Behringer SRC2496 User Manual [sv]

Bruksanvisning
Version 1.2 juni 2004
SVENSKA
ULTRAMATCH PRO SRC2496
ULTRAMATCH PRO SRC2496
VIKTIGA SÄKERHETSANVISNINGAR
SÄRSKILDA SÄKERHETSANVISNINGAR:
1) Läs dessa anvisningar.
2) Spara dessa anvisningar.
3) Följ alla varningar.
4) Följ alla anvisningar.
SE UPP: minska risken för elektriska stötar genom att aldrig
ta av höljet upptill på apparaten (eller ta av baksidan). Det finns inget invändigt som kan åtgärdas av användaren  låt kvalificerad personal sköta servicen.
VARNING: För att minska risken för brand och elektriska stötar
ska apparaten skyddas mot regn och fukt. Apparaten går inte utsättas för dropp eller spill och inga vattenbehållare som vaser etc. får placeras på den.
Den här symbolen varnar (överallt där den finns) för oisolerad spänning innanför höljet, som ofta är tillräcklig för att kunna orsaka elektriska stötar.
Den här symbolen hänvisar (överallt där den finns) till viktiga punkter om användning och underhåll i den medfölljande bruksanvisningen.
Tekniska ändringar och ändringar av utseendet förbehålles. Alla uppgifter var aktuella vid tryckning. ADAT® och AKM® samt de här avbildade eller nämnda namn på andra företag, institutioner eller publikationer och deras respektive logotyper är registrerade varumärken och tillhör dess innehavare. Med användningen av dessa hävdar BEHRINGER® inget anspråk på de registrerade varumärken eller något existerande samband mellan varumärkesinnehavaren och BEHRINGER®. BEHRINGER garanterar ej för att beskrivningar, illustrationer och uppgifter är rätt och fullständiga. Avbildade färger och specifikationer kan avvika obetydligt från produkten. BEHRINGER® produkter kan enbart köpas hos auktoriserade återförsäljare. Distributörer och återförsäljare är inte några befullmäktigade ombud till BEHRINGER och saknar behörighet att på något sätt binda BEHRINGER® rättsligt vare sig det handlar om en uttrycklig eller konkludent handling. Denna bruksanvisning är skyddad av upphovsrätten. Varje duplicering resp. Nytryck, även av utdrag och varje återgivning av illustrationer, även i förändrat skick, får endast göras med BEHRINGER Spezielle Studiotechnik GmbH skriftliga tillåtelse. BEHRINGER är ett registrerat varumärke.
5) Använd inte apparaten i närheten av vatten.
6) Rengör endast med torr trasa.
7) Blockera inte ventilationsöppningarna. Installera enligt tillverkarens anvisningar.
8) Installera aldrig intill värmekällor som värmeelement, varmluftsintag, spisar eller annan utrustning som avger värme (inklusive förstärkare).
9) Ändra aldrig en polariserad eller jordad kontakt. En polariserad kontakt har två blad  det ena bredare än det andra. En jordad kontakt har två blad och ett tredje jordstift. Det breda bladet eller jordstiftet är till för din säkerhet. Om den medföljande kontakten inte passar i ditt uttag, ska du kontakta en elektriker för att få uttaget bytt.
10) Skydda elkabeln så att man inte kan trampa på den eller klämma den, särskilt intill kontakterna, förläng­ningssladdar och precis vid apparathöljet.
11) Använd endast tillkopplingar och tillbehör som angetts av tillverkaren.
12) Använd endast med vagn, stativ, trefot, hållare eller bord som angetts av tillverkaren, eller som sålts tillsammans med apparaten. Iakttag särkskild försiktighet med vagn när apparaten/vagnen flyttas.
®
®
13) Dra ur anslutningskontakten und åskväder eller när apparaten inte ska användas under någon längre tid.
14) Låt kvalificerad personal utföra all service. Service är nödvändig när apparaten har skadats, t.ex. när en elkabel eller kontakt är skadad, vätska eller främmande föremål har kommit in i apparaten, eller när den har fallit i golvet.
ALLA RÄTTIGHETER FÖRBEHÅLLS
© 2004 BEHRINGER Spezielle Studiotechnik GmbH.
BEHRINGER Spezielle Studiotechnik GmbH,
Hanns-Martin-Schleyer-Str. 36-38,
47877 Willich-Münchheide II, Tyskland.
Tel. +49 2154 9206 0, Fax +49 2154 9206 4903
2
15) SE UPP!  Serviceinstruktionen är enbart avsedd för kvalificerad servicepersonal. Undvik risker för elektriska stötar genom att enbart utföra sådana serviceåtgärder som beskrivs i bruksanvisningen som en del av normal användning  med mindre du är kvalificerad för att utföra dem.
ULTRAMATCH PRO SRC2496
1. INLEDNING
BEHRINGER ULTRAMATCH PRO är en helt integrerad signalbear­betningsapparat med integrerade 24-bit A/D- och D/A-omvandlare. Genom sin utrustning upprättar den en högmodern och kraftfull förbindelse mellan musikens fysikaliska verklighet och dess registrering som digitala värden. För att kunna bevara autenticiteten hos din musik, har vi inte bara utvecklat ett starkt ferbindelseled mellan den analoga inspelningstekniken och den digitala nivåns otroligt många möjligheter till signalbearbetning, utan dessutom realiserat ULTRAMATCH PRO SRC2496 som ett universellt gränssnitt mellan de olika digitala formaten och sample-frekvenserna.
Härigenom kommer all inkompatibilitet mellan olika utrustningar, som skillnader i anslutningssätt, överförda signaler och normer, att sluta spela någon roll och förpassas till det förgångna.
+ Den här bruksanvisningen har främst till syfte att
göra dig bekant med de specialbegrepp som används, så att du lär känna alla funktionerna. Vi rekommenderar dig att spara bruksanvisningen sedan du först har läst igenom den noggrant, så att du kan läsa om igen när det kan behövas.
1.1 Innan du börjar
ULTRAMATCH PRO har förpackats omsorgsfullt hos tillverkaren för en riktigt säker transport. Om kartongen ändå skulle visa sig vara skadad, bör du genast förvissa dig om att det inte finns några yttre skador på apparaten.
+ Vid eventualla skador skall du INTE skicka tillbaka
apparaten till oss, utan först skall du absolut underrätta handlaren och transportföretaget, eftersom annars alla skadeståndskrav kan bli ogiltiga.
2. KONTROLLELEMENT
2.1 Frontsidan på ULTRAMATCH PRO
Bild 2.1: Kontrollelementen på fronten
Monitor- och ingångssektionen. Monitorsektionen möjliggör anpassning av signalnivån vid den analoga ingången och vid en regleringsbar anslutning för hörlurar. En översiktlig LED-display i ingångssektionen visar detaljerad information över den digitala insignalens olika parametrar.
Mode-sektionen. Här kan man välja mellan olika arbetslägen med ULTRAMATCH PRO som Sample Rate Converter eller koppla om AD-/DA-omvandlaren.
Utgångssektionen. Utgångssektionens tangenter ger omfattande möjligheter att gestalta utsignalenen. På samma sätt som för ingångssektionsdisplayen kan all införmation om utsignalenen avläsas här.
2.1.1 Monitor- och ingångssektion
BEHRINGER ULTRAMATCH PRO behöver en höjdenhet när den byggs in i en 19-rack. Se också till att det finns kvar ca. 10 cm monteringsdjup baktill för anslutningarna.
Vid inbyggnad i rack bör M6 maskinskruvar med muttrar användas.
Se till att luftväxlingen är tillräcklig och ställ aldrig upp ULTRAMATCH PRO på t.ex. ett slutsteg, så att du undviker överhettning.
+ Innan du anslutet ULTRAMATCH PRO till elnätet, skall
du kontrollera noggrant att din apparat är inställd på rätt tillförselspänning!
På säkringshållaren vid nätanslutningsuttaget finns tre triangelformade markeringar. Två av dessa trianglar är motställda varandra. ULTRAMATCH PRO är inställd för den driftsspänning som syns bredvid markeringarna, och den kan ställas om genom att man vrider om säkringshållaren 180°. SE UPP: detta gäller
inte för exportmodeller, som t.ex. är avsedda för en nätspänning på 120 V!
+ Om man anpassar apparaten till en annan
nätspänning, så skall säkringen ändras till motsvarande värde!
Nätanslutning sker med den medföljamde kabeln med standrardkontakt. Den motsvarar alla säkerhetsbestämmelser.
+ Kom absolut ihåg att alla apparater måste vara
jordade. Med tanke på din egen säkerhet skall du abslolut låta bli att ta bort någon jordanslutning i apparaten eller nätkabeln eller göra den overksam.
+ Glöm inte heller att bara sakkunniga personer får
syssla med installation och hantering av apparaten. Under installationen och därefter skall alla personer som sysslar med apparaten vara tillräckligt jordade för att motverka elektrostatiska urladdningar, som annars kan komma ett påverka utrustningens egenskaper negativt.
Bild 2.2: ingångssektionens kontrollelement
Med GAIN-kontrollen kan du anpassa signalnivån vid den analoga ingången optimalt till din ULTRAMATCH PRO. Nivån bör helst vara så hög som möjligt, men 0 dB-LED bör emellertid lysa upp bara sällan eller inte alls. På så sätt undviker man sådana distorsioner som uppstår ur överstyrningar.
Med PHONES-kontrollen bestämmer du volymen för hörlurarna. Du kan lyssna som du vill på den analoga utgången eller den analoga ingången. Du väljer mellan ingång och utgång med SOURCE-tangenten . Den analoga utgången färdigställer alltid den signal som ligger på den valda digitalingången, så at du också kan kontrollera den med över hörlurarna.
+ Om ULTRAMATCH PRO står i A/D- och D/A-omvandlar-
läge, kommer bara den digitala insignalen i inställningen DIG IN (se , ) att överföras till analogutgången.
Stereojackkontakt (6,3 mm) för hörlursanslutning.
+ Vi vill göra dig uppmärksam på att höga volymer
kan skada din hörsel och/eller dina hörlurar. Vrid om PHONES-kontrollen maximalt till vänster innan du kopplar på apparaten. Håll alltid volymen på en väl avpassad nivå.
ANALOG IN- och. ANALOG OUT-LEDs visar vilken signal (in- eller ut) som för tillfället visas som utstyrning .
El SOURCE-tangenten kopplar om den analoga in- eller utsignalen till utstyrningsdisplay.
UTSTYRNINGSDISPLAY. Den signal som visas kan alltid avlyssnas på hörlursutgången.
2. KONTROLLELEMENT
3
ULTRAMATCH PRO SRC2496
De båda LEDs SAMPLE RATE CONV och A/D & D/A CONV informerar dig om ULTRAMATCH PRO för tillfället arbetar som som sample rate converter eller som AD-/DA-omvandlare.
Med MODE-tangen ställer du om mellan de här två funktionerna.
Bild 2.3: ingångssektionens kontrollelement
Det här LED-fältet informerar dig om den digitala insignalens sample-frekvens. Då lyser en LED konstant, när sample­frekvensen ligger exakt som den ställts in, eller när avvikelsen inte överstiger ca. 2 kHz. Är avvikelsen större, blinkar LED-en för det närmaste värdet.
LOCK-LED lyser, när det ligger en giltig digital signal på den aktiverade ingången och ULTRAMATCH PRO kan synkronisera sig efter den. Den här LED-lampan bör lysa under hela bearbetningsförloppet för digitala insignaler och visa en stabil insignal.
ERROR-LED lyser för felaktig (eller obefintlig) insignal. Olika feltillstånd visas över dessa LED som Unlock, Parity Error, Bi-Phase Error och Confidence Error. Dessutom kontrolleras det om signalen är en audiosignal eller inte. Vid alla registrerade feltillstånd kommer utgångarna på SRC2496 att ställas på mute, för att skydda ansluten audioutrustning. Så länge som ERROR-LED lyser, kan ULTRAMATCH PRO inte bearbeta insignalen.
EMPH-LED visar, om insignalen förfogar över en emphasis­identifiering eller inte. Praktiskts sett gäller det för Emphasis en stegrad höjd under den digitala ingspelningen, som kan återgå vid avspelning. Lyser LED, har signalen bearbetats med detta förfarande. Som regel skall man se till att EMPH­LEDs både i ingångs- och i utgångssektionen uppvisar samma tillstånd.
COPY-LED (för Copyright) lyser, när insignalen kommer från en datalagring med kopieringsskydd.
ORIG-LED (för Original) lyser för att visa att den mottagna audiosignalen är en originsomignal ist, och alltså kan kopieras (se också Kapitel 2.1.3 under ).
AES/EBU-LED lyser, när det ligger en signal i AES/EBU­format på den för tillfället aktiverade ingången.
Samma sak gäller för S/PDIF-LED, när en signal i consumer­format ligger där. Om apparaten står i A/D- och D/A­omvandlingsläge, lyser S/PDIF-LED också , när det inte finns någon digitsomignal där. Detta har kopplingtrekniska orsaker och utgör inget fel hos apparatens funktionssätt.
Med den här SOURCE-tangenten väljer du aktiv ingång. Det finns alltid bara en aktiv digital ingång aktiv. Men i A/D & D/A CONV(ERTER)-läget finns möjligheten att samtidigt använda en digital ingång och de analoga ingångarna (parallell A/D­och D/A-omvandling). Se också vidare i Kapitel 3.1.2.
LEDs XLR, RCA och OPTICAL visar vilken ingång som har aktiverats.
2.1.2 Mode-sektionen
SAMPLE RATE-tangenten har till uppgift att välja sample rate, som skall omvandlas i insignalen, resp. i skall ligga på den vid utgångarn. Då skall SRC2496 stå i internal-läge, d.v.s. den skall arbeta som master (se under Punkt och ).
LEDs 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz, 88.2 kHz och 96 kHz visar dig den sample-frekvens, som du har valt med Sample Rate­tangenten. Om sample-frekvensen ges från en extern word clock eller genereras över den digital insignalen, visar LEDs genom att lysa konstant den externa sample-frekvensen (till ca. ± 2 kHz avvikelse). Om en av ljusdioderna blinkar, kommer nästliggande värde att visas (vid avvikelse > 2 kHz).
Med hjälp av CLOCK-tangenten väljer du den källa, från vilken sample-frekvensen vid den digitala utgången på ULTRAMATCH PRO bestäms.
När PLL LOCK-LED lyser, innebär det att SRC2496 bearbetar word-clock-signalerna korrekt.
Lyser INTERNAL-LED, genererar SRC2496 själv sample rate (master). Man använder helst detta läge, när ULTRAMATCH PRO arbetar som A/D-omvandlare.
Lyser EXTERNAL-LED, avgörs sample-frekvensen av extern word clock. Med inställningen External kan också sample-frekvensen genereras vid utgången, om de inte kan skapas av SRC2496 som master.
Lyser DIG IN-LED, övertas word clock-signalen från den inmatade digitala audiosignalen. Denna instellning är bl.a. förnuftig, när du inte vill ändra sample-frekvensen, utan vill konvertera formatet för den digitala utsignalen (S/PDIF efter AES/EBU eller tvärtom).
FORMAT-tangenten bestämmer formatet som ligger i channel status-data för det digitala dataflödet vid utgången. Man kan använda de två formaten AES/EBU och S/PDIF.
LEDs AES/EBU och S/PDIF visar vilket utgångsformat som ställts in. Detta kan hämtas vid alla de tre digitala utgångarna. Du kan alltså också (med lämplig kabel, se också Kap. 4.2.5) leda en signal i S/PDIF-format från XLR-utgången till en annan utrustning, när RCA-utgången redan är upptagen.
WORDLENGTH-tangenten har till uppgift att välja önskad digital ordlängd (16, 20 eller 24 bit).
+ När du vill ändra den digitala ordlängden till ett lägre
värde (t.ex. för att spela in 24-bits signalerna på CD, MD eller DAT med 16 bits), rekommenderar vi att du kopplar på dither-funktionen. Då begränsas de distorsioner, som uppstår när många bits faller bort, till ett ohörbart minimum.
2.1.3 Utgångssektionen
Bild 2.5: Utgångssektionen
LEDs 24 BIT, 20 BIT oc h 16 BIT visar den valda ordlängden.
Bild 2.4: Mode-sektionen
4
2. KONTROLLELEMENT
DITHER-tangenten kopplar dither-funktionen till och från. Om tillhörande LED lyser, är dither-funktionen aktiv.
ULTRAMATCH PRO SRC2496
Kortfattat kan man beskriva dither-funktionen så här: vid omvandling av analoga signaler till digitala numeriska värden, till följd av det ändliga antalet sifferpositioner som finns för matematisk beskrivning av analoga signaler, uppstår avrundningsfel och feltolkningar (kvantifieringsfel). Dessa felkällor kan minimeras. Det sker genom att man mixar in vitt brus med exakt definierad minimal amplitud och bredbandig frekvensfördelning. Detta brus betecknas som en dither­signal. I kombination med den höga interna upplösningen på 24-bits genereras en utomordentligt fin audiosignal.
När man minskar den digitala ordlängden (t.ex. från 24 bit till 20 bit), minskar man därmed också upplösningen och ökar på så sätt sannolikheten för feltolkningar. Det är därför som det är extra bra att använda dither-funktionen i sådana fall.
EMPH-LED lyser vid satt emphasis-bit i utsignalen, med tangenten EMPHASIS kan du kan du koppla emphasis­funktionen till eller från. För att undvika klangförvrängningar, skall LED i utgångssektionen visa samma tillstånd som EMPH-LED i ingångssektionen. Om det faktiskt skulle förekomma i något fall, att en signal uppvisar en emphasis­bit, utan att någon höjstegring har ägt rum, kan du korrigera det nu och stänga av det aktuella bitset.
Med tangenten COPY (för Copyright) kan du påverka status för copy-bits i det sända dataflödet.LEDs COPY och ORIG ger besked om det aktuella läget beträffande kopieringsskydd.
NÄTANSLUTNING/SÄKRINGSHÅLLARE. Använd den medföljande nätkabeln till att ansluta apparaten till elnätet. Kom också ihåg vad som står i Kapitel 1.1. När man byter säkring skall man absolut sätta i en säkring av samma typ.
Bild 2.7: Serienummer
SERIENUMMER. Vi ber dig att lägga ner lite tid på att fylla
i garantin fullständigt och skicka in den till oss inom 14 dagar efter inköpet. Annars går du miste om den utvidgade garantin. Du kan också mycket enkelt göra samma sak på vår online-registrering på www.behringer.com.
Digital inspelning bara en gång
COPY-LED till
ORIG-LED till
Digital inspelning går inte
COPY-LED till
ORIG-LED från
Digital inspelning obegränsat
COPY-LED från
ORIG-LED från
COPY-LED från
ORIG-LED till
Tab. 2.1: Översikt över inställningarna för kopieringskydds-bits
Om COPY-LED och ORIG-LED lyser, kan man kopiera exakt en gång. Data är i så fall belagda med kopieringsskydd. Lyser bara COPY-LED, kan ingen digital kopia göras. Om båda LEDs är släckta, kan man göra sin digitala inspelning utan begränsningar. Genom att trycka på tangenten kan du ändra de avgörande bitsen och kopiera utan probelem.
+ Denna option gäller bara för S/PDIF-signalerna,
eftersom SCMS (Serial Copy Management System) bara existerar i detta format. I formatet Professional (AES/EBU) finns inga problem med kopiering.
+ Vi hänvisar uttryckligen till att kopieringsrättigheter
och upphovsrättsliga bestämmelser måste efterföljas trots att kopieringsskyddet kan tas bort! Apparaten är inte avsedd för tillverkning av otillåtna kopior!
2.2 Baksidan på ULTRAMATCH PRO
Bild 2.8: Wordclock In
WORDCLOCK IN-anslutningen i BNC-teknik är högohmig, d.v.s.
den förfogar över ett internt avslutningsmotstånd (75 Ohm). Anslut här din apparatur, som som skall synkronisera din ULTRAMATCH PRO externt (studiottidskod). Beakta Kapitel 3.2.3.
Bild 2.9: Digitala utgångar
Den digitala XLR-utgången är en standardutmatning för signalen i AES/EBU-format (AES/EBU-LED lyser). Om man har valt S/PDIF-formatet, leder också XLR-utgången denna signal. Närmare uppupplysningar om anslutningarna -
och deras egenskaper finns i Kapitel 4 INSTALLATION.
Det här är OPTICAL-utgången hos ULTRAMATCH PRO. Optical- ut- och ingångsuttagen (Toslink) är igensatta med blindpluggar vid leveransen, för att förhindra nersmutsning och att strålar tränger ut utan kontroll. De tas lätt ur när det behövs. Standardformatet (digital) för den här utgången S/PDIF, man kan också leda ut signal i AES/EBU-format den här vägen.
+ Många consumer-apparater kräver ovillkorligen
consumer-format på sin optiska ingång, annars tar de inte emot någon signal.
RCA-utgången (cinch). Standardformatet (digital) för den här utgången är också S/PDIF. Om man har valt AES/EBU i utgångssektionen, ligger också AES/EBU-formatet på den här utgången. Överföringen sker obalanserat till skillnad från XLR-anslutningen.
Bild 2.6: Nätanslutning/Säkringshållare
2. KONTROLLELEMENT
5
ULTRAMATCH PRO SRC2496
Bild 2.10: Digitala ingångar
- DIGITAL INPUTS
RCA-ingången (Cinch) är den digitala standardingången
för S/PDIF-formatet.
OPTICAL-ingång i Toslink-utförande är också avsett S/PDIF-formatet.
XLR-ingång. Den digitala XLR-ingången standard-ingång för signaler i AES/EBU-format. Den här ingången kan också ta emot S/PDIF- format, likaså kan ingångarna RCA och OPTICAL också bearbeta AES/EBU-format utvöver S/PDIF.
Abb. 2.11: Analoga utgångar/analoga ingångar
ANALOG OUTPUTS. Vid de balanserade analoga
utgångarna i XLR (stereo) kan du fånga upp den nu analoga signalen som omvandlats från ett digitalt format. Den finns tillgänglig här med studionivå (+4 dBu).
ANALOG INPUTS. I de balanserade analoga ingångarna i XLR-utförande (stereo) kan du kan du mata in en analog signal med normal line-nivå. Om anpassning av signalnivån hittar du förklaringar i Kap. 2.1.1 under Punkt .
3. ANVÄNDNINGSEXEMPEL
Det är inte nödvändigt att ha en professionell studio, för att kunna dra nytta av den mångfaldiga funktionerna hos SRC2496. Det är helt vanligt också inom home-recording med förbindelseproblem vid optisk till koaxial anslutning eller omvänt, när man skall avlägsna kopieringsskydd, eller omvandla sample-frekvens från 48 kHz till 44,1 eller 32 kHz.
Det går också utmärkt att använda ULTRAMATCH PRO som high-end AD-/DA-omvandlare eller utvidgad källomkopplare för digitala ingångar, där den erbjuder ett tillförlitligt och billigt alternativ till avsevärt dyrare apparater.
Om ditt hd-recording-system förfogar över ett digitalt gränssnitt, kan du kringgå ljudkortets A/D-omvandlare med hjälp av ULTRAMATCH PRO och på så sätt undgå spridning av indata från räknaren. Om du har ett mixerbord, kan du spela in flera signalkällor samtidigt, genom att du för samman signalerna till en subgrupp, och sedan leder den till SRC2496.
En annan användning består i överspelning från bandinspelningar som kan restaureras och sedan bevars med digitala medel.
Kabeldragningsexempel visas på illustrationerna 3.1 och 3.2.
+ Eftersom subgruppsutgångar till mixerbord,
ljudbandsutgångar och line-utgångar till hifi­förstärkare vanligen levererar en obalanserad signal, skall du läsa närmare om anslutningar till SRC2496 i anvisnbingarna om detta i Kapitel 4 INSTALLATION.
Bild 3.1: Exempel på A/D-omvandling av en mikrofonsignal
Bild 3.2: Exempel på A/D-omvandling av en äldre
ljudbandsinspelning
6
3. ANVÄNDNINGSEXEMPEL
ULTRAMATCH PRO SRC2496
3.1 AD-/DA-omvandling med ULTRAMATCH PRO
3.1.1 Digital-/Analogomvandling
Att använda des ULTRAMATCH PRO som digital-/ analogomvandlare är alltid interessant, när signalerna skall höras hörbara igen efter den digitala bearbetningen, alltså t.ex. för att kringgå en mindre högvärdig D/A-omvandlare hos en apparat med digital utgång (soundcard).
3.1.2 Parallell AD-/DA-omvandling
ULTRAMATCH PRO ger möjlighet till samtidig omvandling av analoga signaler till digitala och tvärtom. Om SRC2496 står i AD-/DA- omvandlarmode, är D/A-omvandling bara möjlig, när man valt CLOCK-tangenten DIG IN i utgångssektionen. Sample­frekvensen bestäms sedan genom den digitalsignal som ligger på. Annars kan SRC2496 bara användas som A/D-omvandlare om D/A-omvandlarfunktionen kopplas från. I SRC-mode är D/A­omvandlaren alltid aktiv.
3.2 Sample Rate-konvertering
Oberoende av vilken digital audiosignal som du leder till ULTRAMATCHPRO, så omvandlas den till ett allmängiltigt standardformat.
3.2.1 Typisk studioanvändning med DAT
Ingspelningar med vanliga DAT-recorders görs för det mesta med 48 kHz och måste därför normalt spelas över analogt från DAT till en professionell recorder. Den D/A-A/D-omvandling som då sker, ger då en onödigt försämrad kvalitet av det urspringliga materialet, genom de inkopplade D/A- och A/D-omvandlarna. Genom att använda ULTRAMATCH PRO övervinner man de här problemen genom att den omvandlar sample-frekvensen enbart på digitalnivån, som kvalitativt sett ligger tydligt över nivån för analogomvandlaren.
Till skillnad från de digitala anslutningarna är de analoga andlutningarna inte galvaniskt separerade, utan balanserat uppbyggda och jordningsproblem föreligger inte.
4.1 Analoga in- och utgångar
ULTRAMATCH PRO förfogar över balanserade in- och utgångar i XLR-Teknik, för att dina värdefulla audiosignaler så mycket som möjligt skall skyddas mot elektromagnetiska interferenser. Belägningen för stickkontakter, pluggar och uttag kan du se på de följande illustrationerna.
Naturligtvis finns också möjligheten att skicka signalen från obalanserade utgångar (t.ex. soundcard eller mixerutgång) till SRC2496, för att vidarearbeta dem digitalt. Det är likaledes helt problemfritt att ta emot analoga signaler på obalanserade kontakter (t.ex. hifi-förstärkare eller bandspelare) från ULTRAMATCH PRO (t.ex. när man använder high-end-D/A-omvandlare mellan CD-spelare och förstärkare).
+ Vid obalanserad användning vid XLR-uttagen/
kontakterna skall pin 1 och pin 3 förbindas med varandra!
Bild 4.1: obalanserad sändning till ULTRAMATCH PRO
3.2.2 Harddisk Recording
ULTRAMATCH PRO kan gå in vid varje punkt i audio­vbearbetningen, alltså också i vägen pc till DAT. Detta möjliggör att man kan arbeta i recording-systemet med kritiskt audiomaterial 32 kHz (eller högre, beroende på vilka sample-frekvenser som ditt hd-recording-system kan hantera), och en omvandling av det färdigklippta materialet under överspelning till DAT-recordern med 44,1 kHz (eller också 48 kHz).
3.2.3 Master/Slave-problemlösning
Under arbetet med ett digitalt mixerbord, kan man ha en CD­spelare som CD-spelare master, och mixerbordet som slave. Den här modellen fungerar inte när man ansluter en DAT-recorder också, som intespelar in, utan också spelar av. Mixerbordet kan bara synkronisera sig med en källa, och audiodata från andra källor bearbetas felaktigt p.g.a. den uteblivna synkroniseringen.
När du ändå vill lägga in ULTRAMATCH PRO SRC2496 mellan den osynkroniserbara apparaten (en DAT-recorder eller CD-spelare) och mixerbordets ingång, kann den sända ut audiosignalen med en studiotidskod som matats in den externa synkroniseringsingången (WORDCLOCK IN, ).
Därmed kan man ansluta varje apparat i en studio med central tidskod över ULTRAMATCH PRO till vilken annan apparat som helst, oberoende av vilka möjligheter som fanns från början.
4. INSTALLATION
De digitala in- och utförbindelserna hos ULTRAMATCH PRO är kortslutningssäkra och balanserade över transformator. Det är uteslutet att brum kan uppstå genom många anslutningar ocskå när man använder telefon(-jakc-)pluggar. Vidare har de digitala anslutningarna ett helt jordningsfritt utförande, vilket tillåter arbete med adaptorer, för att t.ex. leda signalen från jackutgången till XLR-ingången hos en annan apparat.
Bild 4.2: obalanserad mottagning från ULTRAMATCH PRO
4.2 Digitala in- och utgångar
4.2.1 Symmetrisk XLR-förbindelse
De digitala in- och utgångarna i XLR-utförande är inte bundna av AES/EBU-protokollet. De accepterar och levererar dataflöden i både professional- och consumer-format.
Bild 4.3: balanserad anslutning av ULTRAMATCH PRO
Vid längder över 20 m och förhöjda krav (mobil användning, starka högfrekvensfält) bör du använda särskild 110-ohmskabel med dubbel avskärmning. I vanlig drift räcker det emellertid med en vanlig mikrofonkabel för balanserade anslutningssätt.
4. INSTALLATION
7
ULTRAMATCH PRO SRC2496
4.2.2 Unsymmetrisk koaxial cinch-förbindelse
In- och utgångarna i cinch-utförande är inte bundna till S/PDIF­formatet, utan ger också ut i AES/EBU-formatet, när detta är inställt i utgångssektionen.
Bild 4.4: obalanserad användning av ULTRAMATCH PRO
4.2.3 Optisk förbindelse
De optiska in- och utgångarna i TOSLINK-utförande är inte heller bundna till S/PDIF-formatet. De accepterar och levererar dataflöden i både professional- och consumer-format.
4.2.5 Förbindelse via adapter
I vissa fall är det klokt att förbinda in- och utgångarna hos ULTRAMATCH PRO med andra apparaterer över kabeladaptorer. Exempelvis en andra DAT-recorder kan anslutas utan problem över en cinch-XLR-adapter till ULTRAMATCH PRO. Korrekt beläggning framgår av Bild 4.2.
4.3 Hörlursutgång
Hörlursutgången på fronten på ULTRAMATCH PRO SRC2496 är utförd som en stereo-jackkontakt. Beläggningen för pluggkontakten framgår av Bild 4.7.
Bild 4.7: korrekt beläggning för hörlursledarna
Bild 4.5: optiska anslutningssätt för ULTRAMATCH PRO per
Optiska förbindelser är till sin natur okänsliga för elektriska störningsfält, de är problemfira i anslutningarna och förvånansvärt robusta.
+ ADAT
®
-flerspårsformat understöds inte av ULTRAMATCH PRO och kan därför varken läggas in eller konverteras. (ADAT® är ett registrerat varumärke som tillhör Alesis Corporation)
TOSLINK
4.2.4 Word clock
Word clock-signalerna fördelas normalt nätverksteknologiskt. Alltså vidareleds de med 75-ohm-koaxkabel och BNC-T-adapter med avslutningsmotstånd sist.
Bild 4.6: obalanserade anslutningssätt (avslutning) för word
clock-ingången på ULTRAMATCH PRO
8
4. INSTALLATION
5. TEKNISKA DATA
ULTRAMATCH PRO SRC2496
Synkronisering
Interna sample-frekvenser 32, 44.1, 48, 88.2, 96 kHz
Synkronisering över digital ingång
och Wordclock accepterar alla sample
Digital ingång 1
Typ / ingångsimpedans XLR transformator-
Nominell ingångsnivå 0,2 V till 5V peak-to-peak
Digital ingång 2
Typ / ingångsimpedans Cinch transformator-
Nominell ingångsnivå 0,2 V till 5 V peak-to-peak
Digital ingång 3
Typ TOSLINK, optisk
Synkroniseringsingång
Typ / ingångsimpedans BNC / 50 kOhm
Standard Word Clock (1 x FS)
Nominell ingångsnivå 2 V till 6 V peak-to-peak
Digital utgång 1
Typ / utgångsimpedans XLR transformator-
Nominell utgångsnivå 3,5 V peak-to-peak
Digital utgång 2
Typ / utgångsimpedans Cink transformator-
Nominell utgångsnivå 0,5 V peak-to-peak
Digital utgång 3
Typ TOSLINK, optisk
Analoga ingångar
Typ / ingångsimpedans XLR balanserad / 20 kOhm
Nominell ingångsnivå -4 dBu - +22 dBu (0 dBFS),
A/D-omvandlare
upplösning 24-bit /96 kHz
oversampling 128/64-faldig
dynamiskt omfång > 105 dB
frekvenser mellan 31 kHz och 100 kHz, automatisk synkronisering per PLL
balanserad / 110 Ohm
balanserad / 75 Ohm
ljusledande kabel
balanserad / 110 Ohm balanserad
balanserad / 75 Ohm
ljusledarkabel
reglerbar
Delta-Sigma AKM
®
D/A-omvandlare
upplösning 24-bit / 96 kHz
Delta-Sigma AKM
oversampling 128-faldig
dynamiskt omfång > 108 dB
Jitter-undertryckning
Tillåtet jitter på ingång > 40 ns
Egen-jitter på utgång < 2 ns
Egen-jitter vid extern
synkronisering < 20 ns, typiskt 10 ns
Channel status-information på utsignalen
Professional Professional, Audio Use,
Stereo, No Emphasis eller 50/15 µs, Fs = 32,
44.1, 48, 88.2, 96 kHz
Consumer Consumer, Audio Use,
2-channel, Original Material (omkopplingsbart), Copy Permed (omkopplingsbart), No Emphasis eller 50/15 µs, Fs = 32, 44.1, 48, (88.2, 96 kHz inte definierat)
Strömtillförsel
Nätspänning
U.S.A./Canada 120 V~, 60 Hz
Europa/U.K./Australia 230 V~, 50 Hz
Japan 100 V~, 50 - 60 Hz
Generell exportmodell 120/230 V~, 50 - 60 Hz
Effektförbrukning 15 W Säkring 100 - 120 V~: T 250 mA H 250 V
200 - 240 V~: T 125 mA H 250 V
Nätsanlutning Standard-kontakt
Mått / Vikt
Mått ca. 1 3/4" (44,5 mm) x 19"
(482,6 mm) x 7 1/2" (190,5 mm)
Vikt ca. 2 kg
Transportvikt ca. 3,2 kg
®
Analoga utgångar
Typ / utgångsimpedans XLR balanserad / 160 Ohm
Nominell utgångsnivå +16 dBu (0 dBFS)
5. TEKNISKA DATA
BEHRINGERs anstränger sig ständigt för att uppnå och säkerställa högsta tänkbara kvalitetsnivå. Nödvändiga förändringar genomförs utan föregående besked. Därför kan det hända att faktiska upgifter och apparatutseende kan komma att skilja sig från framställningen i bruksanvisningen.
9
Loading...