VOLTCRAFT SMD-200 User guide [hu]

VOLTCRAFT SMD-200 User guide

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588

Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250

RCV-mérőkészülék, SMD-200

Rend. sz.: 12 30 07

1. Rendeltetésszerű használat

A készülék feszültség-, ellenállás-, folytonosság-, kapacitásés a felületen szerelhető (SMD) alkatrészek mérésére használható. A készülék mindezeken túl diódák vizsgálatára is alkalmazható. A készülék két (LR44-típusú) gombelemmel működik, és laborokban vagy ellenőrzőállomásokon is használható.

Kedvezőtlen környezeti körülmények között a műszerrel nem szabad mérni. Kedvezőtlen környezeti körülménynek a következők számítanak:

nagy páratartalom

por, éghető gázok, gőzök, vagy oldószerek és

zivatar vagy viharos időjárás (pl. kerülendő az erős elektrosztatikus tér).

A terméket elektromágneses összeférhetőség szempontjából is bevizsgálták, és kielégíti az érvényes európai és nemzeti irányelvek követelményeit is. A CE-megfelelőség bizonyított, az erre vonatkozó nyilatkozatok a gyártónál találhatók. Biztonsági és engedélyezési okokból (CE) a terméket nem szabad önkényesen átépíteni és/vagy módosítani. A fentiektől eltérő használat nem megengedett, és a termék károsodását okozhatja. Ezen túlmenően veszélyekhez, pl. rövidzár, tűz, áramütés stb. vezethet. Olvassa át gondosan a használati útmutatót és őrizze meg későbbi betekintés céljára.

2. A szállítás tartalma

RCV-mérőkészülék levehető védőkupakkal

2 db mérőcsúcs (1db feszültségmérő, 1db ellenállás-/folytonosság-/kapacitásmérő, és diódavizsgáló)•

2 db gombelem, LR44 típus

3. Biztonsági előírások

Olyan károk esetén, amelyek a használati útmutatóban foglaltak be nem tartása miatt keletkeztek, a szavatosság/garancia érvényét veszti. A következményes károkért nem vállalunk felelősséget!

Nem vállalunk felelősséget a szakszerűtlen kezelésből vagy a biztonsági előírások figyelmen kívül hagyásából származó anyagi károkért vagy személyi sérülésekért. Ilyen esetekben a szavatosságvállalás/garancia

megszűnik!

A feltétlenül figyelembe veendő fontos tudnivalókat a jelen használati útmutatóban felkiáltójellel jelöltük.

Személyek / termék biztonsága

25 V fölötti váltakozó- (AC), ill. 35 V fölötti egyenfeszültség (DC) esetén fokozott óvatossággal járjon el! Már ekkora feszültség érintése is életveszélyes elektromos áramütéssel járhat.

Mérés előtt mindig ellenőrizze a műszer és a mérővezeték(ek) épségét. Semmiképpen ne mérjen, ha a védőszigetelés sérült

(bevagy megszakadás stb.).

Az áramütés megelőzése érdekében mérés közben még közvetett módon se érjen a mérőcsúcsokhoz, mérési pontokhoz. Ügyeljen arra, hogy a keze, cipője, ruhája, a padló, a mérőkészülék, illetve a mérővezetékek, áramkörök és az áramköri részek stb. feltétlenül szárazak legyenek.

A készülék nem játékszer. EDDIG!!!! Gyermekek kezébe nem való, háziállatoktól távoltartandó! •

Ipari alkalmazás esetén vegye figyelembe az illetékes szakmai szervezetnek az elektromos berendezésekre és szerelési anyagokra vonatkozó baleset-megelőzési rendszabályait is.

Iskolákban és más oktató intézményekben, hobbiés barkácsműhelyekben a terméket csak szakértő, felelős személyzet jelenlétében szabad használni.

A készüléket csak száraz és zárt belső helyiségekben szabad használni. Nem érheti víz vagy nedvesség, mert különben

életveszélyes áramütés kockázata áll fenn.

Óvja a készüléket elektromágneses tértől, statikus elektromosságtól, szélsőséges hőmérsékletektől, közvetlen napsütéstől, vagy nedvességtől.

A készüléket nem szabad jelentős mechanikai terhelésnek, vagy erős rezgéseknek kitenni. A méréseket csak árammentes állapotban végezze!•

Ha feltételezhető, hogy a készüléket már nem lehet biztonságosan használni, kapcsolja ki, és akadályozza meg véletlen bekapcsolását. Feltételezhető, hogy a készülék használata nem biztonságos, ha:

látható sérülés van rajta,

nem működik,

hosszabb ideig kedvezőtlen körülmények között tárolták,

a szállítás során jelentős igénybevételeknek volt kitéve.

Hidegből meleg környezetbe való áthelyezés után a készüléket nem szabad azonnal csatlakoztatni. A kondenzvíz kárt okozhat a készülékben. Várja meg, amíg a készülék felveszi az új környezet hőmérsékletét.

Elemek

Az elemek berakása közben figyeljen a helyes polaritásra.

Vegye ki az elemet, ha hosszabb ideig nem használja a készüléket, hogy így megelőzze a kifolyó sav okozta károkat. A kifolyt vagy sérült elemek a bőrrel érintkezve marási sérüléseket okozhatnak, ezárt viseljen alkalmas védőkesztyűt, ha elemekkel foglalkozik.

Az elemeket úgy tárolja, hogy gyerekek ne férhessenek hozzájuk. Ne hagyja az elemeket szabadon heverni, mert fennáll a veszélye annak, hogy gyerekek vagy háziállatok lenyelik azokat

Az összes elemet mindig egyszerre cserélje. Régi és új elemek keverése a készülékben az elemek kifolyásához és ezáltal a készülék károsodásához vezethet.

Ne szedje szét, ne zárja rövidre vagy ne dobja tűzbe az elemeket.

Elemeket soha nem szabad feltölteni. Robbbanásveszély!

Egyéb tudnivalók

A készülék javítását csak szakember ill. szakszerviz végezheti.

Ha további kérdései lennének a készülék használatára vonatkozóan, amelyekre a jelen útmutatóban nem kapott választ, rendelkezésére áll a Műszaki Szolgálat alábbiakban közölt címen és telefonszámon:

Voltcraft®, D-92242 Hirschau, Lindenweg 15, Tel.: +49 180 / 586 582 7.

4. Kezelőszervek

1.„FUNC“ gomb

2.„RANGE“ gomb

3.LC-kijelző

4.Beállító kerék

5.Ellenállás-/folytonosság-/dióda-/kapacitás-mérőcsúcsok

6.Mérőcsúcs-csatlakozóhüvely

7.Elemtartó

8.Védősapka

9.Feszültség-mérőcsúcs-dugó

10.Feszültség-mérőcsúcsok

5. Kijelző

A „SCAN“ üzemmód kijelző

H a kapacitásmérés mértékegysége

B az automatikus mérési tartomány választás kijelzője

I az ellenállásmérés mértékegysége

C a manuális mérési tartomány választás kijelző

J mért érték

D folytonosság szimbólum

K elemcsere-szimbólum

E automatikus kikapcsolás funkció kijelzése

L az egyenfeszültség szimbóluma

F dióda-szimbólum

M váltakozó feszültség szimbóluma

G a feszültség mértékegysége

N a nagyfeszültség szimbóluma

6. Az elemek berakása

Cserélje ki az elemet, ha a kijelzőn megjelenik az elemcsere szimbóluma.

Csavarja ki az elemtartó fedelét rögzítő két csavart egy kereszthornyos csavarhúzóval és vegye le a fedelet. Tegyen be az elemtartó rekeszbe két új LR44-típusú gombelemet. Eközben ügyeljen a helyes polaritásra (“+” = pozitív). A gombelemek pozitív pólusa nézzen kifelé.

Zárja vissza az elemtartó rekeszt.

Kb. 2,4 V üzemi feszültség esetén már kigyullad a kijelzőn az elemcsere szükségességét jelző szimbólum. Ilyen esetben cserélje ki az elemeket.

7. Üzembe helyezés

A mérési funkciók átkapcsolása előtt távolítsa el a mérőkészüléket a mérési körből. A mérés tényleges megkezdése előtt válassza le a mérendő objektumokat mindenféle feszültségforrásról és süsse ki az összes kondenzátort. Üzemelés közben ne érintse meg a mérőcsúcsokat.

Soha ne lépje túl a megengedett legnagyobb bemeneti értékeket, különben megsérülhet a készülék és ez már életveszélyes lehet Önre.

Csak a készülékhez mellékelt mérőcsúcsokat használja.

1.Óvatosan vegye le a készülékről a védőkupakot.

2.A készülék bekapcsolásához tartsa kb. egy másodpercig lenyomva a „FUNC.” gombot.

3.Ekkor a készülék automatikusan a „SCAN“ üzemmódba kapcsol. A kijelzőn ekkor a „- - - -“ jelenik meg, majd a kijelző bal felső részében megjelenik a „SCAN“. Ebben az üzemmódban a készülék automatikusan a megfelelő mérési tartományba áll be.

4.Alternatívaként a „FUNC.“ gombbal manuálisan is kiválasztható a kívánt mérési funkció (ellenállás, folytonosság, dióda, kapacitás). A gomb minden újabb megnyomáskor a következő mérési funkcióba lép.

Mindegyik mérési üzemmód automatikusan a megfelelő mérési tartományba áll be.

A készülék kikapcsolásához tartsa lenyomva a „FUNC.“ gombot kb. 2 másodpercig, így kíméli a készülék elemeit is. A készülék 10 perces inaktivitás után automatikusan kikapcsol.

Ellenállás mérése

Ha a készülék a „SCAN“ üzemmódban található, nyomja meg egyszer a „FUNC.“ gombot. A kijelző közepén az „O.L“ jelenik meg, jobbra alul pedig az „M Ω“.

Szükség esetén nyomja meg a „RANGE“ gombot a tizedes helyiértékek beállításához ill. a MΩ, kΩ és Ω közötti váltáshoz. Érintse meg a mérendő pontokat a mérőcsúcsokkal. A kijelzőn megjelenik a mért érték.

Ha a mért ellenállás meghaladja az 1 MΩ-ot, akkor eltart egy kis ideig, amíg a mérőkészülék mérési eredmény kijelzése stabilizálódik.

Túlterhelt állapotban (vagyis nyitott mérőkör esetén) a kijelzőn „O.L“ jelenik meg.

„SCAN“ üzemmódban nem lehet ≥ 60,00 MΩ méréseket végezni. Ilyen esetben állítsa be manuálisan az "ellenállás mérése"

üzemmódot.

Folytonosság mérése

1.Ha a készülék a „SCAN“ üzemmódban található, nyomja meg kétszer a „FUNC.“ gombot. A kijelző közepén az „OL“ jelenik meg, jobbra alul az „Ω“, a kijelző felső részén pedig a folytonosság szimbóluma.

2.Érintse meg a mérendő pontokat a mérőcsúcsokkal. A kijelzőn megjelenik a mért érték.

3.Ha az ellenállás kisebb 30 Ω-nál, akkor a készülék ezt hanggal jelzi.

Diódák vizsgálata

1.Ha a készülék a „SCAN“ üzemmódban található, nyomja meg háromszor a „FUNC.“ gombot. A kijelző közepén az „OL“ jelenik meg, jobbra felül a dióda-szimbólum, alatta pedig a „V“.

2.Érintse meg a mérőkészülék „+“ mérőcsúcsával a diódát, a „-“ mérőcsúcsával pedig a katódot (a diódán ezt általában színes gyűrű vagy pont jelöli).

3.Működőképes dióda vizsgálatakor nyitóirányban ca. 0,25 V (germánium dióda esetén) ill. 0,7 ... 2,0 V (szilícium dióda esetén) feszültség mérhető.

4.A dióda vizsgálatakor a záróirányban cserélje meg úgy a mérőcsúcsokat, hogy a „+“-mérőcsúcsot a katódhoz, a „- “ot pedig az anódhoz érinti.

Ha a kijelzőn „O.L” jelenik meg, akkor a dióda megfelelően működik. Ha ezzel szemben valamilyen feszültségérték jelenik meg a kijelzőn, akkor az azt jelzi, hogy az alkatrészt rosszul csatlakoztatta vagy

tönkrement.

Kondenzátor kapacitásának mérése

1.Ha a készülék a „SCAN“ üzemmódban található, nyomja meg négyszer a „FUNC.“ gombot. A kijelző közepén az „0.000“ jelenik meg, jobb oldalon pedig „n F”.

2.Mérés előtt érintse össze röviden a mérőcsúcsokat.

3.Érintse meg a mérendő pontokat a mérőcsúcsokkal. A kijelzőn megjelenik a mért érték.

Nagyobb kapacitás mérésekor eltarthat egy kis ideig, amíg a mérőkészüléken stabilizálódik a mért érték megjelenítése.

„SCAN“ üzemmódban nem lehet ≥ 6,000 mF méréseket végezni. Ilyen esetben állítsa be manuálisan a

"kondenzátorok kapacitásának mérése" üzemmódot.

Feszültség mérése

1.Ellenőrizze, hogy kikapcsolt állapotban van-e a készülék. Húzza ki óvatosan az ellenállás-/folytonosság-/dióda-

/kapacitásmérő csúcsokat a mérőkészülékből.

2.Helyezze be a polaritásokra ügyelve a feszültségmérő csúcsokat a mérőkészülék csatlakozóhüvelyeibe. Eközben ügyeljen a csatlakozóhüvely és a dugó megfelelő +/- jelölésére.

3.Kapcsolja be a készüléket.

5.A „RANGE“ gombbal a kapacitásés ellenállásmérés mérési tartománya és tizedes helyiértékek állíthatók be 4. Ekkor a készülék automatikusan a „SCAN“ üzemmódba kapcsol. Ebben az üzemmódban a készülék automatikusan

manuálisan.

6. Forgassa a mérőcsúcsok közötti beállítókereket a mérőcsúcsok megfelelő távolságának beállításához.

felismeri, hogy váltakozóvagy egyenfeszültségről van-e szó. Ezen kívül meghatározza a megfelelő mérési tartományt (V vagy mV) is.

5. Alternatívaként a „FUNC.“ gombbal manuálisan is kiválasztható a kívánt feszültségtartomány.

Loading...
+ 2 hidden pages