Harman kardon HD 750 User Manual [fi]

Page 1
Tekniset tiedot
Järjestelmä
Erilliset analogiset lähtöpiirit
Virheenkorjaus CIRC Taajuusvaste 20 Hz - 20 kHz +0,-1 dB Harmoninen kokonaissärö (THD) <0.006 % @1kHzz Dynaaminen alue >96 dB Signaali-kohinasuhde >98 dB Kanavaerottelu 90 dB Linjalähdön taso 1.0 V, 2.0 V HDCD-tilassa
Yleistä
Käyttöjännite 230 V/50 Hz Virrankulutus <10 W (On) Mitat
Korkeus 110 mm Leveys 440 mm Syvyys 325 mm
Paino 4,4 kg
Syvyysmittaan sisältyvät nupit ja painikkeet. Korkeusmittaan sisältyvät jalat ja kotelo. Oikeudet muutoksiin pidätetään.
Harman Kardon ja Power for the digital revolution ovat Harman Kardon Inc -yhtiön omistamia tuotemerkkejä.
1)
®
, HDCD®, High Definition Compatible Digital®and Pacific Microsonics
are either registered trademarks or trademarks of Pacific Microsonics, inc., in the United States and/or other countries. HDCD System manufactured under license from Pacific Microsonics,Inc.
250 Crossways Park Drive,Woodbury, New York 11797 www.harmankardon.com Harman Consumer International: 2, route de Tours, 72500 Château-du-Loir, France © 1999 Harman Kardon, Incorporated Part #3828SND043A
Page 2
HD750 CD-soitin
OMISTAJAN KÄSIKIRJA
Power for the Digital Revolution
®
Page 3
Sisältö
2 Ohjeen merkintätavat 3 Johdanto 4 Turvallisuusohjeita 4 Pakkauksen purkaminen 5 Etulevyn säätimet 6 Takalevyn liitännät 7 Kauko-ohjaimen toiminnot
9 Asennus 10 Käyttö 10 Levyn lataus ja poisto 10 Normaalitoisto 11 HDCD 11 Kuuntelu kuulokkeilla 11 Näytön himmennys 11 Aikanäyttö 12 Pikatoisto 12 Kappalehaku 12 Kappaleselaus 13 Ohjelmoitu toisto 13 Ohjelmoitu toisto 13 Soittolistan tarkistus 13 Ohjelmoidun kappaleen poisto 14 Jatkuva soitto 15 Vianetsintä 16 Tekniset tiedot
®
-levyjen toisto
Vakuutus standardien täyttämisestä
Me, Harman Consumer International
2, route de Tours 72500 Château-du-Loir, FRANCE
vakuutamme omalla vastuullamme, että tässä omistajan käsikirjassa kuvattu tuote on näiden teknisten standardien mukainen:
EN 60065:1993 EN 55013/A12/8.1994 EN 55022/5.1995 EN 55020/12.1994 EN 61000-3-2/4.1995 EN 61000-3-3/1.1995
Carsten Olesen
Harman Kardon Europe
09/00
Merkintätavat
Jotta sinun olisi helpompi käyttää tätä käsikirjaa, kun tutustut kauko-ohjaimeen,etulevyn säätimiin ja takalevyn liitäntöihin, olemme käyttäneet tässä käsikirjassa tiettyjä merkintätapoja.
Esimerkki - (lihavoitu teksti) viittaa kauko-ohjaimen tai etulevyn painikkeeseen tai takalevyn liitän-
tään.
ESIMERKKI - (lihavoitu teksti) viittaa etulevyn näytössä palavaan merkkivaloon.
1
- (neliön sisällä oleva numero) viittaa etulevyn säätimeen.
0
- (ovaalin sisällä oleva numero) viittaa kauko-ohjaimen säätimeen tai ilmaisimeen.
¡ - (ympyrän sisällä oleva numero) viittaa takalevyn liitäntään.
2 SISÄLTÖ
Page 4
Johdanto
VAROITUS
SÄHKÖISKUN VAARA
ÄLÄ AVAA
VAROITUS: JOTTA VÄLTÄT SÄHKÖISKUN VAARAN, ÄLÄ AVAA LAITTEEN KOTELOA. LAITTEESSA EI OLE KÄYTTÄJÄN HUOLLETTAVIA OSIA. LAITTEEN SAA HUOLTAA VAIN VALTUUTETTU HUOLTOLIIKE.
VAROITUS: LAITETTA EI SAA JÄTTÄÄ ALTTIIKSI SATEELLE TAI MUULLE KOSTEUDELLE, JOTTA SÄHKÖISKUN VAARA VÄLTETÄÄN.
Tasasivuisen kolmion sisällä oleva sala­manuolitunnus on tarkoitettu varoitta­maan käyttäjää tuotteen kotelon sisäisistä eristämättömistä jännitteistä. Jännitteet saattavat olla niin voimakkaita, että ne aiheuttavat vakavan sähköiskun vaaran.
Tasasivuisen kolmion sisällä oleva huu­tomerkki on tarkoittetu ilmoittamaan käyttäjälle, etta laitteeseen kuuluu käyt­töopas, jossa on tärkeitä tietoja laitteen käytöstä ja kunnossapidosta.
Kiitos, että valitsit Harman Kardon HD750 CD-soittimen.
HD750 on erittäin suorituskykyinen ja helppokäyttöinen.
Saadaksesi eniten irti uudesta soittimestasi suosittelemme, että käytät hetkisen tähän käsikirjaan tutustumiseen. Kun käytät hetken eri säätimien ja toimintojen opetteluun, saat täyden hyödyn HD750:n mahdollisuuksista.
Jos sinulla on tähän tuotteeseen, sen asennuk­seen tai käyttöön liittyviä kysymyksiä, ota yhteys jälleenmyyjääsi.
Laitteen kuvaus ja ominaisuudet
Digitaalilähdöt, joiden avulla laitteen voi liittää suoraan ulkoisiin D/A-muuntimiin
Kehittynyt ohjelmointi, jonka avulla CD­levyjen kappaleet voidaan toistaa automaat­tisesti ohjelmoidussa tai satunnaisjärjestyk­sessä
Esittelyhaku, jossa jokaisen kappaleen alusta toistetaan lyhyt esittely.Toiminnon avulla sinun on helppo etsiä levyltä suosikkikap­paleesi
1)
®
-dekoodaus takaa ylivertaisen äänentoiston kaikilta CD-levyiltä, oli niissä käytetty HDCD-koodausta tai ei. Kun soit­timeen asetetaan HDCD-koodattu levy,lait­teen erikoispiirit toimivat tarkkuudella, jotka eivät ole mahdollisia soitettaessa tavallisia CD-levyjä.
Soittaa myös CD-R- ja CD-RW-levyt (viimeis-
tellyt eli finalisoidut levyt) ilman ongelmia.
1)
Compatible Digital are either registered trademarks or trademarks of Pacific Microsonies,inc., in the United States and/or other countries. HDCD System manufactured under license from Pacific Microsonics, Inc.
®
, HDCD®, High Definition
®
and Pacific Microsonics
CLASS 1
LASER PRODUCT
JOHDANTO 3
Page 5
Turvallisuusohjeita
Tärkeitä turvallisuusohjeita
Tarkista verkkojännite ennen käyttöön­ottoa
HD750-soittimesi on suunniteltu toimimaan 220 voltin verkkojännitteellä. Jos kytket vastaanotti­men johonkin muuhun jännitteeseen, aiheutat vaaran, esim.tulipalonvaaran ja voit vahingoit­taa vastaanotinta.
Jos sinulla on kysymyksiä hankkimasi mallin käyttöjännitteestä tai asuinpaikkasi verkkojän­nitteestä, ota yhteyttä jälleenmyyjääsi, ennen kuin kytket laitteen seinäpistorasiaan.
Älä käytä jatkojohtoja
Emme suosittele jatkojohtojen käyttöä tämän laitteen kanssa. Kuten kaikkien muidenkin sähkölaitteiden yhteydessä, älä vedä virtajohtoja mattojen alitse tai aseta raskaita esineitä niiden päälle.Vahingoittuneet virtajohdot on heti korvattava valtuutetussa huoltokorjaamossa vaatimukset täyttävillä johdoilla.
Käsittele virtajohtoa varovaisesti
Kun irrotat virtajohtoa pistorasiasta, vedä pisto­tulpasta, älä johdosta. Jos laite on pidempään käyttämättömänä, irrota se pistorasiasta.
Älä avaa koteloa
Tämän laitteen sisällä ei ole käyttäjän huollet­tavia osia. Kotelon avaaminen aiheuttaa sähköiskun vaaran ja muutokset tuotteeseen aiheuttavat takuun raukeamisen.Jos laitteen sisään joutuu vahingossa vettä tai metalliesine, esimerkiksi paperiliitin tai niitti, irrota laite heti pistorasiasta ja ota yhteyttä valtuutettuun huoltoliikkeeseen.
VAROITUS: HD750-soittimessa on laserluenta. Älä avaa laitteen koteloa tai poista mitään turvavarusteita, jotta et altistu lasersäteelle. ÄLÄ KATSO SUORAAN LASERSÄTEESEEN. Tutustu hyvin tähän käyttöohjeeseen ja säilytä se tulevaa tarvetta varten. Jos laite vaatii huoltoa tai korjausta, ota yhteys valtuutettuun Harman/ Kardon-huoltoliikkeeseen. Laitteen saa korjata vain valtuutettu huoltohenkilökunta.
Sijoituspaikat
Sijoita laite tukevalle ja tasaiselle alustalle. Näin varmistat laitteen toiminnan ja vältät mahdolliset vaaratilanteet. Kun sijoitat laitteen hyllylle varmista, että hylly ja sen kiinnikkeet kantavat laitteen painon.
Varmista, että laitteen ylä- ja alapuolella on riittävästi tuuletustilaa. Jos sijoitat laitteen kaappiin tai muuhun suljettuun tilaan, varmista, että ilman kierto kaapin sisällä on riittävä.
Älä sijoita laitetta pehmeälle alustalle.
Älä sijoita laitetta kuumiin tai kylmiin tiloihin
tai suoraan auringonpaisteeseen tai lämmitys­laitteen läheisyyteen.
Älä sijoita laitetta kosteisiin tiloihin.
Puhdistus
Jos laite likaantuu, pyyhi se puhtaalla, pehmeällä ja kuivalla kankaalla. Suorita puhdistus tarvit­taessa pehmeällä, mietoon saippuaveteen kaste­tulla kankaalla ja sen jälkeen puhtaalla kostealla kankaalla. Kuivaa pinnat lopuksi kuivalla kankaalla. ÄLÄ KOSKAAN käytä bensiiniä, tinneriä, alkoholia tai muita syttyviä puhdistu­saineita. Älä käytä hankaavia puhdistusaineita, koska ne saattavat vaurioittaa laitteen pintaa. Vältä hyönteismyrkyn käyttöä laitteen läheisyy­dessä.
Laitteen siirtäminen
Ennen kuin siirrät laitetta, irrota kaikki liitäntä­johdot ja varmista, että olet irrottanut sen pistorasiasta.
Pakkauksen purkaminen
Pakkaus ja sen pehmusteet on suunniteltu erityisesti suojaamaan HD750-soitinta iskuilta ja tärinältä kuljetuksen aikana. Säilytä pakkaus ja kuljetustarvikkeet tulevaa kuljetustarvetta varten.
Voit litistää pakkauksen säilytystilan säästämiseksi. Leikkaa pohjan saumoja peittävä teippi ja litistä pakkaus. Muut pahviset pakkaus­materiaalit voit säilyttää samalla tavoin. Pakkausmateriaalit, joita ei voi litistää,tulee säilyttää pakkauksen yhteydessä muovipussissa.
Jos et halua säilyttää pakkausmateriaaleja, ota huomioon, että pakkaus ja muut pakkaus­materiaalit ovat kierrätettäviä. Ota ympäristö huomioon ja toimita pakkauksen osat lähimpään kierrätyspisteeseen.
4 TURVALLISUUSOHJEITA
Page 6
Etulevyn säätimet
6
3
$
1
2
4
5
)
!
9
8
7
%
^
#
@
1
Päävirtakytkin
2
Tilan merkkivalo
3
Kauko-ohjaimen vastaanotin
4
Toisto/tauko-painike
5
Seis-painike
6
Hakupainikkeet
1
Virtakytkin: Kytke soittimen virta painamal-
la tästä kytkimestä. Tällöin tilan merkkivalo
2
kytkimen ympärillä palaa vihreänä. Huomaa, että soitin voidaan kytkeä päälle myös painamal­la mitä hyvänsä etulevyn tai kauko-ohjaimen näppäintä.
2
Tilan ilmaisin: Kun HD750 on soittovalmis, tämä merkkivalo palaa vihreänä. Kun laite on kytketty valmiustilaan painamalla etulevyn
virtakytkintä
näppäintä STANDBY ja virtakytkimen ympärillä oleva tilan ilmaisin palaa oranssinvärisenä.Tämä ilmaisee, että soitin on kiinni verkkovirrassa ja valmis käyttöön virtakytkimen tai muun näppäimen painalluksella.
3
Kauko-ohjaimen vastaanotin: Ikkunan takana oleva vastaanotin ottaa vastaan kauko­ohjaimen signaalit. Älä peitä vastaanotinta, jos haluat ohjata HD750-soitinta kauko-ohjaimella.
4
Toisto: Tällä painikkeella aloitetaan CD­levyn toisto. Jos CD-lautanen on auki, painikkeen painallus sulkee automaattisesti levylautasen.Tällä painikkeella voidaan väliaikaisesti pysäyttää levyn toisto. Kun painiketta painetaan uudestaan, levyn toisto jatkuu siitä kohdasta, mihin se pysäytettiin.
5
Seis: Paina tätä näppäintä halutettasi lopetaa parhaillaan soivan levyn toiston. Ohjel­moinnissa tätä painiketta käytetään myös ohjel­mointitilasta poistumiseen (katso sivu 13).
1
tai kaukosäätimen Off-
0
, näytössä lukee hetken
7
Kappaleen ohituspainikkeet
8
Ohjelmointipainike
9
Kappaleselaus
)
Satunnaistoisto
!
Jatkuva toisto
@
Kuulokkeiden äänenvoimakkuus
6
Pikatoisto: Voit etsiä kappaleista halua-
miasi kohtia. Paina toiston aikana
-painiketta riippuen siitä, haluatko siirtyä kappaleessa eteen- vai taaksepäin. Pidettäessä näppäintä alhaalla yli 3 sekunnin ajan toisto nopeutuu (katso sivu 12).
7
Kappalehaku: Paina
siirtyä seuraavaan kappaleeseen, ja haluat palata edellisen kappaleen alkuun (katso sivu 12).
8
Ohjelmointi: Tällä painikkeella voidaan
ohjelmoida levyn kappaleiden toistojärjestys. (Katso sivulta 13 täydelliset ohjeet HD750 CD­soittimen ohjelmoinnista.)
9
Kappaleselaus: Tästä painikkeesta
käynnistyy soittimen kappaleselaus, jolloin soitin toistaa 10 sekuntia levyn jokaisen kappaleen alusta vuorotellen. Keskeytä toiminto painamalla samaa painiketta uudelleen, jolloin soitin jatkaa parhaillaan selattavat kappaleen toistamista (katso sivu 12).
)
Satunnaissoitto: Paina tästä näppäimestä,
jos haluat levyn kappaleiden soivan laitteen arpomassa järjestyksessä (katso sivu 10).
!
kerran jos haluat soittaa uudelleen parhaillaan toistettavan kappaleen. Paina samaa näppäintä toistamiseen, jos haluat kuunnella uudelleen koko levyn (katso sivu 14).
Jatkuva soitto: Paina tätä näppäintä
fl·
kun haluat
tai
‡fi
kun
#
Kuulokeliitäntä
$
Avaa/sulje
%
Näyttö
^
HDCD-ilmaisin
@
Kuuloketason säätö: Säädä tästä nupista
soittimen kuulokeliitäntään stereokuulokkeiden äänenvoimakkuus.Huomaa, että tämä säätö ei mitenkään vaikuta vahvis­timeen menevään lähtöliitäntään, joka pysyy aina vakiotasoisena.
#
Kuulokeliitäntä: Kytke tähän liitäntään
stereokuulokkeet, kun haluat kuunnella musiikkia omassa rauhassa.
$
Avaa/sulje: Levylautanen suljetaan tai
avataan painamalla tätä painiketta. Lautanen voidaan sulkea myös painamalla
toistopainiketta
levylautasta varovasti etureunasta. Emme kuitenkaan suosittele lautasen työntämistä, koska se saattaa vahingoittaa siirtomekanismia.
%
Näyttö: Tällä näytöllä esitetään tietoja
soittimen toiminnasta.
^
HDCD-ilmaisin: Tämä LED syttyy
automaattisesti, kun soittimella aletaan toistaa HDCD-koodattua levyä. Käyttäjän ei tarvitse tehdä mitään säätötoimenpiteitä HDCD-levyjen toistossa (katso sivu 10).
Tärkeä huomautus: Kun soitin on kytketty valmiustilaan, minkä tahansa etulevyn näppäimen painallus kytkee soittimen päälle. Kun etulevyn tai kauko-ohjaimen
toistopainiketta
kytkeytyy automaattisesti päälle ja aloittaa sisäänasetetun CD-levyn toiston.
4jtai työntämällä
49painetaan, soitin
#
kytkettyjen
ETULEVYN SÄÄTIMET 5
Page 7
Takalevyn liitännät
¡
£
¢
¡
Koaksiaalinen digitaalilähtö
Kiinteätasoiset lähtöliitännät
¡ Koaksiaalinen digitaalialähtö: Kytke tämä liitäntä ulkoisen D/A-muuntimen digitaaliseen koaksiaalituloon.Tällöin muuntimelle ohjataan suoraan soittimen digitaa­linen signaali. ÄLÄ kytke tätä liitäntää taval­liseen audio-tuloliitäntään.
Kiinteätasoiset lähtöliitännät: Kytke nämä liitännät vahvistimen, surround-proses­sorin tai esivahvistimen CD-audio-tuloihin.
£
Kauko-ohjaimen tuloliitäntä
¢
Kauko-ohjaimen lähtöliitäntä
£ Kauko-ohjaimen vastaanotin: Kytke tähän liitäntään ulkoinen infrapunavastaanotin tai yhteensopivan Harman Kardon -laitteen kauko-ohjauksen lähtöliitäntä.Tällöin voit käyttää laitetta kauko-ohjaimella, vaikka etulevyn kauko-ohjaimen vastaanotin peitetty. Sen avulla voit käyttää HD750-soitinta myös ulkoisilla ohjausjärjestelmillä.
3
Virtajohto
¢ Kauko-ohjaimen lähtöliitäntä: Kytke tämä liitäntä yhteensopivan kauko-ohjattavaan Harman Kardon -laitteeseen. Tällöin voit ohjata HD750-soittimen kauko-ohjaimella myös muuta liitettyä laitetta.
on
Virtajohto: Kytke pistotulppa 220 V pistorasiaan. Jos pistorasia on varustettu katkaisijalla varmista, että katkaisija on asennossa ON.
6 TAKALEVYN LIITÄNNÄT
Page 8
HD 750
SKIP
SEARCH
PROGRAM
CHECK
TIME
RANDOM
REPEAT
+
0
456
321
DISPLAY
789
CLEAR
TRACK NO.
OFF
ON
+
++
+
A B
+
++
POWER
+
+
++
+
+
++
+
+
++
+
+
++
+
+
++
i
h
k
j
d
l
E
m
f
g
n
e
c
a
b
F
q
Kauko-ohjaimen toiminnot
0
Virtapainike (pois = OFF)
1
Virtapainike (päälle = ON)
2
Numeropainikkeet
3
Ohjelmointi
4
Poistopainike
5
Jatkuva toisto
6
Jatkuva toisto A
7
Kappalehaku
8
Pikatoisto
9
Toisto
A
Seis
B
Tauko
C
Satunnaistoisto
D
Aika
E
Tarkistuspainike
F
Avaa/sulje levypesä
G
Näyttöpainike
B
KAUKO-OHJAIMEN TOIMINNOT 7
Page 9
Kauko-ohjaimen toiminnot
0
Virtakytkin OFF: Tämä painike kytkee
laitteen valmiustilaan.
1
Virtakytkin ON: Tämä painike kytkee
soittimen valmiustilasta päälle. Huomaa, että toiminto on käytössä vain silloin, kun soitin on kytketty verkkovirtaa ja kun etulevyn
tilailmaisin
sivu 11). Soitin kytkeytyy päälle myös silloin,kun mitä tahansa muuta etulevyn tai kauko-ohjaimen näppäintä painetaan.
2
voit valita levyltä tietyn kappaleen. Painettaessa numeroa laite hakee välittömästi kyseisen kappaleen ja aloittaa sen toiston. Kun haluat toistaa levyn kappaleet 1-9, paina vain vastaavaa numeropainiketta.Kaksinumeroisissa kappaleissa toinen numero on syötettävä kahden sekunnin kuluessa ensimmäisestä. (Katso lisätiedot sivulta 10.) Näillä painikkeilla syötetään myös kappaleiden numerot muistiin ohjelman ohjelmoinnin yhtey­dessä (katso sivulta 13 täydelliset ohjeet.)
3
aloitetaan soittimen ohjelmointi. Levyn kappaleet toistetaan ohjelmoidussa järjestyk­sessä. Kun olet painanut painiketta, syötä nopeassa tahdissa haluamiesi kappaleiden numerot numeropainikkeiden Kun olet syöttänyt toistettavat kappaleet, aloita ohjelmoitu toisto painamalla toistopainiketta
9
2
palaa oranssinvärisenä (katso
Numeropainikkeet: Näillä painikkeilla
Ohjelmointipainike: Tällä painikkeella
2
avulla.
(katso sivulta 13 täydelliset ohjeet.)
4
Poistopainike (CLEAR): Paina tästä
halutessasi poistaa valitut tai kaikki ohjelmoinnin kappaleet (katso sivulta 13 täydelliset ohjeet.)
5
Jatkuva soitto -painike (REPEAT): Paina
tästä jos haluat kuunnella uudelleen parhaillaan soivan kappaleen. Katso, että REPEAT ja ONE
-ilmaisimet syttyvät soittimen etulevyn näyttöön. Paina näppäintä toistamiseen, jos haluat koko levyn soivan uudelleen.Tällöin REPEAT ja ALL -ilmaisimet syttyvät näyttöön (katso lisätiedot sivulta 14).
6
Jatkuva toisto A ›B: Paina tätä painiket-
ta, kun haluat toistaa osan levystä. Ensimmäinen painallus merkitsee toistettavan osuuden alun. Toinen painallus merkitsee toistettavan osuuden lopun. Merkittyä osaa toistetaan nyt jatkuvasti, kunnes seis-painiketta lisätiedot sivulta 14).
7
Kappalehakupainikkeet (SKIP): Näillä
painikkeilla voit siirtyä toistamaan seuraavaa
fl·
tai edellistä
8
Pikatoistopainikkeet (SEARCH): Jos
haluat siirtyä kappaleessa eteen- tai taaksepäin, paina
(eteen) tai Pikatoisto nopeutuu, jos pidät painiketta alhaalla yli 3 sekunnin ajan (katso sivu 12).
9
Toistopainike: Tällä painikkeella aloite-
taan CD-levyn toisto. Jos CD-lautanen on auki, painikkeen painallus sulkee automaattisesti levylautasen.
A
Seis: Lopeta tästä parhaillaan soivan levyn
toisto tai poistu ohjelmointitilasta (katso sivu
13).
A
‡fi
kappaletta.
painetaan (katso
(taakse).
B
Taukopainike: Tällä painikkeella voit
väliaikaisesti pysäyttää levyn toiston. Kun painat samaa painiketta uudelleen, levyn toisto jatkuu siitä kohdasta mihin se pysäytettiin.
C
Satunnaissoitto: Paina tästä, jos haluat
kuulla CD-levyn kappaleet soittimen arpomassa järjestyksessä (katso sivu 10).
D
Aikapainike: Tällä painikkeella valitaan
näytön ilmaisema aika. Normaalitoiston aikana näytössä näkyy toistettavan kappaleen jo toistettu soittoaika. Toinen painallus tuo näyttöön toistettavan kappaleen jäljellä olevan soittoajan. Kolmas painallus tuo näyttöön toistettavan CD-levyn jäljellä olevan soittoajan (katso sivu).
E
Ohjelman tarkastus: Tällä painikkeella
voit tarkastaa HD750:n muistiin ohjelmoitujen kappaleiden toistojärjestyksen (katso täydelliset ohjeet sivulta 13).
F
Avaa/sulje: Avaa tai sulje levypesä paina-
malla tästä näppäimestä. Pesä sulkeutuu myös painettaessa toistonäppäintä painettaessa kevyesti levykelkkaa.Tätä emme kuitenkaan suosittele, koska se voi vahingoittaa siirtomekanismia.
G
Näyttöpainike: Yksi painallus himmentää
näytön puolikirkkauteen. Toinen painallus kytkee näytön kokonaan pois päältä. Kolmas painallus palauttaa näytön normaalikirkkauteen.
49tai
8 KAUKO-OHJAIMEN TOIMINNOT
Page 10
Asennus
Kun asennat uusia komponentteja,kytke ehdot­tomasti KAIKKI järjestelmäsi laitteet, myös HD750 CD-soitin ja vahvistin pois päältä ja irrota niiden virtajohdot seinäpistorasiasta, jotta kaiuttimet ja muut järjestelmän komponentit eivät vaurioituisi.
HD750-soittimen kytkeminen audiojärjestelmään on helppoa. Kytke takalevyn vasen ja oikea kiinteätasoinen lähtöliitäntä RCA/RCA­kaapeleilla vahvistimen, surround-prosessorin tai esivahvistimen CD-tuloliitäntään.
Jos järjestelmässäsi on ulkoinen D/A-muunnin tai jos käytät sellaista vahvistinta tai prosessoria, joka kykenee dekoodaamaan PCM-digitaalisig­naalin, kytke koaksiaalinen digitaalilähtö ¡ dekooderin Coaxial-Datastream-digitaalitu­loon. Käytä vain koaksiaalista liitäntäkaapelia, koska tavallinen audiokaapeli ei toimi riittävän hyvin.
Paristojen laittaminen kauko-ohjaimeen.Käännä ensin kauko-ohjain ylösalaisin. Paina kevyesti kannen nuolta ja vedä kantta nuolen suuntaan. Aseta kaksi AA-kokoista paristoa. Noudata lokeron pohjalla olevia napaisuusmerkintöjä. Aseta kansi lokeron päälle ja sulje se työntämäl­lä.
Huomaa: Vaihda aina molemmat paristot. Kun et käytä laitetta pidemmän aikaa, poista paristot kauko-ohjaimesta, jotta ne eivät hapetu tai vaurioita kauko-ohjainta.
Jos HD750 asennetaan kaappiin tai muutoin niin, että sen etulevyssä oleva infrapunaohjauk­sen vastaanottoikkuna vastaan kauko-ohjaimen lähettämiä käskyjä, laitteessa olevaan kauko-ohjauksen tuloliitän­tään £ voidaan kytkeä lisävarusteena saatava infrapuna-anturi. Samaan liitäntään voidaan kytkeä myös jokin muu Harman/Kardon tai yhteensopiva laite.
Voit myös käyttää HD750:n infrapunavastaanot­inta välittämään käskyt muille Harman/Kardon­tai muille yhteensopiville laitteille.Yhdistä tällöin muut laitteet kauko-ohjauksen lähtöliitäntään ¢.
Kytke virtajohto seinäpistorasiaan tai järjestel­män toisen audiolaitteen takalevyn pistorasiaan. HD750 CD-soitin on nyt valmis käytettäväksi.
Huomaa: Jos kytket virtajohdon jonkin toisen audiolaitteen takalevyssä olevaan pistorasiaan, varmistu, että se on tarkoitettu yli 14 W:n ottotehoiselle laitteelle ja että sen kapasiteetti riittää HD750:n lisäksi siihen mahdollisesti jo entuudestaan liitetyille laitteille. Muista myös, että virtaa-antavan laitteen on oltava päällä, jotta voit käyttää sen pistorasiaan liitettyjä laitteita.
3
ei kykene ottamaan
ASENNUS 9
Page 11
Käyttö
MIN SEC
TRACK
Labeled Surface
Levyn lataus ja poisto
Kun haluat ladata levyn soittimeen, kytke ensin virta päälle painamalla virtakytkintä soittimen etulevyssä tai On-näppäintä kauko-ohjaimesta. Paina sitten Avaa/sulje
-näppäintä
$Fvarmistaen kuitenkin ensin,
että levykelkka pääsee liukumaan ulos esteet­tömästi. Huomaa, että jos kelkan liike estyy, soitin kytkee moottorin pois automaattisesti 10 sekunnin jälkeen ja näyttöön syttyy ERROR­viesti. Jos soitin on valmiustilassa, minkä tahansa näppäimen painallus etulevystä tai kaukosäätimestä kytkee virran päälle. Jos painat
toistonäppäintä
49etulevystä tai
kauko-ohjaimesta, soitin kytkeytyy automaattis­esti päälle ja aloittaa sisäänladatun levyn toiston.
Aseta levy levylautaselle etikettipuoli ylöspäin. Varmista, että levy on keskellä lautasta. Soittimella voidaan toistaa 12 cm tai 8 cm CD­levyjä. Toistaessasi 8 cm CD-levyä varmista, että levy on lautasen sisällä olevien pienten urien keskellä.
Etikettipuoli
Kun olet asettanut levyn lautaselle,sulje lautanen painamalla avaa/sulje-näppäintä
F
. Kun levylautanen on kiinni,näytössä näkyy levyn kappaleiden lukumäärä ja levyn kokonais­soittoaika.
Levylautanen sulkeutuu myös kun painat
toistopainiketta
49. Levylautanen
sulkeutuu ja levyn ensimmäisen kappaleen toisto alkaa.
1
1
$
Kun haluat poistaa levyn, paina avaa/sulje­painiketta
$F. Levylautanen avautuu,
jolloin voit poistaa CD-levyn.
CD-levyjen käsittely
Tartu vain levyn reunoihin, kun lataat tai poistat levyä.
Vaikka CD-levyt ovatkin hyvin luotettavia,liian kovakourainen käsittely saattaa vahingoittaa niitä. Varo naarmuttamasta levyn alapuolta (ilman etikettiä) äläkä jätä siihen sormenjälkiä.
Jotta levy tai soitin eivät vahingoittuisi, keskitä levy aina hyvin levylautaselle.
Älä nosta soitinta, kun levylautanen on avautu­massa tai sulkeutumassa. Levy saattaa siirtyä paikaltaan levylautaselta ja juuttua kiinni.
Normaalitoisto
Kun haluat soittaa levyn, kytke ensin virta päälle painamalla virtakytkintä etulevyssä tai On-näppäintä ohjaimesta. Jos soitin on valmiustilassa, sen virta kytkeytyy painettaessa mitä tahansa etulevyn tai kauko-ohjaimen näppäintä. Jos painat
toistonäppäintä
kauko-ohjaimesta, soitin kytkeytyy automaattis­esti päälle ja aloittaa sisäänladatun levyn toiston.
Lataa levy painamalla ensin avaa/sulje­näppäintä
$F. Aseta levy kelkkaan viereis-
ten ohjeiden mukaan.
1
soittimen
1
kauko-
49etulevystä tai
Varmista, että olet asettanut levyn ohjeiden mukaan paikkaansa ja sulje sitten kelkka paina­malla avaa/sulje-näppäintä. CLOSING-viesti syttyy näyttöön. Kun kelkka on sulkeutunut näyttöön syttyy TRACKING-viesti sen merkiksi, että soitin lukee levyn sisältöä (TOC). Huomaa, että varsinkin CD-RW-levyjen sisällön lukeminen saattaa kestää jonkin aikaa johtuen normaalilevyija pienemmästä heijastuvuudesta ja poikkeavasta datarakenteesta. Onnistuneen sisältöluvun jälkeen näyttö ilmaisee levyn kappaleiden kokonaismäärän ja soittoajan.
Levylautanen sulkeutuu myös kun painat
toistopainiketta
49. Levylautanen
sulkeutuu ja levyn ensimmäisen kappaleen toisto alkaa.
Paina toistopainiketta
49, kun haluat
toistaa levyn kaikki kappaleet järjestyksessä. Toistoilmaisin syttyy näyttöön
%
.
Jos haluat soittaa levyn kappaleet satunnaisessa järjestyksessä, paina ensin satunnaistoisto- painiketta
)Cja sitten toisto-näppäintä
49. RANDOM-teksti palaa näytössä. Satun-
naissoitto voidaan kytkeä päälle myös soiton aika. Jos satunnaissoitto kytketään ohjelmoidun toiston aikana (katso sivu 13), koko soittolistan kappaleet soivat satunnaisessa järjestyksessä.
Voit valita soitettavan kappaleen myös painele­malla kappalehaku-painiketta
77kunnes
halutun kappaleen numero näkyy (katso sivu12). Kappale voidaan valita myös suoraan näppäilemällä sen järjestysnumero kauko­ohjaimen numeropainikkeilla
2
. Jos näppäiltävä numero on kaksinumeroinen, toinen numero on paineltava kahden sekunnin sisällä ensimmäisen numeron painamisesta. Kun haluttu numero on paineltu, paina toisto­näppäintä
49.
10 KÄYTTÖ
Page 12
Käyttö
Kun levy soi, kappaleen numero näkyy näytön keskellä TRACK-tekstin alapuolella.Kappaleen alusta kulunut soittoaika näkyy sekin näytössä (katso piirrosta sivulla 10). Kappaleen vaihtuessa sen numero näytössä vaihtuu vastaavasti ja kappaleen soittoajan näyttö nollautuu: .
Painamalla taukopainiketta pysäyttää hetkeksi levyn toistamisen. Näytössä näkyy taukoilmaisin levyn toisto on pysäytetty. Jatka levyn toistamista painamalla joko toistopainiketta
49tai taukopainiketta B.
Levyn toisto lopetetaan painamalla seis­painiketta
painettu, näytössä näkyy taas levyn kappaleiden lukumäärä ja levyn kokonaissoittoaika.
Kun haluat poistaa CD-levyn soitimesta, paina
avaa/sulje-painiketta
levykelkkaa ulos,jotta soittimeen ei pääse roskia tai pölyä.
Kytke soitin valmiustilaan painamalla etulevyn
virtakytkintä
painiketta STANDBY-viesti ja tilailmaisin oranssina ilmaisten, että soittimen virta on pois, mutta laite on valmis hyväksymään kauko­ohjaimen komennot. Jos levykelkka on avoinna, se sulkeutuu automaattisesti kun laite on kytketään valmiustilaan.Tämä varmistaa, ettei soittimeen mene pölyä ja ettei levykelkka jää avoimeksi, kolhuille alttiiksi.
0
±
5A. Kun seis-painiketta on
1
tai kauko-ohjaimen Off-
. Näyttöön kirjoittuu hetkeksi
4Bvoit
, joka muistuttaa, että
$
. Älä jätä
2
palaa
Huomaa, ettei soitin ole irti verkkovirrasta valmiustilassa, mutta että sen virrankulutus on tällöin äärimmäisen pieni. Irrottaaksesi soittimen kokonaan verkkovirrasta sen virtajohto on vedettävä irti pistokkeesta. Suosittelemme, että laite kytketään vahvistimen takana olevaan, virtakytkimen ohjaamaan verkkopistokkeeseen, jos tällainen on käytettävissä. Kun verkkojännite kytkeytyy tällaiseen pistokkeeseen,HD750 kytkeytyy automaattisesti valmiustilaan, vaikka se olisi ollut päällä ennen verkkojännitteen sammumista.
®
, HDCD
HDCD®eli High Definition Compatible Digital on edistyksellinen dekoodausprosessi, jonka ansiosta HD750 pystyy uskomattoman tarkkaan D/A-muunnokseen riippumatta toistettavan CD­levyn tyypistä.
HDCD-koodatut levyt on merkitty erityisellä logolla. Vaikka HDCD-levyjä voidaan soittaa millä tahansa CD-soittimella, niistä saa kaiken irti vain sellaisilla erikoispiireillä, jollaisia on HD750-soittimessa. HDCD-prosessi poistaa tehokkaasti muunnosvaiheessa syntyvää säröä ja tarjoaa selvästi normaalia paremman tarkkuu­den 44.1 kHz/16-bittisessä PCM-tekniikassa.
HDCD-levyjen toisto ei edellytä käyttäjältä mitään erikoistoimenpiteitä.Aseta vain levy soittimeen ihan kuten mikä muu levy tahansa, jolloin HD750 tunnistaa sillä olevan HDCD­äänityksen automaattisesti. HDCD-ilmaisin syttyy etulevyssä.
Kannattaa muistaa, että HDCD-prosessi on täysin yhteensopiva normaali CD-tallennuksen kanssa. HD750:n korkelaatuinen digitaalisuodin ja D/A-muunnos parantavat toiston tarkkuutta myös tavallisilla CD-levyillä.
®
-levyjen toisto
®
^
Kuuntelu kuulokkeilla
Voit kuunnella HD750-soittimen toistoa myös kuulokkeilla. Kytke 6,3 mm pistotulpalla varuste­tut kuulokkeet etulevyn kuulokeliitäntään Kuulokkeiden äänenvoimakkuutta voidaan säätää kuulokkeiden tasosäätimellä Kuulokkeiden äänenvoimakkuuden lisääminen ei vaikuta laitteen linjalähtöjen äänenvoimakkuu­teen, jotka ovat tasoltaan kiinteitä. Niiden äänenvoimakkuutta säädetään vahvistimen, esivahvistimen tai surround-prosessorin säätimil­lä.
#
#
.
Näytön himmennys
Joissakin tilanteissa näytön kirkkautta halutaan vähentää tai näyttö halutaan kokonaan kytkeä pois päältä. Tämän toteuttamiseksi paina kauko­ohjaimen näyttöpainiketta näytön kirkkaus puolittuu. Toinen painallus sammuttaa näytön kokonaan ja kolmas painallus palauttaa alkuperäisen kirkkauden.
G
kerran, jolloin
Aikanäyttö
HD750:n aikanäyttö näyttää tietoja toistettavas­ta CD-levystä.
Normaalikäytössä näyttö ilmaisee CD-levyn kokonaiskeston heti kun levy ladataan soittimeen. Toiston käynnistyessä näyttö ilmaisee soivan kappaleen alusta kuluneen ajan. Kappaleen vaihtuessa näyttö nollautuu ja alkaa mittaamaan uuden kappaleen soittoaikaa.
Halutessasi tarkistaa yksittäisen kappaleen jäljel­läolevan soittoajan paina kerran kauko-ohjaimen aika-näppäintä kappaleen jäljelläolevan keston ja luvun edessä näkyy ”–”.
Halutessasi tarkistaa koko levyn jäljelläolevan soittoajan paina the aika-näppäintä uudelleen. Aika on tällöin suurempi kuin yhden kappaleen osalta (paitsi jos soitin toistaa levyn viimeistä kappaletta) ja luvun edessä näkyy ”–”.
Aikanäyttö palautuu normaalitilaan painettaessa vielä kerran aika-näppäintä
Huomaa: Jos soittimella toistetaan ohjelmoitua kappalelistaa (katso sivu13), kaikki muut aikanäytöt ovat käytössä paitsi levyn jäljelläoleva aika.
D
. Näyttö ilmaisee nyt soivan
D
.
.
KÄYTTÖ 11
Page 13
Käyttö
Pikatoisto
Jos haluat etsiä nopeasti levyltä tietyn kohdan, paina pikatoisto-painiketta to eteenpäin-painike toiston eteenpäin nopeutettuna. Pikatoisto
taaksepäin
taaksepäin. Pidettäessä näppäin pohjassa 3 sekunnin ajan toistonopeus kolminkertaistuu. Kun olet halutussa kohdassa,vapauta hakupainike,jolloin toisto palautuu normaaliksi.
toistaa levyä nopeutettuna
68. Pikatois-
kytkee levyn
Kappalehaku
Halutessasi vaihtaa kuunneltavaa kappaletta paina kappalehaku-painiketta
eteenpäin
kappale kerrallaan. Haku taaksepäin puolestaan siirtää sinut soivan kappaleen alkuun (jos kappaleen alusta on kulunut alle 1 s) tai useampia kertoja painettaessa kappale kerral­laan taaksepäin levyllä. Pitämällä kappalehaku­painiketta pohjakka selaat nopeasti läpi levyn kaikki kappaleet.
Kappalehakupainikkeita voidaan käyttää, kun HD750 toistaa levyä tai kun se on pysähtyneenä. Jos laite on pysähtyneenä, hakupainikkeilla voidaan hakea ensimmäinen toistettava kappale. Toisto aloitetaan painamalla toistopainiketta
49.
Jos hakupainiketta painetaan toiston aikana, ääni mykistyy kunnes uusi kappale on löytynyt ja ääni alkaa kuulua heti kun hakupainike vapaute­taan.
Jos hakupainiketta painetaan ohjelmoidun soiton aikana (katso sivu 13), soitin siirtyy edelliseen tai seuraavaan ohjelmoidun soittolis­tan kappaleeseen.
fl·
siirtää sinut levyllä eteenpäin,
77. Haku
‡fi
Kappaleselaus
Tällä toiminnolla voit kätevästi tutkia levyn sisällön. Kun painat selauspainiketta, laite toistaa jokaisen kappaleen ensimmäiset 10 sekuntia ja siirtyy sitten seuraavaan kappaleeseen. Kun olet löytänyt haluamasi kappaleen ja haluat kuunnella sen kokonaan, palaa normaalitoistoon painamalla uudelleen selauspainiketta. Kun selaustoiminto on käynnis­tetty, näyttöön muistuttaen, että selaus on käynnissä.
%
syttyy INTRO-ilmaisin
12 KÄYTTÖ
Page 14
Ohjelmoitu toisto
HD750-soittimessa on edistyksellinen ohjelmoin­ti, jonka ansiosta voit ohjelmoida kappaleille etukäteeen haluamasi soittojärjestyksen, jonka voit toistaa uudelleen. Voit myös muutella soittolistaa ohjelmoinnin jälkeen.
Ohjelmoitu toisto
Ohjelmoitu toisto mahdollistaa jopa 32 kappaleen mittaisen soittolista luomisen HD750:n muistiin. Ohjelmointi aloitetaan paina­malla ohjelmointi-näppäintä PROGRAM-ilmaisin syttyy näyttöön numero 01 vilkkuu raitailmaisimen alapuolella korvaten kappaleen ajan.Tämä ilmaisee,että voit syöttää sisään soittolistan ensimmäisen kappaleen.
Voit nyt alkaa syöttämään soittimen muistiin kappaleita siinä järjestyksessä kuin haluat niiden soivan. Kappale valitaan näppäilemällä kap­paleen järjestysnumero numeropainikkeilla
2
. Muista syöttää kaksinumeroisen kappaleen toinen numero kahden sekunnin kuluessa ensimmäisen numeron syöttämisestä. Voit käyt­tää kappaleen valinnassa myös kappalehaku ­painikkeita paina ohjelmointi-näppäintä Varmista, että näytön oikealla puolella oleva ohjelmoinnin ilmaisin vaihtuu arvoon P-02.
Toista sama menettely toisen seuraavien kap­paleiden valinnassa eli valitse kappale ja paina sitten ohjelmointi-näppäintä saanut koko soittolistan valmiiksi,paina seis­näppäintä man tai paina toisto-näppäintä haluat heti aloittaa soittolistan kuuntelemisen. Kun 32 kappaleen maksimimäärä täyttyy, ohjel­moinnin ilmaisin syttyy ja tilalle syttyy ensim­mäistä soittolistan kappaletta vastaava numero.
77. Kun kappale on valittu,
5Akerran viimeistelläksesi ohjel-
83. %
,ja
83.
83. Kun olet
49, jos
Kun soittolista on valmis, voit aloittaa sen kuun­telun painamalla toisto-näppäintä Soitin pysähtyy, kun koko lista on soitettu.Voit toistaa kuuntelun niin kauan kuin seis-näppäin­tä
5A ei ole painettu kahdesti ja PROGRAM
-ilmaisin palaa. Soittolista käynnistyy uudelleen painettaessa toisto-näppäintä
Soittolistaa voidaan muokata senkin jälkeen kun se on viimeistelty painamalla seis-näppäintä
A
kerran: joka kerta kun painat ohjelmointi
-näppäintä moidun soittolistan järjestysnumero näkyy, mutta kappalenumero pysyy valaistuna (ei vilku kuten ohjelmoinnissa). Heti kun kappalenumero alkaa vilkkua, voit muuttaa vastaavan soittolis­tan kappaleen toiseksi kappalehaku- painikkeilla
2
soittolistaan painamalla ohjelmointi-näppäintä
83.
Soitin palaa normaalitilaa painettaessa seis-näp­päintä
-ilmaisin syttyy. Edellinen soittolista säilyy kuitenkin vielä muistissa ja voidaan kutsua sieltä painamalla ohjelmointi-näppäintä. Soittolista kuitenkin pyyhkiytyy soittimen muistista painet­taessa kaukosäätimen poisto-painiketta avaamalla levypesä avaa/sulje-näppäimellä
$F.
83kappalenumero ja ohjel-
77tai numeropainikkeilla
kuten edellä kuvattiin ja lisätä kappaleen
5Akahdesti ja samalla PROGRAM
49.
49.
5
4
Soittolistan tarkistus
Ohjelmoinnin sisältö voidaan tarkistaa soittimen ollessa pysäytettynä. Katso ensin, että PROGRAM
-ilmaisin palaa (muutoin paina ohjelmointi­näppäintä) ja että ohjelmoinnin portaita ilmaise­va P-01 PROGRAM-ilmaisimen alla ei pala (muuten paina kerran seis). Näyttö ilmaisee ohjelmoinnin kappaleet järjestyksessä siirtyen yhden askeleen jokaisella tarkistuspainikkeen
E
painalluksella.
Ohjelmoidun kappaleen poisto
Voit pyyhkiä soittolistalta yksittäisen kappaleen painamalla ohjelmointi-näppäintä kunnes pyyhittävän kappaleen numero syttyy näyt-
töön
%
. Kun haluttu kappalenumero näkyy, paina
kerran poisto-painiketta pyyhkiytyy muistista ja järjestyksessä seuraava kappale tulee tilalle.Voit pyyhkiä sen samalla tavalla tai siirtyä alempinumeroiseen pyyhit­tävään kappaleeseen painamalla ensin seis­näppäintä mointi -näppäintä alempinumeroisen kappaleen.
Kun soitin pysäytetään ja ohjelmoinnin ilmaisin P-01ei pala (muutoin paina kerran seis), mutta PROGRAM-ilmaisin palaa (muutoin paina ohjelmointi-näppäintä koko ohjelmoinnin painamalla poisto-painiketta
4
Tärkeä huomautus: Jos olet painanut ohjel­mointi-näppäintä
kerran) ja kappalenumero alkaa vilkkua, oikealla puolella oleva ohjelmoinnin ilmaisin (esim. P-08) ei ole vielä ohjelmoitu. Älä tässä vaiheessa paina ohjelmointinäppäintä, muutoin
tai
valittu kappale tallentuu ohjelmaan. Jos olet epävarma siitä mitä tapahtuu, paina seis­näppäintä uudelleen painamalla ohjelmointi
Tärkeä huomautus: Soittimeen tallennettu soittolista voidaan kytkeä jatkuvalle soitolle: kun painat jatkuva soitto -näppäintä kerran sen jälkeen kun olet ohjelmoinut soittolis­tan (PROGRAM-ilmaisin palaa, muutoin paina ohjelmointinäppäintä ja ohjelmoinnin ilmaisin P-01 ei pala, muutoin paina seis kerran), REPEAT 1 -ilmaisin syttyy ja parhaillaan valittu tai soiva soittolistan kappale toistuu uudelleen. Jos painat Repeat kahdesti, REPEAT ALL - ilmaisin syttyy ja koko soittolista toistuu uudelleen jatkuvasti niin kauan kuin soitin pysäytetään seis-näppäimestä.
5 Aja sitten uudelleen ohjel-
.
5Aja aloita ohjelmointi
4
, jolloin kappale
83, jolloin voit valita
83), voit pyyhkiä
83(yhden tai useamman
8
3
83.
!
5
OHJELMOITU TOISTO 13
Page 15
Ohjelmoitu toisto
Jatkuva soitto
HD750-soittimen ohjelmointi sisältää myös mahdollisuuden kytkeä yksittäinen kappale,koko levy, ohjelmoitu soittolista ja ohjelmoitu jakso jatkuvalle soitolle, joka jatkuu kunnes seis­näppäintä painetaan.
Yhden kappaleen jatkuva soitto
Halutessasi kuunnella toistuvasti yhtä kappalet­ta, paina jatkuva soitto -näppäintä yhden kerran. Jos soitin on pysäytettynä, paina jatkuva soitto -näppäintä yhden kerran, valitse haluamasi kappale kappalehaku- tai numero­näppäimillä (sivu 10) ja paina sitten toisto
9
. REPEAT ja 1 -ilmaisimet syttyvät ja valittu
kappale toistuu jatkuvasti uudelleen. Jos kappale vaihdetaan painamalla kappalehaku ­näppäintä kappale alkaa soida toistuvasti. Pysäytä jatkuva soitto painamalla seis-näppäintä jatkuva soitto -näppäintä REPEAT -ilmaisin sammuu näytöstä.
77jatkuvan soiton aikana, uusi
$5kunnes
5
!
5Atai
4
Koko CD-levyn jatkuva soitto
Voit kytkeä koko levyn jatkuvalle soitolla paina­malla jatkuva soitto -näppäintä kunnes REPEAT ja ALL -ilmaisimet syttyvät. Kun nämä ilmaisimet palavat, koko levy tai koko ohjelmoitu soittolista soi kokonaan ja alkaa sitten alusta yhä uudelleen, kunnes seis­näppäintä
Jatkuva soitto A–B
HD750 voidaan ohjelmoida toistamaan jatku­vasti merkittyä kappaleen kohtaa, kappaleiden ryhmää tai soittolistan osaa.
Toiminnon käynnistämiseksi määritä ensin levyltä kohta, josta haluat aloittaa (A).Tässä kohdassa paina kauko-ohjaimen jatkuva soitto A–B - painiketta yhdessä A– -ilmaisimen kanssa.Anna levyn soida edelleen tai siirry haluamasi jakson loppuun käyttäen pikatoisto
68tai kappalehaku
7
ohjaimesta, kunnes olet haluamasi jakson lopussa. Paina sitten uudelleen jatkuva soitto A–B -näppäintä REPEAT että A–B -ilmaisimet palavat.
5Apainetaan.
6
. REPEAT -ilmaisin syttyy näyttöön
joko soittimen etulevystä tai kauko-
6
. Huomaa, että nyt sekä
5
fl·
-painiketta
$
-painiketta
7
Kun olet lopettanut ohjelmoinnin painamalla toisen kerran jatkuva soitto A-B-näppäintä
6
, HD750 siirtyy automaattisesti valitun osuuden alkuun ja aloittaa kyseisen osuuden uudelleentoiston.
Kun haluat palata normaalitoistoon, paina uudestaan jatkuva soitto A-B-näppäintä REPEAT- ja A–B-ilmaisimet sammuvat ja levyn loppuosa toistetaan normaalisti.
Huomaa: Voit milloin tahansa kytkeä jatkuvan toiston pois päältä painelemalla jatkuva soitto
-näppäintä sammuu. Toisto jatkuu tällöin normaalisti ja pysähtyy kun levy on soitettu loppuun.
!6kunnes REPEAT-ilmaisin
6
.
14 OHJELMOITU TOISTO
Page 16
Vianetsintä
VIANETSINTÄKAAVIO
OIRE
Etupaneelin valot eivät syty
Kauko-ohjain ei toimi
Etupaneelin valot syttyvät, mutta CD-levyä ei toisteta
Toistoilmaisin palaa, mutta järjestelmästä ei kuulu ääntä
Toistossa on katkoksia
Ääni on säröytynyt
ERROR-teksti palaa jatkuvasti näytössä.
SYV
• Laite ei saa virtaa
• Päävirtakatkaisija on pois päältä
• Paristot heikot
• Kauko-ohjaimen vastaanotin on peitetty
• Levy on väärin päin
• Huonot liitokset
• Väärä ohjelmalähde
• Vaurioitunut levy
• Tärinä
• Väärä ottoliitäntä
• Useita mahdollisia syitä.
RATKAISU
• Varmista, että seinäpistorasiaan on kytketty jännite.
• Kytke pääkatkaisija päälle.
• Asenna uuden paristot, huomioi napaisuudet
• Poista esteet etupaneelin vastaanottimen edestä tai kytke ulkoinen kauko-ohjaimen vastaanotin takapaneelin kauko­ohjaimen ottoliitäntään
• Aseta levy lautaselle etikettipuoli ylöspäin.
• Varmista, että liitännät ovat tiukalla ja että ne on tehty oikeaan ottoliitäntään (esim. CD)
• Valitse vastaanottimen tai esivahvistimen ohjelmalähteeksi CD.
• Kokeile toisella levyllä.
• Eristä laite tärinästä sijoittamalla se lujalle alustalle tai siirrä se kauemmaksi kaiuttimista.
• Varmista, että laitteen cvahvistimen analogisiin linjatuloihin, EI digitaalisiin tuloihin tai levysoittimen tuloliitäntään.
• Kytke laite pois päältä ja sitten uudelleen päälle. Jos ongelma säilyy, irrota laite verkosta ja kytke sitten uudelleen.
Audio Output -liitännät on kytketty
VIANETSINTÄ 15
Loading...