VOLTCRAFT VC-55, VC – 55 LCD User guide [pl]

Instrukcja użytkowania
Dwubiegunowy wskaźnik napięcia VC-55 LCD
Nr zam. 1188073
Zastosowanie zgodne z przeznaczeniem
Dwubiegunowy wskaźnik napięcia to przenośny przyrząd kontrolny służący do mierzenia i wskazywania napięcia w elektrycznych obwodach niskiego napięcia. Służy do wyświetlenia napięcia stałego i zmiennego w przedziale od 12 do 690 V, jak również dwubiegunowej polary­zacji. Obszary napięcia są przedstawiane w 7 poziomach.
W przypadku, gdy napięcie znamionowe będzie równe lub większe niż 38 V/AC albo 120 V/DC, zaświeci się ostrzeżenie przed niebezpiecznym napięciem. To ostrzeżenie zaświeci się także w przypadku pustych baterii.
Wskaźnik napięcia odpowiada normie dwubiegunowego wskaźnika napięcia (EN 61243-3/DIN VDE 0682-401) jak również stopniowi ochrony IP64 (kurz i woda rozbryzgowa) i jest prze­znaczony do użytkowania w suchym lub wilgotnym otoczeniu w pomieszczeniach oraz na zewnątrz. Urządzenia nie należy użytkować podczas deszczu. Wskaźnik napięcia jest prze­znaczony do użytku przez wykwalikowanych elektryków przy wykorzystaniu środków ochrony osobistej.
Urządzenie wyposażone jest ponadto w wyświetlacz LCD z wyświetleniem rzeczywistych wartości napięcia testowego, audiowizualny tester ciągłości obwodu, wbudowane oświetlenie mierzonego obiektu oraz funkcję jednobiegunowego testera fazy. Do funkcji kontrolnej koniecz­ne są dwie baterie micro (Typ AAA/LR03). Użytkowanie akumulatorów nie jest dopuszczalne.
Dostępne jest wyświetlenie kierunku pola wirującego dla uziemionych sieci prądu trójfazowego. Wskaźnik napięcia może być używany wyłącznie w przypadku urządzeń kategorii pomiarowej
CAT III (domowe instalacje/podrozdzielnie) do 1000 V lub kategorii CAT IV (w źródle instalacji niskiego napięcia) do 600 V względem uziemienia.
Te kategorie pomiarowe obejmują wszystkie niższe kategorie pomiarowe (np. CAT II obejmuje CAT I).
Podczas mierzenia wskaźnik napięcia należy trzymać za obydwa uchwyty (1 i 16). Nie należy nigdy chwytać powierzchni poza wyczuwalnym zaznaczeniem obszaru (5 i 13). Wyświetlacza nie należy nigdy zakrywać ani nie wolno poruszać metalowymi kontaktami oraz punktami po­miarowymi.
Należy przestrzegać również zasad bezpieczeństwa podanych w tej instrukcji. Nie jest dozwolone użytkowanie produktu w niekorzystnych warunkach. Niekorzystne warunki to:
- wilgoć lub zbyt wysoka wilgotność powietrza
- pył oraz łatwopalne gazy, opary lub rozpuszczalniki
- obszary zagrożone wybuchem (Ex)
- burza z piorunami lub warunki atmosferyczne takie, jak np. silne pola elektrostatyczne, itp.
Zastosowanie inne niż wyżej wymienione może prowadzić do uszkodzenia produktu, a dodat­kowo wiąże się z zagrożeniami takimi jak: zwarcie, pożar, porażenie prądem itd. Modykacja oraz przebudowa produktu są zabronione! Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpie­czeństwa!
Zawartość zestawu
VC-55 z przymocowaną na stałe nasadką na końcówkę pomiarową
2 kontakty z wkrętem (Ø 4 mm, CAT II)
2 futerały ochronne z tworzywa sztucznego (CAT III/CAT IV)
2 baterie micro (AAA/LR03)
Instrukcja użytkowania
Aktualne instrukcje użytkowania
Pobierz aktualne instrukcje użytkowania za pomocą łącza www.conrad.com/downloads lub przeskanuj wi­doczny kod QR. Należy przestrzegać instrukcji przedstawionych na stronie internetowej.
Objaśnienia symboli
Trójkąt zawierający wykrzyknik umieszczony w instrukcji użytkowania oznacza ważne informa-
cje.
Symbol błyskawicy w trójkącie ostrzega przed porażeniem prądem lub naruszeniem bezpie-
czeństwa urządzenia.
Urządzenie posiada certykat CE i spełnia niezbędne wytyczne krajowe i międzynarodowe.
Symbol strzałki pojawia się w miejscach, w których znajdują się dokładne wskazówki i porady
dotyczące eksploatacji.
Wskazówki bezpieczeństwa i ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem
Urządzenie to opuściło fabrykę w idealnym stanie.
Aby utrzymać ten stan i zapewnić bezpieczną eksploatację, użytkownik musi przestrze­gać wskazówek bezpieczeństwa i stosować się do ostrzeżeń zawartych w niniejszej in­strukcji użytkowania. Należy przestrzegać poniższych symboli:
W przypadku uszkodzeń spowodowanych niezastosowaniem się do tej instrukcji użytkowania, rękojmia/gwarancja wygasa! Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za szkody pośrednie!
W przypadku uszkodzenia mienia lub ciała spowodowanego niewłaściwym użytkowaniem urządzenia lub nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, producent nie ponosi żadnej od­powiedzialności! W takich przypadkach rękojmia/gwarancja wygasa.
Ze względów bezpieczeństwa i zgodności z certykatem, przebudowa i/lub modykacja pro­duktu na własną rękę nie są dozwolone.
Zawsze należy przestrzegać przepisów dotyczących urządzeń elektrycznych, urządzeń służących do produkcji energii elektrycznej oraz zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom, wydanych przez Związek Stowarzyszeń Zawodowych
Za działanie urządzeń pomiarowych oraz przyrządów kontrolnych w szkołach, ośrodkach szkoleniowych, warsztatach hobbystycznych i samopomocowych odpowiedzialny jest prze­szkolony personel, który powinien również monitorować jego użytkowanie.
Należy zwrócić uwagę na prawidłową instalację produktu. Należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji obsługi produktu.
Podane przez wskaźnik napięcia wartości są napięciem znamionowym.
Nie można narażać produktu na skrajne temperatury, silne wibracje ani na dużą wilgotność.
Bezpieczne wyświetlenie wartości następuje w temperaturze od -15 do +55 °C i przy wilgot­ności względnej wynoszącej maksymalnie 85% (bez kondensacji).
Wskaźnik napięcia należy chwytać tylko w przewidzianym na to obszarze (1 i 16). Nie należy chwytać za powierzchnie poza wyczuwalnym zaznaczeniem obszaru (5 i 13).
• Przed i po każdym użyciu należy sprawdzić funkcjonowanie wskaźnika napięcia. Prawidło­wość działania należy sprawdzić i kontrolować na znanym źródle napięcia (np. napięciu sieci wynoszącym 230V/AC). W przypadku awarii jednego lub więcej zakresów wskaźnika urzą­dzenia nie należy więcej używać.
Nie należy rozmontowywać obudowy wskaźnika napięcia z wyjątkiem otwarcia pokrywy ko­mory baterii.
Wskaźnik napięcia może być używany wyłącznie do urządzeń, których napięcie mieści się w podanych zakresach.
Następny wyższy zakres napięcia zaczyna się świecić już od 0,85-krotnej wartości znamio­nowej.
Wartość graniczna niebezpiecznego napięcia dotykowego obowiązująca dla napięcia stałego (według DIN VDE 0100 część 410) sygnalizowana jest lampką sygnalizacyjną 120 V.
Wartość graniczna niebezpiecznego napięcia dotykowego obowiązująca dla napięcia zmien­nego (według DIN VDE 0100 część 410) sygnalizowana jest lampką sygnalizacyjną 50 V.
Wskaźnik napięcia działa tylko w przypadku odpowiednio uziemionych instalacji niskiego na­pięcia. Źle uziemione urządzenia lub izolowana odzież ochronna mogą negatywnie wpłynąć na wyświetlenie wartości.
W przypadku przerwanego przewodu zerowego (N) lub przewodu uziemiającego (PE) nie zostanie wskazana żadna wartość!
Wskaźnik napięcia powinien być czyszczony i przechowywany w odpowiednim, suchym miejscu.
To urządzenie nie jest zabawką, dlatego też powinno być trzymane z dala od dzieci.
Aby zapobiegać obrażeniom ciała, na końcówki pomiarowe należy zawsze nakładać nasadki
ochronne, gdy wskaźnik napięcia nie jest używany.
Korzystając ze wskaźnika napięcia w obszarze kategorii pomiarowej CAT III i CAT IV zaleca się, aby nałożyć rękawy ochronne z tworzywa sztucznego (2) na końcówki pomiarowe, aby zmniejszyć długość odsłoniętej części końcówek. W ten sposób zmniejszone zostaje ryzyko potencjalnego zwarcia podczas pomiaru.
W zależności od wewnętrznej impedancji wskaźnika napięcia, w przypadku występowania napięcia zakłócającego istnieją różne możliwości wyświetlania wskaźników „napięcie robocze dostępne” lub „napięcie robocze niedostępne”.
Wskaźnik napięcia o relatywnie niedużej impedancji nie będzie, w porównaniu do wartości referencyjnej 100 kΩ, pokazywał wszystkich napięć zakłócających o wartości początkowej powyżej ELV. Podczas kontaktu z badanymi częściami instalacji wskaźnik napięcia może przejściowo pomniejszać wartości napięć zakłócających do poziomu poniżej ELV ze względu na rozładowanie; po usunięciu wskaźnika napięcia, napięcie zakłócające ponownie przybie­rze swoją wartość początkową.
Gdy nie ukazuje się wskaźnik „napięcie dostępne”, przed rozpoczęciem prac należy koniecz­nie podłączyć instalację uziemiającą.
Wskaźnik napięcia o relatywnie dużej impedancji nie będzie, w porównaniu do wartości refe­rencyjnej 100 kΩ, jednoznacznie wskazywać na „Napięcie robocze niedostępne” w przypadku występowania napięcia zakłócającego.
Gdy pojawia się wskaźnik „napięcie dostępne” w punkcie pomiarowym, który zdaje się być odłączonym od instalacji, zaleca się pilne sprawdzenie stanu „Napięcie robocze niedostępne” za pomocą dodatkowych środków (np. zastosowanie odpowiedniego wskaźnika napięcia, przeprowadzenie oględzin przerwy odłącznikowej w sieci elektrycznej itd.) i określenie, czy wykazane przez wskaźnik napięcia napięcie jest napięciem zakłóceniowym.
Wskaźnik napięcia podający dwie wartości wewnętrznej impedancji pozytywnie przeszedł test określania napięć zakłócających oraz jest w stanie, w granicach technicznych, odróż­nić napięcie robocze od zakłócającego oraz wskazać typ napięcia w sposób pośredni lub bezpośredni.
CAT I Kategoria pomiarowa I dla pomiarów elektrycznych i elektronicznych urządzeń, które nie są
zasilane bezpośrednio napięciem sieciowym (np. urządzenia zasilane na baterie itp.)
CAT II Kategoria pomiarowa II dla pomiarów elektrycznych i elektronicznych urządzeń, które są zasi-
lane bezpośrednio napięciem sieciowym. Ta kategoria obejmuje też wszystkie niższe katego­rie (np. CAT I do mierzenia napięcie sygnału i prądu).
CAT III Kategoria pomiarowa III dla pomiarów w instalacjach w budynkach (gniazdka lub podroz-
dzielnie). Ta kategoria obejmuje również wszystkie niższe kategorie (np. CAT II do mierzenia urządzeń elektronicznych).
CAT IV Kategoria pomiarowa IV dla pomiarów w źródle instalacji niskiego napięcia (np. główne roz-
dzielnie, punkty przekazywania zaopatrzenia w energię itp.) oraz na zewnątrz. Ta kategoria obejmuje również wszystkie niższe kategorie.
Należy przestrzegać poniższych symboli i napisów:
L1 - Końcówka pomiarowa do fazy L1, potencjał ujemny w przypadku DC
L2 +
V AC DC V AC = napięcie zmienne
Wskaźnik + Potencjał dodatni na końcówce pomiarowej L2 +
Wskaźnik - Potencjał ujemny na końcówce pomiarowej L2 +
Wskaźnik + - Napięcie zmienne (świecą się obydwa wskaźniki + i -)
12/24/50/120 230/400/690
Rx Wyświetlenie testu ciągłości
Elektryczny opór w kiloomach
f Zakres częstotliwości znamionowej elektrycznego napięcia
I Podanie prądu pomiarowego w mA (miliamperach)
W Elektryczne obciążenie próbne w watach
Hz Elektryczna częstotliwość (w hercach)
Temp °C Dopuszczalny zakres temperatury podczas użytkowania w °Celsjusza
ON Maksymalny czas włączenia (ED) w sekundach (s)
OFF Minimalna przerwa robocza po cyklu testowym w sekundach (s)
Date Rok produkcji
OL Wskaźnik przekroczenia. Przekroczony zakres pomiarowy
- - - - Symbole robocze na wyświetlaczu
Końcówka pomiarowa do fazy L2, jednobiegunowe sprawdzenie fazy, potencjał dodatni w przypadku DC
V DC = napięcie stałe
Wyświetlenie zakresu napięcia znamionowego w voltach (V)
Komunikat ostrzegający przed niebezpiecznym napięciem (>38 V/AC, >120 V/DC (funkcja ta działa także w przypadku pustych baterii lub ich braku).
Symbol ostrzeżenia dźwiękowego
Urządzenie i wyposażenie przeznaczone do pracy przy napięciu. Wymagane środki ochrony osobistej.
Wyświetlenie kierunku pola wirującego w uziemionych sieciach trójfazowych. L = pole kręci się w lewą stronę, R = pole kręci się w prawą stronę
Klasa ochronności 2 (podwójna lub wzmocniona izolacja/izolacja ochronna)
Symbol dotyczący używanych baterii. Baterie 2x 1,5 V micro, LR03, AAA
Symbol wymiany baterii w wyświetlaczu. Gdy pojawi się ten symbol należy niezwłocznie wymienić puste baterie.
Części składowe
1 Uchwyt końcówki pomiarowej L1 (-) 2 futerały ochronne z tworzywa sztucznego (CAT III/CAT IV) 3 4 mm kontakty z wiertłem do sprawdzenia gniazdek od przodu
(wbudowane gniazdka! CAT II) 4 Końcówka pomiarowa L1 (-) 5 Obszar chwytania z umocnieniem 6 Końcówka pomiarowa L2 (+) 7 Oświetlenie punktu pomiarowego LED 8 Wyświetlenie poziomów zakresu napięcia i polaryzacji (LED) 9 Zakryte wyjście dźwięku ostrzeżenia 10 Komunikat ostrzegający przed niebezpiecznym napięciem (>38 V/
AC, >120 V/DC (funkcja ta działa także w przypadku pustych baterii
lub ich braku).
Wyświetlenie faz podczas jednobiegunowego sprawdzenia fazy 11 Wyświetlenie Rx do testu ciągłości 12 Wyświetlenie kierunku pola wirującego (L = pole kręci się w lewą
stronę, R = pole kręci się w prawą stronę) 13 Obszar chwytania 14 Wyświetlacz LCD dla wyświetlenia napięcia znamionowego i symbol
wymiany baterii 15 Przyciski do włączenia oświetlenia punktu pomiarowego LED 16 Uchwyt końcówki pomiarowej L2 (+) 17 Komora baterii z zamknięciem bagnetowym 18 Kabel 19 Nasadka na końcówkę pomiarową
Wkładanie/wymiana baterii
Do głównej funkcji jako dwubiegunowy wskaźnik napięcia z wyświetleniem zakresu napięcia oraz funkcji dodatkowych, takich jak oświetlenie miejsca pomiarowego, testu ciągłości, wyświetlenia pola wirującego lub jednobiegunowego testu fazy urządzenie potrzebuje baterii. W tym celu konieczne są baterie micro (typ AAA/LR03 dołączone w zestawie). Korzystanie z ładowalnych akumulatorów nie jest możliwe.
W celu włożenia/wymiany baterii postępuj w następujący sposób:
Odłącz wskaźnik pomiarowy od wszystkich punktów pomiarowych i nałóż nasadki na końcówki pomia­rowe.
Otwórz komorę baterii (17), odkręcając pokrywkę za pomocą płaskiego przedmiotu (np. szerokiego śru­bokręta) o 90° w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Po boku znajduje się małe nacięcie, za pomocą którego można wyciągnąć pokrywę komory baterii z urządzenia.
Włóż dwie nowe baterie micro (LR03/AAA) do komory baterii. Należy przestrzegać oznaczenia biegu­nowości w komorze baterii. W miarę możliwości należy używać baterii alkalicznych, ponieważ działają one dłużej.
Zamknij komorę w odwrotnej kolejności niż opisano powyżej. Należy uważać na to, by nie zmiażdżyć lub uszkodzić pierścienia uszczelniającego w pokrywie komory baterii. Pokrywa komory baterii pasuje tylko w jednej pozycji. Nacięcie musi znajdować się po prawej stronie.
Wymiana baterii jest konieczna, gdy wyświetlenie poziomu (8) podczas testu funkcjonowania nie pali się, pojawia się symbol wymiany baterii na wyświetlaczu LCD, lub gdy podczas zetknięcia dwóch końcówek pomiarowych (4 i 6) nie słychać żadnego sygnału dźwiękowego.
W przypadku pustych baterii i napięcia testowego wynoszącego od 38 V/AC i 120 V/DC pojawi
się wyłącznie komunikat ostrzegawczy (10) „niebezpieczne napięcie“. Jeżeli pojawi się ten ko-
munikat, nie należy dotykać kontaktu pomiarowego. Użytkowanie urządzenia przy otwartej komorze baterii nie jest dopuszczalne. Aby zapobiec uszkodzeniom urządzenia przez wypadające baterie należy wyjąć baterie, gdy nie będą po-
trzebne przez dłuższy czas. Z tego samego powodu zaleca się natychmiastowe wyciągniecie pustych baterii.
Pasujące baterie alkaliczne dostępne są pod następującym numerem zamówienia: Nr zamów. 652303 (należy zamówić 2 szt.). Należy używać wyłącznie baterii alkalicznych, ponieważ są bardziej wydajne.
Oświetlenie miejsca pomiarowego
Urządzenie VC-55 jest wyposażone w oświetlenie miejsca pomiarowego zasilane na baterie. Aby włączyć/wyłączyć oświetlenie, naciśnij krótko przycisk (15). Oświetlenie włączy się na ok. 130 sekund,
po czym zgaśnie automatycznie.
Przeprowadzanie testów
Dwubiegunowy wskaźnik napięcia składa się z dwóch końcówek pomiarowych (4 i 6), kabla (18) oraz wy­świetlacza.
Wskaźnik napięcia należy zawsze trzymać w taki sposób, by można było patrzeć pionowo na wyświetlacz. Silne oświetlenie może negatywnie wpłynąć na wskaźniki świetlne.
Podczas mierzenia DC końcówka pomiarowa L2+ (6) przedstawia biegun dodatni, a końcówka pomiarowa L1- (4) biegun ujemny.
Urządzenie VC-55 włączy się automatycznie podczas rozpoczęcia testu (poziom wejścia >10 V) oraz wyłą­czy po jego zakończeniu.
Przed i po każdym użyciu należy sprawdzić funkcjonowanie wskaźnika napięcia. Prawidłowość
działania należy sprawdzić i kontrolować na znanym źródle napięcia (np. napięciu sieci wyno­szącym 230V/AC). W przypadku awarii jednego lub więcej zakresów wskaźnika (8) urządzenia nie należy więcej używać.
Jeżeli urządzenie nie będzie wykazywać żadnych funkcji lub jeżeli poszczególne wskaźniki
świetlne nie będą działać, należy przestać go użytkować. Nie należy stosować uszkodzonego wskaźnika napięcia.
Należy przestrzegać przepisów dotyczących pracy z elektrycznymi urządzeniami. Podczas pra-
cy z urządzeniami znajdującymi się pod niebezpiecznym napięciem należy nosić środki ochrony osobistej.
Maksymalny czas włączenia (ON) wynosi 30 sekund. Po tym czasie należy zrobić przerwę
(OFF) na przynajmniej 240 sekund.
Gdy pojawia się wskaźnik „dostępne napięcie” w punkcie pomiarowym, który zdaje się być odłą-
czonym od instalacji, zaleca się pilne sprawdzenie stanu „napięcie robocze niedostępne” za pomocą dodatkowych środków (np. zastosowanie wskaźnika napięcia z przełączalną impedan­cją, przeprowadzenie oględzin przerwy odłącznikowej w sieci elektrycznej itd.) i określenie, czy wykazane przez wskaźnik napięcia napięcie jest napięciem zakłóceniowym. Gdy nie wyświetla się wskaźnik „dostępne napięcie” zaleca się niezwłoczne zainstalowanie mechanizmu uziemia­nia przed rozpoczęciem prac.
Można wykonać następne pomiary:
a) Dwubiegunowy test napięcia
Wskaźnik napięcia należy chwytać tylko za przewidziane na to uchwyty (1 i 16). Nie należy chwytać za powierzchnie poza zaznaczeniem obszaru (5 i 13).
Przyłóż obydwie końcówki pomiarowe do mierzonego punktu. Na wyświetlaczu LCD zostanie przedstawiony zakres napięcia w poziomach (8) i dostępne napięcie pomiarowe.
Wskaźniki świetlne (+) i (-) pokazują rodzaj napięcia i odpowiednią polaryzację. Jeżeli wskaźniki (+) i (-) świecą jednocześnie, oznacza to, że dostępne jest napięcie zmienne (AC). Polaryzacja zostanie teraz po­kazana za pomocą dwóch diod LED.
Gdy napięcie będzie wynosić ok. 38 V/AC lub 100 V/DC, zabrzmi sygnał dźwiękowy. Wskaźniki pola wiru­jącego „L“ i „R“ mogą się zaświecić podczas pomiarów. Jest to wymagane pod względem technicznym i nie ma to wpływu na przebieg mierzenia.
Obydwie końcówki pomiarowe L1 i L2 można złączyć razem za pomocą umocnienia na uchwycie końcówki pomiarowej L1 (5).
Odległość od obydwóch końcówek pomiarowych wynosi wówczas 19 mm, co odpowiada przyjętej odległość gniazdek kontaktów euro i ochronnych.
Jeżeli dodatkowo przykręcone zostaną 4-milimetrowe adaptery śrubowe, ułatwią one kon­taktowanie w gniazdku. Dwubiegunowy wskaźnik napięcia można w ten sposób obsługiwać jedną ręką.
Należy uważać, aby nie chwytać poza obszar chwytania (16) końcówki pomiaro-
wej L2 i nie zakrywać wyświetlacza.
Loading...
+ 1 hidden pages