények között, éspedig:

nedvesség, vagy magas páratartalom mellett;

por és éghető gázok, gőzök vagy oldószerek jelenlétében;

zivatar közben, vagy zivatarhoz hasonló viszonyok között, pl. erős

elektromágneses térben.

A fentiektől eltérő használat nem megengedett, mert a készülék(ek) károsodását eredményezheti, ezen kívül különféle veszélyeket, pl. rövidzár, tűz, áramütés stb. veszélyét is magában hordozza. A készülék egyetlen részét sem szabad megváltoztatni vagy átalakítani.

Beállítószervek

(lásd a fenti rajzot)

1.folyadékkristályos kijelző (=LCD), 3 ½ jegyű, max. 1999.9-ig.

2.Tolókapcsoló a mA-MEASURE (mA-árammérés); a Power/mAMEASURE (mA-hurokáram-mérés); a CURRENT SOURCE (áramforrás); és a VOLTAGE SOURCE (feszültségforrás) funkció beállítására.

3.„POWER” (táplálás) tolókapcsolója a „O” (= ki) és az „I” (be) állással.

4.Tolókapcsoló az áramtartomány, és ezen keresztül a (számjegy- )feloldás beállítására.

5.Beállítógomb (többmenetes potenciométer) áram-forrás funkció esetén a kimenőáram, ill. feszültség-forrás esetén a kimenőfeszültség beállítására.

6.Az elemtartó fedele.

7.Az áramkalibrátor bemenete/kimenete.

8.A csatlakozóvezeték négypólusú dugója.

9.A csatlakozóvezeték u.n. krokodilcsipeszei, piros (+) és fekete (-).

Biztonsági előírások

A jelen kezelési utasítás be nem tartásából eredő károk esetén

megszűnik a garancia. A következményes károkért sem vállalunk semmiféle felelősséget.

A szakszerűtlen kezelésből, vagy a biztonsági előírások be nem tartásából eredő anyagi vagy személyi károkért sem vállalunk felelősséget. Ezekben az esetekben is megszűnik a garancia.

Áramméréseket csak olyan áramkörökön szabad végezni, amelyek 25 mA-re le vannak biztosítva , és amelyekben nem léphet fel 35V=-nél nagyobb feszültség.

A mérőkészülékkel nem szabad az IEC 664 szerinti III túlfeszültségkategóriába eső hálózaton mérni. A mérőkészülék és csatlakozóvezetéke nincs védve az ívrobbanások ellen (IEC 1010-2-031, 13.101 fejezet).

A mérőkészülék és tartozékai nem valók gyerek kezébe.

Ipari létesítményben vegyük figyelembe az illetékes szakmai szervezetnek az elektromos berendezésekre és üzemi anyagokra vonatkozó balesetelhárítási előírásait is.

Iskolákban, más oktatási intézményekben, barkács-műhelyekben a készülék használatát szakképezett személynek kell felelősséggel felügyelnie.

Legyünk óvatosak a 25V~, ill. 35V= feszültségnél nagyobb feszültséggel, mert az elektromos vezetők érintése már ilyen feszültségnél is életveszélyes áramütést okozhat.

A méréshatár-váltáskor vegyük le a mérőhegyeket, ill. adaptert a mért objektumról.

Ne használjuk a mérőkészüléket erős mágneses tér (hangszóró, mágnes), elektromágneses tér (trafó, villanymotor, tekercs, jelfogó, védőkapcsoló, elektro-mágnes stb.), elektrosztatikus tér (feltöltődés/kisülés), adóantenna vagy nagyfrekvenciás generátor közvetlen közelében, mert meghamisíthatják a mérési eredményeket.

Saját biztonságunk érdekében ne hagyjuk benedvesedni a készüléket, ill. a mérővezetékeket és az adaptert.

Csak a mellékelt mérővezetékeket szabad használni.

Ha joggal feltételezhető, hogy a mérőkészülék biztonságos használata már nem lehetséges, mert

a készüléknek látható sérülései vannak;

a készülék már nem működik;

hosszú időn át kedvezőtlen viszonyok között tároltuk a készüléket;

a készülék erős szállítási igénybevételnek volt kitéve.

Ne kapcsoljuk be azonnal a készüléket, ha hideg helyről hoztuk be éppen meleg helyiségbe. Az ekkor keletkező páralecsapódás adott esetben tönkreteheti a készüléket. Hagyjuk addig bekapcsolatlanul, amíg fel nem veszi a helyiség hőmérsékletét.

Kezelés, üzembeállítás

Az áramkalibrátor kezelésére csupán három tolókapcsoló, és egy többmenetes potenciométer szükséges. A kapcsolók segítségével illesztjük az áramtartományt, állítjuk be a funkciót, kapcsoljuk be és ki a készüléket, míg a potméter szolgál az áramforrás áramértékének, ill. a feszültség-forrás feszültségértékének a beállítására.

A. „FUNKTION”

Ha a kapcsoló a „mA MEASURE” állásban van, a készüléket mAmérőként használjuk. Egyenáramot mérhetünk 20 (19,99) mA-ig két tizedesjeggyel, és 24 (19,99) mA-ig egy tizedesjeggyel.

Ha a kapcsoló a „Power/mA MEASURE” állásban van, akkor saját táplálás mellett mérünk hurok-áramot egy kéthuzalos hurkon. Ekkor a készülék 12V egyenfeszültséget szolgáltat, és max. 24,0 mA hurokáramot mér.

Ha a kapcsoló „CURRENT SOURCE” állásban van, akkor az

áramkalibrátor megfelel a nevének: áram-forrásul szolgál más csatlakoztatott mérőkészülékek a mA-tartományban történő kalibrálására.

Ha a kapcsoló a „VOLTAGE SOURCE” állásban van, a készüléket

feszültségforrásul használjuk. A mérőkészülék ekkor beállítható egyenfeszültséget szolgáltat a -199,9 +199,9 tartományban. Ezáltal a mV-tartományban kalibrálhatunk.

B. „RANGE” (tartomány)

Ezzel a kapcsolóval az áramforrás áramtartományát, ill. egyenáram mérésekor a mérési tartományt válthatjuk. Két lehetséges tartomány van: 19,99 mA-ig (két tizedesjegy) és 24 mA-ig (egy tizedesjegy).

C. „POWER” (táplálás)

Ezzel a kapcsolóval kapcsoljuk be, ill. ki a készüléket. Egy rövid iniciálási szakasz után a mérőkészülék készen áll a használatra.

D. „CAL. ADJUST”

Ezzel a többmenetű potenciométerrel a kimeneti áramot szabályozzuk, ha a készüléket áramforrásként alkalmazzuk, illetve a kimenőfeszültséget, amikor feszültségforrásként. Jobbra forgatáskor nő a kimeneti érték, balra forgatáskor csökken.

Mérés, használat „forrás”-ként mA-egyenáram mérése

Kis egyenáram mérése 24 mA-ig:

a)Kössük össze a csatlakozóvezetéket (a lapos csatlakozóház-oldal legyen lefelé) a kikapcsolt áram-kalibrátorral.

b)Állítsuk a „FUNCTION” kapcsolót a „mA MEASURE” állásba (teljesen balra).

c)Állítsuk a „RANGE” kapcsolót a jobboldali állásba, ahol két tizedes van a max. 19,99 mA értékben, vagy a baloldaliba, ahol egy tizedes van a max. 24 mA értékben.

d)Kapcsoljuk be a készüléket a „POWER” kapcsolót az „I” állásba kapcsolva.

e)Kössük sorba a csatlakozóvezeték krokodilcsipeszeit a mért objektummal (lásd az alábbi ábrát).

biztosíték mérőkészülék

VOLTCRAFT CC-421 User guide

áramforrás

mért objektum

Figyelem!

Amint egy (-) jel jelenik meg egyenáram mérésekor a mérési érték előtt, a mért áram negatív (vagy a mérő-vezetékek fel vannak cserélve). Ne mérjünk 35V-nál nagyobb egyenfeszültséget, életveszélyt jelenthet. A 24 mA-nél kisebb áramot csak olyan áramkörben mérjünk, amely 25 mA-es fürge biztosítékkal le van biztosítva.

mA-hurokáram-mérés

a)Kössük össze a csatlakozóvezetéket (a lapos csatlakozóház-oldal legyen lefelé) a kikapcsolt áram-kalibrátorral.

b)Állítsuk a „FUNCTION” kapcsolót a „Power/mA MEASURE” állásba.

c)Állítsuk a „RANGE” kapcsolót a jobboldali állásba, ahol két tizedes van a max. 19,99 mA értékben, vagy a baloldaliba, ahol egy tizedes van a max. 24 mA értékben.

d)Nyissuk fel a mérendő kétvezetékes hurkot (lásd az ábrát is), és kössük sorba a csatlakozóvezeték krokodilcsipeszeit („+” = piros és „-„ = fekete) a mért objektummal. A hurkot tápláló mérőfeszültséget az áramkalibrátor szolgáltatja (12V=).

e)Kapcsoljuk be a készüléket a „POWER” kapcsolót az „I” állásba kapcsolva. Egy rövid iniciálási szakasz után a mérőkészülék készen áll a használatra.

piros kapocs

áramkalibrátor

fekete kapocs

 

külső terhelés,

 

fogyasztó-kapcsolás

Áramforrás

Az áramkalibrátor tulajdonképpeni feladata az, hogy egy nagypontosságú, beállítható mérőárammal kalibrálhassunk egy csatlakoztatott multimétert annak a mA-mérési tartományában.

a)Kössük össze a csatlakozóvezetéket (a lapos csatlakozóház-oldal legyen lefelé) a kikapcsolt áram-kalibrátorral.

b)Állítsuk a „FUNCTION” kapcsolót a „CURRENT SOURCE” állásba, és a „CAL. ADJUST” több-menetű potenciométert ütközésig a bal szélső állásba.

c)Állítsuk a „RANGE” kapcsolót a jobboldali állásba, ahol két tizedes van a max. 19,99 mA értékben, vagy a baloldaliba, ahol egy tizedes van a max. 24 mA értékben.

d)Kapcsoljuk be a készüléket a „POWER” kapcsolót az „I” állásba kapcsolva. Egy rövid iniciálási szakasz után a mérőkészülék készen áll a használatra.

e)Kössük össze a csatlakozóvezeték krokodilcsipeszeit a kikapcsolt kalibrálandó multiméter mérőcsúcsaival, és állítsuk be azt a mA= mérésre.

Figyelem! A kalibrálandó multiméter mérővezetékei az árammérő bemenetbe legyenek bedugva (a „+” és „-” figyelembe vételével).

f)Az áramkalibrátor most áramfolyást jelez, minthogy az áramkör most záródva van a csatlakoztatott mérőkészüléken, illetve annak a söntellenállásán (ha a biztosíték rendben van) keresztül. Állítsuk be a kívánt kalibrálóáramot a CAL.-ADJUST szabályzó jobbra forgatása által, például 19 mA-re. Az áramkalibrátor kimenetén lévő érték jelenik meg most a kijelzőn.

g)Kapcsoljuk be a csatlakoztatott multimétert, és ha szükséges, kalibráljuk.

Feszültségforrás

Az áramkalibrátor továbbá nagypontosságú, beállítható feszültségforrásként is használható. Ezáltal az u.n. (digitális) panelműszerek viszonylag könnyen kalibrálhatók egy „+” vagy „-„ 199,9 mV értékű bemenő-feszültséggel.

a)Kössük össze a csatlakozóvezetéket (a lapos csatlakozóház-oldal legyen lefelé) a kikapcsolt áram-kalibrátorral.

b)Állítsuk a „FUNCTION” kapcsolót a „VOLTAGE SOURCE” állásba, és a „CAL. ADJUST” több-menetű potenciométert ütközésig a bal szélső állásba.

c)Kapcsoljuk be a készüléket a „POWER” kapcsolót az „I” állásba kapcsolva. Egy rövid iniciálási szakasz után a mérőkészülék készen áll a használatra.

d)Az áramkalibrátor most egy negatív („-„) vagy pozitív feszültséget mutat. Állítsuk be a kívánt kimenőfeszültséget a CAL.-ADJUST szabályzó jobbra forgatása által, például 100,0 mV-ra. Az

áramkalibrátor kimenetén lévő érték jelenik meg most a kijelzőn.

e)Kössük össze a csatlakozóvezeték krokodilcsipeszeit vagy egy panelműszer (digitális mérőegység) mérő-bemeneteivel, vagy a kikapcsolt kalibrálandó multiméter mérőcsúcsaival, és állítsuk be azt a mA= mérésre.

f)Kapcsoljuk be a kalibrálandó multimétert.

Karbantartás, elemcsere, a mérőkészülék felállítása

a)Általános teendők

A CC-421 típusú áramkalibrátort pontosságának a fenntartása érdekében évente egyszer kalibrálni kell.

A készülék, illetve a kijelzőablak tisztítására egy tiszta, szálmentes, antisztatikus és száraz ruhát használjunk.

Figyelem! A tisztításhoz semmi esetre se használjunk szénvegyületet tartalmazó szereket, benzint, alkoholt és hasonlókat, mert ezek megtámadják a mérőkészülék felületét, továbbá gőzeik ártalmasak az egészségre és robbanékonyak. Ne használjunk a tisztításhoz éles szélű szerszámot, csavarhúzót vagy drótkefét.

b)Elemcsere

Az áramkalibrátor működéséhez 1 db 9V-os tömbelemre van szükség. Ha pár órával az elem teljes kimerülése előtt (kb. 7,5 V) a kijelzőn megjelenik a „BAT” kiírás, ki kell cserélni az elemet.

Válasszuk le a mérőkészüléket a mérőkörről;

húzzuk ki a mérővezetékeket a mérőkészülékből;

kapcsoljuk ki azt;

csavarjuk ki egy megfelelő csavarhúzóval (kereszt-hornyos) az elemtartó fedelének a rögzítőcsavarját;

óvatosan vegyük le a fedelet a készülékről, hogy szabaddá váljon az elemtartó;

húzzunk fel egyujjas kesztyűt a kezünkre, vegyük ki a kimerült elemet,

és bontsuk le a csatlakozócsatról.

vegyünk a kezünkbe egy új elemet, dugjuk össze helyes polaritással a csatlakozócsattal, és rakjuk be az elemtartóba.

Az elemcsere után gondosan zárjuk le a házat. Közben ügyeljünk arra, hogy a csatlakozócsat vezetékei ne törjenek meg.

Figyelem!

Ne használjuk a készüléket nyitott állapotban.

Ne hagyjuk a készülékben a kimerült elemet, mert még a kifolyásmentes elemek is korrodálhatnak, és ez által az egészségre káros, ill. az elemtartót károsító vegyi anyagok szabadulhatnak fel.

A kimerült elemeket vigyük speciális gyűjtőhelyre.

c)A mérőkészülék felállítása (ferde helyzet)

A mérőkészülék alján van egy felhajtható állvány, amely használata esetén a készülék ferde helyzetben áll, ami a leolvasást megkönnyíti.

Hibaelhárítás

hiba

lehetséges ok

Nem lehet mérni.

Biztosan érintkeznek a mérő-

 

vezetékek a hüvelyekkel?

Nincs kijelzés bekapcsolt

Nem merült ki az elem?

készülék mellett.

 

Nincs áramkijelzés.

A csatlakoztatott mérőkészülék

 

árammérési tartománya nagy-ohmos,

 

vagy hibás a biztosítéka.

Műszaki adatok

 

Kijelzés

3 ½ jegyű LCD max. 199,9-ig,

 

számjegyek magassága 13 mm

Mérési sebesség

2,5 mérés másodpercenként

Elemcsere szimbóluma

BAT, ha az elem feszültsége

 

kisebb 7,5 0,5V

Szükséges elem

9V-os tömbelem, típus: NEDA

 

1604 6F22, v. 006P v. 6LR61

Üzemi hőmérséklet

0 C +50 C, <80% relatív

 

páratartalomnál, nem kondenz.

Garantált pontossághoz

 

tartozó hőmérséklet

+23 C 5K (=Kelvin)

Súly

kb. 265 gramm (elemmel,

 

csatlakozóvezeték nélkül

Méretek (h x sz x m)

185 x 78 x 38 mm (állvány

 

behajtva, mérővezeték nélkül)

A mérések tűrése

A pontosság megadása % (vonatkoztatva: a tartomány végértéke + jegyek

száma).

Pontosság 1 évig +23 C 5K-on, 80%-nál kisebb relatív pártartalom (nem kondenzálódó) mellett.

üzemmód

tartomány

pontosság

feloldás

egyenfeszültség-

-199,9 mV

0,25%+1jegy

0,1 mV

forrás

+199,9 mV

 

 

A csatlakoztatott mérőkészülék csatlakozási impedanciája nem lehet kisebb 1 kOhm-nál.

egyenáram-

19,99 mA

0,25%+1jegy

0,01mA

forrás

24,0 mA

0,05%+1jegy

0,1 mA

Csatlakozási impedancia

500 ohm-ig; 0 19,99 mA;

 

Csatlakozási impedancia

400 ohm-ig; 20,0 24,0 mA

 

Loading...
+ 1 hidden pages