Epson ACULASER C9200 series User Manual [fi]

Käyttöopas
NPD3763-00 FI
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas

Tekijänoikeudet ja tavaramerkit

Mitään tämän julkaisun osaa ei saa kopioida, tallentaa mihinkään hakujärjestelmään eikä siirtää mekaanisesti, valokopioimalla, äänittämällä tai muulla tavalla ilman Seiko Epson Corporationilta etukäteen hankittua kirjallista lupaa. Julkaisija ei vastaa julkaisun sisältämien tietojen käytöstä. Julkaisija ei myöskään vastaa julkaisun sisältämien tietojen käytön seurauksista.
Seiko Epson Corporation ja sen tytäryritykset eivät vastaa tämän tuotteen ostajalle tai kolmansille osapuolille koituvista vahingoista, hävikistä, kuluista tai kustannuksista, jotka johtuvat seuraavista syistä: onnettomuudesta, tämän tuotteen väärinkäytöstä tai siihen tehdyistä luvattomista muunnoksista, korjauksista tai muutoksista tai (Yhdysvaltoja lukuun ottamatta) siitä, että Seiko Epson Corporationin antamia käyttö- ja huolto-ohjeita ei noudateta tarkoin.
Seiko Epson Corporation ja sen tytäryritykset eivät vastaa vahingoista tai ongelmista, jotka aiheutuvat muiden kuin alkuperäisten Epson-lisävarusteiden tai -tulostustarvikkeiden tai Seiko Epson Corporationin Epson-tuotteiksi hyväksymien lisävarusteiden tai tulostustarvikkeiden käytöstä.
Sisältää Zoran Corporationin Integrated Print System -järjestelmän tulostuskielen emulointia varten.
NEST Office Kit Copyright © 1996, Novell, Inc. Kaikki oikeudet pidätetään.
Osan tämän tuotteen sisältämästä ICC Profilesta on luonut Gretag Macbeth ProfileMaker. Gretag Macbeth on Gretag Macbeth Holding AG Logon rekisteröity tavaramerkki. ProfileMaker on LOGO GmbH:n tavaramerkki.
IBM ja PS/2 ovat International Business Machines Corporationin rekisteröityjä tavaramerkkejä.
Microsoft
Apple Apple Chancery, Chicago, Geneva, Hoefler Text, Monaco ja New York ovat Apple, Inc:n rekisteröityjä tavaramerkkejä.
EPSON ja EPSON ESC/P ovat Seiko Epson Corporationin rekisteröityjä tavaramerkkejä ja EPSON AcuLaser ja EPSON ESC/ P 2 ovat Seiko Epson Corporationin tavaramerkkejä.
Monotype on Monotype Imaging, Inc:n Yhdysvaltain Patenttivirastossa rekisteröity tavaramerkki, joka voi olla rekisteröity tietyissä maissa.
UFST
MicroType ja pienentää fonttitiedostojen kokoa merkittävästi.
Monotype Imagingin MicroType
CG Omega, CG Times, Garamond Antiqua, Garamond Halbfett, Garamond Kursiv, Garamond Halbfett Kursiv ovat Monotype Imaging, Inc:n tavaramerkkejä, jotka voivat olla rekisteröityjä tietyissä maissa.
, Windows® ja Windows Vista® ovat Microsoft Corporationin rekisteröityjä tavaramerkkejä.
®
, Macintosh®, Mac®, Mac OS®, AppleTalk® ja Bonjour® ovat Apple, Inc:n rekisteröityjä tavaramerkkejä.
®
(Universal Font Scaling Technology™) -tuote on Monotype Imagingin fonttien piirron alijärjestelmä tulostinlaitteille.
®
on Monotype Imagingin fonttien tiivistysteknologia, joka toimii UFST® fonttien piirron alijärjestelmän kanssa
®
on MicroType-pakattu fonttimuoto.
®
Albertus, Arial, Coronet, Gillsans, Times New Roman ja Joanna ovat The Monotype Corporationin Yhdysvaltain Patenttivirastossa rekisteröityjä tavaramerkkejä, jotka voivat olla rekisteröityjä tietyissä maissa.
Tekijänoikeudet ja tavaramerkit 2
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
ITC Avant Garde Gothic, ITC Bookman, ITC Lubalin Graph, ITC Mona Lisa Recut, ITC Symbol, ITC Zapf-Chancery ja ITC ZapfDingbats ovat International Typeface Corporationin Yhdysvaltain Patenttivirastossa rekisteröityjä tavaramerkkejä, jotka voivat olla rekisteröityjä tietyissä maissa.
Clarendon, New Century Schoolbook, Optima, Palatino, Stempel Garamond, Times ja Univers ovat Heidelberger Druckmaschinen AG:n rekisteröityjä tavaramerkkejä, jotka voivat olla olla rekisteröityjä tietyissä maissa ja jotka ovat Linotype Library GmbH:n yksinomaan lisensoimia. Linotype Library GmbH on Heidelberger Druckmaschinen AG:n täysin omistama tytäryhtiö.
Wingdings on Microsoft Corporationin rekisteröity tavaramerkki Yhdysvalloissa ja muissa maissa.
Marigold on Arthur Bakerin tavaramerkki, joka voi olla rekisteröity tietyissä maissa.
Antique Olive on Marcel Oliven rekisteröity tavaramerkki, joka voi olla rekisteröity tietyissä maissa.
Carta ja Tekton ovat Adobe Systems Incorporatedin rekisteröityjä tavaramerkkejä.
Marigold ja Oxford ovat AlphaOmega Typographyn tavaramerkkejä.
Coronet on Ludlow Type Foundryn rekisteröity tavaramerkki.
Eurostile on Nebiolon tavaramerkki.
HP ja HP LaserJet ovat Hewlett-Packard Companyn rekisteröityjä tavaramerkkejä.
PCL on Hewlett-Packard Companyn rekisteröity tavaramerkki.
Adobe, Adobe-logo ja PostScript3 ovat Adobe Systems Incorporatedin tavaramerkkejä, jotka voivat olla rekisteröityjä tietyissä maissa.
CompactFlash on SanDisk Corporationin tavaramerkki, joka on rekisteröity Yhdysvalloissa ja muissa maissa.
Yleinen ilmoitus: Tässä oppaassa mainittuja tuotenimiä on käytetty vain tunnistustarkoituksessa, ja ne voivat olla omistajiensa tavaramerkkejä. Epson ei vaadi itselleen mitään oikeuksia näihin tuotenimiin.
Copyright © 2008 Seiko Epson Corporation. Kaikki oikeudet pidätetään.
Tekijänoikeudet ja tavaramerkit 3
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas

Käyttöjärjestelmäversiot

Käyttöoppaassa käytetään seuraavia lyhenteitä.
Windows tarkoittaa Windows Vista, XP, Vista x64, XP x64, 2000, Server 2003, ja Server 2003 x64 -käyttöjärjestelmää.
Windows Vista tarkoittaa Windows Vista Ultimate Edition, Windows Vista Home Premium Edition, Windows Vista
Home Basic Edition, Windows Vista Enterprise Edition ja Windows Vista Business Edition -käyttöjärjestelmää.
Windows Vista x64 tarkoittaa Windows Vista Ultimate x64 Edition, Windows Vista Home Premium x64 Edition,
Windows Vista Home Basic x64 Edition, Windows Vista Enterprise x64 Edition ja Windows Vista Business x64 Edition
-käyttöjärjestelmää.
Windows XP tarkoittaa Windows XP Home Edition ja Windows XP Professional -käyttöjärjestelmää. Windows XP x64 tarkoittaa Windows XP Professional x64 Edition -käyttöjärjestelmää. Windows 2000 tarkoittaa Windows 2000 Professional -käyttöjärjestelmää. Windows Server 2003 tarkoittaa Windows Server 2003 Standard Edition ja Windows Server 2003 Enterprise Edition
-käyttöjärjestelmää.
Windows Server 2003 x64 tarkoittaa Windows Server 2003 x64 Standard Edition ja Windows Server 2003 x64
Enterprise Edition -käyttöjärjestelmää.
Macintosh tarkoittaa Mac OS X -käyttöjärjestelmää.
Mac OS X tarkoittaa Mac OS X 10.3.9 -käyttöjärjestelmää tai uudempaa versiota.
Käyttöjärjestelmäversiot 4
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas

Sisältö

Turvallisuusohjeet
Turvallisuus........................................................................... 14
Varoitukset, muistutukset ja huomautukset............................................. 14
Varotoimenpiteet.................................................................. 14
Tärkeitä turvallisuusohjeita.......................................................... 16
Turvallisuustietoja................................................................. 18
Virtakytkimeen liittyvät muistutukset................................................. 20
Luku 1 Tulostimeen tutustuminen
Lisätietojen etsiminen................................................................... 21
Tulostimen osat........................................................................ 22
Näkymä edestä.................................................................... 22
Näkymä takaa..................................................................... 23
Tulostimen sisäpuoli................................................................ 24
Ohjauspaneeli..................................................................... 25
Lisävarusteet ja kulutustarvikkeet. . . . . . . . . . ............................................... 26
Lisävarusteet...................................................................... 26
Kulutustarvikkeet.................................................................. 27
Luku 2 Tulostustehtävät
Paperin asettaminen tulostimeen......................................................... 28
Monitoimialusta................................................................... 28
Vakioalasyöttölokero............................................................... 30
Valinnainen arkinsyöttölokero....................................................... 35
Tulostelokero...................................................................... 39
Tulostusmateriaalin valinta ja käyttäminen................................................. 40
Tarrat............................................................................ 40
Kirjekuoret........................................................................ 41
Paksu paperi...................................................................... 42
EPSON Color Laser Coated Paper (EPSON pinnoitettu värilaserpaperi)..................... 43
EPSON Color Laser Transparencies (EPSON-värilaserkalvot)............................. 43
Mukautettu paperikoko. . . . ......................................................... 43
Sisältö 5
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Tulostustyön peruuttaminen............................................................. 45
Tulostimesta...................................................................... 45
Tietokoneelta...................................................................... 46
Tulostuslaadun määrittäminen........................................................... 46
Automaattinen -asetuksen käyttäminen................................................ 47
Lisäasetukset -asetuksen käyttäminen. . . . . ............................................ 49
Tulostusasetusten mukauttaminen. ................................................... 51
Värinsäästötila..................................................................... 53
Mustavalkotila-yhteensopivuustila.................................................... 54
Asettelun lisäasetukset -asetuksen määrittäminen............................................ 55
Kaksipuolinen tulostus (duplex-yksiköllä).............................................. 55
Tulostusasettelun muokkaaminen.................................................... 57
Tulosteiden koon muuttaminen...................................................... 59
Vesileiman tulostaminen............................................................ 60
Ylä- ja alatunnisteiden tulostaminen.................................................. 66
Tason tulostaminen................................................................ 69
Tason tulostaminen (tallennuksella)................................................... 72
Kopiointisuojatun asiakirjan tulostus.................................................. 74
Verkkosivujen tulostaminen valittuun paperikokoon sopivaksi................................ 77
Työvaraustoiminnon käyttäminen........................................................ 78
Tulostustyön lähettäminen.......................................................... 79
Luku 3 Ohjauspaneelin käyttö
Ohjauspaneelin valikoiden käyttö......................................................... 81
Milloin ohjauspaneelin asetuksia tehdään.............................................. 81
Ohjauspaneelin valikoiden käyttäminen............................................... 81
Valikoiden rekisteröinti kirjanmerkkeinä. ............................................. 82
Ohjauspaneelin valikot.................................................................. 83
Tiedot-valikko..................................................................... 83
Järjestelmätiedot-valikko............................................................ 86
Lokero-valikko.................................................................... 86
Emulaatio-valikko.................................................................. 87
Tulostusvalikko.................................................................... 87
Asetusvalikko..................................................................... 89
Nollaus-valikko.................................................................... 93
Pikatulostus-valikko................................................................ 94
Luottamuksellinen työ -valikko....................................................... 94
Kello-valikko...................................................................... 94
Sisältö 6
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Rinnakkaisvalikko.................................................................. 95
USB-valikko....................................................................... 96
Verkkovalikko..................................................................... 98
Lisä-valikko....................................................................... 98
PCL-valikko....................................................................... 98
PS3-valikko...................................................................... 100
ESCP2-valikko.................................................................... 101
FX-valikko....................................................................... 103
I239X-valikko. . . ................................................................. 105
Salasanan määritys -valikko......................................................... 107
Tuki-valikko..................................................................... 108
Kirjanmerkkivalikko............................................................... 109
Tila- ja virheilmoitukset................................................................ 109
Työvaraustietojen tulostaminen ja poistaminen............................................ 122
Pikatulostus-valikon käyttäminen. ................................................... 123
Luottamuksellinen työ -valikon käyttäminen.......................................... 123
Määritysten tila-arkin tulostaminen...................................................... 124
Tulostuksen peruuttaminen............................................................. 125
Peruuta työ -painikkeen käyttäminen................................................. 125
Nollaus-valikon käyttäminen........................................................ 125
Luku 4 Lisävarusteiden asentaminen
Valinnainen tulostimen jalusta ja arkinsyöttölokero......................................... 127
Käsittelyyn liittyvät varotoimet...................................................... 127
Valinnaisen tulostimen jalustan asentaminen.......................................... 128
Valinnaisen syöttölokeron asentaminen. . . . . .......................................... 131
Valinnaisen syöttölokeron poistaminen............................................... 139
Duplex-yksikkö....................................................................... 140
Duplex-yksikön asentaminen....................................................... 140
Duplex-yksikön poistaminen........................................................ 147
Muistimoduuli........................................................................ 153
Muistimoduulin asentaminen....................................................... 153
Muistimoduulin poistaminen....................................................... 156
Liitäntäkortti......................................................................... 157
Liitäntäkortin asentaminen......................................................... 157
Liitäntäkortin poistaminen......................................................... 159
CompactFlash-muisti. . . . . . . . . ......................................................... 159
CompactFlash-muistin asentaminen................................................. 159
Sisältö 7
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
CompactFlash-muistin poistaminen.................................................. 161
Luku 5 Kulutustarvikkeiden vaihtaminen
Tarvikkeiden vaihtoon liittyvät varotoimenpiteet........................................... 163
Vaihtoviestit.......................................................................... 163
Värikasetti........................................................................... 164
Valojohdeyksikkö..................................................................... 168
Värijauheen keräysastia ja suodatin...................................................... 173
Luku 6 Tulostimen puhdistaminen ja kuljettaminen
Tulostimen puhdistaminen............................................................. 177
Nostotelan puhdistaminen.......................................................... 177
Valotusikkunan puhdistaminen..................................................... 179
Tulostimen kuljettaminen.............................................................. 182
Tulostimen sijoituspaikan valitseminen............................................... 182
Pitkät matkat..................................................................... 183
Lyhyet matkat.................................................................... 184
Luku 7 Vianmääritys
Paperitukoksen selvittäminen........................................................... 186
Paperitukosten selvittämiseen liittyvät varotoimenpiteet. . ............................... 186
Paperitukos A (kansi A)............................................................ 187
Paperitukos B H (kansi B tai H)..................................................... 188
Paperitukos D (duplex-yksikön kansi). . . . . . . . ........................................ 192
Paperitukos G (paperirata G)........................................................ 195
Paperitukos E2, Paperitukos E3, Paperitukos E4 (kansi E2, kansi E3, kansi E4).............. 196
Määritysten tila-arkin tulostaminen...................................................... 198
Toimintahäiriöt....................................................................... 198
Valmiusvalo ei syty................................................................ 198
Tulostin ei tulosta (valmiusvalo ei pala)............................................... 199
Valmiusvalo palaa, mutta mitään ei tulostu............................................ 199
Valinnainen lisävaruste ei ole käytettävissä............................................ 199
Kulutustarvikkeiden jäljellä olevan käyttöiän tietoja ei ole päivitetty (vain Windows)......... 200
Tulosteisiin liittyvät ongelmat........................................................... 200
Fonttia ei voida tulostaa............................................................ 200
Sisältö 8
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Tuloste on lukukelvoton........................................................... 201
Tuloste on väärässä paikassa........................................................ 201
Grafiikka tulostuu väärin........................................................... 201
Kalvot tulostuvat tyhjinä monitoimialustalta........................................... 202
Väritulostukseen liittyvät ongelmat. . . . . . ................................................. 202
Väritulostus ei onnistu............................................................. 202
Tulosteen väri vaihtelee eri tulostimilla tulostettaessa................................... 202
Väri poikkeaa tietokoneen kuvaruudulla näkyvästä väristä............................... 203
Tulostuslaatuun liittyvät ongelmat....................................................... 203
Tausta on tumma tai tahriintunut.................................................... 203
Tulosteessa näkyy valkoisia pisteitä. . . . . . ............................................ 203
Tulostuslaatu tai tulosteen sävy voi olla epätasainen..................................... 204
Rasterointikuvat tulostuvat epätasaisesti.............................................. 204
Väriaine tahraa................................................................... 205
Tulostetusta kuvasta puuttuu alueita................................................. 205
Tulosteet ovat täysin tyhjiä......................................................... 206
Tulostunut kuva on vaalea tai himmeä. ............................................... 206
Sivun tulostamaton puoli on tahriintunut............................................. 207
Tulostuslaatu heikko............................................................... 208
Muistiongelmat....................................................................... 208
Muisti ei riitä nykyisen tehtävän suorittamiseen........................................ 208
Muisti ei riitä kaikkien kopioiden tulostamiseen........................................ 208
Paperinkäsittelyhäiriöt................................................................. 209
Häiriö paperinsyötössä............................................................. 209
Lisävarusteisiin liittyvät ongelmat........................................................ 209
LCD-paneeliin tulee Epäkelpo AUX I/F ko. -viesti...................................... 209
Valinnainen arkinsyöttölokero ei syötä paperia......................................... 210
Paperitukos valinnaista arkinsyöttölokeroa käytettäessä................................. 210
Asennettua lisävarustetta ei voi käyttää............................................... 211
USB-ongelmien ratkaiseminen.......................................................... 211
USB-liitännät..................................................................... 211
Windows-käyttöjärjestelmä......................................................... 211
Tulostinohjelmiston asentaminen.................................................... 212
Verkkoyhteysongelmat................................................................. 213
Ohjelmien tai ohjaimien asennus ei onnistu........................................... 213
Kirjautuminen jaettuun tulostimeen ei onnistu......................................... 213
Tila- ja virheilmoitukset................................................................ 214
Tulostuksen peruuttaminen............................................................. 214
PostScript 3 -tilassa tulostamiseen liittyviä ongelmia........................................ 214
Tulostin ei tulosta oikein PostScript-tilassa............................................ 215
Sisältö 9
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Tulostin ei tulosta................................................................. 215
Käyttämäsi tulostinohjain tai tulostin ei tule esiin Print & Fax (Tulosta ja faksaa)
(Mac OS X 10.5)- tai Printer Setup Utility (Kirjoittimen asetustyökalu) (Mac
OS X 10.4 tai vanhempi) -sovelluksessa............................................. 215
Tulosteiden fontti poikkeaa tietokoneen näytön fontista. . . . . ............................ 216
Tulostimen fontteja ei voida asentaa.................................................. 216
Tekstin ja/tai kuvien reunat ovat epätasaiset........................................... 216
Tulostin ei tulosta normaalisti USB-liitännän kautta.................................... 217
Tulostin ei tulosta normaalisti verkkoliitännän kautta................................... 217
Tapahtui määrittelemätön virhe (vain Macintosh)...................................... 218
PCL6/PCL5-tilassa tulostamiseen liittyviä ongelmia......................................... 218
Tulostin ei tulosta................................................................. 218
Tulostin ei tulosta oikein PCL-tilassa. . . . . ............................................ 218
Tulosteiden fontti poikkeaa tietokoneen näytön fontista. . . . . ............................ 219
Tekstin ja/tai kuvien reunat ovat epätasaiset........................................... 219
Tulostin ei tulosta kalvoille......................................................... 219
Tulostin ei tulosta määritetylle paperityypille.......................................... 219
Custom (Mukautus) -painike näkyy harmaana eikä mukautettua paperikokoa
voi luoda (vain Windows Vista/Vista x64)........................................... 220
Tray (Lokero)-/Printer (Tulostin) -välilehden kohteen näkyvät harmaina eikä
näitä kohteita voi muuttaa (vain Windows Vista/Vista x64)............................ 220
Luku 8 Tietoja tulostinohjelmistosta (Windows)
Kirjoitinohjaimen käyttäminen ......................................................... 221
Tulostinohjaimen käyttäminen...................................................... 221
Määritysten tila-arkin tulostaminen.................................................. 222
Laajennettujen asetusten määrittäminen.............................................. 222
Valinnaisten asetusten määrittäminen................................................ 222
Tarviketietojen näyttäminen........................................................ 223
Tarviketilaukset................................................................... 223
EPSON Status Monitor apuohjelman käyttäminen.......................................... 223
EPSON Status Monitor -apuohjelman asentaminen..................................... 223
EPSON Status Monitor -apuohjelman käynnistäminen.................................. 225
Yksityiskohtainen tila.............................................................. 227
Vaihto-osatiedot.................................................................. 227
Työn tiedot...................................................................... 228
Ilmoitusasetukset................................................................. 231
Tilaa verkosta.................................................................... 232
Sisältö 10
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Tulostinohjelmiston asennuksen poistaminen.............................................. 233
Luku 9 Tietoja tulostinohjelmistosta (Macintosh)
Kirjoitinohjaimen käyttäminen.......................................................... 236
Tulostinohjaimen käyttäminen...................................................... 236
Määritysten tila-arkin tulostaminen.................................................. 236
Tulostinasetusten muuttaminen..................................................... 237
Laajennettujen asetusten määrittäminen.............................................. 237
EPSON Status Monitor apuohjelman käyttäminen.......................................... 237
EPSON Status Monitor -apuohjelman käynnistäminen.................................. 237
Yksityiskohtainen tila.............................................................. 239
Vaihto-osatiedot.................................................................. 240
Työn tiedot ...................................................................... 241
Ilmoitusasetukset................................................................. 242
Tulostinohjelmiston asennuksen poistaminen.............................................. 243
Mac OS X........................................................................ 243
Luku 10 Tietoja PostScript-tulostinohjaimesta
Järjestelmävaatimukset................................................................. 245
Tulostimen laitteistovaatimukset.................................................... 245
Tietokoneen järjestelmävaatimukset. . . . . . ............................................ 245
PostScript-tulostinohjaimen käyttäminen Windows-käyttöjärjestelmässä....................... 246
Rinnakkaisliitännän PostScript-tulostinohjaimen asentaminen........................... 246
USB-liitännän PostScript-tulostinohjaimen asentaminen................................ 247
Verkkoliitännän PostScript-tulostinohjaimen asentaminen.............................. 248
PostScript-tulostinohjaimen käyttäminen............................................. 250
AppleTalkin käyttäminen Windows 2000 -käyttöjärjestelmässä. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 250
PostScript-tulostinohjaimen käyttäminen Macintosh-käyttöjärjestelmässä...................... 250
PostScript-kirjoitinohjaimen asentaminen. . . .......................................... 250
Tulostimen valinta. ............................................................... 251
PostScript-tulostinohjaimen käyttäminen............................................. 253
Luku 11 Tietoja PCL5/PCL6-tulostinohjaimesta
Järjestelmävaatimukset................................................................. 254
Tulostimen laitteistovaatimukset.................................................... 254
Sisältö 11
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Tietokoneen järjestelmävaatimukset. . . . . . ............................................ 254
PCL5/PCL6-tulostinohjaimen käyttäminen................................................ 255
PCL5/PCL6-tulostinohjaimen asentaminen. . . . . ...................................... 256
PCL5/PCL6-tulostinohjaimen käyttäminen............................................ 256
Liite A Tekniset tiedot
Paperi............................................................................... 258
Valittavissa olevat paperityypit...................................................... 258
Paperit, joiden käyttöä on syytä välttää................................................ 259
Tulostusalue..................................................................... 260
Tulostin............................................................................. 260
Yleistä........................................................................... 260
Ympäristö....................................................................... 261
Mekaaniset ominaisuudet.......................................................... 262
Sähköominaisuudet............................................................... 262
Standardit ja hyväksynnät.......................................................... 262
Liitännät............................................................................. 263
Rinnakkaisliitäntä................................................................. 263
USB-liitäntä...................................................................... 263
Ethernet-liitäntä.................................................................. 263
Lisävarusteet ja kulutustarvikkeet........................................................ 264
Valinnainen arkinsyöttölokero...................................................... 264
Duplex-yksikkö................................................................... 264
Tulostimen jalusta................................................................. 265
Muistimoduulit................................................................... 265
CompactFlash-muisti.............................................................. 265
Värikasetti....................................................................... 266
Valojohdeyksikkö................................................................. 266
Värijauheen keräysastia............................................................ 266
Liite B Tuotetuki
Yhteyden ottaminen tuotetukeen........................................................ 267
Ennen kuin otat yhteyttä Epsoniin................................................... 267
Australia......................................................................... 267
Singapore........................................................................ 268
Thaimaa......................................................................... 269
Sisältö 12
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Vietnam......................................................................... 269
Indonesia........................................................................ 269
Hong Kong...................................................................... 270
Malesia.......................................................................... 271
Intia............................................................................ 272
Filippiinit........................................................................ 273
Hakemisto
Sisältö 13

Turvallisuusohjeet

Turvallisuus

Varoitukset, muistutukset ja huomautukset
Varoitukset
w
varoittavat henkilövahinkojen vaarasta.
Muistutukset
c
laitteiston vahingoittumisen välttämiseksi.
Huomautukset
sisältävät tulostimen toimintaa koskevia vihjeitä ja tärkeitä tietoja.
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Varotoimenpiteet
Noudattamalla annettuja ohjeita huolellisesti takaat laitteen luotettavan ja tehokkaan toiminnan:
Koska tulostimen paino on noin 60 kg, kun kulutustarvikkeet on asennettuna, yhden henkilön
ei pidä nostaa tai kantaa sitä. Tulostimen kantamiseen tarvitaan kaksi henkilöä. Tulostin tulee nostaa oikeista paikoista alla olevan kuvan mukaisesti.
Turvallisuusohjeet 14
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Älä kosketa kiinnitinyksikköä, jossa on merkintä CAUTION HIGH TEMPERATURE äläkä sitä
ympäröivää aluetta. Kiinnitinyksikkö ja sitä ympäröivät alueet saattavat olla erittäin kuumia, jos tulostinta on käytetty äskettäin. Jos kiinnitinyksikköä tai sen ympäristöä on kosketettava, odota ensin 30 minuuttia, jotta kiinnitinyksikkö ja sen ympäristö viilenevät.
*
*CAUTION HIGH TEMPERATURE
Älä laita kättä kiinnitysyksikön sisään, sillä se sisältää teräviä osia ja voi aiheuttaa vahinkoja.
Älä kosketa tulostimen sisällä olevia osia, ellei tässä oppaassa ei toisin neuvota.
Älä aseta tulostimen osia paikalleen väkisin. Tulostin on suunniteltu kestäväksi, mutta liiallinen
voiman käyttö saattaa vahingoittaa sitä.
Aseta värikasetit aina puhtaalle tasaiselle tasolle, kun käsittelet niitä.
Älä yritä tehdä muutoksia värikasettiin tai purkaa sitä.
Älä kosketa väriainetta. Estä väriaineen pääsy silmiin.
Älä hävitä käytettyä värikasettia tai valojohdeyksikköä polttamalla, sillä ne saattavat räjähtää ja
aiheuttaa vamman. Hävitä ne paikallisten säädösten mukaisesti.
Jos väriainetta läikkyy, siivoa se harjaa ja rikkalapiota tai saippuavedellä kostutettua liinaa
käyttäen. Älä käytä imuria, koska hienojakoiset hiukkaset voivat aiheuttaa tulipalon tai räjähdyksen joutuessaan tekemisiin kipinöiden kanssa.
Estä kosteuden tiivistymisestä aiheutuvat vahingot odottamalla vähintään tunti, ennen kuin otat
värikasetin käyttöön, jos olet siirtänyt sen viileästä ympäristöstä lämpimään.
Turvallisuusohjeet 15
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Kun poistat valojohdeyksikön, älä altista sitä lainkaan auringonvalolle ja vältä altistamasta sitä
huoneen valolle kauemmaksi kuin viideksi minuutiksi. Valojohdeyksikön rumpu on valoherkkä. Valolla altistuminen saattaa vahingoittaa rumpua, aiheuttaa tummia tai vaaleita alueita tulostetulle sivulle ja vähentää rummun käyttöikää. Jos on tarpeen pitää valojohdeyksikköä poissa tulostimesta pitkiä aikoja, peitä se läpinäkymättömällä kankaalla.
Älä raaputa rummun pintaa. Kun poistat valojohdeyksikön tulostimesta, aseta se aina puhtaalle
tasaiselle pinnalle. Vältä rummun koskettamista, koska ihosta peräisin oleva öljy voi vahingoittaa sen pintaa pysyvästi ja vaikuttaa tulostuslaatuun.
Paras tulostuslaatu saavutetaan suojaamalla värikasetti ja valojohdeyksikkö suoralta
auringonvalolta, pölyltä, suolapitoiselta ilmalta tai syövyttäviltä kaasuilta (kuten ammoniakki). Vältä paikkoja, joissa lämpötila ja kosteus vaihtelevat rajusti tai nopeasti.
Säilytä kulutustarvikkeet poissa lasten ulottuvilta.
Älä jätä juuttunutta paperia tulostimeen. Paperin jättäminen paikalleen saattaa aiheuttaa
tulostimen ylikuumenemisen.
Vältä muiden laitteiden liittämistä samaan pistorasiaan.
Tärkeitä turvallisuusohjeita
Lue nämä ohjeet, ennen kuin käytät tulostinta:
Tulostimen ja tulostimen virtalähteen sijoittaminen
Aseta tulostin niin, että sen virtajohdon voi kytkeä ja irrottaa helposti.
Älä aseta tulostinta epätasaiselle pinnalle.
Aseta tulostimen johdot niin, ettei niiden päälle astuta.
Kotelon takaosassa tai pohjassa olevat aukot on tarkoitettu tuuletusta varten. Älä peitä niitä. Älä
aseta tulostinta sängylle, sohvalle, maton päälle tai muulle vastaavalle huokoiselle pinnalle tai asennuskoteloon, jossa ei ole riittävää ilmanvaihtoa.
Tulostimen liitäntätyyppi on Non-LPS (rajoittamaton virtalähde).
Kytke kaikki laitteet kunnolla maadoitettuihin pistorasioihin. Vältä käyttämästä pistorasioita
samassa piirissä kuin kopiokoneet tai ilmastointilaitteet, jotka kytkeytyvät päälle ja sammuvat säännöllisesti.
Turvallisuusohjeet 16
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Liitä tulostin virtalähteeseen, joka vastaa tulostimen vaatimuksia. Tulostimen virtavaatimukset
on ilmoitettu tulostimen merkintätarrassa. Ota epäselvissä tapauksissa yhteyttä alueesi energialaitokseen tai laitteen jälleenmyyjään.
Jos vaihtovirtapistoke ei mene asianmukaisesti paikoilleen, ota yhteys sähköasentajaan.
Kytke laite ainoastaan määritysten mukaiseen virtalähteeseen. Ellet ole varma verkkojännitteestä,
ota yhteys jälleenmyyjään tai sähkölaitokseen.
Kun liität laitteen tietokoneeseen tai muuhun laitteeseen kaapelilla, varmista liitinten suunta.
Kukin liitin voidaan liittää ainoastaan yhdellä tavalla. Liittimen kytkeminen väärin voi vahingoittaa molempia kaapelilla liitettäviä laitteita.
Jos käytät jatkojohtoa, varmista, ettei siihen kytkettyjen laitteiden yhteen laskettu ampeeriarvo
ylitä johdolle määritettyä ampeeriarvoa.
Irrota tulostin pistorasiasta ja vie ammattitaitoiseen huoltoon seuraavissa tilanteissa:
A. Virtajohto tai -pistoke on vahingoittunut tai kulunut.
B. Tulostimeen on valunut nestettä.
C. Tulostin on joutunut alttiiksi sateelle tai vedelle.
D. Tulostin ei toimi normaalisti, vaikka sitä käytetään ohjeiden mukaan. Säädä vain niitä
asetuksia, joita on käsitelty käyttöohjeissa. Muiden asetusten virheellinen säätö voi vahingoittaa tulostinta ja tuotteen saaminen takaisin käyttökuntoon voi kestää asiantuntevalta teknikolta pitkään.
E. Tulostin on pudotettu, tai sen kotelo on vahingoittunut.
F. Tulostin alkaa toimia poikkeavalla tavalla tai ilmenee muuta huollon tarvetta.
Tulostimen käyttäminen
Tulostin painaa noin 60 kg. Yhden henkilön ei pidä yrittää nostaa tai kantaa tulostinta. Sen
kantamiseen tarvitaan kaksi henkilöä.
Noudata kaikkia tulostimen varoitus- ja ohjemerkintöjä.
Irrota tulostin pistorasiasta puhdistuksen ajaksi.
Puhdista tulostin hyvin puristetulla kostealla liinalla. Älä käytä nestemäisiä puhdistusaineita tai
suihkeita.
Turvallisuusohjeet 17
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Älä käytä tulostinta kosteassa ympäristössä.
Älä työnnä mitään esineitä tulostinkotelon aukkoihin, koska se saattaa aiheuttaa oikosulkuja,
tulipalon vaaran ja altistaa sähköiskuille.
Vältä nesteiden joutumista tulostimeen.
Älä yritä huoltaa tulostinta itse muilta osin kuin mitä tulostimen ohjeistuksessa nimenomaisesti
on mainittu.
Muuta vain niitä asetuksia, jotka on kuvattu käyttöohjeissa. Muiden asetusten muuttaminen
saattaa aiheuttaa vaurioita, jotka voi korjata vain valtuutettu huoltohenkilö.
Turvallisuustietoja
Virtajohto
Muistutus:
c
Varmista, että virtajohto on asianmukaisten paikallisten turvallisuusmääräysten
mukainen. Käytä vain laitteen mukana tulevaa virtajohtoa. Toisten virtajohtojen käyttäminen saattaa johtaa tulipaloon tai sähköiskuun. Tämän laitteen virtajohtoa tulee käyttää vain tälle laitteelle. Sen käyttäminen muussa laitteessa saattaa aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun.
Jos pistoke vahingoittuu, vaihda virtajohto tai ota yhteyttä valtuutettuun sähköasentajaan.
Jos pistokkeessa on sulakkeita, varmista, että vaihdat sulakkeet kooltaan ja virtamäärältään sopiviin sulakkeisiin.
Turvallisuusohjeet 18
Laserturvallisuusmerkinnät
Varoitus:
w
Tulostimen käsittely ja säätö oppaassa esitettyjen ohjeiden vastaisesti saattaa altistaa käyttäjän vaaralliselle säteilylle. Tulostin on IEC60825-standardin mukainen luokan 1 lasertuote. Oikealla kuvattu merkintä on tulostimen takaosassa niissä maissa, joissa kyseinen merkintä on pakollinen.
Sisäinen lasersäteily:
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Tulostimen kirjoituspäässä on luokan III b laserdiodi, jossa käytetään näkymätöntä lasersädettä. Tulostimen kirjoituspää EI OLE HUOLLETTAVISSA, joten sitä ei tule avata missään tapauksessa. Tulostimen sisällä on toinen laserin varoitusmerkintä.
Otsoniturvallisuus
Otsonipäästöt
Lasertulostimet tuottavat otsonikaasua tulostettaessa. Otsonia syntyy vain tulostuksen aikana.
Otsonin altistumisraja
Epson-lasertulostin tuottaa alle 3 mg/h otsonia jatkuvassa tulostuksessa.
Otsoniriskin minimointi
Minimoi otsonille altistumisriski välttämällä seuraavia olosuhteita:
Käytä useita lasertulostimia suljetussa tilassa.
Käytä tulostinta alhaisessa kosteudessa.
Käytä tulostinta huonosti ilmastoidussa tilassa.
Tulosta jatkuvasti edellä mainittujen olosuhteiden lisäksi.
Turvallisuusohjeet 19
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Tulostimen sijoittaminen
Tulostin kannattaa sijoittaa niin, että tulostimen tuottamat kaasut ja lämpö:
eivät suuntaudu suoraan käyttäjän kasvoihin.
johdetaan ulos rakennuksesta, jos mahdollista.
Virtakytkimeen liittyvät muistutukset
Älä sammuta tulostinta:
Kun tulostin on kytketty päälle, odota, kunnes LCD-paneelissa on Ready (Valmis).
Valmiusvalon vilkkuessa.
Datavalon ollessa päällä tai vilkkuessa.
Tulostettaessa.
Turvallisuusohjeet 20
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Luku 1

Tulostimeen tutustuminen

Lisätietojen etsiminen

Asennusopas
Sisältää tulostimen toimintakuntoon saattamista ja ohjelmiston asentamista koskevat tiedot.
Käyttöopas (tämä opas)
Sisältää tulostimen toimintoja, lisävarusteita, huoltoa ja vianetsintää koskevat tarkat ohjeet sekä tekniset tiedot.
Verkko-opas
Sisältää tietoja tulostinohjaimesta ja verkkoasetuksista verkonvalvojia varten. Ennen kuin tätä opasta voi käyttää, se pitää asentaa verkko-CD-ROM-levyltä tietokoneen kiintolevylle.
*
Verkko-CD-ROM-levy ei ehkä sisälly toimitukseen kaikissa maissa. Tässä tapauksessa voit asentaa
verkko-oppaan ohjelmisto-CD-ROM-levyltä.
Paperin syöttöhäiriö -opas
Sisältää ratkaisuja tavallisiin paperin syöttöhäiriöihin. Suosittelemme, että tulostat tämän oppaan ja pidät sen tulostimen lähellä.
Fonttiopas
Sisältää tietoa tulostimessa käytettävistä fonteista. Kopioi tämä ohje, tai avaa se suoraan seuraavasta ohjelmisto-CD-ROM-levyn hakemistosta. Windows: /COMMON/MANUAL/ENG/FNTG Macintosh: MANUAL:ENG:FNTG
Tulostinohjelmiston käytönaikainen ohje
Napsauttamalla Help (Ohje) näet lisätietoja ja ohjeita tulostinohjaimen käyttöä varten. Käytönaikainen ohje asennetaan automaattisesti tulostinohjelmiston asennuksen yhteydessä.
Tulostimeen tutustuminen 21

Tulostimen osat

Näkymä edestä
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
a
bc
d
i
e
h
f
g
a. ohjauspaneeli b. tulostelokero c. kansi B d. hajusuodatin e. kansi A f. monitoimialusta g. paperin ilmaisin h. vakioalasyöttölokero i. kansi F
Tulostimeen tutustuminen 22
Näkymä takaa
h g
f
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
a
b
c d
e
a. poistosuodatin b. vasen sivukansi c. B-tyyypin liitäntäkorttipaikan kansi d. Ethernet-liitäntä e. vaihtovirtasyöttö f. huoltoliitäntä (vain huoltokäyttöön) g. rinnakkaisliitäntä h. USB-liitäntä
Tulostimeen tutustuminen 23
Tulostimen sisäpuoli
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
dcba
k
a. värikasetti (Yellow (keltainen)) b. värikasetti (magenta) c. värikasetti (Cyan (syaani)) d. värikasetti (Black (musta)) e. valotusikkunan puhdistuskisko f. valojohdeyksikkö (Black (musta)) g. valojohdeyksikkö (Cyan (syaani)) h. valojohdeyksikkö (magenta) i. valojohdeyksikkö (Yellow (keltainen)) j. värijauheen keräysastia k. virtakytkin
e
j fi gh
Tulostimeen tutustuminen 24
l. kansi H m. paperirata G
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
l
m
Ohjauspaneeli
adf
kj
a. LCD-paneeli Näyttää tilaviestit ja ohjauspaneelin valikon asetukset.
c
b
e
i
g h
Tulostimeen tutustuminen 25
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
b.
OK-painike
c.
Takaisin-painike
d.
Ylös-painike
e.
Enter-painike
f.
Alas-painike
g.
Valmiusvalo (vihreä)
h.
Virhevalo (oranssi)
i.
Aloitus/lopetus -näppäin
j.
Datavalo (vihreä)
Näillä painikkeilla pääset ohjauspaneelin valikoihin, joissa voit tehdä tulostinasetuksia ja tarkistaa kulutustarvikkeiden tilan. Katso ohjeet näiden painikkeiden käytöstä kohdasta “Ohjauspaneelin valikoiden käyttö” sivulla 81.
Palaa, kun tulostin on valmis. Tämä tarkoittaa, että tulostin on valmis vastaanottamaan tulostustietoja. Valo on pois päältä, kun tulostin ei ole valmis.
Palaa tai vilkkuu virheen ilmetessä.
Tulostus päättyy, kun tätä painiketta painetaan tulostimen tulostaessa. Kun virhevalo vilkkuu, tämän painikkeen painaminen poistaa virheen ja kytkee tulostimen valmiustilaan.
Palaa, kun tulostustietoja tallennetaan tulostuspuskuriin (tulostimen muistin osa, joka on tietojen vastaanottokäytössä), mutta niitä ei vielä tulosteta. Vilkkuu, kun tulostin käsittelee tietoja. Sammuu, kun tulostuspuskurissa ei ole enää tietoja.
k.
Peruuta työ -painike
Voit peruuttaa nykyisen tulostustyön painamalla näppäintä kerran. Voit poistaa kaikki työt tulostimen muistista painamalla näppäintä yli kaksi sekuntia.

Lisävarusteet ja kulutustarvikkeet

Lisävarusteet
Tulostimen toiminnallisuutta voidaan laajentaa asentamalla seuraavat lisävarusteet.
Tulostimen jalusta (C12C847202)
Tämä lisävaruste asennetaan tulostimen kiinnittämiseksi ja sen avulla tulostinta voidaan liikuttaa kätevästi pyörillä.
Tulostimeen tutustuminen 26
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
500 arkin syöttölokero (C12C802502)
Tämä yksikkö nostaa paperin syöttökapasiteetin 500 paperiarkkiin. Voidaan asentaa enintään kolme yksikköä.
Duplex-yksikkö (C12C802512)
Tämän yksikön avulla tulostetaan paperin molemmille puolille.
CompactFlash-muisti
Tämän lisävarusteen avulla voi tallentaa lomaketasoja, käyttää työvaraustoimintoa ja parantaa lajittelutulostusympäristöä. Voit tallentaa tulostustöitä tulostimen CompactFlash-muistiin ja tulostaa ne suoraan tulostimen ohjauspaneelista käyttämällä työvaraustoimintoa. Voit tulostaa laajempia ja monimutkaisempia tulostustöitä käyttämällä lajittelutulostustoimintoa.
Muistimoduuli
Tämä varuste kasvattaa tulostimen muistia, jolloin voit tulostaa monimutkaisia ja paljon grafiikkaa sisältäviä asiakirjoja. Tulostimen RAM-muistia voidaan kasvattaa 768 Mtavuun lisäämällä 512 Mtavun RAM DIMM -lisämuistimoduuli.
Huomautus:
Varmista, että ostamasi DIMM-muisti on yhteensopiva EPSON-tuotteiden kanssa. Kysy lisätietoja tulostimen myyjältä tai valtuutetulta EPSON-huoltoedustajalta.
Kulutustarvikkeet
Tulostin tarkkailee seuraavien kulutustarvikkeiden käyttöikää. Laite ilmoittaa, milloin kulutustarvikkeet on aika uusia.
Tarvikkeen nimi Tuotekoodi
Värikasetti (Yellow (keltainen)) 0474
Värikasetti (Magenta (magenta)) 0475
Värikasetti (Cyan (syaani)) 0476
Värikasetti (Black (musta)) 0477
Valojohdeyksikkö (Yellow (keltainen)) 1175
Valojohdeyksikkö (Magenta (magenta)) 1176
Valojohdeyksikkö (Cyan (syaani)) 1177
Valojohdeyksikkö (Black (musta)) 1178
Värijauheen keräysastia 0478
Tulostimeen tutustuminen 27
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
Luku 2

Tulostustehtävät

Paperin asettaminen tulostimeen

Tässä osassa on kuvaus siitä, miten paperia lisätään laitteeseen. Jos käytät tulostamiseen erikoismateriaaleja, kuten kalvoja tai kirjekuoria, katso myös “Tulostusmateriaalin valinta ja käyttäminen” sivulla 40. Katso lisätietoja ja paperityypeistä ja -koista kohdasta “Paperi” sivulla
258.
Monitoimialusta
Monitoimialusta on paperilähde monille erityyppisille papereille, kuten tarrat, kirjekuoret, paksu paperi, EPSON Color Laser Coated Paper (EPSON pinnoitettu värilaserpaperi) ja Epson Color Laser Transparencies (EPSON-värilaserkalvot).
Huomautus:
Katso kirjekuorten asetusohjeet kohdasta “Kirjekuoret” sivulla 41.
1. Avaa monitoimialusta.
Tulostustehtävät 28
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
2. Siirrä paperin sivuohjaimia ulospäin.
Huomautus:
Kun ladattu paperikoko on suurempi kuin A4, avaa monitoimialustan laajennusalusta paperin sovittamiseksi.
Tulostustehtävät 29
EPSON AcuLaser C9200 Series Käyttöopas
3. Aseta pino haluttua paperia tulostettava puoli alaspäin. Siirrä sitten paperiohjaimia sopivasti
papereita vasten.
Huomautus:
Varmista, ettet aseta paperia rajamerkkien yli tai alle.
Kun paperi on asetettu, tee Monitoimialustan koko/Monitoimialustan
tyyppi-asetukset siten, että ne vastaavat ohjauspaneelissa asetettua paperikokoa. Lisätietoja on kohdassa “Lokero-valikko” sivulla 86.
Vakioalasyöttölokero
Tämä kasetti on toinen paperilähde monitoimialustan lisäksi.
Tulostustehtävät 30
Loading...
+ 247 hidden pages