Brother DCP-J4110DW, MFC-J4310DW, MFC-J4410DW, MFC-J4510DW, MFC-J4610DW AirPrint Guide

...
AirPrint vejledning
Denne dokumentation gælder for inkjet-modeller.
Version B
DAN

Omfattede modeller

Denne brugsanvisning gælder til følgende modeller. DCP-J4110DW, MFC-J4310DW/J4410DW/J4510DW/J4610DW/J4710DW

Definitioner af bemærkninger

Vi bruger følgende ikon i hele brugsanvisningen:
BEMÆRK
Bemærkninger fortæller dig, hvordan du skal reagere i en given situation, eller giver tip om, hvordan funktionen fungerer med andre indstillinger.

Varemærker

Brother-logoet er et registreret varemærke tilhørende Brother Industries, Ltd. Brother er et varemærke tilhørende Brother Industries, Ltd. iPad, iPhone, iPod, iPod touch, Macintosh, OS X og Safari er varemærker tilhørende Apple Inc., registreret
i USA og andre lande. AirPrint og AirPrint-logoet er varemærker tilhørende Apple Inc. Wi-Fi Direct er et mærke tilhørende Wi-Fi Alliance. Wi-Fi Alliance er et registreret varemærke tilhørende Wi-Fi Alliance. Virksomhederne, hvis software er nævnt ved navn i denne vejledning, har hver især en softwarelicensaftale,
der gælder for deres egne programmer.
Alle varebetegnelser og produktnavne fra virksomheder, der vises på Brother-produkter, relaterede dokumenter og andet materiale, er alle varemærker eller registrerede varemærker tilhørende de respektive selskaber.
©2012 Brother Industries, Ltd. Alle rettigheder forbeholdes.
i

Indholdsfortegnelse

1 Indledning 1
Oversigt ................................................................................................................................................... 1
Krav til hardware ...................................................................................................................................... 1
Understøttede operativsystemer ....................................................................................................... 1
Netværksindstillinger ......................................................................................................................... 1
2 Udskrivning 4
Udskrivning fra iPad, iPhone og iPod touch ............................................................................................ 4
Udskrivning med OS X Lion v10.7 eller senere ....................................................................................... 4
A Fejlfinding 6
Hvis du oplever problemer med din maskine ........................................................................................... 6
Sådan deaktiverer/aktiverer du AirPrint med Web Based Management (webbrowser) ........................... 6
ii
1

Indledning

Oversigt

Med AirPrint kan du udskrive fotos, e-mail, websider og dokumenter fra din iPad, iPhone og iPod touch — uden at det er nødvendigt at installere en driver.
Anmodning om udskrivning
Udskrivning

Krav til hardware

1

Understøttede operativsystemer

AirPrint er kompatibel med iPad (alle modeller), iPhone (3GS eller senere) og iPod touch (3. generation eller senere), der har den seneste version af iOS installeret. Se Apples websted for at få flere oplysninger
http://support.apple.com/kb/HT4356).
(

Netværksindstillinger

For at kunne bruge AirPrint skal din mobilenhed være sluttet til det samme trådløse netværk, som Brother­maskinen er sluttet til. AirPrint understøtter trådløse forbindelser, der anvender adhoc-tilstand, infrastrukturtilstand eller Wi-Fi Direct™ (kun understøttede modeller).
Se brugsanvisningen til din mobilenhed for at konfigurere mobilenheden til et trådløst netværk. Der er et link til brugsanvisningen til din mobilenhed, som kan ses på Apples websted, i mappen med bogmærker i Safari som standard.
Se Hurtig installationsvejledning og Netværksbrugsanvisning til Brother-maskinen for at konfigurere den til et trådløst netværk.
Hvis Brother-maskinen understøtter Wi-Fi Direct, og du vil konfigurere Brother-maskinen til et Wi-Fi Direct­netværk, skal du hente vejledningen til Wi-Fi Direct-netværk fra Brother Solutions Center på adressen (
http://solutions.brother.com/).
1
Indledning
Adhoc-tilstand
Tilslut din mobilenhed til Brother-maskinen uden et trådløst accesspoint/en router.
1
2
1 Mobilenhed
2 Trådløs netværksmaskine (Brother-maskinen)
Infrastrukturtilstand
Tilslut din mobilenhed til Brother-maskinen via et trådløst accesspoint/en router.
Når Brother-maskinen er tilsluttet til det trådløse accesspoint/routeren vha. maskinens trådløse funktion:
1
1
1 Mobilenhed
2 Trådløst accesspoint/router
3 Trådløs netværksmaskine (Brother-maskinen)
2
3
2
Indledning
Når Brother-maskinen er tilsluttet et trådløst accesspoint/en router via et netværkskabel:
1
2
4
3
1 Mobilenhed
2 Trådløst accesspoint/router
3 Netværkskabel
4 Maskine med kabelbaseret eller trådløst netværk (Brother-maskinen)
Wi-Fi Direct-netværk
Tilslut din mobilenhed til Brother-maskinen vha. Wi-Fi Direct. Med Wi-Fi Direct kan du konfigurere et sikkert trådløst netværk mellem Brother-maskinen og en mobilenhed uden brug af et accesspoint.
1
1
2
1 Mobilenhed
2 Brother-maskinen
BEMÆRK
Når du bruger Wi-Fi Direct, understøtter Brother-maskinen kun 1-til-1 trådløs kommunikation.
3
2

Udskrivning

Udskrivning fra iPad, iPhone og iPod touch

Proceduren for udskrivning kan variere afhængigt af programmet. I eksemplet nedenfor bruges Safari.
a Kontrollér, at Brother-maskinen er tændt. b Brug Safari til at åbne den side, du vil udskrive. c Tryk på .
d Tryk på Udskriv. e Kontrollér, at Brother-maskinen er valgt.
Hvis der er valgt en anden maskine, eller hvis der ikke er valgt nogen printer, skal du trykke på det viste printernavn eller Vælg printer. Der vises en liste over tilgængelige maskiner. Tryk på din maskine.
f Vælg blandt de tilgængelige indstillinger, f.eks. hvor mange sider, der skal udskrives, duplexudskrivning
(hvis din maskine understøtter dette).
g Tryk på Udskriv.
BEMÆRK
Papirstørrelse og papirtype specificeres afhængigt af iOS-programmet.
Hvis maskinen understøtter funktionen Secure Function Lock (sikker funktionslås), kan du ikke udskrive
med AirPrint, hvis pc-udskrivning er begrænset. Se Netværksbrugsanvisning og Udvidet brugsanvisning for at få nærmere oplysninger om Secure Function Lock (sikker funktionslås).
2

Udskrivning med OS X Lion v10.7 eller senere

Proceduren for udskrivning kan variere afhængigt af programmet. I eksemplet nedenfor bruges Safari.
a Kontrollér, at Brother-maskinen er tændt. b Brug Safari på Macintosh-computeren til at åbne den side, du vil udskrive. c Vælg Arkiv, og klik på Udskriv. d Kontrollér, at Brother-maskinen er valgt.
Hvis der er valgt en anden maskine, eller hvis der ikke er valgt nogen printer, skal du klikke på rullelisten Printer og vælge Brother-maskinen på listen over tilgængelige printere eller Printere i nærheden.
e Vælg blandt de tilgængelige indstillinger, f.eks. hvor mange sider, der skal udskrives, duplexudskrivning
(hvis din maskine understøtter dette).
f Klik på Udskriv.
4
Udskrivning
g Klik på OK.
BEMÆRK
Hvis maskinen understøtter funktionen Secure Function Lock (sikker funktionslås), kan du ikke udskrive med AirPrint, hvis pc-udskrivning er begrænset. Se Netværksbrugsanvisning og Udvidet brugsanvisning for at få nærmere oplysninger om Secure Function Lock (sikker funktionslås).
2
5
A
I dette kapitel beskrives, hvordan du løser typiske problemer, der kan opstå under brugen af AirPrint med Brother-maskinen. Hvis du stadig ikke kan løse problemet efter at have læst dette kapitel, skal du besøge Brother Solutions Center på adressen:
Fejlfinding
http://solutions.brother.com/.

Hvis du oplever problemer med din maskine

Problem Forslag
Maskinen står ikke på listen over printere. Kontrollér, at Brother-maskinen er tændt.
Kontrollér netværksindstillingerne (se Netværksindstillinger uu side 1).
Flyt mobilenheden tættere på det trådløse accesspoint/routeren eller Brother-maskinen.
Kan ikke udskrive. Kontrollér, at Brother-maskinen er tændt.
Kontrollér netværksindstillingerne (se
Jeg prøver at udskrive flersidede dokumenter fra iPhone, iPod touch og iPad, men KUN den første side udskrives.
Netværksindstillinger uu side 1) Kontrollér, at du har den seneste version af iOS. Se følgende Apple-supportartikel for at få flere
oplysninger om AirPrint: http://support.apple.com/kb/HT4356
.

Sådan deaktiverer/aktiverer du AirPrint med Web Based Management (webbrowser)

A
Du kan bruge en standardwebbrowser til at aktivere og deaktivere maskinens AirPrint-funktion (den er aktiveret som standard).
a Kontrollér, at maskinen er sluttet til det samme netværk som computeren. b Åbn en webbrowser på computeren. c Indtast "vmaskinens IP-adresse/" i browserens adresselinje (hvor "maskinens IP-adresse" er din
maskines IP-adresse).
Eksempel:
x192.168.1.2/
BEMÆRK
Du kan se maskinens IP-adresse på kontrolpanelets netværksmenu. Se Netværksbrugsanvisning til din
maskine for at få flere oplysninger.
Hvis du har indstillet logonadgangskoden for Web Based Management, skal du indtaste adgangskoden i feltet Login (Logon) og derefter klikke på
.
6
Fejlfinding
d Afhængigt af maskinen vises et af følgende skærmbilleder.
(A) (B)
Følg en af nedenstående fremgangsmåder:
Hvis skærmbillede (A) vises
1 Klik på Network (Netværk).
A
2 Klik på Protocol (Protokol). 3Fravælg AirPrint, hvis du vil deaktivere AirPrint. Vælg AirPrint, hvis du vil aktivere AirPrint. 4 Klik på Submit (Send).
Hvis skærmbillede (B) vises
1 Klik på AirPrint. 2Vælg Disabled (Deaktiveret), hvis du vil deaktivere AirPrint. Vælg Enabled (Aktiveret), hvis du vil
aktivere AirPrint.
3 Klik på Submit (Send).
e Genstart maskinen.
7
Besøg os på internettet
http://www.brother.com/
www.brotherearth.com
Loading...