AEG EMS2020 User Manual [pl]

AEG EMS2020 User Manual

USER MANUAL

EMS2020

EMS2020

 

 

m

 

 

Spis treści

 

Przed rozpoczęciem korzystania z kuchni mikrofalowej

4

– Wskazówki dotyczące rozmrażania ręcznego 16

 

Dane techniczne

4

– Tabela programów automatycznego rozmrażania

17

– Tabela programów

18

Wskazówki bezpieczeństwa

5

automatycznego podgrzewania

– Tabela programów funkcji “Snack”

19

– Naczynia

5

Praktyczne wskazówki

20

– Sprawdzenie przydatności naczyń

6

Żywność

6

Konserwacja I czyszczenie

21

– Tabela naczyń

7

– Czyszczenie akcesoriów

 

– Rozpakowanie

7

(talerz i podstawa obrotowa)

21

Obsługa kuchni mikrofalowej

8

– Czyszczenie wnętrza kuchni

21

– Czyszczenie elementów zewnętrznych

21

– Elementy

8

Warunki gwarancji

22

– Podstawa obrotowa / talerz

8

– Panel sterujący

9

Serwis i części zamienne

22

– Ustawienie zegara

10

– Blokada przed przypadkowym uruchomieniem kuchni przez

 

 

dzieci

10

 

 

– Wyłączenie kuchni

10

 

 

– Wyłączenie alarmu

11

 

 

– Szybki start

11

 

 

– Tabela ustawień

11

 

 

– Gotowanie mikrofalowe

12

 

 

– Automatyczne rozmrażanie

13

 

 

– Automatyczne podgrzewanie

14

 

 

– Funkcja “Snack”

15

 

 

3

EMS2020

m

Gratulujemy zakupu nowej kuchni mikrofalowej

Gratulujemy Państwu trafnego wyboru i dziękujemy za zakup produktu firmy Electrolux. Jesteśmy przekonani, że nowa kuchnia mikrofalowa będzie Państwu bardzo przydatna i ułatwi przygotowywanie potraw.

Przed rozpoczęciem korzystania z kuchni mikrofalowej

Prosimy o dokładne zapoznanie się z niniejszą instrukcją obsługi. W celu efektywnego wykorzystania Państwa nowej kuchni mikrofalowej w instrukcji obsługi zawarto wiele cennych wskazówek i porad.

Zalecamy dokładne przeczytanie niniejszej instrukcji obsługi przed rozpoczęciem używania kuchni. Instrukcję należy zachować, aby podczas użytkowania móc w każdej chwili z niej skorzystać.

W przypadku sprzedaży urządzenia prosimy o przekazanie instrukcji nowemu użytkownikowi.

 

 

Dane techniczne

 

 

 

 

 

 

 

Wymiary zewnętrzne

 

Waga 13.5 kg

 

 

 

 

 

 

 

Szerokość484 mm

 

Pojemność 20 litrów

 

 

Głębokość 376 mm

 

 

 

 

Wysokość 275 mm

 

Zasilanie elektryczne 230V, 50 Hz

 

 

 

 

 

 

 

Wymiary komory kuchni

 

Bezpiecznik 10A

 

 

 

 

 

 

 

Szerokość 323 mm

 

Pobór mocy 1300W

 

 

Głębokość 296 mm

 

 

 

 

Wysokość 218 mm

 

Moc użyteczna 800W

 

4

EMS2020

m

Wskazówki bezpieczeństwa

Wbudowany przełącznik blokujący zabezpiecza kuchnię mikrofalową przed uruchomieniem przy otwartych drzwiach.

Nie należy manipulować przy drzwiach ani włączać kuchni, kiedy drzwi są otwarte. Może to narazić obsługującego na oddziaływanie energii mikrofalowej.

Nie należy dopuszczać, aby na powierzchniach uszczelniających drzwi pozostawały resztki produktów żywnościowych lub środków czyszczących (patrz rozdział „Czyszczenie i konserwacja”).

W przypadku usterek nie używać kuchni do czasu usunięcia ich przez autoryzowany zakład serwisowy.

Prosimy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe zamykanie się drzwi oraz na ewentualne usterki, tj.: (1) drzwi nie mogą być zwichrowane, (2) zawiasy i zatrzaski nie mogą być pęknięte i powinny działać niezawodnie, (3) uszczelki oraz powierzchnie uszczelniające nie mogą być uszkodzone.

W przypadku wystąpienia usterki (opisanej powyżej), bądź konieczności wymiany części należy skontaktować się z lokalnym autoryzowanym zakładem serwisowym. Wszelkie prace o charakterze naprawczym i regulacyjnym muszą być wykonywane wyłącznie przez personel autoryzowanych zakładów serwisowych.

W żadnym przypadku nie wolno demontować zewnętrznej obudowy drzwi oraz panelu sterującego, gdyż może to spowodować zagrożenie porażenia prądem elektrycznym o wysokim napięciu.

Kuchnię należy zainstalować i umieścić zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi.

Kuchnię należy użytkować zgodnie z przeznaczeniem - jak podano w niniejszej instrukcji. Nie należy w tym urządzeniu stosować chemikaliów korozyjnych. Ten typ kuchni służy wyłącznie do podgrzewania, gotowania i rozmrażania produktów żywnościowych. Nie jest ona przeznaczona do celów przemysłowych, czy laboratoryjnych, jak również nie może być używana w celach komercyjnych. Użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem powoduje anulowanie gwarancji.

Nie włączać pustej kuchni mikrofalowej. Jeżeli nie ma w niej produktów żywnościowych lub wody, które mogłyby pochłonąć energię mikrofalową, może wystąpić uszkodzenie magnetronu.

Kuchnia mikrofalowa może być obsługiwana wyłącznie przez osoby dorosłe.

Kuchni nie należy przechowywać na zewnątrz pomieszczeń oraz w pobliżu wody.

Nie suszyć w kuchni mokrych przedmiotów lub gazet, gdyż może dojść do ich zapalenia.

Kuchnia nie służy do przechowywania produktów żywnościowych i innych przedmiotów. Nie należy pozostawiać w niej przedmiotów papierowych, sprzętu do gotowania lub produktów żywnościowych, gdy kuchnia nie jest używana.

Naczynia

Większość naczyń ze szkła, tworzyw szklano - ceramicznych i szkła żaroodpornego nadaje się do stosowania w kuchnie mikrofalowej. Mimo, że energia mikrofalowa nie przegrzewa większości naczyń szklanych i ceramicznych, mogą one ulec nagrzaniu w wyniku przenoszenia się ciepła z produktu na pojemnik. Dlatego zalecamy używanie rękawic przy wyjmowaniu z kuchni naczyń.

& Para wydostająca się poprzez drzwi kuchni (lub na nich osiadająca; także krople wody) jest zjawiskiem normalnym. Jest efektem podgrzewania żywności i nie wpływa na sprawność oraz bezpieczeństwo urządzenia. Drzwi nie uszczelniają całkowicie komory kuchni.

Postawy obrotowej nie wolno obracać ręcznie z użyciem siły, gdyż może to spowodować jej uszkodzenie.

Kiedy używamy w kuchnie mikrofalowej naczyń metalowych może wystąpić iskrzenie. Ciągłe iskrzenie może uszkodzić urządzenie. W takim przypadku należy przerwać program i sprawdzić naczynie, z którego korzystamy. Otwory wentylacyjne kuchni nie mogą być zasłonięte (górne, boczne oraz dolne).

m Nie używać kuchni do celów komercyjnych. Kuchnia jest przeznaczona do użytku w warunkach gospodarstwa domowego.

5

EMS2020

Sprawdzenie przydatności naczyń

Umieścić w kuchnie mikrofalowej naczynie wraz ze szklanką wypełnioną do połowy wodą. Podgrzać przy ustawieniu na 900 W (100 %) przez jedną minutę. Jeżeli naczynie jest gorące nie należy stosować go w kuchni mikrofalowej. Jeżeli jest ono lekko ciepłe - może być używane do podgrzewania (ale nie do gotowania). Jeżeli naczynie utrzymało normalną temperaturę (otoczenia) oznacza to, że nadaje się do gotowania w kuchnie mikrofalowej.

Papierowe serwetki, papier woskowany, ręczniki papierowe, tacki, kubki, kartony, opakowania mrożonek i tektura są bardzo wygodne w użyciu. Zawsze należy jednak upewnić się, czy pojemnik wypełniony jest produktem żywnościowym, który będzie pochłaniał energię mikrofalową (i będzie można uniknąć przegrzania naczynia). Stosować się do wskazówek producenta żywności.

Wiele naczyń z tworzyw sztucznych (kubki, talerze, opakowania mrożonek i inne) nadaje się do stosowania w kuchniach mikrofalowych. Jeżeli chcecie Państwo z nich korzystać radzimy zapoznać się z informacją producenta. Należy unikać stosowania opakowań z tworzyw sztucznych wraz z produktami zawierającymi duże ilości cukru lub tłuszczu. Produkty te osiągają w kuchnie mikrofalowej wysoką temperaturę, co może spowodować topienie się niektórych gatunków tworzyw sztucznych.

m

Żywność

Nie należy smażyć potraw na tłuszczu. Jego temperatura nie

jest kontrolowana, co może doprowadzić do sytuacji stwarzającej zagrożenie.

Prażona kukurydza może być przyrządzana tylko w specjalnych opakowaniach lub przystosowanych naczyniach (czynność ta wymaga nadzoru obsługującego).

Produkty posiadające nieporowatą skórę bądź powłokę (takie jak: jabłka, ziemniaki, wątróbki drobiowe, żółtka jaj) wymagają wcześniejszego nakłucia zewnętrznej warstwy, aby zapobiec tworzeniu się pary lub ewentualnemu poparzeniu.

UWAGA: Podczas podgrzewania płynów (tj. zup, sosów, napojów) doprowadzenie ich do temperatury wrzenia może nastąpić bez pojawienia się charakterystycznych pęcherzyków. Aby tego uniknąć należy przyjąć poniższe wskazówki:

1.unikać używania pojemników o prostych ściankach z wąskimi szyjkami;

2.nie doprowadzać do nadmiernego przegrzewania;

3.przed umieszczeniem płynu w kuchni należy go uprzednio zamieszać (czynność powtórzyć w połowie cyklu podgrzewania);

4.po podgrzaniu naczynie z płynem pozostawić jeszcze przez chwilę w kuchni, ponownie zamieszać, a następnie wyjąć pojemnik przy zachowaniu szczególnej ostrożności.

Sprzęt metalowy lub z elementami metalowymi nie powinien być Niektóre produkty, np. jaja oraz szczelnie zamknięte pojemniki,

stosowany w kuchnie mikrofalowej, z wyjątkiem, jeżeli producent wyraźnie określi i zaleci możliwość używania w kuchniach mikrofalowych.

Pojemniki z ograniczonymi możliwościami otwierania (np. butelki) nie powinny być używane do przyrządzania potraw w kuchniach mikrofalowych.

Prosimy o szczególną uwagę przy zdejmowaniu pokrywek bądź przykrywek z naczyń, aby nie poparzyć się parą.

UWAGA : Nie pozostawiać ączonej kuchni mikrofalowej bez nadzoru, kontrolować jej pracę podczas podgrzewania i gotowania z użyciem pojemników wykonanych ze sztucznych, papierowych bądź łatwopalnych materiałów. Jeżeli zauważą Państwo dym prosimy nie otwierać drzwi, lecz natychmiast wyłączyć kuchnię, odłączyć od zasilania elektrycznego i odczekać, aż dym przestanie się wydobywać z wnętrza urządzenia.

Nie podgrzewać w kuchni potraw w puszkach. Produkt należy wyjąć z puszki i umieścić w odpowiednim naczyniu.

szklane słoiki mogą ulec eksplozji i dlatego nie powinny być poddawane działaniu energii mikrofalowej. Czasami jaja mogą eksplodować podczas gotowania. Zawsze należy przekłuwać żółtka, przykryć je pokrywką i po zakończeniu gotowania odczekać jeszcze minutę przed jej zdjęciem.

ZAPAMIĘTAJ:

Postawy obrotowej nie wolno obracać ręcznie z użyciem siły, gdyż może to spowodować jej uszkodzenie.

Kiedy używamy w kuchnie mikrofalowej naczyń metalowych może wystąpić iskrzenie. Ciągłe iskrzenie może uszkodzić urządzenie. W takim przypadku należy przerwać program i sprawdzić naczynie, z którego korzystamy.

Otwory wentylacyjne kuchni nie mogą być zasłonięte (górne, boczne oraz dolne).

Nie używać kuchni do celów komercyjnych.

Kuchnia jest przeznaczona do użytku w warunkach gospodarstwa domowego.

Zachowaj instrukcję obsługi.

7

EMS2020

m

Tabela naczyń

Do gotowania w kuchni mikrofalowej możecie Państwo stosować różnorodne naczynia. Dla Waszego bezpieczeństwa oraz dla zapobiegania zniszczeniu naczyń i kuchni należy wybrać odpowiednie pojemniki i materiały.

Poniższa lista pozwoli Państwu zapoznać się z ogólnymi zasadami doboru naczyń do stosowania w kuchni mikrofalowej.

Materiał

Naczynie

 

Gotowanie mikrofalowe

 

 

 

 

 

Naczynia ze szkła

 

TAK*1

 

żaroodpornego

 

 

 

 

Ceramika i szkło

Szkło z metalowymi

 

NIE

 

dekoracjami

 

 

 

 

 

Szkło ołowiane

 

NIE

Porcelana

Bez dekoracji metalowych

 

TAK

Wyroby garncarskie

 

 

TAK

*2

 

 

 

 

 

 

Wyroby z tworzyw

 

TAK

Tworzywa sztuczne

odpornych na oddziaływanie

 

mikrofal

 

 

 

opakowania z tworzyw

 

TAK

 

sztucznych

 

 

 

 

Naczynia metalowe

Metalowe rondle do

 

NIE

pieczenia

 

 

 

 

 

folia aluminiowa *3

 

TAK

Naczynia papierowe

Kubki, tacki, ręczniki

 

TAK

Papier

 

TAK

 

woskowany

 

 

 

 

Drewno

 

 

NIE

 

Talerz obrotowy

 

TAK

Akcesoria

 

 

 

Podstawa talerza

 

TAK

 

 

 

obrotowego

 

 

 

 

TAK: można używać

NIE: nie wolno używać

 

*1 tylko wtedy, gdy nie ma elementów metalowych.

*2 tylko wtedy, gdy nie jest powleczone substancją zawierającą metal.

*3 UWAGA: folii aluminiowej używać tylko do przykrywania (np. kości udek kurczaka, skrzydełek); folia może iskrzyć!

Rozpakowanie

Podczas rozpakowywania kuchni należy sprawdzić, czy nie jest ona uszkodzona. Uszkodzenia lub braki w wyposażeniu należy natychmiast zgłosić w jednostce handlowej, gdzie dokonaliście Państwo zakupu. Kuchnia, jej wyposażenie lub akcesoria mogą być opakowane w folię zabezpieczającą. Jeśli tak, należy usunąć ją przed pierwszym użyciem kuchni mikrofalowej. Nie należy pozostawiać elementów opakowania w miejscach dostępnych dla dzieci. Materiał, z którego wykonane są elementy opakowania może być zagrożeniem dla dzieci.

8

EMS2020

m

Obsługa kuchni mikrofalowej

1

23

5

6

8

4

 

 

4

7

Elementy

 

Podstawa obrotowa / talerz

 

 

 

1.Komora kuchni mikrofalowej. Wyczyścić i wytrzeć po każdym użyciu.

2.Okno, przez które można sprawdzać stan przygotowania potrawy.

3.Drzwi. Należy je dokładnie zamykać.

4.Zaczepy zatrzaskowe i blokada drzwi.

5.Panel sterujący.

6.Zaczep dla talerza obrotowego

7.Talerz obrotowy wykonany ze specjalnego szkła żaroodpornego. Na talerz należy postawić odpowiednie naczynie z potrawą. Nie używać kuchni bez talerza obrotowego.

8.Podstawa obrotowa talerza; umieszczana w dolnej części kuchni pod talerzem.

1.Podstawę obrotową umieścić w dolnej części kuchni.

2.Talerz obrotowy położyć na podstawie, w sposób pokazany na rysunku. Należy upewnić się, że talerz został odpowiednio zamocowany w wypustce. Nie wolno kłaść talerza w położeniu odwrotnym.

-Zarówno talerz, jak i jego podstawa muszą znajdować się w kuchnie podczas jej pracy.

-Produkty oraz pojemniki umieszczamy zawsze na talerzu obrotowym.

Talerz obraca się w prawą i w lewą stronę; jest to zjawisko normalne. Nie obracać talerza ręcznie, gdyż można uszkodzić mechanizm obrotowy.

Talerz obrotowy

Podstawa obrotowa

Zaczep dla talerza

9

Loading...
+ 18 hidden pages