Indesit K 3C0 M.C-W-R Operating Instructions

Kuchnia
K 3C0 M.C/R
Instalacja i obs³uga
Cucina Installazione e uso
Cooker Installation and use
Cuisinière Installation et emploi
Êóõoííaя плита
Установка и пользование
K 3C7 M.C/R
Cooker with multifunction oven and ceramic hob
Instructions for installation and use
3
Cucina con forno multifunzione e piano vetroceramica
Istruzioni per l’installazione e l’uso
Cooker with multifunction oven and ceramic hob
Instructions for installation and use
Cuisinière avec four multifonction et table vitrocéramique
Instruction pour l’installation et l’emploi
Плита с мультифункциональной духовкой и стеклокерамической поверхностью
Инструкции по использованию и обслуживанию
Sporák s víceúcelovou pecící troubou a
CZ
sklokeramickou varnou deskou
Návod k instalaci a pouití
15
25
34
43
53
Zalecenia eksploatacyjne
W celu zapewnienia SPRAWNEGO i BEZPIECZNEGO dzia∏ania urzàdzenia nale˝y:
– korzystaç wy∏àcznie z us∏ug AUTORYZOWANYCH serwisów – stosowaç tylko ORYGINALNE cz´Êci zamienne
3
PL
1. Niniejsze urzàdzenie przeznaczone jest do za­stosowaƒ domowych oraz nieprofesjonalnych.
2. Przed przystàpieniem do u˝ytkowania urzàdzenia, nale˝y starannie zapoznaç si´ z podr´cznikiem u˝ytkownika. Zawiera on wa˝ne zalecenia doty­czàce bezpieczeƒstwa instalacji, obs∏ugi oraz konserwacji kuchenki. Podr´cznik nale˝y zacho­waç do póêniejszego u˝ytku.
3. Po rozpakowaniu kuchenki nale˝y sprawdziç, czy
w trakcie transportu nie uleg∏a ona uszkodzeniu i czy nie brakuje ˝adnych cz´Êci. W przypadku jakichkolwiek wàtpliwoÊci nale˝y zasi´gnàç porady wykwalifikowanego technika. Wszelkie elementy opakowania (torby plastykowe, pianka poliestrowa, gwoêdzie, itp.) nale˝y przechowywaç w miejscach, do których nie majà dost´pu dzieci, poniewa˝ ele­menty te mogà byç dla nich niebezpieczne.
4. Urzàdzenie powinno byç instalowane zgodnie z za­leceniami producenta, przez wykwalifikowanego spe­cjalist´. Niew∏aÊciwa instalacja mo˝e byç przyczynà niebezpiecznych wypadków i innego rodzaju zagro­˝eƒ zdrowia ludzi, zwierzàt lub innych obiektów. Za zagro˝enia tego typu producent urzàdzenia nie bie­rze odpowiedzialnoÊci.
5. Instalacja elektryczna urzàdzenia b´dzie bezpieczna wy∏àcznie wtedy gdy kuchenka zostanie przy∏àczo­na do sprawnej instalacji uziemiajàcej, spe∏niajàcej obowiàzujàce wymagania bezpieczeƒstwa. W przy­padku wàtpliwoÊci co do posiadanej przez Paƒstwa instalacji uziemiajàcej zalecamy konsultacj´ wykwa­lifikowanego specjalisty. Producent urzàdzenia nie bierze odpowiedzialnoÊci za szkody spowodowane przez urzàdzenie, które nie zosta∏o w∏aÊciwie uzie­mione.
6. Przed pod∏àczeniem urzàdzenia do zasilania nale˝y sprawdziç czy dane podane na tabliczce znamio­nowej odpowiadajà parametrom sieci zasilajàcej.
7. Nale˝y sprawdziç, czy dopuszczalne obcià˝enie sieci elektrycznej oraz gniazdek sieciowych pozwala na przy∏àczenie urzàdzenia. Maksymalny pobór mocy podany jest na tabliczce znamionowej. W przypadku wàtpliwoÊci nale˝y zasi´gnàç porady wykwalifikowa­nego technika.
8. Do pod∏àczenia urzàdzenia do sieci elektrycznej na­le˝y u˝yç wielobiegunowego wy∏àcznika sieciowego o odleg∏oÊci styków co najmniej 3 mm.
9. Je˝eli gniazdko sieciowe i wtyczka urzàdzenia nie pasujà do siebie, nale˝y zlecieç wykwalifikowanemu elektrykowi wymian´ gniazdka oraz sprawdzenie, czy przekrój kabli w gniazdku odpowiada maksymal­nej pobieranej mocy przez urzàdzenie. Stosowanie przejÊciówek, rozga∏´ziaczy ani przed∏u˝aczy nie jest zalecanie.
10. Nie nale˝y pozostawiaç urzàdzenia pod∏àczonego do zasilania jeÊli nie jest ono u˝ywane. Je˝eli urzà-
dzenie nie jest u˝ywane nale˝y wy∏àczyç je wy∏àcz­nikiem g∏ównym.
11. Nie wolno zas∏aniaç szczelin wylotowych goràcego powietrza ani szczelin wentylacyjnych.
12. Nie wolno samodzielnie wymieniaç kabla zasilajàcego. Uszkodzony kabel zasilajàcy mo˝e byç wymieniony wy∏àcznie w autoryzowanym punkcie serwisowym.
13. Niniejsze urzàdzenie mo˝e byç stosowane wy∏àcz­nie do celów, do jakich zosta∏o zaprojektowane. Wszelkie inne zastosowania (na przyk∏ad ogrze­wanie pomieszczeƒ) nale˝y uznaç za niew∏aÊciwe, a tym samym niebezpieczne. Producent nie bierze odpowiedzialnoÊci za szkody i zniszczenia wynik∏e z niew∏aÊciwego lub nieodpowiedniego u˝ytkowa­nia urzàdzenia.
14. Podczas korzystania z urzàdzeƒ elektrycznych nale˝y przestrzegaç kilku podstawowych zasad. W szcze­gólnoÊci: q nie wolno dotykaç urzàdzenia mokrymi lub wil-
gotnymi d∏oƒmi, ani majàc mokre stopy,
q nie wolno korzystaç z urzàdzenia, przebywajàc
w jego otoczeniu bez obuwia,
q nie stosowaç przed∏u˝aczy, a jeÊli b´dzie to konie-
czne, nale˝y zachowaç szczególnà ostro˝noÊç,
q aby wy∏àczyç kabel zasilajàcy z gniazdka siecio-
wego w ˝adnym wypadku nie nale˝y ciàgnàç za kabel,
q nie nara˝aç urzàdzenia na dzia∏anie czynników
atmosferycznych (deszczu, s∏oƒca, itp.),
q z urzàdzania nie powinny korzystaç bez nadzoru
dzieci ani osoby nie znajàce urzàdzenia.
15. Przed przystàpieniem do czyszczenia lub innych prac konserwacyjnych nale˝y zawsze, za pomocà g∏ównego wy∏àcznika lub wyjmujàc wtyczk´ kabla zasilajàcego z gniazdka, od∏àczyç urzàdzenie od zasilania.
16. Je˝eli zauwa˝y si´ p´kni´cia na powierzchni p∏yty ceramicznej, nale˝y natychmiast od∏àczyç pràd. W celu naprawienia uszkodzenia nale˝y zwróciç si´ wy∏àcznie do autoryzowanego punktu naprawy i sto­sowaç wy∏àcznie oryginalne cz´Êci zamienne. Nie zastosowanie si´ do tej zasady mo˝e spowodowaç, ˝e urzàdzenie nie b´dzie bezpieczne.
17. Je˝eli urzàdzenie ma pozostawaç przez jakiÊ czas nie u˝ywane, radzimy od∏àczyç przewód zasilajàcy po uprzednim wyj´ciu wtyczki z gniazdka. Nale˝y ponadto odpowiednio zabezpieczyç te cz´Êci urzà­dzenia, które mog∏yby stanowiç zagro˝enie, zw∏a­szcza dla dzieci, które mog∏yby w zabawie u˝yç urzàdzenia do celów niezgodnych z jego przezna­czeniem.
18. P∏yta ceramiczna jest odporna na wahania tempera­tury i uderzenia. Je˝eli jednak zostanie uderzona czymÊ ostrym, jak nó˝ czy inne narz´dzia, mo˝e p´knàç. W takim wypadku nale˝y natychmiast od∏à-
4
PL
czyç zasilanie i zwróciç si´ do autoryzowanego pun­ktu naprawy.
19. Nale˝y pami´taç, ˝e p∏ytki grzejne pozostajà ciep∏e przez oko∏o pó∏ godziny po wy∏àczeniu. W tym cza­sie nie nale˝y przypadkowo stawiaç na nich ˝ad­nych naczyƒ lub przedmiotów.
20. Nie wolno w∏àczaç powierzchni grzejnych, je˝eli znajduje si´ na nich folia aluminiowa lub tworzywa plastikowe.
21. Nie nale˝y zbli˝aç si´ do nagrzanych powierzchni.
22. U˝ywajàc drobnego sprz´tu AGD nale˝y zwróciç
uwag´, aby przewody zasilajàce tych urzàdzeƒ nie dotyka∏y rozgrzanych powierzchni.
23. U˝ywajàc do gotowania rondli, nale˝y zwróciç uwag´, by ich ràczki by∏y skierowane do Êrodka, aby ich przypadkiem nie wywróciç.
24. Nie wolno pozostawiaç w∏àczonej powierzchni grzej­nej, je˝eli nic na niej nie gotujemy, poniewa˝ uleg­nie ona bardzo szybkiemu rozgrzaniu, co mo˝e uszkodziç elementy grzejne.
25. Zalecenia przed pierwszym u˝yciem. Klej u˝yty do zabezpieczenia p∏yty mo˝e pozostawiaç t∏uste Êlady. Radzimy usunàç go przed rozpocz´ciem u˝ytkowa­nia urzàdzenia za pomocà delikatnego (nie Êcierne­go) Êrodka czystoÊci. Przez pierwszych kilka godzin u˝ytkowania mo˝e unosiç si´ znad kuchni zapach gumy, który jednak szybko zniknie.
26. Je˝eli urzàdzenie uleg∏o awarii lub pracuje niew∏a­Êciwie, nale˝y od∏àczyç je od zasilania i pozostawiç je w spokoju do czasu przybycia wezwanego tech­nika. Wszelkie naprawy powinny byç wykonywane wy∏àcznie przez autoryzowany punkt serwisowy. Nale˝y zawsze ˝àdaç stosowania oryginalnych cz´Êci zamiennych. Nieprzestrzeganie powy˝szych zasad mo˝e przyczyniç si´ do zmniejszenia bez­pieczeƒstwa urzàdzenia.
27. W przypadku gdy zrezygnujà Paƒstwo z u˝ywania kuchenki lub innych elektrycznych urzàdzeƒ domo­wego u˝ytku, dobrze b´dzie, po od∏àczeniu od zasi­lania, zabezpieczyç je przez odci´cie kabla zasilajà­cego. Wykonanie tych czynnoÊci zmniejszy mo˝liwoÊç ulegni´cia nieszcz´Êliwym wypadkom przez dzieci, które mog∏yby u˝ywaç urzàdzenia jako zabawki.
28. Jednym z cz´stszych typów wypadków, które mogà zdarzyç si´ podczas korzystania z kuchenek sà popa­rzenia ma∏ych dzieci. Mogà one powstaç: a) w wyniku dotkni´cia goràcych cz´Êci, b) w wyniku rozlania goràcych p∏ynów, c) gdy dziecko Êciàgnie na siebie naczynie, chwy-
tajàc za wystajàcy poza blat kuchenki uchwyt.
29. Nale˝y pami´taç, ˝e skóra ma∏ych dzieci jest o wiele bardziej wra˝liwa ni˝ skóra osób doros∏ych, przez co bardziej nara˝ona jest na pora˝enia. Dlatego te˝ zalecamy, aby podczas korzystania z urzàdzenia oraz podczas jego stygni´cia po zakoƒczeniu goto­wania uniemo˝liwiç przebywanie w jego pobli˝u ma∏ych dzieci.
30. Aby zapobiec mo˝liwoÊci przypadkowego rozlania goràcej zawartoÊci, do gotowania na p∏ytkach elek­trycznych nie nale˝y u˝ywaç garnków z nierównym lub zdeformowanym dnem.
31. Szczególnej uwagi nale˝y do∏o˝yç podczas korzys­tania z naczyƒ do sma˝enia frytek itp., aby uniknàç mo˝liwoÊci rozlania goràcego oleju. Naczyƒ takich nie wolno w ˝adnym wypadku pozostawiaç bez nad­zoru poniewa˝ przegrzany olej móg∏by zaczàç si´ go­towaç i zapaliç na goràcym elemencie grzewczym.
32. W pobli˝u w∏àczonego urzàdzenia nie wolno u˝y­waç ∏atwopalnych p∏ynów, jak na przyk∏ad benzyna lub inne ∏atwopalne rozpuszczalniki.
33. Nie nale˝y pozwalaç dzieciom na zbli˝anie si´ do kuchenki, zw∏aszcza podczas korzystania z grilla lub piekarnika, poniewa˝ cz´Êci te podczas pieczenia stajà si´ bardzo goràce.
34. Je˝eli urzàdzenie nie jest u˝ywane nale˝y upewniç si´ czy wszystkie pokr´t∏a ustawione sà w po∏o˝e­niu „q”/„o”.
35. Do szuflady kuchni nie wolno wk∏adaç goràcych naczyƒ i materia∏ów ∏atwopalnych.
36. Kuchni´ nale˝y ustawiç na pod∏odze (nie ustawiaç
na cokole).
Instalacja
5
PL
Poni˝sze instrukcje przeznaczone sà dla wykwalifikowa­nego specjalisty instalujàcego urzàdzenie. Instrukcje te majà na celu zapewnienie mo˝liwie najbardziej pro­fesjonalnego i doÊwiadczonego wykonania czynnoÊci zwiàzanych z instalacjà i konserwacjà urzàdzenia. Wa˝ne: Wszelkie prace regulacyjne lub konserwacyjne na­le˝y przeprowadzaç po od∏àczeniu kuchenki od zasilania.
Instalacja kuchni
q Kuchnia elektryczna pod wzgl´dem ochrony przed
przegrzaniem otaczajàcych powierzchni jest przyrzàdem klasy X i jako taka mo˝e byç zabu­dowana w ciàgu meblowym tylko do wysokoÊci p∏yty roboczej tj. 850 mm od posadzki. Zabudowa powy˝ej tego poziomu jest zabroniona.
q Odleg∏oÊç pomi´dzy palnikami nawierzchniowy-
mi, a okapem nadkuchennym powinna wynosiç min. 650 mm. Okap nale˝y – w przypadku braku w pomieszczeniu zblokowanej wentylacji nawie­wno-wywiewnej – u˝ywaç jako poch∏aniacz.
Uwaga: Kuchnia zabudowana w klasie X (PN-92/E-
08208/01) nie mo˝e byç zabudowana wysokim meblem. Jednak w ka˝dym przypadku meble do zabudowy mu­szà mieç ok∏adzin´ oraz klej do jej przyklejenia odporny na temperatur´ 100°C. Niespe∏nienie tego warunku mo˝e spowodowaç zdeformowanie powierzchni lub odklejenia ok∏adziny. Je˝eli nie mamy pewnoÊci co do odpornoÊci termicznej mebli, kuchni´ nale˝y zabudowaç meblami zachowujàc odst´p ok. 2 cm. Przyk∏ad ustawienia kuchni (rys.). Âciana znajdujàca si´ za kuchnià powinna byç uodporniona na wysokie tem­peratury. Podczas korzystania z kuchni, jej tylna Êciana mo˝e rozgrzaç si´ do temperatury oko∏o 50°C, ponad temperatur´ otoczenia. W∏aÊciwa instalacja kuchni wy­maga uwzgl´dnienia poni˝szych kwestii: a) kuchni´ mo˝na ustawiç w kuchni, kuchnio-jadalni lub
pokoju spe∏niajàcym warunki techniczne wynikajàce z przytoczonych przepisów; nie wolno jej instalowaç w ∏azience ani w pomieszczeniu z prysznicem,
b) meble znajdujàce si´ obok kuchni, które wystajà po-
wy˝ej powierzchni kuchni, powinny znajdowaç si´ w odleg∏oÊci co najmniej 200 mm od kraw´dzi p∏yty z pal­nikami. Nie wolno wieszaç zas∏on zaraz za kuchnià ani w odleg∏oÊci 110 mm od Êcianek bocznych kuchni,
c) okapy nale˝y montowaç zgodnie z instrukcjami poda-
nymi w do∏àczonych do nich instrukcjach obs∏ugi,
d) szafki sàsiadujàce z okapem powinny znajdowaç
si´ w odleg∏oÊci co najmniej 420 mm od powierzch­ni kuchni. Minimalna odleg∏oÊç nad poziomem pal­ników, w jakiej mogà byç mocowane elementy ume­blowania kuchni wykonane z materia∏ów nie zabez­pieczonych termicznie wynosi 700 mm,
e) Êciana stykajàca si´ z tylnà Êcianà kuchni powinna byç
wykonana z materia∏u ˝aroodpornego. Tylna Êciana kuchenki mo˝e si´ rozgrzaç podczas pracy do tem­peratury wy˝szej o 55°C od temperatury otoczenia.
Poziomowanie kuchenki
Kuchenka wyposa˝ona jest w nó˝ki o zmiennej wysokoÊci umo˝liwiajàce odpowiednie wypoziomowanie urzàdze­nia. JeÊli jest to konieczne, nale˝y wkr´ciç lub wykr´ciç nó˝ki znajdujàce si´ w naro˝nikach podstawy kuchenki a˝ do uzyskania w∏aÊciwego wypoziomowania.
Pod∏àczenie do instalacji elektrycznej
Aby zapobiec nagrzewaniu si´ kabla zasilajàcego, na­le˝y go przed przystàpieniem do korzystania z kuchenki ca∏kowicie rozwinàç. Kuchenki nale˝y pod∏àczaç do zasi­lania wed∏ug poni˝szego diagramu:
Monta˝ kabla zasilajàcego
Otwarcie skrzynki zaciskowej:
q odkr´ciç Êruby „V”, q pociàgnàç i otworzyç pokryw´ skrzynki zaciskowej.
W celu pod∏àczenia kabla wykonaç nast´pujàce czynnoÊci: q Wstawiç mostki A i B we w∏aÊciwe miejsca, w zale˝-
noÊci od typy pod∏àczenia, zgodnie ze schematem
pokazanym powy˝ej. Uwaga: Mostki sà fabrycznie wkr´cone w pozycji pod­∏àczenia kuchni do jednej fazy 230 V (dwa mostki ∏àczà punkty 1-2-3 ). Mostek ∏àczàcy punkty 4-5 znajduje si´ w dolnej cz´Êci kostki przy∏àczeniowej.
400 3N
H05RR-F 5x2.5 CEI-UNEL 35363
400V 2N
H05RR-F 4x2.5 CEI-UNEL 35363
230V 1N
H07RN-F 3x4 CEI-UNEL 35364
Dane techniczne
6
PL
Wymiary piekarnika
szerokoÊç 39 cm g∏´bokoÊç 41 cm wysokoÊç 34 cm
Obj´toÊç robocza piekarnika: 54 litry
Max. moc piekarnika: 2100 W
Moce grza∏ek p∏yty:
lewa przednia 1200 W lewa tylna 1700 W prawa tylna 1200 W prawa przednia 1700 W
Max. moc grza∏ek p∏yty: 5800 W
Etykieta energetyczna
Etykieta energetyczna jest zgodna z Dyrektywà UE 2002/ 40/CE (norma EN 50304). Energoch∏onnoÊç podana w oparciu o nastawy piekarnika:
– pieczenie statyczne: wybrana funkcja – pieczenie dynamiczne: wybrana funkcja
Cz´stotliwoÊç i napi´cie zasilania kuchenki:
P
AATTRRZZ NNAA TTAABBLLIICCZZKK¢¢ ZZNNAAMMIIOONNOOWWÑÑ
Wymiary szuflady do podgrzewania ˝ywnoÊci:
szerokoÊç 42 cm g∏´bokoÊç 44 cm wysokoÊç 23 cm
Niniejsze urzàdzenie posiada certyfikat bezpie­czeƒstwa wydany przez OBR „PREDOM” w War­szawie.
Niniejsze urzàdzenie spe∏nia poni˝sze zalece­nia Unii Europejskiej:
• 73/23/EEC z dn. 19/02/73 (Niskie napi´cia) wraz z póê­niejszymi zmianami,
• 89/336/EEC z dn. 03/05/89 (KompatybilnoÊç elektro­magnetyczna) wraz z póêniejszymi zmianami,
• 93/68/EEC z dn. 22/07/93 wraz z póêniejszymi zmianami.
Uwaga:
Tabliczka znamionowa w zale˝noÊci od modelu umie­szczona jest na: – wewn´trznej stronie drzwiczek schowka, – wewn´trznej stronie lewego boku kuchni widoczna
po wysuni´ciu szuflady.
q Zidentyfikowaç kable (N i ) jak pokazano na
rysunku i przykr´ciç odpowiednimi Êrubami;
q Zamocowaç pozosta∏e kabelki pod g∏ówkami Êrub
do gniazda 1-2-3;
q Zamocowaç kabel zasilajàcy w odpowiedniej pro-
wadnicy i zamknàç pokryw´ przykr´cajàc Êrub´ „V”.
Pod∏àczenie kuchni do instalacji elektrycznej
Na kablu zasilajàcym nale˝y zamontowaç standardowà wtyczk´, odpowiadajàcà maksymalnemu obcià˝eniu, które podano na tabliczce znamionowej. Ewentualnie
mo˝na pod∏àczyç urzàdzenie bezpoÊrednio do instalacji elektrycznej. W tym przypadku nale˝y dodatkowo zamon­towaç jednobiegunowy wy∏àcznik sieciowy o odleg∏oÊci styków co najmniej 3 mm i odpowiadajàcy obowiàzujàcym przepisom bezpieczeƒstwa (przewód uziemiajàcy nie mo˝e byç roz∏àczany przez wy∏àcznik). Wy∏àcznik ten b´dzie odcina∏ kuchenk´ od zasilania. Kabel zasilajàcy powinien byç u∏o˝ony w taki sposób, aby temperatura w ˝adnym punkcie jego powierzchni nie mog∏a przekroczyç temperatury pokojowej powi´­kszonej o 50°C. Przed wykonaniem po∏àczenia nale˝y sprawdziç, czy: q bezpiecznik oraz instalacja elektryczna wytrzymajà
obcià˝enie kuchenki,
q instalacja elektryczna wyposa˝ona jest w skuteczny
system uziemiajàcy spe∏niajàcy wymagania aktual­nych standardów i przepisów,
q wtyczka lub wy∏àcznik sieciowy b´dà ∏atwo dost´pne, q w przypadku wymiany kabla nale˝y zwróciç uwag´,
aby przewód uziemienia by∏ d∏u˝szy o oko∏o 2 cm od pozosta∏ych przewodów.
7
PL
Opis kuchni
Kuchnia elektryczna z p∏ytà ceramicznà i piekarnikiem wielofunkcyjnym
D Taca na kapiàcy t∏uszcz lub do pieczenia E Panel sterujàcy F Regulowane nó˝ki G Pokr´t∏o wybierajàce opcje pracy piekarnika H Zielona kontrolka w∏àczenia elektrycznej p∏ytki grzejnej I Pokr´t∏a regulacji p∏yt grzejnych K Kratka piekarnika L Kontrolka uruchomienia piekarnika M Czasomierz N Pokr´t∏o termostatu piekarnika Q Stylowy zegar z minutnikiem
8
PL
Instrukcja obs∏ugi
Piekarnik ∏àczy w sobie zalety tradycyjnego piekarnika z mo˝liwoÊciami nowoczesnego piekarnika z termoobie­giem. Jest urzàdzeniem wielofunkcyjnym, pozwalajàcym na wybranie jednego z 5 sposobów przygotowania po­trawy. Funkcje wybiera si´ przy pomocy pokr´t∏a funkcji roboczych „G” i pokr´t∏a termostatu „N” znajdujàcych si´ na panelu sterowania.
Uwaga: Uruchamiajàc piekarnik po raz pierwszy zaleca si´ aby pozosta∏ w∏àczony pusty przez ok. pó∏ godziny, przy termostacie ustawionym na pozycji maksymalnej. Nast´pnie nale˝y otworzyç drzwiczki piekarnika i prze­wietrzyç pomieszczenie. Powsta∏y zapach jest wynikiem ulatniania si´ substancji u˝ytych do zabezpieczenia piekarnika na czas up∏ywajàcy miedzy jego produkcjà, a instalacjà.
Uwaga: Dolnà pó∏k´ nale˝y wykorzystywaç podczas pieczenia na ro˝nie. W przypadku innych opcji piekarni­ka nie nale˝y stosowaç dolnej pó∏ki. Nie nale˝y nic k∏aÊç na dolnej cz´Êci piekarnika podczas pracy urzàdzenia – mo˝e to spowodowaç uszkodzenie emalii. Do pieczenia nale˝y u˝ywaç wy∏àcznie kratk´ piekarnika.
1. Tryb konwencjonalny
– Po∏o˝enie pokr´t∏a „G”: – Po∏o˝enie pokr´t∏a „N”: mi´dzy 50°C i Max Gdy pokr´t∏o jest na tej pozycji, zapala si´ lampka i w∏à­czajà dwa elementy grzejne piekarnika – dolny i górny. Ciep∏o rozchodzi si´ równomiernie od do∏u i z góry. Jest to funkcja zalecana do potraw z wo∏owiny i ciel´ciny, wy­magajàcych powolnego przygotowani z ciàg∏ym uzupe∏­nianiem p∏ynów. Jest to równie˝ Êwietny system do pie­czenia ciasteczek, herbatników itp. Przy w∏àczonym dol­nym i górnym grzejniku nale˝y u˝ywaç tylko jednej blachy lub rusztu, gdy˝ na kilku powierzchniach temperatura rozchodzi si´ w niew∏aÊciwy sposób. JeÊli potrawa wy­maga silniejszego ogrzewania od do∏u lub z góry, nale˝y wybraç ni˝szy lub wy˝szy poziom.
2. Piekarnik z nawiewem
– Po∏o˝enie pokr´t∏a „G”: – Po∏o˝enie pokr´t∏a „N”: mi´dzy 50°C i Max W trybie piekarnika z nawiewem wymuszana jest cyrku­lacja goràcego powietrza. Ruch powietrza wokó∏ potrawy wywo∏ywany jest przez wentylator znajdujàcy si´ w tylnej cz´Êci piekarnika. To w∏aÊnie dzi´ki goràcemu powietrzu pieczona potrawa przyrumienia si´ równomiernie i do­k∏adnie. Dzi´ki utrzymywaniu sta∏ej temperatury przez ca∏y czas pieczenia, w trybie piekarnika z nawiewem ist­nieje mo˝liwoÊç równoczesnego pieczenia ró˝nych po­traw, pod warunkiem, ˝e ich czasy pieczenia sà jedna­kowe. W trybie tym mo˝na wykorzystaç dwie pó∏ki jed­noczeÊnie, patrz rozdzia∏ „pieczenie jednoczeÊnie na dwóch pó∏kach”. Kilka uwag na temat potraw, których przygotowywanie zalecane jest w tym trybie: doskona∏e rezultaty uzyskuje si´ dla daƒ typu au gratin (zapiekanych) lub takich, które wymagajà przed∏u˝onego czasu pieczenia, jak: lazania, pieczone makarony, rizotto, vol-au-vent, itp. Ponadto, dzi´ki doskona∏emu rozk∏adowi ciep∏a mo˝liwe jest sto-
sowanie ni˝szych temperatur do przygotowywania pie­czeni. Dzi´ki ni˝szej temperaturze zmniejsza si´ wysy­chanie i uzyskuje si´ bardziej kruche mi´so oraz zapo­biega si´ jego kurczeniu. Tryb z nawiewem nadaje si´ szczególnie dobrze do pieczenia ryb z minimalnym dodatkiem przypraw – pozwala to na zachowanie ich smaku i wyglàdu. Doskona∏e rezultaty uzyskuje si´ rów­nie˝ przy duszeniu warzyw, na przyk∏ad: kapusty, rzepy, marchewki, cukini, bak∏a˝anów, papryki. Desery: tryb umo˝liwia równie˝ osiàgni´cie wyÊmieni­tych rezultatów przy pieczeniu ciast zakwaszanych, jak na przyk∏ad biszkopt, bu∏eczki do herbaty, croissanty. Tryb z nawiewem mo˝e byç stosowany do rozmra˝ania mi´sa, ryb i chleba – po ustawieniu temperatury na 80-100°C. Aby rozmroziç bardziej delikatne potrawy, nale˝y ustawiç pokr´t∏o termostatu na 50°C bàdê zastosowaç obieg zimnego powietrza, ustawiajàc termostat na 0°C.
3. Grill
– Po∏o˝enie pokr´t∏a „G”: – Po∏o˝enie pokr´t∏a „N”: Max W tym trybie, dania pieczone sà ciep∏em wypromienio­wywanym z elektrycznego elementu grzejnego umie­szczonego w górnej cz´Êci piekarnika. Wyjàtkowo wy­soka temperatura grilla, po∏àczona z jej bezpoÊrednim dzia∏aniem, umo˝liwia natychmiastowe przyrumienianie powierzchni mi´s i pieczeni. Przysma˝ona powierzchnia pieczeni jest jednoczeÊnie barierà zapobiegajàcà wysy­chaniu dania. Funkcja ta pozwala wi´c na otrzymywanie soczystych i kruchych daƒ mi´snych. Pieczenie w tym trybie zalecane jest przede wszystkim do przygotowy­wania daƒ, które wymagajà wysokich temperatur na powierzchni, jak na przyk∏ad ciel´cina lub befsztyki, ˝e­berka, filety, hamburgery, itp.
4. Podwójny Grill
– Po∏o˝enie pokr´t∏a „G”: – Po∏o˝enie pokr´t∏a „N”: Max W trybie tym element grzejny jest znacznie wi´kszy ni˝ w normalnych trybach. Dzi´ki nowemu kszta∏towi, grill ten ma wydajnoÊç wi´kszà o oko∏o 50% od tradycyjnych. Eliminuje on ponadto obszary nie ogrzanego powietrza, które mogà pojawiaç si´ w naro˝nikach piekarnika.
5. Podwójny grill z wentylacjà
– Po∏o˝enie pokr´t∏a „G”: – Po∏o˝enie pokr´t∏a „K”: wybraç po∏o˝enie z zakresu
pomi´dzy 50°C a 200°C
Tryb ten ∏àczy wielokierunkowe promieniowanie cieplne elementów grzejnych z cyrkulacjà goràcego powietrza. Po∏àczenie takie zapobiega przypalaniu si´ powierzchni potraw oraz umo˝liwia dotarcie energii cieplnej do wn´­trza daƒ. Tryb ten nadaje si´ doskonale do pieczenia mieszanych – warzywno-mi´snych kebabów, kie∏bas, ˝eberek, kotletów z jagni´cia, kurczaków, przepiórek, itp. Ponadto doskonale piecze tuƒczyka, steki z miecznika i nadziewanà màtw´, itp.
Uwaga: Z grilla (programy 3, 4, 5) nale˝y korzystaç przy zamkni´tych drzwiczkach.
Stylowy zegar
9
PL
Ustawianie godziny
Piekarnik musi byç pod∏àczony do pràdu. Pociàgnàç pokr´t∏o i przekr´ciç zgodnie z ruchem wskazówek zegara a˝ do ustawienia w∏aÊciwej godziny. Uwaga: Zegar jest elektryczny, w przypadku braku pràdu zatrzyma si´ na czas przerwy w dostawie pràdu. Nast´­pnie nale˝y powtórnie ustawiç na nim godzin´.
Minutnik
W przypadku wykorzystania zegara jako minutnika usta­wiony czas jest odliczany wstecz. Funkcja nie kontroluje w∏àczenia i wy∏àczenia piekarnika, po up∏ywie ustawio­nego czasu w∏àcza si´ tylko sygna∏ dêwi´kowy.
Ustawianie minutnika
Przekr´ciç pokr´t∏o, przeciwnie do ruchu wskazówek ze­gara, tak by wskazówka znalaz∏a si´ na ˝àdanym czasie (skala wewn´trzna) widocznym w „okienku”. Odliczanie rozpocznie si´ natychmiast. W celu wy∏àczenia dêwi´ku, lub korzystania wy∏àcznie z funkcji zegara nale˝y ustawiç wskazówk´ na symbolu .
Kontrolka piekarnika (L)
Sygnalizuje moment, w którym piekarnik grzeje. W mo­mencie osiàgni´cia zadanej temperatury pokr´t∏em ter­mostatu kontrolka zgaÊnie. W∏àczy si´ ponownie kiedy grza∏ki znowu zacznà grzaç a˝ do osiàgni´cia temperatury kiedy znowu zgaÊnie. Kontrolka informuje o prawid∏owej pracy termostatu, który czuwa nad utrzymaniem sta∏ej temperatury w piekarniku.
Wa˝ne
Podczas korzystania z piekarnika lub grilla nale˝y unie­mo˝liwiç dzieciom dost´p do urzàdzenia. Drzwiczki pie­karnika podczas pieczenia rozgrzewajà si´ do bardzo wysokiej temperatury.
Pokr´t∏o minutnika
Przekr´ciç pokr´t∏o „M” o pe∏en obrót zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nast´pnie cofnàç pokr´t∏o ustawia­jàc je na ˝àdany czas, podany w minutach na panelu.
Zalecenia
Nie nale˝y stawiaç blaszek na dnie piekarnika poniewa˝ potrawa nie upiecze si´ w sposób równomierny, a tak˝e jako ˝e blaszki majà wybrzuszone dno (dzi´ki czemu sà odporniejsze na odkszta∏cenia) sà ma∏o stabilne.
Pieczenie – porady
10
PL
Kuchenka umo˝liwia Paƒstwu przyrzàdzanie potraw na wiele ró˝nych sposobów, umo˝liwiajàc wybór najlepszej metody dla danego rodzaju dania. Z czasem nauczà si´ Paƒstwo najlepszych sposobów wykorzystania tego niezwykle wygodnego urzàdzenia. Przedstawione poni­˝ej wskazówki sà jedynie ogólnymi zaleceniami, które mogà byç zmieniane odpowiednio do w∏asnego doÊwiad­czenia.
Pieczenie ciast
Ciasta nale˝y wk∏adaç do nagrzanego piekarnika, pie­karnik osiàga w∏aÊciwà temperatur´, gdy zgaÊnie lampka kontrolna „H”. Nie nale˝y otwieraç drzwi piekarnika w trak­cie pieczenia gdy˝ mo˝e to spowodowaç opadni´cie ju˝ wyroÊni´tego ciasta. Masa wsadowa ciasta (ciasta ubi­jane) nie powinna byç zbyt p∏ynna, w przeciwnym razie wyd∏u˝a to cykl pieczenia. Najcz´Êciej powtarzajàce si´ problemy w przypadku pieczenia ciast:
Potrawy mi´sne i rybne
Aby uniknàç nadmiernego wysuszenia mi´sa, zalecana minimalna masa ustalona zosta∏a na 1 kg. Drób i ryby po­winny byç pieczone w niskich temperaturach (150–175°C). Zalecana temperatura dla mi´s zale˝y natomiast w du­˝ym stopniu od ˝àdanego stopnia wypieczenia. Je˝eli pragniemy, aby mi´so by∏o „krwiste” nale˝y w pierwszej fazie pieczenia, ustawiç na krótki okres czasu wysokà temperatur´ rz´du 200–220°C, by póêniej stopniowo jà obni˝aç. Przy wyborze odpowiedniej temperatury nale˝y kierowaç si´ nast´pujàcà zasadà: im wi´ksza porcja mi´sa, tym ni˝sza temperatura i d∏u˝szy czas pieczenia. U∏o˝yç mi´so na Êrodku rusztu i umieÊciç pod nim bla­ch´ na kapiàcy t∏uszcz. Potrawa powinna znajdowaç si´ poÊrodku piekarnika. JeÊli chce si´, by by∏a ona bardziej ogrzewana od do∏u, nale˝y skorzystaç z ni˝szych pozio­mów. Aby pieczeƒ zachowa∏a wszystkie walory smakowe (szczególnie w przypadku kaczki i dziczyzny), nale˝y od góry ob∏o˝yç jà boczkiem lub s∏oninà.
Jednoczesne korzystanie z wi´cej ni˝ jednego poziomu roboczego piekarnika
Je˝eli zamierzamy piec jednoczeÊnie na wi´cej ni˝ jed­nej pó∏ce, nale˝y zastosowaç tryb piekarnik z nawiewem”. Korzystajàc z trybu piekarnik z nawiewem” nale˝y mieç poni˝sze sugestie na uwadze: q Pó∏ka piekarnika ma pi´ç poziomów. Podczas pie-
czenia w trybie z nawiewem, do pieczenia wybiera si´ dwa spoÊród trzech Êrodkowych poziomów. Poziom najwy˝szy i najni˝szy wystawione sà na naj­bardziej bezpoÊrednie dzia∏anie przep∏ywajàcego w piekarniku goràcego powietrza. Pieczenie na tych poziomach mo˝e doprowadziç do spalenia bardziej delikatnych potraw.
q Zasadniczo, dla daƒ wymagajàcych intensywniej-
szego pieczenia zalecane jest stosowanie drugiego i czwartego poziomu. Na przyk∏ad, podczas równo­czesnego przygotowywania pieczeni wraz z innymi potrawami, pieczeƒ umieszczana jest na drugim poziomie a czwarty poziom przeznaczany jest na dania bardziej delikatne.
q Podczas pieczenia potraw wymagajàcych ró˝nych
temperatur pieczenia lub czasów pieczenia, nale˝y ustawiç Êrednià temperatur´ dla tych dwóch potraw a danie bardziej delikatne umieÊciç na czwartym poziomie piekarnika. Jako pierwsze nale˝y wyjàç z piekarnika danie o krótszym czasie pieczenia.
q Na dolnym poziomie ustawia si´ tac´, a ruszt umie-
szcza si´ na poziomie wy˝szym.
Ciasto jest zbyt suche.
Nast´pnym razem ustawiç temperatur´ wy˝sza o 10°C i skróciç czas pieczenia.
Ciasto „siada”.
Masa wsadowa powinna byç g´stsza lub nale˝y obni­˝yç o 10°C temperatur´ pieczenia
Wierzch ciasta jest przypalony.
UmieÊciç ciasto na ni˝szym poziomie piekarnika, usta­wiç ni˝szà temperatur´, wyd∏u˝yç czas pieczenia.
Ciasto ma zakalec.
Nale˝y zrobiç suchszà mas´, zmniejszyç temperatur´ i wyd∏u˝yç czas pieczenia.
Ciasto przywar∏o do formy.
Starannie wysmarowaç form´ i wysypaç màkà.
W wyniku równoczesnego pieczenia ciast na dwóch ró˝nych poziomach uzyskaliÊmy niezadowalajàcy rezultat w przypadku jednego z nich (ró˝nica w stop­niu wypieczenia).
Ustawiç ni˝szà temperatur´. Równoczesne w∏o˝enie potraw do piekarnika, wcale nie oznacza, i˝ muszà one zostaç wyj´te w jednakowym czasie.
11
PL
Korzystanie z grilla
Piekarnik daje paƒstwu 3 ró˝ne mo˝liwoÊci opiekania. Dla ma∏ych porcji nale˝y korzystaç z funkcji grill”, która przy niewielkim poborze mocy (tylko 1200 W) po­zwala na osiàgniecie doskona∏ych rezultatów opiekania niewielkich porcji produktów, w przypadku takich potraw jak tosty, parówki itp. Z uwagi na fakt, i˝ tylko Êrodkowa cz´Êç grzejnika opiekacza ˝arzy si´, potrawy umiesz­czone w naro˝nikach rusztu piekarnika nie sà opiekane.
Nale˝y zatem pami´taç o w∏aÊciwym umieszczeniu potraw na ruszcie, tj. w jego centralnej cz´Êci.
Funkcja „podwójny grill” gwarantuje natomiast pe∏ne wykorzystanie powierzchni rusztu. U˝ywaç dla równomiernie roz∏o˝onych potraw, zajmujàcych ca∏à po­wierzchni´ rusztu w celu uzyskania równo zrumienionej na z∏oty kolor skórki.
Funkcja „podwójny grill z nawiewem” okazuje si´ niezastàpiona w przypadku koniecznoÊci szybkiego opiekania, ∏àczàc zalety opiekacza z korzyÊciami wy­nikajàcymi ze stosowania funkcji termoobiegu: gotowa potrawa jest pi´knie przyrumieniona i dobrze wypieczo­na od do∏u. Umo˝liwia opiekanie du˝ych kawa∏ków mi´sa i drobiu bez u˝ycia ro˝na. Mo˝na równie˝ korzys­taç z opisanej funkcji w koƒcowym etapie pieczenia potraw, w celu równomiernego przyrumieniania. Uwaga! Opiekanie nale˝y prowadziç przy zamkni´tych drzwiach piekarnika, osiàgniemy wówczas lepsze rezul­taty i znacznà oszcz´dnoÊç energii (oko∏o 10%). Przy korzystaniu z ka˝dej funkcji z u˝yciem opiekacza, zaleca si´ ustawienie pokr´t∏a regulacji temperatury w pozycji maximum. Wymóg ten ÊciÊle zwiàzany jest z zasadami, na których opiera si´ funkcjonowanie opiekacza – opty­malna wydajnoÊç promieni podczerwonych dzia∏ajàcych na potraw´ osiàgana jest w wysokich temperaturach. W przypadku, gdy jest taka potrzeba, mo˝na oczywiÊcie obni˝yç temperatur´ w piekarniku, gdy pracuje on w jed­nej z funkcji z u˝yciem opiekacza. W tym celu wystarczy za pomocà termoregulatora ustawiç (ni˝szà od maksy­malnej) ˝àdanà temperatur´. Aby zapobiec Êciekaniu t∏uszczu do komory piekarnika, u˝ywajàc opiekacza na­le˝y umieÊciç specjalnà blach´ na pierwszym poziomie od do∏u.
Pieczenie pizzy
W celu uzyskania najlepszych rezultatów przy pieczeniu pizzy, nale˝y zastosowaç funkcj´ piekarnik z na- wiewem”: – Wst´pnie nagrzaç piekarnik, nie krócej ni˝ przez 15
minut.
– UmieÊciç pizz´ w aluminiowej blasze i u∏o˝yç na rusz-
cie stanowiàcym wyposa˝enie piekarnika. Stosowanie b´dàcej na wyposa˝eniu blachy do pieczenia, wy­d∏u˝y∏oby niepotrzebnie czas pieczenia, a pizza nie by∏aby dostatecznie chrupiàca.
– Unikaç cz´stego otwierania drzwi piekarnika podczas
pieczenia.
– W przypadku pizzy z du˝à iloÊcià nadzienia (capric-
ciosa, quattro stagioni) zaleca si´ dodanie mozzarelli w po∏owie pieczenia.
Instrukcja obs∏ugi p∏yty ceramicznej
12
PL
Opis p∏yty do gotowania A Pola grzewcze B Kontrolka ciep∏a szczàtkowego. Wskazuje, ˝e jedna
lub wi´cej p∏ytek majà temperatur´ ponad 60°C tak˝e po ich wy∏àczeniu. Niektóre modele majà cztery kon­trolki ciep∏a szczàtkowego, po jednej dla ka˝dej p∏ytki.
Opis elementów grzejnych
Elementy promieniste sk∏adajà si´ z okràg∏ych oporników. Rozgrzewajà si´ w kilkadziesiàt sekund od w∏àczenia.
Uwagi na temat u˝ytkowania p∏yty ceramicznej
Aby osiàgnàç najlepsze rezultatu gotujàc na p∏ycie, na­le˝y przestrzegaç kilku podstawowych zasad dotyczàcych gotowania i przygotowywania potraw.
– U˝ywaç garnków z p∏askim dnem, by byç pewnym
˝e garnek przystaje do p∏ytki.
– U˝ywaç garnków o wystarczajàcej Êrednicy zakrywa-
jàcych w ca∏oÊci p∏ytk´, tak by wykorzystywane by∏o ca∏e ciep∏o.
– Upewniç si´ ˝e spód garnka jest czysty i suchy, co
zapewnia dobre przyleganie i d∏ugi u˝ytkowanie p∏y­tek i samych garnków.
– Nie u˝ywaç naczyƒ u˝ywanych jednoczeÊnie na palni-
kach gazowych. Skoncentrowanie ciep∏a w palnikach gazowych jest takie, ˝e mo˝e deformowaç dno garnka tak wi´c u˝ywajàc go nast´pnie na blacie ceramicz­nym nie osiàgnie si´ nigdy zamierzonego rezultatu.
Pokr´t∏a elektrycznych p∏ytek grzejnych kuchenki (I)
Kuchenki mogà byç wyposa˝one w p∏ytki grzejne zwy­k∏e lub szybko nagrzewajàce si´, w wielu ró˝nych kon­figuracjach (p∏ytki szybko nagrzewajàce ró˝nià si´ od normalnych czerwonym kó∏kiem na ich Êrodku). Aby uniknàç rozpraszania energii cieplnej i przypalania daƒ, nale˝y stosowaç wy∏àcznie garnki o p∏askich dnach, o Êrednicach nie mniejszych od Êrednicy p∏ytki. W poni˝­szej tabeli przedstawiono zalecane po∏o˝enia pokr´te∏ do przygotowywania ró˝nych potraw.
Lampka sygnalizacyjna p∏ytek elektrycznych (H)
Lampka ta Êwieci si´ przez ca∏y czas gdy w∏àczona jest jakaÊ p∏ytka elektryczna na blacie kuchenki.
Wn´ka do sk∏adowania pod piekarnikiem
Pod piekarnikiem znajduje si´ wn´ka, która mo˝e byç wykorzystywana do przechowywania patelni i akcesoriów kuchenki. Ponadto, podczas pracy piekarnika mo˝na jej u˝ywaç jako miejsce do podgrzewania i utrzymywania ciep∏a potraw.
Po∏o˝enie P∏ytka normalna lub
szybko nagrzewajàca si´
0 wy∏àczona 1 gotowanie warzyw, ryb 2 gotowanie kartofli (na parze), zup,
ciecierzycy, fasoli
3 Dalsze gotowanie du˝ych iloÊci jedzenia,
minestrone
4 pieczenie (Êrednia intensywnoÊç) 5 pieczenie (bardziej intensywne) 6 przyrumienianie i osiàganie temperatury
wrzenia w krótkim czasie
13
PL
Pieczenie w piekarniku – porady praktyczne
Pozycja pokr´t∏a Pieczona Waga Numer Czas Po∏o˝enie Czas piekarnika potrawa (kg) pó∏ki rozgrzewania pokr´t∏a pieczenia
(od do∏u) wst´pnego (min.) termostatu (min.)
1. Tryb ˝eberka wieprzowe 0,5 3 15 200 35 konwencjonalny pieczona ciel´cina 1 3 15 200 70-75
kaczka 1 3 15 200 65-75
bezy 3 15 80 120-160
ciasta kruche 1 3 15 180 30-35
2. Piekarnik pizza (na dwóch poziomach) 1 2 15 220 20-35 z nawiewem lazania 1 3 10 180 30-35
pieczone kluski (tagliatelle) 1 3 10 180 20-30
baranina 1 2 10 180 40-45
kurczak 1 2 10 180 60-75 makrela 1 2 10 180 50-55
leszcz 1,5 2 10 180 55-60
ciasto czekoladowe 1 3 10 160 50-60
ciasto zakwaszane 0,5 3 10 160 30-40
placki 1 3 10 180 35-40
ciasta owocowe 1 2 10 180 50-60
bu∏ki 0,5 2 10 160 40-45
3. W∏àczony sola i màtwa 1 4 5 Max 8 grill szasz∏yki z kalmarów i krewetek 1 4 5 Max 4
dorsz w plastrach 1 4 5 Max 10
warzywa z rusztu 1 3-4 5 Max 8-10
4. W∏àczony befsztyk ciel´cy 1 4 5 Max 15 podwójny grill kotlety 1,5 4 5 Max 20
hamburgery 1 3 5 Max 7
makrela 1 4 5 Max 15-20
5. Podwójny kurczak z rusztu 1,5 2 5 200 55-60 grill z nawiewem nadziewana màtwa 1,5 2 5 200 30-35
Uwaga: podane czasy pieczenia sà przybli˝one i mogà byç ró˝ne w zale˝noÊci od indywidualnych upodobaƒ.
Konserwacja i czyszczenie piekarnika
14
PL
Przed przystàpieniem do czyszczenia lub innych prac konserwacyjnych nale˝y zawsze od∏àczyç urzà­dzenie od zasilania, za pomocà g∏ównego wy∏àcznika lub wyjmujàc wtyczk´ kabla zasilajàcego z gniazdka.
Aby zapewniç d∏ugà ˝ywotnoÊç kuchenki nale˝y jà reg­ularnie czyÊciç pami´tajàc, ˝e: – powierzchnie emaliowane i samoczyszczàce powin-
ny byç przemywane ciep∏à wodà – nie wolno u˝ywaç substancji Êcierajàcych ani ˝ràcych;
– wn´trze piekarnika nale˝y czyÊciç mo˝liwie cz´sto;
mycie takie nale˝y przeprowadzaç gdy piekarnik jest wcià˝ ciep∏y stosujàc do tego ciep∏à wod´ ze Êrod­kiem myjàcym, na koniec piekarnik dobrze sp∏ukaç i wytrzeç do sucha
– je˝eli elementy ze stali nierdzewnej poddane zostanà
dzia∏aniu agresywnych detergentów (zawierajàcych fo­sfor) lub wody o du˝ym st´˝eniu wapna zostanà one nara˝one na korozje. Zaleca si´ przemywanie tych cz´Êci oraz osuszanie ich zaraz po umyciu. Dobrà praktykà b´dzie równie˝ wycieranie do sucha wszel­kich rozlanych p∏ynów, kropli i plam wody.
Czyszczenie p∏yty
Zanim zaczniesz gotowaç, powierzchnia p∏yty musi byç wyczyszczona przy pomocy wilgotnej Êcierki, tak by usunàç kurz i resztki jedzenia. Powierzchnia p∏yty powin­na byç czyszczona regularnie przy u˝yciu letniej wody i nie Êciernego detergentu. Co jakiÊ czas nale˝y u˝ywaç Êrodka przeznaczonego specjalnie do czyszczenia p∏yt ceramicznych. Najpierw nale˝y usunàç z p∏yty wszystkie resztki jedzenia i t∏uszczu przy pomocy ∏opatki do czysz­czenia na przyk∏ad CERA (nie nale˝y do wyposa˝enia).
CzyÊciç p∏yt´, gdy jest letnia, u˝ywajàc odpowiedniego Êrodka czyszczàcego i r´czników papierowych, wytrzeç wilgotnà Êcierkà, a nast´pnie do sucha. Folia aluminio­wa, plastikowe przedmioty i materia∏y syntetyczne, które przypadkiem si´ roztopi∏y, podobnie jak cukier i potrawy z du˝à jego zawartoÊcià, nale˝y natychmiast usunàç z jeszcze ciep∏ej p∏ytki przy pomocy ∏opatki. Specjalne Êrodki czyszczàce tworzà na powierzchni warstw´ chro­niàcà przed brudem. Chroni ona tak˝e powierzchnià przed ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi potrawami z du˝à zawartoÊcià cukru. W ˝adnym przy­padku nie nale˝y u˝ywaç gàbek lub produktów Êciernych, a tak˝e agresywnych chemicznie produktów takich jak spraye do kuchenek lub odplamiacze.
Wymiana ˝arówki oÊwietlenia piekarnika
– Wy∏àczyç zasilanie kuchenki, przekr´cajàc przycisk
wy∏àcznika sieciowego lub wyjmujàc wtyczk´ z kon-
taktu (o ile jest dost´pna). – Odkr´ciç szklanà os∏on´ uchwytu lampki. – Odkr´ciç lampk´ i wymieniç ˝arówk´ – musi to byç
˝arówka wysoko-temperaturowa (300°C) o nast´pujà-
cych parametrach:
• Napi´cie: 230 V
• moc: 25 W
• gwint: E14
– Zamontowaç szklanà os∏on´ i przy∏àczyç kuchenk´
do zasilania.
Avvertenze
Per garantire l’efficienza e la sicurezza di questo elettrodomestico:
rivolgetevi esclusivamente a centri di assistenza tecnica autorizzati
richiedete sempre l’utilizzo di parti di ricambio originali
1 Questo apparecchio è stato concepito per un uso di tipo non pro-
fessionale all’interno di abitazione.
2 Queste istruzioni sono valide solo per i paesi di destinazione i cui
simboli figurano sul libretto e sulla targa matricola dell’apparec­chio.
3 Questo apparecchio riguarda un apparecchio di classe 1 (iso-
lato) o classe 2 - sottoclasse 1 (incassato tra 2 mobili).
4 Prima di utilizzare l’apparecchio leggere attentamente le avver-
tenze contenute nel presente libretto in quanto forniscono impor­tanti indicazioni riguardanti la sicurezza di installazione, d’uso e di manutenzione. Conservare con cura questo libretto per ogni ulte­riore consultazione.
5 Dopo aver tolto l’imballaggio assicurarsi dell’integrità dell’appa-
recchio. In caso di dubbio non utilizzare l’apparecchio e rivolgersi a personale professionalmente qualificato. Gli elementi dell’imbal­laggio (sacchetti in plastica, polistirolo espanso, chiodi, ecc.) non devono essere lasciati alla portata dei bambini in quanto poten­ziali fonti di pericolo .
6 L’installazione deve essere effettuata secondo le istruzioni del
costruttore da personale professionalmente qualificato. Una erra­ta installazione può causare danni a persone, animali o cose, nei confronti dei quali il costruttore non può essere considerato re­sponsabile.
7 La sicurezza elettrica di questo apparecchio è assicurata soltanto
quando lo stesso è correttamente collegato ad un efficiente im­pianto di messa a terra come previsto dalle vigenti norme di sicu­rezza elettrica. E’ necessario verificare questo fondamentale re­quisito di sicurezza e, in caso di dubbio, richiedere un controllo accurato dell’impianto da parte di personale professionalmente qualificato. Il costruttore non può essere considerato responsabile per eventuali danni causati dalla mancanza di messa a terra del­l’impianto.
8 Prima di collegare l’apparecchio accertarsi che i dati di targa (po-
sti sull’apparecchio e/o sull’imballo) siano rispondenti a quelli del­la rete di distribuzione elettrica.
9 V erificare che la portata elettrica dell’impianto e delle prese di cor-
rente siano adeguate alla potenza massima dell’apparecchio indi­cata in targa. In caso di dubbio r ivolgersi ad una persona profes­sionalmente qualificata.
10 All’installazione occorre prev edere un interruttore omnipolare con
distanza di apertura dei contatti uguale o superiore a 3 mm.
11 In caso di incompatibilità tra la presa e la spina dell’apparecchio
fare sostituire la presa con altra di tipo adatto da personale prof es­sionalmente qualificato. Quest’ultimo, in particolare, dovrà anche accer tare che la sezione dei cavi della presa sia idonea alla po­tenza assorbita dall’apparecchio. In generale è sconsigliabile l’uso di adattatori, prese multiple e/o prolunghe. Qualora il loro uso si rendesse indispensabile è necessario utilizzare solamente adat­tatori semplici o multipli e prolunghe conformi alle vigenti norme di sicurezza, facendo però attenzione a non superare il limite di por­tata in valore di corrente, marcato sull’adattatore semplice e sulle prolunghe, e quello di massima potenza marcato sull’adattatore multiplo.
12 Non lasciare l’apparecchio inutilmente inserito. Spegnere l’inter-
ruttore generale dell’apparecchio quando lo stesso non è utilizza­to.
13 Non ostruire le aperture o fessure di ventilazione o di smaltimento 14 Il cavo di alimentazione di questo apparecchio non deve essere
15 Questo apparecchio dovrà essere destinato solo all’uso per il quale
16 L’uso di un qualsiasi apparecchio elettrico comporta l’osservanza
17 Prima di effettuare qualsiasi operazione di pulizia o di manuten-
18 Allorché si decida di non utilizzare più l’apparecchio, si raccoman-
19 Sulle piastre elettriche non debbono essere poste pentole instabili
20 Non utilizzate liquidi infiammabili (alcool, benzina...) in vicinanza 21 Usando piccoli elettrodomestici nelle vicinanze del piano fate at- 22 Controllare sempre che le manopole siano nella posizione “•”/”¡
23 Durante l’uso dell’apparecchio gli elementi riscaldanti e al-
24 Se la cucina viene posta su di un piedistallo, prendere adeguati
calore. sostituito dall’utente. In caso di danneggiamento del cavo , o per la
sua sostituzione, rivolgersi esclusivamente ad un centro di assi­stenza tecnica autorizzato dal costruttore.
è stato espressamente concepito. Ogni altro uso (ad esempio: ri­scaldamento di ambienti) è da considerarsi improprio e quindi pe­ricoloso. Il costruttore non può essere considerato responsabile per eventuali danni deriv anti da usi impropri, erronei ed irragione­voli.
di alcune regole fondamentali. In particolare:
non toccare l’apparecchio con mani o piedi bagnati o umidi
non usare l’apparecchio a piedi nudi
non usare , se non con particolare cautela, prolunghe
non tirare il cav o di alimentazione, o l’apparecchio stesso, per staccare la spina dalla presa di corrente.
non lasciare esposto l’apparecchio ad agenti atmosf erici (piog­gia, sole, ecc.)
non permettere che l’apparecchio sia usato dai bambini o da incapaci, senza sorveglianza
zione, disinserire l’apparecchio dalla rete di alimentazione elettri­ca, o staccando la spina, o spegnendo l’interruttore dell’impianto.
da di renderlo inoperante tagliandone il cavo di alimentazione, dopo aver staccato la spina dalla presa di corrente. Si raccomanda inol­tre di rendere innocue quelle parti dell’apparecchio suscettibili di costituire un pericolo, specialmente per i bambini che potrebbero servirsi dell’apparecchio fuori uso per i propri giochi.
o deformate onde evitare incidenti per rov esciamento. P osiziona­tele sul piano di cottura in modo che i manici siano rivolti verso l’interno, per evitare urti accidentali.
all’apparecchio mentre questo è in uso. tenzione che il cavo di alimentazione non finisca su parti calde. quando l’apparecchio non è utilizzato.
cune parti della porta forno diventano molto calde. Fare at­tenzione a non toccarle e tenere i bambimi a distanza.
accorgimenti affinchè l’apparecchio non scivoli dal piedistallo stes­so .
15
Installazione
1
2
3
N
A
B
Le istruzioni che seguono sono rivolte all’installatore qualifica­to affinchè compia le operazioni di installazione regolazione e manutenzione tecnica nel modo più corretto e secondo le nor­me in vigore. Importante: scollegare sempre la cucina dall’alimentazione elettrica prima di effettuare una qualsiasi operazione di manu­tenzione, regolazione, ecc.
Posizionamento
E’ possibile l’installazione a fianco di mobili la cui altezza non superi quella del piano di lavoro . Per una corretta installazione della cucina vanno osservate le seguenti precauzioni: a) I mobili situati a fianco , la cui altezza superi quella del pia-
no di lavoro, debbono essere situati ad almeno 200 mm. dal bordo del piano stesso.
b) Le cappe debbono essere installate secondo i requisiti ri-
chiesti nei libretti istruzioni delle cappe stesse e comunque ad una distanza minima di 650 mm.
c) P osizionare i pensili adiacenti alla cappa ad un’altezza mi-
nima dal top di 420 mm (vedi figura).
d) Allorché la cucina venga installata sotto un pensile, que-
st’ultimo dovrà mantenere una distanza minima dal piano di 700 mm (millimetri) come da figura.
e) Il vano del mobile dovrà avere le dimensioni indicate nella
figura.
Livellamento
Per ottenere un liv ellamento perfetto della cucina, vengono f or­niti dei piedini regolabili (vedere la fig.1). che possono essere avvitati nelle sedi poste negli angoli della base della cucina.
H05RR-F 5x2.5 CEI-UNEL 35363
400 3N
400V 2N
H05RR-F 4x2.5 CEI-UNEL 35363
230V 1N
H07RN-F 3x4 CEI-UNEL 35364
1 2
R
S
12345
R
1
2
3
T
N
S
3
R
4
4
5
N
5
N
razioni seguenti:
· posizionate la piccola connessione A-B secondo il tipo di collegamento che si desidera effettuare utilizzando lo sche­ma riportato nella figura 3.
Nota: le piccole connessioni vengono preparate dalla F abbri­ca per il collegamento monofase a 230V (i contatti 1-2-3 sono connessi l’uno all’altro). Il ponte 4-5 è situato nella z ona inferio­re della morsettiera.
· introdurre i cavi (N e
6) come viene mostrato nella figura
e serrare le viti corrispondenti.
· fissare i cavi rimanenti sui morsetti 1-2-3.
· fissare il cavo di alimentazione nell’apposito fermacavo e
chiudere il coperchio per mezzo della vite “V”.
V
HOOD
Min. mm.
600
mm.
420
Min.
mm. with hood
420
650
Min. mm.
min.
mm. without hood
700
min.
Collegamento elettrico
Il cavo v a dimensionato in base al tipo di collegamento elettri­co utilizzato (vedi schema di connessione riportato di seguito).
Installazione del cavo di alimentazione
Apertura della morsettiera:
· Svitare la vite “V
· Tirare il coperchio della basetta di giunzione per aprirlo
Per l’installazione del cavo di alimentazione, eseguire le ope-
Allacciamento del cavo di alimentazione alla rete
Per il cavo utilizzare una spina normalizzata per il carico indi­cato nella targhetta dei dati. Al momento di effettuare la con­nessione direttamente alla rete, installare tra l’apparecchio e la rete un interruttore omnipolare con un’apertura minima di 3 mm. tra i contatti. Questo interruttore deve essere sufficiente per il carico e deve essere conf orme alle norme vigenti (il con­duttore di terra non deve essere interrotto dall’interruttore). Il cavo dell’alimentazione de ve essere posizionato in modo tale da non superare 50°C più della temperatura ambiente per tut­ta la sua lunghezza. Prima di eff ettuare l’allacciamento accer­tarsi che:
· la valvola limitatrice e l’impianto domestico possano sop­portare il carico dell’apparecchiatura (vedi targhetta carat­teristiche);
· l’impianto di alimentazione è dotato di un collegamento a terra efficiente che è conforme alle disposizioni contenute nelle norme vigenti;
· la presa o l’interruttore omnipolare è facilmente accessibi­le, una volta installata la cucina.
16
Caratteristiche tecniche
104
60
50
85/90
I
GN
L
H
Q
Forno
Dimensioni (LxPxH) 39x41x34 cm Volume 54 lt Assorbimento forno Max 2100 W
Piano di cottura in ceramica
Anteriore sx 1200 W Posteriore sx 1700 W Posteriore dx 1200 W Anteriore dx 1700 W Assorbimento piano di cottura in ceramica Max 5800 W
ENERGY LABEL
Direttiva 2002/40/CE sull’etichetta dei forni elettrici Norma EN 50304 Consumo energia convezione F orzata
7
Questa apparecchiatura è conforme alle seguenti Direttive Comunitarie:
- 73/23/CEE del 19/02/73 (Bassa Tensione) e successive modificazioni;
- 89/336/CEE del 03/05/89 (Compatibilità Elettromagnetica) e successive modificazioni;
- 93/68/CEE del 22/07/93 e successive modificazioni.
funzione di riscaldamento:
Consumo energia dichiarazione Classe convezione Naturale
funzione di riscaldamento:
V oltag gio e Frequenza
vedi targhetta caratteristiche
Dimensioni utili del cassetto scaldavivande:
L V entilato
a Statico
Larghezza: 42 cm
Profondità: 44 cm
Altezza: 23 cm
La cucina con forno m ultifunzione e piano vetroceramica
D. Leccarda o piatto di cottura E. Cruscotto F. Piedini o gambe regolabili G. Manopola di selezione H. Spia luminosa verde I. Manopole di comando delle piastre elettriche K. Griglia ripiano del forno L. La spia termostato M. Manopola del timer N. Manopole del termostato Q. Orologio con contaminuti rustico
E
K
D
F
L
M
GN
H
I
17
Come utilizzare la cucina
La selezione delle varie funzioni presenti nella cucina avviene agendo sui dispositivi ed organi di comando posti sul cruscotto della stessa.
Attentione: prima di utilizzare il forno e il grill per la prima volta è bene lasciarli funzionare per circa 30 minuti. Controllare che il forno sia vuoto , il termostato sia al massimo, la porta aperta ed il locale adeguatamente areato. L’odore che talvolta si av­verte durante questa operazione è dovuto all’ev aporazione delle sostanze usate per proteggere il forno e il grill durante l’inter­vallo di tempo che intercorre tra la produzione e l’installazione del prodotto.
Attentione: Utilizzare il primo ripiano dal basso solamente nel caso di cotture con girarrosto (ove presente). P er le altre cottu­re non utilizzate mai il primo ripiano dal basso e non appoggia­te mai oggetti sul fondo del forno mentre state cuocendo perchè potreste causare danni allo smalto. Ponete sempre i Vostri re­cipienti di cottura (pirofile, pellicole di alluminio, ecc.) sulla gri­glia in dotazione con l’apparecchio appositamente inserita nel­le guide del forno.
Le manopole del forno
Il forno “5 cuochi” combina i vantaggi del tradizionale forno “sta­tico” con quelli del moderno forno “ventilato”. Il forno “5 cuochi” è estremamente versatile e offre 5 diverse modalità di cottura sicure e semplici. Usate le manopole per selezionare le diverse funzioni di cottura disponibili nel f orno “5 cuochi”.
G - manopola di selezione programmi N - manopola termostato
Per qualsiasi posizione della manopola di selezione, diversa da quella di riposo contrassegnata dallo “o”, si ha l’accensio­ne della luce forno; la posizione della manopola contr assegna­ta dal simbolo permette di accendere la luce del forno senza che alcun elemento riscaldante sia attivato. La posizione identi-
ficata dal simbolo del forno senza che nessuna resistenza del forno sia attiva. La
luce del forno accesa indica che il forno è in funzione; la luce rimarrà accesa finché il forno è in funzione.
8 fa sì che sia possibile accendere la luce
1. Lo “statico”
- Posizione manopola “G”:
a
- Posizione manopola “N”: a scelta fra 50°C e Max
In questa posizione si accende la luce ed i due elementi riscaldanti inferiore e superiore. E’ il classico f orno della nonna che è stato però portato ad un eccezionale livello di distribuzione della temperatura e di contenimento dei consumi. Il f orno statico resta insuperato nei casi in cui si debbano cucinare piatti i cui ingredienti risultano composti da due o più elementi che concorrono a formare un piatto unico come ad esempio: cavoli con costine di maiale, baccalà alla spagnola, stoccafisso all’anconetana, teneroni di vitello con riso ecc... Ottimi risultati si ottengono nella preparazione di piatti a base di carni di manzo o vitello quali: br asati, spezzatini, goulasch, carni di selvaggina, cosciotto e lombo di maiale ecc... che necessitano di cottura lenta con costante aggiunta di liquidi. Resta comunque il miglior sistema di cottura per i dolci, per la frutta e per le cotture con recipienti coperti specifici per le cotture al forno. Nella cottura al forno statico utilizzate un solo ripiano, in quanto su più ripiani si avrebbe una cattiva distribuzione della temperatura. Utilizzando i diversi ripiani a disposizione potrete bilanciare la quantità di calore tra la parte superiore ed inferiore, in particolare il secondo o il primo ripiano dal basso consentono di avere più calore inferiormente.
2. . Il “ventilato”
- Posizione manopola “G”: L
- Posizione manopola “N”: a scelta fra 50°C e Max Dato che la ventilazione rimane costante e uniforme grazie alla
ventola posta nella parte posteriore del forno, il cibo viene cucinato e rosolato in modo uniforme e in tutti i punti. Potete cuocere contemporaneamente anche pietanze diverse tr a loro, purchè le temperature di cottura siano simili. E’ possibile utilizzare due ripiani contemporaneamente seguendo le avve rtenze riportate nel paragrafo “Cottura contempor anea su più ripiani”. Questa funzione è particolarmente indicata per piatti che necessitano di gratinatura o per piatti che necessitano di cottura abbastanza lunga ad esempio: lasagne, maccheroni pasticciati, pollo e patate arrosto ecc...
Per le carni, notevoli v antaggi si ottengono per la cottur a degli arrosti in quanto la migliore distribuzione della temperatura consente di utilizzare temperature più basse. Negli arrosti di carne la migliore distribuzione del calore consente di utilizzare temperature più basse che riducono la dispersione degli umori mantenendoli così più morbidi e riducendo il calo di peso. Il ventilato è particolarmente apprezzato per la cottura dei pesci che possono essere cucinati con pochissima aggiunta di condimenti, mantenendone così inalterato l’aspetto e il sapore. Per i contorni, eccellenti risultati si ottengono nelle cotture di verdure brasate quali zucchine, melanzane, peperoni, pomodori ecc..
Desserts: risultati sicuri si ottengono cuocendo torte lievitate come pan di spagna, brioches, croissants. La funzione ventilato può anche essere usata per scongelare carne bianca o rossa, pesce, pane, impostando una temperatura di 80°-100°C. Per scongelare cibi più delicati potete impostare 50°C o usare la sola circolazione di aria fredda impostando la manopola termostato a 0°C.
3. Il “grill”
- Posizione manopola “G” : F
- Posizione manopola “N”: Max. La temperatura assai elevata e diretta del grill consente la immediata rosolatura superficiale dei cibi che, ostacolando la fuoriuscita dei liquidi, li mantiene più teneri internamente. La cottura al grill è particolarmente consigliata per quei piatti che necessitano di elevata temperatura superficiale: bistecche di vitello e manzo, entrecote, filetto, hamburger etc...
4. Il “Doppio grill”
- Posizione manopola “G” : d
- Posizione manopola “N”: Max. Un grill più grande dei soliti e con un disegno del tutto nuov o: il
rendimento di cottura è aumentato del 50%. Il doppio g rill elimina le zone angolari di assenza di calore. Importante: Per ottenere risultati di cottura ottimali e per ri­sparmiare energia (il 10% circa), tenere sempre la porta del
forno chiusa quando si usa la funzione grill.
Nell’utilizzo delle funzioni grill, posizionare la griglia sul ripiano più alto (vedere tabella cottura) e inserire sotto la griglia la leccarda per raccogliere i grassi.
5. Il “doppio grill ventilato”
- Posizione manopola “G”: M
- Posizione manopola “N”: a scelta fra 50 e 200°C Unisce all’irradiazione termica unidirezionale la circolazione forzata dell’aria all’interno del forno. Ciò impedisce la bruciatura
18
degli elementi superficiali aumentando il potere di penetrazione del calore. Risultati eccellenti vengono raggiunti con kebab di carne e verdure, salsicce, costolette , braciole di agnello, pollo, quaglia, braciole di maiale, ecc. Questa modalità è anche ideale per cuocere trance di pesce (pesce spada, tonno, epinefelo, ecc.). IIn questa funzione si mette in rotazione anche il motorino del girarrosto (ove presente). Le cottura con questa funzione sono particolar mente consigliate per carni come lombate, pollame,
ecc....
Nota: : Le cotture al grill (funzioni 3, 4, 5) debbono essere effettuate a porta chiusa.
Spia luminosa del funzionamento del forno (L)
Segnala che il forno sta producendo calore. Si spegne quando la temperatura all’interno del forno ha raggiunto la temperatura selezionata tramite la manopola. A questo punto la spia che si accende e si spegne alternativamente indica che il termostato sta funzionando correttamente e mantenendo costante la tem­peratura all’interno del forno.
Attentione
Evitare che i bambini tocchino la porta del forno, perché essa si riscalda moltissimo durante la cottura.
Timer
Per utilizzare il timer , è necessario caricarlo tramite la manopo­la “M”. Ruotare la manopola di un giro quasi completo in senso
orario
4. Quindi, ruotarla in senso inverso 5 e impostare il
tempo posizionando il numero (minuti) sul quadrante della manopola al di sotto della marcatura sul cruscotto.
Orologio con contamin uti rustico
Come rimettere l’ora corrente
Il forno dev e essere collegato all’alimentazione elettrica. Premere e ruotare la manopola in senso antiorario fino a im­postare l’ora esatta.
NB: L’orologio funziona elettronicamente. Quindi, in caso di mancanza di corrente si fermerà per tutta la durata della
mancanza stessa. Al ritorno della corrente, sarà necessario ripetere l’operazione di impostazione dell’ora corrente.
Funzione contaminuti
Nel funzionamento contaminuti viene impostato un tempo dal quale comincia un conto alla rovescia. Questa funzione non controlla l’accensione e lo spegnimento del forno, ma emette solamente un allarme acustico a tempo scaduto.
Come impostare il contaminuti
Ruotare la manopola in senso antiorario fino a portare l’indice sul tempo desiderato (scala interna), visibile attraverso la finestrella dell’indice stesso. Il conteggio del tempo inizierà immediatamente. Per interrompere il suono , o per utilizzare la sola funzione oro-
logio, portare l’indice sul simbolo
! .
19
Consigli pratici per la cottura
Il fo rno mette a vostra disposizione una vasta gamma di possi­bilità che consentono di cuocere ogni cibo nella maniera mi­gliore. Con il tempo potrete sfruttare al meglio questo versatile apparecchio di cottura, pertanto le note ripor tate di seguito sono solamente delle indicazioni di massima che potrete am­pliare con la vostr a esperienza personale.
Cottura dei dolci
Il forno deve essere già caldo quando si inserisce un dolce; attendere il termine della fase di preriscaldamento (10-15 min. circa). La temperatura di cottura per i dolci varia da 160°C a 200°C. Non aprire la por ta durante la cottura di un dolce poi­ché questo si affloscerebbe.
Dolce troppo secco
La prossima volta impostate una temperatura di10°C superiore e riducete il tempo di cottura.
Dolce si abbassa
Usate meno liquido o abbassate la temperatura di 10°C.
Dolce scuro superiorment e
Inseritelo ad altezza inferiore, impostate una
temperatura più bassa e prolungate la cottura.
Buona cottura es te rna, m a interno collos o
Usate meno liquido, riducete la temperatura, aumentate il tempo di cottura.
Dolce non si stacca dallo stampo
Ungete bene lo stampo e cospargetelo anche con un pò di farina oppure utilizzate carta forno.
Ho cotto su più ripiani (nella funzione "ventilato") e non tutti sono allo stesso avanzamento di cottura
Impostate una temperatura inferiore. Non necessariamente ripiani inseriti contemporaneamente debbono essere tolti insieme.
Cottura del pesce e della carne
Per le carni bianche, i v olatili ed il pesce utilizzate temper ature basse. (150°C-175°C). Per le carni rosse che si vuole siano ben cotte all’esterno conservando all’interno il sugo, è bene iniziare con una temperatura iniziale alta (200-220°C) per bre­ve tempo, per poi dimin uirla successivamente. In linea genera­le, più carne c’è più bassa sarà la temperatura e più lungo sarà il periodo di cottura. Porre la carne al centro della griglia e po­sizionare al di sotto di essa un contenitore per raccogliere le sgocciolature di grasso. Inserite la griglia centro del forno. Se la cottura necessita di maggior calore dal basso, utilizzate il primo ripiano dal basso.
Cottura contemporanea su più ripiani
Qualora fosse necessario utilizzare due griglie, utilizzate solo la funzione 2
luzione adottabile per questo tipo di cottura.
· Il forno ha 5 differenti ripiani. Utilizzate solo i due ripiani centrali, in caso di cottura con il forno ventilato: i ripiani ester­ni, superiore ed inferiore, ricevono direttamente il calore e quindi potrebbero bruciare gli alimenti più delicati.
L “f orno ventilato”, pr aticamente l’unica so-
· In generale, utilizzate il secondo e il quarto livello dal bas­so, ponendo il cibo che necessita di maggior calore sul ri­piano 2. Ad esempio: nel caso in cui voleste cucinare un arrosto con un altro tipo di alimento, ponete l’arrosto al se­condo livello e l’alimento più delicato sul quarto.
· Quando cucinate alimenti che richiedono tempi e tempera­ture di cottura diversi, impostate la temperatura media tra le due consigliate e ponete gli alimenti più delicati sul quar­to ripiano. Rimuovete prima l’alimento che necessita di un tempo di cottura più breve .
· Ponete la leccarda sul ripiano più basso e la griglia su quel­lo più alto.
· Quando cucinate la pizza su più di un ripiano con la tempe­ratura impostata su 220°C, ricordatevi di preriscaldare il forno per almeno 15 minuti. Generalmente la cottura effet­tuata sul quarto ripiano ha una durata maggiore; per que­sta ragione è consigliabile estrarre dal fo rno prima la pizza sul ripiano inferiore, lasciando l’altra ancora per qualche minuto.
Utilizzo del grill
Il forno consente di utilizzare due diversi metodi di grigliatura. Utilizzate la funzione n.
sumo energetico per questa funzione è solo di 1200 W . Risulta quindi ideale per grigliare piatti di ridotte dimensioni: es. toast, hot-dogs ecc.
Posizionate il cibo al centro della griglia, dato che risulta accesa solamente la parte centrale della resistenza supe­riore. Il cibo negli angoli non viene cotto.
La posizione 4 tutta la superficie della griglia. Utilizzate questa funzione quan-
do avete del cibo distribuito unif ormemente e volete la doratu­ra uniforme. Importante: Per ottenere risultati di cottura ottimali e per ri­sparmiare energia (il 10% circa), tenere sempre la porta del
forno chiusa quando si usa la funzione grill.
Quando si utilizzano le funzioni grill, si raccomanda di impo­stare il termostato al massimo. Questo , però, non significa che non si possano utilizzare temperature inferiori. Nell’utilizzo delle funzioni grill, posizionare la griglia sul ripiano più alto (vedere tabella cottura) e inserire sotto la griglia la leccarda per raccogliere i grassi.
Posizione 5 grigliature veloci, si distribuisce il calore emesso dal grill con-
sentendo contemporaneamente alla doratura superficiale an­che una cottura nella parte inferiore. Consente di grigliare g rossi pezzi di carne o pollame senza l’uso del girarrosto. Potete an­che usarla nella parte finale della cottura dei cibi che abbiano bisogno di doratura superficiale, ad esempio è l’ideale per do­rare la pasta al forno a fine cottura. Nell’utilizzo di tale funzione disponete la griglia sul 2° o 3° ri­piano partendo dal basso (vedi tabella cottura) dopodiché, per raccogliere i grassi ed e vitare la formazione di fumo, disponen­te una leccarda nel 1° ripiano dal basso. Utilizzando questa funzione insieme allo spiedo (previsto solo su alcuni modelli) è possibile anche la cottura di pietanze sulla leccarda posta al 1°
ripiano, per esempio: patate, ecc....
d “Doppio grill” consente di grigliare su
K “Doppio Grill Ventilato” è utilissima per
FGrill” per piccole porzioni. Il con-
20
Loading...
+ 44 hidden pages