Electrolux EKE5003 User Manual [hr]

69807 G-M
Instrukcja użytkownika Płyta gazowa
PL
2
Witamy w świecie Electrolux
Dziękujemy za wybranie doskonałego produktu firmy Electrolux. Mamy nadzieję, że korzystanie z niego będzie dla Ciebie źródłem prawdziwej przyjemności. Ambicją Grupy Electrolux jest oferowanie klientom bogatego wyboru wysokiej jakości produktów, które pomogą uczynić Twoje życie jeszcze bardziej wygodnym. Ich przykłady znajdziesz na okładce niniejszej instrukcji obsługi. Zachęcamy do przeczytania niniejszej instrukcji tak, aby optymalnie wykorzystać wszystkie zalety Twojego nowego urządzenia. Z pewnością docenisz jego zalety i wygodę użytkowania. Powodzenia!
Spis treści
Instrukcje dla użytkownika
Ważne informacje bezpieczeństwa .................................................... 4
Opis płyty ............................................................................................ 6
Eksploatacja ........................................................................................ 7
Konserwacja i czyszczenie ..............................................................10
Gwarancja/Serwis ............................................................................. 24
Gwarancja europejska....................................................................... 26
Instrukcje dla instalatora
Dane techniczne ............................................................................... 12
Podłączenie gazu.............................................................................. 14
Podłączenie elektryczne ................................................................... 16
Przystosowanie do różnych rodzajów gazu...................................... 17
Montaż w blacie................................................................................. 19
Możliwości zabudowy ....................................................................... 21
3
Wskazówki dotyczące korzystania z niniejszej instrukcji
Objaśnienie symboli używanych w instrukcji obsługi:
Porady i wskazówki
Informacje dotyczące
U
środowiska naturalnego
))
)
))
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
Kolejność wykonywania czynności
Urządzenie wyprodukowano zgodnie z następującymi normami Unii Europejskiej:
2006/95/EWG - 93/68/EWG -
89/336/EWG - 90/396/EWG, aktualne wydanie.
4
POLSKI
Informacje ważne dla bezpieczeństwa
Niniejsze ostrzeżenia mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Należy je uważnie przeczytać, przed instalacją lub użyciem urządzenia.
Niniejszą instrukcję należy zachować wraz z urządzeniem, na wypadek potrzeby jej późniejszego użycia. W razie sprzedaży lub przekazania urządzenia innemu użytkownikowi należy pamiętać o przekazaniu nowemu użytkownikowi niniejszej instrukcji, aby umożliwić mu zapoznanie się z funkcjonowaniem urządzenia i ewentualnymi ostrzeżeniami.
Niniejsza instrukcja obowiązuje wyłącznie w krajach, których symbole podano na okładce oraz na samym urządzeniu.
Podczas eksploatacji
Niniejsze urządzenie jest przeznaczone do zastosowań niezawodowych i powinno być używane wyłącznie w prywatnych gospodarstwach domowych. Służy ono do przygotowywania jedzenia i nie może być wykorzystywane do żadnych innych celów.
• Zmienianie, w jakikolwiek sposób, parametrów urządzenia jest niebezpieczne.
• Ze względów bezpieczeństwa i higieny, urządzenie powinno być zawsze utrzymywane w czystości. Tłuszcz i resztki potraw mogą stać się przyczyną pożaru.
Zabrania się korzystania z płyty, jeśli ma ona kontakt z wodą. Zabrania się obsługi płyty mokrymi rękoma.
Płyty nie wolno pozostawiać bez nadzoru podczas gotowania z użyciem oleju i tłuszczy.
• Na płycie nie należy stawiać niestabilnych lub odkształconych naczyń ponieważ mogą się one przewrócić się, prowadząc do rozlania płynu.
Na płytę nie należy nigdy stawiać naczyń z plastiku ani folii aluminiowej.
• Pod płytą nie wolno przechowywać produktów żywnościowych o krótkiej trwałości, elementów wykonanych z tworzywa sztucznego, ani produktów w aerozolu.
• Pod żadnym pozorem nie należy próbować naprawiać urządzenia we własnym zakresie. Naprawy wykonywane przez osoby niedoświadczone mogą spowodować obrażenia lub poważne nieprawidłowości w działaniu urządzenia. Należy skontaktować się z lokalnym serwisem technicznym. Należy zawsze domagać się oryginalnych części zamiennych.
• Podczas gdy urządzenie nie jest używane, pokrętła powinny być zawsze wyłączone.
W razie podłączenia innych urządzeń elektrycznych do gniazdka obok płyty, należy dopilnować, aby ich przewody nie dotykały gorących elementów płyty.
Jeśli urządzenie jest niesprawne, należy odłączyć je od zasilania elektrycznego.
5
Funkcja zabezpieczenia przed dziećmi
Niniejsze urządzenie nie jest przeznaczone do obsługi przez dzieci, ani inne osoby, których zdolności fizyczne, sensoryczne lub mentalne, bądź brak doświadczenia i wiedzy, nie pozwalają na bezpieczne z niego korzystanie bez nadzoru lub przeszkolenia osoby odpowiedzialnej.
• Urządzenie jest przeznaczone do obsługi przez osoby dorosłe oraz przez dzieci pod nadzorem. Nie wolno pozwalać małym dzieciom manipulować pokrętłami, ani bawić się piekarnikiem czy w pobliżu piekarnika.
• Dostępne części urządzenia mogą rozgrzewać się w trakcie działania. Uważać, aby dzieci nie zbliżały się do kuchenki, gdy jest ona gorąca.
Dzieci mogą również doznać poważnych urazów w wyniku ściągania patelni lub garnków stojących na płycie.
Instalacja, Czyszczenie i Konserwacja
• Wszystkie czynności związane z instalacją muszą być wykonywane przez wykwalifikowaną lub kompetentną osobę zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami kraju, w którym urządzenie będzie użytkowane.
Wokół urządzenia należy zapewnić odpowiednią wentylację. Niedostateczny dopływ świeżego powietrza może prowadzić do braku tlenu.
• Należy sprawdzić, czy typ gazu i napięcie zasilania w sieci są zgodne z parametrami podanymi na tabliczce znamionowej znajdującej się w pobliżu przewodu zasilającego gazu.
• Urządzenia nie podłącza się do wyciągu gazów. Należy je zainstalować i podłączyć zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi instalacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na wymagania dotyczące wentylacji.
Stosowanie kuchennych urządzeń gazowych powoduje wytwarzanie
ciepła i wilgotności w pomieszczeniu, w którym są one zainstalowane. Sprawdzić, czy kuchnia posiada prawidłową wentylację: naturalne otwory wentylacyjne powinny być otwarte, w przeciwnym razie należy zainstalować wentylator mechaniczny (wyciąg mechaniczny).
Dłuższe intensywne użytkowanie urządzenia może spowodować konieczność zapewnienia dodatkowej wentylacji, np. otwarcia okna, bądź wydajniejszej wentylacji, np. zwiększenia mocy wentylacji mechanicznej, jeśli taka jest stosowana.
Po wypakowaniu urządzenia, należy sprawdzić, czy nie jest ono uszkodzone i czy przewód zasilający jest w idealnym stanie. W przeciwnym razie, przed instalacją urządzenia, należy skontaktować się ze sprzedawcą.
• Odłączyć urządzenie od zasilania elektrycznego przed rozpoczęciem czyszczenia oraz przed wykonaniem jakichkolwiek prac konserwacyjnych.
Do czyszczenia urządzenia nie należy stosować pary ani parowych urządzeń czyszczących.
• Po wyłączeniu pola grzewczego, zapala się wskaźnik ciepła resztkowego. Uważać, aby dzieci nie zbliżały się do urządzenia dopóki wskaźnik nie zgaśnie.
• Płyty ceramicznej nie należy wykorzystywać jako blatu roboczego. Nie przechowywać żadnych rzeczy na płycie ceramicznej.
Nie stosować żadnych naczyń z tworzywa sztucznego ani folii aluminiowej na
6
płycie ceramicznej. Mogą się one stopić na płycie i ją uszkodzić. Zasadniczo, wszystko co przypadkowo zetknie się z powierzchnią ceramiczną powinno być natychmiast usunięte, gdy płyta jest jeszcze gorąca, a następnie wytarte. Dzięki temu zapobiegnie się uszkodzeniu powierzchni płyty. Podobnie należy usuwać cukier oraz resztki potraw o dużej zawartości cukru. Użyć do tego celu skrobaka do płyt ceramicznych.
Niestabilne lub zniekształcone naczynia nie powinny być używane na płycie ceramicznej, ponieważ mogą spowodować wypadek, mogą się wywrócić lub rozlać zawartość.
• Płyta ceramiczna jest odporna na uderzenia, lecz nie jest niezniszczalna! Twarde lub ostre przedmioty spadające z dużej wysokości mogą uszkodzić płytę. W razie wykrycia zadrapań lub pęknięć, należy odłączyć urządzenie od zasilania, aby uniknąć niebezpieczeństwa porażenia, i skontaktować się z najbliższym punktem serwisowym. Nie stosować gąbek do szorowania, produktów ściernych ani silnych środków chemicznych. Stosować wyłącznie środki do czyszczenia płyt ceramicznych.
• Producent nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności w razie nieprzestrzegania wszystkich zaleceń bezpieczeństwa.
Serwis
• Pod żadnym pozorem nie należy próbować naprawiać urządzenia we własnym zakresie. Naprawy wykonywane przez osoby niedoświadczone mogą spowodować obrażenia lub poważne nieprawidłowości w działaniu urządzenia. Należy skontaktować się z lokalnym serwisem technicznym. Należy zawsze domagać się oryginalnych części zamiennych.
U Informacje dotyczące środowiska naturalnego
• Po zainstalowaniu urządzenia należy pozbyć się opakowania zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
W czasie złomowania urządzenia należy odciąć kabel zasilający tak, aby nie można było ponownie wykorzystać kuchenki.
Symbol na produkcie lub na opakowaniu oznacza, że produktu tego nie wolno traktować tak, jak innych odpadów domowych. Należy oddać go do
właściwego punktu skupu surowców wtórnych zajmującego się złomowanym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Właściwa utylizacja i złomowanie pomaga w eliminacji niekorzystnego wpływu złomowanych produktów na środowisko naturalne oraz zdrowie. Aby uzyskać szczegółowe dane dotyczące możliwości recyklingu niniejszego urządzenia, należy skontaktować się z lokalnym urzędem miasta, służbami oczyszczania miasta lub sklepem, w którym produkt został zakupiony.
Opis płyty
7
3
3
1
5
6
2
1. Blat płyty kuchennej
2. Duży palnik
3. Średni palnik
4. Palnik pomocniczy
5. Pokrętło tylnego prawego palnika (średniego)
6. Pokrętło tylnego lewego palnika (średniego)
7. Pokrętło przedniego lewego palnika (dużego)
8. Pokrętło przedniego prawego palnika (pomocniczego)
7
8
4
8
Instalacja
Instalacja gazowa musi zawsze być wykonana przez wykwalifikowaną osobę zgodnie z obowiązującym prawem i normami.
Odpowiednie instrukcje podano w drugiej części niniejszych instrukcji. Przy instalowaniu urządzenia, należy przewidzieć dostęp dla serwisanta w razie konieczności dokonania naprawy. Producent nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności w razie nieprzestrzegania instrukcji podanych powyżej oraz jakichkolwiek innych wskazówek bezpieczeństwa podanych w niniejszej instrukcji.
PIERWSZA INSTALACJA PŁYTY
Po zainstalowaniu płyty należy usunąć z niej wszelkie zabezpieczenia fabryczne.
Eksploatacja
Pokrętła sterujące palników płyty
Znaczenie symboli na pokrętłach:
z = brak doprowadzenia gazu
= maksymalne doprowadzenie gazu
= minimalne doprowadzenie gazu
Aby łatwiej zapalić palnik, należy to zrobić przed położeniem naczynia na ruszcie palnika.
Palniki płyty
Zapalanie palników:
))
)
))
• obrócić wybrane pokrętło w kierunku
przeciwnym do ruchu wskazówek zegara na pozycję maksymalną, a następnie wcisnąć pokrętło i zapalić płomień.
• Po zapaleniu płomienia, trzymać pokrętło
wciśnięte przez 5 sekund. Dzięki temu termoelement (Rys. 2 - poz. D) rozgrzeje się, a zabezpieczenie wyłączy. W przeciwnym razie dopływ gazu zostanie przerwany. Następnie sprawdzić, czy płomień pali się równomiernie i ustawić pokrętło na wybraną pozycję. Jeśli nie można zapalić płomienia po kilku próbach, należy sprawdzić kołpak (Rys. 1 - poz. A) oraz koronę (Rys. 1 - poz. B) palnika - czy są prawidłowo ułożone.
Aby zgasić płomień, przekręcić pokrętło na symbol z.
A - Kołpak palnika B - Korona palnika C - Elektroda zapłonowa D - Termoelement
Rys. 1
9
W razie awarii zasilania, zapłon zadziała nawet bez elektryczności; w takiej sytuacji należy zbliżyć ogień do palnika, wcisnąć odpowiadające temu palnikowi pokrętło i przekręcić je maksymalnie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Po włączeniu zasilania po zakończeniu instalacji lub po przerwie w dostawie prądu często automatycznie uruchamiana jest zapalarka.
Prawidłowa eksploatacja płyty
Aby zapewnić maksymalną sprawność palników, zaleca się stosowanie jedynie
garnków i patelni o płaskim dnie, których średnica pokrywa się ze średnicą stosowanego palnika, dzięki czemu płomienie nie wychodzą poza spód naczynia (patrz tabela obok).
Palnik Średnica Średnica
minimalna maksymalna
Duży (szybkie grzanie) 160 mm 260 mm Średni (średnio-szybkie grzanie) 120 mm 220 mm Mały (pomocniczy) 80 mm 160 mm
Po zagotowaniu płynu należy zmniejszyć płomień tak, aby jedynie utrzymać stan gotowania.
Stosować jedynie garnki i patelnie o płaskim dnie. Stosowanie naczyń, których średnica jest mniejsza od zalecanej
powoduje wyjście płomienia poza dno naczynia oraz nadmierne nagrzewanie uchwytów.
Należy uważnie nadzorować gotowanie z użyciem oleju lub tłuszczy, ponieważ artykuły te mogą spowodować pożar w razie przegrzania.
Unikać dłuższego gotowania potraw w naczyniach krzemionkowych, ceramicznych lub żeliwnych. Podobnie, nie stosować folii aluminiowej do zabezpieczania góry naczynia podczas gotowania.
Sprawdzić, czy naczynia nie wystają poza krawędź blatu płyty kuchennej oraz czy są ustawione centralnie na pierścieniach. Dzięki temu zapewnia się mniejsze zużycie gazu.
Nie stawiać niestabilnych lub zdeformowanych garnków na pierścieniach: może dojść do wypadku, gdy się przewrócą lub rozleje się ich zawartość.
Nie wolno kłaść naczyń na panelu sterowania.
W przypadku trudności w obracaniu pokręteł należy skontaktować się z lokalnym punktem serwisowym.
Loading...
+ 19 hidden pages