VOLTCRAFT PH-410 User guide [cs]

Vedlejší prvek displeje
– Zobrazení
příslušné teploty k
hodnotě pH v
hlavní části displeje
Měřič pH PH-410
Obj. č.: 172 07 20
Účel použití
Výrobek je určen k měření hodnoty pH vody a vodních prostředí pomocí vhodných elektrod. Příkladem různých oblastí využití může být například pitná voda, povrchová voda, plavecké bazény, akvária, chov ryb a chemické procesy.
Rozsah dodávky
Měřicí přístroj včetně baterií Elektroda GE 114 WD Návod k obsluze
Vlastnosti
Výrobek nabízí v kompaktním a ergonomickém těle možnost přesného, rychlého a spolehlivého měření. Mezi další pozoruhodné vlastnosti patří odolnost proti prachu a vodotěsná konstrukce v souladu střídou ochrany IP65/67 a třířádkový podsvícený displej, který nabízí možnost převrácení obrazu stiskem tlačítka. Přístroj lze zapnout, vypnout a nastavit. Měření a parametry můžete pomocí provozních tlačítek upravovat a přidržet na displeji. Výrobek je vybaven konektorem BNC pro připojení různých elektrod.
Verze softwaru
- V1,2 nebo novější
POZNÁMKA
Informaci verzi softwaru získáte, pokud stisknete a déle než 5 sekund podržíte tlačítko pro zapnutí přístroje (ON). Sériové číslo se ukáže v hlavním zobrazení a ve vedlejším zobrazení verze softwaru.
Popis a ovládací prvky
Vážení zákazníci,
děkujeme vám za vaši důvěru a za nákup digitálního měřiče pH Voltcraft PH-410. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste
jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
LCD displej PH-410 Konektor BNC PH-410
Zobrazení na displeji
Indikátor stavu baterií Zobrazení jednotek, resp. symbol nestability nebo typu režimu, min – max - hold
Hlavní prvek displeje – Naměřená hodnota pH, nebo min – max - hold
Grafický sloupec – Postup kalibrace a vizualizace vyhodnocení elektrody
POZNÁMKA
Dokud je měření nestabilní, ukazuje se v na první pozici v zobrazení jednotek točící se kroužek (pokud pozice není obsazena jednotkou).
Provozní prvky
Zapnutí
– vypnutí přístroje a podsvícení displeje
Tlačítko funkce
Dlouhé stisknutí (4 s):
zahájení automatické kalibrace, na displeji se u
káže .
Tlačítka šipek:
Krátké stisknutí: zapíná přístroj, zapíná a vypíná podsvícení Dlouhé stisknutí: vypíná přístroj V menu dlouhým stisknutím rušíte změny.
Krátké stisknutí: přidržení naměřené hodnoty na displeji a návrat k zobrazení naměřené hodnoty; výběr dalšího parametru Dlouhé stisknutí (2 s): otevření menu nastavení, na displeji se zobrazí
Krátké stisknutí: zobrazení min nebo max hodnoty. Dlouhé stisknutí: resetování „min / max“ hodnoty probíhajícího měření; změna hodnoty zvoleného parametru Otočení displeje: stiskněte obě tlačítka současně.
:
Připojení
Konektor BNC: Připojení elektrody. Připojení se zajistí otočením prstence na kabelovém konektoru.
Vodotěsnost lze zaručit, jen když se připojí vodotěsný konektor kabelu.
- Kontakty chraňte před znečištěním a vlhkem!
Základy měření
Měření pH
Vysvětlení pojmu
Hodnota pH určuje, zda vodný roztok reaguje kysele, nebo zásaditě (alkalicky). Hodnoty pH nižší než 7 jsou kyselé (nižší hodnoty indikují větší kyselost) a hodnoty nad 7 jsou alkalické; pH 7 = neutrální hodnota. Měření pH je velmi přesné, ale také velmi citlivé. Signály měření jsou velmi slabé (vysoký odpor), především při měření v médiu s nízkým obsahem iontů.
Proto při měření vždy dejte pozor na následující body:
- Vyhýbejte se rušením (elektrostatické výboje, atd.)
- Udržujte kontakty suché a čisté
- Neponořujte do roztoku elektrodu (kromě speciálních vodotěsných elektrod) nad držadlem
- Kalibrujte elektrodu dostatečně často (viz níže). Frekvence kalibrace se může v závislosti
- Používejte vhodnou elektrodu.
POZNÁMKA
Aby bylo možné určit pH hodnotu nějakého roztoku musí se spolu s pH zaznamenat také naměřená teplota roztoku, protože pH většiny kapalin se mění podle jejich teploty.
na elektrodě a jejímu používání pohybovat od 1 hodiny až po několik týdnů.
pH elektroda
POZNÁMKA
Ve většině případů se používají kombinované elektrody. Znamená to, že všechny potřebné prvky se kombinují v jedné elektrodě (včetně referenční elektrody), která někdy obsahuje i teplotní senzor.
Popis
1. Koaxiální kabel
2. Referenční elektroda
3. Měřicí elektroda
4. Plnící otvor
5. Elektrolyt
6. Vnitřní tlumivý roztok
7. Diafragma
8. Skleněná membrána Existuje několik typů diafragmat, ale v zásadě platí, že se jedná o propojení
mezi elektrolytem a měřeným roztokem. Znečištění a neprůchodnost diafragmy je častou příčinou nestability a chyb elektrod. O skleněnou membránu se musí pečovat. Pro měření má zásadní význam hydratovaná gelová vrstva na povrchu skleněné membrány. Aby se tato vrstva zachovala, musí být elektroda neustále vlhká.
Další informace
Elektrody pro měření pH jsou spotřebním zbožím a v závislosti na chemických nebo mechanických zátěžích, kterým jsou vystaveny, vyžadují výměnu. Pokud pH elektrody ani po pečlivém vyčištění resp. regeneraci nevykazují správné hodnoty, musí se vyměnit. Vodné roztoky obsahují různé látky, které sklo zanášejí nebo vytváří s roztokem KCl chemickou reakci, která vede k zablokování diafragmy.
Příklady:
- Při měření roztoků obsahujících proteiny, které se vyskytují např. v medicíně nebo biologii, může kvůli KCl docházet k denaturaci proteinů.
- Koagulované laky
- Roztoky s relativně vysokou koncentrací iontů stříbra.
Jakékoliv látky, které se ukládají na měřicí membráně či diafragmě, negativně ovlivňují výsledky měření a musí se pravidelně odstraňovat. Slouží k tomu i mechanizmus automatického samočištění.
Výběr pH elektrody
Ve většině případů se může používat elektroda GE 114 WD nebo GE 100. Nicméně, některé oblasti vyžadují použití speciálních elektrod. Rozdělení elektrod podle způsobu použití:
- GE 100 BNC – Univerzální elektroda, která obsahuje 2 keramické diafragmy a tekutý elektrolyt.
- GE 101 BNC – Používá se přednostně k testování menších vzorků. Obsahuje skleněnou elektrodu, 2 keramické diafragmy a tekutý elektrolyt.
- GE 104 BNC - Používá se přednostně k měření médií chudých na ionty, jako je dešťová voda, voda v akváriích a deionizovaná voda.
- GE 114 BNC – Univerzální a odolná gelová elektroda s diafragmou Pellon, která je nenáročná na údržbu. Používá se k měření pitné vody, vody v plaveckých bazénech, v akváriích a demineralizované vody.
- GE 117 BNC – Gelová elektroda s tepelným senzorem, dvě keramické diafragmy GE 120 BNC – Vpichovací elektroda, která se přednostně používá k měření sýru, ovoce a masa. Při měření v mléce, sýrech a v dalších výrobcích s obsahem proteinů, se musí elektroda vyčistit speciálním roztokem (doporučujeme pepsinový roztok GRL 100).
- GE 125 BNC – Vodotěsná, univerzální a odolná gelová elektroda keramickou diafragmou, která je nenáročná na údržbu. Na delší čas ji můžete ponořit.
- GE 151 BNC – Skleněná elektroda používaná přednostně v galvanice a k měření laků a barev.
- GE 173 BNC – Alkalicky odolná skleněná elektroda používaná k měření odpadových vod a v procesní chemii.
Doba životnosti
Doba životnosti elektrody je za normálních okolností minimálně 8 – 10 měsíců a v případě správné údržby ji lze prodloužit až na 2 roky. Vzhledem k různým způsobům použití však nelze konkrétní životnost přesně určit.
če a údržba
Druh znečiště
Čisticí prostředek
POZNÁMKA
Čisticí a kalibrační sada GAK 1400 obsahuje všechny prostředky potřebné ke kalibraci, péči a údržbě vaší elektrody. Při běžném čištění ponořte elektrodu alespoň na 5 minut do pepsinového čisticího prostředku GRL 100 a poté ji opláchněte čistou vodou.
POZNÁMKA
Krystalizace elektrolytu 3 mol/l KCl je nevyhnutná. Zkrystalizovaný KCl na ochranné čepičce a na manžetě ochranného otvoru lze snadno odstranit nehtem nebo hadříkem a jako taková není závadou ani důvodem k reklamaci.
Znečištěné elektrody se musí vyčistit. Vhodné čisticí prostředky pro čištění skleněné diafragmy uvádíme v následující tabulce:
Běžné usazeniny Jemný čisticí prostředek Anorganický povlak Obvyklé čisticí kapaliny na sklo Metalické sloučeniny Roztok 1 mol/l HCl, nebo GRL 100 Olej, tuk Speciální čisticí prostředky a rozpouštědla Povlak biologického charakteru s obsahem proteinů Pryskyřice - lignin Aceton Silně odolné usazeniny Peroxid vodíku, Chlornan sodný
Při výběru čisticího prostředku se musí vždy brát do úvahy materiál elektrody (např. tělo elektrody z plastu se nesmí čistit rozpouštědly). V případě pochybností kontaktujte výrobce nebo dodavatele elektrody. To samé platí pro použití agresivních čisticích prostředků nebo prostředků bez obsahu vody!
Pepsinový enzym (1%) v 0,1 molárním roztoku HCl (GRL 100)
Obsluha
Pokyny k obsluze a k provozu
POZNÁMKA
S přístrojem a s měřicí elektrodou zacházejte opatrně. Používejte je jen v souladu s výše uvedenými pokyny. Neházejte a nabouchejte s nimi.
POZNÁMKA
Konektory a zdířku chraňte před znečištěním.
POZNÁMKA
Když přístroj skladujete při teplotě nad 50 ºC nebo pokud ho nebudete delší čas používat, baterie se musí z přístroje vyjmout. Zabrání se tak jejich vytečení.
POZNÁMKA
Elektroda se musí skladovat na suchém místě při teplotě v rozsahu od 10 °C do 30 °C. Pokud je skladovací teplota vyšší nebo nižší, elektroda se může zničit. Elektroda se musí uchovávat v 3 molárním roztoku chloridu draselného. Dlouhodobé skladování v destilované nebo deionizované vodě bude mít za následek úbytek referenčního elektrolytu.
POZNÁMKA
Přiložená pH elektroda by se měla používat v svislé poloze s připojovacím kabelem nahoře. Mírný sklon nenarušuje přesnost měření.
Baterie
Ukazatel stavu baterií
Když je baterie slabá a je potřeba ji vyměnit, začne na displeji blikat prázdný symbol baterie. Nicméně je možné s baterií ještě nějaký čas provádět měření. Když se v hlavní části displeje zobrazí symbol „bAt“, baterie je úplně vybitá a s přístrojem nelze déle pracovat.
Výměna baterií
Před výměnou baterií si přečtěte níže uvedené pokyny a postupujte krok za krokem podle uvedeného postupu. Nedodržení těchto pokynů může mít za následek poškození přístroje nebo ztrátu odolnosti proti pronikání vody a prachu.
Při výměně baterií postupujte následujícím způsobem: Předpokládaný stav a vybavení:
- Výrobek je vypnutý
- Máte vhodný křížový šroubovák.
1. Vyšroubujte šrouby a odstraňte kryt.
2. Vyměňte opatrně 2 baterie typu AA a dávejte přitom pozor na jejich správnou polaritu, která je vyznačena na bateriích a ve schránce. Baterie musí do schránky volně zapadnout.
3. Zkontrolujte, zda nedošlo k poškození těsnícího kroužku a zda je čistý a dobře sedí v drážce. Postup si můžete usnadnit, když suchý těsnicí kroužek namažete vhodným mazivem.
4. Nasaďte kryt, přičemž musí těsnicí kroužek sedět v drážce.
5. Utáhněte šrouby.
Výsledek operace: Výrobek je nyní připraven k použití.
Kalibrace a úpravy
pH kalibrace
Aby se zajistila optimální přesnost měření, musí být měřicí přístroj a elektroda navzájem v souladu. Při měření pH se tomu říká kalibrace. Postupujte přitom následujícím způsobem:
Pokud chcete provést automatickou kalibraci, otevřete menu Calibration. Viz níže „Automatická pH kalibrace“.
Předpokládaný stav:
- Výrobek je vypnutý
Pokyny:
1. Opatrně odstraňte z elektrody ochranný kryt.
2. Opláchněte elektrodu v destilované vodě.
Výsledek operace: Nyní můžete výrobek kalibrovat.
Vysvětlení
Níže uvedené kroky popisují postup kalibrace. Aby bylo měření přesné, dodržujte následující body.
POZNÁMKA
Pokud to je možné, mě by být kalibrační rozsah větší, než je rozsah měření. K měření proto doporučujeme používat následující pufrační roztoky: Pod pH 7: pH 4,0 a pH 7,0 Nad pH7: pH 7,0 a pH 10,0
POZNÁMKA
Kalibraci je možné provést jen při teplotě v rozsahu od 0 °C do 60 °C. Doporučujeme ji provádět při teplotě v rozsahu od 10 °C do 0 °C.
POZNÁMKA
T
[ºC] 10 20 25 30 40
T [ºC] 10 20 25 30 40
GPH 7,0
Zelená
7,06 7,01 7,00 6,99 6,98
Pufrační roztok a měřené médium by měly mít přibližně stejnou teplotu. Aby se vyrovnala teplota pufru a elektrody, skladujte je určitý čas na stejném místě, které je chráněné proti proudění vzduchu.
POZNÁMKA
Teploměrem změřte teplotu pufračního roztoku. Přesná hodnota pufračního roztoku závisí na teplotě a určuje se podle níže uvedené tabulky.
POZNÁMKA
Vždy používejte čerstvé pufrační roztoky.
Pufrační roztoky
Popis Ke kalibraci je nutný alespoň jeden pufrační roztok. Během procesu máte možnost použít připravený pufr PHL nebo si namíchat vlastní pufrační roztok z kapslí GPH.
Pufrační roztoky PHL v dávkovacích láhvích s objemem 250 ml
Pufrační roztoky jsou připravené k použití pro dávky 20 ml – 25 ml.
PHL 4,0 Červená 4,02 4,00 4,01 4,01 4,01 PHL 7,0 Zelená 7,06 7,02 7,00 6,99 6,97 PHL 10,0 modrá 10,18 10,07 10,01 9,97 9,89 Potřebná výbava:
- Plastová láhev
- Asi 100 ml destilované vody
- Pufrovací kapsle
Pufrační kapsle GPH na přípravu 100 ml pufračního roztoku
Neotevřené kapsle se můžou skladovat dlouhou dobu (přibližně 3 roky).
GPH 4,0 Oranžová 3,99 3,99 4,01 4,01 4,03 GPH 10,0 Modrá 10,18 10,06 10,01 9,97 9,89
GPH 12,0 Bílá 12,35 12,14 12,00 11,89 11,71
1. Připravte si plastovou láhev a nalijte do ní 100 ml destilované vody.
2. Otevřete opatrně kapsli (vykroucením obou polovin od sebe) a dávejte pozor, aby se prášek nevysypal. Kapsle můžete použít i neotevřené (otevřením se jen zkracuje čas rozpouštění).
3. Obsah kapsle (obě části kapsle) vložte do plastové láhve.
4. Počkejte alespoň 3 hodiny.
5. Před použitím roztok dobře protřepte.
Výsledek operace: Můžete začít s kalibrací přístroje.
Automatická kalibrace
Níže uvedené kroky popisují postup automatické kalibrace. Předpokládaný stav a výbava:
- Výrobek je zapnutý.
- pH elektroda je vložena ve výrobku.
- Máte k dispozici pufrační roztok GPH 7,0.
- Máte k dispozici pufrační roztok GPH 4,0 nebo GPS 10,0.
POZNÁMKA
K automatické kalibraci můžete také použít připravené pufrační roztoky PHL. Protože na kapsle GPH se vztahuje kompenzace teploty, je potřeba brát podle úrovně teploty do úvahy chybu v řádu několika setin pH.
1. Stiskněte a 4 sekundy podržte tlačítko funkce, aby se otevřelo menu kalibrace (Calibration). Na displeji se zobrazí .
2. Uvolněte tlačítko funkce.
3. Na displeji se zobrazí PH 7.
4. Vložte elektrodu do pufračního roztoku GPH 7,0.
5. Přístroj automaticky určí správnou hodnotu. Když učí hodnotu, displej začne blikat a signalizuje přechod na další kalibrační bod.
6. Stisknutím tlačítka se šipkou nahoru a dolů vložte teplotu pufračního roztoku a zadání potvrďte stiskem tlačítka funkce.
7. Na displeji se střídavě ukazuje PH 4 a PH 10.
8. Opláchněte elektrodu v destilované vodě.
9. Vložte elektrodu do druhého pufračního roztoku. Přístroj automaticky detekuje, zda se jedná o pufrační roztok PH 4, nebo PH 10.
10. Stisknutím tlačítka se šipkou nahoru a dolů vložte teplotu pufračního roztoku a zadání potvrďte stiskem tlačítka funkce
11. Opláchněte znovu elektrodu v destilované vodě.
Výsledek operace: Po úspěšném dokončení kalibrace se na displeji krátce ukáže vyhodnocení stavu elektrody v procentech. Poté se znovu ukáže hodnota aktuálního měření. Nízká hodnota může být způsobená stářím elektrody, znečištěným nebo starým pufračním roztokem nebo nečistotou na konektoru BNC.
Když kalibrace nedopadne úspěšně, na displeji se ukáže chybová zpráva (viz níže „Chybové a systémové zprávy“). Chybovou zprávu potvrďte stisknutím tlačítka funkce. Přístroj se restartuje a obnoví se standardní hodnoty pro nulový bod a gradient.
Manuální kalibrace s jedním kalibračním bodem
Níže uvedené kroky popisují postup při kalibraci s jedním kalibračním bodem.
POZNÁMKA
Jednobodová kalibrace je výhodná jen za předpokladu, že měření probíhá v úzkém rozsahu kolem kalibračního bodu a neposkytuje spolehlivé vyhodnocení elektrody. Doporučujeme používat dvoubodovou kalibraci, protože jednobodová kalibrace způsobuje jen posun nulového bodu.
Předpokládaný stav a výbava:
- Máte k dispozici potřebný pufrační roztok.
1. Stiskněte a 2 sekundy podržte tlačítko funkce, aby se otevřelo menu nastavení (Configuration).
2. Na displeji se objeví Conf. Uvolněte tlačítko funkce.
3. Pokud není připojen teplotní senzor, objeví se na displeji . V případě, že je připojen teplený senzor, přeskočíte rovnou k dalšímu bodu.
4. Stisknutím tlačítka se šipkou nahoru a dolů vložte teplotu pufračního roztoku a zadání potvrďte stiskem tlačítka funkce.
5. Na displeji se zobrazí parametr PHoF.
6. Vložte elektrodu do pufračního roztoku.
7. Počkejte, dokud se hodnota nestabilizuje.
8. Stisknutím tlačítka se šipkou nahoru a dolů nastavte hodnotu příslušného pufračního roztoku a nastavení potvrďte stiskem tlačítka funkce.
9. Opláchněte elektrodu v destilované vodě.
Výsledek operace: Po úspěšném dokončení kalibrace se na displeji krátce ukáže vyhodnocení stavu elektrody v procentech. Poté se znovu ukáže hodnota aktuálního měření. Nízká hodnota může být způsobená stářím elektrody, znečištěným nebo starým pufračním roztokem nebo nečistotou na konektoru BNC.
Pokud kalibrace nedopadne úspěšně, na displeji se ukáže chybová zpráva (viz níže „Chybové a systémové zprávy“). Chybovou zprávu potvrďte stisknutím tlačítka funkce. Přístroj se restartuje a obnoví se standardní hodnoty pro nulový bod a gradient.
Manuální kalibrace se dvěma kalibračními body
Níže uvedené kroky popisují postup při kalibraci se dvěma kalibračními body. Předpokládaný stav a výbava:
- Máte k dispozici pufrační roztok s hodnotou mezi pH 6,75 a pH 7,25.
- Máte k dispozici druhý pufrační roztok s hodnotou pod pH 6 a nad pH8.
1. Stiskněte a 2 sekundy podržte tlačítko funkce, aby se otevřelo menu nastavení (Configuration).
2. Na displeji se objeví Conf. Uvolněte tlačítko funkce.
3. Pokud není připojen teplotní senzor, objeví se na displeji . V případě, že je připojen teplený senzor, přeskočíte rovnou k dalšímu bodu.
4. Stisknutím tlačítka se šipkou nahoru a dolů vložte teplotu pufračního roztoku a zadání potvrďte stiskem tlačítka funkce.
5. Na displeji se zobrazí parametr PHoF.
6. Vložte elektrodu do pufračního roztoku s hodnotou mezi pH 6,75 a pH 7,25.
7. Počkejte, dokud se hodnota nestabilizuje.
8. Stisknutím tlačítka se šipkou nahoru a dolů nastavte hodnotu příslušného pufračního roztoku a nastavení potvrďte stiskem tlačítka funkce.
9. Na displeji se ukáže parametr PHSL.
10. Vložte elektrodu do druhého pufračního roztoku s hodnotou pod pH 6, nebo nad pH 8.
POZNÁMKA
Nelze provést korekci gradientu pufračními roztoky s hodnotou mezi pH 6 a PH 8. V takovém případě se při pokusu o změnu hodnot objeví na displeji zpráva „
a změna bude ignorována.
11. Počkejte, dokud se hodnota nestabilizuje.
12. Stisknutím tlačítka se šipkou nahoru a dolů nastavte hodnotu příslušného pufračního roztoku a nastavení potvrďte stiskem tlačítka funkce.
13. Opláchněte elektrodu znovu v destilované vodě.
Výsledek operace: Po úspěšném dokončení kalibrace se na displeji krátce ukáže vyhodnocení stavu elektrody v procentech. Poté se znovu ukáže hodnota aktuálního měření. Nízká hodnota může být způsobená stářím elektrody, znečištěným nebo starým pufračním roztokem nebo nečistotou na konektoru BNC.
Když kalibrace nedopadne úspěšně, na displeji se ukáže chybová zpráva (viz níže „Chybové a systémové zprávy“). Chybovou zprávu potvrďte stisknutím tlačítka funkce. Přístroj se restartuje a obnoví se standardní hodnoty pro nulový bod a gradient.
Obsluha
Uvedení do provozu
Popis
Výrobek se zapíná tlačítkem zap./vyp. Je možné, že po zapnutí bude potřeba přístroj nastavit. (viz níže „Nastavení“).
Předpokládaný stav a výbava:
- V přístroji jsou dobré baterie s dostatečným napětím.
- K přístroji je připojena vhodná pH elektroda.
Stiskněte tlačítko zapnutí a vypnutí. Výsledek operace: Na displeji se zobrazí informace o nastavení přístroje.
Funkce automatického vypnutí - Přístroj se po uplynutí nastaveného času nečinnosti automaticky vypíná. Korekce nulového bodu – Když došlo ke korekci nulového bodu tepelného senzoru.
Korekce gradientu - Když došlo ke korekci gradientu tepelného senzoru. Tento symbol bliká na displeji, když přístroj nemá platnou kalibraci.
POZNÁMKA
Před zahájením měření a po výměně elektrody se musí přístroj kalibrovat (viz níže „Kalibrace pH měření).
Nastavení
Popis
Níže uvedené kroky popisují, jak nastavit přístroj podle vlastních potřeb.
POZNÁMKA
V závislosti na verzi výrobku a na nastavení jsou dostupné různé konfigurační parametry. Můžou se lišit podle verze výrobku a nastavení.
Otevření menu nastavení
Popis: Abyste mohli nastavit přístroj, musíte nejdříve otevřít menu nastavení (Configuration). Otevře s emenu, jak ukazuje níže uvedený obrázek. Předpokládaný stav: Přístroj je zapnutý. Postup:
1. Stiskněte a 2 sekundy podržte tlačítko funkce, aby se otevřelo menu nastavení.
2. Na displeji se zobrazí Conf. Uvolněte tlačítko funkce.
3. Krátkým stiskem tlačítka funkce můžete procházet jednotlivé parametry. Vyberte parametr, který chcete změnit.
4. Pokud jste přešli na požadovaný parametr, můžete tlačítky se šipkami nahoru a dolů změnit jeho hodnotu.
5. Když projdete celé menu nastavení, změny se uloží a na displeji se objeví . Menu nastavení můžete na kterémkoli parametru opustit, když stisknete a 2 sekundy podržíte tlačítko funkce. Uloží se všechny, do té doby provedené změny.
Otevření menu Další parametr Změna parametru
2 s
Pro rychlejší změnu parametru podržte příslušné tlačítko se šipkou o něco déle. Výsledek operace: Po posledním parametru se menu nastavení zavře.
POZNÁMKA
Když se přístroj vypne bez uložení nastavení, po dalším zapnutí se použije naposled uložené nastavení.
Konfigurace parametrů menu nastavení
V této části představíme dostupné parametry a různé možnosti jejich nastavení. Předpokládaný stav:
Přístroj je zapnutý a je otevřené menu nastavení (viz výše „“Otevření menu nastavení“).
1. Vyberte požadovaný parametr, který chcete upravit.
2. Tlačítky se šipkami nahoru a dolů upravte požadované nastavení.
3. Dostupné možnosti nastavení pro každý parametr uvádíme v následující tabulce.
Potvrzení Zrušení změny
2 s
2 s
Parametr
Hodnoty
Význam
Nastavení teploty
Nastavení nulového bodu
Nastavení gradientu
Jednotka teploty
Funkce automatického vypnutí
Podsvícení
neči
nnosti (v sekundách).
Obnovení továrního nastavení
Otevření menu
Zobrazuje se aktuálně naměřená hodnota
Zobrazuje se aktuálně naměřená hodnota
°C Zobrazení teploty v °C °F Zobrazení teploty v °F
oFF 15, 30, 60, 120, 240
oFF 15, 30, 60, 120, 240 on
No Zachování stávajícího nastavení
Výsledek operace: Změněná hodnota se uloží a menu nastavení se zavře. Na displeji uvidíte . V případě potřeby se přístroj automaticky restartuje, aby se uplatnily změněné hodnoty.
YES Načtení továrního nastavení. Na displeji vidíte „ donE“.
POZNÁMKA
Pokud se během 2 minut nestiskne žádné tlačítko, menu nastavení se automaticky zavře. Do té doby provedené změny se neuloží a na displeji se ukáže . Automatické zavření menu neplatí pro parametry a .
Nastavení nulového bodu pro kalibraci pH měření (viz „Kalibrace pH měření“). Poznámka: Pokud kalibrace není potřeba, neměňte tento parametr tlačítky se šipkami, ale stiskněte tlačítko funkce.
Nastavení gradientu pro kalibraci pH měření. Poznámka: Pokud kalibrace není potřeba, neměňte tento parametr tlačítky se šipkami, ale stiskněte tlačítko funkce.
Funkce je vypnuta. Přístroj se automaticky vypne po uplynutí nastavené doby nečinnosti (v minutách).
Funkce je vypnuta. Podsvícení se automaticky vypne po uplynutí nastavené doby
Podsvícení se automaticky nevypíná.
Nastavení vstupu měření
Nastavení teploty lze upravit korekcí nulového bodu a gradientu. V případě změny se mění výchozí tovární nastavení. Na displeji je změna výchozího nastavení signalizována po zapnutí přístroje
symboly a . Standardní nastavení nulového bodu a gradientu je 0.00. To znamená, že nebyla provedená žádná změna. Chcete-li výchozí nastavení změnit, musíte nejdříve otevřít menu nastavení. Postupujte podle níže uvedených kroků.
Předpokládaný stav:
- V přístroji jsou dobré baterie s dostatečným napětím.
- Přístroj je vypnutý.
- Jako referenci máte po ruce ledovou vodu, vodní lázeň s regulovanou přesností, nebo referenčním měřením.
1. Stiskněte a podržte tlačítko se šipkou dolů.
2. Stiskněte tlačítko zap./vyp., aby se přístroj zapnul a otevřete menu nastavení. Uvolněte tlačítko se šipkou dolů. Na displeji se ukáže první parametr.
3. Krátkým stiskem tlačítka funkce můžete procházet parametry. Vyberte parametr, který chcete nastavit.
4. Když jste vybrali požadovaný parametr, tlačítky se šipkami nahoru a dolů změňte parametr na požadovanou hodnotu.
5. Aby se změněná hodnota uložila, stiskněte a déle než 1 sekundu podržte tlačítko funkce.
Podržte
Výsledek operace: Po posledním parametru se menu nastavení zavře.
POZNÁMKA
Pokud se přístroj vypne bez uložení nastavení, po dalším zapnutí se použije naposled uložené nastavení.
Uvolněte tlačítko
Chybové a systémové zprávy
Zobrazení a význam Možná příčina Řešení > <
Chyba během kalibrace Žádné nebo nečitelné zobrazení na displeji, Přístroj nereaguje na tlačítka. bAt Baterie jsou vybité. Viz výše „Výměna baterií“. bAt Lo Baterie jsou vybité. Viz výše „Výměna baterií“.
Err.I
Nepřípustný neutrální pufr
Err.2
Příliš nízký sklon
Err.3
Příliš vysoký sklon
Err.4
Nesprávná kalibrační teplota
Err.5 Překročení času během automatické kalibrace
Err 1 Překročení měřicího rozsahu směrem nahoru
Err 2 Překročení měřicího rozsahu směrem dolů
SYS Err Systémová chyba
Chybná kalibrace Proveďte kalibraci znovu.
Slabé baterie Systémová chyba, nebo je závada na přístroji.
Používá se nesprávný pufrační roztok; znečistěný roztok, nebo vadná, resp. znečištěná elektroda.
Používá se nesprávný pufrační roztok; znečistěný roztok, nebo vadná, resp. znečištěná elektroda.
Používá se nesprávný pufrační roztok; znečistěný roztok, nebo vadná, resp. znečištěná elektroda.
Teplota je příliš vysoká, nebo nízká.
Nestabilní signál elektrody Znečištěný pufrační roztok
Hodnota měření je příliš vysoká. Nesprávně připojená elektroda. Závada na elektrodě nebo na přístroji. Hodnota měření je příliš nízká. Nesprávně připojená elektroda. Závada na elektrodě nebo na přístroji.
Závada na výrobku. Vypněte a znovu zapněte
Vyměňte baterie Vraťte přístroj výrobci.
Použijte čerstvý pufrační roztok. Vyčistěte elektrodu. Proveďte kalibraci Vyměňte elektrodu. Použijte čerstvý pufrační roztok. Vyčistěte elektrodu. Proveďte kalibraci Vyměňte elektrodu. Použijte čerstvý pufrační roztok. Vyčistěte elektrodu. Proveďte kalibraci Vyměňte elektrodu. Dodržujte rozsah teploty od 0 do 60 ºC
Zamíchejte pufrační roztok. Vyčistěte elektrodu. Použijte čerstvý pufr. Proveďte kalibraci Neměřte nad přípustný rámec rozsahu. Zkontrolujte elektrodu. Odešlete sondu nebo výrobek výrobci. Neměřte nad přípustný rámec rozsahu. Zkontrolujte elektrodu. Odešlete sondu nebo výrobek výrobci.
přístroj Vyměňte baterie. Kontaktujte výrobce.
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Odběr proudu
cca 0,7 mA; s
podsvícením přibližně 2,5 mA
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do pH metru. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit displej a pouzdro přístroje.
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných
zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Technické údaje
Rozsah měření pH 0,00 až 14,00 pH Kompenzace teploty -5 … 150 ºC (23 … 302 ºF) Přesnost (jen přístroj) ± 0,02 pH ± 1 poslední platná číslice Nominální teplota 25 ºC Vstupní odpor cca 1012 Vzorkovací frekvence cca 2 měření za sekundu Konektor elektrody BNC Displej 3 řádkový LCD s podsvícením a nastavitelným časem
podsvícení Další funkce Min – max - průměr Kalibrace Manuální s 1 nebo 2 kalibračními body Plášť přístroje ABS, odolný proti nárazu Třída ochrany IP65 / IP67 (jen s připojenou vodotěsnou sondou k BNC) Zdroj napájení 2 x baterie AA (jsou součástí dodávky) Životnost baterií > 3000 hodin (platí pro alkalické baterie a bez podsvícení
displeje) Indikátor stavu baterií 4 stupňový indikátor stavu
Indikátor úplně vybitých baterií „BAT“ Provozní podmínky Teplota: -20 až 50 ºC; Relativní vlhkost: 0 až 95%, dočasně
100% Skladovací teplota -20 až 70 ºC Funkce automatického vypnutí Pokud je funkce aktivní, přístroj se automaticky vypíná. Rozměry (V x Š x H) 108 x 54 x 28 mm (bez konektoru BNC) Hmotnost 190 g (včetně baterie a elektrody) Směrnice a standardy Výrobek je v souladu se směrnicemi EU:
2014/30/EU EMC
2011/65/EU RoHS
Použité harmonizované předpisy:
EN 61326-1:2013 – úroveň emisí: třída B; odolnost podle
tabulky 2; přídavná chyba: <0,5 % FS
EB 50581:2012
Výrobek slouží k mobilnímu nebo stacionárnímu použití
v stanovených pracovních podmínkách bez dalších omezení.
Záruka
Na měřič pH Voltcraft pH-410 poskytujeme záruku 24 měsíců. Záruka se nevztahuje na škody, které vyplývají z neodborného zacházení, nehody, opotřebení, nedodržení návodu k obsluze nebo změn na výrobku, provedených třetí osobou.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. VAL/1/2019
Loading...