Samsung HT-H7750WM, HT-H7500WM User guide [sv]

Blu-ray™
Hemmabiosystem
bruksanvisning
föreställ dig möjligheterna
Tack för att du har köpt den här Samsung-produkten. För att få mer komplett service registrerar du din produkt på
www.samsung.com/register
Säkerhetsinformation
VAR FÖRSIKTIG
RISK FÖR ELEKTRISKA STÖTAR, ÖPPNA EJ
VAR FÖRSIKTIG: FÖR ATT MINSKA RISKEN FÖR
ELEKTRISK STÖT SKA DU INTE TA BORT LOCKET
(ELLER BAKSIDAN). DET FINNS INGA DELAR INVÄNDIGT
SOM ANVÄNDAREN KAN UTFÖRA SERVICE PÅ.
ÖVERLÅT ALL SERVICE ÅT KVALIFICERAD PERSONAL.
Spåren och öppningarna i kåpan och på produktens under- eller baksida är till för nödvändig ventilation. För att säkerställa att denna apparat används på ett säkert sätt och för att skydda den från att överhettas, får dessa spår och öppningar aldrig blockeras eller täckas.
- Placera inte den här apparaten på en begränsad yta, t.ex. en bokhylla eller ett skåp, såvida det inte finns ordentlig ventilation runtomkring.
- Placera inte den här apparaten nära eller ovanför ett element eller värmespjäll, eller på en plats där den utsätts för direkt solljus.
- Placera inga kärl (t.ex. vaser), som innehåller vatten, på denna apparat. Spillt vatten kan orsaka en brand eller elektriska stötar.
Utsätt inte den här apparaten för regn och placera den inte nära vatten (t.ex. nära ett badkar, en balja, en diskho, ett handfat, i en blöt källare eller nära en pool). Om den här apparaten råkar bli blöt ska du koppla ur den och omedelbart kontakta en auktoriserad återförsäljare.
Den här apparaten går på batterier. I ditt område kan det finnas regelverk för miljön som kräver att du måste kassera de här batterierna på rätt sätt. Kontakta dina lokala myndigheter för information om kassering eller återvinning.
Överbelasta inte vägguttag, skarvsladdar eller adaptrar högre än deras kapacitet, eftersom det kan orsaka bränder eller elektriska stötar.
Dra nätkablar så att det inte råder någon risk för att de trampas på eller kläms av föremål som är placerade på eller i närheten av kablarna. Var särskilt uppmärksam vid änden med kontakten, vid vägguttag och vid anslutningen till apparaten.
För att skydda den här apparaten från åskväder, eller när den lämnas obevakad och oanvänd under längre tid, ska du koppla bort den från vägguttaget och koppla ur antennen eller kabelsystemet. Det förhindrar att utrustningen skadas av blixtar och stötström.
Innan växelströmskabeln ansluts till likströmsadapterns uttag, bör du se till att den angivna spänningen på likströmsadaptern motsvarar den lokala strömförsörjningen.
Stick aldrig in något av metall i den här apparatens öppna delar. Att göra det kan utgöra risk för elektriska stötar.
För att undvika elektriska stötar ska du aldrig röra vid den här apparatens insida. Endast en kvalificerad tekniker bör öppna den här apparaten.
Se till att koppla i nätkabeln så att den sitter fast ordentligt. När nätkabeln kopplas ur från ett vägguttag ska du alltid dra i nätkabelns kontakt. Dra aldrig i själva kabeln. Rör inte vid nätkabeln med blöta händer.
Om den här apparaten inte fungerar som vanligt, i synnerhet om den avger avvikande ljud eller dofter, ska du omedelbart koppla ur den och kontakta en auktoriserad återförsäljare eller ett servicecenter.
Skötsel av kåpan
- Innan du ansluter andra komponenter till den här produkten ska du kontrollera att de är avstängda.
- Om du plötsligt förflyttar produkten från en kall till en varm plats kan det bildas kondens på funktionsdelarna och linsen och orsaka onormal skivuppspelning. Om detta inträffar ska du koppla ur produkten, vänta i två timmar och sedan ansluta kontakten i vägguttaget. Mata sedan in skivan och försök spela upp den igen.
Se till att dra ur nätkabeln ur uttaget om produkten inte ska användas eller om du inte ska vara hemma under en längre tid (särskilt när barn, äldre eller funktionshindrade personer lämnas ensamma hemma).
- Dammlager kan orsaka en elektrisk stöt, ett elektriskt läckage eller en brand genom att orsaka att nätkabeln skapar gnistor och värme eller att höljets skick blir dåligt.
Kontakta ett auktoriserat servicecenter för information om du avser att installera produkten på en plats med mycket damm, höga eller låga temperaturer, hög luftfuktighet, kemiska ämnen eller där den ska fungera dygnet runt, t.ex. en flygplats, en tågstation etc. Att inte göra det kan leda till allvarliga skador på produkten.
Den här symbolen visar att det finns hög spänning inuti. Det är farligt att komma i någon typ av kontakt med någon av den här produktens delar.
Den här symbolen visar att viktiga dokument om användning och underhåll medföljer den här produkten.
2 - Svenska
Använd den endast med en ordentligt jordad kontakt och jordat vägguttag.
- Om det inte är tillräckligt jordat kan elektriska stötar eller skador på utrustningen uppstå. (Endast klass l-utrustning.)
För att stänga av den här apparaten måste du koppla ur den från vägguttaget. Därför måste vägguttaget och kontakten alltid vara enkla att komma åt.
Låt inte barn hänga på produkten.
Förvara tillbehören (t.ex. batterier) på en säker plats,
utom barns räckhåll.
Installera inte produkten på en instabil plats, t.ex. en löst sittande hylla, ett lutande golv eller en plats där den utsätts för vibrationer.
Tappa inte och slå inte på produkten. Om produkten skadas ska du koppla ur strömsladden och kontakta ett servicecenter.
För att rengöra den här apparaten kopplar du ur nätkabeln från vägguttaget och torkar produkten med en mjuk och torr duk. Använd inga kemikalier, t.ex. vax, bensen, alkohol, thinner, insektsmedel, doftspray, smörjmedel eller rengöringsmedel. De här kemikalierna kan skada produktens yttre eller sudda ut tryckt text på produkten.
Utsätt inte denna apparat för droppar eller skvätt. Ställ inga föremål fyllda med vätskor, exempelvis vaser, på apparaten.
Kasta inte batterierna i en eld.
Koppla inte in flera elektriska enheter i samma
vägguttag. Om uttaget överbelastas kan det orsaka överhettning och resultera i brand.
Det råder fara för explosion om du byter ut batterierna som använts i fjärrkontrollen mot fel typ av batteri. Byt endast ut batterierna med samma eller motsvarande batterityp.
VARNING:
FÖR ATT FÖRHINDRA ATT ELD SPRIDS
SKA DU ALLTID HÅLLA LJUS OCH ANDRA FÖREMÅL MED ÖPPNA LÅGOR BORTA FRÅN DEN HÄR PRODUKTEN.
CLASS 1LASER PRODUCT
Den här produkten är klassificerad som en KLASS 1 LASERPRODUKT. Användning av kontroller, ändring av prestanda eller procedurer än de som specificerats här kan orsaka skadlig strålning.
VAR FÖRSIKTIG:
OSYNLIG LASERSTRÅLNING VID ÖPPNING ELLER
FÖRSTÖRDA SPÄRRAR, UNDVIK EXPONERING AV STRÅLE.
CLASS 1 LASER PRODUCT KLASSE 1 LASER PRODUKT LUOKAN 1 LASER LAITE KLASS 1 LASER APPARAT PRODUCTO LÁSER CLASE 1
3D-föreskrifter
VIKTIG INFORMATION RÖRANDE HÄLSA OCH SÄKERHET FÖR 3D-BILDER. Läs och se till att du förstår följande säkerhetsinformation innan du använder 3D-funktionen.
Vissa tittare kan uppleva obehag vid visning av 3D-TV, exempelvis i form av yrsel, illamående och huvudvärk. Om du upplever några sådana symptom ska du sluta titta på 3D-TV, avlägsna 3D-glasögonen och vila.
Om du tittar på 3D-bilder under en längre period kan det orsaka trötta ögon. Om du upplever trötta ögon ska du sluta titta på 3D-TV, avlägsna 3D-glasögonen och vila.
En vuxen med ansvar ska med jämna mellanrum titta till barn som använder 3D-funktionen. Om de säger sig uppleva trötta ögon, huvudvärk, yrsel eller illamående ska barnen omedelbart sluta titta på 3D-TV och vila.
Använd inte 3D-glasögonen i andra syften (exempelvis som vanliga glasögon, solglasögon, skyddsglasögon etc.)
Använd inte 3D-funktionen eller 3D Active-glasögonen när du går eller rör dig. Om du använder 3D-funktionen eller 3D Active-glasögon när du rör dig kan det göra att du stöter emot saker, snubblar och/eller faller och orsakar allvarlig skada.
Om du vill använda 3D-innehåll ansluter du en 3D-enhet (3D-kompatibel AV-mottagare eller TV) till produktens HDMI OUT-port med en HDMI­höghastighetskabel. Sätt på 3D-glasögonen innan du visar 3D-innehållet.
Produkten sänder ut 3D-signaler endast genom HDMI­kabeln som är ansluten till porten HDMI OUT.
Videoupplösningen i 3D-uppspelningsläge fast inställt på den ursprungliga 3D-videons upplösning. Du kan inte ändra upplösningen.
Vissa funktioner, såsom BD Wise, inställning av skärmstorlek och -upplösning kanske inte fungerar i 3D-uppspelningsläge.
Används en höghastighets HDMI-kabel för att skicka 3D-signalen.
Håll ett avstånd på minst tre gånger bredden på skärmen från TV:n vid visning av 3D-bilder. Om du exempelvis har en 46 tums skärm ska du hålla dig 3,5 meter från skärmen.
Placera 3D-videoskärmen i ögonnivå för optimal 3D-bild.
När produkten är ansluten till vissa 3D-enheter kanske 3D-effekten inte fungerar som den ska.
Den här produkten konverterar inte 2D-innehåll till 3D.
”Blu-ray 3D” och logotypen för ”Blu-ray 3D” är
varumärken som tillhör Blu-ray Disc Association.
Säkerhetsinformation
3 - Svenska
Innehåll
KOMMA IGÅNG
5 Tillbehör 5 Högtalarkomponenter 6 Frampanel 7 Bakpanel 8 Fjärrkontroll
ANSLUTNINGAR
9 Ansluta högtalarna 12 Montera den toroidformade ferritkärnan i
nätkabeln för den trådlösa mottagarmodulen (SWA-6000)
13 Ansluta till en TV och externa enheter 14 Ansluta till en nätverksrouter
INSTÄLLNINGAR
15 Första inställningarna 15 Startskärmen i korthet 16 Öppna skärmen Inställn. 16 Menyfunktioner för Inställningar 22 Nätverksinställningar 24 Wi-Fi Direct 25 Uppgradera programvaran
SPELA UPP INNEHÅLL
27 Spela upp kommersiella skivor 27 Spela upp multimediefiler 29 Styra videouppspelning 32 Styra musikuppspelning 37 Använda Bluetooth 40 Visa fotoinnehåll 41 Lyssna på radio 42 Använda knapparna på fjärrkontrollen för
specialeffekter
NÄTVERKSTJÄNSTER
43 Logga in på ditt Samsung-konto 43 Lägga till ett kontokort 43 Innan du använder FILM OCH TV-SERIER eller
SAMSUNG APPS
44 Använda FILM OCH TV-SERIER 45 Använda SAMSUNG APPS 47 Screen Mirroring 47 Använda webbläsaren 50 Länka dina internettjänstekonton till produkten 50 BD-LIVE™
APPENDIX
51 Tilläggsinformation 52 Skiv- och formatkompatibilitet 59 Felsökning 62 Specifikationer 64 Licenser
4 - Svenska
Komma Igång
 Bilder och illustrationer i den här bruksanvisningen erbjuds endast för referens och kan variera från
faktiskt produktutseende.
 En administrationsavgift kan debiteras om antingen
a. en tekniker tillkallas och det inte finns något produktfel (dvs. du har underlåtit att läsa den här
bruksanvisningen)
b. du tar med enheten till ett reparationscenter och det inte finns något produktfel (dvs. du har
underlåtit att läsa den här bruksanvisningen).
 Beloppet på en sådan administrationsavgift meddelas innan något arbete eller hembesök genomförs.
Se efter i paketet om tillbehören och högtalarkomponenterna som anges eller visas nedan finns med.
Tillbehör
• Fjärrkontroll Litiumbatteri • Bruksanvisning
Komma Igång
(För nätkabel)
Nätkabel FM-antenn
VARNING, SVÄLJ INTE BATTERIET, RISK FÖR FRÄTSKADA, [Fjärrkontrollen som medföljer] Den här produkten innehåller ett knappbatteri.
Om knappbatteriet sväljs kan det orsaka allvarliga inre frätskador inom 2 timmar och kan leda till döden. Håll nya och begagnade batterier utom räckhåll för barn. Om batterifacket inte stängs på ett säkert sätt, använd inte produkten och håll den utom räckhåll för barn. Om du tror att batterier kan ha svalts eller placerats inuti någon del av kroppen, uppsök omedelbart läkare.
Toroidformad
ferritkärna
Mjuk trasa
Högtalarkomponenter
HT-H7500WM – 5.1CH
Center
Fram x 2 Surround x 2 Högtalarkabel x 6 Subwoofer
Trådlös mottagare Modul (SWA-6000)
5 - Svenska
Komma Igång
HT-H7750WM – 7.1CH
Högtalarkabel x 2 Skruv (5x20) x 16 Stativbas x 4 Center
Fram/
Övre fram x 2
Stativ x 4 Surround x 2 Subwoofer
Frampanel
DISPLAYIKONER
FUNKTION
ÖPPNA/ STÄNG
NFC
STOPP
VOLYMKONTROLL
SPELA/PAUS
PÅ/AV
SKÄRM
Trådlös mottagare Modul (SWA-6000)
SLANG FÖR
VAKUUMFÖRSTÄRKARE
U
M
U
T
C
U
A
B
V
E
D
S
N
O
E
-
U
H
N
G
D
I
H
5V 0.5A
SKIVFACK
Mobiltelefoner eller mobila enheter som är placerade nära dammsugare eller elektroniska produkter och
USB FJÄRRKONTROLLSSENSOR
placeras ovanpå produkten kan orsaka ljud eller förvridning. När produkten är på får du inte låta barn röra vid produktens yta. Den blir het.
Om du vill uppgradera produktens programvara genom USB-uttaget måste du använda en USB-flashenhet.
6 - Svenska
När produkten visar Blu-ray-skivmenyn kan du inte starta filmen genom att trycka på knappen på
produkten eller fjärrkontrollen. För att spela upp filmen måste du välja Spela film eller Start på skivmenyn och sedan trycka på knappen
Om du använder internet eller spelar upp innehåll från en USB-enhet på din TV via hemmabiosystemet kan
du inte välja läget BD/DVD med knappen
OK.
SOURCE. Välj läget BD/DVD genom att avsluta internet eller
stoppa innehållet som du spelar upp på TV:n och välj sedan läget BD/DVD. Om du vill använda funktionen NFC ska du tagga den kompatibla Bluetooth-källenheten ovanpå
produkten
(se sidan 39).
Bakpanel
SPEAKERS OUT
L
FRONT
R
FRONT
CENTER
SUBWOOFER
KYLFLÄKT
POWER
FRONT TOP
FRONT
SUBWOOFER
SPEAKERS OUT
R
R
HÖGTALARUTGÅNGAR NÄTKABEL LAN-TERMINAL
* Ansluta FM-antennen
1. Anslut den medföljande FM-antennen till uttaget FM ANT.
2. För antennkabeln långsamt runt tills du hittar en plats där mottagningen är bra. Fäst antennkabeln på
väggen eller på någon annan stabil plats.
Se till att du har minst 10 cm fritt utrymme på alla sidor av hemmabion när du installerar produkten för att
garantera god ventilation. Täck inte kylfläkten eller ventilationshålen. Den här enheten kan inte ta emot AM-sändningar.
* För HT-H7500WM
IMPEDANCE : 3
HDMI-UTGÅNG
L
FRONT TOP
L
FRONT
IMPEDANCE : 3
CENTER
HDMI OUT
HDMI-INGÅNG
HDMI IN
1 2
LAN
AUX-INGÅNG
AUX IN FM ANT
L
OPTICAL
R
DIGITAL AUDIO IN
* FM-ANTENN
EXTERN DIGITALLJUDINGÅNG (OPTISKT)
Komma Igång
7 - Svenska
Komma Igång
Fjärrkontroll
Genomgång av fjärrkontrollen
Tryck för att öppna och stänga
Slå på och av produkten.
Justera volymen.
Tryck för att hoppa bakåt ([) eller
Tryck och håll in för att söka bakåt (()
Tryck för att flytta till startskärmen.
Välj menyalternativen på skärmen och
,. :
Sök efter aktiva FM-stationer
Återgå till föregående meny.
Använd det här alternativet för att
öppna popup-/titelmenyn.
Tryck för att tillämpa ljudeffekter.
Tryck för att tillämpa effekten DTS
Neo:Fusion II eller 3D-ljud.
Tryck på de här knapparna för menyer
på produkten och flera Blu-ray-
Tryck för att välja MANUAL/PRESET
(MANUELLT/FÖRINSTÄLLT) i
När du spelar upp multimedieinnehåll i SAMSUNG APPS kan du pausa genom att hålla knappen 5
nedtryckt. Stoppa uppspelningen genom att hålla knappen
framåt (]).
eller
eller framåt ()).
ändra menyvärden.
och ändra kanaler.
skivfunktioner.
inställningsfunktionen.
Installera batterierna i fjärrkontrollen
skivfacket. Tryck för att välja läget för hemmabio
(HDMI, AUX, BD/DVD etc.).
Stäng av ljudet tillfälligt. Tryck för att spela upp en skiva eller filer.
eller Tryck för att pausa uppspelning. Tryck för att använda verktygsmenyn. eller Håll knappen nedtryckt för att visa den
numerära knappsatsen (kan inkludera funktionsknappar) på skärmen.
Tryck för att stoppa uppspelningen av skivan eller för att lämna menyn.
Tryck för att visa skivmenyn. Använd det här alternativet för att visa
uppspelningsinformation när du spelar upp en Blu-ray-/dvd-skiva eller filer.
Ställ in vilotiden för att stänga av produkten.
Välj STEREO eller MONO för radiosändningar.
Används för att ange en förinställd radiofrekvens.
(
LÄMNA) nedtryckt på fjärrkontrollen.
e
1
Använd ett mynt för att vrida locket på fjärrkontrollen motsols för att avlägsna det som visas i bilden ovan.
2
Sätt i ett litiumbatteri (3 V). Pluspolen (+) ska peka uppåt när du sätter i batteriet. Sätt på batterilocket igen och rikta in '●'-markeringarna sida vid sida som visas i bilden ovan.
8 - Svenska
3
Använd ett mynt för att vrida locket medsols så långt som det går för att fästa det på plats.
Anslutningar
Det här avsnittet beskriver olika metoder för att ansluta produkten till andra externa komponenter. Stäng av enheten och koppla ur nätkabeln innan du flyttar eller installerar produkten.
Ansluta högtalarna
Subwoofer
Fram (V)
Surround (V)
* HT-H7500WM
Produktens position
Placera den på ett stativ, en hylla eller under TV-bordet.
Välja lyssningsposition
Lyssningspositionen ska vara ungefär 2,5 till 3 gånger TV:ns skärmstorlek från TV:n. Om du exempelvis har en 46 tums-TV ska lyssningspositionen vara 2,92 till 3,50 meter från skärmen.
HT-H7500WM: Främre
högtalare
HT-H7750WM: Främre/ främre övre högtalarna
HT-H7500WM:
Centerhögtalare
HT-H7750WM:
Centerhögtalare
Center
Fram (H)
Produkt
Surround (H)
Trådlös
mottagarmodul
Placera dessa högtalare framför lyssningspositionen, vända inåt (cirka 45°) mot dig. Placera främre högtalarna så att deras diskanthögtalare hamnar på samma höjd som ditt öra. Ställ de främre högtalarna med framsidan i linje med framsidan på centerhögtalaren eller placera dem något framför den.
Placera dessa högtalare framför lyssningspositionen, vända inåt (cirka 45°) mot dig. Placera främre högtalarna så att deras diskanthögtalare hamnar på samma höjd som ditt öra. Ställ de främre/främre övre högtalarna med framsidan i linje med framsidan på centerhögtalaren eller placera dem något framför den.
Det är bäst att placera centerhögtalaren i samma höjd som de främre högtalarna. Du kan även installera den direkt över eller under TV:n.
Det är bäst att placera centerhögtalaren i samma höjd som de främre/främre övre högtalarna. Du kan även installera den direkt över eller under TV:n.
Subwoofer
Främre/främre
övre (V)
Surround (V)
* HT-H7750WM
Center
Produkt
Främre/främre
övre (H)
Surround (H)
Trådlös
mottagarmodul
Anslutningar
9 - Svenska
Anslutningar
Placera de här högtalarna vid sidan av din lyssningsposition. Finns det inte tillräckligt med plats kan du placera högtalarna så att de är riktade mot varandra.
Surroundhögtalare
Placera dem cirka 60 till 90 cm över ditt öras höjd och lätt riktade nedåt. * Till skillnad mot främre högtalarna och centerhögtalarna används
surroundhögtalarna mestadels för ljudeffekter. Ljud kommer inte från dem hela tiden.
Subwoofer
* Surroundhögtalarna måste vara anslutna till den trådlösa mottagarmodulen. * Dina högtalares utseende kan skilja sig från bilderna i denna bruksanvisning. * Varje högtalare har en färgetikett på baksidan eller undersidan. Varje kabel har ett band med en färg
vid ena änden. Matcha färgen på bandet på varje kabel med färgen på högtalaren och anslut sedan kabeln till högtalaren. Se sidan 11 för exakta instruktioner.
Subwooferns placering är inte så viktig. Placera den där du önskar.
Montera högtalarna på det höga stativet
* endast HT-H7750WM
1. Hitta högtalarkabeln som är ansluten till stativet.
Vänd stativet och stativbasen upp och ner, rulla ut högtalarkabeln och dra den sedan genom hålet på stativets bas.
Var försiktig när du hanterar stativet. Det är tungt.
2. Anslut stativbasen till stativets undersida.
3. Sätt i de tre 5x20-skruvaran i de markerade hålen på
stativets bas och dra sedan åt dem med en skruvmejsel såsom visas på bilden.
4. Placera högtalarkabeln i facket på stativbasens undersida.
5. Anslut det monterade stativet och högtalaren genom
att matcha etiketterna på stativet och högtalaren med varandra såsom visas på bilden.
6. Skruva in en skruv (5x20) i hålet på högtalarens baksida och dra åt medurs med en skruvmejsel.
7. Upprepa steg 1 till 6 med den andra högtalaren och det andra stativet.
1
3
5 6
Högtalare
Stativ
2
Stativ
4
Stativbas
10 - Svenska
Ansluta högtalarkablarna
HDMI OUT
1
SPEAKERS OUT
CENTER
SUBWOOFER
FRONT
L
FRONT
R
IMPEDANCE : 3
HDMI OUT
1
SPEAKERS OUT
CENTER
SUBWOOFER
FRONT
L
FRONT
R
FRONT TOP
L
FRONT TOP
R
IMPEDANCE : 3
1. Matcha varje högtalares kabelpaket med motsvarande högtalare genom att matcha kontakternas färgkoder på varje paket med färgetiketten på undersidan eller baksidan av varje högtalare.
2. Anslut högtalarkabelns kontakter på baksidan av produkten genom att matcha färgerna på högtalarkontakterna med färgerna på högtalaruttagen.
HT-H7500WM
HT-H7750WM
Främre högtalare
Trådlös mottagarmodul
Surroundhögtalare (H) Surroundhögtalare (V)
Främre övre/främre
högtalare (H)
Trådlös mottagarmodul
(H)
Subwoofer
Främre högtalare
SPEAKERS OUT
L
FRONT
R
FRONT
IMPEDANCE : 3
CENTER
SUBWOOFER
Främre övre/främre
högtalare (V)
L
R
FRONT TOP
FRONT TOP
L
FRONT
R
FRONT
SUBWOOFER
CENTER
SPEAKERS OUT
IMPEDANCE : 3
Anslutningar
(V)
Centerhögtalare
Surroundhögtalare (V) Surroundhögtalare (H)
* Den här produkten får endast anslutas med SWA-6000.
Centerhögtalare
Subwoofer
11 - Svenska
Anslutningar
Om du placerar en högtalare nära TV:n kan färgerna på skärmen förvrängas p.g.a. det magnetiska fältet.
Placera den trådlösa mottagarmodulen i det bakre lyssningsläget. Om den trådlösa mottagarmodulen
placeras för nära produkten kan det uppstå störningar i högtalarljudet på grund av interferens. Om du använder en enhet, t.ex. en mikrovågsugn, trådlöst nätverkskort, Bluetooth-enhet eller någon annan
enhet som använder frekvenserna 2,4/5,8 GHz nära produkten kan ljudet från högtalarna utsättas för störningar.
Det högsta överföringsavståndet från produkten till den trådlösa mottagarmodulen är cirka 10 m, men kan
variera beroende på användarmiljön. Om en stål-/betongvägg eller metallvägg är placerad mellan produkten och den trådlösa mottagarmodulen kanske inte systemet fungerar alls, eftersom radiovågor inte kan gå igenom metall.
Om produkten inte kan skapa en trådlös anslutning måste du köra en ID-inställning mellan produkten och
den trådlösa mottagarmodulen. När huvudenheten är frånkopplad trycker du och håller in på fjärrkontrollen i 5 sekunder. Slå på den trådlösa mottagarmodulen. Tryck sedan på knappen ”ID SET” på baksidan av den trådlösa mottagarmodulen och håll den nedtryckt i 5 sekunder och slå sedan på produkten.
| VAR FÖRSIKTIG |
Om du vill montera högtalarna på väggen ska du sätta fast skruvarna eller spikarna (medföljer ej) stadigt
på väggen där du vill hänga upp en högtalare. Sedan ska du genom att använda hålet på varje högtalares baksida försiktigt hänga upp varje högtalare på en skruv eller spik.
Barn får inte leka nära högtalarna. De kan skadas om högtalarna välter.
Kontrollera att polerna (+/ –) är korrekt kopplade när du ansluter högtalarkablarna till högtalarna.
Håll subwoofern utom räckhåll för barn för att förhindra att barn sticker in händer eller främmande föremål i
hålet på subwoofern. Häng inte subwoofern på väggen med hjälp av hålet.
Den trådlösa mottagarantennen är inbyggd i den trådlösa mottagarmodulen. Undvik att utsätta den för
vatten eller fukt. Se till att det inte finns några störande element i närheten av den trådlösa mottagarmodulen för att få optimal
kvalitet på ljudet. I 2-kanalsläge hörs inget ljud från de trådlösa surroundhögtalarna.
(tyst)-knappen
Montera den toroidformade ferritkärnan i nätkabeln för den trådlösa mottagarmodulen (SWA-6000)
Om du fäster en toroidformad ferritkärna på subwooferns nätkabel hjälper det till att förhindra RF-störningar från radiosignaler.
1. Drag ut fixerfliken på den toroidformade ferritkärnan för att öppna den.
2. Gör två öglor runt nätkabeln till den trådlösa mottagarmodulen.
3. Fäst den toroidformade ferritkärnan på den trådlösa
mottagarmodulens nätkabel såsom visas på bilden på höger sida och stäng den sedan genom att trycka tills det klickar.
Fäst ferritkärnan så nära den trådlösa mottagarmodulen som möjligt.
12 - Svenska
Ansluta till en TV och externa enheter
POWER
L
R
FRONT TOP
FRONT TOP
L
FRONT
R
FRONT
IMPEDANCE : 3
CENTER
SUBWOOFER
SPEAKERS OUT
HDMI OUT
Röd
R
Vit
W
AUX IN FM ANT
LAN
L
OPTICAL
R
DIGITAL
HDMI IN
1 2
AUDIO IN
HDMI IN
HDMI OUT
1 2
Metod 1 Metod 3
LAN
Metod 2
Externa enheter
AUX IN FM ANT
L
R
OPTICAL
OPTICAL OUTAUDIO OUTHDMI OUTHDMI IN
DIGITAL
AUDIO IN
Ansluta till en TV
Anslut HDMI-kabeln (medföljer ej) från uttaget HDMI OUT på baksidan av produkten till uttaget HDMI IN på din TV. Om TV:n stöder ARC behöver du bara ansluta denna kabel för att höra TV-ljud från hemmabion. Se sidan 19 i den här bruksanvisningen och avsnittet för ARC i TV:ns bruksanvisning för detaljer.
Ansluta till externa enheter
Metod 1 HDMI-INGÅNG: Ansluta till en extern komponent med en HDMI-kabel
Anslut HDMI-kabeln (medföljer ej) från uttaget HDMI IN på baksidan av produkten till uttaget HDMI OUT på din digitala enhet.  Välj läget HDMI1 eller HDMI2.
Metod 2 AUX-INGÅNG: Ansluta till extern, analog komponent
Genom att använda en RCA-ljudkabel (medföljer ej) ansluter du uttaget AUDIO In på produkten till uttaget AUDIO Out på den externa analoga komponenten.  Välj läget AUX.
Se till att matcha färgerna på kabelns kontakter mot färgerna på de ingående och utgående uttagen.
Metod 3 OPTISKT: Ansluta till extern, digital ljudkomponent
Använd för att ansluta den digitala ljudutgången på digitala signalkomponenter, t.ex. kabelboxar och satellitmottagare (kabel-tv-boxar), till hemmabiosystemet. Använd en digital, optisk kabel (medföljer ej) och anslut den till uttaget för optiskt, digitalt ingående ljud på produkten till uttaget för optiskt, digitalt utgående ljud på den externa digitala enheten med en digital optisk kabel.  Välj läget D. IN.
Om du vill titta på video från kabelboxen/satellitmottagaren, måste du ansluta videoutgången direkt till TV:n.
Systemet stöder digitala samplingsfrekvenser på 32 kHz eller högre från externa digitala komponenter.
Det här systemet stöder bara DTS och Dolby Digital audio. MPEG audio, ett bitstream-format, stöds inte.
Välja en extern enhet att använda
Tryck på knappen SOURCE om du vill en extern enhet efter att du har anslutit den. Varje gång du trycker på den här knappen ändras läget enligt följande: BD/DVD  D. IN  AUX  HDMI1  HDMI2  FM  BT
Anslutningar
13 - Svenska
Anslutningar
Ansluta till en nätverksrouter
Du kan ansluta produkten till nätverksroutern på ett av de sätt som anges nedan.
Kabelnätverk
POWER
L
R
FRONT TOP
FRONT TOP
L
FRONT
R
FRONT
IMPEDANCE : 3
CENTER
SUBWOOFER
SPEAKERS OUT
HDMI OUT
(med integrerad router)
Eller
Router
Din router eller dina ISP-principer kan hindra
produkten från att få åtkomst till Samsungs programuppdateringsserver. Om detta inträffar ska du kontakta din ISP (internetleverantör) för mer information.
DSL-användare bör använda en router för att
skapa en nätverksanslutning. Om du vill använda DLNA-funktionen måste
du ansluta datorn till nätverket så som visas på bilden ovan. Anslutningen kan vara med kabel eller trådlös.
AUX IN FM ANT
LAN
L
OPTICAL
R
DIGITAL
HDMI IN
1 2
AUDIO IN
Bredbandsmodem
Bredbandstjänst
Bredbandstjänst
Bredband
modem
Trådlöst nätverk
Om den trådlösa IP-routern stöder DHCP kan
produkten använda en DHCP-adress eller fast IP­adress för att ansluta till det trådlösa nätverket.
Ställ in den trådlösa IP-routern på infrastrukturläge.
Ad-hoc-läget stöds inte. Produkten stöder bara följande trådlösa
säkerhetsnyckelprotokoll:
- WEP (ÖPPET/DELAT), WPA-PSK (TKIP/AES), WPA2-PSK (TKIP/AES)
Välj en kanal för den trådlösa IP-routern som
inte används. Om kanalinställningen för den trådlösa IP-routern används av en annan enhet i närheten, kan det resultera i störningar och kommunikationsfel.
I enlighet med de senaste Wi-Fi-
certifieringsspecifikationerna stöder Samsungs hemmabio inte säkerhetskrypteringarna WEP, TKIP eller TKIP-AES (WPS2 Mixed) i nätverk som körs i läget 802.11n.
Trådlöst nätverk kan av naturen orsaka störningar,
beroende på användningsförhållanden (AP­prestanda, avstånd, hinder, störningar från andra radioenheter etc.).
Trådlös IP-delare
Bredbandstjänst
14 - Svenska
Inställningar
Första inställningarna
Startmenyn visas inte om du inte konfigurerar grundinställningarna.
OSD (On Screen Display) kan ändras i produkten efter att du har uppgraderat programversion.
Stegen för åtkomst kan variera beroende på den valda menyn.
När du är klar med att ansluta hemmabion till TV:n ska du slå på TV:n och sedan slå på hemmabion. Den första skärmen för första inställningen visas. Konfigurationsskärmen visas i följande ordning: Språk, Nätverkskonfiguration, Villkor, Skärmupplösning (bildförhållande) och Högtalarlayout. Beroende på versionen av programvaran som är installerad på hemmabion kanske du även ser skärmen för uppdatering av programvara. Följ anvisningarna som visas på varje skärm, som guidar dig genom förenklad konfiguration.
Om du inte är redo att ställa in nätverkskonfigurationen eller du har problem med den, kan du välja Skippa och konfigurera senare. (Se sidan 22)
Redigera dina inställningar efter första inställningen
genom att välja Inställn. > System > Inställning på startskärmen eller välja alternativet Återst. (Se sidan 21)
Startskärmen i korthet
1234
SPELA SKIVA
SPELA SKIVA
Ingen skiva
Ingen skiva
REKOMMENDERAS MINA APPAR
App 1 App 2 App 3 App 4 App 5 App 6
FILM OCH TV-SERIER
FILM OCH TV-SERIER
Screen Mirroring
MULTIMEDIA
MULTIMEDIA
SAMSUNG APPS
SAMSUNG APPS
Funktion Inställn. Funktion Inställn.
56 897
SPELA SKIVA
1
Visa informationen om skivan som sitter i skivfacket just nu. Tryck på skivan.
FILM OCH TV-SERIER
2
Hämta filmer och TV-program från internet.
Beroende på land kanske menyfunktionen inte
stöds.
MULTIMEDIA
3
Visa foto-, video- eller musikinnehåll från skivor, USB-enheter, datorer och mobila enheter eller molntjänster.
SAMSUNG APPS
4
Hämta/öppna olika betalprogram eller gratisprogram.
REKOMMENDERAS
5
En lista över användbara och populära appar som vi rekommenderar att du laddar ner.
MINA APPAR
6
Visar nedladdade och installerade appar. Du kan ändra visningsordningen. (Se sidan 45)
Screen Mirroring
7
Installerar trådlös speglingsfunktion mellan hemmabion och en smarttelefon eller surfplatta.
Beroende på land kanske denna menyfunktion
inte stöds.
Funktion
8
Använd om du vill växla mellan externa enheter som är anslutna till Digital In, Aux, HDMI 1 eller HDMI 2 för att växla till Tuner eller för att växla till en ansluten Bluetooth-enhet. Du kan även använda knappen
på huvudenheten.
Inställn.
9
Ställ in olika funktioner för att passa dina personliga inställningar.
OK om du vill börja spela upp
SOURCE på fjärrkontrollen eller knappen
Inställningar
15 - Svenska
Inställningar
 Välja ett alternativ på startskärmen
1. Välj ett alternativ på startskärmen genom att
flytta markören med knapparna önskat alternativ markeras och tryck sedan på knappen
OK.
Om produkten lämnas i stoppläge i mer än
5 minuter utan att den används visas en skärmsläckare på TV:n. Om produkten har lämnats i skärmsläckarläget i mer än 20 minuter kommer den automatiskt att slås av.
78:;
tills
Öppna skärmen Inställn.
1. Välj Inställn. på startskärmen och tryck sedan OK. Skärmen Inställn. visas.
Inställn.
Bild
Bild
Ljud Nätverk Smart Hub System Support
2. För att öppna menyer, undermenyer och
alternativ på inställningsskärmen ska du se bilden över fjärrkontrollen nedan.
UHD-utgång Auto
3D-inställn.
TV-bildformat
BD Wise Av
Upplösning Auto
Filmram (24 r/s) Auto
DVD 24Fs-konvertering Av
16:9 original
Knappar på fjärrkontrollen som används för inställningsmenyn
1
3
2
Knappen HOME: Tryck för att flytta till
1
startskärmen.
Knappen ' (ÅTERGÅ): Tryck för att återgå
2
till föregående meny.
4
OK/PILKNAPPARNA:
Tryck på
3
Tryck på knappen OK för att aktivera
Knappen
4
den aktuella menyn.
78:;
markören eller välja en artikel.
det aktuella alternativet eller bekräfta en inställning.
e
om du vill flytta
(LÄMNA): Tryck för att stänga
Detaljerad funktionsinformation
Varje funktion, menyalternativ och individuellt alternativ för Inställn. förklaras i detalj på skärmen. Om du vill visa en förklaring använder du knapparna
78:;
och väljer funktionen, menyalternativet eller alternativet. Förklaringen visas vanligtvis till höger på skärmen.
En kort beskrivning av varje Inställn.-funktion börjar nedan. Ytterligare information om vissa funktioner finns även i bilagan till den här bruksanvisningen.
Menyfunktioner för Inställningar
Bild
UHD-utgång
Det här alternativet ger HDMI-video i UHD (Ultra High Definition)-upplösning. Detta är endast tillgängligt när Filmruta är inställt på Auto.
För att använda den här funktionen måste du
ansluta produkten till en enhet som stöder UHD-upplösning och du måste ha innehåll som spelar upp med 24Fs (filmhastighet).
3D-inställn.
Konfigurera 3D-relaterade funktioner.
Uppsp.läge för 3D Blu-ray: Välj om en Blu-ray­skiva med 3D-innehåll ska spelas i 3D-läge. Om du går till startmenyn eller Smart Hub-menyn i 3D-läge växlar produkten automatiskt till 2D.
 Skärmstorlek: Ange storleken för TV:n som
är kopplad till produkten. Produkten justerar automatiskt 3D-utgången efter TV:ns skärmstorlek.
Läs informationen om hälsa och säkerhet
noggrant innan du tittar på sidan 3)
3D-innehåll. (Se
16 - Svenska
TV-bildformat
Gör det möjligt för dig att justera utgången för produkten efter TV:ns skärmstorlek. (Se sidan 51)
BD Wise
BD Wise är Samsungs senaste
interanslutningsfunktion. När du ansluter en Samsung-produkt och en Samsung TV med BD Wise till varandra via HDMI och BD Wise är på i både produkten och TV, matar produkten ut video i videoupplösningen och ramhastigheten för Blu­ray-/dvd-skivan.
Upplösning
Gör det möjligt för dig att ställa in utgående upplösning för HDMI-videosignalen till BD Wise, Auto, 1080p, 1080i, 720p, 576p/480p. Numret indikerar antalet videolinjer per bildruta. I och p indikerar respektive sammanflätad och progressiv skanning. Ju fler linjer, desto högre kvalitet.
Filmram (24 r/s)
Om du ställer in funktionen Filmram (24 r/s) Auto kan du justera HDMI-utgången till 24 bildrutor
per sekund på produkten för förbättrad bildkvalitet vid anslutning till en 24Fs-kompatibel TV.
Du kan njuta av funktionen Filmram (24 r/s) en TV som stöder denna bildhastighet.
Filmram (24 r/s) är bara tillgängligt när produkten är i upplösningslägena HDMI 1080p.
DVD 24Fs-konvertering
Konverterar dvd-uppspelning till 24 bildrutor per sekund och sänder ut via HDMI. Detta alternativ är endast tillgängligt när Filmram (24 r/s) är på.
Anpassa efter skärmstorlek
Gör det möjligt för dig att välja optimal storlek för Smart Hub- eller Screen Mirroring-skärmen.
HDMI-färgformat
Gör det möjligt för dig att ställa in färgrymden för HDMI-utgången till att matcha anslutna enheters funktioner (TV, skärm o.s.v.).
HDMI, djup färg
Gör det möjligt för dig att ställa in produkten för att sända video från HDMI OUT-uttaget med djup färg. Djup färg ger en mer verklighetstrogen färgåtergivning med rikare färgdjup.
Progressivt läge
Gör det möjligt för dig att förbättra bildkvaliteten vid visning av dvd-skivor.
Ljud
Enkel högtalarinställning (endast HT-H7500WM)
Gör det möjligt för dig att konfigurera inställningarna för högtalarna för bästa möjliga surroundljud.
Normalt läge : Välj detta om du behöver installera dina högtalare med en rekommenderade högtalarlayout med surroundhögtalare intill eller bakom lyssningspositionerna.
 Enkelt läge : Välj detta om du har placerat
surroundhögtalarna framför lyssningspositionen. Nedmixar främre ljudet till surroundhögtalarljud.
SFE, Virtual 7.1 fungerar inte när Enkelt läge
är på.
Högtalarinställning
Ljudutgång: Gör det möjligt för dig att välja vilka högtalare du vill aktivera, antingen TV-högtalare eller hemmabiohögtalare.
Inställn. (Hemmabiohögtalare): Gör det möjligt för
dig att justera följande högtalarinställningar och slå på och av testtonen så att du kan testa högtalarna.
- Volymnivå: Gör det möjligt för dig att justera den relativa ljudstyrkan för varje högtalare från 6 dB till -6 dB. Om exempelvis gillar djup bas kan du öka ljudstyrkan för subwoofern med 6 dB.
:
- Avstånd
- Högtalartest
Gör det möjligt för dig att justera det relativa avståndet för varje högtalare från lyssningspositionen upp till bort, desto högre blir högtalarljudet.
: den bästa konfigurationen för surroundljudet. Tryck på Avbryt testet om du vill stoppa testet medan det utförs.
Startar ett test för att ställa in
10 meter
. Ju längre
Inställningar
17 - Svenska
Inställningar
Inställn. (Multiroom Link)
en fjärrhögtalare som är ansluten till hemmabion via ditt hemmanätverk. Om du vill använda nätverkshögtalarna väljer du Multiroom. Om det finns en nätverkshögtalare tillgänglig visas den på skärmen. Flytta till önskad nätverkshögtalare och välj den. När ett popup-fönster visas kan du redigera nätverkshögtalarens namn eller ställa in om den ska användas eller inte.
- Använd inte: Nätverkshögtalaren används inte.
- Multiroom: Nätverkshögtalaren avger ljud. Alla nätverkshögtalare avger samma ljud oavsett om kanalen endast använder PCM-formatet.
SOUND EFFECT och 3D SOUND tillämpas
inte om Multiroom är ställd på På. Nätverkshögtalaren är inte tillgänglig medan
Screen Mirroring är aktivt.
Ljudanpassning
Med ljudanpassaren kan du kalibrera hemmabion för optimal ljudkvalitet baserat på din hörselnivå och omgivningens ljudnivå.
Följ dessa steg om du vill skapa en anpassad ljudprofil:
1. I menyn Ljudanpassning väljer du Lägg till anp. ljud..
2. På nästa skärm väljer du Start. Skärmen För. granskning visas.
3. Välj För.granskning om du vill förhandsvisa
testljudet. Välj Nästa och tryck sedan på knappen OK för att fortsätta.
4. Ett test i 6 steg startar. Under varje steg avger TV:n ett testljud i olika frekvenser. Tonens volym börjar lågt och stiger sedan. Välj Ja när du kan höra testtonen. Om du vill lyssna på den igen väljer du Igen. Varje gång du väljer Ja byter TV:n till nästa ton. När testet är slutfört visas en skärm som låter dig jämföra originalljudet med det kalibrerade ljudet.
5. Välj Nästa och tryck sedan på knappen för att fortsätta. Tangentbordet på skärmen visas med ett standardprofilnamn.
6. Ange ett namn för den kalibrerade ljudprofilen eller acceptera standardnamnet, välj Klart och tryck sedan på knappen OK.
: Du kan njuta av ljud via
OK
7. Välj Klart på nästa skärm och tryck sedan på knappen OK. Ljudanpassningskärmen visas.
Profil f. anp. ljud. : Välj en ljudprofil som du har skapat om du vill aktivera den. Eller välj Nedsatt hörsel, en anpassad ljudprofil särskilt komponerad av stora ljud för de med hörselskador.
Om fler än 3 anpassade ljudprofiler registrerats
aktiveras läget Familj som består av medelvärdet av alla registrerade profiler.
Lägg till anp. ljud. : Du kan lägga till en ny Profil f.
anp. ljud.. Se anvisningarna ovan.
Red. anpassat ljud : Välj en Profil f. anp. ljud.
om du vill modifiera den. Följ samma steg som du använda när du skapar en ljudprofil. Denna funktion är endast tillgänglig om du har lagt till en Profil f. anp. ljud. med hjälp av Lägg till anp. ljud.. (Se ovan.)
Hantera anp. ljud. : Byt namn på eller ta bort
Anpassade ljudprofiler. Denna funktion är endast tillgänglig om du har lagt till en Profil f. anp. ljud. med hjälp av Lägg till anp. ljud.. Om du vill välja en profil ska du markera kryssrutan till höger på profilen och sedan välja Byt namn eller Ta bort.
Equalizer
Gör det möjligt för dig att konfigurera inställningarna Equalizer manuellt.
Smart volym
Gör det möjligt för dig att ställa in produkten så att volymen förblir stabil när en scenändring inträffar eller när du byter kanal.
Ljudreturkanal
Gör det möjligt för dig att dirigera ljudet från TV:n till hemmabiohögtalarna. Kräver en HDMI-anslutning och en Ljudreturkanal (ARC)-kompatibel TV.
Om Ljudreturkanal är inställt på och
du använder en HDMI-kabel för att ansluta produkten till TV:n, inaktiveras digital optisk ingång.
Om Ljudreturkanal är inställt på Auto och
du använder en HDMI-kabel för att ansluta produkten till TV:n väljs ARC eller digitala optisk ingång automatiskt.
18 - Svenska
Digital utgång
Gör det möjligt för dig att ställa in Digital utgång så att det matchar egenskaperna för AV­mottagaren du har anslutit till produkten. Mer information finns i tabellen över val av digital utgång. (Se sidan 57)
Dynamisk områdeskontroll
Gör det möjligt för dig att använda dynamisk intervallkontroll med Dolby Digital-, Dolby Digital Plus- och Dolby TrueHD-ljud.
Auto: Kontrollerar automatiskt det dynamiska intervallet för Dolby TrueHD-ljud baserat på informationen i Dolby TrueHD-soundtrack. Inaktiverar även dynamisk intervallkontroll för Dolby Digital och Dolby Digital Plus.
 Av: Lämnar det dynamiska intervallet
okomprimerat, vilket gör det möjligt för dig att höra originalljudet.
 På: Slår på dynamisk intervallkontroll för alla
tre Dolby-formaten. Tystare ljud görs högre och volymen för kraftiga ljud dämpas.
Downmixing-läge
Gör det möjligt för dig att välja nedmixningsmetoden för flera kanaler som är kompatibla med ditt stereosystem. Du kan välja att produkten nedmixar till Normal stereo eller till
Surroundkompatibel.
Ljudsynkning
När produkten är inkopplad till en digital TV kan du justera ljudfördröjningen så att ljudet synkroniseras med videon. Du kan ange en fördröjning mellan 0 och 300 millisekunder.
Funktionen Auto i Ljudsynkning är endast
garanterad att fungera med en Samsung TV som stöder ARC-funktionen (Anynet+­funktionen).
Nätverk
Nätverksstatus
Gör det möjligt för dig att kontrollera aktuellt nätverk och internetstatus.
Nätverksinställningar
Gör det möjligt för dig att konfigurera nätverksanslutningen så att du kan använda olika funktioner såsom internettjänster eller AllShare Wi­Fi-funktionen och utföra programuppgraderingar.
Wi-Fi Direct
Gör det möjligt för dig att ansluta en Wi-Fi Direct­enhet till produkten med ett Peer-to-Peer-nätverk, utan att behöva en trådlös router. Observera att om produkten är ansluten till ett trådlöst nätverk kan den kopplas från när du använder Wi-Fi Direct. (Se sidan 24)
Textfiler, t.ex. filer med tillägget .TXT eller .DOC,
visas inte när du använder funktionen Wi-Fi Direct.
Multimediaenhetsinställningar
Tillåter andra enheter på nätverket, t.ex. smarttelefoner och surfplattor, att dela innehåll med produkten.
Enhetsnamn
Gör det möjligt för dig att tilldela ett identifieringsnamn till produkten. Du använder det här namnet för att identifiera produkten när du ansluter externa Wi-Fi-enheter (smarttelefoner, surfplattor etc.) till den.
BD-Live-inst.
Gör det möjligt för dig att ställa in olika BD-Live­funktioner. BD-Live gör det möjligt för dig att få åtkomst till extra funktioner som finns tillgängliga på vissa Blu-ray-skivor om du är ansluten till internet.
Internetanslutning för BD-Live: Gör det möjligt för dig att helt eller delvis tillåta, eller förbjuda, en internetanslutning till BD-Live.
 BD-datahantering: Hantera BD-data som hämtas
från en BD-Live-tjänst eller Blu-ray-skiva.
Om du vill använda BD-Live måste du föra in
en USB-lagringsenhet i hemmabions USB­port.
Inställningar
19 - Svenska
Inställningar
Smart Hub
Programinställn.
Du kan redigera inställningarna för att använda program.
Inställningar för pushmeddelande: Ta emot meddelanden från valda tjänster.
Lås för video på begäran
Gör det möjligt för dig att låsa åtkomsten till VOD­innehåll (Video on Demand), baserat på dess klassificering. Om du vill använda detta måste du ange säkerhets-PIN-koden. Tryck och håll in knappen 123 tills sifferknappsatsen visas på skärmen. När sifferknappsatsen visas, välj ett nummer med knappen på knappen OK.
Standardsäkerhets-PIN är 0000.
Beroende på land kanske menyfunktionen inte
stöds.
Rubrik
Använd för att modifiera rubriker på VOD­uppspelning som stöder stängda rubriker. Gör så att du kan ändra visade rubrikers teckenfärg och
-storlek. Funktionen Rubrik fungerar inte med VOD-
tjänster som inte stöder rubriker. För vissa VOD-tjänster som inte stöder stängda rubriker går det eventuellt inte att använda funktionsinställningarna.
Beroende på land kanske menyfunktionen inte
stöds.
Villkor och policy
Villkor, Sekretesspolicy för Samsung-konto
Du kan visa och villkoren eller sekretesspolicyn för Smart Hub, Samsung-konton och flera andra tjänster.
Återställ Smart Hub
Återställer till standardinställningar för Smart Hub. Om du vill använda detta måste du ange säkerhets-PIN-koden. Tryck och håll in knappen 123 tills sifferknappsatsen visas på skärmen. När sifferknappsatsen visas, välj ett nummer med
78:;
knappen
OK.
Standardsäkerhets-PIN är 0000.
78:;
och tryck sedan på knappen
och tryck sedan
System
Inställning
Gör det möjligt för dig att göra om den initiala grundinställningsprocessen. Se beskrivningarna som visas på skärmen.
Snabbstart
Gör det möjligt för dig att ställa in produkten på att slå på snabbt genom att minska starttiden.
Om denna funktion är inställd på ökar
strömförbrukningen för Standby. (Ca 12–20 W)
Språk
Gör det möjligt för dig att välja språket du önskar för skärmmenyn, skivmenyn, ljud, undertext etc.
Det språk du har valt för skivmenyn, ljudspåret eller undertexter visas bara om det stöds av skivan.
Enhetshanterare
Gör det möjligt för dig att ansluta ett trådlöst USB-tangentbord eller en mus till USB-porten på produktens framsida.
 Tangentbordsinst.: Gör det möjligt för dig att
konfigurera ett trådlöst USB-tangentbord som är anslutet till produkten.
Du kan endast använda tangentbordet när
en skärm eller ett fönster med QWERTY­tangentbord visas i webbläsaren.
 Musinställningar: Gör det möjligt för dig
att konfigurera en trådlös USB-mus som är ansluten till produkten. Du kan använda musen i produktmenyn på samma sätt som du använder en mus på datorn.
 Så här använder du en mus med produktmenyn:
1. Anslut USB-musen till
2.
Klicka på huvudknappen du valde i
Musinställningar. Den förenklade menyn visas.
3. Klicka på menyalternativen du vill ha.
Vissa USB HID-tangentbord och möss kanske
inte är kompatibla med din produkt. Vissa HID-tangentbordstangenter kanske inte
fungerar. USB-tangentbord med sladd stöds inte.
Vissa program kanske inte stöds.
Om ett trådlöst HID-tangentbord inte
fungerar på grund av störningar ska du flytta tangentbordet närmare produkten.
produkten
.
20 - Svenska
Säkerhet
Tryck och håll in knappen 123 tills sifferknappsatsen visas på skärmen. När sifferknappsatsen visas, välj ett nummer med knappen sedan på knappen
0000. Ange standard-PIN-koden för att öppna säkerhetsfunktionen om du inte har skapat din egen PIN-kod.
 BD-föräldraklass.: Förhindrar uppspelning av
Blu-ray-skivor med en åldersgräns som är lika med eller högre än den specifika åldersklass du har angett, om du inte anger PIN-koden.
 DVD-föräldraklass.: Förhindrar uppspelning av
dvd-skivor med en klassificering som är högre än den specifika nummerklassificeringen du valde om du inte anger PIN-koden.
 Ändra PIN: Ändrar den 4-siffriga PIN-koden som
används för att komma åt säkerhetsfunktioner.
 Om du glömmer PIN-koden
1. Ta bort eventuella skivor eller USB-
lagringsenheten.
2. Tryck på knappen @ på den främre panelen och håll den nedtryckt i 5 sekunder eller mer. Alla inställningar kommer att återgå till fabriksinställningarna.
När fabriksinställningarna är återställda raderas
all användarlagrad BD-data.
Allmänt
Gör det möjligt för dig att specificera skärmens ljusstyrka och tidszon.
 Främre skärm: Gör det möjligt för dig att ändra
ljusstyrkan på den främre panelen.
 Tidszon: Du kan specificera tidszonen som är
tillämplig för ditt område.
 Menytransparens: Gör det möjligt för dig att
justera transparensen för menyrutan.
Anynet+ (HDMI-CEC)
Anynet+ är en bekväm funktion som erbjuder länkade uppgifter med andra Samsung-produkter som har funktionen Anynet+ och låter dig kontrollera produkterna med en Samsungs TV­fjärrkontroll. För att använda den här funktionen ansluter du den här produkten till en Anynet+ Samsung-TV med en HDMI-kabel.
Använd en Anynet+ (HDMI-CEC)-funktion genom att följa anvisningarna nedan.
1) Anslut produkten till en Anynet+ (HDMI-
CEC)-kompatibel Samsung TV med HDMI­kabeln.
OK. Standard-PIN-koden är
78:;
och tryck
2) Ställ in Anynet+ (HDMI-CEC)-funktionen på i både TV:n och produkten.
3) Sök efter och välj sedan produkten i TV:ns Anynet+ (HDMI-CEC)-lista. För mer exakta instruktioner, se avsnittet Anynet+ i TV:ns bruksanvisning.
DivX® Video på begäran
Visa DivX® VOD-registreringskoden för att köpa och spela upp DivX® VOD-innehåll.
Support
Fjärrhantering
Vid aktiveringen kan ombud på Samsungs kundcenter diagnostisera och korrigera problem med produkten via fjärrstyrning. Kräver en aktiv internetanslutning. Fjärrhantering-tjänsten kanske inte är tillgänglig i vissa länder.
Programvaruuppdatering
Mer information om Programvaruuppdatering­funktionen finns under ”Uppgradera programvaran” på sidan 25.
Användarläge
Gör det möjligt för dig att ställa in Användarläge. Om du använder hemmabion i hemmet ska du alltid välja Hemmabruk. Butiksdemo är endast för inställningar av butiksdisplay.
Kontakta Samsung
Ger kontaktinformation för att få hjälp med produkten.
Återst
Återställer alla inställningar till standardsinställningar, förutom för nätverks- och Smart Hub-inställningar. Kräver att du anger din säkerhets-PIN. Tryck och håll in knappen 123 tills sifferknappsatsen visas på skärmen. När sifferknappsatsen visas, välj ett nummer med knappen på knappen
OK. Standardsäkerhets-PIN är 0000.
78:;
och tryck sedan
Inställningar
21 - Svenska
Inställningar
Nätverksinställningar
När du ansluter den här produkten till ett nätverk kan du använda nätverksbaserade program och funktioner, såsom Smart Hub och BD-LIVE, och uppgradera produktens programvara genom nätverksanslutningen. Mer information om åtkomst och användning av internettjänster finns i kapitlet Nätverkstjänster i den här bruksanvisningen på sidorna 43–50. Anvisningarna för att konfigurera nätverksanslutningen börjar nedan.
Konfigurera din nätverksanslutning
Om du inte har konfigurerat nätverksanslutningen under den första inställningsproceduren eller du behöver återställa nätverksanslutningen ska du följa instruktionerna nedan.
Innan du börjar ska du kontakta din ISP (internetleverantör) för att se om din IP-adress är fast eller dynamisk. Om den är dynamisk och om du har ett nätverk som ansluts med kabel eller trådlöst rekommenderar vi användning av de automatiska konfigurationsprocesserna som beskrivs nedan.
Om du ansluter till ett kabelförsett nätverk ska du ansluta produkten till routern med en nätverkskabel innan du påbörjar konfigurationsprocessen.
Om du vill påbörja konfiguration av nätverksanslutningen ska du följa stegen nedan:
1. På startskärmen väljer du Inställn. och trycker sedan på knappen
2. Välj Nätverk och tryck sedan på knappen
3. Välj Nätverksinställningar och tryck sedan på
knappen OK.
4. Gå till instruktionerna för kabelförsedda nätverk med början nedan eller instruktionerna för trådlösa nätverk med början på nästa sida.
Kabelnätverk
❏ Kabel – Automatiskt
Gör följande efter steg 1 till 3 ovan:
1. På skärmen Nätverksinställningar ändrar du Nätverkstyp till Kabel. Välj sedan Anslut och tryck sedan på knappen OK. Produkten detekterar kabelanslutningen, verifierar nätverksanslutningen och ansluter sedan till nätverket.
2. När det är klart markerar du OK och trycker sedan på knappen
OK.
OK.
OK.
❏ Kabel – Manuell
Om du har en fast IP-adress eller den automatiska proceduren inte fungerar måste du ställa in värdena för Nätverksinställningar manuellt.
Gör följande efter steg 1 till 3 ovan:
1. På skärmen Nätverksinställningar ändrar du Nätverkstyp till Kabel. Välj sedan Anslut och
tryck på knappen
OK. Produkten söker efter
ett nätverk och visar sedan felmeddelandet för anslutningen.
Om det går att ansluta hemmabion till ditt
nätverk trådlöst väljer du nu Ändra nätverk, ändra Nätverkstyp till Trådlös och gå sedan till anvisningarna för trådlösa nätverk på nästa sida.
Nätverksinställningar
Trådbunden Internetanslutning misslyckades.
Det går inte att ansluta till nätverket. Försök med följande: kontrollera om korrekt IP har angetts i IP-inställningarna. Kontakta din Internetleverantör för mer information.
Ändra nätverk IP-inst. Förs ig Stäng
MAC-adress XX:XX:XX:XX:XX:XX IP-adress 0. 0. 0. 0 Nätmask 0. 0. 0. 0 Gateway 0. 0. 0. 0 DNS-server 0. 0. 0. 0
2. Använd knapparna :; för att välja IP-inst. och
trycker sedan på knappen OK. Skärmen IP-inst. visas.
3. Välj fältet IP-inst. och ställ sedan in det på Ange manuellt.
4. Välj en parameter att ange (t.ex. IP-adress) och
tryck sedan på knappen
78
på fjärrkontrollen för att ange numren för
OK. Använd knapparna
parametern. Eller använd sifferknappsatsen för att ange ett parameternummer. Tryck och håll in knappen 123 tills sifferknappsatsen visas på skärmen. När sifferknappsatsen visas, välj ett nummer med knappen
78:;
och tryck sedan på knappen OK. Använd knapparna :; på fjärrkontrollen för att gå från ett inmatningsfält till ett annat inom en parameter. När du är klar med en parameter trycker du på knappen OK.
5. Tryck på knappen 7 eller 8 för att gå till en annan parameter och ange sedan siffrorna för den parametern enligt instruktionerna i steg 4.
6. Upprepa steg 4 och 5 tills du har fyllt i alla parametrar.
22 - Svenska
Du kan få dessa nätverksparametrar från din
internetleverantör.
7. När du är klar med att ange alla parametervärden väljer du OK och trycker sedan på knappen
OK.
Hemmabion kontrollerar nätverksanslutningen och ansluter sedan till nätverket.
Trådlöst nätverk
Du kan ställa in den trådlösa nätverksanslutningen på tre sätt:
- Trådlös automatisk
- Trådlös manuell
- WPS(PBC)
När du konfigurerar den trådlösa nätverksanslutningen kopplas alla trådlösa nätverksenheter som är anslutna genom produkten bort eller, om tillämpligt, produktens aktuella kabelanslutning.
❏ Trådlös – Automatisk
Efter att du har följt steg 1 till 3 i ”Konfigurera din nätverksanslutning” på sidan 22:
1. På skärmen Nätverksinställningar ändrar du Nätverkstyp till Trådlös. Produkten söker efter
och visar en lista över tillgängliga nätverk.
Nätverksinställningar
Välj nätverkstyp.
Nätverkstyp Trådlös
Trådlöst nätverk
si-ap
iptime
KIMING_VTOWER
Uppdatera WPS(PBC)
Du kan ansluta din Blu-ray­spelare till Internet. Välj vilket trådlöst nätverk du vill använda.
2. Välj önskat nätverk och tryck sedan på knappen
OK.
3. På skärmen Säkerhet skriver du in
säkerhetskoden eller lösenordsfrågan för ditt nätverk. Ange bokstäverna genom att välja ett tecken med knapparna
78:;
och tryck sedan på
knappen OK.
4. När du är klar väljer du Klart och trycker sedan på knappen
OK. Produkten verifierar
nätverksanslutningen och ansluter sedan till nätverket.
Du ska kunna hitta säkerhetskoden eller
lösenordsfrasen på en av installationsskärmarna du använde för att installera routern eller modemet.
❏ Trådlös – Manuell
Om du har en fast IP-adress eller den automatiska proceduren inte fungerar behöver du ställa in nätverksinställningarna manuellt.
Efter att du har följt steg 1 till 3 i ”Konfigurera din nätverksanslutning” på sidan 22:
1. På skärmen Nätverksinställningar ändrar du Nätverkstyp till Trådlös. Produkten söker efter
och visar en lista över tillgängliga nätverk.
2. Bläddra igenom listan, välj önskat nätverk eller Lägg till nätverk och tryck sedan på knappen
OK.
3. Om du har valt ett nätverk i steg 2 går du till steg
6. Om du valde Lägg till nätverk ska du gå till steg 4.
4. Ange namnet på det trådlösa nätverket eller den trådlösa routern.
Ange bokstäverna genom att välja ett tecken med knapparna
78:;
och tryck sedan på
knappen OK.
Om du vill visa versaler (eller visa gemener om versaler visas) ska du välja
, och sedan
trycka på knappen OK.
Visa symboler och skiljetecken genom att välja 123#& och sedan trycka på knappen
OK. Om
du vill visa tecken igen väljer du 123#& och trycker sedan på knappen OK.
När du är klar väljer du Klart och trycker sedan på knappen
OK.
5. På skärmen Säkerhetstyp som visas använder
du knapparna 78 för att välja nätverkets
Säkerhetstyp och trycker sedan på knappen
OK. På nästa säkerhetsskärm anger du
nätverkens säkerhetskod eller lösenordsfras.
Ange bokstäverna genom att välja ett tecken
OK.
78:;
och tryck sedan på
med knapparna knappen
När du är klar väljer du Klart och trycker sedan på knappen
OK. Produkten söker efter
nätverket.
6. Skärmen för misslyckad nätverksanslutning visas. Använd knapparna :; för att välja IP-
inst. och tryck sedan på knappen
OK.
Inställningar
23 - Svenska
Inställningar
7. Välj fältet IP-inst. och ställ sedan in det på Ange manuellt.
8. Välj en nätverksparameter att ange (t.ex. IP- adress) och tryck sedan på knappen
Använd knapparna 78 på fjärrkontrollen för att ange numren för parametern. Eller använd sifferknappsatsen för att ange ett parameternummer. Tryck och håll in knappen 123 tills sifferknappsatsen visas på skärmen. När sifferknappsatsen visas, välj ett nummer med
78:;
knappen
OK. Använd knapparna :; på fjärrkontrollen
för att gå från ett inmatningsfält till ett annat inom en parameter. När du är klar med ett värde trycker du på knappen OK.
9. Tryck på knappen 7 eller 8 för att gå till en annan parameter och ange sedan siffrorna för den parametern enligt instruktionerna i steg 8.
10. Upprepa steg 8 och 9 tills du har fyllt i alla parametrar.
Du kan få dessa nätverksparametrar från din
internetleverantör.
11. När du är klar väljer du OK och trycker sedan på knappen
12. På säkerhetsskärmen anger du nätverkens säkerhetskod eller lösenordsfras. Ange bokstäverna genom att välja ett tecken med knapparna knappen OK.
13. När du är klar väljer du Klart till höger på skärmen och trycker sedan på knappen Produkten verifierar nätverksanslutningen och ansluter sedan till nätverket.
14. Efter att hemmabion verifierar nätverket väljer du OK och trycker sedan på knappen
Du kan också starta inställningen för Manuella
nätverk genom att gå till Inställn. > Nätverk > Nätverksstatus.
❏ WPS(PBC)
Ett av de enklaste sätten är att installera den trådlösa nätverksanslutningen med funktionen WPS(PBC). Om din trådlösa router har en WPS(PBC)-knapp följer du dessa steg:
Efter att du har följt steg 1 till 3 i ”Konfigurera din nätverksanslutning” på sidan 22:
1. På skärmen Nätverksinställningar ändrar du Nätverkstyp till Trådlös. Produkten söker efter
och visar en lista över tillgängliga nätverk.
2. Bläddra ner i listan, välj WPS(PBC) och tryck sedan på knappen
och tryck sedan på knappen
OK. Säkerhetsskärmen öppnas.
78:;
och tryck sedan på
OK.
OK.
OK.
OK.
3. Tryck på knappen WPS(PBC) på routern
inom två minuter. Produkten förvärvar automatiskt alla nätverksinställningsvärden som behövs och ansluter till nätverket efter att nätverksanslutningen har verifierats.
4. När det är klart markerar du OK och trycker sedan på knappen OK.
För en WPS-anslutning ska du ställa in
säkerhetskrypteringen för den trådlösa routern till AES. WEP-säkerhetskryptering stöder inte en WPS-anslutning.
Wi-Fi Direct
Funktionen Wi-Fi Direct tillåter dig att ansluta Wi-Fi Direct-enheter till produkten och varandra med ett
peer-to-peer-nätverk, utan en trådlös router.
Vissa Wi-Fi Direct-enheter kanske inte stöder
AllShare-funktionen vid anslutning via Wi­Fi Direct. Om detta är fallet ska du ändra
nätverksanslutningssättet du använde för att ansluta enheten till hemmabion.
Wi-Fi Direct-överföringarna kan störa Bluetooth-
signalerna. Innan du använder Bluetooth­funktionen rekommenderar vi starkt att du stänger av funktionen Wi-Fi Direct på en enhet som för tillfället är på.
1. Slå på Wi-Fi Direct-enheten och aktivera dess Wi-Fi Direct-funktion.
2. På startskärmen väljer du Inställn. och trycker
sedan på knappen
3. Välj Nätverk och tryck sedan på knappen OK.
4. Välj Wi-Fi Direct och tryck sedan på knappen
OK. Wi-Fi Direct-enheten som du kan ansluta
hemmabion till visas.
Inställn.
Enhetsnamn : [HTS]H7500WM Välj Wi-Fi Direct-enhet som du vill ansluta till.
AndroidXXXXXXX Frånkopplad
OK.
Wi-Fi Direct
Uppdatera
Stäng
24 - Svenska
5. Det finns tre sätt att slutföra Wi-Fi-anslutningen:
Genom Wi-Fi-enheten.
Genom produkten med PBC.
Genom produkten med en PIN-kod.
Samtliga beskrivs nedan.
Genom Wi-Fi-enheten
1. Följ enhetsproceduren på Wi-Fi-enheten för
att ansluta till en annan Wi-Fi Direct-enhet. Se bruksanvisningen för enheten för mer instruktioner.
2. När du har slutfört processen ska du visa ett popup-meddelande på TV-skärmen med informationen att en enhet som stöder Wi-Fi Direct har begärt om att ansluta. Välj OK och tryck sedan på knappen OK för att acceptera.
3. Popup-fönstret för anslutning visas, följt av popup-fönstret Ansluten. När det stängs ska enheten i listan på skärmen för Wi-Fi Direct visas som ansluten.
I PBC- och PIN-procedurerna ansluter enheterna automatiskt.
Genom produkten med PBC
1. Välj Wi-Fi Direct-enheten som du vill ansluta till
denna produkt och tryck sedan på knappen OK.
2. Popup-fönstret för anslutning visas, följt av popup-fönstret Ansluten. När det stängs ska enheten i listan på skärmen för Wi-Fi Direct visas som ansluten.
Genom produkten med en PIN
1. Välj Wi-Fi Direct-enheten som du vill ansluta till
denna produkt och tryck sedan på knappen OK.
2. Popup-fönstret för PIN visas.
3. Skriv ned PIN-koden i popup-fönstret och ange
den sedan i rätt fält på Wi-Fi Direct-enheten som du vill ansluta.
4. Popup-fönstret för anslutning visas, följt av popup-fönstret Ansluten. När det stängs ska enheten i listan på skärmen för Wi-Fi Direct visas som ansluten.
Den aktuella nätverksanslutningen med eller utan
kabel kopplas från när du använder funktionen Wi-Fi Direct.
Textfiler, t.ex. filer med tillägget .TXT eller .DOC,
visas inte när du använder funktionen Wi-Fi Direct.
Uppgradera programvaran
Med menyn Programvaruuppdatering kan du uppgradera produktens programvara för prestandaförbättringar eller tilläggstjänster.
Slå aldrig av eller på produkten manuellt under uppdateringsprocessen.
1. På startskärmen väljer du Inställn. och trycker sedan på knappen
2. Välj Support och tryck sedan på knappen
3. Välj Programvaruuppdatering och tryck sedan
på knappen OK.
4. Hämta uppdateringsprogramvara och uppdatera nu genom att välja Uppdatera nu och tryck sedan på knappen OK. Se ”Uppdatera nu” på denna sida för detaljer.
5. Hämta uppdateringsprogramvaran för produkten automatiskt när den är tillgänglig genom att välja
Automatisk uppdatering och tryck sedan på
OK. (Se sidan 26)
knappen
Uppgraderingen är klar när produkten stängs av
och sedan slås på av sig själv igen. Samsung Electronics skall inte hållas ansvariga
för produktfel som uppstår till följd av instabil internetanslutning eller kundens oaktsamhet under en programuppgradering.
Om du vill avbryta pågående uppgradering under
hämtningen trycker du på knappen När en systemuppgradering pågår visas
meddelandet ”UPDATE” på den främre panelen.
OK.
OK.
OK.
Inställningar
25 - Svenska
Inställningar
Uppdatera nu
Du kan använda Uppdatera nu för att uppdatera programvaran genom nätverksanslutningen eller genom att använda en USB-flashenhet. Nätverksinstruktionerna visas nedan. Anvisningarna för USB-flashenheten finns på den här sidan.
1. Välj Uppdatera nu och tryck sedan på knappen
OK. Popup-fönstret för Uppdatera nu visas.
2. Produkten söker online efter den senaste
programversionen.
3. Om ingen uppdatering finns visas popup-fönstret ”Det finns inga nya uppdateringar för tillfället.”. Tryck på knappen OK för att avsluta.
4. Om den hittar en ny version visas popup-fönstret Uppdatera begäran.
5. Välj OK. Produkten uppgraderar programvaran, slås av och slås sedan på automatiskt.
6. Om du inte väljer OK eller Avbryt inom en minut lagrar produkten den nya uppgraderingsprogramvaran. Du kan uppgradera programvaran senare med Automatisk
uppdatering.
7. Om du väljer Avbryt avbryts produktens
uppgradering.
När systemuppgraderingen är klar ska du
kontrollera programdetaljerna i avsnittet för produktinformation på skärmen Kontakta Samsung.
Slå inte av produkten under programuppgraderingen.
Det kan orsaka felfunktion hos produkten.
Automatisk uppdatering
Du kan ställa in Automatisk uppdatering­funktionen så att produkten hämtar ny uppgraderingsprogramvara i läget Automatisk uppdatering.
I
Automatisk uppdatering
men Internet-anslutningen är aktiv. Detta gör det möjligt för produkten att hämta uppgraderingsprogramvaran automatiskt, när du inte använder den.
1. Använd knapparna 78 för att välja läget Automatisk uppdatering och trycker sedan på
knappen OK.
2. Välj eller Av. Om du väljer hämtar produkten automatiskt ny uppgraderingsprogramvara när den är i auto­uppdateringsläge med strömmen påslagen. Om den hämtar ny uppgraderingsprogramvara tillfrågas du om du vill installera den när du slår på produkten.
Om du vill använda funktionen Automatisk
uppdatering måste produkten anslutas till internet.
läge är produkten påslagen,
Uppdatera via USB
1. Besök www.samsung.com.
2. Klicka på SUPPORT överst till höger på sidan.
Ange produktens modellnummer i sökfältet. När
3.
du anger modellnumret visar en nedrullningsmeny produkter som matchar modellnumret.
4. Vänsterklicka på produktens modellnummer i nedrullningsmenyn.
5. På sidan som visas bläddrar du nedåt och klickar sedan på Firmware Manuals & Downloads.
6. Klicka på Firmware i mitten av sidan.
7. Klicka på knappen ZIP i arkivkolumnen till höger
på sidan.
8. Klicka på Send i det första popup-fönstret som visas. Klicka på OK i det andra popup-fönstret för att hämta och spara firmware-filen på datorn.
9. Packa upp den komprimerade filen på datorn. Du ska ha en enskild mapp med samma namn som zip-filen.
10. Kopiera mappen till en USB-flashenhet.
11. Kontrollera att ingen skiva sitter i produkten och
sätt sedan i USB-flashenheten i USB-porten på produkten.
12. I produktens meny går du till Inställn. > Support > Programvaruuppdatering.
13. Välj Uppdatera nu.
14. Produkten söker efter programvaran på USB-
enheten. Om den söker efter programvaran visas popup-fönstret Uppdateringsbegäran.
15. Välj OK. Produkten uppgraderar programvaran, slås av och slås sedan på automatiskt.
16. Det ska inte finnas någon skiva i produkten när du uppgraderar programvaran med USB-uttaget.
När systemuppgraderingen är klar ska du
kontrollera programdetaljerna i avsnittet för produktinformation på skärmen Kontakta Samsung.
Slå inte av produkten under
programuppgraderingen. Det kan orsaka felfunktion hos produkten.
Programuppdateringar med USB-uttaget får bara
utföras med ett USB-flashminne.
26 - Svenska
Spela upp Innehåll
Din hemmabio kan spela upp innehåll på Blu-ray-/ dvd-/cd-skivor, USB-enheter, datorer, smarttelefoner, surfplattor och på webben.
För att spela upp innehåll som finns på din dator eller mobila enhet måste du ansluta dem och den här produkten till nätverket. För att spela upp innehåll på datorn måste du även ansluta och installera AllShare-nätverksprogramvaran eller redan ha DLNA­nätverksprogramvaran installerad på datorn.
Datorer som körs med Windows 7 och Windows
8 har DLNA-programvaran (Play To) inbyggd.
Spela upp kommersiella skivor
1. Tryck på knappen 6 för att öppna skivfacket.
2. Placera försiktigt en skiva i facket med
etikettsidan uppåt.
3. Tryck på knappen 6 för att stänga skivfacket. Uppspelningen börjar automatiskt.
4. Om uppspelningen inte startar automatiskt ska du trycka på knappen 5 på fjärrkontrollen.
Hantering och förvaring av skivor
Hålla i skivorna
- Fingeravtryck och små repor på en skiva kan försämra ljud- och bildkvalitet eller orsaka hopp.
- Undvik att röra vid ytan på en skiva där data har spelats in.
- Håll i skivan i kanterna så att det inte blir några fingeravtryck på ytan.
- Klistra inte papper eller tejp på skivan.
Rengöra skivor
- Om det blir fingeravtryck eller smuts på skivan ska du rengöra den med ett milt rengöringsmedel utspätt med vatten och torka den med en mjuk trasa.
- Under rengöring torkar du försiktigt inifrån och utåt på skivan.
- Skivförvaring
 Förvara inte i direkt solljus.  Förvara på en sval, ventilerad plats.  Förvara stående i ett rent skyddsfodral.
Spela upp multimediefiler
1. På startskärmen väljer du MULTIMEDIA och trycker sedan på knappen OK. Skärmen Nyligen spelade visas.
2. Välj Lagring, Nätverksenhet eller Lagringstjänst längst ner på skärmen.
• Lagring - Visar lagringsenheten som är ansluten till produkten.
• Nätverksenhet - Visar mobila enheter, datorer, surfplattor och liknande enheter anslutna via nätverket.
• Lagringstjänst - Visar molntjänster som du är inloggad på.
När du väljer ett objekt bläddras informationen om
objektet över nedre delen av objektets filfönster.
3. Välj ett objekt eller en enhet och tryck sedan på knappen
OK. En skärm visas med en lista över
innehållet på skivan eller enheten. Beroende på hur innehållet sorteras ser du antingen mappar, individuella filer eller både och.
4. Använd vid behov knapparna välja en mapp och tryck sedan på knappen
5. Använd knapparna visa eller spela upp och tryck sedan på knappen
OK.
6. Den valda filen spelas upp.
7. Tryck på knappen ' (
en mapp eller huvudskärmen.
8. Gå till sidorna 29–41 för anvisningar som förklarar hur du kontrollerar uppspelning av videor, musik och bilder på en lagringsenhet.
Om du bara vill visa en typ av mediefiler använder
du funktionen Filter ( objektet eller enhetens skärm.
78:;
(
LÄMNA) för att återgå till
e
78:;
för att
OK.
för att välja en fil att
ÅTERGÅ) för att stänga
) i övre högra hörnet på
Spela upp Innehåll
27 - Svenska
Spela upp Innehåll
App
App 2
App 3
App
App
App 6
S
g
S
S
Funktion Inställn.
MULTIMEDIA
S
I listmenyn Filter( ) väljer du Foton, Videor eller
Musik. Även om produkten visar mappar som innehåller
alla typer av innehåll, visas endast filer av den innehållstyp som du valde. Om du till exempel valde Musik kan du bara visa musikfiler.
Spela upp filer på en lagringsenhet
Metod 1: Om produkten slås på efter att du ansluter en lagringsenhet
1. Slå på produkten.
2. Följ anvisningarna i ”Spela upp multimediefiler” på sidan 27. I Steg 2 väljer du Lagring.
Metod 2: Om du ansluter en USB-enhet medan produkten är på
1. Anslut lagringsenheten till din produkt. (en
inspelad cd eller USB-enhet etc.) Popup-fönstret ”Ny enhet ansl.” visas. Om det finns två eller fler lagringsenheter anslutna för tillfället ska du använda knappen :; för att växla mellan enheter.
SPELA SKIVA
SPELA SKIVA
PELA SKIVA
Ingen skiva
Ingen skiva
Ingen skiva
REKOMMENDERAS MINA APPAR
REKOMMENDERA
App 1 App 2 App 3 App 4 App 5 App 6
2. Använd knapparna 78 för att välja Allt innehåll,
FILM OCH TV-SERIER
FILM OCH TV-SERIER
FILM OCH TV-SERIER
1
Allt innehåll Foton Videor Musik
4
Ny enhet ansl. USB-flashdisk
5
MULTIMEDIA
MULTIMEDIA
Screen Mirroring
creen Mirrorin
SAMSUNG APPS
SAMSUNG APPS
SAMSUNG APP
Funktion Inställn. Funktion Inställn.
Om popup-fönstret inte visas går du till Metod 1.
Foton, Videor eller Musik och tryck sedan på knappen
OK. Beroende på hur innehållet
sorteras ser du antingen mappar, individuella filer eller både och.
Om du bara vill visa en typ av mediefiler använder du funktionen Filter (
) i övre högra hörnet på
objektet eller enhetens skärm.
I listmenyn Filter( ) väljer du Foton, Videor eller
Musik. Även om produkten visar mappar som innehåller
alla typer av innehåll, visas endast filer av den innehållstyp som du valde. Om du till exempel valde Musik kan du bara visa musikfiler.
3. Använd vid behov knapparna välja en mapp och tryck sedan på knappen
78:;
för att
OK.
4. Välj en fil att visa eller spela upp och tryck sedan
på knappen OK.
5. Tryck på knappen ' (ÅTERGÅ) för att stänga en mapp eller knappen
(LÄMNA) för att gå
e
tillbaka till startskärmen.
6. Gå till sidorna 29–41 för instruktioner som förklarar hur du kontrollerar uppspelning av videor, musik och bilder på en lagringsenhet.
Om du matar in en skiva under uppspelning
av USB-lagringsenheten eller telefonen ändras enhetens läge till ”Skiva” automatiskt.
Om din mobiltelefon är DLNA-kompatibel kan
du spela upp innehållet utan att ansluta en USB­kabel.
Spela upp medieinnehåll sparat på en dator/mobil enhet
Du kan spela upp medieinnehåll på hemmabio som är sparat på en dator eller en mobil enhet ansluten till samma nätverk som hemmabion.
Samsung Link-programvaran måste installeras
på datorn som innehåller innehållet du vill spela upp på hemmabion. Den mobila enheten måste stöda Samsung Link. Mer information finns på Samsungs innehålls- och tjänsteportal på http:// link.samsung.com.
Du kan uppleva kompatibilitetsproblem när du
försöker att spela upp mediefiler via en tredjeparts DLNA-server.
Innehållet som delas med en dator eller en mobil
enhet kanske inte spelas upp beroende på innehållets kodningstyp och filformat. Dessutom är eventuellt inte vissa funktioner tillgängliga.
Medieinnehållet spelas eventuellt inte upp mjukt
beroende på nätverksstatus. Om det är fallet ska du använda en USB-lagringsenhet.
28 - Svenska
1. På startskärmen väljer du MULTIMEDIA och trycker sedan på knappen OK.
2. Välj Nätverksenhet längst ned på skärmen och tryck sedan på knappen anslutna till samma nätverk som hemmabion visas i en lista.
3. Välj en lagringsenhet och tryck sedan på
4. Använd vid behov knapparna
5. Välj filen du vill visa eller spela upp och tryck
6. Tryck på knappen ' (
7. Gå till sidorna 29–41 för anvisningar som förklarar
Om du bara vill visa en typ av mediefiler använder
du funktionen Filter ( objektet eller enhetens skärm.
I listmenyn Filter( ) väljer du Foton, Videor eller
Musik. Även om produkten visar mappar som innehåller
alla typer av innehåll, visas endast filer av den innehållstyp som du valde. Om du till exempel valde Musik kan du bara visa musikfiler.
Alternativt kan du flytta medieinnehållet som du vill
spela upp och trycka på knappen upp innehållet.
OK. Mapparna och filerna som delas av
knappen de valda lagringsenheterna visas i listan.
välja en mapp och tryck sedan på knappen
sedan på knappen OK.
en mapp eller huvudskärmen.
hur du kontrollerar uppspelning av videor, musik och bilder på en lagringsenhet.
e
OK. Lagringsenheter
78:;
för att
ÅTERGÅ) för att stänga
(
LÄMNA) för att återgå till
) i övre högra hörnet på
OK för att spela
OK.
Spela upp medieinnehåll sparat på en molntjänst
Dropbox, SkyDrive och andra molntjänster sparar användarinnehåll, t.ex. foto-, video- och musikfiler på en fjärrserver tillgänglig via internet. När din hemmabio är ansluten till internet kan du visa eller spela upp medieinnehåll sparat på en molnserver via hemmabion.
Om du vill spela upp innehållet på en molntjänst
måste du logga in på ditt Samsung-konto och länka Samsung-kontot till molntjänstkontot. Information om att länka ditt Samsung-konto till ett molntjänstkonto finns under avsnittet ”Logga in på ditt Samsung-konto”.
1. På startskärmen går du till MULTIMEDIA och trycker sedan på knappen OK.
2. Välj Lagringstjänst längst ned på skärmen.
3. Molntjänster länkade med ditt Samsung-konto
visas.
4. Välj en molntjänst. Mapparna och filerna som delas av de valda molntjänsterna visas i listan.
5. Använd vid behov knapparna välja en mapp och tryck sedan på knappen
6. Välj filen du vill visa eller spela upp och tryck sedan på knappen
7. Tryck på knappen ' (ÅTERGÅ) för att stänga en mapp eller huvudskärmen.
8. Gå till sidorna 29–41 för anvisningar som förklarar hur du styr uppspelning av videor, musik och bilder sparade på en Lagringstjänst.
OK.
(
LÄMNA) för att återgå till
e
78:;
för att
OK.
Styra videouppspelning
Du kan styra uppspelningen av videoinnehåll som finns på en Blu-ray-/dvd-skiva, USB-, mobil­enhet eller dator. Beroende på skiva eller innehåll kanske vissa av funktionerna som beskrivs i den här bruksanvisningen inte är tillgängliga.
Knapparna på fjärrkontrollen används för videouppspelning
1
2
Använda skivmenyn, titelmenyn, popup-
1
menyn och titellistan
DISC MENU
Tryck på den här knappen under uppspelning för att visa skivmenyn.
Spela upp Innehåll
29 - Svenska
Spela upp Innehåll
TITLE MENU
Tryck på den här knappen under uppspelning för att visa titelmenyn eller popup-menyn.
Om din skiva har en spellista trycker du på knappen Sortera på för att gå till spellistan.
Uppspelningsrelaterade knappar
2
Produkten spelar inte upp ljud i lägena för sökning eller långsamt.
För att återgå till normal hastighet trycker du på knappen 5.
5
(
LÄMNA)
e
Snabbuppspelning
Långsam
uppspelning
Hoppa över
rörelseuppspelning
Startar/pausar uppspelning.
Stoppar uppspelning.
Tryck och håll in knappen
3
eller 4 under uppspelning. Varje gång du trycker på och håller in knappen 3 eller 4 ändras uppspelningshastigheten.
Tryck och håll in knappen 4 i läget paus. Varje gång du trycker på och håller in knappen 4 ändras uppspelningshastigheten.
Under uppspelning trycker du på knappen gång du trycker på knappen
3
föregående eller nästa kapitel eller fil.
3
eller 4. Varje
eller 4 går skivan till
Använda menyn TOOLS (VERKTYG)
Kommersiella skivor
Under uppspelning, tryck på knappen TOOLS.
Filbaserad video
Under uppspelning, tryck på knappen TOOLS. Använd knapparna :; för att välja Inställningar (
och tryck sedan på knappen OK.
Spela från början
Välj för att gå tillbaka till början av filmen och tryck sedan på knappen
OK.
3D
Använd menyn 3D för att välja alternativet Bredvid eller Över-under 3D-innehållet som spelas upp för tillfället inte visas korrekt i 3D-läge.
Använd menyn 3D endast för 3D-innehåll. Om
du använder Bredvid eller Över-under-format med 2D-innehåll kanske det inte visas som det ska.
Välj scen
Du kan använda Välj scen-funktionen under uppspelning för att visa eller starta en film från en scen du önskar.
Om indexinformationen i filen är skadad eller
filen inte stöder indexering, ska du inte använda funktionen Välj scen.
Om du använder DLNA-funktionen efter
anslutning till en dator via nätverket kanske Välj scen inte stöds.
T
Söka titlar:
skivan eller enheten väljer du om du vill starta en annan titel.
1. Välj Söka titlar och tryck sedan på
2. Använd knapparna 78 för att välja en titel
Sök kapitel:
du väljer.
1. Välj Sök kapitel och tryck sedan på
2. Använd knapparna 78 för att välja ett
Söka tidsfält:
från en vald tidpunkt.
1. Välj Söka tidsfält och tryck sedan på
2. Tryck och håll in knappen 123 tills
)
Du kan också använda knapparna :; för att
spola filmen framåt eller bakåt. Filmen spolar framåt eller bakåt en minut i taget varje gång du trycker på knapparna :;.
Om det finns mer än en film på
knappen OK.
och tryck sedan på knappen OK.
Välj om du vill spela upp det kapitel
knappen OK.
kapitel och tryck sedan på knappen
Välj om du vill spela upp filmen
OK.
knappen
sifferknappsatsen visas på skärmen. När sifferknappsatsen visas, välj ett nummer med knappen på knappen OK.
78:;
och tryck sedan
OK.
30 - Svenska
Läget Upprepa
Gör att du kan upprepa en särskild titel, ett kapitel eller ett särskilt avsnitt.
- Av: Välj för att återgå till normal uppspelning.
- Titel: Välj för att upprepa en vald titel.
- Kapitel: Välj för att upprepa ett specifikt kapitel.
- Upprepa A-B: Välj för att upprepa ett specifikt avsnitt.
1. Tryck på knappen att upprepad uppspelning ska starta (A).
2. Tryck på knappen OK på den punkt där du vill att upprepad uppspelning ska stoppa (B).
Beroende på skiva kanske skärmen inte kan
spela upp alla upprepningsalternativ. Alternativ för Av, Upprepa en och Uppr. allt
visas om du spelar upp en video inspelad som en digital fil.
Skärmen kanske inte visar Kapitel eller
Titel omedelbart. Fortsätt genom att trycka på knapparna 78 tills ditt val ligger i det tillämpliga fältet.
Skärmen kanske inte visar Upprepa A-B
omedelbart. Fortsätt genom att trycka på knapparna 78 tills Upprepa A-B ligger i det tillämpliga fältet.
Du måste ställa in punkt (B) minst 5 sekunder
efter uppspelningstiden efter punkt (A).
Bildläge
Gör det möjligt för dig att ställa in Bildläge.
- Dynamisk: Ökar skärpan och ljusstyrkan.
- Standard: Välj den här inställningen för de flesta visningsapplikationerna.
- Film: Den bästa inställningen när du tittar på film.
- Användare: Gör det möjligt för dig att justera skärpan och brusreduceringen.
När du använder funktionen BD Wise visas
inte denna meny.
Equalizerläge
Slå på equalizer-läget om du vill använda equalizern.
OK på den punkt där du vill
Inst. för equalizer
Gör det möjligt för dig att ställa in equalizer.
Equaliser-inställningarna visas endast när
Equalizerläge är På.
Ljud
Väljs för att ställa in önskat ljudspråk.
Ljudsynkning
I vissa fall, när produkten är ansluten till en digital TV, kanske ljudsignalen inte synkroniseras med videosignalen. Om detta inträffar ska du använda Ljudsynkronisering för att justera ljudfördröjningstiden för att matcha videosignalen.
Undertext
Gör att du kan ställa in önskat undertextningsspråk.
Undertextinställ.
Gör att du kan ställa in önskat undertextningsalternativ.
Vinkel
Visa en scen från en annan vinkel. Alternativet Vinkel visar antalet vinklar som är tillgängliga för visning (1/1, 1/2, 1/3 etc.).
BONUSVIEW-video BONUSVIEW-ljud
Gör det möjligt för dig att ställa in önskat Bonusview-alternativ.
Rotera
Du kan rotera skärmen 90 grader medurs eller moturs.
Helskärm
Gör det möjligt för dig att ange storlek för videobilden. Välj Original, Läge1 (större) eller
Läge2 (störst).
Information
Välj om du vill visa videofilinformation.
Beroende på skiva eller lagringsenhet kan
Verktygsmenyn variera. Videofiler med bithastigheter på 20 Mbps eller
högre anstränger produkten och kan stoppa uppspelningen.
Spela upp Innehåll
31 - Svenska
Spela upp Innehåll
Använda Sortera på & Alternativ­menyerna
Välj funktionen Filter ( ) och sedan Videor om du endast vill visa videor.
Även om produkten visar mappar som innehåller
alla typer av innehåll, visas endast filer av den innehållstyp som du valde. Om du till exempel
valde Videor kan du bara visa videofiler. På skärmen som visar en lista med videofilerna använder du knapparna Sortera på eller Alternativ i övre högra hörnet och tryck sedan på knappen
Sortera på
 Datum
Visar alla mappar med videor via datum. Om du
väljer en mapp och sedan trycker på knappen
OK visas alla videofiler i mappen efter datum.
 Titel
Visar alla videofilerna på mediet eller
lagringsenheten efter titel.
 Folder
Visar alla mapparna på mediet eller
lagringsenheten.
Alternativ
 Spela upp vald
Med Spela upp vald skapar du en spellista
genom att välja specifika filer att spela upp.
Det fungerar i grunden på samma sätt för alla
media. Se ”Använda Spela upp vald med en
kommersiell cd” på sidan 35.
 Sänd
Välj Sänd för att överföra valda filer till platser
online (Picasa, Facebook etc.) eller enheter.
Om du vill använda Sänd med en onlineplats,
måste du skapa ett konto på onlineplatsen och
sedan logga in med funktionen Logga in. Sänd
fungerar i stort sett på samma sätt för musik,
foton och videor. Allmänna anvisningar finns i
”Använd funktionen Sänd” på sidan 41.
Beroende på skivan eller lagringsenheten kan
menyerna Alternativ och Sortera på variera. Alla
alternativ kanske inte visas.
78:;
OK.
Videor
för att välja
Menyerna Sortera på och Alternativ är vanligtvis
tillgängliga när du visar videofiler på en USB­flashenhet, en dator, en skiva du har spelat in själv eller en mobil enhet. De är vanligtvis inte tillgängliga om du visar en kommersiell Blu-ray-, dvd- eller cd-skiva.
Styra musikuppspelning
Du kan styra uppspelningen av musikinnehåll som finns på en dvd, cd, USB, mobil enhet eller dator. Beroende på skiva eller innehåll kanske vissa av funktionerna som beskrivs i den här bruksanvisningen inte är tillgängliga.
Knapparna på fjärrkontrollen används för musikuppspelning
143
2
Knapparna
1
nästa spår.
Knappen
2
Snabbuppspelning (endast ljud-cd [CD­DA]).
Tryck och håll in knappen [ eller ]
3
under uppspelning. Varje gång du trycker på och håller in knappen [ eller ] ändras uppspelningshastigheten.
Knappen 5: Spelar upp/pausar ett spår.
4
3 4
: Gå till föregående/
LÄMNA): Stoppar ett spår.
(
e
32 - Svenska
Kontroller på musikskärmen
TRACK 001 00:43
TRACK 002 03:56
TRACK 003 04:41
TRACK 004 04:02
TRACK 001
00:00/00:00
TRACK 005 03:43
TRACK 006 03:40
TRACK 007 04:06
TRACK 008 03:52
TRACK 009 03:04
TRACK 010 04:02
Skärmen Spårlista visas först och sedan spelas låten upp. Om du spelar upp en kommersiellt inspelad skiva och inte trycker på en knapp på fjärrkontrollen tillfälligt, visas uppspelningsskärmen. Om du vill gå till skärmen Spårlista trycker du på knappen
'
(ÅTERGÅ).

TRACK 001
00:00:40 00:03:35
På skärmen Spårlista använder du knapparna 78 för att markera önskat spår. Tryck på knappen OK för att spela upp spåret.
Musikkontroller på skärmen
Pausa ett spår.
Spela upp ett spår.
Flytta till föregående spår.
Flytta till nästa spår.
,
1
Spola spåret bakåt.
Spola spåret framåt.
Upprepa ett spår eller alla spår.
Spela upp spåren i slumpvis ordning.
Visa Equalizern.
 Inst. för equalizer: Justera
equalizern manuellt. (Endast tillgängligt när Equalizerläge är på)
 Spela upp vald: Med Spela upp
vald kan du välja specifika filer att
spela upp. Det fungerar i grunden på samma sätt för alla media. Se ”Använda Spela upp vald med
Endast på skärmen Musiklista.
självinspelade media (cd-skivor, USB-enheter etc.)” på sidan 35.
 Rippa: Rippningsfunktionen
konverterar cd-ljud till mp3-format och sparar konverterade filer på en USB-enhet eller mobil enhet som är ansluten till produkten. Se Rippning på sidan 37.
 Information: Visar
spårinformationen.
För att öppna kontrollerna, spelar du upp ett spår och sedan använder du knapparna
78:;
för att flytta
kontrollen enligt ditt val.
Kontrollerna på musikskärmen är bara tillgängliga
när ett spår spelas upp. Alla kontroller visas inte samtidigt.
För filbaserat innehåll varierar tillgängliga alternativ
för Inställningar(
).
Använda Sortera på & Alternativ­menyerna
Välj funktionen Filter ( ) och sedan Musik om du endast vill visa musikfiler.
Även om produkten visar mappar som innehåller
alla typer av innehåll, visas endast filer av den innehållstyp som du valde. Om du till exempel valde Musik kan du bara visa musikfiler.
Spela upp Innehåll
33 - Svenska
Spela upp Innehåll
På skärmen som visar en lista med videofilerna använder du knapparna
78:;
för att välja Sortera på eller Alternativ i övre högra hörnet och tryck sedan på knappen OK.
Musik
Sortera på
 Spår
Visar alla musikspår på mediet eller lagringsenheten.
 Album
Visar all musik på mediet eller lagringsenheten per album.
 Artist
Visar alla musikfiler på mediet eller lagringsenheten per artist.
 Genre
Visar all musik på mediet eller lagringsenheten per genre.
 Folder
Visar alla mapparna på mediet eller lagringsenheten.
Alternativ
 Spela upp vald
Med Spela upp vald kan du välja specifika filer att spela upp. Det fungerar i grunden på samma sätt för alla media. Se ”Använda Spela upp vald med en kommersiell cd” på sidan 35 och ”Använda Spela upp vald med självinspelade media (cd-skivor, USB-enheter etc.)” på sidan
35.
 Sänd
Välj Sänd för att överföra de valda filerna till webbplatser online (Picasa, Facebook etc.) eller enheterna. Om du vill använda Sänd behöver du upprätta ett konto med online-platsen och sedan logga in med inloggningsfunktionen. Sänd fungerar i stort sett på samma sätt för musik, foton och videor. Allmänna anvisningar finns i ”Använd funktionen Sänd” på sidan 41.
 Kodar
Välj att hantera textens kodningsalternativ.
 Byt namn på spellista
Gör det möjligt att ändra namnet på en spellista.
 Radera spellista
Gör det möjligt att ta bort en spellista.
 L. t. i spelli.
Gör det möjligt att lägga till ytterligare filer i en spellista.
Beroende på skivan eller lagringsenheten kan
menyn Alternativ variera. Alla alternativ kanske inte visas.
Byt namn på spellista och Radera spellista
visas endast om det finns en spellista.
Upprepa spår på en ljud-CD
Du kan ställa in produkten på att upprepa spår på en ljud-cd (CD-DA/MP3).
1. På skärmen Spårlista och under uppspelning kan du använda knapparna i nedre vänstra hörnet på skärmen och sedan trycka på knappen OK.
2. Använd knapparna 78 för att välja det Upprepningsläge du vill ha – Av, En låt eller Alla – och tryck sedan på knappen OK.
TRACK 001
00:00/00:00
Skärmen Spårlista
00:00:40 00:03:35
Uppspelningsskärmen
Tryck på knappen ' ( att gå tillbaka till skärmen Spårlista.
78:;
för att välja
TRACK 001 00:43
TRACK 002 03:56
TRACK 003 04:41
TRACK 004 04:02
TRACK 005 03:43
TRACK 006 03:40
TRACK 007 04:06
TRACK 008 03:52
TRACK 009 03:04
TRACK 010 04:02

TRACK 001
ÅTERGÅ) på fjärrkontrollen för
34 - Svenska
Spela upp spår slumpvis på en ljud-cd
Du kan ställa in produkten på att spela upp spår slumpvis på en ljud-cd (CD-DA/MP3).
1. Under uppspelning använder du knapparna
78:;
för att välja
på skärmen och trycker sedan på knappen OK.
2. Använd knapparna 78 för att välja Blanda­läget Av eller och tryck sedan på knappen
OK.
i nedre vänstra hörnet
Använda Spela upp vald med en kommersiell cd
1. På skärmen Spårlista väljer du Inställn. ( ) i nedre vänstra hörnet och trycker sedan på knappen OK. Inställn.menyn visas.
2. Välj Spela upp vald och tryck sedan på knappen
OK. Skärmen Spela upp vald visas.
3. Använd knapparna 78 för att välja ett spår och
tryck sedan på knappen visas till vänster om spåret.
4. Upprepa steg 3 för att välja och markera ytterligare spår.
5. Om du vill ta bort ett spår från listan flyttar du spåret och trycker sedan på knappen Bockmarkeringen på spåret tas bort.
6. När du är klar väljer du Spela längst ner till vänster och trycker sedan på knappen Skärmen Spårlista visas igen med en lista med bara de spår du har markerat. De valda spåren spelas automatiskt.
7. Om du vill avbryta listan Spela upp vald väljer du Inställn. ( Spårlista. I Inställningsmenyn väljer du Spela alla. Skärmen Spårlista visas igen med en lista
med alla spåren på cd-skivan.
Du kan markera upp till 99 spår på en ljud-cd-
skiva (CD-DA) med Spela upp markerade. På skärmen Spela upp vald kan du även välja
Markera alla, Radera allt och Avbryt.
- Använd Markera alla för att välja alla spår. Alternativet avbryter dina individuella spårmarkeringar. Om du trycker på knappen (
ÅTERGÅ) på fjärrkontrollen eller väljer Spela
och sedan trycker på knappen OK, visas alla spåren på skärmen Spårlista och produkten börjar spela upp alla spåren från spår 001.
) längst ned till vänster på skärmen
OK. En bockmarkering
OK igen.
OK.
'
- Använd Radera allt för att avmarkera alla markerade spår samtidigt. Markera sedan individuella spår eller använd Markera alla för att markera alla spåren och tryck sedan på knappen
(ÅTERGÅ) på fjärrkontrollen eller välj Spela
'
och tryck sedan på knappen OK. Om du inte använder Markera alla eller väljer individuella spår ändras inte Spela upp vald.
- Avbryt avbryter alla ändringar du har gjort på skärmen Spela upp vald. När du går tillbaka till skärmen Spårlista är listan Spela upp vald oförändrad.
Använda Spela upp vald med självinspelade media (cd-skivor, USB­enheter etc.)
1. Mata in en självinspelad cd-skiva eller USB-enhet
med självinspelade filer på hemmabion. Popup­fönstret Ny enhet ansl..
2. Välj Musik och tryck på knappen OK på fjärrkontrollen. Skärmen Fillista visas med ikoner för spår, mappar eller båda.
3. Använd vid behov knapparna välja en mapp och tryck sedan på knappen
4. När spår som du vill spela upp visas väljer du Alternativ i övre högra hörnet och trycker sedan
på knappen
5. Välj Spela upp vald och tryck sedan på knappen
OK. Kryssrutor visas i övre vänstra kanten på
spårikonerna.
6. Använd knapparna spår och tryck sedan på knappen OK. En bockmarkering visas i kryssrutan.
7. Upprepa steg 6 för att markera och välja ytterligare spår.
8. Om du vill ta bort ett spår från listan flyttar du spåret och trycker sedan på knappen Bockmarkeringen på spåret tas bort.
9. När du är klar väljer du Spela och tryck sedan på knappen OK. Skärmen Spårlista visas med en lista med bara de spår du har markerat. De valda spåren spelas automatiskt.
10. Om du vill avbryta listan Spela upp vald trycker du på knappen ' ( (
LÄMNA). Om du trycker på ' (ÅTERGÅ) går du
tillbaka till skärmen Fillista. Om du trycker på (
LÄMNA) går du tillbaka till startskärmen.
OK.
78:;
ÅTERGÅ) eller knappen
78:;
för att
för att välja ett
OK igen.
OK.
e
e
Spela upp Innehåll
35 - Svenska
Spela upp Innehåll
Om du vill använda Spela upp vald för att titta på
videoklipp ska du använda funktionen Filter ( för att välja Videor istället för Musik.
)
Använda Spela upp vald med start på startskärmen
Välj SPELA SKIVA eller MULTIMEDIA beroende
på vilket media du använder.
- Om du valde SPELA SKIVA visas skärmen Spårlista. Använd funktionen Filter ( välja Musik och följ sedan anvisningarna med början på Steg 3 ovan.
- Om du valda MULTIMEDIA ska du välja Lagring eller Nätverksenhet på skärmen MULTIMEDIA. Välj sedan ditt lagringsmedia på skärmen
Lagring eller enheten på skärmen Nätverksenhet. Skärmen Fillista visas. Använd
funktionen Filter ( sedan anvisningarna med början på Steg 3 ovan.
) för att välja Musik och följ
) för att
Skapa och redigera en spellista sparad på en lagringsenhet
Skapa en spellista
1. Anslut en USB-enhet med lagrad musik i
hemmabions USB-uttag och slå sedan av hemmabion.
2. På startskärmen väljer du MULTIMEDIA och trycker sedan på knappen
3. På skärmen MULTIMEDIA väljer du Lagring och trycker sedan på knappen
4. Välj USB-enheten och tryck sedan på knappen
OK.
5. Högst upp på skärmen väljer du Filter( Musik.
6. När skärmen visas igen väljer du Alternativ ( )
L. t. i spelli..
7. På nästa skärm väljer du en befintlig spellista och trycker sedan på knappen
ELLER Välj Ny spellista och tryck sedan på knappen
OK. Om du har valt en befintlig spellista går du
till Steg 9. Om du har valt Ny spellista går du till Steg 8.
OK.
OK.
) 
OK.
8. På tangentbordet på skärmen ska du acceptera
standardnamnet för den nya spellistan eller ange ett nytt namn. När du är klar väljer du Klart, trycker på OK och går sedan till Steg 9.
9. Navigera till skärmen som visar musiken som du vill lägga till i spellistan.
10. Använd knapparna spår och tryck sedan på knappen bockmarkering visas i kryssrutan på vänstra sidan av spårikonen.
11. Upprepa steg 10 för att markera och välja ytterligare spår.
12. Om du vill ta bort ett spår från listan flyttar du spåret och trycker sedan på knappen OK igen. Bockmarkeringen på spåret tas bort.
13. När du är klar väljer du Lägg till högst upp på skärmen och trycker sedan på knappen Spellistan sparas på USB-enheten och popup­fönstret Tillagd visas. Tryck på knappen OK.
78:;
för att välja ett
OK. En
OK.
Spela upp en spellista
1. Anslut USB-enheten med spellistan till
hemmabions USB-port.
2. Navigera till spellistan (Startskärmen  MULTIMEDIA  Lagring  USB-enhet 
spellista).
3. Markera spellistan och tryck sedan på OK. Skärmen Spårlista visas och första spåret på spellistan spelas upp.
Redigera en spellista
1. När du spelar upp en spellista väljer du Inställningar (
vänstra hörnet på skärmen Spårlista.
2. Använd knapparna spår och tryck sedan på knappen bockmarkering visas intill spåret.
3. Avbryt ett val genom att markera spåret igen och sedan trycka på knappen
Om du vill markera alla spår samtidigt väljer du
Markera alla. Om du vill avbryta alla val samtidigt använder du Avmarkera alla.
) Redigera spellista i nedre
78:;
för att välja ett
OK. En
OK.
36 - Svenska
4. När du är klar väljer du Ta bort längst ned till vänster på skärmen och trycker sedan på knappen OK. Ett popup-fönster för att bekräfta visas.
5. Välj Ja och tryck sedan på knappen
Om alla filer i en spellista tas bort, tas även
spellistan bort. Du kan lagra upp till 5 spellistor.
OK.
Rippa
1. Sätt i en USB-enhet i USB-uttaget på produktens
framsida. Detta är enheten som du kommer att rippa filen till.
2. Mata in en musik-cd i hemmabion. Efter ett litet tag visas skärmen Spårlista.
3. På skärmen Spårlista väljer du Inställn. ( nedre vänstra hörnet på skärmen och trycker sedan på knappen OK. Inställningsmenyn visas.
4. Använd knapparna 78 för att välja Rippa och tryck sedan på knappen visas.
5. Använd knapparna 78 för att välja ett spår och tryck sedan på knappen visas till vänster om spåret.
6. Upprepa Steg 5 för att välja och markera ytterligare spår.
Om du vill markera alla spår samtidigt väljer du
Markera alla längst ned till vänster på skärmen och trycker sedan på knappen
7. Om du vill ta bort ett spår från listan flyttar du spåret och trycker sedan på knappen Bockmarkeringen på spåret tas bort.
8. När du är klar väljer du knappen Rippa med knapparna 78 och trycker på knappen Popup-fönstret för rippning visas.
9. Använd knapparna 78 för att välja enheten där rippningsfilerna ska sparas och tryck sedan på knappen
OK. Rippningen börjar.
Koppla inte bort enheten under
rippningsprocessen.
OK. Skärmen Rippa
OK. En bockmarkering
OK.
) i
OK igen.
OK.
10. Om du vill avbryta rippningen efter att den har
startat trycker du på knappen OK och väljer Ja. Välj Nej för att fortsätta rippningen.
11. När rippningen är klar visas meddelandet ”Rippningen slutfördes.”. Tryck på knappen
OK. Skärmen Spårlista visas igen.
Använda Bluetooth
Du kan använda en Bluetooth-enhet för att lyssna på musik med hög kvalitet, utan att använda kablar!
Vad är Bluetooth?
Bluetooth är en ny teknik som gör att Bluetooth­kompatibla enheter enkelt kan ansluta till varandra med en kort trådlös anslutning.
En Bluetooth-enhet kan låta eller inte fungera
korrekt:
- När en del av kroppen är i kontakt med mottagnings-/överföringssystemet för Bluetooth­enheten eller hemmabiosystemet.
- Elektrisk variation på grund av hinder i form av vägg, hörn eller företagspartition.
- Vid exponering för elektrisk störning från enheter inom samma frekvensband, som exempelvis medicinsk utrustning, mikrovågsugnar och trådlöst nätverk.
Para ihop hemmabiosystemet med Bluetooth­enheten med ett kort avstånd.
Ju längre avståndet är mellan hemmabion och Bluetooth-enheten, desto sämre blir kvaliteten. Om avståndet är längre än Bluetooth-enhetens användningsintervall förloras anslutningen.
I områden med dåliga mottagningsförhållanden kanske inte Bluetooth-anslutningen fungerar som den ska.
Spela upp Innehåll
37 - Svenska
Spela upp Innehåll
Hemmabion har ett effektivt mottagningsintervall på upp till 10 m i alla riktningar om det inte finns några hinder. Anslutningen bryts automatiskt om avståndet ligger utanför det här intervallet. Även inom det här intervallet kan ljudkvaliteten försämras av hinder, såsom väggar eller dörrar.
Den här trådlösa enheten kan orsaka elektrisk störning under användningen.
Så här ansluter du hemmabiosystemet till en Bluetooth-enhet.
Anslut
Bluetooth-enhet
Innan du börjar ska du bekräfta att Bluetooth­enheten stöder den Bluetooth-kompatibla stereoheadsetfunktionen.
1. Tryck på knappen SOURCE på fjärrkontrollen för
att visa BT-meddelandet.
2. Välj Bluetooth-menyn på Bluetooth-enheten
du vill ansluta. Anvisningar finns i Bluetooth­enhetens bruksanvisning.
3. Välj menyn för stereoheadset i Bluetooth-
enheten.
En lista över enheter visas.
4. Välj "[HTS]Hxxxxx" i söklistan.
När hemmabion är ansluten till Bluetooth-
enheten visas enhetsnamnet för den anslutna Bluetooth-enheten, följt av hemmabion och visar namnet på hemmabion på hemmabions främre display.
5. Spela musik på den anslutna enheten.
Du kan lyssna på musikuppspelning
i den anslutna Bluetooth-enheten via hemmabiosystemet.
Hemmabion stöder bara SBC-data av
medelkvalitet (upp till 237 kbps vid 48 kHz) och stöder inte SBC-data av hög kvalitet (328 kbps vid 44,1 kHz).
AVRCP-funktionen stöds. Funktionen varierar,
beroende på specifikationerna för den anslutna enheten.
Anslut endast till en Bluetooth-enhet som stöder
A2DP-profilen. Endast en Bluetooth-enhet kan paras ihop i taget.
Söknings- och anslutningsfunktionerna kanske
inte fungerar som de ska i följande fall:
- Om det finns ett kraftfullt elektriskt fält nära eller runt hemmabion.
- Om flera Bluetooth-enheter paras ihop samtidigt med produkten.
- Om Bluetooth-enheten slås av, inte finns tillgänglig eller inte fungerar som den ska.
- Observera att exempelvis mikrovågsugnar, trådlösa nätverksadaptrar, fluorescerande ljus och gasspisar använder samma frekvensområde som Bluetooth-enheten, vilket kan orsaka elektriska störningar.
För en mer pålitlig anslutning till en Bluetooth-
enhet eller till andra enheter, t.ex. en smarttelefon, rekommenderar vi att du uppdaterar enhetens programvara till den senaste versionen.
Koppla bort Bluetooth-enheten från hemmabiosystemet
Du kan koppla bort Bluetooth-enheten från hemmabion. Anvisningar finns i Bluetooth-enhetens bruksanvisning.
När hemmabion kopplas från Bluetooth-enheten visar hemmabion DISCONNECTED på den främre displayen.
Koppla bort hemmabion från Bluetooth-enhet
Tryck på knappen ( ) på den främre panelen på hemmabion för att växla från BT till ett annat läge eller
för att stänga av hemmabion.
Förutom vid frånkoppling av hemmabion under funktionskonvertering väntar den anslutna Bluetooth-enheten en viss tid på gensvar från hemmabion innan anslutningen bryts. (Tiden till frånkopplingen kan variera beroende på Bluetooth­enhet.)
38 - Svenska
I Bluetooth-anslutningsläge kan Bluetooth-
anslutningen stängas av om avståndet mellan hemmabiosystemet och Bluetooth-enheten överskrider 10 m. När Bluetooth-enheten återkommer inom ett effektivt område eller du startar om Bluetooth-enheten måste du para ihop enheten och hemmabion igen för att återansluta.
I Bluetooth-läge startar skärmsläckaren om
Bluetooth-enheten ligger kvar i redo-läge i 5 minuter. För att återansluta Bluetooth-enheten stänger du av skärmsläckaren och ansluter enheten. För att stänga av skärmsläckaren trycker du på valfri knapp på fjärrkontrollen (volymknappen, knapparna
78:;
, etc.).
Använda strömaktivering via Bluetooth
När hemmabion är avstängd och du ansluter en tidigare ansluten smart enhet till produkten via en Bluetooth-anslutning kan du slå på hemmabion.
Hemmabion måste anslutas för att Snabbstart
ska fungera. Om du vill använda denna funktion ska du ställa in
Inställn. > System > Snabbstart. Om du vill använda denna funktion, måste
Bluetooth-anslutningen mellan hemmabion och smartenheten ha upprättats tidigare och hemmabion måste finnas på listan över kända Bluetooth-enheter på smarttelefonen.
1.
Anslut den tidigare anslutna smartenheten till produkten via Bluetooth. (Information om Bluetooth-anslutningar finns i smartenhetens bruksanvisningen.)
2. När den är ansluten kommer hemmabion automatiskt att sättas på i BT-läge.
Välj den önskade musiken som ska spelas upp på din smartenhet.
Användning av NFC (Near Field Communication)
Anslut din NFC-kompatibla enhet via Bluetooth till hemmabion genom att följa de här enkla anslutningsstegen. Du kan spela musik från smarttelefonen genom hemmabion.
1. Stäng av NFC-funktionen på smarttelefonen och se till att skärmens låsfunktion på smarttelefonen är avstängd. Smarttelefonens NFC-funktion kommer
inte att fungera om skärmlåset är på.
2. Rör försiktigt vid NFC-logotypen högst upp på hemmabion med den NFC-stödda enheten.
Om hemmabion är avstängd kommer den att sättas på automatiskt.
3. Ett popup-fönster där du tillfrågas om du vill fortsätta med Bluetooth-anslutningen visas på smarttelefonen. Välj ”Ja”.
När anslutningen är slutförd visas meddelandet ”ansluten”.
4. För att koppla från NFC-enheten ska du röra vid hemmabions övre panel med enheten igen.
För att ansluta en annan NFC-enhet medan den första smarttelefonen fortfarande är ansluten ska röra vid hemmabions övre panel med enheten. Hemmabion kommer att koppla från den första smarttelefonen och ansluta till den andra smarttelefonen.
NFC-funktionen är inbyggd i Android-enheter som
kör Android OS 4.1 Jellybean eller senare.
- Om din enhet kör ett Android OS som är äldre
än Android OS 4.1 Jellybean, måste du ladda ner applikationen ”Samsung NFC Connection” från Android market för att använda NFC­funktionen.
NFC-antennens position skiljer sig på olika
smarttelefoner. Kontrollera var NFC-antennen är placerad före anslutning. Se bruksanvisningen till din mobiltelefon för att kontrollera antennens plats innan du börjar ansluta.
Om smarttelefonen täcks av ett tjockt skal kan det
hända att anslutningen misslyckas. är ett varumärke eller
registrerat varumärke som tillhör NFC Forum, Inc. i USA och andra länder.
NFC-taggning för Bluetooth-
anslutning kan inte etableras under av- och påslagning.
NFC-taggning för Bluetooth-
anslutning fungerar inte medan batteriindikatorn blinkar.
Note2
S3/S4 Note3
Spela upp Innehåll
39 - Svenska
Spela upp Innehåll
Visa fotoinnehåll
Du kan visa fotoinnehåll som finns på en dvd, USB, mobil enhet eller dator.
Använda verktygsmenyn
Medan ett foto visas trycker du på knappen TOOLS på fjärrkontrollen.
Välj Inställningar( och tryck sedan på knappen OK. Listrutan för Verktygsmenyn visas.
Bildspelsinställningar
 Hastighet: Välj detta för att ställa in
bildspelshastigheten.
 Effekter: Välj detta för att ställa in specialeffekter
för bildspelet.
Rotera
Välj detta för att rotera bilden. (Bilden roteras antingen med- eller moturs).
Zooma
Välj detta för att förstora den aktuella bilden. (Förstoras upp till 4 gånger)
Bildläge
 Dynamisk  Standard
visningsprogrammen.
 Film: Det här är bästa inställningen för visning av
filmer.
 Användare: Gör det möjligt för dig att justera
skärpan och brusreduceringen.
Bakgrundsmusik
Välj detta för att lyssna på musik vid visning av ett bildspel.
Equalizerläge
Ställ in på om du vill använda equalizern. Anpassa dina egna ljudinställningar med equalizer­inställningar.
Inst. för equalizer
Denna funktion är endast tillgänglig när
Equalizerläge är På.
) i övre högra hörnet på skärmen
T
: Välj detta för att öka skärpan.
: Välj detta för de flesta
Sänd
Välj Sänd för att överföra de valda filerna till webbplatser online (Picasa, Facebook etc.) eller enheterna. Om du vill använda Sänd med en onlineplats, måste du skapa ett konto på onlineplatsen och sedan logga in med funktionen Logga in. Sänd fungerar i stort sett på samma sätt för musik, foton och videor. Allmänna anvisningar finns i ”Använd funktionen Sänd” på sidan 41.
Information
Visar bildinformationen.
Beroende på skivan eller lagringsenheten kan
menyn Alternativ variera. Alla alternativ kanske inte visas. Om du vill aktivera funktionen Bakgrundsmusik
ska bildfilen finnas i samma lagringsmedia som musikfilen. Ljudkvaliteten kan dock påverkas av bithastigheten för MP3-filen, storleken på bilden och kodningssättet. Du kan inte förstora undertext och PG-grafik i
helskärmsläget.
Använd menyerna Sortera på och Alternativ när fotofillistan visas
Välj funktionen Filter ( ) och sedan Foton för att endast visa foton.
Även om produkten kommer att visa mappar
som innehåller alla typer av innehåll, kommer den endast att visa filer av den innehållstyp du valde. Om du exempelvis valde Foton kommer du endast kunna visa fotofiler.
På skärmen som visar en lista med fotofiler använder du knapparna Alternativ i övre högra hörnet och trycker sedan på knappen
Sortera på
 Datum
Sorterar alla bildfiler på mediet eller lagringsenheten efter datum. Klicka på en grupp för att visa bilderna i gruppen.
 Titel
Visar alla bildfiler på mediet eller lagringsenheten efter titel.
 Folder
Visar alla mapparna på mediet eller lagringsenheten.
OK.
78:;
för att välja Sortera på eller
Foton
40 - Svenska
Alternativ
 Bildspel
Startar bildspelet. Visar alla filer i den aktuella mappen, efter varandra. Om du vill skapa ett bildspel med en vald grupp bilder, se Spela valda nedan.
 Spela upp vald
Med Spela upp vald kan du välja specifika filer att spela upp. Det fungerar i grunden på samma sätt för alla media. Se ”Använda Spela upp vald med självinspelade media (cd-skivor, USB­enheter etc.)” på sidan 35.
 Sänd
Välj Sänd för att överföra de valda filerna till webbplatser online (Picasa, Facebook etc.) eller enheterna. Om du vill använda Sänd med en onlineplats, måste du skapa ett konto på onlineplatsen och sedan logga in med funktionen Logga in.
Beroende på skivan eller lagringsenheten kan
menyn Alternativ variera. Alla alternativ kanske inte visas.
Använd funktionen Sänd
1. Använd knapparna 78 för att välja Sänd och
tryck sedan på knappen OK. Skärmen för att välja visas.
2. Använd knapparna 78 för att välja en bild och tryck sedan på knappen OK. En bockmarkering visas till vänster om bilden.
3. Upprepa steg 2 för att välja och markera ytterligare bilder.
4. Om du vill ta bort en bild från listan flyttar du bilden och trycker sedan på knappen Bockmarkeringen på bilden tas bort.
5. När du är klar använder du knapparna 78 för att välja Sänd och trycker sedan på knappen
OK. Popup-fönstret Skicka visas med en lista
över onlineplatser (Picassa, Facebook etc.) eller enheter som du kan skicka foton till.
6. Välj ett mål och tryck sedan på knappen
7. Om du skickar foton till en onlineplats startar
platsen. Logga in och följ sedan anvisningarna på skärmen.
Om du vill skicka foton till en onlineplats måste du
ha ett konto på den sidan.
OK igen.
OK.
Lyssna på radio
För att lyssna på radio måste du ansluta den medföljande FM-antennen.
Manövrera radion med fjärrkontrollen
1. Tryck på knappen SOURCE för att avmarkera FM.
2. Ställ in önskad station.
Förinställd inställning 1: Tryck på knappen
PRESET för att välja PRESET och tryck
sedan på knapparna 78 för att välja förinställningsstation.
- Innan du kan göra någon fininställning för förinställda stationer måste du lägga till förinställda stationer till produktens minne.
Manuell inställning: Tryck på knappen
PRESET för att välja MANUAL och tryck
sedan på knapparna 78 för att ställa in lägre eller högre frekvens.
Automatisk inställning: Tryck på knappen
PRESET för att välja MANUAL och tryck
sedan på knapparna 78 för att automatiskt söka bandet.
Ställa in Mono/Stereo
Tryck på knappen ST/MO.
Varje gång du trycker på knappen växlar ljudet mellan STEREO och MONO.
I ett område med dålig mottagning ska du välja MONO för en klarare sändning utan störningar.
Förinställa stationer
Exempel: Förinställa FM 89.10 i minnet.
1. Tryck på knappen
FM.
2. Tryck på knapparna 78 för att välja <89.10>.
3. Tryck på knappen MEMORY.
NUMMER blinkar på displayen.
4. Tryck på knappen
Tryck på
från skärmen av sig själv.
Efter att du trycker på knappen försvinner NUMRET från skärmen och stationen är lagrad i minnet.
SOURCE för att avmarkera
MEMORY igen.
MEMORY innan NUMRET försvinner
MEMORY
Spela upp Innehåll
41 - Svenska
Spela upp Innehåll
5. För att välja andra stationer upprepar du steg 2 till 4.
För att fininställa en förvald kanal trycker du på knappen sedan trycker du på knapparna 78 för att välja den förinställda kanalen.
PRESET och väljer PRESET och
Använda knapparna på fjärrkontrollen för specialeffekter
LJUDEFFEKT-funktion
Gör det möjligt för dig att välja ett läge som optimerar ljudet.
1. Tryck på knappen SOUND EFFECT.
2. Tryck på knapparna 78 för att välja önskat läge: DSP, Virtual Surround, SFE-läge eller Sport.
3. Tryck på knapparna :; för att välja önskad
ljudeffekt.
❏ DSP  MP3 Enhancer: Med den här funktionen får du
en bättre ljudupplevelse (t.ex. mp3-musik). Du kan skala upp MP3-ljudnivån (24 kHz, 8 bitar) till cd-ljudnivån (44,1 kHz, 16 bitar).
 Power Bass: Ökar volymnivån för bastoner och
dämpar vissa ljudeffekter.
 Virtual 7.1 (endast HT-H7500WM):
Skapar en virtuell 7.1-kanalsljudeffekt med
5.1-kanalshögtalarsystemet.
 Av: Välj det här alternativet för normalt ljud.
❏ Virtual Surround
Du kan ställa in en inmatningskälla med två kanaler för att producera surroundljud med 5.1-kanaler.
❏ SFE-läge  Symphony Hall in Boston (Hall 1): Erbjuder en
klar musik, som om du lyssnade i ett konserthus.
 Philharmonic Hall in Bratislava (Hall 2):
Erbjuder även en klar röst, som om du lyssnade i en konserthall, men mindre kraftfull än HALL1.
 Jazz Club in Seoul B: Rekommenderad
inställning för Jazz.
 Church in Seoul: Erbjuder en känsla som om du
befinner dig i en stor kyrka.
 Amphitheater (Rock): Rekommenderad
inställning för rock.
 Av: Välj det här alternativet för normalt ljud.
❏ Sport  Presentatör: Fokuserar på kommentatorns
röst under en match för att öka ditt deltagande i matchen.
 Stadion: Fokuserar på åskådarnas hejarop under
en match för att göra så att det låter närmare.
 Av: Välj det här alternativet för normalt ljud.
DTS Neo:Fusion II / 3D Sound
Du kan njuta av naturligare och klarare surroundljud med fylliga toner genom att justera djupet för ljuden med olika nivåalternativ.
• DTS Neo:Fusion II : Av  På
• 3D Sound (endast HT-H7500WM) : Av  Hög
Låg
3D Sound är inte tillgängligt i läget FM.
3D Sound visas endast om du väljer Enkel
högtalarinställning > Enkelt läge.
42 - Svenska
Nätverkstjänster
Du kan njuta av olika nätverkstjänster, såsom strömmande video eller online-appar genom att ansluta produkten till nätverket.
För att använda nätverkstjänster måste du först:
1. Ansluta produkten till ett nätverk. (Se sidan 14)
2. Konfigurera nätverksinställningarna. (Se sidorna 22–24)
Logga in på ditt Samsung-konto
Innan du öppnar FILM OCH TV-SERIER eller SAMSUNG APPS föreslår vi att du loggar in på ditt
Samsung-konto.
Om du inte har ett Samsung-konto ska du skapa
ett genom att välja Skapa konto.
Om du vill skapa ett Samsung-konto följer du dessa steg:
1. När startskärmen visas trycker du på knappen . Skärmen Logga in visas.
2. Välj önskat ID-fält och tryck sedan på knappen
OK. Popup-tangentbordet visas.
3. Använd tangentbordet för att ange din
e-postadress. När du är klar väljer du Klart och trycker sedan på knappen OK. Skärmen Logga
in visas igen.
4. Välj önskat lösenordsfält och tryck sedan på
knappen OK. Popup-tangentbordet visas.
5. Använd tangentbordet för att ange lösenordet.
När du är klar väljer du Klart och trycker sedan på knappen
6. Om du vill göra inloggningsprocessen enklare
nästa gång väljer du Logga in automatiskt och trycker sedan på knappen OK.
7.
Välj Logga in och tryck sedan på knappen OK.
8. Skärmen Villkor för Samsung-konto visas.
9.
Välj Jag godkänner och tryck sedan på knappen
OK
10. Välj en bild som du vill använda för att identifiera
kontot och tryck sedan på knappen OK.
11. Välj Klart.
Om du valde Logga in automatiskt kommer
produkten nästa gång du loggar in att ange din e-post och ditt lösenord. Allt du behöver göra är att välja Logga in.
OK. Skärmen Logga in visas igen.
.
Om du trycker på knappen efter att du har
loggat in visas skärmen Logga in. Du kan välja Koppla konton, Redigera profil, Ta bort kontot och Logga ut.
Lägga till ett kontokort
Om du vill lägga till ett kreditkort i kontot följer du dessa steg:
1. Välj i övre högra hörnet på startskärmen och tryck sedan på knappen på konto visas.
2. Logga in på ditt konto om du inte är inloggad. Startskärmen visas igen. Om du redan är inloggad hoppar du till steg 4.
3. Välj
4. På skärmen Logga in på konto väljer du
5. Ange ditt lösenord för kontot. När du är klar väljer
6. Välj Lägg till kort och tryck sedan på knappen
7. Läs texten om att lägga till kort och tryck sedan
8. Ange kreditkortsinformation som efterfrågas. När
igen och tryck sedan på knappen OK.
Skärmen Logga in på konto visas.
Redigera profil och tryck sedan på knappen
OK. Tangentbordet på skärmen visas.
du Klart och trycker sedan på knappen OK. Skärmen Redigera profil visas.
OK. Popup-fönstret Lägg till kort visas.
på knappen
du är klar väljer du Spara och trycker sedan på knappen OK.
OK. Skärmen Lägg till kort visas.
OK. Skärmen Logga in
Innan du använder FILM OCH TV­SERIER eller SAMSUNG APPS
Om du inte har ställt in Smart Hub kommer produkten att be dig utföra Smart Hub-konfigurationen när du använder FILM OCH TV-SERIER eller SAMSUNG
APPS för första gången.
1.
På startskärmen väljer du endera FILM OCH TV­SERIER eller SAMSUNG APPS och trycker sedan
på knappen OK.
2. Om du valde FILM OCH TV-SERIER visas Smart Hub-popup-fönstret där du tillfrågas om du vill installera Smart Hub. Välj Ja och tryck sedan på knappen OK. Välkomstskärmen visas.
Nätverkstjänster
43 - Svenska
Nätverkstjänster
3. Välj Start och tryck sedan på knappen OK. Skärmen Regler och villkor och sekretesspolicy för Smart Hub visas.
4. På skärmen Ytterligare tjänster och val måste du granska och godkänna både reglerna och villkoren för Smart Hub och sekretesspolicyn för att använda Smart Hub.
5. Bläddra ned och klicka sedan på knapparna Visa detaljer för att granska hela dokumenten.
Du behöver inte samtycka till
tilläggssekretessmeddelandet, men en eller flera av Smart TV-funktionerna eller funktionerna kanske inte blir tillgängliga om du inte gör det.
6. Välj Jag godkänner alla och tryck sedan på knappen OK. Skärmen för slutförd installation visas. Tryck på knappen OK.
Använda FILM OCH TV-SERIER
Via skärmen FILM OCH TV-SERIER kan du strömma filmer och TV-program och titta på dem på TV:n.
Om du vill strömma och titta på de flesta filmerna och TV-programmen behöver du ett Samsung-konto med ett registrerat kreditkort. Information om att registrera ett kort finns på sidan 43.
Beroende på land kanske denna menyfunktion
inte stöds.
FILM OCH TV-SERIER
NEWLY ADDED
Aktuella Filmer TV-program Trailers Populära Favoriter
1. På startskärmen väljer du FILM OCH TV- SERIER och trycker sedan på knappen OK.
2. Välj en av de rekommenderade filmerna eller TV-
programmen och tryck sedan på knappen OK. Informationsskärmen för den filmen visas.
När du markerar varje film eller TV-program visas
ikonen för apparna som du kan använda för att strömma filmen eller program längst ner på varje valikon för filmer och program.
-1
2
. Alternativt kan du välja Favoriter, Aktuella,
Filmer, TV-program, Trailers eller Populära och
sedan trycka på knappen OK. På sidan som visas använder du knapparna
78:;
för att välja ett program, en film eller
en trailer och trycker sedan på knappen På skärmen Filmer eller TV-program kan du
även välja Nyheter eller Genrer för att visa fler tillgängliga alternativ eller Filmer. På skärmen Genrer använder du knapparna välja en Genrer och trycker sedan på knappen
OK.
Om du vill göra en markering på en sida som visar filmer eller TV-program använder du knapparna sedan på knappen
3. Om du har hämtat och installerat en av apparna för att strömma video, som du kan använda för att strömma filmen eller programmet, väljer du Visa nu och trycker sedan på knappen OK. Appen startar. Följ anvisningarna på skärmen för att titta på filmen eller TV-programmet som du har valt. Om du inte har hämtat en av apparna ska du gå till steg 4.
4. Om du inte har hämtat en av apparna för att strömma, visas Visa via på skärmen istället för Visa nu. Välj en av apparna för att strömma video till höger om Visa via och tryck sedan på knappen
5. Du kommer att bli tillfrågad om du vill installera appen nu. Välj Installera, tryck på knappen OK och följ sedan anvisningarna på skärmen för att installera appen. Du kan även välja Visa detaljer för att visa information om appen. Du kan även hämta appen med skärmen Visa detaljer.
6. När appen har installerats väljer du Spela och trycker sedan på knappen appen. Alternativt kan du trycka på knappen (ÅTERGÅ) för att gå tillbaka till skärmen FILM OCH TV-SERIER, välja programmet eller filmen igen och sedan följa anvisningarna i steg 3 för att titta på filmen eller programmet.
Alternativ med innehåll och motsvarande
bottenmeny i FILM OCH TV-SERIER varierar mellan olika länder.
78:;
OK.
för att markera och trycker
OK.
OK för att starta
78:;
OK.
för att
'
44 - Svenska
På informationsskärmen för varje film eller
program visas knappen Visa nu endast efter att du har hämtat en av apparna för att strömma video, som du kan använda för att strömma den filmen eller det programmet. Visa via visas om du inte har hämtat appen som behövs för att strömma videon. Till höger om Visa via visas en lista med appar för att strömma video, som du kan använda för att strömma filmen eller programmet. Välj en appikon för att hämta och installera appen.
Favoriter visas inte om du inte har taggat en
eller fler filmer eller om TV:n inte visas som en favorit. Om du vill tagga en film eller visa den som en favorit ska du välja programmet. Informationsskärmen visas. Välj hjärtsymbolen och tryck sedan på knappen
OK.
Använda SAMSUNG APPS
Via skärmen SAMSUNG APPS kan du hämta program på internet, starta och köra hämtade program på TV:n. För att öppna vissa program måste du ha ett Samsung-konto.
När du spelar upp multimedieinnehåll i
SAMSUNG APPS kan du pausa genom att hålla knappen 5 nedtryckt. Stoppa uppspelningen genom att hålla knappen på fjärrkontrollen.
(
LÄMNA) nedtryckt
e
Skärmen SAMSUNG APPS i korthet
1 2
SAMSUNG APPS
REKOMMENDERAS
2 2 3 3 4 4 5
1
MINA APPAR
WebBrowser
5 6 7 9 8 10
Populärast, Nyheter och Kategorier: Välj om
3
du vill visa och hämta ytterligare appar.
Första gången som du öppnar skärmen SAMSUNG APPS hämtar hemmabion automatiskt en grupp av kostnadsfria appar. När dessa appar har hämtats visas de på skärmen SAMSUNG APPS. Visa ytterligare appar genom att välja Populärast, Nyheter eller Kategorier längst ned på skärmen och tryck sedan på knappen OK.
Populärast visar de mest populära apparna, Nyheter visar de nyaste. Kategorier visar en serie ikoner som representerar kategorier som Video, Spel och Sport. Välj en kategoriikon och tryck sedan på knappen Hemmabion visar programmen i den kategorin.
OK.
Hämta ett program
1. Välj Populärast, Nyheter eller Kategorier och
tryck sedan på knappen OK. Om du valde
2.
kategoriikon och sedan trycka på knappen OK. Eller så ska du gå till Steg 3.
På skärmarna Populärast, Nyheter och
Kategorier visas en grön pil på appar som du redan har hämtat.
3.
Välj en app som du vill hämta och tryck sedan på knappen OK. Skärmen med detaljerad information om appen visas.
4. Välj knappen Ladda ner på skärmen och tryck sedan på knappen OK. Ladda ner ändras till
Avbryt och appen börjar hämtas.
5. Om du vill avbryta hämtningen väljer du Avbryt
och trycker sedan på knappen OK.
6. När hämtningen är klar ändras Avbryt till Spela. Välj Spela och tryck sedan på knappen OK för att starta applikationen. alternativt kan du trycka på knappen ' (ÅTERGÅ) tills skärmen SAMSUNG APPS visas igen. Appen som du hämtade kommer att visas på App-skärmen under MINA APPAR.
Kategorier
ska du välja en
Nätverkstjänster
Populärast Nyheter Kategorier
3
REKOMMENDERAS: Visar rekommenderat innehåll som hanteras av Samsung. Du kan
1
inte ta bort rekommenderade appar. MINA APPAR: Visar ditt personliga galleri
av program som kan modifieras på skärmen
2
MINA APPAR.
Starta ett program
1. Välj SAMSUNG APPS på startskärmen och
tryck sedan på knappen OK.
2. På skärmen SAMSUNG APPS använder du knapparna trycker sedan på knappen OK. Appen startar.
45 - Svenska
78:;
för att välja en app och
Nätverkstjänster
Alternativmenyn
Med Alternativmenyn kan du lägga till och ta bort appar från MINA APPAR. Dessutom ger det dig möjligheten att ändra positionen för en app på MINA
APPAR och uppdatera appar.
Flytta
1. På skärmen MINA APPAR markerar du den app
som du vill flytta och trycker sedan på knappen
OK i 3 sekunder. Alternativmenyn visas.
2.
Välj Flytta och tryck sedan på knappen OK.
3. Använd knapparna
appen.
4. När appen är där du vill ha den ska du trycka på knappen OK eller LÄMNA.
78:;
för att flytta till
Ta bort
1. På skärmen MINA APPAR markerar du den app
som du vill ta bort och trycker sedan på knappen
OK i 3 sekunder. Alternativmenyn visas.
2. Välj Ta bort och tryck sedan på knappen
3. Använd knapparna :; för att välja OK och
trycker sedan på knappen OK.
OK.
Radera flera
1. På skärmen MINA APPAR markerar du den app
som du vill ta bort och trycker sedan på knappen
OK i 3 sekunder. Alternativmenyn visas.
2. Välj Radera flera och tryck sedan på knappen
OK.
3. Använd knapparna
som du vill ta bort och tryck sedan på knappen
OK.
4. Använd knappen 8 för att välja Ta bort och
trycker sedan på knappen OK.
78:;
för att välja appar
Visa detaljer
1. På skärmen MINA APPAR markerar du den
app som du vill visa detaljerad information för och trycker sedan på knappen OK i 3 sekunder. Alternativmenyn visas.
2. Välj Visa detaljer och tryck sedan på knappen
OK.
Ändra vy
1. På skärmen MINA APPAR väljer du en app och
trycker sedan på knappen OK i 3 sekunder. Alternativmenyn visas.
2. Välj Ändra vy och tryck sedan på knappen Om den aktuella vyn är Mest spelade uppmanas du att ändra till Anpassad vy. Om den aktuella vyn är Anpassad vy frågas du om du vill ändra vyn till Mest spelade. Mest spelade sorterar apparna efter antal gånger du kör varje app. Med Anpassad vy kan du sortera om apparna efter ditt önskemål.
3. Välj OK och tryck sedan på knappen OK för att byta vy.
OK.
Låst/Upplåst
Att låsa en app gör det svårare att ta bort den av misstag.
1. På skärmen MINA APPAR väljer du appen som du vill låsa och trycker sedan på knappen OK i 3 sekunder. Alternativmenyn visas.
2. Välj Låst/Upplåst och tryck sedan på knappen
OK.
3.
Popup-fönstret för att ange PIN-koden visas. Ange din PIN-kod. tills sifferknappsatsen visas på skärmen. När sifferknappsatsen visas, välj ett nummer med knappen
OK. Om du inte har ställt in en PIN-kod ska du
ange standard-PIN-koden: 0000.
4. En kryssruta visas på varje appikon. Använd knapparna vill låsa och tryck sedan på knappen markera den. En bock visas på ikonen.
5. Upprepa steg 4 för att välja andra appar. Använd Markera alla eller Avmarkera alla längst ned
på skärmen för att markera eller avmarkera alla apparna samtidigt. Om du vill avmarkera enskilda appar väljer du appen igen och trycker sedan på knappen OK igen. Bocken försvinner.
6. När du är klar med att markera dina val flyttar du till Lås längst ner på skärmen och trycker sedan på knappen OK.
7. Ett låsmärke visas på programikonen. Du ombeds ange PIN-numret för att ta bort eller låsa upp en låst app.
Tryck och håll in knappen 123
78:;
och tryck sedan på knappen
78:;
för att välja appar som du
OK för att
Uppdatera appar
1. På skärmen MINA APPAR markerar du en app
och trycker sedan på knappen OK i 3 sekunder. Alternativmenyn visas.
2. Välj Uppdatera appar och tryck sedan på knappen OK.
46 - Svenska
3. På skärmen Uppdatera appar visas alla appar som har uppdateringar tillgängliga i en lista. Välj varje app som du vill uppdatera och tryck sedan på knappen OK. Du kan även välja Markera alla om du vill uppdatera apparna i listan.
4. Välj Uppdat. och tryck sedan på knappen OK.
Screen Mirroring
Funktionen Screen Mirroring gör det möjligt för dig att visa skärmen för smarttelefonen eller android­surfplattan på TV:n, som du har anslutit till produkten.
1. På startskärmen väljer du Screen Mirroring och trycker sedan på knappen OK.
2. Starta AllShare Cast eller Screen Mirroring enheten.
3. På enheten söker du efter namnet på produkten i listan över tillgängliga enheter och markerar den.
4. TV:n visar ett anslutningsmeddelande (exempelvis Ansluter till Android_92gb ...) och visar sedan anslutningsmeddelandet.
5. Efter några sekunder visas skärmen för din enhet på TV-skärmen.
6. Stoppa Screen Mirroring genom att trycka på knappen fjärrkontrollen eller genom att avsluta funktionen Screen Mirroring på din smarttelefon.
Du kan ansluta till en enhet som stöder AllShare
Cast. Observera att alla enheter som har AllShare Cast eventuellt inte stöds fullt ut beroende på tillverkare. Mer information om support för mobila anslutningar finns på tillverkarens hemsida.
När du använder funktionen Screen Mirroring
kan det uppstå hack i videouppspelningen eller ljudbortfall, beroende på miljön.
Bluetooth-överföringarna kan störa Screen
Mirroring-signalen. Innan du använder funktionen Screen Mirroring rekommenderar vi starkt
att du stänger av Bluetooth-funktionen på smarttelefonen eller smartenheten (surfplatta etc.)
(
LÄMNA) eller ' (ÅTERGÅ) på
e
Använda webbläsaren
Du kan öppna internet med webbläsarprogrammet.
1. Välj SAMSUNG APPS på startskärmen och tryck sedan på knappen OK.
2.
På skärmen SAMSUNG APPS väljer du WebBrowser och trycker sedan på knappen OK.
Om du kör webbläsaren med produkten ansluten
med HDMI till en BD Wise-kompatibel TV – och BD Wise är på – maximeras webbläsaren för att
fylla skärmen och TV:ns upplösning ställs in på optimal upplösning automatiskt.
Webbläsaren är inte kompatibel med Java-
program. Om du försöker att hämta en fil och filen inte går
att spara visas ett felmeddelande. E-commerce (för köp av produkter online) stöds
inte. ActiveX stöds inte.
Åtkomsten kan blockeras till vissa webbplatser
eller till webbläsare som drivs av vissa verksamheter.
Link Browsing och Pointer Browsing
Webbläsaren erbjuder två typer av sökning, Pekarwebbläsning och Länkwebbläsning. När du startar webbläsaren för första gången är Pekarwebbläsning aktivt. Om du använder en mus för att navigera i webbläsaren rekommenderar vi att du låter Pekarwebbläsning vara aktiverat. Med Pekarwebbläsning måste du flytta pekaren med pilknapparna på fjärrkontrollen. Pekaren flyttas fritt över skärmen, som en pekare på en dator när du använder musen. Med Länkwebbläsning kan du använda pilknapparna för att flytta en markering från en länk, en knapp eller ett inmatningsfält till nästa. Markering är begränsat till länkarna, knapparna och inmatningsfälten.
Om du vill aktivera Länkwebbläsning följer du stegen nedan:
1. Använd knapparna att flytta pekaren till ikonen för Länkwebbläsare längst uppe till höger på skärmen. Ikonen för Länkwebbläsare är den tredje ikonen från höger. Markören ligger i korrekt position om ikonen blir blå och orden ”Länkwebbläsare” visas på skärmen
2. Tryck på knappen OK. Länkwebbläsning är aktiverat och förblir aktiverat när du öppnar webbläsaren eller när du ändrar till Pekarwebbläsning.
78:;
på fjärrkontrollen för
Nätverkstjänster
47 - Svenska
Nätverkstjänster
http://www.samsung.com
100%
http://www.samsung.com
En översikt över kontrollpanelen
Kontrollpanelen som löper över hela överdelen på skärmen, har en rad ikoner som börjar med numret på praktiska funktioner. Ikonerna beskrivs nedan, med början på ikonen längst till vänster på skärmen.
http://www.samsung.com
: Flyttar till föregående sida.
: Flyttar till nästa webbsida.
: Visar skärmen för Bokmärke och Historik. Du kan bokmärka den aktuella sidan, välja ett befintligt bokmärke och redigera och radera bokmärken. Du kan också visa din webbläsarhistorik och välja en sida du vill besöka igen.
: Går till startskärmen för webbläsaren.
: Gör det möjligt för dig att ange en sidadress manuellt med popup-fönstret för tangentbordet.
: Laddar om den aktuella sidan så att den
uppdateras på skärmen.
: Lägger till den aktuella sidan till bokmärken.
: Gör det möjligt för dig att söka efter information genom att ange ord och tecken med popup-fönstret för tangentbordet. Se popup-fönstret Använda tangentbordet på denna sida.
: Gör det möjligt för dig att förstora eller
förminska skärmen med olika procenttal.
/ : Gör det möjligt för dig att växla mellan
Pekarwebbläsning och Länkwebbläsning.
: Gör det möjligt för dig att konfigurera
inställningarna för webbläsaren. Se ”Använda Inställningsmenyn” på sidan 49.
: Stänger webbläsaren.
100 %
Använda popup-tangentbordet
När du klickar på , eller öppnar ett data- eller textskrivningsfält och sedan trycker på knappen OK visas popup-tangentbordet.
http://www.samsung.com
När du anger tecken visas den rekommenderade texten.
Caps 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Rensa q w e r t y u i o p ^ *
123#& a s z x c v b n m , . ? -  Avbryt
ENG
d f g h j k l ~ @ ! Klart
www. .com
/  
Om du vill använda popup-tangentbordet med fjärrkontrollen följer du stegen nedan:
1. Använd knapparna
78:;
på fjärrkontrollen för att gå till markeringen för en bokstav eller siffra.
2. Tryck på knappen
OK för att ange bokstaven
eller siffran i inmatningsfältet.
3. Avvänd versaler genom att flytta markeringen till Caps-tangenten uppe till vänster och sedan trycka på knappen OK. Tryck på knappen OK igen med Caps-tangenten markerad för att använda gemener igen.
4. Avvänd symboler och ytterligare skiljetecken genom att flytta markeringen till 123#&-tangenten till vänster och sedan trycka på knappen
5. Om du vill ta bort ett tecken som du har angett ska du flytta markören till knappen  och sedan trycka på knappen OK.
6. Ta bort alla tecken som du har skrivit genom att flytta markeringen till knappen Rensa och sedan trycka på knappen OK.
7. När du är klar med att ange alla parametervärden väljer du knappen Klart och trycker sedan på
OK.
knappen
Om du har ett trådlöst tangentbord anslutet
till din produkt kan du använda det trådlösa tangentbordet för att ange tecken, siffror, symboler och punktering. Observera att det trådlösa tangentbordet bara fungerar när popup­meddelandet för tangentbordet visas och bara kan användas för att ange bokstäver, siffror, symboler och punktering.
100 %
OK.
48 - Svenska
Alternativ i popup-fönstret för tangentbordet
Avvänd alternativen för popup-tangentbordet genom att markera knappen längs ned till vänster på tangentbordet och sedan trycka på knappen
OK.
Språk
Välj språk för tangentbordet. Du kan välja engelska, franska, ryska etc.
Rekommenderad text
Tangentbordet föreslår rekommenderade ord när du skriver in text. Du kan ställa in denna funktion på eller Av.
Återställ rekommenderade textdata
Återställ rensar minnet för Samsung-tangentbordet. Välj OK om du vill ta bort allt som Samsung­tangentbordet har lärt sig om din skrivstil, inklusive alla nya ord som du har använt.
Förutsäg nästa bokstav
Tangentbordet föreslår nästa bokstav när du anger bokstäver. Förslagen visas i en ring runt bokstaven du precis har angett. Du kan välja en förslagen bokstav eller gå till en annan. Du kan ställa in denna funktion på eller Av.
Förhandsgranskning diakritiska tecken
Välj detta om du vill skriva tecken med accent.
Använda Inställningsmenyn
Inställningsmenyn innehåller funktioner som styr hur webbläsaren fungerar och säkerhetsfunktioner för webbläsaren. Öppna menyn Inställningar genom att markera ikonen på Kontrollpanelen och sedan trycka på knappen OK. Om du vill välja ett alternativ på Inställningsmenyn ska du markera alternativet och sedan trycka på knappen OK.
100 %
Stäng
http://www.samsung.com
Aktivera Ta Godkända webbplatser Privat bläddring på Ange sökmotor Inst. för webbläsare Hjälp
Aktivera/Inaktivera Ta
Slår på och av Grabber-funktionen. När Grabber­funktionen är på kan du flytta en webbsida uppåt och nedåt utan att dra i rullningsfältet.
Grabber-funktionen är bara tillgänglig med Pointer Browsing.
Godkända webbplatser
Gör det möjligt för dig att begränsa åtkomsten för barn till olämpliga webbsidor genom att bara tillåta åtkomst till de webbsidor du har registrerat.
Varje gång du använder denna funktion visas skärmen för PIN-kod. Tryck och håll in knappen 123 tills sifferknappsatsen visas på skärmen. När sifferknappsatsen visas, välj ett nummer med
78:;
knappen
och tryck sedan på knappen
OK. Första gången du öppnar denna funktion
anger du standard-PIN-koden, 0000. Du kan ändra PIN-koden med funktionen för att
återställa lösenord för godkända platser. Se nedan.
 Funktion för godkända webbplatser: Slår på
och av funktionen för godkända platser.
 Återst. lösen. för Godkända webbplatser:
Ändra lösenordet för godkända platser.
 L. t. akt. webbp.: Gör det möjligt för dig att
lägga till den aktuella webbsidan till listan över godkända platser.
 Hantera Godkända webbplatser: Gör det
möjligt för dig att skriva in URL-adresser för att lätta till listan över godkända platser och radera platser från listan över godkända platser. Om du slår på denna funktion och inte har lagt till några platser i listan över godkända platser kan du inte öppna några internetplatser.
Privat bläddring på/av
Aktivera eller inaktivera sekretessläget. När sekretessläget är aktiverat sparar inte webbläsaren några URL-adresser till platser du har besökt. Om du vill aktivera Sekretessläget väljer du OK.
Om sekretessläget körs visas Stopp-ikonen framför URL-adressen längst uppe på skärmen. För att inaktivera Sekretessläget markerar du det igen när Sekretessläget är aktiverat.
Ange sökmotor
Du kan ställa in den önskade Sökmotorn.
Nätverkstjänster
49 - Svenska
Nätverkstjänster
Inst. för webbläsare
 Ange som startsida: Du kan ange
webbläsarens startsida.
 Popup-block.: Slår på och av Popup-
blockeraren.
 Sidblockering: Du kan avgöra om du vill
blockera annonser och välja URL-adresserna för vilka annonserna blockeras.
 Allmänt: Du kan radera personlig information,
exempelvis webbsideshistorik och sökdata (cookies etc.) och återställa alla inställningar för webbläsaren till fabriksstandard. Du kan även ställa in funktionen Säkerhetsläge.
Ställ in Säkerhetsläge för att undvika att
öppna skadliga platser/nätfiske och förhindra skadlig kod från att köras.
 Kodar: Du kan ställa in kodningsinställningen
för webbsidor på automatisk eller välja kodningsformat manuellt från en lista.
 Pekare: Du kan ställa in markörens hastighet
när markören är inställd på Pekarwebbläsning.
 Webbläsarinformation: Visar versionsnummer
och upphovsrättsinformation för webbläsaren.
Hjälp
Erbjuder grundläggande information om användning av webbläsaren.
Beroende på webbplatsen aktiveras eventuellt inte
funktionerna Inst. för webbläsare. Funktionerna som inte är aktiverade är gråmarkerade och får inte användas.
Länka dina internettjänstekonton till produkten
Funktionen för att länka konton gör det möjligt för dig att länka produkten till dina konton med internettjänster, t.ex. Pandora, så att produkten kan logga in dig på tjänsten automatiskt när du startar appen för tjänsten.
För att skapa en länk för ett tjänstekonto följer du stegen nedan:
1. På startskärmen väljer du knappen högra hörnet och trycker sedan på knappen för att logga in på ditt Samsung-konto.
i övre
OK
2. När du har loggat in väljer du knappen igen
och trycker sedan på knappen
3. Välj Koppla konton på skärmen Mitt konto och tryck sedan på knappen
4. På skärmen Koppla konton väljer du tjänsten som du vill länka till produkten och trycker sedan på knappen
5. På skärmen för ID och Lösenord anger du det ID du använder för att logga in på tjänsten du har valt i popup-rutan för tangentbordet. När du är klar väljer du Klart och trycker sedan på knappen OK.
6. Upprepa samma process för lösenordet. När du är klar väljer du Klart och trycker sedan på knappen OK.
7. Välj OK och tryck sedan på knappen
OK.
OK.
OK.
OK.
BD-LIVE™
När produkten har anslutits till nätverket kan du använda flera filmrelaterade tjänster, med en BD­LIVE-kompatibel skiva.
1. Sätt i en USB-flashenhet i USB-uttaget på produktens framsida och kontrollera återstående minne. Minnesenheten måste ha minst 1 GB ledigt utrymme för att passa BD-LIVE-tjänster.
2. Välj Inställn. på startskärmen och tryck sedan på knappen OK.
3. Välj Nätverk och tryck sedan på knappen
4. Välj BD-Live-inst. och tryck sedan på knappen
OK.
5. Välj BD-datahantering och tryck sedan på
knappen OK.
6. Välj Enhetsval och tryck sedan på knappen
7. Välj USB-enhet och tryck sedan på knappen OK.
8. Sätt i en Blu-ray-skiva som stöder BD-LIVE.
9. Välj ett alternativ från lista över BD-LIVE-
tjänsteinnehåll som erbjuds av skivtillverkaren.
Det sätt du använder BD-LIVE på och det
innehåll som erbjuds kan variera beroende på skivtillverkare.
OK.
OK.
50 - Svenska
Appendix
Tilläggsinformation
Anmärkningar
Anslutningar
HDMI-UTGÅNG
Beroende på vilken TV du har kanske vissa HDMI-
utgångsupplösningar inte fungerar.
Du måste ha en HDMI-anslutning för att kunna titta på videor med 3D-teknik.
En lång HDMI-kabel kan orsaka brus på skärmen. Om detta inträffar ställer du in HDMI, djup färg
Av i menyn.
Inställn.
3D-inställn.
För vissa 3D-skivor ska du, för att stoppa en film
under 3D-uppspelning, trycka på knappen
LÄMNA) en gång. Filmen stoppas och alternativet
( 3D-läge inaktiveras. För att ändra ett val i 3D-alternativet när du spelar upp en 3D-film trycker du på knappen menyn visas. Tryck på knappen och välj sedan 3D-inställn. i Blu-ray-menyn.
Beroende på innehåll och position för bilden på TV­skärmen kanske du ser vertikala svarta streck på vänster sida, höger sida eller båda sidorna.
TV-bildformat
Beroende på skivtyp kanske vissa bildförhållanden
inte är tillgängliga.
Om du väljer ett bildförhållande och alternativ som skiljer sig från bildförhållandet på TV-skärmen kan bilden visas med förvridning.
Om du väljer 16:9 original visas din TV eventuellt 4:3 Pillarbox (svarta staplar på sidan av bilden).
BD Wise (Endast produkter från Samsung)
När BD Wise är På ställs inställningen Upplösning
automatiskt in på BD Wise och BD Wise visas i menyn Upplösning.
Om produkten är ansluten till en enhet som inte stöder BD Wise kan du inte använda funktionen BD
Wise.
För korrekt användning av BD Wise, ställ in
alternativet BD Wise på både produkten och TV:n på .
(LÄMNA) en gång. Blu-ray-
e
e
e
(LÄMNA) igen
Digital utgång
Se till att välja korrekt Digital utgång, annars hörs
kanske inget ljud eller bara högt brus.
Om HDMI-enheten (AV-mottagare, TV) inte är kompatibel med komprimerade format (Dolby Digital, DTS), sänds ljudsignalerna ut som PCM.
Vanliga dvd-skivor saknar BONUSVIEW-ljud och ljudeffekter för navigering.
Vanliga Blu-ray-skivor saknar BONUSVIEW-ljud och ljudeffekter för navigering.
Denna konfiguration Digital utgång påverkar inte analogt ljud (V/H) eller ljudutgångar till TV:n. Det påverkar den optiska ljudutgången och HDMI­ljudutgången när din produkt ansluts till en AV­mottagare.
Om du spelar MPEG-ljudspår sänds ljudsignalen ut som PCM oavsett val av Digital utgång (PCM eller Bitstream).
• Digital utgång kan aktiveras när Ljudutgång är inställt på TV-högtalare.
Internetanslutning för BD-Live
Internetanslutningen kan bli begränsad när du
använder BD-LIVE-innehåll.
Anynet+ (HDMI-CEC)
Beroende på vilken TV du har kanske vissa
HDMI-utgångsupplösningar inte fungerar. Se bruksanvisningen för din TV.
Den här funktionen är inte tillgänglig om en HDMI­kabel inte stöder CEC.
Om din Samsung-TV har en Anynet-logotyp så stöder den Anynet+.
BD-datahantering
I det externa minnesläget kanske skivuppspelningen
stoppas om du kopplar från USB-enheten mitt under uppspelningen.
Endast de USB-enheter som formaterats med FAT-filsystem (DOS 8.3-volymetiketten) stöds. Vi rekommenderar att du använder USB-enheter som stöder USB 2.0-protokollet med 4 MB/sek eller snabbare läs-/skrivhastigheter.
Funktionen Återuppta uppspelning kanske inte fungerar efter att du formaterat lagringsenheten.
Total minne tillgängligt för BD-datahantering kan variera beroende på förhållandena.
DivX® Video på begäran
För mer information om DivX(R) VOD, besök sidan
"http://vod.divx.com".
Appendix
51 - Svenska
Appendix
Främre skärm
• Du kan inte ändra ljusstyrkan för knappen knappen VOL +, -.
Högtalarinställning
När Ljudutgång är inställt på TV-högtalare
produceras ljudet av TV-högtalarna.
HDMI-ljud
När HDMI-ljud sänds ut till TV-högtalaren mixas det
automatiskt ned till 2 kanaler.
Ljudreturkanal
När Anynet+ (HDMI-CEC) är Av, är funktionen Ljudreturkanal inte tillgänglig.
Om du använder en HDMI-kabel som inte är
godkänd för ARC (Audio Return Channel) kan det orsaka kompatibilitetsproblem.
ARC-funktionen är bara tillgänglig om en ARC­kompatibel TV ansluts.
Spela upp
Spela upp videofiler
Videofiler med bithastigheter på 20 Mbps eller
högre anstränger produkten och kan stoppa uppspelningen.
Välja ljudspråk
Indikatorn ., visas inte på skärmen om
BONUSVIEW-avsnittet inte innehåller några BONUSVIEW-ljudinställningar.
Vilka språk som är tillgängliga via funktionen för ljudspråk beror på vilka språk som är kodade på skivan. Den här funktionen eller vissa språk är kanske inte tillgängliga.
Vissa Blu-ray-skivor kan göra det möjligt för dig att välja antingen PCM eller engelskt ljudspår för Dolby Digital.
Välja undertextningsspråk
Beroende på Blu-ray-/dvd-skiva kanske du kan
ändra önskat undertextningsspråk i skivmenyn. Tryck på knappen
Den här funktionen beror på vilka undertexter som finns kodade på skivan och är kanske inte tillgänglig på alla Blu-ray-/dvd-skivor.
Information om det primära/sekundära läget för BONUSVIEW-funktionen visas också om Blu-ray­skivan har ett BONUSVIEW-avsnitt.
Den här funktionen ändrar både de primära och sekundära undertexterna samtidigt.
Det totala antalet primära respektive sekundära undertexter visas.
DISC MENU.
och
52 - Svenska
Spela upp JPEG-filer
Du kan inte förstora undertext och PG-grafik i
helskärmsläget.
Spela upp Innehåll
Använda knappen bilder spelas upp
Om hemmabion är ansluten till en BD Wise-
kompatibel TV som har BD Wise På visas inte menyn Bild Inställningar.
Funktionen Bakgrundsmusik fungerar inte om inte musikfilen och fotofilen är placerade på samma lagringsmedia. Även ljudkvaliteten kan påverkas av bithastigheten för MP3-musikfilen, storleken på bilderna och kodningssättet.
TOOLS (VERKTYG) medan
Skiv- och formatkompatibilitet
Skivtyperna och innehållet din produkt kan spela upp
Media Skivtyp Detaljer
BD-ROM- eller BD-RE/-R­skiva som spelats in med BD-RE-format.
DVD-VIDEO, inspelade skivor av typen DVD+RW/ DVD-RW(V)/DVD-R/+R och har spelats in och stängts eller ett USB­lagringsmedia innehållande DivX, MKV, MP4-innehåll.
Musik som spelats in på skivor av typen CD­RW/-R, DVD-RW/-R, BD-RE/-R eller ett USB­lagringsmedia innehållande MP3- eller WMA-innehåll.
Bilder som lagrats på skivor av typen CD­RW/-R, DVD-RW/-R, BD-RE/-R eller ett USB­lagringsmedia innehållande JPEG-innehåll.
VIDEO
MUSIK
FOTO
Blu-ray-skiva
3D Blu-ray-skiva
DVD-VIDEO,
DVD-RW,
DVD-R,
DVD+RW,
DVD+R
CD-RW/-R,
DVD-RW/-R,
BD-RE/-R
CD-RW/-R,
DVD-RW/-R,
BD-RE/-R
Produkten kanske inte kan spela upp vissa skivor av
typen CD-RW/-R och DVD-R på grund av skivtypen eller inspelningsförhållanden.
Om en skiva av typen DVD-RW/-R inte har spelats in
korrekt i formatet DVD-video kan den inte spelas. Din produkt spelar inte upp innehåll som har spelats
in på en DVD-R med en bithastighet som överskrider 10 Mbps.
Din produkt spelar inte upp innehåll som har
spelats in på en BD-R eller en USB-enhet med en bithastighet som överskrider 30 Mbps.
Uppspelning kanske inte fungerar för vissa typer
av skivor, eller under specifika uppgifter, såsom vinkeländring och justering av bilförhållande. Information om skivorna beskrivs i detalj på skivförpackningen. Läs här vid behov.
När en BD-J-titel spelas upp kan inläsningen ta längre
tid än en normal titel, eller så kan vissa funktioner fungerar långsamt.
Logotyper för skivor som kan spelas upp av produkten
Blu-ray-skiva 3D Blu-ray-skiva
BD-LIVE Dolby
DTS
Skivtyper som inte går att spela på produkten
HD DVD
DVD-ROM/PD/MV-Disc
etc.
DVD-RW (VR-läge)
CVD/CD-ROM/CDV/
CD-G/CD-I/LD (CD-G spelar endast upp ljud och visar inte bilder.)
Den här produkten kanske inte svarar på alla
funktionskommandon, eftersom vissa skivor av typen Blu-ray, DVD och CD medger specifik eller begränsad funktion och endast erbjuder vissa funktioner under uppspelning. Observera att detta inte är ett tekniskt fel i produkten.
Samsung kan inte garantera att den här produkten
spelar upp alla skivor med logotypen för Blu-ray, DVD eller CD, eftersom skivformaten är under ständig utveckling och problem och fel kan inträffa under skapandet av Blu-ray-, DVD- och CD-programvara och/eller skivtillverkningen.
Kontakta SAMSUNGs kundtjänst om du har frågor
eller stöter på svårigheter vid uppspelning av Blu­ray-, dvd- eller cd-skivor på den här produkten. Läs även resten av den här bruksanvisningen för ytterligare information om begränsningar när det gäller uppspelningen.
Vissa kommersiella skivor och dvd-skivor som köpts
utanför din region kanske inte går att spela med den här produkten.
DVD-RAM
Super Audio CD
(förutom CD-lager)
3,9 GB DVD-R Disc för Authoring.
Java DivX
PAL broadcast system i
Storbritannien, Frankrike,
Tyskland etc.
Regionskod
Både produkten och skivorna är regionskodade. Dessa regionskoder måste överensstämma för att det skall gå att spela upp skivan. Om koderna inte överensstämmer kommer inte skivan att spelas upp. Regionsnumret för den här produkten visas på produktens bakpanel.
Skivtyp Regionskod Område
Nordamerika,
Centralamerika, Sydamerika,
Korea, Japan, Taiwan,
Hongkong och Sydöstasien.
Europa, Grönland, Franska
territorierna, Mellanöstern, Afrika, Australien och Nya
Zeeland.
Indien, Kina, Ryssland,
centrala och södra Asien.
Blu-ray-
skiva
A
B
C
Appendix
53 - Svenska
Appendix
1
2
3
DVD-
VIDEO
4
5
6
Om regionsnumret för en Blu-ray-/DVD-skiva
inte överensstämmer med den här produktens regionsnummer kan inte produkten spela upp skivan.
AVCHD (Advanced Video Codec High Definition)
Den här produkten kan spela upp skivor i AVCHD-
format. De här skivorna spelas normalt in och används på videokameror.
AVCHD-formatet är ett högupplöst digitalt videokameraformat.
Formatet MPEG-4 AVC/H.264 komprimerar bilder med större effekt än traditionella bildkomprimeringsformat.
Vissa AVCHD-skivor använder formatet ”x.v.Colour”. Den här produkten kan spelas upp AVCHD-skivor i ”x.v.Colour”-format.
”x.v.Colour” är ett varumärke som tillhör Sony Corporation.
Logotyperna för ”AVCHD” och AVCHD är varumärken som tillhör Matsushita Electronic Industrial Co., Ltd. och Sony Corporation.
Vissa AVCHD-skivor kanske inte kan spelas, beroende
på inspelningsförhållanden. AVCHD-skivor kanske behöver stängas.
”x.v.Colour” erbjuder ett bredare färgområde än
normala DVD-videokameraskivor.
USA, amerikanska territorier
och Kanada
Europa, Japan, Mellanöstern,
Egypten, Afrika, Grönland
Taiwan, Korea, Filippinerna,
Indonesien, Hongkong
Mexiko, Sydamerika,
Centralamerika, Australien,
Nya Zealand, Stilla
havsöarna, Karibiska havet
Ryssland, Östeuropa, Indien,
Afrika, Nordkorea, Mongoliet
Kina
Vissa DivX, MKV- och MP4-formatsskivor kanske inte
går att spela upp, beroende på videoupplösning och ramhastighet.
Format som stöds
Att observera kring USB-anslutningen
Din produkt stöder USB-lagringsmedia, MP3-spelare,
digitalkameror och USB-kortläsare.
Produkten stöder inte mapp- eller filnamn som är längre än 128 tecken.
Vissa USB-/digitalkameraenheter kanske inte är kompatibla med produkten.
Din produkt stöder filsystemen FAT 16, FAT 32 och NTFS.
Anslut USB-enheter direkt till produktens USB­port. Anslutning via en USB-kabel kan orsaka kompatibilitetsproblem.
Om du matar in mer än en minnesenhet i kortläsaren för flera kort kan det göra att läsaren inte fungerar som den ska.
Produkten stöder inte PTP-protokoll (Peer-to-Peer).
Koppla inte från en USB-enhet medan den överför eller
spelar in data.
Ju högre bildupplösning, desto längre tid tar det för bilden att visas.
Den här produkten kan inte spela upp MP3-filer med DRM (Digital Rights Management) som hämtas från kommersiella platser.
Produkten stöder bara video som är lägre än 30 bps (ramhastighet).
Produkten stöder bara enheter av typen USB Mass Storage Class (MSC), såsom thumb drives och USB HDD. (HUB stöds inte.)
Vissa USB HDD-enheter, kortläsare för flera kort och thumb drives kanske inte är kompatibla med den här produkten.
Om vissa USB-enheter kräver mer effekt kan de begränsas av kretssäkerhetsanordningen.
Om uppspelningen från en USB HDD är instabil ska du lägga till ytterligare effekt genom att koppla in HDD i ett vägguttag. Om problemet kvarstår ska du kontakta USB HDD-tillverkaren.
SAMSUNG ansvarar inte för några skador på datafiler eller dataförlust.
54 - Svenska
Videofilsstöd
Filtillägg Innehåll Videokodek Upplösning
*.avi
*.mkv
*.asf *.wmv *.mp4 *.mov
*.3gp
*.vro *.mpg
*.mpeg
*.ts *.tp
*.trp *.mov
*.flv
*.vob
*.svi
*.m2ts
*.mts
*.divx
*.ps
*.webm
*.rmvb
 Begränsningar
- Filer stöds ej när du har problem med innehållet i de codec som stöds och är listade ovan
- Normal uppspelning garanteras inte om filens innehållsinformation är fel eller filen är korrupt.
- Ljud- eller videouppspelning kan brytas för innehåll med bithastigheter/ramhastigheter som är högre än standarden.
- Sökfunktionen (skippfunktionen) är inte tillgänglig om filens indextabell är skadad.
- Beroende på ditt nätverks status kan uppspelningen utsättas för störningar när innehåll spelas upp från nätverket.
- Vissa USB-/digitalkameraenheter kanske inte är kompatibla med produkten.
- RMVB-format stöds endast i Kina och Hong Kong
- AVS-codec stöds endast för innehåll för Kina
- *.ps-filnamnstillägg stöds endast för innehåll för Kina
- DivX codec stöds ej för innehåll i USA
AVI
MKV
ASF
MP4
3GP
MOV
FLV VRO VOB
PS TS
SVAF
WebM VP8 1920x1080 RMVB RV8/9/10 (RV30/40) 1920x1080
MVC
Motion JPEG
H.264 BP/MP/HP
Divx 3.11 / 4 / 5 / 6
MPEG4 SP/ASP
Window Media Video
v9(VC1)
AVS MPEG2 MPEG1
Microsoft MPEG-4 v3
Window Media Video
v7(WMV1), v8(WMV2)
H 263 Sorrenson
Microsoft MPEG-4 v1, v2
VP6 640x480
1920x1080
1280x720
720x576
Ramhastighet
(bps)
24/25/30 60
FHD :
MAX 30
HD :
MAX 60
MAX 30
6~30 4 6~30 20 Vorbis 6~30 20 RealAudio 6
 Videodekoder
- Stöder upp till H.264 nivå 4.1 (förutom för FMO/ASO/ RS)
- Stöder inte VC1 AP L4
- Förutom för WMV v7, v8, MSMPEG4 v3, MVC, VP6Below 1280 X 720: 60 bildrutor maxÖver 1280 X 720: 30 bildrutor max
- Stöder inte GMC 2 eller högre
- För 3D-innehåll stöder den endast SVAF-sekvenstypen (2 ES) överst och nederst, sida vid sida och vänster/ höger.
- Stöder endast BD MVC Spec
 Audiodekoder
- Stöder WMA 10 Pro (upp till 5.1)
- Stöder inte WMA-förlustfritt ljud
- Stöder M2-profil
- ReadlAudio 10 förlustfritt stöds ej för innehåll för Kina och Hong Kong
- Stöder inte QCELP, AMR NB/WB
- vorbis: Stöds upp till 5,1-kanals
- DD+ : Stöds upp till 7,1-kanals
- DTS LBR-codec stöds endast i MKV/MP4/TS­containerformat
Bithastighet
(Mbps)
30
Ljudkodek
AC3
LPCM
ADPCM
(IMA, MS)
AAC
HE-AAC
WMA
DD+
MPEG(MP3)
DTS
(Core, LBR)
Appendix
55 - Svenska
Appendix
Musikfilsstöd
Filtillägg Typ Codec Supportområde
*.mp3
*.m4a *.mpa
*.aac
*.flac
*.ogg
*.wma
*.wav
*.mid
*.midi
*.ape
*.aif
*.aiff
*.m4a
MPEG
MPEG4
FLAC
OGG
WMA
wav
midi
ape
AIFF
ALAC
MPEG1 Audio Layer 3 -
AAC -
FLAC Stöder upp till 2ch
Vorbis Stöder upp till 2ch
Stöder WMA 10 Pro (Upp till 5.1) Stöder
WMA
wav -
midi
ape NonSmart stöds ej
AIFF -
ALAC -
inte WMA-förlustfritt ljud
Stöder upp till M2-profil
Sökning (hopp) stöds ej
Stöds endast på USB
typ 0 och typ 1
Bildfilsstöd
Filtillägg Typ Upplösning Kommentarer
*.jpg
*.jpeg
*.png
*.bmp
*.mpo
JPEG
PNG
BMP
MPO
15360x8640 -
4096x4096 -
4096x4096 -
15360x8640 -
56 - Svenska
Digitalt utgångsval
Konfiguration PCM
Anslutning HDMI-kompatibel AV-mottagare
PCM
Dolby Digital
Dolby Digital
Plus
Ljudström
på Blu-ray-
skiva
Ljudström
på DVD
Definition för Blu-ray-skiva
 Om källströmmen är 2 kanaler eller mono används inte ”inställningen för omkodad Dolby D”. Utgången blir PCM av
2-kanalstyp.
Blu-ray-skivor kan inkludera tre ljudströmmar:
- Huvudfunktionsljud: Ljudspår för huvudegenskapen.
- BONUSVIEW-ljud: Ett extra ljudspår, såsom regissörens eller skådespelarens kommentarer.
- Navigeringsljudeffekter: När du väljer vissa menynavigeringsval kan det höras navigeringsljudeffekter. Navigeringsljudeffekter skiljer sig åt på alla Blu-ray-skivor.
Dolby
TrueHD
DTS DTS
DTS-HD
högullöst
ljud
DTS-HD
Master
Audio
PCM PCM 2ch
Dolby Digital
DTS
Valfri
Upp till PCM
7.1-kanals
Upp till PCM
5.1-kanals
HT-H7500WM :
Upp till PCM
5.1-kanals
HT-H7750WM :
Upp till PCM
7.1-kanals
Upp till PCM
5.1-kanals
HT-H7500WM :
Upp till PCM
5.1-kanals
HT-H7750WM :
Upp till PCM
7.1-kanals
Avkodar funktionen
för huvudljud och
BONUSVIEW-
ljudströmmen
tillsammans i
ljud och lägger till
navigeringsljudeffekter.
PCM
Bitstream
(obearbetad)
PCM
Dolby Digital
Dolby Digital Plus
Dolby TrueHD
DTS-HD högullöst ljud
DTS-HD Master Audio
Utgångar stöder endast
den huvudsakliga
ljudströmningsfunktionen
så att din AV-mottagare
kan avkoda ljudets
-
bithastighet. Du
kommer inte att höra BONUSVIEW-ljud eller navigeringsljudeffekter.
Bitstream
(omkodad DTS)
DTS-omkodning
Dolby Digital
DTS
Avkodar huvudfunktionsljud och BONUSVIEW-
ljudström
tillsammans i PCM-
ljud och lägger till
navigeringsljudeffekter
och omkodar PCM-
ljud till DTS bitstream
Bitstream
(omkodad Dolby D)
Omkodad Dolby
Digital*
Avkodar huvudfunktionsljud och BONUSVIEW-
ljudström
tillsammans i PCM-
ljud och lägger till
navigeringsljudeffekter
och omkodar PCM­ljud till Dolby Digital
TS bitstream eller
PCM.
Appendix
57 - Svenska
Appendix
Upplösning enligt innehållstypen
HT-H7500WM
Blu-ray-skiva/E-innehåll/uppspelning av digitalt innehåll DVD-uppspelning
Effekt
Inställningar
BD Wise Upplösning för Blu-ray-skivan 1080p@60F 576i/480i
Auto Max. upplösning för TV-ingång Max. upplösning för TV-ingång
1080p@60F 1080p@60F -
1080p - 1080p
Filmram: Auto (24 r/s) 1080p@24F -
1080i 1080i 1080i 720p 720p 720p
576p/480p 576p/480p 576p/480p
HT-H7750WM
Blu-ray-skiva
Innehållstyp
Konfiguration
BD Wise Upplösning för Blu-ray-skivan 1080p vid 60F
UHD-utgång: Auto 2160p via 24F 2160p via 24F
UHD-utgång: Av 1080p via 24F 1080p via 24F
Filmram : Av Max. upplösning för TV-ingång Max. upplösning för TV-ingång
1080p 1080p vid 60F 1080p vid 60F
1080i 1080i 1080i
720p 720p 720p
576p/480p 576p/480p 576p/480p
Auto
Filmram : Auto
Filmram : Auto (24 r/s)
Endast 1080p

HDMI-läge
E-innehåll/digitalt
innehåll
Blu-ray-skiva E-innehåll/digitalt innehåll
1080p via 24F 1080p via 24F
HDMI-läge
Konfiguration
Filmram :
Auto
BD Wise 576i/480i
DVD 24Fs-konvertering: Auto
Auto
Filmram : Auto (DVD 24Fs-konvertering: Auto)
DVD 24Fs-konvertering: Av Max. upplösning för TV-ingång
Filmram : Av Max. upplösning för TV-ingång
Endast 1080p

1080p 1080p vid 60F
1080i 1080i 720p 720p
576p/480p 576p/480p
58 - Svenska
Innehållstyp
UHD-utgång: Auto 2160p via 24F
UHD-utgång: Av 1080p via 24F
DVD
1080p via 24F
Om TV:n du anslöt till produkten inte stöder Filmruta eller upplösningen du valde visas meddelandet ”Om inga
bilder visas efter att du har valt “Ja” väntar du i 15 sekunder och återgår till den tidigare upplösningen. Vill du byta upplösning?". Om du väljer Ja, blir TV-skärmen tom i 15 sekunder och sedan återgår upplösningen till föregående upplösning automatiskt.
Om skärmen förblir tom efter att du har ändrat upplösningen ska du ta bort alla skivor och sedan trycka på
@
knappen fabriksstandard. Kör den initiala inställningsproceduren igen. Gå sedan till Inställn. > Bild > Upplösning i menyn och välj korrekt upplösning för TV:n.
När du kör den initiala inställningsproceduren väljer du endast språk igen och bildformat (skärmstorlek och
format). När du gör om inställningarna påverkar inte det nätverksinställningarna, så du bör kunna hoppa över nätverksinställningar och programuppdatering.
När fabriksinställningarna är återställda raderas all användarinformation med BD-datan.
Blu-ray-skivan måste ha funktionen för 24 bildrutor för att produkten ska kunna använda läget Bildruta (24 bps).
högst upp på produkten och hålla den nedtryckt i mer än 5 sekunder. Alla inställningar återställs till
Felsökning
Om enheten inte fungerar som den ska kan du felsöka i tabellen nedan. Om problemet inte är beskrivet nedan eller om instruktionerna inte avhjälper problemet ska du stänga av enheten, dra ur strömkontakten och kontakta närmaste auktoriserade återförsäljare eller Samsung Electronics Service Center.
Problem Kontrollera/Åtgärda
Du kan inte mata ut skivan.
Uppspelningen startar inte.
Uppspelningen startar inte omedelbart när du
trycker på knappen p.
Ingen ljudutgång.
HT-H7500WM: Ljudet hörs endast från några högtalare men inte alla 6.
HT-H7750WM: Ljudet hörs endast från några högtalare men inte alla 8.
HT-H7500WM: Dolby Digital 5,1-kanaligt surroundljud går inte att producera.
HT-H7750WM: Dolby Digital 7,1-kanaligt surroundljud går inte att producera.
Sitter strömkontakten ordentligt i uttaget?
Slå av strömmen och slå på den igen.
Kontrollera regionsnumret på Blu-ray-/DVD-skivan. Blu-ray-/DVD-skivor som har
köpts utomlands kan inte spelas upp.
CD-ROM- och DVD-ROM-skivor kan inte spelas upp på den här produkten.
Kontrollera om barnlåset är korrekt inställt.
Är skivan deformerad eller repig?
Torka ren skivan.
Hemmabion spelar inte upp ljud under snabbuppspelning, långsam uppspelning
och stegvis uppspelning.
Är högtalarna korrekt anslutna? Är högtalarinställningarna rätt utförda?
Är skivan skadad?
På vissa Blu-ray-/DVD-skivor hörs ljudet endast från de främre högtalarna.
Kontrollera att högtalarna är korrekt anslutna.
Justera volymen.
Vid uppspelning av ljud från en CD, sänder radion, eller en TV, endast ut ljudet till
de främre högtalarna.
Finns det en markering för "Dolby Digital 5,1 CH" på skivan? Dolby Digital 5,1-kanaligt surroundljud produceras bara om skivan spelas in med 5,1-kanalljud.
Är ljudspråket korrekt inställt till Dolby Digital 5,1-CH på informationsskärmen?
Finns det en markering för "Dolby Digital 7,1 CH" på skivan? Dolby Digital
7,1-kanaligt surroundljud produceras bara om skivan spelas in med 7,1-kanalljud.
Är ljudspråket korrekt inställt till Dolby Digital 7.1-CH på informationsskärmen?
Appendix
59 - Svenska
Appendix
Problem Kontrollera/Åtgärda
Fjärrkontrollen fungerar inte.
• Skivan roterar men det är ingen bild.
• Bildkvaliteten är dålig och bilden skakar.
Ljudspråk och undertextning fungerar inte.
Menyskärmen visas inte, trots att menyfunktionen är vald.
Det går inte att ändra bildförhållande.
• Produkten fungerar inte. (Exempel: Strömmen stängs av eller så hörs ett avvikande ljud.)
• Produkten fungerar inte normalt.
Du har glömt lösenord för klassificeringsnivå.
Enheten kan inte ta emot radiosändning.
När du lyssnar på TV-ljud genom produkten hörs inget ljud.
"Ej tillgänglig" visas på skärmen.
Om HDMI-utgången är inställd på en upplösning som din TV inte hanterar (exempelvis 1080p), kanske ingen bild visas på TV:n.
Använder du fjärrkontrollen inom funktionsområdet och med rätt vinkel mot
sensorn?
Är batterierna slut?
Är TV:n påslagen?
Är videokablarna korrekt anslutna?
Är skivan smutsig eller skadad?
En dåligt tillverkad skiva kanske inte kan spelas.
Ljudspråk- och undertextningsfunktionen fungerar inte om skivan inte innehåller
detta.
Använder du en skiva som inte innehåller menyer?
Du kan spela upp 16:9 Blu-Ray/dvd-skivor i läget 16:9 Full, 4:3 Letter Box eller
4:3 Pan-Scan. 4:3 Blu-Ray/dvd-skivor kan endast visas i läget 4:3. Se Blu-Ray­skivfodralet och välj sedan lämplig funktion.
Tryck på knappen sekunder i läget STANDBY. Detta återställer enheten.
- Att använda funktionen RESET kommer göra att alla lagrade inställningar raderas. Använd inte den här funktionen om det inte är nödvändigt.
Utan någon skiva i produkten ska du trycka på knappen @ i längre än 5 sekunder. INIT visas på skärmen och alla inställningar återgår till standardvärdena.
- Att använda funktionen RESET kommer göra att alla lagrade inställningar raderas. Använd inte den här funktionen om det inte är nödvändigt.
Är antennen korrekt ansluten?
Om antennens insignal är svag ska du installera en extern FM-antenn på ett ställe
med bra mottagning.
Om du trycker på knappen ÖPPNA/STÄNG ^ och samtidigt lyssnar på TV-ljud genom att använda funktionerna D. IN eller AUX, så aktiveras funktionerna för Blu­ray-/dvd-skivor och TV-ljudet sätts i ljudlöst läge.
Funktioner eller åtgärder kan inte slutföras på grund av att:
1. Blu-ray-/dvd-skivans programvara begränsar den.
2. Blu-Ray-/dvd-skivans programvaran stöder inte funktionen (t.ex. vinklar).
3. Funktionen är inte tillgänglig för tillfället.
4. Du har beställt en titel eller ett kapitelnummer eller söktid som ligger utanför
intervallet.
Tryck på knappen @ på frontpanelen och håll den nedtryckt i mer än 5 sekunder utan att ha någon skiva inmatad i produkten. Alla inställningar återgår till sina fabriksinställningar.
LÄMNA) på fjärrkontrollen och håll den nedtryckt i 5
(
e
60 - Svenska
Problem Kontrollera/Åtgärda
Ingen HDMI-utgång.
Avvikande HDMI-utgång visas på skärmen.
AllShare-funktionen
Du kan se mappar som delas via AllShare men kan inte se filerna.
Videon spelas upp ryckigt.
AllShare-anslutningen mellan produkten och datorn är instabil.
BD-LIVE
Hemmabion kan inte ansluta till BD-LIVE­servern.
Vid användning av BD­LIVE-tjänsten inträffar ett fel.
När fabriksinställningarna är återställda raderas all användarinformation med BD-datan.
Kontrollera anslutningen mellan TV:n och HDMI-uttaget på produkten.
Kontrollera om din TV stöder 576p/480p/720p/1080i/1080p HDMI-
ingångsupplösning.
Om din TV inte stöder HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection), visas slumpvisa brusigheter på skärmen.
AllShare visar bara video-, foto- och musikfiler. Andra typer av filer visas inte.
Kontrollera om nätverket är stabilt.
Kontrollera om nätverkskabeln sitter fast ordentligt och se om nätverket är
överbelastat.
Den trådlösa anslutningen mellan den DLNA-kompatibla enheten och produkten är instabil. Kontrollera anslutningen.
IP-adressen i samma delnätverk ska vara unik, annars kan det inträffa IP­kollisioner.
Kontrollera om du har en aktiverad brandvägg. Om du har det ska du stänga av den funktionen.
Prova om nätverksanslutningen fungerar genom att använda funktionen för nätverksstatus.
Se om en USB-minnesenhet är ansluten till produkten.
Minnesenheten måste ha minst 1 GB ledigt utrymme för att rymma BD-LIVE- tjänsten. Du kan se det lediga utrymmet i BD-datahantering. (Se sidan 51)
Se om alternativet Internetanslutning för BD-Live är inställt på Tillåt (alla).
Om allt det ovanstående misslyckas ska du kontakta innehållsleverantören eller
uppdatera senaste firmware.
USB-minnesenheten måste ha minst 1 GB ledigt utrymme för att rymma BD-LIVE­tjänsten. Du kan se det lediga utrymmet i BD-datahantering. (Se sidan 51)
Appendix
Härmed deklarerar Samsung Electronics att denna att det här hemmabiosystemet efterlever de grundläggande kraven och andra relevanta regler i direktivet 1999/5/EC.
Den officiella deklarationen om överensstämmelse finns på http://www.samsung.com, under Support > Search Product Support (Sök produktsupport) där du sedan anger modellnamnet.
Den här utrustningen kan användas i alla EU-länder. Får utrustningen bara användas inomhus.
61 - Svenska
Appendix
Specifikationer
Vikt 2,7 kg
General
FM Tuner
HDMI
Förstärkare
Mått 430,0 (B) x 55,0 (H) x 312,0 (D) mm
Intervall för driftstemperatur +5 °C till +35 °C
Intervall för luftfuktighet 10 % till 75 %
Signal-/brusförhållande 55 dB
Känslighet 12 dB
Total harmoniförvridning 0,5 %
Video
Audio PCM-multikanalsljud, bitströmsljud, PCM-ljud
Främre högtalarutgång 165 W x 2 (3)
Främre övre högtalarutgång (endast HT-H7750WM)
Centerhögtalare, effekt 170 W (3)
Surroundhögtalare, effekt 165 W x 2 (3)
Subwoofer-utgång 170 W (3)
Frekvenssvar
S/N-förhållande 70 dB
Kanaldelning 60 dB
Ingångskänslighet (AUX) 500 mV
HT-H7500WM 1080p, 1080i, 720p, 576p/480p
HT-H7750WM
2D : 2160p, 1080p, 1080i, 720p, 576p/480p 3D : 1080p, 720p
165 W x 2 (3)
Analog ingång: 20 Hz–20 kHz (±3 dB)
Digital ingång: 20 Hz–40 kHz (±4 dB)
62 - Svenska
HT-H7500WM
Högtalare
Surround 95,0 x 150,0 x 101,0 0,64
Subwoofer 40 Hz–160 Hz 88 dB/W/M 200,0 x 390,0 x 350,0 5,75
Högtalare
främre övre
Surround
Subwoofer 40 Hz–160 Hz 88 dB/W/M 200,0 x 390,0 x 350,0 5,75
Impedans Frekvensområde
system
Fram
Center
system
Främre/
Center
3 
Impedans Frekvensområde
3 
140 Hz–20 kHz 87 dB/W/M
140 Hz–20 kHz 87 dB/W/M
Utgångsljudets
trycknivå
HT-H7750WM
Utgångsljudets
trycknivå
Beräknad
Beräknad
Maximal
effekt
165 W 330 W
170 W 340 W
effekt
165 W 330 W
170 W 340 W
effekt
Maximal
effekt
Mått (B x H x D)
(Enhet: mm)
95,0 x 280,0 x 101,0 1,75
320,0 x 80,5 x 101,0 1,02
Mått (B x H x D)
(Enhet: mm)
95,0 x 1215,0 x 101,0
(Stativbas: 276,0 x 23,0 x
264,0)
95,0 x 1160,0 x 101,0
(Stativbas: 276,0 x 23,0 x
264,0)
320,0 x 80,5 x 101,0 1,02
Vikt
(Enhet: kg)
Vikt
(Enhet: kg)
5,01
4,73
Nätverkshastigheter som är på 10 Mbps eller lägre stöds inte.
Samsung Electronics Co., Ltd förbehåller sig rätten att ändra specifikationer utan föregående meddelande.
Vikt och mått är ungefärliga.
Design och specifikationer kan ändras utan föregående meddelande.
För strömförsörjning och strömförbrukning, se etiketten på produkten.
❏ SWA-6000
Appendix
Vikt 1,1 kg
Mått (B x H x D) 76,2 x 228,6 x 152,4 mm
Intervall för driftstemperatur +5 °C till +35 °C
Intervall för luftfuktighet 10 % till 75 %
Effekt 165 W x 2 kanaler
Frekvensområde 20 Hz–20 KHz
S/N-förhållande 65 dB
63 - Svenska
Appendix
Licenser
DTS, Inc. DTS-HD Master Audio | Essential och DTS Neo:Fusion II är varumärken som tillhör DTS, Inc. © DTS, Inc. Med ensamrätt.
ON-DEMAND: Denna DivX Certified®-enhet måste registreras för att spela upp DivX Video-on-Demand-filmer (VOD). För att generera registreringskoden går du till avsnittet DivX VOD i enhetens inställningsmeny. Gå till vod. divx.com för mer information om hur du slutför registreringen. DivX Certified® för att spela upp DivX®-video upp till HD 1080p, inklusive premiuminnehåll. DivX®, DivX Certified® och associerade logotyper är varumärken som tillhör Rovi Corporation eller dess dotterbolag och används under licens. Omfattas av en eller fler av följande amerikanska patenter: 7,295,673; 7,460,668; 7,515,710; 7,519,274
Den här produkten införlivar kopieringsskyddstekniken som skyddas av amerikanska patent och annan upphovsrätt som tillhör Rovi Corporation. Reverse engineering och disassemblering är förbjuden.
Oracle och Java är registrerade varumärken som tillhör Oracle och/eller dess dotterbolag. Andra namn kan vara varumärken som tillhör sina respektive ägare.
Tillverkad på licens från Dolby Laboratories. Dolby- och den dubbla D-symbolen är varumärken som tillhör Dolby Laboratories.
Information om DTS-patent finns på http://patents.dts.com. Tillverkad på licens från DTS Licensing Limited. DTS, DTS-HD, symbolen, DTS och symbolen tillsammans, & DTS-HD och symbolen tillsammans är registrerade varumärken som tillhör
OM DIVX VIDEO: DivX® är ett digitalt videoformat som har skapats av DivX, LLC, ett dotterbolag till Rovi Corporation. Det här är en officiell DivX Certified®-enhet som har godkänts i hårda tester för att bekräfta att den spelar DivX-video. Besök webbsidan divx.com för mer information och programverktyg för att konvertera dina filer till DivX-video. OM DIVX VIDEO-
HDMI gränssnittet för HDMI High-Definition Multimedia och logotypen för HDMI är varumärken eller registrerade varumärken som tillhör HDMI Licensing LLC i USA och i andra länder.
Blu-ray Disc™, Blu-ray™ och logotyperna är varumärken som tillhör Blu-ray Disc Association.
Den här produkten använder Cinavia-teknologi för att begränsa användningen av obehöriga kopior av vissa kommersiellt producerade filmer och videor och deras soundtrack. När förbjuden användning av en ogiltig kopia upptäcks visas ett meddelande och uppspelningen eller kopieringen kommer att avbrytas. Mer information om Cinavia­teknik finns på Cinavia Online Consumer Information Centre på adressen http://www.cinavia.com. Om du vill få mer information om Cinavia via e-post ska du skicka ett vykort med din postadress till: Cinavias kundinformationscenter, Box 86851, San Diego, CA, 92138, USA. "Den här produkten innehåller upphovsrättsskyddad teknik på licens från Verance Corporation och skyddas av det amerikanska patentet 7,369,677 och andra amerikanska och världsomspännande patent som har utfärdats och väntar på utfärdande, samt upphovsrätt och varumärkesskydd för vissa delar av sådan teknologi. Cinavia är ett varumärke som tillhör Verance Corporation. Copyright 2004-2010 Verance Corporation. Med ensamrätt för Verance. Reverse engineering och disassemblering är förbjuden.
- Licensmeddelande för Open Source Vid användning av open source-programvara är licenser för Open Source tillgängliga på produktmenyn.
64 - Svenska
Kontakta Samsung
Om du har några frågor eller synpunkter om Samsungs produkter, är du välkomme n att kontakta Samsung Support.
Area Contact Centre
`
Europe
AUSTRIA 0800 - SAMSUNG (0800 - 7267864) www.samsung.com/at/support
BELGIUM 02-201-24-18
BOSNIA 051 331 999 www.samsung.com/support BULGARIA 07001 33 11 , sharing cost www.samsung.com/bg/support CROATIA 062 726 786 www.samsung.com/hr/support
800 - SAMSUNG (800-726786) www.samsung.com/cz/support
CZECH
Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o. V Parku 2343/24, 148 00 -
Praha 4 DENMARK 70 70 19 70 www.samsung.com/dk/support FINLAND 030-6227 515 www.samsung.com/fi/support FRANCE 01 48 63 00 00 www.samsung.com/fr/support
0180 6 SAMSUNG bzw.
0180 6 7267864*
0180 6 67267864*
GERMANY
(*0,20 €/Anruf aus dem dt. Festnetz, aus
dem Mobilfunk max. 0,60 €/Anruf) CYPRUS 8009 4000 only from landline, toll free
80111-SAMSUNG (80111 726 7864) only
from land line GREECE
(+30) 210 6897691 from mobile and land
line
0680SAMSUNG (0680-726-786) HUNGARY
0680PREMIUM (0680-773-648) ITALIA 800-SAMSUNG (800.7267864) www.samsung.com/it/support LUXEMBURG 261 03 710 www.samsung.com/support
Web Site
www.samsung.com/be/support (Dutch) www.samsung.com/be_fr/sup­port (French)
www.samsung.com/de/support
www.samsung.com/gr/support
http://www.samsung.com/hu/ support
Korrekt avyttring av produktens batterier
(Gäller i länder med separata insamlingssystem)
Den här markeringen på batterier, i bruksanvisningen eller förpackningen indikerar att batterierna i den här produkten inte ska avyttras med annat hushållsavfall i slutet av sin livslängd. Kemiska symboler Hg, Cd och Pb indikerar att batteriet innehåller kvicksilver, kadmium eller bly som ligger över referensnivåerna för EG-direktivet 2006/66. Om batterierna inte avyttras på rätt sätt kan de här ämnena orsaka allvarlig skada på hälsa och miljö.
Om du vill skydda naturresurserna och skydda materialåteranvändning ska du separera batterierna från andra typer av avfall och återvinna dem genom ditt lokala, fria batteriåtervinningsställe.
Area Contact Centre
MONTENE-
020 405 888 www.samsung.com/support
GRO
080 697 267
SLOVENIA
090 726 786
NETHER-
0900-SAMSUNG (0900-7267864) (€ 0,10/
LANDS
Min)
NORWAY 815 56480 www.samsung.com/no/support
0 801-172-678* lub +48 22 607-93-33 ** *(całkowity koszt połączenia jak za 1 impuls
POLAND
według taryfy operatora) ** (koszt połączenia według taryfy operatora)
PORTUGAL 808 20 7267 www.samsung.com/pt/support
08008 SAMSUNG (08008 726 7864)
ROMANIA
TOLL FREE No. SERBIA 011 321 6899 www.samsung.com/rs/support SLOVAKIA 0800 - SAMSUNG(0800-726 786) www.samsung.com/sk/support SPAIN 0034902172678 www.samsung.com/es/support SWEDEN 0771 726 7864 (SAMSUNG) www.samsung.com/se/support
SWITZER-
0848 726 78 64 (0848-SAMSUNG) LAND
U.K 0330 SAMSUNG (7267864) www.samsung.com/uk/support EIRE 0818 717100 www.samsung.com/ie/support LITHUANIA 8-800-77777 www.samsung.com/lt/support LATVIA 8000-7267 www.samsung.com/lv/support ESTONIA 800-7267 www.samsung.com/ee/support
Web Site
www.samsung.com/si/support
www.samsung.com/nl/support
www.samsung.com/pl/support
www.samsung.com/ro/support
www.samsung.com/ch/support (German) www.samsung.com/ch_fr/sup­port (French)
Korrekt avyttring av den här produkten (Waste Electrical & Electronic Equipment)
(Gäller i länder med separata insamlingssystem)
Den här märkningen på produkten, tillbehör och i litteraturen indikerar att produkten och dess elektroniska tillbehör (laddare, headset, USB-kabel etc) inte ska avyttras med annat hushållsavfall i slutet av sin livslängd. För att förhindra skada på miljön eller den mänskliga hälsan från okontrollerat avfall, ska du separera den här från andra typer av avfall och återvinna den på ett ansvarsfullt sätt för att främja återanvändning av materialresurser.
Privata konsumenter ska kontakta antingen den återförsäljare där produkten inhandlades eller den lokala kommunen för att få information om var och hur de kan återvinna produkten på ett miljöanpassat sätt.
Företagsanvändare ska kontakta sin leverantör och kontrollera de regler och villkor som gäller enligt köpekontraktet. Den här produkten får inte blandas med annat kommersiellt avfall.
Loading...