VOLTCRAFT VC-750 E User guide [cs]

Klešťový multimetr VC-750E AC/DC
Obj. č.: 150 02 05
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup klešťového multimetru VC-750-E AC/DC. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
Popis výrobku
Multimetr zobrazuje výsledky měření na digitálním displeji, který obsahuje 6 000 bodů (bod = nejnižší zobrazovací hodnota). Výsledek měření střídavého napětí a proudu se podává jako efektivní střední hodnota (True RMS). Aby se prodloužila životnost baterií, multimetr se po 15 minutách nečinnosti automaticky vypíná. Funkci automatického vypnutí můžete manuálně deaktivovat. Multimetr je určen jak pro amatéry, tak pro profesionály a pro měření v průmyslu až do kategorie měření CAT IV. Robustné tělo chrání přístroj i při pádu z výšky 2 m. Výrobek je chráněn také proti pronikání prachu a stříkající vody (IP54). Gumové těsnění v schránce baterie se musí kontrolovat, aby nedošlo k jeho narušení během výměny baterie nebo pojistky. Nečistotu a prach odstraňte tenkou bavlněnou tyčkou. Těsnění musí být neustále čisté a nepoškozené. Nepoužívejte na něm mazivo a jiný těsnící materiál, protože by to mohlo negativně ovlivnit bezpečnost výrobku. Zdířky pro připojení měřících vodičů můžou být při dodání chráněné ochrannými přepravními vložkami. Před připojením vodičů k multimetru vložky odstraňte.
Účel použití
Měření a zobrazování elektrických parametrů v kategorii měření CAT IV (až do 600 V) a ve všech nižších kategoriích v souladu s normou EN 61010-1. Výrobek podporuje následující měření a zkoušky:
Měření stejnosměrného napětí (DC) až do maximální hodnoty 600 V (impedance 10 M) Měření střídavého napětí (AC) až do maximální hodnoty 600 V (impedance 10 M) Měření střídavého napětí až do maximální hodnoty 600 V s nízkou impedancí (300 k) Měření stejnosměrného a střídavého proudu až do maximální hodnoty 2000 µA (signální proud) Bezkontaktní měření přímých a střídavých proudů do 600 A Měření frekvence v rozsahu
- Elektronická: od 10 Hz do 40 MHz (max. 30 Vrms)
- Elektrická: od 40 Hz do 400 Hz (30 – 60 Vrms)
Měření střídy Měření kapacity kondenzátorů až do maximální hodnoty 60 mF Měření odporu až do maximální hodnoty 60 M Měření teploty v rozsahu od -40 °C do +1000 °C Akustická kontrola propojenosti obvodu (< 10 ) Testování diod Zobrazování směru rotace fází pro napětí v rozsahu 80 – 600 V AC Filtr dolní propusti (600 V) Současné zobrazení napětí a proudu AC + DC proud a napě
K nastavení příslušných funkcí měření slouží otočný přepínač. V rozsahu měření střídavého napětí a střídavého proudu s frekvencí do 400 Hz se zobrazuje skutečná efektivní hodnota (TRMS). Vstup pro měření proudu v µA je zabezpečen proti přetížení vratnou pojistkou (PTR). Napětí měřeného obvodu nesmí přesahovat 600 V. Multimetr se po 15 minutách nečinnosti automaticky vypíná. Funkci automatického vypnutí můžete manuálně deaktivovat. Nepoužívejte multimetr s otevřenou schránkou baterií. Konstrukce výrobku odpovídá třídě ochrany IP54, která zajišťuje, že výrobek je odolný proti pronikání prachu a stříkající vody. Multimetr se však nesmí používat na mokrých nebo vlhkých místech. Neprováděje měření na vlhkých místech a v potencionálně výbušném prostředí či za nepříznivých podmínek. Nepříznivé podmínky prostředí zahrnují: mokro nebo vysokou vlhkost, prašné prostředí, výskyt hořlavých plynů, výparů chemických rozpouštědel, bouřky, silná elektrostatická pole atd. Z bezpečnostních důvodů používejte pouze měřící kabely a příslušenství, které vyhovují specifikaci multimetru. Výrobek smí používat jen osoby, které mají potřebné fyzické a mentální schopnosti pro zajištění bezpečného průběhu měření. Multimetr smí používat pouze osoby, které jsou seznámeny s příslušnými předpisy pro měření a uvědomují se možná nebezpečí. Doporučuje se používat osobní ochranné vybavení.
Rozsah dodávky
Tlačítko
Funkce
Klešťový multimetr
3 x baterie AAA
2 x bezpečnostní měřící kabel CAT IV
Tepelný senzor (-40 až +230 °C, typ K)
Návod k obsluze
Vysvětlení symbolů
IP54
CAT I
CAT II
CAT III
CAT IV
Symbol vykřičníku v trojúhelníku označuje důležité části návodu k obsluze, které se musí přísně dodržovat.
Symbol blesku ve čtverci ukazuje, že přístroj se může používat k měřením na neizolovaných, nebezpečných vodičích a upozorňuje na související nebezpečí. Musí se používat ochranné vybavení.
Symbol blesku v trojúhelníku označuje nebezpečí ohrožení zdraví, např. nebezpečí zásahu elektrickým proudem.
Symbol šipky označuje speciální radu nebo informaci k obsluze.
Přístroj vyhovuje podmínkám CE a splňuje příslušná evropská nařízení.
Výrobek je vyroben v souladu s ochranou třídou 2 (dvojitá, nebo posílená ochranná izolace).
Stupeň ochrany proti pronikání prachu a stříkající vodě Kategorie měření I: Měření obvodů elektrických a elektronických zařízení, která nejsou
připojena přímo k elektrické síti (např. bateriemi napájené přístroje, signální a kontrolní napětí, atd.) V budoucnu se má označení této kategorie změnit na CAT 0, nebo 0. Kategorie měření II: Měření obvodů elektrických spotřebičů, které jsou napájeny proudem z elektrické sítě přes zásuvku. Zahrnuje rovněž nižší kategorii (CAT I pro měření signálních a ovládacích napětí). Kategorie odolnosti proti přepětí III: Měření v domovních instalacích a v budovách. Zahrnuje rovněž nižší kategorie (např. CAT II pro měření elektrických zařízení). Měření v CAT III je přípustné, pokud měřicí hroty mají ochranné kloboučky a s max. délkou volného kontaktu 4 mm). Kategorie odolnosti proti přepětí IV: Měření na zdrojích nízkonapěťových instalacích (např. přívod do domu, hlavní rozvodová deska, atd.) a venku (kabely v zemi nebo vedení na stožárech). Zahrnuje rovněž nižší kategorie. Měření v CAT IV je přípustné, když měřicí hroty mají ochranné kloboučky a s max. délkou volného kontaktu 4 mm).
Potenciál země
Popis a ovládací prvky
1. Rozevírací čelisti k měření proudu
2. Doteková zarážka označující plochu pro uchopení
3. Světelný senzor
4. Páka pro otevírání čelistí kleští
5. Tlačítko SELECT
6. Displej s výsledky měření
7. Těsnění z měkké gumy
8. Tlačítko RANGE
9. Tlačítko REL/ZERO
10. Testovací zdířka COM (černá), (referenční potenciál, „záporný potenciál“)
11. Testovací zdířka (červená), (kladný potenciál stejnosměrného napětí)
12. Tlačítko V+A/INRUSH
13. Tlačítko MAX/MIN
14. Tlačítko OFF
15. Šroub krytu schránky baterií
16. Otočný přepínač pro výběr požadovaného režimu měření
17. Tlačítko H
Tlačítka a přepínač funkcí
Změna rozsahu měření
Měření referenční hodnoty
Současné zobrazení v režimech < > nebo < > Přepínání režimů (viz červené a černé symboly na otočném ovladači)
Zobrazení maximální a minimální hodnoty
Vypnutí automatického podsvícení
Přidržení výsledku měření na displeji
Otočný přepínač
Otočný přepínač (16) se používá k výběru požadovaného režimu (rozsahu) měření. V případě následujících režimů se aktivuje automatický výběr měřícího rozsahu:
Pro výběr červeně označených režimů stiskněte tlačítko SELECT (5), (např. když chcete multimetr přepnout z měření odporu na test propojenosti). Některé režimy vyžadují jiné postupy, které popisujeme v příslušných částech návodu.
>.
Odkazy v textu návodu na polohy otočného ovladače jsou označeny pojmem < režim >. Příklad: Vyberte < LoZ V
Symboly na displeji
Symbol Význam (funkce)
TRMS
V
µ
A
n
m
F k
Hz °C
°F
8.8.8.8
BL
Efektivní střední hodnota (TRMS) Test diody Měření propojenosti obvodu Volt (jednotka elektrického napětí) Mikro Ampér (jednotka elektrického proudu) Nano Mili Farad (jednotka kapacity) Kilo Ohm (jednotka elektrického odporu) Hertz (jednotka frekvence) Stupně Celsia (jednotka teploty) Stupně Fahrenheita (jednotka teploty) Naměřená hodnota Zobrazení směru rotace fází „doprava“ Zobrazení směru rotace fází „doleva“ Aktivní podsvícení displeje
Symbol zámku detekce fází (blikající = režim detekce, svítící = detekovaná fáze)
Měření relativní hodnoty (= měření referenční hodnoty)
Vedlejší zobrazení
Hlavní zobrazení
MIN
MAX
AUTO
DC
AC
LoZ
%
AC + DC
ZERO
INRUSH
OL
Odkazy na symboly na displeji se uvádí v návodu ve formě zápisu [ symbol ]. Symboly, které se zobrazují, ale nejsou relevantní, se vysloveně neuvádí. Příklad: Na displeji se zobrazí [ ].
Vložení a výměna baterií
Multimetr se napájí 3 bateriemi velikosti AAA. Před prvním použitím, nebo pokud se na displeji zobrazí symbol slabých baterií, musíte do přístroje vložit nové baterie. Baterie vyměňte okamžitě, aby se zabránilo nepřesným měřením.
Nepoužívejte nikdy multimetr s otevřeným krytem schránky baterií, protože by to mohlo vést k smrtelnému úrazu elektrickým proudem.
Konstrukce krytu multimetru umožňuje přístup jen do schránky baterií, aby byl přístroj bezpečnější a jeho obsluha snadnější.
Minimální hodnota Maximální hodnota Je aktivní funkce automatického výběru rozsahu Je aktivní funkce automatického vypnutí Ukazatel slabých baterií Signalizuje, že multimetr je v režimu HOLD. napětí přesahuje rozsah měření 600 V (ozve se také zvuková signalizace) Stejnosměrný proud Indikátor polarity toku proudu (záporná) Střídavý proud Nízká impedance Střída v režimu Hz%
Funkce měření smíšené hodnoty proudu AC + DC ve formě Režim nuly
Měření nárazového proudu Filtr dolní propusti v režimu LPF Analogové zobrazení Overload = překročení měřícího rozsahu
Vložení a výměna baterií
1. Otočný ovladač (16) dejte do polohy < OFF >, abyste multimetr vypnuli.
2. Odpojte všechny testovací vodiče a kleště odstraňte z obvodu.
3. Vhodným šroubovákem uvolněte šroub v krytu schránky baterií (15).
4. Odstraňte kryt schránky baterií.
-
Při odstraňování krytu schránky baterií zkontrolujte, zda gumové těsně
není špinavé a v případě potřeby ho vyčistěte. Zajistí se tím, aby multimetr zůstal odolný proti prachu stříkající vodě.
5. K napájení multimetru potřebujete 3 baterie velikosti AAA. Odstraňte staré baterie (pokud jsou v přístroji) a nahraďte je novými bateriemi stejného typu. Baterie vkládejte tak, abyste dodrželi jejich správnou polaritu.
-
V multimetru nepoužívejte 1,2 V akumulátory.
6. Vraťte na místo kryt schránky baterií a přišroubujte ho.
7. Multimetr je nyní připraven znovu k použití.
Zapnutí a vypnutí
a) Zapnutí a vypnutí
Před zapnutím se ujistěte, že jste d přístroje vložili nové baterie.
K zapnutí multimetru použijte otočný přepínač, který nastavte do nějaké polohy, kromě polohy
< OFF >.
-
Po zapnutí se provede krátký test funkčnosti a na displeji se během testu krátce zobrazí
všechny prvky displeje. Po dokončení testu se ozve pípnutí.
Chcete-li přístroj vypnout, otočte přepínač do polohy < OFF >.
Vypínejte multimetr vždy, když ho nebudete používat.
b) Funkce automatického vypnutí
Multimetr se automaticky vypíná, pokud se asi 15 minut nestiskne žádné tlačítko a nepoužije se otočný přepínač. Chrání se tak baterie, šetří se jejich energie a prodlužuje se životnost.
Pokud je povolena funkce automatického vypnutí, na displeji se objeví symbolem [ ].
Asi 1 minutu předtím než se multimetr vypne, přístroj třikrát pípne. Pokud se ještě před vypnutím
stiskne nějaké tlačítko, multimetr pípne znovu za 15 minut. Když se multimetr vypíná, uslyšíte dlouhé pípnutí.
Po automatickém vypnutí multimetr znova zapnete, když pootočíte otočný přepínač nebo stisknete
libovolné tlačítko.
Vypnutí funkce automatického vypnutí
1. Vypněte multimetr. Stiskněte a podržte tlačítko SELECT.
2. Otočným ovladačem přístroj zapněte.
3. Multimetr se zapne a symbol [ ] se z displeje ztratí.
-
Funkce zůstane vypnuta, až dokud se multimetr nevypne otočným ovladačem.
Podsvícení displeje
Multimetr pomocí světelného senzoru (3) automaticky detekuje intenzitu světla v prostředí a zapíná podle potřeby podsvícení displeje.
Funkce automatické aktivace podsvícení je signalizována na displeji symbolem [ BL ].
Funkci můžete vypnout tlačítkem (14).
-
Funkce zůstane vypnuta, až dokud se přístroj nevypne a znovu se aktivuje při dalším zapnutí
multimetru.
Obecné funkce
Některé režimy měření podporují další funkce, které popisujeme v této části návodu.
Vypnutí a zapnutí obecných funkcí (pokud je lze vypnout nebo zapnout), je potvrzeno pípnutím.
a) Analogový sloupcový diagram
Sloupcový diagram graficky znázorňuje analogové vyjádření hodnot, které se ukazují v hlavním zobrazení. Přesnost tohoto zobrazení se liší v závislosti na použitém rozsahu. Viz níže příklad analogového znázornění pro rozsah 60/600 A.
b) RANGE – Manuální výběr rozsahu měření
Může se stát, že když je stanovení rozsahu problematické, funkce automatického určení rozsahu vybere nejbližší vyšší rozsah, nebo přepíná sousedící rozsahy.
V některých vybraných režimech můžete nastavit rozsah manuálně. Kompletní přehled rozsahů všech funkcí najdete níže v části „Technická specifikace“.
Při manuálním nastavení rozsahu postupujte následujícím způsobem:
1. Stiskněte tlačítko RANGE a symbol [ AUTO ] se z displeje ztratí.
2. Stiskněte znovu tlačítko RANGE a vyberte další rozsah měření (pokud jste zvolili nejvyšší rozsah měření, objeví se znovu nejnižší rozsah). Příslušný rozsah měření je indikován desetinným místem.
3. Pro vypnutí této funkce stiskněte a asi 2 sekundy podržte tlačítko RANGE. Na displeji se ukáže symbol [ AUTO ] a znovu se aktivuje automatické určování rozsahu.
-
Funkce manuálního nastavení rozsahu se vypíná také přepnutím funkce měření.
c) Funkce MAX/MIN
Tato funkce vám dovoluje uložení a zobrazení maximálních a minimálních hodnot naměřených během série měření.
Funkce automatického výběru rozsahu se vypne a rozsah se bude muset nastavit ručně.
Tato funkce je dostupná jen v některých režimech.
Pro aktivaci funkce stiskněte tlačítko MAX/MIN (13).
Když je funkce aktivní ukládají se současně min. a max. hodnoty právě probíhající série měření.
Maximální a minimální hodnoty lze je přepínat stiskem tlačítka MAX/MIN.
Hodnoty se vymažou po změně režimu měření, nebo když přístroj vypnete.
Pokud chcete funkci vypnout, stiskněte a asi 2 sekundy podržte tlačítko MAX/MIN. Z displeje se
ztratí symbol [ MAX ] nebo [ MIN ] a znovu se objeví [ AUTO ].
d) Funkce REL
Nikdy nepřekračujte maximální přípustné vstupní hodnoty. Nedotýkejte se
Funkce REL slouží k nastavení referenční hodnoty, aby se mohl odečíst vliv odporu na vodičích během měření odporu. Pokud se nastaví referenční hodnota, zobrazovaná naměřená hodnota se resetuje na nulu.
Funkce automatického výběru rozsahu se vypne. Tato funkce je dostupná jen v některých režimech.
Pro aktivaci této funkce měření stiskněte tlačítko REL/ZERO. Na displeji se ukáže [ ].
Pro vypnutí funkce stiskněte znova tlačítko REL/ZERO nebo přístroj přepněte na jiný režim
měření.
e) Funkce HOLD
Funkce HOLD přidrží naměřenou hodnotu na displeji a umožní vám její snadnější zachycení a přečtení.
Pokud se provádí měření na živých vodičích, musíte se před zahájením měření ubezpečit, že funkce HOLD je vypnuta. V opačném případě nebudou výsledky měření přesné!
Chcete-li funkci zapnout, stiskněte tlačítko H (17). Ozve se potvrzující zvukový signál a na displeji
se zobrazí [ ].
Pro vypnutí funkce stiskněte znovu tlačítko H, nebo změňte režim měření.
Provádění měření
a) Pokyny, které se musí bezpodmínečně dodržovat:
b) Výstražné signály
Obecně platí, že symbol [ OL ] (Overload = přetížení) označuje překročení rozsahu měření
Pokud je naměřené napětí vyšší než 30 V AC, na displeji se objeví symbol [ ].
Je-li naměřený proud vyšší než 600 A AC na displeji se objeví symbol [ ].
obvodu ani připojovacích bodů, pokud napětí přesahuje 33 V ACrms nebo 70 V DC. Nebezpečí smrtelného úrazu!
Před měřením vždy zkontrolujte, zda měřící kabely nejsou poškozené. Pokud na
nich objevíte nějaké poškození, okamžitě je přestaňte používat! Nebezpečí smrtelného úrazu!
Při měření nesahejte rukou za určenou plochu držáku měřící sondy, která je
zakončena dotekovou zarážkou.
K přístroji připojujte vždy jen měřící kabely potřebné pro měření.
Z bezpečnostních důvodů odpojte od přístroje při měření proudu všechny ostatní kabely, které nepotřebujete.
Měření elektrických obvodů >33 V AC a >70 V DC smí provádět pouze
profesionálové a osoby, které jsou seznámeny s příslušnými předpisy pro měření a uvědomují si potencionální nebezpečí, které se při měření může objevit.
Neměřte proud v obvodu, jehož napětí je větší než 600 V (CAT IV).
Kvůli vlastní bezpečnosti věnujte pozornost nezbytným bezpečnostním
informacím a opatřením.
(Neplatí to však pro všechny režimy. Výjimky z tohoto pravidla jsou v případě potřeby uvedeny v textu).
Měření napě
a) Postup měření
1. Určete typ napětí, které chcete měřit a poté se přečtěte příslušnou část tohoto návodu k obsluze.
2. Nastavte multimetr na režim požadovaného napětí, jak uvádí příslušná část návodu.
3. Zapojte červený testovací vodič do zdířky (11) a černý testovací vodič do zdířky COM (10).
4. Obě měřící sondy připojte paralelně k měřenému objektu (např. generátor, nebo obvod).
5. Přečtěte si informace k zobrazovaným hodnotám v příslušné části návodu k obsluze.
6. Po měření odpojte měřící vodiče od měřeného objektu a vypněte multimetr.
b) Stejnosměrné napětí (V/DC)
Rozsah stejnosměrného napětí V/DC má vstupní odpor 10 M, takže na chování obvodu nemá téměř žádný dopad.
Vyberte režim < V >. Na displeji se ukáže [ DC V ].
Na hlavním displeji se ukazuje naměřené napětí.
-
Když se při měření stejnosměrného napětí zobrazuje před naměřenou hodnotou znaménko
mínus „-“, má změřené napětí zápornou hodnotu (nebo jsou obráceně měřící vodiče).
c) Střídavé napětí (V/AC)
Rozsah střídavého napětí V/DC má vstupní odpor 10 M, takže na chování obvodu nemá téměř žádný dopad.
Vyberte režim < V >. Na displeji se ukáže [ AC V ].
Na hlavním displeji se ukazuje naměřené napětí.
Na vedlejším displeji se ukazuje naměřená frekvence.
d) Střídavé napětí (V/AC) – Filtr dolní propusti
Filtr dolní propustu zachytává napětí přesahující 1 kHz.
Vyberte režim < LPF >. Na displeji se ukáže [ AC V ].
Na hlavním displeji se ukazuje naměřené napětí.
Na menším displeji se ukazuje naměřená frekvence
e) Napětí AC + DC
Pod měřením< V > vyberte režim < AC + DC >. Na displeji se ukáže [ V AC + DC ].
Na hlavním displeji se ukazuje naměřené napětí ve formě .
Ve vedlejším zobrazení se střídavě ukazuje také podíl střídavého a stejnosměrného napětí.
f) Střídavé napětí s nízkou impedancí LoZ
Režim
Hlavní zobrazení
Vedlejší zobrazení
< >
Režim [ LoZ V ] umožňuje měřit AC napětí s nízkou impedancí (přibližně 300 k). V tomto režimu multimetr snižuje vnitřní odpor, aby se zabránilo měření rozptýlených fantomových napětí. Při tomto způsobu měření má však odpor větší vliv na obvod, než při standardním měření.
Rozsah napětí LoZ V/AC má vstupní odpor <300 k. Bude to mít určitý vliv na obvod.
Vyberte režim < LoZ V >. Na displeji se ukáže [ AC V LoZ ].
Na hlavním displeji se ukazuje naměřené napětí.
Na menším displeji se ukazuje naměřená frekvence.
Měření proudu
a) Úvod
Proud se měří v proudových kleštích (1). Senzory v čelistech kleští
detekují magnetické pole vytvořené vodiči, které nesou proud.
Můžete provádět měření na izolovaných i neizolovaných vodičích.
Vždy dávejte pozor, aby vodič procházel středem čelistí kleští (věnujte
pozornost značkám ( ) a aby čelisti byly zavřené.
Vyrušení a sčítání proudů
Do čelistí nevkládejte víc než jeden vodič. Pokud byste měřili oba
vodiče (L a N) proudy by se navzájem vyrušily a nezobrazil by se žádný výsledek měření.
Pokud se měří několik vodičů (např. L1 a L2), proudy se navzájem
sčítají.
Nízké proudy
Při nízkém proudu se může vodič ovinout kolem jedné čelisti, aby se zvýšil celkový naměřený
proud.
Abyste získali správnou hodnotu, vydělte naměřený proud počtem ovinutí.
b) Postup měření
1. Určete typ proudu, který chcete měřit a poté se přečtěte příslušnou část tohoto návodu k obsluze.
2. Nastavte multimetr na režim požadovaného proudu, jak uvádí příslušná část návodu.
3. Když se čelisti kleští zavřou, displej se automaticky nastaví na nulu. V případě silného elektromagnetického pole, které ovlivňuje výsledek, použijte funkci relativní hodnoty (REL).
4. Stiskněte páčku pro otevírání čelistí kleští (4).
5. Zachyťte jeden vodič, který chcete změřit a čelisti znova zavřete. Vodič umístěte doprostřed mezi dva symboly trojúhelníku na čelistích.
6. Přečtěte si informace k zobrazovaným hodnotám v příslušné části návodu k obsluze.
7. Po dokončení měření odstraňte čelisti kleští z měřeného objektu a multimetr vypněte.
c) Střídavý proud (A )
Vyberte režim < A >. Na displeji se ukáže [ A AC ].
Na hlavním displeji se ukazuje naměřený proud.
Na menším displeji se ukazuje naměřená frekvence.
Symbol Trms indikuje efektivní střední hodnotu (TRMS).
d) Stejnosměrný proud ( )
Vyberte režim < >. Na displeji se ukáže [ A DC ].
Na hlavním displeji se ukazuje naměřený proud.
e) Proud AC + DC
Pod <A > vyberte režim < AC + DC >. Na displeji se ukáže [ A ].
Na hlavním displeji se ukazuje naměřený proud ve formě .
Ve vedlejším zobrazení se střídavě ukazuje také podíl naměřeného střídavého a stejnosměrného
proudu.
f) Nárazový proud
Pomocí funkce INRUSH můžete měřit nárazový proud motorů.
1. Vyberte režim < A >. Na displeji se ukáže [ A AC ].
2. Stiskněte dlouze tlačítko V+A/INRUSH, aby se otevřel režim INRUSH. Na displeji se zobrazí INRUSH.
Na hlavním displeji se ukazuje naměřený nárazový proud.
Na menším displeji se ukazuje naměřený stabilní pracovní proud.
Nárazový proud se měří prvních 100 ms (viz níže uvedený obrázek) na základě následujících
kritérií:
Rozsah 60 A: Mezní hodnot detekce 6 A, měření max. 80 A Rozsah 600 A: Mezní hodnot detekce 60 A, měření max. 800 A
Stiskněte dlouze tlačítko V+A/INRUSH, aby se režim INRUSH ukončil.
g) Současné zobrazení AC/DC
Tato funkce umožňuje současné zobrazení proudu a napětí.
Toto zobrazení je možné aktivovat jen v režimu < A > a < >.
1. Vyberte režim < A >, nebo < >.
2. Stiskněte tlačítko V+A/INRUSH, aby se aktivovalo soačasné zobrazení. V níže uvedené tabulce je souhrn položek současného zobrazení pro každý režim.
< A > Střídavý proud Střídavé napě
Stejnosměrný proud Stejnosměrné napě
Měření signálního proudu µA
a) Úvod
Multimetr můžete použít k měření signálního proudu do hodnoty 2000 µA.
Vstup µA proudu je chráněn proti přetížení vratnou pojistkou, která se nemusí v případě přetížení vyměnit. Komponenty pojistky omezují proud, aby se předešlo závadě.
b) Postup měření
1. Určete typ proudu, který chcete měřit a poté se přečtěte příslušnou část tohoto návodu k obsluze.
2. Nastavte multimetr na režim požadovaného proudu, jak uvádí příslušná část návodu.
3. Vložte červený testovací vodič do zdířky (11) a černý testovací vodič do zdířky COM (10).
4. Obě měřící sondy připojte paralelně k měřenému objektu (např. baterie, nebo obvod). Předtím než připojíte sondy, musíte odpojit měřený obvod.
5. Znovu zapojte obvod.
6. Přečtěte si informace k zobrazovaným hodnotám v příslušné části návodu k obsluze.
7.
8. Po měření odpojte měřený obvod a odpojte od obvodu měřící vodiče.
9. Vypněte multimetr.
c) Stejnosměrný proud (µ )
Vyberte režim < µ >. Na displeji se zobrazí [ DC µ A ].
Na hlavním displeji se ukazuje naměřený proud.
-
znaménko mínus [-] ukazuje, že proud teče opačným směrem (nebo jsou obráceně měřící
vodiče).
d) Střídavý proud (µA )
Vyberte režim < µA >. Na displeji se ukáže [AC µ A ].
Na hlavním displeji se ukazuje naměřený proud.
Na menším displeji se ukazuje naměřená frekvence.
Symbol Trms indikuje efektivní střední hodnotu (TRMS).
Měření frekvence (elektronické)
Multimetr můžete použít k měření a indikaci frekvence napěťového signálu od 10 Hz do 40 MHz. Maximální vstup je 30 Vrms.
Tento režim se nehodí k měření v síti.
-
Při měření v síti se spolu s napětím měří a zobrazuje i naměřená
frekvence (viz příslušná část návodu).
Dodržujte vstupní hodnoty, které jsou uvedeny níže v části „Technická
specifikace“.
1. Vyberte režim < Hz% > a na displeji se zobrazí [ Hz % ].
2. Vložte červený testovací vodič do zdířky a černý testovací vodič do zdířky COM.
3. Obě měřící sondy připojte paralelně k měřenému objektu (např. generátor signálu, nebo obvod).
4. Na hlavním displeji se ukáže naměřená frekvence a v menším zobrazení uvidíte procentuální vyjádření trvání impulzu kladné poloviny vlnového průběhu.
5. Po dokončení měření odstraňte testovací vodiče z měřeného objektu a multimetr vypněte.
Měření odporu
Zajistěte, aby všechny části obvodu, obvody a komponenty a všechny objekty, které hodláte měřit, byly odpojeny od proudu a bez napětí.
1. V případě potřeby vyčistěte měřené body. Dejte pozor, aby místa, kterých se dotýkají hroty měřících sond, nebyly pokryty nečistotou, olejem, kalafunou apod., protože v takovém případě můžou být výsledky měření nepřesné.
2. Vyberte režim < Ω se ukazuje [ OL ].
3. Vložte červený testovací vodič do zdířky a černý testovací vodič do zdířky COM.
> a na displeji se ukáže [M Ω ]. Na hlavním displeji
4. Zkontrolujte oba testovací vodiče tak, že je přiložíte k sobě.
-
Na displeji přístroje by se měla zobrazit hodnota odporu přibližně
0 – 0,5 (vlastní odpor zkušebních vodičů). Odpor vodiče je při měření vysoké impedance zanedbatelný.
-
V případě měření nízkého odporu, když se obě testovací sondy
navzájem dotýkají, stiskněte tlačítko REL/ZERO, aby odpor vodičů neovlivňoval výsledky dalších měření. Na displeji se zobrazuje
malý symbol delta [ ] a hlavní ukazatel ukazuje nula ohmů. Automatický výběr měřícího rozsahu (AUTO) je vypnutý.
-
Tlačítko REL/ZERO funguje, jen když se zobrazuje naměřená hodnota. Nelze ho používat,
když se zobrazuje [ OL ].
5. Nyní přiložte měřící hroty k měřenému objektu.
6. Za předpokladu, že odpor není příliš vysoký a jeho obvod není přerušený, uvidíte na displeji naměřenou hodnotu (pokud se neukáže [ OL ]).
7. Počkejte, dokud se výsledek nestabilizuje.
-
Pokud se jedná o odpor vyšší než 1 M, může to trvat několik sekund.
-
Pokud se na displeji zobrazí symbol [ OL ], (overload), znamená to, že jste překročili měřící
rozsah, nebo že je měřený obvod přerušený.
8. Po dokončení měření odstraňte testovací vodiče z měřeného objektu a multimetr vypněte.
Měření kapacity
Zajistěte, aby všechny části objektů, které chcete měřit, včetně součástí obvodů a samotných obvodů byly vybity a odpojeny od proudu. Když používáte elektrolytické kondenzátory, vždy věnujte pozornost polaritě.
Vyberte režim < > a na displeji se zobrazí [ n F ].
1. Vložte červený testovací vodič do zdířky a černý testovací vodič do zdířky COM.
2. Protože měřící vstup tohoto digitálního multimetru je velmi citlivý, může se stát, že se při volně položených měřících kabelech (bez přiložení hrotů ke kontaktům kondenzátoru) na displeji zobrazí nějaká naměřená hodnota. V takovém případě stiskněte tlačítko REL/ZERO, aby se hodnota vynulovala. Funkce automatického výběru rozsahu je
vypnuta a na displeji se zobrazuje malý symbol delta [ ].
-
Tento postup se doporučuje pro malé kapacity v rozsahu nF
3. Nyní připojte oba hroty měřících vodičů (červený = kladný pól a černý = záporný pól) k měřenému objektu (kondenzátoru).
4. Po chvilce se na displeji ukáže naměřená hodnota kapacity kondenzátoru.
5. Počkejte, dokud se hodnota neustálí.
-
V případě, že je kapacita vyšší než 40 µF, to může trvat několik
sekund.
-
Pokud dojde k překročení rozsahu měření, zobrazí se na displeji
[OL].
6. Po dokončení měření odstraňte z měřeného objektu hroty měřících vodičů a vypněte multimetr.
Měření teploty
Při měření teploty se smí teplotní sonda dotýkat jen povrchu měřeného objektu. Abyste se vyhnuli chybám v měření, nepřekračujte rozsah provozní teploty multimetru. Kontaktní senzor teploty se smí používat jen k měření teploty povrchů, které jsou bez napětí.
a) Úvod
Součástí dodávky teplotní sonda, která slouží k měření teplot
v rozsahu od -40 °C do +250 °C.
Abyste mohli využít celý měřící rozsah multimetru (-40 až + 1000 °C),
budete potřebovat termočlánek typu K, který je k dostání jako volitelné příslušenství. V případě termočlánků typu K s miniaturním konektorem bude k jejich připojení potřeba ještě volitelný adaptér se zdířkou typu K.
K měření teploty lze použít všechny typy termočlánků K. Naměřená
teplota se zobrazuje buď v stupních Celsia (°C), nebo Fahrenheita (°F).
b) Postup při měření
1. Vyberte režim < °C°F > a na displeji se ukáže [°F °C ].
2. Vložte červený testovací vodič do zdířky a černý testovací vodič do zdířky COM.
-
V případě termočlánků typu K s miniaturním konektorem, připojte
senzor ke kompatibilnímu adaptéru.
-
Dva kontakty konektoru tepelného senzoru mají různou šířku, aby
se zajistilo, že se připojí správně.
3. Na hlavním displeji se ukáže hodnota teploty v °C a menší zobrazení ukazuje teplotu v °F.
-
Pokud se na displeji zobrazuje [ OL ], došlo buď k přesahu
rozsahu měření, nebo byl senzor odpojen.
4. Po dokončení měření odstraňte senzor a vypněte multimetr.
Test diody
Zajistěte, aby všechny části obvodu, obvody a komponenty a všechny objekty, které hodláte měřit, byly odpojeny od proudu a bez napětí.
1. Vyberte režim < > a na displeji se ukáže [ V ].
2. Vložte červený testovací vodič do zdířky a černý testovací vodič do zdířky COM.
3. Přiložte oba hroty měřících sond k sobě a zkontrolujte, zda měřící kabely vedou elektrický proud. Na displeji přístroje by se měla zobrazit nulová hodnota napětí (přibližně 0,000 V).
4. Přiložte hroty měřících sond k měřenému objektu (diodě).
5. Na displeji se zobrazuje kontinuální napětí „UF“ ve voltech.
-
Pokud se zobrazí [ OL ], dioda se měří v závěrném směru
(UR) nebo je dioda vadná (přerušená). Pro kontrolu proveďte měření na opačných pólech.
6. Po dokončení měření odstraňte z měřeného objektu hroty měřících vodičů a vypněte multimetr.
Kontrola propojenosti obvodu
Zajistěte, aby všechny části obvodu, obvody a komponenty a všechny objekty, které hodláte měřit, byly odpojeny od proudu a bez napětí.
1. Vyberte režim < > a na displeji se ukáže [ Ω ].
2. Vložte červený testovací vodič do zdířky a černý testovací vodič do zdířky COM.
3. Naměřená hodnota, která je nižší nebo rovná 10 , ukazuje, že obvod je propojený a v takovém případě se z přístroje ozve akustická signalizace (pípání).
-
Testem propojenosti se měří odpor až do 600 Ohm.
-
Pokud dojde k překročení rozsahu měření, nebo když se
měřený obvod odpojí, objeví se na displeji [ OL ].
4. Po dokončení měření odstraňte z měřeného objektu hroty měřících vodičů a vypněte multimetr.
Kontrola směru rotace motoru (3 fáze)
a) Úvod
Pomocí této funkce dokáže multimetr identifikovat směr rotace v 3 - fázové síti. K zobrazení sledu fází jsou potřeba jen 2 měřící vodiče. Během měření se musí postupně sledovat vodiče L1, L2 a L3. Multimetr identifikuje časový posun fází a následně zobrazí směr rotace (rotující pole) v podobě šipek.
b) Poznámky k měření
Při měření 3 – fázových motorů s proměnnou frekvencí může
docházet k rušení signálu.
Aby se rušení minimalizovalo, prodlužte dobu měření alespoň
na 30 sekund.
V případě motorů s proměnnou frekvencí nemusí být jmenovité
napětí zcela přesné a mělo by se používat jen jako referenční hodnota.
c) Postup při kontrole
1. Vyberte režim < V >.
2. Stiskněte a podržte tlačítko SELECT, dokud na displeji nezačne blikat [ ]. Znamená to, že je aktivní režim < Motor >.
-
Na displeji se ukáže [ AC V Hz ].
-
Vypne se automatické nastavení rozsahu a zvolí se rozsah 600 V.
-
Poznámka: Pokud je multimetr v režimu < LPF >, nelze ho přepnout do režimu < Motor >.
3. Na displeji se ukáže hodnota přibližně 0,0 V.
4. Vložte červený testovací vodič do zdířky a černý testovací vodič do zdířky COM.
5. Připojte černou testovací sondu k vodiči fáze L1. Toto připojení zůstává během celého testu neměnné.
6. Červenou testovací sondu připojte k vodiči L2.
7. Když se detekují oba fázové vodiče:
Problém
Možná příčina
Návrh řešení
Měření odporu
10 M
(rozsah V, LoZ: 300 kΩ)
Stupeň kontaminace
2
-
Multimetr zapípá a [ ] přestane blikat (zůstane svítit).
-
Na hlavním displeji se ukazuje naměřené napětí.
-
V menším zobrazení uvidíte naměřenou frekvenci.
8. Do 5 sekund připojte červenou testovací sondu k vodiči fáze L3.
-
Pokud se sonda nepřipojí do 5 sekund, multimetr
zastaví měření a budete muset začít znovu.
-
déle, DMM přeruší měření a funkce se bude muset
znovu zapnout.
9. Multimetr vyhodnotí posun fází na třech fázových vodičích a na displeji zobrazí směr rotace pomocí šipek. Směr šipky ukazuje příslušný směr rotace:
Ve směru hodinových ručiček = šipka směruje doprava Proti směru hodinových ručiček = šipka směruje doleva
10. Pro zahájení dalšího testu stiskněte tlačítko SELECT.
11. Pro vypnutí tohoto režimu stiskněte a asi 2 sekundy podržte tlačítko SELECT.
12. Po dokončení měření odstraňte z měřeného objektu hroty měřících vodičů a vypněte multimetr.
Řešení problémů
Multimetr nepracuje. Nejsou slabé baterie? Zkontrolujte stav baterií
a v případě potřeby je vyměňte.
Naměřená hodnota se nemění. Nevybrali jste nesprávný režim
měření (AC/DC)?
Zkontrolujte displej (AC/DC) a v případě potřeby přepněte
režim. Připojili jste měřicí vodiče správně ke vstupům měření?
Ověřte si připojení měřicích
vodičů.
Je potřeba použít proudové
kleště? Není aktivní funkce HOLD? Vypněte funkci HOLD.
Nelze provést měření v měřícím rozsahu µA.
Nedošlo k překročení rozsahu měření?
Snižte proud pod hodnotu
2000 µA.
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do klešťového multimetru. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují veliké nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit displej a pouzdro přístroje.
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Recyklace
Technické údaje
Displej 6000 bodů Rychlost měření Přibližně 3 měření za sekundu Metoda měření AC Skutečná efektivní hodnota (True RMS) Délka měřícího vodiče cca 80 cm
Vzdálenost mezi zdířkami 19 mm (COM – V) Rozevření kleští 33 mm Automatické vypnutí cca po 15 min (funkce se může vypnout) Provozní napě 3 baterie AAA Odběr proudu Přibližně 36 mA (bez podsvícení displeje)
Provozní podmínky Provozní nadmořská výška Max. 2 000 m
Skladovací teplota -20 až 60 ºC (relativní vlhkost < 75%) Kategorie měření CAT IV 600 V
Hmotnost cca 340 g Rozměry (D x Š x V) 235 x 83 x 45 mm Bezpečnost podle EN61010-1, EN 61010-031, EN 61010-2-032, EN 61010-2-033 Třída ochrany IP54 (odolnost proti prachu a stříkající vodě)
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Teplota: +18 až 28 ºC Relativní vlhkost: < 75%
Přípustná odchylka měření
Rozsah
esnost
Rozlišení
Rozsah
esnost
Rozlišení
Kritéria sledu fází p
ro režim „Motor“: >80 V/AC, 50
– 80 Hz
Rozsah
esnost
Rozlišení
Rozsah
esnost
Rozlišení
Rozsah
esnost
Rozlišení
Rozsah
esnost
Rozlišení
40 –
100 Hz
100 –
400 Hz
Rozsah
esnost
Rozlišení
40 –
100 Hz
100 –
400 Hz
Přesnost se uvádí v ± (% naměřené hodnoty + počet jednotek (digitů) nejnižšího místa displeje v zvoleném rozsahu). Tato přesnost platí po dobu 1 roku při teplotě + 23 °C ± 5 °C, při nekondenzující relativní vlhkosti vzduchu menší než 75 %. Pokud se multimetr používá mimo uvedený rozsah teplot, použijte pro výpočet přesnosti následující teplotní koeficient: +0,1 x (specifikovaná přesnost)/1 ºC. Přesnost měření nemusí platit, pokud se měří ve vysokofrekvenčním elektromagnetickém poli. Ve vysokofrekvenčním prostředí do 1 V/m se musí ke všem uvedeným odchylkám přidat odchylka +5%. Pro oblast nad hodnotou 1 V/m není přesnost specifikována a může způsobit zobrazování nesprávných hodnot.
Nikdy nepřekračujte maximální vstupní hodnoty. Nedotýkejte se žádných obvodů nebo částí obvodů, pokud mají vyšší napětí než 33 V ACrms nebo 70 V DC. Nebezpečí smrtelného úrazu elektrickým proudem!
a) Měření stejnosměrného napětí (V/DC)
6,000 V ± (0,6% + 3) 0,001 V 60,00 V 600,0 V 0,1 V Ochrana proti přetížení: 600 V, Impedance: 10 M Specifikovaný rozsah měření: 5 – 100% měřeného rozsahu
± (0,9% + 6)
b) Měření stejnosměrného napětí (V/AC)
6,000 V 60,00 V 0,01 V 600,0 V 0,1 V 600,0 V „LoZ“ ± (2,5% + 6) 0,1 V 600,0 V „Motor“ ± (2,0% + 6) 0,1 V Rozsah frekvence: 40 Hz – 1 kHz; Ochrana proti přetížení 600 V, Odpor: 10 M (LoZ: 300 k) Specifikovaný rozsah měření: 5 – 100% měřeného rozsahu V případě zkratování vstupu měření může multimetr zobrazovat 5 číslic. Po použití režimu LoZ nechte multimetr před opětovným použitím alespoň 1 min. v klidu. TRMS činitele výkyvu (CF) 3 CF až 600 V Dodatečná odchylka pro činitel výkyvu (CF) nesinusového průběhu signálu: CF 1,0 – 2,0: +3% CF 2,0 – 2,5: +5% CF 2,5 – 3,0: +7%
± (1,0% + 6)
0,01 V
0,001 V
c) Měření napětí AC + DC
6,000 V 60,00 V 0,01 V 600,0 V 0,1 V Rozsah frekvence: 40 Hz – 400 Hz; Ochrana proti přetížení 600 V Specifikovaný rozsah měření: 5 – 100% měřeného rozsahu TRMS činitele výkyvu (CF) 3 CF až 600 V Dodatečná odchylka pro činitel výkyvu (CF) nesinusového průběhu signálu: CF 1,0 – 2,0: +3% CF 2,0 – 2,5: +5% CF 2,5 – 3,0: +7%
± (2% + 6)
0,001 V
d) Měření stejnosměrného proudu (µA/DC)
2000 µA ± (0,9% + 6) 1 µA Ochrana proti přetížení 600 V
Automatické omezení proudu integrovanými komponenty PTR
e) Měření střídavého proudu (µA/AC)
2000 µA ± (1,5% + 6) 1 µA Ochrana proti přetížení: 600 V
Automatické omezení proudu integrovanými komponenty PTR
f) Střídavý proud (A/AC, měření v kleštích)
60,00 A
± (1,8% + 8) ± (3,5% + 6)
600,0 A 0,1 A Rozsah frekvence: 40 Hz – 400 Hz; Ochrana proti přetížení 600 V
Specifikovaný rozsah měření: 5 – 100% měřeného rozsahu Když je otevřený vstup měření, multimetr může zobrazovat < 2 číslice. TRMS činitele výkyvu (CF) 3 CF až 600 V Dodatečná odchylka pro činitel výkyvu (CF) nesinusového průběhu signálu: CF 1,0 – 2,0: +3% CF 2,0 – 2,5: +5% CF 2,5 – 3,0: +7%
0,01 A
g) Proud AC + DC
60,00 A
± (3% + 6) ± (4,5% + 6)
600,0 A 0,1 A Ochrana proti přetížení 600 V
Efektivní střední hodnota Trms použitelná v rozsahu 5 – 10% Rozsah frekvence: 40 Hz – 400 Hz; TRMS činitele výkyvu (CF) 3 CF až 600 V Dodatečná odchylka pro činitel výkyvu (CF) nesinusového průběhu signálu: CF 1,0 – 2,0: +3% CF 2,0 – 2,5: +5% CF 2,5 – 3,0: +7%
0,01 A
h) Odpor
Rozsah
esnost
Rozlišení
Rozsah měření
Rozlišení
Rozsah
esnost
Rozlišení
Testovací
napětí
Rozlišení
Rozsah
esnost
Rozlišení
Rozsah
esnost
Rozlišení
Rozsah
esnost *
Rozlišení
>+6
00 až +1000
°C ± (2,5% + 5
°C) 1 °C
>
+32 až
1112 °F ± (2% + 9
°F)
1 °F
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
600,0 * ± (1,2% + 3) 0,1 6,000 k 60,00 k 0,01 k
± (1,0% + 3)
0,001 k
600,0 k 0,1 k 6,000 M ± (1,5% + 3) 0,001 M 60,00 M ± (2,5% + 6) 0,01 M Ochrana proti přetížení: 600 V Testovací napětí: přibližně -2,8 V (měřící rozsah 60/600 ), -1 V (ostatní rozsahy) Testovací proud: přibližně -1,4 mA * Přesnost po odečtu odporu měřícího kabelu
i) Akustický test propojenosti obvodu:
99,99 Ω 0,01 Ω ≤10 Ω trvalá zvuková signalizace; ≥100 Ω bez pípání
Ochrana proti přetížení 600 V Testovací napětí cca -3,2 V Testovací proud -1,4 mA
j) Měření kapacity
60,00 nF
0,01 nF 600,0 nF 0,1 nF 6,000 µF 0,001 µF
± (4% + 6) 60,00 µF 0,01 µF 600,0 µF 0,1 µF 6,000 mF ± 10% 0,001 mF 60,00 mF ± 13% 0,01 mF Ochrana proti přetížení: 600 V Hodnoty přesnosti platí, pokud je aktivní režim REL.
k) Testování diod
Přibližně 3,0 V DC 0,001 V Ochrana proti přetížení 600 V; zkušební proud: 1,8 mA (typicky)
l) Měření frekvence „Hz“ (elektronická)
10 Hz – 99,99 Hz*
0,01 Hz 999,9 Hz 0,1 Hz 9,999 Hz 0,001 kHz 99,99 kHz 0,01 kHz
± (0,1% + 5)
999,9 kHz 0,1 kHz 40,00 MHz 0,01 MHz Ochrana proti přetížení: 600 V; Úroveň signálu (bez podílu stejnosměrného napětí): 100 kHz: 200 mV – 30 Vrms >100 kHz - 1 MHz: 600 mV – 30 Vrms >1 MHz - 10 MHz: 1 V – 30 Vrms 10 MHz - 40 MHz: 1,8 V – 30 Vrms * Rozsah měření frekvence začíná na 10 Hz Standardní rozsah měření zahrnuje frekvence 10 kHz
m) Měření frekvence „Hz“ (elektrická)
40 – 400 Hz 0,1 Hz Nespecifikováno Úroveň signálu: Citlivost min. 30 Vrms Rozlišení A/AC 40 – 400 Hz: 0,1 Hz Rozlišení V/AC 40 Hz – 1 kHz: 0,1 Hz – 1 Hz Specifikovaný rozsah měření: 5 – 100% měřeného rozsahu
n) Měření teploty
-40 až 0 °C ± 5 °C 1 °C >0 až +600 °C ± (2% + 5 °C) 1 °C
-40 až +32 °F ± 9 °F 1 °F >+1112 až +1832 °F ± (2,5% + 9 °F) 1 °F
* Bez tolerance senzoru Typ senzoru: Termočlánek typu K Ochrana proti přetížení: 600 V
Záruka
Na klešťový multimetr Voltcraft VC-750E AC/DC poskytujeme záruku 24 měsíců. Záruka se nevztahuje na škody, které vyplývají z neodborného zacházení, nehody, opotřebení, nedodržení návodu k obsluze nebo změn na výrobku, provedených třetí osobou.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmě tem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. VAL/9/2018
Loading...