Delonghi VH 300, VH 400 Instructions Manual [pl]

PRZED ROZPOCZ¢CIEM EKSPLOATACJI NALE˚Y SI¢ DOK¸ADNIE ZAPOZNAå Z NINIEJSZÑ INSTRUKCJÑ OBS¸UGI. UMO˚LIWI TO NAJPE¸NIEJSZE WYKORZYSTANIE MO˚LIWOÂCI URZÑDZENIA I ZAPEWNI MAKSYMALNE BEZPIECZE¡STWO U˚YTKOWANIA.
WA˚NE WSKAZÓWKI DOTYCZÑCE BEZPIECZE¡STWA
- Po rozpakowaniu sprawdziç czy urzàdzenie nie jest uszkodzone. W przypadku wystàpienia wàtpliwoÊci nie uruchamiaç urzàdzenia i skontaktowaç si´ z wykwalifikowanym technikiem.
- Przed pod∏àczeniem nale˝y sprawdziç, czy êród∏o zasilania odpowiada napi´ciu podanemu na tabliczce znamionowej urzàdzenia.
-W przypadku, gdy wtyczka nie pasuje do gniazdka, wykwalifikowany personel powinien jà wymieniç na wtyczk´ tego samego typu.
- Nie zanurzaç urzàdzenia w wodzie.
- Niniejsze urzàdzenie przeznaczone jest wy∏àcznie do u˝ytku, do którego zosta∏o zaprojektowa­ne, czyli do nawil˝ania pomieszczeƒ domowych. Wszelkie inne zastosowania niniejszego urzàdzenia sà niew∏aÊciwe i tym samym mogà stwarzaç zagro˝enie. Producent nie b´dzie po­nosiç odpowiedzialnoÊci za jakiekolwiek szkody wynikajàce z nieprawid∏owej bàdê nieostro˝nej obs∏ugi oraz/lub napraw wykonywanych przez osoby niewykwalifikowane.
- Podczas korzystania z urzàdzenia nale˝y zachowaç ostro˝noÊç, poniewa˝ w jego wn´trzu wytwarzane sà wysokie temperatury.
- Podczas pracy urzàdzenia i do 15 minut po jego wy∏àczeniu i od∏àczeniu zasilania nie nale˝y wyjmowaç zbiornika.
- Nie uruchamiaç urzàdzenia bez uprzedniego nape∏nienia wodà.
- Je˝eli urzàdzenie nie jest u˝ywane, nie nale˝y pozostawiaç go w∏àczonego, poniewa˝ stanowi êród∏o zagro˝enia.
- Uwaga goràca para wodna. Nie zbli˝aç d∏oni, twarzy ani innych cz´Êci cia∏a do kratki wylotu mgie∏ki podczas pracy urzàdzenia.
- Nie zasilaç urzàdzenia pràdem sta∏ym.
- Urzàdzenie nale˝y umieÊciç na p∏askiej i stabilnej powierzchni. Nie nale˝y go ustawiaç na wyk∏adzinie, dywanie czy delikatnych meblach, które mog∏yby ulec uszkodzeniu na skutek dzia∏ania wilgoci.
- Nie umieszczaç nawil˝acza w pobli˝u êróde∏ ciep∏a, takich jak piecyki, kaloryfery centralnego ogrzewania itp. Urzàdzenie nale˝y umieÊciç na wewn´trznej Êcianie w pobli˝u gniazdka. Nawil˝acz funkcjonuje najlepiej w odleg∏oÊci co najmniej 10 cm od Êciany. Urzàdzenie nale˝y umieÊciç w taki sposób, by wydzielana wilgoç nie by∏a kierowana bezpoÊrednio na Êcian´. Mog∏oby to powodowaç uszkodzenia, zw∏aszcza w przypadku tapet.
- Je˝eli urzàdzenie jest pod∏àczone do zasilania, nale˝y ponadto przestrzegaç nast´pujàcych podstawowych zasad bezpieczeƒstwa:
- nie dotykaç urzàdzenia wilgotnymi lub mokrymi r´kami;
- nie u˝ywaç urzàdzenia z mokrymi lub bosymi stopami;
- w celu wyj´cia wtyczki z gniazdka sieciowego nie nale˝y ciàgnàç za przewód zasilania ani
za samo urzàdzenie;
- urzàdzenie nale˝y przechowywaç z dala od dzieci;
- nie wk∏adaç ˝adnych przedmiotów do wn´trza urzàdzenia;
- nie wystawiaç urzàdzenia na dzia∏anie czynników atmosferycznych ani u˝ywaç na zewnàtrz;
- nie zas∏aniaç kratki wylotowej wilgoci;
-W przypadku uszkodzenia przewodu zasilajàcego, jego wymiany powinien niezw∏ocznie dokonaç upowa˝niony przez producenta technik.
- W przypadku podj´cia decyzji o definitywnym zakoƒczeniu eksploatacji urzàdzenia, nale˝y najpierw od∏àczyç je od êród∏a zasilania, a nast´pnie odciàç przewód zasilajàcy.
- Przed przystàpieniem do czyszczenia lub konserwacji, nale˝y zawsze od∏àczyç urzàdzenie od êród∏a zasilania przez wyj´cie wtyczki z gniazdka sieciowego.
-W przypadku wystàpienia usterki i/lub nieprawid∏owoÊci dzia∏ania, wy∏àczyç urzàdzenie i nie podejmowaç ˝adnych napraw na w∏asnà r´k´. Nale˝y skontaktowaç si´ z autoryzowanym punktem obs∏ugi domagajàc si´ u˝ycia oryginalnych cz´Êci zamiennych i akcesoriów.
- Przed rozpocz´ciem eksploatacji nale˝y zawsze sprawdziç stan przewodu zasilajàcego.
- Nadmierna wilgoç w pomieszczeniu mo˝e powodowaç osadzanie si´ pary wodnej na szybach i meblach. W takim przypadku nale˝y wy∏àczyç nawil˝acz.
- Nie u˝ywaç nawil˝acza w pomieszczeniach o wilgotnoÊci powy˝ej 50%.
Producent zastrzega sobie prawo dokonywania - wed∏ug w∏asnego uznania - zmian w produktach, je˝eli uzna to za uzasadnione ze wzgl´dów prawnych, produkcyjnych, handlowych lub estetycznych.
NINIEJSZÑ INSTRUKCJ¢ NALE˚Y STARANNIE PRZECHOWYWAå, ABY MÓC Z
NIEJ KORZYSTAå W PRZYSZ¸OÂCI.
26
PL
PRZED ROZPOCZ¢CIEM U˚YTKOWANIA
Przed rozpocz´ciem u˝ytkowania nale˝y upewniç si´, ˝e urzàdzenie nie jest uszkodzo­ne, wgi´te itp. oraz sprawdziç czy woda nie wycieka spod obudowy. W razie wystàpienia wàtpliwoÊci urzàdzenia nie nale˝y u˝ywaç i oddaç do autoryzowane­go punktu obs∏ugi w celu dokonania przeglà­du. Nale˝y si´ upewniç, ˝e przewód zasi­lajàcy nie styka si´ z goràcymi cz´Êciami podczas pracy urzàdzenia. Urzàdzenie nale˝y bezwzgl´dnie ustawiaç na poziomej powierzchni. Nie ustawiaç na meblach, szkle, dywanie ani parkiecie.
UWAGA: nie nale˝y odwracaç urzàdzenia do góry nogami podczas pracy.
Je˝eli w urzàdzeniu znajduje si´ woda, nale˝y je przenosiç trzymajàc za spód i dopiero po wyj´ciu wtyczki z gniazdka zasilajàcego. Przed odstawieniem urzàdzenia, nale˝y si´ upewniç, ˝e ostyg∏o. Nie wlewaç do zbiornika p∏ynów zawierajàcych alkohol lub perfumy. Stosowaç zwyk∏à wod´ z kranu. Nie kierowaç strumienia pary na osoby, przedmioty lub Êciany. Przed nape∏nieniem zbiornika zaleca si´ usuni´cie wszelkich pozosta∏oÊci mineralnych i sz­lamu. Przed nape∏nieniem bàdê opró˝nieniem zbiornika wyjàç wtyczk´ przewodu zasilajàcego z gniazdka.
OPIS
A) Oprawka na esencje B) Pokr´t∏o regulacji pary C) Przewód zasilajàcy D) Element grzejny E) Wskaênik sygnalizacyjny poziomu
wody (tylko w niektórych modelach)
F) Otwór zbiornika z korkiem G) Zbiornik na wod´ H) Otwór kontroli poziomu wody (tylko w
niektórych modelach)
ZASTOSOWANIE
- Nale˝y si´ upewniç, ˝e kabel zasilajàcy
nie jest pod∏àczony do gniazdka i ˝e urzàdzenie jest ustawione na ca∏kowicie poziomej powierzchni.
- Obróciç maksymalnie element grzejny
zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a˝ strza∏ka umieszczona na elemencie gr­zejnym znajdzie si´ na wysokoÊci symbo­lu
O na zbiorniku (rys. 1).
- Wyjàç korek z otworu zbiornika i przy
pomocy karafki (rys. 2) nape∏niaç zbior­nik wodà z kranu (nie stosowaç wody de­stylowanej), dopóki wskaênik nie zabarwi si´ na czerwono w niektórych modelach (rys. 3) lub do osiàgni´cia maksymalnego poziomu wskaênika kontroli poziomu wody w pozosta∏ych modelach (rys. 4). Nie dodawaç do wody soli mineralnych. W czasie nape∏niania zbiornika za­chowaç szczególnà ostro˝noÊç, by woda nie przedosta∏a si´ na pokryw´ elementu grzejnego.
UWAGA: NIE NAPE¸NIAå ZBIORNIKA POWY˚EJ ZALECANEGO POZIOMU)
MAKSYMALNY POZIOM ZOSTA¸ PODANY PRZY W¸O˚ONYM ELEMENCIE GRZEJNYM
- Je˝eli pokrywa elementu grzejnego (D) je-
st wilgotna, nale˝y jà bezwzgl´dnie osu­szyç przed pod∏àczeniem urzàdzenia do sieci zasilajàcej.
- Obróciç element grzejny w kierunku prze­ciwnym do ruchu wskazówek zegara a˝ do oporu. (Strza∏ka odniesienia umieszc­zona na elemencie grzejnym powinna znaleêç si´ na wysokoÊci symbolu I na zbiorniku).
- W∏o˝yç przewód do gniazdka sieciowego.
- Aby wy∏àczyç urzàdzenie, wyjàç wtyczk´ z gniazdka, a nast´pnie przesunàç ele­ment grzejny w kierunku zgodnym z ru­chem wskazówek zagara, a˝ strza∏ka znajdzie si´ na wysokoÊci symbolu O.
-W przypadku niektórych modeli, po w∏àczeniu urzàdzenia w∏àcza si´ równie˝ podÊwietlanie.
- Po kilku minutach rozpoczyna si´ wydzie­lanie pary. Czas wytwarzania pary mo˝e byç ró˝ny w zale˝noÊci od rodzaju wody.
- W celu ustawienia poziomu emisji pary nale˝y przesunàç pokr´t∏o (B) (rys. 5).
UWAGA: PODCZAS PRACY URZÑDZENIA POKR¢T¸O JEST GORÑCE!
- Gdy woda osiàgnie minimalny poziom, wytwarzanie pary zostaje zakoƒczone i urzàdzenie wy∏àcza si´ automatycznie.
Na dnie zbiornika pozostaje zawsze pewna iloÊç wody zawierajàca pozosta∏oÊci. Nale˝y jà usunàç opró˝niajàc zawsze ca∏kowicie zbiornik przed dolaniem Êwie˝ej wody.
STOSOWANIE PERFUMOWANYCH ESENCJI
W celu zastosowania perfumowanych esencji, wystarczy wlaç kilka kropli do oprawki na esencj´ (rys. 6) (A).
W ˝adnym wypadku nie nale˝y wlewaç esencji do zbiornika na wod´.
CZYSZCZENIE
•W zale˝noÊci od intensywnoÊci u˝ytkowania urzàdzenia i jakoÊci wody, na elektrodach elementu grzejnego i w komorze kocio∏ka odk∏adajà si´ osady mineralne.
Zaleca si´ regeneracj´ elementu grzejne­go, ka˝dorazowo gdy iloÊç wydzielanej pary ulega zmniejszeniu.
•W celu przeprowadzenia regeneracji na­le˝y od∏àczyç przewód zasilajàcy z gniazdka, wyjàç element grzejny (D) i za­nurzyç TYLKO KO¡CÓWK¢ na oko∏o 8 cm (rys. 7) w roztworze wody z octem lub z substancjà odwapniajàcà dost´pnà w sprzeda˝y i pozostawiç na oko∏o 10 godzin. Po up∏ywie tego okresu op∏ukaç w wodzie koƒcówk´ elementu zwracajàc uwag´, by nie zamoczyç górnej cz´Êci.
• W∏o˝yç element grzejny na miejsce, jak przedstawia rys. 8.
• Przed przystàpieniem do czyszczenia, nale˝y zawsze wyjàç wtyczk´ z gniazdka sieciowego.
• Nie zanurzaç nigdy urzàdzenia w wodzie.
• Do czyszczenia zbiornika u˝ywaç sz­matki lub szczotki.
• Do czyszczenia elementu grzejnego u˝ywaç wy∏àcznie wilgotnej szmatki, a nast´pnie pozostawiç je do ca∏kowitego wyschni´cia.
27
Loading...