Black-Decker KX 2000 K User Manual

www.blackanddecker.eu
Upozornění !
Určeno pro kutily.
559400-04 CZ
KX2000K
ČEŠTINA
OPALOVAČ KX2000K
Blahopřejeme!
Blahopřejeme Vám ke koupi nového BLACK & DECKER výrobku. Před začátkem používání tohoto elektrického nářadí si důkladně pročtěte bezpečnostní pokyny a návod k obsluze. Při dalších nejasnostech a otázkách se obracejte na naši zákaznickou službu.
Technické údaje
KX2000K
Příkon 2000 W Teplota vzduchu Nastavitelná: 50-600 Hmotnost 0,85 kg Stupeň jištění Třída 1
Popis
o
C
Ovládání opalovače
Přepněte kolébkový spínač do polohy “ I “ a tak opalovač zapnete. Vypnutí provedete přepnutím spínače do polohy “ 0 “.
1. Hlavní kolébkový spínač
2. Sání vzduchu
3. Opěrná plocha pro postavení do svislé polohy
4. Regulátor nastavení teploty
5. Tryska
Manipulace s opalovačem
Nepokládejte ruce na nasávací otvory ani je ničím jiným nezakrývejte. Omezili byste tím průtok vzduchu opalovačem a způsobili tak jeho přehřátí. Opalovač je vyroben tak, aby mohl být ovládán pouze jednou rukou.
Teplotu vzduchu vystupujícího z trysky můžete ovládat otáčením regulátoru teploty buď po směru nebo proti směru otáčení hodinových ručiček, tím zvýšíte nebo snížíte teplotu.
Poznámka: Před použitím nechejte opalovač několik sekund pracovat, aby se prohřál. Zpočátku může z opalovače vycházet kouř. Jde o normální jev, který brzy ustane.
Vychladnutí
Během provozu opalovače se výstupní tryska velmi zahřeje. Věnujte velkou péči vychladnutí opalovače. Doba vychladnutí se zkrátí, jestliže před vypnutím nastavíte teplotu na minimum necháte opalovač několik minut pracovat. Po vypnutí nechte opalovač vychladnout alespoň 30 minut.
a
Statické použití opalovače
Opalovač je vyroben tak, aby mohl pracovat i když stojí opřený ve svislé poloze. Vždy jej
2
postavte špičkou od sebe. Zajistěte napájecí kabel, aby opalovač nestrhl. Nedotýkejte se trysky a ujistěte se, že do trysky nic nespadlo. Opatrně opalovač vypněte a nechejte jej vychladnout (viz kapitola vychladnutí).
Odstraňování nátěrů
Jestliže odstraňujete nátěry v blízkosti skel, je nezbytné sklo před horkým vzduchem chránit.
Pro tento účel se používá krycí nástavec trysky, který je součástí výbavy opalovače. Opalovač není vhodný pro odstraňování nátěrů
z oken v kovových rámech. A to proto, že horký vzduch z opalovače prohřívá kov a to může způsobit prasknutí skla. Kdykoliv je to možné, odstraňujte nátěry ze dřeva vždy po směru vláken. Neprohřívejte jedno místo příliš dlouho, protože by mohlo dojít k propálení nebo vzplanutí. Opalovač je určen ke změkčení nátěrů a k usnadnění jejich odstranění pomocí ruční škrabky, která je součástí výbavy. Postupujte následovně: Namiřte proud horkého vzduchu na místo, kde se má nátěr odstranit. Jakmile nátěr změkne, seškrábněte jej. Postupně si stanovte dobu nutnou k prohřátí nátěru, která přinese optimální výsledky. Seškrabujte změkčený nátěr ihned, protože za chvíli začne opět tvrdnout. Dbejte na to, aby nezůstávaly zbytky barvy na škrabce, protože by mohlo dojít k jejich vznícení. Jakmile se škrabka zanese, opatrně očistěte její ostří nožem.
Při středních teplotách (druhý sektor)
• Svařování plastů.
Ohýbání a tvarování plastových materiálů.
Povolování zarezlých a příliš dotažených kovových matic a šroubů.
Při vysokých teplotách (třetí sektor)
Odstraňování barev a laků.
• Zapálení dřevěného uhlí.
• Pájení na měkko.
Všechna výše zmíněná použití jsou pouze návodem. Nejdříve je vhodné vyzkoušet tato použití opalovače na malých vzorcích nebo pracovat při nastavení nižší teploty.
Příslušenství
Ve vaší sadě je dodáno všechno příslušenství, které můžete s opalovačem používat. Před připevněním nebo výměnou jakéhokoliv příslušenství se ujistěte, že je opalovač vypnutý a vychladnutý. Seznam příslušenství a jeho využití:
Ikonka Název příslušenství Účel
Chránič skla Chrání okna při odstraňování nátěrů
z rámů
Parabolický nástavec Pro pájení trubek
Kuželový nástavec Soustřeďuje proud
vzduch na malou plochu (svařování a
smršťování) Plochý nástavec Proud vzduchu – “rybina” pokrývá větší plochu
Škrabka Pro ruční odstraňování
nátěrů
Všechna výše zmíněná příslušenství jsou určena pouze k použití na opalovači.
Čištění
Další využití opalovače
Při nízkých teplotách (první sektor)
Vysoušení barev a laků.
• Odstraňování nálepek.
Navoskování a odvoskování (např. u lyží).
Vysoušení vlhkého dřeva.
Smršťování obalů z PVC a izolací.
• Rozmrazování zmrzlých trubek.
Používejte pouze jemné mýdlo a navlhčený kousek látky. Mnoho domácích čistících přípravků obsahuje chemikálie, které mohou poškodit plast. Nepoužívejte také benzín, terpentýn a ředidla nebo jiné podobné produkty. Nikdy nenalévejte dovnitř opalovače žádné tekutiny a nikdy žádnou část opalovače do tekutiny neponořujte.
3
Všeobecné bezpečnostní pokyny
Upozornění! Při používání elektrických
nástrojů by měla být dodržována následující základní bezpečnostní opatření, která snižují riziko vzniku požáru, riziko úrazu elektrickým proudem a riziko poranění osob. Dříve než začnete nástroj používat, přečtěte si řádně následující instrukce a příručku uschovejte.
Pravidla bezpečnosti při práci:
Udržujte čistotu v pracovním prostoru.
Nepořádek na pracovním stole a v jeho okolí může způsobit úraz.
Uvědomte si, v jakém prostředí pracujete. Chraňte nástroj před deštěm a mokrem, nepoužívejte jej ve vlhkém prostředí. Pracovní prostor mějte vždy dobře osvětlen. Nepoužívejte nástroj tam, kde hrozí nebezpečí požáru nebo výbuchu.
Ochrana proti úrazu elektrickým proudem. Vyvarujte se tělesného kontaktu s uzemněnými předměty jako jsou trubky, radiátory, elektrické sporáky a chladničky.
Udržujte děti mimo dosah. Nedovolte ostatním dotýkat se nástroje nebo prodlužovacího kabelu. Všichni, mimo obsluhy, by se měli zdržovat mimo pracovní prostor.
Uskladnění nástroje. Jestliže se nástroj nepoužívá, měl by být uložen na suchém, vyšším a uzamčeném místě, mimo dosah dětí.
Nepřetěžujte nástroj. Nástroj bude pracovat lépe a bezpečněji, jestliže bude používán ve výkonnostním rozsahu, pro který byl určen.
Používejte správný nástroj. Nepřetěžujte malé nástroje nebo přídavná zařízení při práci, která je určena pro výkonnější nástroje. Nepoužívejte nástroj pro práci, pro kterou nebyl určen nepoužívejte například kotoučovou pilu k řezání hlavních větví stromů nebo klád a špalků.
Vhodně se oblékejte. Nenoste příliš volné oblečení nebo šperky, které by mohly být zachyceny pohybujícími se částmi. Jestliže pracujete venku, doporučujeme použití pryžových rukavic a protiskluzové obuvi. Jestliže máte dlouhé vlasy, používejte vhodnou pokrývku hlavy.
Používejte ochranné brýle. Jestliže
pracujete v prašném prostředí nebo v uzavřených prostorách, používejte ochranný štít nebo masku proti prachu.
Připojení odsávacího zařízení. Jestliže
je nástroj vybaven zařízením pro připojení odsávání nebo sběrače prachu, řádně je připojte a používejte je hlavně v uzavřených prostorách.
Nepoškozujte napájecí kabel. Nikdy
nepokládejte nástroj na napájecí kabel. Kabel nikdy nevytahujte ze zásuvky trhnutím nebo škubnutím. Nevystavujte kabel vysokým teplotám, působení oleje a dbejte na to, aby nepřecházel přes ostré hrany.
Upněte si obrobek. K připevnění obrobku
používejte svorky nebo svěrák. Je to bezpečnější, než použití ruky a umožňuje to obsluhovat nástroj oběma rukama.
Nepřekážejte sami sobě. Při práci udržujte
vhodný a pevný postoj.
Provádějte pečlivě údržbu nástroje.
Udržujte řezný nástroj ostrý a čistý, což zajišťuje lepší a bezpečnější provoz. Dodržujte termíny pravidelného mazání a instrukce pro provádění výměny příslušenství. Provádějte pravidelnou prohlídku napájecího kabelu a v případě, že je poškozen, pověřte značkový servis provedením opravy. Stejně tak provádějte prohlídku prodlužovacího kabelu a v případě jeho poškození jej vyměňte. Rukojeti nástroje udržujte suché, čisté a neznečistěné olejem nebo mazivy.
Odpojení nástroje. Nástroj odpojte ze sítě
vždy, jestliže jej nepoužíváte, při provádění opravy nebo při výměně příslušenství jako jsou pily, nože nebo frézy.
Odklizení seřizovacích klíčů a nářadí.
Dříve než nástroj zapnete, zvykněte si kontrolovat, zda nejsou klíče a seřizovací nářadí v blízkosti nástroje, a že jsou uloženy mimo jeho dosah na určeném místě.
Zabraňte neúmyslnému spuštění.
Nepřenášejte nástroj zapojený v síti s prstem na spínači. Ujistěte se, že je spínač vypnut, když zapojujete napájecí kabel do sítě.
Použití venkovního prodlužovacího kabelu. Jestliže nástroj používáte venku, používejte prodlužovací kabel určený pro venkovní použití (takto označený).
Buďte stále pozorní. Stále sledujte co děláte, přemýšlejte a jestliže jste unaveni, přerušte práci.
4
Loading...
+ 8 hidden pages