VOLTCRAFT VBM-80 Operation Manual [cs]

Měřič vibrací VBM-80
Obj. č.: 136 00 01
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup přístroje pro měření vibrací Voltcraft VBM- 80. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
Účel použití
Měřič vibrací se používá k mechanickému měření při údržbě a instalaci strojů a systémů. Umožňuje udělat si obraz o stavu systému, např. vyhodnotit souosý běh, chyby v souososti nebo rozpoznat rozviklané, resp. uvolněčásti v rozsahu vibrační frekvence od 10 Hz do 10 kHz. Senzor vibrací je mimo těla měřicího přístroje a pomocí magnetu ho lze připevnit k povrchům z magnetických kovů. V přístroji je integrován datalogger pro záznam naměřených dat. Další zpracování naměřených dat pak umožňuje USB rozhraní. Měřič vibrací je vybaven funkcí záznamu průměru a max. špiček signálu a funkcí pro přidržení dat na displeji (HOLD).
Dostupné jsou následující typy měření:
- Zrychlení: 0,1 – 199 m/s2 (špičková hodnota)
- Síla vibrací: 0,01 – 19,99 cm/s
- Vychylování: 0,001 – 1,999 mm (hodnota špička – špička) Provoz přístroje zajišťuje 1 baterii 9 V.
Rozsah dodávky
Měřič vibrací VBM-80
Externí senzor USB kabel
Šroubovací magnet CD se softwarem
Dlouhý hrot senzoru Krátký hrot senzoru
Závitový adaptér
Plastové pouzdro Návod k obsluze
Popis a ovládací prvky
1. Displej
2. Tlačítko „POWER“ pro zapnutí a vypnutí
3. Panel tlačítek s funkcemi měření A = Zrychlení V = Síla vibrací D = Vibrační výchylka
4. Panel tlačítek s dalšími funkcemi
5. Schránka baterie na zadní straně
6. Přípojka senzoru (7)
7. Senzor
8. USB rozhraní
9. Šroubovací magnet
10. Krátký hrot senzoru
11. Dlouhý hrot senzoru
12. Závitový adaptér
a) Symboly na displeji
uložených dat
ap Symbol měření zrychlení 10 – 10 KHz
Vrms Symbol měření síly vibrací 10 – 1 KHz
Symbol měření vibrač
dp-p
výchylky
m/s2
Jednotka měření zrychlení
cm/s Jednotka měření síly vibrací
mm Jednotka vibrační výchylky
REC Symbol režimu záznamu
10 – 500 KHz
USb APO
rEC
dEF?
Rozsah vibrační frekvence při měření zrychlení Rozsah vibrační frekvence při měření síly vibrací Rozsah vibrační frekvence při měření výchylky Menu nastavení USB; 0 = vypnuto, I = zapnuto Menu nastavení automatického vypnutí; 0 = vypnuto, I = zapnuto Menu nastavení intervalu záznamu; 0,5 s až 255 s Definice faktorů nastavení a vymazání uložených dat
Nepřetržitě se měří
MAX
a zaznamenává max. hodnota špičky amplitudy
DATA Symbol ukládání dat
Symbol aktivního USB
USB
rozhraní Symbol přidržení dat na
HOLD
displeji
Zobrazení stavu baterie Aktivní podsvícení displeje
Aktivní automatické vypnutí
b) Tlačítka funkcí
POWER Tlačítko pro zapnutí a vypnutí CLEAR
Vyvolání faktorů nastavení a vymazání Záznam dat; krátké stisknutí = záznam
A Měření zrychlení REC
jednotlivých hodnot, dlouhé stisknutí (2 s)
= start záznamu dataloggeru V Měření síly vibrací MENU Otevření menu nastavení (USB, APO, dEF?) D Měření výchylky ENTER Tlačítko pro potvrzení v menu nastavení
HOLD Přidržení dat
Nepřetržitě se měří a zaznamenává
MAX
max. hodnota špičky amplitudy
READ Čtení dat z paměti
Zapnutí a vypnutí podsvícení displeje
Tlačítko zvyšování hodnoty při nastavení
Tlačítko snižování hodnoty při nastavení
Uvedení do provozu
a) Vložení baterie
Předtím, než začnete se svým měřicím přístrojem poprvé pracovat, musí dovnitř vložit 9 V baterii (alkalickou). Baterii vkládejte podle níže uvedených pokynů.
b) Připojení měřicího senzoru
Připojte senzor (7) k měřicímu kabelu (přes přípojku senzoru (6)). Konektor sedí na senzoru jen při správné polaritě. Při připojování sledujte závit a kovový můstek v konektoru. Konektor zajistěte v objímce otočením. Vždy dávejte pozor na pevné připojení konektoru, protože jinak může docházet k nepřesnostem v měření.
Výběr hrotu senzoru
Na senzor můžete nasadit různé hroty, které jsou určeny pro speciální povrchy. Hroty se našroubují na senzor pomocí závitu. Dejte vždy pozor, abyste je dobře utáhli, protože jinak může docházet k nepřesnostem v měření. Na obrázku vpravo je znázorněn senzor s různými typy hrotů.
c) Umístění měřicího přístroje
Kvůli lepší stabilitě se může měřič opřít o vysouvací držák na zadní straně.
d) Funkce automatického vypnutí „APO“
Aby se zbytečně nezkracovala životnost baterie, přístroj je vybaven funkcí automatického vypínání. Pokud je funkce „APO“ zapnuta, měřič se vypíná automaticky, pokud se během asi 10 minut nestiskne žádné tlačítko. Poté se může znovu zapnout stisknutím tlačítka „POWER“ (2). Funkci automatického vypnutí nelze používat, pokud je aktivní USB rozhraní.
Je-li funkce „APO“ zapnuta a v režimu dataloggeru už neprobíhá záznam naměřených dat (stroj je vypnut), měřič se automaticky vypne asi po 10 minutách a záznam dat se ukončí.
e) Zapnutí a vypnutí
Měřič zapnete, když stisknete a asi 2 sekundy podržíte tlačítko „POWER“ (2). Po krátké úvodní fázi (test displeje a systému) je měřicí přístroj připraven k použití. Stejným způsobem měřič vypnete. Pokud tlačítko „POWER“ uvolníte, objeví se na displeji „OFF“ a přístroj se vypne.
f) Nabídka přednastavení
Tlačítko „MENU“ se může použít k vyvolání a k přednastavení určitých parametrů, jako je rozhraní, automatické vypnutí a interval záznamu dat. „MENU“ se používá také k resetování přístroje na tovární nastavení a k vymazání dat z paměti přístroje. Pro vyvolání nabídky stiskněte tlačítko „MENU“.
1. USb: Na displeji se objeví „USb“ a bliká „0“. Pomocí dvou tlačítek se šipkami nahoru a dolů změňte blikající hodnotu. Hodnoty: 0 = rozhraní je vypnuto, I = rozhraní je aktivní. Pro potvrzení nastavení a přepnutí na další položku menu stiskněte tlačítko „ENTER“.
2. APO Automatické vypnutí: Na displeji se objeví „APO“ a bliká „I“. Pomocí dvou tlačítek se šipkami nahoru a dolů změňte blikající hodnotu. Hodnoty: 0 = funkce APO je vypnuta, I = funkce APO je zapnuta.
Funkci automatického vypnutí nelze používat, pokud je aktivní USB rozhraní.
Pro potvrzení nastavení a přepnutí na další položku menu stiskněte tlačítko „ENTER“.
3. DATArEC Na displeji se ukáže „DATArEC“ a bliká hodnota „060“. Pomocí dvou tlačítek se šipkami nahoru a dolů změňte blikající hodnotu v rozsahu od 0,5 do 255. Uvedená hodnota odpovídá časovému intervalu záznamu v sekundách. Po každém stisku tlačítka se šipkou se hodnota změní. Pokud příslušné tlačítko podržíte déle, hodnota se mění rychle dopředu nebo dozadu. Pro potvrzení nastavení a přepnutí na další položku menu stiskněte tlačítko „ENTER“.
4. dEF Na displeji se objeví „dEF“ a bliká znak otazníku. Pod touto položkou nabídky se přístroj resetuje na původní tovární nastavení. Současně se vymaže celá paměť měřiče. Pro výběr požadovaného kroku použijte tlačítko „MENU“ nebo „ENTER“. Tlačítko „MENU“ = Všechny nastavené parametry a data v paměti se zachovají a menu se ukončí. Tlačítko „ENTER“ = Měřič se resetuje na tovární nastavení a všechna data v paměti se vymažou. Poté se menu ukončí. Výchozí tovární nastavení: USB „0“ = rozhraní je vypnuto. APO „I“ = funkce je zapnuta. DATArEC „060“ = interval je nastaven na 60 sekund.
Loading...
+ 3 hidden pages