VOLTCRAFT VC-58 User guide [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
KÉTPÓLUSÚ FESZÜLTSÉGVIZSGÁLÓ VC-58 Rend. sz.: 12 45 34
Tisztelt Vásárlónk! Az automatikus kijelző megvilágítást egy a kijelző alatt elhelyezett megvilágítás érzékelő (LDR) működteti. A VC-58-vel végzett fázisvizsgálatnál valamelyik mérőheggyel megérinti az egyik vezetéket e közben megérinti a hátoldali ujjkontaktust. Ha legalább 100 V/AC nagyságú fázisvezetéket érint meg, Az LC kijelzőn „<L“ jelenik meg. Az ujjkontaktusos fázisvezető meghatározásnál a kijelzés észlelhetőségét sok minden befolyásolhatja, ilyenek lehetnek a közvetlen érintés ellen védő szigetelő eszközök, mérés kedvezőtlen helyzetben, például fa létrán vagy szigetelő padló burkolaton, vagy egy nem földelt feszültség mérése, vagy befolyásolhatják akár a kedvezőtlen fényviszonyok is. Elemcserénél ügyeljen a helyes polaritásra. A plusz pólus a készülékben alul van. A mérési hely megvilágítását bekapcsoló gomb (7) egyszeri megnyomásakor az adatokat is kimerevíti (Data Hold funkció). Köszönjük megértésüket, A VOLTCRAFT-Team
1. BEVEZETÉS Igen tisztelt vevő, A jelen Voltcraft® termék megvásárlásával jól választott, amit köszönünk Önnek. Voltcraft® - Ez a név a mérés-, töltési és hálózati technika területén átlagon felüli, minőségi termékeket jelent, amelyeket
szakmai hozzáértés, rendkívüli teljesítmény és állandó innováció jellemez. Az igényes barkácsoló és a professzionális felhasználó egyaránt megtalálja a Voltcraft®-márkacsalád termékével az optimális megoldást a legigényesebb feladatokhoz is. És még egy különleges előny: a kiérlelt technikával és a megbízható minőséggel a Voltcraft®-termékekkel szinte verhetetlen ár/teljesítmény arányt is tudunk nyújtani. Ezért biztosak vagyunk abban, hogy Voltcraft® készüléksorozatunkkal megteremtjük az alapot egy hosszú, kedvező és sikeres együttműködéshez. Sok örömet kívánunk Önnek az új Voltcraft® termékkel!
2. RENDELTETÉSSZERŰ HASZNÁLAT
A kétpólusú feszültségvizsgáló egyen- és váltakozófeszültségek kijelzésére szolgál 6 - 1000 V közötti tartományban. A készülékkel 6 V és 1000 V közötti egyen- és váltakozó feszültség-, polaritás-, háromfázisú mező forgásirány-, és 2 kΩ-ig folytonosság teszteket, valamint FI/RCD teszteket hajthat végre. A feszültségvizsgáló megfelel a kétpólusú feszültségvizsgálókra vonatkozó szabványnak (EN 61243-3) valamint az IP65 védettségnek (fröccsenő vízzel és porral szembeni védettség), így használható a szabadban, ill. nedves környezetben (csapadék esetén is). A VC-58 modell audio­vizuális folytonosságvizsgálóval, háttérvilágítással, beépített LED-es mérőhely megvilágítással, valamint egy "egypólusú" fázisvizsgáló funkciójával rendelkezik. A működéshez két mikroelem szükséges. Háromfázisú hálózathoz forgómező irány kijelző is rendelkezésre áll. A feszültségvizsgálót a 4 ( CAT IV = házi villanyszerelés) túlfeszültség kategóriába tartozó berendezéseknél szabad használni. A feszültségvizsgálót mérés közben csak a markolatnál szabad megfogni. Az LC-kijelzőt nem szabad eltakarni, és a fém érintkezőket valamint a mérési pontokat nem szabad megérinteni. Vegyük figyelembe az ebben a kezelési útmutatóban lévő egyéb biztonsági előírásokat. Kedvezőtlen környezeti feltételek mellett a használat nem megengedett. Kedvezőtlen környezeti körülmények:
- nedvesség, vagy túl magas páratartalom
- por és éghető gázok, gőzök vagy oldószerek.
- vihar ill. viharos időjárási körülmények, mint pl. erős elektrosztatikus mezők stb. A fentiektől eltérő alkalmazás károsíthatja a terméket, és veszélyekkel, pl. rövidzár, gyulladás, áramütés, stb. járhat. A terméket nem szabad átalakítani ill. átépíteni! A biztonsági előírásokat okvetlenül be kell tartani!
3. BIZTONSÁGI TUDNIVALÓK ÉS VESZÉLYELHÁRÍTÁS Használatba vétel előtt olvassa végig a teljes útmutatót, fontos tudnivalókat tartalmaz a helyes használatra vonatkozóan. A használati útmutató előírásainak be nem tartásából eredő károk esetén érvényét veszíti a szavatosság/garancia! A következményi károkért nem vállalunk felelősséget!
A szakszerűtlen kezelésből, vagy a biztonsági előírások figyelmen kívül hagyásából eredő tárgyi, vagy személyi károkért nem vállalunk felelősséget. Ilyen esetekben a szavatosság vállalás/garancia megszűnik!
A készülék a gyárat biztonságtechnikailag kifogástalan állapotban hagyta el. Ezen állapot megőrzésére és a biztonságos működés biztosítására a felhasználónak figyelembe kell venni az útmutatóban foglalt biztonsági előírásokat és figyelmeztetéseket. A következő szimbólumokat kell figyelembe venni:
A háromszögbe foglalt felkiáltójel olyan fontos tudnivalókat jelez az útmutatóban, amelyeket okvetlenül figyelembe kell venni.
Háromszögbe foglalt villám jel elektromos áramütésre, vagy a készülék elektromos biztonságának veszélyeztetésére figyelmeztet. A „nyíl“ szimbólum különleges tippekre és kezelési tanácsokra utal.
A készülék CE-konform, és megfelel az európai irányelveknek.
Biztonsági és engedélyezési okokból (CE) a terméket nem szabad önkényesen átépíteni és/vagy módosítani. Ügyeljen a készülék szakszerű üzembe helyezésére. Ennek során vegye figyelembe a jelen használati útmutatót. A műszeren megadott feszültségértékek névleges feszültségek. A készüléket nem szabad extrém hőmérsékletnek, közvetlen napsugárzásnak, erős rezgéseknek, vagy nedvességnek kitenni. A kijelzés csak -10°C...+55°C hőmérséklet tartományban, és 20 ... 96% közötti relatív légnedvesség esetén működik biztonságosan (klímakategória: N). A feszültségvizsgálót csak az arra kialakított markolatnál fogja meg. Ne érjen a kéz túl a fogási tartomány érezhető jelzésén. Ellenőrizze a feszültségvizsgálót minden mérés előtt működésképesség szempontjából. Mérjen egy ismert feszültségforráson, és ezzel ellenőrizze a kijelzés helyességét. Ha a kijelzés kimarad, vagy nincs kijelzés, a műszert többé nem szabad használni. A feszültségvizsgáló házát - az elemtartó rekeszfedél felnyitása kivételével - nem szabad szétszedni. A feszültségvizsgálót csak a megadott feszültségtartományokban szabad használni. Az egyenfeszültségnél érvényes határértéket a veszélyes érintési feszültségre (DIN VDE 0100, 410.r. szerint) a villogó LED (B) jelzi.
A váltakozófeszültségnél érvényes határértéket a veszélyes érintési feszültségre (DIN VDE 0100, 410.r. szerint) ugyancsak a villogó LED (B) jelzi. Ha a nullavezető (N) vagy a védővezető (PE) megszakadt, nincs kijelzés! Tartsa a feszültségvizsgálót tisztán, tárolja szabályszerűen és szárazon. E készülék nem való gyerekek kezébe.
4. AZ EGYES RÉSZEK MEGNEVEZÉSE (lásd kihajtható oldal)
1 Mérőhegy, L2 (-) 2 Nyomógomb, L2 3 Markolat L2, érezhető fogás-behatárolással 4 Elemtartó rekesz 5 Markolat L1, érezhető fogás-behatárolással 6 Fi gomb a védőkapcsoló ellenőrzéséhez 7 Gomb a mérőpont megvilágításhoz 8 Be/ki kapcsoló gomb 9 LC- kijelző 10 Mérőhely megvilágítás 11 Mérőhegy, L1 (+)
5. MÉRÉSEK
A kétpólusú feszültségvizsgáló két kézi markolattal (3 és 5), egy összekötő kábellel (4) és egy LC-kijelzővel (9) rendelkezik. Tartsa a készüléket mindig úgy, hogy függőlegesen pillanthasson rá a kijelzőre. A kijelzést erős fény negatívan befolyásolhatja. DC méréseknél az (1) mérőhegy a plusz pólus, és a (11) mérőhegy a mínusz pólus.
Ellenőrizze minden feszültségvizsgálat előtt a készülék működését egy ismert feszültségforráson. Ha a mérőműszer kijelzője semmit nem mutat, kapcsolja ki a készüléket. Hibás feszültségvizsgálót nem szabad használni. Ugyancsak tilos a használata kimerült elemekkel vagy elemek nélkül. Be kell tartani az elektromos készülékek működtetésére vonatkozó előírásokat.
A következő mérések végezhetők: a) Önellenőrzés
Érintse egymáshoz a mérőcsúcsokat az önellenőrzés céljából. A vizsgáló-zümmögőnek jól hallhatóan meg kell szólalnia, és a kijelzőn kb. „000" -nak kell megjelennie. Ha az LC-kijelző gyengén vagy egyáltalán nem világít, ki kell cserélni az elemeket. Ha a készülék új elemekkel nem működne, meg kell akadályozni a használatát.
b) Feszültség mérés (DC)
Ha a mérőcsúcsokat a névleges feszültségtartományba eső egyenfeszültséghez érinti, a feszültséget volt-ban jelzi ki a készülék, és mellette még megjelenik a „DCV" kijelzés is. Ha az „Ll" mérőcsúcson negatív feszültség van, a mért érték előtt még egy „-„ (mínusz) jel is megjelenik. 35 V feszültségtől kezdődően az életveszélyes feszültséget a kijelző mögött villogó LED és hangjelzés jelzi.
c) Feszültség mérés
Ha a mérőcsúcsokat a névleges feszültségtartományba eső váltakozó feszültséghez érinti, a feszültséget volt-ban jelzi ki a készülék, és mellette még megjelenik a „ACV" kijelzés is. 35 V feszültségtől kezdődően az életveszélyes feszültséget a kijelző mögött villogó LED és hangjelzés jelzi.
6. DATA HOLD (ADAT KIMEREVÍTÉS) FUNKCIÓ
Ha megnyomja a „Data- Hold" -gombot (adatkimerevítő), a mért ellenállás értéket a kijelzőn a készülék megtartja. A bekapcsolt „DATA HOLD“ funkciót a kijelzőn a „D.H.“ szimbólum jelzi, és ugyanannak a gombnak ismételt megnyomásával kikapcsolható.
7. FÁZISVIZSGÁLAT
A VC58 készüléket "egypólusú" fázisvizsgálóként is fel lehet használni. A feszültségvizsgálót mérés közben csak az erre szolgáló markolatoknál (3 és 5) szabad megfogni. Ne érjen a keze túl a fogási tartomány érezhető jelzésén.
Ez a "fázisvizsgálat" csak gyorstesztként szolgál, és a vezetéken végzendő munkálatok előtt még egyszer ellenőrizni kell kétpólusú mérési eljárással a feszültségmentességet. Be kell tartani az elektronikus készülékek működtetésére vonatkozó előírásokat.
A teszt megkezdése előtt vizsgálja meg az elemek állapotát úgy, hogy a két mérőhegyet összeérinti, és a működést egy ismert váltakozó feszültség forráson ellenőrzi. Érintse az „L1“ (11) mérőheggyel a mérendő pontot. Ha legalább 100 V~ feszültségű fázisvezetéket érint meg, az LC kijelzőn „<L“ jelenik meg.
Az „egypólusú“ fázis kijelzést kedvezőtlen környezeti feltételek (elektrosztatikus mezők, jó szigetelés, stb.) negatívan befolyásolhatják. Végezzen el ebben az esetben egy kétpólusú feszültségvizsgálatot.
8. AZ ELEKTROMOS MEZŐ FORGÁSIRÁNYÁNAK KIJELZÉSE (MAX. 400 V-IG)
A VC58 készülék háromfázisú hálózatoknál jelezni tudja a forgómező irányát. A feszültségvizsgálót mérés közben csak az erre szolgáló markolatoknál (3 és 5) szabad megfogni. Ne érjen túl a keze a fogási tartomány érezhető jelzésén. Kösse rá a két mérőhegyet a mérendő pontokra. A (11) mérőhegy megfelel L1-nek, és az (1) mérőhegy L2-nek. Az aktuális mért feszültség, valamint a forgómező irány megjelenik az LC-kijelzőn. A forgásirány szimbólumai mutatják a forgómező irányát ( L = balra forgó, /R D = jobbra forgó).
Ha az LC kijelzőn csak az „<L“ világít és csak 230 V olvasható, akkor csak egy fázisvezetőjű a hálózat!
9. FOLYTONOSSÁGVIZSGÁLAT
Érintse a vizsgálócsúcsokat a vizsgálandó vezetékhez, biztosítékhoz, stb-hez. Ha az ellenállás értéke 0...2 kΩ közé esik, a kijelzőn megjelenik az ellenállás értéke, és egy hangjelzés hallható. Ha a mért érték >2 kΩ , a kijelzőn „OL“ látható.
10. FI/RCD MŰKÖDÉSBE LÉPÉS TESZT, PE (VÉDŐVEZETŐ TESZT)
A VC-58 rendelkezik egy olyan terheléssel, amely két gomb megnyomásával (FI\RCD) a FI/RCD védőkapcsolót működésbe hozza. Ellenőrzi az FI/RCD (fi-relé) működését a fázisvezető és a védővezető közötti max. 30 mA esetében (max. 240 V-ig)
11. MÉRŐHELY MEGVILÁGÍTÁS
A VC-56 készüléken elemmel működő mérőhely világítás található. A világítás bekapcsolásához a (7) gombot 2 másodpercig megnyomva kell tartani. A világítást ugyanennek a gombnak újbóli 2 másodperces megnyomásával lehet kikapcsolni.
12. HÁTTÉRVILÁGÍTÁS
Ha fényszegény környezetben végzi a vizsgálatokat, a BL-érzékelő (Back-Light-Sensor) átkapcsolja a készüléket az automatikus világítás üzemmódba, hogy lehetővé váljék a mérési értékek leolvasása még teljesen sötét környezetben is.
13. ELEM BEHELYEZÉSE, CSERE
A feszültségvizsgáló működéséhez két mikro elem (vele szállítva) szükséges. A behelyezést/cserét a következőképp végezze:
• Forgassa el csavarhúzóval az óramutató járásával ellentétes irányban 90°-al az elemtartó rekesz fedelét és vegye le.
Loading...
+ 1 hidden pages