Samsung DVD-R119 User Manual [pl]

Instrukcja obs∏ugi
DVD-R119
Producent, importer oraz sprzedawca nie ponoszà odpowiedzialnoÊci za u˝ywanie urzàdzenia w sposób niezgodny z prawem obowiàzujacym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
www.samsung.com/pl
AK68-00870N-00
Ostrze˝enie
DEMONTA˚ OBUDOWY (LUB TYLNEJ POKRYWY) GROZI PORA˚ENIEM PRÑDEM ELEKTRYCZNYM. WEWNÑTRZ URZÑDZENIA NIE MA ˚ADNYCH ELEMENTÓW PRZEZNACZONYCH DO SAMODZIELNEJ NAPRAWY/WYMIANY. CZYNNOÂCI
SERWISOWE MOGÑ WYKONYWAå TYLKO WYKWALIFIKOWANI PRACOWNICY SERWISU.
To urzàdzenie spe∏nia wymogi zwiàzane z oznakowaniem CE, o ile do po∏àczenia go z innymi urzàdzeniami u˝ywane sà przewody i z∏àcza ekranowane. przewodów i z∏àczy ekranowanych, aby zapobiec powstawaniu zak∏óceƒ elektromagnetycznych wp∏ywajàcych na dzia∏anie urzàdzeƒ elektrycznych, takich jak radia i telewizory.
WA˚NA UWAGA
Wraz z tym urzàdzeniem jest dostarczany przewód sieciowy wyposa˝ony w formowanà wtyczk´ z bezpiecznikiem. Parametry bezpiecznika podano po stronie wtyczki z bolcami. W razie koniecznoÊci wymiany nale˝y u˝yç bezpiecznika o takiej samej wartoÊci znamionowej, spe∏niajàcego wymogi normy BS1362.
Urzàdzenie nale˝y pod∏àczaç przy u˝yciu
PRZESTROGA
RYZYKO PORA˚ENIA
PRÑDEM NIE OTWIERAå
Ten symbol oznacza “niebezpieczne napi´cie” wewnàtrz urzàdzenia stwarzajàce ryzyko pora˝enia pràdem elektrycznym lub obra˝eƒ cia∏a.
Ten symbol wskazuje wa˝ne instrukcje dotyczàce urzàdzenia.
Urzàdzenia nie nale˝y ustawiaç w zamkni´tych przestrzeniach, takich jak pó∏ki na ksià˝ki itp.
OSTRZE˚ENIE : Wystawianie urzàdzenia na dzia∏anie
PRZESTROGA :
PRZESTROGA
W TYM URZÑDZENIU ZASTOSOWANO LASER. U˚YCIE ELEMENTÓW STERUJÑCYCH, DOKONYWANIE REGULACJI LUB WYKONYWANIE PROCEDUR INNYCH NI˚ OPISANE W NINIEJSZEJ DOKUMENTACJI MO˚E NARAZIå U˚YTKOWNIKA NA NIEBEZPIECZNE PROMIENIOWANIE. >NIE NALE˚Y OTWIERAå OBUDOWY ANI DOKONYWAå SAMODZIELNYCH NAPRAW. CZYNNOÂCI SERWISOWE MOGÑ WYKONYWAå TYLKO WYKWALIFIKOWANI PRACOWNICY SERWISU.
deszczu lub wilgoci mo˝e spowodowaç uszkodzenia stwarzajàce zagro˝enie wybuchem po˝aru lub pora˝eniem elektrycznym.
DZIA¸ANIE NAGRYWARKI DVD ZWIÑZANE JEST Z WYTWARZANIEM NIEWIDZIALNEJ WIÑZKI LASEROWEJ, KTÓRA W BEZPOÂREDNIM KONTAKCIE MO˚E SPOWODOWAÅ NIEBEZPIECZNE NAPROMIENIOWANIE. NAGRYWARKI NALE˚Y U˚YWAå ZGODNIE Z JEJ INSTRUKCJÑ.
Nie wolno u˝ywaç wtyczki, w której brak zdejmowanej os∏ony bezpiecznika. Os∏on´ bezpiecznika mo˝na w razie potrzeby wymieniç tylko na os∏on´ w tym samym kolorze, jak strona bolców wtyczki. Os∏ony zamienne sà dost´pne w sprzeda˝y detalicznej.
Je˝eli fabryczna wtyczka nie pasuje do gniazdek lub kabel jest zbyt krótki, aby do nich dosi´ga∏, nale˝y u˝yç przed∏u˝acza z odpowiednim atestem bezpieczeƒstwa lub zwróciç si´ po rad´ do sprzedawcy.
Je˝eli jednak jedynym wyjÊciem jest odci´cie wtyczki, nale˝y usunàç bezpiecznik i pozbyç si´ wtyczki. Samej wtyczki nie wolno wk∏adaç do gniazda sieci elektrycznej, poniewa˝ wyst´puje ryzyko pora˝enia pràdem przez nieos∏oni´ty elastyczny przewód.
W produkcie, do którego do∏àczona jest niniejsza instrukcja obs∏ugi, zastosowano na mocy licencji rozwiàzania b´dàce w∏asnoÊcià intelektualnà podmiotów trzecich. Licencja ta zezwala wy∏àcznie na prywatne, niekomercyjne u˝ytkowanie przedmiotu licencji przez koƒcowych klientów indywidualnych. Licencja nie obejmuje prawa do u˝ytku komercyjnego. Licencja nie dotyczy produktów innych ni˝ ten, do którego do∏àczona jest niniejsza instrukcja; licencjà nie sà obj´te nielicencjonowane produkty ani procesy zgodne z normà ISO/IEC 11172-3 lub ISO/IEC 13818-3 u˝ywane bàdê sprzedawane razem z tym produktem. Licencja obejmuje wy∏àcznie u˝ycie tego produktu do kodowania i/lub dekodowania plików audio zgodnych z normà ISO/IEC 11172-3 lub ISO/IEC 13818-3. Licencja nie zezwala na korzystanie z cech lub funkcji produktu, które nie sà zgodne z normà ISO/IEC 11172-3 lub ISO/IEC 13818-3.
2- Polski
Ârodki ostro˝noÊci
Wa˝ne zalecenia dotyczàce bezpieczeƒstwa
Przed rozpocz´ciem eksploatacji urzàdzenia nale˝y uwa˝nie przeczytaç niniejsze instrukcje dotyczàce obs∏ugi. Nale˝y przestrzegaç poni˝szych instrukcji bezpieczeƒstwa. Niniejszà instrukcj´ obs∏ugi nale˝y zachowaç do u˝ycia w przysz∏oÊci.
1) Przeczytaç t´ instrukcj´.
2) Zachowaç instrukcj´.
3) Zwróciç uwag´ na wszystkie ostrze˝enia.
4) Przestrzegaç wszystkich instrukcji.
5) Nie u˝ywaç urzàdzenia w pobli˝u wody.
6) CzyÊciç wy∏àcznie suchà Êciereczkà.
7) Nie zas∏aniaç otworów wentylacyjnych; zamontowaç zgodnie z instrukcjami producenta.
8) Nie montowaç w pobli˝u êróde∏ ciep∏a, takich jak grzejniki, promienniki, piece lub inne urzàdzenia (równie˝ wzmacniacze) wytwarzajàce ciep∏o.
9) W ˝adnym wypadku nie próbowaç obchodziç zabezpieczeƒ konstrukcyjnych wtyczki i gniazda z bolcem uziemiajàcym. Wtyczka ma dwa bolce i otwór na bolec uziemiajàcym. Bolec uziemiajàcy chroni przed pora˝eniem pràdem elektrycznym. W celu zapewnienia bezpieczeƒstwa urzàdzenie wyposa˝ono we wtyczk´ ze stykiem uziemiajàcym. JeÊli wtyczka do∏àczona do urzàdzenia nie pasuje do gniazdka, nale˝y zwróciç si´ do elektryka celem wymiany przestarza∏ego gniazdka Êciennego.
10) Zabezpieczyç przewód sieciowy, tak aby nie by∏ przydeptywany ani Êciskany; szczególnà uwag´ nale˝y zwróciç na wtyczki, rozga∏´êniki i miejsce, w których przewód wychodzi z urzàdzenia.
11) U˝ywaç wy∏àcznie elementów wyposa˝enia/akcesoriów zalecanych przez producenta.
12) Urzàdzenie umieszczaç tylko na wózku, stojaku, trójnogu, pó∏ce lub stole zalecanym przez producenta lub sprzedawanym razem z urzàdzeniem. W przypadku u˝ycia wózka podczas przemieszczania zestawu wózek-urzàdzenie nale˝y zachowaç ostro˝noÊç, aby uniknàç obra˝eƒ spowodowanych jego wywróceniem.
13) W czasie burzy z wy∏adowaniami atmosferycznymi lub w przypadku nieu˝ywania urzàdzenia przez d∏u˝szy czas nale˝y od∏àczyç urzàdzenie od zasilania.
14) Wszelkie czynnoÊci serwisowe nale˝y powierzyç wykwalifikowanym pracownikom serwisu. W przypadku uszkodzenia urzàdzenia w jakikolwiek sposób, np. w razie uszkodzenia przewodu zasilajàcego lub wtyczki, rozlania p∏ynu lub upadku przedmiotów na urzàdzenie, wystawiania urzàdzenia na dzia∏anie deszczu lub wilgoci, nieprawid∏owoÊci w dzia∏aniu lub upadku urzàdzenia, nale˝y oddaç urzàdzenie do serwisu.
Ostrze˝enia dotyczàce sposobu post´powania
Przed przystàpieniem do pod∏àczania innych urzàdzeƒ do tej
nagrywarki nale˝y je wy∏àczyç.
Podczas odtwarzania p∏yty nie nale˝y poruszaç nagrywarki,
poniewa˝ mo˝e dojÊç do porysowania lub p´kni´cia p∏yty bàdê do uszkodzenia wewn´trznych cz´Êci nagrywarki.
Na nagrywarce nie nale˝y stawiaç wazonów z kwiatami
wype∏nionych wodà ani k∏aÊç ma∏ych przedmiotów metalowych.
Nie nale˝y wk∏adaç d∏oni do otworu tacy na p∏yt´.
Na tacy nie nale˝y umieszczaç przedmiotów innych ni˝ p∏yty.
Wp∏yw czynników zewn´trznych, takich jak wy∏adowania
atmosferyczne lub elektrostatyczne, mogà zak∏óciç dzia∏anie nagrywarki. W takim wypadku nale˝y wy∏àczyç nagrywark´ i w∏àczyç jà ponownie przyciskiem STANDBY/ON albo od∏àczyç kabel zasilajàcy od gniazdka elektrycznego i pod∏àczyç go ponownie. Nagrywarka b´dzie teraz dzia∏a∏a prawid∏owo.
Po zakoƒczeniu korzystania z urzàdzenia nale˝y wyjàç p∏yt´ i
wy∏àczyç nagrywark´.
Je˝eli nagrywarka nie b´dzie u˝ywana przez d∏u˝szy czas,
nale˝y od∏àczyç przewód zasilajàcy od gniazda elektrycznego.
P∏yt´ nale˝y czyÊciç, wycierajàc jà w linii prostej od Êrodka do
zewnàtrz.
Konserwacja obudowy
Ze wzgl´dów bezpieczeƒstwa nale˝y upewniç si´, ˝e przewód zasilajàcy zosta∏ od∏àczony od gniazda elektrycznego.
Do czyszczenia nie nale˝y stosowaç benzenu, rozcieƒczalnika
ani innych rozpuszczalników.
Obudow´ wycieraç mi´kkà Êciereczkà.
Sposób post´powania z p∏ytà
Nale˝y u˝ywaç p∏yt o standardowym
kszta∏cie. W razie u˝ycia nietypowej p∏yty (p∏yty o specjalnym kszta∏cie) mo˝e dojÊç do uszkodzenia nagrywarki DVD.
Chwytanie p∏yt
Nale˝y unikaç dotykania p∏yt po stronie
nagrywanej.
DVD-RW/-R
P∏yty nale˝y czyÊciç za pomocà
opcjonalnego Êrodka do czyszczenia p∏yt DVD-RAM/PD (LF-K200DCA1, jeÊli jest dost´pny). Do czyszczenia p∏yt DVD-RW/­R nie nale˝y u˝ywaç Êrodków czyszczàcych ani Êciereczek u˝ywanych do czyszczenia p∏yt CD.
P∏yty DVD-Video, Audio-CD
Zanieczyszczenia mo˝na usuwaç z p∏yty za pomocà
mi´kkiej Êciereczki.
Ostrze˝enia dotyczàce sposobu post´powania z p∏ytami
Polski - 3
Nie nale˝y pisaç na zadrukowanej stronie d∏ugopisem ani
o∏ówkiem.
Nie nale˝y u˝ywaç Êrodków do czyszczenia p∏yt
winylowych ani substancji antystatycznych. Nie u˝ywaç równie˝ lotnych substancji chemicznych, takich jak benzen czy rozcieƒczalnik.
Nie nale˝y umieszczaç na p∏ycie etykiet ani nalepek. (Nie
nale˝y u˝ywaç p∏yt naprawianych przy u˝yciu taÊmy klejàcej lub noszàcych Êlady po zdartych nalepkach.)
Nie nale˝y u˝ywaç os∏on i elementów zabezpieczajàcych
przed porysowaniem.
Nie nale˝y u˝ywaç p∏yt opisanych przy u˝yciu drukarek
do etykiet dost´pnych w handlu.
Nie nale˝y wk∏adaç pokrzywionych ani p´kni´tych p∏yt.
Przechowywanie p∏yt
Nale˝y zachowaç ostro˝noÊç, aby nie uszkodziç p∏yty, poniewa˝ dane zapisywane na tego typu p∏ytach sà wysoce podatne na uszkodzenia.
Nie nale˝y wystawiaç p∏yt na bezpoÊrednie dzia∏anie
promieniowania s∏onecznego.
Przechowywaç p∏yty w suchym, dobrze przewietrzanym miejscu.
P∏yty nale˝y przechowywaç w pozycji pionowej.
P∏yty nale˝y przechowywaç w czystych pude∏kach.
W przypadku gwa∏townej zmiany temperatury otoczenia
nagrywarki DVD z niskiej na wy˝szà mo˝e wystàpiç zjawisko kondensacji pary wodnej na cz´Êciach i soczewkach, powodujàce nieprawid∏owe odtwarzanie. W takim wypadku nie pod∏àczaj wtyczki do gniazdka elektrycznego i odczekaj dwie godziny. Nast´pnie ponownie w∏ó˝ p∏yt´ ponów prób´ odtwarzania.
Nale˝y zachowaç ostro˝noÊç, aby nie uszkodziç p∏yty, poniewa˝
dane zapisywane na tego typu p∏ytach sà wysoce podatne na uszkodzenia.
Dane techniczne p∏yty
Typ p∏yty
DVD-Video
Na p∏ycie DVD (ang. digital versatile disc) mo˝e byç zapisanych
maksymalnie 135 minut filmu, 8 j´zyków audio i 32 wersje j´zykowe napisów. Istnieje mo˝liwoÊç kompresji obrazu metodà MPEG-2 oraz uzyskanie dêwi´ku przestrzennego (Dolby digital), dzi´ki czemu we w∏asnym domu mo˝na czerpaç radoÊç z ˝ywych i czystych obrazów oraz dêwi´ku o jakoÊci kinowej.
W przypadku dwuwarstwowych p∏yt DVD Video podczas
prze∏àczania z jednej warstwy na drugà mogà wystàpiç chwilowe zak∏ócenia obrazu i dêwi´ku. Nie jest to objawem usterki urzàdzenia.
Po sfinalizowaniu p∏yty DVD-RW/-R nagranej w nagrywarce
p∏yta ta staje si´ p∏ytà DVD-Video.
Audio CD
P∏yta audio, na której zapis odbywa si´ w formacie PCM z
cz´stotliwoÊcià próbkowania 44,1 kHz.
Urzàdzenie odtwarza p∏yty CD-R i CD-RW w formacie audio
CD-DA.
4- Polski
Ze wzgl´du na warunki nagrywania urzàdzenie mo˝e nie
odtwarzaç niektórych p∏yt CD-R lub CDRW.
CD-RW/-R
Nale˝y u˝ywaç p∏yt CD-R/RW o pojemnoÊci 700MB (80 minut).
Nale˝y unikaç stosowania p∏yt 800 MB (90 minut) lub o wi´kszej pojemnoÊci, poniewa˝ ich odtwarzanie mo˝e okazaç si´ niemo˝liwe.
Je˝eli sesja nagrywania p∏yty CD-R/RW nie zosta∏a zamkni´ta,
mo˝liwe jest wyst´powanie opóênieƒ na poczàtku nagrania, a odtwarzanie niektórych zapisanych plików mo˝e nie byç mo˝liwe.
Odtwarzanie niektórych p∏yt CD-R/RW za pomocà tego
urzàdzenia mo˝e nie byç mo˝liwe; zale˝y to od urzàdzenia, za pomocà którego p∏yty zosta∏y nagrane. Mo˝liwoÊç odtwarzania materia∏ów przeznaczonych do u˝ytku w∏asnego przegranych na noÊnik CD-R/RW z p∏yty CD zale˝y od rodzaju materia∏ów i p∏yty.
Nagrywanie i odtwarzanie p∏yt DVD-R
Po sfinalizowaniu p∏yty DVD-R nagranej w trybie wideo p∏yta ta
staje si´ p∏ytà DVD-Video.
Przed sfinalizowaniem p∏yty, je˝eli jest na niej dost´pne miejsce,
mo˝na dodawaç nagrania i dokonywaç edycji, wykorzystujàc takie funkcje, jak nadawanie tytu∏ów p∏ytom i programom oraz usuwanie programów.
Usuni´cie programu z p∏yty DVD-R nie powoduje zwolnienia
miejsca. Je˝eli na p∏ycie DVD-R zosta∏o utworzone nagranie, obszar ten pozostaje niedost´pny, niezale˝nie od tego, czy nagranie zosta∏o póêniej usuni´te, czy nie.
Po zakoƒczeniu nagrywania jeszcze przez ok.
30 sekund trwa uzupe∏nianie informacji administracyjnych dotyczàcych nagrania.
Urzàdzenie optymalizuje ka˝de naganie na p∏ycie DVD-R.
Optymalizacja jest przeprowadzana przy rozpocz´ciu nagrania, po w∏o˝eniu p∏yty lub w∏àczeniu urzàdzenia Nagranie p∏yty mo˝e okazaç si´ niemo˝liwe, je˝eli optymalizacja by∏a przeprowadzona zbyt wiele razy.
W niektórych przypadkach ze wzgl´du na jakoÊç nagrania
odtwarzanie mo˝e byç niemo˝liwe.
To urzàdzenie mo˝e odtwarzaç nagrania z p∏yt
DVD-R nagranych z sfinalizowanych za pomocà nagrywarek DVD firmy Samsung. W zale˝noÊci od p∏yty i jakoÊci nagrania odtwarzanie nagraƒ z niektórych p∏yt DVD-R mo˝e nie byç mo˝liwe.
Nagrywanie i odtwarzanie p∏yt DVD-RW
Nagrywaç i odtwarzaç mo˝na na p∏ytach DVD-RW zarówno w
trybie wideo, jak i w trybie VR.
Po sfinalizowaniu p∏yty DVD-RW nagrywanej w trybie wideo lub
VR nagranie dodatkowego materia∏u na tej p∏ycie nie jest mo˝liwe.
Po sfinalizowaniu p∏yty DVD-RW nagranej w trybie wideo p∏yta
ta staje si´ p∏ytà DVD-Video.
W obu przypadkach odtwarzanie jest mo˝liwe przed i po
finalizacji, jednak po sfinalizowaniu p∏yty dodatkowe nagrywanie, usuwanie i edycja nie sà mo˝liwe.
Aby nagraç p∏yt´ w trybie VR, a nast´pnie nagrywaç w trybie
wideo, nale˝y przeprowadziç formatowanie. Podczas formatowania nale˝y zachowaç ostro˝noÊç, poniewa˝ wszystkie nagrane dane mogà zostaç utracone.
ZABEZPIECZENIE PRZED KOPIOWANIEM
Cz´sto zdarza si´, ˝e materia∏y zapisane na p∏ycie DVD sà
zakodowane w celu zabezpieczenia ich przed skopiowaniem. Dlatego nagrywark´ DVD nale˝y pod∏àczaç bezpoÊrednio do telewizora, a nie do magnetowidu. Pod∏àczenie do magnetowidu spowoduje, ˝e obrazy pochodzàce z p∏yt DVD zabezpieczonych przed kopiowaniem b´dà zniekszta∏cone.
W tym produkcie zastosowano technologi´ ochrony praw
autorskich obj´tà zg∏oszeniami patentowymi w USA oraz podlegajàcà innym prawom w∏asnoÊci intelektualnej firmy Macrovision Corporation, jak równie˝ innych w∏aÊcicieli. Wykorzystanie tej technologii ochrony praw autorskich musi odbywaç si´ za zgodà firmy Macrovision Corporation, ponadto technologia ta udost´pniana jest do zastosowaƒ domowych i innych zastosowaƒ z niewielkà liczbà widzów, chyba ˝e Macrovision Corporation udzieli zgody na inne zastosowanie. Niedozwolone jest odtwarzanie (ang. reverse engineering) i dezasemblacja.
Ochrona
Nagrywarka DVD umo˝liwia zabezpieczanie zawartoÊci p∏yt w sposób opisany poni˝ej.
Zabezpieczenie programu: Patrz strona 78 “Blokowanie
(zabezpieczenie) tytu∏u”
Zabezpieczenie p∏yty: Patrz strona 92 “Ochrona p∏yty” P∏yty DVD-RW/-R niekompatybilne z formatem DVD-VIDEO nie
mogà byç odtwarzane przy u˝yciu tego urzàdzenia.
W celu uzyskania informacji na temat kompatybilnoÊci nagraƒ
DVD nale˝y zwróciç si´ do producenta p∏yty DVD-RW/-R.
U˝ycie niskiej jakoÊci p∏yt DVD-RW/-R mo˝e byç przyczynà
niespodziewanych problemów, takich jak niepowodzenie nagrywania, utrata nagranych lub edytowanych materia∏ów lub uszkodzenie nagrywarki.
Format p∏yty
Korzystanie z p∏yt MP3
Mo˝liwe jest odtwarzanie p∏yt CD-R/-RW zawierajàcych
pliki MP3 zapisane w formacie ISO 9660 lub JOLIET.
Mo˝liwe jest odtwarzanie p∏yt DVD-RW zawierajàcych
pliki MP3 zapisane w formacie UDF 2.0.
Mo˝liwe jest odtwarzanie wy∏àcznie plików MP3 z
rozszerzeniem “mp3” lub “MP3”.
W przypadku plików MP3 ze zmiennà szybkoÊcià transmisji
(VBR, ang. Variable Bit Rate), od 32 kb/s do 320 kb/s, dêwi´k mo˝e “rwany”.
Mo˝liwe jest odtwarzanie plików z szybkoÊcià transmisji od 56
kb/s do 320 kb/s.
Urzàdzenie jest w stanie obs∏ugiwaç maksymalnie 100 plików i
100 podfolderów z jednego folderu.
Korzystanie z p∏yt JPEG
Mo˝liwe jest odtwarzanie p∏yt CD-R/-RW zawierajàcych pliki
JPEG zapisane w formacie ISO 9660 lub JOLIET.
Mo˝liwe jest odtwarzanie p∏yt DVD-RW zawierajàcych pliki
JPEG zapisane w formacie UDF 2.0.
Mo˝liwe jest wyÊwietlanie wy∏àcznie plików JPEG z
rozszerzeniem “jpg” lub “JPG”.
Urzàdzenie jest w stanie obs∏ugiwaç maksymalnie 100 plików i
100 podfolderów z jednego folderu.
Formaty MOTION JPEG i progressive JPEG nie sà
obs∏ugiwane.
DVD-RW (tryb VR)
Jest to format u˝ywany do nagrywania danych na p∏ytach DVD-
RW. Mo˝liwe jest nagrywanie wielu tytu∏ów, edycja, usuwanie, usuwanie cz´Êciowe, tworzenie list odtwarzania itp.
P∏yta nagrana w tym trybie mo˝e nie byç odtwarzana przez
obecnie eksploatowane nagrywarki DVD.
DVD-RW (tryb V)
Jest to format u˝ywany do nagrywania danych w na p∏ytach
DVD-RW lub DVD-R. Po sfinalizowaniu p∏yta mo˝e byç odtwarzana przez eksploatowane obecnie nagrywarki DVD.
Je˝eli p∏yta zosta∏a nagrana w trybie wideo przy u˝yciu
nagrywarki innego producenta, ale nie zosta∏a sfinalizowana, nie jest mo˝liwe jej odtwarzanie ani nie mo˝na na niej tworzyç dodatkowych nagraƒ za pomocà tej nagrywarki.
Nie nale˝y u˝ywaç nast´pujàcych p∏yt!
P∏yty LD, CD-G, CD-I, CD-ROM, DVD-ROM, DVD+R i
DVD+RW nie powinny byç u˝ywane z tym urzàdzeniem. [Uwaga] P∏yty, jakie mo˝na odtwarzaç: CD/CD-RW/-R/MP3/ JPEG/DVD­Video/DVD-RW/-R. P∏yta DVD-RW/-R nagrana w trybie wideo na innym urzàdzeniu mo˝e byç odtwarzana jedynie po sfinalizowaniu.
Odtwarzanie za pomocà tego urzàdzenia niektórych
komercyjnych p∏yt i p∏yt DVD nabytych w innym regionie mo˝e nie byç mo˝liwe. W takim przypadku wyÊwietlony zostanie komunikat “please check the regional code of the disc.”
Je˝eli p∏yta DVD-RW stanowi kopi´ nielegalnà lub nie jest
zapisana w formacie DVD-Video, jej odtwarzanie równie˝ mo˝e nie byç mo˝liwe.
Zaleca si´ u˝ywanie p∏yt wymienionych w tabeli, poniewa˝ ich
kompatybilnoÊç z niniejszym urzàdzeniem zosta∏a potwierdzona. Dzia∏anie innych p∏yt mo˝e nie byç prawid∏owe.
NoÊnik P∏yty SZYBKOÂå
TDK 4x Beall 4x
DVD-R That’s 4x
Maxell 4x Panasonic 4x TDK 2x Maxell 2x
DVD-RW Optodisc 2x
Radius 2x Verbatim 2x
P∏yty Maks. liczba nagraƒ wg typu p∏yty
DVD-RW 1,000 DVD-R 1
Producent nie ponosi odpowiedzialnoÊci i nie gwarantuje
˝adnych odszkodowaƒ z tytu∏u niepowodzenia nagrania, utraty nagranych lub edytowanych materia∏ów i/lub uszkodzeƒ nagrywarki spowodowanych u˝yciem p∏yt innych ni˝ zalecane.
Polski - 5
ZawartoÊç
Pierwsze kroki
Pierwsze kroki
Ostrze˝enie ................................................................2
Ârodki ostro˝noÊci .....................................................3
Wa˝ne zalecenia dotyczàce bezpieczeƒstwa...............3
Ostrze˝enia dotyczàce sposobu post´powania ...........3
Konserwacja obudowy ...................................................3
Sposób post´powania z p∏ytà........................................3
Przechowywanie p∏yt ......................................................4
Dane techniczne p∏yty ....................................................4
W∏aÊciwoÊci ogólne ...................................................8
Przed przeczytaniem Instrukcji obs∏ugi....................9
Korzystanie z nagrywarki DVD.................................9
Rozpakowanie............................................................11
Opis.............................................................................13
Panel przedni ..................................................................13
WyÊwietlacz na panelu przednim ..................................13
Panel tylny .......................................................................14
Opis pilota........................................................................15
Pod∏àczanie i konfiguracja
Pod∏àczanie i konfiguracja
Skrócona instrukcja ...................................................16
Pod∏àczanie nagrywarki DVD ...................................17
Po∏àczenia dodatkowe ..............................................17
Antena + nagrywarka DVD +
zewn´trzny dekoder + telewizor ...............................18
Inne sposoby pod∏àczania wyjÊciowego
przewodu wideo.........................................................18
Wariant 1 : Pod∏àczenie do gniazda wyjÊciowego
Video (zespolonego sygna∏u wizyjnego) ...19
Wariant 2 : Pod∏àczenie do gniazda
wyjÊciowego S-Video ..................................19
Wariant 3 : Gniazda wyjÊciowe sk∏adowych
sygna∏ów wideo ...........................................20
Inne sposoby pod∏àczania wyjÊciowego
przewodu audio .........................................................20
Wariant 1 : Pod∏àczenie do telewizora ..........................21
Wariant 2 : Pod∏àczenie do wzmacniacza
stereofonicznego przez gniazda
wyjÊciowe AV ...............................................21
Wariant 3 : Pod∏àczenie do wzmacniacza AV przez
cyfrowe gniazdo wyjÊciowe .......................22
Pod∏àczanie do gniazda AV3 IN...............................22
Pod∏àczenie magnetowidu, urzàdzenia typu Set-Top Box (STB), odtwarzacza DVD lub kamery do gniazd
AV3 IN..............................................................................22
Konfiguracja systemu
Konfiguracja systemu
Nawigacja w menu ekranowym................................23
Pod∏àczanie i automatyczna konfiguracja................24
Ustawianie zegara .....................................................25
Programowanie kana∏ów za pomocà
konfiguracji automatycznej........................................26
Programowanie kana∏ów za pomocà
konfiguracji r´cznej ....................................................27
Konfigurowanie opcji j´zyka......................................29
Ustawianie czasu dla trybu EP .................................30
Automatyczne tworzenie rozdzia∏ów ........................30
Konfigurowanie opcji wyÊwietlacza
na panelu przednim...................................................31
Konfigurowanie opcji NICAM....................................32
Wybór opcji audio ......................................................33
Konfigurowanie opcji ekranu wideo .........................34
Ustawianie opcji wyjÊcia wideo.................................35
Konfiguracja wybierania kolejnoliniowego ...............36
Anulowanie wybierania kolejnoliniowego.................37
Konfiguracja kontroli rodzicielskiej............................38
JeÊli zapomniano has∏a .........................................38
Informacje o poziomie klasyfikacji.........................39
Informacja o zmianie has∏a ...................................39
Odtwarzanie
Odtwarzanie
6- Polski
Przed rozpocz´ciem odtwarzania ............................40
Odtwarzanie p∏yty ......................................................41
Korzystanie z menu p∏yty i tytu∏u..............................42
Wyszukiwanie i przeskakiwanie do przodu .............42
Odtwarzanie zwolnione / poklatkowe .......................43
Informacja o przycisku ANYKEY..............................44
Odtwarzanie listy tytu∏ów...........................................45
Menu Navigation........................................................46
Korzystanie ze znaczników.......................................49
Korzystanie z zak∏adek..............................................51
Wybór j´zyka napisów ..............................................53
Wybór audio...............................................................54
Wybór kàta/kamery....................................................55
Powtarzanie................................................................55
Powi´kszanie .............................................................57
Odtwarzanie p∏yt audio/MP3.....................................57
WyÊwietlanie obrazów...............................................63
Nagrywanie
Nagrywanie
Przed rozpocz´ciem nagrywania .............................66
Nagrywanie aktualnie oglàdanego
programu telewizyjnego ............................................68
Nagrywanie obrazu oglàdanego z
urzàdzenia zewn´trznego .........................................70
Nagrywanie jednoprzyciskowe (OTR)......................71
Nagrywanie zaprogramowane..................................72
Nagrywanie elastyczne FR
(tylko dla zaprogramowanego nagrywania).............74
Edycja listy zaplanowanego nagrywania .................74
Usuwanie listy zaplanowanego nagrywania............75
Zmiana nazwy wpisu z listy odtwarzania ....................84
Edycja scen z listy odtwarzania ...................................85
Usuwanie wpisu z listy odtwarzania............................89
Kopiowanie wpisu do listy odtwarzania ......................90
Mened˝er p∏yt...........................................................91
Edycja nazwy p∏yty .......................................................91
Ochrona p∏yty................................................................92
Formatowanie p∏yty ......................................................92
Usuwanie wszystkich list tytu∏ów .................................93
Finalizacja p∏yty .............................................................94
Anulowanie finalizacji p∏yty (tryb V/VR) .......................95
Informacje dodatkowe
Informacje dodatkowe
Rozwiàzywanie problemów.....................................96
Dane techniczne ......................................................100
Edycja
Edycja
Edycja podstawowa (lista tytu∏ów) ..........................77
Zmiana nazwy (tworzenie etykiet) tytu∏u .....................77
Blokowanie (zabezpieczanie) tytu∏u ............................78
Usuwanie tytu∏u.............................................................79
Usuwanie sekcji tytu∏u (usuwanie cz´Êciowe) ............80
Edycja zaawansowana (lista odtwarzania).............82
Tworzenie listy odtwarzania .........................................82
Odtwarzanie wpisów z listy odtwarzania.....................83
Polski - 7
W∏aÊciwoÊci ogólne
Nagrywarka DVD umo˝liwia nagrywanie i odtwarzanie wysokiej jakoÊci wideo cyfrowego na p∏ytach DVD-RW/-R. Mo˝na tak˝e edytowaç obrazy cyfrowe nagrane na p∏ytach DVD-RW/-R.
Nagrywanie wysokiej jakoÊci materia∏ów audio i wideo oraz ich odtwarzanie
W zale˝noÊci od trybu nagrywania mo˝liwe jest nagranie maksymalnie do 8 godzin filmu na p∏ycie DVD-RW/-R o pojemnoÊci 4,7 GB.
Dost´pne tryby nagrywania
Istnieje mo˝liwoÊç wyboru jednej z czterech ró˝nych szybkoÊci nagrywania, zale˝nie od jakoÊci i d∏ugoÊci nagrania. Tryb EP (6 Hr lub 8 Hr) umo˝liwia najd∏u˝szy czas nagrania; tryby LP i SP umo˝liwiajà krótszy czas nagrywania przy wy˝szej jakoÊci nagrania; tryb XP umo˝liwia nagrywanie z najwy˝szà jakoÊcià.
Ró˝norodnoÊç funkcji, prosty w obs∏udze interfejs u˝ytkownika
Zintegrowane menu oraz komunikaty umo˝liwiajà ∏atwe i wygodne wykonywanie ˝àdanych czynnoÊci. W przypadku p∏yt DVD-RW mo˝liwa jest edycja zapisanych obrazów, tworzenie list odtwarzania oraz edycja nagraƒ w okreÊlonej kolejnoÊci.
Automatyczna regulacja jakoÊci dla zaprogramowanego nagrywania
W trybie Auto automatycznie ustawiana jest jakoÊç obrazu, co umo˝liwia zapis ca∏ego zaprogramowanego nagrania na wolnym obszarze p∏yty. (Patrz strona 74.)
Tworzenie tytu∏ów DVD-Video na p∏ytach DVD-RW/-R
Nagrywarka DVD umo˝liwia tworzenie w∏asnych tytu∏ów DVD-Video na p∏ytach DVD-RW/-R o pojemnoÊci 4,7 GB.
Wybieranie kolejnoliniowe wysokiej jakoÊci
Wybieranie kolejnoliniowe umo˝liwia uzyskanie obrazu o wysokiej rozdzielczoÊci, bez migotania. 10-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy dzia∏ajàcy z cz´stotliwoÊcià 54 MHz oraz zespó∏ obwodów separujàcych 2D-Y/C zapewniajà najwy˝szà jakoÊç nagrywania i odtwarzania obrazu.(Patrz strony 35~37)
8- Polski
Przed przeczytaniem
Korzystanie z
Instrukcji obs∏ugi
Przed przeczytaniem instrukcji obs∏ugi nale˝y zapoznaç si´ z nast´pujàcà terminologià.
Ikony u˝ywane w instrukcji
Ikona Termin Definicja
Stosowana jest tutaj funkcja
DVD
RW
CD dost´pna na p∏ytach CD
JPEG
MP3
Przestroga
UWAGA instrukcje pomagajàce korzystaç
Sterowanie
jednoprzyciskowe
Przycisk
ANYKEY pomocà przycisku ANYKEY.
Korzystanie z niniejszej instrukcji obs∏ugi
dost´pna na p∏ytach DVD lub DVD­R/DVD-RW, które zosta∏y nagrane i sfinalizowane w trybie wideo.
Stosowana jest tutaj funkcja dost´pna na p∏ytach DVD-RW.
Stosowana jest tutaj funkcja
R
dost´pna na p∏ytach DVD-R. Stosowana jest tutaj funkcja
(CD-R lub CD-RW) z danymi. Stosowana jest tutaj funkcja
dost´pna na p∏ytach CD-R/-RW lub DVD-RW UDF 2.0 z danymi.
Stosowana jest tutaj funkcja dost´pna na p∏ytach CD-R/-RW lub DVD-RW UDF 2.0 z danymi.
Wskazuje sytuacje, w której funkcja nie dzia∏a lub mo˝liwe jest anulowanie ustawieƒ.
Oznacza wskazówki lub
z danej funkcji. Funkcja, którà mo˝na sterowaç za
pomocà tylko jednego przycisku. Funkcja, którà mo˝na sterowaç za
nagrywarki DVD
Krok 1
Urzàdzenie mo˝e nagrywaç na p∏ytach wymienionych poni˝ej. Aby wielokrotnie nagrywaç na tej samej p∏ycie lub edytowaç nagrane na p∏ycie materia∏y, nale˝y wybraç p∏yt´ wielokrotnego zapisu DVD-RW. Je˝eli zapisane materia∏y nie wymagajà wprowadzania zmian, nale˝y wybraç p∏yt´ DVD-R bez mo˝liwoÊci ponownego zapisu.
Krok 2
W przeciwieƒstwie do magnetowidu nagrywarka po w∏o˝eniu nowej, nieu˝ywanej p∏yty automatycznie rozpoczyna jej formatowanie. Jest to konieczne w celu przygotowania p∏yty do nagrywania.
Korzystanie z p∏yty DVD-RW
P∏yta tego typu mo˝e zostaç sformatowana do zapisu w trybie DVD-Video (tryb V) lub DVD-Video Recording (tryb VR). W przypadku p∏yt u˝ywanych po raz pierwszy pojawia si´ zapytanie, czy formatowanie powinno odbywaç si´ w trybie VR. P∏yty nagrane w trybie wideo mo˝na odtwarzaç na ró˝nych nagrywarkach DVD. Tryb VR daje natomiast wi´cej mo˝liwoÊci edycji.
Korzystanie z p∏yty DVD-R
P∏yta tego typu mo˝e zostaç sformatowana do zapisu w trybie DVD-Video (tryb wideo). Po zakoƒczeniu formatowania mo˝na rozpoczàç nagrywanie na p∏ycie. P∏yty tego typu mo˝na odtwarzaç na ró˝nych urzàdzeniach DVD dopiero po sfinalizowaniu.
Wybór typu p∏yty
Formatowanie p∏yty przed rozpocz´ciem nagrywania
1) Przed rozpocz´ciem u˝ytkowania urzàdzenia nale˝y zapoznaç
si´ z Zasadami bezpieczeƒstwa. (Patrz strony 2~5.)
2) W razie problemów nale˝y pos∏u˝yç si´ instrukcjami
dotyczàcymi rozwiàzywania problemów. (Patrz strony 96~99.)
Prawa autorskie
©2005 Samsung Electronics Co. Wszelkie prawa zastrze˝one. Zabronione jest powielanie lub kopiowanie niniejszej instrukcji obs∏ugi lub jej cz´Êci bez uzyskania wczeÊniejszej pisemnej zgody firmy Samsung Electronics Co.
Polski - 9
Na p∏ycie DVD-RW mo˝na jednoczeÊnie
UWAGA
u˝ywaç albo trybu VR, albo wideo, ale nie obydwu trybów naraz.
Mo˝liwa jest zmiana formatu DVD-RW na inny poprzez ponownà inicjalizacj´. Nale˝y zaznaczyç, ˝e podczas zmiany formatu dane zapisane na p∏ycie zostanà utracone.
Krok 3
Wyró˝nia si´ dwie ró˝ne metody nagrywania: nagrywanie bezpoÊrednie i zaprogramowane nagrywanie. Zaprogramowane nagrywanie jest klasyfikowane.
Tryb nagrywania: XP (tryb wysokiej jakoÊci), SP (tryb normalnej jakoÊci), LP (tryb d∏ugiego nagrywania) oraz EP (tryb wyd∏u˝onego nagrywania). Gdy wybrany jest tryb nagrywania Auto, nagrywany jest obraz o najwy˝szej mo˝liwej jakoÊci, z uwzgl´dnieniem iloÊci wolnego miejsca pozosta∏ego na p∏ycie.
Nagrywanie
Krok 5
Edycja na p∏ycie jest ∏atwiejsza ni˝ na tradycyjnej kasecie wideo. Nagrywarka obs∏uguje wiele ró˝nych funkcji edycji, które sà dost´pne tylko na p∏ytach DVD.
Za pomocà prostego w u˝yciu menu edycji mo˝na na nagranym tytule wykonywaç ró˝ne operacje, takie jak usuwanie, kopiowanie, zmiana nazwy, blokowanie, itp.
Tworzenie listy odtwarzania (DVD-RW w trybie VR)
Ta nagrywarka umo˝liwia utworzenie listy odtwarzania na tej samej p∏ycie, na której znajdujà si´ nagrania, i edytowanie jà bez zmiany oryginalnego nagrania.
Krok 6
Edycja nagranej p∏yty
Finalizowanie i odtwarzanie na innych urzàdzeniach DVD
Krok 4
Mo˝liwe jest wybranie tytu∏u do odtwarzania z wyÊwietlonego menu i natychmiastowe odtworzenie go.
P∏yta DVD podzielona jest na cz´Êci nazywane tytu∏ami i podcz´Êci nazywane rozdzia∏ami.
Podczas nagrywania tytu∏ tworzony jest pomi´dzy dwoma punktami, w których rozpocz´to i zatrzymano nagrywanie. Rozdzia∏y b´dà tworzone automatycznie po sfinalizowaniu nagrania na p∏ycie DVD-RW/-R w trybie wideo, pod warunkiem, ˝e w∏àczony zosta∏ Kreator rozdzia∏ów.
Odtwarzanie
W celu odtworzenia p∏yty DVD na innych urzàdzeniach DVD konieczne mo˝e byç sfinalizowanie p∏yty. Najpierw nale˝y zakoƒczyç wszystkie operacje edycji i nagrywania, a nast´pnie sfinalizowaç p∏yt´.
W przypadku p∏yt DVD-RW w trybie VR
Mimo ˝e finalizowanie zasadniczo nie jest konieczne, gdy p∏yty odtwarzane b´dà na urzàdzeniu obs∏ugujàcym tryb VR, do odtwarzania w tego typu urzàdzeniu powinno si´ u˝ywaç p∏yt sfinalizowanych.
W przypadku p∏yt DVD-RW w trybie wideo
Aby mo˝liwe by∏o odtwarzanie na jakimkolwiek urzàdzeniu innym ni˝ ta nagrywarka, p∏yta powinna zostaç sfinalizowana. Kiedy p∏yta zostanie sfinalizowana, nie b´dzie mo˝liwe edytowanie ani nagrywanie na niej dodatkowych materia∏ów. Aby mo˝liwe by∏o ponowne nagranie p∏yty, nie powinna byç ona sfinalizowana.
W przypadku p∏yt DVD-R
P∏yta powinna zostaç sfinalizowana, by mo˝na jà by∏o odtwarzaç na urzàdzeniu innym ni˝ ta nagrywarka. Po sfinalizowaniu p∏yty nie b´dzie mo˝liwe edytowanie ani nagrywanie na niej dodatkowych materia∏ów.
10 - Polski
Rozpakowanie
Akcesoria
Sprawdê, czy opakowanie zawiera wszystkie akcesoria wymienione poni˝ej:
Przewód wideo/audio
Pilot zdalnego sterowania
Instrukcja obs∏ugi
Przewód antenowy
RF do telewizora
Baterie do pilota
(rozmiar AAA)
Skrócona instrukcja
Konfiguracja pilota
Ten pilot umo˝liwia sterowanie niektórymi funkcjami w telewizorach innych producentów. Przyciski sterowania funkcjami to: STANDBY/ON, PROG , TV VOL +/-, przyciski do wprowadzania liczb, TV MUTE, przycisk INPUT.
Przygotowanie pilota
Wk∏adanie baterii do pilota
Otwórz pokryw´ baterii na spodzie pilota.
W∏ó˝ dwie baterie AAA. Zachowaj prawid∏owà biegunowoÊç (+ i -).
Z powrotem za∏ó˝ pokryw´ baterii.
Gdy pilot nie dzia∏a prawid∏owo:
Sprawdê ustawienie biegunów + - baterii (ogniw suchych)
Sprawdê, czy baterie nie sà zu˝yte.
Sprawdê, czy nie ma przeszkód na drodze sygna∏u do czujnika zdalnego sterowania.
Sprawdê, czy w pobli˝u nie ma lamp jarzeniowych.
Baterie nale˝y poddawaç utylizacji zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczàcymi ochrony Êrodowiska. Nie nale˝y wyrzucaç ich z odpadami komunalnymi.
Polski - 11
Aby sprawdziç, czy pilot obs∏uguje dany telewizor, wykonaj nast´pujàce czynnoÊci.
1. W∏àcz telewizor.
2. Skieruj pilota w stron´ telewizora.
3. NaciÊnij przycisk STANDBY/ON i wprowadê dwucyfrowy kod w∏aÊciwy dla marki telewizora, naciskajàc odpowiednie przyciski na pilocie.
Kody kompatybilnych telewizorów
MARKA PRZYCISK SAMSUNG 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09
AIWA 82 ANAM 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 BANG & OLUFSEN 57 BLAUPUNKT 71 BRANDT 73 BRIONVEGA 57 CGE 52 CONTINENTAL EDISON 75 DAEWOO EMERSON 64 FERGUSON 73 FINLUX 06, 49, 57 FORMENTI 57 FUJITSU 84 GRADIENTE 70 GRUNDIG 49, 52, 71 HITACHI 60, 72, 73, 75 IMPERIAL 52 JVC 61, 79 LG 06, 19, 20, 21, 22, 78 LOEWE 06, 69 LOEWE OPTA 06, 57 MAGNAVOX 40 METZ 57 MITSUBISHI 06, 48, 62, 65 MIVAR 52, 77 NEC 83 NEWSAN 68 NOBLEX 66 NOKIA 74 NORDMENDE 72, 73, 75 PANASONIC 53, 54, 74, 75 PHILIPS 06, 55, 56, 57 PHONOLA 06, 56, 57 PIONEER 58, 59, 73, 74 RADIOLA 06, 56 RADIOMARELLI 57 RCA 45, 46 REX 74 SABA 57, 72, 73, 74, 75 SALORA 74 SANYO 41, 42, 43, 44, 48 SCHNEIDER 06
19, 20, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34
MARKA PRZYCISK
SELECO 74 SHARP 36, 37, 38, 39, 48 SIEMENS 71 SINGER 57 SINUDYNE 57 SONY 35, 48 TELEAVA 73 TELEFUNKEN 67, 73, 75, 76 THOMSON 72, 73, 75 THOMSON ASIA 80, 81 TOSHIBA 47, 48, 49, 50, 51, 52 WEGA 57 YOKO 06 ZENITH 63
Rezultat : JeÊli telewizor mo˝e byç sterowany z pilota,
to wy∏àczy si´. Od tej pory b´dzie ju˝ zaprogramowany na dzia∏anie z pilotem.
Je˝eli dla danej marki telewizora podano
UWAGA
kilka kodów, nale˝y spróbowaç ka˝dego, a˝ do skutku.
Po wymianie baterii w pilocie nale˝y ponownie ustawiç kod marki.
Teraz mo˝liwe b´dzie sterowanie telewizorem - nale˝y nacisnàç przycisk TV, a potem jeden z nast´pujàcych przycisków:
Przycisk Funkcja STANDBY/ON S∏u˝y do w∏àczania i wy∏àczania telewizora. INPUT S∏u˝y do wybierania êród∏a zewn´trznego.
TV VOL (+ -) S∏u˝y do regulowania g∏oÊnoÊci telewizora.
PROG ( ) Powoduje wyciszanie i w∏àczanie dêwi´ku. TV MUTE Powoduje wyciszanie i w∏àczanie dêwi´ku. liczb
UWAGA
S∏u˝à do bezpoÊredniego wprowadzania numeru.
Niektóre funkcje mogà nie dzia∏aç na ró˝nych telewizorach. W przypadku problemów nale˝y obs∏ugiwaç telewizor bezpoÊrednio.
12 - Polski
Opis
Panel przedni
1. STANDBY/ON
S∏u˝y do w∏àczania i wy∏àczania nagrywarki.
2. AV3 INPUT
Pod∏àczanie urzàdzeƒ zewn´trznych.
3. TACA NA P¸YT¢
Po otwarciu mo˝na na niej po∏o˝yç p∏yt´.
4. OPEN/CLOSE
Otwiera i zamyka tac´ na p∏yt´
5. P.SCAN
W∏àcza tryb wybierania kolejnoliniowego.
6. WYÂWIETLACZ
WyÊwietla informacje o odtwarzaniu: tytu∏/ rozdzia∏/ czas. itp.
WyÊwietlacz na panelu przednim
7. PRZESKOCZ/WYSZUKAJ
Przechodzi do nast´pnego tytu∏u/rozdzia∏u/utworu lub przechodzi do poprzedniego tytu∏u/rozdzia∏u/utworu.
8. ZATRZYMAJ
Zatrzymuje odtwarzanie p∏yty.
9. Odbiornik sygna∏u pilota
10. PROG
11. REC
12. ODTWÓRZ/WSTRZYMAJ
()
S∏u˝y do wybierania zaprogramowanych kana∏ów telewizyjnych. Pe∏ni t´ samà funkcj´, co przycisk PROG na pilocie.
Rozpoczyna nagrywanie.
Odtwarza p∏yt´ lub wstrzymuje odtwarzanie lub nagrywanie.
1. Âwieci podczas nagrywania.
2. Âwieci podczas pracy w trybie zaprogramowanego nagrywania.
3. Âwieci podczas pracy w trybie wybierania kolejnoliniowego.
4. Czas odtwarzania/zegar/aktualny status.
5. Âwieci, gdy w Êrodku jest p∏yta.
6. Âwieci, gdy w Êrodku jest p∏yta -R/-RW.
Polski - 13
Panel tylny
Wentylator
Wentylator obraca si´ zawsze, gdy urzàdzenie jest w∏àczone. Wybierajàc miejsce dla urzàdzenia, nale˝y zapewniç co najmniej 10 cm wolnego miejsca po ka˝dej stronie wentylatora.
1. DIGITAL AUDIO OUT(OPTICAL)
Pod∏àczenie do wzmacniacza z optycznym cyfrowym gniazdem audio.
2. DIGITAL AUDIO OUT(COAXIAL)
Pod∏àczenie do wzmacniacza z koncentrycznym cyfrowym gniazdem audio.
3. AUDIO OUT
Po∏àczenie z wejÊciem audio urzàdzenia zewn´trznego za pomocà przewodów audio.
4. VIDEO OUT
Po∏àczenie z wejÊciem urzàdzenia zewn´trznego za pomocà przewodu wideo.
5. S-VIDEO OUT
Po∏àczenie z wejÊciem urzàdzenia zewn´trznego za pomocà przewodu S-Video.
6. WyjÊcie COMPONENT VIDEO OUT
Po∏àczenie z urzàdzeniem wyposa˝onym w wejÊcie sk∏adowych sygna∏ów wideo.
7. Gniazdo SCART AV1(TV) OUTPUT
8. Gniazdo SCART AV2(EXT) INPUT
9. WejÊcie sygna∏u z anteny
10. Do gniazda w telewizorze
Przez gniazdo antenowe nie jest przesy∏any
UWAGA
sygna∏ wyjÊciowy z DVD. Aby oglàdaç DVD na ekranie telewizora, nale˝y po∏àczyç te urzàdzenia przewodami audio/wideo lub SCART.
14 - Polski
Opis pilota
1. Przycisk STANDBY/ON
2. Przyciski numeryczne
3. Przycisk TV/DVD
4. Przycisk DVD
Nale˝y go nacisnàç, aby sterowaç nagrywarkà DVD.
5. Przyciski TV VOL
Regulacja g∏oÊnoÊci telewizora.
6.
Przyciski PRZESKOCZ WSTECZ/NAPRZÓD
Umo˝liwiajà przechodzenie wstecz lub naprzód. Te przyciski dzia∏ajà tak˝e jako przyciski KROKOWO. Ka˝de naciÊni´cie spowoduje przejÊcie o jednà klatk´ do przodu lub cofni´cie o jednà klatk´ (patrz strona 43).
7. Przyciski
S∏u˝à do przeglàdania p∏yty do przodu/do ty∏u.
8. Przycisk
Zatrzymuje p∏yt´.
9. Przycisk ODTWÓRZ/WSTRZYMAJ
Odtwarza/wstrzymuje odtwarzanie p∏yty.
WYSZUKAJ WSTECZ/NAPRZÓD
ZATRZYMAJ
10. Przycisk MENU
S∏u˝y do wyÊwietlania menu konfiguracji nagrywarki DVD.
11. Przyciski OK/DIRECTION
(Przyciski
12. Przycisk REC MODE
Spowoduje wyÊwietlenie trybu nagrywania (XP/SP/LP/EP)
13. Przycisk REC
S∏u˝y do nagrywania na p∏ycie DVD-RW/-R.
14. Przycisk CANCEL
15. Przycisk REPEAT
Umo˝liwia powtarzanie odtwarzania tytu∏u, rozdzia∏u, utworu lub p∏yty.
16. Przycisk OPEN/CLOSE
S∏u˝y do otwierania i zamykania tacy na p∏yt´.
17. Przycisk AUDIO/TV MUTE
Umo˝liwia dost´p do ró˝nych funkcji audio na p∏ycie. (Tryb DVD) Powoduje wyciszenie dêwi´ku. (tryb TV)
18. Przycisk TV
S∏u˝y do obs∏ugi telewizora.
19. Przycisk INPUT
Wybiera lini´ sygna∏u wejÊciowego w trybie wejÊcia zewn´trznego (wejÊcie PROG, AV)
20. Przycisk PROG
Wybiera zaprogramowane kana∏y wg kolejnoÊci. Dzia∏a tak samo, jak przyciski PROG na panelu przednim.
21. Przycisk TITLE LIST/DISC MENU
S∏u˝y do wyÊwietlania listy nagraƒ/menu p∏yty.
22. Przycisk PLAY LIST/TITLE MENU
Umo˝liwia powrót do menu tytu∏ów lub wyÊwietlenie listy nagranych plików.
23. Przycisk ANYKEY
Umo˝liwia wyÊwietlenie statusu odtwarzanej p∏yty.
24. Przycisk SUBTITLE
Umo˝liwia zmian´ j´zyka napisów odtwarzanych z p∏yty DVD.
25. Przycisk RETURN
Powoduje powrót do poprzedniego menu.
26. Przycisk MARKER/TIMER
Umo˝liwia dodanie zak∏adki podczas odtwarzania p∏yty. NaciÊni´cie spowoduje bezpoÊrednie wejÊcie do menu zaprogramowanego nagrywania. JednoczeÊnie spowoduje zatrzymanie p∏yty.
27. Przycisk INFO
Spowoduje wyÊwietlenie aktualnych ustawieƒ lub statusu p∏yty.
/ † / œœ / √
)
Polski - 15
Pod∏àczanie i
konfiguracja
W tym rozdziale omówiono ró˝ne metody pod∏àczania nagrywarki DVD do innych urzàdzeƒ zewn´trznych oraz wymagane ustawienia wst´pne.
Skrócona instrukcja
Ta sekcja, Skrócona instrukcja, zawiera podstawowe informacje wystarczajàce do rozpocz´cia u˝ytkowania nagrywarki.
Pod∏àczanie nagrywarki DVD
Pod∏àczanie i konfiguracja
Skrócona instrukcja . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .16
Pod∏àczanie nagrywarki DVD . . . . . . . . . . . . . . . . . .17
Po∏àczenia dodatkowe
Antena + nagrywarka DVD + zewn´trzny dekoder + telewizor
Inne sposoby pod∏àczania wyjÊciowego przewodu wideo
Inne sposoby pod∏àczania wyjÊciowego przewodu audio
Pod∏àczanie do gniazda AV 3 IN
Po∏àczenia dodatkowe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .17
Antena + nagrywarka DVD +
zewn´trzny dekoder + telewizor . . . . . . . . . . . . . . . .18
Inne sposoby pod∏àczania wyjÊciowego
przewodu wideo . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .18
Inne sposoby pod∏àczania wyjÊciowego
przewodu audio . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .20
Pod∏àczanie do gniazda AV 3 IN . . . . . . . . . . . . . . .22
16 - Polski
Pod∏àczanie
Po∏àczenia
nagrywarki DVD
Nagrywark´ DVD mo˝na pod∏àczyç do telewizora przewodem SCART, o ile telewizor jest wyposa˝ony w odpowiednie gniazdo wejÊciowe.
1. Pod∏àcz przewód antenowy RF zgodnie z ilustracjà.
2. Pod∏àcz jeden koniec przewodu SCART do gniazda AV1 z ty∏u nagrywarki DVD.
3. Pod∏àcz drugi koniec do odpowiedniego gniazda w telewizorze.
4.
Pod∏àcz nagrywark´ DVD i telewizor do zasilania.
5. W∏àcz nagrywark´ DVD i telewizor.
6. Naciskaj przycisk INPUT na pilocie telewizora, dopóki sygna∏ wideo z nagrywarki DVD nie zostanie wyÊwietlony na ekranie telewizora.
dodatkowe
Nagrywark´ DVD mo˝na pod∏àczyç do tunera telewizji satelitarnej lub cyfrowej.
urzàdzenie zewn´trzne (magnetowid/odbiornik satelitarny)
Pod∏àczanie i konfiguracja
UWAGA
Do ANT INPUT
Przez gniazdo antenowe tego urzàdzenia i przewód RF przesy∏any jest tylko sygna∏ telewizyjny. Aby oglàdaç obraz z p∏yt DVD odtwarzanych w nagrywarce DVD, nale˝y pod∏àczyç przewód SCART lub przewody audio/wideo.
Tryb TV NaciÊnij przycisk TV/DVD na pilocie, co spowoduje wyÊwietlenie symbolu “TV” na przednim wyÊwietlaczu LED (lub wy∏àcz nagrywark´ DVD). Mo˝na teraz oglàdaç programy odbierane przez przewód antenowy.
Do RF IN
Do telewizora
Przewód antenowy
- Tryb DVD
1. Po∏àcz gniazdo AV2 nagrywarki DVD z magnetowidem/tunerem telewizji satelitarnej lub cyfrowej za pomocà przewodu SCART.
2. Po∏àcz gniazdo AV1 z gniazdem SCART AV w telewizorze.
3. W∏àcz nagrywark´ DVD, magnetowid/tuner telewizji satelitarnej lub cyfrowej i telewizor.
4. Dla opcji Input mode wybierz ustawienie AV2.
- Tryb TV
1. NaciÊnij przycisk TV/DVD na pilocie, co spowoduje wyÊwietlenie symbolu “TV” na przednim wyÊwietlaczu LED. (lub wy∏àcz nagrywark´ DVD.)
2. Programy z tunera telewizji satelitarnej lub cyfrowej pod∏àczonego do tej nagrywarki DVD mo˝na oglàdaç nawet wtedy, gdy nagrywarka DVD jest wy∏àczona.
Polski - 17
Antena + nagrywarka
2
3
1
4
Inne sposoby
DVD + zewn´trzny dekoder + telewizor
Po pod∏àczeniu do nagrywarki DVD zewn´trznego dekodera mo˝liwe b´dzie nagrywanie programów zakodowanych (np. CANAL+ lub Premiere) odbieranych przez wbudowany tuner telewizyjny nagrywarki DVD.
Gniazdo Êcienne
Pod∏àczanie i konfiguracja
DEKODER
1. Pod∏àcz przewody antenowe (RF) w przedstawiony sposób.
2. Po∏àcz gniazdo AV1 tej nagrywarki z gniazdem SCART AV telewizora za pomocà przewodu SCART.
3. Po∏àcz gniazdo AV2 z gniazdem SCART AV na dekoderze.
4. Aby oglàdaç lub nagrywaç kana∏y zakodowane (PAY-TV, Canal+), zaprogramuj nagrywark´ DVD na odbiór tych kana∏ów za pomocà menu ekranowego. (Patrz strona 27~28.)
pod∏àczania wyjÊciowego przewodu wideo
Istnieje kilka sposobów przesy∏ania sygna∏u wideo bez u˝ycia przewodów SCART. Wybierz jeden z poni˝szych wariantów najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.
Wariant 1 : Pod∏àczenie do gniazda wyjÊciowego
Wariant 2 : Pod∏àczenie do gniazda wyjÊciowego
Wariant 3 : Gniazda wyjÊciowe sk∏adowych
Tryby S-Video, sk∏adowych sygna∏ów wideo i wybierania kolejnoliniowego
WyjÊcia S-Video i sk∏adowe sygna∏y wideo mogà
byç u˝ywane tylko wtedy, gdy telewizor jest wyposa˝ony odpowiednio w wejÊcie S-Video i wejÊcia sk∏adowych sygna∏ów wideo. JeÊli wyjÊcie S-Video lub sk∏adowych sygna∏ów wideo nie dzia∏a, nale˝y sprawdziç po∏àczenia po stronie telewizora i opcje wyboru wejÊcia w telewizorze.
W porównaniu ze standardowym sygna∏em wideo
z przeplotem (wybieranie mi´dzyliniowe) tryb wybierania kolejnoliniowego pozwala na uzyskanie dwukrotnie wi´kszej liczby linii na obrazie telewizyjnym, a w rezultacie bardziej stabilnego, niemigoczàcego i czystego obrazu. Tryb ten jest dost´pny tylko w telewizorach, które obs∏ugujà wybieranie kolejnoliniowe.
Sygna∏ z wybieraniem kolejnoliniowym (576p)
Informacja dla klientów: nie wszystkie telewizory klasy “high definition” sà w pe∏ni kompatybilne z tym produktem, dlatego na obrazie mogà pojawiç si´ zak∏ócenia. W razie problemów z wyÊwietlaniem obrazu 576-liniowego w trybie kolejnoliniowym zaleca si´ prze∏àczenie wyjÊcia w tryb “standard definition”. Z pytaniami dotyczàcymi kompatybilnoÊci telewizora z tym modelem nagrywarki DVD w trybie 576p nale˝y zwracaç si´ do naszego centrum obs∏ugi klienta.
Video (zespolonego sygna∏u wizyjnego)
S-Video
sygna∏ów wideo
18 - Polski
Wariant 1 : Pod∏àczenie do gniazda wyjÊciowego Video (zespolonego
sygna∏u wizyjnego)
1. Przewodem wideo (˝ó∏tym) po∏àcz gniazdo VIDEO OUT (˝ó∏te) nagrywarki DVD z gniazdem VIDEO INPUT (˝ó∏tym) w telewizorze (lub wzmacniaczu).
Takie po∏àczenie umo˝liwia oglàdanie obrazów o standardowej jakoÊci.
2. Za pomocà przewodów audio (bia∏y i czerwony) po∏àcz gniazda AUDIO OUT nagrywarki DVD z gniazdami AUDIO IN telewizora (lub wzmacniacza). (Patrz strony 20~22.)
˝ó∏ty
Przewód wideo/audio
Wariant 2 : Pod∏àczenie do gniazda wyjÊciowego S-Video
1. Za pomocà przewodu S-Video (nie nale˝y do wyposa˝enia) po∏àcz gniazdo S-VIDEO OUT nagrywarki DVD z gniazdem S-VIDEO INPUT telewizora (lub wzmacniacza).
Takie po∏àczenie umo˝liwia oglàdanie obrazów o standardowej jakoÊci.
2. Za pomocà przewodów audio (bia∏y i czerwony) po∏àcz gniazda AUDIO OUT nagrywarki DVD z gniazdami AUDIO IN telewizora (lub wzmacniacza).
Pod∏àczanie i konfiguracja
˝ó∏ty
Polski - 19
Wariant 3 : Gniazda wyjÊciowe
COMPONENT
Pr
Pb
Y
sk∏adowych sygna∏ów wideo
1. Przewodami sk∏adowych sygna∏ów wideo (nie nale˝à do wyposa˝enia) po∏àcz gniazda COMPONENT OUT(Y,P gniazdami COMPONENT IN(Y,P
B,PR
) nagrywarki DVD z
B,PR
) w
telewizorze.
Umo˝liwia to oglàdanie obrazów o wysokiej jakoÊci i dok∏adne odtwarzanie kolorów obrazów.
2. Za pomocà przewodów audio (bia∏y i czerwony) po∏àcz gniazda AUDIO OUT nagrywarki DVD z gniazdami AUDIO IN telewizora (lub wzmacniacza AV) (Patrz strony 20~22.)
3. Po wykonaniu po∏àczeƒ przejdê do procedur
opisanych na stronach 35~37.
Pod∏àczanie i konfiguracja
Inne sposoby pod∏àczania wyjÊciowego przewodu audio
Istnieje kilka sposobów przesy∏ania sygna∏u audio bez u˝ycia przewodów SCART. Wybierz wariant po∏àczeƒ audio, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Wariant 1 : Pod∏àczenie do telewizora
Wariant 2 : Pod∏àczenie do wzmacniacza
Wariant 3 : Pod∏àczenie do wzmacniacza AV
Wyprodukowano na licencji Dolby Laboratories. “Dolby” i symbol dwóch D sà znakami towarowymi Dolby Laboratories.
stereofonicznego przez gniazda wyjÊciowe AV
przez cyfrowe gniazdo wyjÊciowe
UWAGA
niebieski
czerwony
zielony
niebieski
czerwony
Nale˝y zwróciç uwag´ na dopasowanie kolorów po∏àczeƒ. Gniazda wyjÊciowe
B
sygna∏ów sk∏adowych Y, P
, P
R
nagrywarki DVD muszà byç pod∏àczone do odpowiadajàcych im gniazd wejÊciowych w telewizorze.
Tryb wybierania kolejnoliniowego jest dost´pny tylko wtedy, gdy jako wyjÊcie wideo wybrano sk∏adowe sygna∏y wideo. (Patrz strona 35~37.)
“DTS” i “DTS Digital Out” sà znakami towarowymi Digital Theater Systems, Inc.
zielony
20 - Polski
Wariant 1 : Pod∏àczenie do telewizora
Tego wariantu nale˝y u˝yç, jeÊli telewizor jest wyposa˝ony w gniazda wejÊciowe audio.
bia∏y
czerwony
˝ó∏ty
˝ó∏ty
Wariant 2 : Pod∏àczenie do wzmacniacza stereofonicznego przez gniazda wyjÊciowe AV
JeÊli wzmacniacz stereofoniczny ma tylko gniazda AUDIO INPUT (L i R), nale˝y skorzystaç z gniazd AUDIO OUT.
Pod∏àczanie i konfiguracja
bia∏yczerwony
bia∏y
czerwony
bia∏yczerwony
G∏oÊnik przedni (L) G∏oÊnik przedni (R)
Polski - 21
Wariant 3 : Pod∏àczenie do wzmacniacza AV przez cyfrowe gniazdo wyjÊciowe
Tego wariantu nale˝y u˝yç, jeÊli wzmacniacz AV jest wyposa˝ony w dekoder Dolby Digital, MPEG2 lud DTS i cyfrowe gniazdo wejÊciowe. Aby s∏uchaç dêwi´ku w systemie Dolby Digital, MPEG2 lub DTS, nale˝y skonfigurowaç ustawienia audio. (Patrz strona 33~34.)
Pod∏àczanie i konfiguracja
lub
Pod∏àczanie do gniazda AV3 IN
Gniazda te umo˝liwiajà pod∏àczenie nagrywarki DVD do innych urzàdzeƒ zewn´trznych i oglàdanie lub nagrywanie obrazu z tych urzàdzeƒ.
Pod∏àczenie magnetowidu, urzàdzenia typu Set-Top Box (STB), odtwarzacza DVD lub kamery do gniazd AV3 IN
Pod∏àczenie magnetowidu lub urzàdzenia zewn´trznego do gniazd AV3 IN nagrywarki DVD. Umo˝liwia nagrywanie z pod∏àczonych urzàdzeƒ (magnetowidu, STB, odtwarzacza DVD lub kamery).
Tylny(L)
Przedni(L)
Subwoofer Centralny
Tylny(R)
Przedni(R)
UWAGA
Kamera
VCR
STB
DVD
˝ó∏ty
bia∏y
czerwony
WejÊcie AV3 IN zostanie wybrane
˝ó∏ty
bia∏y
czerwony
automatycznie. JeÊli wejÊcie nie zostanie wybrane automatyczne, nale˝y wybraç je za pomocà przycisku INPUT.
Nie ma mo˝liwoÊci nagrywania materia∏ów zabezpieczonych przed kopiowaniem.
22 - Polski
Nawigacja w menu
Konfiguracja
systemu
Nawigacja w menu ekranowym . . . . . . . . . . . . . . . .23
Pod∏àczanie i automatyczna konfiguracja . . . . . . . . .24
Ustawianie zegara . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .25
Programowanie kana∏ów za pomocà
konfiguracji automatycznej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .26
Programowanie kana∏ów za pomocà
konfiguracji r´cznej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .27
Konfigurowanie opcji j´zyka . . . . . . . . . . . . . . . . . . .29
Ustawianie czasu dla trybu EP . . . . . . . . . . . . . . . . .30
ekranowym
Menu ekranowe umo˝liwia w∏àczanie lub wy∏àczanie ró˝nych funkcji nagrywarki DVD. Poni˝ej opisano przyciski s∏u˝àce do otwierania menu ekranowych i nawigacji w nich.
No Disc
Przycisk MENU
1
NaciÊnij ten przycisk na pilocie, aby otworzyç MENU ekranowe. Aby zamknàç MENU ekranowe, naciÊnij przycisk ponownie.
Przyciski …†, œ√
2
Naciskanie tych przycisków na pilocie powoduje przemieszczanie paska wyboru w kierunku …†, œ √ a tym samym zaznaczanie poszczególnych opcji menu.
Przycisk OK
3
NaciÊni´cie tego przycisku na pilocie potwierdza nowe ustawienia.
Timer Record
Programme
Setup
MOVE SELECT RETURN EXIT
Programme
Konfiguracja systemu
Automatyczne tworzenie rozdzia∏ów . . . . . . . . . . . . .30
Konfigurowanie opcji wyÊwietlacza na
panelu przednim . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .31
Konfigurowanie opcji NICAM . . . . . . . . . . . . . . . . . .32
Wybór opcji audio . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .33
Konfigurowanie opcji ekranu wideo . . . . . . . . . . . . .34
Ustawianie opcji wyjÊcia wideo . . . . . . . . . . . . . . . . .35
Konfiguracja wybierania kolejnoliniowego . . . . . . . . .36
Anulowanie wybierania kolejnoliniowego . . . . . . . . .37
Konfiguracja kontroli rodzicielskiej . . . . . . . . . . . . . . .38
Przycisk RETURN
4
NaciÊnij ten przycisk na pilocie, aby wróciç do poprzednio wyÊwietlanego ekranu MENU lub aby zamknàç MENU ekranowe.
Polski - 23
Pod∏àczanie i automatyczna
5
Wybierz kraj za pomocà przycisków …† œ √.
konfiguracja
Nagrywarka DVD skonfiguruje si´ automatycznie po pierwszym pod∏àczeniu do zasilania. W pami´ci zostanà zapisane stacje telewizyjne i ustawienia zegara. Proces trwa kilka minut. Nagrywarka DVD b´dzie teraz gotowa do u˝ycia.
Pod∏àcz przewód antenowy w sposób przedstawiony na stronie 17. (Pod∏àczanie
1
nagrywarki DVD do telewizora za pomocà przewodu antenowego i SCART.)
Pod∏àcz nagrywark´ DVD do sieci elektrycznej. Na wyÊwietlaczu na panelu przednim zacznie
2
migaç napis “Auto”.
Konfiguracja systemu
NaciÊnij przycisk z numerem wybranego j´zyka.
3
Country Selection
ANLSPL BICHCZ
DK N TR Others
FIN P GR
DEHU
Na ekranie wyboru kraju u˝ywane sà nast´pujàce skróty.
A(Austria) NL(Netherlands) S(Sweden) PL(Poland) B(Belgium) I(Italy) CH(Swiss) CZ(Czech) DK(Denmark) N(Norway) TR(Turkey) Others FIN(Finland) P(Portugal) GR(Greece) D(Deutschland) E(Spain) HU(Hungary)
Nagrywarka DVD wyszukuje stacje zgodnie z fabrycznie zaprogramowanà listà w∏aÊciwà dla wybranego kraju.
NaciÊnij przycisk OK. Rozpocznie si´ automatyczne wyszukiwanie kana∏ów.
6
Channel Scan
Scanning...
10%
Press 1 for English
Touche 2 pour Français
Drücken Sie 3 Für Deutsch
Pulse 4 para Español Premere 5 per Italiano Druk op 6 voor Nederlands
NaciÊnij przycisk OK, aby rozpoczàç automatycznà konfiguracj´.
4
Auto setup will be started.
Check antenna and TV cable connection.
Yes No
24 - Polski
Liczba stacji automatycznie zapami´tanych przez nagrywark´ DVD zale˝y od liczby znalezionych stacji.
W ciàgu 10 sekund od zakoƒczenia automatycznego wyszukiwania kana∏ów
7
rozpocznie si´ automatyczne ustawianie zegara. Aby natychmiast rozpoczàç automatyczne ustawianie zegara, naciÊnij przycisk OK. Aby pominàç automatyczne ustawianie zegara, naciÊnij przycisk CANCEL lub MENU.
Auto channel scan completed successfully.
Press the [OK] button to auto clock set.
Yes No
Poczekaj, a˝ automatycznie wyÊwietlona zostanie aktualna data i godzina. Aby zakoƒczyç
8
automatyczne ustawianie zegara, naciÊnij przycisk MENU.
Please wait. Now setting the clock.
If you want to exit clock setting,
press the [MENU] button.
Ustawianie zegara
To menu s∏u˝y do ustawiania aktualnej godziny. Ustawienie godziny jest niezb´dne, aby mo˝liwe by∏o zaprogramowane nagrywanie.
W trybie zatrzymania/bez p∏yty naciÊnij przycisk MENU.
1
Sprawdê dat´ i godzin´.
9
Time
Date Auto clock
12 :00 01 / JAN SAT 2005 On
JeÊli jest prawid∏owa: NaciÊnij przycisk OK, co
spowoduje zapami´tanie daty i godziny. JeÊli nie naciÊniesz przycisku OK, po 5 sekundach data i godzina zostanie zapami´tana automatycznie.
JeÊli jest prawid∏owa: JeÊli nie jest prawid∏owa:
Wprowadê poprawnà Time, date i Year za pomocà przycisków …†œ √ lub przycisków numerycznych. NaciÊnij przycisk OK, co spowoduje zapami´tanie daty i godziny. eÊli zachodzi potrzeba zmiany ustawienia zegara, mo˝na zmieniç je r´cznie.(Patrz strona 25.)
Nagrywarka DVD jest teraz gotowa do
UWAGA
u˝ytku. Funkcja “Pod∏àczenie i automatyczna konfiguracja” zakoƒczy∏a dzia∏anie. Aby zmieniç ustawienia, mo˝na zaprogramowaç stacje za pomocà menu ekranowego. Procedur´ t´ opisano w sekcji “Programowanie kana∏ów za pomocà konfiguracji r´cznej”.(Patrz strona 27.)
Automatycznà konfiguracj´ mo˝na powtórzyç, naciskajàc i przytrzymujàc przycisk ZATRZYMAJ ( ) na urzàdzeniu przez co najmniej 5 sekund w trakcie wy∏àczania zasilania urzàdzenia bez w∏o˝onej p∏yty.
No Disc
Timer Record
Programme
Setup
MOVE SELECT RETURN EXIT
Programme
Za pomocà przycisków …† wybierz opcj´ Setup i naciÊnij przycisk OK lub √.
2
No Disc
System
Programme
Clock Set
Setup
Language Audio Video Parental Control Install
MOVE SELECT RETURN EXIT
Setup
Za pomocà przycisków …† wybierz opcj´ Clock Set i naciÊnij przycisk OK lub √.
3
Za pomocà przycisków …†œ √ wprowadê godzin´, dat´ lub rok. WartoÊci w polach zegara mo˝na równie˝ wprowadzaç bezpoÊrednio za pomocà przycisków numerycznych. Dzieƒ tygodnia wyÊwietlany jest automatycznie.
No Disc
Programme
Time Date
Setup
07 : 49 01 / JAN SAT 2005 On
MOVE SELECT RETURN EXIT
Clock Set
Auto Clock
Konfiguracja systemu
Polski - 25
Naciskajàc przyciski …†, wybierz ustawienie On dla opcji Auto Clock.
4
Programowanie kana∏ów za pomocà konfiguracji
NaciÊnij przycisk OK, co spowoduje zapami´tanie daty i godziny.
5
JeÊli przycisk OK nie zostanie naciÊni´ty, dane nie zostanà zapami´tane.
UWAGA
Konfiguracja systemu
No Disc
Programme
Time Date Auto Clock
Setup
07 : 49 01 / JAN SAT 2005 On
MOVE SELECT RETURN EXIT
Aby mo˝na by∏o korzystaç z
Clock Set
automatycznego ustawiania zegara, musi byç pod∏àczony przewód antenowy. (Patrz strona 17)
Nagrywarka DVD b´dzie wówczas automatycznie ustawia∏a zegar na podstawie sygna∏u nadawanego mi´dzy kana∏ami od PR1 do PR5. JeÊli nie chcesz korzystaç z automatycznego ustawiania zegara, wybierz opcj´ Off.
automatycznej
Ta funkcja umo˝liwia r´czne wybranie pasma tunera nagrywarki DVD odpowiedniego do odbioru sygna∏u z anteny lub TV kablowej, w zale˝noÊci od tego, do jakiego êród∏a pod∏àczone jest gniazdo Antenna In.
W trybie zatrzymania/bez p∏yty naciÊnij przycisk MENU.
1
No Disc
Timer Record
Programme
Setup
MOVE SELECT RETURN EXIT
Za pomocà przycisków …† wybierz opcj´ Setup i naciÊnij przycisk OK lub √.
2
No Disc
System
Programme
Clock Set
Setup
Language Audio Video Parental Control Install
MOVE SELECT RETURN EXIT
Programme
Setup
26 - Polski
Za pomocà przycisków …† wybierz opcj´ Install i naciÊnij przycisk OK lub √.
3
No Disc
Auto Setup
Programme
Manual Setup
Setup
MOVE SELECT RETURN EXIT
Setup
Za pomocà przycisków …† wybierz opcj´ Auto
4
Setup i naciÊnij przycisk OK lub √.
Nagrywarka DVD wyszukuje stacje zgodnie z
fabrycznie zaprogramowanà listà w∏aÊciwà dla wybranego kraju.
Programowanie kana∏ów za pomocà konfiguracji r´cznej
No Disc
Country Selection
Title
ANLSPL
Music
BICHCZ
DK N TR Others
Photo
FIN P GR
Programme
DEHU
Setup
MOVE SELECT RETURN EXIT
Install
Na ekranie wyboru kraju u˝ywane sà nast´pujàce skróty.
A(Austria) NL(Netherlands) S(Sweden) PL(Poland) B(Belgium) I(Italy) CH(Swiss) CZ (Czech) DK(Denmark) N(Norway) TR(Turkey) Others FIN(Finland) P(Portugal) GR(Greece) D(Deutschland) E(Spain) HU(Hungary)
Za pomocà przycisków …†œ √ wybierz kraj i
5
naciÊnij przycisk OK. Zostanie wyÊwietlony komunikat “Your data will be lost. Press [OK] to continue, [MENU] to exit.”
No Disc
Auto Setup
Programme
Manual setup
Setup
Your data will be lost.
Press [OK] to continue,
[MENU] to exit.
MOVE SELECT RETURN EXIT
Setup
Istnieje mo˝liwoÊç zaprogramowania kana∏ów, które nie zosta∏y znalezione podczas automatycznego wyszukiwania. Mo˝na równie˝ usunàç zb´dne kana∏y. Ponadto mo˝liwe jest zaprogramowanie kolejnoÊci kana∏ów.
W trybie zatrzymania/bez p∏yty naciÊnij przycisk
1
MENU.
No Disc
Timer Record
Programme
Setup
MOVE SELECT RETURN EXIT
Programme
Za pomocà przycisków …†wybierz opcj´ Setup i
2
naciÊnij przycisk OK lub √.
No Disc
System
Programme
Clock Set
Setup
Language Audio Video Parental Control Install
MOVE SELECT RETURN EXIT
Setup
Konfiguracja systemu
NaciÊnij przycisk OK. Aby zakoƒczyç, naciÊnij przycisk MENU.
6
No Disc
Programme
Setup
Please wait
Scanning... 16%
MOVE SELECT RETURN EXIT
Rozpocznie si´ wyszukiwanie kana∏ów. NaciÊnij przycisk OK, aby zatrzymaç
7
automatycznà konfiguracj´.
STOP
Setup
Za pomocà przycisków …†wybierz opcj´ Install
3
i naciÊnij przycisk OK lub √.
No Disc
Auto Setup
Programme
Manual Setup
Setup
MOVE SELECT RETURN EXIT
Setup
Polski - 27
Za pomocà przycisków …†wybierz opcj´ Manual Setup i naciÊnij przycisk OK lub √.
4
Manual Setup
Pr. Ch. Name Decoder 01 - - - - - - - - ­02 - - - - - - - - ­03 - - - - - - - - ­04 - - - - - - - - ­05 - - - - - - - - ­06 - - - - - - - - ­07 - - - - - - - - -
MOVE SELECT RETURN EXIT
Za pomocà przycisków …† wybierz Pr. (program), który chcesz edytowaç, usunàç lub
5
zamieniç miejscami z innym, a nast´pnie naciÊnij przycisk ANYKEY. Wybierz opcj´ Edit, Delete lub Swap.
- Ch. : Dostrój kana∏ za pomocà przycisków œ √.
- Name : WyÊwietla nazw´ stacji odczytanà
automatycznie z nadawanego sygna∏u. JeÊli nazwa nie zostanie wykryta, mo˝na zmieniç nazw´, korzystajàc z przycisków …†œ √.
- Decoder : Wybranie opcji W∏ umo˝liwi nagrywanie
kana∏ów zakodowanych odbieranych z zewn´trznego dekodera. Przed w∏àczeniem tej opcji nale˝y zapoznaç si´ z informacjami o pod∏àczaniu zewn´trznego dekodera na stronie 18.
- MFT(R´czne dostrajanie cz´stotliwoÊci) : Za
pomocà przycisków œ √ mo˝na lepiej dostroiç tuner do cz´stotliwoÊci kana∏u.
JeÊli wybrano opcj´ Delete : Informacje o kanale skojarzone z wybranym Pr. (programem) zostanà usuni´te.
Konfiguracja systemu
JeÊli wybrano opcj´ Edit : mo˝na dodaç lub
edytowaç informacje o programie. Po zmianie informacji o programie (Ch., Name, Decoder, MTF) wybierz opcj´ Save, a nast´pnie naciÊnij przycisk OK.
Manual Setup
Pr. Ch. Name Decoder
01 - - - - - - - - ­02 - - - - - - - - ­03 - - - - - - - - ­04 - - - - - - - - -
Edit
05 - - - - - - - - ­06 - - - - - - - - -
Delete
07 - - - - - - - - -
Swap
MOVE SELECT RETURN EXIT
Manual Setup
Pr. 01 Ch. 02 Name - - - ­Decoder Off MFT - - - - - -
Save
MOVE ENTER
JeÊli wybrano opcj´ Swap : Mo˝na zamieniç
miejscami informacje o kana∏ach przypisane do dwóch Pr. (programów). Na przyk∏ad, aby zamieniç kana∏y PR2 i PR5, nale˝y wybraç opcj´ Swap dla PR2, po czym nacisnàç przycisk OK lub po uprzednim wybraniu PR5.
28 - Polski
Konfigurowanie opcji j´zyka
JeÊli u˝ytkownik z góry ustawi domyÊlne j´zyki audio, napisów, menu p∏yty i menu ekranowego, ustawione j´zyki domyÊlne b´dà obowiàzywaç na ka˝dym filmie. JeÊli na p∏ycie nie ma materia∏ów w wybranym j´zyku, wybierany jest domyÊlny j´zyk p∏yty.
W trybie zatrzymania/bez p∏yty naciÊnij przycisk MENU.
1
No Disc
Timer Record
Programme
Setup
MOVE SELECT RETURN EXIT
Programme
Za pomocà przycisków …†wybierz ˝àdanà opcj´ j´zyka i naciÊnij przycisk OK lub √.
4
No Disc
Audio : Original
Programme
Subtitle :Automatic
Setup
Disc Menu : English On-Screen menu
MOVE SELECT RETURN EXIT
Original
English Français Deutsch
: English
Español Italiano Nederlands Korean
Setup
Audio : J´zyk audio p∏yty.
Subtitle : J´zyk napisów odtwarzanych z p∏yty.
Disc Menu : J´zyk menu zapisanego na p∏ycie.
On-Screen menu :
J´zyk menu ekranowego nagrywarki DVD.
Za pomocà przycisków …†wybierz ˝àdany j´zyk
5
i naciÊnij przycisk OK.
Konfiguracja systemu
Za pomocà przycisków …†wybierz opcj´ Setup i naciÊnij przycisk OK lub √.
2
No Disc
System
Programme
Clock Set
Setup
Language Audio Video Parental Control Install
MOVE SELECT RETURN EXIT
Setup
Za pomocà przycisków …† wybierz opcj´ Language i naciÊnij przycisk OK lub √.
3
Zostanie wyÊwietlone menu konfiguracji j´zyka.
No Disc
Audio : Original
Programme
Subtitle : Automatic
Setup
Disc Menu : English On-Screen menu :English
MOVE SELECT RETURN EXIT
Setup
UWAGA
Aby powróciç do poprzedniego menu, naciÊnij przycisk RETURN lub œ. Aby wyjÊç z menu, naciÊnij przycisk MENU.
Wybrany j´zyk b´dzie u˝ywany tylko wtedy, gdy jest uwzgl´dniony na p∏ycie.
Polski - 29
Ustawianie czasu dla
Za pomocà przycisków …† wybierz opcj´ EP
4
Mode Time i naciÊnij przycisk OK lub √.
trybu EP
Naciskajàc kilkakrotnie przycisk REC MODE, mo˝na wybraç jeden z czterech trybów nagrywania. Tryb EP to jeden z czterech trybów nagrywania (XP, SP, LP, EP). Dla trybu EP (Extended Play, wyd∏u˝one odtwarzanie) mo˝na wybraç czas nagrywania równy 8 albo 6 godzin.
W trybie zatrzymania/bez p∏yty naciÊnij przycisk
1
MENU.
Programme
Konfiguracja systemu
Za pomocà przycisków …† wybierz opcj´ Setup i
2
naciÊnij przycisk OK lub √.
No Disc
Timer Record
Programme
Setup
MOVE SELECT RETURN EXIT
No Disc
EP Mode Time : 6 Hours
Programme
Auto Chapter : Off
Setup
Front Display : NICAM : On
MOVE SELECT RETURN EXIT
6 Hours 8 Hours
Bright
Setup
Za pomocà przycisków …† wybierz ˝àdany czas i naciÊnij przycisk OK.
5
Automatyczne tworzenie rozdzia∏ów
No Disc
System
Programme
Clock Set
Setup
Language Audio Video Parental Control Install
MOVE SELECT RETURN EXIT
Za pomocà przycisków …† wybierz opcj´
3
System i naciÊnij przycisk OK lub √. Zostanie wyÊwietlone menu System.
No Disc
EP Mode Time : 6 Hours
Programme
Auto Chapter : Off
Setup
Front Display : NICAM : On
MOVE SELECT RETURN EXIT
Bright
Setup
Setup
W trybie zatrzymania naciÊnij przycisk MENU.
1
DVD-RW(VR)
Title List
Disc Navigation
Photo
Playlist
Music
Disc Manager Programme Setup
MOVE SELECT RETURN EXIT
Disc Navigation
Za pomocà przycisków …† wybierz opcj´ Setup i naciÊnij przycisk OK lub .
2
DVD-RW(VR)
System
Disc Navigation
Clock Set
Playlist
Language Audio
Disc Manager
Video Parental Control
Programme
Install
Setup
MOVE SELECT RETURN EXIT
Setup
30 - Polski
Loading...
+ 71 hidden pages