Hyundai Ix35 2015 Owner's Manual [hu]

KEZELESI KEZIKONY
V
Kezelés Karbantartás Műszaki adatok
A Kezelési kézikönyvben található összes információ a kézikönyv kiadá­sának időpontjában érvényes jellemzőkön alapul. A Hyundai fenntartja magának a jogot, hogy termékeinek folyamatos fejlesztése érdekében előzetes bejelentés nélkül bármikor változtatásokat hajtson végre a gépkocsin.
Ez a kézikönyv ennek a gépkocsitípusnak valamennyi változatára vonat­kozóan tartalmaz ismertetést és a kezelésükkel összefüggő tudnivalókat, beleértve a széria, valamint a feláras extra felszereléseket is. Ily módon olyan felszerelésekre vonatkozó információkkal is találkozhat ebben a kézikönyvben, amelyek az Ön által vásárolt gépkocsiban nem találhatók meg.
Vegye figyelembe, hogy egyes modellek jobbkormányos változatban is készülnek. A jobbkormányos változatokra vonatkozó egyes műveletek magyarázata és illusztrációja tükörképe a kézikönyvben leírtaknak.
Ne hajtson végre semmilyen módosítást Hyundai gépkocsiján. A módosítások károsan befol yásolhat­ják Hyundai gépkocsija biztonságát, élettartamát és teljesítményét. A módosított vagy utólag beszerelt alkatrészek, részegységek által okozott következménykárokra nem vonatkozik a gyártómű garanciája. Bizonyos módosítások az adott ország Közlekedési Minisztériuma vagy más kormányintézménye által megállapított szabályok megszegését is jelentik.
FIGYELEM: A HYUNDAI GÉPKOCSIJÁN VÉGZETT MÓDOSÍTÁSOK.
Az Ön gépkocsijában elektronikus üzemanyag-befecskendezés és más elektronikus berendezések találhatók. Előfordulhat, hogy a helytelenül beszerelt, illetve beállított rádió adó-vevő va gy mobiltelefon megzavarja a gépkocsi elektronikus rendszereit. Ezért javasoljuk, hogy ilyen berendezések besze­relése esetén gondosan kövesse a készülék gyártój ának beszerelési útmutatóját, vagy kérje n tanácsot Hyundai márkakereskedőjétől.
RÁDIÓ ADÓ-VEVŐ VAGY MOBILTELEFON BESZERELÉSE .
E2
BIZTONSÁGI ÉS A GÉPKOCSI KÁROSODÁSÁRA VONATKOZÓ .
FIGYELMEZTETÉSEK .
Ez a kézikönyv az információk egy részét „VIGYÁZAT” „FIGYELEM” és „MEGJEGYZÉS” címszavakkal jelölten tartalmazza.
Ezek jelentése a következő:
VIGYÁZAT
Az olyan helyzeteket jelöli, amelyeknél a figyelmeztetés figyelmen kívül hagyása az egészségre káros lehet, illetve súlyos testi sérülést vagy akár halálos kimenetelű balesetet okozhat. Tartsa be a „VIGYÁZAT” címmel megjelölt tanácsokat.
FIGYELEM
Az olyan helyzeteket jelöli, amelyeknél a felhívás figyelmen kívül hagyása a gépkocsi vagy tartozékainak sérülését, károsodását okozhatja. Tartsa be a „FIGYELEM” címmel megjelölt tanácsokat.
MEGJEGYZÉS
Az érdekes vagy hasznos információkat jelzi.
E3
ELŐSZÓ
Köszönjük Önnek, hogy a Hyundai-t választotta. Rendkívüli örömünkre szolgál, hogy Önt a Hyundai tulajdonosok egyre bővülő táborában üdvözölhetjük. Járműveink magas technikai és technológiai színvonalára igen büszkék vagyunk.
Ennek a Kezelési kézikönyvnek az a célja, hogy megismertesse Önt a gépkocsija helyes használatával, tulajdonságaival és működésével. Javasoljuk, hogy tanulmányozza át figyelmesen, ugyanis a könyvben található információk elengedhetetlenül fontosak a gépkocsi üzemeltetéséhez, valamint nagyban hozzájárulnak ahh oz, hogy a gépkocsi a legnagyobb megelégedésére szolgálja Önt.
A gyártómű ajánlása alapján lehetőség szerint minden karbantartási és szerviz beavatkozást hivatalos Hyundai márkaszervizben javasolt elvégeztetni, mivel csak a hivatalos Hyundai márkaszervizek rendelkeznek minden, a Hyundai járművek szakszerű karbantartásához, javításához szükséges eszközzel és szaktudással. A hivatalos márkaszerviz hálózaton kívül elvégzett karbantartások és javítások a gyártói garancia megszűnését eredmény ezhetik.
HYUNDAI MOTOR COMPANY
Megjegyzés: Mivel a gépkocsi esetleges későbbi tulajdonosainak is szüksége lehet az itt található infor mációkra, kérjük, hogy
a gépkocsi eladásakor adja át ezt a kézikönyvet az új tulajdonosnak. Köszönjük.
FIGYELEM
Súlyos motor- és hajtáslánc károsodást okozhat a Hyundai előírásainak nem megfelelő, gyenge minőségű üzem- és kenőanyagok használata. Mindig a Kezelési kézikönyv Műszaki adatok című fejezetének 8-6 oldalán ismertetett előírásoknak megfelelő, jó minőségű üzem- és kenőanyagokat használjon.
Copyright 2013 Hyundai Motor Company. Minden jog fen ntartva. A Hyundai Motor Company előzetes írásbeli engedélye nélkül tilos ezt a kézikönyvet vagy ennek egy részét bármilyen eszközzel megjelentetni, terjeszteni vagy sokszorosítani.
E4
Eredeti Hyundai alkatrészek
1. Mit jelent az, hogy eredeti Hyundai
alkatrészek? Az eredeti Hyundai alkat-
részek megegyeznek a Hyundai Motor Company által a jármű gyártásához használt alkatrészekkel. Ezeket az opti­mális biztonság, teljesítmény és meg­bízhatóság biztosítására fejlesztettük ki és teszteltük a vásárlóink részére.
2. Miért kell eredeti Hyundai alkatrészt
használni? Az eredeti H
részeket úgy terveztük meg és fej­lesztettük ki, hogy kielégítsék a szigorú gyártási követelményeket. Utángyártott, hamisított vagy bontott alkatrészekre nem vonatkozik a Hyundai új gépkocsi garancia vagy más Hyundai garancia.
yundai alkat-
A100A01L A100A02L A100A04L
Ezen túlmenően az utángyártott, hami­sított vagy bontott alkatrészek beszere­lése vagy meghibásodása által az ere­deti Hyundai alkatrészekben keletkező károkat, meghibásodásokat sem fedezi a Hyundai garanciája.
3. Miről ismerheti fel az eredeti Hyundai alkatrészeket?
Nézze meg az eredeti Hyundai alkat­rész logót a csomagoláson (lásd alább).
Az exportált eredeti Hyundai alkatré­szek csomagolásán az adatok csak angolul szerepelnek.
Az eredeti Hyundai alkatrészek és részegységek kizárólag a hivatalos Hyundai márkaszervizekben vásárol­hatók, illetve rendelhetők meg.
A100A03L
E5
TARTALOMJEGYZEK
Bevezetés
A gépkocsi áttekintése
A gépkocsi biztonsági berendezései A gépkocsi általános jellemzői A gépkocsi vezetése Teendők szükséghelyzetben Karbantartás Műszaki adatok és vásárlói információk Tárgymutató
1 2
3 4 5 6 7 8
T
Bevezetés
A kezelési kézikönyv használata............................1-2
Üzemanyagra vonatkozó előírások.......................1-2
• Benzinmotor.............................................................. 1-2
• Dízelmotor................................................................. 1-4
A gépkocsi kezelésével kapcsolatos
útmutatások .........................................................1-6
A gépkocsi bejáratása............................................1-6
Visszajelző lámpa szimbólumok a
műszercsoportban...............................................1-7
1
Bevezetés
A KEZELÉSI KÉZIKÖNYV HASZNÁLATA
Ez a kezelési kézikönyv ahhoz kíván segítséget nyújtani, hogy gépkocsijának vezetése a lehető legtöbb örömet sze­rezze Önnek. A Kezelési kézikönyv sok­féle módon tud segítséget nyújtani. Nyo­matékosan javasoljuk az egész útmutató alapos áttanulmányozását. A halálos vagy súlyos sérülések elkerülése érde­kében különösen figyelmesen olvassa el a kézikönyvben VIGYÁZAT és FIGYE­LEM megjegyzésekkel jelölt részeket.
A kézikönyvben a szöveges részeket ábrák egészítik ki annak érdekében, hogy a lehető legjobban elmagyarázzák Önnek, miként élvezheti gépkocsija használatát. A kézikönyv olvasása során megismerheti a gépkocsi jellemzőit és a fontos biztonsági információkat, valamint tanácsokat kap a különböző útviszonyok közötti vezetéshez.
A kézikönyv fő témáit a tartalomjegyzék ismerteti. A keresést célszerű a tárgy­mutató segítségével elkezdeni, amely a kézikönyv összes információját betű- rendben tartalmazza.
Fejezetek: Ez a kézikönyv nyolc feje­zetet, valamint tárgymutatót tartalmaz. Mindegyik fejezet egy rövid tartalom­jegyzékkel kezdődik, így Ön egy pillanat alatt eldöntheti, hogy ez a fejezet tartal­mazza-e az Ön által keresett informá­ciókat.
A kézikönyvben számos VIGYÁZAT, FI­GYELEM és MEGJEGYZÉS jelzésű in­formációt talál. Ezek az Ön személyes biztonságának növelése érdekében ké­szültek. A VIGYÁZAT, FIGYELEM és MEGJEGYZÉS jelzésű részeket gondo­san olvassa el, és tartsa be az ezekben ismertetett ÖSSZES eljárást és javasla­tot.
VIGYÁZAT
A VIGYÁZAT olyan helyzetre hívja fel a figyelmet, amely az útmutatá­sok figyelmen kívül hagyása esetén az egészségre káros lehet, illetve súlyos vagy halálos sérüléseket okozhat.
FIGYELEM
A FIGYELEM olyan helyzetre hívja fel a figyelmet, amely az útmutatá­sok figyelmen kívül hagyása esetén a jármű károsodását okozhatja.
MEGJEGYZÉS
A MEGJEGYZÉS érdekes vagy hasz­nos információkat tartalmaz.
ÜZEMANYAGRA VONATKOZÓ ELŐÍRÁSOK
Benzinmotor
Ólommentes benzin
Európa
A gépkocsi optimális telj esítménye érde­kében olyan ólommentes benzin haszná­lata ajánlott, amely megfelel az EN 228 szabványnak, és eléri vagy meghaladja a 95-ös oktánszám (RON - Research Oc­tane Number)/91 AKI (Anti Knock I ndex ­kopogás index) értékeket. Használható 91-94 oktánszámú (RON)/ 87-90 kopogás indexű (AKI) ólommentes benzin, azon­ban ez a gépkocsi teljesítményének kis­mértékű csökkenését eredményezheti.
Kivéve Európa
Az Ön új gépkocsiját kizárólag 91-es oktánszámú (RON - Research Octane Number)/87 AKI (Anti Knock Index – ko­pogás index) vagy azt meghaladó értékű ólommentes benzin használatára tervez­ték.
Az Ön új gépkocsiját úgy tervezték, hogy ÓLOMMENTES ÜZEMANYAGGAL ma­ximális teljesítményt érjen el, és mini­mális legyen a kipufogógáz károsanyag­tartalma, valamint a gyújtógyertyák szennyeződése.
1 2
Bevezetés
FIGYELEM
SOHA NE HASZNÁLJON ÓLOM­TARTALMÚ BENZINT. Az ólom­tartalmú benzin használata káros a katalizátorra, és javíthatatlanul ká­rosítja a motorvezérlő rendszer ré­szét képező lambda-szondát, vala­mint negatívan befolyásolja a ká­rosanyag-kibocsátást.
Soha ne használjon olyan üzema­nyagba keverhető üzemanyag-ellátó rendszer tisztító adalékot, amelyet a Hyundai nem javasol. (Azt tanácsol­juk, hogy további információkért lépjen kapcsolatba egy hivatalos HYUNDAI márkaszervizzel.)
VIGYÁZAT
• Ne folytassa az üzemanyaggal való feltöltést, ha a töltőpisztoly automatikusan kikapcsol.
• Mindig ellenőrizze a tanksapka biztonságos meghúzását, hogy megelőzze az üzemanyag kifolyá­sát egy baleset bekövetkezésekor.
Ólmozott benzin (bizonyos típusok esetében)
Néhány országban a gépkocsi ólmozott benzinnel történő használata is enge­délyezett. Amennyiben ólmozott benzint kíván használni, azt tanácsoljuk, hogy érdeklődje meg egy hivatalos HYUNDAI márkakereskedőtől, hogy a gépkocsiban használható-e ólmozott benzin.
Az ólmozott benzin oktánszám besorolá­sa megegyezik az ólommentes benziné­vel.
Alkohol és metanol tartalmú benzin
Az E85 vagy gasohol néven is ismert bioetanolt, amely benzin és etanol (etil­alkohol) keveréke, és a metanolt (amely faszeszként is ismert) tartalmazó benzint és bioetanolt ólommentes vagy ólmozott benzinnel együtt vagy ahelyett forgal­mazzák.
Ne használjon olyan bioetanol üzema­nyagot, amely 10%-nál több etanolt tartalmaz, és soha ne használjon olyan benzint vagy bioetanolt, amely akármi­lyen kis mennyiségű metanolt tartalmaz. Ezek az üzemanyagok vezethetőségi problémákat okozhatnak, és károsíthat­ják az üzemanyag-ellátó rendszert.
Hagyja abba a bioetanol üzemanyag használatát, ha bármi rendellenességet tapasztal a motor működésében.
A gépkocsi vagy a motor bármilyen ká­rosodása vagy teljesítménycsökkenése nem tartozik a gyártó garanciális kötele­zettségei közé, ha az alábbi üzemanya­gok bármelyikét használja:
1. Olyan bioetanol üzemanyag, amely 10%-nál több etanolt tartalmaz.
2. Metanolt tartalmazó benzin vagy bio­etanol.
3. Ólmozott benzin vagy ólmozott bio­etanol.
FIGYELEM
Soha ne használjon metanolt tartal­mazó üzemanyagot. Hagyja abba az olyan bioetanol üzemanyag haszná­latát, amely rontja a vezethetőséget.
1 3
Bevezetés
MTBE (metil-tercier-butil-éter) használata
A HYUNDAI azt tanácsolja, hogy ne használjon olyan üzemanyagot gépko­csijához, amelynek térfogat-százalékos MTBE (metil-tercier-butil-éter) tartalma több mint 15% (oxigén tömegaránya 2,7% feletti).
Az olyan üzemanyag, amelynek térfo­gat-százalékban mérve 15%-nál maga­sabb (oxigén tömegaránya 2,7% feletti) az MTBE (metil-tercier-butil-éter) tartal­ma, csökkentheti a jármű teljesítményét, gőzbuborék-képződést vagy nehéz mo­torindítást okozhat.
FIGYELEM
Az Ön gépkocsijának garanciája nem vonatkozik az üzemanyag­ellátó rendszert ért károkra és a mo­tor teljesítményének csökkenésével járó problémákra, ha olyan üzem­anyagot használ gépkocsijához, amelynek térfogat-százalékban mért MTBE tartalma több mint 15% (oxi­gén tömegaránya 2,7%-nál több).
Soha ne használjon metanolt
Metanol (faszesz) tartalmú üzemanya­gok nem használhatók a járművében. Ez az üzemanyagtípus csökkentheti a jár­mű teljesítményét, és károsíthatja az üzemanyag-ellátó rendszer egységeit.
Üzemanyag-adalékok
A HYUNDAI azt ajánlja, hogy olyan jó minőségű üzemanyagot használjon, amely megfelel az európai (EN228) vagy azzal egyenértékű üzemanyag szabvá­nyoknak. Abban az esetben, ha az ügyfelek rend­szeresen alacsony minőségű üzema­nyagot használnak, beleértve az üzem­anyag-adalékokat is, és indítási problé­mákkal, illetve egyenetlenül járó motor­ral szembesülnek, 15000 km-enként tölt­senek egy flakon üzemanyag-adalékot az üzemanyagtartályba. Az adalékok a hivatalos HYUNDAI márkaszervizekben vásárolhatók meg, ahol tájékoztatást adnak azok használatával kapcsolatban. Ne keverje egyéb adalékokkal.
A gépkocsi használata külföldön
Ha gépkocsijával külföldre utazik, ügyel­jen a következőkre:
• Tartsa be a regisztrációra és a bizto­sításokra vonatkozó előírásokat.
• Érdeklődjön, hogy a gépkocsijához megfelelő üzemanyag kapható-e.
Dízelmotor
Gázolaj
A dízelmotor csak a kereskedelemben kapható, az EN 590 szabványnak meg­felelő gázolajjal üzemeltethető. (EN: „European Norm” = európai szabvány). Ne használjon tengeri hajókhoz készült gázolajat, fűtőolajat vagy olyan üzem­anyag-adalékokat, amelyek nincsenek bevizsgálva, mivel ezek megnövelik a motor kopását, és a motor, valamint az üzemanyag-ellátó rendszer károsodását okozzák. A jóváhagyás nélküli üzem­anyagok és/vagy üzemanyag-adalékok használata a gépkocsira vonatkozó ga­rancia megszűnésével jár.
A gépkocsijába olyan gázolajat töltsön, amelynek cetánszáma 51 fölötti. Ha többféle gázolaj kapható, akkor ügyeljen arra, hogy a hőmérsékleti viszonyoknak megfelelően téli vagy nyári gázolajat használjon.
• -5 °C felett ... Nyári gázolajat.
• -5 °C alatt ... Téli gázolajat.
Mindig gondosan ellenőrizze, hogy ele­gendő üzemanyag van-e a tartályban: Ha a motor az üzemanyag hiánya miatt áll le, az üzemanyag-ellátó rendszert teljes mértékben légteleníteni kell az újraindítás érdekében.
1 4
Bevezetés
FIGYELEM
• A tartályba egyáltalán ne töltsön benzint vagy vizet. Ha ez bekövet­kezik, akkor le kell ereszteni a tar­tály tartalmát, és légteleníteni kell a rendszert. Ezzel elkerülhető az üzemanyag-ellátó szivattyú meg­szorulása és a motor károsodása.
• Télen a fagypont alatti hőmérsék- let miatt bekövetkező kellemetlen­ségek kivédése érdekében kever­jen a gázolajhoz a paraffin kiválá­sát megakadályozó adalékot a ter­mék használati útmutatója szerin­ti mennyiségben, ha a hőmérsék- let -10 °C alá csökken. Ne hasz­náljon 20%-nál több petróleumot tartalmazó gázolajat.
FIGYELEM - Gázolaj
DPF rendszerrel szerelt gépkocsik esetében részecskeszűrős dízel gépjárművekhez előírt minőségű motorikus gázolajat kell használni.
Amennyiben magas kéntartalmú (50 ppm kéntartalom fölötti) gázolajat és jóváhagyás nélküli adalékokat használ, az a DPF rendszer káro­sodását és fehér füst kibocsátását okozhatja.
Biodízel
A kereskedelemben kapható olyan dízel üzemanyag, amely 7%-nál kevesebb biodízelt tartalmaz, és általában „B7 dízel” néven kerül forgalomba. Ezt akkor lehet a gépkocsiban használni, ha a biodízel megfelel az EN 14214 vagy ezzel egyenértékű szabványnak. (EN: „European Norm” = európai szabvány). A 7%-ot meghaladó biodízelek, a repce metil-észterből (RME), zsírsav metil­észterből (FAME), növényi olaj metil­észterből (VME) stb. előállított biodíze­lek vagy a gázolaj és biodízel keverékek használata a motor fokozott kopását és az üzemanyag-ellátó rendszer károso­dását okozza. A nem megfelelő üzem­anyagok használata miatt elvégzendő javítás vagy a kopott alkatrészek cseréje nem tartozik a gyártó által nyújtott garancia hatálya alá.
FIGYELEM
• Soha ne használjon olyan dízel üzemanyagot, B7 biodízelt vagy egyebet, amely nem felel meg az érvényes kőolajipari szabványok­nak.
• Soha ne használjon olyan üzem­anyag-adalékot vagy kezelési el­járást, amelyet a gépkocsi gyártó­ja nem javasol, vagy használatát nem hagyta jóvá.
1 5
Bevezetés
A GÉPKOCSI KEZELÉSÉVEL KAPCSOLATOS ÚTMUTATÁSOK
Hasonlóan más, ilyen típusú gépkocsik­hoz, az Ön gépkocsijának nem megfe­lelő üzemeltetése a gépkocsi feletti uralom elvesztéséhez, balesethez vagy a gépkocsi felborulásához vezethet.
Az Ön gépkocsijának speciális tulajdon­ságai (nagyobb szabad magasság, nyomtáv stb.) miatt a súlypontja maga­sabban van, mint más típusú gépko­csiké. Más szavakkal, ezeket nem arra tervezték, hogy ugyanolyan sebességgel kanyarodjanak, mint a hagyományos kétkerék-meghajtású gépkocsik. Kerülje az éles kanyarokat vagy a hirtelen ma­nővereket. Ismét hangsúlyozzuk, hogy az Ön gépkocsijának nem megfelelő üzemeltetése a gépkocsi feletti uralom elvesztéséhez, balesethez vagy a gép­kocsi felborulásához vezethet. Minden-
képpen olvassa el a jelen kézikönyv
5. fejezetének „A gépkocsi felborulás kockázatának csökkentése” című részét.
A GÉPKOCSI BEJÁRATÁSA
Nincs szükség speciális bejáratási idő- szakra. Az első 1000 kilométer alatt az alábbi néhány egyszerű óvatossági elő- írás betartásával megnövelheti a motor teljesítményét, gazdaságosságát és a gépkocsi élettartamát.
• Ne pörgesse túl a motort.
• Haladás köz ben tartsa a motor fordu­latszámát 2000 és 4000 fordulat/perc közötti értéken.
• Ne haladjon hosszú időn keresztül azonos sebességgel, legyen ez akár alacsony vagy magas sebesség. A motor fordulatszámának változtatása nagyon fontos a motor jól végrehajtott bejáratása érdekében.
• Veszélyhelyzetek kivételével kerülje az erős fékezéseket, hogy a fékberen­dezés alkatrészei megfelelően illesz­kedjenek egymáshoz.
• Ne járassa a motort alapjáraton 3 percnél hosszabb ideig egyhuzamban.
• Az első 2000 kilométer megtétele alatt ne vontasson utánfutót.
1 6
VISSZAJELZŐ LÁMPA SZIMBÓLUMOK A MŰSZERCSOPORTBAN
Nyitott ajtóra figyelmeztető lámpa ESC visszajelző lámpa*
Nyitott ajtó és csomagtérajtó helyzetét jelző lámpa
Nyitott csomagtérajtóra figyelmeztető lámpa
Nyitott napfénytetőre figyelmeztető lámpa
Biztonsági öv figyelmeztető lámpa
Tompított fényszóró visszajelző lámpa*
Távolsági fényszóró visszajelző lámpa
Első ködfényszóró visszajelző lámpa*
Hátsó ködlámpa visszajelző lámpa*
Helyzetjelző világítás visszajelző lámpa*
Irányjelző visszajelző lámpa Motor hibajelző lámpa*
ESP kikapcsolás visszajelző lámpa*
ABS figyelmeztető lámpa
Légzsák figyelmeztető lámpa
Rögzítőfék és alacsony fékfolya­dékszint figyelmeztető lámpa
Motorolajnyomás figyelmeztető lámpa
Motorolajszint figyelmeztető lámpa (dízelmotor*)
4WD (négykerék-meghajtás) rendszer figyelmeztető lámpa*
4WD LOCK (összezárt négykerék­meghajtás) visszajelző lámpa*
Akkumulátortöltő rendszer figyelmeztető lámpa
Bevezetés
Indításgátló figyelmeztető lámpa*
Cruise (automata sebességtartó berendezés) visszajelző lámpa*
Cruise SET (automata sebességtartó berendezés beállítás) visszajelző lámpa*
Alacsony üzemanyagszintre figyelmeztető lámpa
Elektronikus szervokormány (Electronic power steering - EPS) rendszer figyelmeztető lámpa*
Fokozatváltási mód kijelző* Manuális sebességváltó fokozatváltás
jelző*/ automata sebességváltó fokozat kijelző*
Izzítás visszajelző lámpa (kizárólag dízelmotoroknál)
Víz az üzemanyagszűrőben figyelmeztető lámpa (kizárólag dízelmotoroknál)
DBC visszajelző lámpa*
Kulcs nincs a zárba behelyezve figyelmeztető lámpa*
1 7
Bevezetés
Alacsony gumiabroncs légnyomásra figyelmeztető jelzés*
Motor hűtőfolyadék-hőmérséklet figyelmeztető lámpa
Alacsony légnyomású gumiabroncs helyzetének visszajelzője*
*: egyes változatoknál További részletek a 4. fejezetben, a
ECO visszajelző lámpa*
ECO
AUTO STOP visszajelző az ISG-hez*
„Műszercsoport” című részben találhatók.
1 8
2
A gépkocsi áttekintése
A gépkocsi utasterének áttekintése.......................2-2
Ismerkedés a műszerfallal
Motortér..................................................................2-6
.....................................2-4
A gépkocsi áttekintése
A GÉPKOCSI UTASTERÉNEK ÁTTEKINTÉSE
Balkormányos változatok
A tény
leges kialakítás az ábrázolttól eltérő
lehet.
1. Ajtózáró/-nyitó gomb............................. 4-16
2. Elektromos ablakemelő kapcsolók*
3. Központi zár nyomógomb*................... 4-16
4. Elektromos ablakmozgatást letiltó
kapcsoló*..............................................
5. Külső visszapilla
6. Külső visszapilla
gomb*................................................... 4-45
7. Üzemanyag-töltőny
kioldókar............................................... 4-27
8. Műszercsoport megvilágítás fénye
szabályozó kapcsoló*........................... 4-47
9. 4WD Lock (négykerék-meghajtás
összezárás) kapcsoló*.......................... 5-29
10.
ISG OFF (Idle Stop and Go ­alapjárati leállító és beindító)
rendszer kikapcsoló gomb* ..................
11. Kormánykerék fűtés gomb*..................
12. DBC kapcsoló*..................................... 5-45
13. ESC OFF (kikapcsoló) nyomógomb*.... 5-41
14. Biztosítéktábla ...................................... 7-55
15. Kormánykerék ...................................... 4-34
16. Kormánykerék magasságállítás* .......... 4-35
17. Ülés ........................................................ 3-2
18. Motorháztető
19. Fékpedál............................................... 5-35
20. Gázpedál
*: egyes változatoknál
ntó tükör állítógomb*.. 4-44 ntó tükör behajtás
ílás fedél
yitókar........................... 4-25
n
...... 4-21
4-24
rő-
5-17 4-35
OEL013001
2 2
Jobbkormányos változatok
A tényleges kialakítás az ábrázolttól eltérő lehet.
A gépkocsi áttekintése
1. Ajtózáró/-nyitó gomb............................. 4-16
2. Elektromos ablakemelő kapcsolók*
3. Központi zár nyomógomb*................... 4-16
4. Elektromos ablakmozgatást letiltó
kapcsoló*..............................................
5. Külső visszapilla
6. Külső visszapilla
ntó tükör állítógomb*.. 4-44 ntó tükör behajtás
gomb*................................................... 4-45
7. Üzemanyag-töltőny
ílás fedél
kioldókar............................................... 4-27
8. Műszercsoport megvilágítás fénye
szabályozó kapcsoló*........................... 4-47
9. 4WD Lock (négykerék-meghajtás
összezárás) kapcsoló*.......................... 5-29
10.
ISG OFF (Idle Stop and Go ­alapjárati leállító és beindító)
rendszer kikapcsoló gomb* ..................
11. Kormánykerék fűtés gomb*..................
12. DBC kapcsoló*..................................... 5-45
13. ESC OFF (kikapcsoló) nyomógomb*.... 5-41
14. Biztosítéktábla ...................................... 7-55
15. Kormánykerék ...................................... 4-34
16. Ülés ........................................................ 3-2
17. Fékpedál............................................... 5-35
18. Gázpedál
19. Motorháztető
n
yitókar........................... 4-25
*: egyes változatoknál
...... 4-21
4-24
rő-
5-17 4-35
OEL013001R-1
2 3
A gépkocsi áttekintése
ISMERKEDÉS A MŰSZERFALLAL
Balkormányos változatok 1. Világítás/irányjelző kapcsoló........... 4-100
A tényleges kialakítás az ábrázolttól eltérő
lehet. *: egyes változatoknál
2. Audiorendszer kezelőszervek a
3. Bluetooth telefon
4. Műszercsoport
5. Kürt.................................................... 4-36
6. Vezető oldali első
7. Ablaktörlő és -mosó
8. Automata sebességtartó berende-
9. Motorindító/-leállító gomb* .................. 5-9
10. Gyújtáskapcsoló .................................. 5-5
11. Digitális óra és audioberende-
12. Utas oldali első l
13. Elakadásjelző/
14. Légkondicionáló berendezés*4-115, 4-124
15. Ülésfűtés gombok*............................ 3-13
16. Parkolást segítő
17. 4WD Lock (négykerék-meghajtás
18. Parkolást segítő rendszer ON/
19. Szivargyújtó* ................................... 4-138
20. AUX, USB* ...................................... 4-141
21. Elektromos csatlakozóaljzat*........... 4-140
22. Sebességváltó kar....................5-19, 5-22
23. Utas oldali első
24. Kesztyűta
ykeréken* ............................ 4-147
kormán
kezelőszervek*........................ 4-180, 233
zés (c
ruise control) kezelőszervek*... 5-50
zés/AVN* berend
visszajelző*........................................ 3-46
OFF (be-/kikapcsoló) gomb*....... 4-92
ON/
összezárás) kapcsoló* ......................
(be-/kikapcsoló) gomb*...................... 4-81
................................... 4-46
légzsák................. 3-47
......................... 4-106
..................... 4-141
ezés
égzsák BE/KI
vészvillogó kapcsoló.. 4-98
intelligens rendszer
5-29
OFF
légzsák*
rtó .................................... 4-135
................... 3-49
OEL013002
2 4
A gépkocsi áttekintése
Jobbkormányos változatok 1. Világítás/irányjelző kapcsoló........... 4-100
A tényleges kialakítás az ábrázolttól eltérő
lehet. *: egyes változatoknál
2. Audiorendszer kezelőszervek a
3. Bluetooth telefon
4. Műszercsoport
5. Kürt.................................................... 4-36
6. Vezető
7. Ablaktörlő és -mosó
8. Automata sebességtartó berende-
9. Motorindító/-leállító gomb* .................. 5-9
10. Digitális óra és audioberende-
11. Utas oldali első l
12. Elakadásjelző/
13. Légkondicionáló berendezés*4-115, 4-124
14. Ülésfűtés gombok*............................ 3-13
15. Parkolást segítő
16. 4WD Lock (négykerék-meghajtás
17. Parkolást segítő rendszer ON/
18. Szivargyújtó* ................................... 4-138
19. AUX, USB* ...................................... 4-141
20. Elektromos csatlakozóaljzat*........... 4-140
21. Sebességváltó kar....................5-19, 5-22
22. Utas oldali első
23. Kesztyű
ykeréken* ............................ 4-147
kormán
kezelőszervek*........................ 4-180, 233
c
ruise control) kezelőszervek*... 5-50
zés (
zés/AVN* berend
visszajelző*........................................ 3-46
OFF (be-/kikapcsoló) gomb*....... 4-92
ON/
összezárás) kapcsoló* ......................
(be-/kikapcsoló) gomb*...................... 4-81
................................... 4-46
oldali első
ta
légzsák................. 3-47
......................... 4-106
ezés
..................... 4-141
égzsák BE/KI
vészvillogó kapcsoló.. 4-98
intelligens rendszer
OFF
légzsák*
rtó .................................... 4-135
................... 3-49
OEL013002R-1
5-29
2 5
A gépkocsi áttekintése
MOTORTÉR
■ Benzinmotor (1.6L)
A jármű tényleges motortere az ábrázolttól eltérő lehet.
1. Hűtőfolyadék kiegyenlítő tartály..... 7-28
2. Motorolaj-betöltő ny
3. Fék és tengelykapcsoló*
folyadéktartály
4. Levegősz
5. Biztosítéktábla................................ 7-55
6. Akkumulátor negatív pólus............. 7-41
7. Akkumulátor pozitív pólus.............. 7-41
8. Hűt
9. Motorolajszint-mérő pálca
10. Szélvédőmosó foly *: egyes változatoknál
űrő................................... 7-34
ősapka...................................... 7-29
ílás sapka ....... 7-26
................................ 7-30
.............. 7-26
adéktartály ....... 7-31
OEL070301
2 6
■ Benzinmotor (2.0L)
A jármű tényleges motortere az ábrázolttól eltérő lehet.
A gépkocsi áttekintése
1. Hűtőfolyadék kiegyenlítő tartály..... 7-28
2. Motorolaj-betöltő ny
3. Fék és tengelykapcsoló*
folyadéktartály
4. Levegősz
5. Biztosítéktábla................................ 7-55
6. Akkumulátor negatív pólus............. 7-41
7. Akkumulátor pozitív pólus.............. 7-41
8. Hűt
9. Motorolajszint-mérő pálca
10. Szélvédőmosó foly *:egyes változatoknál
űrő................................... 7-34
ősapka...................................... 7-29
ílás sapka ....... 7-26
................................ 7-30
.............. 7-26
adéktartály ....... 7-31
OLM073300
2 7
A gépkocsi áttekintése
■ Dízelmotor (1.7L)
A jármű tényleges motortere az ábrázolttól eltérő lehet.
1. Hűtőfolyadék kiegyenlítő tartály..... 7-28
2. Biztosítéktábla................................ 7-55
3. Üzemanyagszűrő ...........................
4. Motorolajszint-mérő pálca
5. Motorolaj-betöltő ny
6. Fék és tengelykapcsoló*
folyadéktartály
7. Levegősz
8. Akkumulátor negatív pólus............. 7-41
9. Akkumulátor pozitív pólus.............. 7-41
10. Hűt
ősapka...................................... 7-29
11. Szélvédőmosó foly *: egyes változatoknál
................................ 7-30
űrő................................... 7-34
.............. 7-34
ílás sapka ....... 7-26
adéktartály ....... 7-31
7-32
OEL070302
2 8
■ Dízelmotor (2.0L)
A jármű tényleges motortere az ábrázolttól eltérő lehet.
A gépkocsi áttekintése
1. Hűtőfolyadék kiegyenlítő tartály..... 7-28
2. Biztosítéktábla................................ 7-55
3. Üzemanyagszűrő ...........................
4. Motorolajszint-mérő pálca
5. Motorolaj-betöltő ny
6. Fék és tengelykapcsoló*
folyadéktartály
7. Levegősz
8. Akkumulátor negatív pólus............. 7-41
9. Akkumulátor pozitív pólus.............. 7-41
10. Hűt
ősapka...................................... 7-29
11. Szélvédőmosó foly *: egyes változatoknál
................................ 7-30
űrő................................... 7-34
.............. 7-34
ílás sapka ....... 7-26
adéktartály ....... 7-31
7-32
OLM079002
2 9
A gépkocsi áttekintése
2 10
3
A gépkocsi biztonsági jellemzői
Ülés ......................................................................... 3-2
• Első ülés.....................................................................3-5
• Hátsó ülés................................................................
Biztonsági övek.................................................... 3-17
• Biztonsági öv rendszer............................................ 3-17
• Előfeszítővel s
• Biztonsági öv óvint
• Biztonsági övek k
zerelt biztonsági öv..........................3-24
ézkedések.................................3-27
ezelése.........................................3-29
Gyermekbiztonsági rendszer.............................. 3-31
• A gyermekbiztonsági rendszer használata...........3-32
Légzsák - passzív biztonsági rendszer...............3-42
• Hogyan működik a légzsákrendszer?....................3-43
• Ne szereljen gyermekülést az első u
• Légzsák figyelmeztető és visszajelző
• A passzív biztonsági berendezés (SRS) egység
ei és funkciói.................................................3-47
• Vezető és utas oldali első légzsákok.......................3-49
• Oldallégzsá
• Függönylégzs
• Miért nem nyílt ki a gépkocsim légzsákja a balese
kinyílás elmaradásának feltételei).........................3-58
• A passzív biztonsági berendezés (SRS) ka
rbantartása..........................................................3-63
• Kiegészítő biztonsági óvintézkedések....................3-64
k............................................................3-54
ák.......................................................3-56
t során? (A légzsák kinyílásának és a
tasülésre........3-44
lámpa..........3-45
3-12
• Tartozékok elhelyezése vagy átalakítások
elvégzése légzsákkal szerelt gépkocsiban............. 3-64
• Légzsák figyelmeztető címke................................. 3-65
A gépkocsi biztonsági jellemzői
ÜLÉS
Első ülés
(1) Előre- és hátramozgatás (2) Ülés háttámla dőlésszögének
állítása
(3) Üléspárna magasságának állítá
sa
(vezetőülés)
(4) Gerinctámasz (vezetőülé
s)* (5) Ülésfűtés* (6) Fejtámla
Hátsó ülés
(7) Háttámla lehajtása (8) Fejtámla (9) Kartámasz (10) Ülésfűtés*
* egyes változatoknál
3 2
OEL039001
A gépkocsi biztonsági jellemzői
VIGYÁZAT - Rögzítetlen
tárgyak
A vezetőülés előtt, a padlón rög­zítetlenül elhelyezett tárgyak igen veszélyesek lehetnek, mert elmoz­dulásukkor zavarhatják a pedálok működtetését, és balesetet okozhat­nak. Ne helyezzen semmit az első ülések alá.
VIGYÁZAT - Az ülés
háttámla függőleges helyzetbe állítása
Az ülés háttámlájának függőlegesre állítása közben tartsa meg a háttám­lát, lassan eressze vissza, és ügyel­jen arra, nehogy valaki a támla kö­zelében legyen. Ha a háttámla visz­szaállításakor nem fogja meg a háttámlát, akkor előfordulhat, hogy a háttámla előrecsapódik, és sérü­léseket okoz az előtte tartózkodó személynek.
VIGYÁZAT - A vezető
felelőssége a jobb első ülésen ülő utasért
Ha valaki úgy utazik a jobb első ülésen, hogy a háttámla hátra van döntve, az baleset esetén súlyos vagy halálos sérüléshez vezethet. Ha baleset esetén az ülés háttámlá­ja hátra van döntve, az utas csípője átcsúszhat az öv alsó része alatt, ami komoly erőhatást fejt ki a véd­telen hasfalra. Ez súlyos vagy ha­lálos belső sérüléseket okozhat. A vezetőnek fel kell hívnia a jobb első ülésen ülő utas figyelmét arra, hogy a gépkocsi haladása közben tartsa a háttámlát függőleges helyzetben.
VIGYÁZAT
Ne használjon az ülésen olyan pár­nát, amely csökkenti az ülés és az utas közötti súrlódást. Az utas csí­pője egy baleset vagy hirtelen féke­zés során átcsúszhat a biztonsági öv alsó ága alatt. Súlyos vagy ha­lálos belső sérüléseket okozhat az, hogy a biztonsági öv nem tudja sza­bályosan ellátni feladatát.
VIGYÁZAT - Vezetőülés
• Menet közben soha ne állítson az ülés helyzetén. Emiatt elveszítheti járműve feletti uralmát, és halálos vagy súlyos sérüléssel, illetve anyagi kárral járó balesetet okoz­hat.
• Ne legyen semmi az ülés közelé­ben, ami akadályozhatja az ülés megfelelő beállítását. Ha a háttám­la mögött tárgyakat helyez el, vagy egyéb módon akadályozza a hát­támla megfelelő rögzítését, hirte­len fékezés vagy ütközés esetén súlyos vagy halálos sérülések keletkezhetnek.
• Mindig úgy vezessen, hogy a háttámlát függőlegeshez közeli helyzetbe állítja, és a csípőövet kényelmesen és alacsonyan a csípőjén vezeti át. Ez a legjobb helyzet annak érdekében, hogy az öv egy baleset bekövetkezésekor minél nagyobb védelmet nyújtson.
(folytatás)
3 3
A gépkocsi biztonsági jellemzői
(folytatás)
• A légzsák okozta lehetséges sérü­lések elkerülése érdekében mindig üljön olyan távol a kormánykerék­től, amilyen távolság még biztosít­ja a gépkocsi kényelmes és biz­tonságos irányítását. Ajánlatos úgy ülni a kormánykerék mögött, hogy az legalább 250 mm távol­ságra legyen a mellkasától.
VIGYÁZAT - Hátsó ülések
háttámlája
• A hátsó ülés háttámláját biztonsá­gosan be kell akasztani. Ellenkező esetben, hirtelen fékezés vagy üt­közés esetén az utasok és tárgyak előreeshetnek, ami súlyos vagy halálos sérüléshez vezethet.
(folytatás)
(folytatás)
• A poggyászt és az egyéb csoma­gokat le kell fektetni a csomag­térben. A nagy, nehéz tárgyakat, il­letve az egymásra halmozott cso­magokat rögzíteni kell. Semmilyen körülmények között se helyezze a csomagokat a hátsó ülés támlájá­nál magasabbra. Ezeknek a figyel­meztetéseknek a figyelmen kívül hagyása hirtelen fékezés, ütközés vagy borulás esetén súlyos vagy halálos sérüléshez vezethet.
• Az utasoknak nem szabad a cso­magtérben vagy a lehajtott ülés háttámláján utazniuk. Menet köz­ben az összes utasnak megfelelő- en helyet kell foglalnia az ülések­ben, és használnia kell a biztonsá­gi övet.
• Amikor visszaállítja az ülés tám­láját függőleges helyzetbe, a támla előre- és hátramozdításával győ- ződjön meg annak biztonságos rögzüléséről.
VIGYÁZAT
Az ülések beállítását követően az ülések előre-hátra történő, a kioldó­kar használata nélküli mozgatásával mindig ellenőrizze, hogy azok meg­felelően rögzítve vannak-e. A veze­tőülés hirtelen vagy váratlan moz­gása a jármű feletti uralom elvesz­tését okozhatja, ami balesethez vezethet.
VIGYÁZAT
• Rendkívüli óvatossággal járjon el, hogy elkerülje a kezeinek vagy egyéb tárgyaknak az ülés szerke­zetébe való becsípődését.
• Ne helyezzen öngyújtót a padlóra vagy az ülésre. Az ülés mozgatá­sakor gáz áramolhat ki az öngyúj­tóból, ami tüzet okozhat.
3 4
Loading...
+ 554 hidden pages