Yukon NV 5x60 Operation Manual [cs]

Návod k obsluze
Přístroj pro noční vidění Yukon Gigant NV 5 x 60
Obj. č.: 67 15 14
Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení přístroje do provozu a k jeho obsluze. Jestliže tento výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze. Ponechte si tento návod k obsluze, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
1. Úvod a účel použití noktovizoru (technický popis)
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup našeho nočního pozorovacího přístroje, který můžete použít pro různé soukromé nebo profesionální účely (pozorování nočních scenérií, pozorování divokých zvířat, na lovu, k zajištění orientace, při sportování, pro záchranářské práce a pro různé další účely).
Abyste přístroj uchovali v dobrém stavu a zajistili jeho bezpečný provoz, je třeba, abyste si tento návod k obsluze pečlivě přečetli a dodržovali všechny pokyny a bezpečnostní předpisy, které jsou v tomto návodu k obsluze uvedeny.
Tento noční pozorovací přístroj 1. generace GIGANT NV 5 x 60, který je opatřen pryžovým potahem (armováním), který brání vyklouznutí z rukou, má nízkou hmotnost, malé rozměry a 5-násobné zvětšení s objektivem o průměru 60 mm, který Vám dovolí pozorovat malé objekty (například zvířata) až na vzdálenost 300 metrů (100 metrů s infračerveným přisvětlením) v naprosté tmě s vysokou ostrostí obrazu při okolní teplotě od – 25 °C až do + 40 °C.
Knoflíková baterie (CR 123A) vložená do tohoto přístroje jej dokáže nepřetržit přisvětlením až 20 hodin (jinak tato knoflíková baterie vydrží napájet tento přístroj až 72 hodin).
Samozřejmě že můžete použít i jiné vhodné objektivy a připevnit tento noktovizor na stativ. K tomuto účelu je tento noktovizor vybaven na své spodní straně závitem ¼".
Kromě toho můžete k tomuto přístroji připojit vhodný adaptér digitálního fotoaparátu a zaznamenávat snímaný obraz na fotografie nebo provádět videozáznamy.
Noční pozorovací přístroj přijímá dopadající zbytkové světlo (nebo odražené infračervené světlo) pomocí kvalitního objektivu, toto světlo je dále zesíleno v obrazovém zesilovači. Uvnitř tohoto zesilovače transformuje extrémně výkonný obrazový senzor (fotokatoda) světelné impulsy (energii fotonů) na elektrické signály (elektrony). Tyto elektrony jsou dále urychleny elektrostatickým polem v obrazovém zesilovači a dopadají na stínítko obrazovky (které pracuje na podobném principu jako monochronní obrazovky televizorů). Na tomto stínítku lze již spatřit viditelný obraz. Urychlení elektronů je dále zvyšováno a zlepšuje viditelnost obrazu.
Pro pozorování v naprosté tmě je přístroj vybaven zabudovaným infračerveným zjasňovačem obrazu (iluminátorem), který můžete zapnout nezávisle na elektronovém obrazovém zesilovači. Infračervené přisvětlení př se poté odrážejí od sledovaného objektu a jsou dále zpracovány výše popsaným způsobem uvnitř přístroje na viditelné světlo.
Toto Vám umožní použití noktovizoru k pozorování různých objektů i za úplné tmy. Tímto způsobem můžete pozorovat objekty i za nepříznivých světelných podmínek, na které již lidské oko nestačí. Tento přístroj je vhodný k pozorování neosvětlených pozemků, divokých zvířat atd. Technologie nočního vidění je vyvíjena a stále zdokonalována již několik let. Tyto přístroje dokáží zesílit zbytkové světlo (Měsíce a hvězd na obloze) a zprostředkovat normální vidění jako za denního světla.
edstavuje externí zdroj světla, který vysílá pro lidské oko neviditelné světelné paprsky, které
ě napájet s infračerveným
2. Bezpečnostní předpisy, čištění přístroje
Abyste zajistili maximální životnost přístroje, dodržujte prosím následující pokyny:
Nezaměřujte tento přístroj s odkrytým objektivem delší dobu na světelné zdroje, které mají vyšší intenzitu světla než 1 lux (například světlomety automobilů). Při denním světle zakryjte vždy objektiv přiloženou clonou (ochranným krytem). I při delším nepoužívání přístroje obalu nechte na objektivu nasazený ochranný kryt. Tento ochranný kryt můžete sejmout z objektivu pouze při nočním pozorování nebo v zatemnělé místnosti.
Tento přístroj nevyžaduje kromě občasné výměny baterie žádnou údržbu. Z bezpečnostní důvodů a z důvodů registrace (CE) nesmí být přístroj přestavován a v jeho vnitřním zapojení nesmějí být prováděny žádné změny. V případě nutnosti opravy přístroje se prosím spojte se svým prodejcem, který Vám zajistí opravu noktovizoru v autorizovaném servisu.
Skladujte tento přístroj v suchých a dobře větrných místnostech. Nevystavujte jej přímému slunečnímu záření, vysokým teplotám (výkyvům teplot), prachu, přílišné vlhkosti a silným vibracím. Silné otřesy a nárazy by mohly způsobit poškození čoček objektivu a okuláru.
S přístrojem zacházejte jako s kamerou nebo s fotoaparátem. I když má přístroj stabilní konstrukci, je trubice elektronového obrazového zesilovače vyrobena ze skla a může dojít při nešetrném zacházení s přístrojem k jejímu prasknutí.
K čištěčoček (objektivu a okuláru) používejte speciální ubrousek na čištění vrstvených čoček. Přístroj čistěte pouze čistým a měkkým hadříkem.
Nedodržíte-li výše uvedené pokyny a dojde-li následkem toho k poškození přístroje, ztratíte jakékoliv nároky, které by vyplývaly ze záruky přístroje.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento přístroj používat a v tomto návodu k obsluze nenaleznete příslušné informace, požádejte o radu zkušeného odborníka.
Důležité upozornění: Tento noktovizor můžete používat i při velmi nízkých teplotách (až – 25 °C). Pokud dojde k orosení přístroje (zvláště čoček) po jeho přenesení z chladného prostředí do prostředí teplého, nezapínejte přístroj a počkejte, než se jeho teplota vyrovná s teplotou okolí. Př i silném orosení nechte přístroj vyschnout bez zapnutí minimálně 5 hodin. Tím zabráníte rovněž orosení elektronického obrazového zesilovače, který byste mohli tímto poškodit.
3. Rozsah dodávky
Kompletní noční pozorovací přístroj GIGANT NV 5 x 60
Brašna na uložení přístroje
Návod k obsluze
Záruční list
3
2
4. Vložení baterie do přístroje a použití přístroje
Vložení baterie do přístroje
Otevřete kryt bateriového pouzdra nad okulárem [4] jeho vyšroubováním a vložte do tohoto pouzdra správnou polaritou jednu knoflíkovou baterii typu CR 123A (tato polarita je vyznačena na krytu bateriového pouzdra). Poté kryt bateriového pouzdra opět opatrně uzavřete jeho zašroubováním.
Použití přístroje k nočnímu pozorování
Při denním světle musí zůstat na objektivu noktovizoru [5] nasazený ochranný kryt [1]. Tento kryt můžete sundat z objektivu noktovizoru pouze po setmění (nebo v neosvětlené místnosti), jinak hrozí poškození obrazového senzoru (katodové trubice).
Zapněte noktovizor stisknutím tlačítka [3] (ON).
V případě potřeby zapněte infračervené přisvětlení stisknutím tlačítka „IR“ [2]. Tím můžete značně
zlepšit kvalitu obrazu.
Zaměřte noktovizor na nějaký objekt, který je od Vás vzdálen asi 100 metrů. Otáčením okuláru [4] a objektivu [5] zaostřete obraz (nastavte maximální kvalitu obrazu, který sledujete v okuláru). Poté nezávisle na vzdálenosti dalších sledovaných objektů již okulárem [4] neotáčejte.
Zaměřte nyní noktovizor na objekt, který chcete sledovat, a proveďte korekci zaostření obrazu otáčením objektivu [5]. Maximální vzdálenost, ze které poznáte člověka, č až 300 metrů. To znamená v prostotu bez mlhy a bez zvířeného prachu při intenzitě okolního osvětlení 0,05 lux (na obloze svítí ¼ Měsíce).
Po ukončení pozorování nasaďte opět na objektiv [5] jeho ochranný kryt [1] a vložte noktovizor do brašny na jeho uschování.
Bude-li na noktovizoru svítit zelená kontrolka (signalizace zapnutí napájení noktovizoru) nebo červená kontrolka (signalizace zapnutí infračerveného přisvětlení), pak noktovizor vypněte stisknutím tlačítka [3] nebo vypněte infračervené přisvětlení stisknutím tlačítka [2].
iní za ideálních podmínek
4
5. Manipulace s bateriemi
6. Technické údaje
Napájení: 1 knoflíková lithiová baterie typu CR 123A (3 V)
Nenechávejte baterie volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte v noktovizoru vybitou baterii (vyndejte ji). Tato by mohla vytéci a způsobit poškození noktovizoru. Totéž platí i pro případ, jestliže nebudete noktovizor používat delší dobu než 2 měsíce. Poškození přístroje může způsobit i nesprávnou polaritou do něho vložená baterie.
Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze!
Vybité baterie jsou zvláštním odpadem a nepatří do normálního domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí! K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Životnost baterie: 72 hodin / 20 hodin s infračerveným přisvětlením Průměr objektivu: 60 mm Zvětšení: 5-násobné Rozlišení: 40 řádků na 1 mm Úhel zorného pole: 12 ° Maximální dosah viditelnosti: 300 m Viditelnost s infračerveným přisvětlením: 100 m
Nastavení okuláru (zraková ostrost):
± 5 dioptrií Závit pro stativ: 1/4" Maximální vlhkost vzduchu: 93 % Třída ochrany (krytí): IP X3 Provozní teplota: - 25 °C až + 40 °C Délka: 206 mm Šířka: 70 mm Výška: 93 mm Hmotnost: 660 g
5
7. Případné závady přístroje a jejich odstranění
Přístroj nelze zapnout
Zkontrolujte správné vložení baterie (její polaritu). V případě potřeby vyměňte vybitou baterii za novou. Zkontrolujte, zda nejsou kontakty baterie zkorodované nebo znečištěné. Dále zkontrolujte, zda nezůstalo zatlačené tlačítko zapnutí přístroje.
Skvrny v obraze
V obraze (v okuláru) se mohou objevit skvrny (světlé a tmavé body). Jedná se kosmetické vady, které způsobuje obrazový zesilovač a které jsou u nočních pozorovacích přístrojů normální. Nejedná se o žádnou závadu přístroje – viz následující vysvětlení.
Tyto skvrny se mohou v obraze objevit.
Tyto skvrny by se neměly v obraze objevit.
Zóna (oblast) 1
V této zóně se mohou objevit až 4 velmi malé a až 2 malé černé skvrny. Černé skvrny střední velikosti by se v obraze (v této zóně) objevit neměly.
Zóna (oblast) 2
V této zóně se může objevit až 6 velmi malých skvrn a až 3 skvrny střední velikosti. V této zóně je obraz méně ostrý než v zóně 1.
Zóna (oblast) 3
V této zóně se může objevit libovolný počet skvrn.
Blikající, pulsující nebo zasněžený obraz
Toto může nastat v příliš světlém prostředí. Zakryjte objektiv noktovizoru a přejděte sním do tmavšího prostředí. Při použití přístroje v prostředí s vyšší intenzitou osvětlení (například u táborového ohně) se mohou v obraze objevit záblesky. Tento případ může ovšem nastat i v prvních sekundách po zapnutí přístroje v temném prostředí. Nejedná se o žádnou závažnou vadu přístroje.
Neostrý, rozmazaný obraz
Nastavte zaostření okuláru. Upravte zaostření objektivu. Pokud se obraz nezlepší, vyčistěte čočky objektivu a okuláru, tyto mohou být orosené nebo zaprášené. Příliš nízké napětí baterie vložené do noktovizoru (nižší než 2,2 V). Proveďte v přístroji výměnu baterie
Příliš tmavý nebo vůbec žádný obraz
Zřejmě používáte přístroj k pozorování za naprosté tmy. Každý noktovizor potřebuje alespoň minimální zdroj světelného záření (světlo Měsíce, hvězd). V naprosté tmě zapněte infračervený iluminátor. Další příčinou tohoto jevu mohou být světelné zdroje, jako jsou například světlomety automobilů, které mohou snížit viditelnost nebo ji vůbec znemožnit. Vypněte přístroj a nezaměřujte jej na podobné světelné zdroje. Během 1 minuty až 2 minut se přístroj opět přizpůsobí okolním podmínkám. Viditelnost rovněž snižují mlha nebo zvířený prach.
Tento návod k použití je publikace firmy Conrad Electronic.
Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
KU/01/2009
6
Loading...