Bosch PDO 6 User guide [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Digitális
kereső készülék
PDO 6
Lekapcsoló
automatika
kb. 10 perc
Elem 1
x 9 V 6LR61
Akku 1 x 9 V 6F22
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
PDO 6 fém- és vezetékkereső
Rend.sz.: 814711
Rendeltetés
A műszer vas és egyéb fémek, (pl. betonacél) valamint feszültség alatt levő vezetők keresésére való falakban, mennyezetben és padlóban.
A műszer részei
Cikksz. 3 603 K10 100 Max. észlelési mélység* – Vasas fémek 60 mm – Nemvas fémek (rézcső) 50 mm – Rézvezetékek (feszültség alatti)** 30 mm
Üzemi hőmérséklet –10 °C...+50 °C Tárolási hőmérséklet –20 °C...+70 °C
Elem élettartam (alkáli-mangán) kb. 6 h Tömeg (EPTA-eljárás, 01/2003) 0,2 kg
*Függ az objektumok anyagától és méretétől, valamint az alapszerkezet anyagától és állapotától. ** Feszültségmentes vezetéknél kisebb az érzékelési mélység
Figyeljen a műszer adattábláján levő cikkszámra: az egyes műszerek kereskedelmi megnevezései eltérhetnek.
Üzembe helyezés Elem behelyezés, csere
Csak alkáli-mangán elemet, vagy akkut használjon. A 6 elemtartó fedél nyitása: nyomja a 7 arretálót a nyíl irányában, és hajtsa le a fedelet. Tegye be a mellékelt elemet. Ügyeljen a helyes polaritásra. Amennyiben az a elemállapot jelző kigyullad, akkor alkáli­mangán elem esetén még kb. 1 órát tud mérni (akkunál kevesebbet). Ha az a jelző villog, akkor még kb. 10 percnyi mérés lehetséges. Amennyiben az a jelző és az 1 világítógyűrű pirosan villog, akkor nem lehet tovább mérni, és elemet ill. akkut kell cserélni.

Vegye ki az elemet/akkut, ha hosszabb ideig nem
használja a műszert. Hosszantartó tárolás alatt az elem
korrodálhat.
Be/kikapcsolás

Bekapcsolás előtt győződjön meg, hogy az 5 szenzor terület nem nedves. Szükség esetén ruhával törölje szárazra a műszert.

Amennyiben a műszer nagyobb hőingadozásnak volt kitéve, használat előtt hagyja temperálódni.
A be- ill. kikapcsoláshoz nyomja a 4 gombot. Rövid önteszt után a műszer üzemkész, az üzemkészséget egy pipa jelzi a d kalibrálás jelző („AutoCal“) mellett. Ha kb. 10 percig nincs mérés, a műszer magától kikapcsol.
A készülék használata
1 Világító gyűrű 2 Jelölő nyílás 3 Kijelző 4 Be/ki gomb 5 Szenzor tartomány 6 Elemtartó fedele 7 Elemtartó fedél arretáló
Kijelző elemek a Elemállapot jelző b Feszültség alatti vezeték c Mérő kijelző d Kalibrálás jelző, „AutoCal“
Műszaki adatok

Védje a műszert nedvességtől és közvetlen napsugárzástól.
Üzemmódok
A műszer detektálja a szenzor tartományába (5) eső tárgyakat.
Fémtárgyak keresése
Bekapcsolás után a gyűrű (1) zölden világít. Illessze a műszert a vizsgálandó felületre, és mozgassa oldalirányokban.
Ha a gyűrű továbbra is zölden világít, és nincs hangjelzés, akkor nem észlelhető fém a műszer alatt. Amikor a műszer
fémtárgyhoz közelít, a c kijelző kitérése növekszik. Fémtárgy fölött az 1 gyűrű pirosan világít, és hangjelzés van. Az első keresztezéskor a fémtárgy helye csak durván lesz meghatározva. Ahogy a fémtárgy fölött a műszert többször átvisszük, a meghatározás egyre pontosabb lesz. Többszöri áthaladás után (anélkül, hogy a műszert a felületről felemelnénk) a fémtárgy helye pontosan megadható: ha a gyűrű pirosan világít és hangjelzés van, akkor a fémtárgy a szenzor középpontja alatt van (a 2 jelölő nyílás alatt).
Feszültség alatti vezetők keresése
A műszer 110 V…400 V feszültséget vivő vezetékeket tud észlelni, ahol a frekvencia a szokásos 50 ill. 60 Hz. Egyéb jellemzőjű vezetékeket (egyenáram, magasabb/alacsonyabb frekvencia vagy feszültség) valamint az árammentes vezetékeket nem lehet megbízhatóan felderíteni, ezek adott esetben mint fémtárgyak lesznek jelezve. A feszültség alatti vezetők automatikusan keresve lesznek minden méréskor. Ilyen vezető fellelésekor a kijelzőn a b („villám”) jelzés jelenik meg. Mozgassa a műszert ismételten a felület fölött – több művelet után a vezető helye igen pontosan megállapítható. Amikor a műszer nagyon közel van a vezetőhöz, a gyűrű pirosan villog, és a hangjelzés sűrűn szól. A feszültség alatti vezetőt könnyebb megtalálni, ha fogyasztó (pl. lámpa, készülék) van rákötve, és bekapcsolva. A 110 V, 230 V és 400 V-os (háromfázisú) vezetékek kb. ugyanakkora kereső teljesítménnyel lesznek detektálva. Bizonyos körülmények esetén (mint pl. fém felületek, vagy magas víztartalmú anyagból való felületek mögötti elhelyezkedés) a feszültség alatti vezetőket nem lehet bizonyosan megtalálni. Amikor egy nagyobb felületnél végig azonos c kitérést kapunk, akkor elektromosan árnyékoló anyagról van szó, és a vezető keresés nem működik megbízhatóan.
Néhány tudnivaló

A mérési eredményeket bizonyos környezeti feltételek
kedvezőtlenül befolyásolhatják. Ilyenek pl.: erős mágneses vagy elektromágneses mezőt előállító készülékek, nedves, vagy fémtartalmú építőanyagok, alu­bevonatú szigetelők, vagy vezető anyagú tapéták. Ezért a
falakban, födémekben, padlón végzett fúrás, fűrészelés vagy marás előtt egyéb információkat is szerezzen be (pl. építési terv).
Objektumok megjelölése
A fellelt tárgy helyét meg lehet jelölni annak felhasználásával, hogy a maximális c kitérésnél a tárgy közepe a 2 jelölőnyílás alatt van. A tárgy széleit a gyűrűnek zöldből pirosra váltása mutatja. Jelölje meg a helyet egy ceruzával a 2 jelölőnyíláson keresztül.
Az „AutoCal“ kijelző
Amennyiben a d „AutoCal“ kalibráló jelző mögötti pipa hosszasabban villog, vagy már nem látható, nem lehet többé megbízhatóan mérni. Küldje a műszert egy Bosch­vevőszolgálathoz.
Karbantartás
Amikor a c jelző tartósan kitér, noha nincs fémtárgy a közelben, a műszert manuálisan kalibrálhatjuk. Ehhez távolítsunk el a közelből minden tárgyat (karórát vagy fém gyűrűt is) és tartsuk fel a műszert a levegőbe. Nyomjuk kikapcsolt műszeren a be/ki (4) gombot, amíg az 1 gyűrű egyszerre pirosan és zölden világít. Engedjük el a gombot. Amennyiben a kalibrálás sikeres volt, a műszer néhány másodperc után újraindul, és ismét üzemkész.
Tisztítás A szennyeződéseket száraz, puha ruhával kell letörölni. Tisztító- vagy oldószert nem szabad használni. A mérés meghamisításának elkerülésére az 5 szenzor tartományban, a műszer elő- és hátoldalán nem lehet felragasztós címke, adattábla, különösen nem fémből. Ha a műszer meghibásodna, akkor erre felhatalmazott szakszervizben kell javíttatni. Pótalkatrész stb. ügyében mindig meg kell adni a 10 jegyű cikkszámot, ami az adattáblán van.
Szerviz és tanácsadás
Robbantott ábrák, pótalkatrész információk:
www.bosch-pt.com
Selejtezés:
A használhatatlanná vált műszereket nem szabad a háztartási szemétbe dobni! A 2002/96/EK irányelv szerint ezeket elkülönítve, környezetbarát módon kell eldobni.
Akkuk/elemek:
Ezeket nem szabad a háztartási szemétbe, tűzbe, vagy vízbe dobni. Össze kell gyűjteni, és a megfelelő gyűjtőhelyen leadni (91/157/EGK irányelv).
Loading...