Hp PAVILION A800, PAVILION T800 User Manual [no]

Komme i gang
Informasjonen i dette dokumentet kan endres uten varsel.
Hewlett-Packard Company gir ingen garanti med hensyn til dette materialet. Dette omfatter, men er ikke begrenset til, underforståtte garantier for salgbarhet og egnethet til et bestemt formål.
HP er ikke erstatningsansvarlig for feil i dokumentet eller for eventuelt påløpne skader eller følgeskader i forbindelse med utgivelse, utførelse eller bruk av dette materialet.
GARANTIVILKÅRENE I DENNE ERKLÆRINGEN, MED UNNTAK AV DET SOM ER TILLATT VED LOV, UTELUKKER, BEGRENSER ELLER ENDRER IKKE, OG KOMMER I TILLEGG TIL DE OBLIGATORISKE, LOVBESTEMTE RETTIGHETER SOM GJELDER SALGET AV DETTE PRODUKTET ELLER DENNE TJENESTEN TIL DEG.
HP er ikke ansvarlig for bruken av eller påliteligheten til HP-programvare på utstyr som ikke er levert av HP.
Dette dokumentet inneholder informasjon som er beskyttet av opphavsrett. Med enerett. Ingen deler av dette dokumentet kan kopieres, gjengis eller oversettes til et annet språk uten skriftlig tillatelse fra HP.
Hewlett-Packard Company P.O. Box 4010 Cupertino, CA 95015-4010 USA
© 2000, 2003, 2004 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Med enerett.
Dette produktet omfatter copyright-beskyttelsesteknologi som er beskyttet av metoderettigheter for visse amerikanske patenter og andre immaterielle rettigheter som innehas av Macrovision Corporation og andre rettighetsinnehavere. Bruk av denne copyright-beskyttelsesteknologien må godkjennes av Macrovision Corporation, og er ment for bruk i hjemmet og andre begrensede visningsområder, med mindre annet er godkjent av Macrovision Corporation. Omvendt kompilering (ta i fra hverandre programkoden) eller demontering er ikke tillatt. Apparatkrav for US-patentnumre 4,631,603, 4,577,216, 4,819,098 og 4,907,093 er bare lisensierte for begrensede visningsområder.
HP støtter lovlig bruk av teknologi, og godkjenner ikke bruk av våre produkter for andre formål enn de som er tillatt under lovgivning for opphavsrett.
Innholdsfortegnelse
Finne svar på vanlige spørsmål ..................................................... 1
Installere PCen............................................................................... 3
Sette PCen sammen ......................................................................................3
Få sikkerhet og komfort .............................................................................3
Koble til PCen ..........................................................................................4
Slå på PCen for første gang...........................................................................5
Konfigurere og koble til Internett-kontoen.........................................................5
Installere programvare og maskinvareenheter ..................................................6
Bruke HP-produkter ...................................................................................7
Overføre gammel PC-informasjon og gamle filer til den nye PCen ..................7
Lage gjenopprettingsdisker ........................................................................7
Registrere PCen............................................................................................7
Bruke skrivebordsikoner.................................................................................8
Bruke HP Organize-programvaren..............................................................9
Bruke Hjelp og verktøy for PCen.................................................................9
Bruke tastaturet........................................................................... 11
Bruke Internett-tastaturene ............................................................................11
Bruke standardtastaturet ..............................................................................14
Bruke det trådløse tastatursettet ....................................................................14
Identifisere spesielle tastaturknapper .............................................................15
Tilpasse tastaturknappene........................................................................17
Få hjelp ....................................................................................... 19
Gjenopprette fra programvareproblemer.......................................................19
Bruke Hjelp og støtte på skjermen.................................................................19
Bruke Instant Support ..................................................................................20
Bruke oppdateringer fra HP .........................................................................20
Få meldinger..........................................................................................20
Slå av meldinger ....................................................................................21
Aktivere meldinger på nytt.......................................................................21
Innholdsfortegnelse
iii
Finne elektroniske håndbøker....................................................................... 22
Finne Web-områder om PCen ......................................................................22
Finne mer hjelp ..........................................................................................22
Bruke HP Personal Media Drive ................................................... 23
Koble til stasjonen ......................................................................................23
Sette inn stasjonen......................................................................................24
Finne stasjonen og tilordne en stasjonsbokstav............................................... 25
Bruke stasjonen ..........................................................................................26
Koble fra stasjonen.....................................................................................27
Arbeide med lyd, bilder og video................................................. 29
Bruke høyttalere .........................................................................................29
Konfigurere lyd for 3 kontakter................................................................. 30
Konfigurere lydutgangen for flerkanalssystemet for DVD-spilleren .................32
Konfigurere lyd for 6 kontakter................................................................. 32
Konfigurere lyd for innspilling med Sound Effect Manager (6 kontakter)........ 34
Bruke Sound Effect Manager (6 kontakter)................................................. 36
Arbeide med digitale bilder......................................................................... 38
Bruke HP Image Zone Plus....................................................................... 38
Innføring i minnekortleseren.....................................................................40
Bruke et TV-apparat som skjerm....................................................................42
Identifisere kabler du kan få bruk for ........................................................43
Koble til et TV-apparat.............................................................................43
Vise PC-bildet på TV-skjermen ..................................................................44
Deaktivere TV-alternativet.........................................................................45
Koble fra TV-apparatet ............................................................................45
Bruke oppbevaringssporet ...........................................................................46
Oppbevare CDer, DVDer eller minne........................................................ 47
Feste en ekstern enhet ............................................................................. 48
Plassere en ekstern enhet i oppbevaringssporet (øverst)...............................49
Bruke den valgfrie kamerastasjonen på PCen (øverst) .................................50
Bruke kameraets forankringsstasjon .............................................................. 53
iv Komme i gang
Spille av CDer og DVDer .............................................................. 59
Spille av musikk-CDer med iTunes.................................................................59
Spille av CDer og DVDer med Windows Media Player...................................60
Spille av DVD-filmer med InterVideo WinDVD................................................60
Bruke lands-/regionskoder....................................................................... 62
Spille av video-CDer (VCD) med InterVideo WinDVD......................................62
Spille av video-CDer (VCD) med Windows Media Player 9............................. 63
Lage (brenne) CDer og DVDer ...................................................... 65
Lage (brenne) musikk-CDer med iTunes..........................................................66
Lage (brenne) musikk-CDer med Windows Media Player.................................66
Lage (brenne) data-CDer med Windows XP ...................................................67
Lage (brenne) CDer med RecordNow! ..........................................................67
Lage musikk-CDer med RecordNow!.............................................................68
Lage CDer med RecordNow! som du kan spille av på CD-spilleren
i bilen eller hjemme ....................................................................................68
Lage CDer som skal spilles av på PCen.........................................................69
Lage en musikk-CD .....................................................................................70
Lagre filer på en DVD eller CD.....................................................................70
Lagre datafiler på en plate ..........................................................................71
Kopiere en DVD eller CD.............................................................................72
Slette en DVD eller CD ................................................................................72
Fjerne filer i RecordNow! ............................................................................73
Fjerne filer fra en innspilt dataplate...............................................................73
Arkivere filer på en DVD eller CD.................................................................74
Opprette en bildefil.....................................................................................74
Lagre et bilde.............................................................................................74
Brenne et bilde...........................................................................................75
Spille inn videofiler .....................................................................................75
Bruke plateetiketter .....................................................................................75
Lage gjenopprettings-CDer/DVDer for PCen ..................................................75
Angi alternativer for automatisk innspilling ....................................................76
Bruke informasjon om kompatibilitet..............................................................77
Identifisere kompatible filformater.................................................................78
Bruke hurtigreferansetabellene for plater .......................................................78
Bruke dobbellags DVD+R-plater................................................................78
Bruke DVD+R-plater ................................................................................78
Bruke DVD+RW-plater.............................................................................78
Bruke CD-R-plater....................................................................................79
Bruke CD-RW-plater ................................................................................79
Bruke hurtigreferansetabellen for programvare...............................................81
Innholdsfortegnelse
v
Lage DVD-filmer .......................................................................... 85
Komme i gang ...........................................................................................85
Bruke forhåndsvisningsvinduet......................................................................86
Bruke mediebiblioteket................................................................................ 86
Bruke storyboardet .....................................................................................86
Identifisere krav for filmopptak ..................................................................... 86
Ta opp video med digitalt videokamera ........................................................87
Ta opp video med Web-kamera ................................................................... 87
Ta opp analog video...................................................................................88
Ta opp et stillbilde ......................................................................................88
Redigere videofiler i WinDVD Creator .......................................................... 88
Legge til bilder ...........................................................................................89
Legge til lydeffekter..................................................................................... 90
Legge til overgangseffekter..........................................................................90
Legge til titteleffekter ...................................................................................90
Legge til videofiltre .....................................................................................91
Legge til en meny .......................................................................................91
Lage en film............................................................................................... 91
Spille inn VHS-videofiler direkte til DVD.........................................................92
Konvertere innspilt TV til MPEG-2-format (bare Europa) ................................... 93
Problemløsing ............................................................................. 95
Stikkordregister......................................................................... 109
vi Komme i gang
Finne svar på vanlige spørsmål
I denne Komme i gang-håndboken finner du svar på spørsmål om følgende emner:
Slå på PCen, side 5
Registrere PCen, side 7
Overføre informasjon til den nye PCen, side 7
Bruke skrivebordsikoner, side 8
Tilpasse spesialknapper på tastaturet, side 17
Koble til Internett, side 5
Koble til et TV-apparat, side 43
Hente digitale bilder til PCen, side 38
Spille av en musikk-CD, side 59
Se en DVD-film, side 60
Lage en CD, side 65
Lage en DVD, side 85
Få hjelp hvis det er noe som ikke fungerer, side 95
MERK: Denne håndboken inneholder informasjon om alternativer som kanskje
ikke finnes på PCen din. Din PC kan være forskjellig fra illustrasjonene i håndboken. Skjermen og høyttalerne selges kanskje separat. Høyttalere kan følge med skjermen (bare på enkelte modeller).
Finne svar på vanlige spørsmål
1
2 Komme i gang
Installere PCen
ADVARSEL: Les ”Sikkerhetsinformasjon” i Garanti- og supportguiden før du installerer og kobler PCen til strømsystemet.
Sette PCen sammen
Bruk trinnene i installeringsoversikten når du skal installere PCen. I esken som PCen ble levert i, finner du trykt informasjon som beskriver
oppdateringer for din PC-modell. Ved plassering av PCen bør du ta i betraktning ergonomien til PCen og
arbeidsområdet, slik at du sitter komfortabelt og kan arbeide produktivt. Se ”Få sikkerhet og komfort” på side 3.
ADVARSEL: Strømforsyningen er forhåndsinnstilt for landet/ regionen der du kjøpte PCen. Hvis du flytter, må du kontrollere hvilke spenningsverdier som gjelder på dette stedet før du kobler PCen til et strømuttak.
Få sikkerhet og komfort
Når du har satt sammen PCen din, men før du begynner å bruke den, bør du organisere PCen og arbeidsområdet slik at du sitter komfortabelt og får maksimalt utbytte av den. Du finner viktig ergonomisk informasjon i Sikkerhet og komfort.
ADVARSEL: Du reduserer risikoen for alvorlige skader ved å lese Sikkerhet og komfort. Her finner du en beskrivelse av riktig oppsett av arbeidsstasjonen, sittestilling og gode helse- og arbeidsvaner for datamaskinbrukere. Du finner også viktig sikkerhetsinformasjon ved bruk av elektrisk og mekanisk utstyr.
Installere PCen
3
PCens funksjoner og kontaktplasseringer kan variere.
Slik viser du Sikkerhet og komfort:
Klikk på Start, velg Alle programmer, velg Hjelp og verktøy for PCen
og klikk deretter på Sikkerhet og komfort. Eller:
Skriv inn
http://www.hp.com/ergo/
i adressefeltet i nettleseren din, og trykk på Enter på tastaturet.
Koble til PCen
Koble de viktigste maskinvareenhetene, for eksempel skjermen, tastaturet og musen, til baksiden av PCen. Andre eksterne enheter som for eksempel skriver, skanner, kamera eller annet utstyr, kan også festes til kontakter på baksiden av datamaskinen. Noen PC-modeller har også kontakter på forsiden.
Kontaktsymbol Beskrivelse
seriell
Mus (PS/2)
Tastatur (PS/2)
Universal Serial Bus (USB) for mus, tastatur, digitale kameraer eller andre enheter med USB-kontakter
Skriver (parallell)
Skjerm
Seriell port for noen digitale kameraer eller andre serielle enheter
4 Komme i gang
OUT
IN
Lydlinje ut (høyttaler med av/på-knapp)
Lydlinje inn
Hodetelefoner
Mikrofon
FireWire svært høye overføringshastigheter
®
(IEEE 1394) for videokameraer eller andre enheter med
Slå på PCen for første gang
Når du har fullført trinnene på installeringsoversikten, er du klar til å slå på PCen.
1 Trykk på av/på-knappen på skjermen. 2 Trykk på av/på-knappen foran på PCen. 3 Slå på høyttalerne, hvis de finnes. 4 Klikk på et alternativ for å velge språk (hvis dette gjelder for din modell). Klikk
OK, og bekreft deretter valget ved å klikke på Ja. Vent til PCen jobber. (Det kan ta opptil 30 minutter å angi språket på PCen.)
5 Konfigurer Microsoft 6 Dobbeltklikk på det store ikonet for Internett-tilgang på skrivebordet (hvis
dette finnes). Vent til PCen viser vinduet Enkelt Internett-abonnement, og følg deretter instruksjonene på skjermen.
7 Registrer PCen. Se ”Registrere PCen” på side 7.
®
Windows® ved hjelp av instruksjonene på skjermen.
Konfigurere og koble til Internett-kontoen
Før du kan få tilgang til Internett, må du tegne et abonnement hos en Internett­leverandør. HP har inngått avtaler med ledende Internett-leverandører for å gjøre det enklere for deg å opprette et Internett-abonnement ved hjelp av Enkelt Internett­abonnement (bare tilgjengelig på enkelte modeller).
MERK: Du kan imidlertid velge en annen Internett-leverandør, eller overføre din
eksisterende konto til denne PCen.
Bruk Enkelt Internett-abonnement for å registrere deg for en ny eller eksisterende konto hos en Internett-leverandør. Programvaren for de tilgjengelige Internett­leverandørene er en del av PCen. Hvis du bestemmer deg for å abonnere på bredbånd med høy hastighet (kabel eller DSL), kan du kontakte Internett­leverandøren for å motta eventuell programvare eller maskinvare du trenger.
1 Kontroller at modemet eller annen kabel for Internett-tilgang er koblet til.
MERK: Enkelt Internett-abonnement finner og henter oppdatert informasjon om
tjenester ved å koble til Internett. PCen bruker enten PC-modemet som er koblet til en aktiv telefontjenestelinje eller en aktiv bredbåndtilkobling (kabel eller DSL).
2 Velg en Internett-leverandør ved hjelp av Enkelt Internett-abonnement. Slik åpner
du Enkelt Internett-abonnement: a Dobbeltklikk på ikonet Enkelt Internett-abonnement
skrivebordet.
Eller:
Klikk på Start på oppgavelinjen, velg Alle programmer, velg Elektroniske tjenester og klikk på Enkelt Internett-abonnement.
b Følg instruksjonene på skjermen.
Installere PCen
5
MERK: Mappen kalt Elektroniske tjenester inneholder ikoner for å få tilgang til
ulike elektroniske tjenester, men det er ikke sikkert de finnes i alle
land/regioner.
3 Koble deg til Internett-leverandøren og Internett.
Bruk én av følgende metoder:
Dobbeltklikk på ikonet for Internett-leverandøren på skrivebordet.
Eller:
Trykk på Tilkoble-knappen (eller Internett-knappen) på tastaturet
(bare på enkelte modeller).
Eller:
Hvis PCen alltid er koblet til Internett-leverandøren, åpner du en nettleser, for
eksempel Internet Explorer: Klikk på Start, velg Alle programmer, velg Elektroniske tjenester og klikk på Internet Explorer.
MERK: Hvis du bruker MSN eller AOL, og har spørsmål, kan du ta direkte kontakt
med Internett-leverandøren.
Installere programvare og maskinvareenheter
Når du har slått på PCen for første gang, kan du installere eventuell programvare som fulgte med på CDer eller DVDer i esken med PCen (bare på enkelte modeller).
Det kan hende du vil installere flere programmer eller maskinvareenheter på PCen. Før du installerer, bør du opprette et gjenopprettingspunkt ved hjelp av Microsoft Systemgjenoppretting. Se ”Gjenopprette fra programvareproblemer” i Garanti- og supportguiden. Start PCen på nytt etter installasjonen.
Velg programvare som er kompatibel med PCen. Kontroller operativsystemet, minnet og andre krav som er angitt for den nye programvaren for kompatibilitet med PCen.
MERK: Bruk bare original, lisensiert programvare. Installasjon av kopiert
programvare kan være ulovlig eller kan infisere PCen med virus.
Installer den nye programvaren i henhold til instruksjonene fra programvare­produsenten. Se i dokumentasjonen fra produsenten eller ta kontakt med kundestøtte hvis du trenger hjelp.
6 Komme i gang
Bruke HP-produkter
HPs datamaskiner inneholder forhåndslastede programmer for utvalgt tilleggsutstyr, blant annet HP All-In-One, kamera, skanner og skriver. Med forhåndslastet programvare er det enklere og raskere å installere tilleggsutstyr fra HP. Du bare kobler til tilleggsutstyret fra HP, slår det på, og PCen fra HP vil automatisk konfigurere enheten slik at den er klar til bruk.
Overføre gammel PC-informasjon og gamle filer til den nye PCen
Se den innebygde Hjelp og støtte for Microsoft Windows, søk etter veiviseren for overføring av filer og innstillinger og velg oversiktsartikkelen Oversikt over veiviseren for overføring av filer og innstillinger. Denne informasjonen beskriver en
Microsoft-løsning for å flytte filene dine til den nye PCen. Du kan eventuelt dobbeltklikke på ikonet Optimalisere og reparere PCen
(bare på enkelte modeller) i Hjelp og støtte, og se gjennom produktene og tjenestene som tilbys under Sikkerhetskopiere data.
Lage gjenopprettingsdisker
Nå burde du lage gjenopprettingsdiskene. Se Garanti- og supportguiden for å få instruksjoner og mer informasjon.
Registrere PCen
Registrering er raskt og enkelt, og gir deg tilgang til følgende abonnementer og meldinger:
E-postoppdateringer som inneholder informasjon om produktforbedringer, de
nyeste støttevarslene og driveroppdateringer som gjelder for produktene dine.
HPs nyhetstelegram, det månedlige magasinet på nettet, stappfullt av
produktnyheter, støttetips, prosjektidéer og mye annet. Besøk http://subscription.support.hp.com
MERK: Du kan vise PCens produktnummer, modellnummer og serienummer ved å
trykke på tastene Ctrl, Alt og S på tastaturet samtidig.
Slik registrerer du PCen:
Klikk på ikonet Registrere deg hos HP på skrivebordet. Når du
bruker skrivebordsikonet, fyller PCen automatisk ut PCens produktnummer, modellnummer og serienummer for deg.
Eller:
Gå til http://register.hp.com
Installere PCen
7
Bruke skrivebordsikoner
Skrivebordet har snarveisikoner som gjør det enklere å finne det du trenger.
Ikon Åpner Bruk det for å
Hjelp og støtte (bare på enkelte modeller)
Enkelt Internett-abonnement Konfigurere en ny eller eksisterende
Veiviseren for reparasjon av programvare (bare på enkelte modeller)
HP Image Zone Plus Behandle og beskytte stillbilder, skannede
Vise hjelp for PCen på skjermen.
Internett-konto.
Reparere programvareproblemer med programmer, skrivere eller eksterne enheter som ikke fungerer, eller løse feil virkemåte på PCen, og du finner reparasjonsalternativer som program- eller systemgjenoppretting.
bilder og videoklipp.
Registrere deg hos HP Registrere PCen fra HP og alle
HP-produktene.
HP Organize (bare på enkelte modeller)
Ordne snarveiene på PCen og Internett­adressene du bruker oftest.
8 Komme i gang
Bruke HP Organize-programvaren
HP Organize-programvaren (bare på enkelte modeller) er et skrivebordsverktøy som du kan bruke til å ordne snarveiene på PCen og Internett-adressene du bruker oftest. Du bruker det til å organisere viktige ting du gjør på PCen og Internett, og for å ordne dem slik det passer deg. Med HP Organize er all informasjonen tilgjengelig med bare noen få museklikk.
HP Organize ser ut som et vindu med mange kategorirammer. Hver kategori har koblinger til Internett-adresser eller snarveier til programmer eller filer på PCen. Bruk spillerområdet til å vise bilder, lytte til MP3-musikkfiler som er lagret på datamaskinen eller til å se videoklipp. For søk finnes det en søkelinje øverst i HP Organize, der du kan velge søkemotoren du vil bruke.
Slik åpner du HP Organize: Dobbeltklikk på skrivebordsikonet.
Eller:
1 Klikk på Start på oppgavelinjen. 2 Velg Alle programmer. 3 Velg HP. 4 Klikk på HP Organize.
Bruke Hjelp og verktøy for PCen
Mappen Hjelp og verktøy for PCen (bare på enkelte modeller) på Alle programmer-menyen inneholder spesielle verktøy for PC-brukere. Denne mappen inneholder også eventuelle elektroniske håndbøker som ble levert med PCen.
Slik viser du elementene i mappen Hjelp og verktøy for PCen:
1 Klikk på Start på oppgavelinjen. 2 Velg Alle programmer. 3 Velg Hjelp og verktøy for PCen. 4 Klikk på et element for å vise eller bruke det.
MERK: Hvis det ikke finnes noen liste over håndbøker for Hjelp og verktøy for
PCen, har ikke din PC noen elektroniske håndbøker.
Installere PCen
9
10 Komme i gang
Bruke tastaturet
Tastaturet har en rekke standardknapper, indikatorlamper og spesialknapper (bare på enkelte modeller). Finn det tastaturet du bruker, blant de følgende illustrasjonene, og se gjennom den tilhørende listen over funksjoner. Det er ikke sikkert tastaturet du bruker, er likt illustrasjonene.
Bruke Internett-tastaturene
Internett-tastaturer kan kobles direkte til PCen eller kan være trådløse. (Se ”Bruke det trådløse tastatursettet” på side 14 hvis du vil ha en beskrivelse av det trådløse settet.)
Ikke alle tastaturer har Internett-knappene som vises her, øverst på tastaturet, og noen bruker et annet oppsett øverst til høyre.
Finn tastaturet du bruker, blant følgende illustrasjoner for å lese om funksjonene på det.
Bruke tastaturet
11
Internett-tastatur 1
Med dette tastaturet kan du:
Justere høyttalervolumet.
Koble deg til Internett (hvis du har Internett-abonnement).
Søke etter informasjon på Internett.
Sette PCen i ventemodus for å spare strøm.
Starte, pause og stoppe avspilling av en CD eller DVD, gå til forrige eller neste
spor, spille inn og åpne CD- eller DVD-skuffen (for to stasjoner).
Dempe lyden fra høyttalerne.
Tilpasse knappene slik at de kan brukes til å åpne programmer, og for å koble
deg til Web-områder.
Få informasjon om brukerstøtte.
Finne en fil eller et program på harddisken.
Internett-tastatur 2
12 Komme i gang
Med dette tastaturet kan du:
Dempe lyden fra høyttalerne.
Søke etter informasjon på Internett.
Tilpasse knappene slik at de kan brukes til å åpne programmer, og for å koble
deg til Web-områder.
Finne en fil eller et program på harddisken.
Sette PCen i ventemodus for å spare strøm.
Få informasjon om brukerstøtte.
Koble deg til Internett (hvis du har Internett-abonnement).
Internett-tastatur 3
Med dette tastaturet kan du:
Justere høyttalervolumet.
Tilpasse knappene slik at de kan brukes til å åpne programmer, og for å koble
deg til Web-områder.
Søke etter informasjon på Internett.
Finne en fil eller et program på harddisken.
Starte og stoppe avspilling av en CD eller DVD, gå til forrige eller neste spor
og åpne CD- eller DVD-skuffen (bare øverste stasjon).
Sette PCen i ventemodus for å spare strøm.
Koble deg til Internett (hvis du har Internett-abonnement).
Dempe lyden fra høyttalerne.
Få informasjon om brukerstøtte.
Skrive ut.
Bruke tastaturet
13
LED-indikatorene er
lamper som brukes til å angi status.
A Lampene (LED-
indikatorene) slås på for å angi (venstre til høyre) number lock på, caps lock på og scroll lock på.
B Pluss (+) og minus (–)
justerer høyttalervolumet.
C Måneikonknappen
setter PCen i ventemodus eller vekker den fra ventemodus.
A Trådløs mottaker B Trådløst tastatur C Trådløs mus
Bruke standardtastaturet
C
AB
Med dette tastaturet kan du:
Justere høyttalervolumet.
Sette PCen i ventemodus for å spare strøm.
Bruke det trådløse tastatursettet
Et trådløst tastatur (B) bruker en mottaker/sender (A) i stedet for en kabelkontakt til å kommunisere med PCen. Det trådløse tastaturet, musen (C) og mottakersettet er bare tilgjengelig på enkelte modeller.
A
A Number lock på B Capitals lock på C Scroll lock på D Mottakeraktivitet
14 Komme i gang
En lampe (D) på mottakeren angir mottakeraktivitet.
A
CB
D
B
C
Identifisere spesielle tastaturknapper
Det finnes spesialknapper (bare på enkelte modeller) øverst på tastaturet. (Noen modeller har noen av disse spesialknappene til venstre for hovedtastene.) Ved hjelp av disse knappene kan du betjene en CD- eller DVD­spiller, koble deg til Internett eller få rask tilgang til bestemte funksjoner.
hp
M
D
C
B
A
F
E
G
H
K
N
P
R
T
S
W
V
MERK: Antallet, plasseringen til og merkingen av knappene varierer fra tastaturmodell til tastaturmodell.
Figurtast Ikon Funksjon Beskrivelse A
B
C D
E
F
G
hp
Ventemodus Setter PCen i strømsparingsmodus (skjermen er blank, men PCen er
fremdeles på). Du får frem skjermbildet igjen ved å trykke på Esc-tasten eller trykke på ventemodus én gang til. Det kan ta 10-30 sekunder før skjermbildet kommer tilbake.
Bruker Veksler mellom PC-brukerne.
HP Brukes til å koble til HPs Web-område. Hjelp Åpner Hjelp og støtte.
Bilder
Åpner et bildeprogram. Kan omkonfigureres.
(fotografier) Musikk Starter iTunes eller Windows Media Player. Kan omkonfigureres.
Video Åpner et videoprogram. Kan omkonfigureres.
Bruke tastaturet
15
Figurtast Ikon Funksjon Beskrivelse H
K
M
N
P
R
S
T Se figur etter
V
W
tabell
Shopping
Sport
Økonomi
Koble til
Søk
Chat
E-post
Mediekontroller (CD/DVD/MP3)
Volumkontroll (volumknapp eller VolOpp- og VolNed-knapp)
Demp Slår av og på lyden til høyttalerne.
Går til populære Web-områder. Kan omkonfigureres til å åpne et område eller program.
Betjener CD- eller DVD-spiller.
Volumknapp: Øker høyttalervolumet når du vrir med klokken og senker volumet når du vrir mot klokken. Du kan fortsette å vri på bryteren i det uendelige, også etter at det maksimale volumet er nådd.
VolOpp- og VolNed-knapp: Trykk på VolOpp for å øke volumet og VolNed for å senke det.
Mediekontrollknapper
a Åpne og lukke
plateskuffen(e)
b Spille inn c Spille av eller pause d Stopp e Gå tilbake til
forrige spor
f Gå til neste spor
a
1
2
b
c
d
a
e
f
MERK: Antallet, plasseringen til og merkingen av knappene varierer fra tastaturmodell til tastaturmodell.
16 Komme i gang
Tilpasse tastaturknappene
Du kan tilpasse noen av spesialknappene på tastaturet (bare på enkelte modeller) slik at de åpner ulike programmer eller filer, eller for å koble deg til de Web-områdene du liker best:
1 Klikk på Start på oppgavelinjen. 2 Velg Kontrollpanel. 3 Klikk på Skrivere og annen maskinvare, hvis det finnes. 4 Dobbeltklikk på Tastatur. 5 I kategorien Knapper dobbeltklikker du på knappen du vil endre. 6 For konfigurasjon av knapper klikker du på nedpilen til høyre for listen og
velger en knappeegenskap, for eksempel Enkel Web-side med etikett.
7 Angi en visningsetikett og adresseinformasjonen. For en Web-side angir du
URL-adressen.
8 Klikk på OK.
9 Klikk på Bruk i kategorien Knapper. 10 Gjenta trinn 5 til og med 9 for alle knappene du vil tilpasse. 11 Klikk på OK for å avslutte.
MERK: Hvis du klikker på Bruk standard i kategorien Knapper, gjenopprettes
alle Internett-knappene til fabrikkinnstillingene.
Bruke tastaturet
17
18 Komme i gang
Få hjelp
Gjenopprette fra programvareproblemer
PCen bruker operativsystemet og installerte programmer under normal drift. Hvis PCen ikke fungerer på riktig måte eller stopper på grunn av programvaren, kan det hende du kan reparere den ved å starte PCen på nytt, bruke System­gjenoppretting eller bruke andre metoder, blant annet systemgjenopprettings­programmene.
Du trenger gjenopprettingsdisker (CDer eller DVDer) for bestemte reparasjons­oppgaver som bruker programmet HP programgjenoppretting eller HP PC Systemgjenoppretting. Nå burde du lage gjenopprettingsdiskene.
Hvis du ønsker instruksjoner om hvordan du lager gjenopprettingsdisker, reparerer og gjenoppretter programvaren og mer informasjon, se Garanti- og supportguiden som fulgte med PCen.
Bruke Hjelp og støtte på skjermen
Informasjon om PCen finner du under Hjelp og støtte på skjermen (bare på enkelte modeller). Her finner du koblinger til driveroppdateringer, tilgang til teknisk støtte og informasjon om vanlige spørsmål.
Slik åpner du Hjelp og støtte:
1 Trykk på Hjelp-knappen (bare på enkelte modeller) på tastaturet.
Eller:
Klikk på Start på oppgavelinjen og velg Hjelp og støtte.
2 Klikk på Hjelp for HP Pavilion PC.
Få hjelp
19
Bruke Instant Support
Bruk HP Instant Support hvis du trenger hjelp til å løse et PC-relatert problem (bare på enkelte modeller). Med HP Instant Support kan du kjøre tester eller sende inn et problem for å få hjelp via Internett. Når du sender inn et problem, kommuniserer du via Internett med en støttetekniker som samarbeider med deg for å løse problemet.
Slik starter du HP Instant Support:
1 Klikk på Start på oppgavelinjen. 2 Klikk på Hjelp og støtte. 3 Klikk på alternativet Koble til kundestøtte. 4 Klikk på Start en ny forespørsel. 5 Følg instruksjonene på skjermen for å kjøre en test eller sende et problem.
(PCen må være koblet til Internett for at du skal kunne gjøre dette.)
Bruke oppdateringer fra HP
Oppdateringer fra HP (bare på enkelte modeller) er en Internett-basert tjeneste fra HP for at du kan få viktig informasjon for PCen:
Produktmeldinger
Systemoppdateringer
Tips
Spesialtilbud for PCen din
Det vil komme inn meldinger mens du er tilkoblet Internett, og det kan vises et varsel eller en melding på skrivebordet. Åpne meldingene etter hvert som de kommer inn, eller les dem senere.
De fleste støtteoppdateringene som leveres av Oppdateringer fra HP-meldinger, er også tilgjengelige på Web-området for støtte under informasjonen for din PC-modell.
Få meldinger
Når du har vist eller lukket en melding, vil den ikke vises igjen automatisk. Hvis du vil lese en melding du allerede har mottatt, åpner du Oppdateringer
fra HP:
1 Klikk på Start på oppgavelinjen. 2 Velg Alle programmer. 3 Velg Hjelp og verktøy for PCen. 4 Velg Oppdateringer fra HP. 5 Klikk på Oppdateringer fra HP på nytt.
20 Komme i gang
Oppdateringer fra HP åpnes og viser meldingstitlene. Hvis du vil lese en melding, dobbeltklikker du på meldingstittelen i vinduet. Oppdateringer fra HP vil fortsatt være aktivt selv om du lukker dette vinduet.
Slå av meldinger
MERK: Du kan ikke motta Oppdateringer fra HP-meldinger, inkludert viktige
støttemeldinger i forbindelse med bruk av PCen, så lenge tjenesten er deaktivert.
Slik slår du av tjenesten Oppdateringer fra HP:
1 Klikk på Start på oppgavelinjen.
2 Velg Alle programmer.
3 Velg Hjelp og verktøy for PCen.
4 Velg Oppdateringer fra HP.
5 Klikk på Deaktiver oppdateringer fra HP.
Tjenesten er deaktivert helt til du aktiverer den på nytt.
Aktivere meldinger på nytt
Når du aktiverer tjenesten Oppdateringer fra HP på nytt, kjører den hver gang du er koblet til Internett, og du mottar meldinger automatisk etter hvert som de blir tilgjengelige.
Slik aktiverer du tjenesten: Dobbeltklikk på ikonet Aktiver Oppdateringer fra HP på nytt
skrivebordet.
Eller:
1 Klikk på Start på oppgavelinjen.
2 Velg Alle programmer.
3 Velg Hjelp og verktøy for PCen.
4 Velg Oppdateringer fra HP.
5 Klikk på Aktiver Oppdateringer fra HP på nytt.
Få hjelp
21
Finne elektroniske håndbøker
Du finner elektroniske håndbøker og informasjon for PCen. Hvis du vil vise elektroniske håndbøker for PCen, kan du gå til Web-adressen for
kundestøtte som vises i Garanti- og supportguiden og søke etter produktnavn og
-nummer. Produktnummeret finner du nederst foran på PC-chassiset eller på innsiden av CD-oppbevaringsområdet.
MERK: Elektroniske håndbøker er tilknyttet bestemte PC-modellnumre. Ikke alle
modeller har elektroniske håndbøker.
Finne Web-områder om PCen
Bruk Web-områdeadressene som vises i Garanti- og supportguiden for å få:
Informasjon om PCen.
Teknisk støtte, når du måtte ha behov for det.
Skriv inn disse Web-områdeadressene i adressefeltet i nettleseren, og trykk deretter på Enter på tastaturet.
Finne mer hjelp
Hvis du trenger mer hjelp, se Garanti- og supportguiden som fulgte med PCen.
22 Komme i gang
Bruke HP Personal Media Drive
HP Personal Media Drive (selges separat) kan brukes som en intern eller ekstern USB-harddisk. Den er utformet for å øke lagringskapasiteten på en rask og enkel måte, og du kan bruke den til å overføre mediefiler som digitale bilder, musikk, videoer og andre viktige filer. Du kan også bruke HP Personal Media Drive til å sikkerhetskopiere andre stasjoner på PCen.
Koble til stasjonen
HP Personal Media Drive er en ekstern stasjon, og kan enkelt kobles til og fra en USB 2.0-kontakt på forsiden eller baksiden av de fleste PCer. Stasjonen leveres med programvare, en ekstern USB-kabel og en ekstern strømledning og -adapter. Hvis du vil ha informasjon om hvordan du kobler til og bruker HP Personal Media Drive som en ekstern stasjon, se dokumentasjonen som fulgte med HP Personal Media Drive.
Bruke HP Personal Media Drive
23
For noen PCer fra HP og Compaq (bare på enkelte modeller) er HP Personal Media Drive utformet slik at den passer inn i et vannrett eller loddrett stasjonsspor.
MERK: Det er enkelt å sette stasjonen inn i og ta den ut av sporet uten å slå av PCen. Denne funksjonen kalles også hurtigveksling.
Dette spesialstasjonssporet inneholder en intern USB-port og strømledning som kan kobles til stasjonen når den settes inn.
Stasjonen slås på når når den kobles til en aktiv USB-port. Hvis PCen slås på mens stasjonen er tilkoblet, slås stasjonen på automatisk. Når USB-kabelen for stasjonen ikke er koblet til, eller når USB-strømmen fra PCen er slått av, slås stasjonen av automatisk. Når PCen er i ventemodus (redusert strømforbruk), blir stasjonen værende på.
ADVARSEL: Ikke flytt PCen mens HP Personal Media Drive er satt inn i sporet eller koblet til en USB-port på PCen. Dette kan forårsake skade på stasjonen og tap av data.
Sette inn stasjonen
1 Slå på PCen. 2 Juster kantene nederst på stasjonen med de to sporene på siden av eller
nederst på PCens stasjonsspor. Ikke bruk makt når du setter stasjonen inn i sporet, for den burde gå lett inn i sporet.
24 Komme i gang
A
Indikatorlampe for stasjonsaktivitet
B Indikatorlampe for
strøm på
C Innføringskanter
for HP Personal Media Drive
3 Skyv stasjonen helt inn i stasjonssporet, helt til stasjonen er koblet til den interne
strømkilden og USB-porten. Når PCen er slått på, lyser strømindikatoren (B) på forsiden av stasjonen når stasjonen er satt inn på riktig måte.
B
A
C
Finne stasjonen og tilordne en stasjonsbokstav
Når du har satt inn stasjonen i PCen, finner du den i Min datamaskin. Operativsystemet tilordner automatisk en bokstav til stasjonen. Den tilordnede bokstaven avhenger av de andre lagringsenhetene som er koblet til PCen.
Slik finner du stasjonen:
1 Klikk på Start på oppgavelinjen.
2 Klikk på Min datamaskin.
3 Velg stasjonen under Harddisker. Standardnavnet er HP Personal Media Drive.
Standard disknavn for denne stasjonen er HP Personal Media Drive. Du kan gi nytt navn til stasjonen i vinduet Min datamaskin ved å høyreklikke på stasjonen, velge Gi nytt navn, og deretter skrive inn et nytt navn. Gi nytt navn til stasjonen hvis du har flere forekomster av HP Personal Media Drive.
Du kan tilordne en stasjonsbokstav permanent slik at du unngår å endre bokstaven når du kobler til og fra denne stasjonen og andre enheter. Dermed er det også enklere for et program å finne filene på HP Personal Media Drive hvis det er tilordnet en stasjonsbokstav. Det kan hende noen programmer ikke kan finne filene hvis stasjonen har en ny stasjonsbokstav.
Det er alltid best å fjerne stasjonen på en sikker måte for å unngå feil. Se ”Koble fra stasjonen” på side 27.
Bruke HP Personal Media Drive
25
MERK: Hvis du vil
unngå at flere harddisker bruker samme stasjonsbokstav, kan du tilordne bokstaven Z når du kobler til og fjerner stasjonene.
Slik tilordner du en stasjonsbokstav:
1 Klikk på Start på oppgavelinjen. 2 Høyreklikk på Min datamaskin. 3 Velg Behandle, og klikk deretter på Diskbehandling. 4 Høyreklikk på HP Personal Media Drive. 5 Velg Endre stasjonsbokstav og -baner. 6 Klikk på Endre og velg en bokstav, og bruk deretter endringene ved å klikke
OK.
Bruke stasjonen
Slik lagrer du filer:
Den beste måten å overføre filer til HP Personal Media Drive på, er å dra dem fra den lokale harddiskstasjonen. På denne måten kan du plassere filer i bestemte mapper. Se følgende prosedyrer hvis du vil ha mer detaljerte instruksjoner om hvordan du oppretter koblede mapper.
Slik spiller du av mediefiler:
Du kan spille av alle typer medier fra en HP Personal Media Drive.
1 Klikk på Start på oppgavelinjen. 2 Klikk på Min datamaskin. 3 Dobbeltklikk på ikonet HP Personal Media Drive for å finne mediefilen. 4 Dobbeltklikk på filen. De fleste mediefiler åpnes i Windows Media Player.
Slik spiller du av musikkfiler:
Du kan spille av alle slags musikkfiler som er lagret på HP Personal Media Drive:
1 Klikk på Start på oppgavelinjen, klikk på Min datamaskin og dobbeltklikk
deretter på ikonet HP Personal Media Drive.
2 Opprett en ny, personlig musikkmappe ved å høyreklikke på stasjonsvinduet,
velge Ny og deretter velge Mappe. Skriv inn et navn på den personlige musikkmappen.
3 Dra eller kopier musikkfilene til denne opprettede mappen. 4 Åpne Windows Media Player ved å klikke på Start, Alle programmer, og
klikk deretter på Windows Media Player.
5 I vinduet Windows Media Player klikker du på Verktøy, velger
Alternativer, og velger deretter kategorien Mediebibliotek. 6 Klikk på knappen Overvåk mapper. 7 Klikk på Legg til for å legge til en bane i HP Personal Media Drive.
26 Komme i gang
8 Bla gjennom for å finne musikkfilmappen du opprettet på HP Personal Media
Drive, og klikk på OK.
9 Klikk på OK, og klikk deretter på OK på nytt for å lukke Alternativer-vinduet.
Nå vises musikkfilene på HP Personal Media Drive i Windows Media Player­biblioteket når stasjonen er koblet til PCen.
Når du kobler fra stasjonen, kan det hende musikkfilene fremdeles vises i Windows Media Player-biblioteket. Du oppdaterer PCen ved å åpne og lukke Windows Media Player. Hvis dette ikke fungerer, starter du PCen på nytt.
Koble fra stasjonen
Du kan trygt fjerne stasjonen når den ikke er aktiv. Når den gule aktivitetslampen blinker, er stasjonen aktiv, eller den lagrer eller overfører data. Hvis du fjerner stasjonen mens lampen blinker, kan dette føre til tap av data eller skadde filer.
Slik kobler du fra HP Personal Media Drive på en sikker måte:
1 Lukk alle programmer som kanskje forsøker å åpne HP Personal Media Drive.
Kontroller at aktivitetslampen på stasjonen er slått av.
2 Dobbeltklikk på ikonet Trygg fjerning av maskinvare i
systemstatusfeltet (på oppgavelinjen). Hvis dette ikonet er skjult, klikker du på pilene på oppgavelinjen for å vise det. Vinduet Trygg fjerning av maskinvare åpnes.
3 Dobbeltklikk på USB-masselagringsenhet for å finne HP Personal Media
Drive. Det kan hende USB-masselagringsenhet vises to ganger. En kan inneholde en minnekortleser eller en annen masselagringsstasjon.
4 Velg HP Personal Media Drive, og klikk på OK. Navnet på stasjonen kan
være et annet hvis du gav den nytt navn, eller det kan vises som et generelt volum, etterfulgt av den tilordnede stasjonsbokstaven.
Meldingen Trygt å fjerne maskinvare vises i systemstatusfeltet, slik at du vet det er trygt å koble fra enheten.
5 Klikk på Lukk. 6 Koble fra stasjonen ved å fjerne den fra stasjonssporet.
Bruke HP Personal Media Drive
27
28 Komme i gang
Arbeide med lyd, bilder og video
Bruke høyttalere
Høyttalere følger med skjermen (bare på enkelte modeller) eller selges separat. PCen støtter bare et aktivt høyttalersystem (med av/på-knapp), og høyttaler­systemet må ha en egen strømledning.
MERK: Et stereohøyttalersett er et venstre-høyre-system med to kanaler. Et
flerkanals høyttalersystem er et system med mer enn to kanaler, og det kan omfatte
en subwoofer. 7.1-kanaler, også kalt 8-høyttalermodus, har to høyttalere foran (venstre-høyre), to høyttalere på sidene (venstre-høyre), to høyttalere bak (venstre­høyre), en høyttaler i midten og en subwoofer.
MERK: Hvis PCen inneholder et lydkort (bare på enkelte modeller), se dokumentasjonen som fulgte med lydkortet.
PCen støtter en rekke lydalternativer og høyttalerkonfigurasjoner. Du kan konfigurere PCen for to stereohøyttalere eller for flerkanals høyttalersystemer. Koble høyttalersystemet til PCen, og konfigurer deretter lydprogrammet for lydutgang. På installeringsoversikten finner du mer informasjon om hvordan du kobler stereohøyttalerne til PCen.
Hvis PC-modellen har tre lydkontakter (bare på enkelte modeller) på baksiden
av PCen, se ”Konfigurere lyd for 3 kontakter” på side 30.
OUT
IN
Arbeide med lyd, bilder og video
29
Hvis PC-modellen har seks lydkontakter (bare på enkelte modeller) på baksiden
av PCen, se ”Konfigurere lyd for 6 kontakter” på side 32.
Konfigurere lyd for 3 kontakter
PC-modeller med tre lydkontakter (bare på enkelte modeller) på baksiden av PCen, støtter opptil seks lydkanaler (utgang for 5.1-høyttalere), og bruker Multi-channel Sound Manager til å konfigurere programvareinnstillingene.
Koble høyttalersystemet til PCen (3 kontakter)
Høyttalersystemet for 3 kontakter bruker kontaktene for lydlinje inn, lydlinje ut og mikrofon bak eller foran på PCen. Se installeringsoversikten hvis du ønsker å vite hvor kontaktene er plassert.
1 Sørg for at høyttalersystemet er avslått, og koble til høyttalerne og eventuelt
subwooferen. Se dokumentasjonen som fulgte med høyttalerne.
2 Slå av PCen og høyttalerne. 3 Koble de tre lydkablene på høyttalersystemet til kontaktene på baksiden av
PCen. (Se følgende tabell.)
Koble til høyttalerplugger for:
2-høyttaler­modus
Fremre høyttalere
Brukes ikke for høyttalere
Brukes ikke for høyttalere
4/4.1­høyttaler­modus
Fremre høyttalere
Bakre høyttalere Bakre
Brukes ikke for høyttalere
6/5.1­høyttaler­modus
Fremre høyttalere
høyttalere
Midtre høyttalere (subwoofer)
Til PC­kontakt
Lyd ut (limegrønn)
Lyd inn (blå)
Mikrofon 1 (rosa)
Kontakt­ikon
OUT
IN
30 Komme i gang
4 Slå på PCen. 5 Slå på høyttalersystemet. 6 Konfigurer lydutgangen for det flerkanals høyttalersystemet med 3 kontakter ved
å gjøre følgende.
Konfigurere Multi-Channel Sound Manager (3 kontakter)
1 Klikk på Start på oppgavelinjen. 2 Velg Alle programmer. 3 Klikk på Multi-channel Sound Manager (flerkanals lydtilordning).
Vinduet Multi-channel Audio Configuration (flerkanals lydkonfigurasjon) åpnes.
MERK: Hvis du ikke ser kategorien Speaker Configuration
(høyttalerkonfigurasjon), har ikke PCen kapasitet for flere kanaler. Den har imidlertid fremdeles tokanals lydutgang (stereo).
4 Klikk på kategorien Speaker Configuration (høyttalerkonfigurasjon). 5 Velg alternativet som beskriver antall høyttalere på systemet, for eksempel
6/5.1-høyttalermodus. Du kan klikke på kategorien Speaker Test (høyttalertest), og deretter klikke på et høyttalerikon for å teste.
6 Klikk på OK.
Hvis du vil bruke en mikrofon for innspilling, se ”Bruke mikrofonen med Multi­Channel Sound Manager (3 kontakter)” på side 31.
Hvis du vil høre alle høyttalere fra DVD-filmer som er spilt inn med flerkanals lyd, endrer du lydegenskapene for WinDVD slik at de samsvarer med høyttaler­konfigurasjonen (hvis InterVideo WinDVD-programmet støtter flere enn to kanaler). Se ”Konfigurere lydutgangen for flerkanalssystemet for DVD-spilleren” på side 32.
Bruke mikrofonen med Multi-Channel Sound Manager (3 kontakter)
Du kan koble et flerkanals høyttalersystem med 3 kontakter (bare på enkelte modeller) til PCen via mikrofoninngangen, lydlinje inn og lydlinje ut på baksiden av PCen. Det kan være en ekstra mikrofonkontakt på forsiden av PCen. Hvis den finnes, er denne mikrofonkontakten klar til bruk, og påvirker ikke bruken av det flerkanals høyttalersystemet.
Hvis du vil bruke mikrofoninngangen på baksiden av PCen med et flerkanals høyttalersystem med 3 kontakter, må du koble fra kablene for de flerkanals høyttalerne og endre lydkonfigurasjonen til et tokanals lydsystem. Se ”Konfigurere Multi-Channel Sound Manager (3 kontakter)” på side 31 for å angi lydkonfigurasjonen.
Arbeide med lyd, bilder og video
31
Konfigurere lydutgangen for flerkanalssystemet for DVD-spilleren
Programmet InterVideo WinDVD™ SE (bare på enkelte modeller) er konfigurert for utgang for to høyttalere (stereo). Hvis du vil høre alle høyttalere fra DVD-filmer som er spilt inn med flerkanals lyd, endrer du lydegenskapene for WinDVD slik at de samsvarer med høyttalerkonfigurasjonen (hvis InterVideo WinDVD-programmet støtter flere enn to kanaler):
1 Sett inn en DVD eller start InterVideo WinDVD. (Klikk på Start, velg
Alle programmer, velg InterVideo WinDVD, velg InterVideo
WinDVD Player og klikk deretter på InterVideo WinDVD.) Vinduet
for WinDVD-video åpnes. 2 Høyreklikk hvor som helst i WinDVD-videovinduet, og klikk på Oppsett.
Oppsett-vinduet åpnes.
3 Klikk på kategorien Lyd. 4 Klikk på alternativet for antall høyttalere som stemmer overens med ditt
flerkanals høyttalersystem.
MERK: Når du bruker kontakten for digitalt utsignal til lyd (6 kontakter, bare på
enkelte modeller), må du velge Digital (S/PDIF) ut til ekstern prosessor.
5 Klikk på Bruk.
MERK: Hvis du vil teste høyttalerne (bare flerkanalshøyttalerne), klikker du på
Test-knappen. WinDVD-kontrollpanelet viser antall høyttalere som brukes. Klikk
Stopp.
6 Klikk på OK.
MERK: Hvis du vil spille av en stereo-DVD, endrer du lydegenskapene for
WinDVD slik at de samsvarer med den innspilte DVD-lydutgangen.
Konfigurere lyd for 6 kontakter
PC-modeller med seks lydkontakter (bare på enkelte modeller) på baksiden av PCen, støtter opptil åtte lydkanaler (utgang for 7.1-høyttalere) og bruker Sound Effect Manager til å konfigurere programvareinnstillingene.
Identifisere lydkontaktene (6 kontakter)
PCen støtter maksimalt åtte høyttalere i et flerkanals høyttalersystem ved å bruke fire av de seks lydkontaktene på baksiden av PCen.
Denne PCen har også kontakter for digital inn- og utlyd for digitalenheter, for eksempel en DVD-opptaker eller en digitalstereomottaker/-forsterker.
32 Komme i gang
De fire kontaktene for det flerkanals høyttalersystemet med 6 kontakter er plassert på baksiden av PCen.
A Kontakt for høyttaler på siden (side)
B Kontakt for høyttaler bak (rear)
C Kontakt for høyttaler i midten / subwoofer (c/sub)
E Lydlinje ut (out) for høyttalere foran
A
D
B C
E F
Denne illustrasjonen viser de seks lydkontaktene på baksiden av PCen: De fire kontaktene for åttekanalers lyd, og kontaktene for mikrofonen (D, mic) og lydlinje inn (F, in).
Koble høyttalersystemet til PCen (6 kontakter)
1 Sørg for at høyttalersystemet er slått av, og koble til høyttalerne og eventuelt
subwooferen. Se dokumentasjonen som fulgte med høyttalerne.
2 Slå av PCen. 3 Koble lydkablene på høyttalersystemets subwoofer til kontaktene på baksiden
av PCen. (Se følgende tabell.)
Koble til høyttalerkabel (kontakt) for:
Fremre høyttalere (eller to stereohøyttalere) Lydlinje ut [E, out] (limegrønn) Sidehøyttalere Sidehøyttaler [A, side] (grå) Bakre høyttalere Bakre høyttalere [B, rear] (svart) Midtre høyttalere / subwoofer
4 Slå på PCen. 5 Slå på høyttalersystemet. 6 Konfigurer lydutgangen for det flerkanals høyttalersystemet med 6 kontakter ved
å gjøre følgende.
Til PC-kontakt [etikett, navn] (farge):
Midtre høyttaler / subwoofer [C, c/sub] (gullfarget)
Arbeide med lyd, bilder og video
33
Konfigurere Sound Effect Manager (6 kontakter)
1 Klikk på Start på oppgavelinjen. 2 Velg Kontrollpanel. 3 Klikk på Lyder, tale og lydenheter, hvis dette finnes. 4 Klikk på Sound Effect Manager (styring av lydeffekter).
Vinduet åpnes.
5 Klikk på knappen Speaker Configuration (høyttalerkonfigurasjon). 6 Velg alternativet som beskriver antall høyttalere på systemet, for eksempel
7.1 speakers (7.1-høyttalere).
En kontakt uten beskrivelse i tilkoblingsveiviseren angir at kontakten ikke brukes
til den valgte høyttalerkonfigurasjonen.
MERK: Du tester høyttalerne ved å klikke på knappen Speaker Test
(høyttalertest).
7 Klikk på OK.
Hvis du vil høre alle høyttalere fra DVD-filmer som er spilt inn med flerkanals lyd, endrer du lydegenskapene for WinDVD slik at de samsvarer med høyttalerkonfigurasjonen (hvis InterVideo WinDVD-programmet støtter flere enn to kanaler). Se ”Konfigurere lydutgangen for flerkanalssystemet for DVD-spilleren” på side 32.
Hvis du vil bruke en mikrofon eller konfigurere PCen for innspilling, se ”Konfigurere lyd for innspilling med Sound Effect Manager (6 kontakter)” på side 34.
Hvis du vil bruke de andre funksjonene i Sound Effect Manager, se ”Bruke Sound Effect Manager (6 kontakter)” på side 36.
Konfigurere lyd for innspilling med Sound Effect Manager (6 kontakter)
Mikrofonkontakten på forsiden av PCen med 6 lydkontakter er klar for innspilling av lyd. Hvis du ønsker å bruke en annen kontakt til lydinnspilling, for eksempel kontakten for digital innlyd, følger du denne fremgangsmåten for å velge den.
MERK: Den rosa og den grønne kontakten på forsiden av PCen med
6 lydkontakter, kan rekonfigureres til å utføre andre funksjoner. Se ”Bruke lydveiviseren med Sound Effect Manager (6 kontakter)” på side 37.
1 Klikk på Start på oppgavelinjen. 2 Velg Kontrollpanel. 3 Klikk på Lyder, tale og lydenheter, hvis dette finnes. 4 Klikk på Lyder og lydenheter. 5 Klikk på kategorien Lyd.
34 Komme i gang
6 I Lydinnspilling velger du standardenheten på rullegardinlisten. Velg:
RealTek HD Front Pink Jack for å bruke mikrofonkontakten på forsiden
av PCen.
RealTek HD Digital Input for å bruke kontakten for digital innlyd på
baksiden av PCen.
RealTek HD Front Green Jack for å bruke den grønne kontakten på
forsiden av PCen.
Back Line in/Mic, Front Line in for å bruke kontaktene for lydlinje inn
(in) eller mikrofon (mic) på baksiden av PCen, eller for å bruke kontakten for lydlinje inn på forsiden på PCen.
MERK: For dette valget er kontakten for lydlinje inn klar til bruk. Hvis du
vil bruke mikrofonkontakten på baksiden, følger du fremgangsmåten under ”Velge kontakter for innspilling (Back Line in/Mic, Front Line in, 6 kontakter)”.
7 Klikk på Bruk, og klikk deretter på OK for å lukke vinduet.
Velge kontakter for innspilling (Back Line in/Mic, Front Line in, 6 kontakter)
Følg denne fremgangsmåten når du skal velge Back Line in/Mic, Front Line in (bakre linje inn / mikrofon, fremre linje inn) for lydinnspilling i trinn 6 i forrige fremgangsmåte.
MERK: Hvis du vil spille inn fra mikrofonkontakten på baksiden av PCen, må du
utføre disse trinnene.
1 Klikk på Start på oppgavelinjen. 2 Velg Kontrollpanel. 3 Klikk på Lyder, tale og lydenheter, hvis dette finnes. 4 Klikk på Lyder og lydenheter. 5 Klikk på knappen Avansert under Enhetsvolum i kategorien Volum. Vinduet
for volumkontroll åpnes.
6 Klikk på Alternativer, og velg Egenskaper. 7 Under Mikserenhet velger du Back Line in/Mic, Front Line in (bakre linje
inn / mikrofon, fremre linje inn) på rullegardinlisten. Klikk på OK.
8 Vinduet for innspillingskontroll åpnes, og viser at Line In 1 or 2 (linje inn 1
eller 2) er valgt. Innlinjekontakten du kobler til, blir brukt. Hvis du imidlertid vil bruke mikrofonkontakten på baksiden av PCen, merker du av for Velg under Mikrofon.
Arbeide med lyd, bilder og video
35
Bruke Sound Effect Manager (6 kontakter)
Sound Effect Manager har fire knapper som viser kontrollvinduene.
Slik åpner du Sound Effect Manager:
1 Klikk på Start på oppgavelinjen. 2 Velg Kontrollpanel. 3 Klikk på Lyder, tale og lydenheter, hvis dette finnes. 4 Klikk på Sound Effect Manager (styring av lydeffekter). Vinduet åpnes. 5 Klikk på en knapp øverst i vinduet for å vise ønsket kontrollvindu.
Kontrollvinduene i Sound Effect Manager:
Sound Effect (lydeffekt) – her velger du innstillinger for miljø og equalizer.
Du kan velge et miljø, for eksempel Under Water (under vann) eller Auditorium.
Hvis du vil bruke equalizeren, klikker du på av/på-knappen i midten av den
runde equalizerkontrollen for å slå på equalizeren. Du kan klikke på en
forhåndsdefinert knapp, for eksempel Pop eller Live, eller justere innstillingene
manuelt og lagre dem for senere bruk.
Speaker Configuration (høyttalerkonfigurering) – her velger du antall
høyttalere, viser tilkoblingsveiviseren og bruker Speaker Test-knappen
(høyttalertest) til å teste høyttalerne. En kontakt uten beskrivelse i
tilkoblingsveiviseren angir at kontakten ikke brukes til den valgte
høyttalerkonfigurasjonen.
Digital Audio (digital lyd) – her velger du digital utlyd og digital
lydfrekvens for digitallydkontaktene på PCen.
Audio Wizard (lydveiviser) – åpner et vindu som viser kontaktpanelet
foran på PCen. Klikk på OK for å lukke vinduet uten å aktivere veiviseren.
Slik aktiverer du Audio Wizard (lydveiviseren):
Kontroller at det er merket av for Enable jack detection (aktiver
kontaktregistrering) for å aktivere veiviseren. Klikk på OK for å lukke vinduet.
36 Komme i gang
Bruke lydveiviseren med Sound Effect Manager (6 kontakter)
Når du klikker på knappen Audio Wizard (lydveiviser), åpnes et vindu som viser de tre lydkontaktene foran på PCen.
MERK: Kontaktene på forsiden av PCen kan være annerledes eller plassert på en
annen måte. Se etter kontaktikonet og -fargen.
C
/
B
A B C
Kontakt Navn Ikon Farge A Lydlinje inn
IN
B Mikrofon
C Hodetelefoner
Eller:
Lydlinje ut
Rekonfigurere ved hjelp av Audio Wizard (lydveiviseren) (6 kontakter)
Når Audio Wizard (lydveiviseren) er aktivert, kan både mikrofonkontakten (B) og hodetelefonkontakten (C) på forsiden av PCen rekonfigureres til å utføre andre lydfunksjoner. Disse to kontaktene er universelle lydkontakter. Når du kobler til en kabel, får du spørsmål fra veiviseren om du vil velge funksjonen for kabelen fra en liste. Veiviseren angir deretter at den universelle lydkontakten skal utføre den valgte funksjonen. Tilgjengelige funksjoner:
Eller:
OUT
A
Lyseblå
Rosa
Limegrønn
Stereohøyttaler (out)
Mikrofon (in)
Hodetelefoner (out)
Lydlinje inn
Arbeide med lyd, bilder og video
37
Arbeide med digitale bilder
Du kan koble en digital bildekilde, for eksempel et digitalt kamera eller et digitalt videokamera, direkte til PCen eller via en forankringsenhet. Digitale bildefiler du kopierer eller laster ned fra enheten, vises i mappen Mine bilder. Du kan kopiere digitale bildefiler fra minnekort som brukes av digitale kameraer og andre digitale bildeenheter, ved hjelp av minnekortleseren (bare på enkelte modeller). Se ”Innføring i minnekortleseren” på side 40.
Bruke HP Image Zone Plus
Bruk programmet HP Image Zone Plus til å behandle fotografier, skannede bilder og videoklipp. Her finner du alle verktøyene du trenger for å vise, ordne, redigere, skrive ut, dele og beskytte digitale bilder.
Slik åpner du HP Image Zone Plus:
Klikk på ikonet HP Image Zone Plus på skrivebordet.
Eller:
Klikk på Start på oppgavelinjen, velg Alle programmer og klikk deretter
HP Image Zone Plus.
Vinduet HP Image Zone Plus åpnes.
A Gå til Mine bilder-
knappen og moduskategoriene Klikk på knappen kalt Gå til Mine bilder (eller HP view) for å veksle mellom Microsoft-katalogen Mine bilder og programmet HP Image Zone Plus.
B Kontrollområdet,
inkludert visningsalternativer, knappene Skriv ut, Innstillinger og Hjelp.
C Arbeidsområde, eller
Galleri, som viser bilder på PCen.
D Utvalgsskuff.
A
B
C
D
Klikk på en moduskategori øverst i programvinduet (A) for å velge ønsket arbeidsområde, slik det beskrives i den følgende listen.
MERK: Klikk på knappen kalt Innstillinger (B) for å tilpasse HP Image Zone Plus og
endre noen kategoriinnstillinger. Du kan for eksempel angi at HP Image Zone Plus skal starte hver gang du klikker på mappen Mine bilder.
38 Komme i gang
Mine bilder Klikk på denne kategorien for å søke etter, vise, behandle og
skrive ut enkle eller flere fotografier eller videoklipp. Øverst i kontrollområdet (B) klikker du på All by date (alle etter dato) for å vise alle bildene, eller velg Folders (mapper) for å søke etter bilder. Du velger bildene du vil skrive ut eller bruke bare ved å klikke på bildet (eller bildene) i galleriet (C), og dermed vises det i utvalgsskuffen (D). Bildene i utvalgsskuffen vises under hver kategori. Hvis du vil ha mer informasjon, se håndtere bildene i Hjelp.
Rediger Klikk på denne kategorien for å gjøre endringer, for eksempel beskjære og fjerne røde øyne, i bildene og videoklippene du har plassert i utvalgsskuffen. Hvis du vil ha mer informasjon, se redigere bilder i Hjelp.
Prosjekter Klikk på denne kategorien for å opprette eller skrive ut et prosjekt ved hjelp av bildene i utvalgsskuffen. Prosjekter omfatter fotoalbumsider, kort og flygeblad. Hvis du vil ha mer informasjon, se lage prosjekter i Hjelp.
HP Instant Share
Klikk på denne kategorien for å dele fotografier med familie og venner. Ved hjelp av HP Instant Share kan du opprette en e-postmelding, velge bildene du vil inkludere og deretter sende meldingen. HP Instant Share oppretter miniatyrbilder av bildene som mottakerne kan vise umiddelbart i meldingen, i stedet for å åpne et stort e-postvedlegg. Hvis de vil vise det originale fotografiet, kan de klikke på et miniatyrbilde i meldingen, som kobler dem til en sikker Web-side. På Web-siden kan de se fotografiene, bestille utskrifter (hvis tjenesten er tilgjengelig i ditt land/region), lagre bildene på PCen og andre oppgaver. Hvis du vil ha mer informasjon, se dele bildene i Hjelp.
MERK: Du må være tilkoblet Internett for å bruke funksjonen HP Instant Share.
Sikkerhetskopier og gjenopprett Klikk på denne kategorien for å lage
gjenopprettingsdisker av alle bildene på PCen, eller for å gjenopprette bilder (enten fra en sikkerhetskopidisk eller en automatisk opprettet digital negativ).
Pictures to Go (bilder på farten) Klikk på denne kategorien for å sende fotografier til en tilordnet stasjon (for eksempel et Flash-minnekort eller en USB flash-stasjon), eller for å synkronisere fotografier på en HP iPaq. Du kan bruke datoen, nøkkelord og albumorganisering til å velge hvilke fotografier som skal sendes, eller velge fotografiene manuelt. Hvis du sletter alternativet keep current (behold gjeldende) for synkronisering med en iPaq, oppdateres fotografiene på enheten automatisk hver gang den synkroniseres.
Hvis du vil ha mer informasjon om hvordan du bruker HP Image Zone Plus, klikker du på Hjelp i kontrollområdet (B) i programvinduet.
Arbeide med lyd, bilder og video
39
Innføring i minnekortleseren
Digitale kameraer og andre digitale bildeenheter bruker minnekort, eller media, til å lagre digitale bildefiler. Den valgfrie minnekortleseren (bare på enkelte modeller) kan lese og skrive til en rekke typer minnekort og diskstasjonen IBM Microdrive.
Kortleseren er plassert foran på PCen eller innenfor et deksel. Den har to eller fire vannrette kortspor som godtar minnekortene og Microdrive-diskstasjonen.
Kort 4-spors leser 2-spors leser
CompactFlash™ Type I-medier Nederste venstre spor Øverste spor CompactFlash Type II-medier Nederste venstre spor Øverste spor IBM Microdrive-diskstasjon Nederste venstre spor Øverste spor Secure Digital (SD)-minnekort Øverste høyre spor Nederste spor MultiMediaCard (MMC) Øverste høyre spor Nederste spor Memory Stick® (MS)-minnekort Nederste høyre spor Nederste spor Memory Stick (MS-Pro)-minnekort Nederste høyre spor Nederste spor SmartMedia™ (SM)-minnekort Øverste venstre spor Nederste spor xD-medier Øverste venstre spor Nederste spor
Du kan legge medier i ett eller flere av kortsporene, og bruke mediene hver for seg. Legg bare ett medium i et spor om gangen.
Hvert kortspor har sin egen stasjonsbokstav og et eget ikon. Når du setter inn et medium, endres kanskje teksten til navnet på mediet, hvis det finnes.
Arbeide med verktøyet Trygg fjerning av maskinvare
ADVARSEL: Ikke klikk på Stopp i vinduet Trygg fjerning av maskinvare hvis alternativet USB-masselagringsenhet er valgt. Hvis du gjør det, fjernes operativsystemets gjenkjennelse av minnekortleseren fra PCen. Du må starte PCen på nytt for å kunne se minnekortleseren igjen.
Hvis du ved et uhell åpner vinduet Trygg fjerning av maskinvare, klikker du på Lukk.
40 Komme i gang
A I bruk-lampe B Øverste venstre spor C Nederste venstre spor D Øverste høyre spor E Nederste høyre spor
Bruke minnekortleseren
MERK: CompactFlash og Microdrive er utformet på en slik måte at de ikke
kan settes inn feil. Sett den siden som skal inn i beholderen (den med hull), inn i sporet.
Når det gjelder 2-spors leseren, må kortene Secure Digital (SD), MultiMediaCard (MMC) og Memory Stick (MS eller MS-Pro) settes inn opp ned (med tilkoblings­punktene i gull vendt oppover). Merk deg plasseringen av hjørnet med hakk i.
1 Sett mediet i kortsporet til det stopper. Lampen (A) på kortleseren som angir at
leseren er i bruk, lyser, og PCen oppdager mediet automatisk.
2 PCen åpner et vindu der du kan bruke innholdet på mediet. Du kan kopiere
filer fra eller til mediet.
3 Når du er ferdig, høyreklikker du på stasjonsikonet, velger Løs ut og
kontrollerer at lampen på kortleseren er på, men ikke blinker. Ta deretter ut mediet. Hvis det lyser jevnt, angir det at PCen ikke leser fra eller skriver til mediet.
ADVARSEL: Ikke prøv å ta ut mediet mens lyset blinker. Det kan føre til at du mister data.
4-spors minnekortleser
A
B
C
D E
Kort Sett inn I 4-spors leser
CompactFlash Type I-medier Beholderside (med hull) C (nederste venstre) CompactFlash Type II-medier Beholderside (med hull) C (nederste venstre) IBM Microdrive-diskstasjon Beholderside (med hull) C (nederste venstre) Secure Digital (SD)-minnekort Vender opp D (øverste høyre) MultiMediaCard (MMC) Vender opp D (øverste høyre) Memory Stick (MS)-minnekort Vender opp E (nederste høyre) Memory Stick (MS-Pro)-minnekort Vender opp E (nederste høyre) SmartMedia (SM)-minnekort Vender opp B (øverste venstre) xD-medier Vender opp B (øverste venstre)
Arbeide med lyd, bilder og video
41
A
k
-
I bru
lampe
F Øverste spor G Nederste spor
2-spors minnekortleser
CompactFlash I/II
A
Kort Sett inn I 2-spors leser
CompactFlash Type I-medier Beholderside (med hull) F (øverste) CompactFlash Type II-medier Beholderside (med hull) F (øverste) IBM Microdrive-diskstasjon Beholderside (med hull) F (øverste) Secure Digital (SD)-minnekort Opp ned (tilkoblingspunktene
i gull opp)
MultiMediaCard (MMC) Opp ned (tilkoblingspunktene
i gull opp)
Memory Stick (MS)-minnekort Opp ned (tilkoblingspunktene
i gull opp)
Memory Stick (MS-Pro)-minnekort Opp ned (tilkoblingspunktene
i gull opp)
SmartMedia (SM)-minnekort Vender opp G (nederste) xD-medier Vender opp G (nederste)
G (nederste)
G (nederste)
G (nederste)
G (nederste)
G
F
Bruke et TV-apparat som skjerm
PCen din har kanskje en TV-utgang (bare på enkelte modeller), noe som betyr at du kan koble den til et TV-apparat og vise PC-bildene på TV-apparatet. Med TV ut­funksjonen kan du se PC-skjermbildet, se DVD-filmer (hvis du har en DVD-spiller) eller spille PC-spill på TV-apparatet.
42 Komme i gang
Identifisere kabler du kan få bruk for
Det kan hende du trenger en videokabel og en lydkabel når du skal koble et TV­apparat til PCen (følger ikke med, må kjøpes separat). Type videokabel du trenger, er avhengig av TV-apparatet ditt.
Dersom TV-apparatet har en S-videokontakt, trenger du en S-videokabel.
Hvis TV-apparatet har en kombinert videokontakt, trenger du en kombinert
videokabel og, avhengig av kontaktene på baksiden av PCen, trenger du kanskje også en S-videoadapterkabel.
Koble til et TV-apparat
Slik bruker du TV-apparatet som en PC-skjerm:
1 Slå av PCen. 2 Bruk én av metodene som angis nedenfor til å koble til TV-kabelen, avhengig av
hvilken type kontakter som finnes på TV-apparatet ditt:
Hvis TV-apparatet har en S-videokontakt, kobler du en S-videokabel fra
S-video inn-kontakten på TV-apparatet til S-videokontakten bak på PCen.
A S-videokabel B Baksiden av PCen C S-videokontakt
A Kombinert videokabel B Baksiden av PCen C Kombinert
videokontakt
C
A
B
Hvis TV-apparatet ditt har en kombinert videokontakt og PCen har en
kombinert videokontakt, kobler du en kombinert videokabel til Video inn­kontakten på TV-apparatet og den kombinerte videokontakten på baksiden av PCen.
B
A
C
Arbeide med lyd, bilder og video
43
A Kombinert videokabel B S-videoadapterkabel C Baksiden av PCen D S-videokontakt
Hvis TV-apparatet har en kombinert videokontakt og PCen bare har en
S-videokontakt, kobler du en kombinert videokabel til Video inn-kontakten på TV-apparatet og til en S-videoadapterkabel. Koble S-videoadapterkabelen til S-videokontakten på baksiden av PCen.
D
A
B
C
MERK: S-videokabelen er bare nødvendig hvis det ikke finnes en kombinert
videokontakt på baksiden av PCen.
3 For at lyden skal komme fra TV-apparatet i stedet for PCen, må du koble en
lydkabel til Lyd inn-kontakten (Audio Line In) på TV-apparatet og koble den andre enden av lydkabelen til Lyd ut-kontakten (grønn kontakt) bak på PCen.
Vise PC-bildet på TV-skjermen
MERK: Skjermkorttypen som er installert på PCen, er avgjørende for hvordan
PCen vil velge alternativet for TV ut-funksjonen. Enkelte alternativer og menyer i denne prosedyren kan være forskjellige fra dem som gjelder for PCen.
1 Forsikre deg om at video- og lydkablene er riktig tilkoblet før du slår på TV-
apparatet og PCen.
2 Slå på TV-apparatet. Trykk på Video/TV-knappen på fjernkontrollen for å velge
videomodus i stedet for TV-modus.
3 Slå på PCen. 4 Høyreklikk på et tomt område på skrivebordet når Windows-skrivebordet vises,
og velg Egenskaper. Vinduet Egenskaper for Skjerm åpnes. 5 Klikk på kategorien Innstillinger. 6 Klikk på knappen Avansert. 7 Klikk på kategorien for grafikkortet. (Kategorien kan hete Skjermer, Ge Force
xxx, nView eller Enheter.)
8 Velg TV-alternativer, og følg instruksjonene på skjermen.
44 Komme i gang
MERK: Noen PC-modeller kan koble mer enn én skjermenhet (CRT-skjerm,
flatskjerm, TV og så videre) til PCen. Ved å trykke på Alt+F5 kan du raskt endre hvor PC-skrivebordet vises. (Trykk på Alt-tasten og F5-tasten på skrivebordet samtidig.) Hver gang du trykker på tastekombinasjonen Alt+F5, vises PC­skrivebordet på den neste enheten. Hvis Alt+F5 ikke fungerer, starter du PCen på nytt og forsøker igjen.
Deaktivere TV-alternativet
Når du vil koble TV-apparatet fra PCen, kan det hende du må deaktivere TV­alternativet for at PC-skjermen skal gå tilbake til den opprinnelige oppløsningen.
1 Høyreklikk på et ledig område på skjermen, og velg Egenskaper. Vinduet
Egenskaper for Skjerm åpnes.
2 Klikk på kategorien Innstillinger. 3 Klikk på knappen Avansert. 4 Klikk på kategorien for grafikkortet. (Kategorien kan hete Skjermer, Ge Force
xxx, nView eller Enheter.)
5 Deaktiver TV-alternativet (ved å velge skjermen bare for visning), og følg
instruksjonene på skjermen.
Koble fra TV-apparatet
1 Deaktiver TV-alternativet. Følg foregående prosedyre. 2 Slå av TV-apparatet og PCen. 3 Koble videokabelen fra TV-apparatet og PCen. 4 Koble lydkabelen fra TV-apparatet og PCen. 5 Sett inn igjen PCens høyttalerkabel i Line Out-kontakten (limegrønn kontakt) på
baksiden av PCen.
Arbeide med lyd, bilder og video
45
Bruke oppbevaringssporet
På PCen din finnes det kanskje et oppbevaringsspor (bare på enkelte modeller) øverst på PCen.
Du kan bruke oppbevaringssporet til følgende:
Oppbevare CDer, DVDer eller minnekort.
Feste en ekstern enhet i sporet, for eksempel en forankringsenhet for et digitalt
kamera.
Plassere tilleggsutstyr øverst på chassiset.
Installere spesialdekselet og et HP-kamera og en forankringsenhet for et
HP-kamera (begge selges separat).
I dette sporet kan du plassere en enhet, og føre USB- eller FireWire-datakabelen (IEEE 1394) og strømledningen under toppdekselet til kontaktene på baksiden av PCen.
PCen kan se annerledes ut enn den som vises her. Komponent, type, antall og plassering av baksidekontakter varierer fra modell til modell.
46 Komme i gang
Oppbevare CDer, DVDer eller minne
Hvis du vil plassere CDer og DVDer her, må du åpne spordekselet (figur A), og forsiktig løfte de to delene for å danne spindelen (figur B). Du kan oppbevare opptil ti plater her.
Hvis du vil oppbevare minnekort her, åpner du toppdekselet, og senker om nødvendig de to spindeldelene (figur A).
A
B
Arbeide med lyd, bilder og video
47
Feste en ekstern enhet
Gjør følgende for å bruke oppbevaringssporet til en ekstern enhet:
1 Åpne spordekselet (A). Ta tak i dekselet på hver side nær hengslene, og løft så
dekselet og skyv det mot baksiden av chassiset (C). Løft det forsiktig av.
C
D
2 Før kablene gjennom kabelåpningen på baksiden av sporet (D). Koble data- og
strømkablene til den eksterne enheten, og plasser enheten i sporet. 3 Sett inn datakabelen i USB- eller FireWire-kontakten (IEEE 1394) på baksiden
av PCen. Sett inn strømkabelen for den eksterne enheten i en stikkontakt.
48 Komme i gang
Plassere en ekstern enhet i oppbevaringssporet (øverst)
Gjør følgende hvis du vil bruke chassistoppen for en ekstern enhet:
1 Åpne spordekselet (A). Ta tak i dekselet på hver side nær hengslene, og løft så
dekselet og skyv det mot baksiden av chassiset (C). Løft det forsiktig av.
2 Grip tak i tappen (T), og trekk den utover mot forsiden av chassiset (E). Plasser
tappen i oppbevaringsområdet i sporet nær spindelen (F).
3 Før data- og strømkablene for enheten gjennom kabelåpningen på baksiden av
sporet. Plasser kablene i tappåpningen, og sett dekselet på plass. Lukk dekselet.
4 Koble kablene til enheten, og plasser den øverst på chassiset (G). Sett inn
datakabelen i USB- eller FireWire-kontakten (IEEE 1394) på baksiden av PCen. Sett inn strømkabelen for den eksterne enheten i en stikkontakt.
E
G
T
F
Arbeide med lyd, bilder og video
49
Bruke den valgfrie kamerastasjonen på PCen (øverst)
På PC-chassiset kan det finnes en valgfri funksjon for forankringsstasjon for kamera.
Ved hjelp av denne funksjonen kan du installere et spesialspordeksel (valgfritt) på PC-chassiset for å bruke et HP-kamera og en forankringsstasjon for et HP-kamera. (Både kameraet og forankringsstasjonen selges separat.) Det følger en kameraholder med kameraet, og kabler med forankringsstasjonen.
Dette emnet beskriver hvordan du:
Installerer spesialspordekselet på PC-chassiset.
Monterer kameraholderen (som følger med kameraet), og plasserer den på
forankringsstasjonen.
Plasserer forankringsstasjonen i chassis-sporet, og fører kablene gjennom.
Setter inn kameraet.
50 Komme i gang
1 Åpne spordekselet (A). Ta tak i dekselet på hver side nær hengslene, og løft så
dekselet og skyv det mot baksiden av chassiset (C). Løft det forsiktig av. Hvis du vil gjøre det enkelt å sette inn kablene i trinn 3, griper du tappen (T) og
drar den ut mot forsiden av chassiset (E). Sett tappen på plass når du har ført gjennom kablene.
T
L
K
H
J
M
hp dvd writer & cd-writer
expansion / bay
x x x 0
0
0 0 n
o li
i v a p
p h
2 Plasser kameraholderen (H) (følger med kameraet) i forankringsstasjonen (J). 3 Plasser forankringsstasjonen i sporet. Før datakablene (K og L) og
strømkabelen (M) gjennom kabelåpningen på baksiden av sporet, og koble dem til forankringsstasjonen.
Arbeide med lyd, bilder og video
51
4 Sett det nye dekselet på dekselhengslene (P). Lukk dekselet over
forankringsstasjonen.
P
hp dvd writer & cd-writer
y a b
/
n o i s
n
a p x
e
x
xx 0 00
0 n
o vili pa p h
5 Koble til kablene for forankringsstasjonen:
Fest USB-kabelen (K) på baksiden av PCen.
Plugg inn den røde og gule kontakten (L) i et TV-apparat hvis du vil vise
kamerabildene på TV-apparatet.
Sett strømledningen (M) i en stikkontakt.
6 Sett inn kameraet: Hold kameraet over kameraholderen (R) med
søkerviservinduet mot forsiden av PCen, og senk deretter kameraet ned i holderen.
R
hp dvd writer & cd-writer
y
a b /
n io s
n a p x
e
52 Komme i gang
x x x 0 0 0
0
n io il v a
p p h
Bruke kameraets forankringsstasjon
På PCen din finnes det kanskje en forankringsstasjon for kameraer (bare på enkelte modeller) øverst på PCen.
Du kan bruke forankringsstasjonen for kameraet til følgende:
Oppbevare CDer, DVDer eller minnekort.
Feste en ekstern enhet i sporet, for eksempel en forankringsenhet for et digitalt
kamera.
Installere et spesialdeksel (valgfritt) og et HP-kamera og en forankringsenhet for
et HP-kamera. (Både kameraet og forankringsstasjonen selges separat.)
I dette sporet kan du plassere en enhet, og føre USB- eller FireWire-datakabelen (IEEE 1394) og strømledningen under toppdekselet til kontaktene på baksiden av PCen.
PCen kan se annerledes ut enn den som vises her. Komponent, type, antall og plassering av baksidekontakter varierer fra modell til modell.
Arbeide med lyd, bilder og video
53
Slik oppbevarer du CDer, DVDer eller minnekort:
Trykk forsiktig ned og skyv spordekselet åpent.
54 Komme i gang
Slik installerer du en ekstern enhet eller et HP-kamera og en forankringsenhet for et HP-kamera:
1 Trykk forsiktig ned og skyv spordekselet åpent. 2 Plasser den eksterne enheten eller kameraets forankringsstasjon (A) på toppen
av PCen.
B
A
3 Plasser kameraholderen (B), som fulgte med det digitale kameraet, på
kameraets forankringsstasjon. Holderen festes på kameraets forankringsstasjon.
Arbeide med lyd, bilder og video
55
4 Før kablene som fulgte med den eksterne enheten eller kameraets
forankringsstasjon, gjennom kabelåpningen (C). Start på baksiden av PCen, og før dem til forsiden av PCen. Dra kablene mot midten, og koble dem til den eksterne enheten eller forankringsstasjonen.
D
C
I
N
C
5 Koble kablene til baksiden av PCen eller en stikkontakt. For en
forankringsstasjon for et HP-kamera:
Fest USB-kabelen på baksiden av PCen.
Plugg inn den røde og gule kontakten (vises ikke) i et TV-apparat hvis du vil
vise kamerabildene på TV-apparatet (valgfritt).
Sett strømledningen i en stikkontakt.
Se instruksjonene som fulgte med forankringsstasjonen for HP-kameraet.
56 Komme i gang
6 Plasser det riktige dekselet for kameraets forankringsstasjon (D) øverst på PCen.
Før forsiktig kanten av dekselet inn i toppen av PCen.
E
D
7 Plasser det digitale HP-kameraet (E) i kameraets forankringsstasjon. 8 Følg instruksjonene som fulgte med kameraets forankringsstasjon.
Arbeide med lyd, bilder og video
57
58 Komme i gang
Spille av CDer og DVDer
PCen inneholder programvare du kan bruke til å spille av musikk-CDer og DVD-filmer (bare på enkelte modeller). Denne delen beskriver hvordan du:
Spiller av musikk-CDer ved hjelp av Windows Media Player, eller spiller av
musikk-CDer eller DVDer med iTunes.
Spiller av DVD-filmer ved hjelp av Windows Media Player eller InterVideo
WinDVD (bare på enkelte modeller).
Spiller av video-CDer (VCD) med InterVideo WinDVD eller Windows
Media Player.
Spille av musikk-CDer med iTunes
Du trenger enten en CD- eller DVD-stasjon.
1 Sett inn musikk-CDen i CD- eller DVD-stasjonen.
iTunes-vinduet åpnes. Hvis veiviseren for lyd-CD åpnes, velger du Spill av
lyd-CD med iTunes på listen. Det kan hende at du må bla i vinduet for å
se iTunes.
Eller:
Hvis iTunes-vinduet ikke åpnes automatisk, klikker du på Start
oppgavelinjen, velger Alle programmer, klikker på iTunes og klikker deretter på iTunes.
2 Musikk-CDen begynner å spille av automatisk.
Eller:
Klikk på spill-knappen øverst til venstre i iTunes-vinduet. Hvis du vil spille av en bestemt sang, dobbeltklikker du på sangnavnet (eller spornummeret).
MERK: Hvis du ikke har en Internett-tilkobling, vises CDen som Lyd-CD på
kildelisten, og sangnavnene vises som spornumre.
Hvis du vil ha mer informasjon om hvordan du bruker iTunes, klikker du på Hjelp- menyen på menylinjen i iTunes. Gå til http://www.hp.com/music for å få hjelp på Internett.
Spille av CDer og DVDer
59
Spille av CDer og DVDer med Windows Media Player
PCen må ha en DVD-stasjon før du kan spille av DVD-filmer.
1 Sett inn musikk-CDen eller DVD-filmen i stasjonen.
Vinduet Windows Media Player åpnes. Hvis veiviservinduet åpnes, velger
du Windows Media Player på listen. Det kan hende at du må bla i vinduet for å se Windows Media Player.
Eller:
Hvis Windows Media Player ikke åpnes automatisk, klikker du på Start
oppgavelinjen, velger Alle programmer og klikker deretter på Windows Media Player.
2 Hvis du vil spille av CDen eller DVDen, bruker du avspillingsknappene i vinduet
Windows Media Player. Hvis du vil spille av et bestemt spor, dobbeltklikker du på tittelen (eller spornummeret) i avspillingslisten. Du kan også styre avspillingen ved å bruke mediekontrollknappene på tastaturet (bare på enkelte modeller).
Hvis du vil ha mer informasjon om hvordan du bruker Windows Media Player, klikker du på Hjelp-menyen i menylinjen i Windows Media Player. Du kan om nødvendig først vise menylinjen ved å klikke på ikonet pil opp i øverste venstre hjørne i Windows Media Player-vinduet.
Spille av DVD-filmer med InterVideo WinDVD
Programmet InterVideo WinDVD bruker en DVD-stasjon (bare på enkelte modeller) for å spille av DVD-filmer.
MERK: De fleste DVD-filmer er lokalisert i forhold til land/regioner. Se ”Bruke
lands-/regionskoder” på side 62.
1 Sett inn en DVD-plate i DVD-stasjonen.
MERK: På en dobbeltsidig DVD må du lese teksten rundt hullet for å finne ut
hvilken side (A eller B, Standard eller Widescreen) som skal spilles av. Legg platen i skuffen slik at den siden du vil spille av, vender opp.
60 Komme i gang
2 Lukk skuffen ved å skyve den forsiktig inn i PCen.
Filmen spilles av i et eget videovindu som du kan endre størrelsen på, og WinDVD-kontrollpanelet vises. Hvis veiviservinduet for avspilling av DVD-film åpnes, velger du Spill av DVD-film med InterVideo WinDVD på listen. Det kan hende at du må bla i vinduet for å se det.
Eller:
Hvis programmet ikke åpnes automatisk:
a Klikk på Start, velg Alle programmer, velg InterVideo WinDVD, velg
InterVideo WinDVD Player og klikk deretter på InterVideo WinDVD.
b Bruk avspillingsknappene på kontrollpanelet for å vise filmen.
MERK: Du kan se hva en knapp på kontrollpanelet gjør ved å plassere
musepekeren over knappen, slik at tittelen på knappen vises.
MERK: Hvis du spiller av en film med full skjermvisning, og WinDVD-
kontrollpanelet er skjult, kan du hente det frem på nytt ved å klikke hvor som helst i videovinduet.
Slik bruker du WinDVD-kontrollpanelet:
Hvis du vil flytte WinDVD-kontrollpanelet, plasserer du musepekeren over
panelet (men ikke over en knapp) og drar det dit du ønsker på skjermen.
Hvis du vil endre størrelsen på videovinduet når det ikke er i full størrelse,
plasserer du musepekeren i et hjørne av vinduet og drar i det.
Eller:
Klikk på knappen Full skjerm øverst i høyre hjørne på WinDVD­kontrollpanelet.
Hvis du vil ha mer informasjon om InterVideo WinDVD-programmet, kan du se
elektronisk hjelp i programmet ved å klikke på ? (spørsmålstegnet) i WinDVD­kontrollpanelet.
Spille av CDer og DVDer
61
Bruke lands-/regionskoder
De fleste DVD-plater har lands-/regionskoder innebygd i diskdataene, som begrenser hvor DVD-filmen kan spilles av.
Lands-/regionsnummeret er vanligvis plassert på en globus som er trykt på DVD-emballasjen og -platen. DVDer uten lands-/regionskoder kan spilles av på en hvilken som helst spiller eller stasjon, uansett land/region.
ADVARSEL: Du kan endre land/region fem ganger før lands-/ regionskoden låses og blir permanent. Når koden først er låst, kan du bare spille av DVDer fra gjeldende land/region. Hvis du trenger hjelp hvis lands-/regionskoden låses, kan du kontakte kundestøtte.
WinDVD er ikke forhåndsinnstilt for et bestemt land/region. Lands-/regionskoden på den første DVD-filmen du spiller av, bestemmer hvilket land/region DVDen tilhører.
Hvis du for eksempel spiller av en DVD med lands-/regionskode 1, angir WinDVD gjeldende land/region for DVD-spilleren til 1. Hvis du senere spiller av en DVD som er kodet for et annet land/region, vil WinDVD spørre deg om du vil angi dette som gjeldende land/region.
Spille av video-CDer (VCD) med InterVideo WinDVD
1 Sett inn video-CDen (VCD) i en DVD- eller CD-stasjon. 2 Velg Spill av DVD-film med InterVideo WinDVD, og klikk på OK.
Eller: Hvis programmet ikke åpnes, må du klikke på Start, velge Alle
programmer, velge InterVideo WinDVD, velge InterVideo WinDVD Player og deretter klikke på InterVideo WinDVD.
3 Hvis du har en tospråklig video-CD, kommer lyden av ett språk ut av
venstre høyttaler, og det andre språket kommer ut av høyre høyttaler. Dobbeltklikk på Volum-ikonet på oppgavelinjen.
4 Under Volumkontrollbalanse flytter du glidekontrollen helt til høyre eller
venstre, avhengig av hvilket språk du vil høre.
5 Lukk vinduet Volumkontroll.
62 Komme i gang
Spille av video-CDer (VCD) med Windows Media Player 9
1 Sett inn video-CDen (VCD) i en DVD- eller CD-stasjon. 2 Velg Spill av DVD-film med Windows Media Player, og klikk på OK.
Eller:
Hvis du ikke får åpnet programmet, må du klikke på Start, velge Alle programmer og Windows Media Player.
3 Klikk på Fil på menylinjen øverst i vinduet, og klikk på Åpne. (Hvis menylinjen
ikke vises, klikker du på den lille sirkelen med opp-/nedpilene øverst til venstre i vinduet.)
4 Klikk på pilen ved siden av rullegardinlisten Søk i, og velg stasjonen med
video-CDen.
5 Dobbeltklikk på mappen MPEGAV. 6 Velg Alle filer (*.*) fra rullegardinlisten Filtype. 7 Velg filen og klikk på Åpne. 8 Hvis du har en tospråklig video-CD, kommer lyden av ett språk ut av venstre
høyttaler, og det andre språket kommer ut av høyre høyttaler. Klikk på Vis på menylinjen, velg Avspillingsverktøy og velg Grafisk equalizer.
9 Flytt glidekontrollen Balanse helt til venstre eller høyre, avhengig av hvilket
språk du vil høre.
10 Lukk vinduet Grafisk equalizer.
Spille av CDer og DVDer
63
64 Komme i gang
Lage (brenne) CDer og DVDer
MERK: Brenne er et bransjebegrep som brukes til å beskrive innspilling av
informasjon på en DVD eller CD. Ved optisk innspilling brukes en laserstråle til å plassere informasjon på platen, derav termen brenning.
MERK: Hvis innspillingen mislykkes, kan du velge en redusert innspillingshastighet
manuelt hver gang du foretar en innspilling, hvis dette er tilgjengelig. Hvis du vil ha mer informasjon om hvordan du velger redusert innspillingshastighet, kan du se Hjelp-menyen i det valgte programmet.
MERK: HP støtter lovlig bruk av teknologi, og godkjenner ikke bruk av våre
produkter for andre formål enn de som er tillatt under lovgivning for opphavsrett.
Hvis PCen har en CD-RW eller DVD Writer (bare på enkelte modeller), har PCen din innspillingsprogramvare, og du kan lage dine egne musikk- eller data-CDer.
PCen inneholder fire innspillingsprogrammer: iTunes, Windows Media Player, RecordNow!
og Windows XP. Du kan kopiere eller laste ned musikk til biblioteket, og kan deretter ordne eller kopiere musikkfilene. Du kan kopiere Windows Media-filer med en WMA-filtype, MP3-filer eller WAV-filer til en CD ved hjelp av en CD-RW-stasjon eller en DVD Writer-stasjon. Du kan også bruke iTunes eller Windows Media Player til å kopiere musikkfiler til en bærbar enhet eller et minnekort.
Bruk en CD-R-plate hvis du skal spille av platen i en CD-spiller, CD-ROM-, CD-RW-, DVD-ROM- eller DVD+RW/+R- eller dobbellags DVD+R-stasjon. CD-R-plater er kompatible med flere spillere enn CD-RW-plater.
Lage (brenne) CDer og DVDer
65
Lage (brenne) musikk-CDer med iTunes
Slik lager du en musikk-CD med iTunes:
1 Klikk på Start på oppgavelinjen, velg Alle programmer, velg iTunes og
klikk deretter på iTunes.
2 Klikk på Rediger-menyen, og velg Innstillinger. 3 Klikk på kategorien Brenning, og velg Lyd-CD som Plateformat. 4 Merk av for Bruk volumjustering hvis du vil at alle sangene på CDen skal
avspilles med samme volumnivå, og klikk på OK. 5 Klikk på nedtrekksmenyen Fil, og velg Ny spilleliste. 6 Angi et navn for den nye spillelisten, og det vises et tomt spillelistevindu. 7 Dra og slipp valgte sanger fra kilden til den nye spillelisten. 8 Klikk på knappen Brenn plate øverst til høyre. 9 Sett inn en tom plate i stasjonen (dobbellags DVD+R-plater er ikke kompatible).
10 Klikk på OK.
Hvis du vil ha mer informasjon om hvordan du bruker iTunes, klikker du på Hjelp- menyen på menylinjen i iTunes. Gå til http://www.hp.com/music for å få hjelp på Internett.
Lage (brenne) musikk-CDer med Windows Media Player
1 Klikk på Start på oppgavelinjen, velg Alle programmer og klikk deretter
på Windows Media Player. 2 Klikk på Kopier til CD eller enhet. 3 Klikk på pilen i feltet Musikk som skal kopieres, og velg sangene du vil
brenne på en CD.
Hvis det ikke vises noen sanger, setter du inn en CD i stasjonen, og klikker på
Kopier fra CD. Følg instruksjonene på skjermen. 4 Klikk på knappen Kopier musikk øverst til høyre.
Hvis du vil ha mer informasjon om hvordan du bruker Windows Media Player, klikker du på Hjelp-menyen i menylinjen i Windows Media Player. Du kan om nødvendig først vise menylinjen ved å klikke på ikonet pil opp i øverste venstre hjørne i Windows Media Player-vinduet.
66 Komme i gang
Lage (brenne) data-CDer med Windows XP
PCen har innspillingsprogramvare for å spille inn datafiler, for eksempel tekstfiler eller digitale bilder, til CDer.
1 Klikk på Start på oppgavelinjen, og velg Mine dokumenter eller mappen
med filene du vil kopiere.
2 Velg filen eller filene du vil kopiere. 3 Klikk på Kopier til CD i listen Oppgaver. 4 Klikk på Min datamaskin i listen Andre steder, og dobbeltklikk deretter på
diskstasjonen du vil bruke.
5 Sett inn en tom plate i stasjonen. 6 Klikk på Skriv disse filene til CD-ROM i listen CD-brenningsoppgaver.
Vinduet CD-brenningsveiviser vises.
7 Klikk på Neste. 8 Klikk på Fullfør.
Lage (brenne) CDer med RecordNow!
MERK: Hvis du vil ha mer informasjon om hvordan du spiller inn CDer, se Hjelp-
menyen i programmet RecordNow!.
MERK: CD-RW-, DVD Writer- eller dobbellagsstasjonen er bare tilgjengelig på
enkelte modeller.
1 Klikk på Start på oppgavelinjen. 2 Velg Alle programmer. 3 Klikk på Sonic RecordNow!, og klikk deretter på RecordNow! på nytt.
MERK: Tidligere innspilte filer på CD-RW-plater må slettes før du spiller inn
musikkfiler. CD-R-plater kan ikke slettes.
4 Hvis du må slette en plate (CD-RW eller DVD+RW): Sett inn platen, velg
kategorien Hjem-skjerm og velg deretter Slett disk.
Lage (brenne) CDer og DVDer
67
Lage musikk-CDer med RecordNow!
RecordNow! lager musikk-CDer av typen closed session (lukket økt), som betyr at du må spille inn alle musikkfilene på én CD i én innspillingsøkt. På en overskrivbar CD-RW-plate kan du spille inn musikkfiler på nytt, men dette betyr at alle tidligere innspilte filer først må slettes. CD-R-plater kan ikke slettes.
MERK: CD-R-plater kan spilles av på de fleste hjemme- og bilstereoanlegg.
CD-RW-plater kan bare spilles av på enkelte stereoanlegg.
VIKTIG: HP støtter lovlig bruk av teknologi, og godkjenner ikke bruk av våre
produkter for andre formål enn de som er tillatt under lovgivning for opphavsrett.
Du kan bruke RecordNow! til å lage lyd-CDer som du kan spille av på CD-spilleren i bilen eller hjemme eller på PCen.
Lage CDer med RecordNow! som du kan spille av på CD-spilleren i bilen eller hjemme
1 Klikk på Start, velg Alle programmer, Sonic RecordNow! og klikk
deretter på RecordNow!. 2 Velg kategorien Lydprosjekter. 3 Velg Lyd-CD for bil eller CD-spiller. 4 Sett inn en musikk-CD for å vise sporene på CDen. Velg Vis hvis du vil se en
annen optisk stasjon.
Eller:
Klikk på Søk og klikk deretter på Søk etter musikk eller Bla gjennom for
å finne musikkfiler på harddisken som du vil spille inn.
5 Velg sporene du vil spille inn, og klikk deretter på Legg til.
MERK: Trykk på og hold inne Ctrl på tastaturet hvis du vil velge mer enn
ett spor.
6 Klikk på ikonet Ta opp når du har lagt til alle lydfilene på musikk-CD-
prosjektet.
7 Klikk på Ja. 8 Når du blir bedt om det, setter du inn en tom CD-R- eller CD-RW-plate. 9 Klikk på OK. Det er best å la være å bruke PCen mens du spiller inn.
10 Klikk på Ferdig når innspillingen er ferdig.
Klikk på Hjelp-ikonet, og velg deretter hjelp for RecordNow! hvis du ønsker mer informasjon om hvordan du spiller inn musikk-CDer med RecordNow!­programmet.
68 Komme i gang
Lage CDer som skal spilles av på PCen
1 Klikk på Start, velg Alle programmer, Sonic RecordNow! og klikk
deretter på RecordNow!. 2 Klikk på kategorien Lydprosjekter. 3 Velg Jukebox CD. 4 Sett inn en musikk-CD for å vise sporene på CDen.
Eller:
Klikk på Søk og klikk deretter på Søk etter musikk eller Bla gjennom for
å finne musikkfiler på harddisken som du vil spille inn.
MERK: RecordNow! søker etter alle lydfiler, også lydene på
operativsystemet. Hvis du ikke vil vise enkelte av disse lydene, kan du
velge ikonet for Alternativer (skrunøkkel), og deretter Lyd. Velg
Skjul lydfiler kortere enn (i sekunder), skriv deretter inn antall
sekunder og velg OK.
5 Velg sporene du vil spille inn, og klikk deretter på Legg til.
MERK: Trykk på og hold inne Ctrl-tasten hvis du vil velge mer enn ett spor.
6 Klikk på ikonet Ta opp når du har lagt til alle lydfilene på musikk-CD-
prosjektet.
7 Klikk på Ja. 8 Når du blir bedt om det, setter du inn en tom CD-R- eller CD-RW-plate. Hvis
CD-RW-platen ikke er tom, blir du bedt om å slette den. Når innholdet er slettet,
begynner RecordNow! automatisk å skrive til den.
MERK: Hvis du vil spille av musikk-CDene på CD-spilleren i bilen eller hjemme,
må du bruke en CD-R-plate. CD-RW-plater kan bare spilles av på enkelte
stereoanlegg.
9 Klikk på OK. Det er best å la være å bruke PCen mens du spiller inn.
10 Klikk på Ferdig når innspillingen er ferdig.
Klikk på Hjelp-ikonet, og velg deretter hjelp for RecordNow! hvis du ønsker mer informasjon om hvordan du spiller inn musikk-CDer med RecordNow!­programmet.
Lage (brenne) CDer og DVDer
69
Lage en musikk-CD
VIKTIG: HP støtter lovlig bruk av teknologi, og godkjenner ikke bruk av våre
produkter for andre formål enn de som er tillatt under lovgivning for opphavsrett.
Når du spiller inn musikkfiler, bør du merke deg følgende:
Hvis du vil spille av musikk-CDen på en CD-spiller hjemme eller i bilen, må den
spilles inn som en musikk-CD i CD-lydformat (CDA), og ikke som en data-CD.
Du må spille inn alle musikkfiler i én innspillingsøkt, fordi RecordNow! lukker
CDen når innspillingen er fullført. På en overskrivbar plate (CD-RW) kan du spille inn musikkfiler på nytt, men da må alle tidligere innspilte musikkfiler slettes først.
Når du legger til musikkfiler i innspillingsøkten, beregner og viser RecordNow!
hvor mye innspillingstid som gjenstår for innspilling av ytterligere musikkfiler.
Du kan ikke spille inn sangtitler med mindre du lager en eksakt kopi av en
musikk-CD.
Hvis du prøver å spille inn mer enn det som kan lagres på en standard CD,
viser RecordNow! en advarsel om at alt innholdet kanskje ikke får plass på platen.
Lagre filer på en DVD eller CD
I motsetning til musikk-CDer, kan data-DVDer og -CDer spilles inn i flere økter.
1 Klikk på Start, velg Alle programmer, Sonic RecordNow!
og klikk deretter på RecordNow!.
2 Velg kategorien Dataprosjekter. 3 Sett inn en tom plate eller en CD-R-, CD-RW-, DVD+R-, DVD+RW- eller
dobbellags DVD+R-plate (bare på enkelte modeller) med ekstra plass i stasjonen, og klikk deretter på Datadisk.
Hvis platen er tom, følger du instruksjonene på skjermen.
Eller:
Hvis platen er full, setter du inn en tom plate eller en annen plate med ekstra
plass.
Eller:
Hvis du legger til filer på en plate, følger du instruksjonene på skjermen.
MERK: En innspillingsklar plate har plass til å legge til flere filer, hvis det er
ledig diskplass. Innspilte lyd-CDer er CDer av typen closed session (lukket økt), og har ikke ekstra plass.
4 Hvis du vil angi et navn på platen, velger du Disknavn og skriver inn et navn.
RecordNow! tildeler et navn basert på innspillingsdatoen hvis du ikke skriver inn et navn.
70 Komme i gang
5 Legg til datafilene i vinduet for valg av filer:
Klikk på Legg til filer og mapper, finn og velg mappene og filene, og
klikk deretter på Legg til. Gjenta dette trinnet til alle filene er lagt til.
Eller:
Dra filen fra skrivebordet eller fra en plassering i Windows Utforsker til
vinduet for valg av filer. Gjenta dette trinnet til alle filene er lagt til.
Du kan gi nye navn til filene i vinduet for valg av filer ved å merke og
MERK:
skrive over det eksisterende navnet. Dette har ingen innvirkning på
originalfilene på harddisken.
6 Klikk på ikonet Ta opp når alle filene er lagt til. 7 Klikk på Ferdig når innspillingen er ferdig.
Klikk på Hjelp-ikonet, og klikk deretter på hjelp for RecordNow! hvis du ønsker mer informasjon om hvordan du spiller inn datafiler med RecordNow!­programmet.
Lagre datafiler på en plate
Når du lagrer datafiler på en plate, bør du merke deg følgende:
Du kan legge til nye datafiler på en CD-R- og en DVD+R-plate i en
senere innspillingsøkt til platen er full. Med DVD+R-plater må du
velge riktige innstillinger i RecordNow! for å kunne spille inn filer i
en senere økt. Hvis du vil gjøre dette, må du sette inn en innspilt
DVD, åpne RecordNow!, klikke på ikonet for Alternativer (skrunøkkel), klikke
Data, velge ønsket innspillingsalternativ og deretter klikke på OK.
Lage (brenne) CDer og DVDer
71
Når du spiller inn filer som har samme navn som tidligere innspilte filer,
oppdaterer RecordNow! filen, og den tidligere versjonen overskrives.
RecordNow! gir deg muligheten til å endre navn og titler på filer du vil spille
inn, og navn på filer som er spilt inn tidligere.
Når du velger datafiler som skal spilles inn på platen, beregner og viser
RecordNow! hvor mye innspillingsplass det brukes på platen.
Kopiere en DVD eller CD
VIKTIG: HP støtter lovlig bruk av teknologi, og godkjenner ikke bruk av våre
produkter for andre formål enn de som er tillatt under lovgivning for opphavsrett.
RecordNow! gir deg muligheten til å lage en kopi av en musikk- eller dataplate. Du kan ikke kopiere kommersielle DVDer, fordi de er beskyttet av lover om opphavsrett, og kodet for å forhindre ulovlig kopiering.
Slik lager du en kopi av en musikk- eller dataplate:
1 Klikk på Start, velg Alle programmer, Sonic RecordNow! og klikk
deretter på RecordNow!.
2 Velg kategorien Dataprosjekter. 3 Velg Nøyaktig kopi. 4 Sett inn CDen eller DVDen du vil kopiere. 5 Klikk på ikonet Kopier. 6 Sett inn en tom DVD eller CD i stasjonen, og klikk deretter på OK. 7 Klikk på Ferdig når innspillingen er ferdig.
72 Komme i gang
Slette en DVD eller CD
Du kan bruke RecordNow! til å slette musikk-, data- eller videofiler fra overskrivbare DVDer og CDer, slik at nesten hele diskplassen er tilgjengelig for nye innspillinger.
Hvis du prøver å spille inn en video- eller musikkfil på en overskrivbar plate som inneholder filer, får du beskjed om å slette innholdet på platen først.
1 Klikk på Start, velg Alle programmer, Sonic RecordNow! og klikk
deretter på RecordNow!.
2 Sett inn DVD+RWen eller CD-RWen som du vil slette. Hvis det åpnes et vindu for
automatisk avspilling, klikker du på Avbryt.
3 Velg kategorien Hjem-skjerm og deretter Slett disk. 4 Klikk på Ja for å bekrefte at du vil slette platen.
Fjerne filer i RecordNow!
Når du skal fjerne filer i RecordNow!, bør du merke deg følgende:
Når du fjerner en innspilt fil fra en data-DVD+R eller -CD-R, mister du
diskplassen, og den kan ikke brukes til nye innspillinger.
Du kan ikke fjerne musikkfiler fra tidligere innspilte musikk-CDer, men du kan
fjerne musikkfiler fra vinduet for valg av filer i RecordNow! før du spiller inn
filene på platen.
Du må bruke en tom CD når du skal lage en musikk-CD.
Hvis du sletter filer fra vinduet for valg av filer i RecordNow! før platen spilles
inn, får det ingen innvirkning på tilgjengelig diskplass. Hvis du fjerner en fil fra
en DVD+R- eller CD-R-plate etter at platen er innspilt, mister du diskplass.
Fjerne filer fra en innspilt dataplate
RecordNow! kan ikke slette filer fra innspillbare (spiller inn én gang) DVDer eller CDer, men filer som tidligere er spilt inn, kan fjernes. Når du fjerner en innspilt fil fra en data-DVD+R eller -CD-R, mister du diskplassen, og den kan ikke brukes til nye innspillinger.
Slik fjerner du datafiler fra en innspilt DVD eller CD:
1 Klikk på Start, velg Alle programmer, Sonic RecordNow! og klikk
deretter på RecordNow!.
2 Velg kategorien Dataprosjekter. 3 Sett inn platen som du vil fjerne filer fra. Hvis det åpnes et vindu for
automatisk avspilling, klikker du på Avbryt. 4 Klikk på Datadisk. 5 Du må ha minst én fil på dataplaten for å kunne spille inn på den på
nytt. Velg filen du vil fjerne, og klikk deretter på ikonet Fjern øverst til
høyre.
6 Klikk på Ja. 7 Klikk på ikonet Ta opp for å lagre dataplaten uten filene du har fjernet. 8 Klikk på Ferdig når innspillingen er ferdig.
Lage (brenne) CDer og DVDer
73
Arkivere filer på en DVD eller CD
1 Klikk på Start, velg Alle programmer, Sonic RecordNow! og klikk
deretter på RecordNow!. 2 Velg kategorien Sikkerhetskopiprosjekter. 3 Velg Filarkivering. 4 Sett inn en tom CD eller DVD i stasjonen. 5 Merk av for Endret etter for å begrense skanningen til filer som er endret
siden forrige gang du utførte en filarkivering. 6 Legg til filene i arkiveringsvinduet:
Velg én eller flere kategorier på listen til venstre, og klikk på Skann.
RecordNow! skanner harddisken for å finne filer som er relatert til kategorien, og flytter dem til arkiveringsvinduet til høyre.
Eller:
Dra filer fra Windows Utforsker til arkiveringsvinduet.
7 Klikk på ikonet Ta opp når alle filene er lagt til.
Hvis det ikke er plass til filene på én plate, blir du bedt om å sette inn
flere plater.
8 Klikk på Ferdig når innspillingen er ferdig.
Opprette en bildefil
RecordNow! kan ta alle filene fra en CD eller DVD, og konvertere dem til en enkelt fil kalt en bildefil. Du kan bruke bildefilen til å kopiere den opprinnelige platen. Dette gjøres ofte når du må lage flere kopier av samme plate.
Lagre et bilde
1 Klikk på Start, velg Alle programmer, Sonic RecordNow! og klikk
deretter på RecordNow!. 2 Velg kategorien Sikkerhetskopiprosjekter. 3 Velg Lagre diskbilde. 4 Sett inn kildeplaten i stasjonen. 5 Klikk på Bla gjennom for å angi målet til og navnet på bildefilen. 6 Klikk på ikonet Lagre for å opprette bildefilen.
74 Komme i gang
Brenne et bilde
1 Klikk på Start, velg Alle programmer, Sonic RecordNow! og klikk
deretter på RecordNow!. 2 Velg kategorien Sikkerhetskopiprosjekter. 3 Velg Brenn diskbilde. 4 Klikk på Bla gjennom for å finne den lagrede bildefilen. 5 Klikk på ikonet Ta opp. 6 Sett inn en tom CD eller DVD i stasjonen. 7 Klikk på Ferdig når innspillingen er ferdig.
Spille inn videofiler
Videokvaliteten avhenger av kvaliteten på kildefilene, hastigheten på PCen og behandlingskapasiteten for grafikk. Se delen ”Spille inn VHS-videofiler direkte til DVD” i denne håndboken.
MERK: DVD Writer- eller CD Writer-stasjonen kan ikke kopiere kommersielle DVD-
filmer. De fleste kommersielle DVD-filmer er kodet for å forhindre ulovlig kopiering.
Bruke plateetiketter
ADVARSEL: Ikke bruk klistrelapper til merking av DVDer. Det kan føre til at DVDen spilles av feil. Merk i stedet DVDen med en tusjpenn.
Lage gjenopprettings-CDer/DVDer for PCen
Hvis du ønsker mer informasjon om hvordan du lager gjenopprettings­CDer/DVDer, kan du se i Garanti- og supportguiden som fulgte med PCen.
Lage (brenne) CDer og DVDer
75
Angi alternativer for automatisk innspilling
Når du setter inn en tom CD i DVD Writer- eller CD Writer-stasjonen for første gang, kan det være at Microsoft platetypen du setter inn.
MERK: Når du setter inn en tom DVD i DVD Writer/CD Writer-stasjonen, vises
ikke et vindu for angivelse av alternativer. Du må åpne programmet du vil bruke med DVDen, og deretter utføre en handling.
®
Windows® XP gir deg ulike alternativer for
76 Komme i gang
Hvis du for eksempel setter inn en tom CD-RW-plate, kan du se følgende alternativer:
Åpne mappen for skrivbar CD ved hjelp av Windows Utforsker.
Lage en plate ved hjelp av RecordNow!.
Ikke gjør noe.
Alternativene som vises, avhenger av hva slags programvare som finnes på PCen. Du kan velge om en bestemt handling skal utføres automatisk hver gang du setter
inn en tom CD. Dette gjøres ved å merke av for Utfør alltid valgt handling.
Hvis du senere skulle ønske å endre alternativet du har angitt, kan du gjøre følgende:
1 Klikk på Start. 2 Klikk på Min datamaskin. 3 Høyreklikk på ikonet for DVD Writer/CD Writer-stasjon (kan også være
kalt DVD/CD-RW), og velg Egenskaper. 4 Klikk på kategorien Autokjør. 5 Klikk på Velg en handling som skal utføres, velg en handling og klikk
deretter på OK.
Eller:
Klikk på Spør meg hver gang om å velge en handling, og klikk
deretter på OK.
Hvis dette vinduet med alternativer ikke vises, kan du klikke på Start, Min datamaskin, høyreklikke på ikonet for DVD Writer/CD Writer-stasjon (kan også være kalt DVD/CD-RW) og velge ett av de tilgjengelige alternativene.
Du kan også åpne et program før du setter inn en plate. Når programmet åpnes, velger du hva du vil gjøre, og deretter følger du instruksjonene på skjermen.
Hvis alternativet du ønsker, ikke er oppført, kan du velge Ikke gjør noe og klikke på OK. Vinduet lukkes, og du kan deretter manuelt velge et annet alternativ på Start-menyen på skrivebordet.
Her er noen av de andre alternativene du kan velge for å vise filene på platen du har satt inn:
Klikk på Start, Min datamaskin, og høyreklikk deretter på ikonet for DVD
Writer/CD Writer-stasjon og velg Utforsk.
Klikk på Start, Min datamaskin, og dobbeltklikk deretter på ikonet for
DVD Writer/CD Writer-stasjon.
Bruke informasjon om kompatibilitet
En viktig funksjon for en DVD Writer/CD Writer-stasjon er det høye kompatibilitetsnivået med andre optiske stasjoner og CD- og DVD-spillere.
CDene du lager, kan spilles av på de fleste hjemme- og bilstereoer og på de
fleste DVD-ROM- og CD-ROM-stasjoner for datamaskiner.
MERK: CD-R-plater er kompatible med flere hjemme- og bilstereoer enn
CD-RW-plater.
DVDene du lager, er kompatible med enkelte DVD-videospillere og med de
fleste DVD-ROM-stasjoner for datamaskiner.
DVD Writer/CD Writer-stasjonen kan lese fra og skrive til nesten alle typer optiske plater. Skrivehastigheten til DVD Writer/CD Writer-stasjonen er høy, noe som gjør hurtige innspillinger mulig.
Lage (brenne) CDer og DVDer
77
Identifisere kompatible filformater
DVD Writer/CD Writer-stasjonen kan lese og spille inn følgende lydformater:
WAV, MP3, WMA og CDA for CDer
WAV, MPEG-1, MPEG-2, WMA og Layer 2-filer for DVDer
DVD Writer/CD Writer-stasjonen kan lese og spille inn følgende videoformater:
MPEG-1 og MPEG-2
AVI og WMV
Bruke hurtigreferansetabellene for plater
Du kan bruke DVD+RW-, DVD+R-, CD-RW- og CD-R-plater i DVD Writer/ CD Writer-stasjonen.
Bruke dobbellags DVD+R-plater
Kan bare skrives til med en dobbellags DVD-stasjon (bare på enkelte modeller).
Kan ikke slettes eller skrives på igjen.
Har opptil 8,5 GB lagringsplass, tilsvarende 12 CDer.
Kan lagre opptil 4 timer med videofiler, avhengig av kvaliteten på opptaket.
Kan brukes til å sikkerhetskopiere filer på harddisken.
Bruke DVD+R-plater
Kan ikke slettes eller skrives på igjen. Noen programmer, for eksempel
RecordNow!, gir deg muligheten til å spille inn data i flere økter til platen er full.
Du kan ikke redigere en DVD+R som er spilt inn som en DVD-film.
Har opptil 4,7 GB lagringsplass, tilsvarende sju CDer.
Kan lagre opptil 2 timer med videofiler, avhengig av kvaliteten på opptaket.
Kompatible med flere DVD-stasjoner og -spillere enn DVD+RW-plater.
Kan brukes til å sikkerhetskopiere filer på harddisken.
Bruke DVD+RW-plater
Kan slettes og skrives over.
Har opptil 4,7 GB lagringsplass, tilsvarende sju CDer.
Kan lagre opptil 2 timer med videofiler, avhengig av kvaliteten på opptaket.
Kan brukes til å sikkerhetskopiere filer på harddisken, som du kan oppdatere
med jevne mellomrom.
78 Komme i gang
Bruke CD-R-plater
Kan ikke slettes eller skrives på igjen. Noen programmer, for eksempel
RecordNow!, gir deg muligheten til å spille inn data i flere økter til platen
er full.
Kan lagre ca. 80 minutter med musikkfiler eller opptil 99 spor.
Kan lagre opptil 700 MB med data, avhengig av CDen.
Kan brukes til å lage lagringsplater for filer på harddisken.
Bruke CD-RW-plater
Kan slettes eller skrives over.
Kan lagre ca. 80 minutter med musikkfiler eller opptil 99 spor.
Kan lagre opptil 700 MB med data, avhengig av CDen.
Kan brukes til å lage lagringsplater for filer på harddisken.
Videoinnspillingslengde
Platetype
8,5 GB dobbellags DVD+R 325 minutter 217 minutter 108 minutter 4,7 GB DVD+RW, DVD+R 180 minutter 120 minutter 60 minutter 700 MB CD-RW, CD-R 27 minutter 18 minutter 9 minutter 650 MB CD-RW, CD-R 24 minutter 16 minutter 8 minutter
Innstilling for videokvalitet God Bedre Best
MERK:
CD-R-plater er kompatible med flere hjemme- og bilstereoer enn
CD-RW-plater.
Lage (brenne) CDer og DVDer
79
Platefunksjon og kompatibilitet
Kan spilles av
Kan spilles
Plate Filtyper
Data Nei Ja Nei Nei CD-ROM Musikk Nei Ja Ja Varierer fra
Data Ja Ja Nei Nei CD-R MP3-musikk Ja Ja Varierer fra
Data Ja Ja Nei Nei CD-RW MP3-musikk Ja Ja Varierer fra
Data Nei Ja Nei Nei DVD-ROM DVD-film Nei Ja Nei Ja Data Ja Ja Nei Nei DVD+R DVD-film Ja Ja Nei Varierer fra
Dobbellags DVD+R
VCD DVD-film Nei Ja Nei Varierer fra
Data Ja Varierer fra
DVD-film Ja Varierer fra
Data Ja Ja Nei Nei DVD+RW DVD-film Ja Ja Nei Varierer fra
inn på
Kan spilles av på PC
modell til modell
modell til modell
på hjemme­eller bilstereo
modell til modell
modell til modell
Nei Varierer fra
Nei Varierer fra
Kan spilles av på hjemme­DVD-spiller
modell til modell
Varierer fra modell til modell
Varierer fra modell til modell
modell til modell
modell til modell
modell til modell
modell til modell
modell til modell
80 Komme i gang
MERK: Denne PCen leveres med dobbellags DVD-Writer-stasjonen. Den støtter
enkelt- og dobbellags DVD-medier. Dobbellagsteknologien gir deg større kapasitet, og du kan lagre opptil 8,5 GB* data på en dobbellags DVD+R-plate.
Dobbellag er en ny teknologi. Det kan hende at dobbellagsmediene som opprettes, ikke kan brukes på noen hjemme-DVD-spillere og DVD-ROM-stasjoner på datamaskiner.
*GB er definert som 1 milliard byte
Sjekk følgende Web-område for den nyeste informasjonen om platekompatibilitet for din PC: http://www.hp.com
Hurtigreferanse for optisk stasjon
Optiske stasjoner kan
Lese CDer, CD-Rer og CD-RWer
Lese DVDer X X X X Lese data på
en CD Spille av
musikk Spille inn data
eller musikk på plater for lagring eller sikkerhets­kopiering
Vise DVD­filmer
Spille inn DVD-filmer
Spille PC-spill X X X X X X
CD-ROM CD-RW DVD-ROM DVD+RW/+R Dobbellags
X X X X X X
X X X X X X
X X X X X X
X X X X
X X X X
X X
Kombinert CD-RW/DVD
Bruke hurtigreferansetabellen for programvare
Hvis du vil åpne programvaren for DVD Writer/CD Writer, må du klikke på Start på oppgavelinjen, velge Alle programmer, velge programmappen og deretter klikke på programmet for å åpne det. Se i den følgende tabellen for å finne programmene som egner seg til ditt formål.
MERK: Det kan hende at det følger med en CD med en programvareoppdatering
med PCen. Du må kanskje installere innholdet på denne CDen før du bruker DVD Writer/CD Writer-stasjonen. Når du skal gjøre dette, følger du installeringsinstruksjonene som fulgte med CDen.
PCen leveres med følgende programmer. Bruk denne tabellen for å finne ut hva du kan gjøre med hvert program.
MERK: Enkelte av programmene nedenfor er kanskje ikke inkludert på din
PC-modell.
Lage (brenne) CDer og DVDer
81
Programvare Med dette programmet kan du gjøre følgende:
iTunes
Spille av musikk-CDer, MP3- og andre lydfiler.
Spille inn musikkfiler.
Spille inn en kopi av en musikk- eller data-CD til bruk på PCen.
Windows Media Player
Organisere digitale filer i et bibliotek for lagring eller
avspilling.
Spille av musikk-CDer, MP3- og andre lydfiler.
Spille av DVD-filmer. (Windows Media Player kan bare spille
av DVDer hvis et annet program for DVD-avspilling, for eksempel InterVideo WinDVD, er installert.)
Spille av Windows Movie Maker-filer.
Spille inn musikkfiler.
Organisere digitale filer i et bibliotek for lagring eller
RealOne Player
avspilling.
Spille av musikk-CDer, MP3- og andre lydfiler.
Spille av DVD-filmer. (RealOne Player kan bare spille av DVDer
hvis et annet program for DVD-avspilling, for eksempel InterVideo WinDVD, er installert.)
Spille av video-CDer.
Spille inn musikkfiler.
Organisere digitale filer i et bibliotek for lagring eller
Windows Movie Maker 2.0
avspilling.
Importere lyd-, video- og andre mediefiler fra en videokassett,
en lydkassett, et Web-kamera eller en TV-sending.
Spille inn lyd- og videofiler for å lage et videoprosjekt som en
Windows Media-kildefil med filtypen .WMW.
Redigere og forhåndsvise filer.
Sende en film via e-post eller til en Web-server.
Legge til musikkfiler (MP3).
Importere lydfiler, for eksempel .MP3, .ASF eller .WMA,
videofiler, for eksempel .WMW, .ASF, .AVI eller .MPG eller bildefiler, for eksempel .JPG eller .GIF.
Opprette AVI- og WMV-filer (Windows Media Video).
82 Komme i gang
Programvare Med dette programmet kan du gjøre følgende:
InterVideo WinDVD
RecordNow!
Spille av DVD-filmer og video-CDer (VCD).
Spille inn data- og musikkfiler.
Spille inn en kopi av en musikk- eller data-CD til bruk på PCen.
Lage egendefinerte musikk-CDer fra andre CDer, eller fra
WAV-, MP3- eller WMA-filer. Disse CDene kan spilles av på en hjemme- eller bilstereo.
Kopiere og dele datafiler.
Kopiere korte videofiler.
MERK: Videofiler som er spilt inn med RecordNow!, kan vises på
InterVideo WinDVD Creator
en PC, men ikke på DVD-videospillere for hjemmebruk.
Ta opp digitale og analoge videofiler direkte fra et digitalt
videokamera (DV), en videospiller eller analog opptaksenhet. MERK: Det kan hende at PCen din ikke er utstyrt med en
analog opptaksenhet.
Sette sammen filmer ved å ta opp videoklipp og -scener i et
videoprosjekt.
Redigere filmer. Klippe scener og legge til musikk og
lydeffekter, stillbilder, tekst, overganger og kommentarer.
Forhåndsvise filmer under redigering og før du spiller inn de
endelige filene.
Lage videofiler, eksportere dem til harddisken eller det digitale
videokameraet, og deretter spille dem av på PCen.
Lage videofiler, lagre dem på DVDer og CDer, og deretter
spille dem av på enkelte DVD-spillere.
Lagre videofiler i sju ulike formater.
Lage (brenne) CDer og DVDer
83
84 Komme i gang
Lage DVD-filmer
Ved hjelp av PCen kan du ta opp (kopiere), redigere og spille inn dine egne filmer i fire enkle trinn med programmet InterVideo WinDVD Creator enkelte modeller).
Ta opp: Ta videoer og bilder fra digitale videokameraer, analoge videoenheter og Web-kameraer, og lagre dem på harddisken.
Rediger: Ordne og beskjær filene. Legg til titler, overgangseffekter, bilder og lyd.
Legg til meny: Legg til en meny med kapitler i DVDen. Lag film: Fullfør prosjektet ved å brenne filmen til en DVD.
Hvis du vil ha mer informasjon om WinDVD Creator, klikker du på Hjelp-menyen i menylinjen i WinDVD Creator.
®
(bare på
Komme i gang
1 Klikk på Start, velg Alle programmer, InterVideo WinDVD,
InterVideo WinDVD Creator, og klikk deretter på InterVideo
WinDVD Creator på nytt. 2 Velg ett av følgende menyalternativer:
Lagre video til harddisk: Åpner Ta opp-delen, der du kan ta opp
medier.
Lage en CD/DVD fra en eksisterende videofil: Viser Åpne-vinduet,
der du kan velge eksisterende videofiler.
Ta opp video på DVD-platen i ett trinn: Her kan du hoppe over
harddisken, og spille inn rett fra kameraet til en plate i DVD-stasjonen.
Åpne et eksisterende prosjekt: Viser Åpne-vinduet, der du kan velge et
eksisterende prosjekt.
Opprett et nytt prosjekt: Åpner redigeringsdelen, der du kan begynne
å lage et nytt prosjekt.
Lage DVD-filmer
85
Bruke forhåndsvisningsvinduet
Forhåndsvisningsvinduet vises øverst til venstre. Det har forskjellig virkemåte for hver oppgave.
Ta opp: Viser hva opptaksenheten viser. Rediger: Spiller av den valgte videoen, eller viser det valgte bildet. Legg til meny: Viser hvordan menyen og knappene ser ut.
Bruke mediebiblioteket
Mediebiblioteket inneholder videoklipp, bilder og lydspor. Hvis du vil importere eksisterende mediefiler fra harddisken eller CDer til mediebiblioteket, klikker du på Dra og slipp.
Ta opp: Finnes nederst til høyre. Inneholder videoklipp, bilder og lydspor. Rediger: Finnes øverst til høyre. Inneholder videoklipp, bilder og lydspor. Legg til meny: Finnes øverst til høyre. Inneholder menytemaer,
videobakgrunner, lydspor, bilder, knapper, kapittelplasseringer og kapittelminiatyrer.
Bruke storyboardet
Storyboard finnes nederst i delene Rediger og Legg til meny. Storyboard kan vises enten i Menyvelger- eller Tidslinje-modus. Bruk storyboardet til å organisere mediene og legge til spesialeffekter, for eksempel titler, overgangseffekter, lydspor og videofiltre.
Identifisere krav for filmopptak
Du kan kopiere (ta opp) videofiler på harddisken ved hjelp av programmet WinDVD Creator. Blant enhetene som støttes av WinDVD Creator, finner du analoge videoenheter, digitale videokameraer og Web-kameraer. Bruk det kombinerte eller S-video-innsignalet til å ta opp video fra en videomaskin eller et analogt videokamera.
Når du skal ta opp videofiler, må du gjøre følgende:
Koble til videokildeenheten på riktig måte.
Slå på enheten og sette den i avspillingsmodus.
Kontrollere at programmet som du vil bruke, kan registrere den digitale eller
analoge enheten. I opptaksskjermen i WinDVD Creator klikker du på inngangskilden, klikker på skrunøkkel-ikonet, velger kategorien
Enhetskontroll og velger kilden fra nedtrekksmenyen Videokilde.
MERK: Det kan hende at du må slå enheten av og på igjen for at programmet
skal kunne registrere den.
86 Komme i gang
Hvis det er koblet flere videoenheter til PCen, vises de alle på opptaksskjermen. Velg videokilden du vil bruke.
Ta opp video med digitalt videokamera
1 Klikk på Start, velg Alle programmer, InterVideo WinDVD,
InterVideo WinDVD Creator, og klikk deretter på InterVideo
WinDVD Creator på nytt. 2 Klikk på knappen Lagre video til harddisk. 3 Koble det digitale videokameraet til PCen. 4 Kontroller at utdataene fra det digitale videokameraet vises i
forhåndsvisningsvinduet. Hvis ikke, må du dobbeltsjekke tilkoblingene og
kontrollere at kameraet er i avspillingsmodus.
5 Klikk på knappen Spill av for å forhåndsvise videofilen før du spiller den inn. 6 Finn startpunktet i videoen, og klikk på Pause-knappen. 7 Klikk på Ta opp-knappen. 8 Skriv inn et filnavn, klikk på Lagre, og dermed begynner innspillingen. 9 Klikk på Stopp for å stoppe videofilopptaket. Videofilen blir behandlet og
automatisk lagret i mappen Mine videoer på harddisken. Videoklippet vises i
Mediebibliotek-delen av skjermen.
10 Hvis du vil spille av den innspilte videoen, klikker du på filen i mediebiblioteket,
og klikker på Spill av-knappen i forhåndsvisningsvinduet.
Ta opp video med Web-kamera
1 Klikk på Start, velg Alle programmer, InterVideo WinDVD,
InterVideo WinDVD Creator, og klikk deretter på InterVideo
WinDVD Creator på nytt. 2 Klikk på knappen Lagre video til harddisk. 3 Koble Web-kameraet til PCen. 4 Kontroller at utdataene fra Web-kameraet vises i forhåndsvisningsvinduet. Hvis
ikke, må du dobbeltsjekke tilkoblingene.
5 Klikk på Ta opp-knappen. 6 Skriv inn et filnavn, klikk på Lagre, og dermed begynner innspillingen. 7 Klikk på Stopp for å stoppe videofilopptaket. Videofilen blir behandlet og
automatisk lagret i mappen Mine videoer på harddisken. Videoklippet vises i
Mediebibliotek-delen av skjermen. 8 Hvis du vil spille av den innspilte videoen, klikker du på filen i mediebiblioteket,
og klikker på Spill av-knappen i forhåndsvisningsvinduet.
Lage DVD-filmer
87
Ta opp analog video
1 Klikk på Start, velg Alle programmer, InterVideo WinDVD,
InterVideo WinDVD Creator, og klikk deretter på InterVideo
WinDVD Creator på nytt. 2 Klikk på knappen Lagre video til harddisk. 3 Koble videoen, TV-apparatet eller en annen inndataenhet til det kombinerte
eller S-video-innsignalet.
4 Klikk på inngangskilden, klikk på skrunøkkel-ikonet og velg kategorien
Enhetskontroll. 5 Velg det kombinerte kilden eller S-video-kilden i nedtrekksmenyen Videokilde.
Klikk på OK. 6 Klikk på Ta opp-knappen. 7 Skriv inn et filnavn, klikk på Lagre, og dermed begynner innspillingen. 8 Klikk på Stopp for å stoppe videofilopptaket. Videofilen blir behandlet og
automatisk lagret i mappen Mine videoer på harddisken. Videoklippet vises i
Mediebibliotek-delen av skjermen. 9 Hvis du vil spille av den innspilte videoen, klikker du på filen i mediebiblioteket,
og klikker på Spill av-knappen i forhåndsvisningsvinduet.
Ta opp et stillbilde
1 Pause inndataenheten i posisjonen der du vil ha et bilde. 2 Klikk på knappen Ta opp stillbilde under forhåndsvisningsvinduet. 3 Bildet lagres i mappen Mine bilder på harddisken.
Redigere videofiler i WinDVD Creator
Når du har tatt opp videofiler, bruker du redigeringsmodulen i WinDVD Creator til å lage din egen tilpassede videofil. I redigeringsmodus kan du legge til følgende:
Videofiler
Stillbilder
Lyd- og musikkspor
Overgangseffekter
Titteleffekter
Videofiltre
88 Komme i gang
Slik redigerer du videofilene:
1 Hvis prosjektet allerede er åpent, klikker du på Rediger-knappen og går
til trinn 4.
2 Klikk på Start, velg Alle programmer, InterVideo WinDVD,
InterVideo WinDVD Creator, og klikk deretter på InterVideo WinDVD Creator på nytt.
3 Åpne et prosjekt ved å velge knappen Opprett et nytt prosjekt eller Åpne
et eksisterende prosjekt.
4 Hvis du allerede har tatt opp video for dette prosjektet, kan du dra og slippe
videofilene fra mediebiblioteket til Storyboard. Hvis du har videofiler på harddisken som du vil legge til i dette prosjektet, klikker du på knappen Dra
og slipp.
5 Hvis du ikke liker rekkefølgen for videofilene, kan du dra og slippe filene i
storyboardet for å endre rekkefølgen.
Legge til bilder
1 Klikk på ikonet Bildebibliotek. 2 Klikk på knappen Dra og slipp for å åpne mappen Mine bilder på
harddisken.
3 Velg bildene fra harddisken som du vil legge til i bildebiblioteket, og
klikk på Åpne.
4 Dra og slipp bilder fra bildebiblioteket til storyboardet.
Klikk på følgende ikoner for å redigere stillbilder og videofiler.
Storyboard-ikoner Gruppe Grupperer flere bilder i ett bilde på storyboardet. Utvid Utvider grupperte bilder slik at de alle vises på storyboardet. Lagre film Spiller inn utdata direkte til et digitalt videokamera. Eller
skriver utdata til en fil i et format du velger.
Red. klipp Beskjærer et videoklipp:
1 Dobbeltklikk på et videoklipp på storyboardet. 2 Juster glidebryterne for å beskjære video på begynnelsen
eller slutten.
Flett klipp Fletter et klipp med neste klipp. Del klipp Deler et videoklipp:
1 Klikk på videoklippet du vil dele. 2 Klikk på knappen Spill av i forhåndsvisningsvinduet. 3 Klikk på ikonet Del klipp på det stedet i klippet der du vil
dele det.
Lage DVD-filmer
89
Legge til lydeffekter
1 Klikk på ikonet Lydbibliotek. 2 Klikk på knappen Dra og slipp for å åpne mappen Min musikk på
harddisken. 3 Velg lydfilene fra harddisken som du vil legge til i lydbiblioteket, og
klikk på Åpne.
4 Dra og slipp lydfilene fra lydbiblioteket til videofilen du ønsker. 5 Et musikknoteikon vises nederst til høyre i videofilen der lydsporet ble tilordnet. 6 Hvis du vil at lydsporet skal kjøre for mer enn én videofil, kan du veksle fra
Storyboard-modus til Tidslinje-modus. Dra musikksporet over mer enn én
videofil.
Legge til overgangseffekter
1 Klikk på ikonet Overgangseffekter. 2 Dra og slipp en overgangseffekt mellom de to videofilene der du vil at
effekten skal vises.
Legge til titteleffekter
1 Klikk på ikonet Titteleffekter. 2 Dra og slipp en titteleffekt enten mellom videofilene eller til en videofil på
storyboardet.
3 Skriv inn teksten du vil skal vises på tittelskjermbildet. 4 Hvis du satte inn titteleffekten mellom videoklipp, klikker du på ikonet
Bildeinnstilling for å justere hvor lenge du vil tittelklippet skal vises.
En stor T vises nederst til høyre i tittelklippet på storyboardet.
90 Komme i gang
Legge til videofiltre
1 Klikk på ikonet Videofiltre. 2 Dra og slipp et videofilter til videoen du vil bruke.
Legge til en meny
I delen Legg til meny blir prosjektet interaktivt. Det opprettes et menytema, og prosjektet deles inn i kapitler. Menytemaet kan være dine egne bilder eller musikk, eller et tilpasset tema som leveres med WinDVD Creator.
1 Hvis prosjektet allerede er åpent, klikker du på Legg til meny. 2 Klikk på Start, velg Alle programmer, InterVideo WinDVD,
InterVideo WinDVD Creator, og klikk deretter på InterVideo WinDVD
Creator på nytt. 3 Velg knappen Åpne et eksisterende prosjekt, og velg prosjektet. 4 Klikk på knappen Legg til meny. 5 Klikk på mediebibliotekikonene for å legge til et menytema, kapitler, knapper,
lydspor og bilder på DVDen.
6 Klikk på storyboard-ikonene for å redigere kapittel- og menyelementene.
Lage en film
Dette er det siste trinnet i DVD-prosjektet. Du velger et format, TV-systemet og volumnavnet.
1 Hvis prosjektet allerede er åpent, klikker du på Lag film-knappen og går
til trinn 5.
2 Klikk på Start, velg Alle programmer, InterVideo WinDVD,
InterVideo WinDVD Creator, og klikk deretter på InterVideo WinDVD
Creator på nytt. 3 Velg knappen Åpne et eksisterende prosjekt, og velg prosjektet. 4 Klikk på knappen Lag film. 5 Sett inn en tom, innspillbar DVD eller CD i stasjonen.
Lage DVD-filmer
91
6 Velg ett fra hver av de følgende delene (utvalgsrekkefølgen kan variere):
Brenn til plate Velg stedet der du vil spille inn filen:
Brenn til plate: Bruk dette til å brenne direkte til en DVD
eller CD.
Skriv innhold til harddisk for brenning senere:
Bruk dette for å opprette filen på harddisken.
Velg enhet Velg enheten som inneholder den tomme, innspillbare DVDen
eller CDen.
Brennehastighet Velg hastigheten du skal bruke til å spille inn prosjektet. Format Velg ett av formatene for å spille inn prosjektet. TV-system Velg mellom NTSC og PAL for TV-systemet. NTSC-formatet
brukes i Nord-Amerika, og PAL-formatet brukes i europeiske og asiatiske land/regioner.
Volumnavn på plate
Angi et volumnavn for platen (valgfritt).
7 Klikk på Start. 8 Klikk på OK.
Spille inn VHS-videofiler direkte til DVD
Slik spiller du inn VHS videofiler direkte til DVDer:
1 Koble videomaskinen eller en annen analog videokilde til det kombinerte eller
S-video-innsignalet.
2 Klikk på Start, velg Alle programmer, InterVideo WinDVD,
InterVideo WinDVD Creator, og klikk deretter på InterVideo WinDVD
Creator på nytt. 3 Velg knappen Spille inn en videokassett på DVD i ett trinn: 4 Sett inn en tom DVD i stasjonen. 5 Klikk på Ta opp-knappen, og velg videomaskinen. 6 Trykk på Avspilling-knappen på videomaskinen. 7 Klikk på Ta opp-knappen når forhåndsvisningsvinduet viser det du vil
spille inn.
92 Komme i gang
Konvertere innspilt TV til MPEG-2-format (bare Europa)
1 Hvis prosjektet allerede er åpent, klikker du på Rediger-knappen og går til
trinn 4.
2 Klikk på Start, velg Alle programmer, InterVideo WinDVD,
InterVideo WinDVD Creator, og klikk deretter på InterVideo WinDVD Creator på nytt.
3 Åpne et prosjekt ved å velge knappen Opprett et nytt prosjekt eller Åpne
et eksisterende prosjekt. 4 Klikk på ikonet Lagre film, og velg Utdata til fil. 5 Velg formatet GQ, HQ, SP, LP eller EP, og klikk på OK. 6 Angi et filnavn, og klikk på Lagre.
Lage DVD-filmer
93
94 Komme i gang
Loading...