Samsung SV-657X User Manual

Page 1
VIDEONAUHURI
PAL
VIDEO BÅNDOPT AGER
SV-657X SV-451X SV-655X SV-255X
SV-651X SV-251X
Käyttöopas
Brugsanvisning
SF
DK
Page 2
Alkutoimet
Sisältö
Kiitos, kun ostit Samsung-videonauhurin. Käyttöoppaassa on runsaasti videonauhurin asetuksiin ja käyttöön liittyvää tietoa. Suosittelemme, että perehdyt ohjeisiin huolella, sillä niistä on apua pyrkiessäsi hyödyntämään kaikkia videonauhurin tarjoamia ominaisuuksia.
Tämän käyttöoppaan ohjeet koskevat seuraavia malleja: SV-657X, SV-655X, SV-651X, SV-451X, SV-255X ja SV-251X. Tarkista mallimerkintä videonauhurin takaa, ennen kuin alhat lukea käyttöopasta. Kaikki poikkeukset eri mallien käytössä ja toiminnoissa on merkitty selvästi tekstiin.
SF
-★(SV-657X): Vain tiettyä mallia, esim. SV-657X, koskevat poikkeukset.
- Ohjeet, jotka koskevat vain tiettyjä malleja, on varjostettu harmaalla.
Ominaisuuksien vertailukaavio
Ominaisuus
IPC-kuvansäätö (Intelligent Picture Control) Kuvasuhde 16:9 Kaksi nauhoitusnopeutta (SP/LP) Suojattujen lähetysten purkamiseen
käytettävän dekooderin kytkentämahdollisuus Kellon automaattinen asetus ShowView-nauhoitus VPS (Video Programme System) /
PDC (Programme Delivery Control) RCA Audio/Video -tulokaapelin kytkeminen A2/NICAM Esinauhoitetun kasetin jälkiäänitys Kauko-ohjaimen TV-painikkeiden käyttö Hi-Fi AV-LINK
SV-657X SV-655X SV-651X SV-451X SV-255X SV-251X
●●●●●●
●●●●●●
●●●●
●●●●●●
●●●●●●
●●
●●●●●●
●●●
●●●
●●
●●●
Turvallisuusohjeet.......................................................................................... 5
VIDEONAUHURIN YLEISKUVAUS
Etupaneeli...................................................................................................... 6
Takapaneeli................................................................................................... 6
Infrapunakauko-ohjain................................................................................... 7
Näyttöruutu.................................................................................................... 8
Varusteet....................................................................................................... 8
VIDEONAUHURIN KYTKEMINEN
Videonauhurin kytkentätavan valinta............................................................. 9
Videonauhurin TV-kytkentä koaksiaalikaapelilla ........................................... 10
Videonauhurin TV-kytkentä SCART-kaapelilla.............................................. 10
Dekooderin kytkeminen................................................................................. 11
Kuvanauhurin liittäminen satelliittivastaanottimeen tai muihin laitteisiin........ 12
Verkkoliitäntä ja automaattiasetukset............................................................ 13
Videonauhurin virittäminen televisioon.......................................................... 14
VIDEONAUHURIN ASETUKSET
Kauko-ohjaimen paristojen asennus ............................................................. 15
Päivämäärän ja kellonajan asetus................................................................. 15
Kuvaruutunäytön esittäminen/piilottaminen................................................... 16
Kielen valinta................................................................................................. 16
Videokanavan asetus.................................................................................... 17
RF OUT-äänitavan valinta (B/G-D/K) (SV-657X/SV-655X/SV-651X)............ 17
Asemien automaattinen esivalinta................................................................. 18
Asemien esivalinta käsin............................................................................... 19
Esivalitun aseman poistaminen..................................................................... 20
Esiasetettuja asemia esittävän taulukon muuttaminen.................................. 21
TV- ja videonauhuritilan kytkeminen.............................................................. 22
TELEVISIOLÄHETYSTEN NAUHOITTAMINEN
Kasettityypin valinta....................................................................................... 23
Nauhoitusnopeuden valinta (SV-657X/SV-655X/SV-651X/SV-451X)........... 23
NICAM (SV-657X/SV-655X/SV-651X) .......................................................... 24
Nauhoitetun kasetin suojaus ......................................................................... 25
Ohjelman välitön nauhoitus........................................................................... 25
Ohjelman nauhoitus automaattipysäytyksellä ............................................... 26
ShowView-ominaisuuden käyttö (SV-657X/SV-655X/SV-255X)................... 27
ShowView-ohjelmoinnin muuttaminen(SV-657X/SV-655X/SV-255X)........... 28
Nauhurin ohjelmointi (TIMER)....................................................................... 29
Esivalitun nauhoituksen tarkistus .................................................................. 30
Esivalitun nauhoituksen peruutus.................................................................. 30
SF
ALKUSANAT
2
3
Page 3
HH
5°C
40°C
10% 75%
Sisältö (jatkoa)
T
OISTO
Kasetin toisto................................................................................................. 31
Kuvan kohdistuksen automaattinen säätö (SV-651X/SV-451X/SV-255X/SV-251X)
Kuvan kohdistuksen säätö............................................................................. 31
IPC-kuvansäätö (Intelligent Picture Control) ................................................. 32
IPC-kuvansäätö (Intelligent Picture Control) (SV-651X/SV-451X/
SV-255X/SV-251X)........................................................................................ 32
Kuvasuhde 16:9 (Laajakuva)......................................................................... 33
Sopivan järjestelmästandardin valinta........................................................... 33
Audiolähtotilan valinta (SV-657X/SV-655X/SV-651X)................................... 34
Äänenmykistystilan valinta (SV-451X/SV-255X/SV-251X)............................ 34
.. 31
Turvallisuusohjeet
Tällä sivulla esitetyt kuvaukset kertovat videonauhurin käytössä noudatettavista varotoimenpiteistä.
Salama-merkki varoittaa tuotteen sisäosiin liittyvistä vaarallisista jännitteistä.
ÄLÄ AVAA VIDEONAUHURIA. Teetä korjaukset valtuutetussa huollossa.
OTOKSEN HAKU
Hidastettu toisto............................................................................................. 35
Otoksen toisto kuva-kuvalta .......................................................................... 35
Kuvahaku, pikakelaus eteen/taakse.............................................................. 36
Indeksihaku ................................................................................................... 36
Automaattinen uudelleentoisto...................................................................... 37
SF
Väliaikauudelleentoisto.................................................................................. 37
HELPPOKÄTTÖTOIMINNOT
ShowView EXITEND (SV-657X/SV-655X/SV-255X)..................................... 38
Nauhalaskurin käyttö..................................................................................... 38
AV-LINKKITOIMINNOT TÄSSÄ VIDEONAUHURISSA (SV-657X)
AV-Linkkitoiminto tässä videonauhurissa...................................................... 39
TV-ohjelmien poiminta................................................................................... 40
Suora nauhoitus (Asetukset)......................................................................... 41
Suora nauhoitus (Menettely) ......................................................................... 41
Kuvat ja TV –kuvien nauhoitus...................................................................... 42
N
AUHOITUKSEEN LIITTYVÄT LISÄTOIMINNOT
RCA Audio/Video -tulokaapelin kytkeminen (SV-657X/SV-655X/SV-651X) . 43
Editointitoiminto............................................................................................. 44
Nauhoitus toisesta videonauhurista tai videokamerasta ............................... 44
Esinauhoitetun kasetin jälkiäänitys (SV-657X).............................................. 45
ÄLÄ säilytä videonauhuria alle 5 °C tai yli 40 °C lämpötilassa tai paikassa, jossa ilman suhteellinen kosteus on alle 10 % tai yli 75 %.
ÄLÄ säilytä videonauhuria alttiina suoralle auringon­paisteelle.
ÄLÄ saata videonauhuria koske­tukseen nesteiden kanssa.
SF
MUITA TOIMINTOJA JA HYÖDYLLISIÄ SUOSITUKSIA
Kauko-ohjaimen TV-painikkeiden käyttö (SV-657X/SV-655X)...................... 46
Automaattinen virrankatkaisu........................................................................ 47
Virransäästötila (ECO Mode)......................................................................... 47
Tekniset tiedot............................................................................................... 48
ÄLÄ aseta esineitä videonau­hurin tai kauko-ohjaimen päälle.
Irrota videonauhurin virta- ja antennijohdot myrskyn ja salamoinnin ajaksi.
Mikäli kauko-ohjainta ei aiota käytää pitkään aikaan, poista sen paristot ja säilytä sitä viileässä ja kuivassa paikassa.
ONGELMIA JA RATKAISUJA
Ongelmia ja ratkaisuja................................................................................... 49
Tv-taajuustaulukko (järjestelmä B/G-D/K)..................................................... 50
1
1
4
= Vaihenumero
Käytetyt merkintätavat
1
HuomaaTärkeääPidä painettunaPaina/Työnnä
Ominaisuus
TÄMÄ LAITE EI OLE TARKOITETTU
KÄYTETTÄVÄKSI TEOLLISUUSYMPÄRISTÖISSÄ
5
Page 4
Infrapunakauko-ohjainEtupaneeli
OK
VCR STANDBY/ON TV STANDBY/ON
SLOW
SHUTTLE
V-LOCK
CLR/RST F.ADV INDEX
TV VCR INPUT
REPEAT
VOL PROG/TRK
AUDIO
REC MENU
SPEED DUB TV/VCR TIMER
DISP./
SELECT
-/--
OK
STANDBY/ON EJECT
SLOW
SHUTTLE
V-LOCK
CLR/RST F.ADV INDEX
A.TRK IPC INPUT
REPEAT
TRK PROG
AUDIO
REC MENU
SPEED DUB TV/VCR TIMER
DISPLAY
AUX
VIDEO L- AUDIO- R
STANDBY/ON
EJECT
PROG
REC
II P/S
R
E
W
F.F
STOP
EJECT
STANDBY/ON
PROG
STOP
REC I I P/S
REW
PLAY
F.F
AUX
VIDEO L AUDIO R
I I
I I
EJECT
STANDBY/ON
I I
(SV-657X)
VIRTAPAINIKE
AUX VIDEO-
TULOLIITÄNTÄ
SF
(SV-451X/SV-255X (SV-655X/SV-651X)
SV-251X)
ANTENNILIITÄNTÄ
TV-LÄHTÖLIITÄNTÄ
KASETINPOISTOPAINIKE
INFRARED REMOTE
SENSOR
AUX AUDIO L, R ­TULOPISTOKKEET
KASETINPOISTOPAINIKE
VIRTAPAINIKE
AUX VIDEO­TULOLIITÄNTÄ
Takapaneeli
AV2(DEC./EXT.) SCART (EURO-21) -LIITÄNTÄ
AV2 (DEC./EXT.)
TV
AV1 (EURO AV)
AV1(EURO AV) IN/OUT SCART (EURO-21) -LIITÄNTÄ
6
AUX AUDIO L, R ­TULOPISTOKKEET
OUT/SORTIE
VIDEOKASETTILOKERO
OHJELMAN­VALINTAPAINIKE
VIDEOKASETTILOKERO
OHJELMAN­VALINTAPAINIKE
R/D AUDIO L/G
RCA AUDIO L, R -LÄHTÖPISTOKKEET
(VAIN SV-657X/SV-655X/SV-651X)
NAUHOITUSPAINIKE
TAUKO/PYSÄYTYSKUVA
NAUHOITUSPAINIKE
TAUKO/PYSÄYTYSKUVA
TAAKSEKELAUSPAINIKE
ETEENKELAUSPAINIKE
TOISTO­PAINIKE
PYSÄYTYSPAINIKE
TAAKSEKELAUSPAINIKE
TOISTOPAINIKE ETEENKELAUSPAINIKE
PYSÄYTYS­PAINIKE
(SV-657X/SV-655X)
VIDEONAUHURIN VIRTAPAINIKE
HIDASTUKSEN VALINTA-PAINIKKEET
SHUTTLE-PAINIKKEET
V-LOCK-PAINIKKEET
TYHJENNYS/NOLLAUS
TV
VIDEONAUHURI
ÄÄNENVOIMAKKUUS
AUDIOLÄHTÖTILAN VALINTA
TAAKSEKELAUS/KUVANHAKU TAAKSEPÄIN
PYSÄYTYS
NAUHOITUS
VALIKON VALINTA
VALIKON VALINTA ALAS
NAUHOITUSNOPEUDENVALINTA
AUDIOJÄLKIÄÄNITYS
(VAIN SV-657X)
(SV-651X/SV-451X/SV-255X/SV-251X)
VIRTAPAINIKE
HIDASTUKSEN VALINTA-PAINIKKEET
SHUTTLE-PAINIKKEET
V-LOCK-PAINIKKEET
TYHJENNYS/NOLLAUS
AUTO TRACKING -PAINIKE
AUDIOLÄHTÖTILAN VALINTA ★(VAIN SV-651X)
RUUTU ETEN EPÄIN-PAINIKE
ÄÄNENMYKISTYSPAINIKE
(VAIN SV-451X/SV-255X/SV-251X)
TAAKSEKELAUS/KUVANHAKU TAAKSEPÄIN
VALIKON VALINTA
VALIKON VALINTA ALAS
NAUHOITUSNOPEUDENVALINTA
(VAIN SV-651X/SV-451X)
IPC
PYSÄYTYS
NAUHOITUS
TV:N VIRTAPAINIKE
INDEKSI TOISTOVALINTAPAINIKE
VIRITIN, AV1, AV2, AUX -VALITSIN HAKUPAINIKKEET
OHJELMAPAINIKKEET / RUUTU ETEEN­PÄIN-PAINIKE NÄYTTÖ
/
TOISTO/TAUKO/PYSÄYTYSKUVA
ETEENKELAUS-/KUVANHAKU ETEENPÄIN VALIKKO
VALIKON VALINTA YLÖS VALIKON VALINTA
OK
TIMER/SHOWVIEW-PAINIKE TV/VIDEONAUHURI -PAINIKE
KASETINPOISTOPAINIKE
INDEKSI TOISTOVALINTAPAINIKE
VIRITIN, AV1, AV2, AUX ★(VAIN SV-651X)­VALITSIN
/ HAKUPAINIKKEET OHJELMAPAINIKKEET NÄYTTÖ
TOISTO/TAUKO/PYSÄYTYSKUVA ETEENKELAUS-/KUVANHAKU ETEENPÄIN
VALIKKO VALIKON VALINTA YLÖS
VALIKON VALINTA
OK
TIMER/SHOWVIEW★(VAIN SV-255X)-PAINIKE
TV/VIDEONAUHURI -PAINIKE
7
SF
Page 5
Näyttöruutu
O
K
ST
A N DB
Y /O N E
JEC T
S L O
W
S
H U T
T L E
V
­L
O C K
CL R /R
ST F.A
D V IN
D
EX
A .T R K
IPC IN
PU
T
RE
PEA T
T R
K
P R
O G
A
U D I O
R E C
M E
N U
S P E E
D D
U B
T V
/ V C R
T I
M E R
D I S P
L A Y
TV
VIDEO STEREO
R/D
L/G
AUDIO
OUT/SORTIE
VIDEO L AUDIO R
AUX
AV2 (DEC./EXT.)
AV1 (EURO AV)
Videonauhurin kytkentätavan valinta
12 3 4
Ota huomioon seuraavat seikat, kun suunnittelet eri audio- ja/tai videojärjestelmien keskinäistä kytkentää:
järjestelmien liitäntätyypit
videonauhuriin kiinteästi kytketyt järjestelmät (esim. satelliittiviritin) tai siihen tilapäisesti
kytketyt järjestelmät (esim. videokamera)
Videonauhuri on varustettu seuraavilla liitännöillä.
5 6 7
SF
1 Kasetti ladattu 2 Toisto-merkki 3 Monitoiminäyttö 4 Ajastusmerkki 5 Videonauhuri-merkki 6 STEREO-osoitin ★(VAIN SV-657X/SV-655X/SV-651X) 7 Nauhoitusmerkki
Liitäntä Sijainti Tyyppi Suunta Käyttösuositus
AV1 takana SCART tulo/lähtö televisio
AV2 takana SCART tulo/lähtö dekooderi maksullisia kanavia varten
satelliittiviritin
toinen videonauhuri
Esimerkki
satelliittiviritin
toinen videonauhuri
: Premiere/CANAL+.
TV-lähto- takana 75 lähtö televisio
SF
liitäntä koaksiaali
Antenni- takana 75 tulo antenni
Varusteet
Olet juuri ostanut SAMSUNG-videonauhurin. Videonauhurin mukana toimitetaan seuraavat varusteet:
KAUKO-OHJAIN
KÄYTTÖOPAS KOAKSIAALIKAAPELI
liitäntä koaksiaali
AUX edessä Audio/Video-RCA tulo audio-Hi-Fi-järjestelmä
(vain SV-657X/SV-655X/SV-651X)
Audiolähtö takana Audio-RCA lähtö audio-Hi-Fi-järjestelmä
(vain SV-657X/SV-655X/SV-651X)
kaapelitelevisioverkko
satelliittiviritin
videokamera
Hi-Fi-stereokuvanauhuri
8
Liittäessäsi audio- tai videojärjestelmän videonauhuriin, varmista että kaikkien kyseisten
laitteiden virta on kytketty pois päältä Yksityiskohtaiset kytkentäohjeet ja ao. turvallisuusohjeet löydät laitteiden mukana tulleista
käyttöoppaista.
.
9
Page 6
Videonauhurin TV-kytkentä koaksiaalikaapelilla
TV
TV
AV2 (DEC./EXT.)
AV1 (EURO AV)
R/D
L/G
AUDIO
OUT/SORTIE
TV
AV2 (DEC./EXT.)
AV1 (EURO AV)
R/D
L/G
AUDIO
OUT/SORTIE
Televisio-ohjelmien vastaanottaminen perinteisestä TV-verkosta tai kaapelitelevisioverkosta edellyttää signaalin vastaanottamista jostakin seuraavista lähteistä:
ulkoantennista
sisäantennista
kaapelitelevisioverkosta
2
TV
SF
3
4
satelliittiviritin
Varmista, että sekä television että videonauhurin virta
on kytketty pois päältä
ennen kuin kytket kaapeleita.
1 Irrota antenni- tai verkkotulokaapeli televisiosta. 2 Kytke tämä kaapeli videonauhurisi takapaneelin -merkinnällä
varustettuun 75 -koaksiaaliliitäntään.
3 Kytke videonauhurin mukana toimitetun koaksiaalikaapelin pistoke
videonauhurin -liitäntään.
4 Kytke koaksiaalikaapelin toinen pää television liitäntään, johon
antennikaapeli oli aikaisemmin kytketty.
5 Parantaaksesi television kuvan ja äänen laatua, voit myös kytkeä
kuvanauhurin televisioon SCART-kaapelilla, jossa on 21-napainen EURO-liitin (ks. jäljempänä) mikäli televisiosi on varustettu kyseisellä liittimellä.
Dekooderin kytkeminen
Antenni
TV
Antenniliitäntä
AV2 (DEC./EXT.)
TV
AV1 (EURO AV)
SCART-kaapeli
Tällä videonauhurilla voi vastaanottaa myös maksullisia TV-kanavia.
: Premiere-lähetykset.
Esimerkki Voit siis
OUT/SORTIE
DEKOODERI
SCART-kaapeli
2
R/D AUDIO L/G
3
SF
nauhoittaa maksullista kanavaa samalla, kun katselet toisella kanavalla esitettävää ohjelmaa
nauhoittaa toiselta kanavalta samalla, kun katselet maksullista kanavaa
Videonauhurin TV-kytkentä SCART-kaapelilla
Kun DEKOODERI on liitettynä AV2-pistorasiaan, AV2 SET on oltava asetettuna asentoon DEC.
1 Kytke videonauhuri televisioon, ohjeet sivulla 10. 2
Kytke dekooderin tai satelliittivastaanottimen mukana toimitettu SCART-kaapeli videonauhurin takapaneelin AV2(DEC./EXT.)-liitäntään.
3 Kytke kaapelin toinen pää dekooderiin.
RF-koaksiaalikaapeli
TV
3
SCART-kaapeli
TV
Antenni
AV2 (DEC./EXT.)
AV1 (EURO AV)
OUT/SORTIE
R/D
AUDIO
L/G
2
4
Voit kytkeä videonauhurin televisioon SCART-kaapelilla, jos televisio on varustettu ao. tulolla. Kytkennän ansiosta
äänen ja kuvan laatu paranee
videonauhurin asetusten suorittaminen yksinkertaistuu
Videonauhuri on kytkettävissä hifi-järjestelmään. Esimerkki
Valitsemastasi kytkentätavasta riippumatta, sinun on kytkettävä mukana toimitettu koaksiaalikaapeli. Muussa tapauksessa televisiossa ei näy kuvaa, kun videonauhuri kytketään pois päältä.
Varmista, että sekä television että videonauhurin virta on kytketty pois päältä ennen kuin kytket kaapeleita.
: Haluat hyödyntää hifi-stereojärjestelmääsi katsellessasi tai nauhoittaessasi ohjelmaa
videonauhurin välityksellä.
1 Kytke koaksiaalikaapeli edellisessä kappaleessa esitetyllä tavalla. 2 Kytke SCART-kaapelin toinen pää videonauhurin takapaneelissa olevaan 3 Kytke kaapelin toinen pää television liitäntään. 4
Liitä RCA-audiokaapeli stereojärjestelmineen kuvanauhurin takaosan Audio out-pistukkaan.
(vain SV-657X/SV-655X/SV-651X)
10
AV1(EURO AV)
-liitäntään.
11
Page 7
Kuvanauhurin liittäminen satelliittivastaanottimeen tai
TV
AV2 (DEC./EXT.)
AV1 (EURO AV)
R/D
L/G
AUDIO
OUT/SORTIE
TV
AV2 (DEC./EXT.)
AV1 (EURO AV)
R/D
L/G
AUDIO
OUT/SORTIE
Verkkoliitäntä ja automaattiasetukset
muihin laitteisiin
Kuvanauhurisi asettaa automaattisesti omat virityksensä heti, kun se
Voit liittää kuvanuhurin satelliittivastaanottimeen tai johonkin toiseen kuvanauhuriin käyttämällä SCART­Iiitäntäkaapelia, jos valitussa laitteessa on tarjolla oikeat lähdöt. Seuraavissa kuvissa muutamia esimerkkejä liitäntämahdollisuuksista.
1. AV2(DEC./EXT.): käyttämällä 21-piikkistä Scart-kaapelia
Liitä SCART-kaapeli satelliittivastaanottimeen tai muuhun laitteeseen AV2(DEC./EXT.)-pistorasiaan kuvanauhurin takana. Valitse tämän liitännän jälkeen ohjelmalähde painamalla AV2-tulolähteen INPUT-painiketta.
2. Käyttämällä RF-koaksiaalikaapelia
Tämän liitännän jälkeen satelliittivirittimen kautta vastaanotettu asema on esiviritettävä.
SF
Satelliittivastaanotin tai muu laite
Antenniliitin
2
TV
1
SCART-kaapeli
Antenni
SCART-kaapeli
on liitetty ensimmäistä kertaa verkkoon. Tv-asemat tallentuvat muistiin. Menettelyyn kuluu muutamia minuutteja. Sen jälkeen kuvanauhuri on valmiina käyttöön.
1 Liitä koaksiaalikaapeli sivulla 11 esitetyllä tavalla (Kuvanauhurin
liittäminen tv-vastaanottimeen koaksiaalikaapelilla).
2 Liitä kuvanauhuri virtalähteeseen.
Tulos
3 Valitse haluamasi kieli painamalla 4 Tallenna valittu kieli painamalla OK.
Tulos
5 Paina OK-painiketta.
Tulos
6 Paina maan valitsemiseksi joko painiketta
LANGUAGE SET -valikko ilmestyy näkyviin.
:
"
tai❷-painiketta.
:Näytölle ilmestyy viesti.
: Maan valinnan MENU näkyy näyttöruudussa.
"
tai❷.
Videonauhuri hakee valitsemasi maan asemia esiasetetun
mieltymysluettelosi mukaisesti.
7 Käynnistä automaattinen kanavahakutoiminto painamalla OK-
painiketta.
Videonauhurin automaattisesti tallentamien asemien määrä
riippuu löydettyjen asemien määrästä (maa, vastaanotto-olot jne.).
Menettely päättyy muutaman minuutin kuluttua.
Minkä jälkeen kellonaika ja päiväys näkyvät automaattisesti.
8 Tarkasta päiväys ja kellonaika.
Jos ne ovat :
oikein, poistu valikosta painamalla MENU-näppäintä kahdesti.
vääri, katso sivu 15
AUTO SET UP
PLEASE WAIT
I
■■■■■■■■■■■■
60%
-------I
END:MENU
TV
2
SF
Automaattinen esiviritys voidaan tehdä painamalla
kuvanauhurin ■(pysäytys)-painiketta jatkuvasti 5 sekunnin ajan tai enemmän, kun kuvanauhurissa ei ole kasettia.
12
NOW SETTING THE CLOCK
CLOCK
12:00 1/JAN/2002
AUTO CLOCK : ON
➛❿!!!!!!!!!!!!!
"❷!!!!!
PROCEED:OK
END:MENU
13
TUE
Page 8
Videonauhurin virittäminen televisioon
VCR STANDBY/ON
S
S
SF
(SV-657X/SV-655X)
2
REC MENU
OK
(SV-651X/SV-451X/
SV-255X/SV-251X)
STANDBY/ON
4
Videonauhurin ja television virittäminen toisiinsa sopivaksi on tarpeen vain, jos käytössäsi ei
Jotta voisit katsella videonauhurin välittämiä kuvia em.
kaapelia käyttämällä, television on oltava AV-tilassa (audio/video).
2
1 Kytke television virta päälle. 2
Kytke videonauhurin virta painamalla etupanelin STANDBY/ON painiketta tai kauko-ohjaimen VCR STANDBY/ON (STANDBY/ON) ­painiketta.
3 Valitse ohjelmapaikka TV-vastaanottimesta ja varaa se video-
nauhurin käyttöön.
4 Aseta kasetti videonauhuriin. Tarkista, että videonauhuri alkaa
lukea kasettia; ellei näin tapahdu, paina
5 Käynnistä television kanavanhakutoiminto tai aseta televisio UHF
kanavalle 36.
ole SCART-kaapelia.
II
-painiketta.
6 Hienoviritä televisiota kunnes kuva ja ääni ovat kirkkaat. 7 Ellet löydä kuvaa ja ääntä tai lähikanavat häiritsevät niitä, saattaa
olla välttämätöntä muuttaa nauhurin lähtökanavien asetusta (katso tämän ohjekirjan Ongelmien ratkaisua koskevasta osasta).
8 Kun kuva ja ääni ovat täysin kirkkaat, tallenna tämä kanava
haluttuun ohjelmapaikkaan televisiossa. Tulos
: Ohjelmapaikka on nyt varattu videonauhurin käyttöön.
14
Page 9
Kauko-ohjaimen paristojen asennus
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
Kauko-ohjaimen paristot on asennettava tai uusittava
ostettuasi videonauhurin
todetessasi, ettei kauko-ohjain enää toimi kunnolla
1 Avaa kauko-ohjaimen takapuolella olevan paristolokeron kansi
työntämällä sen kielekettä nuolen suuntaan.
2 Aseta paristolokeroon kaksi AA- tai R6-paristoa (sisältyvät
toimitukseen). Tarkista oikea napaisuus:
pariston + -napa kauko-ohjaimen + -merkin kohdalle
pariston – -napa kauko-ohjaimen – -merkin kohdalle
3 Laita paristolokeron kansi takaisin paikoilleen asettamalla se ensin
kohdakkain kauko-ohjaimen reunan kanssa ja työntämällä se sitten paikoilleen.
1
Älä sekoita erilaisia paristotyyppejä keskenään (esim. alkaliparistoja ja muita paristoja).
Päivämäärän ja kellonajan asetus
Videonauhurissa on kalenteri ja 24-tunnin kello, joiden avulla
ohjelman nauhoitus pysähtyy automaattisesti
videonauhuri asetetaan nauhoittamaan automaattisesti
Päivämäärä ja kellonaika on asetettava
ostettuasi videonauhurin
Päivämäärä ja kellonaika asetetaan automaattisesti
lähetyssignaalin avulla, kun virität asemia esivalintapaikoille.
Muista asettaa kellonaika uudelleen, kun siirrytään kesäaikaan ja takaisin talviaikaan.
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse CLOCKSET -vaihtoehto painamalla vastaavia
➛, ❿
-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
: CLOCKSET -valikko ilmestyy näkyviin.
4 Aseta tunti-, minuutti-, päivä-, kuukausi- ja vuosiarvot painamalla
tai❿.
Tulos
: Valittu asetus vilkkuu.
5 Suurenna tai pienennä arvoa painamalla
Tulos
: Viikonpäivä ilmestyy näkyviin automaattisesti.
Pidä
"
tai❷painettuna selataksesi arvoja nopeammin.
"
6 Poistu valikosta painamalla kahdesti MENU-painiketta.
tai❷.
",❷
tai
CLOCK
CLOCK SET
"❷!!
➛❿!!
OK END:MENU
CLOCK
12:00 1/JAN/2002
AUTO CLOCK : ON
➛❿!!!!!!!!!!!!!
"❷!!!!!
TUE
PROCEED:OK
END:MENU
SF
15
Page 10
Kuvaruutunäytön esittäminen/piilottaminen
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
Videokanavan asetus
SF
OPTIONS
USER SET
"❷!!
➛❿!!
OK END:MENU
(SV-657X/SV-655X/SV-651X)
PTIONS
OSD :ON
TAPE SELECT :E180 COLOUR SYSTEM :AUTO FORMAT 16:9 :AUTO NICAM ECO. MODE :OFF IPC :ON
"❷
(SV-451X/SV-255X/SV-251X)
PTIONS
OSD :ON
TAPE SELECT :E180 COLOUR SYSTEM :AUTO FORMAT 16:9 :AUTO ECO. MODE :OFF IPC :ON
"❷
Kielen valinta
LANG
LANGUAGE SET
"❷!!
➛❿!!
OK END:MENU
LANG
ENGLISH ESPAÑOL
DEUTSCH DUTCH FRANÇAIS SVENSKA ITALIANO PORTUGUÊS
"❷!!!!!!
➛❿
MEMORY:OK
16
:ON
END:MENU
END:MENU
END:MENU
Videonauhuri esittää pääosan tiedoista sekä videonauhurin näytöllä että television kuvaruudulla. Voit valita näytetäänkö ohjaustiedot television kuvaruudulla vai ei (lukuun ottamatta indeksi-, pikaohjelmointi- ja MENU, joita ei voi piilottaa).
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse USER SET-vaihtoehto painamalla vastaavia
➛, ❿
-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
: USER SET-valikko ilmestyy näkyviin.
4 Valitse OSDpainikkeella
"
tai ❷.
5 Kun haluat... paina
",❷
tai❿, kunnes...
tai
näyttää kuvaruutunäytön näytölle ilmestyy ON. piilottaa kuvaruutunäytön näytölle ilmestyy OFF.
6 Poistu valikosta painamalla kahdesti MENU-painiketta.
Voit muuttaa näytön ohjeiden viestien kielen.
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse LANGUAGE SET -vaihtoehto painamalla vastaavia
tai ➛, ❿-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
: LANGUAGESET -valikko ilmestyy näkyviin.
4 Valitse haluamasi kieli painamalla
"
tai❷-painiketta.
",❷
5 Tallenna valittu kieli painamalla OK. 6 Poistu valikosta painamalla MENU.
Tulos
: Tästä lähtien kuvaruudulla esitettävät tiedot näytetään
valitsemallasi kielellä.
Jos et saa testikuviota näkymään tarkasti tai viereiset kanavat aiheuttava häiriöitä viritettäessä televisiota videonauhuria varten. Muuta tässä tapauksessa videonauhurin lähtökanavaa säätämällä taajuutta, jolla sen tiedot näytetään kuvaruudulla.
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse INSTALLATION -vaihtoehto painamalla vastaavia
tai ➛, ❿-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
: INSTALLATION-valikko ilmestyy näkyviin.
4 Valitse VCR OUTPUT CHpainikkeella 5
Valitse haluamasi lähtökanava (CH21~CH69) ➛tai ❿-painikkeella.
6 Poistu valikosta painamalla kahdesti MENU-painiketta.
Viritä sitten televisio uudestaan (katso s. 14).
"
tai ❷.
",❷
INSTALLATION
"❷!!
➛❿!!
INSTALL
AUTO SET UP MANUAL SET UP
VCR OUTPUT CH :CH36
"❷
RF OUT-äänitavan valinta (B/G-D/K) ★(Vain SV-657X/ SV-655X/ SV-651X)
Voit valita kuvanauhuriisi liitetyn tv:n mukaisen äänitavan (B/G tai D/K).
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse INSTALLATION -vaihtoehto painamalla vastaavia
tai ➛, ❿-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
: INSTALLATION-valikko ilmestyy näkyviin.
4 Valitse TV SYSTEMpainikkeella 5
Paina G:n tai K:n valitsemiseksi painiketta ❿.
"
tai ❷.
",❷
6 Poistu valikosta painamalla kahdesti MENU-painiketta.
INSTALLATION
"❷!!
➛❿!!
INSTALL
AUTO SET UP MANUAL SET UP
TV SYSTEM :G
VCR OUTPUT CH :CH36
"❷
INSTALL
OK END:MENU
END:MENU
INSTALL
OK END:MENU
END:MENU
17
SF
Page 11
Asemien esivalinta käsinAsemien automaattinen esivalinta
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
SF
INSTALL
INSTALLATION
"❷!!
➛❿!!
OK END:MENU
INSTALL
AUTO SET UP
MANUAL SET UP VCR OUTPUT CH :CH36
"❷
COUNTRY SELECTION
AITR BNGR DK P HU
FIN EPL
DSCZ NL CH OTHERS
"❷
Lyhenne Maa A Itävalta B Belgia DK Tanska FIN Suomi D Saksa NL
Alankomaat I Italia N Norja P Portugali
YOUR DATA WILL BE LOST
PRESS OK TO CONTINUE
I
■■■■■■■■■■■■
END:MENU
➛❿
EXECUTE:OK
Lyhenne Maa E Espanja S Ruotsi CH Sveitsi TR Turkki GR Kreikka HU Unkari PL Puola CZ Tsekinmaa
MENU TO EXIT
AUTO SET UP
PLEASE WAIT
-------I
END:MENU
18
60%
Sinun ei tarvitse esivirittää asemia, jos olet jo virittänyt ne
automaattisesti (ks sivulta 13 Virtalähteeseen liittäminen ja automaattiviritys).
Videonauhurissa on sisäänrakennettu viritin televisio- ja kaapeli­televisiolähetysten vastaanottoa varten.
Virittimen kautta vastaanotettavat asemat on esivalittava. Esivalinta voidaan suorittaa:
Virtalähteeseen liittäminen ja automaattiviritys (ks
sivulta 13)
automaattisesti
käsin (katso s. 19)
Voit tallentaa enintään 80 asemaa.
Jotta videonauhuri voisi purkaa maksullisen TV-lähetyksen, dekooderi on käynnistettävä kanavahaun jälkeen (katso s. 19).
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse INSTALLATION-vaihtoehto painamalla vastaavia
tai ➛, ❿-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
INSTALLATION -valikko ilmestyy näkyviin.
:
4 Valitse AUTO SET UP painikkeella
painikkeella Tulos
5 Videonauhuri hakee valitsemasi maan asemia esiasetetun
mieltymysluettelosi mukaisesti.
6 Paina OK-painiketta.
Tulos
7 Käynnistä automaattinen kanavahakutoiminto painamalla OK-
painiketta. Tulos
Videonauhurin automaattisesti tallentamien asemien määrä
8 Jos haluat peruuttaa automaattihaun ennen sen päättymistä,
paina valikosta poistumiseksi painiketta MENU kolmasti.
Päivämäärä ja kellonaika asetetaan automaattisesti
.
: Maanvalintavalikko (country selection) tulee ruutuun.
: Näytölle ilmestyy viesti, joka ilmoittaa videonauhuriin
mahdollisesti jo esivalittujen kanavien poistamisesta.
:
PLEASE WAIT-ilmaisu välähtelee televisioruudussa.
Ensimmäinen taajuusalue selataan ja ensimmäinen
löydetty asema esitetään ja tallennetaan.
Tämän jälkeen videonauhuri hakee seuraavan
aseman jne.
Kun automaattinen kanavahaku on valmis, video -
nauhuri kytkeytyy automaattisesti kanavalle 1.
riippuu löydettyjen asemien määrästä (maa, vastaanotto­olot jne.).
lähetyssignaalin avulla. Jos signaali on heikko tai häivekuvaa ilmenee, voi käydä niin, että päivämäärä ja kellonaika eivät asetukaan automaattisesti. Tällöin ne on asetettava käsin (katso s. 15).
Kun automaattinen kanavahakutoiminto on päättynyt, toiset asemat voi olla tallennettu useaan kertaan. Valitse tässä tapauksessa parhaiten näkyvät asemat ja poista tarpeettomat (katso s. 20).
"
tai ❷. Vahvista valinta
",❷
Asemia ei tarvitse esivalita käsin, jos ne on jo esivalittu
automaattisesti.
Jotta videonauhuri voisi purkaa maksullisen TV-lähetyksen, dekooderi on käynnistettävä kanavahaun jälkeen.
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse INSTALLATION -vaihtoehto painamalla vastaavia
tai ➛, ❿-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
4 Valitse 5
6 7 Esiaseta asema painamalla
8 Käynnistä kanavahaku painamalla
9 Valitse DECODER painikkeella 10 Paina painiketta
11 Valitse NAMN painikkeella 12 Kun haluat vaihtaa ohjelman nimeä, paina 13
: INSTALLATION -valikko ilmestyy näkyviin.
MANUAL SET UP-
Paina painiketta ❿vaihtoehdon MANUAL SET UP valitsemiseksi. Tulos: TV STATION TABLE -valikko ilmestyy näkyviin.
painikkeella "tai ❷.
Valitse haluttu ohjelmanumero painamalla "tai❷-näppäintä.
:
Tulos
Tulos Jos tiedät haluamasi kanavan numeron, paina kauko-ohjaimen
numeropainikkeita, esim. halutessasi kanavan E21, paina ensin “0” ja sen jälkeen “2”, “1” (ks sivulta 50).
lopettamiseksi, mikäli tarpeen.
MANUAL
: Taajuuskaistaa selataan ja ensimmäinen löydetty
asema ilmestyy näkyviin.
Lähetyssignaali asettaa automaattisesti aseman nimen.
Tulos
: Nimen ensimmäinen kirjain vilkkuu.
-painiketta.
TUNING -valikko ilmestyy näkyviin.
tai ❿-painiketta.
.
tv-aseman dekooderin käytön aloittamiseksi tai
"
tai ❷.
-näppäintä.
Jos... niin...
haluat valita nimeen paina "tai ❷!-näppäintä kunnes sisältyvän merkin haluamasi merkki tulostuu näytölle
haluat siirtyä merkin paina vastaavasti ❿tai ➛­verran eteen/taakse näppäintä.
(kirjain, numero tai "-"-merkki).
",❷
14 Jos... Niin...
haluat tallentaa Valitse MFT painikkeella "tai ❷. ruudulla näkyvän aseman
et halua tallentaa Valitse CH painikkeella "tai ❷. ruudulla näkyvää asemaa
15 Toista menettely vaiheesta 6 lähtien, kunnes olet tallentanut kaikki
haluamasi asemat.
16 Paina lopuksi valikosta poistumiseksi MENU-valikkopainiketta
kolmasti.
Hienosäädä tarvittaessa kuvaa painamalla
tai ❿-painiketta.
Tallenna asema painamalla OK.
Jatka hakua taajuusalueelta ja ota seuraava
asema näkyviin painamalla
tai❿-painiketta.
Palaa vaiheen 12 alkuun.
INSTALL
INSTALLATION
"❷!!
➛❿!!
OK END:MENU
INSTALL
AUTO SET UP
MANUAL SET UP
VCR OUTPUT CH :CH36
"❷
** TV STATION TABLE **
PR CH NAME DEC
1 002 ---- OFF
2 --- ---- OFF 3 --- ---- OFF 4 --- ---- OFF 5
"❷
DELETE:CLR/RST MENU
** MANUAL TUNING **
PR : 1
CH : 002
MFT : ­DECODER : OFF NAME : AAA-
"❷
➛❿
END:MENU
SWAPPING:OK
MEMORY: OK
END:MENU
19
SF
Page 12
Esivalitun aseman poistaminen
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
Esiasetettuja asemia esittävän taulukon muuttaminen
Jos olet tallentanut TV-aseman
jota et enää tarvitse
väärään ohjelmapaikkaan
INSTALL
INSTALLATION
"❷!!
OK END:MENU
➛❿!!
INSTALL
AUTO SET UP
MANUAL SET UP
VCR OUTPUT CH :CH36
SF
"❷
END:MENU
voit perua tallennuksen.
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse INSTALLATION -vaihtoehto painamalla vastaavia
tai ➛, ❿-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
: INSTALLATION -valikko ilmestyy näkyviin.
4 Valitse MANUAL SET UP painikkeella 5 Valitse tämä vaihtoehto painamalla
Tulos
: TV STATION TABLE -valikko ilmestyy näkyviin.
6 Valitse kanava (PR) painikkeella
-painiketta.
"
tai ❷.
"
tai ❷.
",❷
7 Paina CLR/RST-painiketta. 8 Toista menettely vaiheesta 6 eteenpäin, kunnes olet poistanut
** TV STATION TABLE **
PR CH NAME DEC
1 002 ---- OFF
2 --- ---- OFF 3 --- ---- OFF 4 --- ---- OFF 5
"❷
DELETE:CLR/RST MENU
SWAPPING:OK
kaikki poistettavat asemat.
9 Paina lopuksi valikosta poistumiseksi MENU-valikkopainiketta
kolmasti.
Voit muuttaa esiasetettujen tv-asemien asemakohtaista ohjelmanumerointia.
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse INSTALLATION -vaihtoehto painamalla vastaavia
tai ➛, ❿-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
: INSTALLATION -valikko ilmestyy näkyviin.
4 Valitse MANUAL SET UP painikkeella
painikkeella Tulos
5 Valitse ohjelmoitu asema painikkeella
Tulos
6 Kun haluat muuttaa kanavanumeroa, paina kauko-ohjaimen
OK-painiketta. (Esimerkiksi, kun siirrät aseman kanavalta 1 kanavalle 3.)
7 Valitse kanava painikkeella
OK-painikkella.
8 Jos haluat siirtää muita asemia toisille kanaville, jatka kohtien 5
mukaisesti.
9 Paina lopuksi valikosta poistumiseksi MENU-valikkopainiketta
kolmasti.
.
: Valikko TV STATION TABLE tulee ruutuun.
: Valittu asema näkyy samanaikaisesti kuvaruudussa.
"
"
tai ❷. Vahvista valinta
"
tai ❷.
tai ❷. Tallenna uusi kanavanumero
",❷
INSTALL
INSTALLATION
"❷!!
OK END:MENU
➛❿!!
INSTALL
AUTO SET UP
MANUAL SET UP
VCR OUTPUT CH :CH36
"❷
** TV STATION TABLE **
PR CH NAME DEC
1 002 ---- OFF
2 --- ---- OFF 3 --- ---- OFF 4 --- ---- OFF 5
"❷
** TV STATION TABLE **
PR CH NAME DEC
1 --- ---- OFF 2 --- ---- OFF
3 002 ---- OFF
4 --- ---- OFF 5
"❷
END:MENU
SWAPPING:OK
MENU
SWAPPING:OK
MENU
SF
20
21
Page 13
TV- ja videonauhuritilan kytkeminen
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
Kasettityypin valinta
TV/VCR -painike mahdollistaa nauhoituksen yhdeltä kanavalta samalla, kun katselet lähetystä toiselta TV-kanavalta.
SPEED DUB TV/VCR TIMER
SF
Kun VCR-kohdassa on... televisio...
On
Off (tai virta kytketty vastaanottaa kuvaa kotiantennin välityksellä pois nauhurista) tai kaapelitelevisiojärjestelmästä, kuten
on oltava viritettynä "videonauhurikanavalle", jotta voit katsoa mitä nauhuri tekee. Tällöin televisio vastaanottaa kuvan nauhurista ja voit valita kanavan nauhurin PROGRAM­painiketta
("tai ❷) PROG/TRK painiketta
("tai ❷)
tilanne oli ennen kuin kytkit videonauhurin. Voit käyttää television program ("tai ❷) kanavan valintaan.
-painiketta(" painamalla.
tai kauko-ohjaimen
tai ❷) / PROG
-
-painiketta
Jos haluat käyttää nauhalaskuria osoittamaan nauhalla jäljellä olevaa aikaa, sinun on ilmoitettava käytettävä kasettityyppi.
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse USER SET -vaihtoehto painamalla vastaavia
➛, ❿
-painikkeita.
",❷
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta. 4 Valitse TAPE SELECT painikkeella 5 Paina
tai ❿-painiketta riittävän monta kertaa, kunnes kasetin
oikea pituus näkyy näytöllä.
E180 E240 E 300 E260
"
tai ❷.
6 Poistu valikosta painamalla kahdesti MENU-painiketta.
tai
Kun haluat kytkeä VCR-merkin päälle ja pois, paina TV/VCR-painiketta.
OPTIONS
USER SET
"❷!!
➛❿!!
OK END:MENU
(SV-657X/SV-655X/SV-651X)
PTIONS
OSD :ON
TAPE SELECT :E180
COLOUR SYSTEM :AUTO FORMAT 16:9 :AUTO NICAM ECO. MODE :OFF IPC :ON
"❷
(SV-451X/SV-255X/SV-251X)
PTIONS
OSD :ON
TAPE SELECT :E180
COLOUR SYSTEM :AUTO FORMAT 16:9 :AUTO ECO. MODE :OFF IPC :ON
"❷
:ON
END:MENU
END:MENU
SF
Nauhoitusnopeuden valinta ★(Vain SV-657X/SV-655X/ SV-651X/SV-451X)
Voit nauhoittaa kasetin kahdella eri nopeudella:
SP (Standard Play)
LP (Long Play)
Long Play -tilassa
kukin kasetti kestää kaksi kertaa kauemmin
Tyyppi Nauhoitusaika (SP)
E-180 180 min = 3 h E-240 240 min = 4 h E-260 260 min = 4 h 20 min E-300 300 min = 5 h
nauhoituksen laatu on hieman heikompi
Nauhoittaaksesi... paina kauko-ohjaimen SPEED-
painiketta, kunnes...
SPEED DUB TV/VCR TIMER
SP (Standard Play) -tilassa näytölle ilmestyy SP -merkki. LP (Long Play) -tilassa näytölle ilmestyy
22
LP -merkki.
23
Page 14
NICAM ★(Vain SV-657X/SV-655X/ SV-651X)
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
VCR INPUT
REPEAT
DISP./
T
L
OK
REC MENU
SPEED DUB TV/VCR TIMER
Nauhoitetun kasetin suojaus
NICAM-ohjelmat jaetaan 3 tyyppiin. NICAM Stereo, NICAM Mono ja Bilingual (lähetys toisella kielellä). NICAM-ohjelmiin liittyy aina vakiona monoäänilähetys ja voit valita itse haluamasi äänen. Katso
OPTIONS
sivulta 34.
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
USER SET
2 Valitse USER SET -vaihtoehto painamalla vastaavia
"❷!!
➛❿!!
OK END:MENU
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
PTIONS
OSD :ON TAPE SELECT :E180
SF
COLOUR SYSTEM :AUTO FORMAT 16:9 :AUTO
NICAM
ECO. MODE :OFF IPC :ON
"❷
:ON
END:MENU
4 Valitse NICAM painikkeella 5 Jos... paina
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
➛, ❿
-painikkeita.
Tulos
: USER SET -valikko ilmestyy näkyviin.
"
tai ❷.
tai❿, kunnes...
Mono näytölle ilmestyy OFF.
OFF: Aseta valitsin tähän asentoon vain
tallentaaksesi vakiomonoääntä NICAM-1, jos stereoäänessä on särö heikkojen vastaanotto­olosuhteiden vuoksi.
",❷
tai
NICAM näytölle ilmestyy ON.
ON: Normaaliasetus.
6 Poistu valikosta painamalla kahdesti MENU-painiketta.
Videokaseteissa on suojaliuska tahattoman päällenauhoituksen estämiseksi. Liuskan irrottaminen estää
1 Jos haluat suojata kasetilla olevan nauhoitteen, irrota liuska
pienellä ruuvitaltalla.
2 Kun haluat nauhoittaa suojatulle kasetille (kasetin liuska poistettu),
peitä poistetun liuskan kohta teipillä.
nauhoituksen kasetille.
Ohjelman välitön nauhoitus
Ennen kuin voit ryhtyä nauhoittamaan ohjelmia, sinun on esivalit­tava ko. asema (paitsi jos aiot nauhoittaa ulkopuolisesta videolähteestä). Ellet ole suorittanut valintaa, perehdy sitä koskeviin ohjeisiin s. 18~19.
1 Kytke television virta päälle. 2
Jotta voisit tarkkailla nauhoitettavaa ohjelmaa, valitse videonauhurille varattu televisiokanava (tai AV-tulo, jos sellainen on käytössä).
3 Aseta nauhoitukseen käytettävä kasetti läpinäkyvä ikkuna ylöspäin
ja suojaliuska irrottamatta tai mahd. irrotetun liuskan jättämä aukko teipillä peitettynä. Tulos
: Videonauhuri kytkeytyy päälle automaattisesti.
4 Valitse
asema, jolta haluat nauhoittaa, painamalla
painiketta (
"
tai
AV1, AV2 tai AUX ★(vain SV-657X/SV-655X/SV-651X) painamalla INPUT -painiketta satelliittiviritintä tai ulkoista videolähdettä varten.
Tulos: Kanavanumero ilmestyy näkyviin ja ohjelma näkyy
SV-657X/SV-655X/SV-651X/SV-451X nauhoitusnopeuden (SP/LP). Paina SPEED-painiketta. (katso s. 23).
5 Käynnistä nauhoitus pitämällä REC-painiketta painettuna
vähintään sekunnin ajan. Tulos
: Nauhoitusmerkki ilmestyy television kuvaruutuun ja
6
Kun haluat lopettaa nauhoituksen, paina ■-painiketta kerran.
tai ❷) / PROG-painiketta ("tai ❷)-painiketta
televisiossa.
videonauhurin näytölle. Indeksitieto nauhoittuu video­nauhalle (katso s. 36).
PROG/TRK
-
-lähde
-videonauhureissa voit valita
1
(SV-657X/SV-655X)
4
4
5
TRK PROG
REC MENU
(SV-651X/SV-451X/
SV-255X/SV-251X)
IPC INPUT
4
REPEA
K PROG
6
DISP
4
SF
Jos kasetti työntyy ulos nauhoituksen alkaessa,
24
varmista, että suojaliuska on paikallaan tai että sen jättämä aukko on peitetty teipillä.
Jos nauha loppuu nauhoituksen aikana, kasetti kelautuu alkuun automaattisesti.
25
Page 15
Ohjelman nauhoitus automaattipysäytyksellä
VCR INPUT
REPEAT
DISP./
T
L
Tämä toiminto mahdollistaa enintään yhdeksän tuntia kestävän ohjelmajoukon nauhoituksen. (LP)
Videonauhuri lopettaa nauhoituksen automaattisesti, kun asetettu aika on lopussa.
1 Kytke television virta päälle.
3
4
4
5
OK
PRESS REC
(SV-651X/SV-451X/
SV-255X/SV-251X)
IPC INPUT
REPEA
K PROG
DISP
(SV-657X/SV-655X)
SF
REC MENU
SPEED DUB TV/VCR TIMER
LENGTH 2:30
SET LENGTH :
2 Valitse videonauhuria varten varaamasi televisiokanava (tai AV-
tulo, jos sellainen on käytössä).
3 Aseta nauhoitukseen käytettävä kasetti läpinäkyvä ikkuna ylöspäin
ja suojaliuska irrottamatta tai mahd. irrotetun liuskan jättämä aukko teipillä peitettynä. Tulos
: Videonauhuri kytkeytyy päälle automaattisesti.
4
4 Valitse
asema, jolta haluat nauhoittaa, painamalla
painiketta (
"
tai
AV1, AV2 tai AUX ★(vain SV-657X/SV-655X/SV-651X)
4
painamalla INPUT -painiketta satelliittiviritintä tai ulkoista videolähdettä varten.
Tulos: Kanavanumero ilmestyy näkyviin ja ohjelma näkyy
SV-657X/SV-655X/SV-651X/SV-451X nauhoitusnopeuden (SP/LP). Paina SPEED-painiketta. (katso s. 23).
5 Käynnistä nauhoitus pitämällä REC-painiketta painettuna
vähintään sekunnin ajan. Tulos
: Nauhoitusmerkki ilmestyy television kuvaruutuun ja
6
Lisää nauhoitusaikaa painamalla REC-painiketta useita kertoja:
30 minuutin jaksoissa aina 4 tuntiin asti
60 minuutin jaksoissa aina 9 tuntiin asti (LP)
Tulos
: Nauhoituksen pituus tulostuu videonauhurin näytölle ja
7 Jos haluat peruuttaa nauhoituksen, ennen kuin asetettu aika on
kulunut loppuun, paina VCR STANDBY/ON (STANDBY/ON).
tai ❷) / PROG-painiketta ("tai ❷)
televisiossa.
videonauhurin näytölle. Indeksitieto nauhoittuu video­nauhalle (katso s. 36).
television kuvaruudulle. Laite nauhoittaa valitsemaasi ohjelmaa asetetun ajan verran. Kun aika on lopussa, videonauhuri lopettaa nauhoituksen automaattisesti.
PROG/TRK
-videonauhureissa voit valita
-
-lähde
Jos nauha loppuu nauhoituksen aikana
nauhoitus pysähtyy
videonauhuri kytkeytyy pois päältä automaattisesti
26
Page 16
ShowView™-ominaisuuden käyttö
SPEED DUB TV/VCR TIMER
(Vain SV-657X/SV -655X/SV -255X)
Ennen kuin ryhdyt suorittamaan videonauhurin esivalinta-asetuksia
kytke virta sekä televisioon että videonauhuriin
Tarkista, että päivämäärä ja aika ovat oikeat.
lataa kasetti, jolle haluat nauhoittaa ohjelman
(suojaliuska paikallaan)
Voit esivalita enintään kuusi ohjelmaa.
1 Paina TIMER-painiketta.
Tulos
: TIMER METHOD näkyy ruudussa.
2 Valitse SHOWVIEW painikkeella 3 Vahvista valita painikkeella
Tulos
: Ruutuun tulee viesti, ja voit syöttää ShowView-koodin.
Jos sallitut kuusi ohjelmaa on jo asetettu, näytölle ilmestyy
viesti
TIMER IS FULL. Sivulla 30 neuvotaan, kuinka valittu
nauhoitus peruutetaan.
4 Syötä TV-ohjelmalehdessä ilmoitettu nauhoitettavan ohjelman
numerokoodi numeronäppäimillä.
Tarvittaessa voit korjata syötettyä ShowView-koodia
paina
syötä oikea arvo
-painiketta, kunnes korjattava kohta on tyhjä
"
tai ❷.
.
5 Paina MENU-painiketta.
: Ohjelmaa koskeva tieto ilmestyy näytölle.
Tulos
Ohjelmanumero vilkkuu. kun käytät ShowView-ominaisuutta
ensimmäistä kertaa tallennettujen asemien kanssa. Joudut vain tämän yhden kerran syöttämään aseman numeron käsin painamalla joko selostetaan tarvittavat toimenpiteet, jos
ohjelmanumero tai kellonajat vilkkuvat
haluat tehdä ohjelmointiin muutoksia
"
tai
-painiketta. Seuraavalla sivulla
6 Jos ohjelma ja kellonajat ovat oikein, paina MENU-painiketta. 7
Käynnistä ajastin painamalla painiketta.
8 Perehdy sivulla 30 annettuihin ohjeisiin, jos haluat
tarkistaa, että videonauhuri on ohjelmoitu oikein
peruuttaa esiasetetun nauhoituksen
VCR STANDBY/ON (STANDBY/ON)
-
** TIMER METHOD **
STANDARD
SHOWVIEW
"❷
❿!!!!!!!!!
CODE ---------
CODE:0-9 CORRECT:
(SV-657X/SV-655X)
PROG
PR DAY START→STOP V/P
1 SA 1 17:00→18:30SP ON
-- ---- --:--
-- ---- --:--
-- ---- --:--→--:---- -
-- ---- --:--
-- ---- --:--
"❷
➛❿
DELETE:CLR/RST MENU
(SV-255X)
END:MENU
SHOWVIEW
END:MENU
1/JAN MON 21:28
--:---- -
--:---- -
--:---- -
--:---- -
1
SF
™ ShowView on Gemstar Development Corporationin tuotemerkki. ShowView-järjestelmä on
valmistettu Gemstar Development Corporationin lisenssillä.
1/JAN MON 21:28
PROG
PR DAY START
1 SA 1 17:00
-- ---- --:--→--:-- -
-- ---- --:--
-- ---- --:--→--:-- -
-- ---- --:--
-- ---- --:--
"❷
DELETE:CLR/RST MENU
➛❿
STOP V/P
18:30 ON
--:-- -
--:-- -
--:-- -
27
Page 17
SF
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
VCR STANDBY/ON
S
ShowView-ohjelmoinnin muuttaminen SV-655X/SV-255X
Jos haluat tehdä muutoksia esillä olevaan ohjelmointiin tai muuttaa joitakin kohtia, esimerkiksi nauhoitusnopeutta, voit tehdä muutokset ennen kuin vahvistat valinnan painamalla MENU-painiketta uudestaan.
)
(Vain SV-657X/
Jos haluat... niin...
valita tulolähteeksi muun kuin paina ➛tai ❿-painiketta, kunnes PR-valinta vilkkuu näytössä. virittimen (AV1, AV2 tai
AUX
(vain SV-657X/SV-655X)) useammin.
muuta tulolähdettä painamalla INPUT-painiketta kerran tai
: Ohjelmanumeron korvaa
Tulos
A1, A2 tai AU
videosyöttöä varten (esim. toisen kuvanauhurin käyttämää).
(vain SV-657X/SV-655X) satelliittiviritintä tai ulkoista
Tulolähde on valittava ennen arvojen muuttamista.
nauhoittaa ohjelman päivittäin paina ➛tai ❿-painiketta, kunnes DAY-valinta vilkkuu näytöllä. (ma - su) samaan kellon aikaan
nauhoittaa ohjelman viikoittain paina ➛tai ❿-painiketta, kunnes DAY-valinta vilkkuu näytöllä. samana päivänä ja kellon aikana
muuttaa nauhoitusajan pituutta paina ➛tai ❿-painiketta, kunnes STOP-valinta vilkkuu näytöllä.
valita PDC-nauhoituksen paina ➛tai ❿-painiketta, kunnes V/P-valinta vilkkuu näytöllä.
valita nauhoitusnopeuden paina ➛tai ❿-painiketta, kunnes nauhoitusajan valinta vilkkuu näytöllä.
(vain SV-657X/SV-655X) paina "tai❷-painiketta, kunnes haluamasi nopeusasetus ilmestyy
28
paina "tai❷-painiketta, kunnes DLY näytölle.
paina
"
tai❷-painiketta, kunnes W-arvo (joka vikko) ilmestyy näytölle
ja sen jälkeen haluamasi viikonpäivä.
-
arvo (joka päivä) ilmestyy
Esimerkki: W-SA (joka lauantai)
muuta lopetusaikaa eteen- tai taaksepäin painamalla "tai❷-painiketta.
paina
"
tai❷-painiketta, kunnes näytölle ilmestyy ON tai “-”.
Älä valitse PDC ellet ole varma, että tallennettavaksi halumanaasi ohjelmaa lähetetään PDC:llä. Jos asetat PDC ON (valitsemalla ON ruudun oikeanpuoleisesta sarakkeesta), silloin aloitusaika on asetettava TARKALLEEN julkistetun tv-ohjelman ajan mukaiseksi. Muuten ajastintallennus ei toimi.
näytölle:
AUTO (Automaattinen nauhan valinta) : katso sivulta 29
SP (Standard Play)
LP (Long Play)
Nauhurin ohjelmointi (TIMER)
Nauhurin voi ohjelmoida tallentamaan halutun ohjelman. Nauhoituksen voi ohjelmoida enintään kuukautta aikaisemmin. Tallennuksia voi ohjelmoida enintään kuusi.
Ennen kuin aloitat nauhoituksen ohjelmoinnin tarkista,
että päivämäärä, kellonaika ja kieli ovat oikein.
1 Aseta kasetti videonauhuriin ja paina TIMER-painiketta.
Valitse
STANDARD painikkeella
Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK- painiketta. Tulos
TIMER PROGRAMMING -valikko ilmestyy näkyviin.
:
2 Valitse tulolähde painamalla 3 Valitse haluamasi asema painamalla
tulolähteeksi AV1, AV2 painamalla INPUT-painiketta.
4 Valitse nauhoituspäivä painamalla 5 Aseta päivämäärä painamalla 6 Valitse nauhoituksen alkamisaika painamalla 7 Aseta tunnit painamalla 8 Valitse minuutit painamalla 9 Aseta minuutit painamalla 10 Valitse nauhoituksen lopetusaika painamalla 11 Aseta nauhoituksen loppumisaika painamalla
samalla tavalla kuin nauhoituksen alkamisaika.
SV-657X/SV-655X/SV-651X/SV-451X-videonauhureissa voit valita nauhoitusnopeuden (AUTO/SP/LP). a. Valitse nauhoitusnopeus painamalla b. Valitse nauhoitusnopeudeksi
(Long Play) tai painamalla "tai❷-painiketta.
12 Valitse VPS tai PDC(V/P)-nauhoitustila painamalla 13
Kytke
VPS/PDC
painamalla
-tila päälle (ONmerkki) tai pois (- merkki)
"
tai❷-painiketta.
14 Kun olet valmis, paina MENU-painiketta. 15 Käynnistä ajastin painamalla VCR STANDBY/ON (STANTBY/ON)-
painiketta. Tulos
: Ennen kuin nauhoitus käynnistyy, videonauhuri vertaa
ohjelman ajastimeen asetettua kestoa kasetin jäljellä olevaan nauhoitusaikaan.
Nauhan nopeuden automaattinen valinta:
(vain SV-657X/SV-655X/SV-651X/SV-451X)
Videonauhurin nauhan nopeuden automaattinen valintatoiminto vertaa ajastinnauhoituksen kestoa jäljellä olevan nauhan kestoon. Jos jäljellä ei ole tarpeeksi nauhaa ajastinnauhoituksen suorittamiseen AUTO-tilassa, videonauhuri kytkeytyy automaattisesti LP-tilaan voidakseen nauhoittaa koko ohjelman.
:
Esimerkki
Jos aloitetaan yhden tunnin ajastinnauhoitus AUTO-tilassa ja nauhaa on jäljellä vain 40 minuutin nauhoittamista varten, videonauhuri nauhoittaa SP-tilassa 20 minuutin ajan ja nauhoittaa loput 40 minuuttia LP-tilassa.
"
tai ❷, paina sitten ❿, tai
.
",❷
tai AUX ★(vain SV-657X/SV-655X/SV-651X)
"
"
tai❷.
.
"
tai❷-painiketta.
AUTO, SP (Standard Play), LP
-painiketta, tai valitse
-painiketta.
tai❷-painiketta.
.
.
"
.
tai❷-painiketta
.
(SV-657X/SV-655X/SV-255X)
** TIMER METHOD **
STANDARD
SHOWVIEW
"❷
❿!!!!!!!!!
PROG
TIMER PROGRAMMING
"❷!!
➛❿!!
OK END:MENU
(SV-657X/SV-655X/SV-651X/SV-451X)
PROG
PR DAY START
1 SA 1 17:00→18:30SP ON
-- ---- --:--
-- ---- --:--→--:---- -
-- ---- --:--→--:---- -
-- ---- --:--
-- ---- --:--→--:---- -
"❷
➛❿
DELETE:CLR/RST MENU
(SV-255X/SV-251X)
PROG
PR DAY START
1 SA 1 17:00→18:30 ON
-- ---- --:--
-- ---- --:--→--:-- -
-- ---- --:--→--:-- -
-- ---- --:--
-- ---- --:--
"❷
➛❿
DELETE:CLR/RST MENU
(SV-657X/SV-655X)
15
END:MENU
1/JAN MON 21:28
STOP V/P
--:---- -
--:---- -
1/JAN MON 21:28
STOP V/P
--:-- -
--:-- -
--:-- -
(SV-651X/SV-451X/
SV-255X/SV-251X)
29
SF
STANDBY/ON
15
Page 18
Esivalitun nauhoituksen tarkistus
OK
TRK PROG
REC MENU
O
Kasetin toisto
Tämän toiminnon avulla voit toistaa nauhoitettuja kasetteja.
(SV-657X/SV-655X/SV-651X/SV-451X)
1/JAN MON 21:28
PROG
PR DAY START
1 SA 1 17:00→18:30SP ON
-- ---- --:--
-- ---- --:--→--:---- -
-- ---- --:--→--:---- -
-- ---- --:--
-- ---- --:--
"❷
DELETE:CLR/RST MENU
(SV-255X/SV-251X)
PROG
PR DAY START
1 SA 1 17:00
SF
-- ---- --:--
-- ---- --:--
-- ---- --:--→--:-- -
-- ---- --:--
-- ---- --:--→--:-- -
"❷
DELETE:CLR/RST MENU
STOP V/P
--:---- -
--:---- -
➛❿
➛❿
--:---- -
1/JAN MON 21:28
STOP V/P
18:30 ON
--:-- -
--:-- -
--:-- -
Voit tarkastaa esivalitut nauhoituksesi
kun olet lopettanut videonauhurin ohjelmoinnin
jos olet unohtanut, mitkä ohjelmat nauhoitetaan
1 Aseta kasetti videonauhuriin ja paina TIMER-painiketta.
Valitse
STANDARD painikkeella
Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK- painiketta. Tulos
TIMER PROGRAMMING -valikko ilmestyy näkyviin.
:
2 Valitse haluamasi ohjelma painamalla 3 Valitse ja muuta nauhoitusasetuksia painamalla
Lisätietoja löydät seuraavalta sivulta.
"
tai ❷, paina sitten ❿, tai
"
tai❷-painiketta.
tai ❿-painiketta.
4 Poistu valikosta painamalla kahdesti MENU-painiketta.
1 Kytke virta sekä televisioon että videonauhuriin. 2 Aseta toistettava videokasetti nauhuriin. Jos kasetin suojaliuska
on paikallaan, paina Muussa tapauksessa kasetin toisto alkaa automaattisesti.
Kun asetat kasetin nauhuriin, nauhan sijainti optimoidaan
automaattisesti häiriön vähentämiseksi (Digital Auto Tracking -toiminto).
Jos kasetin nauha loppuu toiston aikana, nauha kelautuu alkuun automaattisesti.
Toistotilassa videonauhuri valvoo järjestelmästandardia automaattisesti. NTSC-kasetteja voi katsella mutta ei nauhoittaa tällä videonauhurilla.
ll
-painiketta.
3 Kun haluat... niin paina...
pysäyttää toiston STOP (■). poistaa kasetin EJECT ( ).
Kuvan kohdistuksen automaattinen säätö★(
Vain
3
SV-651X/
2
SF
SV-451X/SV-255X/SV-251X)
(SV-657X/SV-655X/SV-651X/SV-451X)
1/JAN MON 21:28
PROG
PR DAY START
1 SA 1 17:00
-- ---- --:--
-- ---- --:--→--:---- -
-- ---- --:--
-- ---- --:--
-- ---- --:--
"❷
➛❿
DELETE:CLR/RST MENU
(SV-255X/SV-251X)
1/JAN MON 21:28
PROG
PR DAY START→STOP V/P
1 SA 1 17:00
-- ---- --:--
-- ---- --:--→--:-- -
-- ---- --:--→--:-- -
-- ---- --:--→--:-- -
-- ---- --:--
"❷
➛❿
DELETE:CLR/RST MENU
Esivalitun nauhoituksen peruutus
Voit peruuttaa ohjelman nauhoituksen, jos
se on asetettu virheellisesti
et enää haluakaan, että kyseinen nauhoitus tapahtuu
STOP V/P
18:30SP ON
--:---- -
--:---- -
--:---- -
--:---- -
18:30 ON
--:-- -
--:-- -
30
1 Aseta kasetti videonauhuriin ja paina TIMER-painiketta.
STANDARD painikkeella
Valitse
Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK- painiketta. Tulos: TIMER PROGRAMMING -valikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse peruutettava ohjelma painamalla 3 Peruuta valitsemasi ohjelma painamalla CLR/RST-painiketta.
: Kaikki nauhoitusta koskeva tieto häviää ja lähetyksen
Tulos
nauhoitus peruuntuu.
4 Poistu valikosta painamalla kahdesti MENU-painiketta.
"
tai ❷, paina sitten ❿, tai
"
tai❷-painiketta.
Tällä toiminnolla voit säätää nauhan asennon automaattisesti niin, että kuva on paras mahdollinen.
Kun kuvassa on häiriöitä, paina A.TRK -painiketta.
: Ruutuun tulee säätöpalkki.
Tulos
Kuva säätyy automaattisesti.
Palkki häviää ruudusta, kun digitaalinen säätötoiminto on
valmis.
Kuvan kohdistuksen säätö
Videonauhurin hienosäätöominaisuuden avulla voit säätää kohdistusta, jotta saisit parhaan mahdollisen kuvan laadun.
Kun toiston yhteydessä ilmenee kohinapalkkeja tai -juovia, säädä kohdistusta painamalla (
tai), kunnes kuva on kirkas ja vakaa.
: Seurantapalkki ilmestyy näytölle.
Tulos
Kuvaa säädetään.
Seurantapalkki katoaa, kun vapautat painikkeen.
PROG/TRK
-painiketta ("tai ❷) / TRK-painiketta
A.TRK IPC INPUT
AUDIO DISPLAY
TRK PROG
(SV-657X/SV-655X)
VCR INPUT
REPEAT
PROG/TRK
DISP./
(SV-651X/SV-451X/
SV-255X/SV-251X)
A.TRK IPC
UDIO
31
REPEAT
TRK PR
Page 19
IPC-kuvansäätö (Intelligent Picture Control)
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
CLR/RST F.ADV INDEX
A.TRK IPC INPUT
REPEAT
TRK PROG
AUDIO DISPLAY
Kuvasuhde 16:9 (Laajakuva)
OPTIONS
USER SET
"❷!!
➛❿!!
OK END:MENU
PTIONS
OSD :ON TAPE SELECT :E180 COLOUR SYSTEM :AUTO FORMAT 16:9 :AUTO NICAM ECO. MODE :OFF
IPC :ON
SF
"❷
**
IPC : OFF
SOFTEN SHARPEN
--------
➛❿
**
IPC : OFF
SOFTEN SHARPEN
--------
➛❿
IPC-kuvansäätö säätää kuvan terävyyden automaattisesti käyttäjän toivomusten mukaiseksi.
1 Paina MENU-painiketta toiston aikana.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse USER SET -vaihtoehto painamalla vastaavia
➛, ❿
-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
: USER SET -valikko ilmestyy näkyviin.
PICTURE
END:MENU
-----
*
ON/OFF:
**
:ON
4 Valitse IPC painikkeella 5 Paina
6 Säädä kuvan terävyys manuaalisesti valitsemalla kuvansäätötilaksi
7
-painiketta IPC-vaihtoehdon (älykäs kuvan ohjaus)
valitsemiseksi.
Kun kuvansäätötila on asennossa ON, kuvan terävyys
säätyy automaattisesti.
OFF.
Paina ➛tai ❿-
Ellet paina kumpaakaan painiketta 10 sekunnin kuluessa,
PICTURE -valikko katoaa automaattisesti.
8 Paina lopuksi MENU-painiketta uudelleen.
"
painiketta
, kunnes kuva on muuttunut mieleiseksesi.
IPC-kuvansäätö (Intelligent Picture Control) SV-451X/SV-255X/SV-251X)
IPC-kuvansäätö säätää kuvan terävyyden automaattisesti käyttäjän toivomusten mukaiseksi.
1 Paina IPC-painiketta toiston aikana.
1
PICTURE
*
32
**
----­ON/OFF:
2 Kytke IPC-toiminto ON- tai OFF-asentoon
Kun kuvansäätötila on asennossa ON, kuvan terävyys
säätyy automaattisesti.
3 Säädä kuvan terävyys manuaalisesti valitsemalla kuvansäätötilaksi
OFF.
Kuvapalkki ilmestyy näytölle.
4
Paina ➛tai ❿-
Ellet paina kumpaakaan painiketta 10 sekunnin kuluessa,
painiketta
, kunnes kuva on muuttunut mieleiseksesi.
PICTURE -valikko katoaa automaattisesti.
5 Paina lopuksi IPC-painiketta uudelleen.
tai ❷.
",❷
(Vain SV-651X/
-painikkeella.
tai
Kuvanauhurisi pystyy lukemaan 16:9-signaalia automaattisesti AV2­tulosta tai esitallennetulta 16:9-nauhalta. Se pystyy lähettämään 16:9-signaalia 21-piikkisen Scart-kaapelin kautta.
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse USER SET -vaihtoehto painamalla vastaavia
➛, ❿
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
4 Valitse FORMAT 16:9 painikkeella 5 Paina
-painikkeita.
USER SET -valikko ilmestyy näkyviin.
Tulos
:
"
tai ❷.
-painiketta valitaksesi AUTO
AUTO Aseta, kun käytät laajakuva-tv:tä. Kuvanauhuri tunnistaa
laajakuva-tv-ohjelmat ja tavalliset tv-ohjelmat automaattisesti toiston ja nauhoituksen yhteydessä.
ON Kuvanauhuri toistaa ja tallentaa aina 16:9-laajakuvan
kanssa yhteensopivalla tavalla. Aseta, jos kuvanauhuri ei tunnista laajakuva-tv-ohjelmia AUTO-asetuksella.
➝ ON➝
OFF.
",❷
tai
OFF Aseta, jos et käytä laajakuva-tv:tä.
6 Poistu valikosta painamalla kahdesti MENU-painiketta.
Sopivan järjestelmästandardin valinta
Ennen kuin ryhdyt nauhoittamaan kasetille, voit valita tarvittavan järjestelmästandardin.
Oletusarvona on, että laitteen järjestelmä valitsee vastaanotto­standardin automaattisesti, kun valitset AUTO-tilan.
Kun toistat kasettia, kuvanauhuri valitsee automaattisesti
normin.
Kun toistat NTSC-tallennettua nauhaa tällä kuvanauhurilla, säädä värijärjestelmä tv:si mukaiseksi. Jos tv:ssä on vain PAL-järjestelmä, aseta NTPB. Jos tv:ssä on moninormijärjestelmä (NTSC4.43:n kanssa yhteensopiva), aseta NT4.43 ja voit sen jälkeen nauhoittaa NT4.43:a.
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse USER SET -vaihtoehto painamalla vastaavia
➛, ❿
-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
: USER SET -valikko ilmestyy näkyviin.
4 Valitse COLOUR SYSTEM painikkeella 5
Paina ❿-painiketta valitaksesi AUTO PAL MESECAM B/W. AUTO Kun toistat kasettia, kuvanauhuri valitsee automaattisesti
järjestelmänormin.
"
B/W Mustavalkoinen.
6 Poistu valikosta painamalla kahdesti MENU-painiketta.
tai ❷.
",❷
tai
(SV-657X/SV-655X/SV-651X)
PTIONS
OSD :ON TAPE SELECT :E180 COLOUR SYSTEM :AUTO
FORMAT 16:9 :AUTO
NICAM ECO. MODE :OFF IPC :ON
"❷
(SV-451X/SV-255X/SV-251X)
PTIONS
OSD :ON TAPE SELECT :E180 COLOUR SYSTEM :AUTO
FORMAT 16:9 :AUTO
ECO. MODE :OFF IPC :ON
"❷
(SV-657X/SV-655X/SV-651X)
PTIONS
OSD :ON TAPE SELECT :E180
COLOUR SYSTEM :AUTO
FORMAT 16:9 :AUTO NICAM ECO. MODE :OFF IPC :ON
"❷
(SV-451X/SV-255X/SV-251X)
PTIONS
OSD :ON TAPE SELECT :E180
COLOUR SYSTEM :AUTO
FORMAT 16:9 :AUTO ECO. MODE :OFF IPC :ON
"❷
33
:ON
END:MENU
SF
END:MENU
:ON
END:MENU
END:MENU
Page 20
Audiolähtötilan valinta ★(Vain SV-657X/SV-655X/SV -651X)
OK
REC MENU
VOL PR
AUDIO
A.TRK
IPC
O
Hidastettu toisto
(SV-657X/SV-655X)★(SV-651X)
SF
AUDIO
Kun katselet televisio-ohjelmaa tai toista Hifi-äänitettyä videonauhaa, valitse audiolähtö AUDIO-painikkeella. Lähdön tila ja ruudun ilmaisin muuttuva jokaisella painalluksella:
Sound type (Ääni)
OSD-näyttö
AUDIO
TRK
L R
L
R
MIX
MONO
Äänenmykistystilan valinta ★(Vain
TRK PROG
REPEAT
DISPLAY
Voit valita tilan, jossa ääni on mykistetty.
Kytke äänenmykistystoiminto päälle tai pois painamalla kauko-ohjaimen AUDIO-painiketta.
Stereo
Kuuluu stereona (vasen ja oikea kanava)
Vasen kanava kuuluu vasemmassa ja oikeasta kaiuttimesta
Oikea kanava kuuluu vasemmassa ja oikeasta kaiuttimesta
Ääni sekoitetaan vasemmasta ja oikeasta kanavasta sekä normaalista ääniraidasta
Ääni kuuluu monona
Monikielinen
Kanava I (MAIN) kuuluu vasemmmasta ja kanava II (SUB) oikeasta kaiuttimesta
Kanava I (MAIN) kuuluu vasemmassa ja oikeasta kaiuttimesta
Kanava II (SUB) kuuluu vasemmassa ja oikeasta kaiuttimesta
Kanava I (MAIN) kuuluu vasemmassa ja oikeasta kaiuttimesta
Normaali
ääni
Kuuluu monona
Kuuluu monona
Kuuluu monona
Kuuluu monona
SV-451X/SV-255X/SV-251X
Voit toistaa kasetin hidastettuna.
Ääntä ei kuulu hidastuksen aikana.
1 Paina
käynnistääksesi kasetin toiston
II
SLOW ( ) riittävän monta kertaa toistonopeuden
lisäämiseksi tai vähentämiseksi
Paina normaalinopeuteen palataksesi kahdesti painiketta
2 Kun toistat kasettia hidastettuna kuvassa saattaa näkyä häiriöitä.
Vähennä häiriöitä painikkeilla ( tai ).
Kun hidastustoiminto on ollut päällä hieman yli viisi
minuuttia, videonauhuri pysähtyy automaattisesti suojatakseen:
kasettia
videopäitä vaurioitumiselta.
SLOW
.
II
PROG/TRK
-painikkeilla ("tai ❷) / TRK-
(SV-657X/SV-655X)
VCR INPUT
PROG/TRK
REPEAT
DISP./
SLOW
SHUTTLE
V-LOCK
(SV-651X/SV-451X/
SV-255X/SV-251X)
A.TRK IPC
UDIO
11
SF
TRK PR
Otoksen toisto kuva-kuvalta
Voit
pysäyttää kasetin tietyn kuvan kohdalla
)
siirtyä eteenpäin kuva-kuvalta
Ääntä ei kuulu kuva-kuvalta-toiston aikana.
1
1 Paina
käynnistääksesi kasetin toiston
II
pysäyttääksesi nauhan tietyn kuvan kohdalla
II
F.ADV
F.ADV ( )
2 Kun haluat palata normaaliin toistoon, paina
uudelleen siirtyäksesi eteenpäin kuva-kuvalta
.
II
REC MENU
X
Kun olet käyttänyt kuva-kuvalta -toimintoa kauemmin
kuin noin viisi minuuttia, videonauhuri pysähtyy automaattisesti suojatakseen kasettia ja videopäitä vaurioitumiselta.
Pystyvakavuus:
Kuva-kuvalta-toistoa käytettäessä kuvassa saattaa ilmetä häiriöitä. Vähennä häiriöitä V-LOCK-painikkeella
V-LOCK
().
34
35
Page 21
Kuvahaku, pikakelaus eteen/taakse
F.ADV INDEX
VCR INPUT
REPEAT
Automaattinen uudelleentoisto
SF
(SV-657X/SV-655X)
Indeksihaku
(SV-651X/SV-451X/
-LOCK
F.ADV INDEX
INDEX :
36
IPC INPUT
➛➛!!!!❿❿
1
INDEX SEARCH :
SV-255X/SV-251X)
1
REPEAT
❿❿!!!!
+01
Voit kelata nauhaa nopeasti eteen tai taakse ja hakea tietyn kohdan.
1 Käynnistä toisto PLAY-painikkeella. Paina
aikana. Nauhuri toistaa kuvaa viisinkertaisella nopeudella.
2 Palaa normaaliin toistoon painamalla 3 Jos pidät
yhdeksänkertaiseksi. Kun vapautat viisinkertaiseksi. Palaa normaaliin toistoon painamalla
4 Kun kuvahaku on käytössä, painikkeen
käynnistää normaalin pikakelauksen eteen.
5 Kun kuvahaku
käynnistää normaalin pikakelauksen eteen.
6 Kun käytät pikakelausta taakse (
❿❿
) käynnistää kuvahaun.
Joka kerta kun nauhoitat kasetille tällä videonauhurilla, järjestelmä merkitsee nauhalle automaattisesti ns. "indeksin" nauhoituksen alkaessa.
Indeksihaku-toiminnon ansiosta voit pikakelata kasettia eteen- tai taaksepäin tiettyyn indeksikohtaan ja käynnistää toiston kyseisestä kohdasta. Valitsemastasi suunnasta riippuen, indeksit numeroidaan seuraavasti.
Edell.
jne.
❿❿
(tai ➛➛) painettuna, nopeus kasvaa
➛➛
on käytössä, painikkeen ➛➛uusi painallus
otos
Toiste
ttava otos
❿❿
(tai ➛➛) toiston
.
II
❿❿
, nopeus muuttuu
❿❿
uusi painallus
➛➛
) tai eteen (❿❿), painike ➛➛(tai
II
Seur.
otos
jne.
.
02 01 01 02
Tässä videonauhurissa sovelletaan standardoitua
indeksointijärjestelmää (VISS). Näin ollen laite tunnistaa kaikki muiden samaa järjestelmää käyttävien video-
INTRO SCAN
nauhureiden tuottamat indeksimerkinnät ja päinvastoin.
1 Käynnistä indeksin haku painamalla INDEX. 2 Paina 3 Kun indeksi löytyy, nauhuri toistaa kuvaa viisi sekuntia, minkä
4 Jos haluat katsoa nauhaa indeksin löydyttyä, paina
Indeksihaku: Voit pikakelata nauhan haluamaasi kohtaan. Jos olet tallentanut esimerkiksi kolme ohjelmaa ja olet kelannut nauhan alkuun, voit siirtyä INDEX-painiketta painamalla suoraan ohjelman 2 alkuun.
➛➛
tai ❿❿sen mukaan, missä suunnassa ohjelma on.
jälkeen seuraavan indeksin haku alkaa.
II
1 Paina INDEX. 2 Paina
3 Indeksihaku toimii sekä eteenpäin (paina
4 Peruuta indeksihaku näppäimellä
➛➛
tai ❿❿vielä kaksi kertaa. Nauhuri hakee haluamasi
ohjelman alkukohdan.
(paina ➛➛).
❿❿
tai ■.
II
) että taaksepäin
Tämän toiminnon avulla voit asettaa jatkuvan toistotilan, jolloin nauhaa toistetaan alusta loppuun aina uudestaan.
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse EASY OPERATION -vaihtoehto painamalla vastaavia
$,❷
tai ➛, ❿-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
4 Valitse REPEAT PLAY painikkeella 5 Kun haluat... paina
EASY OPERATION -valikko ilmestyy näkyviin.
Tulos
:
$
tai ❷.
tai❿, kunnes...
Uudelleentoistaa nauhan näytölle ilmestyy ON. Estää uudelleentoiston näytölle ilmestyy OFF.
6 Poistu valikosta painamalla kahdesti MENU-painiketta.
Väliaikauudelleentoisto
Voit asettaa väliaikauudelleentoiston toistamaan kasetti useita kertoja määrätyn väliajan puitteissa.
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse EASY OPERATION -vaihtoehto painamalla vastaavia
$,❷
tai ➛, ❿-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
: EASY OPERATION -valikko ilmestyy näkyviin.
4 Valitse NO. OF INTERVAL REPEAT painikkeella 5 Kun haluat... paina
Väliaikatoisto 5, 10, 15 tulee näyttöön,
Peruuta väliaikauudelleentoisto näytölle ilmestyy OFF.
(valitse toistoaika 5 kertaa, 10 kertaa, 15 kertaa)
6 Poistu valikosta painamalla kahdesti MENU-painiketta. 7 Paina väliaikauudelleentoiston valitsemiseksi painiketta
INPUT/REPEAT halutun käynnistysajankohdan kohdalla.
: Näyttöön tulee “INTERVAL REPEAT SETTING”.
Tulos Paina vielä kerran painiketta INPUT/REPEAT halutun päätepisteen kohdalla.
: Nauha kelautuu automaattisesti käynnistyskohtaan.
Tulos
Näytössä on “
INTERVAL REPEAT”.
, kunnes...
$
tai ❷.
(SV-657X/SV-655X/SV-255X)
BONUS
SHOWVIEW EXTEND :OFF AUTO POWER OFF :OFF
REPEAT PLAY :OFF
NO. OF
INTERVAL REPEAT : 5
$❷
(SV-651X/SV-451X/SV-251X)
BONUS
AUTO POWER OFF :OFF
REPEAT PLAY :OFF
NO. OF
INTERVAL REPEAT : 5
$❷
(SV-657X/SV-655X/SV-255X)
BONUS
SHOWVIEW EXTEND :OFF AUTO POWER OFF :OFF REPEAT PLAY :OFF
NO. OF
INTERVAL REPEAT : 5
$❷
(SV-651X/SV-451X/SV-251X)
BONUS
AUTO POWER OFF :OFF REPEAT PLAY :OFF
NO. OF
INTERVAL REPEAT : 5
$❷
37
END:MENU
SF
END:MENU
END:MENU
END:MENU
Page 22
ShowView EXTEND ★ (Vain SV-657X/SV-655X/SV-255X)
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
VCR
DISP./
TV
AV2 (DEC./EXT.)
AV1 (EURO AV)
R/D
L/G
AUDIO
OUT/SORTIE
AV -Linkkitoiminto tässä videonauhurissa ★(Vain SV-657X)
SF
BONUS
EASY OPERATION
$❷!!
OK END:MENU
➛❿!!
BONUS
SHOWVIEW EXTEND :OFF
AUTO POWER OFF :OFF REPEAT PLAY :OFF NO. OF
INTERVAL REPEAT : 5
$❷
Nauhalaskurin käyttö
(SV-657X/SV-655X)
2
38
END:MENU
0:00:00
(SV-651X/SV-451X/
SV-255X/SV-251X)
IPC
DISPLAY
K PROG
Nauhurissa on ShowView EXTEND -toiminto, jolla nauhoitusaikaa voi tarvittaessa jatkaa jopa 60 minuuttia.
Käytä vain, kun PDC ei ole käytettävissä tai on kytketty pois
(OFF).
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse EASY OPERATION -vaihtoehto painamalla vastaavia
$,❷
tai ➛, ❿-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
EASY OPERATION -valikko ilmestyy näkyviin.
:
4 Valitse SHOWVIEW painikkeella 5 Aseta ShowView EXTEND aika painikkeellaa
portain).
6 Kytke pois painamalla
$
tai ❷.
tai ❿(10 minuutin
tai ❿kunnes ON näkyy ruudussa.
Jos TV :ssäsi on “Easy Link / nexTViewLink / AV-Link” toiminto, nauhuri voi tallentaa automaattisesti TV:n muistiin tallennettuja asemia samoihin kanavamuistipaikkoihin kuin TV:kin kanavat. SCART -kaapelilla (21 piikkiä) voi yhteisohjata TV:ta, videonauhuria, SAT -vastaanotinta jne.
Videonauhuri tallentaa automaattisesti TV-asemat samassa muistipaikkajärjestyksessä kuin TV-kanavat.
(“
TV CH DOWNLOAD
Vaikka TV olisi odotustilassa se kytkeytyy automaattisesti päälle ja näyttää videokuvaa, kun käynnistät
nauhurin toistotoiminnon.
Nauhuri valitsee automaattisesti saman kuvan, jota katselet TV:sta, ja tallentaa sen. (“
toiminto)
Nauhuri ottaa vastaan tietoa ja asettuu ajastettuun odotustilaan sen jälkeen kun varattut ohjelmatiedot on
siirretty nauhuriin TV:stä, jossa on EPG -ominaisuus (Elektroninen Ohjelmienohjaus). Tässä tapauksessa TV:nja nauhurin kanavamuistien tulee olla asetettuina samalle TV-asemalle. Muistipaikkoja on välillä 1 ja
80. Myös nauhurin kello täytyy asettaa oikein.
” -toiminto)
DIRECT RECORD
”-
Liittäminen
Liitä EasyLink/NextTViewLink/AV-Link TV nauhurin AV1(EURO AV) liittimeen takana SCART-kaapelilla. Lue ohjeet myös TV:siosi käyttöohjeesta.
- Liittännät EasyLink / nexTViewLink / AV-Link TV-vastaanottimeen
SF
TV
ANTENNI SISÄÄN
AUDIO/VIDEO
Nauhalaskuri:
ilmoittaa toistossa ja nauhoituksessa kuluneen ajan
(tunnit, minuutit ja sekunnit)
nollautuu, kun videonauhuriin asetetaan kasetti
mahdollistaa otoksen alkupisteen löytämisen
vaivattomasti
Jotta voisit määrittää jäljellä olevan ajan oikein, ilmoita
käyttämäsi kasettityyppi.
1 Aseta kasetti videonauhuriin. 2 Nauhalaskurin nollaus otoksen alussa:
paina DISP./ tai DISPLAY kahdesti, kun haluat laskurin lukeman näytölle
paina CLR/RST, kun haluat nollata laskurin
3 Kun olet valmis
Aloita toisto tai nauhoitus.
Paina
Pikakelaus kohtaan, jossa nollasit nauha-laskurin: paina
2
Osa videonauhurin tiedoista, kuten esimerkiksi laskuri,
voidaan näyttää television kuvaruudulla (paitsi jos olet valinnut kuvaruutunäytön piilottamisen; katso s. 16).
Paina DISP./ tai DISPLAY:
kerran, kun haluat näytölle valitun toiminnon,
kahdesti, kun haluat näytölle ainoastaan laskurin lukeman
kolmesti, kun haluat näytölle jäljellä olevan nauha-ajan
neljästi, kun haluat tyhjentää näytön
.
tai ❿❿.
ohjelmanumeron, nauhoitusnopeuden, päivämäärän, kellonajan ja laskurin lukeman
➛➛
Kytkennätoiseennauhuriin, koka tukee EasyLink/nexTViewLink/AV-link-toimintoja
nexTViewLinkjärjestelmään voi littäää 2 nauhuria(VCR1 ja VCR2) samaan aikaan. Tämä nauhuri on VCR1, joten se tulee liittää nauhuriin VCR2.
TV
SCART-kaapeli
- Liittännät EasyLink / nexTViewLink / AV-Link TV-vastaanottimeen/Satelliittivastaanotin
Satelliitti antenni
TV
AUDIO/VIDEO
ANTENNI SISÄÄN
SISÄÄN/ULOS(SCART)
ANTENNI ULOS
SCART-kaapeli SISÄÄN/ULOS(SCART)
VCR2
21-piikkistä SCART-kaapeli
SCART-kaapeli
ANTENNI SISÄÄN
ANTENNI ULOS
ANTENNI SISÄÄN
ANTENTTI SISÄÄN
TV
Tämänauhuri
VCR1
SISÄÄN ULOS(SCART)
SCART-kaapeli
SATELLIITTI SISÄÄN
AV2 (DEC./EXT.)
AV1 (EURO AV)
OUT/SORTIE
R/D AUDIO L/G
39
Page 23
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
OK
REC MENU
SPEED DUB TV/VCR TIMER
OK
MENU
PROG OPTIONS INSTALL
CLOCK BONUS LANG
TV-ohjelmien poiminta ★(Vain SV-657X) Suora nauhoitus (Asetukset) ★(Vain SV-657X)
Valmistelut:
Kytke TV päälle.
Valitse TV:stä videokanava tai videon sisäänsyöttötila.
1
INSTALL
INSTALLATION
SF
$❷!!
➛❿!!
OK END:MENU
INSTALL
AUTO SET UP MANUAL SET UP
AV-LINK SETTING
TV SYSTEM :G VCR OUTPUT CH :CH36
$❷
TV CH DOWNLOAD
TV PICTURE RECORD :OFF
**
AV-LINK **
END:MENU
1 Paina kaukosäätimen MENU -painiketta.
2 Valitse INSTALLATION -vaihtoehto painamalla vastaavia
3 Valitse AV-LINK SETTING painikkeella
4 Paina
5 Paina
6 Poiminnan päätyttyä näyttöön tulee teksti TV CH DOWNLOAD
:Näyttöön tulee ohjelmointivalikko.
Tulos
tai ➛, ❿-painikkeita. Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
INSTALLATION -valikko ilmestyy näkyviin.
Tulos
:
$
Valitse tämä vaihtoehto painamalla Tulos
: AV-LINK SETTING -valikko ilmestyy näkyviin.
$
tai ❷-painikkeita, kunnes kohdistin tulee
TV CH DOWNLOAD-vaihtoehdon eteen.
Paina sitten -painiketta ja valitse tämä vaihtoehto.
❿!
-painiketta, joka käynnistää TV CH DOWNLOAD-
toiminnon.
FINISHED
”.
-painiketta.
tai ❷.
$,❷
7 Poistu valikosta painamalla MENU -painiketta.
Nauhurin muistipaikkojen numerot ovat 1 - 80.
Kun TV:n kanavamuistipaikkoja on muutettu nauhuri
poimii automaattisesti uudet muistipaikat.
Valmistelut:
Kytke TV päälle.
Valitse TV:stä videokanava tai videon sisäänsyöttötila.
1 Paina kaukosäätimen MENU -painiketta.
Tulos
:Näyttöön tulee ohjelmointivalikko.
2 Valitse INSTALLATION -vaihtoehto painamalla vastaavia
tai ➛, ❿-painikkeita. Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
INSTALLATION -valikko ilmestyy näkyviin.
Tulos
:
3 Valitse AV-LINK SETTING painikkeella
Valitse tämä vaihtoehto painamalla Tulos
: AV-LINK SETTING -valikko ilmestyy näkyviin.
4 Paina
$
tai ❷!-painikkeita, kunnes kohdistin tulee DIRECT
RECORD -vaihtoehdon eteen.
5 Paina...
Nauhoita sama kuva jota katsot ON tulee näyttöön. TV:stä kun painat REC -painiketta ( nauhurisi kaukosäätimessä.
Nauhoita valittu kuva nauhuriisi kun OFF tulee näyttöön. painat REC painiketta ( kaukosäätimessä.
) nauhurisi
$
tai ❷.
-painiketta.
tai ❿-panikkeita tai
kunnes...
)
$,❷
6 Poistu painalla MENU -painiketta kahdesti.
Vaikka tämä vaihtoehto olisi OFF-tilassa niin painaessasi
kaukosäätimen REC painiketta (●) nauhurisi tallentaa samaa kuvaa, jota katsot TV:sta.
Suora nauhoitus (Menettely) ★(Vain SV-657X)
INSTALL
INSTALLATION
$❷!!
➛❿!!
OK END:MENU
INSTALL
AUTO SET UP MANUAL SET UP
AV-LINK SETTING
TV SYSTEM :G VCR OUTPUT CH :CH36
$❷
TV CH DOWNLOAD
TV PICTURE RECORD :OFF
$❷
**
AV-LINK **
END:MENU
END:MENU
SF
$❷
TV CH DOWNLOAD
I --------------- I
START:
40
END:MENU
0%
END:MENU
1 Lataa nauhuriin kasetti, jonka turvakieleke on paikallaan. 2 Valitse nauhanopeus tallennukselle painamalla SPEED -
painiketta.
3 Pidä REC painike (
: Nauhuri valitsee automaattisesti saman kuvan, jota
Tulos
4 Pysäytä nauhoitus painamalla
◆ Tätä nauhoitusmenetelmää ei voi käyttää ajastetuille
ohjelmanauhoituksille.
) alhaalla hetken, niin tallennus käynnistyy.
katsot TV:sta ja alkaa nauhoittaa. Nauhoitusmenetelmä vaihtuu kuvalähteestä riippuen. Katso seuravaan sivun tietoja.
-painiketta kerran.
4
2
41
Page 24
AUX
VIDEO L- AUDIO- R
STANDBY/ON
EJECT
AUX
VIDEO L- AUDIO- R
STANDBY/ON
EJECT
EJECT
STANDBY/ON
I I
AUX
VIDEO L AUDIO R
EJECT
STANDBY/ON
I I
AUX
VIDEO L AUDIO R
Kuvat ja TV-kuvien nauhoitus ★(Vain SV-657X)
RCA Audio/Video -tulokaapelin kytkeminen
(Vain SV-657X/SV-655X/SV-651X)
Tee seuraavat helpot testit ennen yhteydenottoa Samsung-edustajaan.
Kuva Nauhuri nauhoittaa: TV:n kanavaa tai syöttötilaa, niin
TV:ssä valittu kanava Sama nauhurin kanava Esim. TV -kanava 1 Jos suoritit
Jos et suorittanut TV CH DOWNLOAD”:ia
SF
TV:oon kytkettyjen AV1 (TV:n ulostulo) ulkoisten laitteiden kuvat Pysähtyy.
TV CH DOWNLOAD”:in ja numero kuin TV-kanava
Nauhuriin tallennetut TV -kanavat ja TV samassa Jatkuu. muistipaikkajärjestyksessä).
(TV -asemat, joita ei ole tallennettu nauhuriin ja TV:oon samassa Pysähtyy. muistipaikkajärjestyksessä).
AV1 (TV:n ulostulo)
Jos nauhoituksen aikana vaihdat nauhoitus tapahtuu näin:
Nauhurista valittu kanava VCR-kanava Esim. VCR -kanava 1
Jatkuu.
Videonauhuriin voi kytkeä muita audio-/videolaitteita audio/video­kaapelilla, jos lähdelaitteissa on tarvittavat lähtöliitännät.
Esimerkkejä
: Haluat kopioida videokasetin toista videonauhuria
käyttäen (katso s. 44).
Haluat toistaa ja/tai kopioida videokameralla
otettua kuvaa (katso s. 44).
Varmista, että sekä television että videonauhurin virta on kytketty pois päältä
1 Kytke RCA Audio/Video -kaapeli videonauhurin etupaneelin VIDEO
INPUT -liitäntään.
2 Kytke Audio/Video-kaapelin toinen pää toisen laitteen (video-
nauhurin tai videokameran) vastaavaan liitäntään.
3 Kytke mukana toimitettu RCA-audiokaapeli videonauhurin etu-
paneelin AUDIO INPUT -liitäntöihin.
ennen kuin kytket kaapeleita.
Noudata vasen (L) ja oikea (R) kanavien värimerkintää.
4
Kytke audiokaapelin toinen pää toisen laitteen (videonauhurin, video­kameran tai
Hi-Fi
-stereojärjestelmän) vastaaviin lähtöliitäntöihin.
(SV-657X)
(SV-655X/SV-651X)
3
1
3
1
3
SF
3
42
43
Page 25
4 5
6
10
A.DUB
A.DUB
VIDEO EDIT
OK
REC MENU
OK
REC MENU
2
SF
REC MENU
6
Editointitoiminto
Tämän toiminnon avulla voit käynnistää uuden nauhoituksen tietystä kohdasta kasettia ilman häiritseviä katkoja.
1 Aseta editoitava kasetti videonauhuriin. 2 Käynnistä toisto painamalla
3
Kun nauha on kohdassa, josta haluat aloittaa uuden nauhoituksen, paina
ll
-painiketta.
4
Siirry kuva kerrallaan nauhoituksen tarkkaan alkamiskohtaan painamalla F.ADV-painiketta ( ) uudelleen tarvittavan monta kertaa.
5 Käynnistä editointitoiminto pitämällä REC-painiketta
painettuna ainakin sekunnin ajan videonauhurin ollessa edelleen pysäytystilassa.
: Nauhoitusmerkki vilkkuu näytöllä.
Tulos
ll
-painiketta.
F.ADV
6 Valitse lähde, josta haluat nauhoittaa painamalla:
PROG/TRK-painiketta (
), kun kyse on televisiokanavista
INPUT-painiketta, kun kyse on AV1, AV2 tai AUX
(vain SV-657X/SV-655X/SV-651X)-tulolähteestä
7 Käynnistä nauhoitus painamalla 8 Lopeta nauhoitus painamalla
$
tai ❷) / PROG-painiketta ($tai
ll
-painiketta.
.
Nauhoitus toisesta videonauhurista tai videokamerasta
Voit kopioida kasetin omalle videonauhurillesi jostakin toisesta videolähteestä, kuten toisesta videonauhurista tai videokamerasta.
Nauhoitettujen kasettien kopioiminen tai uudelleen
nauhoitus missä tahansa muodossa ilman ao. oikeuksien omistajien suostumusta rikkoo tekijänoikeuslakeja.
1
Liitä lähdelaitteena toimiva videonauhuri toisen videonauhurin takapaneelin SCART-liitäntään sivulla 12 kerrottujen ohjeiden mukaisesti. Liitä lähdelaitteena RCA-audio- ja videotuloliitäntöihin sivulla 43 kerrottujen ohjeiden mukaisesti.
toimiva videonauhuri oman videonauhurisi etupaneelin
(vain SV-657X/SV-655X/SV-651X)
2 Laita tyhjä kasetti omaan videonauhuriisi. 3 Laita esinauhoitettu kasetti lähteenä toimivaan videolaitteeseen
(videonauhuriin tai videokameraan).
4 Valitse omasta videonauhuristasi ao. tulo painamalla INPUT-
7
painiketta
AV1 tai AV2
AUX★(vain SV-657X/SV-655X/SV-651X) on tarkoitettu RCA-tulolle
on tarkoitettu SCART-tulolle/lähdölle
5 Käynnistä kopioitavan kasetin toisto. 6 Pidä REC-painiketta painettuna vähintään sekunnin ajan, jotta
oman videonauhurisi nauhoitustoiminto käynnistyy.
7 Kun nauhoitus on valmis, paina molempien videonauhureiden
painiketta.
-
Jos haluat katsella kopioitavaa kasettia kopioinnin aikana
oman videonauhurisi on oltava tavalliseen tapaan
liitettynä televisioon (katso s. 10)
Esinauhoitetun kasetin jälkiäänitys ★ (Vain SV-657X)
Automaattinen jälkiäänitystoiminto mahdollistaa aikaisemmin äänitetyn äänen pyyhkimisen ja sen korvaamisen uudella ääniraidalla, joka on peräisin:
CD-soittimesta
äänentoistojärjestelmään kytketystä mikrofoonista
kasettisoittimesta
:
Rajoitus Jälkiäänitys koskee ainoastaan pituussuunnassa olevaa ääniraitaa
(normaali ääniraita).
1 Liitä RCA-audiokaapeli asianmukaiseen äänentoistojärjestelmäsi
(esimerkiksi CD/kasettisoittimen) lähtöön.
2 Liitä RCA-audiokaapelin toinen pää kuvanauhurisi etupaneelissa
oleviin audio-tuloliittimiin (L, R).
3 Lataa esinauhoitettu kasetti, jonka audioraidan haluat korvata ja
paina
ll
videon katselun aloittamiseksi.
4 Paina 5 Paina DUB painiketta.
6 Hae se kohta äänijärjestelmäsi CD:llä tai kasetissa, josta haluat
7 Kun olet valmis
ll
.
Tulos
: Videonauhurisi on nyt Audiodubbauksen
pysäytystilassa.
toiston alkavan. Esimerkki
: Kasetin raita, jonka haluat nauhoittaa.
käynnistä toisto äänentoistojärjestelmässä
paina kauko-ohjaimen REC näppäintä
: Esinauhoitetun kasetin ääniraita korvautuu.
Tulos
Uusi audio tallennetaan nauhan normaalille ääniraidalle
ja alkuperäinen ääni pysyy Hi-Fi-raidalla. Kuullaksesi uuden ja alkuperäisen audion yhdessä, paina kaukosäätimen Audio-nappia kunnes näyttöön ilmestyy MIX (katso sivu 34).
STANDBY/ON
AUX
SPEED DUB TV/VCR TIMER
VIDEO L-AUDIO - R
2
4
5
2
A.DUB
-0:05:23
SF
44
45
Page 26
Kauko-ohjaimen TV-painikkeiden käyttö ★ (Vain SV-657X/SV-655X)
TV
VCR
INPUT
TV
VCR
INPUT
Videonauhurin kauko-ohjain toimii Samsungin televisioiden ja yhteensopivien laitteiden kanssa.
VCR STANDBY/ON TV STANDBY/ON
SLOW
5
REPEAT
1
4
REPEAT
SHUTTLE
V-LOCK
2
CLR/RST F.ADV INDEX
-/--
SELECT
2
TV VCR INPUT
CLR/RST F.ADV INDEX
-/--
SELECT
TV VCR INPUT
3
SF
AUDIO DISP./
AUDIO DISP./
5
VOL PROG/TRK
6
VOL PROG/TRK
6
Selvitä televisiosi yhteensopivuus seuraamalla näitä ohjeita.
1 Kytke televisioon virta päalle. 2 Suuntaa kauko-ohjain televisiota kohti. 3 Pidä TV-painiketta painettuna ja syötä televisiosi merkkiä
vastaava kaksinumeroinen koodi painamalla vastaavia numeronäppäimiä.
TV-merkki Koodit TV-merkki Koodit
SAMSUNG 01 - 06 PHILIPS 02, 20, 22 AKAI 09, 23 SABA 13, 14, 22 - 24 GRUNDIG 09, 17, 21 SONY 15, 16 LOEWE 02 THOMSON 13, 14, 24 PANASONIC 08, 23 - 27 TOSHIBA 07, 16 - 19, 21
Tulos
: Jos televisiosi on yhteensopiva kauko-ohjaimen kanssa,
se kytkeytyy pois päältä. Televisio on nyt ohjelmoitu toimimaan kauko-ohjaimen kautta.
Jos TV-merkillesi on useita koodivaihtoehtoja, kokeile
kutakin vuorollaan, kunnes löydät toimivan asetuksen.
Kun vaihdat kauko-ohjaimeen uudet paristot, muista
syöttää koodi uudelleen em. ohjetta noudattaen.
Tämän jälkeen voit ohjata television toimintoja seuraavilla painikkeilla.
AUDIO DISP./
VOL PROG/TRK
46
7
REPEAT
Painike Toiminto
TV STANDBY/ON➀Television kytkeminen päälle ja pois. TV tai VCR
-/--
INPUT VOL +tai – PROG/TRK
( DISP./
tai❷)
$
Kaikki nämä toiminnot eivät välttämättä toimi kaikissa
televisioissa. Jos kohtaat pulmia, käytä television omaa kauko-ohjainta.
TV-/Videonauhuritilan kytkeminen. Videonauhuritilassa käytössä ovat vain VOL (
+tai ) ja TV STANDBY/ON-painikkeet.
Kaksinumeroisen ohjelmanumeron syöttö. Esimerkki
: Kun kyseessä on ohjelma 12, paina
-/-- ja sen jälkeen numeronäppäimiä
1 ja 2. Ulkoista lähteen valinta. Television äänenvoimakkuuden säätö. Ohjelman valinta.
Ulkoisen lähteen tai TV-virittimen valinta.
Page 27
Automaattinen virrankatkaisu
Automaattinen virrankatkaisutoiminto katkaisee kuvanauhurin virran automaattisesti ellei mitään signaalia vastaanoteta etkä paina mitään valitun ajan painiketta.
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse EASY OPERATION -vaihtoehto painamalla vastaavia
",❷
tai ➛, ❿-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
: EASY OPERATION -valikko ilmestyy näkyviin.
4 Valitse AUTO POWER OFF painikkeella 5 Paina
-painiketta, kunnes valitset automaattisen
virrankatkaisuvälin ajan.
"
tai ❷.
OFF 2HOUR 3HOUR
6 Poistu valikosta painamalla kahdesti MENU-painiketta.
Virransäästötila (ECO Mode)
Tässä tilassa nauhuri kuluttaa erittäin vähän virtaa. Sitä voi säästää esimerkiksi loman aikana, jolloin virtaa ei tarvitse katkaista kokonaan.
1 Paina kauko-ohjaimen MENU-painiketta.
Tulos
: Ohjelmointivalikko ilmestyy näkyviin.
2 Valitse USER SET -vaihtoehto painamalla vastaavia
➛, ❿
-painikkeita.
3 Valitse tämä vaihtoehto painamalla OK-painiketta.
Tulos
: USER SET -valikko ilmestyy näkyviin.
4 Valitse ECO. MODE painikkeella 5 Valitse LOW (3 wattia) painikkeella . Kun nauhuri on
valmiustilassa, myös etupaneelin näyttö sammuu. Kellokin sammuu. Näyttö syttyy uudelleen painikkeella VCR STANDBY/ON (STANDBY/ON).
"
tai ❷.
6 Poistu valikosta painamalla kahdesti MENU-painiketta.
",❷
tai
(SV-657X/SV-655X/SV-255X)
BONUS
SHOWVIEW EXTEND :OFF
AUTO POWER OFF :OFF
REPEAT PLAY :OFF NO. OF
INTERVAL REPEAT : 5
"❷
(SV-651X/SV-451X/SV-251X)
BONUS
AUTO POWER OFF :OFF
REPEAT PLAY :OFF NO. OF
INTERVAL REPEAT : 5
"❷
(SV-657X/SV-655X/SV-651X)
PTIONS
OSD :ON TAPE SELECT :E180 COLOUR SYSTEM :AUTO FORMAT 16:9 :AUTO NICAM
ECO. MODE :OFF
IPC :ON
"❷
(SV-451X/SV-255X/SV-251X)
PTIONS
OSD :ON TAPE SELECT :E180 COLOUR SYSTEM :AUTO FORMAT 16:9 :AUTO
ECO. MODE :OFF
IPC :ON
"❷
END:MENU
SF
END:MENU
:ON
END:MENU
END:MENU
47
Page 28
Tekniset tiedot
Ongelmia ja ratkaisuja
Laitteen muotoilu ja tekniset tiedot voivat muuttua ilman etukäteen annettavaa ilmoitusta.
MALLI
Formaatti VHS PAL -standardi VHS PAL -standardi Kuvapäät Video: 4 pyörivää päätä Video: 4 pyörivää päätä (SV-451X)
Vastaanottokanava VHF-I, VHF-III, UHF, Hyperband VHF-I, VHF-III, UHF, Hyperband Televisiojärjestelmä STANDARD B/G, D/K-A2/NICAM STANDARD B/G Luminanssi FM azimuth -nauhoitus FM azimuth -nauhoitus Värijärjestelmä
SF
Nauhan nopeus SP 23,39 mm/s SP 23,39 mm/s Nauhoitus/toistoaika SP 3 tuntia (E-180 -nauha) SP 3 tuntia (E-180 -nauha) Pikakelausaika eteen/taakse n. 60 s eteen/taakse n. 60 s eteen/taakse
VIDEO
Tulo Lähtö Häiriöetäisyys yli 43 dB (SP) yli 43 dB Vaakaresoluutio yli 240 juovaa yli 240 juovaa
AUDIO
Tulo -8 dBm, 47 K, tasapainottamaton -8 dBm, 47 K, tasapainottamaton Lähtö -8 ± 3 dBm, 1 K, tasapainottamaton -8 ± 3 dBm, 1 K, tasapainottamaton Huojunta ja värinä (WTD) 0,4 % maks. (SP) 0,4 % maks. (SP) Häiriöetäisyys 68 dB min (IHF A suodin) 42 dB min (IHF A suodin) Taajusvaste 20Hz - 20KHz 100Hz - 8KHz
Käyttöjännite 220-240V~, 50 Hz 220-240V~, 50 Hz Tehonkulutus n. 17 W n. 15 W Käyttölämpötila 5 °C - 40 °C 5 °C - 40 °C Ilman suht. kosteus 10 % - 75 % 10 % - 75 % Paino 2,8 kg (netto) 2,8 kg (netto) Mitat (l x k x s) 360 x 94 x 240 mm 360 x 94 x 240 mm
SV-657X/SV-655X/SV-651X SV-451X/SV-255X/SV-251X
Hi-Fi-audio: 2 pyörivää päätä Video: 2 pyörivää päätä Audio/kontrolli: 1 liikkumaton pää Audio/kontrolli: 1 liikkumaton pää
Pyyhkiminen: 1 täyden raidan Pyyhkiminen: 1 täyden raidan pyyhkivä pää pyyhkivä pää
PAL/NT4.43: alasmuunnettu PAL/NT4.43: alasmuunnettu vaihe-siirretty suora apukantoaaltonauhoitus vaihe-siirretty suora apukantoaaltonauhoitus NTSC PB PAL-televisioissa NTSC PB PAL-televisioissa
(SV-255X/SV-251X)
LP 11,69 mm/s LP 11,69 mm/s (SV-451X) LP 6 tuntia (E-180 -nauha) LP 6 tuntia (E-180 -nauha) (SV-451X) E-180 -nauhalla E-180 -nauhalla
0,5 - 2,0 Vp-p; 75 , tasapainottamaton 0,5 - 2,0 Vp-p; 75 , tasapainottamaton 1,0 ± 0,2 Vp-p; 75 , tasapainottamaton 1,0 ± 0,2 Vp-p; 75 , tasapainottamaton
Ennen kuin otat yhteyttä valtuutettuun Samsung-huoltoliikkeeseen, suorita seuraavat yksinkertaiset tarkastustoimenpiteet.
Ongelma Selitys/Ratkaisu
Ei virtaa Tarkasta, että virtajohto on kytketty pistorasiaan.
Et onnistu lataamaan Videokasetin lataaminen onnistuu vain, jos sen läpinäkyvä ikkuna videokasettia osoittaa ylöspäin ja suojaliuska ulospäin.
Televisio-ohjelma ei ole Tarkasta videonauhurin/antennin liitännät. nauhoittunut
Ajastinnauhoitus epäonnistui
Et saa tavallisia lähetyksiä Tarkista TUNER/External-asetus. Sen tulisi olla TUNER. näkyviin
Kohinapalkkeja tai -juovia toistossa
Kun
-painiketta painetaan
II
toiston aikana, pysäytyskuvassa on voimakkaita "kohinapalkkeja/juovia"
Kuvapäiden puhdistus
Kun virität tv:n kuvanauhurin 1. Irrota antennin tulopistoke kuvanauhurin takana olevasta pistukasta, jonka koemallin mukaiseksi, tv ei merkintä on ( ). löydäkään koemallia tai jos se löytää 2. Toteuta ohjeet “Videonauhurin virittäminen televisioon” (katso sivulta 14).
koemallin, kärsii häiriöistä, tämä 3. Toteuta ohjeet “Videokanavan asetus” (katso sivulta 17), siirrä kanavien saattaa johtua kuvanauhurin ` numeroita useita kanavia alaspäin alkuperäisasetuksesta. (Esim. 36:sta lähtökanavan ristiriitaisuudesta 33:een). alueesi tavanomaisten tv-lähetysten 4. Vaihda pistukkaan merkinnällä ( ) varustettu antennipistoke kanssa. Tämän estämiseksi joudut kuvanauhurin takana. muuttamaan kuvanauhurin 5. Viritä tv uudelleen kuvanauhriin noudattamalla ohjeita “Videonauhurin lähtökanavaa seuraavasti. virittäminen televisioon” (sivu 14).
Oletko painanut VCR STANDBY/ON (STANDBY/ON)-painiketta?
Onko videonauhurin virittimen asetukset oikein?
Tarkasta, onko kasetin suojaliuska ehjä.
Käynnistitkö ajastimen painamalla painiketta?
Tarkista uudelleen nauhoituksen alkamis-/loppumisaika.
Jos ajastinnauhoituksen kuluessa on ollut virtakatkos tai häiriö,
nauhoitus on peruuntunut.
Tarkasta televisio/videonauhuri/antenni-liitännät.
Paina PROG/TRK-painiketta (" lieventääksesi ilmiötä.
Pysäytyskuvassa voi olla "kohinapalkkeja", nauhan kunnosta riippuen. Paina
PROG/TRK-painiketta (
lieventääksesi tätä ilmiötä. Jos eri videokasetteja toistettaessa kuvanlaatu on toistuvasti heikko,
kuvapäät saattavat olla likaiset. Tämä ongelma on harvinainen eikä kuvapäitä ole tarpeen puhdistaa, ellei ole syytä epäillä kuvapäiden olevan likaisia. Lue kaikki kuvapäänpuhdistuskasetin mukana toimitetut ohjeet ennen kuvapäiden puhdistusta. Kuvapäiden virheellinen puhdistus voi vahingoittaa niitä pysyvästi.
6. Jos ongelma jää edelleen voimaan, toista vaiheet 1-5 ja siirä useita kanavia pois niiden alkuperäisestä asetuksesta.
VCR STANDBY/ON (STANDBY/ON)
tai ❷)
/ TRK-painiketta (
"
tai ❷) / TRK-painiketta (
tai
tai
-
)
)
SF
Ellet onnistu selvittämään ongelmatilannetta edellisten ohjeiden perusteella, kirjaa ylös seuraavat seikat:
videonauhurin taustapuolelle merkitty malli- ja sarjanumero
takuutiedot
selkeä kuvaus ongelmasta
ja ota sitten yhteys lähimpään valtuutettuun SAMSUNG-huoltoliikkeeseen.
48
49
Page 29
SF
ELECTRONICS
TV-taajuustaulukko (Järjestelmä B/G-D/K)
002~012 :CCIR STD VHF 244~250 :MOROCCO 013~020 :ITALY 251~255 :BELGUIM 021~069 :CCIR STD UHF 071~075 :CCIR CABLE 201~241 :CCIR STD CABLE
DISP CH Band Fp STD
002 E02 V-L 48.25 CCIR 003 E03 V-L 55.25 CCIR 004 E04 V-L 62.25 CCIR 005 E05 V-H 175.25 CCIR 006 E06 V-H 182.25 CCIR 007 E07 V-H 189.25 CCIR 008 E08 V-H 196.25 CCIR 009 E09 V-H 203.25 CCIR 010 E10 V-H 210.25 CCIR 011 E11 V-H 217.25 CCIR 012 E12 V-H 224.25 CCIR 013 A V-L 53.75 Italy 014 B V-L 62.25 Italy 015 C V-L 82.25 Italy 016 D V-H 175.25 Italy 017 E V-H 183.25 Italy 018 F V-H 192.25 Italy 019 G V-H 201.25 Italy 020 H V-H 210.25 Italy 021 E21 UHF 471.25 CCIR 022 E22 UHF 479.25 CCIR 023 E23 UHF 487.25 CCIR 024 E24 UHF 495.25 CCIR 025 E25 UHF 503.25 CCIR 026 E26 UHF 511.25 CCIR 027 E27 UHF 519.25 CCIR 028 E28 UHF 527.25 CCIR 029 E29 UHF 535.25 CCIR 030 E30 UHF 543.25 CCIR 031 E31 UHF 551.25 CCIR 032 E32 UHF 559.25 CCIR 033 E33 UHF 567.25 CCIR 034 E34 UHF 575.25 CCIR 035 E35 UHF 583.25 CCIR 036 E36 UHF 591.25 CCIR 037 E37 UHF 599.25 CCIR 038 E38 UHF 607.25 CCIR 039 E39 UHF 615.25 CCIR 040 E40 UHF 623.25 CCIR 041 E41 UHF 631.25 CCIR 042 E42 UHF 639.25 CCIR 043 E43 UHF 647.25 CCIR 044 E44 UHF 655.25 CCIR 045 E45 UHF 663.25 CCIR 046 E46 UHF 671.25 CCIR 047 E47 UHF 679.25 CCIR 048 E48 UHF 687.25 CCIR 049 E49 UHF 695.25 CCIR 050 E50 UHF 703.25 CCIR 051 E51 UHF 711.25 CCIR 052 E52 UHF 719.25 CCIR 053 E53 UHF 727.25 CCIR 054 E54 UHF 735.25 CCIR 055 E55 UHF 743.25 CCIR 056 E56 UHF 751.25 CCIR 057 E57 UHF 759.25 CCIR 058 E58 UHF 767.25 CCIR 059 E59 UHF 775.25 CCIR
DISP CH Band Fp STD
060 E60 UHF 783.25 CCIR 061 E61 UHF 791.25 CCIR 062 E62 UHF 799.25 CCIR 063 E63 UHF 807.25 CCIR 064 E64 UHF 815.25 CCIR 065 E65 UHF 823.25 CCIR 066 E66 UHF 831.25 CCIR 067 E67 UHF 839.25 CCIR 068 E68 UHF 847.25 CCIR 069 E69 UHF 855.25 CCIR 071 X V-L 69.25 CCIR 072 Y V-L 76.25 CCIR 073 Z V-L 83.25 CCIR 074 Z+1 V-L 90.25 CCIR 075 Z+2 V-L 97.25 CCIR 101 S01 V-L 105.25 CCIR 102 S02 V-L 112.25 CCIR 103 S03 V-L 119.25 CCIR 104 S04 V-L 126.25 CCIR 105 S05 V-L 133.25 CCIR 106 S06 V-L 140.25 CCIR 107 S07 V-H 147.25 CCIR 108 S08 V-H 154.25 CCIR 109 S09 V-H 161.25 CCIR 110 S10 V-H 168.25 CCIR 111 S11 V-H 231.25 CCIR 112 S12 V-H 238.25 CCIR 113 S13 V-H 245.25 CCIR 114 S14 V-H 252.25 CCIR 115 S15 V-H 259.25 CCIR 116 S16 V-H 266.25 CCIR 117 S17 V-H 273.25 CCIR 118 S18 V-H 280.25 CCIR 119 S19 V-H 287.25 CCIR 120 S20 V-H 294.25 CCIR 121 S21 V-H 303.25 CCIR 122 S22 V-H 311.25 CCIR 123 S23 V-H 319.25 CCIR 124 S24 V-H 327.25 CCIR 125 S25 V-H 335.25 CCIR 126 S26 V-H 343.25 CCIR 127 S27 V-H 351.25 CCIR 128 S28 V-H 359.25 CCIR 129 S29 V-H 367.25 CCIR 130 S30 V-H 375.25 CCIR 131 S31 V-H 383.25 CCIR 132 S32 V-H 391.25 CCIR 133 S33 V-H 399.25 CCIR 134 S34 V-H 407.25 CCIR 135 S35 V-H 415.25 CCIR 136 S36 V-H 423.25 CCIR 137 S37 UHF 431.25 CCIR 138 S38 UHF 439.25 CCIR 139 S39 UHF 447.25 CCIR 140 S40 UHF 455.25 CCIR 141 S41 UHF 463.25 CCIR 142 1A V-L 42.25 lndoesia 143 01 V-L 45.25 Nez
DISP CH Band Fp STD
151 01 V-L 43.25 Angola 152 02 V-L 52.25 Angola 153 03 V-L 60.25 Angola 154 04 V-H 175.25 S/Afri 155 05 V-H 183.25 S/Afri 156 06 V-H 191.25 S/Afri 157 07 V-H 199.25 S/Afri 158 08 V-H 207.25 S/Afri 159 09 V-H 215.25 S/Afri 160 10 V-H 223.25 S/Afri 161 11 V-H 231.25 S/Afri 162 13 V-H 247.45 S/Afri 201 R1 V-L 49.75 OIRT 202 R2 V-L 59.25 OIRT 203 R3 V-L 77.25 OIRT 204 R4 V-L 85.25 OIRT 205 R5 V-L 93.25 OIRT 206 R6 V-H 175.25 OIRT 207 R7 V-H 183.25 OIRT 208 R8 V-H 191.25 OIRT 209 R9 V-H 199.25 OIRT 210 R10 V-H 207.25 OIRT 211 R11 V-H 215.25 OIRT 212 R12 V-H 223.25 OIRT 244 M4 V-H 163.25 245 M5 V-H 171.25 246 M6 V-H 179.25 247 M7 V-H 187.25 248 M8 V-H 195.25 249 M9 V-H 203.25 250 M10 V-H 211.25 251 U1 V-H 226.25 Belguim 252 U2 V-H 234.25 Belguim 253 U3 V-H 242.25 Belguim 254 U4 V-H 250.25 Belguim 255 U5 V-H 258.25 Belguim
Morocco Morocco Morocco Morocco Morocco Morocco Morocco
SAMSUNG EUROPEAN BLOC WARRANTY
Customer’s address
DEALER’S NAME
Handlendesnavn, Forhandler, Nombre de negociante, Nombre del vendedor, Nome de vendedor, Name des Händlers,
CUSTOMER’S ADDRESS
CUSTOMER’S TEL. NO.
Kundesadress, Kundetelefonnummer, No. de Tel. de client, No. de Tel del cliente, Número de telefone de cliente,
Telefonnummer des Kunden, Telefoon nummer van klant, Numéro de téléphone du client, il numero de telefono del client ,
CUSTOMER’S NAME
DATE OF PURCHASE
Kóbetid, Købsadato, Fecha de compra, Data de compra, Kaufdatum, Datum van aankoop, Date d’achat,
La data d’acquisto, Hmeromhniva agoravı agorasthv, Asiakkaan osoite, Salgsdato, Inköpsdatumv
SERIAL NO.
Serienummer, No. de serie, Número serial, Seriennummer, Serie nummer, Numéro de série,
II numero di matricola, Ariqmovı kataskeuhvı, Malli, Serienummer., Serienr
MODEL NAME
Modelnavn, Nombre de modelo, Nombre del modelo, Nome de modelo, Modellbezeichnung, Modelnaam,
Nom du modèle, II nome di modello, Montevlo proi>ovntoı, Asiakkaan puh.nro, Modelnaven, Modell
Ariqmovı thlefwvnou tou agorasthv, Myyjän puh.nro, Kundens telefonnr, Kundens telefonnr.
Kundesnavn, Kundenavn, Nombre de cliente, Nombrre del cliente, Nome de cliente, Name des Kunden,
Naam van klant, Nom du client, il nome del clinte, Onomatepwvnumo tou agopasthv, Sarjanro, Kundens navn, Kundens namn
Naam van handelaar, Nom du marchand, il nome del commerciante, Onoma tou katasthvmatoı, Jalleenmyyjan, Forhandler,
Kundeasdress, Kundeadresse, Dirección de client, Direccion del cliente, Endereco de cliente, Adresse des Kunden,
Adres van klant, adresse du client, L’indrizzo del cliente. Dieuvqunsh tou agopasthv, Ostopäivä, Kundens adresse,
Aterforsaljare
DEALER’S TEL. NO.
Handlendestelesonnummer, Forhandlertelefonnummer, No. de Tel. de negociante, No. de Tel. del vendedor,
Número de telefone de vendedor, Telefonnummer des Handlers, Telefoon nummer van handelaar, Numéro tél´phone du
WARRANTY CARD
GUARANTEE
GARANZIA
GARANTI
GARANTÍA
GARANTIE
GARANTIA
CUSTOMER'S SIGNATURE
tel.nr., Handlarens telefonnr.
DEALER’S ADDRESS
Handlendesadress, Forhandleradresse, Dirección de negociante, Dirección del vendedor. Endereco de vendedor,
Adresse des Händlers, Adres van handelaar, Adresse du marchand, Dieuvqunsh tou katasthmatoı, Asiakkaan nimi,
Forhandlerens adresse, Handlarens adress
marchand, il numero di telefono del commeciante, Ariqmovı thlefwvnou tou katasthvmatoı, Myyjän osoite, Forhandlerens
Please ensure the form above is completed at the time of purchase and
present it to the dealer to quality for guarantee service,
otherwise your guarantee may be affected.
CAUTION
DEALER'S STAMP & SIGNATURE
ΕΓΓΥΗΣΗ
T AKUU
50
Page 30
MAAHANTUOJA:
ELECTRONICS
normaalin kulumisen aiheuttamia korjauksia tai osien vaihota.
tai paikallisen teknisen tai turvastandardin kanssa, joka on
voimassa muussa maassa kuin siinä, jota varten tuote alunperin
suunniteltiin ja valmistettiin. Tämä takuu ei kata tällaista muutosta
eikä muutostyön mahdollisesti aiheuttamia vikoja, eikä niistä
aiheutuvista kustannuksista myöskään makseta korvausta.
5. Tämä takuu ei kata:
aiheutuvia kustannuksia.
a) Säännöllisin väliajoin tehtäviä tarkistuksia, ylläpitoa ja
b) Tuotteen kuljetuksesta, sen siirtämisestä tai asennuksesta
FINLAND
Tälle Samsung-tuotteelle myönnetään kahdentoista (24) kuukauden
takuu ostopäivästä alkaen materiaali- tai valmistusvikojen varalta.
Takuukorjausta tarvittaessa tuote tulee palauttaa sen myyneeseen
liikkeeseen.
Kuitenkin myös muissa EY-maissa toimivat Samsungin valtuutetut
myyjät ja huollot noudattavat tuotteen ostajalle jossakin toisessa EY-
maassa myönnettyjä takuuehtoja. Jos tuotteen käytössä ilmenee
ongelmia, yksityiskohtaisia tietoja valtuutetuista huolloistamme saa
osoitteesta:
luonnonmullistusten, mellakoiden tai minkä muun tahansa
Samsungin vaikuttamattomissa olevan seikan aiheuttamia
normaalista poikkeava käyttö tai väärä asennustapa.
c) Väärinkäytöstä aiheutuvia kustannuksia, mukaan lukien laitteen
www.samsung.se
Samsung Electronics Svenska AB
vahinkoja.
d) Salaman, veden, tulipalon, luonnonmullistusten, sodan, tulipalon,
194 27 Upplands Väsby
Johanneslundsvägen 4. Box 713
Tel: +46 8 590 96600 Fax: +46 8 590 96650
SAMSUNG ELECTRONICS SVENSKA AB
omistusoikeuden takuuajan aikana.
lakisääteisiin oikeuksiin minkään maan lainsäädännössä,
riippumatta siitä, kohdistuvatko nämä ostosopimuksen pohjalta
jälleenmyyjään tai johonkin muuhun. Ellei se ole maan lakien
vastaista, tämän takuun kuluttajalle takaamat oikeudet ovat hänen
yksinomaisia oikeuksiaan, eikä Samsung, sen tytäryhtiöt tai
jälleenmyyjät ole missään vastuussa levyjen, CD-levyjen, video- tai
audionauhojen tai minkään muiden vastaavien laitteiden tai
materiaalien epäsuorista tai seurannaisista menetyksistä tai
6. Takuu koskee jokaista ostajaa, joka on laillisesti hankkinut tuotteen
7. Tällä takuulla ei ole vaikutusta kuluttajan sovellettavissa oleviin
takuukortti on täysin ja oikein täytetty sekä se esitetään yhdessä
alkuperäisen laskun, ostokuitin tai muun ostoksen vahvistavan
todisteen kanssa ja ellei tuotteen sarjanumeroa ole tuhrittu
tunnistamattomaksi.
TAKUUEHDOT
1. Takuu on ainoastaan voimassa, jos takuuhuoltoa tarvittaessa
tuotteen tai sen viallisen osan vaihtamiseen.
2. Samsungin velvoitteet rajoittuvat sen oman harkinnan mukaan
minkäänlaisesta vaurioitumisesta.
jälleenmyyjällä tai Samsungin valtuuttamassa huollossa. Rahoja ei
makseta takaisin korjauksista, jotka suoritetaan jälleenmyyjällä,
joka ei ole Samsungin valtuuttama, eikä tämä takuu myöskään
kata sellaisia korjauksia eikä niiden Samsung-tuotteeseen
mahdollisesti aiheuttamia vikoja.
3. Takuukorjaus pitää suorittaa Samsungin valtuuttamalla
silloin kun se pitää muuttaa yhteensopivaksi jonkin maakohtaisen
4. Tässä tuotteessa ei katsota olevan materiaali- eikä valmistusvikoja
AC68-01823G
Loading...