Toshiba QOSMIO F10 User Manual [pl]

Qosmio F10
Choose freedom.Choose freedom.
computers.toshiba-europe.com
Copyright
© 2004 TOSHIBA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgodnie z prawem autorskim, niniejszego podręcznika nie wolno powielać w żadnej formie bez wcześniejszej pisemnej zgody firmy TOSHIBA. Korzystanie z informacji zawartych w podręczniku nie jest objęte zobowiązaniami patentowymi.
Podręcznik użytkownika przenośnego komputera osobistego TOSHIBATOSHIBA Qosmio F10
Pierwsza edycja wrzesień 2004 Utwory muzyczne, materiały wideo, programy komputerowe, bazy danych
itp. są chronione prawami autorskimi. Materiał chroniony prawami autorskimi może być kopiowany jedynie w celach niekomercyjnych. Kopiowanie z pominięciem powyższych ograniczeń (w tym zmiana formatu danych) albo modyfikacja tych materiałów, przegrywanie lub dystrybucja za pośrednictwem Internetu bez pozwolenia właścicieli praw autorskich, może być przyczyną roszczeń odszkodowawczych lub grzywny z racji naruszenia praw autorskich lub osobistych. Należy pamiętać o przestrzeganiu praw autorskich przy kopiowaniu dzieł chronionych tymi prawami lub przeprowadzaniu innych czynności.
Należy pamiętać, że korzystanie z funkcji przełączania trybu ekranu (e.g. tryb Wide- szerokokątny, tryb Wide Zoom - zoom szerokokątny, itp.) tego urządzenia do wyświetlania powiększonych obrazów/klipów wideo w kawiarenkach lub hotelach w celach zarobkowych lub pokazów publicznych, może spowodować naruszenie praw autorskich właściciela.
Zastrzeżenia dotyczące odpowiedzialności prawnej
Niniejszy podręcznik został zatwierdzony i poprawiony z zachowaniem należytej staranności. Oznacza to, że zawarte w nim instrukcje oraz opisy przenośnego komputera osobistego TOSHIBA były aktualne w czasie opracowywania podręcznika.Qosmio F10 Komputer i podręcznik mogą ulec modyfikacjom bez powiadomienia. Firma TOSHIBA nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające bezpośrednio lub pośrednio z błędów, pominięć oraz rozbieżności istniejących pomiędzy rzeczywistym komputerem a informacjami zawartymi w niniejszym podręczniku.
Podręcznik użytkownika ii
Znaki towarowe
IBM jest zastrzeżonym znakiem towarowym, a IBM PC jest znakiem towarowym firmy International Business Machines Corporation.
Intel, Intel SpeedStep, Centrino oraz Pentium są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowym firmy Intel Corporation.
Windows i Microsoft są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Microsoft Corporation.
Photo CD jest znakiem towarowym Eastman Kodak. Bluetooth jest znakiem towarowym przynależnym właścicielowi
i wykorzystywanym przez firmę TOSHIBA na podstawie licencji. i.LINK jest znakiem towarowym, a Memory Stick jest zastrzeżonym
znakiem towarowym firmy Sony Corporation. TruSurround XT, WOW XT, SRS oraz symbol są znakami towarowymi
firmy SRS Labs, Inc. TruSurround XT, WOW XT, TruBass, SRS 3D oraz technologie FOCUS
są licencjonowane przez firmę SRS Labs, Inc. InterVideo i WinDVD są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy
InterVideo Inc. WinDVR oraz WinDVD Creator są znakami towarowymi firmy InterVideo Inc. Wyprodukowano na licencji Dolby Laboratories.
Dolby oraz symbol podwójnego D są znakami towarowymi firmy Dolby Laboratories.
W podręczniku mogą się znaleźć również inne znaki towarowe oraz zarejestrowane znaki towarowe nie wymienione powyżej.
Licencja firmy Macrovision
Niniejszy produkt został wyposażony w technologię ochrony praw autorskich oraz własności intelektualnej, opatentowaną w USA oraz innych krajach. Patenty te stanowią własność firmy Macrovision Corporation. Korzystanie z technologii ochrony praw autorskich wymaga zgody firmy Macrovision Corporation. O ile firma Macrovision Corporation nie wyda wyraźnego zezwolenia, technologia ta przeznaczona jest do użytku domowego oraz innych, ściśle określonych zastosowań. Zabrania się wszelkich form odtwarzania kodu źródłowego lub dekompilacji.
Deklaracja zgodności z normami Unii Europejskiej
Niniejszy produkt został opatrzony oznaczeniem CE, zgodnie ze stosownymi dyrektywami Unii Europejskiej. Firmą odpowiedzialną za opatrzenie produktu oznaczeniem CE jest firma Toshiba Europe GmbH z siedzibą w Hammfelddamm 8, 41460 Neuss, Niemcy.
Pełną i oficjalną deklarację zgodności z normami Unii Europejskiej można znaleźć na stronie internetowej firmy Toshiba http://epps.toshiba-teg.com.
Podręcznik użytkownika iii
Środowisko pracy
Niniejsze urządzenie zostało zaprojektowane w sposób zapewniający zgodność ze standardami EMC (zgodność elektromagnetyczna) obowiązującymi dla obiektów mieszkalnych, biurowych oraz dla przemysłu lekkiego.
Miejsca, w których nie należy korzystać z tego produktu:
Przemysł (gdzie stosowane jest np. zasilanie wyższe niż 380 V
prądu przemiennego)
Miejsca, w których korzystanie z tego produktu może być ograniczone:
Szpitale i przychodnie: Urządzenie nie posiada certyfikatu
produktu medycznego zgodnego z dyrektywą Medical Product Directive 93/42/EEC.
Pojazdy mechaniczne: Należy zapoznać się z instrukcją obsługi,
aby uzyskać więcej informacji na temat ograniczeń korzystania zurządzenia.
Lotniska i samoloty: Należy postępować zgodnie z zaleceniami
personelu lotniczego odnośnie ograniczeń korzystania zurządzenia.
TOSHIBA Corporation nie odpowiada za szkody będące wynikiem korzystania z tego produktu w środowiskach nie zalecanych lub z ograniczeniami użycia. Szkody te mogą obejmowa
Wpływ na pracę innych urządzeń znajdujących się w pobliżu.
Awarię produktu lub utratę zgromadzonych danych spowodowane
zakłóceniami wytwarzanymi przez inne urządzenia lub maszyny znajdujące się w pobliżu.
Oprócz tego, w związku z ogólnymi względami bezpieczeństwa, zabrania się używania tego produktu w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo wybuchu.
ć:
Zgodność z normami CE
Niniejszy produkt jest oznaczony znakiem CE, zgodnie ze stosownymi dyrektywami Unii Europejskiej, w szczególności dyrektywą dotyczącą zgodności elektromagnetycznej Electromagnetic Compatibility Directive 89/ 336/EWG dla komputera i akcesoriów elektrycznych, w tym dla dostarczonego zasilacza sieciowego, dyrektywą dotyczącą wyposażenia radiowego i terminali telekomunikacyjnych Radio Equipment and Telecommunications Terminal Equipment Directive 99/5/EWG w przypadku zastosowania akcesoriów telekomunikacyjnych, a także dyrektywą niskonapięciową Low Voltage Directive 73/23/EWG dla dostarczonego zasialacza sieciowego.
Podręcznik użytkownika iv
Niniejszy produkt oraz dostarczone akcesoria zostały zaprojektowane w sposób zapewniający zgodność z normami EMC (zgodność elektromagnetyczna) oraz standardami bezpieczeństwa. Firma TOSHIBA nie gwarantuje jednak zachowania zgodności z powyższymi normami, jeżeli w komputerze zostaną zastosowane urządzenia dodatkowe lub kable nie wyprodukowane / sprzedawane przez firmę TOSHIBA. Przestrzeganie poniższych reguł pozwoli uniknąć problemów związanych ze zgodnością elektromagnetyczną:
Do komputera należy podłączać wyłącznie akcesoria oznaczone
symbolem CE.
Należy stosować wyłącznie ekranowane przewody najlepszej
jakości.
Ostrzeżenie dotyczące modemu
Oświadczenie o zgodności
Urządzenie zostało dopuszczone do użytku na podstawie decyzji komisji CTR 21 dotyczącej jednoterminalowych połączeń z publiczną komutowaną siecią telefoniczną (PSTN).
Jednakże z uwagi na różnice między tego typu sieciami w poszczególnych krajach/regionach, zezwolenie to nie pociąga za sobą bezwarunkowej gwarancji prawidłowego działania urządzenia po przyłączeniu do jakiejkolwiek publicznej komutowanej sieci telefonicznej.
W przypadku problemów należy najpierw skontaktować się z dostawcą sprzętu.
Stwierdzenie zgodności z sieciami
Produkt został zaprojektowany do pracy i jest zgodny z następującymi sieciami. Został sprawdzony pod względem zgodności z dodatkowymi wymaganiami zawartymi w normie EG 201 121
Niemcy ATAAB AN005,AN006,AN007,AN009,AN010
oraz DE03,04,05,08,09,12,14,17 Grecja ATAAB AN005,AN006 i GR01,02,03,04 Portugalia ATAAB AN001,005 006 007 011 i
P03,04,08,10 Hiszpania ATAAB AN005,007 012 i ES01 Szwajcaria ATAAB AN002 Wszystkie inne kraje/regiony ATAAB AN003,004 Każda sieć wymaga określonych ustawień przełączników oraz konfiguracji
oprogramowania. Szczegółowe informacje można znaleźć w odpowiednich częściach w podręczniku użytkownika.
Funkcja Hookflash (wywołanie rejestru o ściśle określonym czasie) jest przedmiotem oddzielnego krajowego zatwierdzenia. Nie została ona sprawdzona pod względem zgodności z krajowymi przepisami i nie można zagwarantować prawidłowego działania tej funkcji w określonych sieciach krajowych.
Podręcznik użytkownika v
Bezpieczeństwo korzystania z napędów dysków optycznych
Należy sprawdzić zalecenia międzynarodowe na końcu tego rozdziału.
Panasonic
Napęd DVD Super Multi z możliwością nagrywania na dwóch warstwach płyty UJ-831
Napęd DVD Super Multi z możliwością nagrywania na dwóch
warstwach płyty korzysta z systemu laserowego. Aby zapewnić prawidłowe użytkowanie produktu, należy dokładnie zapoznać się ztreścią niniejszego podręcznika. Podręcznik warto zachować na przyszłość. W razie konieczności naprawy lub obsługi serwisowej napędu należy skontaktować się z autoryzowanym punktem serwisowym.
Korzystanie z elementów sterujących, regulacja oraz wykonywanie
procedur w sposób niezgodny z instrukcjami zawartymi w podręczniku może spowodować niebezpieczeństwo napromieniowania.
Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z promieniem lasera, nie należy
otwierać obudowy urządzenia.
Podręcznik użytkownika vi
Napęd DVD Super Multi UJ-830
Napęd DVD Super Multi wykorzystuje system laserowy. Aby zapewnić
prawidłowe użytkowanie produktu, należy dokładnie zapoznać się ztreścią niniejszego podręcznika. Podręcznik warto zachować na przyszłość. W razie konieczności naprawy lub obsługi serwisowej napędu należy skontaktować się z autoryzowanym punktem serwisowym.
Korzystanie z elementów sterujących, regulacja oraz wykonywanie
procedur w sposób niezgodny z instrukcjami zawartymi w podręczniku może spowodować niebezpieczeństwo napromieniowania.
Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z promieniem lasera, nie należy
otwierać obudowy urządzenia.
Podręcznik użytkownika vii
Hitachi LG
Napęd DVD Super Multi z możliwością nagrywania na dwóch warstwach płyty GSA-4080N
Napęd DVD Super Multi z możliwością nagrywania na dwóch
warstwach płyty korzysta z systemu laserowego. Aby zapewnić prawidłowe użytkowanie produktu, należy dokładnie zapoznać się ztreścią niniejszego podręcznika. Podręcznik warto zachować na przyszłość. W razie konieczności naprawy lub obsługi serwisowej napędu należy skontaktować się z autoryzowanym punktem serwisowym.
Korzystanie z elementów sterujących, regulacja oraz wykonywanie
procedur w sposób niezgodny z instrukcjami zawartymi w podręczniku może spowodować niebezpieczeństwo napromieniowania.
Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z promieniem lasera, nie należy
otwierać obudowy urządzenia.
Podręcznik użytkownika viii
Zalecenia międzynarodowe
CAUTION: This appliance contains a laser system and is classified as a “CLASS 1 LASER PRODUCT.” To use this model properly, read the instruction manual carefully and keep this manual for your future reference. In case of any trouble with this model, please contact your nearest “AUTHORIZED service station.” To prevent direct exposure to the laser beam, do not try to open the enclosure.
CLASS 1 LASER PRODUCT LASERSCHUTZKLASSE 1 PRODUKT TOEN60825
ADVERSEL:USYNLIG LASERSTRÅLING VED ÅBNING, NÅR SIKKERHEDSAF-BRYDER
ER UDE AF FUNKTION. UNDGÅ UDSÆTTSLSE FOR STRÅLING
VORSICHT: Dieses Gerät enthält ein Laser-System und ist als “LASERSCHUTZKLASSE 1 PRODUKT” klassifiziert. Für den richtigen Gebrauch dieses Modells lesen Sie bitte die Bedienungsanleitung sorgfältig durch und bewahren diese bitte als Referenz auf. Falls Probleme mit diesem Modell auftreten, benachrichtigen Sie bitte die nächste “autorisierte Service-Vertretung”. Um einen direkten Kontakt mit dem Laserstrahl zu vermeiden darf das Gerät nicht geöffnet werden.
ADVARSEL: Denne mærking er anbragt udvendigt på apparatet og indikerer, at apparatet arbejder med laserstråler af klasse 1, hviket betyder, at der anvendes laserstrlier af svageste klasse, og at man ikke på apparatets yderside kan bilve udsat for utilladellg kraftig stråling.
APPARATET BOR KUN ÅBNES AF FAGFOLK MED SÆRLIGT KENDSKAB TIL APPARATER MED LASERSTRÅLER!
Indvendigt i apparatet er anbragt den her gengivne advarselsmækning, som advarer imod at foretage sådanne indgreb i apparatet, at man kan komme til at udsatte sig for laserstråling.
Podręcznik użytkownika ix
OBS! Apparaten innehåller laserkomponent som avger laserstråining överstigande gränsen för laserklass 1.
VAROITUS. Suojakoteloa si saa avata. Laite sisältää laserdiodin, joka lähetää näkymätöntä silmilie vaarallista lasersäteilyä.
CAUTION: USE OF CONTROLS OR ADJUSTMENTS OR PERFORMANCE OF PROCEDURES OTHER THAN THOSE SPECIFIED IN THE OWNER’S MANUAL MAY RESULT IN HAZARDOUS RADIATION EXPOSURE.
VORSICHT: DIE VERWENDUNG VON ANDEREN STEURUNGEN ODER EINSTELLUNGEN ODER DAS DURCHFÜHREN VON ANDEREN VORGÄNGEN ALS IN DER BEDIENUNGSANLEITUNG BESCHRIEBEN KÖNNEN GEFÄHRLICHE STRAHLENEXPOSITIONEN ZUR FOLGE HABEN.
Podręcznik użytkownika x
Qosmio F10

Spis treści

Przedmowa
Elektronicznego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . xviii
Stosowane konwencje . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . xix
Skróty . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .xix
Symbole . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .xix
Klawisze . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . xx
Korzystanie z klawiszy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . xx
Display (Wyświetlacz) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . xx
Komunikaty . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . xx
Ogólne zalecenia dotyczące pracy z komputerem
Rozdział 1: Wstęp
Lista kontrolna wyposażenia. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-1
Sprzęt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-1
Oprogramowanie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-2
Dokumentacja. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-3
Właściwości . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-4
Dodatkowe funkcje. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-11
Programy narzędziowe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-14
Wyposażenie dodatkowe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-17
Rozdział 2: Przewodnik po systemie
Przód komputera z zamkniętym wyświetlaczem . . . . . . . . . . . . . . . . 2-1
Lewy bok komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-2
Prawy bok komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-4
Strona tylna. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-5
Spód komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-8
Przód komputera z otwartym wyświetlaczem . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-9
Wskaźniki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-12
Wskaźniki systemowe. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-12
Wskaźniki klawiatury. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-13
Napęd dyskietek USB (opcjonalny) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-14
Napędy nośników optycznych . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-15
Kody regionów dla napędów i nośników DVD . . . . . . . . . . . . . . . . 2-15
Dyski z możliwością zapisu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-16
Podręcznik użytkownika xi
Dyski CD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-16
Dyski DVD. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-16
Formaty. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-16
Napęd DVD Super Multi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-17
Napęd DVD Super Multi Double Layer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-17
Zasilacz sieciowy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-18
Rozdział 3: Wprowadzenie
Organizacja miejsca pracy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-1
Ogólne warunki. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-2
Ustawienie komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-3
Pozycja ciała przy pracy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-3
Oświetlenie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-4
Nawyki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-4
Podłączanie zasilacza sieciowego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-5
Otwieranie wyświetlacza . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-6
Włączanie zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-7
Uruchamianie komputera po raz pierwszy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-7
Wyłączanie zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-8
Tryb zamykania systemu (tryb Boot). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-8
Tryb hibernacji. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-8
Tryb gotowości . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-10
Ponowne uruchamianie komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-12
Przywracanie oprogramowania zainstalowanego
fabrycznie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-12
Przywracanie całego systemu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-12
Przywracanie programów narzędziowych i
sterowników TOSHIBA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-13
Rozdział 4: Podstawy pracy z komputerem
Używanie tabliczki dotykowej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-1
Korzystanie z napędu dyskietek USB (opcjonalnego) . . . . . . . . . . . 4-2
Podłączanie napędu dyskietek USB . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-2
Odłączanie napędu dyskietek USB. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-3
Korzystanie z napędów nośników optycznych . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-3
Wkładanie dysków . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-3
Wyjmowanie dysków. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-5
Tuner TV . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-6
Korzystanie z tunera TV . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-7
Podłączanie przewodu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-7
System dźwiękowy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-8
Korzystanie z mikrofonu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-8
Panel sterowania SoundMAX . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-9
TOSHIBA Audio Effect . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-10
Podręcznik użytkownika xii
Nagrywanie dysków CD/DVD za pomocą
napędu DVD Super Multi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-10
Ważna informacja . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-10
Zastrzeżenia dotyczące odpowiedzialności prawnej . . . . . . . . . . . 4-10
Przed rozpoczęciem zapisu lub ponownego zapisu . . . . . . . . . . . . .4-11
Podczas nagrywania lub powtórnego nagrywania . . . . . . . . . . . . . 4-13
Program RecordNow! Podstawowy program dla
komputera firmy TOSHIBA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-14
Weryfikacja danych. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-15
Program DLA do komputera firmy TOSHIBA . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-16
Tryb. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-16
Kiedy jest używany program WinDVD Creator Platinum: . . . . . . . . 4-16
Jak przygotować DVD-Video . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-17
Jak uzyskać więcej informacji o programie
InterVideo WinDVD Creator . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-17
Ważne informacje na temat użytkowania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-17
Właściwa obsługa nośników . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-19
Dyski CD/DVD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-19
Dyskietki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-20
Modem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-20
Wybór regionu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-21
Menu Właściwości . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-21
Ustawienia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-21
Wybór modemu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-22
Właściwości wybierania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-22
Podłączanie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-22
Odłączanie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-23
Bezprzewodowa sieć LAN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-23
Bezpieczeństwo . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-24
Wyłącznik komunikacji bezprzewodowej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-24
Wskaźnik komunikacji bezprzewodowej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-24
LAN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-25
Typy przewodów sieciowych LAN. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-25
Podłączanie przewodu sieci LAN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-25
Odłączanie przewodu sieci LAN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-26
Czyszczenie komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-26
Przenoszenie komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-26
Rozpraszanie ciepła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-27
Podręcznik użytkownika xiii
Rozdział 5: Klawiatura
Klawisze standardowe w układzie maszyny do pisania . . . . . . . . . . 5-1
Klawisze funkcyjne F1 … F12 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-2
Klawisze programowalne: kombinacje klawisza
funkcyjnego Fn . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-2
Emulowanie klawiszy na klawiaturze rozszerzonej. . . . . . . . . . . . . . 5-2
Klawisze skrótu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-4
Klawisz Fn jako klawisz stały . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-8
Klawisze specjalne systemu Windows. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-8
Mapowanie klawiatury numerycznej. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-8
Uaktywnianie funkcji mapowania klawiatury numerycznej . . . . . . . . 5-8
Chwilowe przełączanie na klawiaturę normalną
(przy włączonym mapowaniu). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-9
Chwilowe korzystanie z funkcji mapowania (przy wyłączonym
mapowaniu) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-10
Tymczasowa zmiana trybów. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-10
Generowanie znaków ASCII . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-10
Rozdział 6: Zasilanie
Warunki zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-1
Wskaźniki zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-3
Wskaźnik akumulatora . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-3
Wskaźnik wejścia DC IN. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-3
Wskaźnik zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-4
Rodzaje akumulatorów . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-4
Akumulator . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-4
Akumulator zegara czasu rzeczywistego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-5
Właściwe korzystanie z zestawu akumulatorowego . . . . . . . . . . . . . 6-6
Zalecenia odnośnie bezpiecznej eksploatacji akumulatora . . . . . . . 6-6
Ładowanie akumulatorów . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-9
Monitorowanie pojemności akumulatora. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-10
Wydłużanie czasu działania akumulatora . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .6-11
Zachowywanie danych po wyłączeniu zasilania . . . . . . . . . . . . . . . .6-11
Wydłużanie czasu eksploatacji akumulatora . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-12
Wymiana zestawu akumulatorowego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-12
Wyjmowanie zestawu akumulatorowego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-13
Instalowanie zestawu akumulatorowego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-14
Program firmy TOSHIBA do ustawiania hasła . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-15
User Password (Hasło użytkownika) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-15
Supervisor password (Hasło administratora) . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-16
Podręcznik użytkownika xiv
Uruchamiane komputera z żądaniem podania hasła . . . . . . . . . . . 6-16
Tryby zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-17
Programy narzędziowe Windows . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-17
Klawisze skrótu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-17
Funkcja włączania/wyłączania zasilania za pomocą
panelu wyświetlacza . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-17
Automatyczne wyłączanie systemu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-17
Rozdział 7: Program HW Setup
Uruchamianie programu HW Setup . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7-1
Okno programu HW Setup. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7-1
Rozdział 8: Korzystanie z pilota zdalnego sterowania, przycisków AV
i funkcji QosmioPlayer
Pilot zdalnego sterowania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-1
QosmioPlayer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-1
Windows XP Media Center Edition i QosmioPlayer . . . . . . . . . . . . . 8-2
Funkcje dostępne za pośrednictwem pilota zdalnego
sterowania i klawiatury w trybie QosmioPlayer. . . . . . . . . . . . . . . . . 8-6
Funkcja przycisków AV . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-9
Tryb Windows . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-9
Tryb QosmioPlayer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-12
QosmioPlayer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-13
Qosmio Engine . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-13
Ograniczenia QosmioPlayer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-14
Ograniczenia trybu Monitor-in. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-15
Korzystanie z pilota zdalnego sterowania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-16
Podłączanie odbiornika zdalnego sterowania. . . . . . . . . . . . . . . . . 8-16
Zasięg działania pilota zdalnego sterowania . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-18
Wkładanie i wyjmowanie baterii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-19
Pilot zdalnego sterowania. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-20
Przełączanie urządzeń wejściowych wideo . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-22
Rozdział 9: Urządzenia opcjonalne
Karta PC . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-2
Wkładanie karty PC . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-2
Wyjmowanie karty PC. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-2
Gniazdo Bridge media . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-3
Karta SD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-3
Karta Memory Stick/Memory Stick Pro . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-6
Karta xD picture . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-7
MultiMediaCard. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-8
Podręcznik użytkownika xv
Rozszerzenie pamięci . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-11
Instalowanie modułu pamięci . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .9-11
Wyjmowanie modułu pamięci . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-12
Akumulatory . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-13
Zasilacz sieciowy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-14
Ładowarka akumulatora . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-14
Napęd dyskietek USB. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-14
Monitor zewnętrzny . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-14
TV . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-14
Instalacja. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-15
Ustawienia wyświetlania wideo w telewizorze. . . . . . . . . . . . . . . . . 9-16
Zmiana rozdzielczości. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-16
Port Monitor-in (Wejście monitora). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-17
Modele z wbudowanym tunerem TV. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-17
Przełączanie urządzeń . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-17
Wyłączanie trybu QosmioPlayer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-18
Modele bez tunera TV. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-19
Port wejściowy S-Video . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-19
Model bez tunera TV. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-20
i.LINK (IEEE1394) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-20
Zalecenia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-21
Podłączanie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-21
Odłączanie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-22
Blokada bezpieczeństwa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-2
Rozdział 10: Rozwiązywanie problemów
Proces rozwiązywania problemów . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-1
Wstępna lista kontrolna. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-2
Analiza problemu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-2
Lista kontrolna sprzętu i systemu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-3
Procedura uruchamiania systemu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-4
Autotest. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-4
Zasilanie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-4
Hasło. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-7
Klawiatura . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-7
Wyświetlacz LCD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-8
Dysk twardy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-8
Napęd DVD Super Multi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-9
Napęd dyskietek USB. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-10
Karta PC . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-10
Karta SD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10-11
Karta Memory Stick/Memory Stick Pro . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10-11
Karta xD picture . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10-11
Podręcznik użytkownika xvi
MultiMediaCard. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-12
Urządzenie wskazujące . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-12
USB. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-14
Rozszerzenie pamięci. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-14
System dźwiękowy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-15
Monitor zewnętrzny. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-15
Modem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-15
LAN. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-16
Bezprzewodowa sieć LAN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-17
Telewizyjny sygnał wyjściowy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-17
i.LINK (IEEE1394). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-18
Wsparcie TOSHIBA. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-18
Zanim zadzwonisz... . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-18
Dokąd się zwrócić?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-18
Załącznik A: Dane techniczne
Załącznik B: Sterownik i tryby ekranu
Załącznik C: Bezprzewodowa sieć LAN
Załącznik D: Przewód zasilający i wtyczki
Załącznik E: Ograniczenia użytkowania
Załącznik F: W przypadku kradzieży komputera
Glosariusz
Skorowidz
Podręcznik użytkownika xvii
Qosmio F10

Przedmowa

Gratulujemy zakupu komputeraQosmio F10. Ten wspaniały notebook wyposażono w wiele opcji umożliwiających rozbudowę systemu, również ourządzenia multimedialne. Został on zaprojektowany w sposób gwarantujący niezawodność działania przez długie lata.
W niniejszym podręczniku wyjaśniono, w jaki sposób dokonywać ustawień systemu oraz rozpocząć pracę z komputerem.Qosmio F10 Przedstawiono również szczegółowe informacje na temat konfiguracji, podstawowych operacji, należytej eksploatacji sprzętu, korzystania z urządzeń opcjonalnych oraz rozwiązywania problemów.
Początkujący użytkownicy komputerów lub komputerów przenośnych powinni najpierw dokładnie przeczytać rozdziały Wstęp oraz Przewodnik
po systemie, aby zapoznać się z akcesoriami, elementami oraz funkcjami
komputera, a następnie przejść do rozdziału Wprowadzenie zawierającego szczegółowe instrukcje na temat dokonywania ustawie
Doświadczeni użytkownicy komputerów powinni przeczytać niniejszą przedmowę w celu zaznajomienia się z układem podręcznika oraz pokrótce zapoznać się z jego treścią. Należy też przeczytać podrozdział Dodatkowe
funkcjeznajdujący się w części Wstęp, zawierający omówienie mniej
znanych lub szczególnych funkcji tych komputerów i uważnie przeczytać część Program HW Setup.
ń komputera.

Elektronicznego

Podręcznik użytkownika składa się z dziesięciu rozdziałów, sześciu dodatków, słowniczka i indeksu.
W rozdziale 1, Wstęp, przedstawiono budowę, możliwości i opcje komputera.
W rozdziale 2, Przewodnik po systemie, opisano elementy komputera i pokrótce wyjaśniono ich działanie.
W rozdziale 3, Wprowadzenie, przedstawiono podstawowe informacje potrzebne do rozpoczęcia pracy z komputerem oraz wskazówki na temat bezpieczeństwa i właściwego zaplanowania stanowiska pracy.
Podręcznik użytkownika xviii
Przedmowa
W rozdziale 4, Podstawy pracy z komputerem, znajdują się instrukcje dotyczące korzystania z następujących urządzeń: tabliczki dotykowej, napędu dyskietek USB (opcjonalnego), napędów optycznych, tunera telewizyjnego, systemu dźwiękowego, modemu, karty bezprzewodowej, sieci LAN. Ponadto znajdują się tu zalecenia związane z prawidłową eksploatacją komputera, dyskietek i dysków CD/DVD.
W rozdziale 5, Klawiatura, opisano specjalne funkcje klawiatury, w tym mapowanie klawiatury i klawisze skrótu.
W rozdziale 6, Zasilanie, przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące źródeł zasilania komputera i trybów oszczędzania akumulatora.
W rozdziale 7, Program HW Setup, zawarto informacje na temat konfiguracji komputera za pomocą programu HW Setup.
W rozdziale 8, Korzystanie z pilota zdalnego sterowania, przycisków AV
i funkcji QosmioPlayer, wyjaśniono, jak korzystać z pilota zdalnego
sterowania w modelach z zainstalowanym systemem Windows XP Media Center Edition i przedstawiono informacje na temat systemu odtwarzania QosmioPlayer.
W rozdziale 9, Urządzenia opcjonalne, opisano dostępne urządzenia dodatkowe.
W rozdziale 10, Rozwiązywanie problemów, znajdują dotyczące przeprowadzania niektórych testów diagnostycznych i postępowania w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w pracy komputera.
Dodatki zawierają dane techniczne komputera. Glosariusz wyjaśnia ogólne pojęcia z zakresu terminologii komputerowej
i zawiera listę użytych w tekście akronimów.
Skorowidz ułatwia szybkie odnalezienie w tym podręczniku potrzebnych
informacji.
się wskazówki

Stosowane konwencje

Przy opisywaniu, określaniu oraz wskazywaniu terminów i procedur zastosowano w niniejszym podręczniku następujące konwencje:

Skróty

Po terminie pojawiającym się w tekście po raz pierwszy oraz zawsze, kiedy jest to konieczne dla zapewnienia czytelności tekstu, w nawiasie podawany jest skrót. Na przykład: Read Only Memory (ROM). Skróty znajdują się również w słowniczku.

Symbole

Symbole służą do oznaczenia portów, urządzeń wybierających oraz innych części komputera. Są również stosowane na panelu wskaźników w celu określenia elementów, których dotyczą przedstawiane informacje.
Podręcznik użytkownika xix

Klawisze

Symbole klawiszy stosowane w tekście podręcznika służą do opisu wykonywanych operacji. Zostały one przedstawione w sposób, w jaki są widoczne na klawiaturze oraz wyróżnione specjalną czcionką. Na przykład
Enter odnosi się do klawisza Enter.

Korzystanie z klawiszy

Niektóre operacje wymagają jednoczesnego użycia dwóch lub więcej klawiszy. Operacje takie zostały oznaczone symbolami klawiszy oddzielonymi znakiem plus +. Na przykład Ctrl + C oznacza, że należy jednocześnie nacisnąć klawisz Ctrl i klawisz C. W przypadku trzech klawiszy należy przytrzymać dwa pierwsze i nacisnąć trzeci
Przedmowa
ABC
Jeśli procedura wymaga operacji np. kliknięcia ikony lub wpisania tekstu, nazwa ikony lub wpisywany tekst są przedstawione czcionką widoczną po lewej stronie.

Display (Wyświetlacz)

S
ABC
Tytuły okienek, ikon, tekst generowany przez komputer przedstawiono czcionką widoczną po lewej.

Komunikaty

Celem komunikatów używanych w podręczniku jest zwrócenie uwagi użytkownika na ważne informacje. Każdy typ komunikatu jest oznaczony w sposób przedstawiony poniżej.
Uwaga! Ostrzeżenie informuje użytkownika, że korzystanie ze sprzętu wniewłaściwy sposób lub postępowanie niezgodne z przedstawionymi instrukcjami może spowodować utratę danych lub uszkodzenie komputera.
Informacja. Uwaga stanowi wskazówkę lub poradę, której zadaniem jest pomóc użytkownikowi w wykorzystaniu możliwości komputera w sposób optymalny.
Oznacza potencjalnie niebezpieczną sytuację, mogącą doprowadzić do śmierci lub poważnego kalectwa, jeśli nie będą przestrzegane przepisy.
Podręcznik użytkownika xx
Qosmio F10
Ogólne zalecenia dotyczące pracy z komputerem
Komputery TOSHIBA zaprojektowano w sposób zapewniający maksimum bezpieczeństwa, minimum zmęczenia podczas pracy oraz całkowitą zgodność z wymaganiami określonymi dla komputerów przenośnych. Aby jednak zmniejszyć do minimum ryzyko urazów lub uszkodzenia komputera, należy stosować się do poniższych zaleceń.
Prosimy zapoznać się przedstawionymi poniżej ogólnymi wskazówkami dotyczącymi pracy z komputerem, zwracając równocześnie uwagę na zawarte w tekście ostrzeżenia. Należy również zapoznać się ztreścią Podręcznika bezpieczeństwa.
Nadwerężenia spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze
Należy uważnie przeczytać Podręcznik bezpieczeństwa. Zawiera on informacje na temat zapobiegania zmęczeniu i drętwieniu rąk wywołanego długotrwałym używaniem klawiatury. W rozdziale 3, Wprowadzenie zamieszczono dodatkowo informacje o organizacji środowiska pracy, oświetlenia i pozycji ciała przy pracy, które mogą okazać się pomocne w zapobieganiu nadwerężeniu mięśni i stawów.
Oparzenia
Należy unikać długotrwałego kontaktu fizycznego z komputerem.
Jeżeli komputer pozostaje włączony przez dłuższy czas, powierzchnia obudowy może ulec nagrzaniu. Chociaż temperatura sprawdzana dotykowo może nie wydawać się wysoka, to jednak długotrwały kontakt fizyczny z komputerem (np. trzymanym na kolanach) może spowodować powstanie na skórze lekkiego oparzenia.
W przypadku długotrwałego korzystania z komputera zaleca się
również unikanie kontaktu z metalową płytką portów wejścia/wyjścia. Może się silnie nagrzewać.
Obudowa zasilacza może nagrzewać się podczas pracy. Jest to
zjawisko normalne i nie świadczy o nieprawidłowej pracy. W razie konieczności transportu zasilacza należy go wyłączyć i poczekać aż ostygnie.
Nie należy umieszcza
wysoką temperaturę. W przeciwnym wypadku powierzchnia może ulec zniszczeniu.
Podręcznik użytkownika xxi
ć zasilacza na powierzchniach wrażliwych na
Ogólne zalecenia dotyczące pracy z komputerem
Uszkodzenia spowodowane naciskiem lub uderzeniem
Nie należy poddawać komputera silnemu naciskowi lub narażać go na uderzenia. Może to spowodować uszkodzenie elementów komputera lub zakłócenia w jego pracy.
Nadmierne rozgrzanie karty PC
Przy długotrwałym korzystaniu z komputera niektóre karty PC mogą ulec silnemu rozgrzaniu. Nadmierne rozgrzanie karty PC może spowodować wystąpienie błędów lub nieprawidłowości w działaniu komputera. Należy także zachować ostrożność podczas wyjmowania karty, która była wykorzystywana przez dłuższy czas.
Telefony komórkowe
Korzystanie z telefonu komórkowego może spowodować zakłócenia dźwięku w komputerze. Nie wpływa to na pracę komputera, zaleca się jednak zachowanie odległości nie mniejszej niż 30 cm pomiędzy komputerem a telefonem.
Zastrzeżenia
Maksymalna wartość jaskrawości jest dostępna jedynie w trybie
zasilania z sieci. Jaskrawość ekranu jest mniejsza w trybie zasilania akumulatorowego i nie ma możliwości jej zwiększenia.
Wszystkie zamieszczone obrazy są imitacją dla celów wyłącznie
ilustracyjnych.
Jaskrawość wyświetlacza LCD obniża się w stopniu uzależnionym od
długości czasu i sposobu użytkowania komputera. Jest to immanentna cecha technologii LCD.
Używany w odniesieniu do programu QosmioPlayer
Qosmio
Windows. Podczas korzystania z programu Qosmio nagrywania audio-wideo jest nieczynna.
Używany w odniesieniu do czasu eksploatacji akumulatora
Qosmio
Windows. Pobór energii z akumulatora jest większy niż w przypadku podobnych aplikacji działających w środowisku Windows.
Zastrzeżenia dotyczące wydajności procesora (CPU)
Wydajność procesora głównego komputerze może odbiegać od specyfikacji w następujących przypadkach:
wykorzystanie niektórych zewnętrznych urządzeń peryferyjnych
wykorzystanie zasilania akumulatorowego zamiast zasilania z sieci
wykorzystanie multimediów, grafiki komputerowej lub aplikacji wideo
wykorzystanie standardowej linii telefonicznej lub wolnego
połączenia sieciowego
korzystanie z profesjonalnych aplikacji, stosowanych na przykład
w komputerowo wspomaganym projektowaniu
TM
Player nie jest aplikacją działającą w środowisku
TM
Player nie jest aplikacją działającą w środowisku
TM
Player funkcja
Podręcznik użytkownika xxii
Ogólne zalecenia dotyczące pracy z komputerem
korzystanie z kilku aplikacji lub funkcjonujących jednocześnie
korzystanie z komputera w miejscach, gdzie ciśnienie powietrza jest
niskie (wysokość n.p.m. > 1000 metrów)
korzystanie z komputera w temperaturach poza zakresem 5-35°C
lub powyżej temperatury 25°C na dużych wysokościach n.p.m (temperatury podano w przybliżeniu i mogą się one różnić wzależności od modelu komputera — więcej informacji znajduje się w załączniku A oraz serwisie internetowym firmy TOSHIBA: www.pcsupport.toshiba.com).
Wydajność procesora może się teżżnić ze względu na konfigurację. Komputer może niekiedy uruchomić automatycznie procedurę zamykania.
Jest to standardowa cecha mająca za zadanie zmniejszenie ryzyka utraty danych lub uszkodzenia produktu, gdy jest on wykorzystywany w warunkach wykraczających poza zalecane przedziały. Aby uniknąć ryzyka utraty danych, należy okresowo tworzyć kopie zapasowe danych na nośniku zewnętrznym. W celu uzyskania optymalnych osiągów należy używa
ć komputera tylko w zalecanych warunkach zewnętrznych. Należy zapoznać się z dodatkowymi ograniczeniami w części „Warunki środowiskowe” w załączniku A. Aby uzyskać więcej informacji, należy skontaktować się z działem obsługi technicznej firmy Toshiba.
Jaskrawość wyświetlacza LCD jest zbliżona poziomem do jaskrawości
odbiorników telewizyjnych. Zaleca się ustawienie jaskrawości wyświetlacza LCD na poziomie nie powodującym zmęczenia oczu.
Techniczne rozwiązania zabezpieczeńżnych nośników przed
nieautoryzowanym kopiowaniem mogą blokować lub ograniczać możliwości nagrywania i odtwarzania treści multimedialnych.
Udoskonalenia dźwięku SRS są dostępne jedynie w systemie Microsoft
Windows.
Jeśli nie da się uniknąć użytkowania komputera podczas burzy
zwyładowaniami atmosferycznymi oraz podłączania w takich warunkach tunera TV do zewnętrznej anteny, wówczas komputer powinien pracować w trybie zasilania z sieci. Zasilacz sieciowy oferuje pewien (ograniczony) stopień ochrony przed porażeniem wywołanym przez wyładowanie atmosferyczne. Dla pełnej ochrony unikaj użytkowania komputera podczas burzy.
1 gigabajt (GB) oznacza 1000 × 1000 × 1000 = 1 000 000 000 bajtów,
z zastosowaniem potęgi o podstawie 10. System operacyjny komputera określa pojemność dysku z zastosowaniem potęgi o podstawie 2, wzwiązku z czym 1 GB = 1024 × 1024 × 1024 = 1 073 741 824 bajtów, dlatego też może wykazywać mniejszą pojemność. Dostępna pojemność komputera może się zmniejszyć, gdy na komputerze zostaną dodatkowo zainstalowane wstępnie inne systemy operacyjne (jak Microsoft Operating System) oraz aplikacje, a także treści multimedialne. Rzeczywista sformatowana pojemność może się zmieniać.
Podręcznik użytkownika xxiii
Ogólne zalecenia dotyczące pracy z komputerem
Wyświetlacz LCD
Kolorowy wyświetlacz LCD wykonany w technologii TFT charakteryzuje się wysoką jaskrawością.
Niektóre punkty obrazu mogą nie świecić wcale lub też świecić ciągle, jednak nie świadczy to o uszkodzeniu wyświetlacza.
Poświata
Poświata jest zjawiskiem występującym na ekranie po zmianie długo wyświetlanego jednego obrazu. Poświata stopniowo zanika. Jednak jeżeli jeden obraz będzie wyświetlany przez bardzo długi czas, poświata może pozostać na stałe. Należy wobec tego unikać długotrwałego wyświetlania tego samego obrazu. Zaleca się zmieniać wyświetlane obrazy przez stosowanie różnego tła lub uruchomienie wygaszacza ekranu.
Oferowane są dwie funkcje zapobiegające powstawaniu zjawiska poświaty. Jedną z nich jest Monitor Power OFF (Wyłączenie zasilania monitora) w programie Toshiba Power Saver, która automatycznie wyłącza zasilanie wyświetlacza. Druga to Wygaszacz ekranu dostępny w ustawieniach Właściwości: Ekran, który automatycznie zmienia zawartość ekranu. Obie funkcje są domyślnie włączone.
Podręcznik użytkownika xxiv
Qosmio F10
Wstęp
W niniejszym rozdziale przedstawiono listę kontrolną wyposażenia oraz opis specjalnych funkcji, opcji i akcesoriów.
Niektóre z funkcji opisanych w podręczniku mogą działać nieprawidłowo, jeżeli używany jest inny system operacyjny niż zainstalowany fabrycznie przez firmę TOSHIBA.

Lista kontrolna wyposażenia

Ostrożnie rozpakuj komputer. Zachowaj opakowania na wypadek korzystania z nich w przyszłości.

Sprzęt

Sprawdź, czy posiadasz wszystkie następujące elementy:
Qosmio F10 Przenośny komputer osobisty
Uniwersalny zasilacz sieciowy oraz przewód zasilający
przewód do podłączenia monitora,
Pilot zdalnego sterowania (tylko modele z tunerem TV)
Odbiornik pilota zdalnego sterowania (tylko modele z tunerem TV)
Przewód nadajnika podczerwieni (tylko modele z tunerem TV)
Adapter antenowy (tylko modele z tunerem TV)
Rozdział 1
Podręcznik użytkownika 1-1

Oprogramowanie

Microsoft®Windows XP Home Edition
Na komputerze zostało wstępnie zainstalowane następujące
oprogramowanie:
Microsoft
Programy narzędziowe TOSHIBA
Odtwarzacz DVD filmów wideo
TOSHIBA Power Saver
TOSHIBA ConfigFree
TOSHIBA Console
TOSHIBA Controls
TOSHIBA PC Diagnostic Tool
TOSHIBA Touch and Launch
Program narzędziowy do włączania / wyłączania Touch Pad firmy
TOSHIBA
Program narzędziowy zmiany powiększenia firmy TOSHIBA
Program narzędziowy do poprawy jakości obrazu firmy TOSHIBA
TOSHIBA SD Memory Card Format
TOSHIBA Acoustic Silencer
TOSHIBA Audio Effect
Program narzędziowy TOSHIBA Hotkey dla wyświetlaczy
Program narzędziowy do zmiany wyświetlacza firmy TOSHIBA
Program firmy TOSHIBA do ustawiania hasła
Wireless Hotkey
Podręcznik elektroniczny
Dysk DVD z oprogramowaniem Product Recovery
Dysk CD-ROM z programami narzędziowymi i użytkowymi firmy
Toshiba (TOSHIBA Tools & Utilities)
®
Windows XP Home Edition
Wstêp
Podręcznik użytkownika 1-2
Microsoft®Windows XP Media Center Edition
Na komputerze zostało wstępnie zainstalowane następujące
oprogramowanie:
Microsoft
Programy narzędziowe TOSHIBA
Odtwarzacz DVD filmów wideo
TOSHIBA Power Saver
TOSHIBA Console
TOSHIBA Controls
TOSHIBA PC Diagnostic Tool
TOSHIBA Touch and Launch
Program narzędziowy do włączania / wyłączania Touch Pad
firmy TOSHIBA
Program narzędziowy zmiany powiększenia firmy TOSHIBA
Program narzędziowy do poprawy jakości obrazu firmy TOSHIBA
TOSHIBA ConfigFree
TOSHIBA SD Memory Card Format
TOSHIBA Acoustic Silencer
TOSHIBA Audio Effect
Program narzędziowy TOSHIBA Hotkey dla wyświetlaczy
Program narzędziowy do zmiany wyświetlacza firmy TOSHIBA
Program firmy TOSHIBA do ustawiania hasła
Wireless Hotkey
Podręcznik elektroniczny
Dysk DVD z oprogramowaniem Product Recovery
Dysk CD-ROM z oprogramowaniem QosmioPlayer Recovery
Dysk CD-ROM z programami narzędziowymi i użytkowymi firmy
Toshiba (TOSHIBA Tools & Utilities)
®
Windows XP Media Center Edition
Wstêp

Dokumentacja

Qosmio F10 Podręcznik użytkownika przenośnego komputera
osobistego
Qosmio F10 Szybki start
Podręcznik bezpieczeństwa
Informacja dotycząca gwarancji
W przypadku braku lub uszkodzenia wymienionych elementów należy natychmiast skontaktować się z dostawcą.
Podręcznik użytkownika 1-3

Właściwości

W komputerze zastosowano zaawansowane techniki firmy TOSHIBA: LSI (wielka skala integracji) oraz CMOS (komplementarny MOS), które zapewniają zwartą budowę urządzenia, minimalną masę, niewielkie zużycie energii oraz wysoką niezawodność. Konfiguracja komputera:
Procesor
Wstêp
Wbudowany
Komputer został wyposażony w procesor Intel Pentium
®
M ze zintegrowaną pamięcią
poziomu 2 o pojemności 2 MB. Obsługuje
®
855.
®
również technologię Enhanced Intel SpeedStep
W niektórych modelach tej serii zastosowano technologię Intel® Centrino Intel
TM
, która oparta jest na trzech osobnych elementach: procesorze
®
Pentium® M, bezprzewodowym interfejsie sieciowym Intel® PRO/
TM
.
Wireless Network Connection i rodzinie chipsetów Intel
Pamięć
Gniazda W dwóch dostępnych gniazdach można
RAM wideo Karta graficzna jest wyposażona w 64
zainstalować moduły pamięci 256, 512 lub 1024 MB, uzyskując maksymalnie 2048 MB pamięci systemowej.
lub 128 MB pamięci RAM.
Zasilanie
Akumulator Komputer jest zasilany z jednego litowo-
jonowego zestawu akumulatorowego.
Akumulator zegara czasu rzeczywistego (RTC)
Wewnętrzny akumulator RTC podtrzymuje wskazania zegara czasu rzeczywistego i kalendarza.
®
Zasilacz sieciowy Zasilacz sieciowy zasila system i doładowuje
wyczerpane akumulatory. Zasilacz jest dostarczany z odłączalnym kablem sieciowym.
Zasilacz, dzięki swej uniwersalności, może być zasilany ze źródła prądu zmiennego o napięciu od 100 do 240 V, jednak jego prąd wyjściowy jest różny w zależności od modelu. Użycie nieprawidłowego modelu może uszkodzić komputer.
Podręcznik użytkownika 1-4
Dyski
Dysk twardy Dostępny w trzech wielkościach.
60 miliardów bajtów (55,88 GB)
80 miliardów bajtów (74,52 GB)
100 miliardów bajtów (93,16 GB)
Napęd dyskietek USB (opcjonalny)
Komputer jest wyposażony w jeden z poniżej opisanych napędów optycznych.
Obsługuje dyskietki 3 1/2" o pojemności 1,44 megabajta, albo 720 kilobajtów. Jest on podłączany do portu USB.
Wstêp
Napęd DVD Super Multi
Niektóre modele są wyposażone wpełnowymiarowy moduł napędu DVD Super Multi umożliwiający nagrywanie danych na dyskach wielokrotnego zapisu CD/DVD oraz odczytywanie dysków CD/DVD o średnicy 12 cm (4,72 cala) lub 8 cm (3,15 cala) bez konieczności korzystania z adaptera. Odczytuje dyski DVD-ROM maksymalnie z 8-krotną prędkością, natomiast dyski CD-ROM — z 24-krotną prędkością. Zapis na dyskach CD-R odbywa się maksymalnie z 24-krotną prędkością, na dyskach CD-RW maksymalnie z 10-krotną prędkością, na dyskach DVD±R maksymalnie z 8-krotną prędkością, na dyskach DVD±RW maksymalnie z 4-krotną prędkością, natomiast na dyskach DVD+RAM maksymalnie z 3-krotną prę
dkością. Napęd ten obsługuje następujące
formaty:
DVD-ROM
DVD-Video
DVD-R
DVD-RW
DVD+R
DVD+RW
CD-DA
CD-Text
CD-R
CD-RW
Photo CD™ (jedno/wielosesyjny)
CD-ROM tryb 1, tryb 2
CD-ROM XA tryb 2 (Form1, Form2)
Enhanced CD (CD-EXTRA)
Metoda adresowania 2
Podręcznik użytkownika 1-5
Wstêp
Napęd DVD Super Multi Double Layer
Niektóre modele są wyposażone wpełnowymiarowy moduł napędu DVD Super Multi umożliwiający nagrywanie danych na dyskach wielokrotnego zapisu CD/DVD oraz odczytywanie dysków CD/DVD o średnicy 12 cm (4,72 cala) lub 8 cm (3,15 cala) bez konieczności korzystania z adaptera. Odczytuje dyski DVD-ROM maksymalnie z 8-krotną prędkością, natomiast dyski CD-ROM — z 24-krotną prędkością. Zapis na dyskach CD-R odbywa się maksymalnie z 24-krotną prędkością, na dyskach CD-RW maksymalnie z 10-krotną prędkością, na dyskach DVD±R maksymalnie z 8-krotną prędkością, na dyskach DVD+R DL maksymalnie z 2,4-krotną prędkością, na dyskach DVD±RW maksymalnie z 4-krotną prędkością, natomiast na dyskach DVD-RAM maksymalnie z 3-krotną pr obsługuje te same formaty jak DVD Super Multi (UJ-830).
ędkością. Napęd
Display (Wyświetlacz)
Panel LCD komputera obsługuje wyświetlanie grafiki wysokiej rozdzielczości. Ekran można ustawić pod różnymi kątami, aby zapewnić maksimum wygody i czytelności.
Wbudowany 15,4-calowy wyświetlacz TFT WXGA
obsługujący 32 mln kolorów o rozdzielczości 1280 × 800 pikseli (poziomo-pionowo).
Karta grafiki Karta grafiki maksymalizuje efektywność
wyświetlacza. Więcej informacji znajduje się wczęści Sterownik i tryby ekranu dodatku B.
Keyboard (Klawiatura)
Wbudowany 85 lub 86 klawiszy, zgodna z klawiaturą
rozszerzoną IBM klawiatury numerycznej, specjalne klawisze sterowania kursorem, klawisze i . Szczegółowe informacje znajdują się w rozdziale 5, Klawiatura.
®
, mapowanie osadzonej
Urządzenie wskazujące
Wbudowany Touch Pad
Podręcznik użytkownika 1-6
Touch Pad, przyciski sterujące oraz przycisk przewijania w podpórce nadgarstków umożliwiają sterowanie położeniem kursora i przewijanie zawartości okien.
Porty
Monitor zewnętrzny Analogowy port VGA obsługuje funkcje
kompatybilne ze standardem VESA DDC2B.
Port Universal Serial Bus (USB 2.0)
i.LINK™ (IEEE1394) Port ten umożliwia szybką transmisję danych
Komputer jest wyposażony w porty uniwersalnej magistrali szeregowej zgodne ze standardem USB 2.0 umożliwiające przesyłanie danych zprędkością 40-krotnie większą niż w standardzie USB 1.1 (porty są przystosowane także do obsługi tego standardu).
bezpośrednio z urządzenia zewnętrznego np. kamery cyfrowej.
Gniazda
Wstêp
Karta PC Do gniazda karty PC można włożyć kartę typu II
Końcówka Bridge media
ogrubości 5 mm.
Gniazdo to umożliwia odczyt danych z kart pamięci: SD, Memory Stick (Pro), xD picture card i MultiMediaCard. Więcej informacji znajduje się w rozdziale 9, Urządzenia opcjonalne.
Multimedia
System dźwiękowy System dźwiękowy zgodny z systemem
dźwiękowym Windows obejmuje wewnętrzne głośniki, mikrofon i gniazda do podłączenia zewnętrznego mikrofonu i słuchawek.
Port Monitor-in (port wejściowy monitora)
Port anteny TV Niektóre modele wyposażone są w zintegrowany
Wykorzystywany do wyświetlania na wewnętrznym wyświetlaczu LCD filmów wideo odtwarzanych w kamerze cyfrowej lub magnetowidzie.
Port ten może być również wykorzystywany jako wejściowy port audio do podłączania zewnętrznych stereofonicznych źródeł sygnału audio. Więcej informacji znajduje się w części
Port Monitor-in (Wejście monitora) w rozdziale 9,
Urządzenia opcjonalne.
tuner TV. Port umożliwia podłączenie adaptera
antenowego i oglądanie oraz nagrywanie programów telewizyjnych.
Podręcznik użytkownika 1-7
Wstêp
Port wejściowy S-Video
Umożliwia podłączenie kamery lub innego urządzenia rejestrującego do komputera i pobieranie danych wideo. W tym celu podłącz przewód do tego portu. Więcej informacji znajduje się w części Port wejściowy S-Video w rozdziale 9, Urządzenia opcjonalne.
Port wyjściowy S-Video
Port wyjściowy S-Video umożliwia przesyłanie danych w standardzie NTSC lub PAL do urządzeń zewnętrznych. Więcej informacji znajduje się w części TV w rozdziale 9, Urządzenia opcjonalne.
Port wyjściowy D-Video
Port wyjściowy D-Video umożliwia przesyłanie do urządzeń zewnętrznych danych w standardach 525i (480i), 525p (480p), 1125i (1080i) oraz 750p (720p). Więcej informacji znajduje się w części TV w rozdziale 9.
Gniazdo słuchawek (S/PDIF)
Umożliwia podłączenie gł
ośników lub słuchawek
stereofonicznych (minimum 16 omów). Po podłączeniu głośników zewnętrznych lub słuchawek automatycznie odłączane są wewnętrzne głośniki.
Gniazdo to może być także wykorzystywane jako gniazdo S/PDIF do podłączania cyfrowych urządzeń optycznych (przesyłania sygnału dźwiękowego w postaci cyfrowej).
Gniazdo mikrofonu Gniazdo mikrofonu (3,5 mm) umożliwia
podłączenie mikrofonu monofonicznego za pomocą trójżyłowego przewodu z wtyczką typu mini jack.
Wbudowany tuner TVNiektóre modele wyposażone są w zintegrowany
tuner TV. Aby korzystać z tunera TV w systemie
Windows XP, należy uruchomić program Media Center i z wyświetlonej listy opcji wybrac My TV.
Okienko odbiornika sygnału podczerwieni
Urządzenie odbierające sygnały wysył pilota zdalnego sterowania.
Funkcja nie obsługiwana przez system
ane przez
Windows XP Media Center Edition.
Podręcznik użytkownika 1-8
Wstêp
Pilot zdalnego sterowania
Służy do obsługi programu Media Center (w środowisku Windows) lub programu QosmioPlayer, np. podczas oglądania programów telewizyjnych lub odtwarzania płyt CD/DVD.
Odbiornik sygnału pilota zdalnego sterowania
Urządzenie odbierające sygnały wysyłane przez pilota zdalnego sterowania dostarczonego z komputerem. Odbiornik sygnału pilota jest obsługiwany tylko w modelach z systemem Windows XP Media Center Edition.
Komunikacja
Modem Modem wewnętrzny umożliwia przesyłanie
danych i faksów. Obsługuje on standard V.90 (V.92). Prędkość transmisji danych oraz faksowania zależy od parametrów analogowej linii telefonicznej. Modem jest wyposażony w gniazdko do przyłączenia do linii telefonicznej. Modemy przystosowane do obsługi obu standardów, tj. V.90 i V.92, montowane są wyłącznie w modelach dostarczanych na rynki USA, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. W innych regionach jest dostępny tylko standard V.90.
LAN Komputer jest wyposażony w wbudowaną kartę
sieciową obsługującą standardy Ethernet LAN (10 Mb/s, 10BASE-T) i Fast Ethernet LAN (100 Mb/s, 100BASE-TX).
Podręcznik użytkownika 1-9
Wstêp
Bezprzewodowa sieć LAN
Wyłącznik komunikacji bezprzewodowej
Niektóre komputery z tej serii są wyposażone wkartę mini-PCI Wireless LAN zgodną zinnymi systemami sieci lokalnych opartymi na technologii transmisji radiowej Direct Sequence Spread Spectrum/Orthogonal Frequency Division Multiplexing spełniającej wymogi normy IEEE 802.11 (poprawka A, B lubG), atakże trybem Turbo.
Teoretyczna prędkość maksymalna wynosi
54 Mb/s (IEEE802.11a, 802.11g)
Teoretyczna prędkość maksymalna wynosi
11 Mb/s (IEEE802.11b)
Teoretyczna prędkość maksymalna wynosi
108 Mb/s (tryb Turbo; moduł typu Atheros)
Wybór kanału częstotliwości (5 GHz:
poprawka A / 2,4 GHz: poprawka B/G)
Przechodzenie między wieloma kanałami
Zarządzanie zasilaniem karty
TM
Technologia Atheros Super G
TM
(moduł typu Atheros).
AG
lub Super
Szyfrowanie danych zgodne z protokołem
bezpieczeństwa WEP (Wired Equivalent Privacy) oparte na 152-bitowym algorytmie szyfrującym (moduł typu Atheros).
Szyfrowanie danych zgodne z protokołem
bezpieczeństwa WEP oparte na 128-bitowym algorytmie szyfrującym (moduł typu Intel).
Szyfrowanie zgodne z protokołem
bezpieczeństwa AES (Advanced Encryption Standard) oparte na 256-bitowym algorytmie szyfrującym (moduł typu Atheros).
Umożliwia włączenie i wyłączenie funkcji Wireless LAN.
Bezpieczeństwo
Gniazdo blokady zabezpieczającej
Podręcznik użytkownika 1-10
Służy do podłączenia opcjonalnej blokady zabezpieczającej w celu przymocowania komputera do biurka lub innego dużego obiektu.

Dodatkowe funkcje

Poniższe funkcje są dostępne wyłącznie w komputerach firmy TOSHIBA lub są funkcjami zaawansowanymi ułatwiającymi obsługę komputera.
Wstêp
Klawisze skrótu Kombinacje klawiszy umożliwiają użytkownikowi
Funkcja obsługi klawiszy skrótów działa wyłącznie w środowisku Windows, nie jest natomiast dostępna w programie QosmioPlayer.
Funkcja automatycznego wyłączania zasilania wyświetlacza
Funkcja automatycznego wyłączania zasilania dysku twardego
Automatyczne włączanie trybu gotowości / hibernacji
szybką modyfikację ustawień systemu bezpośrednio z klawiatury, bez konieczności uruchamiania programu konfiguracji systemu.
Funkcja ta powoduje automatyczne wyłączenie wbudowanego wyświetlacza, jeżeli w czasie określonym przez użytkownika nie został naciśnięty żaden klawisz. Zasilanie jest przywracane po wciśnięciu dowolnego klawisza. Czas można określić w polu Monitor Power off (Odłączenie zasilania monitora) na karcie Basic Setup (Konfiguracja podstawowa) programu Power Saver firmy TOSHIBA.
Automatycznie wyłącza zasilanie dysku twardego, jeśli w czasie określonym przez użytkownika dysk ten nie jest używany. Zasilanie jest włączane ponownie w momencie zapisu lub odczytu danych zapisanych na dysku. Godzinę można określić w polu HDD Power off (Wyłączenie zasilania dysku twardego) na karcie
Basic Setup
programu Power Saver firmy TOSHIBA.
Funkcja ta powoduje automatyczne przełączenie systemu w stan gotowości lub hibernacji, jeżeli przez zadany czas nie pojawił się żaden sygnał na wejściu ani nie korzystano ze sprzętu. Czas i tryb przejścia do stanu gotowości lub hibernacji systemu można określić w polu System standby and System hibernation (Tryb Gotowości systemu i tryb Hibernacji systemu) karty Basic Setup (Konfiguracja podstawowa) programu Power Saver firmy TOSHIBA.
(Konfiguracja podstawowa)
Mapowanie klawiatury numerycznej
Podręcznik użytkownika 1-11
10-przyciskowa klawiatura numeryczna została zintegrowana z klawiaturą. Więcej informacji na temat mapowania klawiatury numerycznej znajduje się w części Mapowanie klawiatury
numerycznej w rozdziale 5, Klawiatura.
Wstêp
Hasło uruchamiania systemu
Funkcja natychmiastowego zabezpieczenia
Funkcja inteligentnego zasilania
Tryb oszczędzania akumulatora
Funkcja włączania/ wyłączania zasilania za pomocą panelu wyświetlacza
Dostępne są dwa poziomy zabezpieczenia hasłem: administratora i użytkownika, które zapobiegają nieuprawnionemu dostępowi do komputera.
Klawisz skrótu wygasza natychmiast ekran i unieruchamia komputer, zapewniając ochronę danych.
W ramach funkcji inteligentnego zasilania mikroprocesor wykrywa stan naładowania akumulatora i oblicza pozostały czas pracy. Chroni on również podzespoły elektroniczne przed pracą w niestandardowych warunkach, takich jak przepięcia powodowane przez zasilacz. Można monitorować pozostały czas pracy z zasilaniem akumulatorowym. W tym celu należy użyć pola Battery remaining (Pozostały czas pracy z akumulatorem) programu Power Saver firmy TOSHIBA.
Pozwala na oszczędne korzystanie z energii akumulatora. Tryb oszczędzania energii można określić w polu Profile (Profil) programu Power Saver firmy TOSHIBA.
Funkcja ta wyłącza zasilanie komputera w momencie zamknięcia panelu wyświetlacza i włącza je po otwarciu komputera. Ustawienie to można określić w polu When I close the lid (Gdy zamknę panel) na karcie Setup Action (Konfiguracja akcji) programu Power Saver firmy TOSHIBA.
Funkcja automatycznej hibernacji systemu przy niskim poziomie naładowania
Kiedy poziom naładowania akumulatora jest zbyt niski, aby kontynuować pracę, system przechodzi automatycznie w tryb hibernacji, a następnie zostaje wyłączony. Ustawienie to można określić na karcie Setup Action (Konfiguracja akcji) programu Power Saver firmy TOSHIBA.
akumulatora
Podręcznik użytkownika 1-12
Wstêp
Rozpraszanie ciepła Aby zapobiec przegrzaniu procesora, komputer
został wyposażony w wewnętrzny czujnik temperatury. Jeśli wewnętrzna temperatura komputera wzrośnie do określonego poziomu, to włączy się wentylator chłodzący lub zostanie zmniejszona szybkość pracy procesora. Wyboru można dokonać w polu Cooling Method (Metoda chłodzenia) na karcie Basic Setup (Konfiguracja podstawowa) programu Power Saver firmy TOSHIBA.
Maksymalna
wydajność
Najpierw jest włączany wentylator, a następnie, w razie potrzeby, jest obniżana szybkość przetwarzania procesora.
Wydajność Stosowana jest
kombinacja wentylatora i obniżania szybkości przetwarzania procesora.
Optymalizacja
wykorzystania akumulatora
Najpierw jest obniżana szybkość przetwarzania procesora, a następnie, w razie potrzeby, inicjowana jest metoda chłodzenia.
Hibernacja Funkcja ta pozwala na wyłączenie zasilania bez
konieczności zamykania programów. Zawarto
ść pamięci jest zapisywana na dysku twardym, a po włączeniu zasilania komputera można kontynuować pracę. Więcej informacji znajduje się wczęści Wyłączanie zasilania w rozdziale 3, Wprowadzenie.
Stan gotowości Jeżeli trzeba przerwać pracę, można wyłączyć
zasilanie bez konieczności zamykania programów. Dane są zachowywane w głównej pamięci komputera. Po włączeniu zasilania można kontynuować pracę od tego miejsca, gdzie została ona przerwana.
Podręcznik użytkownika 1-13

Programy narzędziowe

W tej części rozdziału przedstawiono programy narzędziowe zainstalowane fabrycznie oraz sposób ich uruchamiania. Więcej informacji znajduje się w elektronicznych podręcznikach programów, plikach pomocy i tekstowych plikach readme.
Wstêp
TOSHIBA Power Saver
Program HW Setup Ten program umożliwia dostosowanie
TOSHIBA Controls W trzech częściach okna programu można
Aby uzyskać dostęp do programu zarządzania oszczędzaniem energii, kliknij Start, Panel sterowania, Perfomance and Maintenance (Wydajność i konserwacja), a następnie wybierz ikonę TOSHIBA Power Saver.
konfiguracji sprzętu do sposobu pracy z komputerem i wykorzystywanych urządzeń peryferyjnych. Aby uruchomić program, kliknij przycisk Start, a następnie wybierz Panel
sterowania. W Panelu sterowania kliknij ikonę TOSHIBA HW Setup.
wykonać następujące operacje:
Przyciski:
Model z tunerem TV
Przypisanie aplikacji do przycisków REC (Nagrywanie), Brightness (Jaskrawość), Monitor-in (Wejście monitora), TV-out (Wyjście TV).
Model bez tunera TV
Przypisanie aplikacji do przycisków TV-out, Brightness, Zoom out (Powiększenie) oraz Zoom in (Pomniejszenie).
Aplikacje multimedialne: ustawienie trybu
przycisków sterujących audio/wideo. Umożliwia wybór aplikacji do odtwarzania plików audio i wideo. (Wyświetlane tylko w modelach z systemem Windows XP Home Edition).
TOSHIBA Remote Control (zdalne
sterowanie TOSHIBA): Włączenie lub wyłączenie funkcji zdalnego sterowania TOSHIBA. (Wyświetlane tylko w modelach z systemem Windows XP Home Edition).
Podręcznik użytkownika 1-14
Wstêp
Odtwarzacz DVD filmów wideo
Odtwarzacz DVD filmów wideo jest używany do odtwarzania filmów z dysków DVD-Video. Udostępnia interfejs ekranowy z różnymi funkcjami. Aby uruchomić program, kliknij przycisk Start, a następnie wybierz: Wszystkie
programy, InterVideo WinDVD i kliknij InterVideo WinDVD.
Program do poprawy jakości obrazu TOSHIBA Picture Enhancement Utility
Program narzędziowy do zmiany jakości obrazów zależnie od środowiska i konfigurowania parametrów obsługi zewnętrznych źródeł (kamera wideo, gra itp.).
TOSHIBA ConfigFree ConfigFree to pakiet programów narzędziowych
umożliwiający łatwe sterowanie urządzeniami komunikacyjnymi i połączeniami sieciowymi. Umożliwia także identyfikowanie problemów komunikacyjnych i tworzenie profili dla często odwiedzanych miejsc i sieci lokalnych. Aby uruchomić program ConfigFree, kliknij przycisk
Start, a następnie wybierz: Wszystkie programy, TOSHIBA, Networking i kliknij ConfigFree.
TOSHIBA Console TOSHIBA Console to graficzny interfejs
użytkownika ułatwiaj
ący dostęp do systemu
pomocy i usług.
Program narzędziowy zmiany powiększenia firmy
Ten program narzędziowy umożliwia zwiększenie lub zmniejszenie rozmiaru ikony na pulpicie lub okna aplikacji.
TOSHIBA
Program RecordNow! Podstawowy program dla komputera firmy TOSHIBA
Można nagrywać dyski CD/DVD w kilku formatach, w tym dyski CD audio, które można źniej odtwarzać na standardowym stereofonicznym odtwarzaczu CD, oraz dyski CD/DVD z danymi, służące do zapisu plików i folderów znajdujących się na dysku twardym. Oprogramowanie to jest instalowane w modelach wyposażonych w napęd DVD-ROM i CD-R/RW oraz DVD Super Multi.
Program DLA do komputera firmy TOSHIBA
DLA (Drive Letter Access) jest oprogramowaniem do zapisu pakietowego, które udostępnia funkcję zapisywania plików i folderów na dysku DVD+RW, DVD-RW lub CD-RW przy użyciu litery napędu tak, jak dla napędu dyskietek lub innych dysków wymiennych.
Podręcznik użytkownika 1-15
Wstêp
TOSHIBA PC Diagnostic Tool
TOSHIBA Touch and Launch
Program TOSHIBA PC Diagnostic Tool wyświetla podstawowe informacje o komputerze oraz może również wykonywać testy wbudowanych urządzeń. Aby uruchomić program TOSHIBA PC Diagnostic Tool, kliknij przycisk Start, a następnie wybierz: All programs (Wszystkie
programy), TOSHIBA, Utility i kliknij PC Diagnostic Tool.
Program TOSHIBA Touch and Launch jest programem narzędziowym, który umożliwia łatwe wykonanie różnych zadań za pomocą tabliczki dotykowej. Program TOSHIBA Touch and Launch jest przydatny w następujących sytuacjach.
Aby otworzyć plik znajdujący się na pulpicie,
którego ikona została zasłonięta oknem.
Aby otworzyć stronę zawartą w menu
Favorites (Ulubione) programu Internet Explorer.
Aby wyświetlić listę aktualnie otwartych okien
i zmienić aktywne okno.
Program TOSHIBA Touch and Launch udostępnia również nast
ępujące funkcje po
dostosowaniu ustawień.
Otwieranie pliku zapisanego w uprzednio
zdefiniowanym folderze.
Szybkie uruchamianie często używanych,
ustawionych uprzednio, aplikacji.
Program narzędziowy do włączania / wyłączania Touch
Ten program narzędziowy umożliwia wykonywania następujących funkcji: włączanie iwyłączanie Touch Pad za pomocą kombinacji klawiszy Fn + F9.
Pad firmy TOSHIBA
Program firmy TOSHIBA do
Umożliwia ustawienie hasła ograniczającego dostęp do komputera.
ustawiania hasła
Podręcznik użytkownika 1-16

Wyposażenie dodatkowe

Istnieje możliwość dodania do komputera wyposażenia dodatkowego, które pozwala na zwiększenie jego wydajności oraz wygody pracy. Dostępne jest następujące wyposażenie dodatkowe:
Wstêp
Rozszerzenie pamięci
Akumulator W punkcie sprzedaży sprzętu firmy TOSHIBA
Zasilacz sieciowy W razie korzystania z komputera w różnych
Blokada bezpieczeństwa
Zestaw napędu dyskietek USB
Ładowarka akumulatora
W komputerze można łatwo zainstalować moduł pamięci 256, 512 lub 1024 MB (PC2700 DDR).
można nabyć dodatkowy akumulator. Można go użyć jako akumulatora zapasowego lub zamiennego.
miejscach, korzystny może okazać się zakup dodatkowych zasilaczy sieciowych. Dzięki temu nie trzeba będzie nosić zasilacza ze sobą.
Gniazdo umożliwiające podłączenie linki zabezpieczającej komputer przed kradzieżą.
Napęd dyskietek USB obs o pojemności 1,44 MB i 720 kB. Podłączany jest do portu USB (w systemie Windows XP nie można sformatować dyskietki o pojemności 720 kB, ale można używać wcześniej sformatowanych dyskietek).
Ładowarka do akumulatorów umożliwia ładowanie dodatkowych akumulatorów poza
komputerem.
ługuje dyskietki
Podręcznik użytkownika 1-17
Qosmio F10
Rozdział 2
Przewodnik po systemie
W niniejszym rozdziale opisano poszczególne składniki komputera. Należy się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem pracy z komputerem.
Niektóre obudowy przenośnego komputera są zaprojektowane tak, aby umożliwić instalację wszystkich możliwych konfiguracji dla całej serii produktu. Wybrany model może nie posiadać wszystkich funkcji i charakterystyk powiązanych z ikonami i przyciskami widocznymi na obudowie komputera, chyba że zostanie wybrany model wyposażony we wszystkie funkcje.

Przód komputera z zamkniętym wyświetlaczem

Poniższy rysunek przedstawia przód komputera z zamkniętym wyświetlaczem.
Zatrzask obudowyWskaźniki (1)
Okienko odbiornika sygnału podczerwieni (tylko z niektóre modele)
Przód komputera z zamkniętym wyświetlaczem
Wskaźniki (1) Dwie diody sygnalizujące stan zasilania i
zasilanie ze źródła prądu stałego. Więcej informacji znajduje się w części Wskaźniki.
Podręcznik użytkownika 2-1
Mikrofon
Przewodnik po systemie
Okienko odbiornika sygnału podczerwieni
Zatrzask obudowy Zatrzask umożliwia zamknięcie panelu LCD.
Mikrofon Wbudowany mikrofon umożliwia rejestrowanie

Lewy bok komputera

Poniższy rysunek przedstawia lewy bok komputera.
Gniazdo blokady zabezpieczającej
Otwory wentylacyjne
Niektóre modele są wyposażone w okienko odbiornika sygnału podczerwieni. Przez to okienko odbierane są sygnały w paśmie podczerwieni wysyłane przez pilota zdalnego sterowania dostarczonego z komputerem. Funkcja nie obsługiwana w modelach Windows XP Media Center Edition.
Przed otwarciem obudowy należy zwolnić zatrzask.
dźwięku w aplikacjach. Więcej informacji znajduje się w części System dźwiękowy w rozdziale 4, Podstawy pracy z komputerem.
Port USB
Wskaźnik stanu gniazda Bridge media
Gniazdo Bridge media
Karta PC przycisk wysuwania
Przełącznik komunikacji bezprzewodowej
Gniazdo blokady zabezpieczającej
Przełącznik komunikacji bezprzewodowej wskaźnik
Lewy bok komputera
Do tego gniazda można przymocować linkę zabezpieczającą. Opcjonalna linka
Port i.LINK (IEEE1394)
Gniazdo karty PC
zabezpieczająca pozwala przymocować komputer do biurka lub innego dużego przedmiotu, co pomoże zapobiec kradzieży.
Otwory wentylacyjne Otwory wentylacyjne zapobiegają przegrzaniu
procesora.
Nie należy zasłaniać otworów wentylacyjnych oraz należy uważać, aby do środka nie dostały się ciała obce. Szpilka lub podobny przedmiot może uszkodzić układy elektroniczne komputera.
Podręcznik użytkownika 2-2
Przewodnik po systemie
Przełącznik komunikacji
Umożliwia włączenie i wyłączenie funkcji Wireless LAN.
bezprzewodowej
Podczas korzystania z komputera w samolocie lub szpitalu przełącznik należy ustawić w pozycji wyłączonej. Sprawdź wskaźnik komunikacji bezprzewodowej. Z chwilą wyłączenia komunikacji bezprzewodowej wskaźnik przestaje świecić.
Wskaźnik przełącznika komunikacji
Wskaźnik przełącznika komunikacji bezprzewodowej świeci na pomarańczowo
po włączeniu funkcji bezprzewodowej sieci LAN.
bezprzewodowej
Port uniwersalnej magistrali szeregowej (USB 2.0)
Pojedynczy port USB znajduje się z lewej strony. Port jest zgodny ze standardem USB 2.0 i umożliwia przesyłanie danych z prędkością 40-krotnie większą niż w standardzie USB 1.1 (port jest przystosowany także do obsługi tego standardu).
Uważaj, aby do złącza USB nie dostały się ciała obce. Szpilka lub podobny przedmiot może uszkodzić układy elektroniczne komputera.
Działanie wszystkich funkcji urządzeń USB nie zostało potwierdzone. Niektóre funkcje mogą nie działać prawidłowo.
Gniazdo Bridge media
Gniazdo to umożliwia odczyt danych z kart pamięci: SD, Memory Stick (Pro), xD picture card i MultiMediaCard. Więcej informacji znajduje się w rozdziale 9, Urządzenia opcjonalne.
Należy uważać, aby do gniazda Bridge media nie dostałysię ciała obce. Szpilka lub podobny przedmiot może uszkodzić układy elektroniczne komputera.
Wskaźnik stanu gniazda Bridge media
Port i.LINK (IEEE1394)
Wskaźnik świeci na zielono w trakcie każdej próby dostępu do karty pamięci przez gniazdo Bridge media.
Port ten umożliwia podłączenie urządzenia zewnętrznego, na przykład cyfrowej kamery wideo, w celu uzyskania szybkiej transmisji danych.
Podręcznik użytkownika 2-3
Przewodnik po systemie
Gniazdo karty PC Gniazdo karty PC umożliwia podłączenie jednej
Uważaj, aby do wnętrza gniazda karty PC nie dostały się ciała obce. Szpilka lub podobny przedmiot może uszkodzić układy elektroniczne komputera.
Przycisk wysuwania karty PC

Prawy bok komputera

Poniższy rysunek przedstawia prawy bok komputera.
Gniazdo słuchawek (S/PDIF)
Regulacja głośności
karty 5 mm (Typ II). Gniazdo obsługuje 16- i 32­bitowe karty CardBus PC.
Przycisk służy do wysuwania karty PC z gniazda.
Gniazdo mikrofonu
Napęd dysków optycznych
Prawy bok komputera
Port USB
Regulacja głośności Pokrętło służące do regulacji poziomu dźwięku
głośników stereofonicznych lub słuchawek stereofonicznych.
Gniazdo słuchawek (S/PDIF)
Umożliwia podłączenie głośników lub słuchawek stereofonicznych (minimum 16 omów). Po podłączeniu głośników zewnętrznych lub słuchawek automatycznie odłączane są wewnętrzne głośniki.
Gniazdo to może być także wykorzystywane jako gniazdo S/PDIF do podłączania cyfrowych urządzeń optycznych (przesyłania sygnału dźwiękowego w postaci cyfrowej).
Gniazdo mikrofonu Gniazdo mikrofonu (3,5 mm) umożliwia
podłączenie mikrofonu monofonicznego za pomocą trójżyłowego przewodu z wtyczką typu mini jack.
Podręcznik użytkownika 2-4
Przewodnik po systemie
Napęd dysków optycznych
Port uniwersalnej magistrali szeregowej (USB 2.0)

Strona tylna

Poniższy rysunek przedstawia tył komputera.
Port Monitor-in (port wejściowy monitora)
Port wejściowy S-Video
Gniazdo modemu
Port anteny TV (tylko niektóre modele)
Gniazdo DC IN
15V
Komputer wyposażony jest w napęd DVD Super Multi lub w napęd DVD Super Multi zgodny ze standardem Dual Layer.
Pojedynczy port USB znajduje się z prawej strony. Więcej informacji znajduje się w części
Lewy bok komputera.
Port wyjściowy D-Video
Porty USB
Port wyjściowy
S-Video
Tył komputera
Wskaźnik aktywności sieci LAN (pomarańczowy)
Otwory
wentylacyjne
Port monitora
zewnętrznego
Wskaźnik połączenia sieciowego (zielony)
Gniazdo
sieci LAN
Gniazdo modemu Gniazdo modemu umożliwia połączenie modemu
bezpośrednio z linią telefoniczną za pomocą kabla modułowego.
W czasie wyładowań atmosferycznych należy odłączyć przewód
modemu od gniazdka telefonicznego.
Nie podłączaj modemu do cyfrowej linii telefonicznej. Linia cyfrowa
uszkodzi modem.
Podręcznik użytkownika 2-5
Przewodnik po systemie
Port Monitor-in (port wejściowy monitora)
Wykorzystywany do wyświetlania na wewnętrznym wyświetlaczu LCD filmów wideo odtwarzanych w kamerze cyfrowej lub magnetowidzie.
Port ten może być również wykorzystywany jako wejściowy port audio do podłączania zewnętrznych stereofonicznych źródeł sygnału audio. Więcej informacji znajduje się w części
Port Monitor-in (Wejście monitora) w rozdziale 9,
Urządzenia opcjonalne.
Port anteny TV Niektóre modele są wyposażone w port anteny
TV. Port umożliwia podłączenie adaptera antenowego i oglądanie oraz nagrywanie programów telewizyjnych.
Port wejściowy S-Video
Umożliwia podłączenie kamery lub innego urządzenia rejestrującego do komputera i pobieranie danych wideo. Więcej informacji znajduje się w części Port wejściowy S-Video w rozdziale 9, Urządzenia opcjonalne.
Porty uniwersalnej magistrali szeregowej
Z tyłu obudowy komputera znajdują się dwa porty USB. Więcej informacji znajduje się wczęści Lewy bok komputera.
(USB 2.0)
Porty znajdują się obok otworów wentylacyjnych. Przestrzeń wokół otworów wentylacyjnych silnie się nagrzewa. Sprawdź zakres gwarantowanych temperatur działania podłączanych urządzeń USB, jeśli zamierzasz umieścić je w bezpośrednim sąsiedztwie otworów wentylacyjnych, ewentualnie rozważ możliwość skorzystania z kabla przedłużającego USB.
Gniazdo DC IN 15V Umożliwia podłączenie zasilacza sieciowego.
Należy korzystać wyłącznie z modelu zasilacza dostarczonego z komputerem. Korzystanie z nieodpowiedniego zasilacza może spowodować uszkodzenie komputera.
Port wyjściowy S-Video
Port wyjściowy S-Video umożliwia przesyłanie danych w standardzie NTSC, SECAM lub PAL do urządzeń zewnętrznych. Więcej informacji znajduje się w części TV w rozdziale 9.
Podręcznik użytkownika 2-6
Przewodnik po systemie
Port wyjściowy D-Video
Port wyjściowy D-Video umożliwia przesyłanie do urządzeń zewnętrznych danych w standardach 525i (480i), 525p (480p), 1125i (1080i) oraz 750p (720p). Więcej informacji znajduje się w części TV w rozdziale 9.
Port monitora zewnętrznego
Umożliwia podłączenie zewnętrznego urządzenia do wyświetlania filmów wideo.
Gniazdo sieci LAN Gniazdo umożliwia podłączenie do sieci LAN.
Karta sieciowa obsługuje standardy Ethernet LAN (10 Mb/s, 10BASE-T) i Fast Ethernet LAN (100 Mb/s, 100BASE-Tx). Sieć LAN posiada dwa wskaźniki. Więcej informacji znajduje się w rozdziale 4, Podstawy pracy z komputerem.
Do gniazda sieci LAN nie wolno podłączać innych przewodów. Może to
spowodować uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie komputera.
Przewodu sieci LAN nie należy podłączać do źródła zasilania. Może to
spowodować uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie komputera.
Wskaźnik połączenia sieciowego (zielony)
Wskaźnik świeci na zielono, gdy komputer jest podłączony do sieci LAN i sieć pracuje prawidłowo.
Wskaźnik aktywności sieci LAN
Wskaźnik świeci na pomarańczowo, gdy odbywa się wymiana danych pomiędzy komputerem a siecią LAN.
(pomarańczowy)
Otwory wentylacyjne Otwory wentylacyjne zapobiegają przegrzaniu
procesora.
Nie należy zasłaniać otworów wentylacyjnych oraz należy uważać, aby do środka nie dostały się ciała obce. Szpilka lub podobny przedmiot może uszkodzić układy elektroniczne komputera.
Podręcznik użytkownika 2-7

Spód komputera

Poniższy rysunek przedstawia spód komputera. Przed odwróceniem komputera należy upewnić się, czy obudowa została zamknięta.
Przewodnik po systemie
Blokada bezpieczeństwa akumulatora
Akumulator
Pokrywa modułu pamięci
Pokrywa zabezpiecza dwa gniazda modułów pamięci. Więcej informacji znajduje się w części
Rozszerzenie pamięci w rozdziale 9, Urządzenia
opcjonalne.
Blokada bezpieczeństwa akumulatora
Przesuń blokadę bezpieczeństwa do pozycji zwolnionej, aby umożliwić zwolnienie zatrzasku akumulatora.
Pokrywa modułu pamięci
Zatrzask zwalniający akumulator
Spód komputera
Akumulator Akumulator służy do zasilania komputer, gdy nie
jest podłączony zasilacz. Więcej informacji na temat akumulatora znajduje się w rozdziale 6,
Zasilanie.
Zatrzask zwalniający akumulatora
Przesuń i przytrzymaj zatrzask, aby zwolnić iwyjąć akumulator.
Więcej informacji na temat wyjmowania akumulatora znajduje się w rozdziale 6,
Zasilanie.
Podręcznik użytkownika 2-8

Przód komputera z otwartym wyświetlaczem

W niniejszej części opisano przód komputera z otwartym wyświetlaczem. Aby otworzyć wyświetlacz, należy przesunąć zatrzask znajdujący się w przedniej części komputera, a następnie unieść wyświetlacz. Następnie należy ustawić wyświetlacz w pozycji zapewniającej największy komfort pracy.
Zawiasy wyświetlacza
Przełącznik czujnika LCD (nie pokazany)
Zawiasy wyświetlacza
Głośnik stereofoniczny (lewy)
Przewodnik po systemie
Ekran wyświetlacza
Głośnik stereofoniczny (prawy)
Tabliczka dotykowa Touch Pad
Przycisk przewijania
Przycisk zasilania
Przyciski AV
(dziesięć)
Wskaźniki (2)
Przyciski tabliczki dotykowej Touch Pad
Przód komputera z otwartym wyświetlaczem.
Zawiasy wyświetlacza
Umożliwiają ustawienie wyświetlacza pod kątem zapewniającym największy komfort pracy.
Ekran wyświetlacza Wyświetlacz LCD pozwala na wyświetlanie
tekstu oraz grafiki o wysokim kontraście. Rozdzielczość ekranu Wide-XGA wynosi 1280 × 800 pikseli. Więcej informacji znajduje się w części Sterownik i tryby ekranu dodatku B .
Gdy komputer korzysta z zasilacza sieciowego, obraz jest nieco jaśniejszy niż wtedy, gdy korzysta z zasilania akumulatorowego. Niższy poziom jasności podczas zasilania z akumulatora jest związany z pracą w trybie energooszczędnym.
Podręcznik użytkownika 2-9
Przewodnik po systemie
Głośniki stereofoniczne
Głośniki emitują dźwięk generowany przez programy i sygnały alarmowe systemu operacyjnego, takie jak np. sygnał o niskim poziomie naładowania akumulatora.
Wskaźniki (2) Diody sygnalizują podłączenie do źródła
zasilania prądem stałym, zasilania akumulatorowego oraz działanie dysku twardego. Więcej informacji znajduje się wczęści Wskaźniki.
Przyciski AV (dziesięć)
Dziesięć przycisków umożliwiających dostęp do następujących funkcji:
Model z tunerem TV: TV, CD/DVD, Play/Pause (Odtwarzanie/Pauza), Stop, Previous (Poprzedni), Next (Następny), Record (Nagrywanie), Brightness (Jaskrawość), Monitor-in (Wejście monitora), TV-out (Wyjście TV).
Model bez tunera TV: Internet, CD/DVD, Play/Pause (Odtwarzanie/ Pauza), Stop, Previous (Poprzedni), Next (Następny), TV-out (Wyjście TV), Brightness (Jaskrawość), Zoom out (-), Zoom in (+).
Przyciski te umożliwiają zarządzanie funkcjami multimedialnymi komputera, uruchamianie aplikacji i programów narzędziowych.
Więcej informacji znajduje się w części Funkcja
przycisków AV w rozdziale 8, Korzystanie z pilota
zdalnego sterowania, przycisków AV i funkcji QosmioPlayer.
Przycisk zasilania Naciśnięcie przycisku zasilania umożliwia
włączenie oraz wyłączenie komputera.
Tabliczka dotykowa Touch Pad
Tabliczka dotykowa Touch Pad znajdująca się w okolicy oparcia nadgarstka służy do sterowania wskaźnikiem ekranowym. Więcej informacji znajduje się w części w rozdziale 4,
Używanie tabliczki dotykowej Podstawy pracy
z komputerem.
Przyciski tabliczki dotykowej Touch Pad
Podręcznik użytkownika 2-10
Przyciski pod tabliczką dotykową umożliwiają wybór pozycji menu albo manipulowanie tekstem i grafiką zaznaczonymi przez wskaźnik na ekranie.
Przewodnik po systemie
Przycisk przewijania Przycisk przewijania umożliwia przewijanie
zawartości wyświetlanego okna. Wykorzystuj ten przycisk do przeglądania niewidocznych części ekranu. Aby przewinąć ekran w dół lub w górę, naciskaj przycisk przewijania odpowiednio w kierunku ku dołowi bądź ku górze.
Przełącznik czujnika LCD
Przełącznik ten reaguje na zamknięcie lub otwarcie panelu LCD i uaktywnia funkcję wyłączania/włączania zasilania przy pomocy panelu. Po zamknięciu panelu komputer przechodzi w tryb hibernacji i wyłącza się. Po otwarciu panelu komputer jest uruchamiany w trybie hibernacji. Funkcję tę można włączyć lub wyłączyć za pomocą narzędzia TOSHIBA Power Saver. Jest ona domyślnie włączona. Szczegółowe informacje dotyczące konfiguracji znajdują się w punktach dotyczących narzędzia TOSHIBA Power Saver oraz wyłączanie/ włączania zasilania za pomocą panelu w rozdziale 1, Wstęp.
Nie wolno umieszczać przedmiotów magnetycznych w pobliżu przełącznika. Komputer automatycznie przechodzi w tryb hibernacji i wyłącza się, nawet jeśli funkcja wyłączania zasilania za pomocą panelu jest wyłączona.
Podręcznik użytkownika 2-11

Wskaźniki

W niniejszej części opisano wskaźniki komputera.

Wskaźniki systemowe

Opisane poniżej wskaźniki z przodu komputera są widoczne nawet po zamknięciu panelu wyświetlacza.
Przewodnik po systemie
DC IN Zasilanie
Wskaźniki systemowe
Akumulator
Dysk
twardy
DC IN Zielony wskaźnik DC IN sygnalizuje, że komputer
jest zasilany prądem stałym z zasilacza. Jeśli napięcie na wyjściu zasilacza nie jest prawidłowe lub wystąpiły problemy ze źródłem zasilania, wskaźnik miga na pomarańczowo.
Zasilanie Wskaźnik zasilania Power świeci się na zielono,
gdy komputer jest włączony. W przypadku wybrania opcji Tryb gotowości w oknie dialogowym Zamykanie systemu Windows, po wyłączeniu komputera wskaźnik miga na pomarańczowo (włącza się na sekundę, gaśnie na dwie).
Podręcznik użytkownika 2-12
Przewodnik po systemie
Akumulator Wskaźnik akumulatora pokazuje poziom
naładowania akumulatora: zielony kolor wskazuje na pełne naładowanie, pomarańczowy ładowanie, a migający pomarańczowy — niski poziom naładowania. Więcej informacji znajduje się w rozdziale 6, Zasilanie.
Dysk twardy Wskaźnik dysku twardego sygnalizuje światłem
zielonym operacje wykonywane przez komputer na wbudowanym dysku twardym.

Wskaźniki klawiatury

Poniższe rysunki przedstawiają umiejscowienie wskaźników mapowania klawiatury numerycznej i wskaźnika trybu Caps Lock.
Wskaźnik trybu Caps Lock
Wskaźnik trybu Caps Lock
Caps Lock Wskaźnik Caps Lock świeci na zielono, gdy
klawisze liter nastawione są na pisanie wielkimi literami.
Poniższe wskaźniki informują o stanie mapowania bloku klawiszy.
Wskaźnik trybu klawiszy strzałek
Wskaźniki mapowania klawiatury numerycznej
Podręcznik użytkownika 2-13
Wskaźnik trybu klawiszy numerycznych
Przewodnik po systemie
Tryb klawiszy strzałek
Jeżeli wskaźnik Arrow mode (Tryb klawiszy strzałek) świeci się na zielono, można korzystać z klawiszy numerycznych (oznaczonych kolorem jasnoszarym) jako klawiszy strzałek. Więcej informacji znajduje się w części Mapowanie
klawiatury numerycznej w rozdziale 5,
Klawiatura.
Tryb klawiszy numerycznych
Po zaświeceniu się na zielono wskaźnika Numeric mode (Tryb klawiszy numerycznych) można korzystać z klawiszy numerycznych (jasnoszarych) w celu wprowadzania liczb. Więcej informacji znajduje się w części
Mapowanie klawiatury numerycznej
w rozdziale 5, Klawiatura.

Napęd dyskietek USB (opcjonalny)

Napęd USB obsługuje dyskietki o pojemności 1,44 MB i 720 kB. Podłącza się go do portu USB.
Wtyczka złącza USB
Wskaźnik odczytu/zapisu danych na dysku
Kieszeń
dyskietki
Napęd dyskietek USB
wysuwania
Przycisk
Wtyczka złącza USB Wsuń wtyczkę złącza USB w gniazdo portu
w komputerze.
Wskaźnik odczytu/ zapisu danych na
Wskaźnik ten sygnalizuje wykonywanie operacji na dyskietce przez komputer.
dysku
Kieszeń dyskietki Włóż dyskietkę do kieszeni.
Przycisk wysuwania Umieszczenie dyskietki w napędzie powoduje
wysunięcie przycisku wysuwania dyskietki. Aby wyjąć dyskietkę, naciśnij przycisk wysuwania, a następnie wyjmij częściowo wysuniętą dyskietkę.
Podręcznik użytkownika 2-14
Podczas korzystania z napędu dyskietek sprawdzaj wskaźnik odczytu/ zapisu danych. Nie należy naciskać przycisku wysuwania lub wyłączać
zasilania komputera, gdy ten wskaźnik się świeci. W przeciwnym przypadku można uszkodzić dane, dyskietkę lub napęd.
Zewnętrzny napęd dyskietek należy podczas użytkowania umieścić na
płaskiej poziomej powierzchni. Podczas pracy napędu nie należy go nachylać o więcej niż 20
o
.
Nie wolno niczego kłaść na napędzie dyskietek.

Napędy nośników optycznych

W komputerze jest zainstalowany jeden z następujących napędów nośników optycznych: DVD Super Multi. Do obsługi działania napędu CD/ DVD-ROM zastosowano kontroler interfejsu ATAPI. Podczas odczytywania danych z dysku CD/DVD wskaźnik napędu świeci się.
Więcej informacji na temat umieszczania dysków w napędzie i ich wyjmowania znajduje się w części Korzystanie z napędów nośników
optycznych w rozdziale 4, Podstawy pracy z komputerem.

Kody regionów dla napędów i nośników DVD

Napędy i nośniki DVD Super Multi są produkowane według specyfikacji sześciu regionów marketingowych. Przy zakupie nośnika DVD-Video należy zwrócić uwagę, czy odpowiada on napędowi użytkownika – w przeciwnym wypadku nie będzie on poprawnie odtwarzany.
Przewodnik po systemie
Kod Region
1 Kanada, Stany Zjednoczone
2 Japonia, Europa, RPA, Bliski Wschód
3 Azja Południowo-Wschodnia, Azja Wschodnia
4 Australia, Nowa Zelandia, Oceania, Ameryka
Środkowa, Ameryka Południowa, Wyspy Karaibskie
5 Rosja, Półwysep Indyjski, Afryka, Korea
łnocna, Mongolia
6 Chiny
Podręcznik użytkownika 2-15
Przewodnik po systemie

Dyski z możliwością zapisu

W niniejszej części opisano typy dysków CD/DVD z możliwością zapisu. Informacje na temat typów dysków zapisywalnych można znaleźć w specyfikacji napędu. Do nagrywania dysków można wykorzystać program RecordNow! Więcej informacji znajduje się w rozdziale 4,
Podstawy pracy z komputerem.

Dyski CD

Dyski CD-R można zapisać tylko raz. Zapisanych danych nie można
usunąć ani zmienić.
Dyski CD-RW można nagrywać wielokrotnie. Można korzystać z
dysków CD-RW o szybkości 1x, 2x lub 4x lub dysków typu „high speed” o szybkości od 4x do 10x. Maksymalna prędkość zapisu dysków o ultra-wysokiej prędkości to 24x.

Dyski DVD

Dyski DVD-R i DVD+R można zapisać tylko raz. Zapisanych danych nie
można usunąć ani zmienić.
Na dyskach DVD-RW, DVD+RW i DVD-RAM można nagrywać więcej
niż jeden raz.

Formaty

Napędy obsługują następujące formaty:
DVD-ROM
CD-DA
TM
Photo CD
CD-ROM XA tryb 2 (Form1, Form2)
DVD -Video
Podręcznik użytkownika 2-16
(jedno/wielosesyjny)
CD-Text
CD-ROM tryb 1, tryb 2
Enhanced CD (CD-EXTRA)
Metoda adresowania 2
Przewodnik po systemie

Napęd DVD Super Multi

Pełnowymiarowy moduł napędu DVD Super Multi umożliwia zapisywanie danych na przeznaczonych do ponownego zapisu dyskach CD i DVD oraz korzystanie z dysków CD/DVD o wymiarach 12 cm (4,72") lub 8 cm (3,15") bez konieczności korzystania z adaptera.
Szybkość odczytu jest niższa w środku dysku, a wyższa na jego krawędzi.
Odczyt DVD szybkość 8x (maksymalna) Zapis DVD-R szybkość 8x (maksymalna) Zapis DVD-RW szybkość 4x (maksymalna) Zapis DVD+R szybkość 8x (maksymalna) Zapis DVD+RW szybkość 4x (maksymalna) Zapis DVD-RAM szybkość 3x (maksymalna) Odczyt CD szybkość 24x (maksymalna) Zapis CD-R szybkość 24x (maksymalna) Zapis CD-RW szybkość 10x (maksymalna, ultraszybkie
dyski)

Napęd DVD Super Multi Double Layer

Pełnowymiarowy moduł napędu DVD Super Multi Double Layer umożliwia zapisywanie danych na przeznaczonych do ponownego zapisu dyskach CD oraz korzystanie z dysków CD/DVD o wymiarach 12 cm (4,72") lub 8 cm (3,15") bez konieczności korzystania z adaptera.
Szybkość odczytu jest niższa w środku dysku, a wyższa na jego krawędzi.
Odczyt DVD szybkość 8x (maksymalna) Zapis DVD-R szybkość 8x (maksymalna) Zapis DVD-RW szybkość 4x (maksymalna) Zapis DVD+R szybkość 8x (maksymalna) Zapis DVD+RW szybkość 4x (maksymalna) Zapis DVD-RAM szybkość 3x (maksymalna) Odczyt CD szybkość 24x (maksymalna) Zapis CD-R szybkość 24x (maksymalna) Zapis CD-RW szybkość 10x (maksymalna, ultraszybkie
dyski)
Zapis DVD+R DL szybkość 2,4x (maksymalna)
Podręcznik użytkownika 2-17

Zasilacz sieciowy

Zasilacz sieciowy przetwarza prąd zmienny na prąd stały i zmniejsza napięcie do wielkości wymaganej do zasilania komputera. Zasilacz automatycznie dostosowuje się do napięcia od 100 do 240 V o częstotliwości 50 lub 60 Hz, co pozwala na użytkowanie komputera niemal na całym świecie.
Aby naładować akumulator, należy podłączyć zasilacz sieciowy do źródła zasilania oraz do komputera. Szczegółowe informacje znajdują się w rozdziale 6, Zasilanie.
Należy używać wyłącznie modelu zasilacza sieciowego dostarczanego z komputerem lub zasilacza opcjonalnego. Korzystanie z niewłaściwego zasilacza może spowodować uszkodzenie komputera. Firma TOSHIBA nie ponosi żadnej odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe w wyniku użycia niewłaściwego zasilacza.
Przewodnik po systemie
Zasilacz sieciowy
Należy używać tylko zasilacza prądu zmiennego, który jest dostarczany w zestawie. Inne zasilacze prądu zmiennego mają inne napięcia i bieguny wyprowadzeń. Ich użycie może doprowadzić do przegrzania i powstania dymu, a nawet do pożaru lub wybuchu.
Podręcznik użytkownika 2-18
Qosmio F10
Wprowadzenie
W niniejszym rozdziale przedstawiono podstawowe informacje potrzebne do rozpoczęcia pracy z komputerem. Obejmuje on następujące zagadnienia:
Organizacja stanowiska pracy – zasady bezpieczeństwa i higieny pracy
Należy także dokładnie przeczytać Podręcznik bezpieczeństwa. W tym przewodniku (dołączonym do komputera) wyjaśniono zasady odpowiedzialności za produkt.
Podłączanie zasilacza sieciowego
Otwieranie wyświetlacza
Włączanie zasilania
Uruchamianie komputera po raz pierwszy
Wyłączanie zasilania
Ponowne uruchamianie komputera
Przywracanie oprogramowania zainstalowanego fabrycznie
Rozdział 3
Wszyscy użytkownicy powinni zapoznać się z treścią części Uruchamianie
komputera po raz pierwszy.

Organizacja miejsca pracy

Przygotowanie wygodnego stanowiska pracy jest ważne zarówno dla prawidłowej pracy urządzenia, jak i dla jego użytkownika. Niewłaściwe środowisko pracy lub szkodliwe nawyki przy pracy mogą spowodować dyskomfort lub poważne nadwerężenie dłoni, nadgarstków lub innych stawów kończyn górnych. Nieprawidłowe warunki otoczenia mogą wpływać negatywnie również na działanie komputera. W tej części omówiono następujące zagadnienia:
Ogólne warunki
Ustawienie komputera
Pozycja ciała przy pracy
Oświetlenie
Nawyki
Podręcznik użytkownika 3-1

Ogólne warunki

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy dotyczy w równym stopniu użytkownika, jak i komputera, należy więc przeczytać poniższe informacje, aby upewnić się, czy są przestrzegane zasady właściwej organizacji środowiska pracy.
Upewnij się, czy wokół komputera jest odpowiednio dużo przestrzeni
dla zapewnienia właściwej wentylacji.
Podłącz przewód zasilający do gniazdka, które znajduje się w pobliżu
komputera i jest łatwo dostępne.
Temperatura otoczenia powinna mieścić się w przedziale od 5 do
35 stopni Celsjusza (od 41 do 95 stopni Fahrenheita), a względna wilgotność powietrza powinna wynosić od 20 do 80%.
Unikaj miejsc, w których mogą występować gwałtowne lub skrajne
wahania temperatur bądź wilgotności powietrza.
Odkurzaj komputer, nie narażaj go na działanie wilgoci ani promieni
słonecznych.
Ustaw komputer z dala od źróde
Nie używaj komputera w pobliżu płynów lub substancji żrących.
Nie umieszczaj komputera w pobliżu obiektów generujących silne pola
magnetyczne (np. głośników stereo).
Niektóre elementy komputera, w tym nośniki danych, mogą ulec
zniszczeniu w wyniku działania pola magnetycznego. Unikaj umieszczania komputera blisko namagnesowanych obiektów, ani zbliżania do niego takich obiektów. Uważaj na takie przedmioty, jak słuchawki stereo, które podczas pracy wytwarzają silne pole magnetyczne. Uważaj także na przedmioty metalowe (np. bransoletki), które mogą zostać namagnesowane.
Nie używaj komputera w pobliżu telefonu komórkowego.
Zapewnij wystarczającą ilość miejsca do obiegu powietrza.
Nie zakrywaj otworów wentylacyjnych.
Jaskrawość wyświetlacza LCD jest zbliżona poziomem do jaskrawości
odbiorników telewizyjnych. Zaleca się ustawienie jaskrawości wyświetlacza LCD na poziomie nie powodującym zmęczenia oczu.
ł ciepła, takich jak grzejniki elektryczne.
Wprowadzenie
Podręcznik użytkownika 3-2

Ustawienie komputera

Ustaw komputer i urządzenia zewnętrzne w taki sposób, aby zapewnić wygodę i bezpieczeństwo pracy.
Postaw komputer na płaskiej powierzchni, w takiej odległości i na takiej
wysokości, aby zapewnić komfort pracy. W celu uniknięcia przemęczenia wzroku, wyświetlacz nie powinien być ustawiony powyżej poziomu oczu.
Ustaw komputer naprzeciw siebie. Sprawdź, czy masz wystarczająco
dużo miejsca, aby swobodnie obsługiwać inne urządzenia.
Pozostaw wystarczającą ilość miejsca za komputerem, aby móc
swobodnie regulować kąt nachylenia wyświetlacza. Wyświetlacz powinien być ustawiony pod takim kątem, aby zredukować refleksy świetlne i zapewnić możliwie najlepszą widzialność obrazu.
Jeżeli korzystasz z podstawki na dokumenty, ustaw ją w pozycji
odpowiadającej pozycji komputera.

Pozycja ciała przy pracy

Podstawowe czynniki redukujące zmęczenie przy pracy to właściwa wysokość krzesła w stosunku do wysokości, na której ustawiono komputer i klawiaturę oraz odpowiednie oparcie pleców. Należy uwzględnić poniższe wskazówki i rysunek.
Poniżej poziomu wzroku
Wprowadzenie
Kąty 90°
Podnóżek
Pozycja przy pracy i ustawienie komputera
Ustaw krzesło tak, aby klawiatura znajdowała się na poziomie łokci
(lub nieco poniżej). Właściwa pozycja ciała umożliwia wygodne korzystanie z klawiatury przy rozluźnionych ramionach.
Kolana powinny znajdować się nieco powyżej bioder. W razie potrzeby
używaj podnóżka, aby wyżej podnieść kolana i zmniejszyć obciążenie tylnej części ud.
Podręcznik użytkownika 3-3
Wyreguluj oparcie krzesła tak, aby dolna część kręgosłupa była
podparta.
Siedź w pozycji wyprostowanej, tak aby kolana, biodra i łokcie tworzyły
przy pracy kąty około 90 stopni. Nie pochylaj się do przodu ani nie odchylaj zbytnio do tyłu.

Oświetlenie

Właściwe oświetlenie może przyczynić się do poprawy czytelności obrazu oraz zmniejszyć zmęczenie wzroku.
Ustaw komputer tak, aby światło słoneczne lub oświetlenie wewnątrz
pomieszczenia nie odbijało się od ekranu. Aby wyeliminować odblask promieni słonecznych, zastosuj przyciemniane szyby lub zasłoń okno, np. za pomocą rolet.
Unikaj ustawiania komputera naprzeciw jasnego światła, które mogłoby
świecić prosto w oczy.
W miarę możliwości używaj stonowanego światła odbitego. Lampę
należy skierować na dokumenty i biurko, tak aby jej światło nie odbijało się od ekranu i nie świeciło w oczy.

Nawyki

Aby uniknąć zmęczenia lub urazów wynikających z ciągłego obciążenia pewnych grup mięśni, należy często zmieniać wykonywane czynności. Wmiarę możliwości, zaplanuj zróżnicowane zadania na dany dzień. Jeżeli musisz przez dłuższy czas pracować przy komputerze, znajdź sposób na przerwanie rutynowych czynności, aby zmniejszyć zmęczenie i poprawić efektywność pracy.
Siedź w pozycji rozluźnionej. Właściwe ustawienie krzesła i sprzętu
zmniejsza naprężenie mięśni barków i szyi oraz powoduje mniejsze obciążenie kręgosłupa.
Często zmieniaj pozycję.
Od czasu do czasu wstań i przeciągnij się lub wykonaj kilka ćwiczeń
fizycznych.
Kilka razy w ciągu dnia gimnastykuj i rozciągaj nadgarstki oraz dłonie.
Często odrywaj wzrok od komputera i skupiaj go na odległym punkcie
przez kilka sekund, na przykład co 15 minut przez 30 sekund.
Rób krótkie, częste przerwy zamiast jednej lub dwóch dłuższych, na
przykład przez dwie lub trzy minuty co pół godziny.
Regularnie badaj wzrok, a w przypadku symptomów chronicznego
zmęczenia wzroku (RSI) niezwłocznie udaj się do lekarza.
Dostępnych jest wiele publikacji na temat ergonomii oraz zespołów RSI (repetitive strain injury) oraz RSS (repetitive stress syndrome). Aby uzyskać więcej informacji dotyczących omawianych tutaj zagadnień, obejmujących wskazówki i ćwiczenia takich części ciała, jak dłonie i nadgarstki, należy poszukać odpowiedniej literatury w bibliotece lub księgarni. Należy również zapoznać się ztreścią Podręcznika bezpieczeństwa.
Wprowadzenie
Podręcznik użytkownika 3-4

Podłączanie zasilacza sieciowego

Zasilacz sieciowy należy podłączyć, aby naładować akumulator lub pracować zasilając komputer prądem zmiennym z sieci. Jest to również najszybszy sposób pierwszego uruchomienia komputera, ponieważ akumulator należy wcześniej naładować.
Zasilacz można podłączyć do źródła prądu zmiennego o napięciu od 100 do 240 V (50 lub 60 Hz). Więcej informacji na temat używania zasilacza sieciowego w celu naładowania akumulatora znajduje się w rozdziale 6,
Zasilanie.
Używaj tylko zasilacza prądu zmiennego dostarczonego z komputerem lub jego odpowiednika. Korzystanie z niewłaściwego zasilacza może spowodować uszkodzenie komputera. Firma TOSHIBA nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe w wyniku użycia niewłaściwego zasilacza.
1. Podłącz przewód zasilający do zasilacza sieciowego.
Wprowadzenie
Podłączanie przewodu zasilającego do zasilacza sieciowego
2. Włącz wtyczkę DC przewodu zasilacza sieciowego do gniazda DC IN 15 V ztyłu komputera.
Gniazdo DC IN 15V
Podłączanie zasilacza do komputera
3. Podłącz przewód zasilający do czynnego gniazdka sieci elektrycznej. Wskaźniki Akumulator oraz DC IN umieszczone w przedniej części komputera powinny się zaświecić.
Podręcznik użytkownika 3-5

Otwieranie wyświetlacza

Panel wyświetlacza można obracać pod różnymi kątami, aby uzyskać optymalną jakość obrazu.
1. Przesuń zatrzask wyświetlacza znajdujący się z przodu komputera wprawo.
2. Przytrzymując jedną ręką w miejscu podparcia nadgarstka, tak aby nie uniósł się korpus obudowy, powoli unieś panel. Ustaw kąt nachylenia panelu w sposób zapewniający optymalną jakość obrazu.
Zachowaj ostrożność podczas otwierania i zamykania panelu wyświetlacza. Energiczne otwieranie lub zatrzaskiwanie obudowy może spowodować uszkodzenie komputera.
Wprowadzenie
Zatrzask obudowy
Otwieranie wyświetlacza
Podręcznik użytkownika 3-6

Włączanie zasilania

Poniżej opisano sposób włączania zasilania.
Po pierwszym włączeniu zasilania nie wyłączaj go do czasu skonfigurowania systemu operacyjnego. Więcej informacji znajduje się wczęści Uruchamianie komputera po raz pierwszy.
1. Otwórz wyświetlacz.
2. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez dwie do trzech sekund.
Przycisk
zasilania
Wprowadzenie
Włączanie zasilania

Uruchamianie komputera po raz pierwszy

Po włączeniu zasilania po raz pierwszy pierwszym ekranem, jaki się pojawia, jest ekran logo systemu Microsoft Windows XP. Postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na poszczególnych ekranach. W trakcie instalacji możesz kliknąć przycisk Wstecz, aby wrócić do poprzedniego ekranu.
Uważnie przeczytaj umowę licencyjną dla użytkownika końcowego systemu Windows.
Dokładnie przeczytaj umowę licencyjną.
Podręcznik użytkownika 3-7

Wyłączanie zasilania

Zasilanie można wyłączyć w jednym z trybów: normalnym (Boot), gotowości lub hibernacji.

Tryb zamykania systemu (tryb Boot)

Gdy komputer jest wyłączany w trybie normalnym, nie są zapisywane żadne dane, a komputer wyświetla główny ekran systemowy.
1. Zapisz wprowadzone dane na dysku twardym lub dyskietce.
2. Upewnij się, że dysk przestał pracować, a następnie wyjmij z napędu dysk CD/DVD lub dyskietkę, jeżeli się tam znajdują.
Upewnij się, że przestał się świecić wskaźnik Dysk. Wyłączenie zasilania w trakcie pracy dysku może spowodować utratę danych lub uszkodzenie dysku.
3. Kliknij Start, a następnie Wyłącz komputer. Z menu Wyłącz komputer wybierz opcję Wyłącz.
4. Wyłącz zasilanie wszystkich urządzeń zewnętrznych.
Nie włączaj ponownie komputera ani urządzeń zewnętrznych bezpośrednio po ich wyłączeniu. Odczekaj chwilę, aby kondensatory całkowicie się rozładowały.

Tryb hibernacji

W trybie hibernacji po wyłączeniu komputera zawartość pamięci jest zapisywana na dysku twardym. Przy ponownym uruchomieniu komputera wraca on do stanu, w którym znajdował się przed wyłączeniem. Nie są jednak zapisywane dane dotyczące stanu urządzeń zewnętrznych.
Wprowadzenie
Zapisz dane. Przy przechodzeniu do trybu hibernacji komputer
zapisuje zawartość pamięci na dysku twardym. Jednak ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest zapisać dane ręcznie.
Dane te zostaną utracone, jeśli przed zakończeniem operacji
zapisywania wyciągniesz akumulator lub odłączysz zasilacz sieciowy. Poczekaj, aż wskaźnik Dysk zgaśnie.
Kiedy komputer znajduje się w trybie hibernacji, nie należy instalować
ani wyjmować modułów pamięci. Grozi to utratą danych.
Podręcznik użytkownika 3-8
Wprowadzenie
Korzyści płynące z pracy w trybie hibernacji
Tryb hibernacji oferuje następujące korzyści:
Po automatycznym wyłączeniu komputera z powodu wyczerpania
się akumulatora dane zapisywane są na dysku twardym.
Aby komputer mógł przejść w tryb hibernacji, należy włączyć tę funkcję w dwóch miejscach: na karcie Hibernacja w Opcjach zasilania i na karcie Czynności konfiguracji w programie TOSHIBA Power Saver.
W przeciwnym przypadku komputer będzie zamykał się w stanie gotowości. W przypadku całkowitego rozładowania akumulatora dane zapisane w pamięci RAM w stanie gotowości zostaną utracone.
Bezpośrednio po uruchomieniu komputer wraca do środowiska pracy
zapamiętanego przed ostatnim wyłączeniem.
Oszczędzana jest energia, ponieważ system jest zamykany, jeśli
w określonym czasie (ustawionym w opcji Hibernacja) do komputera nie dochodzą żadne sygnały ani nie pracują żadne jego podzespoły.
Dostępna jest funkcja wyłączania zasilania za pomocą panelu
wyświetlacza.
Przechodzenie do trybu hibernacji
Hibernację można również uaktywnić przez naciśnięcie kombinacji klawiszy Fn + F4. Szczegółowe informacje znajdują się w rozdziale 5,
Klawiatura.
Aby przejść do trybu hibernacji:
1. Kliknij Start.
2. Wybierz opcję Turn Off Computer (Wyłącz komputer).
3. Otwórz okno dialogowe Turn Off Computer (Wyłącz komputer). Opcja Hibernacja nie jest wyświetlana.
4. Naciśnij klawisz Shift. Ikona Gotowość (Standby) zmieni się na Hibernacja.
5. Wybierz opcję Hibernacja.
Automatyczne przejście do trybu hibernacji
Komputer przejdzie automatycznie do trybu hibernacji, jeśli zostanie naciśnięty przycisk zasilania lub nastąpi zamknięcie pokrywy. Najpierw jednak należy dokonać odpowiednich ustawień według poniższych wskazówek
1. Kliknij przycisk Start, a następnie Panel sterowania.
2. Otwórz okno Performance and Maintenance (Wydajność i konserwacja) i otwórz element Power Options (Opcje zasilania).
3. Zaznacz okno Hibernacja we Właściwościach opcji zasilania, zaznacz pole wyboru Włącz hibernację i kliknij przycisk Zastosuj.
4. Otwórz program TOSHIBA Power Saver.
5. Wybierz okno Czynności konfiguracji.
Podręcznik użytkownika 3-9
6. Wybierz ustawienia uruchamiania trybu hibernacji dla opcji Naciśnięcie przycisku zasilania lub opcji Zamknięcie pokrywy.
7. Kliknij przycisk OK.
Zapisywanie danych w trybie hibernacji
W momencie wyłączania komputera w trybie hibernacji dane przechowywane w pamięci są zapisywane na dysku twardym. W tym czasie świeci się wskaźnik Dysk.
Po zapisaniu zawartości pamięci na dysku twardym i wyłączeniu zasilania komputera, należy wyłączyć zasilanie wszystkich urządzeń zewnętrznych.
Nie włączaj ponownie komputera ani urządzeń zewnętrznych bezpośrednio po ich wyłączeniu. Odczekaj chwilę, aby kondensatory całkowicie się rozładowały.

Tryb gotowości

Jeżeli trzeba przerwać pracę, można wyłączyć zasilanie bez konieczności zamykania programów. Dane są zachowywane w głównej pamięci komputera. Po włączeniu zasilania można kontynuować pracę od tego miejsca, gdzie została ona przerwana.
Jeżeli jest podłączony zasilacz sieciowy, komputer przejdzie w tryb
gotowości zgodnie z ustawieniami w programie narzędziowym TOSHIBA Power Saver.
Aby powrócić do normalnej pracy, naciśnij przycisk zasilania lub
dowolny klawisz. Ta ostatnia opcja działa tylko, gdy w programie HW Setup została włączona funkcja Wake-up on Keyboard (Obudź z klawiatury).
Jeżeli komputer automatycznie przejdzie w tryb gotowości, gdy jest
aktywna aplikacja sieciowa, wówczas po jego przywróceniu do normalnego trybu działania aplikacja ta może nie zostać przywrócona.
Aby uniemożliwić komputerowi automatyczne przechodzenie do stanu
gotowości, wyłącz tryb gotowości (Standby) w programie TOSHIBA Power Saver. Ta czynność sprawia jednak, że komputer przestanie spełniać normy Energy Star.
Wprowadzenie
Przed przejściem w stan gotowości należy zapisać dane.
Gdy komputer jest w stanie gotowości, nie należy instalować lub
wyjmować modułów pamięci. Może to spowodować uszkodzenie komputera lub modułu pamięci.
W trybie gotowości nie należy również wyjmować akumulatora
z komputera (jeżeli nie jest on podłączony do zasilacza). Znajdujące się w pamięci komputera dane zostaną utracone.
Zabierając komputer na pokład samolotu lub do szpitala, należy
pamiętać o jego wyłączeniu lub przestawieniu w tryb hibernacji, gdyż praca komputera powoduje zakłócenia fal radiowych.
Podręcznik użytkownika 3-10
Wprowadzenie
Zalety trybu gotowości
Tryb gotowości ma następujące zalety:
Środowisko pracy zapamiętane przed ostatnim wyłączeniem
komputera jest odtwarzane szybciej niż w trybie hibernacji.
Oszczędzana jest energia, ponieważ system jest zamykany, jeśli
w określonym czasie do komputera nie dochodzą żadne sygnały ani nie pracują żadne jego podzespoły.
Dostępna jest funkcja wyłączania zasilania za pomocą panelu
wyświetlacza.
Przechodzenie do stanu gotowości
Tryb gotowości może również włączyć przez naciśnięcie kombinacji klawiszy Fn + F3. Szczegółowe informacje znajdują się w rozdziale 5,
Klawiatura.
Tryb gotowości można uruchomić na trzy sposoby:
1. W menu Start kliknij Wyłącz komputer, a następnie kliknij Tryb gotowości.
2. Zamknij panel wyświetlacza. Tę funkcję należy wcześniej uaktywnić. Więcej informacji znajduje się na karcie Czynność konfiguracji w programie narzędziowym TOSHIBA Power Saver opisanym w Panelu sterowania. Kliknij opcję Performance and Maintenance (Wydajność i konserwacja) i otwórz program TOSHIBA Power Saver.
3. Naciśnij przycisk zasilania. Tę funkcję należy wcześniej uaktywnić. Więcej informacji znajduje się na karcie Czynność konfiguracji w programie narzędziowym TOSHIBA Power Saver opisanym w Panelu sterowania. Kliknij opcję Performance and Maintenance (Wydajność i konserwacja) i otwórz program TOSHIBA Power Saver.
Po ponownym włączeniu komputera moż miejsca, gdzie została przerwana.
na kontynuować pracę od
Jeśli komputer zostanie wyłączony w trybie gotowości, wskaźnik
zasilania miga na pomarańczowo.
Jeśli komputer jest zasilany z akumulatora, można przedłużyć czas
jego działania przez zamykanie systemu w trybie hibernacji. W trybie gotowości zużywana jest większa ilość energii.
Ograniczenia trybu gotowości
Tryb gotowości nie będzie poprawnie funkcjonować, jeśli:
zasilanie zostanie włączone bezpośrednio po zamknięciu systemu,
obwody pamięci są narażone na napięcie elektrostatyczne lub
zakłócenia i szumy wywołane przez urządzenia elektryczne.
Podręcznik użytkownika 3-11
Wprowadzenie

Ponowne uruchamianie komputera

W pewnych sytuacjach konieczne jest ponowne uruchomienie systemu. Dotyczy to m.in. następujących przypadków:
Zmiana niektórych ustawień komputera.
Wystąpienie błędu i brak reakcji komputera na polecenia wydawane
przy użyciu klawiatury.
Istnieją trzy sposoby ponownego uruchomienia komputera:
1. Kliknij Start, a następnie Wyłącz komputer. Z menu Wyłącz komputer wybierz polecenie Uruchom ponownie.
2. Naciśnij klawisze Ctrl + Alt + Del, aby wyświetlić okno programu
Menedżer zadań Windows, a następnie wybierz opcje Zamknij system i Uruchom ponownie.
3. Naciśnij przycisk zasilania i przytrzymaj go w tej pozycji przez 5 sekund. Odczekaj 10 do 15 sekund, a następnie ponownie włącz zasilanie przyciskiem zasilania.

Przywracanie oprogramowania zainstalowanego fabrycznie

W przypadku uszkodzenia wstępnie zainstalowanych plików, można je przywrócić za pomocą dysku Product Recovery lub dysku CD-ROM z programami narzędziowymi i użytkowymi firmy Toshiba (TOSHIBA Tools & Utilities).

Przywracanie całego systemu

Aby przywrócić system operacyjny i całe fabrycznie zainstalowane oprogramowanie, wykonaj poniższe kroki.
Przywracanie systemu operacyjnego Windows
Przy reinstalacji systemu operacyjnego Windows zostanie sformatowany dysk twardy i wszystkie dane na nim zostaną stracone.
1. Włóż dysk DVD z oprogramowaniem Product Recovery do napędu dysków optycznych i wyłącz zasilanie komputera.
2. Naciśnij i przytrzymaj klawisz F12, a następnie włącz zasilanie. Po wyświetleniu ekranu ze słowem Qosmio zwolnij klawisz F12.
3. Za pomocą klawiszy strzałek w lewo i w prawo wybierz opcję Napęd CD/DVD-ROM z menu Urządzenia rozruchowe. Więcej informacji znajduje się w części Boot Priority (Kolejnoœæ uruchamiania) w rozdziale 7, Program HW Setup.
4. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami.
5. Jeżeli komputer został dostarczony z zainstalowanym oprogramowaniem dodatkowym, nie może ono zostać przywrócone z dysku DVD z oprogramowaniem Product Recovery. Aplikacje dodatkowe (np. Works Suite, odtwarzacz DVD, gry itp.) należy zainstalować oddzielnie z odpowiednich nośników.
Podręcznik użytkownika 3-12
Wprowadzenie
Przywracanie programu QosmioPlayer (tylko modele z tunerem TV)
Aby przywrócić program QosmioPlayer, wykonaj poniższe czynności.
1. Włóż dysk CD Produkt Recovery Media do napędu dysków optycznych i wyłącz zasilanie komputera.
2. Naciśnij i przytrzymaj klawisz F12, a następnie włącz zasilanie. Po wyświetleniu ekranu ze słowem Qosmio zwolnij klawisz F12.
3. Za pomocą klawiszy strzałek w lewo i w prawo wybierz opcję Napęd CD/DVD-ROM z menu Urządzenia rozruchowe. Więcej informacji znajduje się w części Boot Priority (Kolejnoœæ uruchamiania) w rozdziale 7, Program HW Setup.
4. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami.

Przywracanie programów narzędziowych i sterowników TOSHIBA

Jeżeli system Windows pracuje prawidłowo, poszczególne sterowniki i aplikacje można odzyskiwać osobno. Dysk TOSHIBA Tools & Utilities zawiera sterowniki i aplikacje zawarte w komputerze. Jeżeli sterowniki lub aplikacje uległy uszkodzeniu, dysk ten pozwala na reinstalację większości składników nie będących częścią systemu operacyjnego Windows.
Podręcznik użytkownika 3-13
Qosmio F10
Rozdział 4
Podstawy pracy z komputerem
W niniejszym rozdziale zawarto podstawowe informacje dotyczące pracy z komputerem, w tym uwagi na temat korzystania z tabliczki dotykowej Touch Pad, opcjonalnego napędu dyskietek USB, napędów nośników optycznych, tunera TV, systemu dźwiękowego, modemu, komunikacji bezprzewodowej i sieci LAN. Ponadto znajdują się tu zalecenia związane z prawidłową eksploatacją komputera, dyskietek i dysków CD/DVD.

Używanie tabliczki dotykowej

Korzystanie z tabliczki dotykowej polega na przyciśnięciu i przesuwaniu palca w kierunku, w którym ma się przesunąć wskaźnik ekranowy.
Przycisk przewijania
Tabliczka dotykowa Touch Pad
Przyciski tabliczki dotykowej Touch Pad
Tabliczka dotykowa Touch Pad i jej przyciski sterujące
Dwa przyciski umieszczone poniżej klawiatury spełniają taką samą funkcję, jak przyciski myszy. Naciskaj lewy przycisk, aby wybrać pozycję menu lub manipulować tekstem czy grafiką zaznaczonymi wskaźnikiem. Naciskaj prawy przycisk, aby wyświetlić menu lub inną funkcję, w zależności od używanego oprogramowania.
Przycisk przewijania umożliwia przewijanie zawartości wyświetlanego okna. Wykorzystuj ten przycisk do przeglądania niewidocznych części ekranu. Aby przewinąć ekran w dół lub w górę, naciskaj przycisk przewijania odpowiednio w kierunku ku dołowi bądź ku górze. Funkcja przewijania jest także dostępna za pomocą tabliczki Touch Pad.
Podręcznik użytkownika 4-1
Podstawy pracy z komputerem
Można również pukać w tabliczkę dotykową, aby wykonać funkcje odpowiadające funkcjom lewego przycisku.
Kliknięcie — puknij jeden raz. Dwukrotne kliknięcie — puknij dwa razy. Przeciągnięcie i upuszczenie — puknij, aby wybrać element do
przeniesienia. Pozostaw palec na tabliczce Touch Pad po drugim puknięciu i przeciągnij wybrany element.

Korzystanie z napędu dyskietek USB (opcjonalnego)

Opcjonalny napęd dyskietek USB jest podłączany do jednego z portów USB komputera. Obsługuje dyskietki o pojemności 1,44 MB lub 720 kB.

Podłączanie napędu dyskietek USB

Aby podłączyć napęd, włóż wtyk napędu dyskietek do portu USB.
Sprawdź, czy złącze jest prawidłowo ustawione i dopasowane do gniazda. Nie należy wykonywać połączenia na siłę, może to doprowadzić do uszkodzenia styków złącza.
Port USB
Wtyczka złącza USB
Podłączanie napędu dyskietek USB
Jeżeli napęd dyskietek zostanie podłączony po włączeniu komputera, należy odczekać około 10 sekund zanim komputer rozpozna napęd. Przed upływem 10 sekund nie rozłączaj ani nie podłączaj ponownie napędu.
Podręcznik użytkownika 4-2
Podstawy pracy z komputerem

Odłączanie napędu dyskietek USB

Po zakończeniu wykorzystywania napędu dyskietek wykonaj poniższe czynności, aby go odłączyć:
1. Odczekaj aż wskaźnik zgaśnie, aby upewnić się, że wszystkie operacje na dyskietce zostały zakończone.
Jeżeli odłączenie napędu dyskietek lub wyłączenie zasilania nastąpi w momencie, gdy komputer korzysta z napędu, istnieje niebezpieczeństwo utraty danych albo uszkodzenia dyskietki lub napędu.
2. Kliknij ikonę Bezpieczne usuwanie sprzętu na pasku zadań.
3. Kliknij napęd dyskietek.
4. Wyciągnij wtyk napędu dyskietek USB z portu USB w komputerze.

Korzystanie z napędów nośników optycznych

Pełnowymiarowy napęd zapewnia wysoką wydajność przy wykonywaniu programów korzystających z dysków CD/DVD. Napęd obsługuje dyski CD/ DVD 12 cm (4,72") lub 8 cm (3,15") bez dodatkowego adaptera. Do obsługi działania napędu CD/DVD-ROM zastosowano kontroler interfejsu ATAPI. Podczas odczytywania danych z dysku CD/DVD wskaźnik napędu świeci się.
Do odtwarzania dysków DVD-Video można skorzystać z aplikacji WinDVD.
W przypadku napędu DVD Super Multi, należy zapoznać się także zczęścią Nagrywanie dysków CD/DVD za pomocą napędu DVD Super
Multi, która zawiera uwagi dotyczące nagrywania dysków CD/DVD.

Wkładanie dysków

Aby umieścić dysk CD/DVD w napędzie, należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi poniżej; pomocne mogą być także rysunki od 4-3 do 4-6.
1. a. Przy włączonym zasilaniu naciśnij przycisk wysuwania, aby szuflada otworzyła się nieznacznie.
Przycisk wysuwania
Naciskanie przycisku wysuwania
Podręcznik użytkownika 4-3
Podstawy pracy z komputerem
b. Jeśli zasilanie napędu jest wyłączone, naciśnięcie przycisku nie
spowoduje wysunięcia szuflady napędu. W takim przypadku można wysunąć szufladę za pomocą cienkiego przedmiotu (długości około 15 mm), na przykład wyprostowanego spinacza włożonego w otwór znajdujący się po prawej stronie przycisku wysuwania szuflady napędu.
Szczelina wysuwania
Ręczne wysuwanie szuflady napędu
2. Chwyć delikatnie szufladę ipociągnij aż do jej pełnego wysunięcia.
Wysuwanie szuflady
3. Umieść w szufladzie dysk CD/DVD etykietą do góry.
Soczewka lasera
Wkładanie dysku CD/DVD
Podręcznik użytkownika 4-4
Podstawy pracy z komputerem
Gdy szuflada jest w pełni otwarta, krawędź komputera nieznacznie nachodzi na szufladę CD/DVD. W związku z tym należy pochylić dysk CD/DVD podczas umieszczania go w szufladzie. Po umieszczeniu dysku CD/DVD należy się upewnić, że został umieszczony płasko.
Nie dotykaj soczewki lasera. Może to doprowadzić do problemów
z ogniskowaniem.
Uważaj, aby do napędu nie dostały się ciała obce. Sprawdź
powierzchnię szuflady, zwłaszcza tuż za przednią krawędzią i upewnij się, żemożna ją bezpiecznie zamknąć.
4. Naciśnij delikatnie środek dysku CD/DVD, aż poczujesz, że znalazł się on na właściwym miejscu. Dysk CD/DVD powinien znajdować się poniżej krążka pozycjonującego i przylegać do jego podstawy.
5. Naciśnij środek szuflady, aby ją zamknąć. Dociśnij ją delikatnie, aby znalazła się na swoim miejscu.
Niewłaściwie włożony dysk CD/DVD może zostać uszkodzony przy zamykaniu szuflady. Może też sprawić, że szuflada nie otworzy się całkowicie po naciśnięciu przycisku wysuwania.
Zamykanie szuflady dysku CD/DVD

Wyjmowanie dysków

Aby wyjąć dysk CD/DVD, należy wykonać następujące czynności:
Nie naciskaj przycisku wysuwania w czasie odczytywania przez komputer danych z dysku znajdującego się w napędzie. W takiej sytuacji przed otwarciem szuflady poczekaj na zgaśnięcie wskaźnika napędu. Jeśli po wysunięciu szuflady dysk wciąż się obraca, odczekaj do jego zatrzymania i dopiero wówczas wyjmij go z napędu
1. Naciśnij przycisk wysuwania szuflady, by ją częściowo otworzyć. Delikatnie pociągnij szufladę, aż do momentu jej całkowitego wysunięcia.
Podręcznik użytkownika 4-5
.
Podstawy pracy z komputerem
Po częściowym otwarciu szuflady poczekaj do momentu zatrzymania
się dysku CD/DVD, a następnie całkowicie wysuń szufladę.
Przed ręcznym otwarciem szuflady przy użyciu otworu wyłącz zasilanie
komputera. Wysuwanie szuflady podczas obracania się dysku CD/ DVD może spowodować jego zsunięcie z krążka pozycjonującego i w konsekwencji spowodować obrażenia.
2. Dysk CD/DVD wystaje nieco poza brzegi szuflady napędu, co pozwala go uchwycić. Chwyć delikatnie dysk CD/DVD i wyjmij go.
Wyjmowanie dysku CD/DVD
3. Naciśnij środek szuflady, aby ją zamknąć. Dociśnij ją delikatnie, aby znalazła się na swoim miejscu.

Tuner TV

Niektóre modele tej serii zostały wyposażone w tuner TV umożliwiający oglądanie programów TV na wbudowanym wyświetlaczu LCD, a także ich nagrywanie.
Możliwa jest również edycja zarejestrowanych programów i ich zapisywanie w formacie DVD.
Służy do tego funkcja My TV dołączona do systemu Windows XP Media Center Edition.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Korei wwożenie tunera TV obsługującego standardy PAL i SECAM na terytorium tego kraju jest zabronione.
Podręcznik użytkownika 4-6
Podstawy pracy z komputerem

Korzystanie z tunera TV

Antena
Jakość dźwięku i obrazu w znacznej mierze zależy od warunków
propagacji fal radiowych.
Jeśli w miejscu użytkowania komputera odbiór pasma
częstotliwości radiowych jest słaby, skontaktuj się ze sprzedawcą lub zaopatrz się w jeden z ogólnodostępnych wzmacniaczy antenowych. Więcej informacji znajduje się w podręczniku użytkownika wzmacniacza.
Podłączanie przewodu
Do podłączania przewodu antenowego do komputera służy adapter antenowy dostarczany z komputerem.

Podłączanie adaptera antenowego

Podczas burzy z wyładowaniami atmosferycznymi nie należy dotykać przewodu antenowego. Grozi to porażeniem elektrycznym.
Jeśli nie da się uniknąć podłączania tunera TV do zewnętrznej anteny podczas burzy z wyładowaniami atmosferycznymi, wówczas komputer powinien pracować w trybie zasilania z sieci. Zasilacz sieciowy oferuje pewien (ograniczony) stopień ochrony przed porażeniem wywołanym przez wyładowanie atmosferyczne. Dla pełnej ochrony nie należy korzystać z komputera podczas burzy.
1. Zapisz dane, zamknij system Windows i wyłącz komputer.
2. Podłącz adapter antenowy do portu anteny TV w komputerze.
Port anteny TV
Adapter antenowy
Podłączanie adaptera antenowego
Podręcznik użytkownika 4-7
3. Podłącz przewód antenowy do drugiego końca adaptera antenowego.
W przypadku korzystania z dekodera do odbioru telewizji kablowej lub satelitarnej należy podłączyć go za pomocą przewodu antenowego.

System dźwiękowy

Korzystanie z mikrofonu

Komputer posiada wbudowany mikrofon który można używać do rejestrowania dźwięku monofonicznego w aplikacjach. Można go również używać do wydawania poleceń głosowych w aplikacjach, które obsługują takie funkcje.
W komputerze znajduje się wbudowany mikrofon i głośniki, co może prowadzić w niektórych sytuacjach do powstawania sprzężeń. Sprzężenie występuje, gdy dźwięk z głośników jest odbierany przez mikrofon i po wzmocnieniu przesyłany z powrotem do głośników, skąd ponownie trafia do mikrofonu itd.
Proces taki zachodzi wielokrotnie i powoduje powstanie dźwięku o wysokim natężeniu i częstotliwości. Jest to znane zjawisko występujące we wszystkich systemach dźwiękowych kiedy dźwięk z mikrofonu dostaje się do głośnika, którego si zbyt blisko mikrofonu. Możesz kontrolować to zjawisko przy pomocy regulacji głośności lub przy pomocy funkcji wyciszenia.
Aby wyregulować głośność lub włączyć wyciszenie, kliknij przycisk Start, wybierz Wszystkie programy, Akcesoria, Rozrywka, a następnie kliknij Regulacja głośności. W panelu głównym głośności można ustawić poziom głośności, odpowiednio przesuwając suwak, lub wyciszyć dźwięk, klikając pole wyboru Wycisz udołu panelu.
Podstawy pracy z komputerem
Adapter antenowy
Przewód antenowy
Podłączanie przewodu antenowego
ła głosu jest zbyt wysoka lub głośnik znajduje się
Podręcznik użytkownika 4-8
Podstawy pracy z komputerem

Panel sterowania SoundMAX

Panel sterowania SoundMAX umożliwia sterowanie dodatkowymi funkcjami Microphone Enhancement i Audio Power Management. Aby uruchomić panel sterowania SoundMAX:
1. Kliknij przycisk Start, a następnie Panel sterowania.
2. Jeśli zawartość okna Panel sterowania jest wyświetlana według kategorii, kliknij opcję Przełącz do widoku klasycznego.
3. Kliknij dwukrotnie ikonę SoundMAX.
Opcje na karcie Microphone Setup pozwalają zoptymalizować parametry wejściowe mikrofonu w konkretnej konfiguracji sprzętowej. Jeśli dźwięk ma być rejestrowany zwykłym mikrofonem stacjonarnym, wybierz opcję
Standard Microphone. W przypadku zestawu nagłownego wybierz opcję Headset.
Aby mieć pewność, iż czułość mikrofonu jest ustawiona prawidłowo, a rejestracja głosu odbywa się bez błędów, w Panelu sterowania uruchom Kreatora instalacji. W trakcie mówienia do mikrofonu funkcja Sound Meter wskazuje sygnał audio odbierany przez komputer.
Opcja Noise Reduction pomaga wyeliminować zewnętrzne szumy
ściowego sygnału mowy, czyniąc sygnał czystym i łatwo
zwej rozpoznawalnym przez aplikacje. Funkcja ta może być używana bez względu na model zastosowanego mikrofonu.
Istnieje możliwość wyłączenia zasilania kontrolera audio, gdy funkcja audio nie jest używana. Aby włączyć funkcję Audio Power Management:
1. Kliknij kartę Power Management.
2. Z listy rozwijanej Power Mode (Tryb zasilania) wybierz opcję Normal Power Savings (Normalny tryb oszczędzania energii).
Wybranie opcji No Power Savings (Tryb oszczędzania energii wyłączony) powoduje nieprzerwane działanie kontrolera audio.
Dla wzmocnienia efektu oszczędzania energii może wybrać inny tryb, tj. High Power Savings. W tym celu wykonaj poniższe czynności.
1. Kliknij kartę Power Management.
2. Z listy rozwijanej Power Mode (Tryb zasilania) wybierz opcję High Power Savings (Podwyższony tryb oszczędzania energii).
3. W polu Power Save Delay (Opóźnienie trybu oszczędzania energii) wprowadź czas (w sekundach) oczekiwania na przełączenie w tryb oszczędności energii.
Jeśli została wybrana opcja High Power Saving, przed rozpoczęciem korzystania z mikrofonu odtwórz plik dźwiękowy lub fragment płyty CD-Audio.
Podręcznik użytkownika 4-9
Podstawy pracy z komputerem

TOSHIBA Audio Effect

Program TOSHIBA Audio Effect posiada funkcję TOSHIBA Virtual Sound. Dzięki możliwościom TOSHIBA Virtual Sound muzyka i dźwięk odtwarzane na komputerze mają doskonalsze i bardziej realistyczne brzmienie. Program korzysta z technologii SRS WOW XT i SRS TruSurround XT firmy SRS Labs, Inc. Więcej informacji na temat korzystania z funkcji TOSHIBA Virtual Sound znajduje się w systemie pomocy tego programu.
Aby uruchomić system pomocy TOSHIBA Virtual Sound, kliknij przycisk Start, wybierz opcje Wszystkie programy, TOSHIBA, Utilities, a następnie kliknij Virtual Sound Help.
Nagrywanie dysków CD/DVD za pomocą napędu DVD Super Multi
Za pomocą napędu DVD Super Multi można zapisywać dane zarówno na dyskach CD-R/RW, jak i DVD-R/-RW/+R/+RW/-RAM. Na dysku CD-ROM zostały dostarczone następujące aplikacje do zapisu: RecordNow! na licencji Sonic Solutions, InterVideo WinDVD Creator Platinum, która jest produktem firmy InterVideo, Inc.

Ważna informacja

Przed nagraniem lub ponownym nagraniem dysku CD-R/RW lub DVD-R/
-RW/+R/+RW/-RAM należy przeczytać instrukcje instalacji i obsługi
opisane w niniejszej części i postępować zgodnie z nimi. W przeciwnym razie napęd DVD Super Multi może nie działać prawidłowo, co grozi brakiem możliwości nagrywania i ponownego nagrywania, utratą danych lub innymi uszkodzeniami.

Zastrzeżenia dotyczące odpowiedzialności prawnej

Firma TOSHIBA nie ponosi odpowiedzialności za żadne z niżej wymienionych zdarzeń:
Uszkodzenie dysku CD-R/RW lub DVD-R/-RW/+R/+RW/-RAM podczas
zapisu lub ponownego zapisu przy użyciu tego produktu.
Wszystkie zmiany lub straty nagranych na dyskach CD-R/RW lub
DVD-R/-RW/+R/+RW /-RAM danych, spowodowane zapisem lub ponownym zapisem przy użyciu tego produktu oraz wszystkie straty korzyści biznesowych lub przerwy w działalności spowodowane zmianą lub stratą zapisanych danych.
Szkody, które mogą być spowodowane wykorzystaniem sprzętu lub
oprogramowania produkcji osób trzecich. Wobec ograniczeń technologicznych obecnych napędów do zapisu dysków optycznych, użytkownik może napotkać nieoczekiwane błędy zapisu lub ponownego zapisu, spowodowane jakością dysku lub problemami sprzętowymi. Poza tym zaleca się sporządzenie dwóch lub kilku kopii ważnych danych na wypadek niepożądanych zmian lub utraty zapisanych treści.
Podręcznik użytkownika 4-10
Podstawy pracy z komputerem

Przed rozpoczęciem zapisu lub ponownego zapisu

W oparciu o przeprowadzone przez firmę TOSHIBA testy ograniczonej
zgodności zalecamy stosowanie dysków CD-R/RW oraz DVD-R/+R/
-RW/+RW/-RAM poniżej wymienionych producentów. Firma TOSHIBA nie gwarantuje jednakże działania, jakości lub wydajności dysków. Jakość dysków może mieć wpływ na ilość udanych operacji zapisu lub powtórnego zapisu.
CD-R: TAIYO YUDEN CO., LTD.
MITSUBISHI CHEMICAL CORPORATION RICOH Co., Ltd. Hitachi Maxell Ltd.
CD-RW (Multi-Speed
i High-Speed):
CD-RW (Ultra-Speed): MITSUBISHI CHEMICAL CORPORATION
MITSUBISHI CHEMICAL CORPORATION RICOH Co., Ltd.
DVD-R: Wymagania techniczne DVD-R dla wersji 2.0
DVD+R: MITSUBISHI CHEMICAL CORPORATION
DVD+R DL (tylko
napęd dysków Double
Layer Recordable):
DVD-RW: Wymagania techniczne DVD-R dla wersji 1.1
DVD+RW: MITSUBISHI CHEMICAL CORPORATION
DVD-RAM (tylko
napęd DVD Super
Multi):
TAIYO YUDEN CO., LTD. PIONEER VIDEO CORPORATION Matsushita Electric Industrial Co., Ltd.
RICOH Co., Ltd.
MITSUBISHI CHEMICAL CORPORATION
lub 1.2
VICTOR COMPANY OF JAPAN.LIMITED MITSUBISHI CHEMICAL CORPORATION
RICOH Co., Ltd.
Wymagania techniczne DVD-RAM dla wersji 2.0 lub 2.1
Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Hitachi Maxell Ltd.
Podręcznik użytkownika 4-11
Podstawy pracy z komputerem
W tym napędzie nie można używać dysków umożliwiających zapis z szybkością 8-krotną lub większą (DVD-R, DVD+R ), 4-krotną lub większą (DVD-RW, DVD+RW) oraz 3-krotną lub większą (DVD-RAM).
Jeśli dysk jest niskiej jakości, zabrudzony lub uszkodzony, mogą się
pojawić błędy zapisu lub ponownego zapisu. Przed użyciem sprawdź czystość i stan dysku.
Rzeczywista liczba możliwych zapisów na dyskach CD-RW, DVD-RW,
DVD+RW lub DVD-RAM zależy od jakości dysku i sposobu używania.
Istnieją dwa typy dysków DVD-R: do opracowań autorskich oraz
ogólnego przeznaczenia. Nie używaj dysków do opracowań autorskich. Napęd może dokonywać zapisu tylko na dyskach ogólnego przeznaczenia.
Można używać dysków DVD-RAM, które można wyjąć z opakowania,
oraz dysków DVD-RAM bez opakowania. Nie można używać dysków jednostronnych o pojemności 4,7 GB ani dysków dwustronnych o pojemności 9,4 GB.
Odtwarzanie dysków DVD+R/+RW w innych komputerowych napędach
DVDROM lub odtwarzaczach DVD może być niemożliwe.
Danych zapisanych na dysku CD-R/DVD-R/DVD+R nie można usunąć
w całości ani częś
ciowo.
Danych usuniętych (skasowanych) z dysków CD-RW, DVD-RW,
DVD+RW oraz DVD-RAM nie można odzyskać. Przed wykasowaniem dysku należy dokładnie sprawdzić jego zawartość. Jeśli podłączonych jest wiele napędów, w których można zapisywać dane na dyskach, należy zwrócić uwagę, aby nie usunąć danych z nieprawidłowego napędu.
Do zapisu na dyskach DVD-R/-RW, DVD+R/+RW lub DVD-RAM
wymagana jest pewna ilość miejsca dla zarządzania plikami, więc niemożliwe może okazać się wykorzystanie całej pojemności dysku.
Ponieważ dysk wykonany jest w standardzie DVD, w przypadku zapisu
danych o pojemności mniejszej od około 1 GB może zostać uzupełniony informacjami wypełniającymi. Nawet w przypadku zapisu niewielkiej ilości danych, zapis może potrwać dłużej ze względu na uzupe
łnienie danymi wypełniającymi.
Dyski DVD-RAM sformatowane w standardzie FAT32 nie mogą
być odtwarzane w systemie Windows 2000 bez oprogramowania DVD-RAM Driver Software.
Jeżeli podłączonych jest wiele napędów, w których można zapisywać
dane na dyskach, należy zwrócić uwagę, aby nie zapisać danych w nieprawidłowym napędzie.
Podłącz zasilacz sieciowy przed zapisem lub ponownym zapisem.
Przed przejściem w tryb gotowości/hibernacji, należy zakończyć
operację zapisu na dysku DVD-RAM. Operacja jest zakończona, jeśli można wysunąć nośnik DVD-RAM z napędu.
Podręcznik użytkownika 4-12
Podstawy pracy z komputerem
Należy zamknąć wszystkie pozostałe programy z wyjątkiem programu
do zapisu.
Nie należy uruchamiać programów mocno obciążających procesor,
np. wygaszaczy ekranu.
Komputer należy używać w trybie pełnego poboru mocy. Nie należy
używać funkcji oszczędzania energii.
Nie należy rozpoczynać zapisu, kiedy pracuje program antywirusowy.
W takiej sytuacji należy poczekać na zakończenie pracy programu, anastępnie wyłączyć programy wykrywające wirusy, w tym wszystkie programy sprawdzające pliki automatycznie w tle.
Nie należy używać programów narzędziowych do dysków twardych,
w tym narzędzi poprawiających czas dostępu do dysku. Mogą one powodować niestabilne działanie albo uszkodzić dane.
Nośniki CD-RW (Ultra Speed +) nie są obsługiwane. U
życie ich grozi
utratą lub uszkodzeniem danych.
Nośniki DVD+R DL nie są obsługiwane (z wyjątkiem Except UJ-831
oraz GSA-4080N).
Dane powinny być nagrywane na dysku CD/DVD z dysku twardego.
Nie należy wykonywać zapisu ze źródeł takich, jak serwer w sieci LAN lub inne urządzenia sieciowe.
Nagrywanie dysków za pomocą oprogramowania innego niż
RecordNow! oraz InterVideo WinDVD Creator Platinum nie jest zalecane.

Podczas nagrywania lub powtórnego nagrywania

Należy przestrzegać/uwzględniać następujące zalecenia podczas zapisu lub ponownego zapisu na dysk CD-R/RW, DVD-R/-RW/-RAM lub DVD+R/ +RW.
Podczas zapisu lub ponownego zapisu nie wykonuj żadnego
z wymienionych poniżej działań:
Zmiany użytkowników w systemie operacyjnym Windows XP.
Korzystania z komputera w innym celu, włącznie z korzystaniem
z myszki, tabliczki dotykowej lub zamykania/otwierania panelu wyświetlacza.
Włączania aplikacji komunikacyjnych, np. obsługi modemu.
Poruszania komputera lub narażania go drgania.
Podłączania i odłączania urządzeń zewnętrznych, takich jak:
karta PC, urządzenia USB, monitor zewnętrzny, optyczne urządzenia cyfrowe.
Korzystania z przycisku sterowania audio/wideo do odtwarzania
muzyki lub głosu.
Otwierania napędu DVD Super Multi.
Podczas zapisu lub ponownego zapisu nie należy zamykać systemu/
wylogowywać się oraz uruchamiać trybu gotowości/hibernacji.
Podręcznik użytkownika 4-13
Podstawy pracy z komputerem
Przed przejściem w tryb gotowości / hibernacji upewnij się, że
zapisywanie lub ponowne zapisywanie zostało zakończone. Zapisywanie jest zakończone, jeśli można otworzyć szufladę napędu DVD Super Multi.
Ustaw komputer na płaskiej powierzchni, unikaj miejsc narażonych na
wibracje, takich jak samoloty, pociągi, samochody. Nie używaj miejsc niestabilnych, takich jak stojaki.
Nie używaj w pobliżu komputera telefonu komórkowego ani innych
urządzeń radiowych.
Zapis wykonuj zawsze z dysku twardego komputera na dysk
DVD-RAM. Nie należy korzystać z funkcji „wytnij i wklej”. W przypadku błędu zapisu dane źródłowe zostaną utracone.
Program RecordNow! Podstawowy program dla komputera firmy TOSHIBA
Podczas korzystania z programu RecordNow! pamiętaj o następujących ograniczeniach:
Za pomocą programu RecordNow! nie można utworzyć dysku
DVD-Video.
Za pomocą programu RecordNow! nie można utworzyć dysku
DVD-Audio.
Do nagrywania muzyki na dysk DVD-R/-RW lub DVD+R/+RW nie
można użyć funkcji „Audio CD for Car or Home CD Player” (Dysk Audio CD do domowego lub samochodowego odtwarzacza CD) programu RecordNow!.
Nie należy używać funkcji „Exact Copy” (Dokładna kopia) programu
RecordNow! do kopiowania dysków DVD-Video oraz DVD-ROM z systemem ochrony praw autorskich.
Nie można wykonać kopii zapasowej dysku DVD-RAM za pomocą
funkcji „Exact Copy” programu RecordNow!.
Nie można wykonać kopii zapasowej dysku CD-ROM lub CD-R/RW na
dysku DVD-R/-RW lub DVD+R/+RW za pomocą funkcji „Exact Copy” programu RecordNow!.
Nie można wykonać kopii zapasowej dysku DVD-ROM, DVD-Video lub
DVD-R/-RW lub DVD+R/+RW na dysku CD-R/RW za pomocą funkcji „Exact Copy” programu RecordNow!.
Program RecordNow! nie obsługuje zapisu pakietowego.
Nie można używać funkcji „Exact Copy” (Dokładna kopia) programu
RecordNow! do utworzenia kopii zapasowej dysku DVD-R/-RW lub DVD+R/+RW, który został utworzony przy u oprogramowania na innej nagrywarce dysków DVD-R/-RW lub DVD+R/ +RW, może być niemożliwe.
życiu innego
Podręcznik użytkownika 4-14
Podstawy pracy z komputerem
W pewnych warunkach może być niemożliwe odczytanie informacji,
dodanych do dysku DVD-R i DVD+R, który był już wcześniej zapisany. Nie można ich odczytać w 16-bitowych systemach operacyjnych, takich jak Windows 98SE czy Windows ME. W systemie Windows NT4 niezbędny jest do tego dodatek Service Pack 6 lub nowszy. W systemie Windows 2000, do odczytu dodanych informacji potrzebny będzie dodatek Service Pack 2 lub nowszy. W niektórych napędach DVD-ROM oraz DVD-ROM i CD-R/RW odczytanie dodanych informacji może być niemożliwe niezależnie od systemu operacyjnego.
Program RecordNow! nie obsługuje nagrywania na dyski DVD-RAM.
Można do tego wykorzystać program Eksplorator lub podobny.
Przy wykonywaniu kopii zapasowej dysku DVD należy sprawdzić, czy
napęd źródłowy obsługuje zapis na dyskach DVD-R/-RW lub DVD+R/ +RW. Jeżeli napęd źródłowy nie obsługuje zapisu na dyskach DVD-R/
-RW lub DVD+R/+RW, kopia zapasowa może nie zostać utworzona prawidłowo.
Do tworzenia kopii zapasowych dysków DVD-R, DVD-RW, DVD+R lub
DVD+RW należy używać dysków tego samego typu.
Nie można częś
ciowo usunąć danych zapisanych na dysku CD-RW,
DVD-RW lub DVD+RW.

Weryfikacja danych

Aby sprawdzić, czy dane zostaną zapisane prawidłowo należy przed nagraniem lub ponownym nagraniem dysku CD/DVD postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami.
1. Kliknij przycisk Options (Opcje) ( ) w konsoli programu
RecordNow!, aby otworzyć panel opcji.
2. Wybierz opcję Data (Dane) w menu po lewej stronie.
3. Zaznacz pole wyboru Verify data written to the disc after burning (Zweryfikuj dane zapisane na dysku po wypaleniu) w oknie Data Options (Opcje danych).
4. Kliknij przycisk OK.
Podręcznik użytkownika 4-15
Podstawy pracy z komputerem

Program DLA do komputera firmy TOSHIBA

Podczas korzystania z programu DLA należy wziąć pod uwagę następujące ograniczenia:
To oprogramowanie obsługuje wyłącznie dyski wielokrotnego zapisu
(DVD+RW, DVD-RW i CD-RW). Nie obsługuje ono dysków DVD+R, DVD-R i CD-R, których nie można wielokrotnie zapisywać.
Program DLA nie obsługuje formatowania ani zapisywania dysków
DVD-RAM. Funkcje te są wykonywane przez oprogramowanie DVD-RAM Driver. Podczas wkładania dysku DVD-RAM do napędu i kliknięcia prawym przyciskiem myszy na ikonie Eksploratora Windows może pojawić się menu formatowania programu DLA. W takiej sytuacji w celu sformatowania dysku należy wybrać polecenie „DVDForm”. Polecenie „DVDForm” można wywołać klikając przycisk Start na pasku zadań i wybierając „Wszystkie programy”, „DVD-RAM”, „DVD-RAM Driver”, a następnie „DVDForm”.
Nie należy używać dysków, które zostały sformatowane za pomocą
oprogramowania do zapisu pakietowego innego niż DLA. Analogicznie, nie należy używać dysków, które zostały sformatowane za pomocą programu DLA, z oprogramowaniem do zapisu pakietowego innym niż DLA. Podczas korzystania z nieznanych dysków należy je sformatować przed użyciem za pomocą funkcji „Full Format” (Pełne formatowanie).
Do plików i folderów nie należy używać funkcji Cut & Paste (Wytnij i
wklej). Wycięty plik lub folder może zostać utracony, jeżeli zapis się nie powiedzie w wyniku błędu na dysku.
Podczas zapisywania plików procedury instalacyjnej programu na dysk
sformatowany przez DLA i uruchamiania instalacji z tego dysku może wystąpić błąd. W takim przypadku dane należy skopiować na dysku twardym, a następnie uruchomić program instalacyjny.

Tryb

Kreator Platinum InterVideo WinDVD. Dołączany jest tylko do modelu, który umożliwia zapis dysku DVD.

Kiedy jest używany program WinDVD Creator Platinum:

Można nagrywać obraz na kamerę wideo przez złącze i.LINK (IEEE1394) używając kreatora WinDVD Creator Platinum. Jednak istnieje możliwość wystąpienia nieprawidłowej jakości dźwięku.
1. Kliknij przycisk Start, a następnie Panel sterowania.
2. Kliknij ikonę Performance and Maintenance (Wydajność i konserwacja) w Panelu sterowania.
3. W oknie Performance and Maintenance kliknij ikonę System.
4. Kliknij kartę Advanced w oknie System Properties (Właściwości systemu).
5. Kliknij ikonę Settings w sekcji „Performance”.
6. Kliknij kartę Advanced w oknie Performance Options.
Podręcznik użytkownika 4-16
Podstawy pracy z komputerem
7. Kliknij ikonę Change (Zmień) w sekcji „virtual memory” (Pamięć wirtualna).
8. Wybierz przycisk Custom size (Ustawienia użytkownika) w oknie pamięci wirtualnej.
9. W polach „Initial size” (Rozmiar początkowy) oraz „Maximum size” (Rozmiar maksymalny) wprowadź znacznie większe wartości.
10. Kliknij przycisk Set (Ustaw) w oknie Virtual Memory (Pamięć wirtualna).
11. Kliknij przycisk OK w oknie Virtual Memory.

Jak przygotować DVD-Video

Uproszczone kroki tworzenia DVD-Video z danych wideo z DV-Camcorder:
1. Kliknij [Start]-[All Programs (Wszystkie programy)]-[InterVideo WinDVD Creator2]-[InterVideo WinDVD Creator], aby uruchomić program WinDVD Creator.
2. Kliknij przycisk [Capture], a następnie przez port IEEE1394 zapisz dane wideo z DV Camcorder.
3. Kliknij przycisk [Edit], następnie przeciągnij klip wideo z zakładki [Video Library] (biblioteki wideo) do zakładki edycji.
4. Kliknij przycisk [Make Movie] na górnym pasku.
5. Podwójnie kliknij na przycisk ikony prawej strzałki w środkowej części prawej strony.
6. Włóż czysty dysk DVD-R/+R lub wyczyszczony dysk DVD-RW/+RW do napędu.
7. Kliknij [Start], aby rozpocząć nagrywanie.
8. Po zakończeniu nagrywania szuflada się otworzy.
Jak uzyskać więcej informacji o programie InterVideo WinDVD Creator
Więcej informacji na temat kreatora InterVideo WinDVD znajduje się w systemie pomocy elektronicznej.

Ważne informacje na temat użytkowania

Podczas zapisu danych wideo na dysku DVD należy zwrócić uwagę na następujące ograniczenia:
1. Edytowanie cyfrowego materiału wideo
Do korzystania z programu WinDVD Creator niezbędne są
uprawnienia administratora.
Upewnij się, że komputer jest zasilany z zasilacza sieciowego
podczas korzystania z programu WinDVD Creator.
Ustaw komputer na pełny pobór mocy. Nie należy używać funkcji
oszczędzania energii.
W czasie edycji DVD można wyświetlić podgląd. Jeżeli jednak
działa aplikacja inna niż WinDVD, podgląd może nie być wyświetlany prawidłowo.
Podręcznik użytkownika 4-17
Podstawy pracy z komputerem
Program WinDVD Creator nie może wyświetlać obrazu wideo na
monitorze zewnętrznym w trybie równoczesnym.
WinDVD Creator nie może edytować lub odtwarzać kopii materiałów
zabezpieczonych.
Podczas korzystania z programu WinDVD Creator nie należy
zmieniać ustawień wyświetlacza.
Nie włączaj trybu gotowości / hibernacji podczas korzystania
z programu WinDVD Creator.
Nie należy uruchamiać programu WinDVD Creator natychmiast
po włączeniu komputera. Odczekaj aż wszystkie aktywne napędy dysków się zatrzymają.
Aby sprawdzić w przypadku nagrywania kamerą DV, czy zostały
zapisane wszystkie dane, włącz kamerę na kilka sekund przed rozpoczęciem zapisu danych.
Rejestrator CD, funkcje JPEG, DVD-Audio, mini DVD i funkcje
Video CD nie są obsługiwane w tej wersji.
Podczas nagrywania wideo na dysku DVD lub taśmie zamknij inne
programy.
Nie należy uruchamiać programów mocno obciążających procesor,
np. wygaszaczy ekranu.
Nie należ
y uruchamiać aplikacji komunikacyjnych, takich jak
modem lub sieć LAN.
2. Przed rozpoczęciem nagrywania wideo na DVD
Do nagrywania należy używać tylko dysków DVD zalecanych przez
producenta napędu.
Nie wybieraj napędu z powolnym urządzeniem, np.: dysku twardego
USB 1.1, gdyż może to być przyczyną wystąpienia błędów przy nagrywaniu dysku DVD.
Nie należy wykonywać wymienionych poniżej czynności:
• korzystać z komputera do celów innych, dotyczy to również
używania myszki, tabliczki TouchPad i zamykania lub otwierania panelu wyświetlacza;
• poruszać komputerem lub poddawać go drganiom;
• korzystać z przycisku sterowania Tryb i Audio/Video do
odtwarzania muzyki lub dźwięku;
• otwierać napędu DVD.
• Podłączania i odłączania urządzeń zewnętrznych, takich jak:
karty PC, karty SD, urządzenia korzystające z portu USB, monitory zewnę
trzne, cyfrowe urządzenia optyczne.
Sprawdź dysk po nagraniu ważnych danych.
Dysków DVD-R/+R/-RW nie można zapisać w formacie VR.
Na dysku DVD-R/+R/-RW/+RW można zapisać do 2 godzin
materiału wideo w formacie DVD Video.
Podręcznik użytkownika 4-18
Podstawy pracy z komputerem
WinDVD Creator nie eksportuje formatów DVD-Audio, VideoCD,
miniDVD.
WinDVD Creator może nagrywać dyski DVD-RAM/+RW w formacie
VR, ale zapisane dane mogą być odtwarzane tylko na komputerze.
Przy nagrywaniu dysku DVD program WinDVD Creator wymaga
przynajmniej 2 GB wolnej przestrzeni na dysku dla każdej godziny nagrania wideo.
W przypadku nagrywania całej płyty DVD sekwencja rozdziałów
może nie być odtwarzana prawidłowo.
3. Program Disc Manager
WinDVD Creator może edytować jedną listę odtwarzania na dysku.
WinDVD Creator może wyświetlać inną miniaturę niż ustawiona
w nagrywarce DVD-RAM ikona CE (Consumer Electronics ­urządzenia elektroniczne powszechnego użytku).
Używając menadżera dysku możesz zmienić format DVD-VR
na DVD-RAM, DVD+VR na DVD+RW oraz format DVD-Video na DVD-RW.
4. Nagrane dyski DVD
Odtwarzanie dysków DVD-R/+R/-RW/+RW/-RAM w innych
komputerowych napędach DVD-ROM lub odtwarzaczach DVD może być niemożliwe.
Do odtwarzania nagranych dysków na komputerze używaj aplikacji
WinDVD.
Przy czę
formatowanie może być zablokowane. Użyj nowego dysku.
sto używanych dyskach wielokrotnego zapisu pełne

Właściwa obsługa nośników

Poniżej podano zalecenia dotyczące ochrony danych znajdujących się na dyskach CD/DVD i dyskietkach.
Obchodź się ostrożnie z nośnikami. Przestrzeganie poniższych prostych wskazówek zwiększy trwałość dysków i zapobiegnie utracie przechowywanych na nich danych:

Dyski CD/DVD

1. Przechowuj dyski CD/DVD w opakowaniu, w którym zostały zakupione. Zapobiegnie to ich uszkodzeniu oraz zabrudzeniu.
2. Nie zginaj dysków.
3. Nie wykonuj żadnych napisów ani nie przyklejaj niczego na powierzchni zapisu danych na dysku i nie niszcz go w żaden inny sposób.
4. Dotykaj wyłącznie zewnętrznego lub wewnętrznego brzegu dysku. Ślady palców pozostawione na powierzchni dysku mogą spowodować nieprawidłowy odczyt danych.
Podręcznik użytkownika 4-19
Podstawy pracy z komputerem
5. Nie wystawiaj dysku na działanie promieni słonecznych ani skrajnych temperatur. Nie kładź na dyskach CD/DVD żadnych ciężkich przedmiotów.
6. W przypadku zakurzenia lub zabrudzenia dysku CD/DVD, przetrzyj go czystą, suchą szmatką. Nie należy czyścić dysku po okręgu, ale wzdłuż promieni okręgu - od środka do krawędzi zewnętrznej. W razie potrzeby zwilż szmatkę wodą lub delikatnym środkiem czyszczącym. Do czyszczenia dysków nie używaj benzyny, rozpuszczalników ani podobnych środków czyszczących.

Dyskietki

1. Przechowuj dyskietki w opakowaniu, w którym zostały zakupione. Zapobiegnie to ich zniszczeniu oraz zabrudzeniu. W przypadku zabrudzenia dyskietki nie używaj do jej czyszczenia płynnych środków czyszczących. Wyczyść dyskietkę za pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki.
2. Nie odsuwaj metalowej płytki zabezpieczającej powierzchnię zapisu danych. Nie dotykaj magnetycznej powierzchni dyskietki. Ślady palców mogą uniemożliwić odczytanie zapisanych na dyskietce danych.
3. Dane mogą zostać utracone, jeżeli dyskietka jest zgięta, skręcona, wystawiana na działanie światła słonecznego albo skrajnych temperatur.
4. Nie kładź na dyskietce żadnych ciężkich przedmiotów.
5. Nie jedz, nie pal ani nie używaj gumki do wycierania w pobliżu dyskietek. Obce cząsteczki w osłonie dyskietki mogą uszkodzić magnetyczną powierzchnię zapisu danych.
6. Dane zawarte na dyskietkach mogą ulec zniszczeniu również na skutek działania fal elektromagnetycznych. Przechowuj dyskietki z dala od głośników, odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz innych źródeł pola magnetycznego.

Modem

W niniejszej części opisano sposób podłączania i odłączania modemu wewnętrznego od gniazdka telefonicznego.
Wewnętrzny modem nie obsługuje funkcji głosowych. Obsługiwane są natomiast wszystkie funkcje przesyłania danych i faksów.
W czasie burzy z wyładowaniami atmosferycznymi należy odłączyć
przewód modemu od gniazdka telefonicznego.
Nie podłączaj modemu do cyfrowej linii telefonicznej.
Linia cyfrowa uszkodzi modem.
Podręcznik użytkownika 4-20
Podstawy pracy z komputerem

Wybór regionu

Ponieważ uregulowania dotyczące telekomunikacji mogą się zmieniać w zależności od regionu, należy sprawdzić, czy ustawienia modemu są poprawne w regionie, w którym będzie używany.
Aby wybrać region, wykonaj poniższe czynności:
1. Kliknij przycisk Start, wybierz opcje Wszystkie programy, TOSHIBA, Networking, a następnie kliknij Modem Region Select.
Nawet jeśli jest dostępna, nie korzystaj z funkcji Wybieranie kraju/regionu narzędzia Ustawienia modemu w Panelu sterowania. Zmiana kraju/ regionu w Panelu sterowania może nie odnieść skutku.
2. Na pasku zadań systemu Windows pojawi się ikona narzędzia Wybór regionu. Kliknij ikonę lewym przyciskiem myszy, aby wyświetlić listę regionów obsługiwanych przez modem. Zostanie wyświetlone podmenu lokalizacji. Obok aktualnie wybranego regionu i lokalizacji pojawi się zaznaczenie.
3. Wybierz odpowiedni region z listy regionów lub kod z podmenu.
Wybrany region będzie traktowany jako miejsce, w którym
pracować ma modem, a nowa lokalizacja dla połączeń telefonicznych (kod) zostanie ustawiona automatycznie.
Po wybraniu kodu odpowiadający mu region zostanie ustawiony
automatycznie i będzie traktowany jako ustawienie bieżące.

Menu Właściwości

Kliknij ikonę prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić menu właściwości na ekranie.

Ustawienia

Istnieje możliwość włączenia następujących opcji:
Tryb AutoRun
Narzędzie Wybór regionu będzie automatycznie uruchamiane przy starcie systemu operacyjnego.
Po wyborze regionu otwórz okno dialogowe Dialling Properties (Właściwości wybierania).
Po wybraniu regionu automatycznie otwierane będzie okno właściwości wybierania.
Lista lokalizacji do wyboru regionu.
Wyświetlane będzie podmenu zawierające informacje o dostępnych kodach odpowiadających poszczególnym krajom.
Podręcznik użytkownika 4-21
Podstawy pracy z komputerem
Jeżeli kod regionu modemu i bieżącej lokalizacji dla połączeń telefonicznych nie są zgodne, otwórz okno dialogowe.
Pojawi się okno dialogowe z komunikatem ostrzegawczym o niezgodności regionu i zaznaczonego kodu.

Wybór modemu

Jeśli komputer nie może rozpoznać wewnętrznego modemu, pojawi się okno dialogowe. Użyj tego okna dialogowego w celu wybrania portu COM modemu.

Właściwości wybierania

Wybranie tej opcji spowoduje wyświetlenie właściwości wybierania.
W przypadku korzystania z komputera w Japonii, przepisy prawa telekomunikacyjnego tego kraju wymagają wybrania Japonii jako regionu. Korzystanie w Japonii z modemu z innymi ustawieniami regionu jest niezgodne z prawem.

Podłączanie

Aby podłączyć przewód modułowy, wykonaj poniższe czynności.
1. Włóż jedną wtyczkę przewodu modułowego do gniazda modemu.
2. Włóż drugą wtyczkę przewodu do gniazda telefonicznego.
Gniazdo
modemu
Gniazdo telefoniczne
Podłączanie modemu wewnętrznego
Nie ciągnij przewodu ani nie przesuwaj komputera, gdy przewód jest podłączony.
Jeżeli używasz urządzenia pamięci masowej takiego jak napęd optyczny lub dysk twardy podłączony do 16-bitowej karty PC, możesz napotkać następujące problemy z modemem:
Szybkość modemu jest mała lub łączność jest przerywana.
Mogą wystąpić przerwy w dźwięku.
Podręcznik użytkownika 4-22

Odłączanie

Aby odłączyć przewód modułowy, wykonaj poniższe czynności:
1. Wciśnij dźwignię blokującą wtyczki znajdującej się w gniazdku telefonicznym i wyciągnij ją.
2. W ten sam sposób odłącz przewód od gniazda modemu.

Bezprzewodowa sieć LAN

Bezprzewodowa sieć LAN jest zgodna z innymi systemami sieci LAN opartymi na technologii radiowej DSSS/OFDM, które są zgodne ze standardem bezprzewodowej sieci LAN IEEE802.11 (wersja A, B lub G) i trybem Turbo.
Obsługiwane funkcje Obsługuje ona następujące funkcje:
Teoretyczna prędkość maksymalna wynosi 54 Mb/s (IEEE802.11a,
802.11g)
Teoretyczna prędkość maksymalna wynosi 11 Mb/s (IEEE802.11b)
Teoretyczna prędkość maksymalna wynosi 108 Mb/s (tryb Turbo;
moduł typu Atheros)
Wybór kanału częstotliwości (FCS – Frequency Channel Selection)
(wersja A/tryb Turbo:5 GHz, wersja B/G: 2,4 GHz)
Przechodzenie między wieloma kanałami
Zarządzanie zasilaniem karty
Technologia Atheros Super G
Szyfrowanie danych zgodne z protokołem bezpieczeństwa WEP
(Wired Equivalent Privacy) oparte na 152-bitowym algorytmie szyfrującym (moduł typu Atheros).
Szyfrowanie danych zgodne z protokołem bezpieczeństwa WEP oparte
na 128-bitowym algorytmie szyfrującym (moduł typu Intel).
Szyfrowanie zgodne z protokołem bezpieczeństwa AES (Advanced
Encryption Standard) oparte na 256-bitowym algorytmie szyfrującym (moduł typu Atheros).
Podstawy pracy z komputerem
TM
lub Super AGTM (moduł typu Atheros).
Szybkość transmisji oraz odległości pomiędzy punktami w bezprzewodowej sieci LAN mogą się zmieniać izależą od warunków elektromagnetycznych otoczenia, przeszkód, architektury i konfiguracji punktu dostępowego, parametrów komputera klienta oraz konfiguracji sprzętu i oprogramowania.
Szybkość transferu (xx Mb/s) jest maksymalną wartością teoretyczną zgodnie z normą IEEE802.11 (a/b/g). Rzeczywista szybkość transmisji jest niższa od maksymalnej teoretycznej.
TM
Aby skorzystać z funkcji Atheros SuperAG
lub SuperGTM, należy odpowiednio wyposażyć i skonfigurować program klienta w komputerze oraz punkt dostępowy. Wydajność funkcji zależy od formatu przesyłanych danych.
Podręcznik użytkownika 4-23
Podstawy pracy z komputerem

Bezpieczeństwo

Sprawdź, czy jest włączona funkcja (szyfrowania) WEP. W przeciwnym
przypadku komputer będzie zezwalał osobom z zewnątrz na nieuprawniony dostęp poprzez bezprzewodową sieć LAN, co może spowodować nieuprawnione wtargnięcie, podsłuchiwanie oraz utratę lub zniszczenie przechowywanych danych. Firma TOSHIBA stanowczo zaleca klientom włączanie funkcji WEP.
Firma TOSHIBA nie ponosi odpowiedzialności za ujawnienie
i zniszczenie danych powstałe w trakcie korzystania z sieci bezprzewodowej.

Wyłącznik komunikacji bezprzewodowej

Wyłącznik służy do włączenia oraz wyłączenia funkcji bezprzewodowej sieci lokalnej LAN. Kiedy wyłącznik znajduje się w pozycji wyłączonej, żadne dane nie są wysyłane ani odbierane. Przesuń przełącznik w lewo (w kierunku tyłu komputera), aby włączyć sieć, lub przesuń go w prawo (w kierunku przodu komputera), aby ją wyłączyć.
Podczas korzystania z komputera w samolocie lub szpitalu przełącznik
należy ustawić w pozycji wyłączonej. Sprawdź wskaźnik. Z chwilą wyłączenia komunikacji bezprzewodowej wskaźnik przestaje świecić.
Przed wejściem na pokład samolotu wyłącz komputer i sprawdź
regulamin danego przewoźnika odnośnie używania komputera na pokładzie.

Wskaźnik komunikacji bezprzewodowej

Wskaźnik określa stan funkcji komunikacji bezprzewodowej.
Stan wskaźnika Znaczenie
Wskaźnik wyłączony Wyłącznik komunikacji bezprzewodowej
znajduje się w pozycji wyłączonej.
Wskaźnik świeci się Wyłącznik komunikacji bezprzewodowej
Jeżeli do wyłączenia sieci W-LAN został użyty pasek zadań, ponownie uruchom komputer lub wykonaj podane poniżej czynności, aby system mógł rozpoznać sieć W-LAN. Otwórz lub kliknij: Start, Panel sterowania,
System, Menedżer urządzeń, Karty sieciowe, Intel 2200BG Network Connection lub Atheros AR5004X/AR5004G Wireless Network Adapter i włącz tę funkcję.
Podręcznik użytkownika 4-24
znajduje się w pozycji włączonej. Funkcja bezprzewodowej sieci LAN została włączona przez aplikację.
®
PRO/Wireless
LAN
Komputer obsługuje standardy Ethernet LAN (10 Mb/s, 10BASE-T) i Fast Ethernet LAN (100 Mb/s, 100BASE-Tx). W niniejszej części opisano sposób podłączania i odłączania komputera od sieci lokalnej.

Typy przewodów sieciowych LAN

Przed podłączeniem komputera do sieci LAN należy go prawidłowo skonfigurować. Logowanie do sieci LAN z zastosowaniem domyślnych ustawień komputera może spowodować nieprawidłową pracę sieci. W celu przeprowadzenia konfiguracji sieci skontaktuj się z administratorem sieci LAN.
W przypadku korzystania z sieci Fast Ethernet LAN (100 Mb/s, 100BASE-TX) należy użyć przewodu kategorii 5. Niedozwolone jest stosowanie przewodów kategorii 3.
W przypadku korzystania z sieci Ethernet LAN (10 Mb/s, 10BASE-T) należy użyć przewodu kategorii 5 lub 3.

Podłączanie przewodu sieci LAN

Aby podłączyć przewód sieci LAN, wykonaj poniższe czynności.
1. Wyłącz zasilanie komputera i wszystkich podłączonych do niego urządzeń zewnętrznych.
2. Włóż jeden koniec przewodu do gniazda sieci LAN. Delikatnie dociśnij wtyczkę, aż do charakterystycznego kliknięcia.
Podstawy pracy z komputerem
Gniazdo sieci LAN
Podłączanie przewodu sieci LAN
3. Drugi koniec przewodu włóż do gniazda koncentratora sieci LAN. Przed podłączeniem przewodu do koncentratora skontaktuj się z administratorem sieci LAN.
Jeżeli komputer wymienia dane z siecią LAN, wskaźnik LAN Active (Sieć LAN aktywna) świeci na pomarańczowo. Jeżeli komputer jest podłączony do koncentratora sieci LAN, ale nie wymienia danych, wskaźnik Link (Łącze) świeci na zielono.
Podręcznik użytkownika 4-25

Odłączanie przewodu sieci LAN

Aby odłączyć przewód sieci LAN, wykonaj poniższe czynności.
Przed odłączeniem komputera od sieci LAN upewnij się, że wskaźnik LAN Active (pomarańczowa dioda LED) jest wygaszony.
1. Wciśnij dźwignię blokującą wtyczki znajdującej się w gniazdku telefonicznym i wyciągnij ją.
2. W ten sam sposób odłącz przewód od koncentratora. Przed odłączeniem przewodu od koncentratora skontaktuj się z administratorem sieci LAN.

Czyszczenie komputera

Aby zapewnić wieloletnią oraz bezproblemową eksploatację komputera, należy utrzymywać go w czystości oraz nie dopuszczać do przypadkowego zalania lub dostania się jakichkolwiek płynów do jego wnętrza.
Uważaj, aby nie zalać komputera jakąkolwiek cieczą. W przypadku
zamoczenia komputera należy natychmiast wyłącz zasilanie i zaczekaj aż całkiem wyschnie.
Do czyszczenia komputera używaj szmatki lekko zwilżonej wodą.
Wyświetlacz można oczyścić środkiem do czyszczenia szyb. Nawilż środkiem czyszczącym miękką, suchą szmatkę i delikatnie przetrzyj nią ekran.
Podstawy pracy z komputerem
Nigdy nie spryskuj środkiem czyszczącym bezpośrednio powierzchni komputera. Do czyszczenia komputera nigdy nie używaj silnych ani żrących środków chemicznych.

Przenoszenie komputera

Komputer charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością itrwałością. Jednak podczas przenoszenia go należy przestrzegać pewnych zaleceń, które pomogą uniknąć ewentualnych problemów.
Przed przenoszeniem komputera upewnij się, czy zakończone zostały
wszystkie operacje dyskowe. Sprawdź wskaźnik Dysk na komputerze.
Jeżeli w napędach są dyski CD/DVD, wyjmij je. Upewnij się, czy
szuflada jest zamknięta.
Wyłącz zasilanie komputera.
Przed przeniesieniem komputera odłącz zasilacz sieciowy i wszystkie
urządzenia peryferyjne.
Zamknij wyświetlacz. Nie podnoś komputera trzymając za panel
wyświetlacza.
Zamknij wszystkie osłony portów.
Do przenoszenia komputera używaj specjalnej torby.
Podręcznik użytkownika 4-26
Przenosząc komputer, trzymaj go pewnie i unikaj upuszczenia lub
uderzenia w inny obiekt.
Nie przenoś komputera, trzymając za wystające elementy jego
obudowy.

Rozpraszanie ciepła

Aby zapobiec przegrzaniu procesora, komputer został wyposażony wwewnętrzny czujnik temperatury. Jeśli wewnętrzna temperatura komputera wzrośnie do określonego poziomu, to włączy się wentylator chłodzący lub zostanie zmniejszona szybkość pracy procesora. Można określić, że temperatura procesora ma być ograniczana najpierw poprzez włączenie wentylatora, a później, w razie potrzeby, zmniejszenie szybkości procesora lub najpierw poprzez zmniejszenie szybkości procesora, a później, w razie potrzeby, włączenie wentylatora. Wyboru można dokonać w polu Cooling Method (Metoda chłodzenia) zakładki Basic Setup (Konfiguracja podstawowa) programu Power Saver firmy TOSHIBA.
Podstawy pracy z komputerem
Maksymalna
wydajność
Wydajność Stosowana jest kombinacja wentylatora i obniżania
Optymalizacja
wykorzystani
a akumulatora
Po obniżeniu temperatury procesora do normalnego zakresu, następuje wyłączenie wentylatora i procesor zaczyna działać ze standardową prędkością.
Jeśli w którejkolwiek konfiguracji temperatura procesora osiągnie niedopuszczalnie wysoki poziom, wtedy system automatycznie zostanie zamknięty, aby uniknąć uszkodzeń. Znajdujące się w pamięci komputera dane zostaną utracone.
Najpierw jest włączany wentylator, a następnie, w razie potrzeby, jest obniżana szybkość przetwarzania procesora.
szybkości przetwarzania procesora.
Najpierw jest obniżana szybkość przetwarzania procesora, a następnie, w razie potrzeby, jest włączany wentylator.
Podręcznik użytkownika 4-27
Qosmio F10
Rozdział 5
Klawiatura
Układ klawiatury komputera jest zgodny z rozszerzoną klawiaturą 101/ 102-klawiszową. Kombinacje klawiszy umożliwiają uaktywnienie wszystkich funkcji charakterystycznych dla klawiatury składającej się ze 101/102 klawiszy.
Liczba klawiszy zależy od układu klawiatury obowiązującego w kraju, dla którego komputer został skonfigurowany. Dostępne są klawiatury wróżnych językach.
Klawiatura zawiera pięć typów klawiszy: standardowe w układzie maszyny do pisania, mapowana klawiatura numeryczna, funkcyjne, programowalne i kursora.

Klawisze standardowe w układzie maszyny do pisania

Klawisze standardowe w układzie maszyny do pisania służą do wprowadzania małych oraz wielkich liter, cyfr, znaków interpunkcyjnych oraz symboli specjalnych pojawiających się na ekranie.
Istnieją jednak pewne różnice pomiędzy klawiaturą komputera i maszyny do pisania:
Cyfry oraz litery tekstu pisanego na komputerze różnią się szerokością.
Wielkość odstępów tworzonych przez znak spacji także może siężnić wzależności od justowania wierszy oraz innych czynników.
Mała litera l (el) oraz cyfra 1 nie mogą być stosowane zamiennie, jak to
się dzieje w przypadku maszyny do pisania.
Nie są też zamienne wielka litera O oraz cyfra 0.
Klawisz funkcyjny Caps Lock na klawiaturze komputera powoduje
zamianę na wielkie znaki wyłącznie liter alfabetu, podczas gdy klawisz Shift maszyny do pisania oddziałuje na wszystkie znaki.
Klawisze Shift, Tab oraz BkSp (backspace) posiadają te same funkcje,
co odpowiadaj zostały również pewne funkcje specjalne.
ące im klawisze maszyny do pisania, ale przypisane im
Podręcznik użytkownika 5-1
Loading...