Sony ICD-PX820 User Manual [pl]

IC Recorder
Czynności wstępne Czynności podstawowe Inne czynności związane z nagrywaniem Inne czynności związane z odtwarzaniem Edycja wiadomości Funkcje menu Korzystanie z komputera
Instrukcja obsługi
ICD-PX820
Informacje dodatkowe Rozwiązywanie problemów
4-166-310-11(1)
© 2010 Sony Corporation
Uwaga dla klientów w Europie
Pozbycie się zużytego sprzętu (stosowane w krajach Unii Europejskiej i w pozostałych krajach europejskich stosujących własne systemy zbiórki)
Ten symbol na produkcie lub jego opakowaniu oznacza, że produkt nie może być traktowany jako odpad komunalny, lecz powinno się go dostarczyć do odpowiedniego punktu zbiórki sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
zadysponowanie zużytego produktu zapobiega potencjalnym negatywnym wpływom na środowisko oraz zdrowie ludzi, jakie mogłyby wystąpić w przypadku niewłaściwego zagospodarowania odpadów. Recykling materiałów pomoże w ochronie środowiska naturalnego. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat recyklingu tego produktu, należy skontaktować się z lokalną jednostką samorządu terytorialnego, ze służbami zagospodarowywania odpadów lub ze sklepem, w którym zakupiony został ten produkt.
Dotyczy następujących akcesoriów : Słuchawki, kabel połączeniowy USB
PL
2
w celu recyklingu. Odpowiednie
Pozbywanie się zużytych baterii (stosowane w krajach Unii Europejskiej i w pozostałych krajach europejskich mających własne systemy zbiórki)
Ten symbol na baterii lub na jej opakowaniu oznacza, że bateria nie może być traktowana jako odpad komunalny. Symbol ten, dla pew nych baterii
symbolem chemicznym. Symbole chemiczne rtęci (Hg) lub ołowiu (Pb) są dodawane, jeśli bateria zawiera więcej niż 0,0005% rtęci lub 0,004% ołowiu. Odpowiednio gospodarując zużytymi bateriami, możesz zapobiec potencjalnym negatywnym wpływom na środowisko oraz zdrowie ludzi, jakie mogłyby wystąpić w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z tymi odpadami. Recykling baterii pomoże chronić środowisko naturalne. W przypadku produktów, w których ze względu na bezpieczeństwo, poprawne działanie lub integralność danych wymagane jest stałe podłączenie do baterii, wymianę zużytej baterii należy zlec ić wyłącznie wykwalifikowanemu personelowi stacji serwisowej. Aby mieć pewność, że bateria znajdująca się w zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym będzie właściwie zagospodarowana, należy dostarczyć sprzęt do odpowiedniego punktu zbiórki. W odniesieniu do wszystkich pozostałych zużytych baterii, prosimy o zapoznanie się z rozdziałem instrukcji obsługi produktu o bezpiecznym demontażu baterii. Zużytą baterię należy dostarczyć do właściwego punktu zbiórki. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat zbiórki i recyklingu baterii należy skontaktować się z lokalną jednostką samorządu terytorialnego, ze służbami zajmującymi się zagospodarowywaniem odpadów lub ze sklepem, w którym zakupiony został ten produkt.
może być stosowany w kombinacji z
Uwaga dla klientów: poniższe informacje mają zastosowanie wyłącznie do urządzeń sprzedawanych w krajach, w których obowiązują dyrektywy UE.
Producentem tego produktu jest Sony Corporation, 1­7-1 Konan, Minato-ku, Tokyo, 108-0075 Japonia. Upoważnionym przedstawicielem producenta w Unii Europejskiej, uprawnionym do dokonywania i potwierdzania oceny zgodności z wymaganiami zasadniczymi, jest Sony Deutschland GmbH, Hedelfinger Strasse 61, 70327 Stuttgart, Niemcy. Nadzór nad dystrybucją na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej sprawuje Sony Poland, 00­876 Warszawa, ul. Ogrodowa 58. W sprawach serwisowych i gwarancyjnych należy kontaktować się z podmiotami, których adresy podano w osobnych dokumentach gwarancyjnych lub serwisowych, lub z najbliższym sprzedawcą produktów Sony.
• Nagrana muzyka jest przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego. Wykorzystanie utworów z naruszeniem tego ograniczenia wymaga zgody posiadaczy praw autorskich.
• Firma Sony nie ponosi odpowiedzialności za niekompletność nagrania/pobierania lub uszkodzenie danych spowodowane przez problemy z dyktafonem cyfrowym lub komputerem.
• W zależności od rodzajów tekstu i znaków tekst wyświetlany na dyktafonie cyfrowym może nie być poprawnie wyświetlany na urządzeniu. Jest to spowodowane przez: – Pojemność podłączonego dyktafonu cyfrowego. – Niepoprawne działanie dyktafonu cyfrowego. – Zapisanie informacji o zawartości w języku lub
znakami nieobsługiwanymi przez dyktafon cyfrowy.
Znaki handlowe
• Microsoft, Windows, Windows Vista, Windows Media, Outlook, DirectX oraz odpowiednie logo są znakami handlowymi lub zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Microsoft Corporation w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.
• Apple, Macintosh i Mac OS to znaki handlowe firmy Apple Inc. zarejestrowane w USA i innych krajach.
• Pentium jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Intel Corporation.
• Nuance, the Nuance logo, Dragon, Dragon NaturallySpeaking, and RealSpeak are trademarks and/or registered trademarks of Nuance Communications Inc., and/or its affiliates in the United States and/or other countries.
• Technika kodowania dźwięku MPEG Layer-3 oraz patenty na licencji firmy Fraunhofer IIS and Thomson.
• Nazwa „Memory Stick” i symbol są znakami towarowymi firmy Sony Corporation.
• Nazwa „LPEC” i symbol są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Sony Corporation.
• Patenty USA i zagraniczne na licencji firmy Dolby Laboratories.
Wszystkie pozostałe znaki towarowe lub zastrzeżone znaki towarowe są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi odpowiednich właścicieli. Ponadto znaki „™ ” i „ instrukcji we wszystkich przypadkach występowania nazwy.
®
” nie są przytaczane w niniejszej
PL
3
Oprogramowanie „Digital Voice Editor” korzysta z następujących modułów oprogramowania: Microsoft DirectX Runtime 9.0c ©2004 Microsoft Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Uwagadlaużytkowników
Program © 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 Sony Corporation Dokumentacja ©2010 Sony Corporation
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszej instrukcji ani opisanego w niej oprogramowania nie można reprodukować, tłumaczyć ani przekształcać na jakąkolwiek postać odczytywalną maszynowo, w całości ani w części, bez uprzedniej pisemnej zgody firmy Sony Corporation.
W ŻADNYM WYPADKU FIRMA SONY CORPORATION NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA JAKIEKOLWIEK SZKODY, PRZYPADKOWE, ŚWIADOME LUB SPECJALNE, NIEZALEŻNIE OD TEGO, CZY POWSTAŁY ONE W WYNIKU CZYNU
PL
4
NIEDOZWOLONEGO, UMOWY LUB W INNY SPOSÓB, WYNIKAJĄCE Z NINIEJSZEJ INSTRUKCJI LUB W ZWIĄZKU Z NIĄ, Z OPROGRAMOWANIA LUB Z INNYCH INFORMACJI ZAWARTYCH W TEJ INSTRUKCJI BĄD W ZWIĄZKU Z ZASTOSOWANIEM TYCH INFORMACJI.
Firma Sony Corporation zastrzega sobie prawo do wprowadzania w dowolnym momencie dowolnych modyfikacji niniejszej instrukcji lub zawartych w niej informacji bez powiadomienia. Oprogramowanie opisane w niniejszej instrukcji może również podlegać warunkom odrębnej umowy licencyjnej użytkownika.
• Niniejsze oprogramowanie jest przeznaczone dla systemu Windows i nie może być używane na komputerach Macintosh.
• Należący do wyposażenia kabel połączeniowy jest przeznaczony dla dyktafonu cyfrowego ICD-PX820. Nie można używać go do podłączania innych dyktafonów cyfrowych.

Spis treści

Czynności wstępne
Krok 1: Sprawdzanie zawartości
opakowania ............................................... 8
Indeks części i elementów
sterujących urządzenia ........................ 9
Krok 2: Przygotowanie źródła
zasilania .................................................11
Kiedy należy wymieniać baterie? ....12
Krok 3: Włączanie dyktafonu
cyfrowego ..............................................13
Włączanie ............................................ 13
Wyłączanie .......................................... 13
Krok 4: Ustawianie zegara ..................14
Ustawianie zegara po
przygotowaniu źródła zasilania ........ 14
Ustawianie zegara przy użyciu
menu .................................................... 14
Zapobieganie przypadkowemu
działaniu (HOLD) ................................17
Blokowanie przycisków .................... 17
Odblokowywanie przycisków .......... 17
Czynności podstawowe
Nagrywanie ...................................19
Odsłuchiwanie nagrań .................22
Kasowanie .....................................24
Inne czynności związane z nagrywaniem
Zmiana ustawień nagrywania ............... 26
Wybór trybu nagrywania .................. 26
Ustawianie czułości mikrofonu ........ 27
Automatyczne rozpoczynanie nagrywania sterowane dźwiękiem –
funkcja VOR ...................................... 28
Czynności wykonywane podczas
nagrywania .............................................30
Monitorowanie nagrywania ............. 30
Dzielenie wiadomości podczas
nagrywania .......................................... 30
Dodawanie nagrania ............................32
Dodawanie nagrania do wcześniej
nagranej wiadomości .........................32
Dodawanie nagrania zastępującego
podczas odtwarzania .......................... 34
Nagrywanie za pomocą innych
urządzeń .................................................36
Nagrywanie za pomocą mikrofonu
zewnętrznego ...................................... 36
Nagrywanie z innego urządzenia ..... 38
PL
5
Inne czynności związane z odtwarzaniem
Zmiana metody odtwarzania ................ 40
Praktyczne metody odtwarzania ..... 40
Dostosowywanie szybkości
odtwarzania – funkcja DPC ............. 42
Zmiana ustawień odtwarzania ............44
Odtwarzanie ciągłe wszystkich wiadomości w folderze – tryb
odtwarzania ciągłego .........................44
Poprawa czystości ludzkiego głosu –
funkcja redukcji szumów .................. 46
Odtwarzanie wiadomości o określonej godzinie wraz z sygnałem
alarmu ....................................................48
Odtwarzanie za pomocą innych
urządzeń .................................................52
Nagrywanie za pomocą innego
urządzenia ........................................... 52
Edycja wiadomości
Kasowanie wszystkich wiadomości
w folderze ................................................ 54
Przenoszenie wiadomości do innego
folderu ....................................................56
Dzielenie wiadomości na dwie
części ......................................................58
Wybieranie ekranu ...............................60
Funkcje menu
Ustawianie opcji w menu ...................... 63
Ustawienia menu ..................................65
Korzystanie z komputera
Używanie dyktafonu cyfrowego z
komputerem ............................................ 73
Wymagania systemowe dotyczące
komputera ........................................... 73
Podłączanie dyktafonu cyfrowego
do komputera ..................................... 74
Struktura folderów i plików ............. 75
Odłączanie dyktafonu cyfrowego
do komputera ..................................... 75
Kopiowanie wiadomości z dyktafonu cyfrowego na komputer w celu ich
zapisania .................................................77
Kopiowanie plików MP3 z komputera do dyktafonu cyfrowego ..78
Korzystanie z oprogramowania
Digital Voice Editor .............................79
Do czego służy oprogramowanie
Digital Voice Editor .......................... 79
Wymagania systemowe ..................... 81
Instalacja oprogramowania .............. 83
Korzystanie z plików pomocy ..........86
Stosowanie dyktafonu cyfrowego jako pamięci USB – funkcja
magazynowania danych .......................87
PL
6
Informacje dodatkowe
Korzystanie z zasilacza sieciowego
USB (nie należy do wyposażenia) ....... 88
Odłączanie dyktafonu cyfrowego
od gniazda zasilania ...........................88
Środki ostrożności ................................90
Dane techniczne ...................................92
Wymagania systemowe dotyczące
komputera ........................................... 92
Konstrukcja i dane techniczne .........93
Czas pracy baterii .............................95
Rozwiązywanie problemów
Rozwiązywanie problemów .................. 97
Komunikaty błędów ...........................105
Ograniczenia systemowe ...................108
Przewodnik po oknie
wyświetlacza ........................................109
Indeks ...................................................111
PL
7

Czynności wstępne

Krok 1: Sprawdzanie zawartości opakowania

Dyktafon cyfrowy (1)
Przed rozpoczęciem korzystania z dyktafonu cyfrowego zdejmij folię z okna wyświetlacza.
Baterie alkaliczne typu LR03 (rozmiar AAA) (2)
Kabel połączeniowy USB (1)
Oprogramowanie Digital Voice Editor (na płycie CD-ROM)
Oprogramowanie Dragon NaturallySpeaking
®
(DVD-ROM)*
Słuchawki stereofoniczne* (1)
PL
8
Pokrowiec* (1) Mikrofon stereofoniczny z
zaczepem* (1) CD-ROM (1)
(Instrukcja obsługi jest zapisana w postaci plików PDF.)
Instrukcja obsługi
* Niektóre pakiety oprogramowania,
słuchawki stereofoniczne, pokrowiec i mikrofon stereofoniczny z zaczepem są dostępne tylko z niektórymi modelami w wybranych regionach.
Ostrzega się użytkowników, że wszelkie zmiany lub modyfika cje, które nie zostały wyraźnie zatwierdzone w tej instrukcji, mogą spowodować utratę prawa do korzystania z tego sprzętu.

Indeks części i elementów sterujących urządzenia

Przód
A Wbudowany mikrofon B Wskaźnik pracy C Okno wyświetlacza D Przycisk DIVIDE E Przycisk F Przycisk –
tyłu/szybkie przewijanie do tyłu)
G Przycisk H Głośnik I Gniazdo (mikrofon)* J Gniazdo i (słuchawki)
z REC/PAUSE
. (wyszukiwanie do
x (zatrzymaj)
K Przycisk ERASE L Przycisk VOL (głośność) +*/– M Przycisk FOLDER/MENU N Przycisk (powtórz) A-B O Przycisk P Przycisk
N PLAY/STOP•ENTER* >+ (wyszukiwanie do
przodu/szybkie przewijanie do przodu)
Q Otwór na pasek (Pasek nie należy do
wyposażenia.)
Czynności wstępne
PL
9
Tył
R Komora baterii S Przełącznik HOLD T Złącze (USB)
* Przyciski i gniazda oznaczone
wypustkami. Ułatwiają obsługę urządzenia lub pozwalają zidentyfikować poszczególne elementy.
10
PL

Krok 2: Przygotowanie źródła zasilania

Przed rozpoczęciem korzystania z dyktafonu cyfrowego zdejmij folię z okna wyświetlacza.
Przesuń i podnieś pokrywę komory baterii, włóż baterie alkaiczne typu LR03 (rozmiar AAA), zwracając uwagę na prawidłową biegunowość, a następnie zamknij pokrywę.
Jeśli pokrywa komory baterii zostanie przypadkowo odczepiona, należy ją przyczepić w sposób pokazany na rysunku.
z Wskazówki
• Po wyjęciu baterii podczas ich wymiany nagrane wiadomości oraz ustawienia alarmów nie zostaną skasowane.
• Pr zy wymianie baterii zegar działa jeszcze przez pewien czas po wyjęciu baterii.
P Uwagi
• W tym dyktafonie cyfrowym nie należy używać baterii manganowych.
• Wymieniając baterie, należy wymieniać obie naraz.
• Nie wolno ładować baterii suchych.
• Jeśli dyktafon cyfrowy nie będzie używany przez dłuższy czas, należy wyjąć baterie, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wyciek z baterii i korozję.
11
Czynności wstępne
PL
Po włożeniu baterii po raz pierwszy lub gdy dyktafon cyfrowy przez dłuższy czas pozostawał bez baterii, zostanie wyświetlony ekran ustawiania zegara i będzie migać pozycja roku. Procedurę ustawiania daty i godziny opisano w rozdziale „Ustawianie zegara po przygotowaniu źródła zasilania” na stronie 14.

Kiedy należy wymieniać baterie?

Wskaźnik baterii w oknie wyświetlacza pokazuje stan baterii.
Wskaźnik stanu baterii
: Wymień baterie na nowe.
m
: Gdy zacznie migać komunikat
„LO BATT”, dyktafon przestanie działać.
12
PL

Krok 3: Włączanie dyktafonu cyfrowego

Włączanie

Przesuń przełącznik HOLD w kierunku przeciwnym do wskazywanego przez strzałkę. Dyktafon cyfrowy zostanie włączony i zacznie migać komunikat „ACCESS”.

Wyłączanie

Aby zapobiec szybkiemu rozładowaniu się baterii, gdy dyktafon cyfrowy nie jest używany, należy wyłączyć urządzenie. W trybie zatrzymania należy przesunąć przełącznik HOLD w kierunku wskazywanym przez strzałkę. Zacznie
migać komunikat „OFF”. Dyktafon cyfrowy wyłączy się w ciągu kilku sekund.
z Wskazówki
• Jeśli dyktafon cyfrowy nie będzie używany przez dłuższy czas, zaleca się jego wyłączenie.
• Po upływie 10 minut bezczynności od włączenia dyktafonu cyfrowego wyświetlacz zostanie automatycznie wyłączony. (Naciśnięcie dowolnego przycisku przywraca wyświetlanie.)
13
Czynności wstępne
PL

Krok 4: Ustawianie zegara

Ustawianie zegara po przygotowaniu źródła zasilania

N PLAY/
STOP•ENTER
FOLDER/MENU
x
–., >+
1 Naciśnij przyciski –. lub >+, aby
ustawić kolejno rok, miesiąc, dzień, godzinę oraz minutę, a następnie
N PLAY/STOP•ENTER.
naciśnij
W celu korzystania z funkcji alarmu lub nagrywania daty i godziny należy ustawić zegar. Po włożeniu baterii po raz pierwszy lub gdy dyktafon cyfrowy przez dłuższy czas pozostawał bez baterii, na ekranie ustawiania zegara w oknie wyświetlacza będzie migać pozycja roku.
PL
14
2 Naciśnij przycisk x (zatrzymaj), aby
powrócić do trybu zatrzymania.

Ustawianie zegara przy użyciu menu

W trybie zatrzymania dyktafonu cyfrowego zegar można ustawić, korzystając z menu.
1 Naciśnij i przytrzymaj przycisk
FOLDER/MENU, aby wejść w tryb menu.
Zostanie wyświetlone okno trybu menu.
2 Naciśnij przycisk –. lub >+, aby
wybrać „SET DATE”, a następnie naciśnij
N PLAY/STOP•ENTER.
3 Naciśnij przycisk –. lub >+, aby
wybrać „AUTO” lub „MANUAL”, a następnie naciśnij STOP•ENTER.
N PLAY/
Po wybraniu opcji „AUTO” zegar jest automatycznie synchronizowany z zegarem komputera podłączonego do dyktafonu cyfrowego, na którym uruchomiono oprogramowanie Digital Voice Editor. Po wybraniu opcji „MANUAL” zaczyna migać pozycja roku. Przejdź do następnych kroków.
4 Naciśnij przyciski –. lub >+, aby
ustawić kolejno rok, miesiąc, dzień, godzinę oraz minutę, a następnie
N PLAY/STOP•ENTER.
naciśnij
5 Naciśnij przycisk x (zatrzymaj), aby
powrócić do trybu zatrzymania.
z Wskazówki
• Aby wrócić do poprzedniego trybu, naciśnij przycisk FOLDER/MENU.
• W menu „HOUR” można ustawić wyświetlany czas zegara jako „12H” (12-godzinny) lub „24H” (24-godzinny). Po wybraniu opcji „12H” (12-godzinny)” w oknie wyświetlacza pojawia się opcja „AM” lub „PM”.
15
Czynności wstępne
PL
P Uwaga
Jeśli w ciągu 1 minuty od wprowadzenia ustawień zegara nie zostanie naciśnięty
N PLAY/STOP•ENTER, tryb
przycisk ustawiania zegara zostanie anulowany i nastąpi powrót do wyświetlania trybu zatrzymania.
16
PL

Zapobieganie przypadkowemu działaniu (HOLD)

Czynności wstępne

Blokowanie przycisków

Aby zapobiec przypadkowym operacjom, w trybie nagrywania lub odtwarzania przesuń przełącznik HOLD w kierunku wskazywanym przez strzałkę.
Pojawi się napis „HOLD” wskazujący, że wszystkie funkcje przycisków zostały zablokowane.

Odblokowywanie przycisków

Aby odblokować przyciski, przesuń przełącznik HOLD przeciwnie do kierunku wskazywanego strzałką.
P Uwaga
W przypadku aktywacji funkcji HOLD w czasie nagrywania wszystkie funkcje przycisków zostaną zablokowane, aby zapobiec ich przypadkowemu zadziałaniu. Aby zatrzymać nagrywanie, należy najpierw anulować funkcję HOLD.
17
PL
z Wskazówka
Nawet jeśli funkcja HOLD jest włączona, możesz zatrzymać odtwarzanie alarmu poprzez naciśnięcie dowolnego przycisku. (Wstrzymanie norm alnego odtwarzania nie jest możliwe.)
18
PL

Czynności podstawowe

Nagrywanie

P Uwaga
Przed nagrywaniem należy wyjść z trybu HOLD i włączyć dyktafon.
Wybieranie folderu
1 Naciśnij przycisk FOLDER/MENU, aby wybrać
folder, w którym chcesz nagrać wiadomości ( , , , lub ).
W każdym zakupionym dyktafonie cyfrowym dostępnych jest 5 folderów.
Jeśli po zatrzymaniu nagrywania folder nie zostanie zmieniony, kolejne nagranie zostanie zapisane w tym samym folderze.
Rozpoczynanie nagrywania
1 Naciśnij przycisk z REC/PAUSE w trybie
zatrzymania. Wskaźnik pracy zaświeci na czerwono. (Jeśli opcja
„LED” w menu jest ustawiona na „OFF” (strona 71), wskaźnik pracy nie świeci.)
W trakcie nagrywania nie trzeba trzymać naciśniętego przycisku
Nowa wiadomość zostanie automatycznie zapisana za ostatnio nagraną wiadomością.
z REC/PAUSE.
FOLDER/ MENU
Wskaźnik pracy
z REC/
PAUSE
19
Czynności podstawowe
PL
2 Skieruj wbudowany mikrofon w kierunku źródła
rejestrowanego dźwięku.
Wbudowany mikrofon
Zatrzymywanie nagrywania
1 Naciśnij przycisk x (zatrzymaj).
Dyktafon cyfrowy zatrzyma się na początku bieżącego nagrania.
Inne czynności
wstrzymanie nagrywania*
anulowanie pauzy i wznawianie nagrywania
natychmiastowy przegląd bieżącego nagrania
przegląd podczas nagrywania
* Po upływie 1 godziny od chwili wstrzymania nagrywania tryb ten jest automatycznie wyłączany,
a dyktafon cyfrowy przechodzi w tryb zatrzymania.
PL
20
Naciśnij przycisk z REC/PAUSE. Podczas wstrzymania nagrywania wskaźnik pracy miga na czerwono, a w oknie wyświetlacza miga napis „PAUSE”.
Ponownie naciśnij przycisk zostanie wznowione od tego miejsca. (Aby zatrzymać nagrywanie w trybie pauzy, naciśnij przycisk
Naciśnij przycisk zostanie zatrzymane, a właśnie nagrana wiadomość zostanie odtworzona od początku.
Naciśnij i przytrzymaj przycisk – trybie pauzy. Nagrywanie zostanie zatrzymane, co umożliwi wyszukiwanie od końca z odsłuchem w trybie szybkiego odtwarzania. Po zwolnieniu przycisku – rozpocznie się od tego miejsca.
N PLAY/STOP•ENTER. Nagrywanie
z REC/PAUSE. Nagrywanie
. podczas nagrywania lub w
. odtwarzanie
x
x (zatrzymaj).)
z Wskazówki
• Wiadomości nagrane tym dyktafonem cyfrowym są zapisywane jako pliki MP3.
• W każdym z folderów można zapisać do 99 wiadomości.
• Zaleca się, aby przed rozpoczęciem nagrywania wykonać nagranie próbne lub monitorować nagrywanie (strona 30).
• Podczas nagrywania można zablokować wszystkie funkcje wszystkich przycisków, przesuwając przełącznik HOLD w kierunku strzałki, aby zapobiec wykonywaniu niezamierzonych czynności.
P Uwagi
• Gdy wskaźnik pracy miga lub świeci na pomarańczowo, nie należy wyjmować baterii ani podłączać i odłączać zasilacza sieciowego USB. Może to spowodować uszkodzenie danych.
• Przypadkowe potarcie lub zadrapanie dyktafonu cyfrowego, np. palcem, podczas nagrywania może spowodować zakłócenie nagrania.
• Przed nagrywaniem należy sprawdzić wskaźnik baterii (strona 12).
• Aby uniknąć konieczności wymiany baterii podczas długotrwałego nagrywania, należy korzystać z zasilacza sieciowego USB (nie należy do wyposażenia) (strona 88).
Wskaźnik pozostałej pamięci
W trakcie nagrywania wskaźnik pozostałej pamięci stopniowo się zmniejsza.
Pamięć jest prawie zapełniona.
Miganie
Gdy pozostały czas nagrywania będzie wynosił 10 minut, zacznie migać ostatni wskaźnik. Jeśli wybrany jest tryb wyświetlania pozostałego czasu nagrywania, gdy czas ten będzie wynosił 1 minutę, wskaźnik także zacznie migać. Na wyświetlaczu automatycznie pojawi się pozostały czas. Gdy pamięć jest pełna, nagrywanie zatrzymuje się automatycznie, a w oknie wyświetlacza przez ok. 3 sekundy miga wskaźnik i napis „FULL” Aby kontynuować nagrywanie, należy skasować kilka wiadomości.
21
Czynności podstawowe
PL

Odsłuchiwanie nagrań

P Uwaga
Przed rozpoczęciem odtwarzania należy wyjść z trybu HOLD i włączyć zasilanie.
Rozpoczynanie odtwarzania nagrania
1 Naciśnij przycisk FOLDER/MENU, aby wybrać
folder ( , , , lub ).
2 Naciśnij przycisk –. lub >+, aby wybrać
nagranie, które chcesz odtworzyć.
3 Naciśnij przycisk N PLAY/STOP•ENTER.
Odtwarzanie zostanie rozpoczęte, a wskaźnik pracy zacznie świecić na zielono. (Jeśli opcja „LED” w menu jest ustawiona na „OFF” (strona 71), wskaźnik pracy nie świeci.)
4 Naciśnij przycisk VOL +/–, aby wyregulować
głośność.
PL
22
FOLDER/ MENU
–., >+
Wskaźnik pracy
N
PLAY/
STOP•ENTER
VOL +/–
Zatrzymywanie odtwarzania
1 Naciśnij przycisk x (zatrzymaj)
x
Inne czynności
zatrzymywanie odtwarzania w bieżącym miejscu (funkcja Playback Pause)
powrót do początku bieżącej wiadomości
cofanie się do poprzednich wiadomości
przechodzenie do następnej wiadomości
przechodzenie do kolejnych wiadomości
* Czynności te można wykonać, jeśli dla funkcji „EASY-S” wybrano ustawienie „OFF”
(strona 68).
z Wskazówka
Podczas nagrywania można zablokować wszystkie funkcje wszystkich przycisków, przesuwając przełącznik HOLD w kierunku strzałki, aby zapobiec wykonywaniu niezamierzonych czynności.
Naciśnij przycisk Aby wznowić odtwarzanie od tego miejsca, ponownie naciśnij przycisk
Naciśnij raz przycisk –
Wielokrotnie naciskaj przycisk – naciśnięcie i przytrzymanie przycisku powoduje ciągłe przechodzenie do poprzednich wiadomości.)
Naciśnij raz przycisk
Wielokrotnie naciskaj przycisk naciśnięcie i przytrzymanie przycisku powoduje ciągłe przechodzenie pomiędzy wiadomościami.)
N PLAY/STOP•ENTER lub x (zatrzymaj)
N PLAY/STOP•ENTER.
..*
.. (W trybie zatrzymania
>+.*
>+. (W trybie zatrzymania
23
Czynności podstawowe
PL

Kasowanie

P Uwagi
• Skasowanego nagrania nie można odzyskać.
• Przed rozpoczęciem kasowania należy wyjść z trybu HOLD i włączyć zasilanie.
• Jeśli wiadomość, która ma zostać skasowana, jest zablokowana w menu, nie można jej skasować.
Wybór wiadomości i jej usuwanie
1 Wybierz wiadomość, którą chcesz usunąć, gdy
dyktafon cyfrowy będzie pracować w trybie zatrzymania lub odtwarzania.
2 Naciśnij przycisk ERASE w trakcie odtwarzania
wiadomości, która ma zostać skasowana, lub naciśnij i przytrzymaj przycisk ERASE w trybie zatrzymania.
Rozlegnie się sygnał akustyczny, a numer wiadomości oraz napis „ERASE” zaczną migać.
Jeśli pozycja „BEEP” w menu będzie ustawiona na „OFF”, sygnał nie będzie generowany.
ERASE
24
PL
3 Ponownie naciśnij przycisk ERASE.
W oknie wyświetlacza pojawi się komunikat „ERASE” i wybrana wiadomość zostanie skasowana.
Gdy wiadomość zostanie skasowana, pozostałe wiadomości zostaną ponownie ponumerowane, aby nie było między nimi wolnej pozycji.
Anulowanie kasowania
1 Naciśnij przycisk x (zatrzymaj) przed wykonaniem
czynności opisanej w punkcie 3 rozdziału „Wybór wiadomości i jej usuwanie”.
Kasowanie kolejnych wiadomości
Ponownie wykonaj te same kroki od początku.
Kasowanie części wiadomości
Najpierw podziel wiadomość na dwie (strona 58), a następnie wykonaj te same kroki od początku.
x
Czynności podstawowe
25
PL

Inne czynności związane z nagrywaniem

Zmiana ustawień nagrywania

Wybór trybu nagrywania

N PLAY/
STOP•ENTER
FOLDER/MENU
x
–., >+
Kiedy dyktafon cyfrowy znajduje się w trybie zatrzymania, w menu można wybrać tryb nagrywania.
1 Naciśnij i przytrzymaj przycisk
FOLDER/MENU, aby wejść w tryb menu.
Zostanie wyświetlone okno trybu menu.
PL
26
2 Naciśnij przycisk –. lub >+, aby
wybrać „MODE”, a następnie naciśnij
N PLAY/STOP•ENTER.
3 Naciśnij przycisk –. lub >+, aby
wybrać „SHQ”, „HQ”, „SP”, lub „LP”, a następnie naciśnij STOP•ENTER.
N PLAY/
4 Naciśnij x (zatrzymaj), aby wyjść z
trybu menu.
SHQ Tryb nagrywania dźwięku
monofonicznego bardzo wysokiej jakości (44,1 kHz/192 kb/s) Umożliwia nagrywanie dźwięku monofonicznego o bardzo wysokiej jakości.
HQ Tryb nagrywania dźwięku
monofonicznego wysokiej jakości (44,1 kHz/128 kb/s) Umożliwia nagrywanie dźwięku monofonicznego o wysokiej jakości.
SP Tryb nagrywania dźwięku
monofonicznego standardowej jakości (44,1 kHz/48 kb/s) Umożliwia nagrywanie dźwięku standardowej jakości.
LP Tryb nagrywania wydłużonego
dźwięku monofonicznego (11,025 kHz/8 kb/s) Umożliwia wydłużenie czasu nagrywania dźwięku monofonicznego.
Aby nagrywać dźwięk o lepszej jakości, wybierz tryb SHQ lub HQ. W chwili zakupu dyktafonu cyfrowego tryb nagrywania jest ustawiony na „SHQ”.
P Uwaga
W trakcie nagrywania nie można zmienić trybu nagrywania.

Ustawianie czułości mikrofonu

N PLAY/
STOP•ENTER
FOLDER/MENU
x
–., >+
Gdy dyktafon cyfrowy znajduje się w trybie zatrzymania lub nagrywania, czułość mikrofonu można ustawić w menu.
1 Naciśnij i przytrzymaj przycisk
FOLDER/MENU, aby wejść w tryb menu.
Zostanie wyświetlone okno trybu menu.
Inne czynności związane z
nagrywaniem
27
PL
2 Naciśnij przycisk –. lub >+, aby
wybrać „SENS”, a następnie naciśnij
N PLAY/STOP•ENTER.
3 Naciśnij przycisk –. lub >+, aby
wybrać „ ” lub „ ”, a następnie naciśnij
N PLAY/STOP•ENTER.
4 Naciśnij x (zatrzymaj), aby wyjść z
trybu menu.
Nagrywanie dźwięku oddalonego od dyktafonu cyfrowego lub cichego dźwięku, na przykład w dużych pomieszczeniach.
Nagrywanie tekstu dyktowanego z mikrofonem znajdującym się naprzeciwko ust, dźwięku ze źródła znajdującego się blisko dyktafonu cyfrowego lub głośnego dźwięku.
W chwili zakupu dyktafonu cyfrowego czułość mikrofonu jest ustawiona na wartość „ ”.
PL
28

Automatyczne rozpoczynanie nagrywania sterowane dźwiękiem – funkcja VOR

z REC/PAUSE
N PLAY/
STOP•ENTER
FOLDER/MENU
x
–., >+
Po wybraniu ustawienia „ON” dla funkcji VOR (Voice Operated Recording) w czasie, gdy dyktafon cyfrowy znajduje się w trybie zatrzymania lub nagrywania, nagrywanie rozpocznie się w chwili wykrycia dźwięku i zatrzyma w przypadku braku dźwięku, co pozwala uniknąć nagrywania w chwilach ciszy.
1 Naciśnij i przytrzymaj przycisk
FOLDER/MENU, aby wejść w tryb menu.
Zostanie wyświetlone okno trybu menu.
2 Naciśnij przycisk –. lub >+, aby
wybrać „VOR”, a następnie naciśnij
N PLAY/STOP•ENTER.
3 Naciśnij przycisk –. lub >+, aby
wybrać „ON”, a następnie naciśnij
N PLAY/STOP•ENTER.
W chwili zakupu dyktafonu cyfrowego dla funkcji VOR wybrane jest ustawienie „OFF”.
4 Naciśnij x (zatrzymaj), aby wyjść z
trybu menu.
5 Naciśnij przycisk z REC/PAUSE.
W oknie wyświetlacza pojawią się wskaźniki i „VOR”.
Nagrywanie zostaje wstrzymane, gdy dźwięk nie zostanie wykryty i pojawią się wskaźniki „VOR” i „PAUSE”. Nagrywanie rozpocznie się ponownie po wykryciu dźwięku przez dyktafon cyfrowy.
Wyłączanie funkcji VOR
W punkcie 3 dla opcji „VOR” wybierz ustawienie „OFF”.
P Uwaga
Dźwięki otoczenia wpływają na działanie funkcji VOR. W zależności od warunków nagrywania należy ustawić w menu opcję „SENS”. Jeśli po zmianie czułości mikrofonu jakość nagrania nie jest zadowalająca lub w przypadku ważnych nagrań, dla funkcji „VOR” należy wybrać w menu ustawienie „OFF”.
Inne czynności związane z
nagrywaniem
29
PL

Czynności wykonywane podczas nagrywania

Monitorowanie nagrywania

Gniazdo i (słuchawki)
VOL +/–
Po podłączeniu dostępnych w sprzedaży słuchawek stereofonicznych do gniazda i (słuchawki), możesz monitorować nagrywanie. Poziom głośności monitorowania można regulować za pomocą przycisku VOL +/–, jednak poziom nagrywania jest stały.
PL
30

Dzielenie wiadomości podczas nagrywania

DIVIDE
Wiadomość można podzielić podczas nagrywania, aby składała się z dwóch oddzielnie ponumerowanych części. Ponowne połączenie podzielonych wiadomości nie jest możliwe. Do połączenia podzielonych wiadomości należy użyć dołączonego oprogramowania.
1 W trakcie nagrywania naciśnij
przycisk DIVIDE. W oknie wyświetlacza pojawi się
komunikat „DIVIDE” i nowy numer wiadomości, a w momencie
Loading...
+ 83 hidden pages