Albrecht AE2990 AFS Operating Manual [cs]

CB radiostanice AE 2990 AFS
Obj. č.: 65 55 44
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup občanské radiostanice CB Albrecht AE 2990 AFS. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Rozsah dodávky
- Radiostanice CB Albrecht AE 2990 AFS
- Flexibilní BNC přenosná anténa
- Poutko na ruku
- Návod k obsluze
Vlastnosti
- Německo: 80 kanálů FM (4 W) / 40 kanálů AM (1 W) a SSB 4 W
- EU: 40 kanálů FM / SSB (4 W) / 40 kanálů AM (1 W)
- Španělsko, Polsko: 40 kanálů FM/AM/SSB (4 W):
- Velká Británie: U1/U2 - 1 až 40 kanálů
- Volitelný výkon Hi / Low: Úsporný režim výstupu s nízkým výkonem umožňuje výrazně prodloužit životnost akumulátorů
- Rychlé odkazy na kanál 9 a 19
- Funkce LOCK: Možnost uzamčení tlačítek
- Možnost nastavení funkce Squelch (uložení v sloupcovém grafu)
- RF regulace zesílení optimalizuje příchozí signál
- Zasouvací schránka s akumulátory obsahuje 9 nabíjecích akumulátorů AA (nejsou součástí dodávky)
- Odpovídá evropské normě EN 300 433-2 a EN 300 135-2
- Snadný přechod na radioamatérské kmitočty pro licencované radioamatéry.
Účel použití
AE 2990 je první oficiálně schválenou kapesní CB radiostanicí s provozem SSB. V porovnání s FM je dosah komunikace při modulaci SSV zhruba dvojnásobný. Radiostanici lze přepnout na všechny CB standardy používané v Evropě. Může se napájet akumulátory nebo bateriemi a používat jako přenosné zařízení, nebo ji můžete napájet volitelným externím napájecím adaptérem a používat s externí anténou jako základní CB stanici. Licencovaní radioamatéři si můžou radiostanici snadno upravit na rozsah pásma 10 m a 12 m pro radioamatérské vysílání. K tomuto účelu slouží pokyny k úpravě, které můžete najít v části „Amateur Radio“ a stáhnout z webové stránky www.hobbyradio.de. Předpisy vyžadují, abyste na takto upravené radiostanici používali jen radioamatérské frekvence podle příslušných předpisů a jen k účelům radioamatérského vysílání, ne k žádným jiným účelům. Naopak platí, že používat stanici jako občanskou CB radiostanici je dovoleno pouze v původním továrním nastavení s nastaveným kódem země a při dodržení provozních pravidel platných v regionu, kde vysílačku používáte. Když překročíte hranice, přepněte radiostanici na povolený kód dané země, abyste neporušili předpisy pro rádiový provoz, které se v různých zemích Evropy liší. Používat všechny dostupné funkce této stanice smí jen radioamatéři s platnou licencí.
Popis a ovládací prvky
Horní panel
1. Off/On, VOL: Otočením ovladače ve směru hodinových ručiček
radiostanici zapnete a nastavíte požadovanou hlasitost příjmu.
2. CLAR: Umožňuje měnit frekvence příjmu nad a pod základní frekvenci kanálu, ale funkce je primárně určena k ladění signálů SSB.
3. Připojení antény: Tato radiostanice používá pro připojení dodávané flexibilní antény BNC konektor. Dodávaná anténa umožňuje svojí délkou kvalitní příjem, avšak použitím ještě delší antény, se dosah může výrazně zvýšit.
4. Zdířky SPE a MIC: Zdířky s průměrem 2,5 mm a 3,5 mm slouží pro připojení reproduktoru a mikrofonu, které lze zakoupit jako volitelné příslušenství. Pokud reproduktor a/nebo mikrofon nepoužíváte, nechte zdířky zakryty gumovými kryty, aby se do přístroje nedostala nečistota a voda.
Boční a zadní panel
1. Tlačítko FUNC: Toto tlačítko slouží k aktivaci sekundárních funkcí na čelním panelu radiostanice. Funkce, které se aktivují tímto tlačítkem, jsou na radiostanici vytištěny modrým písmem. Patří mezi ně funkce: MS, M/SCN, RPT a LOCK. Kromě toho se tlačítkem „FUNC“ ovládá funkce volby režimu vysokého nebo nízkého výkonu „Hi/Low“ a pomocí tlačítka se určuje, zda se má na displeji zobrazovat frekvence, nebo číslo kanálu (CH.FR). Stisknutím tohoto ovladače získáte přístup ještě k některým dalším (ne příliš často používaným) funkcím.
2. Tlačítka UP a DWN: Stiskem těchto tlačítek volíte kanály nebo frekvence (v amatérské verzi). Stiskem tlačítka „UP“ se pohybujete k vyšší frekvenci, než se právě ukazuje na displeji a stiskem „DWN“ se posunete na nižší frekvenci, než se právě ukazuje na displeji. V obou případech platí, že když podržíte tlačítko déle než 0,5 sekundy, frekvence se bude nepřetržitě měnit, až dokud tlačítko neuvolníte.
3. Přepínač PTT (Push to Talk): stisknutím tohoto tlačítka se aktivuje příjem a vysílání.
Pokud stisknete tlačítko, aktivuje se vysílání: nyní můžete odeslat zprávu. Pro příjem tlačítko PTT uvolněte. Během vysílání držte vysílačku asi 5 cm od úst a mluvte do mřížky reproduktoru.
4. Pojistka schránky akumulátorů: Posunutím pojistky nahoru se uvolní pouzdro akumulátorů (baterií) a můžete ho vyjmout.
5. Spona na opasek: Umožňuje uchycení radiostanice na opasek a její pohodlné přenášení.
6. Poutko na ruku: Poutko si dejte kolem zápěstí, aby Vám radiostanice neupadla na zem, pokud Vám vyklouzne z ruky.
Čelní panel
1. Tlačítko MS (Memory Save) a ML (Memory Load)
Funkce Vám umožňují ukládat a vyvolat z paměti konkrétní frekvenci a provozní režim (viz níže „Programování paměti“ a „Vyvolání informací z paměti“).
Programování paměti (Memory Save „M1 až M5“
- Tlačítky „UP“ a „DWN“ vyberte požadovanou frekvenci a režim, který chcete uložit.
- Stiskněte a uvolněte tlačítko „FUNC“ a poté stiskněte tlačítko „ML/MS“. V pravé části displeje bude blikat symbol „M“.
- Nakonec stiskněte tlačítko „SCAN/M/SCN“, aby se vše uložilo do paměti M1.
- Opakujte kroky 1 a 2 a stisknutím tlačítka „MODE / H/L“ uložte frekvenci a režim do paměti M2.
- Pro uložení do paměti M3 použijte tlačítko „STEP / CH/FREQ“, pro uložení do paměti M4 tlačítko CH9/19 / LOCK“ a pro uložení do paměti M5 tlačítko „SQ, MICG, RFG / RPT“.
Vyvolání informací z paměti M1 až M5 Nyní použijte funkci pro vyvolání informací uložených v paměti v paměti (ML)
- Pro vyvolání informace z paměti M1 stiskněte tlačítko ML/MS a poté SCAN / MSCN.
- Pro vyvolání informace z paměti M2 stiskněte tlačítko ML/MS a poté MODE / H/L“.
- Pro vyvolání informace z paměti M3 stiskněte tlačítko ML/MS a poté STEP / CH/FREQ.
- Pro vyvolání informace z paměti M4 stiskněte tlačítko ML/MS a poté CH9/19 / LOCK.
- Pro vyvolání informace z paměti M5 stiskněte tlačítko ML/MS a poté SQ, MICG, RFG / RPT.
2. Tlačítko SCN/M/SCAN
Funkce SCN umožňuje automatické ladění kanálů na všech kmitočtech. Ladění se zastaví na prvním kmitočtu, na kterém se zachytí komunikace a zůstane na něm ještě asi 5 sekund po ukončení komunikace. Pro obnovení komunikace stiskněte tlačítko „SCN/M/SCAN“. Na displeji se objeví slovo SCAN. Pro zastavení ladění stiskněte ještě jednou tlačítko „SCN/M/SCAN“. Funkce M/SCAN (Memory Scan): Tato funkce Vám dovoluje procházet všech 5 kanálů uložených v paměti. Když chcete funkci aktivovat, stiskněte nejdříve tlačítko „FUNC“ a poté tlačítko
SCN/M/SCAN“. Pro vypnutí funkce opakujte výše uvedený postup. Shift-Offset Frequency: Když chcete funkci aktivovat, stiskněte a 3 sekundy nebo déle podržte
tlačítko „SCN/M/SCAN“. Na displeji se objeví frekvence posunu a tlačítky „UP“ a „DWN“ ji můžete upravit v rozsahu od 0 do 990 kHz. Tuto funkci lze aktivovat, jen když je radiostanice v režimu radioamatérského provozu. V režimu CB není funkce dostupná (a ani potřebná).
3. Přepínač MODE / H/L
Funkce MODE umožňuje vybrat si jeden ze 4 provozních režimů radiostanice (AM, FM, USB, LSB). Pro výběr požadovaného režimu stiskněte tlačítko „MODE“, dokud na displeji neuvidíte režim, který chcete použít. Režimy se objevují v následujícím pořadí: FM, AM, USB, LSB. FM označuje frekvenční modulaci. Je to standardní režim používaný v celé Evropě. V režimu SSB (Single Side Band – jedno postranní pásmo) máte dolní postranní pásmo (LSB) a horní postranní pásmo (USB). SSB představuje provozní režim s nejvyšší možnou komunikační vzdáleností. Tento režim dlouhého dosahu využívají všechny komerční krátkovlnné služby. Pro dosažení té nejlepší srozumitelnosti je však nutné jemné doladění knoflíkem CLAR a většina posluchačů bude zřejmě potřebovat určitý čas přípravy, než budou schopni zřetelně porozumět SSB komunikaci. Dosažený výsledek však nabídne komunikaci na nejdelší možnou vzdálenost ze všech režimů! Hi/Low: Radiostanice je vybavena vlastním obvodem, který nabízí mimořádný přenosový výkon a dává uživateli možnost, aby si v závislosti na způsobu použití vybral jednu ze dvou úrovní výkonu. V úsporném režimu s nízkým výkonem se podstatným způsobem prodlužuje životnost akumulátorů, která je cca 2x delší oproti režimu s plným výkonem. Doporučuje se, abyste v případě, že Vám postačuje dosah jen kolem 800 m nebo kratší, používali polohu přepínače „Low“ (nízký výkon). Pokud budete potřebovat dosah delší než 800 m, přepněte radiostanici na plný výkon.
Postup při změně úrovně výkonu:
- Stiskněte a uvolněte tlačítko „FUNC“.
- Poté stiskněte a uvolněte tlačítko „MODE/H/L“. Na displeji se objeví slovo „Low“ a to znamená, že výstupní výkon je nastaven na 1 watt v režimu AM/FM. Jedná se o režim, který se doporučuje při komunikaci na krátkou vzdálenost 800 m nebo méně.
- Pro návrat k plnému výkonu stiskněte znovu tlačítko „FUNC“ a poté „MODE/H/L“. Radiostanice se tím vrátí k plnému výkonu 4 W v režimu FM a 1 W / 4 W v režimu AM a 4 W PEP v SSB, podle nastavení země.
4. Tlačítko STEP/CH.FR
Tato funkce se používá k volbě krokování frekvence (1 kHZ, 10 kHz a 100 kHz) a je dostupná, jen když je radiostanice v režimu radioamatérského provozu. Funkce posunu „+“ a „-“: Tato funkce umožňuje uživateli aktivovat frekvenční posun a komunikovat na vyšší nebo nižší frekvenci, než je frekvence příjmu, která se zobrazuje na displeji. Pro aktivaci funkce stiskněte nejdříve tlačítko „FUNC“ a hned poté tlačítko „STEP/CH.FR“. Na displeji se objeví znak „+“, což znamená, že stanice bude nyní vysílat na vyšší frekvenci, než je frekvence příjmu. Pro přenos na nižší frekvenci, než je frekvence příjmu, opakujte výše uvedený postup, aby se na displeji objevil znak „-“. Když chcete funkci deaktivovat, opakujte stejný postup, až se oba symboly „+“ a „-“ z displeje ztratí. Funkci aktivujte, jen když je stanice v režimu 1 (radioamatérský provoz), pokud se používá k opakování přístupového signálu. Zobrazení frekvence: Tlačítko Vám umožňuje zobrazit frekvenci zvoleného kanálu na displeji. Pro aktivaci funkce stiskněte nejdříve tlačítko „FUNC“ a hned poté tlačítko „STEP/CH.FR“.
5. Přepínač CH 9/19 a LOCK
Kanály 9 a 19 se v provozu občanských radiostanic CB používají jako nouzové a volací kanály (charakter používání může být v každé zemi jiný). Pro aktivaci tohoto speciálního kmitočtu stiskněte tlačítko „CH9/19/LOCK“ a provozní frekvence automaticky přeskočí na požadovaný kmitočet. Při každém stisku tlačítka se blikající zobrazení změní na 9, poté na 19 a následně zpět na původní kmitočet. Když je stanice v celopásmovém režimu, toto tlačítko lze používat také k výběru přepínání segmentu pásma (v EU se jedná o nelegální způsob použití). Volací kmitočet v režimu amatérského provozu: Pro monitorování hovoru na volacím kmitočtu 29,300 MHz stiskněte tlačítko „CH9/19/LOCK“. Když na displeji začne blikat 29,300, stiskněte znovu uvedené tlačítko a blikající kmitočet se změní na 29,600. Přenosový kmitočet pak zůstane na 29,300 MHz nebo 29,600 podle toho, který jste zvolili. Pro zrušení monitorování stiskněte znovu tlačítko „CH9/19/LOCK“ a na displeji se objeví původní kmitočet. Tato funkce se aktivuje, jen když je stanice v režimu 1 (radioamatérský provoz). LOCK: Tato funkce umožňuje uživateli zamknout funkce všech tlačítek na radiostanici, a pokud se jednou funkce nastaví, nelze je aktivovat. Pokud si nastavíte provozní režimy podle své potřeby, zabráníte tak jejich nechtěné změně.
Loading...
+ 2 hidden pages