Nikon SnapBridge SnapBridge Connection Guide (KeyMission 80) [fi]

Yhteysopas (KeyMission 80)
Sisällysluettelo
SnapBridge-sovelluksen asennus ..................................................................................................... 2
Kameran ja älylaitteen yhdistäminen.............................................................................................. 3
Kuvien lataus ja Etävalokuvaus.......................................................................................................... 7
Vianmääritys............................................................................................................................................. 9
Tässä asiakirjassa kuvataan toimenpide, jolla SnapBridge-sovelluksella (versio 2.0) luodaan langaton yhteys KeyMission 80 -laitteen ja älylaitteen välille.
Kun muodostat langattoman yhteyden KeyMission 80 -laitteen ja älylaitteen välille, voit ladata kameralla otettuja kuvia älylaitteeseen tai laukaista kameran sulkimen älylaitteella (sivu 7).
Käytä SnapBridge-sovelluksen uusinta versiota ja kameran laiteohjelmaa. Voit ladata uusimman kameran laiteohjelman Nikon-latauskeskuksesta. Käyttötoimenpiteet saattavat vaihdella kameran laiteohjelman, SnapBridge-sovelluksen version ja älylaitteen käyttöjärjestelmän mukaan.
-1-
SnapBridge-sovelluksen asennus
1 Asenna SnapBridge-sovellus älylaitteeseen.
Lataa sovellus Apple App Storesta® iOS-laitteelle ja Google Playsta™ Android™-laitteelle. Etsi ”snapbridge” ja asenna se sitten.
Lisätietoja tuetuista käyttöjärjestelmäversioista saa siirtymällä asiaankuuluvaan lataussivustoon.
”SnapBridge 360/170” -sovellusta ei voi käyttää KeyMission 80 -laitteen kanssa.
2 Ota Bluetooth ja Wi-Fi käyttöön älylaitteessa.
Yhdistä kameraan SnapBridge-sovelluksella. Älylaitteen Bluetooth-asetusnäytöstä ei voi yhdistää.
-2-
Kameran ja älylaitteen yhdistäminen
d -
painike
Laukaisin
Varmista, että kameraa on ladattu riittävästi, jotta sen virta ei katkea toimenpiteen aikana.
Aseta kameraan muistikortti, jossa on riittävästi vapaata tilaa.
Lisätietoja kameran käytöstä on sen käyttöohjeessa.
1 Kamera: Kytke kameraan virta
painamalla laukaisinta tai d (valikko) -painiketta.
2 Kamera: Paina d -painiketta,
15:30 15:30
kun kuvausnäyttö on näkyvissä ja valitse z asetusvalikko M
Camera settings (Kameran asetukset) M Network menu (Verkkovalikko) M Connect to smart device (Muodosta yhteys älylaitt.).
Vaiheen 3 valintaikkuna tulee näkyviin, kun siihen kytketään virta ensimmäistä kertaa. Tämä vaihe on tarpeeton tällaisissa tapauksissa.
-3-
Back
Airplane mode
Connect to smart device Send pictures while shooting
3 Kamera: Selaa näyttöä alaspäin ja valitse Set
(Aseta), kun oikealla oleva valintaikkuna tulee
näkyviin.
Näkyviin tulee valintaikkuna, jossa kysytään, käytetäänkö NFC­toimintoa. Jos NFC-toimintoa käytetään, kosketa älylaitteen NFC­antennilla kamerassa olevaa Y (N-Mark) -merkkiä. Kun älylaitteen näyttöön tulee Start pairing? (Aloita laiteparin muodostus?), kosketa OK ja jatka vaiheeseen 8. Jos et halua käyttää NFC­toimintoa, selaa näyttöä alaspäin ja valitse Next (Seur.).
15:30
and set SnapBridge later from the Network menu, select Later.
Set
Later
15:30
the camera to the smart device. Non-NFC enabled devices: select Next.
Next
Cancel
4 Kamera: Selaa näyttöä alaspäin ja varmista, että
oikealla oleva valintaikkuna tulee näkyviin.
Valmistele älylaite ja jatka seuraavaan vaiheeseen.
5 Älylaite: Käynnistä SnapBridge-sovellus ja
kosketa Pair with camera (Muodosta laitepari kameran kanssa).
Kun kameran valinnan valintaikkuna tulee näkyviin, valitse ja kosketa KeyMission 80.
Jos et yhdistänyt kameraan koskettamalla Skip (Ohita) näytön oikeassa yläosassa, kun SnapBridge-sovellus käynnistettiin ensimmäistä kertaa, kosketa Pair with camera (Muodosta laitepari kameran kanssa) välilehdessä A ja jatka vaiheeseen 6.
-4-
15:30
SnapBridge app.
App
SnapBridge
Camera
KeyMission 80_xxxxxxxx
Cancel
6 Älylaite: Kosketa Pair with camera (Muodosta
OK
select OK.
Back
Auth. code 123456
15:30
laitepari kameran kanssa) -näytössä kameran nimeä.
Jos iOS:ssa näkyy toimenpiteen selittävä valintanäyttö yhdistämisen yhteydessä, vahvista tiedot ja kosketa Understood (Ymmärretty) (jos sitä ei näy, selaa näyttöä alaspäin). Kosketa kameran nimeä uudelleen, kun lisävarusteen valintanäyttö tulee näkyviin (voi kestää jonkin aikaa, ennen kuin kameran nimi näytetään).
7 Kamera/älylaite: Selaa kameran
näyttöä alaspäin ja vahvista, että kamerassa ja älylaitteessa näkyy sama numero (kuusi numeroa).
Käyttöjärjestelmän versiosta riippuen numero ei ehkä näy älylaitteen näytössä iOS:ssa. Siirry vaiheeseen 8 tällaisissa tapauksissa.
8 Kamera/älylaite: Napauta OK
kamerassa ja PAIR (PARI)­painiketta SnapBridge­sovelluksessa.
select OK.
Auth. code 123456
15:30
OK
Back
9 Kamera/älylaite: Määritä yhteysasetukset loppuun.
Kamera: Selaa näyttöä alaspäin ja valitse Next (Seur.), kun oikealla oleva valintaikkuna tulee näkyviin.
Älylaite: Kosketa OK, kun laiteparin onnistuneesta muodostamisesta kertova valintanäyttö tulee näkyviin.
-5-
15:30
connected! SnapBridge will send your photos to your smart device as they are taken.
Next
10
Kamera: Päätä asetusten määrittäminen noudattamalla näytölle tulevia ohjeita.
Jos haluat tallentaa valokuviin sijaintitiedot, valitse pyydettäessä Yes (Kyllä) ja ota
sijaintitietotoiminto käyttöön. Ota sijaintitietotoiminto käyttöön älylaitteessa ja SnapBridge-sovelluksen välilehdessä A M Auto link options (Automaattisen linkin asetukset) M ota käyttöön Synchronize location data (Synkron oi sijaintitiedot).
Voit synkronoida kameran kellon älylaitteen aikaan valitsemalla kysyttäessä Yes (Kyllä).
SnapBridge-sovelluksen välilehdessä A M Auto link options (Automaattisen linkin
asetukset) M ota käyttöön Synchronize clocks (Synkronoi kellot).
Kameran ja älylaitteen yhdistäminen on valmis. Kamera lataa ottamansa valokuvat automaattisesti älylaitteeseen.
C SnapBridge-sovelluksen näytöt
1 Voit katsoa Nikonin ja SnapBridge-sovelluksen Ohjeen
ilmoituksia ja määrittää sovelluksen asetukset.
2 Suorita pääasiassa älylaitteiden ja kameroiden
yhteysasetukset.
3 Voit katsoa kamerasta ladattuja kuvia ja poistaa tai jakaa
kuvia.
132
C Lisätietoja SnapBridge-sovelluksesta
Katso online-ohjeesta lisätietoja siitä, miten SnapBridge-sovellusta käytetään (yhdistämisen jälkeen katso SnapBridge-sovelluksen valikko M Help (Ohje)).
http://nikonimglib.com/snbr/onlinehelp/en/index.html
Yhteyden katkaisu ja uudelleen muodostaminen
Yhteyden voi katkaista ja muodostaa uudelleen millä tahansa seuraavista menetelmistä.
Vaihda asetus kameran z -asetusvalikossa M Camera settings (Kameran asetukset)
M Network menu (Verkkovalikko) M Airplane mode (Lentokonetila). Voit asettaa
asetukseksi On (Päällä) kytkeäksesi pois päältä kaikki tietoliikenneyhteydet paikoissa, joissa langaton tiedonsiirto on kielletty.
Vaihda asetus kameran z -asetusvalikossa M Camera settings (Kameran asetukset)
M Network menu (Verkkovalikko) M Bluetooth M Connection (Yhteys).
Kytke SnapBridge-sovelluksen välilehdessä A käyttöön asetus M Auto link options (Automaattisen linkin asetukset) M Auto link (Automaattinen linkki).
Voit vähentää älylaitteen akun kulutusta poistamalla tämän asetuksen käytöstä.
-6-
Kuvien lataus ja Etävalokuvaus
Kuvien lataus
Kuvia voidaan ladata kolmella tavalla.
Paina d -painiketta kamerassa, z asetusvalikko M
Lataa kuvat automaattisesti älylaitteeseen aina, kun kuvia
1, 2
otetaan
Valitse kuvat kamerassa ja lataa ne älylaitteeseen
Valitse kameran kuvat älylaitteella ja lataa ne älylaitteeseen
1
Ladattavien kuvien koko on 2 megapikseliä.
2
Kun z -asetusvalikko M Camera settings (Kameran asetukset) M Network menu (Verkkovalikko) M Bluetooth M Send while off (Lähetä sammutettuna) -asetukseksi kamerassa asetetaan On (Päällä), kuvat ladataan älylaitteeseen automaattisesti, vaikka kamerasta on katkaistu virta.
3
iOS-version mukaan kameran SSID on valittava, jos kosketit OK. Katso ”Jos Wi-Fi-yhteyksiin liittyvä valintaikkuna tulee näkyviin iOS:ssa” (sivu 8).
1, 2
B Wi-Fi-yhteyttä koskevia huomautuksia
Jos älylaite siirtyy lepotilaan tai siirryt SnapBridge-sovelluksesta toiseen sovellukseen, Wi-Fi-yhteys katkeaa.
Joitain SnapBridge-sovelluksen toimintoja ei voi käyttää Wi-Fi­yhteyden aikana. Peruuta Wi-Fi-yhteys koskettamalla A-välilehteä M
F M Yes (Kyllä).
Camera settings (Kameran asetukset) M Network menu (Verkkovalikko) M Send pictures while shooting (Lähetä kuvat kuvauksen aikana) M aseta Still images (Valokuvat) tilaan On (Päällä).
Elokuvia ei voi ladata automaattisesti.
Toista kameralla kuva, jonka haluat ladata palvelimelle, paina d -painiketta ja valitse j lataa palvelimelle varaus M Yes (Kyllä). Elokuvia ei voi valita latausta varten.
A-välilehti SnapBridge-sovelluksessa M kosketa Download pictures (Lataa kuvat). Wi-Fi-yhteyksiin liittyvä valintaikkuna tulee näkyviin. Kosketa
3
OK
ja valitse kuvat.
-7-
Etävalokuvaus
Voit laukaista kameran sulkimen älylaitteella koskettamalla SnapBridge-sovelluksen välilehteä A M Remote Photography (Etävalokuvaus).
Siirry Wi-Fi-yhteyteen noudattamalla SnapBridge-sovelluksen ohjeita. iOS:ssa saattaa näkyä Wi-Fi-yhteyksiin liittyvä valintaikkuna. Kyseisessä tapauksessa katso ”Jos Wi-Fi­yhteyksiin liittyvä valintaikkuna tulee näkyviin iOS:ssa” (sivu 8).
Jos Wi-Fi-yhteyksiin liittyvä valintaikkuna tulee näkyviin iOS:ssa
SnapBridge-sovellus yhdistää kameran ja älylaitteen tavallisesti Bluetoothin kautta. Siirry kuitenkin Wi-Fi-yhteyteen, kun käytät Download pictures (Lataa kuvat)- tai Remote Photography (Etävalokuvaus)-toimintoja. iOS-versiosta riippuen yhteys on vaihdettava manuaalisesti. Siinä tapauksessa muodosta yhteys seuraavalla tavalla.
1 Kirjoita muistiin älylaitteen valintaikkunassa
näkyvä kameran SSID (kameran oletusnimi) ja salasana ja kosketa sitten View options (Näytä asetukset).
Voit muuttaa SSID:n tai salasanan kameran asetuksissa kohdassa
z -asetusvalikko M Camera settings (Kameran asetukset) M Network menu (Verkkovalikko) M Wi-Fi M Network
settings (Wi-Fi-yhteyden tyyppi). Yksityisyyden suojaamiseksi suosittelemme, että salasana vaihdetaan säännöllisesti. Katkaise langaton yhteys salasanaa vaihdettaessa (sivu 6).
2 Valitse yhteysluettelosta SSID, jonka kirjoitit
muistiin vaiheessa 1.
Jos tämä on ensimmäinen yhdi stämiskerta, anna salasana, jonka kirjoitit muistiin vaiheessa 1. Huomioi isot ja pienet kirjaimet. Salasanaa ei tarvitse antaa ensimmäisen yhdistämiskerran jälkeen.
Wi-Fi-yhteys on valmis, kun G näkyy kameran SSID:n vieressä oikealla olevan kuvan mukaisesti. Kosketa tekstiä ”SnapBridge” näytön vasemmassa yläkulmassa palataksesi SnapBridge­sovelluksen näyttöön.
-8-
Vianmääritys
Jos yhteys epäonnistuu
Jos kameran näyttöön tulee viesti Could not connect. (Yhteyttä ei voitu muodostaa.) yhdistettäessä
-Valitse Reconnect (Yhdistä uudell.) ja yhdistä uudelleen toistamalla toimenpide
vaiheesta 3 (sivu 4) kohdassa ”Kameran ja älylaitteen yhdistäminen”.
- Peruuta yhteys valitsemalla Cancel (Peruuta).
Sammuta kamera ja käynnistä kamera uudelleen.
Ongelma voidaan ratkaista käynnistämällä sovellus uudelleen. Sulje SnapBridge-sovellus
kokonaan ja käynnistä se koskettamalla sovelluksen kuvaketta uudelleen. Kun sovellus käynnistyy, toista toimenpide vaiheesta 2 (sivu 3) kohdassa ”Kameran ja älylaitteen yhdistäminen”.
Jos kamera ei saa yhteyttä ja iOS:ssa tapahtuu virhe, kamera saattaa olla rekisteröity laitteeksi iOS:ssa. Käynnistä iOS:n asetussovellus ja poista laitteen rekisteröinti (kameran nimi) tällaisissa tapauksissa.
Tarkista kameran z -asetusvalikon M Camera settings (Kameran asetukset) M Network menu (Verkkovalikko) asetukset.
-Aseta Airplane mode (Lentokonetila) tilaan Off (Pois).
-Aseta Bluetooth M Connection (Yhteys) tilaan Enable (Käytössä).
Jos kamera on yhteydessä vähintään kahteen älylaitteeseen, valitse älylaite, johon haluat muodostaa yhteyden käyttämällä kameran z -asetusvalikkoa M Camera settings
(Kameran asetukset) M Network menu (Verkkovalikko) M Bluetooth M Paired devices (Pariliitetyt laitteet). Jos vähintään kaksi kameraa on rekisteröity SnapBridge-
sovelluksen yhteyksiksi, vaihda sovelluksen yhteyttä.
Varmista, että kameraa on ladattu riittävästi.
Aseta kameraan muistikortti, jossa on riittävästi vapaata tilaa.
Irrota HDMI-kaapeli tai USB-kaapeli.
Ota käyttöön Bluetooth, Wi-Fi ja älylaitteen sijaintitietojen toiminnot.
SnapBridge-sovelluksen välilehdellä A M Auto link options (Automaattisen linkin
asetukset) M kytke päälle Auto link (Automaattinen linkki) voit käyttää D
(Etävalokuvaus) -toimintoja, mutta kuvia ei voi ladata palvelimelle automaattisesti.
ownload pictures (Lataa kuvat)- ja Remote Photography
. Jos se on pois päältä,
-9-
Jos kuvien lataus ei onnistu
Jos yhteys katkeaa ladattaessa kuvia kameran Send pictures while shooting (Lähetä
kuvat kuvauksen aikana) -toiminnon tai j palvelimelle latauksen varaustoiminnon
kautta, yhteys ja kuvien lataus palvelimelle saattaa jatkua, kun sammutat kameran ja käynnistät kameran uudelleen.
Lataus saattaa onnistua peruuttamalla yhteys ja muodostamalla
yhteys uudelleen. Kosketa SnapBridge-sovelluksen välilehteä A M d M Forget camera (Unohda kamera) M kamera, jonka yhteys halutaan peruuttaa M Yes (Kyllä)* yhteyden peruuttamiseksi. Muodosta sitten yhteys uudelleen noudattamalla ohjeita kohdassa ”Kameran ja älylaitteen yhdistäminen” (sivu 3).
* iOS:ssa näkyy valintanäyttö laitteen rekisteröimisestä. Käynnistä iOS:n asetussovellus ja poista
laitteen rekisteröinti (kameran nimi).
Kun ladataan palvelimelle automaattisesti, tee seuraavat toimenpiteet.
- Kameran z -asetusvalikko M Camera settings (Kameran asetukset) M Network
menu (Verkkovalikko) M Send pictures while shooting (Lähetä kuvat kuvauksen aikana) M aseta Still images (Valokuvat) tilaan On (Päällä).
- SnapBridge-sovelluksen välilehdellä A M Auto link options (Automaattisen linkin asetukset) M kytke päälle Auto link (Automaattinen linkki).
- SnapBridge-sovelluksen välilehdellä A M Auto link options (Automaattisen linkin asetukset) M kytke päälle Auto download (Automaattinen lataus).
-Kun kameran z -asetusvalikko M Camera settings (Kameran asetukset) M Network menu (Verkkovalikko) M Bluetooth M Send while off (Lähetä sammutettuna) on asetettu tilaan Off (Pois), kytke kameraan virta tai aseta se tilaan On (Päällä).
Aseta kameraan muistikortti.
Et voi ehkä käyttää kuvien palvelimelle latauksen toimintoja tai lataus palvelimelle voi
pysähtyä, kun kamera on toiminnassa.
Et voi ehkä käyttää kuvien palvelimelle latauksen toimintoja tai lataus palvelimelle voi pysähtyä seuraavissa tilanteissa.
- Reitin kuvauksen aikana
-10-
Jos Etävalokuvaus -toimintoa ei voi suorittaa
Älypuhelimia ja tabletteja kutsutaan älylaitteiksi tässä yhteysoppaassa.
Tässä käyttöoppaassa näytetyt kameran ja älylaitteen näytöt, painikkeiden nimet ja
painikkeiden sijainnit saattavat poiketa käytettyjen tuotteiden vastaavista mallista riippuen.
Tarkista tarvittaessa älylaitteen käyttöohjeet älylaitteen mukana tulleista oppaista.
Tässä käyttöoppaassa ja Nikon-tuotteen mukana toimitetuissa dokumenteissa
mainitut kauppanimet ovat omistajiensa tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä. Lisätietoja on kameran käyttöohjeessa.
Etävalokuvausta ei voi suorittaa, jos kameraan ei ole asetettu muistikorttia. Aseta muistikortti.
Et voi ehkä käyttää etävalokuvausta, kun kamera on toiminnassa.
Et voi ehkä käyttää etävalokuvausta seuraavissa tilanteissa.
- Reitin kuvauksen aikana
Jos valokuvia ei voi ladata palvelimelle niiden alkuperäisessä koossa
Kameran toiminnoissa Send pictures while shooting (Lähetä kuvat kuvauksen aikana) ja j palvelimelle latauksen varaus palvelimelle ladattujen kuvien koko on
rajoitettu 2 megapikseliin. Kun haluat ladata palvelimelle valokuvia niiden alkuperäisessä koossa, käytä Download pictures (Lataa kuvat) -toimintoa SnapBridge-sovelluksessa.
-11-
6MN7331C-01
CT7J01(1C)
Loading...