Whirlpool AWIC 8142BD User Manual [pl]

PRZEZNACZENIE URZĄDZENIA
Pralka została zaprojektowana wyłącznie do prania tkanin nadających się do prania w pralkach automatycznych, wilościach odpowiadających potrzebom gospodarstwa domowego.
Podczas korzystania z pralki należy przestrzegać zaleceń podanych w niniejszej Instru kcji Obsługi oraz w Karcie Programów.
Należy zachować niniejszą instrukcję obsług i oraz kartę programów do wglądu; w przypadku przekazania pralki osobie trzeciej należy do niej dołączyć instrukcję obsługi, kartę programów oraz instrukcję instalacji.
BEZPIECZEŃSTWO I ZALECENIA OGÓLNE
1. Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
Pralka służy wyłącznie do użytku domowego.
Zabrania się przechowywać łatwopalne ciecze w pobliżu urządzenia.
Dopuszcza się obsługę pralki przez dzieci w wieku 8 lat lub starsze oraz osoby o ograniczonej sprawności fizycznej, sensorycznej lub umysłowej lub nieposiadające odpowiedniego doświadczenia lub wiedzy pod warunkiem, że są one pod nadzorem lub zostały poinstruowane w zakresie bezpiecznej obsługi pralki i rozumieją zagrożenia związane z jej użytkowaniem. Dzieciom nie wolno bawić się pralką. Dzieciom nie wolno wykonywać bez nadzoru czynności związanych z czyszczeniem lub konserwacją pralki.
Nie korzystaj z urządzenia przy temperaturach poniżej 5°C.
Jeżeli chcesz na pralce postawić suszarkę, skontaktuj się wcześniej z naszym serwisem technicznym lub ze specjalistycznym sprzedawcą, aby sprawdzić, czy jest to możliwe. Suszarkę na pralce można zamontować tylko pod
warunkiem zastosowania odpowiedniego zestawu montażowego, który można nabyć w naszym punkcie serwisowym lub specjalistycznym punkcie sprzedaży.
Podłączenie pralki powinno być tak wykonane, aby po jej zainstalowaniu zapewniało dostęp do gniazdka zasilającego lub do dwubiegunowego wyłącznika odłączającego od sieci.
Zakręć zawór wody, gdy urządzenie nie jest używane.
Przed przystąpieniem do czyszczenia lub czynności konserwacyjnych należy wyłączyć urządzenie lub wyjąć wtyczkę przewodu zasilającego z gniazdka sieciowego.
Nigdy nie otwieraj drzwiczek urządzenia na siłę, ani nie stawaj na nich.
Jeśli to konieczne, przewód zasilający można wymienić na taki sam, który można zakupić w autoryzowanym serwisie. W celu wyeliminowania zagrożeń, wymiana przewodu zasilającego może być przeprowadzona wyłącznie przez uprawnionego elektryka lub serwis obsługi klienta.
PL 16
2. Opakowanie
Materiały z opakowania nadają się w całości do wykorzystania jako surowiec wtórny i są oznakowane symbolem recyklingu . Należy przestrzegać obowiązujących lokalnych przepisów dotyczących usuwania opakowań.
3. Utylizacja opakowań i starych pralek
Pralka została wyprodukowana z materiałów nadających się do przetworzenia. Należy ją złomować zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi utylizacji odpadów.
Przed złomowaniem urządzenia , należy usunąć resztki proszku oraz odciąć przewód zasilający, aby pra lki nie dało się ponownie uruchomić.
Niniejsze urządzenie zostało oznakowane zgodnie z Dyrektywą 2002/96/WE w sprawie zużytego sprzętu elektronicznego i elektronicznego (WEEE). Zapewniając prawidłową utylizację niniejsz e go produktu, pomagasz zapobiegać ewentualnym negatywnym skutkom dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka, wynikającym z nieprawidłowej utylizacji ninie js z ego produktu.
Symbol umieszczony na produkcie lub na dołączonych do niego dokumentach oznacza, że niniejszy produkt nie jest klasyfikowany jako odpad z gospodarstwa domowego. Nal eży oddać go do właściwego punktu zbiórki surowców wtórnych zajmującego się recyklingiem sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Urządzenie należy złomować zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczących ochrony środowiska oraz utylizacji odpadów. Szczegółowe informacje na temat odzyskiwania i recyklingu niniejszego produktu można uzyskać w siedzibie miejscowych władz, służb zajmujących się usuwaniem odpadów lub w sklepie, w którym produkt został zakupiony.
Usuń resztki wody znajdujące się w pralce, po stępując
zgodnie z instrukcjami w rozdziale "Opróżnianie z pozostałości wody"; korzystając z pomocy drugiej osoby przechyl urządzenie do przodu, aby woda całkowicie wypłynęła.
5. Deklaracja zgodności WE
Urządzenie jest zgodne z następującymi normami europejskimi: Dyrektywą niskonapięciową 2006/95/WE Dyrektywa w sprawie zgodności elektromagnetycz nej
(EMC) 2004/108/WE Producent nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia prania powstałe wskut ek niewłaściwych lub nieprawidłowych instrukcji obchodzen ia się z tkaninami dołączonych do odzieży lub artykułów.
4. Mróz
Nie stawiaj pralki w miejscu narażonym na działanie niskich temperatur. Jeśli postawienie pralki w takim miejscu jest konieczne, należy bezwarunkowo u sunąć całą wodę po zakończeniu każdego cyklu prania.
Odłącz wąż dopływowy wody od zaworu wody i
zaczekaj, aż woda całkowicie spłynie.
Odłącz wąż spustowy od instalacji kanalizacyjnej lub
wyjmij go z umywalki i zaczekaj, aż woda całkowicie spłynie.
PL 17
PRZED PIERWSZYM UŻYCIEM PRALKI
1.
Rozpakowanie i sprawdzenie
Po rozpakowaniu należy się upewnić, czy pralka nie jest uszkodzona. W przypadku wątpliwości nie wolno korzystać z urządzenia. Należy skontaktować się z serwisem technicznym lub sprzedawcą.
Części opakowania (worki plastikowe, kawałki styropianu itd.) należy przechowywać z dala od dzieci, gdyż stanowią one potencjalne zagrożenie.
Jeśli urządzenie przed dostawą było narażone na działanie niskiej temperatury, przed jego uruchomieniem należy je przez ki lka godzin pozostawić w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.
2. Odkręć śruby blokujące
Pralka jest wyposażona w śruby blokujące zapobiegające ewentualnemu uszkodze niu jej wnętrza w czasie transportu. Przed rozpoczęciem użytkowania pralki należy wykręcić śruby blokujące.
Po ich wyjęciu należy zaślepić otwory 4 dołączonymi w komplecie plastikowymi zaślepkami.
3. Instalowanie pralki
Usuń folię ochronną z panelu sterowania (jeśli zakupiony model jest wyposażony w panel).
Przesuń urządzenie, nie podnosząc go za wierzch.
Urządzenie należy umieścić na stabilnej i równej podłodze, jeśli to możliwe w kącie pomieszczenia.
Upewnij się, że urządzenie stoi stabilnie na podłodze, na wszystkich czterech nóżkach, a następnie spra wdź za pomocą poziomnicy, czy jest dokładnie wypoziomowane.
W przypadku montażu na tzw. "pływającej posadzce" (np. niektóre typy parkietu lub podłogi z paneli laminowanych) urządzenie należy postawić na zamocowanej do podłogi płycie ze sklejki o wymiarach 60 x 60 cm (szerokość x głębokość) i grubości co najmniej 3 cm.
Należy się upewnić, że otwory wentylacyjne w podstawie pralki (jeżeli występują w danym modelu) nie są zasłonięte przez dywan lub inne materiały.
4. Podłączenie wody
Podłącz wąż dopływowy wody do instalacji wodno­kanalizacyjnej zgodnie z lokalnymi przepisami.
Dla modeli z jednym zaworem wlotowym: zimna woda
Dla modeli z dwoma zaworami wlotowymi: zimna ORAZ ciepła woda lub tylko zimna woda (patrz oddzielna Instrukcja instalacji).
Kurek: gwint 3/4" do węża dopływowego
Ciśnienie wody (ciśnienie przepływu): 100–1000 kPa (1–10 bar).
Do podłączenia wodnego należy użyć nowe go węża. Nie należy wykorzystywać do tego celu starych węży.
Dla modeli z zaworem ciepłej wody: temperatura ciepłej wody dopływowej nie może prz ekraczać 60°C.
5. Odpompowanie
Podłącz wąż odpływowy do syfonu lub innego przyłącza odpływu wody (patrz oddzielna Instrukcja instalacji).
Jeśli pralka jest podłączon a do wbudowanego systemu spustowego, powinien on by ć wyp os ażony w odpowietrzenie zapobiegające powstaniu efektu syfonowego.
6. Podłączenie elektryczne
Podłączenia elektryczne muszą być wykonane przez wykwalifikowanego technika zgodnie z instrukcjami producenta i obowiązującymi przepisami lo kalnymi.
Dane dotyczące napięcia, zużycia energii oraz zabezpieczeń elektrycznych są podane na tabliczce wewnątrz drzwiczek.
Urządzenie musi być podłączone do sieci wyłącznie za pomocą gniazdka z zestykiem obwodu ochronnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami . Uziemienie jest obowiązkowe i wymagane zgodnie z pra wem. Producent zrzeka się wszelkiej odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom, zwierzętom domo wym lub mieniu, będące następstwem nieprzestrzegania powyższych wskazówek.
Nie wolno stosować przedłużaczy ani rozdzielaczy.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności konserwacyjnych przy pralce, należy odłączyć ją od zasilania.
Nie należy używać pralki, jeśli uległa uszkodzeniu podczas transportu. O wszelkich uszkodzeniach należy informować serwis.
Wymiany kabla zasilającego może dokonać tylko serwis.
W przypadku zastosowania wyłącznika różnicowo- prądowego (RCCB), należy używać wyłączni e modeli z oznaczeniem .
PL 18
OPIS PRALKI
W zależności od modelu:
1.
Blat
2.
Panel sterowania
3.
Szuflada na detergenty
4.
Tabliczka serwisowa (po wewnętrznej stronie drzwiczek)
5.
Drzwiczki
6.
Dostęp do pompy z filtrem i węża do awaryjnego wypompowywania wody (jeśli jest dostępny) za cokołem
7.
Regulowane nóżki
DRZWICZKI
Aby otworzyć drzwiczki, należy przytrzymać uchwyt drzwiczek i pociągnąć drzwiczki. Aby zamknąć drzwiczki, należy je docisnąć (zamek zaskoczy na miejsce).
PRZED PIERWSZYM CYKLEM PRANIA
Aby usunąć resztki wody pozostałe po próbach fabrycznych, zaleca się przeprowadzenie krótkiego cyklu prania bez wsadu.
1.
Otwórz zawór.
2.
Zamknij drzwiczki.
3.
Dodaj małą ilość detergentu (maksymalnie 1/3 ilości zalecanej przez producenta detergentu do prani a lekko zabrudzonej bielizny) do komory prania zasadniczego w szufladzie na proszek.
4.
Wybierz i uruchom program "Syntetyczne" z temperaturą ustawioną na 60°C (patrz oddzielna karta programów).
PL 19
PRZYGOTOWANIE PRANIA
1. Posegreguj bieliznę według...
Typu tkaniny/symbolach na metkach
Bawełna, włókna mieszane, easy care/syntetyczne, wełniane, rzeczy przeznaczone do prania ręcznego.
koloru
Oddziel sztuki kolorowe od białych . No we rzeczy kolorowe pierz osobno.
Wymiarów
Należy prać bieliznę o różnych wymiarach w tym samym wsadzie, aby poprawić skuteczność prania i aby zapewnić bardziej równomierne rozłożenie wewnątrz bębna.
Delikatne
Rzeczy drobne (np. rajstopy nylonowe, p aski, itp.) lub z zapinkami (np. biustonosze) nale ży prać w woreczku lub zamykanej poszewce na poduszkę. Z dejmij kółka z firanek lub pierz je z kółkami w woreczk u z bawełny.
2.
Opróżnij wszystkie kieszenie.
Monety, agrafki itp. mogą uszkodzić odzież, jak
również bęben i rurę pralki.
3.
Zamknięcia
Zasuń zamki błyskawiczne, zapnij guziki i haftki; luźne paski i wstążki powinny być zawiązane.
Wywabianie plam
Plamy z krwi, mleka, jaj itp. na ogół są usuwane w trakcie fazy prania enzymatycznego programu.
Farbowanie i wybielanie
Wkładanie prania
1.
2.
3.
DETERGENTY I DODATKI
Detergenty i dodatki do prania powinny być przechowywane w bezpiecznym i suchym miejscu niedostępnym dla dzieci.
Nie stosuj rozpuszczalników (takich jak terpentyna lub benzyna) i nie pierz w pralce rzeczy, które były czyszczone rozpuszczalnikami
lub płynami łatwopalnymi. Należy używać jedynie takich środków piorących i dodatków do prania, które są przeznaczone do użytku domowego w pralkach automatycznych. Przestrzegaj zaleceń podanych na metkach pranej odzieży.
Dobór detergentów i dodatków zależy od:
rodzaju tkaniny
koloru
zalecanej temperatury prania
stopnia i rodzaju zabrudzenia
typu odzieży rodzaju detergentu
Mocne białe tkaniny (od wody zimnej do 95°C): Delikatne białe tkaniny (od wody zimnej do 40°C):
Kolory jasne/pastelowe (od wody zimnej do 60°C):
Intensywne kolory (od wody zimnej do 60°C):
Czerń/ciemne kolory (od wody zimnej do 60°C):
detergenty o silnym działaniu z wybielaczem łagodne detergenty z wybielaczem i/lub rozjaśniaczami optycznymi detergenty z wybielaczem i/ lub rozjaśniaczami optycznymi detergenty do tkanin kolorowych bez wybielaczy/ rozjaśniaczy optycznych specjalne detergenty do czarnych/ciemnych tkanin
W przypadku tkanin wymagających specjalnego traktowania (np. wełny lub mikrofibry) zaleca się korzystanie ze specjalnych detergentów, dodatków lub preparatów stosowanych przed praniem, dostępnych na rynku. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w Internecie na stronie www.cleanright.eu.
W przypadku wybrania funkcji "Pranie wstępne" nie należy stosować detergentów w płynie do prania zasadniczego. W przypadku wybrania opóźnionego rozpoczęcia/zakończenia programu prania (jeśli pralka posiada taką funkcję), nie należy stosować detergentów w płynie.
Dozowanie
Należy postępować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu detergentu, w zależności od:
Usuwając plamy z wina, kawy, herbaty, trawy, owoców, itp., dodać wywabiacza plam do komory prania zasadniczego w szufladzie na detergenty. Bardzo zabrudzone obszary należy, w razie konieczności, dodatkowo wstępnie wyprać w wywabiaczu plam.
Należy używać jedynie takich barwników i wybielaczy, które są przeznaczone do użytku w pralkach automatycznych. Przestrzegać instrukcje producenta. Plastikowe lub gumowe części pralki mogą zostać zabarwione przez barwniki lub wybielacze.
Otwórz drzwiczki. Włóż bieliznę do bębna, kolejno sztuka po sztuce, nie przekraczając wielkości wsadu. Przestrzegaj wielk ości wsadów podanych w tabeli programów.
Uwaga:
przeciążenie pralki może prowadzić do niezadowalających wyników prania i zagniecenia tkanin. Zamknij drzwiczki. Zwróć uwagę, by pomiędzy drzwiczkami a uszczelką drzwiczek nie było zakleszczonych sztuk odzieży.
stopnia i rodzaju zabrudzenia wymiarów prania
- pełny wsad: należy postępować według wskazań producenta deterge n t u
- połowa wsadu: 3/4 ilości zalecanej dl a pełnego wsadu
- minimalny wsad (ok. 1 kg): 1/2 ilości zalecanej dla pełnego wsadu. W przypadku braku informacji o wielkości wsadu na opakowaniu detergentu: producenci detergentów z reguły określają zalecenia dot. dozowania dla 4,5 kg w przypadku detergentów o silnym działaniu oraz dla 2,5 kg w przypadku delikatnych detergentów. twardości wody w miejscu zamieszkania (należy się ewentualnie zwrócić o informacje do zakładu wodociągów). Woda miękka wymaga mniej detergentu niż twarda.
PL 20
Loading...
+ 10 hidden pages