VOLTCRAFT MT-51 User guide [hu]

Conrad Vevőszolgálat, 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: 319-0250
VOLTCRAFT MT-51 típusú multiméter
Rendelési szám: 122990
Ez az 5 az 1-ben multiméter egy környezetmérő készülék és egy 3,5-jegyű digitális multiméter kombinációja. Az egyen-/váltóáramú áramméréseken kívül ezzel a műszerrel max. 250V egyen-/váltófeszültséget is mérhetünk a CAT III biztonsági osztályban, továbbá ellenállást 2 MOhm-ig, valamint folyamatosságvizsgálatokat és diódaméréseket is végezhetünk. Ha a mért ellenállás kisebb 50 Ohm-nál, felhangzik egy hangjelzés. A környezeti mérések közé tartozik a fényerősség mérése lux-ban, a relatív páratartalomé %-ban, a hangszinté dB-ben (decibel) és a hőmérsékleté °C­ban. Ez a mérőműszer alkalmas mind hobbi-célokra, mind pedig ipari és iskolai alkalmazásokra (csak a digitális multiméter), illtve univerzális célokra. Robbanásveszélyes helyen nem megengedett a használata.
A készülék be van vizsgálva az elektromágneses tűrésre (EMV), és megfelel az érvényes európai és hazai irányelveknek. A CE­konformitás igazolása megtörtént; a megfelelő dokumentumok a gyártó cégnél letétbe vannak helyezve.
Biztonsági és engedélyezési (CE) okokból tilos a készülék önkényes módosítása és/vagy átalakítása. A fentiektől eltérő használat a készülék meghibásodását okozhatja, ezen felül rövidzár, tűz és áramütés veszélyét is magában rejti. Figyelmesen olvassuk végig ezt a kezelési utasítást, és őrizzük meg a későbbiek számára.
Főbb tulajdonságok
egyen- és váltófeszültség mérése max. 250 V-ig,
egyen- és váltóáram mérése a 0,1 µA ÷ 10,00 A tartományban,
ellenállás mérése 2 MOhm-ig,
dióda- és folytonosság-vizsgálat (>50 Ohm hang-jellel),
megvilágítás-erősség mérése 40.000 lux-ig (kijelzés x10 tényezővel),
hőmérséklet mérése a -20°C ÷ +1300°C tartományban K-típusú érzékelővel,
a levegő hőmérsékletének és relatív páratartalmának a mérése a 25% ÷ 75% tartományban,
a hangszint mérése a 35 dB ÷ 100 dB tartományban (C- súlyozógörbével)
A szállítás tartalma
multiméter
1 készlet mérőzsinór
K-típusú hőmérséklet-érzékelő + adapterdugó
9V-os tömbelem
kezelési utasítás
Biztonsági előírások Ennek a kezelési utasításnak a figyelmen kívül hagyásából eredő károk esetén a garancia érvényét veszíti. A következményes károkért nem vállalunk felelősséget. A szakszerűtlen kezelésből vagy a biztonsági előírások be nem tartásából eredő anyagi és személyi károkért sem tud a gyártó felelősséget vállalni. Az ilyen esetekben elvész a garancia/szavatosság. Személyek biztonsága
Ez a mérőkészülék és tartozékai nem játékok, és nem valók gyerek kezébe.
Iparszerű használat esetén tartsuk be az illetékes szakmai szervezetnek az elektromos készülékekre és üzemi felszerelésekre vonatkozó balesetelhárítási rendszabályait is.
Iskolákban, oktatási intézményekben, barkács-műhelyekben a multiméter használatát szakképzett személynek kell felügyelnie.
Feszültségmérés előtt győződjünk meg arról, hogy a műszer nincs-e árammérés üzemmódban.
A méréshatár váltásakor vegyük el a mérőhegyet a mért objektumról.
Legyünk különösen óvatosak a 25V-nál nagyobb váltó-, illetve 35V­nál nagyobb egyenfeszültség mérésekor. Már ilyen feszültségek megérintésekor is kaphatunk életveszélyes áramütést.
Minden mérés előtt vizsgáljuk meg a műszert és a mérőzsinórokat, hogy nem sérültek-e. Semmi esetre se mérjünk a műszerrel, ha sérült (repedt, szakadt) valamelyik védőszigetelés.
Az áramütés megelőzése érdekében ne érjünk hozzá a mérendő csatlakozásokhoz/mérőpontokhoz, még közvetve sem.
Figyeljünk arra, hogy feltétlenül száraz legyen a kezünk, cipőnk, ruhánk, a padló, a műszer stb.
Ha feltételezhető, hogy már nem lehetséges a biztonságos használat, mert
a műszernek látható sérülései vannak,
A műszer biztonsága
Az elemek biztonságos kezelése
Az elem berakásakor ügyeljünk a helyes polaritásra.
Ha hosszabb ideig nem fogjuk használni a műszert, vegyük ki belőle
Ne hagyjuk szabadon heverni az elemet, mert fennáll a veszélye
Ne szedjük szét, ne zárjuk rövidre, ne dobjuk tűzbe, és ne is próbáljuk
Egyéb szempontok
Kezelőszervek
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11
12
13
14
15
a műszer már nem működik, vagy
hosszabb időn át kedvezőtlen körülmények között volt tárolva, vagy
súlyos szállítási igénybevételnek volt kitéve, helyezzük üzemen kívül, és arról is gondoskodjunk, hogy véletlenül se lehessen használni.
A műszert csak a III túlfeszültség kategóriába eső olyan hálózatok mérésére szabad használni, ahol a mérőkörre eső feszültség nem nagyobb 250 V Ne kapcsoljuk be a műszert közvetlenül az után, hogy hideg helyről vittük be egy meleg helyiségbe. A műszert a belsejében lecsapódó pára tönkreteheti. Hagyjuk kikapcsolva ezért mindaddig, amíg fel nem melegszik a helyiség hőmérsékletére.
az elemet, hogy megelőzzük a kifolyásából eredő károsodásokat. A kifolyt vagy sérült elemek a bőrünkkel érintkezésbe jutva marási sérüléseket okozhatnak, ezért tehát viseljünk védő-kesztyűt, ha ilyen elemekkel foglalatoskodunk.
annak, hogy gyerekek vagy háziállatok lenyelhetik.
feltölteni az elemet, mert ezek robbanásveszélyes műveletek.
A műszer karbantartását vagy javítását csak szakemberre vagy szakműhelyre bízzuk.
a levegő-hőmérséklet és -páratartalom érzékelője LC-kijelző méréshatár-váltó kapcsoló V/Hz%/Ohm/Cap/°C-hüvely COM (közös) hüvely µA/mA hüvely 10A-hüvely mikrofon fényérzékelő Hz%-nyomógomb (áram-/feszülétségméréskor ezzel a gombbal aktívvá tehető a frekvenciamérés is) HOLD gomb (Ezzel a gombbal rögzíthetünk mérési értékeket, pl. ha későbbi
feladatokhoz referenciaértékként van szükségünk rá. A kívánt időpontban nyomjuk meg ezt a gombot, a mérési érték befagy, és a kijelzőn a „HOLD” (tartás) szöveg jelenik meg.) háttérvilágítás (Nyomjuk meg ezt a gombot, hogy bekapcsoljuk a kijelző háttérvilágítását. Nyomjuk meg még egyszer ezt a gombot, hogy kikapcsoljuk a kijelző háttér-világítását.) MODE gomb
(Ha a műszer A, mA, µA és mérési módban van, ezzel a gombbal átkapcsolhatunk a váltóáramú és az egyenáramú mérés
között, illetve funkciót válthatunk.) RANGE (tartomány) gomb
(Ha a műszer feszültség- és ellenállás-mérési módban van, ezzel a gombbal kézileg állíthatjuk be a mérési tartományt.) REL gomb
(Az úgynevezett relatív mérés egy referencia-értékkel való
összehasonlító mérés. Tárolható egy feszültség-, áram- vagy
/=.
eff
ellenállás-referencia, majd a mérést a tárolt értékhez viszonyítva végezzük el. A kijelzett érték a tárolt és az újonnan mért érték különbsége.
Végezzünk el különböző méréseket. Ha tárolni akarunk egy mérési értéket, nyomjuk meg a REL-gombot, és a kijelzőn megjelenik a „REL” szöveg. Az ezután kijelzett mérési érték adja a tárolt és az újonnan mért érték különbségét.)
16
NCV (Non-Contact-Voltage = érintkezés nélküli mérésekhez való érzékelő. Tartsuk az érzékelőt a váltóáramú feszültségforrás irányába. Ha a feszültség 50 és 1000 V közé esik, kigyullad a lámpa.)
Az elem berakása/elemcsere Figyelem! Ne hagyjuk szabadon heverni az elemet, mert fennáll a veszélye
annak, hogy gyerekek vagy háziállatok lenyelhetik. Lenyelés esetén azonnal forduljunk orvoshoz. A multiteszter kifogástalan működéséhez egy alkáli típusú 9V-os tömbelemre (6LR61, vagy MN1604, vagy 6F22, vagy 006P típusú) van szükség. Ha a kijelzőben az elemcsere szimbóluma megjelenik, ki kell cserélni az elemet az alábbi módon:
1.
Válasszuk le a műszert a mérőkörről, és kapcsoljuk ki (tartományválasztó kapcsoló OFF állásba).
2.
Csavarjuk ki a készülék hátoldalán lévő elemtartó fedelének két rögzítőcsavarját egy alkalmas (kereszt-hornyos) csavarhúzóval.
3.
Óvatosan emeljük le az elemtartó fedelét, és vegyük ki a műanyagburokból a tömbelemet (ha van berakva).
4.
Rakjunk be egy azonos típusú új elemet az elem-tartóba. Figyeljünk a helyes polaritásra.
5.
Rakjuk vissza az elemtartó fedelét, és csavarjuk be a két rögzítőcsavarját.
Biztosítékcsere Figyelem! Feltétlenül azonos típusú és megadott névleges áramerősségű
biztosítékot használjunk. Tilos megpatkolt biztosítékot berakni, vagy a biztosítékfoglalatot áthidalni. Vigyázzunk arra, hogy ne károsodjon a műszer érzékeny elektronikája. Ajánlatos szakemberre vagy szakszervizre bízni a biztosítékcserét.
1.
Csavarjuk ki a készülék hátoldalán lévő hat külső rögzítőcsavart egy alkalmas (kereszthornyos) csavar-húzóval.
2.
Vegyük le a ház fedelét.
3.
Az alsó részen található két biztosíték. Emeljük ki az elromlott biztosítékot egy kis csavarhúzóval, és egy azonos típusú új biztosítékot rakjunk be helyette.
4.
Gondosan rakjuk vissza a ház fedelét a helyére, és húzzuk meg a hat rögzítőcsavart.
A mérőzsinórok csatlakoztatása
A mérésekhez mindig a mellékelt, vagy azzal azonos értékű mérőzsinórokat használjuk. Csatlakoztatásuk előtt győződjünk meg a mérődugók, ill. mérőhegyek kifogástalan állapotáról, ill. a szigetelések sértetlen voltáról
Ezek a mérőzsinórok, ill. maga a műszer a CAT III túlfeszültség­osztályú áramkörökben maximálisan 250V=/250V mérésére alkalmas. Legyünk különösen óvatosak a 25V értékű feszültségek mérésekor.
Vigyázat! Ne lépjük túl a maximális bemeneti feszültség-értékeket, mert különben a műszer károsodása miatt életveszély jöhet létre.
Használatbavétel
A méréstartomány-váltó kapcsolóval kapcsoljuk be- és ki (OFF) a műszert. Az OFF állásból kapcsoljuk át a kapcsolót a kívánt méréshatár-állásba a bekapcsoláshoz.
Figyelem! Mérés közben nem szabad átkapcsolni a méréshatárváltó kapcsolót.
Mérés Figyelem! Semmi esetre se lépjük túl a III. túlfeszültségi osztályban
(háztartási/alelosztói hálózatban) megengedett maximális bemeneti értékeket: 250V 450 Hz-et. Ne érintsünk meg olyan kapcsolásokat vagy azok alkatrészeit, amelyekben 25V
, vagy 35V= feszültségnél nagyobb feszültség lehet. Életveszély!
eff
A mérések megkezdése előtt vizsgáljuk meg a csatlakoztatott mérőzsinórokat, hogy nem sérültek-e! Sérült zsinórt tilos használni még. Életveszély! Azonnal cseréljük ki újra!
Váltófeszültség mérése Figyelem! Semmi esetre se lépjük túl a megengedett maximális bemeneti
értékeket, még egyenfeszültségre szuperponált feszültség (pl. brummfeszültség) mérésekor sem. A maximális érték 250V
1.
Kössük össze a fekete mérőzsinórt a COM-hüvellyel és a pirosat a V/Hz%/Ohm/Cap/°C-hüvellyel úgy, hogy a műszer síkjában feküdjenek.
2.
Állítsuk a méréshatár-váltó kapcsolót a „V~” állásba.
3.
Kössük össze a mérendő objektummal (generátor, kapcsolás stb.) a két mérőhegyet.
/=, és 10A. A váltóáram frekvenciája nem lépheti túl a
eff
értékű feszültség
eff
, ill. 35V=
eff
.
eff
4.
A pillanatnyi mérési érték megjelenik a kijelzőn.
5.
Nyomjuk meg a MODE gombot, hogy megjelenítsük a frekvenciát Hz-ben.
6.
Nyomjuk meg ismét a MODE gombot, hogy most az impulzus/szünet­arány %-ban jelenjen meg.
Figyelem! A váltófeszültség mérési értékét egy diódán keresztül méri a műszer; ekkor a váltófeszültségnek csak ez egyik félhullámát használja fel a műszer. Egy egyen-feszültségre szuperponált váltófeszültség mérési értékét meghamisíthatja ez. A háztartási gyakorlatban azonban csak ritkán lépnek fel ilyen kevert feszültségek, és ezért elhanyagolható ez a jelenség.
Váltófeszültség mérése
1.
Kössük össze a fekete mérőzsinórt a COM-hüvellyel és a pirosat a V/Hz%/Ohm/Cap/°C-hüvellyel úgy, hogy a műszer síkjában feküdjenek.
2.
Állítsuk a méréshatárváltó kapcsolót a „V=” állásba.
3.
Kössük össze a mérendő objektummal (telep, kapcsolás stb.) a két mérőhegyet.
4.
A pillanatnyi mérési érték megjelenik a kijelzőn.
5.
400 mV-nál kisebb feszültség mérésekor állítsuk át a méréshatár-váltó kapcsolót a „=mV” állásba.
6.
A mérési érték mindenkori polaritása is megjelenik a kijelzőn.
7.
A „V=” egyenfeszültség-mérésnél a műszer bemenő-ellenállása 1 MOhm. Ha az egyenfeszültség előtt egy "-„ jel jelenik meg, akkor a mért érték negatív (vagy fel vannak cserélve a mérőzsinórok).
Figyelem! Mivel a műszer bemenete nagyon érzékeny, előfordulhat, hogy szabadon fekvő zsinórokkal (nincsenek összekötve mérendő objektummal) is valamilyen mért értéket mutat a kijelző („fantom mérési érték”). Ez a jelenség normális, és eltűnik, ha mérni kezdünk.
Árammérés Figyelem!
Ne mérjünk olyan áramkörben, amelyben 250V-nál nagyobb feszültség léphet fel. Ne mérjünk 10A-nál nagyobb áramot. Csak olyan áramkörben mérjünk, amely le van biztosítva 10A-re.
5A-nél nagyobb áramot csak max. 10 másodpercig mérjünk, és csak 15 perces időközönként (a sönt kihűlési ideje).
Egyenáram mérése
1.
Kössük össze a fekete mérőzsinórt a COM-hüvellyel és a pirosat a µA/ma-hüvellyel, ha max. 400 mA-t akarunk mérni, ill. a 10A­hüvellyel, ha max. 10 A-t.
2.
Állítsuk a méréshatárváltó kapcsolót a „µA” állásba, ha max. 4000 µ A áramot akarunk mérni.
3.
Állítsuk a méréshatárváltó kapcsolót a „mA” állásba, ha max. 400 mA áramot akarunk mérni.
4.
Állítsuk a méréshatárváltó kapcsolót a „10A” állásba, ha max. 10 A áramot akarunk mérni.
5.
Addig nyomogassuk a MODE gombot, amíg "DC” (egyen) nem jelenik meg a kijelzőben.
6.
Kössük a mérőcsúcsokat most sorosan a mérendő objektummal (telep, kapcsolás stb.), hogy a kijelzőn megjelenjen a pillanatnyi mérési érték.
Figyelem! Az összes árammérési tartomány olvadó-biztosítékkal van lebiztosítva.
Váltóáram mérése
1.
Kössük össze a fekete mérőzsinórt a COM-hüvellyel és a pirosat a 10A hüvellyel.
2.
Állítsuk a méréshatárváltó kapcsolót a „10A” állásba.
3.
Addig nyomogassuk a MODE gombot, amíg "AC” (váltó) nem jelenik meg a kijelzőben.
4.
Kössük a mérőcsúcsokat most sorosan a mérendő objektummal (telep, kapcsolás stb.), hogy a kijelzőn megjelenjen a pillanatnyi mérési érték.
5.
Nyomjuk meg a MODE gombot, hogy a frekvenciát jelenítsük meg Hz-ben.
6.
Nyomjuk meg ismét a MODE gombot, hogy most az impulzus/szünet­arány %-ban jelenjen meg.
7.
Nyomjuk meg és tartsuk nyomva a MODE gombot, hogy visszatérjünk az áram kijelzésére.
Ellenállásmérés Figyelem! Győződjünk meg arról, hogy feszültségmentes az összes
mérendő kapcsolási részlet, kapcsolás vagy alkatrész, valamint más mérendő objektumok.
1.
Kössük össze a fekete mérőzsinórt a COM-hüvellyel és a pirosat a V/Hz%/Ohm/Cap/°C-hüvellyel úgy, hogy a műszer síkjában feküdjenek.
2.
Állítsuk a méréshatárváltó kapcsolót a „ ” állásba.
3.
Vizsgáljuk meg a mérőzsinórok folytonosságát úgy, hogy összeérintjük a mérőhegyeket. Ekkor a kijelzőn kb. 0 Ohmnak kell megjelennie.
4.
Kössük most össze a mérőhegyeket az objektummal. Amennyiben a mérési objektum nem nagyohmos vagy szakadt, a kijelzőn megjelenik a mérési érték.
Loading...
+ 2 hidden pages