VOLTCRAFT VC11 User guide [cs]

Digitální multimetr VC-11
Obj. č.: 12 29 99
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup digitálního multimetru VC-11. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho
obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí zdroje),
z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
Konstrukce výrobku odpovídá normě DIN VDE 0411, díl 1 pro měřící přístroje = evropské normě EN 61010-1. Z tohoto důvodu byl přístroj přezkoušen na elektromagnetickou slučitelnost (pro použití v domácnosti) a splňuje tak požadavky platných evropských a národních směrnic. U výrobku byla prohlášena shoda, odpovídající prohlášení a doklady jsou uloženy u výrobce.
Použití měřicího přístroje VC-11
1) Měření stejnosměrných napětí v 5 rozsazích až do max. 250 V.
2) Měření střídavých napětí ve 2 rozsazích až do max. 250 Vef (měření reálné efektivní hodnoty = rms).
3) Měření stejnosměrných proudů až do max. 200 mA.
4)
Měření odporů (rezistorů) až do 2 M.
5) Testování diod a baterií (blokové - destičkové baterie 9 V a články 1,5 V) Obdélníkový výstup signálu. Měření ve vlhkých prostorách nebo ve venkovním prostředí či v nepříznivých podmínkách okolí není dovoleno.
Mezi nepříznivé okolní podmínky patří:
- vlhkost (mokro) nebo příliš vysoká vzdušná vlhkost.
- prach nebo hořlavé plyny, výpary ředidel rozpouštědel,
- bouřka nebo bouřkové podmínky, silná elektrostatická pole atd.
Jiný způsob používání než bylo uvedeno výše by mohl vést k poškození tohoto přístroje. Kromě jiného je toto spojeno s nebezpečím vzniku zkratu, úrazu elektrickým proudem atd. Na výrobku nesmějí být prováděny změny nebo přestavby (přepojování)! Dodržujte bezpodmínečně bezpečnostní předpisy!
Bezpečnostní předpisy
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze, zanikne nárok na záruku! Neručíme za následné škody, které by z toho vyplynuly. Neodpovídáme za věcné škody, úrazy osob, které byly způsobeny neodborným zacházením nebo nedodržováním bezpečnostních předpisů. V těchto případech zaniká jakýkoliv nárok na záruku.
Tento přístroj byl zkonstruován a přezkoušen podle normy DIN 57411, díl 1 a VDE 0411, díl 1 - ochranná opatření pro elektronické měřící přístroje, případně podle IEC 10101. Je třeba dbát na následující symboly:
Měřící přístroj smí být používán v proudových okruzích, které jsou samostatně jištěny 2 A, nebo ve kterých
Měřící přístroje a jejich příslušenství nepatří mezi hračky a nepatří tak do dětských rukou!
= Pozor! Nebezpečná napětí při dotyku! Nebezpečí ohrožení života!
= Přečtěte si návod k použití
CAT II = Kategorie přepětí II
= Třída ochrany (krytí) II (dvojitá izolace)
nepřekročí napětí hodnotu 250 V DC. Přístroj nesmí být používán v instalacích s kategoriemi přepětí III podle IEC 664. Měřící přístroj a jeho měřící kabely jsou chráněny před obloukovými výboji (IEC 1010-2-031, odst.
13.101).
2
V průmyslových zařízeních je nutno dodržovat předpisy úrazové zábrany, které se týkají elektrických zařízení a provozních prostředků.
Ve školách, v učňovských zařízeních a amatérských dílnách by mělo být kontrolováno zacházení s měřícími přístroji odpovědným odborným personálem.
Buďte zvláště opatrní při měření střídavých napětí větších než 25 V (AC) nebo stejnosměrných větších než 35 V (DC). Při dotyku vodičů již s těmito napětími můžete utrpět životu nebezpečný úraz elektrickým proudem.
Před každým měřením napětí zkontrolujte, zda není přístroj přepnut na měření proudu.
Před každou změnou měřícího rozsahu musejí být hroty měřících kabelů odpojeny / vzdáleny od zdroje proudu.
Aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem, dbejte na to, abyste se během měření ani nepřímo nedotkli měřících
hrotů a měřených přípojů.
Maximální napětí proti zemi jakéhokoliv vstupu měřícího přístroje nesmí v žádném případě překročit hodnoty 250 V DC nebo 250 Vef AC (rms).
Nepracujte s přístrojem v prostorách s nepříznivými okolními podmínkami, ve kterých se nacházejí nebo kde by se mohly vyskytovat hořlavé plyny, výpary nebo prach. S ohledem na vlastní nebezpečí dbejte na to, aby se přístroj nebo měřící kabely neorosily či nezvlhly. Nedovolte (neprovádějte) měření v bezprostřední blízkosti:
a) silných magnetických polí (reproduktory, magnety), b) elektromagnetických polí (transformátory, motory, cívky, relé, stykače, elektromagnety atd.), c) elektrostatických polí (náboje / výboje), d) vysílacích zařízení nebo vysokofrekvenčních generátorů.
Pokud se dá předpokládat, že by měření neproběhlo bez nebezpečí, vypněte přístroj a zajistěte jej proti náhodnému použití (zapnutí). Vezměte na vědomí, že přístroj již nelze bezpečně používat tehdy, když:
- přístroj vykazuje viditelná poškození,
- přístroj nepracuje (nefunguje) a
- po delším uskladnění v nevhodných podmínkách nebo
- po těžkém namáhání při přepravě.
Při otevření krytu přístroje nebo vymontování jeho součástí, i když toto lze provést rukou, mohou být uvolněny díly, které zůstávají pod napětím. Před údržbou, opravami, výměnou součástí musí být přístroj odpojen ode všech napěťových zdrojů a měřících okruhů, je-li nutné otevření přístroje. Pokud je nutno přístroj za účelem opravy otevřít, smí tuto činnost provést pouze kvalifikovaný personál.
Nezapínejte přístroj nikdy okamžité poté, co jste jej přenesli z chladného prostředí do prostředí teplého. Zkondenzovaná voda, která se přitom objeví, by mohla Váš přístroj za určitých okolností zničit. Nechte přístroj vypnutý tak dlouho, dokud se jeho teplota nevyrovná s teplotou okolí (místnosti).
Zacházení s přístrojem, uvedení do provozu
A - Vložení a výměna baterií Aby Váš přístroj bezvadně fungoval, musíte do něj vložit baterii 12 V (kulatý článek typu 23A nebo 3LR50). Jakmile na displeji začne mizet zobrazení hodnot (napětí baterie menší než cca 4,5 V), musíte provést její výměnu.
Přístroj v žádném případě nepoužívejte v otevřený! Nebezpečí ohrožení života!
B - Připojení měřících kabelů
Pro měření stále používejte jen pevně připojené měřící kabely. Otočný přepínačem se přístroj zapíná i vypíná (poloha OFF). Přepínačem funkcí měření nesmíte v žádném případě během měření otáčet, neboť by tímto způsobem mohlo dojít ke zničení přístroje (odtrhovací jiskra) nebo byste byli vystaveni ohrožení Vašeho života při napětích vyšších než 25 Vef AC (rms) nebo 35 V DC. Nikdy nepřekračujte max. povolené vstupní veličiny, neboť existuje nebezpečí ohrožení Vašeho života následkem poškození měřícího přístroje.
V celém kruhu kolem otočného přepínače jsou uspořádány různé měřící rozsahy - funkce (počínaje od „OFF“po směru otáčení hodinových ručiček).
3
Tyto funkce lze zvolit (nastavit) jeho otáčením:
V∼∼∼ A=
= Měření střídavého napětí (2 rozsahy) = Měření stejnosměrného proudu do max. 200 mA (3 rozsahy) = Test baterií (články 1,5 V a baterie 9 V)
= Výstup signálního generátoru (50 Hz, obdélníkový)
= Testování diod
Ohm V=
C - Poloha přístroje při měření
= Měření odporu (5 rozsahů) = Měření stejnosměrného napětí (5 rozsahů)
Používejte měřící přístroj v takové poloze, abyste na LCD displeji mohli odečítat naměřené hodnoty nebo aby digitální indikace hodnot byla obrácena k Vám.
Provádění měření
A - Měření stejnosměrných napě
Nikdy nepřekračujte max. povolené vstupní veličiny, ani při měření interferujících stejnosměrných napětí (např. brumové napětí). Maximální hodnota = 250 V DC. Nedotýkejte se žádných zapojení nebo jejich částí, pokud měříte vyšší napětí než 25 Vef AC (rms) nebo 35 V DC.
Při měření stejnosměrných napětí postupujte následovně:
1. Otočný přepínač (2) dejte do polohy pro nejvyšší měřící rozsah napětí (250 V) v oblasti „V=“.
2. Dotkněte se měřícími hroty měřeného objektu (zátěž, zapojení atd.).
3. Na displeji se zobrazí okamžitá naměřená hodnota napětí s příslušnou polaritou před naměřenou hodnotou. Pokud se před naměřenou hodnotou na displeji objeví „-“, je naměřené napětí záporné (nebo byly prohozeny měřící
kabely).
B - Měření střídavého napě
Nikdy nepřekračujte max. povolené vstupní veličiny, ani při měření interferujících stejnosměrných napětí (např. brumové napětí). Maximální hodnota = 250 Vef AC (rms). Nedotýkejte se žádných zapojení nebo jejích částí, pokud měříte vyšší napětí než 25 Vef AC (rms) nebo 35 V DC.
Při měření střídavých napětí postupujte následovně:
1. Otočný přepínač (2) dejte do polohy pro nejvyšší měřící rozsah napětí (250 V) v oblasti „V“.
2. Dotkněte se měřícími hroty měřeného objektu (zátěž, zapojení atd.).
3. Na displeji se zobrazí okamžitá naměřená hodnota napětí.
C - Měření stejnosměrného proudu
Při měření stejnosměrných proudů postupujte následovně:
1. Otočný přepínač přepněte do polohy měření stejnosměrných proudů na některý rozsah (= 2000 µA nebo =20 mA nebo =200 mA).
2. Zapojte měřící kabely do série s měřeným objektem (viz obrázek).
4
Loading...
+ 2 hidden pages