Toshiba QOSMIO DX730 User Manual [pl]

Podręcznik użytkownika
DX 730

Spis treści

Wstęp
Informacje ogólne
Rozdział 1
Wprowadzenie
Rozdział 2
Rozdział 3
Przewodnik po systemie
Korzystanie z komputera
Podręcznik użytkownika ii
Rozdział 4
Programy narzędziowe i funkcje zaawansowane
Rozdział 5
Rozdział 6
Dodatek A
Dodatek B
Dodatek C
Dodatek D
Zasilanie komputera
Rozwiązywanie problemów technicznych
Specyfikacje
Przewody i wtyczki zasilające
Uwagi prawne
Informacje dotyczące urządzeń bezprzewodowych
Indeks
Podręcznik użytkownika
iii
Prawa autorskie
© 2012 TOSHIBA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgodnie z prawem autorskim, tego podręcznika nie wolno powielać w żadnej formie bez uprzedniego uzyskania pisemnej zgody firmy TOSHIBA. Korzystanie z informacji zamieszczonych w podręczniku nie jest objęte zobowiązaniami patentowymi.
Wydanie pierwsze czerwiec 2012. Prawa autorskie do utworów muzycznych, filmów, programów
komputerowych, baz danych oraz innych własności intelektualnych chronionych prawami autorskimi należą do autora lub właściciela praw autorskich. Materiał chroniony prawami autorskimi może być reprodukowany wyłącznie na użytek własny lub domowy. Każde inne użytkowanie oprócz wymienionego powyżej (w tym konwersja do formatu cyfrowego, zmiana, przesyłanie skopiowanych materiałów i dystrybucja w sieci) bez zezwolenia posiadacza prawa autorskiego stanowi naruszenie prawa autorskiego i praw autora i podlega odpowiedzialności cywilnej lub karnej. Podczas kopiowania tego podręcznika należy przestrzegać praw autorskich.
Zastrzeżenie
Ten podręcznik został zatwierdzony i poprawiony z zachowaniem należytej staranności. Zamieszczone instrukcje i opisy komputera były aktualne w czasie opracowywania tego podręcznika. Komputer i podręcznik mogą ulec modyfikacjom bez powiadomienia. Firma TOSHIBA nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające bezpośrednio lub pośrednio z błędów, pominięć i niezgodności dostarczonego komputera z informacjami zamieszczonymi w tym podręczniku.
Znaki towarowe
Intel, Intel SpeedStep, Intel Core i Centrino są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowym firmy Intel Corporation.
Windows, Microsoft i logo Windows są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Microsoft Corporation.
Bluetooth jest znakiem towarowym właściciela i używany jest przez firmę TOSHIBA na podstawie licencji.
HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface i logo HDMI są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy HDMI Licensing LLC w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.
SRS i logo SRS są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy SRS Labs, Inc. Technologia SRS jest udostępniana zgodnie z licencją firmy SRS Labs, Inc.
Corel Digital Studio jest znakiem towarowym lub zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Corel Corporation.
Photo CD jest znakiem towarowym firmy Eastman Kodak Company.
Podręcznik użytkownika
iv
ConfigFree jest znakiem towarowym firmy TOSHIBA Corporation. WiFi jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy WiFi Alliance. Secure Digital i SD są znakami towarowymi firmy SD Card Association. Memory Stick i Memory Stick PRO są znakami towarowymi lub
zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Sony Corporation. MultiMediaCard i MMC są znakami towarowymi firmy MultiMediaCard
Association. Blu-ray Disc™, Blu-ray™, Blu-ray 3D™, BDXL™ i logo są znakami
towarowymi organizacji Blu-ray Disc Association. QUALCOMM jest znakiem towarowym firmy Qualcomm Incorporated,
zarejestrowanym w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. ATHEROS jest znakiem towarowym firmy Qualcomm Atheros, Inc., zarejestrowanym w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.
Realtek jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Realtek Semiconductor Corporation.
W tym podręczniku mogą być również wykorzystane inne znaki towarowe i zastrzeżone znaki towarowe nie wymienione powyżej.
Informacje dotyczące przepisów FCC
Deklaracja zgodności z przepisami komisji FCC
To urządzenie było testowane i zostało uznane za zgodne z limitami dla urządzeń cyfrowych klasy B określonymi w części 15 przepisów komisji FCC. Te limity zostały określone w celu zapewnienia uzasadnionej ochrony przed szkodliwymi zakłóceniami w instalacjach na terenach mieszkalnych. To urządzenie generuje, wykorzystuje i może emitować energię o częstotliwościach radiowych oraz może powodować zakłócenia komunikacji radiowej, jeżeli nie jest zainstalowane i użytkowane zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto nie można zagwarantować, że działanie określonej instalacji nie będzie zakłócane. Jeżeli to urządzenie powoduje zakłócenia odbioru radiowego lub telewizyjnego, co można sprawdzić wyłączając i ponownie włączając urządzenie, można te zakłócenia wyeliminować, korzystając z jednej z następujących metod:
Zmiana ustawienia lub lokalizacji anteny odbiorczej. Zwiększenie odległości pomiędzy urządzeniem a odbiornikiem. Podłączenie urządzenia do gniazda sieciowego w obwodzie innym niż
obwód, do którego jest podłączony odbiornik. Należy skonsultować się z dystrybutorem lub doświadczonym
technikiem radiowo/telewizyjnym.
Do urządzenia można podłączać wyłącznie urządzenia peryferyjne spełniające limity dla urządzeń klasy B, określone w przepisach FCC. Podłączenie urządzeń zewnętrznych niezgodnych z powyższymi limitami, lub urządzeń niezalecanych przez firmę TOSHIBA może spowodować
Podręcznik użytkownika v
zakłócenia w odbiorze radiowym lub telewizyjnym. Do podłączania wyposażenia zewnętrznego do złączy uniwersalnej magistrali szeregowej (USB 2.0 i 3.0), złącza HDMI i złącza mikrofonu należy używać ekranowanych przewodów. Dokonywanie zmian urządzenia, na które firma TOSHIBA lub uprawnione przez nią strony nie wyraziły wyraźnej zgody, może skutkować utratą prawa do jego eksploatacji.
Warunki komisji FCC
To urządzenie jest zgodne z częścią 15 przepisów Komisji FCC. Korzystanie z tego urządzenia jest uzależnione od dwóch warunków:
1. Urządzenie nie może powodować szkodliwych zakłóceń.
2. Urządzenie musi zachować odporność na zakłócenia zewnętrzne, włącznie z zakłóceniami, które mogą powodować nieprawidłowe funkcjonowanie.
Kontakt
Adres: TOSHIBA America Information Systems, Inc.
9740 Irvine Boulevard
Irvine, California 92618-1697
Telefon: (949)583-3000
Deklaracja zgodności ze standardami europejskimi
Zgodność ze standardem CE
Ten produkt został oznaczony znakiem CE zgodnie z odpowiednimi dyrektywami europejskimi, w szczególności dyrektywą dotyczącą zgodności elektromagnetycznej (EMC) 2004/108/EC (komputer przenośny i akcesoria elektroniczne włącznie z dostarczonym zasilaczem), dyrektywą dotyczącą wyposażenia radiowego i wyposażenia terminali telekomunikacyjnych 1999/5/EC (stosowane akcesoria telekomunikacyjne) oraz dyrektywą dotyczącą niskiego napięcia 2006/95/EC (dostarczony zasilacz). Ponadto produkt jest zgodny z wymaganiami dyrektywy
Podręcznik użytkownika
Na tym produkcie umieszczono znak CE zgodnie z odpowiednimi dyrektywami Unii Europejskiej. Firmą odpowiedzialną za umieszczenie symbolu CE na tym produkcie jest firma TOSHIBA Europe GmbH z siedzibą w Hammfelddamm 8, 41460 Neuss, Niemcy. Pełną, oficjalną treść Deklaracji zgodności ze standardami UE zamieszczono w witrynie firmy TOSHIBA w sieci Web http://epps.toshiba-teg.com w Internecie.
vi
dotyczącej ekologii konstrukcji 2009/125/EC (ErP) i związanymi z nią przepisami wykonawczymi.
Ten produkt oraz oryginalne urządzenia opcjonalne zostały zaprojektowane w sposób zapewniający zgodność z normami EMC (zgodność elektromagnetyczna) oraz standardami bezpieczeństwa. Firma TOSHIBA nie gwarantuje jednak zachowania zgodności z powyższymi normami, jeżeli zostaną podłączone lub zastosowane urządzenia dodatkowe lub przewody nie wyprodukowane przez firmę TOSHIBA. W przypadku podłączenia takich urządzeń dodatkowych/przewodów należy zagwarantować, że system (komputer i urządzenia dodatkowe/przewody) nadal spełnia wymagane standardy. Przestrzeganie poniższych reguł pozwoli uniknąć problemów związanych ze zgodnością elektromagnetyczną:
Należy podłączać/stosować wyłącznie urządzenia opcjonalne oznaczone symbolem CE.
Należy stosować wyłącznie ekranowane przewody najlepszej jakości.
Środowisko pracy
Ten produkt został zaprojektowany w sposób zapewniający zgodność ze standardami EMC (zgodność elektromagnetyczna) obowiązującymi dla tzw. środowiska mieszkalnego, handlu oraz przemysłu lekkiego. Firma TOSHIBA nie zaleca korzystania z tego urządzenia w środowisku innym niż wymienione powyżej „Środowisko domowe, handlu oraz przemysłu lekkiego”.
Miejsca, w których nie należy korzystać z tego urządzenia:
Przemysł (gdzie stosowane jest np. zasilanie trójfazowe, o napięciu wyższym niż 380V).
Ochrona zdrowia Samochód Samolot
Firma TOSHIBA nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z korzystania z tego produktu w środowiskach nie zalecanych.
Konsekwencje korzystania z tego urządzenia w środowisku innym niż zalecane mogą być następujące:
Zakłócanie funkcjonowania innych urządzeń znajdujących się w pobliżu.
Nieprawidłowe funkcjonowanie lub utrata danych na skutek zakłóceń generowanych przez inne urządzenia znajdujące się w pobliżu.
Toshiba zaleca zatem sprawdzenie kompatybilności elektromagnetycznej tego produktu w niezatwierdzonych środowiskach roboczych przed jego wykorzystaniem. W przypadku samochodu lub samolotu należy przed użyciem produktu uzyskać zgodę producenta lub linii lotniczej.
Ponadto uwzględniając ogólne zasady zachowania bezpieczeństwa, użytkowanie tego produktu w środowiskach, w których występuje niebezpieczeństwo wybuchu, nie jest dozwolone.
Podręcznik użytkownika
vii
Informacje dotyczące przepisów VCCI (urządzenia
この装置は、クラスB情報技術装置です。この装置は、家庭環境で使 用することを目的としていますが、この装置がラジオやテレビジョン
受信機に近接して使用されると、受信障害を引き起こすことがあります。
取扱説明書に従って正しい取り扱いをしてください。
VCCI-B
klasy B)
Uwaga dotycząca standardu wideo
NINIEJSZY PRODUKT PODLEGA LICENCJI AVC, VC-1 ORAZ MPEG-4 VISUAL PATENT PORTFOLIO WZGLĘDEM OSOBISTEGO I NIEKOMERCYJNEGO WYKORZYSTANIA PRODUKTU DO (I) KODOWANIE OBRAZU ZGODNIE Z POWYŻSZYMI STANDARDAMI (DALEJ OKREŚLANE JAKO WIDEO) ORAZ/LUB (II) DEKODOWANIA OBRAZU WIDEO AVC, VC-1 ORAZ MPEG-4, KTÓRY ZOSTAŁ ZAKODOWANY PRZEZ ODBIORNIKA WYKONUJĄCEGO OSOBISTE I NIEKOMERCYJNE CZYNNOŚCI ORAZ/LUB ZOSTAŁ UZYSKANY OD DOSTAWCY TREŚCI WIDEO POSIADAJĄCEGO LICENCJĘ MPEG LA UPOWAŻNIAJĄCĄ DO DOSTARCZANIA TEGO OBRAZU. NIE SĄ UDZIELANE I NIE BĘDĄ UDZIELANE ŻADNE LICENCJE ZWIĄZANE Z INNYMI ZASTOSOWANIAMI. WIĘCEJ INFORMACJI, TAKICH JAK OPISY ZASTOSOWAŃ PROMOCYJNYCH, WEWNĘTRZNYCH I KOMERCYJNYCH, MOŻNA UZYSKAĆ OD FIRMY MPEG LA L.L.C. ZOBACZ WITRYNĘ HTTP://WWW.MPEGLA.COM.
Informacje dotyczące przepisów kanadyjskich(tylko Kanada)
Urzadzenie cyfrowe nie przekracza ograniczeń Klasy B emisji zaklócen radiowych dla urzadzen cyfrowych, zgodnie z wymaganiami normy Radio Interference Regulation urzedu Canadian Department of Communications.
Należy pamiętać, ze przepisy urzędu Canadian Department of Communications (DOC) okreslaja przeprowadzenie nieautoryzowanych przez firmę TOSHIBA Corporation modyfikacji jako potencjalna utratę prawa do korzystania z urządzenia.
To urządzenie cyfrowe klasy B spełnia wszystkie wymagania przepisów Canadian Interference-Causing Equipment Regulations.
Cet appareil numérique de la class B respecte toutes les exgences du Reglement sur le matériel brouilleur du Canada.
Podręcznik użytkownika
viii
Następujące informacje dotyczą tylko krajów członkowskich UE:
Likwidacja zużytych produktów
Przekreślona ikona kosza oznacza, że nie wolno gromadzić i likwidować zużytych produktów razem z odpadami komunalnymi. Zintegrowane baterie i akumulatory można likwidować razem z tym produktem. Zostaną one oddzielone w centrach recyklingu.
Czarny pasek oznacza, że produkt został wprowadzony na rynek po 13 sierpnia 2005 roku.
Uczestnicząc w programie zbierania zużytych produktów i baterii/akumulatorów, można przyczynić się do prawidłowej likwidacji produktów i baterii/akumulatorów oraz ograniczenia potencjalnego niekorzystnego wpływu na środowisko i zdrowie.
Aby uzyskać więcej informacji dotyczących programów zbierania i recyklingu dostępnych w danym kraju, odwiedź witrynę firmy Toshiba w sieci Web (http:// eu.computers.toshiba-europe.com) albo skontaktuj się z lokalnym biurem lub punktem sprzedaży, w którym dany produkt został zakupiony.
Likwidacja zużytych baterii i/lub akumulatorów
Przekreślona ikona kosza oznacza, że nie wolno gromadzić i likwidować zużytych baterii i/lub akumulatorów razem z odpadami komunalnymi.
Jeżeli bateria lub akumulator zawiera ołów (Pb), rtęć(Hg) i/ lub kadm (Cd) w ilości większej niż określona w dyrektywie 2006/66/EC, symbole chemiczne ołowiu (Pb), rtęci (Hg) i/ lub kadmu (Cd) są umieszczane poniżej ikony przekreślonego kontenera na odpady.
Uczestnicząc w programie zbierania zużytych baterii, można przyczynić się do prawidłowej likwidacji produktów i baterii oraz ograniczenia potencjalnego niekorzystnego wpływu na środowisko i zdrowie.
Aby uzyskać więcej informacji dotyczących programów zbierania i recyklingu dostępnych w danym kraju, odwiedź witrynę firmy Toshiba w sieci Web (http:// eu.computers.toshiba-europe.com) albo skontaktuj się z lokalnym biurem lub punktem sprzedaży, w którym dany produkt został zakupiony.
Podręcznik użytkownika ix
Te symbole mogą nie być umieszczone na produkcie, zależnie od kraju i regionu, w którym został on zakupiony.
Utylizacja komputera i baterii
Komputer należy utylizować zgodnie z obowiązującymi przepisami i zarządzeniami. Aby uzyskać więcej informacji, należy skontaktować się z lokalnymi władzami.
Należy chronić nasze wspólne środowisko naturalne. Szczegółowe informacje na temat miejsca recyklingu lub właściwego sposobu utylizacji baterii uzyskasz u lokalnych władz.
Deklaracja zgodności z przepisami REACH
Nowe przepisy dotyczące rejestracji, oceny, autoryzacji i limitowania substancji chemicznych (REACH, Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals) obowiązują w Unii Europejskiej (UE) od 1 czerwca 2007 roku. Firma TOSHIBA będzie zapewniać zgodność ze wszystkimi wymaganiami REACH i udostępniać naszym klientom informacje dotyczące substancji chemicznych wykorzystywanych w naszych produktach zgodnie z przepisami REACH.
Należy skorzystać z witryny www.toshiba-europe.com/computers/info/ reach w sieci Web, aby uzyskać informacje dotyczące wykorzystywanych w naszych produktach substancji uwzględnionych na liście zgodnej z artykułem 59(1) Rozporządzenia KE nr 1907/2006 („REACH”) w stężeniu ponad 0,1 % (wagowo).
Następujące informacje dotyczą tylko Turcji:
Zgodność z przepisami EEE: Firma TOSHIBA spełnia wszystkie wymagania obowiązujących w Turcji przepisów 26891 „Ograniczenia użytkowania określonych substancji niebezpiecznych w wyposażeniu elektrycznym i elektronicznym”.
Dopuszczalna liczba uszkodzonych pikseli wyświetlacza jest określana zgodnie ze standardami ISO 9241-307. Jeżeli liczba uszkodzonych pikseli jest mniejsza niż wartość określona przez ten standard, nie będą uznawane za defekt lub usterkę.
Bateria jest produktem ulegającym zużyciu, a jej trwałość jest zależna od sposobu użytkowania komputera. Jeżeli nie można naładować baterii, oznacza to, że jest ona wadliwa. Zmiany wydajności baterii nie są wadą lub usterką.
Podręcznik użytkownika
x
Program ENERGY STAR
Komputer może być zgodny z programem ENERGY STAR®. Jeżeli zakupiony model jest zgodny z tym programem, jest na nim umieszczone logo ENERGY STAR i obowiązują następujące informacje.
Firma TOSHIBA jest partnerem programu ENERGY STAR i zaprojektowała ten komputer zgodnie z najnowszymi zaleceniami ENERGY STAR dotyczącymi oszczędzania energii. Komputer jest dostarczany z opcjami zarządzania energią skonfigurowanymi w sposób zapewniający najbardziej stabilne środowisko operacyjne i optymalną wydajność systemu zarówno dla zasilania sieciowego, jak i bateryjnego.
W celu oszczędzania energii komputer jest konfigurowany do przełączania do energooszczędnego stanu wstrzymania, w którym system jest zamykany, a wyświetlacz jest wyłączany po 15 minutach braku aktywności przy zasilaniu przy użyciu sieci elektrycznej. Firma TOSHIBA zaleca uaktywnienie tej konfiguracji oraz innych funkcji oszczędzania energii, aby umożliwić najbardziej efektywne wykorzystanie energii przez komputer. Aby zakończyć stan wstrzymania, należy nacisnąć przycisk zasilania.
Produkty oznaczone symbolem ENERGY STAR zapobiegają emisji gazów cieplarnianych, ponieważ są zgodne z restrykcyjnymi zaleceniami dotyczącymi efektywnego korzystania z energii, określonymi przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) USA i Komisję Unii Europejskiej. Według agencji EPA komputer spełniający nowe wymagania standardu ENERGY STAR zużywa od 20 do 50% mniej energii zależenie od tego, w jaki sposób jest używany. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących programu ENERGY STAR, odwiedź witryny http://www.eu­energystar.org lub http://www.energystar.gov.
®
Zalecenia dotyczące bezpiecznego korzystania ze stacji dysków optycznych.
Należy sprawdzić zalecenia na końcu tej sekcji.
Podręcznik użytkownika xi
Stacja wykorzystuje system laserowy. Aby zapewnić prawidłowe
Panasonic Precision Devices Co., Ltd.
1080 Takano Nagomi-machi Tamana-Gun Kumamoto, Japan
TOSHIBA SAMSUNG STORAGE TECHNOLOGY KOREA CORPORATION 14F, Bldg. No.102, Digital empire2, 486 Sin-dong, Yeongtong-gu, Suwon-si, Gyeonggi-do, Korea, 443-734
Hitachi-LG Data Storage, Inc. 22-23,KAIGAN 3-CHOME, MINATO-KU,TOKYO,108-0022 JAPAN
korzystanie z tego produktu, należy dokładnie przeczytać i zachować ten podręcznik. Jeżeli konieczna jest konserwacja urządzenia, należy skontaktować się z autoryzowanym serwisem.
Obsługa, regulacja lub użytkowanie produktu w sposób niezgodny z procedurami opisanymi w podręczniku może być przyczyną narażenia na niebezpieczne promieniowanie.
Aby uniknąć bezpośredniego narażenia na wiązkę laserową, nie wolno otwierać obudowy urządzenia.
1. Panasonic Precision Devices Co., Ltd.
Stacja Blu-ray™ Combo Stacja Blu-ray™ Writer
2. TOSHIBA SAMSUNG STORAGE TECHNOLOGY
DVD SuperMulti z funkcją Double Layer Stacja Blu-ray™ Combo
3. HITACHI-LG Data Storage, Inc.
DVD SuperMulti z funkcją Double Layer Stacja Blu-ray™ Writer BDXL™
Podręcznik użytkownika
xii
Zalecenia
PRZESTROGA: Ten produkt jest wyposażony w system laserowy i należy do „PRODUKTÓW LASEROWYCH KLASY 1”. Aby zapewnić prawidłowe korzystanie z produktu, należy uważnie przeczytać i zachować ten podręcznik. W przypadku problemów związanych z tym modelem należy skontaktować się z najbliższym „AUTORYZOWANYM punktem serwisowym”. Aby uniknąć bezpośredniego narażenia na wiązkę laserową, nie wolno otwierać obudowy urządzenia.
Podręcznik użytkownika xiii

Wstęp

Gratulujemy zakupu tego komputera. Ten nowoczesny wyposażono w wiele opcji umożliwiających rozszerzanie systemu (również o urządzenia multimedialne). Został on zaprojektowany w sposób gwarantujący niezawodne funkcjonowanie przez wiele lat.
W tym podręczniku omówiono procedury konfiguracji i przygotowania do użytkowania komputera Zamieszczono w nim również szczegółowe informacje dotyczące konfiguracji, podstawowych operacji, prawidłowej eksploatacji sprzętu, korzystania z urządzeń opcjonalnych oraz rozwiązywania problemów.

Stosowane konwencje

Przy opisywaniu, określaniu oraz wskazywaniu terminów i procedur zastosowano w podręczniku następujące konwencje.

Skróty

Przy pierwszym wystąpieniu określonego terminu w tekście i zawsze wówczas, gdy jest to konieczne dla zapewnienia czytelności tekstu, w nawiasie podawany jest skrót i pełny tekst. Na przykład Read Only Memory (ROM). Skróty uwzględniono również w glosariuszu.

Ikony/symbole

Ikony/symbole służą do oznaczania złączy, elementów regulacyjnych oraz innych elementów komputera. Są również stosowane na panelu wskaźników w celu określenia elementów, których dotyczą przedstawiane informacje.

Klawisze

Symbole klawiszy stosowane w tekście podręcznika służą do opisu wykonywanych operacji. Zostały one przedstawione w sposób, w jaki są widoczne na klawiaturze, oraz wyróżnione specjalną czcionką. Na przykład ENTER oznacza klawisz ENTER.

Korzystanie z klawiszy

Niektóre operacje wymagają jednoczesnego użycia dwóch lub więcej klawiszy. Operacje takie zostały oznaczone symbolami klawiszy oddzielonymi znakiem plus (+). Na przykład CTRL + C oznacza, że należy równocześnie nacisnąć i przytrzymać klawisz CTRL i klawisz C. W przypadku trzech klawiszy należy przytrzymać dwa pierwsze i nacisnąć trzeci
Podręcznik użytkownika xiv
ABC Jeśli procedura wymaga operacji, np. kliknięcia
ikony lub wpisania tekstu, nazwa ikony lub wpisywany tekst są przedstawione czcionką widoczną po lewej stronie.

Komunikaty

Celem komunikatów używanych w podręczniku jest zwrócenie uwagi użytkownika na ważne informacje. Każdy rodzaj komunikatu jest oznaczony w sposób przedstawiony poniżej.
Oznacza potencjalnie niebezpieczną sytuację, mogącą doprowadzić do śmierci lub poważnego kalectwa, jeżeli nie będą przestrzegane poniższe zalecenia.
Ostrzeżenie! Ostrzeżenie informuje użytkownika, że korzystanie ze sprzętu w niewłaściwy sposób lub postępowanie niezgodne z przedstawionymi instrukcjami może spowodować utratę danych lub uszkodzenie wyposażenia.
Przeczytaj. Uwaga zawiera wskazówkę lub poradę ułatwiającą optymalne korzystanie z wyposażenia.

Terminologia

Ten termin jest definiowany w tym dokumencie w następujący sposób:
Start
HDD (dysk twardy) Niektóre modele są wyposażone w
Podręcznik użytkownika xv
Słowo „Start” odnosi się do przycisku „ ” w systemie operacyjnym Windows 7.
„półprzewodnikowy dysk twardy (SSD)” zamiast magnetycznego dysku twardego (HDD). W tym podręczniku określenie „HDD” lub „dysk twardy” dotyczy również dysku półprzewodnikowego (SSD), jeżeli nie zaznaczono inaczej.

Informacje ogólne

Komputery TOSHIBA zaprojektowano w sposób zapewniający maksimum bezpieczeństwa, minimum zmęczenia podczas pracy oraz całkowitą zgodność z wymaganiami określonymi dla komputerów przenośnych. Aby jednak ograniczyć do minimum ryzyko zranienia użytkownika lub uszkodzenia komputera, należy uwzględnić określone zalecenia.
Należy koniecznie przeczytać następujące ogólne zalecenia, zwracając równocześnie uwagę na zamieszczone w podręczniku ostrzeżenia.

Zapewnij właściwą wentylację

Jeżeli zasilanie jest włączone i zasilacz jest podłączony do gniazda sieci elektrycznej (nawet po przełączeniu komputera do stanu wstrzymania), należy zawsze upewnić się, że komputer i zasilacz mają zapewnioną właściwą wentylację i są chronione przed przegrzaniem. W takiej sytuacji należy przestrzegać następujących zaleceń:
Nie należy przykrywać komputera lub zasilacza żadnymi przedmiotami.
Nie należy umieszczać komputera lub zasilacza w pobliżu źródeł ciepła, takich jak koce elektryczne i grzejniki.
Nie wolno przykrywać lub blokować szczelin wentylacyjnych. Komputer powinien zawsze być używany na twardym podłożu. Należy zawsze zachować odpowiednią ilość wolnego miejsca wokół
komputera. Przegrzanie komputera lub zasilacza może być przyczyną awarii
systemu, uszkodzenia komputera lub zasilacza albo pożaru i poważnego zranienia.

Tworzenie wygodnego środowiska pracy z komputerem

Umieść komputer na płaskiej powierzchni, wystarczająco dużej, aby zmieścił się komputer i wszelkie inne urządzenia, których potrzebujesz, np. drukarka.
Zostaw wystarczająco dużo miejsca wokół komputera i sprzętu, aby zapewnić odpowiednią wentylację. W przeciwnym wypadku może nastąpić przegrzanie tych elementów.
Aby zapewnić odpowiednie warunki pracy komputera, zabezpiecz miejsce pracy przed następującymi czynnikami:
Kurz, wilgoć i bezpośrednie światło słoneczne. Wyposażenie generujące silne pole elektromagnetyczne, takie jak
głośniki stereofoniczne (inne niż głośniki podłączone do komputera) lub telefony głośnomówiące.
Podręcznik użytkownika xvi
Gwałtowne zmiany temperatury lub wilgotności oraz źródła zmian temperatury, takie jak wyloty urządzeń klimatyzacyjnych lub grzewczych.
Ekstremalne gorąco, zimno lub wilgotność. Ciecze i żrące chemikalia.

Nadwerężenia

Należy uważnie przeczytać Podręcznik bezpiecznego i wygodnego korzystania z komputera. Zamieszczono w nim informacje dotyczące
zapobiegania zmęczeniu i drętwieniu rąk na skutek długotrwałego korzystania z klawiatury. Zamieszczono również informacje dotyczące organizacji stanowiska roboczego, pozycji ciała i oświetlenia podczas pracy, które mogą ułatwić ograniczenie nadwerężenia mięśni i stawów.

Oparzenia

W przypadku korzystania z komputera przez dłuższy czas zalecane jest również unikanie kontaktu z metalową płytką złączy interfejsu, która także może się silnie nagrzewać.
Obudowa zasilacza może nagrzewać się podczas pracy, jednak jest to zjawisko naturalne i nie świadczy o nieprawidłowym funkcjonowaniu. W razie konieczności transportu zasilacza należy go wyłączyć i poczekać aż ostygnie.
Nie należy umieszczać zasilacza na powierzchniach wrażliwych na wysoką temperaturę, ponieważ mogą ulec zniszczeniu.

Uszkodzenia spowodowane naciskiem lub uderzeniem

Nie należy poddawać komputera silnemu naciskowi lub narażać go na jakiekolwiek uderzenia. Może to spowodować uszkodzenie elementów komputera lub w inny sposób spowodować niewłaściwe funkcjonowanie.

Telefony komórkowe

Korzystanie z telefonów komórkowych może powodować zakłócenia w systemie audio. Nie wpływa to na funkcjonowanie komputera, jednak zaleca się zachowanie odległości min. 30 cm między komputerem i używanym telefonem komórkowym.

Uziemienie zabezpieczające

Wyposażenie podłączone do instalacji uziemienia w budynku za pośrednictwem sieci elektrycznej lub innego wyposażenia podłączone do uziemienia i przewodów w budynku może być przyczyną zagrożenia pożarowego. Połączenie z instalacją kablową powinno więc być wykonane w sposób zapewniający izolację elektryczną poniżej określonego zakresu częstotliwości (izolator galwaniczny; zob. EN 60728-11).
Podręcznik użytkownika xvii

Podręcznik bezpiecznego i wygodnego korzystania z komputera

Wszystkie ważne informacje dotyczące bezpiecznego i prawidłowego korzystania z komputera zamieszczono w Podręczniku bezpiecznego i wygodnego korzystania z komputera, dostarczonym razem z komputerem. Należy uważnie przeczytać ten podręcznik przed rozpoczęciem korzystania z komputera.
Podręcznik użytkownika xviii
Rozdział 1
Wprowadzenie
W tym rozdziale zamieszczono listę kontrolną wyposażenia oraz podstawowe informacje potrzebne do rozpoczęcia pracy z komputerem.
Niektóre z funkcji opisanych w podręczniku mogą działać nieprawidłowo, jeżeli używany jest inny system operacyjny niż zainstalowany fabrycznie przez firmę TOSHIBA.

Lista kontrolna wyposażenia

Należy ostrożnie rozpakować komputer i zachować pudełko kartonowe i elementy opakowania w celu ponownego wykorzystania.

Sprzęt

Sprawdź, czy dostarczono wszystkie następujące elementy:
Komputer osobisty TOSHIBA All-In-One Pełnowymiarowa bezprzewodowa klawiatura TOSHIBA Bezprzewodowa mysz optyczna TOSHIBA Odbiornik sygnału urządzeń bezprzewodowych TOSHIBA Pilot zdalnego sterowania (niektóre modele) Zasilacz i przewód zasilający (wtyczka z 2 lub 3 bolcami) Dwie baterie AA (pilot zdalnego sterowania) i cztery baterie AAA
(klawiatura/mysz bezprzewodowa)

Dokumentacja

Podręcznik Szybkie wprowadzenie Podręcznik bezpiecznego i wygodnego korzystania z komputera Informacje dotyczące gwarancji
Jeżeli brakuje jakiegokolwiek elementu lub jest on uszkodzony, należy niezwłocznie skontaktować się ze sprzedawcą.

Oprogramowanie

Następujący system operacyjny Windows® i programy narzędziowe są preinstalowane.
Windows 7 TOSHIBA Recovery Media Creator TOSHIBA Assist
Podręcznik użytkownika 1-1
Karty podręczne Flash Cards TOSHIBA TOSHIBA Disc Creator TOSHIBA VIDEO PLAYER Dodatek TOSHIBA Resolution+ dla programu Windows Media Player TOSHIBA Blu-ray Disc Player Corel Digital Studio for TOSHIBA TOSHIBA Media Controller TOSHIBA HDD/SSD Alert Utility TOSHIBA eco Utility TOSHIBA HW Setup Utility TOSHIBA PC Diagnostic Tool TOSHIBA Web Camera Application TOSHIBA Accessibility TOSHIBA Service Station TOSHIBA PC Health Monitor TOSHIBA Sleep Utility CyberLink PowerCinema for TOSHIBA CyberLink YouPaint Podręcznik użytkownika (ten dokument)
Niektóre modele mogą nie zawierać pewnych programów wymienionych powyżej.

Pierwsze kroki

Wszyscy użytkownicy powinni przeczytać sekcję Uruchamianie
komputera po raz pierwszy.
Należy uważnie przeczytać informacje zamieszczone w Podręczniku bezpiecznego i wygodnego korzystania z komputera, dostarczonym razem z komputerem. Te informacje ułatwią wygodne i produktywne korzystanie z komputera. Postępując zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi w tym podręczniku, można ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości związanych z bólem dłoni, ramion, barków lub karku.
W tej sekcji zamieszczono podstawowe informacje potrzebne do rozpoczęcia korzystania z komputera. Omówiono następujące zagadnienia:
Podłączanie zasilacza Podłączanie klawiatury/myszy do komputera Instalowanie baterii klawiatury i myszy komputerowej Parowanie klawiatury/myszy komputerowej Włączanie zasilania Uruchamianie komputera po raz pierwszy Wyłączanie zasilania
Podręcznik użytkownika 1-2
Ponowne uruchamianie komputera
Należy używać programu antywirusowego i dbać o jego regularne aktualizacje.
Nośnika danych nie należy nigdy formatować bez sprawdzenia jego zawartości (formatowanie powoduje usunięcie wszystkich danych zapisanych na nośniku).
Zalecane jest okresowe tworzenie kopii zapasowych wewnętrznego dysku twardego lub innego głównego urządzenia magazynującego na zewnętrznym nośniku danych. Przeciętne nośniki danych nie są trwałe lub stabilne przez dłuższy okres i w pewnych okolicznościach może dojść do utraty danych.
Przed instalacją urządzeń lub aplikacji dane przechowywane w pamięci należy zapisać na twardym dysku lub innym nośniku danych. Ignorowanie tego zalecenia może być przyczyną utraty danych.

Podłączanie zasilacza

Przed użyciem komputera należy podłączyć zasilacz. Zasilacz sieciowy automatycznie dostosowuje się do napięcia od 100 do
240V o częstotliwości 50 lub 60Hz, umożliwiając korzystanie z komputera w większości krajów/regionów. Zasilacz przetwarza prąd zmienny na prąd stały i zmniejsza napięcie do wielkości wymaganej do zasilania komputera.
Aby uniknąć pożaru i uszkodzenia komputera, należy zawsze korzystać z zasilacza dostarczonego razem z komputerem lub zasilaczy zalecanych przez firmę Toshiba. Korzystanie z nieodpowiedniego zasilacza może być przyczyną pożaru lub uszkodzenia komputera i poważnego zranienia. Firma TOSHIBA nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia wynikające z użycia nieodpowiedniego zasilacza.
Nigdy nie należy podłączać zasilacza do źródła zasilania, którego napięcie lub częstotliwość nie są zgodne z wartościami podanymi na tabliczce znamionowej urządzenia. Ignorowanie tego zalecenia może być przyczyną pożaru lub porażenia prądem elektrycznym i poważnego zranienia.
Używane lub nabywane przewody zasilające powinny być zawsze zgodne z przepisami i specyfikacjami dotyczącymi napięcia i częstotliwości, obowiązującymi w danym kraju. Ignorowanie tego zalecenia może być przyczyną pożaru lub porażenia prądem elektrycznym i poważnego zranienia.
Podręcznik użytkownika 1-3
Dostarczany przewód zasilający jest zgodny z zaleceniami i przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa, obowiązującymi w regionie, w którym produkt został zakupiony, i nie powinien być używany poza tym regionem. W innych regionie należy zakupić przewody zasilające zgodne zaleceniami i przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa, obowiązującymi w danym regionie.
Nie należy używać przejściówki z wtyczki z 3 bolcami na wtyczkę z 2 bolcami.
Podczas podłączania zasilacza do komputera odpowiednie czynności należy wykonywać w kolejności podanej w Podręczniku użytkownika. Podłączenie przewodu zasilającego do gniazda sieci elektrycznej powinno być ostatnią wykonywaną czynnością. W przeciwnym przypadku wtyk wyjściowy prądu stałego zasilacza może zgromadzić ładunek elektryczny powodujący porażenie lub zranienie w przypadku dotknięcia. Zgodnie z ogólną zasadą należy unikać dotykania elementów metalowych.
Nie należy umieszczać zasilacza na powierzchniach drewnianych, meblach i innych powierzchniach, które mogą zostać uszkodzone w wyniku ciepła wydzielanego przez podstawę komputera i zasilacz podczas użytkowania.
Zawsze należy umieszczać komputer lub zasilacz na płaskiej, solidnej powierzchni odpornej na wysoką temperaturę.
Szczegółowe zalecenia dotyczące korzystania z baterii zamieszczono w dostarczonym Podręczniku bezpiecznego i wygodnego korzystania z komputera.
1. Podłącz przewód zasilający do zasilacza.
Rysunek 1-1 Podłączanie przewodu zasilającego do zasilacza (wtyczka z 2
Podręcznik użytkownika 1-4
bolcami)
Rysunek 1-2 Podłączanie przewodu zasilającego do zasilacza (wtyczka z 3
2
1
bolcami)
Zależnie od modelu komputer może być dostarczony z wtyczką z 2 lub 3 bolcami.
2. Podłącz wtyczkę prądu stałego (DC) przewodu zasilacza do złącza DC IN 19V na tylnym panelu obudowy komputera.
Rysunek 1-3 Podłączanie wtyczki wyjściowej prądu stałego (DC) do komputera
1. Wtyczka wyjściowa (prąd stały) 2. Złącze wejścia DC IN 19V
3. Podłącz przewód zasilający do czynnego gniazda sieci elektrycznej (wskaźnik zasilania na przednim panelu obudowy komputera powinien zostać włączony).
Należy zachować ostrożność, aby uniknąć zranienia palców między tylnym zawiasem pokrywy komputera a podstawą.
W przypadku modeli wyposażonych w głośnik niskotonowy zalecane jest unikanie ułożenia przewodów w otworze w podstawie, ponieważ może to być przyczyną zakłóceń.

Podłączanie klawiatury/myszy do komputera

Aby prawidłowo korzystać z bezprzewodowej klawiatury i myszy komputerowej, należy najpierw podłączyć klawiaturę/mysz do komputera zgodnie z następującą procedurą:
Podręcznik użytkownika 1-5
1. Otwórz pokrywę odbiornika sygnału urządzeń bezprzewodowych w
1
2
3
21
komputerze.
2. Włóż odbiornik sygnału urządzeń bezprzewodowych do złącza.
Rysunek 1-4 Podłączanie odbiornika do komputera
1. Pokrywa odbiornika sygnału urządzeń bezprzewodowych
2. Złącze odbiornika sygnału urządzeń bezprzewodowych
3. Odbiornik sygnału urządzeń bezprzewodowych
3. Zamknij pokrywę odbiornika sygnału urządzeń bezprzewodowych.
Należy zachować odpowiednią odległość między komputerem a klawiaturą/ myszą bezprzewodową, aby umożliwić prawidłowe funkcjonowanie tych urządzeń.

Instalowanie baterii klawiatury i myszy komputerowej

Instalowanie baterii myszy komputerowej
1. Otwórz pokrywę w myszy bezprzewodowej.
2. Umieść dwie baterie AAA w zasobniku.
Rysunek 1-5 Instalowanie baterii myszy komputerowej
1. Pokrywa baterii
3. Zamknij pokrywę baterii.
2. Baterie
Instalowanie baterii klawiatury
1. Otwórz pokrywę baterii w klawiaturze bezprzewodowej.
Podręcznik użytkownika 1-6
2. Umieść dwie baterie AAA w zasobniku.
1
2
1
2
Rysunek 1-6 Instalowanie baterii klawiatury
1. Pokrywa baterii 2. Baterie
3. Zamknij pokrywę baterii.

Parowanie klawiatury/myszy komputerowej

Klawiatura/mysz bezprzewodowa może zostać wykryta przez komputer automatycznie. Może jednak wystąpić nieoczekiwany błąd. W takim wypadku, aby korzystać z tych urządzeń, należy sparować klawiaturę/mysz bezprzewodową zgodnie z następującą procedurą:
1. Otwórz pokrywę odbiornika sygnału urządzeń bezprzewodowych w komputerze.
2. Naciśnij przycisk połączenia odbiornika przy użyciu przedmiotu z wąskim zakończeniem (np. pęseta).
Rysunek 1-7 Naciskanie przycisku połączenia odbiornika
1. Przycisk połączenia 2. Pęseta
3. Przesuń przełącznik zasilania na tylnym panelu klawiatury/myszy do położenia ON (Wł.).
4. Naciśnij przycisk połączenia klawiatury/myszy. Aby ustalić lokalizację przycisku połączenia, zobacz sekcje Klawiatura bezprzewodowa i
Mysz bezprzewodowa w rozdziale 2 (Przewodnik po systemie).
Połączenie zostanie nawiązane.

Włączanie zasilania

W tej sekcji opisano sposób włączania zasilania (wskaźnik Zasilanie sygnalizuje włączenie zasilania). Aby uzyskać więcej informacji, zobacz sekcję Monitorowanie stanu zasilania w rozdziale 5 (Zasilanie komputera).
Po włączeniu zasilania po raz pierwszy nie należy go wyłączać do
Podręcznik użytkownika 1-7
czasu zainstalowania systemu operacyjnego.
Nie można regulować głośności podczas konfiguracji systemu
1
Windows.
Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez dwie do trzech sekund. Komputer zostanie włączony.
Rysunek 1-8 Włączanie zasilania
1. Przycisk zasilania

Uruchamianie komputera po raz pierwszy

Ekran powitalny systemu Windows 7 jest pierwszym ekranem wyświetlanym po włączeniu zasilania. Aby prawidłowo zainstalować system operacyjny, należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na poszczególnych ekranach.
Jeżeli zostaną wyświetlone, należy uważnie przeczytać Warunki Umowy Licencyjnej Oprogramowania (Software License Terms).

Wyłączanie zasilania

Zasilanie można wyłączyć w jednym z trzech stanów: zamknięcia systemu, hibernacji lub wstrzymania.
Stan zamknięcia systemu
Przy wyłączaniu zasilania w trybie normalnym, żadne dane nie zastaną zapisane, a przy następnym włączeniu komputera wyświetlony zostanie główny ekran systemu operacyjnego.
1. Jeżeli zostały wprowadzone dane, należy zapisać je na dysku twardym lub innym nośniku.
Podręcznik użytkownika 1-8
2. Należy upewnić się, że stacja przestała pracować, a następnie wyjąć z niej dysk.
Wyłączenie zasilania podczas uzyskiwania dostępu do dysku może być przyczyną utraty danych lub uszkodzenia dysku.
Nie wolno wyłączać zasilania wówczas, gdy jest uruchomiona jedna z aplikacji. Może to być przyczyną utraty danych.
Podczas odczytu/zapisu danych nie należy wyłączać zasilania, odłączać zewnętrznego urządzenia magazynującego lub wyjmować nośnika danych. Może to być przyczyną utraty danych.
3. Kliknij przycisk Start.
4.
Kliknij przycisk Zamknij system ( ).
5. Wyłącz zasilanie wszystkich urządzeń zewnętrznych podłączonych do komputera.
Nie należy włączać ponownie komputera lub urządzeń zewnętrznych bezpośrednio po ich wyłączeniu (należy chwilę poczekać), ponieważ może to być przyczyną uszkodzenia.
Stan wstrzymania
Jeżeli konieczne jest przerwanie pracy, można wyłączyć zasilanie bez konieczności zamykania programów, przełączając komputer do stanu wstrzymania. W tym stanie dane są przechowywane w głównej pamięci komputera, dlatego po ponownym włączeniu zasilania można kontynuować pracę.
Jeżeli konieczne jest wyłączenie komputera w samolocie pasażerskim lub lokalizacjach, w których użytkowanie urządzeń elektronicznych jest regulowane lub kontrolowane, należy zawsze całkowicie wyłączyć komputer. Dotyczy to również wyłączania funkcji komunikacji bezprzewodowej i anulowania ustawień powodujących automatyczne ponowne uaktywnienie komputera, takich jak funkcja nagrywania z wykorzystaniem czasomierza. Jeżeli komputer nie zostanie całkowicie wyłączony w ten sposób, automatyczne ponowne uaktywnienie systemu operacyjnego w celu wykonania wstępnie zaprogramowanych zadań lub zapisania danych może spodować zakłócenia funkcjonowania wyposażenia lotniczego lub innych systemów i poważne zranienie.
Przed przełączeniem komputera do stanu wstrzymania należy upewnić się, że dane zostały zapisane.
Podręcznik użytkownika 1-9
Jeżeli podłączony jest zasilacz, komputer zostanie przełączony do stanu wstrzymania zgodnie z ustawieniami w oknie Opcje zasilania (aby uzyskać dostęp do tego okna, kliknij Start -> Panel sterowania - > System i zabezpieczenia -> Opcje zasilania).
Aby zakończyć stan wstrzymania komputera, należy nacisnąć i przytrzymać przez chwilę przycisk zasilania.
Jeżeli komputer zostanie przełączony do stanu wstrzymania wówczas, gdy jest aktywna aplikacja sieciowa, aplikacja ta może nie zostać przywrócona po zakończeniu stanu wstrzymania.
Aby zapobiec automatycznemu przełączaniu komputera do stanu wstrzymania, należy wyłączyć obsługę tego stanu w oknie Opcje zasilania (aby uzyskać dostęp do tego okna, kliknij Start -> Panel sterowania -> System i zabezpieczenia -> Opcje zasilania).
Aby korzystać z funkcji Hybrid Sleep, należy skonfigurować odpowiednie ustawienia w oknie Opcje zasilania.
Zalety stanu wstrzymania
Stan wstrzymania oferuje następujące korzyści:
Środowisko pracy zapamiętane przed ostatnim wyłączeniem komputera jest odtwarzane szybciej niż w przypadku stanu hibernacji.
Oszczędzana jest energia, ponieważ system jest zamykany, jeżeli w czasie określonym dla funkcji wstrzymania systemu do komputera nie dochodzą żadne sygnały ani nie pracują żadne jego podzespoły.
Włączanie stanu wstrzymania
Stan wstrzymania można również uaktywnić naciskając klawisze dostępu FN + F3. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz sekcję Klawisze dostępu w rozdziale 3 (Korzystanie z komputera).
Dostępne są trzy metody przełączania do stanu wstrzymania:
Kliknij przycisk Start, wskaż ikonę strzałki ( ), a następnie wybierz polecenie Wstrzymanie z menu.
Naciśnięcie przycisku zasilania. Należy zauważyć, że ta funkcja musi być włączona w oknie Opcje zasilania (aby uzyskać dostęp do tego okna, kliknij Start -> Panel sterowania -> System i zabezpieczenia - > Opcje zasilania).
Po ponownym włączeniu zasilania komputera można będzie kontynuować pracę od miejsca, w którym została przerwana.
Po przełączeniu komputera do stanu wstrzymania bursztynowy wskaźnik Zasilanie miga.
Podręcznik użytkownika 1-10
Ograniczenia stanu wstrzymania
Stan wstrzymania nie funkcjonuje prawidłowo w następujących okolicznościach:
Zasilanie włączono bezpośrednio po zamknięciu systemu. Obwody pamięci są narażone na napięcie elektrostatyczne lub na
zakłócenia i szumy wywołane przez urządzenia elektryczne.
Stan hibernacji
Po przełączeniu komputera do stanu hibernacji zawartość pamięci jest zapisywana na dysku twardym, dlatego po włączeniu zasilania przywracany jest poprzedni stan komputera. W stanie hibernacji nie są zapisywane dane dotyczące stanu urządzeń zewnętrznych podłączonych do komputera.
Zapisz dane. Podczas przełączania do stanu hibernacji komputer zapisuje zawartość pamięci na dysku twardym. Jednak ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest zapisać dane ręcznie.
Dane te zostaną utracone, jeżeli przed zakończeniem operacji zapisywania użytkownik odłączy zasilacz.
Po przełączeniu komputera do stanu hibernacji nie należy instalować lub wyjmować modułu pamięci. Spowoduje to utratę danych.
Zalety stanu hibernacji
Zalety stanu hibernacji są następujące:
Zapisanie danych na dysku twardym. Bezpośrednio po uruchomieniu komputera przywracane jest
środowisko robocze zapisane przed ostatnim wyłączeniem. Oszczędzana jest energia, ponieważ system jest zamykany, jeżeli w
czasie określonym przy użyciu funkcji hibernacji systemu (System Hibernate) do komputera nie dochodzą żadne sygnały ani nie działają żadne jego podzespoły.
Przełączanie do stanu hibernacji
Aby przełączyć komputer do stanu hibernacji, wykonaj następujące kroki:
1. Kliknij przycisk Start.
2.
Wskaż ikonę strzałki ( ), a następnie wybierz polecenie Hibernacja z menu.
Automatyczne przełączanie do stanu hibernacji
Komputer można skonfigurować do automatycznego przełączania do stanu hibernacji po naciśnięciu przycisku zasilania. Aby zdefiniować te ustawienia, można wykonać następujące kroki:
1. Kliknij przycisk Start, a następnie kliknij polecenie Panel sterowania.
Podręcznik użytkownika 1-11
2. Kliknij polecenie System i zabezpieczenia i kliknij polecenie Opcje zasilania.
3. Kliknij opcję Wybierz działanie przycisków zasilania.
4. Wybierz ustawienia przełączania do stanu hibernacji dla opcji Kiedy w komputerze zostanie naciśnięty przycisk zasilania.
5. Kliknij przycisk Zapisz zmiany .
Zapisywanie danych w stanie hibernacji
Po wyłączeniu zasilania i przełączeniu komputera do stanu hibernacji dane aktualnie przechowywane w pamięci są zapisywane na dysku twardym.
Po wyłączeniu komputera i zapisaniu zawartości pamięci na dysku twardym należy wyłączyć zasilanie wszystkich urządzeń zewnętrznych.
Nie należy włączać ponownie komputera lub urządzeń peryferyjnych bezpośrednio po ich wyłączeniu. Należy poczekać chwilę na całkowite rozładowanie kondensatorów.

Ponowne uruchamianie komputera

Konieczne może być ponowne uruchomienie systemu komputera, na przykład w następujących okolicznościach:
Można zmienić niektóre ustawienia systemu. Wystąpienie błędu i brak reakcji komputera na polecenia wydawane
przy użyciu klawiatury.
Jeżeli konieczne jest ponowne uruchomienie komputera, należy skorzystać z jednej z następujących trzech metod:
Kliknij przycisk Start, wskaż ikonę strzałki ( ), a następnie wybierz polecenie Uruchom ponownie z menu.
Naciśnij równocześnie klawisze CTRL, ALT i DEL (jeden raz), aby wyświetlić okno menu, a następnie wybierz przycisk Uruchom ponownie w oknie Wyłączanie komputera.
Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez pięć sekund. Po wyłączeniu komputera należy poczekać od dziesięciu do piętnastu sekund, a następnie ponownie włączyć zasilanie przyciskiem zasilania.
Podręcznik użytkownika 1-12
Rozdział 2
1
7
4
5
8
6
2 3
Przewodnik po systemie
W tym rozdziale omówiono poszczególne składniki komputera, z którymi należy zapoznać się przed rozpoczęciem korzystania z komputera.
Uwaga prawna (nieużywane ikony) Aby uzyskać więcej informacji dotyczących nieużywanych ikon, zobacz
sekcję „Uwagi prawne” w dodatku C.
Należy ostrożnie obchodzić się z komputerem, aby uniknąć zarysowania lub uszkodzenia obudowy.

Komputer

Widok z przodu

Na ilustracji przedstawiono widok przedniego panelu obudowy komputera.
Rysunek 2-1 Przedni panel obudowy komputera
* Dotyczy tylko niektórych modeli. Wygląd urządzenia jest zależny od zakupionego modelu.
Podręcznik użytkownika 2-1
1. Antena Bluetooth, anteny bezprzewodowej sieci LAN (nie pokazane na ilustracji)*
2. Mikrofon 6. Przycisk zasilania
3. Wskaźnik kamery internetowej 7. Głośniki stereofoniczne
4. Kamera internetowa 8. Ekran wyświetlacza
5. Czujnik podczerwieni*
Anteny Bluetooth Niektóre komputery z tej serii są wyposażone w
anteny Bluetooth.
Anteny bezprzewodowej sieci
Niektóre komputery z tej serii są wyposażone w anteny bezprzewodowej sieci LAN.
LAN
Uwaga prawna (bezprzewodowa sieć LAN) Aby uzyskać więcej informacji dotyczących bezprzewodowej sieci LAN,
zobacz sekcję „Uwagi prawne” w dodatku C.
Mikrofon Wbudowany mikrofon umożliwia importowanie i
nagrywanie dźwięków w aplikacji.
Wskaźnik kamery internetowej
Wskaźnik Kamera sygnalizuje włączenie kamery internetowej.
Kamera internetowa Kamera internetowa jest urządzeniem
umożliwiającym nagrywanie obrazu wideo lub wykonywanie zdjęć przy użyciu komputera. Umożliwia rozmowy lub konferencje wideo przy użyciu narzędzia komunikacyjnego takiego jak
Windows Live Messenger. Program TOSHIBA Web Camera Application ułatwia dodawanie
różnych efektów wideo do wykonanego filmu lub fotografii.
Umożliwia transmisję wideo i prowadzenie rozmów za pośrednictwem Internetu przy użyciu specjalnych aplikacji.
Aby uzyskać szczegółowe informacje, zobacz Pomoc online programu Web Camera Application.
Nie wolno kierować kamery internetowej bezpośrednio w kierunku słońca.
Nie wolno dotykać lub naciskać z dużą siłą obiektywu kamery internetowej. Może to być przyczyną pogorszenia jakości obrazu. Należy używać preparatu (ściereczki) do czyszczenia okularów lub innej miękkiej ściereczki, jeżeli konieczne jest oczyszczenie obiektywu.
Podczas nagrywania przy niedostatecznym oświetleniu, należy wybrać opcję Night Mode (Tryb nocny) umożliwiający uzyskanie jaśniejszego obrazu z mniejszą ilością zniekształceń.
Czujnik podczerwieni Czujnik podczerwieni odbiera sygnały wysyłane
przez pilota zdalnego sterowania, służące do sterowania komputerem lub aplikacjami.
Podręcznik użytkownika 2-2
Przycisk zasilania Naciśnięcie tego przycisku powoduje włączenie
lub wyłączenie zasilania komputera. Po podłączeniu zasilacza włączony jest biały
(komputer uruchomiony) lub bursztynowy (komputer wyłączony) wskaźnik zasilania. Jeżeli jednak komputer zostanie przełączony do stanu wstrzymania, ten bursztynowy wskaźnik będzie migać (włączony przez dwie sekundy i wyłączony przez dwie sekundy).
Głośniki stereofoniczne
Ekran wyświetlacza Ekran LCD o przekątnej 58.42cm (23 cala) o
Uwaga prawna (ekran LCD) Aby uzyskać więcej informacji dotyczących wyświetlacza LCD, zobacz
sekcję „Uwagi prawne” w dodatku C.
Głośniki emitują dźwięk generowany przez programy i sygnały alarmowe systemu operacyjnego.
następującej rozdzielczości:
FHD, 1920 pikseli poziomo x 1080 pikseli pionowo

Widok z lewej strony

Na ilustracji przedstawiono widok lewego panelu obudowy komputera.
Podręcznik użytkownika 2-3
Rysunek 2-2 Lewy panel obudowy komputera
1
2
3
4
5
6
9
10
7
8
1. Wyłączanie wyświetlacza 6. Zmniejszanie głośności
2. Wybór źródła audio/wideo 7. Gniazdo karty pamięci
3. Zwiększanie jasności 8. Złącze słuchawek
4. Zwiększanie jasności 9. Złącze mikrofonu
5. Zwiększanie głośności 10. Złącza uniwersalnej magistrali szeregowej (USB 3.0)
Wygląd urządzenia jest zależny od zakupionego modelu.
Przycisk wyłączania wyświetlacza
Przycisk wyboru źródła audio/wideo
Zwiększanie jaskrawości
Przycisk zmniejszania poziomu jaskrawości
Przycisk zwiększania głośności
Przycisk zmniejszania głośności
Naciśnij ten przycisk, aby wyłączyć panel wyświetlacza komputera.
Naciśnij ten przycisk, aby przełączyć źródło sygnału wejściowego audio/wideo.
Naciśnij ten przycisk, aby zwiększyć jasność panelu wyświetlacza komputera.
Naciśnij ten przycisk, aby zmniejszyć jasność panelu wyświetlacza komputera.
Naciśnij ten przycisk, aby zwiększyć głośność.
Naciśnij ten przycisk, aby zmniejszyć głośność.
Podręcznik użytkownika 2-4
Gniazdo karty pamięci
Złącze słuchawek Miniaturowe złącze 3,5 mm typu jack umożliwia
Złącze mikrofonu Złącze 3,5 mm umożliwia podłączenie mikrofonu
Wbudowany system dźwiękowy obsługuje głośnik i mikrofon komputera oraz umożliwia podłączenie zewnętrznego mikrofonu i słuchawek za pośrednictwem odpowiednich złączy.
W tym gnieździe można zainstalować kartę pamięci SD™/SDHC™/SDXC™, miniSD™/ microSD™, Memory Stick™ (PRO™) i MultiMediaCard™. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz sekcję Urządzenia opcjonalne w rozdziale 3 (Korzystanie z komputera).
podłączenie słuchawek stereofonicznych.
stereofonicznego przy użyciu przewodu z trzema przewodami i miniaturową wtyczką typu jack. Złącze mikrofonu obsługuje funkcję wstrzymania
i odtwarzania.
Złącza uniwersalnej magistrali szeregowej (USB 3.0)
Nie wolno dopuścić do przedostania się metalowych przedmiotów, takich jak śruby, zszywki lub spinacze biurowe, do złącza USB. Metalowe przedmioty mogą być przyczyną zwarcia, prowadzącego do uszkodzenia i pożaru, a w następstwie poważnego zranienia.
Należy zauważyć, że nie można zweryfikować wszystkich funkcji dostępnych urządzeń USB. Niektóre funkcje skojarzone z określonym urządzeniem mogą więc być niedostępne.
Dwa złąca uniwersalnej magistrali szeregowej, zgodne ze standardem USB 3.0, umieszczono na lewym panelu obudowy komputera.
Złącze USB 3.0 jest zgodne ze standardem USB
3.0, ale obsługuje również starsze urządzenia USB 2.0.
Złącze z ikoną obsługuje funkcję Wstrzymanie i
ładowanie.

Widok z prawej strony

Na ilustracji przedstawiono widok prawego panelu obudowy komputera.
Podręcznik użytkownika 2-5
Rysunek 2-3 Prawy panel komputera
1
1. Stacja dysków optycznych
Stacja dysków optycznych
Komputer może być wyposażony w stację DVD Super Multi, Blu-ray™ Combo lub Blu-ray™ Writer (BDXL™).
Nie można odczytywać i zapisywać dysków DVD-RAM o pojemności 2,6GB i 5,2GB.

Widok z tyłu

Na ilustracji przedstawiono tylny panel obudowy komputera.
Podręcznik użytkownika 2-6
Rysunek 2-4 Tylny panel obudowy komputera
1
11
10
3
5
4
6
2
8
9
7
1. Szczeliny wentylacyjne 7. Złącza uniwersalnej magistrali szeregowej (USB 3.0)
2. Gniazda modułów pamięci 8. Złącze sieci LAN
3. Złącze anteny TV* 9. Złącze wejściowe DC IN 19V
4. Złącze wyjścia HDMI* 10. Złącze blokady zabezpieczającej
5. Złącze wejścia HDMI 11. Gniazdo odbiornika sygnału urządzeń bezprzewodowych
6. Złącza uniwersalnej magistrali
szeregowej (USB 2.0)
* Dotyczy tylko niektórych modeli. Wygląd urządzenia jest zależny od zakupionego modelu.
Szczeliny wentylacyjne
Szczeliny wentylacyjne zapobiegają przegrzaniu procesora.
Nie wolno blokować szczelin wentylacyjnych. Nie wolno dopuścić do przedostania się metalowych przedmiotów, takich jak śruby, zszywki lub spinacze biurowe, przez szczeliny wentylacyjne. Metalowe przedmioty mogą być przyczyną zwarcia, prowadzącego do uszkodzenia i pożaru, a w następstwie poważnego zranienia.
Aby zapewnić odpowiedni stan techniczny komputera, należy chronić miejsce pracy przed pyłem, kurzem, wilgocią i bezpośrednim światłem słonecznym. Podczas korzystania z komputera w zakurzonym miejscu kurz i zanieczyszczenia gromadzą się w szczelinach wentylacyjnych komputera. W takim przypadku nagromadzony kurz może powodować niewystarczające rozpraszanie ciepła i komputer może się wyłączać w trakcie używania. Należy ostrożnie usunąć kurz ze szczelin wentylacyjnych przy użyciu miękkiej ściereczki.
Podręcznik użytkownika 2-7
Gniazdo modułu pamięci
Gniazdo modułu pamięci umożliwia instalację, wymianę i usuwanie dodatkowego modułu pamięci.
Wymiary modułów pamięci są zależne od modelu. Rzeczywista ilość dostępnej do użytku pamięci systemowej będzie mniejsza niż pojemność zainstalowanych modułów pamięci.
Zobacz sekcję Dodatkowy moduł pamięci w rozdziale 3 (Korzystanie z komputera).
Niektóre modele są wyposażone w cztery gniazda modułów pamięci dostępne dla użytkownika.
Maksymalna ilość pamięci systemowej jest zależna od preinstalowanego systemu operacyjnego. Aby uzyskać szczegółowe specyfikacje, należy skontaktować się z firmą Microsoft.
Złącze tunera TV Złącze umożliwia podłączenie kabla
koncentrycznego i oglądanie lub nagrywanie programów telewizyjnych.
Wymiary i kształt złącza tunera TV są zależne od regionu.
Niektóre modele są wyposażone w tuner TV.
Złącze wyjścia HDMI Do złącza wyjścia HDMI można podłączyć
przewód HDMI typu A.
Złącze wejścia HDMI Po podłączeniu przewodu HDMI do tego złącza
można przesyłać sygnały wideo i audio z urządzeń cyfrowych, takich jak komputery przenośne lub kamery, i wyświetlać obraz przy użyciu komputera.
Złącza uniwersalnej magistrali szeregowej (USB 2.0)
Złącza uniwersalnej magistrali szeregowej (USB 3.0)
Dwa złącza uniwersalnej magistrali szeregowej, zgodne ze standardem USB 2.0, umieszczono na tylnym panelu obudowy komputera.
Dwa złącza uniwersalnej magistrali szeregowej, zgodne ze standardem USB 3.0, umieszczono na tylnym panelu obudowy komputera.
Złącze USB 3.0 jest zgodne ze standardem USB
3.0, ale obsługuje również starsze urządzenia USB 2.0.
Podręcznik użytkownika 2-8
Gniazdo odbiornika sygnału urządzeń bezprzewodowych
Złącze sieci LAN To złącze umożliwia podłączenie do sieci LAN.
Do złącza sieci LAN nie wolno podłączać innych przewodów. Może to spowodować uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie komputera.
Przewodu sieci LAN nie należy podłączać do źródła zasilania. Może to spowodować uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie komputera.
W tym gnieździe można zainstalować odbiornik sygnału urządzeń bezprzewodowych Aby uzyskać więcej informacji, zobacz rozdział 3 (Korzystanie z komputera).
Karta sieciowa jest zgodna ze standardami Ethernet LAN (10Mb/s, 10BASE-T), Fast Ethernet LAN (100Mb/s, 100BASE-TX) lub Gigabit Ethernet LAN (1000Mb/s, 1000BASE-T). Aby uzyskać więcej informacji, zobacz rozdział 3 (Korzystanie z komputera).
Złącze wejściowe DC IN 19V
Szczelina blokady zabezpieczającej
Do tego złącza jest podłączany zasilacz komputera. Należy korzystać wyłącznie z zasilacza dostarczonego z zakupionym komputerem (użycie nieprawidłowego zasilacza może być przyczyną uszkodzenia komputera).
Umożliwia przymocowanie komputera do biurka lub innego większego przedmiotu linką zabezpieczającą, chroniąc urządzenie przed kradzieżą.

Klawiatura bezprzewodowa

Widok z przodu

Na ilustracji przedstawiono przedni panel klawiatury bezprzewodowej.
Rysunek 2-5 Przedni panel komputery bezprzewodowej
Podręcznik użytkownika 2-9

Widok z tyłu

1 52 3 4
2
3
4
1
Na ilustracji przedstawiono tylny panel klawiatury bezprzewodowej.
Rysunek 2-6 Tylny panel klawiatury bezprzewodowej
1. Podstawa 4. Pokrywa baterii
2. Przycisk połączenia 5. Podstawa
3. Przełącznik zasilania (klawiatura)
Podstawa Ustawianie klawiatury pod wybranym kątem. Przycisk połączenia Ten przycisk nie jest używany w normalnych
warunkach.
Przełącznik zasilania
Włączanie zasilania klawiatury.
(klawiatura) Pokrywa baterii Osłona baterii klawiatury

Mysz bezprzewodowa

Widok z przodu

Na ilustracji przedstawiono przedni panel myszy bezprzewodowej.
Rysunek 2-7 Przedni panel myszy bezprzewodowej
1. Pokrętło
2. Wskaźnik baterii (myszy) 4. Lewy przycisk
Podręcznik użytkownika 2-10
Pokrętło Pionowe i poziome przewijanie ekranu.
3. Prawy przycisk
Wskaźnik baterii
1
2
3
4
(mysz)
Ten czerwony wskaźnik jest włączany na pięć sekund po włączeniu myszy. Czerwony wskaźnik migający przez pięć sekund sygnalizuje niski poziom naładowania baterii myszy. Czerwony wskaźnik szybko migający przez dwie sekundy, a następnie wyłączany sygnalizuje rozładowanie baterii myszy.
Prawy przycisk Konfiguracja myszy dla osób praworęcznych. Lewy przycisk Konfiguracja myszy dla osób leworęcznych.

Widok z tyłu

Na ilustracji przedstawiono tylny panel myszy bezprzewodowej.
Rysunek 2-8 Tylny panel myszy bezprzewodowej
1. Przełącznik zasilania (mysz) 3. Przycisk połączenia
2. Czujnik optyczny 4. Pokrywa baterii
Przełącznik zasilania
Włączanie zasilania myszy.
(mysz) Czujnik optyczny Kontrolowanie położenia myszy. Przycisk połączenia Ten przycisk nie jest używany w normalnych
warunkach.
Pokrywa baterii Osłona baterii myszy

Pilot zdalnego sterowania

Pilot zdalnego sterowania, dostępny w przypadku niektórych modeli, umożliwia zdalne korzystanie z wybranych funkcji komputera.
Korzystając z pilota zdalnego sterowania i programu Centrum multimedialne (Media Center), można odtwarzać dyski i klipy wideo, przeglądać zdjęcia oraz oglądać i nagrywać programy telewizyjne.
Pilot zdalnego sterowania ułatwia korzystanie z programu Centrum multimedialne (Media Center) systemu Windows, podobnie jak pilot
Podręcznik użytkownika 2-11
służący do obsługi opcji telewizji kablowej albo wyświetlania filmu przy użyciu magnetowidu (VCR) lub odtwarzacza DVD.
Pilot zdalnego sterowania umożliwia:
Przełączanie i sterowanie wszystkimi oknami programu Centrum
5
4
2
3
9
8
12
14
17
16
19
25
22
6
7
1
10
11
13
15
18
20
21
23
24
multimedialne (Media Center) systemu Windows. sterowanie wyświetlaniem obrazu wideo lub przekazu telewizyjnego
na żywo, Włączanie lub wyłączanie stanu wstrzymania systemu.
Aby uzyskać informacje dotyczące korzystania z pilota zdalnego sterowania oraz instalowania lub wymiany baterii, zobacz sekcję
Korzystanie z pilota zdalnego sterowania w tym rozdziale.
Rysunek 2-9 Pilot zdalnego sterowania
1. Zasilanie 8. Czerwony
przycisk
2. Start 9. Zielony przycisk 15. Przyciski
14. Wybór kanału/ strony
20. Wstrzymanie odtwarzania
21. Stop
kierunkowe i OK
3. Teletekst 10. Żółty przycisk 16. Wyciszanie 22. Regulacja
głośności
4. Nagrane
programy TV
5. Program
telewizyjny
6. TV na żywo 13. Więcej
7. Menu DVD
11. Niebieski
17. Powtarzanie 23. Odtwarzanie
przycisk
12. Wstecz 18. Pomijanie 24. Przewijanie do
informacji
19. Nagrywanie 25. Przewijanie
przodu (FWD)
wstecz (REW)
Podręcznik użytkownika 2-12
Zasilanie Uruchomienie lub zamknięcie systemu
operacyjnego. Przycisk ten działa jak przycisk zasilania w komputerze. Domyślnie przełączenie do stanu wstrzymania jest równoznaczne z wyłączeniem zasilania komputera. Aby zmienić to ustawienie, kliknij przycisk Start -> Panel
sterowania -> System i zabezpieczenia -> Opcje zasilania. Dostępne są cztery
następujące opcje: Nic nie rób, Stan gotowości (wstrzymania), Hibernacja i Zamknij system.
Start Otwarcie głównego okna programu Centrum
multimedialne (Media Center) systemu Windows.
Teletekst Rozpoczęcie lub zakończenie trybu teletekstu.
Nagrane programy TV Rozpoczęcie nagrywania programów TV.
Funkcja nagrywania (Recorded TV) programu Centrum multimedialne (Media Center) systemu Windows zostanie uaktywniona.
Program telewizyjny Otwarcie programu telewizyjnego zawierającego
listę dostępnych kanałów telewizyjnych i emitowanych na nich programów do obejrzenia i zarejestrowania.
TV na żywo Skrót do włączania trybu wyświetlania
pełnoekranowego. Umożliwia ponadto powrót do aktualnie emitowanego programu po wcześniejszym zatrzymaniu oglądania przekazu na żywo.
Menu DVD Otwarcie menu głównego w trakcie odtwarzania
filmu DVD (jeżeli jest dostępne).
Przycisk czerwony, zielony, żółty i niebieski
Przejście do łącza rejestracyjnego. Te przyciski są dostępne tylko w przypadku niektórych modeli.
Wstecz Wyświetlenie poprzedniego okna.
Dodatkowe informacje
Ten przycisk jest odpowiednikiem drugiego (prawego) przycisku myszy komputerowej. Należy skorzystać z tej funkcji w celu wyświetlenia dodatkowych opcji wykonawczych.
Podręcznik użytkownika 2-13
Kanał/strona dalej (+) i wstecz (–)
Zmiana kanału TV lub przejście do następnej lub poprzedniej strony zależnie od dostępnych opcji.
Przyciski kierunkowe i OK
Wycisz Włączenie/wyłączenie dźwięku w komputerze.
Powtarzanie Przewinięcie pliku multimedialnego wstecz.
Pomijanie Przewinięcie pliku multimedialnego do przodu.
Nagrywanie Nagranie wybranych programów telewizyjnych i
Wstrzymaj Wstrzymanie odtwarzania utworu audio lub
Zatrzymaj Zatrzymanie odtwarzania nośnika
Regulacja głośności Zwiększanie lub zmniejszanie poziomu głośności
Przyciski kierunkowe: Przemieszczanie kursora w celu nawigacji w oknach programu Centrum multimedialne (Media Center) systemu Windows.
OK: Zatwierdzenie wybranej operacji lub opcji okna. Działa jak klawisz ENTER.
ich zapis na dysku twardym.
wideo, a także programu TV oglądanego na żywo lub zarejestrowanego.
multimedialnego.
podczas oglądania TV albo odtwarzania dysków DVD lub CD.
Odtwarzaj Rozpoczęcie odtwarzania wybranego nośnika.
Przewijanie do przodu (FWD)
Przewijanie wstecz (REW)
Przewinięcie do przodu odtwarzanego nagrania (film, dysk, muzyka itd.).
Przewinięcie wstecz odtwarzanego nagrania (film, dysk, muzyka itd.).

Korzystanie z pilota zdalnego sterowania

Razem z komputerem jest dostarczany pilot umożliwiający zdalne sterowanie niektórymi funkcjami komputera.
Pilot został zaprojektowany specjalnie do współpracy z tym komputerem.
Podręcznik użytkownika 2-14
Niektóre aplikacje mogą nie obsługiwać funkcji zdalnego sterowania.
Zasięg działania pilota zdalnego sterowania
Skieruj pilota w kierunku komputera i naciśnij przycisk. Zasięg i zakres kątów działania opisano poniżej.
Odległość Do 5m od czujnika podczerwieni. Kąt W zakresie 30 stopni (poziomo) i 15 stopni
(pionowo) względem czujnika podczerwieni.
Wygląd dostarczonego pilota zdalnego sterowania jest zależny od zakupionego modelu.
Nawet jeżeli pilot zdalnego sterowania znajduje się w opisanym zasięgu, może funkcjonować nieprawidłowo w niektórych obszarach.
Gdy pomiędzy czujnikiem podczerwieni w komputerze i pilotem zdalnego sterowania znajduje się przeszkoda.
Gdy czujnik podczerwieni jest bezpośrednio oświetlony światłem słonecznym lub silnie fluorescencyjnym.
Gdy czujnik podczerwieni lub osłona nadajnika sygnału w pilocie są zabrudzone.
Gdy w pobliżu używane są inne komputery obsługiwane przy użyciu pilota na podczerwień.
Przy niskim poziomie naładowania baterii w pilocie.

Instalowanie/wymiana baterii

Przed użyciem pilota zdalnego sterowania należy włożyć do niego dostarczone baterie.
Baterie do pilota należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci. Połknięcie baterii przez dziecko może spowodować zadławienie. W takim przypadku należy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem.
Posługując się bateriami do pilota zdalnego sterowania, należy uwzględnić następujące zalecenia:
Nie wolno używać baterii innych niż zalecane.
Należy upewnić się, że bieguny baterii (+ lub –) są ułożone prawidłowo.
Nie wolno doładowywać, ogrzewać, demontować, zwierać biegunów ani wrzucać baterii do ognia.
Podręcznik użytkownika 2-15
Nie należy używać baterii, których „zalecana data przydatności do
RC6
ir
Made in China
MCE IR Remote Control Model: G83C000BF116
1x 3V CR2032 Lithium battery
użycia” już minęła, ani baterii całkowicie rozładowanych.
Nie wolno równocześnie używać baterii różnego typu lub o różnym stopniu rozładowania.
Nie wolno przechowywać baterii razem z łańcuszkami naszyjników, spinkami do włosów lub innymi metalowymi przedmiotami.
Podczas przechowywania lub likwidowania baterii należy pamiętać o zabezpieczeniu ich biegunów w celu uniknięcia zwarcia.
Zignorowanie powyższych zaleceń może być przyczyną rozgrzania, wycieku elektrolitu lub wybuchu baterii. Może to być przyczyną oparzeń lub innych urazów. W przypadku dostania się elektrolitu na skórę lub odzież należy natychmiast przemyć je dużą ilością czystej wody. W przypadku dostania się elektrolitu do oczu należy natychmiast przemyć je dużą ilością czystej wody i skontaktować się z lekarzem. Nie wolno dotykać nieosłoniętymi dłońmi wycieków elektrolitu na narzędziach i urządzeniach. Należy użyć szmatki lub papierowego ręcznika.
Jeżeli bateria dostarczona z pilotem zdalnego sterowania zostanie rozładowana, należy ją zastąpić dostępną w sprzedaży baterią CR2032. Nie należy używać baterii innych typów.
Instalowanie i wymiana baterii
1. Otwórz pokrywę baterii na dolnym panelu obudowy pilota zdalnego sterowania.
2. Wysuń baterię z zasobnika.
Rysunek 2-10 Instalowanie/wymiana baterii
3. Włóż nową baterię. Upewnij się, że bieguny baterii są ułożone prawidłowo. Dociśnij baterię, aby ułożyć ją prawidłowo w zasobniku.

Wewnętrzne składniki sprzętowe

4. Zamknij prawidłowo pokrywę baterii.
W tej sekcji opisano wewnętrzne składniki sprzętowe komputera. Specyfikacje są zależne od zakupionego modelu.
Podręcznik użytkownika 2-16
Procesor Typ procesora jest zależny od modelu.
Aby sprawdzić typ procesora zainstalowanego w danym modelu, otwórz Narzędzie diagnostyczne TOSHIBA PC, klikając Start -> Wszystkie
programy -> TOSHIBA -> Pomoc techniczna i odzyskiwanie -> Narzędzie diagnostyki komputera.
Uwaga prawna (procesor) Aby uzyskać więcej informacji dotyczących wydajności baterii, zobacz
sekcję „Uwagi prawne” w dodatku C.
Dysk twardy Rozmiar dysku twardego jest zależny od modelu.
Aby sprawdzić typ dysku twardego (HDD) zainstalowanego w danym modelu, otwórz Narzędzie diagnostyczne TOSHIBA PC, klikając
Start -> Wszystkie programy -> TOSHIBA -> Pomoc techniczna i odzyskiwanie -> Narzędzie diagnostyki komputera.
Część miejsca na dysku twardym jest zarezerwowana dla celów administracyjnych.
Uwaga prawna (pojemność dysku twardego) Aby uzyskać więcej informacji dotyczących pojemności dysku twardego
(HDD), zobacz sekcję „Uwagi prawne” w dodatku C.
Bateria zegara czasu rzeczywistego (RTC)
Wewnętrzna bateria RTC zapewnia zasilanie zegara czasu rzeczywistego i kalendarza.
Pamięć RAM wideo Pamięć karty graficznej komputera jest używana
do przechowywania obrazu wyświetlanego na ekranie.
Ilość dostępnej pamięci RAM wideo jest zależna od pamięci systemowej komputera.
Start -> Panel sterowania -> Wygląd i personalizacja -> Ekran -> Dopasuj rozdzielczość.
Ilość pamięci RAM wideo można zweryfikować, klikając przycisk Ustawienia zaawansowane w oknie Rozdzielczość ekranu.
Uwaga prawna (pamięć systemowa)
Podręcznik użytkownika 2-17
Aby uzyskać więcej informacji dotyczących pamięci (głównej systemowej), zobacz sekcję „Uwagi prawne” w dodatku C.
Sterownik wyświetlacza
Ze względu na podwyższoną rozdzielczość panelu wyświetlacza linie mogą wydawać się przełamane podczas wyświetlania obrazów w pełnoekranowym trybie tekstowym.
Kontroler graficzny Kontroler graficzny maksymalizuje efektywność
Uwagi prawne (procesor grafiki GPU) Aby uzyskać więcej informacji dotyczących procesora grafiki (GPU),
zobacz sekcję „Uwagi prawne” w dodatku C.
Sterownik wyświetlacza interpretuje polecenia programowe i zamienia je na polecenia sprzętowe, które włączają i wyłączają poszczególne części ekranu.
Sterownik wyświetlacza kontroluje również tryb wideo, zgodnie ze standardami przemysłowymi określając rozdzielczość ekranu i liczbę kolorów, które mogą być równocześnie wyświetlane na ekranie. Oprogramowanie przeznaczone dla danego trybu wideo będzie więc działać na dowolnym komputerze, który obsługuje ten tryb.
wyświetlacza.

Sterowanie mikroukładami graficznymi

Niektóre modele z mikroukładami graficznymi NVIDIA mogą korzystać z technologii NVIDIA® Optimus™.
Technologia NVIDIA® Optimus™ inteligentnie optymalizuje tryb All-In-One działania komputera, włączając procesor graficzny (GPU) NVIDIA w celu zwiększenia wydajności lub wbudowany mikroukład graficzny Intel w celu efektywnego korzystania z baterii. Przełączanie jest automatyczne, a ponowne uruchamianie komputera nie jest konieczne.
Korzystając z menu zarządzania ustawieniami 3D (Manage 3D Settings) panelu sterowania NVIDIA, można zmienić globalne ustawienia 3D i utworzyć konfiguracje zastępcze dla określonych programów. Konfiguracje zastępcze będą używane automatycznie zawsze po uruchomieniu określonych programów.
Zalecane jest korzystanie z domyślnych ustawień dla technologii NVIDIA Optimus.
Podręcznik użytkownika 2-18
Jeżeli program nie działa prawidłowo po zmianie ustawień, należy przywrócić domyślne ustawienia programu.
Jeżeli program nie działa prawidłowo, należy przywrócić domyślne ustawienie preferowanego procesora graficznego.
Podczas odtwarzania plików wideo przy użyciu niektórych programów nie można wybrać preferowanego procesora grafiki na karcie „Program Settings” (Ustawienia programu) innego niż „Integrated Graphics” (Wbudowana karta graficzna).
Aby uzyskać dostęp do okna Program Settings (Ustawienia programu), kliknij „NVIDIA Control Panel” -> „Manage 3D settings” -> „Program Settings”.
Aby otworzyć panel sterowania NVIDIA, kliknij Start -> Panel sterowania. Wybierz opcję Duże ikony lub Małe ikony w menu Wyświetl według, a następnie kliknij pozycję NVIDIA Control Panel.
Aby uzyskać więcej informacji dotyczących systemu panelu sterowania NVIDIA, skorzystaj z Pomocy tego składnika NVIDIA. Aby uzyskać dostęp do tego składnika, kliknij polecenie Help (Pomoc) w menu głównym, a następnie wybierz polecenie NVIDIA Control Panel Help.
W modelach Optimus instalowane są dwa typy sterowników wyświetlacza: „Intel® HD Graphics Driver” i „NVIDIA Graphics Driver XXX.XX”.
Nie wolno odinstalowywać sterownika wyświetlacza przy użyciu apletu „Odinstaluj program” w Panelu sterowania.
Jeżeli konieczne jest odinstalowanie sterownika wyświetlacza, wykonaj następujące kroki:
1. Odinstaluj sterownik „NVIDIA Graphics Driver XXX.XX”.
2. Następnie odinstaluj sterownik „Intel® HD Graphics Driver”.
Podręcznik użytkownika 2-19
Rozdział 3
Korzystanie z komputera
W tym rozdziale opisano podstawowe funkcje komputera i zalecane środki ostrożności stosowane podczas korzystania z komputera.

Ekran dotykowy

Niektóre modele są wyposażone w ekran dotykowy. Dotykiem można obsługiwać ikony, przyciski, elementy menu, klawiaturę
ekranową oraz inne elementy na ekranie dotykowym.
Naciśnięcie Wystarczy nacisnąć palcem ekran dotykowy, aby obsługiwać
elementy na ekranie, takie jak ikony aplikacji i ustawień, wpisywać litery i symbole przy użyciu klawiatury ekranowej lub korzystać z przycisków ekranowych.
Naciśnięcie i przytrzymanie Należy nacisnąć i przytrzymać element na ekranie do chwili, gdy
zostanie wykonana określona akcja. Ta metoda przypomina kliknięcie prawym przyciskiem standardowej myszy.
Przeciąganie Należy nacisnąć i przytrzymać element przez chwilę, a następnie (nie
podnosząc palca z ekranu), przesunąć palec do położenia docelowego.
Przewinięcie Należy szybko przesunąć palec na powierzchni ekranu bez
zatrzymania bezpośrednio po początkowym dotknięciu (aby uniknąć przeciągnięcia elementu). Na przykład można przewijać ekran w górę lub w dół w celu przeglądania listy.
Dwukrotne naciśnięcie Szybkie dwukrotne naciśnięcie mapy lub innego ekranu umożliwia
powiększenie lub pomniejszanie widoku. Zaciśnięcie palców
W niektórych aplikacjach, takich jak Browser (Przeglądarka) i Gallery (Galeria), można powiększać/pomniejszać widok, ustawiając dwa palce na ekranie równocześnie i zaciskając je lub rozsuwając.
Nie wolno naciskać ekranu dotykowego z nadmierną siłą. Może to być przyczyną uszkodzenia ekranu albo przewrócenia lub upadku komputera.
Podręcznik użytkownika 3-1
Na lewej, prawej i dolnej krawędzi ekranu dotykowego znajdują się taśmy odblaskowe. Taśmy odblaskowe identyfikują punkt dotknięcia po obliczeniu ścieżki światła odbitego od górnej krawędzi.
Należy czyścić krawędź ekranu LCD i taśm odblaskowych. W przeciwnym wypadku ekran dotykowy nie będzie funkcjonować prawidłowo.

Klawiatura

Układy klawiatury bezprzewodowej są zgodne z rozszerzoną klawiaturą 104/105 klawiszy. Naciskając kombinacje niektórych klawiszy można uzyskać dostęp do wszystkich funkcji komputera z klawiaturą tego typu.
Liczba dostępnych klawiszy jest zależna od układu klawiatury obowiązującego w kraju/regionie, dla którego komputer został skonfigurowany (dostępne są klawiatury przeznaczone dla różnych wersji językowych).
Dostępnych jest pięć typów klawiszy: standardowe w układzie maszyny do pisania oraz klawisze funkcyjne, programowalne, dostępu i specjalne systemu Windows.
Nie wolno zdejmować osłon klawiszy na klawiaturze. Może to być przyczyną uszkodzenia elementów znajdujących się pod osłonami klawiszy.

Wskaźniki klawiatury

Aby oszczędnie korzystać z klawiatury komputera, zrezygnowano z instalowania wskaźnika na klawiaturze. Komputer będzie sygnalizować stan funkcji NUM LOCK, CAPS LOCK , SCROLL LOCK i baterii klawiatury przy użyciu ikon po prawej stronie w dolnej części ekranu. Aby włączyć/wyłączyć ikony, należy kliknąć wskaźnik klawiatury TOSHIBA (
) w obszarze powiadomień na pasku zadań.
NUM LOCK Naciśnięcie klawisza NUM LOCK na klawiaturze
powoduje włączenie ikony NUM LOCK na ekranie i umożliwia wprowadzanie liczb przy użyciu klawiszy numerycznych na klawiaturze.
CAPS LOCK Naciśnięcie klawisza CAPS LOCK na
klawiaturze powoduje włączenie ikony CAPS LOCK na ekranie. Klawisze zostaną przełączone do trybu wpisywania wielkich liter.
Podręcznik użytkownika 3-2
SCROLL LOCK Naciśnięcie klawisza SCROLL LOCK na
klawiaturze powoduje włączenie ikony SCROLL
LOCK na ekranie.
Bateria klawiatury Ikona Bateria klawiatury sygnalizuje stan baterii
klawiatury w następujący sposób:
: Wysoki poziom naładowania : Niski poziom naładowania : Bateria rozładowana : Nieznane
Jeżeli działanie komputera jest wznawiane ze stanu hibernacji/ wstrzymania bez obsługi klawiatury, ikona baterii klawiatury będzie sygnalizować stan nieznany. W takim wypadku można nacisnąć dowolny klawisz na klawiaturze, aby zaktualizować ikonę baterii zgodnie z bieżącym stanem.
Ikona baterii klawiatury będzie sygnalizować poprzedni stan w następujących sytuacjach:
Komputer został wyłączony lub jest ponownie uruchomiony. Baterie nie zostały zainstalowane w klawiaturze lub są
rozładowane. Klawiatura jest wyłączona.

Klawisze funkcyjne: F1...F12

Klawisze funkcyjne (nie należy mylić z klawiszem specjalnym FN) to siedem klawiszy umieszczonych w górnej części klawiatury, służących do wykonywania innych operacji niż pozostałe klawisze.
Klawisze F1 do F12 są zwane klawiszami funkcyjnymi, ponieważ umożliwiają wykonanie zaprogramowanych operacji, również wówczas, gdy zostaną naciśnięte równocześnie z klawiszem Fn. Te klawisze oznaczone ikonami umożliwiają korzystanie ze specyficznych funkcji komputera.

Klawisze programowalne (kombinacje z klawiszem Fn)

Klawisz FN (funkcyjny), jest używany w połączeniu z innymi klawiszami, aby spełniać funkcję odpowiedniego klawisza programowalnego. Klawisze programowalne to kombinacje klawiszy służące do włączania, wyłączania lub konfiguracji określonych funkcji.
Podręcznik użytkownika 3-3
Należy zauważyć, że niektóre programy mogą blokować lub zakłócać operacje klawiszy programowalnych, a ustawienia tych klawiszy nie są przywracane po zakończeniu stanu wstrzymania komputera.

Funkcje klawiszy dostępu

Klawisze dostępu umożliwiają włączanie lub wyłączanie funkcji komputera. Funkcje można uaktywniać przy użyciu kart klawiszy dostępu lub przez naciśnięcie skojarzonych klawiszy dostępu.
Można skonfiugurować klawisze funkcyjne wybierając tryb specjalny (Special function mode) lub standardowy (Standard F1-F12 mode). Zobacz sekcję Program HW Setup w rozdziale 4 (Programy narzędziowe i funkcje zaawansowane).
Karty klawiszy dostępu
Karty klawiszy dostępu są zazwyczaj ukryte. Aby skorzystać z kart klawiszy dostępu:
1. Dostępne są następujące metody uruchamiania programu TOSHIBA Flash Cards:
Naciśnij i przytrzymaj klawisz FN (w trybie standardowych klawiszy F1-F12).
Naciśnij skojarzony klawisz dostępu (tryb specjalny klawiszy funkcyjnych).
2. Wybierz żądaną opcję. Wybrana karta jest maksymalizowana, a dostępne opcje są widoczne
poniżej karty. Wszystkie pozostałe karty są ponownie ukrywane.
Aby skorzystać karty klawiszy dostępu w standardowym trybie klawiszy F1­F12:
1. Naciśnij i przytrzymaj klawisz FN.
2. Naciśnij klawisz dostępu skojarzony z żądaną funkcją. Skojarzona karta klawisza dostępu pojawia się w górnej części ekranu, a dostępne opcje są widoczne poniżej karty.
3. Aby przełączać wyświetlane opcje, naciśnij i przytrzymaj klawisz FN i naciskaj wielokrotnie klawisz dostępu. Zwolnij klawisz FN po wybraniu żądanej opcji.
Aby uzyskać więcej informacji, skorzystaj z pliku Pomocy programu TOSHIBA Flash Cards.
Aby uzyskać dostęp do tego programu, kliknij Start -> Wszystkie
programy -> TOSHIBA -> Narzędzia i programy użytkowe -> Karty podręczne Flash Cards. W oknie Settings for Flash Cards (Ustawienia
kart flash) kliknij przycisk Help (Pomoc).
Podręcznik użytkownika 3-4
Klawisze dostępu
W tej sekcji opisano funkcje skojarzone z klawiszami dostępu.
Tryb funkcji specjalnych
Standardowy tryb F1–F12
Funkcja
F1 FN + F1 Wyświetlenie pliku Pomocy
dostarczonego z oprogramowaniem.
F2 FN + F2 Stopniowe zmniejszenie jasności
panelu wyświetlacza komputera.
F3 FN + F3 Stopniowe zwiększenie jasności
panelu wyświetlacza komputera.
F4 FN + F4 Uruchomienie przeglądarki
internetowej (domyślnie)/programu Bulletin Board/Eco/Intel® WiDi lub przełączenie aktywnego urządzenia wyświetlającego zgodnie z ustawieniem w programie TOSHIBA Button Support. Opcje dostępne w programie TOSHIBA Button Support są zależne od modelu.
F5 FN + F5 Uruchomienie programu Media
Player/Bulletin Board/Eco/Intel® WiDi lub przełączenie aktywnego urządzenia wyświetlającego zgodnie z ustawieniem w programie TOSHIBA Button Support. Opcje dostępne w programie TOSHIBA Button Support są zależne od modelu.
F6 FN + F6 Przewinięcie pliku multimedialnego
wstecz.
F7 FN + F7 Rozpoczęcie lub wstrzymanie
odtwarzania pliku multimedialnego.
F8 FN + F8 Przewinięcie pliku multimedialnego
do przodu .
F9 FN + F9 Zmniejszenie głośności.
F10 FN + F10 Zwiększenie głośności.
F11 FN + F11 Włączenie lub wyłączenie dźwięku.
F12 FN + F12 Przełącza aktywne urządzenia
bezprzewodowe.
Podręcznik użytkownika 3-5
Tryb funkcji specjalnych
FN + 1 FN + 1 Zmniejszenie rozmiaru ikony na
FN + 2 FN + 2 Zwiększenie rozmiaru ikony na
FN + Spacja FN + Spacja Zmiana rozdzielczości wyświetlacza.
FN + Z FN + Z Włączenie/wyłączenie podświetlenia
Standardowy tryb F1–F12
Funkcja
pulpicie lub rozmiaru czcionki w jednym z obsługiwanych okien aplikacji.
pulpicie lub rozmiaru czcionki w jednym z obsługiwanych okien aplikacji.
klawiatury (dostępne w przypadku niektórych modeli).
Stały klawisz FN
Programu narzędziowego TOSHIBA Accessibility Utility można użyć w taki sposób, aby klawisz FN był klawiszem stałym; oznacza to, że można nacisnąć go raz, zwolnić, a następnie nacisnąć klawisz funkcyjny. Aby uruchomić program TOSHIBA Accessibility, kliknij Start -> Wszystkie
programy -> TOSHIBA -> Narzędzia i programy użytkowe -> Accessibility.

Klawisze specjalne systemu Windows

Klawiatura komputera jest wyposażona w dwa klawisze specjalne dla systemu Windows: klawisz z logo systemu Windows uaktywnia menu Start i klawisz aplikacji funkcjonujący, tak jak drugi (prawy) przycisk myszki.
Ten klawisz uaktywnia menu Start w systemie Windows.
Ten klawisz pełni funkcję drugiego (prawego) przycisku myszy komputerowej.

Generowanie znaków ASCII

Nie wszystkie znaki ASCII można generować przy użyciu klawiatury standardowej, jednak można w tym celu użyć specyficznych kodów ASCII.
1. Naciśnij i przytrzymaj klawisz ALT.
2. Korzystając z klawiszy numerycznych, wpisz kod ASCII odpowiedni dla danego znaku.
3. Zwolnij klawisz ALT (znak ASCII zostanie wyświetlony na ekranie).
Podręcznik użytkownika 3-6

Stacje dysków optycznych

Komputer może być wyposażony w stację DVD Super Multi, Blu-ray™ Combo lub Blu-ray™ Writer (BDXL™).

Formaty

Stacje obsługują następujące formaty.
Stacja DVD Super Multi
Stacja obsługuje następujące formaty: CD-ROM, DVD-ROM, DVD-Video, CD-DA, CD-Text, Photo CD™ (jednosesyjne/wielosesyjne), CD-ROM Mode 1/Mode 2, CD-ROM XA Mode 2 (Form1, Form2), Enhanced CD (CD­EXTRA), Addressing Method 2, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD-RAM, DVD-R DL (Format1), DVD+R DL.
Stacja Blu-ray™ Combo
Oprócz powyższych formatów stacja Blu-ray™ Combo obsługuje dyski BD­ROM i BD-ROM DL.
Stacja Blu-ray™ Writer
Oprócz powyższych formatów stacja Blu-ray™ Writer obsługuje dyski BD­R, BD-R DL, BD-RE i BD-RE DL.
Stacja Blu-ray™ Writer BDXL™
Oprócz powyższych formatów stacja Blu-ray™ Writer BDXL™ obsługuje dyski BD-R TL, BD-R QL i BD-RE TL.
Niektóre typy i formaty dysków DVD-R DL i DVD+R DL nie zawsze są odczytywane.

Korzystanie ze stacji dysków optycznych

Pełnowymiarowa stacja zapewnia wysoką wydajność przy wykonywaniu programów korzystających z dysków. Można korzystać z dysków o średnicy 12cm lub 8cm bez adaptera.
Dyski DVD-Video należy odtwarzać przy użyciu odpowiedniego programu.
Zalecenia dotyczące nagrywania dysków zamieszczono w sekcji
Nagrywanie dysków.
Aby umieścić dysk w stacji, wykonaj następujące kroki:
1. Przy włączonym zasilaniu naciśnij przycisk wysuwania dysku, aby nieznacznie otworzyć zasobnik stacji.
Podręcznik użytkownika 3-7
2. Delikatnie pociągnij zasobnik stacji w celu całkowitego otwarcia.
2
1
1
Rysunek 3-3 Korzystanie z przycisku wysuwania dysku.
1. Przycisk wysuwania 2. Zasobnik stacji
3. Dysk należy ułożyć w zasobniku, tak aby etykieta była skierowana w kierunku przedniego panelu komputera.
Rysunek 3-4 Wkładanie dysku
1. Soczewka lasera
Po całkowitym otwarciu zasobnika stacji krawędź komputera nieznacznie przesłania zasobnik z dyskiem. Należy więc pochylić dysk umieszczany w stacji. Jednak po włożeniu dysku należy sprawdzić, czy jest on ułożony poziomo.
Nie wolno dotykać soczewek lub obudowy układu laserowego, ponieważ może to być przyczyną nieprawidłowego ustawienia tych elementów.
Należy zapobiegać przedostaniu się niepożądanych przedmiotów do wnętrza stacji. Należy sprawdzić powierzchnię zasobnika, zwłaszcza tuż za przednią krawędzią i upewnić się, że można go bezpiecznie zamknąć.
4. Naciśnij delikatnie w centrum dysku, aby został zablokowany w odpowiednim położeniu. Dysk powinien znajdować się poniżej krążka pozycjonującego i przylegać do podstawy zasobnika.
Podręcznik użytkownika 3-8
5. Naciśnij w centrum zasobnika stacji, aby go zamknąć. Dociśnij
Diameter: 1 mm
1
delikatnie, tak aby został zablokowany w odpowiednim położeniu.
Dysk nieprawidłowo umieszczony w stacji może zostać uszkodzony. Ponadto zasobnik może nie zostać całkowicie otwarty po naciśnięciu przycisku wysuwania dysku.
Wyjmowanie dysków
Aby wyjąć dysk, wykonaj następujące kroki:
Nie wolno naciskać przycisku wysuwania w czasie odczytywania przez komputer danych z dysku optycznego znajdującego się w stacji. Jeżeli po otwarciu zasobnika dysk obraca się, należy poczekać na zatrzymanie dysku przed wyjęciem go ze stacji.
1. Aby częściowo otworzyć zasobnik stacji, naciśnij przycisk wysuwania dysku. Delikatnie wysuń zasobnik stacji, tak aby został całkowicie otwarty.
Po częściowym otwarciu zasobnika należy poczekać chwilę, aby upewnić się, że dysk nie obraca się, a następnie całkowicie wysunąć zasobnik.
2. Dysk jest nieznacznie wysunięty poza krawędź zasobnika, dlatego można go uchwycić. Ostrożnie podnieś dysk.
3. Naciśnij w centrum zasobnika stacji, aby go zamknąć. Dociśnij delikatnie, tak aby został zablokowany w odpowiednim położeniu.
Jak wyjąć dysk, jeżeli nie można otworzyć zasobnika stacji
Jeżeli komputer jest wyłączony, naciśnięcie przycisku wysuwania dysku nie spowoduje wysunięcia zasobnika stacji. Po wyłączeniu zasilania można wysunąć zasobnik, wkładając przedmiot z wąskim zakończeniem (ok. 15 mm), taki jak wyprostowany spinacz, do szczeliny w pobliżu przycisku do wysuwania dysku.
Rysunek 3-5 Awaryjne wysuwanie dysku
1. Szczelina awaryjnego wysuwania dysku
Podręcznik użytkownika 3-9
Przed skorzystaniem ze szczeliny awaryjnego wysuwania dysku należy wyłączyć zasilanie. Wysuwanie zasobnika podczas obracania się dysku może spowodować jego zsunięcie z krążka pozycjonującego i zranienie użytkownika.

Dyski przystosowane do zapisu

W tej sekcji opisano typy dysków z możliwością zapisu. Listę typów dysków obsługiwanych przez stację zamieszczono w sekcji specyfikacji technicznych. Programy TOSHIBA Disc Creator i Corel Digital Studio umożliwiają zapisywanie danych na dyskach kompaktowych.
Dyski CD
Dyski CD-R można zapisać tylko jeden raz. Zapisanych danych nie można usunąć lub zmienić.
Dyski CD-RW, łącznie z obsługującymi wiele prędkości dyskami CD­RW, szybkimi dyskami CD-RW (high-speed) i ultraszybkimi dyskami CD-RW (ultra-speed), można nagrywać wielokrotnie.
Dyski DVD
Dyski DVD-R, DVD+R i DVD-R DL i DVD+R DL można zapisać tylko jeden raz. Zapisanych danych nie można usunąć lub zmienić.
Na dyskach DVD-RW, DVD+RW i DVD-RAM można zapisywać dane wielokrotnie.
Dyski Blu-ray™
Dyski BD-R, BD-R DL, BD-R TL i BD-R QL można nagrać tylko jeden raz. Zapisanych danych nie można usunąć lub zmienić..
Dyski BD-RE, BD-RE DL i BD-RE TL można nagrywać wielokrotnie.

Nagrywanie dysków

Programy TOSHIBA Disc Creator i Corel Digital Studio, dostarczane z komputerem, umożliwiają nagrywanie dysków.
Program Corel Digital Studio umożliwia zapis plików w formacie wideo. Program TOSHIBA Disc Creator umożliwia zapisywanie danych.
Korzystając ze stacji DVD Super Multi lub Blu-ray™ Combo, można zapisywać dane na dyskach CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW lub DVD-RAM.
Korzystając ze stacji Blu-ray™ Writer, można zapisywać dane na dyskach CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD +RW, DVD-RAM, BD-R, BD-R DL, BD-RE lub BD-RE DL.
Korzystając ze stacji Blu-ray™ Writer BDXL™, można zapisywać dane na dyskach CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, DVD+R, DVD+R
Podręcznik użytkownika 3-10
DL, DVD+RW, DVD-RAM, BD-R, BD-R DL, BD-RE, BD-RE DL,BD-R TL, BD-R QL lub BD-RE TL.
Zapisując dane na dysku przy użyciu stacji dysków optycznych, należy zawsze podłączać zasilacz do gniazda sieci elektrycznej.
Ważna wiadomość
Przed nagrywaniem dysków obsługiwanych przez stację dysków optycznych należy przeczytać i uwzględnić wszystkie zalecenia dotyczące instalacji i obsługi, zamieszczone w tej sekcji. W przeciwnym przypadku stacja dysków optycznych może funkcjonować nieprawidłowo, a próba zapisania danych może zakończyć się niepowodzeniem, powodując utratę danych albo uszkodzenie stacji lub dysku.
Zastrzeżenie
Firma TOSHIBA nie ponosi odpowiedzialności w następujących przypadkach:
Uszkodzenie dysku na skutek zapisywania danych przy użyciu tego urządzenia.
Wszystkie zmiany lub straty nagranych na nośnikach danych, spowodowane zapisem lub ponownym zapisem przy użyciu tego produktu oraz wszystkie straty korzyści biznesowych lub przerwy w działalności spowodowane zmianą lub stratą zapisanych danych.
Uszkodzenia wywołane przez używanie urządzeń i programów stron trzecich.
Ograniczenie technologiczne danej nagrywarki dysków optycznych, które może wywołać nieoczekiwany błąd podczas zapisu i ponownego zapisu ze względów jakościowych lub problemów sprzętowych. Zalecane jest więc wykonywanie dwóch lub większej liczby kopii ważnych danych na wypadek wystąpienia niepożądanych zmian lub utraty zapisanych danych.

Przed rozpoczęciem nagrywania dysku

Na podstawie testów ograniczonej zgodności firma TOSHIBA zaleca korzystanie z dysków następujących producentów, jednak jakość dysku może wpływać na poprawność zapisu. Ponadto firma TOSHIBA nie gwarantuje działania, jakości lub wydajności dysków.
CD-R:
TAIYO YUDEN CO., Ltd. MITSUBISHI KAGAKU MEDIA CO., LTD.
CD-RW: (Multi-Speed, High-Speed i Ultra-Speed)
MITSUBISHI KAGAKU MEDIA CO., LTD.
Podręcznik użytkownika 3-11
DVD-R:
Specyfikacje dysków DVD przystosowanych do zapisu, przeznaczonych do zastosowań ogólnych w wersji 2.0
TAIYO YUDEN Co., Ltd. (dyski przystosowane do prędkości 8x i 16x) MITSUBISHI KAGAKU MEDIA CO., LTD. (dyski przystosowane do
prędkości 8x i 16x) Hitachi Maxell,Ltd. (szybkość zapisu 8x i 16x)
DVD-R DL:
MITSUBISHI KAGAKU MEDIA CO., LTD. (dyski przystosowane do prędkości 4x i 8x)
DVD+R:
MITSUBISHI KAGAKU MEDIA CO., LTD. (dyski przystosowane do prędkości 8x i 16x)
TAIYO YUDEN Co.,Ltd. (szybkość zapisu 8x i 16x)
DVD+R DL:
MITSUBISHI KAGAKU MEDIA CO., LTD. (dyski przystosowane do prędkości 8x)
DVD-RW:
Specyfikacje DVD dysku przystosowanego do zapisu w wersji 1.1 lub 1.2
Victor Company of Japan, Ltd. (JVC) (dyski przystosowane do prędkości 2x, 4x i 6x)
MITSUBISHI KAGAKU MEDIA CO., LTD. (dyski przystosowane do prędkości 2x, 4x i 6x)
DVD+RW:
MITSUBISHI KAGAKU MEDIA CO., LTD. (dyski przystosowane do prędkości 4x i 8x)
DVD-RAM (tylko stacja DVD Super Multi):
Specyfikacje DVD dla dysku DVD-RAM wersja 2.0, 2.1 lub 2.2
Panasonic Corporation (dyski przystosowane do prędkości 3x i 5x) Hitachi Maxell,Ltd. (szybkość zapisu 3x i 5x)
BD-R:
Panasonic Corporation
BD-R DL:
Panasonic Corporation
BD-RE:
Panasonic Corporation
Podręcznik użytkownika 3-12
BD-RE DL:
Panasonic Corporation
BD-R TL:
TDK. SHARP
BD-RE TL:
Panasonic Corporation
Niektóre typy i formaty dysków DVD-R DL i DVD+R DL nie zawsze są odczytywane.
Nie można odczytać dysku utworzonego w formacie DVD-R DL Format 4 (Layer Jump Recording).
Podczas nagrywania dysku
Podczas zapisywania danych na dyskach należy uwzględnić następujące zalecenia:
Należy zawsze kopiować dane z dysku twardego na dysk optyczny. Nie należy korzystać z metody wycinania i wklejania, ponieważ błąd zapisu może spowodować utratę oryginalnych danych.
Nie wykonuj żadnej z następujących czynności:
Zmiana użytkowników w systemach operacyjnych Użycie komputera do innych celów, takich jak korzystanie z
myszy. Uruchom aplikację komunikacyjną. Poruszanie komputera lub poddawanie go drganiom. Instalacja, usuwanie lub podłączanie urządzeń zewnętrznych,
takich jak karta pamięci, urządzenie USB lub cyfrowe urządzenie optyczne.
Używanie przycisku sterowania audio/wideo do odtwarzania muzyki lub głosu.
Otwarcie stacji dysków optycznych.
Podczas zapisu lub ponownego zapisu nie należy wyłączać komputera, wylogowywać się lub przełączać komputera do stanu wstrzymania lub hibernacji.
Przed przełączeniem komputera do stanu wstrzymania lub hibernacji należy upewnić się, że operacja zapisu/ponownego zapisu została zakończona (zapis jest zakończony, jeżeli można wyjąć nośnik ze stacji dysków optycznych).
Jeżeli nośnik jest niskiej jakości, brudny lub uszkodzony, mogą wystąpić błędy zapisu lub ponownego zapisu.
Podręcznik użytkownika 3-13
Komputer powinien znajdować się na płaskiej powierzchni; należy unikać miejsc narażonych na wibracje, takich jak pociąg czy samochód. Ponadto nie wolno korzystać z komputera ustawionego na niestabilnym podłożu takim jak statyw.
W pobliżu komputera nie należy używać telefonów komórkowych lub innych bezprzewodowych urządzeń komunikacyjnych.

Program TOSHIBA Disc Creator

Podczas korzystania z programu TOSHIBA Disc Creator należy uwzględnić następujące ograniczenia:
Za pomocą programu TOSHIBA Disc Creator nie można utworzyć dysku DVD Video.
Za pomocą programu TOSHIBA Disc Creator nie można utworzyć dysku DVD Audio.
Do nagrywania muzyki na dyskach DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, DVD+R, DVD+R DL lub DVD+RW nie można użyć funkcji „Audio CD” (Dysk Audio CD) programu TOSHIBA Disc Creator.
Funkcji „Disc Backup” (Kopia zapasowa płyty) programu TOSHIBA Disc Creator nie należy używać do kopiowania dysków DVD Video lub DVD-ROM zabezpieczonych przed kopiowaniem.
Funkcji „Disc Backup” (Kopia zapasowa płyty) programu TOSHIBA Disc Creator nie można używać do kopiowania dysków DVD-RAM.
Nie można wykonać kopii zapasowej dysku CD-ROM, CD-R lub CD­RW na dysku DVD-R, DVD-R DL lub DVD-RW przy użyciu funkcji „Disc Backup” (Kopia dysku) programu TOSHIBA Disc Creator.
Nie można wykonać kopii zapasowej dysku CD-ROM, CD-R lub CD­RW na dysku DVD+R, DVD+R DL lub DVD+RW przy użyciu funkcji „Disc Backup” (Kopia dysku) programu TOSHIBA Disc Creator.
Nie można wykonać kopii zapasowej dysku DVD-ROM, DVD Video, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, DVD+R, DVD+R DL lub DVD+RW na dysku CD-R lub CD-RW przy użyciu funkcji „Disc Backup” (Kopia dysku) programu TOSHIBA Disc Creator.
Program TOSHIBA Disc Creator nie obsługuje zapisu pakietowego. Użycie funkcji „Disc Backup” (Kopia dysku) programu TOSHIBA Disc
Creator do utworzenia kopii zapasowej dysku DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, DVD+R, DVD+R DL lub DVD+RW, który został utworzony przy użyciu innego oprogramowania oraz innej nagrywarki dysków optycznych, nie zawsze jest możliwe.
Nie zawsze można odczytać dane dodane do dysku DVD-R, DVD-R DL, DVD+R lub DVD+R DL, na którym uprzednio zapisywano już dane. Na przykład odczyt nie jest możliwy w 16-bitowych systemach operacyjnych, takich jak Windows 98SE i Windows Me. W systemie Windows NT4 do odczytu danych tego typu niezbędny jest dodatek Service Pack 6 lub nowszy, a w systemie Windows 2000 niezbędny jest dodatek Service Pack 2. Ponadto niektóre stacje DVD-ROM i DVD-ROM/CD-R/RW nie mogą odczytać dodanych danych niezależnie od systemu operacyjnego.
Podręcznik użytkownika 3-14
Program TOSHIBA Disc Creator nie obsługuje nagrywania na dyskach DVD-RAM (w tym celu należy skorzystać z Eksploratora Windows lub innego podobnego programu narzędziowego).
Podczas wykonywania kopii zapasowej dysku DVD należy upewnić się, że stacja źródłowa obsługuje zapis na dyskach DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, DVD+R, DVD+R DL lub DVD+RW (w przeciwnym wypadku kopia zapasowa dysku źródłowego może być wykonana nieprawidłowo).
Do tworzenia kopii zapasowych dysków DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, DVD+R,DVD+R DL lub DVD+RW należy używać dysków tego samego typu.
Nie można częściowo usunąć danych zapisanych na dysku CD-RW, DVD-RW lub DVD+RW.
Weryfikacja danych
Aby zweryfikować, że dane zostały zapisane prawidłowo na dysku, wykonaj następujące kroki przed rozpoczęciem procesu zapisu/ponownego zapisu:
1. Kliknij Start -> Wszystkie programy -> TOSHIBA -> Multimedia i
rozrywka -> Disc Creator, aby uzyskać dostęp do programu TOSHIBA Disc creator.
2. Wyświetl okno dialogowe ustawień, wykonując jeden z dwóch następujących kroków:
Kliknij przycisk Recording settings (Ustawienia nagrywania) ( głównym pasku narzędzi w trybie Data CD/DVD (Dysk CD/DVD z danymi).
Wybierz Settings for Each Mode (Ustawienia dla trybów) -> Data CD/DVD (Dysk CD/DVD z danymi) w menu Settings (Ustawienia).
3. Zaznacz pole wyboru Verify Written Data (Weryfikuj zapisywane dane).
4. Wybierz tryb File Open (Otwarty plik) lub Full Compare (Pełne porównanie).
5. Kliknij przycisk OK.
) na
Dodatkowe informacje dotyczące programu TOSHIBA Disc Creator
Aby uzyskać dodatkowe informacje dotyczące programu TOSHIBA Disc Creator, skorzystaj z Pomocy online.

Korzystanie z programu Corel Digital Studio for TOSHIBA

Ta funkcja jest dostępna tylko w przypadku niektórych modeli.
Podręcznik użytkownika 3-15
Jak nagrać film na dysku DVD-Video lub Blu-ray Disc™
Uproszczone kroki związane z nagrywaniem filmu na dysku DVD-Video lub Blu-ray Disc™ ze źródła wideo:
1. Kliknij Start -> Wszystkie programy -> Corel Digital Studio for TOSHIBA -> Corel Digital Studio for TOSHIBA, aby uruchomić program Corel Digital Studio.
2. Włóż dysk do stacji dysków optycznych.
3. Znajdź źródło wideo i przeciągnij je do panelu multimedialnego.
4. Kliknij przycisk Burn -> Video Disc (Nagraj dysk wideo).
5. Wybierz opcję DVD lub Blu-ray w oknie Select disc (Wybierz dysk).
6. Wybierz opcję DVD-Video lub BDMV w oknie Project format (Format projektu).
7. Wprowadź nazwę projektu i wybierz styl.
8. Kliknij przycisk Go to menu editing (Edycja menu).
9. Kliknij przycisk Burn (Nagraj).
Dodatkowe informacje dotyczące programu Corel Digital Studio
Aby uzyskać dodatkowe informacje dotyczące programu Corel Digital Studio, skorzystaj z Pomocy online i podręcznika.
Otwieranie podręcznika programu Corel Digital Studio Naciśnij klawisz F1 po uruchomieniu programu Corel Digital Studio.
Ważne informacje dotyczące użytkowania
Podczas nagrywania filmu na dysku Video DVD lub Blu-ray Disc™ albo konwertowania lub odtwarzania plików obowiązują następujące ograniczenia.
Edytowanie cyfrowego wideo
Zaloguj się przy użyciu uprawnień administratora do korzystania z programu Corel Digital Studio.
Należy podłączyć zasilacz do komputera wówczas, gdy używany jest program Corel Digital Studio.
Pracuj z komputerem na pełnym zasilaniu. Nie używaj funkcji oszczędzania energii.
Podczas edycji DVD można wyświetlić podgląd. Jeżeli jednak działa inna aplikacja, podgląd może nie być wyświetlany prawidłowo.
Program Corel Digital Studio nie może edytować lub odtwarzać zawartości chronionej przed kopiowaniem.
Nie wolno przełączać komputera do stanu wstrzymania lub hibernacji podczas korzystania z programu Corel Digital Studio.
Nie wolno używać programu Corel Digital Studio bezpośrednio po włączeniu komputera. Należy poczekać do chwili, gdy wszystkie aktywne stacje dysków zostaną zatrzymane.
Podręcznik użytkownika 3-16
Funkcje rejestratora CD, DVD-Audio i Video CD nie są obsługiwane w tej wersji.
Nie wolno uruchamiać programów mocno obciążających procesor (np. wygaszaczy ekranu).
Nie korzystaj z dekodera i kodera mp3. Format DVD-VR nie jest obsługiwany w tej wersji.
Przed nagraniem filmu na dysku DVD lub Blu-ray Disc™
W przypadku nagrywania dysku DVD lub Blu-ray Disc™ należy używać tylko dysków zalecanych przez producenta stacji.
Nie należy wybierać dysku roboczego o małej prędkości, takiego jak dysk twardy USB 1.1, ponieważ może to być przyczyną błędów podczas nagrywania dysku DVD lub Blu-ray Disc™.
Nie wykonuj żadnej z następujących czynności: Użycie komputera do innych celów, takich jak korzystanie z myszy. Poruszanie komputera lub poddawanie go drganiom. Korzystanie z przycisku sterowania trybami i przycisków sterujących
audio/wideo do odtwarzania muzyki i głosu. Otwarcie stacji dysków optycznych. Instalacja, usuwanie lub podłączanie urządzeń zewnętrznych takich
jak karta pamięci, urządzenie USB, monitor zewnętrzny lub cyfrowe urządzenia optyczne.
Należy sprawdzić dysk po nagraniu ważnych danych. Format wyjściowy VCD i SVCD nie jest obsługiwany. Wymuszone wysuwanie dysku.
Informacje dotyczące nagranych dysków DVD i Blu-ray™
Odtwarzanie płyt DVD-R/+R/-RW/+RW/-RAM w innych komputerowych stacjach DVD-ROM lub odtwarzaczach DVD może być niemożliwe.
Podczas odtwarzania nagranego dysku DVD przy użyciu komputera należy korzystać z programu TOSHIBA VIDEO PLAYER lub TOSHIBA Blu-ray Disc Player.
Do odtwarzania nagranego dysku Blu-ray Disc™ należy używać programu TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player zainstalowanego na komputerze.
Jeżeli używasz często używanego dysku RW, pełne formatowanie może być zablokowane. Użyj nowego dysku.

Program TOSHIBA VIDEO PLAYER

Podczas korzystania z programu TOSHIBA VIDEO PLAYER należy uwzględnić następujące ograniczenia:
Podręcznik użytkownika 3-17

Uwagi dotyczące korzystania z dysków

Tego oprogramowania można używać tylko w systemie Windows 7. Dostarczone oprogramowanie „TOSHIBA VIDEO PLAYER” umożliwia
odtwarzanie dysków DVD-Video i DVD-VR. Pomijanie ramek lub audio albo brak synchronizacji audio i wideo
może występować podczas odtwarzania niektórych dysków DVD­Video.
Należy zamknąć wszystkie pozostałe programy podczas korzystania z programu TOSHIBA VIDEO PLAYER. Podczas odtwarzania wideo nie wolno otwierać innych aplikacji lub wykonywać innych operacji. Odtwarzanie może zostać przerwane lub zakłócone w niektórych sytuacjach.
Niesfinalizowane dyski DVD utworzone przy użyciu domowych nagrywarek DVD nie zawsze można odtwarzać przy użyciu komputera.
Należy korzystać z dysków DVD-Video z kodem regionu „zgodnym z domyślnymi ustawieniami fabrycznymi” (jeżeli jest to konieczne) lub „WSZYSTKIE".
Nie wolno odtwarzać wideo podczas wyświetlania lub nagrywania audycji telewizyjnych przy użyciu innych aplikacji. Może to być przyczyną występowania błędów podczas odtwarzania dysków DVD­Video lub nagrywania audycji telewizyjnych. Ponadto, jeżeli zaplanowane nagrywanie rozpoczyna się podczas odtwarzania dysku DVD-Video, mogą występować błędy związane z odtwarzaniem dysku DVD-Video lub nagrywaniem audycji telewizyjnej. Dyski DVD-Video należy odtwarzać w terminie, w którym nie zaplanowano nagrywania.
Funkcji wznawiania nie można używać w przypadku niektórych dysków w programie TOSHIBA VIDEO PLAYER.
Wygaszacz ekranu jest wyłączony podczas odtwarzania wideo przy użyciu programu TOSHIBA VIDEO PLAYER. Komputer nie jest automatycznie przełączany do stanu hibernacji, wstrzymania lub zamknięcia systemu.
Nie wolno włączać funkcji automatycznego wyłączania wyświetlacza podczas korzystania z programu TOSHIBA VIDEO PLAYER
Nie wolno przełączać do stanu hibernacji lub wstrzymania podczas korzystania z programu TOSHIBA VIDEO PLAYER.
Nie wolno blokować komputera przy użyciu klawiszy logo Windows (
) + L lub klawiszy FN + F1 podczas korzystania z programu
TOSHIBA VIDEO PLAYER. W programie TOSHIBA VIDEO PLAYER nie uwzględniono funkcji
kontroli rodzicielskiej. Aby chronić prawa autorskie, funkcja Print Screen systemu Windows
jest wyłączona podczas korzystania z programu TOSHIBA VIDEO PLAYER
Podręcznik użytkownika 3-18
(Funkcje Print Screen są wyłączone nawet podczas korzystania z innych programów i wówczas, gdy program TOSHIBA VIDEO PLAYER jest zminimalizowany.) Aby skorzystać z funkcji Print Screen, należy zamknąć program TOSHIBA VIDEO PLAYER
Czynności związane z instalowaniem/odinstalowywaniem programu TOSHIBA VIDEO PLAYER należy wykonywać za pośrednictwem konta użytkownika z uprawnieniami administratora.
Nie wolno zmieniać profilu użytkownika systemu Windows podczas korzystania z programu TOSHIBA VIDEO PLAYER
W przypadku niektórych dysków DVD-Video zmiana ścieżki audio przy użyciu panelu sterowania powoduje również zmianę wersji językowej napisów dialogowych.
Jeżeli widoczne jest migotanie ekranu podczas odtwarzania dysku DVD z włączonymi napisami dialogowymi w programie Media Player, należy użyć programu TOSHIBA VIDEO PLAYER lub Centrum multimedialne (Media Center) systemu Windows do odtwarzania dysku DVD.
To oprogramowanie może odtwarzać pliki MPEG2, MP4 i WTV utworzone przez program Corel Digital Studio for TOSHIBA. Problemy z odtwarzaniem mogą występować w przypadku użycia plików innych niż te typy.

Urządzenia wyświetlające i audio

Program TOSHIBA VIDEO PLAYER można uruchomić tylko po wybraniu wartości „True Color (32 bity)” dla ustawienia „Kolory”. Kliknij
Start -> Panel sterowania -> Wygląd i personalizacja -> Ekran -> Dostosuj rozdzielczość, kliknij przycisk „Ustawienia zaawansowane”,
wybierz kartę „Monitor”, ustaw wartość „True color (32 bity)” opcji „Kolory”.
Jeżeli obraz z dysku DVD-Video nie jest wyświetlany na monitorze zewnętrznym lub ekranie odbiornika TV, należy zatrzymać odtwarzanie w programie TOSHIBA VIDEO PLAYER i zmienić rozdzielczość ekranu. Aby zmienić rozdzielczość ekranu, kliknij Start -
> Panel sterowania -> Wygląd i personalizacja -> Ekran -> Dopasuj rozdzielczość. Nie można jednak wyświetlać wideo na
niektórych monitorach zewnętrznych i ekranach odbiorników TV na skutek problemów związanych z sygnałem wyjściowym lub odtwarzaniem.
Przed rozpoczęciem odtwarzania dysku DVD-Video przy użyciu zewnętrznego monitora lub odbiornika TV należy zmienić ustawienie urządzenia wyświetlającego. Nie ma możliwości odtwarzania nagrań DVD-Video jednocześnie (w trybie klonowania) na wyświetlaczu LCD komputera i wyświetlaczu zewnętrznym.
Nie wolno zmieniać rozdzielczości ekranu podczas korzystania z programu TOSHIBA VIDEO PLAYER.
Nie wolno zmieniać urządzenia wyświetlającego podczas korzystania z programu TOSHIBA VIDEO PLAYER.
Podręcznik użytkownika 3-19

Funkcje odtwarzania 3D

(tylko niektóre modele) W programie TOSHIBA VIDEO PLAYER uwzględniono funkcję
odtwarzania zawartości 3D i domowych klipów wideo 2D (film DVD lub plik wideo) w formacie 3D przy użyciu konwersji 2D-3D w czasie rzeczywistym.
Efekt 3D można uzyskać tylko na zewnętrznych urządzeniach 3D podłączonych do wyjścia HDM Nie jest on widoczny na wyświetlaczu komputera.
Podczas konwersji 2D-3D oryginalny algorytm firmy TOSHIBA jest używany do stosowania efektu 3D w odniesieniu do klipów wideo 2D. Ta funkcja nie zapewnia jednak jakości obrazu, takiej jak w przypadku oryginalnego wideo w formacie 3D i nie tworzy nowego filmu w formacie 3D, a jej zadaniem jest tylko odtwarzanie filmów wideo 2D w trybie symulacji obrazu 3D.
Funkcja konwersji 2D-3D umożliwia wyświetlanie domowych klipów wideo 2D oraz innych samodzielnie utworzonej zawartości 2D w trybie 3D zgodnie z preferencjami użytkownika.
Program „TOSHIBA VIDEO PLAYER” jest domyślnie skonfigurowany do odtwarzania w formacie 2D. Naciśnięcie przycisku konwersji 2D-3D powoduje przełączenie do trybu symulacji obrazu 3D. Program „TOSHIBA VIDEO PLAYER” nie włącza automatycznie funkcji konwersji 2D-3D. Należy uwzględnić zamieszczone w tej sekcji ostrzeżenia dotyczące potencjalnego naruszenia praw autorskich i potwierdzenia niezbędnej autoryzacji.
Program „TOSHIBA VIDEO PLAYER” służy do odtwarzania dysków DVD-Video i DVD-VR oraz plików wideo i wyświetlania domowych klipów wideo 2D w trybie symulacji obrazu 3D. W przypadku symulacji obrazu 3D podczas odtwarzania zawartości wideo chronionej przez prawa autorskie, która nie została utworzona przez użytkownika, wymagane może być zezwolenie stron trzecich. Przestrzeganie praw chroniących własność intelektualną jest jednym z priorytetów firmy TOSHIBA. Firma TOSHIBA przypomina więc, że odtwarzacz nie powinien być używany w sposób naruszający prawa tego typu. Użytkownik jest zobowiązany do upewnienia się, że nie narusza obowiązujących przepisów chroniących własność intelektualną, korzystając z odtwarzacza, a w szczególności funkcji konwersji 2D-3D programu „TOSHIBA VIDEO PLAYER”.
Niektóre funkcje nie są dostępne podczas odtwarzania 3D. W takich wypadkach odpowiednie przyciski będą nieaktywne.
Podręcznik użytkownika 3-20
Opóźnienie może występować, jeżeli dowolna z następujących operacji jest wykonywana wówczas, gdy okno wideo jest wyświetlane w trybie pełnoekranowym.
Wyświetlanie okien takich jak menu podręczne (kliknięcie prawym przyciskiem myszy komputerowej), okno ustawień, wyszukiwanie tytułu/rozdziału, wybieranie pliku lub komunikat o błędzie.
Obsługa w systemie Windows Obsługa w innych aplikacjach
Odtwarzanie 3D jest dostępne tyko w trybie pełnoekranowym. Po włączeniu funkcji odtwarzania 3D okno wideo jest automatycznie przełączane do trybu pełnoekranowego.
Aby korzystać z funkcji odtwarzania 3D na ekranie zewnętrznego monitora/odbiornika TV, należy podłączyć odpowiedni monitor/ odbiornik TV z wejściem HDMI zgodnym ze standardem HDCP.
Zawartość wideo 3D można wyświetlać tylko na ekranie zewnętrznego monitora przy użyciu złącza HDMI z obsługą 3D.
Efekt 3D jest postrzegany subiektywnie. Oglądanie obrazu 3D może być związane z dyskomfortem. W takim
wypadku należy zrezygnować z oglądania obrazu i skonsultować się z lekarzem.
Przed zezwoleniem dzieciom na oglądanie obrazu 3D należy ustalić, czy jest to szkodliwe lub konieczne jest wprowadzenie ograniczeń czasowych.
Zależnie od warunków oświetlenia w pomieszczeniu może występować migotanie obrazu podczas korzystania z okularów 3D.
Nie można równocześnie korzystać z funkcji konwersji i odtwarzania 3D. Przełączenie do odtwarzania 3D podczas konwersji powoduje automatyczne wyłącznie funkcji konwersji.
Zależnie od zawartości wideo czasami nie można korzystać z funkcji odtwarzania 3D.
Tylko formaty wideo 3D z przyległymi polami i przeplotem można odtwarzać w trybie 3D.

Uruchamianie programu TOSHIBA VIDEO PLAYER

Program TOSHIBA VIDEO PLAYER można uruchomić zgodnie z następującą procedurą.
1. Włóż dysk DVD-Video do stacji dysków optycznych po uruchomieniu systemu Windows® 7.
Jeżeli po umieszczeniu dysku DVD-Video w stacji DVD (modele ze stacją DVD ) pojawia się okno wyboru aplikacji, należy wybrać opcję
Play DVD movie (Odtwarzaj film DVD przy użyciu programu TOSHIBA VIDEO PLAYER), aby uruchomić program TOSHIBA
VIDEO PLAYER.
2. Wybierz Start -> Wszystkie programy -> Multimedia i rozrywka -> TOSHIBA VIDEO PLAYER, aby uruchomić program TOSHIBA VIDEO PLAYER.
Podręcznik użytkownika 3-21

Obsługa programu TOSHIBA VIDEO PLAYER

Uwagi dotyczące korzystania z programu TOSHIBA VIDEO PLAYER.
Wygląd ekranu i dostępne funkcje są zależne od dysków DVD-Video i scen.
Jeżeli zostanie otwarte menu w obszarze wyświetlania przy użyciu menu głównego lub przycisków w oknie sterowania, nie można obsługiwać menu przy użyciu myszy komputerowej.

Otwieranie Pomocy programu TOSHIBA VIDEO PLAYER

Funkcje i obsługę programu TOSHIBA VIDEO PLAYER szczegółowo omówiono w Pomocy programu TOSHIBA VIDEO PLAYER. Pomoc programu TOSHIBA VIDEO PLAYER można uruchomić zgodnie z następującą procedurą.
Kliknij przycisk „Help” ( ) w obszarze wyświetlania.

Program TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player

Podczas korzystania z programu TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player należy uwzględnić następujące ograniczenia:

Uwagi dotyczące korzystania z dysków

Tego oprogramowania można używać tylko w systemie Windows 7. Odtwarzanie z dużą szybkością przesyłania bitów może być
przyczyną pomijania ramek lub audio albo ograniczenia wydajności komputera.
Zamknij wszystkie pozostałe aplikacje przed rozpoczęciem odtwarzania dysku Blu-ray Disc™. Nie wolno otwierać innych aplikacji lub wykonywać innych operacji podczas odtwarzania dysków Blu-ray Disc™.
Nie wolno przełączać do stanu hibernacji lub wstrzymania podczas korzystania z programu TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player.
Dyski Blu-ray Disc™ są odtwarzane przy użyciu programów wbudowanych w zawartość, dlatego metody i ekrany operacyjne, efekty dźwiękowe, ikony oraz inne funkcje mogą być zależne od dysku. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących tych elementów, skorzystaj z instrukcji uwzględnionych w zawartości lub skontaktuj się bezpośrednio z producentem zawartości.
Należy koniecznie podłączyć zasilacz komputera podczas odtwarzania dysku Blu-ray Disc™.
Podręcznik użytkownika 3-22
Program TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player jest zgodny z technologią zabezpieczenia przed kopiowaniem AACS (Advanced Accesss Control System). Odnowienie klucza AACS zintegrowanego z tym urządzeniem jest wymagane do korzystania z dysków Blu-ray Disc™. Połączenie z Internetem jest wymagane w przypadku odnowienia.
Odnowienie klucza AACS jest bezpłatne przez 5 lat po zakupie tego produktu, jednak odnowienie po tym okresie jest zależne od warunków określonych przez dostawcę oprogramowania (firmę TOSHIBA Corporation).
Nie należy odtwarzać dysków Blu-ray Disc™ podczas nagrywania programów telewizyjnych przy użyciu programów „Centrum multimedialne (Media Center) systemu Windows”, „Moje TV” itp. Może to być przyczyną występowania błędów podczas odtwarzania dysków Blu-ray Disc™ lub nagrywania programów telewizyjnych. Ponadto, jeżeli zaplanowane nagrywanie rozpoczyna się podczas odtwarzania dysku wideo Blu-ray Disc™, mogą występować błędy związane z odtwarzaniem dysku Blu-ray Disc™ lub nagrywaniem programów telewizyjnych. Dyski Blu-ray Disc™ należy odtwarzać w terminie, w którym nie zaplanowano nagrywania.
Podczas odtwarzania dysku BD-J nie działają skróty klawiaturowe. Funkcja wznawiania odtwarzania w programie TOSHIBA Blu-ray
Disc™ Player jest niedostępna w przypadku niektórych dysków. Funkcja interakcyjnego odtwarzania dysków Blu-ray™ może nie
działać zależnie od zawartości lub warunków sieciowych. Stacje dysków Blu-ray™ i obsługiwane nośniki są produkowane
zgodnie ze specyfikacjami trzech regionów sprzedaży. Kody regionów można konfigurować w programie TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player. (Kliknij przycisk Setting (Ustawienia) w obszarze wyświetlania. Następnie kliknij menu Region.) Przy zakupie dysku Blu-ray™ Video należy sprawdzić, czy jest on zgodny ze stacją zainstalowaną w komputerze. W przeciwnym wypadku nie będzie on poprawnie odtwarzany.
Aby odtwarzać wideo na ekranie monitora zewnętrznego lub odbiornika TV przy użyciu programu TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player, należy podłączyć urządzenia tego typu wyposażone w złącze HDMI zgodne ze standardem HDCP.
Film na dysku Blu-ray Disc™ można odtwarzać tylko na wyświetlaczu LCD komputera lub ekranach zewnętrznych urządzeń podłączonych do wyjścia HDMI. W trybie klonowania (DualView) program TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player wyświetla obraz na ekranie podstawowym i czarny ekran na pozostałych urządzeniach.
Ten produkt nie odtwarza dysków HD DVD. Dyski Blu-ray™ z zawartością o wysokiej rozdzielczości są wymagane do odtwarzania w trybie HD.
To oprogramowanie może odtwarzać pliki MPEG2, MP4 i WTV utworzone przez program Corel Digital Studio for TOSHIBA. Problemy z odtwarzaniem mogą występować w przypadku użycia plików innych niż te typy.
Podręcznik użytkownika 3-23

Uwagi dotyczące odtwarzania 3D przy użyciu programu TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player

(tylko niektóre modele) Funkcja 3D umożliwia odtwarzanie zawartości wideo 3D oraz domowe
klipy wideo 2D i inną zawartość 2D utworzoną przez użytkownika (film DVD lub plik wideo) w formacie 3D przy użyciu konwersji 2D-3D w czasie rzeczywistym.
NIE można używać funkcji 3D do odtwarzania zawartości wideo 2D Blu-ray Disc™ lub AVCHD przy użyciu konwersji 2D-3D w czasie rzeczywistym.
Funkcja 3D oprogramowania odtwarzacza jest przeznaczona wyłącznie do osobistego użytku domowego. Odpowiednie prawa autorskie mogą uniemożliwiać publiczną prezentację zawartości wideo 3D stron trzecich niezidentyfikowanym osobom lub publiczności masowej.
Podczas konwersji 2D-3D oryginalny algorytm firmy TOSHIBA jest używany do stosowania efektu 3D w odniesieniu do klipów wideo 2D. Ta funkcja nie zapewnia jednak jakości obrazu, takiej jak w przypadku oryginalnego wideo w formacie 3D i nie tworzy nowego filmu w formacie 3D, a jej zadaniem jest tylko odtwarzanie filmów wideo 2D w trybie symulacji obrazu 3D.
Obraz generowany przez funkcję konwersji 2D-3D różni się od obrazu wyświetlanego podczas odtwarzania obrazu 3D. Podczas konwersji 2D-3D oryginalny algorytm firmy TOSHIBA jest używany do stosowania pseudoefektu 3D w odniesieniu do zawartości 2D.
Odtwarzacz jest domyślnie skonfigurowany do odtwarzania w formacie 2D. Naciśnięcie przycisku konwersji 2D-3D powoduje przełączenie do trybu symulacji obrazu 3D. Odtwarzacz nie włącza automatycznie funkcji konwersji 2D-3D. Należy uwzględnić zamieszczone w tej sekcji ostrzeżenia dotyczące potencjalnego naruszenia praw autorskich i potwierdzenia niezbędnej autoryzacji.
Odtwarzacz służy do odtwarzania dysków DVD-Video i DVD-VR oraz plików wideo i wyświetlania domowych klipów wideo 2D i innej zawartości 2D, utworzonej przez użytkownika, w formacie 3D. W przypadku odtwarzania dowolnej zawartości wideo, która nie została utworzona przez użytkownika, w formacie 3D wymagane może być bezpośrednie lub pośrednie zezwolenie stron trzecich wówczas, gdy zawartość tego typu jest chroniona przez prawa autorskie, jeżeli obowiązujące przepisy nie uwzględniają innych okoliczności. Przestrzeganie praw chroniących własność intelektualną jest jednym z priorytetów firmy TOSHIBA. Firma TOSHIBA przypomina więc, że odtwarzacz nie powinien być używany w sposób naruszający prawa tego typu. Użytkownik jest zobowiązany do upewnienia się, że nie narusza obowiązujących przepisów chroniących własność intelektualną, korzystając z oprogramowania odtwarzacza, a w szczególności funkcji konwersji 2D-3D oprogramowania odtwarzacza.
Podręcznik użytkownika 3-24
Niektóre funkcje są niedostępne podczas odtwarzania 3D. W takim wypadku przyciski przypisane do tych funkcji są nieaktywne.
Zależnie od środowiska systemu oprogramowanie odtwarzacza może automatycznie przełączyć do trybu 2D, jeżeli dowolna z następujących operacji zostanie wykonana podczas odtwarzania w trybie 3D. Ponadto podczas przełączenia może wystąpić opóźnienie.
– Otwarcie okien głównych lub podręcznych, takich jak menu wyświetlane po kliknięciu prawym przyciskiem myszy komputerowej, okno ustawień, okno wybierania pliku lub komunikat o błędzie.
– Korzystanie z funkcji systemu Windows. – Korzystanie z innych aplikacji.
Należy korzystać z zasilacza, jeżeli funkcja odtwarzania 3D jest włączona.
Zależnie od środowiska systemu funkcja odtwarzania 3D można być dostępna tylko podczas wyświetlania wideo na pełnym ekranie. Funkcja odtwarzania 3D może być niedostępna podczas wyświetlania w trybie okna.
Aby korzystać z funkcji odtwarzania 3D na ekranie zewnętrznego monitora/odbiornika TV, należy podłączyć odpowiedni monitor/ odbiornik TV z wejściem HDMI zgodnym ze standardem HDCP.
Zawartość wideo 3D można wyświetlać tylko na ekranie zewnętrznego monitora obsługującego funkcje 3D, podłączonego przy użyciu złącza HDMI z obsługą 3D.
Ustawienia 3D można zmienić na ekranie „Setting”, jednak zdecydowanie zalecane jest korzystanie z ustawień domyślnych. Zmiana ustawień może spowodować nasilenie stereoskopowego efektu 3D i zmęczenie oczu.
Efekt 3D jest zależny od warunków. Należy przerwać oglądanie i sprawdzić ustawienia wyposażenia, jeżeli widoczne są duplikaty obrazów lub stereoskopowy efekt 3D zanika podczas oglądania obrazu wideo 3D. Jeżeli obraz wciąż jest nieprawidłowy, należy przerwać oglądanie.
Należy przerwać oglądanie w przypadku złego samopoczucia lub dyskomfortu przed rozpoczęciem lub w trakcie oglądania obrazu wideo 3D.
Należy wybrać lokalizację bezpośrednio przed wyświetlaczem podczas oglądania obrazu wideo 3D. Zalecane jest uwzględnienie regularnych przerw.
Uwzględniając możliwość wpływu na rozwój wzroku, obraz wideo 3D powinien być oglądany przez osoby w wieku co najmniej 6 lat.
Przed zezwoleniem dzieciom na oglądanie obrazu 3D należy ustalić, czy jest to szkodliwe lub konieczne jest wprowadzenie ograniczeń czasowych.
W tym oprogramowaniu nie uwzględniono funkcji kontroli rodzicielskiej dla oglądania obrazu wideo 3D. Osoby obawiające się niekorzystnego wpływu funkcji odtwarzania 3D na wzrok ich dzieci powinny korzystać z funkcji logowania/hasła systemu Windows.
Podręcznik użytkownika 3-25
To oprogramowanie może odtwarzać pliki MPEG2, MP4 i WTV. Zawartość 2D nagraną przez użytkownika przy użyciu domowej kamery wideo oraz inną zawartość utworzoną przez użytkownika można odtwarzać w formacie 2D lub 3D przy użyciu funkcji konwersji 2D-3D w czasie rzeczywistym. W przypadku odtwarzania zawartości wideo 3D obsługiwane są tylko formaty wideo 3D z przyległymi polami i przeplotem.
Niektórych plików nie można odtwarzać.

Uruchamianie programu TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player

Program TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player można uruchomić zgodnie z następującą procedurą.
Gdy dysk Blu-ray Disc™ znajduje się w stacji Blu-ray™, program TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player jest uruchamiany automatycznie.
Wybierz Start -> Wszystkie programy -> TOSHIBA -> Multimedia i rozrywka -> TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player.

Korzystanie z programu TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player

Uwagi dotyczące korzystania z programu TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player.
Wygląd ekranu i dostępne funkcje są zależne od dysków Blu-ray™ Video i scen.
Jeżeli zostanie otwarte menu w obszarze wyświetlania przy użyciu menu głównego lub przycisków w oknie sterowania, nie można obsługiwać menu przy użyciu myszy komputerowej.

Otwieranie podręcznika użytkownika programu TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player

Funkcje i obsługę programu TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player szczegółowo omówiono w Podręczniku użytkownika programu TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player.
Podręcznik użytkownika programu TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player można otworzyć zgodnie z następującą procedurą.
Naciśnij klawisz F1 po uruchomieniu programu TOSHIBA Blu-ray Disc™ Player i kliknij przycisk Help (Pomoc).

Komunikacja bezprzewodowa

Funkcja komunikacji bezprzewodowej komputera obsługuje niektóre urządzenia bezprzewodowe.
Niektóre modele obsługują zarówno bezprzewodową sieć LAN, jak i Bluetooth.
Podręcznik użytkownika 3-26
Funkcji bezprzewodowej sieci LAN (WiFi) lub Bluetooth nie należy używać w pobliżu kuchenek mikrofalowych lub w miejscach, w których występują zakłócenia radiowe lub pola magnetyczne. Interferencje generowane przez kuchenkę mikrofalową lub inne źródła mogą zakłócać działanie funkcji WiFi lub Bluetooth.
Jeżeli komputer znajduje się w pobliżu osoby ze wszczepionym kardiostymulatorem lub innym urządzeniem medycznym, należy wyłączyć wszystkie funkcje komunikacji bezprzewodowej. Fale radiowe mogą zakłócić działanie kardiostymulatora lub innego urządzenia medycznego, powodując poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Korzystając z funkcji komunikacji bezprzewodowej, należy przestrzegać zaleceń dotyczących danego urządzenia medycznego.
Należy wyłączyć funkcje komunikacji bezprzewodowej, jeżeli komputer znajduje się w pobliżu automatycznych urządzeń sterujących takich jak mechanizmy zamykające drzwi lub czujniki przeciwpożarowe. Fale radiowe mogą powodować nieprawidłowe funkcjonowanie takiego wyposażenia, a w następstwie poważne zranienie.
Nie zawsze możliwe jest utworzenie połączenia sieciowego w trybie ad hoc z określoną nazwą sieci. W takim wypadku konieczne jest skonfigurowanie nowej sieci (*) dla wszystkich komputerów połączonych z tą samą siecią w celu ponownego uaktywnienia połączeń sieciowych. * Należy upewnić się, że używana jest nowa nazwa sieciowa.

Bezprzewodowa sieć LAN

Bezprzewodowa sieć LAN jest zgodna z innymi systemami sieci LAN opartymi na technologii radiowej DSSS/OFDM (Direct Sequence Spread Spectrum/Orthogonal Frequency Division Multiplexing), które są zgodne ze standardem bezprzewodowej sieci LAN IEEE802.11.
Wybór kanałów częstotliwości 5GHz dla standardu IEEE 802.11a i/lub IEEE 802.11n
Wybór kanałów częstotliwości 2,4GHz dla standardu 802.11b/g i/lub IEEE 802.11n
Przełączanie między wieloma kanałami Zarządzanie zasilaniem karty Szyfrowanie danych WEP (Wired Equivalent Privacy) oparte na 128-
bitowym algorytmie szyfrowania. Wi-Fi Protected Access™ (WPA™)
Prędkość transmisji oraz odległości pomiędzy punktami w bezprzewodowej sieci LAN mogą się zmieniać i zależą od warunków elektromagnetycznych otoczenia, przeszkód, architektury i konfiguracji punktu dostępowego,
Podręcznik użytkownika 3-27
parametrów komputera klienta oraz konfiguracji sprzętu i oprogramowania. Podana prędkość transmisji jest teoretyczną maksymalną prędkością dla odpowiedniego standardu. Rzeczywista prędkość transmisji będzie niższa niż teoretyczna wartość maksymalna.
Ustawienie
1. Upewnij się, że funkcja komunikacji bezprzewodowej jest włączona.
2. Kliknij Start -> Panel sterowania -> Sieć i Internet -> Centrum sieci i udostępniania.
3. Kliknij łącze Skonfiguruj nowe połączenie lub sieć.
4. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi przez kreatora. Konieczne jest określenie nazwy sieci bezprzewodowej i ustawień zabezpieczeń. Należy skorzystać z dokumentacji dostarczonej z routerem lub skontaktować się z administratorem sieci bezprzewodowej, aby wybrać optymalne ustawienia.
Zabezpieczenia
Firma TOSHIBA zaleca włączanie funkcji szyfrowania. W przeciwnym przypadku komputer jest narażony na dostęp osób nieupoważnionych, korzystających z połączenia bezprzewodowego. W takim przypadku dana osoba może uzyskać nielegalny dostęp do systemu i przechwycić, usunąć lub zniszczyć dane.
TOSHIBA nie odpowiada za utratę danych spowodowaną przechwytywaniem lub nieupoważnionym dostępem do sieci bezprzewodowej LAN ani za szkody stąd wynikłe.
Dane techniczne karty
Współczynnik kształtu
Zgodność IEEE 802.11 Standard for Wireless LANS
Sieciowy system operacyjny (Network Operating System)
Protokół sterowania dostępu do nośników
Podręcznik użytkownika 3-28
Karta PCI Express Mini Card
(norma dla sieci bezprzewodowych) WiFi (Wireless Fidelity) posiada certyfikat
stowarzyszenia WiFi Alliance. Logo „Wi-Fi CERTIFIED” oznacza uzyskanie certyfikatu Wi-Fi Alliance.
Sieć Microsoft Windows Networking
CSMA/CA (Collision Avoidance) with Acknowledgment (ACK)
Charakterystyka radiowa
Charakterystyki radiowe bezprzewodowych modułów sieciowych są zależne od następujących czynników:
Kraj/region, w którym produkt został zakupiony Typ produktu
Komunikacja bezprzewodowa jest często przedmiotem lokalnych uregulowań radiowych. Produkty do komunikacji bezprzewodowej są projektowane do pracy nie wymagającej licencji w zakresie częstotliwości 2,4GHz do 5GHz, lecz lokalne przepisy radiowe mogą wprowadzać wiele ograniczeń dotyczących używania takich urządzeń.
Częstotliwość radiowa
Zakres sygnału radiowego jest związany z szybkością transmisji komunikacji bezprzewodowej. Komunikacja o mniejszej szybkości transmisji obejmuje większe odległości.
Zakres komunikacji urządzenia bezprzewodowego może być ograniczany przez ustawienie anteny w pobliżu powierzchni metalowych oraz materiałów o dużej gęstości.
Zakres jest również ograniczany przez „przeszkody” umieszczone na drodze sygnału, które mogą pochłaniać lub odbijać sygnał radiowy.
Pasmo 5GHz (5150–5850MHz) (wersja a i wersja robocza n)
Pasmo 2,4GHz (2400–2483,5MHz) (wersja b/g i n)

Technika bezprzewodowa Bluetooth

Niektóre komputery z tej serii są wyposażone w moduł komunikacji bezprzewodowej Bluetooth, który eliminuje konieczność korzystania z przewodów między urządzeniami elektronicznymi takimi jak komputery, drukarki i telefony komórkowe. Jeżeli funkcja Bluetooth jest włączona, oferuje środowisko sieci osobistej (PAN), które jest bezpieczne, niezawodne i łatwe w obsłudze.
Nie można używać jednocześnie wbudowanych funkcji Bluetooth komputera oraz zewnętrznej karty Bluetooth. Technologia bezprzewodowa Bluetooth oferuje następujące funkcje:
Dostępność na skalę globalną
Nadajnik i odbiornik radiowy standardu Bluetooth działają w paśmie 2,4GHz, które nie wymaga licencji i jest zgodne z systemami radiowymi w większości państw.
Połączenia radiowe
Można w łatwy sposób ustanowić połączenia między dwoma lub większą liczbą urządzeń, które są zachowywane nawet wówczas, gdy między urządzeniami znajdują się przeszkody utrudniające łączność.
Podręcznik użytkownika 3-29
Zabezpieczenia
Zastosowano dwa zaawansowane mechanizmy zabezpieczeń, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa:
Uwierzytelnienie uniemożliwia dostęp do krytycznych danych i uniemożliwia sfałszowanie źródła wiadomości.
Szyfrowanie zapobiega podsłuchowi i zapewnia prywatność połączenia.
Bluetooth Stack for Windows by TOSHIBA
To oprogramowanie jest przeznaczone dla następujących systemów operacyjnych:
Windows
W dalszej części rozdziału zamieszczono informacje dotyczące korzystania z tego oprogramowania w tych systemach operacyjnych, a dodatkowe szczegółowe informacje są dostępne w plikach Pomocy online dostarczonych z tym oprogramowaniem.
Ten program Bluetooth Stack jest zgodny ze specyfikacjami Bluetooth zależnie od zakupionego modelu. Firma TOSHIBA nie może jednak potwierdzić zgodności komputerów osobistych i/lub urządzeń elektronicznych korzystających z technologii Bluetooth, innych niż przenośne komputery osobiste firmy TOSHIBA.
Uwagi do edycji oprogramowania Bluetooth Stack firmy TOSHIBA dla systemu Windows
1. Oprogramowanie obsługujące faks:Niektóre programy obsługujące faks nie mogą korzystać z tej wersji programu Bluetooth Stack.
2. Środowisko wielu użytkowników:Technologia Bluetooth nie jest obsługiwana w środowisku wielu użytkowników. Oznacza to, że z funkcji Bluetooth może korzystać tylko jeden z użytkowników zalogowanych do danego komputera.
Pomoc dla produktu:
Najnowsze informacje dotyczące obsługi systemów operacyjnych, wersji językowych lub dostępnych uaktualnień są dostępne w witrynie firmy Toshiba w sieci Web http://www.toshiba-europe.com/computers/tnt/ bluetooth.htm (Europa) lub www.pcsupport.toshiba.com (Stany Zjednoczone).

Sieć LAN

Karta sieci LAN w komputerze jest zgodna ze standardami Ethernet LAN (10Mb/s, 10BASE-T), Fast Ethernet LAN (100Mb/s, 100BASE-TX) i Gigabit Ethernet LAN (1000Mb/s, 1000BASE-T).
Poniższa sekcja zawiera opis podłączania i odłączania sieci lokalnej LAN.
Podręcznik użytkownika 3-30
Jeżeli włączona jest funkcja uruchamiania poprzez bezprzewodową sieć LAN (Wake-up on LAN), nie należy instalować lub wyjmować modułu pamięci.
Funkcja uruchamiania poprzez sieci LAN (Wake-up on LAN) pobiera zasilanie nawet przy wyłączonym systemie. W celu skorzystania z tej funkcji należy pozostawić włączony zasilacz.
Prędkość transmisji (10/100/1000 Mb/s) jest automatycznie korygowana zależnie od warunków sieciowych (podłączone urządzenie, przewód, zakłócenia itp.).

Typy przewodów LAN

Przed podłączeniem komputera do sieci LAN należy go prawidłowo skonfigurować. Logowanie do sieci LAN z zastosowaniem domyślnych ustawień komputera może spowodować nieprawidłową pracę sieci. W celu przeprowadzenia konfiguracji sieci należy skontaktować się z administratorem sieci LAN.
Korzystając z sieci Gigabit Ethernet LAN (1000Mb/s, 1000BASE-T), należy użyć przewodu kategorii CAT5e lub wyższej. Nie wolno używać przewodu kategorii CAT3 lub CAT5.
W przypadku korzystania z sieci Fast Ethernet LAN (100Mb/s, 100BASE­TX) należy użyć przewodu co najmniej kategorii CAT5. Nie można stosować przewodu CAT3.
Korzystając z sieci Ethernet LAN (10Mb/s, 10BASE-T), można użyć przewodu kategorii CAT3 lub wyższej.

Podłączanie przewodu sieci LAN

Aby podłączyć przewód sieci LAN, wykonaj następujące kroki:
Zanim podłączysz przewód LAN włącz zasilacz zmiennoprądowy. Podczas korzystania z sieci LAN zasilacz musi być podłączony. Rozłączenie zasilacza zmiennoprądowego podczas korzystania z sieci LAN może spowodować zawieszenie systemu.
Do złącza sieci LAN nie wolno podłączać przewodów innych niż przewody sieci LAN. W przeciwnym wypadku może wystąpić nieprawidłowe działanie lub uszkodzenie.
Do przewodu sieci LAN podłączonego do złącza sieci LAN nie należy podłączać żadnego urządzenia zasilającego, bowiem może to spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie lub uszkodzenie.
Podręcznik użytkownika 3-31
1. Wyłącz zasilanie komputera i wszystkich urządzeń zewnętrznych
2
1
podłączonych do niego.
2. Włóż jeden koniec przewodu do gniazda sieci LAN. Delikatnie dociśnij wtyczkę, aż do charakterystycznego kliknięcia.
1. Przewód sieci LAN 2. Złącze sieci LAN
3. Podłącz drugie zakończenie przewodu do złącza koncentratora sieci LAN lub routera. Skontaktuj się z administratorem lokalnej sieci LAN oraz dostawcą sprzętu lub oprogramowania przed użyciem lub konfigurowaniem połączenia sieciowego.
Rysunek 3-6 Podłączanie przewodu sieci LAN

Urządzenia opcjonalne

Urządzenia opcjonalne mogą zwiększyć możliwości komputera oraz rozszerzyć zakres jego zastosowań. W tej sekcji opisano sposób podłączania lub instalowania następujących urządzeń:

Karty/pamięć

Karty pamięci
Karty pamięci Secure Digital™ (SD, SDHC, SDXC, miniSD i microSD)
Karty Memory Stick (Memory Stick, Memory Stick PRO) Karta MultiMediaCard
Dodatkowy moduł pamięci

Urządzenia zewnętrzne

Złącze HDMI

Inne

Blokada zabezpieczająca Opcjonalne akcesoria TOSHIBA

Gniazdo karty pamięci

Komputer jest wyposażony w gniazdo karty pamięci obsługujące niektóre karty pamięci o różnych pojemnościach i ułatwiające transfer danych z
Podręcznik użytkownika 3-32
urządzeń, takich jak cyfrowe aparaty fotograficzne i urządzenia PDA (Personal Digital Assistant).
Nie wolno umieszczać żadnych przedmiotów w gnieździe karty pamięci. Nie wolno dopuścić do przedostania się metalowych przedmiotów, takich jak śruby, zszywki lub spinacze biurowe, do wnętrza gniazda karty pamięci. Metalowe przedmioty mogą być przyczyną zwarcia, prowadzącego do uszkodzenia komputera i pożaru, a nawet poważnego zranienia.
Gniazdo karty pamięci obsługuje następujące nośniki.
Karty pamięci Secure Digital (SD) (SD, SDHC, SDXC, miniSD i microSD)
Karty Memory Stick (Memory Stick, Memory Stick PRO) MultiMediaCard (MMC™)
Należy zauważyć, że adapter jest wymagany w przypadku kart miniSD/microSD.
Należy zauważyć, że nie zweryfikowano prawidłowej pracy wszystkich kart pamięci. Nie można więc zagwarantować prawidłowego funkcjonowania wszystkich kart pamięci.
Gniazdo nie obsługuje funkcji Magic gate.
Rysunek 3-7 Przykłady kart pamięci
Karta Secure Digital (SD)
Karta Memory Stick
Adapter i karta
microSD
Karta
MultiMediaCard (MMC)

Karty pamięci

W tej sekcji zamieszczono ważne zalecenia dotyczące bezpiecznego obchodzenia się z kartami pamięci.

Uwagi dotyczące kart pamięci

Karty pamięci SD/SDHC/SDXC są zgodne z technologią SDMI (Secure Digital Music Initiative) zapobiegającą bezprawnemu kopiowaniu lub odtwarzaniu cyfrowych nagrań muzycznych. Z tego powodu nie można kopiować lub odtwarzać zabezpieczonych materiałów na innym
Podręcznik użytkownika 3-33
komputerze lub urządzeniu, a materiały chronione przez prawa autorskie można powielać tylko w celu wykorzystania do osobistego użytku.
Poniżej przedstawiono sposób rozróżniania kart pamięci SD i SDHC.
Wygląd zewnętrzny kart pamięci SD, SDHC i SDXC jest identyczny. Logo na kartach pamięci jest jednak inne, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na logo podczas zakupu.
Logo kart pamięci SD to .
Logo kart pamięci SDHC to ( ).
Logo kart pamięci SDXC to (TM).
Maksymalna pojemność karty pamięci SD to 2GB. Maksymalna pojemność karty pamięci SDHC to 32GB. Maksymalna pojemność karty pamięci SDXC to 64GB.
Rodzaj karty Pojemności SD 8MB, 16MB, 32MB, 64MB, 128MB, 256MB,
512MB, 1GB, 2GB
SDHC 4GB, 8GB, 16GB, 32GB SDXC 64GB

Format karty pamięci

Nowe karty pamięci są formatowane zgodnie z określonymi standardami. Jeżeli konieczne jest ponowne formatowanie karty pamięci, należy koniecznie skorzystać z urządzenia, w którym dana karta będzie używana.
Formatowanie karty pamięci
Karty pamięci są sprzedawane po sformatowaniu zgodnie z określonymi standardami. Kartę pamięci należy formatować przy użyciu urządzenia takiego jak cyfrowy aparat fotograficzny lub odtwarzacz audio obsługujący karty tego typu, a nie polecenia służącego do formatowania, dostępnego w systemie Windows.
W przypadku formatowania całej karty SD włącznie z zabezpieczonym obszarem należy uzyskać odpowiednią aplikację, która obsługuje system zabezpieczenia przed kopiowaniem.

Obchodzenie się z nośnikami

Należy uwzględnić następujące zalecenia dotyczące obchodzenia się z kartami.
Nie wolno skręcać lub wyginać kart. Chroń karty przed płynami, nie przechowuj ich w wilgotnym
środowisku i nie kładź w pobliżu pojemników z płynami.
Podręcznik użytkownika 3-34
Nie dotykaj metalowych części karty, chroń je przed płynami i
1
2
zanieczyszczeniem. Po użyciu należy umieścić kartę w oryginalnym opakowaniu. Kartę zaprojektowano tak, że może być wkładana tylko w jeden
sposób. Nie dociskaj karty w gnieździe ze zbyt dużą siłą. Nie zostawiaj karty częściowo włożonej do gniazda. Dociśnij kartę, tak
aby została zablokowana w odpowiednim położeniu. Jeżeli zapisywanie danych nie jest konieczne, należy ustawić
przełącznik zabezpieczenia przed zapisem w położeniu zablokowania. Karty pamięci ulegają zużyciu, dlatego należy koniecznie wykonywać
kopie zapasowe ważnych danych. Nie wyjmuj karty podczas operacji odczytu i zapisu.

Informacje dotyczące zabezpieczenia przed zapisem

Karty pamięci można zabezpieczyć przed zapisem.
Karty pamięci SD (SD, SDHC i SDXC) Karty Memory Stick (Memory Stick, Memory Stick PRO)
Jeżeli zapisywanie danych nie jest konieczne, należy ustawić przełącznik zabezpieczenia przed zapisem w położeniu zablokowania.

Instalowanie karty pamięci

Następujące instrukcje dotyczą wszystkich typów obsługiwanych nośników. Aby zainstalować kartę pamięci, wykonaj następujące kroki:
1. Obróć kartę pamięci, tak aby metalowe złącza były skierowane do tyłu.
2. Włóż kartę pamięci do odpowiedniego gniazda na lewym panelu obudowy komputera.
3. Naciśnij delikatnie kartę pamięci, aby upewnić się, że karta jest podłączona prawidłowo.
Rysunek 3-8 Instalowanie karty pamięci
1. Gniazdo karty pamięci
Podręcznik użytkownika 3-35
2. Karta pamięci
Przed zainstalowaniem karty pamięci należy sprawdzić, czy jest właściwie skierowana w stronę gniazda. Jeżeli karta zostanie włożona w nieprawidłowym kierunku, wyjęcie karty może być utrudnione.
Podczas instalowania karty pamięci nie należy dotykać metalowych złączy. Można wystawić przez to obszar przechowywania na działanie elektryczności statycznej, która może zniszczyć dane.
Podczas kopiowania plików nie należy wyłączać komputera ani przełączać do stanu wstrzymania lub hibernacji, ponieważ może to być przyczyną utraty danych.

Wyjmowanie karty pamięci

Następujące instrukcje dotyczą wszystkich typów obsługiwanych nośników. Aby wyjąć kartę pamięci, wykonaj następujące kroki:
1. Kliknij ikonę Bezpieczne usuwanie sprzętu i Wysuń nośnik na pasku zadań systemu Windows.
2. Wskaż kartę pamięci i kliknij ją.
3. Naciśnij kartę pamięci, aby częściowo wysunąć kartę z komputera.
4. Wyjmij kartę.
Wyjęcie karty pamięci lub wyłączenie zasilania wówczas, gdy komputer uzyskuje dostęp do karty pamięci, może spowodować utratę danych lub uszkodzenie karty.
Nie należy wyjmować karty pamięci wówczas, gdy komputer jest przełączony do stanu wstrzymania lub hibernacji. Komputer może funkcjonować niestabilnie lub dane zapisane na karcie pamięci mogą zostać utracone.
Nie należy wyjmować karty miniSD/microSD, pozostawiając adapter w gnieździe karty pamięci.

Dodatkowy moduł pamięci

Aby zwiększyć ilość dostępnej pamięci systemowej, można zainstalować dodatkowe moduły pamięci. W tej sekcji opisano sposób instalowania i wyjmowania opcjonalnych modułów pamięci.
Podczas instalowania lub wyjmowania modułu pamięci nie należy dotykać żadnych innych podzespołów wewnątrz komputera.
Włóż dwa moduły pamięci odpowiednio do gniazda A i B. Komputer będzie funkcjonować w trybie dwukanałowym. W trybie dwóch kanałów można efektywnie uzyskać dostęp do zainstalowanych modułów pamięci.
Podręcznik użytkownika 3-36
Należy korzystać tylko z modułów zatwierdzonych przez firmę TOSHIBA.
Nie należy instalować lub wyjmować modułów pamięci w następujących okolicznościach. a. Komputer jest włączony.
b. Komputer został przełączony do stanu wstrzymania lub hibernacji.
c. Funkcja Wake-up on LAN (uruchamianie poprzez sieć LAN) jest włączona.
d. Funkcja komunikacji bezprzewodowej jest włączona.
e. Funkcja wstrzymania i ładowania jest włączona.
Do wnętrza komputera nie mogą dostać się żadne przedmioty (np. śruby). Mogą one spowodować nieprawidłowe działanie komputera lub zwarcie.
Dodatkowy moduł pamięci jest elementem z precyzyjną elektroniką i może zostać nieodwracalnie uszkodzony przez wyładowania elektrostatyczne. Na powierzchni ciała mogą znajdować się ładunki elektrostatyczne, które należy koniecznie usunąć przed dotknięciem lub instalacją dodatkowych modułów pamięci. Aby usunąć ładunki elektrostatyczne z powierzchni ciała, wystarczy dotknąć metalowego przedmiotu nieosłoniętą dłonią.
Do odkręcenia i przykręcenia śrub należy użyć śrubokrętu krzyżowego rozmiar 0 (użycie nieodpowiedniego śrubokrętu może być przyczyną uszkodzenia śrub).

Instalowanie modułu pamięci

Aby zainstalować moduł pamięci, wykonaj następujące kroki:
1. Wyłącz komputer. Upewnij się, że wskaźnik Zasilanie jest wyłączony. Zobacz sekcję Wyłączanie zasilania w rozdziale 1 (Wprowadzenie), jeżeli jest to konieczne.
2. Odłącz zasilacz oraz wszystkie przewody i urządzenia zewnętrzne podłączone do komputera.
3. Obróć komputer, aby uzyskać dostęp do tylnego panelu obudowy.
4. Poluzuj śrubę zabezpieczającą pokrywę modułów pamięci. Śrubę przymocowano do pokrywy, aby zapobiec zagubieniu śruby.
Podręcznik użytkownika 3-37
5. Włóż paznokieć lub cienki przedmiot pod pokrywę i podnieś ją.
1
2
Rysunek 3-9 Zdejmowanie pokrywy modułu pamięci
1. Pokrywa modułu pamięci 2. Śruba
Podręcznik użytkownika 3-38
6. Ustaw nacięcie na module pamięci zgodnie z nacięciem w gnieździe i
1
3
2
delikatnie włóż moduł do gniazda pod kątem około 30 stopni, a następnie dociśnij, tak aby zaczepy po obu stronach zostały zablokowane w odpowiednim położeniu.
Rysunek 3-10 Instalowanie modułu pamięci
1. Zaczep 3. Gniazdo A
2. Gniazdo B
Nie wolno dopuścić do przedostania się metalowych przedmiotów, takich jak śruby, zszywki lub spinacze biurowe, do wnętrza komputera. Metalowe przedmioty mogą być przyczyną zwarcia, prowadzącego do uszkodzenia komputera i pożaru, a nawet poważnego zranienia.
Nie należy dotykać złączy modułu pamięci lub komputera. Zanieczyszczenia na złączach mogą powodować problemy z dostępem do pamięci.
Gniazdo A jest zarezerwowane dla pierwszego modułu pamięci. Dodatkowe moduły pamięci należy instalować w gnieździe B. Jeżeli instalowany jest tylko jeden moduł, należy skorzystać z gniazda A.
Należy ustawić szczeliny na krawędziach modułu pamięci zgodnie z płytkami blokującymi złącza i zdecydowanie docisnąć moduł w złączu. Jeżeli instalacja modułu pamięci jest utrudniona, należy delikatnie odchylić palcem płytki blokujące.
Należy chwycić lewą i prawą krawędź modułu pamięci (ze szczelinami).
Podręcznik użytkownika 3-39
7. Ponownie załóż pokrywę modułu pamięci i zabezpiecz ją śrubą.
1
2
Należy upewnić się, że pokrywa modułów pamięci jest prawidłowo zamknięta.
Rysunek 3-11 Zakładanie pokrywy modułu pamięci
1. Pokrywa modułu pamięci 2. Śruba
8. Włącz komputer i upewnij się, że dodatkowa pamięć została rozpoznana. W tym celu kliknij Start -> Panel sterowania -> System i zabezpieczenia -> System.

Wyjmowanie modułu pamięci

Aby wyjąć moduł pamięci, wykonaj następujące kroki:
1. Wyłącz komputer. Upewnij się, że wskaźnik Zasilanie jest wyłączony. Zobacz sekcję Wyłączanie zasilania w rozdziale 1 (Wprowadzenie), jeżeli jest to konieczne.
2. Odłącz zasilacz oraz wszystkie przewody i urządzenia zewnętrzne podłączone do komputera.
3. Obróć komputer, aby uzyskać dostęp do tylnego panelu obudowy.
4. Poluzuj śrubę zabezpieczającą pokrywę modułów pamięci. Śrubę przymocowano do pokrywy, aby zapobiec zagubieniu śruby.
5. Włóż paznokieć lub cienki przedmiot pod pokrywę i podnieś ją.
6. Odsuń zatrzaski od modułu, aby zwolnić moduł. Sprężyna spowoduje podniesienie jednego z zakończeń modułu.
Podręcznik użytkownika 3-40
7. Wyjmij moduł, trzymając za krawędzie.
1
1
Jeżeli komputer był używany przez dłuższy czas, moduły pamięci i obwody w ich pobliżu będą gorące. W takim przypadku przed wymianą modułów pamięci poczekaj na ich ostygnięcie do temperatury pokojowej. W przeciwnym przypadku możesz się oparzyć.
Nie należy dotykać złączy modułu pamięci lub komputera. Zanieczyszczenia na złączach mogą powodować problemy z dostępem do pamięci.
Rysunek 3-12 Wyjmowanie modułu pamięci
1. Zatrzaski
8. Ponownie załóż pokrywę modułu pamięci i zabezpiecz ją śrubą.
Należy upewnić się, że pokrywa modułów pamięci jest prawidłowo zamknięta.

Tuner TV

Korzystając z funkcji Telewizja programu Centrum multimedialne (Media Center) systemu Windows, można oglądać lub nagrywać programy TV.
Wymiary i kształt złącza tunera TV są zależne od regionu. Niektóre modele są wyposażone w tuner TV.
Niektóre modele komputerów są wyposażone w tuner przystosowany do odbierania emisji cyfrowych. Tunery tego typu mogą odbierać emisje cyfrowe DVB-T. Nie można odbierać emisji cyfrowych w regionach, w których sygnał DVB-T nie jest dostępny.
Podręcznik użytkownika 3-41
Równoczesny odbiór i nagrywanie nie jest możliwe, jeżeli zewnętrzne urządzenie wideo jest podłączone i skonfigurowane są powyższe ustawienia.
Równoczesny odbiór i nagrywanie nie jest możliwe, jeżeli dekoder jest podłączony i skonfigurowane są powyższe ustawienia.
Zgodnie z przepisami rządowymi zabronione jest wwożenie do Korei
2
1
tunerów TV zgodnych ze standardami PAL/SECAM.

Korzystanie z tunera TV

Antena
Jakość dźwięku i obrazu w znacznej mierze zależy od warunków propagacji fal radiowych.
Jeżeli w miejscu użytkowania komputera odbiór pasma częstotliwości radiowych jest słaby, skontaktuj się ze sprzedawcą lub zaopatrz się w jeden z ogólnodostępnych wzmacniaczy antenowych. Więcej informacji znajduje się w podręczniku użytkownika wzmacniacza.

Podłączanie przewodu

W tej sekcji opisano sposób podłączania kabla koncentrycznego do komputera.
Podłączanie kabla koncentrycznego
Podczas burzy z wyładowaniami atmosferycznymi nie należy dotykać przewodu antenowego. Może to być przyczyną porażenia prądem elektrycznym.
Jeżeli konieczne jest korzystanie z komputera podczas burzy z wyładowaniami atmosferycznymi i podłączanie tunera TV do zewnętrznej anteny, wówczas komputer powinien pracować w trybie zasilania z sieci. Zasilacz oferuje pewien (ograniczony) stopień ochrony przed porażeniem wywołanym przez wyładowanie atmosferyczne. Dla pełnej ochrony nie należy korzystać z komputera podczas burzy.
1. Obróć komputer, aby uzyskać dostęp do tylnego panelu obudowy.
2. Podłącz przewód koncentryczny do złącza tunera TV komputera.
Rysunek 3-13 Podłączanie kabla koncentrycznego
1. Przewód koncentryczny
Podręcznik użytkownika 3-42
2. Złącze tunera TV
W przypadku korzystania z dekodera do odbioru telewizji kablowej lub
1
2
satelitarnej należy podłączyć go za pomocą kabla koncentrycznego.

Wyjście HDMI

Niektóre modele są wyposażone w złącze wyjścia HDMI. Można podłączyć urządzenie wyświetlające HDMI do złącza wyjścia HDMI
komputera. Aby podłączyć urządzenie wyświetlające HDMI, wykonaj następujące kroki:
Nie potwierdzono zgodności złącza ze wszystkimi urządzeniami wyświetlającymi HDMI (High-Definition Multimedia Interface), dlatego niektóre urządzenia wyświetlające HDMI mogą funkcjonować nieprawidłowo.

Podłączanie złącza wyjścia HDMI

1. Włóż wtyczkę przewodu HDMI do złącza wejścia HDMI w urządzeniu wyświetlającym HDMI.
2. Podłącz drugie zakończenie przewodu HDMI do odpowiedniego złącza wyjścia komputera.
Rysunek 3-14 Podłączanie złącza wyjścia HDMI
1. Złącze wyjścia HDMI 2. Przewód HDMI
Nie wolno podłączać/odłączać urządzenia HDMI w następujących okolicznościach:
Trwa uruchamianie systemu.
Trwa zamykanie systemu.
W przypadku podłączania telewizora lub monitora zewnętrznego do gniazda HDMI a wyjściowe urządzenie wyświetlające zostało ustawione jako HDMI.
Podręcznik użytkownika 3-43
Po odłączeniu przewodu HDMI należy poczekać co najmniej 5 sekund przed ponownym podłączeniem przewodu.
Po zmianie wyjściowego urządzenia wyświetlającego przy użyciu klawiszy dostępu, takich jak + P, urządzenie odtwarzające nie zawsze jest przełączane automatycznie. W takim wypadku, aby skonfigurować wyjściowe urządzenie odtwarzające, należy dostosować ustawienie ręcznie w następujący sposób:
1. Kliknij Start -> Panel sterowania -> Sprzęt i dźwięk -> Dźwięk.
2. Na karcie Odtwarzanie wybierz urządzenie odtwarzające.
3. Aby skorzystać z wewnętrznych głośników komputera, wybierz
opcję Głośniki. Aby skorzystać z odbiornika TV lub monitora zewnętrznego podłączonego do komputera, wybierz inne urządzenie odtwarzające.
4. Kliknij przycisk Ustaw urządzenie domyślne.
5. Kliknij przycisk OK, aby zamknąć okno dialogowe Dźwięk.

Ustawienia wyświetlania wideo przy użyciu urządzenia HDMI

Przed rozpoczęciem odtwarzania wideo przy użyciu urządzenia wyświetlającego HDMI skonfiguruj następujące ustawienia. W przeciwnym przypadku obraz może nie być wyświetlany.
Przed rozpoczęciem odtwarzania wideo należy wybrać urządzenie wyświetlające przy użyciu klawiszy dostępu. Nie należy zmieniać urządzenia wyświetlającego w trakcie projekcji wideo.
Nie należy zmieniać urządzenia wyświetlającego w następujących okolicznościach.
Podczas odczytu lub zapisu danych.
Podczas komunikacji.

Wybór formatu HD

Aby wybrać tryb wyświetlania, wykonaj następujące kroki:
1. Kliknij przycisk Start i kliknij polecenie Panel sterowania.
2. Kliknij polecenie Wygląd i personalizacja.
3. Kliknij ikonę Ekran.
4. Kliknij przycisk Zmień ustawienia ekranu.
5. Kliknij przycisk Ustawienia zaawansowane.
6. Kliknij przycisk Lista wszystkich trybów.
7. Wybierz jeden z trybów uwzględnionych w oknie Lista wszystkich trybów.
Podręcznik użytkownika 3-44

Wejście HDMI

1
2
Urządzenie wyposażone w złącze wyjścia HDMI, takie jak kamery lub komputery przenośne, można podłączyć do złącza wejścia HDMI komputera.
Aby podłączyć urządzenie HDMI, wykonaj następujące kroki:
1. Podłącz przewód HDMI do złącza wyjścia HDMI urządzenia cyfrowego.
2. Włącz urządzenie cyfrowe.
3. Podłącz drugie zakończenie przewodu HDMI do złącza wejścia HDMI komputera.
Rysunek 3-15 Podłączanie złącza wejścia HDMI
1. Złącze wejścia HDMI 2. Przewód HDMI

Blokada zabezpieczająca

Blokada zabezpieczająca umożliwia przymocowanie komputera do biurka lub ciężkiego przedmiotu w celu zabezpieczenia przed zabraniem przez nieuprawnioną osobę lub przed kradzieżą. Na tylnym panelu obudowy komputera znajduje się gniazdo blokady zabezpieczającej umożliwiające podłączenie przewodu, którego drugie zakończenie jest przymocowane do biurka lub podobnego obiektu. Dla poszczególnych produktów stosowane są różne metody mocowania kabli zabezpieczających. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z instrukcjami dotyczącymi danego produktu.

Podłączanie blokady zabezpieczającej

Aby podłączyć przewód zabezpieczający do komputera, wykonaj następujące kroki:
1. Obróć komputer, aby uzyskać dostęp do tylnego panelu obudowy.
2. Ułóż kabel zabezpieczający zgodnie ze szczeliną blokady i przymocuj.
Podręcznik użytkownika 3-45
Rysunek 3-16 Blokada zabezpieczająca
1
1. Złącze blokady zabezpieczającej

Opcjonalne akcesoria TOSHIBA

Komputer można rozbudować przy użyciu wyposażenia opcjonalnego, umożliwiającego zwiększenie wydajności i wygody pracy. Na poniższej liście uwzględniono niektóre produkty oferowane przez dystrybutorów produktów firmy TOSHIBA:
Pamięć W komputerze można w łatwy sposób instalować
moduły pamięci DDR3-1600. Dostępna pamięć opcjonalna jest zależna od
autoryzacji firmy TOSHIBA.
Uniwersalny zasilacz Jeżeli komputer jest często używany w różnych
lokalizacjach, odpowiednim rozwiązaniem może być zakup dodatkowego zasilacza, aby uniknąć konieczności noszenia zasilacza ze sobą.

System dźwiękowy

W tej sekcji opisano niektóre funkcje sterowania audio.

Mikser głośności

Program Mikser głośności umożliwia sterowanie głośnością dźwięku podczas odtwarzania przy użyciu urządzeń i aplikacji w systemie Windows.
Aby uruchomić program Mikser głośności, kliknij prawym przyciskiem myszy komputerowej ikonę głośnika na pasku zadań i wybierz polecenie Otwórz mikser głośności z menu podręcznego.
Aby dostosować poziom głośności dla głośników lub słuchawek, przesuń suwak Głośniki.
Aby dostosować poziom głośności dla używanej aplikacji, przesuń suwak dla odpowiedniej aplikacji.

Poziom wzmocnienia mikrofonu

Aby zmienić wzmocnienie mikrofonu dla nagrywania, należy wykonać następujące kroki.
Podręcznik użytkownika 3-46
1. Kliknij prawym przyciskiem myszy komputerowej ikonę głośnika na pasku zadań i wybierz polecenie Urządzenia nagrywające z menu podręcznego.
2. Zaznacz pozycję Mikrofon i kliknij przycisk Właściwości.
3. Na karcie Poziomy przesuń suwak Mikrofon, aby zwiększyć lub zmniejszyć poziom wzmocnienia mikrofonu.
Jeżeli poziom wzmocnienia mikrofonu jest nieodpowiedni, przesuń suwak Zwiększenie wydajności mikrofonu do wyższego poziomu.

Zaawansowane funkcje audio

Aby zastosować efekty dźwiękowe dla bieżącego głośnika, wykonaj następujące kroki.
1. Kliknij prawym przyciskiem myszy komputerowej ikonę głośnika na pasku zadań i wybierz polecenie Urządzenia odtwarzające z menu podręcznego.
2. Zaznacz pozycję Głośniki i kliknij przycisk Właściwości.
3. Na karcie Ulepszenia wybierz żądane efekty dźwiękowe i kliknij przycisk Zastosuj.
SRS
Funkcja SRS Premium Sound 3D™ zapewnia wyższą jakość dźwięku i obrazu dla wszystkich aplikacji komputerowych związanych z muzyką, filmami i grami. Korzystając z rewolucyjnej technologii dźwięku 3D, opracowanej przez firmę SRS, funkcja SRS Premium Sound 3D zapewnia najbardziej wierne i realistyczne odtwarzanie dźwięku niedostępne w konfiguracji dwóch głośników. Funkcja SRS Premium Sound 3D oferuje szerszy dźwięk przestrzenny, znacznie bardziej naturalne odtwarzanie dźwięku zawartości 2D i 3D oraz dźwięk przestrzenny o wysokiej jakości z głębokimi, pełnymi niskimi częstotliwościami i wyraźnymi dialogami. Umożliwia również odtwarzanie wysokich częstotliwości z dużą ilością szczegółów w dowolnym środowisku odtwarzania, zapewniając użytkownikom wysoką jakość dźwięku przy użyciu dowolnej konfiguracji głośników.
Aby uzyskać dostęp do tego programu, kliknij Start -> Wszystkie
programy -> SRS Labs -> SRS Premium Sound 3D.
Aby uzyskać więcej informacji, skorzystaj z pliku Pomocy programu

Program Realtek HD Audio Manager

Konfigurację audio można potwierdzić lub zmienić przy użyciu programu
Menedżer Realtek HD Audio. Aby uruchomić program Realtek HD Audio Manager, kliknij Start -> Panel sterowania, wybierz pozycję Duże ikony z listy Wyświetl według, a następnie kliknij pozycję Realtek HD Audio Manager.
Podręcznik użytkownika 3-47
Po uruchomieniu programu Realtek HD Audio Manager po raz pierwszy widoczne są dwie karty urządzeń. Głośniki to domyślne urządzenie wyjściowe. Mikrofon to domyślne urządzenie wejściowe. Aby zmienić urządzenie domyślne, kliknij przycisk Ustaw urządzenie domyślne na wybranej karcie urządzenia.
Informacje
Kliknij przycisk informacji (), aby wyświetlić informacje dotyczące sprzętu, oprogramowania i ustawień wersji językowej.
Zarządzanie energią
Kontroler audio komputera można wyłączyć, jeżeli sprzęt audio nie jest używany. Aby dostosować konfigurację zarządzania energią dla sprzętu audio, kliknij przycisk Power Management
Jeżeli funkcja zarządzania energią dla sprzętu audio jest włączona, okrągły przycisk u góry po lewej stronie w oknie Power Management (Zarządzanie energią) jest niebieski i wypukły.
Jeżeli funkcja zarządzania energią dla sprzętu audio jest wyłączona, ten przycisk jest czarny i wklęsły.
(Zarządzanie energią) .
Konfiguracja głośników
Kliknij przycisk Auto Test , aby sprawdzić, czy dźwięk odtwarzany przez wbudowane głośniki lub słuchawki dobiega z właściwego kierunku.
Format domyślny
Można zmienić częstotliwość próbkowania i liczbę bitów dla dźwięku.

Tryb wideo

Ustawienia trybu wideo są konfigurowane przy użyciu okna dialogowego Rozdzielczość ekranu.
Aby otworzyć okno dialogowe Rozdzielczość ekranu, kliknij Start ->
Panel sterowania -> Wygląd i personalizacja -> Ekran -> Zmień ustawienia ekranu.
Podczas korzystania z niektórych aplikacji (na przykład aplikacji wyświetlających obiekty 3W lub obraz wideo) mogą występować zakłócenia, niestabilność obrazu lub pomijanie ramek wideo wyświetlanych na ekranie.
W takim wypadku należy dostosować rozdzielczość ekranu, zmniejszając ją do poziomu, przy którym obraz jest wyświetlany prawidłowo.
Wyłączenie funkcji Windows Aero™ może również ułatwić rozwiązanie tego problemu.
Podręcznik użytkownika 3-48

Obchodzenie się z komputerem

W tej sekcji wyjaśniono sposób obchodzenia się z komputerem i konserwacji komputera.

Czyszczenie komputera

Aby umożliwić wieloletnie i bezawaryjne użytkowanie komputera, należy chronić go przed pyłem, kurzem i płynami.
Uważaj, aby nie zalać komputera jakąkolwiek cieczą. Jeżeli do wnętrza komputera przedostaną się płyny, natychmiast wyłącz zasilanie i poczekaj na całkowite osuszenie komputera (w takich okolicznościach komputer powinien być sprawdzony przez autoryzowanego dostawcę usług serwisowych w celu oceny zakresu uszkodzeń).
Oczyść elementy komputera wykonane z tworzywa sztucznego przy użyciu ściereczki zwilżonej niewielką ilością wody.
Aby oczyścić ekran wyświetlacza, zwilż czystą ściereczkę niewielką ilością środka do czyszczenia powierzchni szklanych i delikatnie przetrzyj ekran.
Nigdy nie spryskuj środkiem czyszczącym bezpośrednio powierzchni komputera. Do czyszczenia komputera nigdy nie używaj silnych lub kaustycznych środków chemicznych.

Przenoszenie komputera

Konstrukcja komputera zapewnia odpowiednią trwałość, jednak podczas przenoszenia go należy przestrzegać pewnych zaleceń, które pomogą uniknąć ewentualnych problemów.
Przed przeniesieniem komputera sprawdź, czy wszystkie dyski zakończyły pracę (sprawdź wskaźnik na przednim panelu komputera).
Wyłącz komputer (zamknij system). Przed przeniesieniem komputera odłącz zasilacz i wszystkie
urządzenia zewnętrzne. Nie podnoś komputera, trzymając za panel wyświetlacza. Nie wolno naciskać osłony głośnika poniżej wyświetlacza, ponieważ
może to być przyczyną deformacji. Przed przeniesieniem komputera wyłącz zasilanie, odłącz zasilacz i
poczekaj na ochłodzenie (ignorowanie tego zalecenia może być przyczyną zranienia przez rozgrzane elementy komputera).
Zachowaj ostrożność, aby chronić komputer przed udarami (ignorowanie tego zalecenia może być przyczyną uszkodzenia lub awarii komputera albo utraty danych).
Nie przenoś komputera z zainstalowanymi kartami, ponieważ może to być przyczyną uszkodzenia komputera i/lub karty i nieprawidłowego funkcjonowania produktów.
Podręcznik użytkownika 3-49
Zawsze używaj odpowiedniej torby do przenoszenia komputera. Podczas przenoszenia trzymaj komputer zdecydowanie i unikaj
upuszczenia lub uderzenia. Nie przenoś komputera, trzymając za wystające elementy obudowy.

Rozpraszanie ciepła

W celu ochrony przed przegrzaniem zainstalowano wbudowany czujnik temperatury procesora, który włącza wentylator lub zmniejsza prędkość przetwarzania danych wówczas, gdy wewnętrzna temperatura komputera podniesie się do określonego poziomu. Użytkownik może wybrać opcję kontrolowania tej temperatury przez włączenie wentylatora, a następnie zmniejszenie prędkości procesora lub podjęcie tych działań w odwrotnej kolejności. Obie te funkcje są kontrolowane w oknie Opcje zasilania.
Gdy temperatura procesora spadnie do normalnego poziomu, wentylator jest wyłączany i przywracana jest standardowa prędkość procesora.
Jeżeli temperatura procesora osiągnie nadmierny poziom przy jednym z ustawień, komputer zostanie wyłączony automatycznie, aby zapobiec uszkodzeniu. W takim przypadku wszystkie niezapisane dane w pamięci zostaną utracone.
Podręcznik użytkownika 3-50
Rozdział 4
Programy narzędziowe i funkcje zaawansowane
W tym rozdziale omówiono programy narzędziowe, specjalne funkcje komputera i zaawansowane zastosowania niektórych programów.

Programy narzędziowe i aplikacje

W tej sekcji omówiono preinstalowane programy narzędziowe dostarczane z komputerem i sposób ich uruchamiania. Dalsze informacje dotyczące działania tych programów można znaleźć w podręcznikach online poszczególnych programów, plikach pomocy oraz plikach README.TXT (jeśli są dostępne).
Narzędzie diagnostyczne TOSHIBA PC
TOSHIBA Password Utility
HW Setup Ten program narzędziowy umożliwia
TOSHIBA Accessibility
Narzędzie diagnostyczne TOSHIBA PC wyświetla podstawowe informacje związane z konfiguracją komputera i umożliwia testowanie wbudowanych urządzeń komputera.
Program narzędziowy TOSHIBA Password umożliwia ustawienie hasła ograniczającego dostęp do komputera.
dostosowanie ustawień sprzętu zgodnie ze sposobem pracy z komputerem i używanymi urządzeniami zewnętrznymi.
Program TOSHIBA Accessibility umożliwia użytkownikom niepełnosprawnym korzystanie z klawiszy dostępu TOSHIBA. Ten program umożliwia skonfigurowanie klawisza FN jako klawisza stałego, który można nacisnąć jeden raz i zwolnić, a następnie nacisnąć jeden z klawiszy funkcyjnych, aby uzyskać dostęp do określonej funkcji. Klawisz FN pozostaje aktywny do chwili, gdy zostanie naciśnięty inny klawisz.
Podręcznik użytkownika 4-1
Loading...