VOLTCRAFT VC 500A Operation Manual [cs]

Pomocný startovací systém VC 500 A
Obj. č.: 129 56 76
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup pomocného startovacího systému VC 500 A. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku
do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
Účel použití
Tento výrobek slouží jako pomocný prostředek při problémech se startem menších vozidel s 12 V autobaterií (zahradní traktory, motocykly, malé automobily). Výrobek je navíc vybaven pracovním LED světlem, výstupem 12 V pro zařízení, která jsou vybavena konektorem pro zapojení do cigaretového zapalovače a USB výstupem. Všechny přípojky jsou opatřeny gumovým ochranným krytem proti prachu a proniknutí nečistot. Integrovaný olověný akumulátor lze nabíjet pomocí přiloženého nabíjecího adaptéru s připojením do autozásuvky.
Rozsah dodávky
Pomocný startovací systém
Nabíjecí adaptér
Nabíjecí kabel s konektorem do autozásuvky
Návod k obsluze
Ovládací prvky a připojení
1. Pogumované držadlo
2. Nabíjecí zdířka pro připojení nabíjecího adaptéru nebo nabíjecího kabelu 12 V.
3. LED kontrolka signalizující správnou nebo nesprávnou polaritu pomocného startovacího systému.
4. Displej
5. Přepínač Zap. / Vyp. pracovního světla a USB zdířky
6. Kabel s krokosvorkami pomocného startovacího systému (svinutý v držáku).
7. Tlačítko stavu nabíjení
8. Pracovní LED světlo
9. Zdířka USB
10. Výstupní zdířka 12 V pro připojení příslušného zařízení
11. Zap. / Vyp. pomocného startovacího systému
12. Nabíjecí adaptér
13. Nabíjecí kabel 12 V
Obr. 1a
Obr. 1b
Obr. 1c
Nabíjení pomocného startovacího systému
Před prvním uvedením pomocného startovacího systému do provozu se musí integrovaný nabíjecí akumulátor úplně nabít. Vypněte všechny spotřebiče (pracovní světlo, zdířku 12 V a USB) a otočný přepínač pomocného startovacího systému (11) dejte do polohy „OFF“. Ke zdířce výstupu 12 V nesmí být připojeno žádné zařízení! Důležité: Z důvodu samovybíjení olověných akumulátorů doporučujeme nabíjet pomocný startovací systém alespoň každé 3 – 4 měsíce.
a) Nabíjení systému nabíjecím adaptérem
Připojte nízkonapěťový konektor kabelu nabíjecího adaptéru (12) k nabíjecí zdířce (2) a nabíjecí
adaptér zapojte do zásuvky elektrického proudu. Rozsvítí se displej (4) a bude na něm blikat „CH“ (jako označení „CHARGE“ = nabíjení).
Pokud je akumulátor pomocného startovacího systému plně vybitý, potrvá nabíjení
cca 20 – 22 hodin. Po dokončení nabíjení bude na displeji blikat „FL“ (jako označení „FULL“ = plně nabitý).
Po dokončení nabíjení odpojte od pomocného startovacího systému nabíjecí adaptér a vytáhněte
ho ze zásuvky elektrického proudu.
Z času na čas kontrolujte stav nabití akumulátoru. Odpojte přitom nejdříve od pomocného startovacího systému nabíjecí kabel! Stav nabití se ukazuje na displeji v procentech.
b) Nabíjení systému nabíjecím kabelem 12 V
Připojte k nabíjecí zdířce (2) nabíjecí kabel 12 V (13) a konektor kabelu zapojte do autozásuvky.
Rozsvítí se LED kontrolka v cigaretovém zapalovači a displej (4). Pokud se tak nestane, znamená to, že v cigaretovém zapalovači je proud jen při zapnutém zapalování. V takovém případě doporučujeme k nabíjení použít nabíjecí adaptér.
Pokud vozidlo stojí, není možné nabíjecí akumulátor pomocného startovacího systému plně nabít. V takovém případě dochází pouze k vyrovnání úrovně nabití mezi autobaterií a nabíjecím akumulátorem. Úplné nabití je možné, jen za jízdy, protože napětí v systému vozidla se pak zvyšuje asi na 13,8 V.
Pokud je akumulátor pomocného startovacího systému plně vybitý, potrvá nabíjení
cca 8 – 10 hodin. Po dokončení nabíjení bude na displeji blikat „FL“ (označení „FULL“ = plně nabitý).
Po dokončení nabíjení odpojte od pomocného startovacího systému nabíjecí kabel a vytáhněte
jej z autozásuvky.
Z času na čas kontrolujte stav nabití akumulátoru. Odpojte přitom nejdříve od pomocného startovacího systému nabíjecí kabel! Stav nabití se ukazuje na displeji v procentech. Viz pokyny v níže uvedené části „Stav nabití integrovaného nabíjecího akumulátoru“.
Zobrazení stavu nabití integrovaného nabíjecího akumulátoru
Stiskněte tlačítko pro zobrazení stavu nabití (7). Rozsvítí se displej (4) a ukáže stav nabití nabíjecího akumulátoru v procentech. Stav nabití můžete zkontrolovat např. po nabití akumulátoru nebo během provozu. Displej se automaticky znovu vypne asi po 30 sekundách.
Obr. 2
Pokud je k pomocnému startovacímu systému připojený nějaký spotřebič (např. když se přes USB nabíjí mobilní telefon), způsobuje tento spotřebič, že procento na displeji klesá pomaleji nebo rychleji podle stavu nabití integrovaného nabíjecího akumulátoru.
Protože příkon spotřebiče připojeného k integrovanému nabíjecímu akumulátoru může být velmi rozdílný, doporučujeme kontrolovat stav nabití vestavěného nabíjecího akumulátoru bez připojeného spotřebiče.
Na displeji můžete pozorovat následující informace o stavu nabití integrovaného nabíjecího akumulátoru:
90% - 100%
Nabíjecí akumulátor je plně nabitý a může se použít jako pomocný startovací systém, nebo jako zdroj 12 V napětí.
75% - 90%
Nabíjecí akumulátor už není plně nabitý a funkce pomocného startovacího systému je omezena. Lze ho použít jako zdroj 12 V napětí.
50% - 75%
Nabíjecí akumulátor není dostatečně nabitý a funkci pomocného startovacího systému nelze použít. Použití jako zdroje 12 V napětí je omezeno.
25% - 50%
Nabíjecí akumulátor je vybitý a nelze ho použít ani jako pomocný startovací systém ani k němu připojit externí spotřebič. Akumulátor se musí nabít.
< 25%
Nabíjecí akumulátor je zcela vybitý, hluboce vybitý nebo vadný. Nabijte ho a zkontrolujte kapacitu.
Při kontrole stavu nabití s připojeným spotřebičem se může zobrazovaná hodnota (v závislosti od spotřebovávané energie) výrazně lišit od hodnoty, která se zobrazuje, pokud je spotřebič odpojený. Pokud se při odpojeném spotřebiči ukazuje hodnota větší než 75% a s připojeným spotřebičem klesne zobrazovaná hodnota pod 25%, bude mít buď připojený spotřebič velmi vysoký odběr energie, nebo došlo ke ztrátě kapacity v integrovaném nabíjecím akumulátoru. Pokud se dosáhne stavu plného nabití (na displeji bliká „FL“), nabíjení se musí zastavit. Pokud hned po skončení nabíjení zkontrolujete stav nabití akumulátoru (stisknete tlačítko stavu nabití – 7), displej bude ukazovat přibližně 99% - 100%. Po nabíjení se napětí akumulátoru přizpůsobí jmenovitému napětí (kolem 12,7 V), a proto se hodnota na displeji může rychle snížit pod 100%. Nejedná se o závadu, ale o fyzikální jev.
Pracovní osvětlení
Přepínačem (5) se zapíná a vypíná pracovní LED osvětlení (poloha „I“ = zapnuto; poloha „0“ = vypnuto). Pokud je potřeba, aby se šetřila energie, světlo vypněte. V pravidelných intervalech kontrolujte stav nabití olověného akumulátoru (tlačítkem (7) pro kontrolu stavu nabití). Více informací najdete v přechozí části „Zobrazení stavu nabití integrovaného nabíjecího akumulátoru“.
Výstup USB
Po připojení k USB portu (9) lze pomocným startovacím systémem napájet malé spotřebiče, které jsou vybaveny USB připojením. USB port poskytuje proud 2100 mA s napětím 5 V/DC. Napětí na výstupu USB se zapíná přepínačem (5), který se přepne do polohy „II“. V pravidelných intervalech kontrolujte stav nabití olověného akumulátoru (tlačítkem (7) pro kontrolu stavu nabití). Více informací najdete výše v části „Zobrazení stavu nabití integrovaného nabíjecího akumulátoru“.
Důležité: Pokud nepotřebujete USB výstup (9) používat, musí se vypnout (přepínač 5 je ve středové poloze „0“). Při nedodržení tohoto pokynu se integrovaný nabíjecí akumulátor vybije zásluhou elektroniky, která je připojena k USB portu.
Výstupní zdířka 12 V
Obr. 3
Pomocný startovací systém je vybaven výstupní zdířkou 12 V (10), která se používá pro připojení vhodných spotřebičů (např. nabíjecího adaptéru mobilního telefonu apod.). Napětí ve zdířce nelze vypnout a je stále připraveno k použití. Dejte pozor, aby zařízení, které je připojeno do této zdířky, nemělo větší odběr než 10 A. Pokud je výstupní proud vyšší, dojde k aktivaci integrované pojistky. V takovém případě odpojte připojený spotřebič a pojistka se po chvilce resetuje.
Protože výstupní zdířka je propojena přímo na interní akumulátor, dejte pozor, aby se připojený spotřebič včas odpojil a nedošlo k hlubokému vybití vestavěného akumulátoru. V pravidelných intervalech kontrolujte stav nabití olověného akumulátoru (tlačítkem (7) pro kontrolu stavu nabití). Více informací najdete výše v části „Zobrazení stavu nabití integrovaného nabíjecího akumulátoru“.
Použití pomocného startovacího systému
Pomocný startovací systém je vhodný jen pro vozidla, jejichž palubní elektrický systém má napětí 12 V a záporný pól autobaterie je připojen ke konstrukci vozu.
Při použití pomocného startovacího systému se vždy řiďte informacemi a bezpečnostními pokyny v návodu k vozidlu. Moderní automobily jsou vybaveny citlivými elektronickými komponenty a ovládacími prvky, které se při nesprávném použití můžou poškodit! Vzhledem k omezené kapacitě akumulátoru, který je integrován v pomocném startovacím systému, je systém vhodný jen pro nastartování vozidel s vlastní autobaterií, jejíž kapacita není větší než 30 Ah. Jedná se obvykle o zahradní traktory, motocykly nebo malá auta s naftovým motorem.
Při nastartování postupujte podle níže uvedených kroků:
Vypněte zapalování vozidla, v němž chcete pomocný startovací systém použít. Vypněte všechny
elektrické spotřebiče (např. rádio, světlo, atd.).
Zkontrolujte, zda je nabíjecí akumulátor v pomocném startovacím systému plně nabitý (viz výše
„Zobrazení stavu nabití integrovaného akumulátoru“).
Otočný přepínač (11) musí být v poloze „OFF“. Vypněte také všechny ostatní funkce pomocného
startovacího systému (např. pracovní světlo, výstup USB, atd.).
U vozidel, jejichž záporný pól baterie je připojen ke kostře vozu, připojte nejdříve červenou
krokosvorku pomocného startovacího systému ke kladnému pólu („+“) autobaterie.
Poté připojte černou krokosvorku na čistou kovovou část bloku motoru (ne na obarvený plech ani
plast). Zachovejte co největší odstup od autobaterie a palivového systému.
Pokud dojde k prohození svorek kabelu, rozsvítí se červená LED kontrolka (3) a zazní akustická
signalizace.
Jestliže je kladný a záporný kabel připojen správně, LED kontrolka (3) bude svítit zeleně. Navíc se
na několik sekund rozsvítí displej. Na pravé straně displeje se ukáže stav nabití integrovaného nabíjecího akumulátoru v procentech. Na levé straně displeje uvidíte stav nabití autobaterie. Stav autobaterie se zobrazuje v 3 úrovních od nejlepšího k nejhoršímu jako „Battery OK“, Battery Low“ nebo „Battery Dead“. Přečtěte si také pokyny, které jsou uvedeny v následující části „Zobrazení stavu nabití autobaterie“.
LED kontrolka upozornění na správnou, resp. nesprávnou polaritu a zvuková signalizace fungují jen v případě, že je zbývající napětí autobaterie větší nebo se rovná 5 V. Pokud se LED kontrolka (3) nerozsvítí nebo svítí jen slabě, bude napětí autobaterie na úrovni pod 5 V. V takovém případě nelze pomocný startovací systém vzhledem k očekávanému proudu připojit. Autobaterie se musí odpojit od vozidla a nabít vhodnou nabíječkou.
Otočte otočný ovladač (11) do polohy „ON“.
Vyzkoušejte start vozu (asi 5 – 6 sekund). Nenechávejte startér zapnutý déle než 6 sekund.
Pomocný startovací systém není určen pro delší startovací pokusy. Po 6 sekundách počkejte s dalším pokusem asi 3 minuty.
Pokud motor ani po několika pokusech nenastartuje, pomocný startovací systém zastavte.
Nejdříve přepněte přepínač (11) do polohy „OFF“, odpojte od vozidla černou krokosvorku, sviňte
ji správným způsobem a upevněte do příslušného držáku (6).
Až poté odpojte červenou krokosvorku od autobaterie. Naviňte ji na druhou stranu a upevněte
ji také do příslušného držáku (6).
Pomocný startovací systém znovu nabijte.
Zobrazení stavu nabití autobaterie
Pokud je autobaterie správně připojena krokosvorkami k pomocnému startovacímu systému, LED kontrolka (3) bude svítit zeleně. V případě, že je napětí autobaterie vyšší než 8,5 V, aktivuje se displej (4) a na levé straně se ukáže stav nabití autobaterie, jak ukazuje níže uvedený obrázek:
„Battery OK“
Autobaterie je plně nabita, nebo jen nepatrně vybita a pomocný startovací systém se může použít.
„Battery Low“
Autobaterie je silně vybita a pomocný startovací systém lze použít jen v závislosti na technickém stavu vozidla.
„Battery Dead“
Autobaterie je vybita nebo vadná a pomocný startovací systém obvykle nelze použít. V takovém případě se autobaterie musí odpojit od vozidla, nabít vhodnou nabíječkou a poté zkontrolujte její kapacitu.
Pokud napětí autobaterie klesne pod 8,4 V, displej (4) se automaticky nezapne a nebude zobrazovat stav nabití autobaterie ani integrovaného nabíjecího akumulátoru. V takovém případě stiskněte pro zobrazení stavu nabití příslušné tlačítko (7). Procenta zobrazovaná při měření (např. 95% - viz obr. 3) nevyjadřují stav nabití autobaterie, ale stav nabití vestavěného nabíjecího akumulátoru pomocného startovacího systému.
Výměna pojistky v 12 V nabíjecím kabelu
V konektoru nabíjecího kabelu (12 V) pro připojení do autozásuvky je vestavěna drobná pojistka. Lze ji snadno vyměnit, POKUD uvolníte vroubkovaný kroužek ve špičce konektoru. Jako náhradu použijte rychlou pojistku typu 6,3 x 32 mm, 250 V, 2A.
Vadnou pojistku nikdy nepřemosťujte a nikdy nepoužívejte jinou, než výše uvedenou pojistku.
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do startovacího zařízení. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují veliké nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit displej a pouzdro výrobku.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
Napájecí adaptér a nabíjení
Nabíjecí adaptér
Přiložený nabíjecí adaptér se musí připojovat jen k zásuvce elektrického proudu se stanoveným
napětím (viz níže „Technické údaje“).
Nabíjecí adaptér je konstruován v souladu s požadavky ochranné třídy II.
K nabíjení startovacího systému nepoužívejte nikdy žádnou jinou nabíječku než přiložený nabíjecí
adaptér.
Pro nabíjení ze autozásuvky slouží přiložený nabíjecí kabel. Kabel je vhodný jen pro připojení
k palubnímu napětí 12 V.
Při nabíjení olověných akumulátorů se můžou vytvářet výbušné plyny. Nabíjení proto provádějte
jen na dobře větraných místech. Olověné akumulátory nikdy nenabíjejte v uzavřeném prostoru a v špatně větraných místnostech.
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Technické údaje
a) Pomocný startovací systém
Vestavěný akumulátor: Uzavřený olověný akumulátor AGM 12 V, 8 Ah Výstupní zdířka USB: 5 V/DC, 2100 mA Výstupní zdířka 12 V: Výstup cca 12 V/DC (v závislosti na napětí interního
akumulátorů), max. 10 A Doba nabíjení přes nabíjecí adaptér: Při prázdném akumulátoru cca 20 – 22 hodin Doba nabíjení přes nabíjecí kabel: Při prázdném akumulátoru cca 8 – 10 hodin Rozměry (Š x V x H): 250 x 260 x 135 mm Hmotnost: cca 4,5 kg
b) Provozní napětí: 230 V/AC, 50 Hz Výstup: 15 V/DC, 400 mA
c) Nabíjecí kabel 12 V Typ pojistky: 6,3 x 32 mm, 250 V, 2 A (typ: rychlá pojistka). (F)
Záruka
Na pomocný startovací systém Voltcraft VC 500 A poskytujeme záruku 24 měsíců. Záruka se nevztahuje na škody, které vyplývají z neodborného zacházení, nehody, běžného opotřebení, nedodržení návodu k obsluze nebo změn na výrobku, provedených třetí osobou.
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. VAL/12/2015
Loading...