Fluke 325 RMS User Manual

Page 1
323/324/325
Clamp Meter

Bruksanvisning

PN 4045153 May 2012 (Norwegian) © 2012 Fluke Corporation. All rights reserved. Printed in China. Specifications are subject to change without notice. All product names are trademarks of their respective companies.
Page 2

BEGRENSET GARANTI OG ANSVARSBEGRENSNING

Dette Fluke-produktet er garantert uten defekter i materiale og utførelse i to år fra kjøpedatoen. Denne garantien dekker ikke éngangsbatterier eller skade som følge av ulykke, vanskjøtsel, misbruk eller unormale driftsforhold eller håndtering. Forhandlere har ingen fullmakt til å legge til eventuelle andre garantier som Fluke skal være ansvarlig for. For å oppnå service i garantiperioden, skal den defekte testeren sendes til nærmeste Fluke-autoriserte servicesenter sammen med en beskrivelse av problemet.
DENNE GARANTIEN ER KUNDENS ENESTE OPPREISNING. INGEN ANDRE GARANTIER, SOM FOR EKSEMPEL ANVENDELIGHET FOR ET BESTEMT FORMÅL, ER UTTRYKT ELLER UNDERFORSTÅTT. FLUKE ER IKKE ANSVARLIG FOR EVENTUELLE SPESIELLE, INDIREKTE, TILFELDIGE ELLER KONSEKVENSSKADER ELLER TAP SOM FØLGE AV EVENTUELL ÅRSAK ELLER TEORI. Siden noen stater eller land ikke tillater utelatelser eller begrensninger av en garanti eller av tilfeldige skader eller konsekvensskader, er det mulig at denne ansvarsbegrensningen ikke gjelder for alle kunder.
Fluke Corporation P.O. Box 9090 Everett WA 98206-9090 USA
11/99
Fluke Europe B.V. P.O. Box 1186 5602 B.D. Eindhoven Nederland
Page 3

Innholdsfortegnelse

Tittel Side
Innledning................................................................................................................... 1
Kontakte Fluke............................................................................................................1
Sikkerhetsopplysninger ..............................................................................................2
Slik rengjør du produktet ............................................................................................9
Spesifikasjoner ........................................................................................................... 10
Elektriske spesifikasjoner ....................................................................................... 10
Mekaniske spesifikasjoner .....................................................................................12
Miljømessige spesifikasjoner..................................................................................12
Meteret .......................................................................................................................14
i
Page 4
323/324/325
Bruksanvisning
ii
Page 5

Innledning

Fluke 323/324/325 Clamp Meters (produktet) Måler AC- og DC-spenning, AC-strøm, motstand og kontinuitet. 324 og 325 kan også måle kapasitans og kontakttemperatur. 325 kan også måle DC-strøm og og frekvens. Merk at 325 vises i alle illustrasjonene. For temperaturmåling må du bruke det inkluderte termoelementet av type K
XWAdvarsel
Les sikkerhetsinformasjonen før produktet tas i bruk.

Kontakte Fluke

Hvis du vil kontakte Fluke, kan du ringe et av følgende telefonnumre:
Teknisk støtte i USA: 1-800-44-FLUKE (1-800-443-5853)
Kalibrering/reparasjon i USA: 1-888-99-FLUKE (1 888 993 5853)
Canada: 1-800-36-FLUKE (1 800 363 5853)
Europa: +31 402 675 200
Japan: +81 3 3434 0181
1
Page 6
323/324/325
Bruksanvisning
Singapore: +65-6799-5566
Andre steder i verden: +1-425-446-5500
Eller besøk Flukes webområde på www.fluke.com
Når du skal registrere produktet, går du til http://register.fluke.com
Hvis du vil se, skrive ut eller laste ned oppdaterte bilag til bruksanvisningen, går du til
http://us.fluke.com/usen/support/manuals
.
.
.

Sikkerhetsopplysninger

Forhold og/eller prosedyrer som er farlige for brukeren, er merket med Advarsel. Forhold og/eller prosedyrer som kan skade produktet eller utstyret under testing, er merket med
Forsiktig.
Tabell 1 gir informasjon om symboler som brukes på produktet og i denne brukerhåndboken.
XWAdvarsel
Personskade kan unngås ved bare å bruke produktet som spesifisert, ellers kan beskyttelsen som produktet gir, gå tapt.
2
Page 7
Clamp Meter
Sikkerhetsopplysninger
Slik unngås elektrisk støt, brann eller personskade:
Bruk bare riktig målekategori (CAT), spenning og sonder,
prøveledninger og adaptere med spesifisert amperetall til målingen.
Ikke berør spenninger rundt > 30 V AC RMS, 42 V AC topp eller 60 V DC.
Les alle instruksene nøye.
Hold produktet bak berøringsgrensen. Se Clamp Meter, punkt A.
Ikke overskrid målekategorimerkingen (CAT) til den lavest merkede
individuelle komponenten til et produkt, en sonde eller tilbehør.
Ikke mål strømmen når prøveledningene er i inngangsjackene.
Ikke bruk produktet rundt eksplosiv gass, damp eller i fuktige eller våte
omgivelser.
Begrens driften til den spesifiserte målekategorien, spenningen eller
amperetallet.
Ikke arbeid alene.
Tilfør ikke mer enn den nominelle spenningen som er merket på
måleinstrumentet, mellom hver terminal eller mellom terminalene og jord.
3
Page 8
323/324/325
Bruksanvisning
Overhold lokale og nasjonale sikkerhetsforskrifter. Bruk personlig
verneutstyr (godkjente gummihansker, ansiktsbeskyttelse og flammehemmende klær) for å unngå støt og skade fra overslag der farlige, aktive strømledere er eksponert.
Skift ut batteriene når batteriindikatoren viser lavt batterinivå. Dermed
unngår du uriktige målinger.
Batteridøren må være lukket og låst før du betjener produktet.
Mål først en kjent spenning for å forsikre deg om at produktet fungerer
som det skal.
Fjern alle sonder, prøveledninger og alt tilbehør som ikke er nødvendig
for målingen.
Bruk bare sonder, prøveledninger og tilbehør som har samme
målekategori og spenning som produktet.
Hold fingrene bak fingervernet på sondene.
4
Page 9
Clamp Meter
Sikkerhetsopplysninger
Koble til fellesprøveledningen før den strømførende prøveledningen, og
ta bort den strømførende prøveledningen før fellesprøveledningen.
Fjern alle sonder, prøveledninger og alt tilbehør før batteridøren åpnes.
Ikke bruk produktet dersom det er ødelagt, men ta det ut av drift.
Ikke bruk produktet dersom det ikke virker som det skal.
Bruk ikke prøveledninger dersom de er skadde. Undersøk
testledningene med hensyn til skadet isolasjon eller avdekket metall. Sjekk kontinuiteten til prøveledningene.
Undersøk produktet før bruk. Se etter sprekker eller manglende deler av
klemmehuset. Se også etter løse eller svekkede komponenter. Undersøk isolasjonen rundt innspenningsklemmene nøye. Se Clamp Meter, punkt B.
Undersøk kassen før du bruker produktet. Se etter sprekker eller
plastdeler som mangler. Se nøye på isolasjonen rundt terminalene.
Les sikkerhetsinformasjonen før produktet tas i bruk.
5
Page 10
323/324/325
Bruksanvisning
Fjern batteriene for å unngå batterilekkasje og skade på produktet
dersom det ikke brukes over en lengre tidsperiode.
Ta ut batteriene for å motvirke batterilekkasje og skade på produktet,
hvis det skal lagres på et sted som er varmere enn driftstemperaturen.
WForsiktig
For å unngå mulig skade på produktet eller utstyret under testing, må du bruke et termoelement som er klassifisert for temperaturene som skal måles. Produktet er klassifisert for -10,0 til 400,0 °C og -14 til 752 °F. Det medfølgende termoelementet av type K er klassifisert for 260 °C.
6
Page 11
Clamp Meter
Sikkerhetsopplysninger
Tabell 1. Symboler
Symbol Betydning Symbol Betydning
B
F
AC (vekselstrøm)
DC (likestrøm)
Jord
J
Dette produktet skal ikke kastes sammen med husholdningsavfallet.
~
Gå til Flukes nettsted for informasjon om gjenvinning.
D
W
X
;
AC- og DC-strøm
Farerisiko. Viktig informasjon. Se bruksanvisningen.
Farlig spenning. Fare for elektrisk støt.
Oppfyller relevante australske standarder.
P
T
Æ
®
Oppfyller kravene i EU-direktivene.
Dobbeltisolert
Dette produktet er testet i samsvar med kravene til CAN/CSA-C22.2 nr. 61010-1, andre utgave, inkludert tillegg 1, eller en senere versjon av samme standarden, som innebærer samme nivå av testingskrav .
Tysk sertifiseringsorgan.
7
Page 12
323/324/325
Bruksanvisning
Tabell 1. Symboler (forts.)
Symbol Betydning Symbol Betydning
Bruk rundt og fjerning fra
M Batteri
CAT III-utstyr er konstruert for å beskytte mot flyktige signaler i
CAT III
8
utstyr i faste installasjoner, for eksempel fordelingstavler, tilførselssledninger og korte forgreningskoblinger og lysanlegg i store bygninger.
Målingskategorien (CAT) og spenningsklassifiseringen av kombinasjoner av testprober, testprobetilbehør, strømklemmetilbehør og produktet er den LAVESTE klassifiseringen av individuelle komponenter.
,
CAT IV
Merk
LIVSFARLIG STRØMFØRENDE leder er tillatt.
CAT IV-utstyr er konstruert for å beskytte mot flyktige signaler fra hovedtilførselsnivået som et elektrisk måleinstrument eller en overhengende eller underjordisk strømledning.
Page 13
Clamp Meter
Slik rengjør du produktet

Slik rengjør du produktet

Tørk prøveinstrumentet utvendig regelmessig med en fuktig klut og mildt vaskemiddel.
W Forsiktig
Skade på produktet motvirkes ved ikke å bruke slitende midler eller løsemidler for å rengjøre etuiet.
Slik rengjør du produktets kjeve:
1. Undersøk kjevens tilknytningsoverflate for å sørge for at den er ren. Hvis det finnes uønsket materiale (inkludert rust), vil ikke kjeven lukkes riktig, og det vil oppstå målingsfeil.
2. Åpne kjevene, og rengjør klemmens metallender med en lett oljet klut.
9
Page 14
323/324/325
Bruksanvisning

Spesifikasjoner

Elektriske spesifikasjoner

AC-strøm (Kjeve)
Område
323.....................................................400,0 A
324, 325 .............................................(40,00, 400,0) A
Oppløsning
323.....................................................0,1 A
324, 325 .............................................(0,01, 0,1) A
Nøyaktighet............................................2,0 % ± 5 sifre (45–65 Hz)
2,5 % ± 5 sifre (65–400 Hz)
DC-strøm med kjeve (325)
Område ...................................................(40,00, 400,0) A
Oppløsning..............................................(0,01, 0,1) A
Nøyaktighet.............................................2.0 % ± 5 sifre
AC-spenning
Område ...................................................600,0 V
Oppløsning..............................................0,1 V
Nøyaktighet (45–400 Hz) ........................1,5 % ± 5 sifre
10
Page 15
Clamp Meter
Spesifikasjoner
DC-spenning
Område ................................................... 600,0 V
Oppløsning..............................................0.1 V
Nøyaktighet.............................................1 % ± 5 sifre
Motstand
Område
323, 324.............................................(400,0, 4000) Ω
325.....................................................(400,0, 4000, 40000) Ω
Oppløsning..............................................(0,1, 1, 10) Ω
Nøyaktighet.............................................1 % ± 5 sifre
Kontinuitetssignal
323.................................................... 70 Ω
324/325............................................. 30 Ω
Kapasitans (324, 325)
Område ................................................... (100,0, 1000) μF
Oppløsning..............................................(0,1, 1) μF
Nøyaktighet.............................................1 % ± 4 sifre
Frekvens (325)
Område ................................................... 5,0 til 500,0 Hz
11
Page 16
323/324/325
Bruksanvisning
Oppløsning..............................................0,1 Hz
Nøyaktighet.............................................0,5 % ± 4 sifre
Utløsernivå..............................................5 til 10 Hz, 10 A
10 til 100 Hz, 5 A 100 til 500 Hz, 10 A
Kontakttemperatur (324, 325)
Område ...................................................-10,0 °C til 400,0 °C
Oppløsning..............................................0,1 °C
Nøyaktighet.............................................1 % ± 8 sifre
Merk: Usikkerhet i temperatur (nøyaktighet) omfatter ikke termoelementsondens feiltoleranse.

Mekaniske spesifikasjoner

Størrelse (L x B x H) ...............................(207 x 75 x 34) mm
Vekt
323.....................................................265 g
324.....................................................208 g
325.....................................................283 g

Miljømessige spesifikasjoner

Driftstemperatur ......................................-10° C til +50° C
Oppbevaringstemperatur ........................-30 °C til 60 °C
12
Page 17
Clamp Meter
Spesifikasjoner
Driftsfuktighet .......................................... Ikke-kondenserende (< 10 °C)
90 % rel. fuktighet (ved 10° C til 30° C) 75 % rel. fuktighet (ved 30° C til 40° C) 45 % rel. fuktighet (ved 40° C til 50° C) (uten kondensering)
Driftshøyde..............................................2 000 meter
Oppbevaringshøyde................................12 000 meter
EMI, EMC................................................Oppfyller alle gjeldende krav i EN/IEC 61326-1
Temperaturkoeffisienter .......................... Legg til 0,1 x spesifisert nøyaktighet for hver grad C
Overspenningskategori ........................... CAT IV 300 V, CAT III 600 V
Sikkerhetsoverensstemmelse.................EN/IEC 61010-1, forurensningsgrad 2
Offentlige godkjenninger ......................... Æ samsvarer med CAN/CSA-C22.2 nr. 61010-1,
andre utgave, inkludert tillegg1., ;, ®
IP-godkjenning ........................................ IP 30 Per IEC 60529:2001, ikke i drift
Batterier ..................................................2 AAA, NEDA 24 A, IEC LR03
over 28 °C eller under 18 °C
EN/IEC 61010-2-032 EN/IEC 61010-031:2002 / A1:2008
P
13
Page 18
323/324/325
Bruksanvisning

Meteret

1
14
2
600V
300V
CAT
CAT
325
600VCAT
300V
CAT
TRUE RMS CLAMP METER
gtq008.eps
Page 19
Clamp Meter
Meteret
OFF
20
323
324/325
ON
ON
MAXMIN
k
C
V
A
AC
F
Hz
DC
F
gtq001.eps
15
Page 20
323/324/325
Bruksanvisning
2:00
16
MIN
MAX
ON
2:00
gtq002.eps
Page 21
Clamp Meter
Meteret
CAT
323, 324
325
600V CAT 300V
TRUE RMS CLAMP METER
325
600VCAT 300V
CAT
CAT
600V CAT 300V
325
TRUE RMS CLAMP METER
600VCAT 300V
CAT
gtq003.eps
17
Page 22
323/324/325
300V
CAT
Bruksanvisning
18
323 V dc -
323 V ac -
V
V
324, 325 V dc & V ac -
or
>30 V
V
V
gtq004.eps
Page 23
Clamp Meter
Meteret
<70
323
324/325
<30
CAT
600V
CAT
300V
325
TRUE RMS CLAMP METER
600VCAT 300V
CAT
CAT
600V CAT 300V
325
TRUE RMS CLAMP METER
600VCAT 300V
CAT
gtq005.eps
19
Page 24
323/324/325
Bruksanvisning
HOLD
AC/DC & ZERO
325
TRUE RMS CLAMP METER
600VCAT 300V
CAT
20 V
>
30 V
20
ZERO
AC/DC
ZERO
AC/DC
ZERO
AC/DC
2 sec
gtq006.eps
Page 25
Clamp Meter
Meteret
324, 325
325
TRUE RMS CLAMP METER
600VCAT 300V
CAT
gtq009.eps
21
Page 26
323/324/325
Bruksanvisning
AAA
22
gtq007.eps
Loading...